Na twee oorlogen wordt in Nederland meer gestolen Voor BETERE AFDRUKKEN Foto-Engel #triEbaar Het huis aan de baai Kort en Bondig j VRIJDAG 22 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD Daarentegen daalde het aantal mishandelingen Ons voornemen is in de naaste toekomst aandacht te wijden aan de bestrijding van de criminaliteit in Nederland Ter inleiding daarvan geven wij nu enige cijfers over de omvang der criminaliteit. Deze cijfers zijn ontleend aan het Statistisch Zakboek, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Een tussenperiode van 33 jaar, waarin twee wereldoorlogen zijn gevallen. 1946 1913 Totaal veroordelingen 50.020 14.491 Mishandeling 2.215 3.594 Sexuele misdrijven 846 395 Diefstal 19.895 2.970 Verduistering1.733 502 Oplichting 396 127 Heling 3.025 219 Moord 10 14 Doodslag33 26 Belastingontduiking 2.194 1.372 TJit deze cijfers blijkt allereerst dat de criminaliteit in ons land sterk is toegeno men. De bevolking steeg in die 33 jaar van 6.186.000 tot 9.542.000, dus met ruim 54 pro cent, terwijl het aantal veroordelingen op liep van 14.491 tot 50.020, dus met meer dan 245 procent. Ongetwijfeld heeft de oorlog hier zijn in vloed laten gelden. In 1940 was het aantal veroordelingen 25.494, maar toen kwamen de grote sprongen: 1941: 45488, 1942: 58.170, 1943: 54.870, Gelukkig valt er nu weer een daling der criminaliteit waar te nemen. Willen wij weer het peil van 1913 bereiken dan zal het aantal veroordelingen, rekening houdend met een inwoneraantal van 10.000.000, moeten dalen tot beneden de 23.000. Interessant is een vergelijking te maken tussen de vermogens-delicten (diefstal, verduistering, oplichting en heling). In 1913 waren er 3818 en in 1946 25.049. Er wordt dus nu heel wat meer gezondigd tegen de wetten van het „mijn en dijn". In verhou ding is het aantal veroordelingen wegens heling al zeer sterk vermeerderd. Dit wordt evenwel gedeeltelijk verklaard uit het feit dat het thans veel gemakkelijker is iemand wegens heling voor de rechtbank te 'dagen dan in 1913. Het aantal veroordelingen wegens belas tingontduiking is in de loop der jaren sterk gedaald. In 1935 waren er 9659, in 1938: 11.612. 1939: 8.071, 1940: 3.511, 1941: 3.480, 1942: 1675, 1943: 1520 en 1946: 2194. Vergeleken bij 1913 waren er in 1946 nog vrij veel sexuele misdrijven, maar tegen over de 846 van 1946 staan er 1306 van 1935, 1624 van 1938 en 1652 van 1939. Opvallend is dat het aantal veroorde lingen wegens mishandeling sterk vermin derd is. In 1913 waren er op een bevolking van 6.186.000 zielen 3594 en in 1946 toen het zielental tot 9.542.000 gestegen was slechts 2215. In verhouding van de bevolking is het aantal moorden en doodslagen ongeveer gelijk aan dat van 1913. De conclusie van deze vergelijkingen is dus dat de Nederlanders sinds 1913 oneer lijker geworden zijn, maar zich daarentegen minder aan mishandeling schuldig maken. Groot verschil tussen de provincies Verwonderlijk is het feit dat er zo'n sterk verschil is in de criminaliteit van de inwo ners der verschillende provincies van ons land. Per 100.000 inwoners werden veroor- deeW: 1846 1942 1913 Groningen 425.2 600.3 208.1 Friesland 209.1 453.9 144.1 Drenthe 438.9 632.6 268.6 Overijssel 616.9 883.2 -26.6 Gelderland 501.8 615.6 230.0 Utrecht 530.2 822.4 281.7 Noordholland 545.0 615.5 24^.2 Zuidholland 443.6 545.3 232.8 Zeeland600.8 537.5 223.8 Noörd-Brabant552.3 542.9 226.6 Limburg632.1 730.0 318.1 Gemiddeld voor't land 505.4 622.1 237.7 van Uw Films KLEVERPARKWEG 7 SPAARNWOUDERSTRAAT 63 (Voorhanden: Rolfilms in tropenverpak- king f 1-40) Het Montessori-onderwijs te Haarlem Opening van een klasse in Haarlem-Noord Men weet dat de gemeente Haarlem thans één Montessori-school voor lager onderwijs heelt, namelijk in de Bakker straat. Verder is in het Haarlemmerhout park een voorbereidende en een lagere school voor Montessori-onderwijs van de Haarlemse Schoolvereniging. Voor de sub sidie-regeling geldt die als een bijzondere school. Aanvankelijk was verwacht dat de schooi in de Bakkerstraat meer leerlingen zou trekken, maar de ervaring heeft geleerd, •dat de belangstelling voor het Montessori- onderwijs toch niet afgemeten kan worden aan het aantal. Blijkbaar is het punt voor één school van een bepaald type minder geschikt gelegen. De Montessori-school in het Haarlemmerhoutpark vindt groter be langstelling bij de ouders in die omgeving. De school zit vol en er liggen plannen op tafel om enige uitbreiding aan de school ruimte te geven. Thans is hel voornemen van het gemeen tebestuur ook Montessori-onderwijs te ge ven op de school in de Wilgenstraat. Er wordt begonnen met één klasse. Elk jaar komt er dan een klasse bij, zodat op den duur daar ook een volledige Montessori school komt. Het lokaal in die school is reeds geheel ingericht, terwijl ook reeds een onderwijze res benoemd is. Dezer dagen worden de ouders in staat ges'cld leerlingen voor dit Montessori- onderwijs op te geven. Er wordt nog gewacht op leermiddelen, maar alles wordt er op gezet dat de klasse in begin Mei geopend kan worden. De Friezen hebben zich in 1946 heel braaf gedragen. In verhouding werden er in Overijssel, Limburg en Zeeland driemaal zoveel strafbare feiten gepleegd dan in Friesland- Men zal opmerken dat Friesland in het algemeen weinig van de oorlog te lijden had, maar ditzelfde geldt toch ook van Groningen. De 52019 veroordelingen die in 1946 wer den uitgesproken (belastingontduikers zijn hier niet meegedeeld) kunnen aldus ver deeld worden: Gevangenisstraf 20.726 Voorwaardelijke gevangenisstraf 4.699 Hechtenis 277 Voorwaardelijke hechtenis 22 Geldboete 27.674 Voorwaardelijke geldboete 69 Tuchtschool (voorw. inbegrepen)1.104 Berisping 115 Teruggeving aan ouders442 Ter beschikking der regering Onder toezichtstelling 872 Het grootste deel der verdachten komt dus met een geldboete af, 40 procent tot gevangenisstraf of hechtenis veroordeeld, terwijl de rechter ruim 9 procent nog een kans wil geven om buiten de gevangenis te blijven door een voorwaardelijke straf op te leggen. In 1946 werden- 5488 kinderzaken door de rechtbanken behandeld, ïn 4236 gevallen werd het schuldig uitgesproken, 1252 ge vallen werden niet vervolgd. Van de 5488 zaken betroffen er 4866 jongens en 622 meisjes. Veel meer mannen dan vrouwen in de gevangenis Het Centraal Bureau geeft geen cijfers over het aantal mannelijke en vrouwelijke misdadigers. Inlichtingen die wij daarover uit den Haag kregen stellen ons evenwel in staat daarover iets mee te delen. In de gevangenissen en kampen in Neder land zitten op dit ogenblik ongeveer 11.700 mannen en slechts 600 vrouwen. Onder deze aantallen zijn de politieke delinquenten in begrepen. Een afzonderlijke specificatie kon men ons niet geven, wel is te zeggen dat voor de oorlog nooit meer dan ongeveer 200 vrouwen in onze gevangenissen waren opgesloten. In het algemeen komt een vrouw veel minder tot misdrijf dan een man. Maar daartegenover staat dat als een vrouw met de gevangenis kennis maakt dit in het algemeen wegens ernstige misdrijven is. Er zijn enkele gevallen van moord en doodslag onder, vrij veel van kindermoord, abortus, beroving, enzovoorts. De Van Looy- fentoonstelling Waar blijven de bezoekers? De Van Looy-tentoonstelling die Woensdag 13 April onder grote belangstel ling in het Van Looyhuis geopend v/erd blijft te bezichtigen tot en met 8 Mei. Blijkbaar is dit niet voldoende bekend. Hoe is het anders te verklaren dat tot heden gemiddeld 10 personen per dag gekomen zijn? De actie voor het behoud van de ver zamelde kunstwerken van onze begaafde stadgenoot, heeft indertijd bewezen dat er onder alle kringen der maatschappij grote belangstelling bestond. Indien het door dringt tot allen dat er thans volop gelegen heid is om te genieten van al het mooie en interessante dat nu in het Van Looyhuis te bewonderen is, dan zullen er ongetwijfeld veel meer bezoekers komen. Een radio-reportage Naar wij vernemen heeft de reportage- dienst van de Nederlandse Radio Unie hedenmorgen een vraaggesprek met wet houder Geluk en de heer Baard over de betekenis van het Van Looy-huis op de gramofoonplaat vastgelegd, dat aanstaande Maandag via Hilversum I om 20.05 zal wor den uitgezonden. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 April 1949 BEVALLEN van een zoon: 20 April, C. E. Vuijstter Smitten; E. M. J. Kielavan der Horst. BEVALLEN van een dochter: 16 April, C. M. Nooijde Lange; 20 April, J. M. E. Huij- boom-van der Horst; J. C. WesselingVer hoef; 21 April, P. C. HeemskerkVerlaan; J. LefeberMaurits. OVERLEDEN: 17 April, P. Th. A. Bruin zeel, Rollandstraat, 69 j.,; 19 April, J. Sprey, Prinsessekade, 71 j., 20 April, J. van Rees, Gasthuisvest, 26 j. ONDERTROUWD: 21 April, C. F. van den Brink en C, J. M. Hogema. GEHUWD: 21 April, C. M. van Langeveld en B. J. Bruijn; G. Kuijpers en L. C. A. Arens; J. van der Wiel en C. Meijer; W. van den Brink en N. Beenhakker; J. Klerk en T. Stolp; H. de Heer Kloots en L. F. Keizer. De Garoetvan de Koninklijke Rotter damse Loyd, die vandaag naar Indonesië vertrektneemt als lading onder meer vijf tig koeien en twee stieren mee, toebehorend aan een Nederlands echtpaardat in de Oost een veestapel gaat opzetten. De dieren m hun tijdelijke verblijfplaatsen aan boord van de „Garoet". Zwemonderwijs op de scholen Bij het verlaten der school moeten alle kinderen kun nen zwemmen Enige tijd geleden deelden wij mede dat het streven van het Haarlemse gemeente bestuur is te bereiken dat alle kinderen, die de lagere school verlaten, kunnen zwemmen, althans vertrouwd zijn met het water. Vandaar dat het zwemonderwijs in het lesrooster is opgenomen. De kinderen die in de 5e en 6e klasse zitten, zowel van de openbare als de bijzondere scholen, worden nu in de gelegenheid gesteld eens in de twee weken zwemonderricht in klassever- band te krijgen in het Sportfondsenbad, of in Stoopsbad. De leerlingen van de scholen die ver van deze zweminrichtingen gelegen zijn, worden per autobus vervoerd. Deze zwemlessen zijn enige tijd geleden begonnen. Er nemen thans ruim 2200 kin deren aan deel. Het is jammer genoeg nog slechts 1/3 van het aantal dat daarvoor in aanmerking komt, want er wordt geschat dat er ongeveer 6000 in de 5e en 6e klassen zitten. Enkele scholen hebben zich zelfs nog niet voor deelneming aangemeld. Er zijn scholen die één keer zwemmen duur meer kinderen aan dit zwemonder wijs zullen gaan deelnemen. De capaciteit der inrichtingen is groot genoeg om allen daartoe in de gelegenheid te stellen. Thans wordt in het Sportfondsenbad alleen op Maandag, Dinsdag en Woensdag gezwom men, maar ook de overige drie dagen der week kunnen daarvoor aangewend worden. De gemeente betaalt de kosten, maar daarin zijn geen bezwaren gelegen, want de gemeente moet anders toch het exploi tatie-tekort van het Sportfondsenbad aan zuiveren. Het is dus alleszins aan te beve len dat de gemeente voor het geld, dat zij. anders toch moet betalen, de kinderen laat zwemmen. Zo worden twee belangen ge diend. Er wordt evenwel verwacht dat op den in de twee weken niet voldoende vinden. Die scholen zwemmen elke week, maar die extra keer betalen de kinderen zelf. H. Kingma overleden In de ouderdom van 78 jaar is overleden de heer H. Kingma, die een groot aantal jaren hoofd van de Opleidingsschool aan de Friese Varkenmarkt is geweest. De overledene, die op 19 October 1870 geboren is, begon zijn loopbaan bij het onderwijs in Oorschot. Achtereenvolgens was hij werk zaam in Lobith, Zeddam, Wirdum en Am sterdam. 1 Februari 1897 werd hij benoemd tot onderwijzer te Haarlem en op 1 Mei 1900 aan het Instituut „Prins" aan het Prinsen Bolwerk. Zeven jaar later vertrok hij naar Velseroord (gemeente Velsen) en op 1 September 1909 werd de heer Kingma benoemd tot hoofd van de school aan de Friese Varkenmarkt te Haarlem, waar hij tot 1 November 1935 zijn krachten gegeven heeft aan de opvoeding van vele Haarlemse meisjes en jongens. Hoe zijn arbeid ge waardeerd werd, bleek bij zijn afscheid. De crematie is bepaald op Maandag na aankomst van trein 14.00 uur. Afhalen distributiebescheiden Zaterdag 23 April is in Heemstede (kan toor Binnenweg) Ho aan de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden en in Overveen en Bloemendaal (Hartenlustschool) Bo tot en met Bij. Willem Andriessen speelde Beethoven De eerste avond van de reeks voorj aars concerten van de H.O.V., aangekondigd als de Meester-Serie, was gewijd aan Beet hoven. Kees Hartvelt was dirigent en Willem Andriessen solist. Nadat Hartvelt een strakke, goed voor bereide uitvoering geleid had van de Fide- lio-ouverture, bracht Andriessen met zijn nimmer falende vitaliteit en warme bezie ling de sfeer van het poëtisch musiceren. Hij speelde het derde piano-concert. Men kan zich dit werk geweldiger denken, meer afgestemd op het tragische, maar zeker niet levendiger en spontaner. Er was voor het publiek dan ook weer alle reden om Andriessen na afloop toe te juichen, een hulde waarin de solist ook de dirigent en het orkest liet delen. Het tweede deel van de avond was gewijd aan de derde sym- phonie, de Eroïca, mijns inziens een der belangrijkste van het beroemde negental. Het is het eerste werk in de symphonie- iiteratuur dat radicaal breekt, wat betreft omvang en geest, met al wat er van vroe gere componisten en ook van Beethoven zelf aan vooraf ging. Wat de Franse revolutie en het verschijnen van Napoleon in de wereldpolitiek betekende, dit Vindt zijn artistieke reflex in Beethoven's Derde. Wel is het vrij doelloos een programmatisch schema op te stellen, dat het werk zou verklaren, wat sommigen niettemin be proefd hebben; maar zonder de machtige drang naar vrijheid, die door de omwente ling losgeslagen was, zou Beethoven de niets ontziende stuwing niét gevonden heb ben om een dergelijk stuk te schrijven. Zo is en blijft de Derde de muzikale mijlpaal tussen twee tijds- en stijlfazen. Hartvelt had zich blijkbaar met toewij ding op de interpretatie van het machtige werk bezonnen. Alleen de stoere ernst van de Marcia funebre leed enigszins onder een niet zeer rustig en nog al wisselend tempo. Het trio van het Scherzo, met de jachtfanfares van de drie hoorns, klonk bijzonder mooi. Ook het Poco andante uit de finale was fraai van klank. JOS. DE KLERK. Echtpaar aangehouden Een pensiongast in Bloemendaal miste dezer dagen een gouden ring. Een onder zoek werd ingesteld bij een echtpaar, dat huishoudelijke werkzaamheden verricht en de ring werd gevonden. Ook trof de re cherche goederen aan, welke van diefstal afkomstig waren. Het echtpaar deelde mee, dat het de goederen had weggenomen uit pensions in Haarlem en Den Haag, waar het vroeger gewerkt heeft. Het echtpaar is aangehouden en voor de officier van justi tie te Haarlem geleid. Hockey Speelsters uit West-Engeland op bezoek in Haarlem Dezer dagen logeren bij leden van BDHC, Rood Wit en HBS speelsters uit West Enge land. De dames, die het vertegenwoordigend elftal van West Engeland vormen, hebben reeds enkele wedstrijden gespeeld *tegen junioren van BMHC en zij waren bijzonder goed op dreef. Zondagmiddag om twee uur speelt West Engeland een wedstrijd tegen het Nederlands Jeugd elf tal op het terrein in Bloemendaal. SPECIAALZAAK BABY. EN KLEUTERKIEDING De vreemdeling blijkt in Haarlem welkom te zijn Reeds 50 mensen stelden voor noodgevallen kamers beschik baar Tengevolge van de oproeping, die wij in ons blad van Woensdag plaatsten, hebben zich reeds 50 ingezetenen van Haarlem en omstreken aan „Haarlems Bloei" medege deeld, dat zij in noodgevallen als vreem delingen geen plaats meer kunnen krijgen in hotels genegen zijn kamers voor over nachting beschikbaar te stellen. Indien het aantal tot 60 a 70 aangroeit, is „Haarlems Bloei" overtuigd, dat het over voldoende aanbiedingen beschikt om in voorkomende gevallen de helpende hand te kunnen bieden. Brandje in Aerdenhout Loodgieters zagen Donderdagmiddag in de Clematislaan te Aerdenhout rook uit een huis komen. Zij belden aan, doch het bleek, dat er niemand thuis was. Daarna hebben zij zich in de woning begeven en het bleek, dat het in een kamer op de bo venverdieping brandde. De loodgieters heb ben het vuur geblust voor de brandweer verscheen. De bewoonster had des morgens gestreken en de bout op de plank laten staan, zonder hem uit te schakelen. De plank raakte in brand en later ook een bed. Aan de activiteit van de loodgieters is het te danken, dat de schade niet groot is. Het Bloemencorso en de autobus De laatste autobus tussen Haarlem en Leiden vertrekt Zaterdagmiddag om 12.40 uit Haarlem. Tussen 12.40 en 13.50 rijden de bussen niet verder dan Hillegom. Daar na niet verder dan de Bennebroekerlaan. Naarmate de stoet van het Bloemencorso vordert wordt het traject weer uitgebreid. Verwacht wordt dat na 18 uur de bussen weer normaal zullen gaan rijden. WAGENWEG 9 (HOUTPLEIN) Bewindvoerders fever „De Telegraaf" 's-GRAVENHAGE, 22 April. Ten ver volge op zijn reeds eerder gepubliceerde besluit tot het treffen van een voorziening in het bestuur van „De Telegraaf' heeft de Persraad tot algemeen bewindvoerder over deze onderneming benoemd de heer W. iï. van Baarle te 's-Gravenhage, thans i'.d van de Persraad. De heer Van Baarle heeft zich bereid verklaard de leiding van het bedrijf voorlopig op zich te nemen ter vestiging en consolidering van normale toestanden ter drukkerij. Hij zal worden bijgestaan door een technisch bewindvoerder. Als zodanig is benoemd de heer J. Sikkema te Amstel veen. Aangezien de bewindvoerders voor hun beleid verantwoording verschuldigd zijn aan de Persraad, zal de heer Van Baarle voor. de duur van zijn bewind niet fungeren als lid van dit college. Ook extra-verlichting op de Bevrijdingsdag 's-Gravenhage, 22 April. Behalve op Koninginnedag is het toegestaan op 5 Mei aanstaande extra verlichting te ontsteken, aldus meldt het ANP. DE POSITIE DER" K.L.M.-VLIEGTUIGEN OP DE ROUTE AMSTERDAM-BATAVIA. In Batavia wordt vandaag verwacht de PH-TDC (Curagao) met gezagvoerder Scholtmeyer. Op Schiphol zal vermoedelijk hedenavond binnenkomen de PH-TDB (Batavia) met gezagvoerder Hofelt. In (Adv.) Batavia staat de PH-TDK. Bij hun aankomst in Londen werden de eerste minister van Pakistan, Liaquat Ali Khan en zijn echtgenote de Begum Liaquat Ali Khan op het vliegveld met bloemen- guirlandes begroet. De Pakistanse premier woont in Londen de conferentie van eerste ministers van het Britse gemenebest bij die daar Donderdag begonnen is. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 21) Gaat wel, antwoordde ik stijfjes, om dat ik voelde, dat de inspecteur met me de gek stak. Brannigan sloeg me op mijn schouders, zodat ik bijna in mijn bier stikte. Neemt een goede raad aan van een oude politierot en houd je afzijdig van vrouwen in een zaak als deze, Bob, Ze vormen meestal een factor, die alles com pliceert, want medegevoel mag niet tot vergissingen leiden. Een meisje kan er uit zien als een Madonna en het hart van een duivelin hebben. Maar ik heb geen ogenblik beweerd, dat ik iets voor dat meisje voel, protes teerde ik. Ik heb haar maar één keer gezien. Neem het niet te ernstig op, wat ik zeg, lachte Brannigan. Ik voelde het al leen als mijn plicht om een oude verstokte vrijgezel als jij bent te waarschuwen voor de valse charmes van vrouwen. Enige tijd bleven we zwijgend zitten roken. Toen belde in de verte een telefoon. De eigenaar van het café kwam binnen en wenkte Brannigan. Voor u, meneer, u kimt het gesprek in mijn privé-vertrek voeren, als u wilt Een zwarte kat sloop de deur binnen, die Brannigan achter zich open liet staan. Het beest sprong op mijn knieën en begon te spinnen, welk geluid zich mengde met het vage geluid van het Londense verkeer buiten op Ludgate Circus en het tikken van de klok op de schoorsteenmantel. 1 Ik keek op de klok en zag dat Branni gan nog geen twee minuten weg was. Boven de schoorsteenmantel hing een foto van een cricket-team, dat een beker gewonnen had aan het begin van deze "eeuw. Ik peinsde er over, hoeveel van deze heren met grote snorren heden nog in leven waren en wat ze zouden zeggen van het verarmde Engeland. Wederom keek ik ,op de klok. De inspec teur was nu al drie minuten weg. Dan op eens stond Bvannigan in de deur. Die duivels hebben ons weer eens ver slagen, Arlen, riep hij uit. Billy werd vanuit een auto doodgeschoten op het kruispunt van Tottenham Court Road en Oxford Street. De wagen stopte niet, hoewel de verkeerslichten rood waren. Hij is gestor ven zonder iets te kunnen zeggen. Brannigan zonk in een stoel neer. Hij weigerde iets te drinken. Vermoord.... mompelde ik zachtjes. Brannigan keek op. Zijn kin werd uit dagend vooruitgeschoven en in zijn ogen scheen het licht van de geboren vechter. Wij zijn niet verslagen, Arlen. Dit' is pas de eerste ronde. Als de finish komt, zullen er heel wat mensen gewroken moe ten worden. De arme Billy. HOOFDSTUK VII. Terwijl ik de morgen na mijn iczoek aan Londen op mijn dooie gemak zat te ontbijten in Rose Cottage, keek ik de mor genbladen door. Billy's dood stond op de voorpagina aangekpndigd. De krantenver slagen waren tamelijk accuraat. De wagen, die gestolen was te Wembley, was verlaten teruggevonden op King's Cross. Juffrouw Clitherwood, die er in geslaagd was een wonderbaarlijke hoeveelheid verse eieren op de kop te tikken, babbelde voort durend, terwijl ze mij m'n ontbijt serveerde. Ik zeg tegen hem, wie is het vol gende slachtoffer! Die onverlaten, zeg ik, kunnen ieder ogenblik ook hiér in het dorp komen en je neerschieten, waar je staat. Tegen wie zei u dat allemaal? vroeg ik. Tegen Burton? O, niet 'tegen Burton, zei juffrouw Clitherwood vol verachting. Ik besprak dit met die jonge meneer, die hier naast woont. Een keurige meneer. Hij is sinds gisteren in huis bij juffrouw Brown. Hij heeft Carfrew of Carfrax of iets dergelijks. Ik ging rechtop in mijn stoel zitten. Is hij een tengere jongeman met dik blond haar, opzij gescheiden, en blauwe ogen? vroeg ik. Ik geloof, dat ik hem ken. Daar is hij. meneer, hij loopt het tuinpad af. Ik schoof hei gordijn wat opzij. Daar ging de hooggeboren Arthur Carfrew. Bij het hekje hield hij stil en keek vragend de dorpsstraat in. Arthur, riep ik en rende de tuin in. Ik zag, toen ik hem de hand schudde, dat hij niets veranderd was sinds ik hem met zijn troepen te Dieppe hielp ontschepen. Arthur Carfrew behoorde tot de aanvoer ders van een troep, die een batterij, welke hel gehele strand beheerste, veroverde Hoewel hij zwaar gewond was. behield hij de leiding van een aanval met de bajonet op het geweer, mannegen man, totdat de vijand zich overgeven raoest, Maar dat was niet alles. Toen men zich later moest terug trekken onder zwaar vuur, toonde hij een voorbeeldige moed en zonder om eigen lijfsbehoud te denken leidde hij de aftocht van de achterblijvers. Daarna stortte hij tengevolge van de opgelopen verwondingen ineen. Ik ben hier voor herstel van krach tan, ouwe jongen, antwoordde hij op mijn vraag, hoe hij hier verzeild geraakt was. M'n moeder vond me er slecht uitzien en stuurde me weg. Jij zelf ziet er ook niet al te best uit! Ik ben hier eveneens om bij te komen en, wat frisse lucht te happen, bekende ik. Hoe kwam je uitgerekend in deze plaats terecht? Toeval. Ik heb m'n oude wagentje genomen hij wees op een twoseater, die voor het huis op de weg stond en tegen mezelf gezegd, dat ik op de eerste de beste plaats, die me beviel, neer zou strijken. Ik ben hier gistermorgen aangekomen. Carfrew's komst hier kon in mijn ogen geen toeval zijn, nu ik gehoord had, wat Brannigan me had verteld over het ver moeden van chantage, waarvan zijn moeder het slachtoffer zou zijn. Ik liet echter niets merken en mijn stem klonk heel onschul dig, toen ik, op het Huis aan de Baai wij zend, vroeg: Heb je iets gehoord over de schiet partij daar. de avond voordat je hier aan kwam? Nee, wat was dat? De een of andere kerel loste een schot op een jong meisje, Judith Taylor, een nichtje van de eigenaar. De kogel ging door haar hoed. Als hij iets lager was ge weest, zou ze dood zijn. Wordt vervolgd) BINNENLAND Men streeft er bij de Koninklijke Marine naar, de zeemiliciens-marinier, die in het voorjaar van 1947 zijn opgekomen en die thans in Nederland dienen, na een diensttijd van ongeveer 29 maanden in het genot van groot verlof te stellen De Franse regering heeft voor het cur susjaar 19491950 wederom studiebeurzen voor een tijdsduur van tien maanden aan Nederlanders ter beschikking gesteld. De beurzen zijn bestemd voor hen, die in hét bezit zijn van een doctoraal-, ingenieurs-, s.emi-arts of daarmee gelijk te stellen diplo ma, Nederlander zijn en hun studie in Frankrijk wensen voort te zetten. Op Tweede Paasdag bezochten twee Haagse jongens per fiets de bollenvelden. In Noord wijk vonden zij op een zijpad een rode damesportefeuille met portretjes en ongeveer 1:200, welk geld zij deelden. Hun ouders ontr dekten dat de jongens veel geld hadden en waarschuwden de politie die het geld in be slag nam. De eigenaar van het geld kan zich melden bij de Kinderpolitie, Laan Copes 7, Kamer 22 te 's Gravenhage. Drie sleepboten en twee loodsboten, die voor Poolse rekening op verschillende Ne derlandse werven zijn gebouwd, zijn Don derdag in Rotterdam aan een Poolse commis sie overgedragen. De schepen zwllen over de binnenwateren door Duitsland naar Polen varen. In 's Gravenhage vierde Donderdag het Uitvoer Controle Bureau zijn 25-jarig jubi leum met een receptie in „Pulchri Studio". Het Victoryschip „Indian Merchant", een 7659 b.r.t. metende boot van de India Steamship Company, is ten Noorden van Ameland op een mijn gelopen. Het schip kon echter de reis naar Rotterdam op eigen kracht vervolgen. Op de Gelderse Kade in Amsterdam is een motorrijder, wiens motor plotseling de fect raakte, in volle vaart op een langs de kant geparkeerde bakfiets gerqjlen. De mo torrijder, een 27-jarige monteur, werd op slag gedood. Zijn vader, die op de duo zat, liep zware verwondingen op. In de leeftijd van 74 jaar is te Boskoop overleden de heer Adr. Van Leeuwen, een bekende figuur op veiling'gebiéd in dit be langrijke centrum van de Nederlandse boom kwekerij. De heer Van Leeuwen was één van de oprichters van de Boslcoopse veiling, waarvan hij sindsdien ruim 30 jaar het voor zitterschap heeft bekleed, waarna hem de titel van ere-voorzitter werd toegekend. Voor het Nederlantl-Amerika Instituut heeft dr. A. Valentine, hoofd, van de Ne- j derlandse missie van de ECA in Amsterdam een causerie gehouden over aspecten en problemen van de Amerikaanse universi- teiten In 1952 zal Breda haar 700-jarig bestaan als stad herdenken. Reeds thans zijn plan nen in de maak om dit jubileum op grootse wijze te vieren. In een bos- en heideterrein van de Ver eniging tot behoud van Natuurmonumenten te Oisterwijk is Donderdag brand uitgebro ken. De bosbrandweer kon het vuur in be dwang houden en inperken. Ongeveer zes hectaren vliegdennen en bunt gingen verlo- I ren en een der mooiste en door toeristen gaarne bezochte plekjes van Oisterwijk werd door deze brand ernstig geschonden. Sedert eerste Paasdag werd in de omgeving van Oisterwijk en Boxtel reeds vier maal bos- en heidebrand gemeld. De politie stelt een onderzoek in. HAARLEM EN OMGEVING De Vereniging voor Chr. Volksonderwijs te IJmuiden Oost bestaat 25 jaar. Ter gele genheid daarvan wordt Maandag 25 April een herdenkingsavond gehouden. Sprekers zijn: de heren ds. mr, W. Kroes'e, G. Chr. Dun en ds. J. v. d. Wiel. Op de jaarlijkse herdenkingsdienst der gesneuvelde militairen te houden op Maan dagavond 2 Mei in de Grote of St. Bavo Kerk zal ds. J. C. Koningsberger, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Amsterdam, spreken over het onderwérp „De tranen der verdrukten". Het programma der Ned. strijd krachten zal de dienst doorzenden naar Indonesië. De kerkeraad der Gereformeerde Kerk van IJmuiden heeft uit Den .Haag de mede deling ontvangen, dat goedkeuring van de uitvoering van de plannen voor kerkbouw nog niet kan worden verwacht. - Ds. K. C. van Smeden te Groningen, die vroeger predikant bij de Chr. Gereformeerde Kerk tè Haarlem-Noord was, heeft een be roep naar Utrecht-Noord ontvangen. Ds. M. L. Lieve, predikant in algemene dienst, wonende te Zandvoort is beroqpen als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Meerlen-Waubach. - De Oudervereniging van de HBS A houdt op Donderdag 28 April in de Aula van de HBS de laatste Ouderavond van dit seizoen. Dr. W. Sleumer, directeur van een HBS te Amsterdam, zal spreken over „Maat schappelijke Problemen van deze Tijd". Dr. A. Dekker zal bovendien enige mededelingen doen betreffende school en onderwijs. Ten slotte zal de bekende film „Rijksmuseum" vertoond worden. Voor de Vrijdenkersvereniging „De Dageraad" spreekt Zondagochtend in „Cul- tura" Willem van Xependaal over „de na dagen van Batavus". Rijksdiensten op 5 Mei om één uur gesiofen In afwijking van hetgeen eerder is ver meld, is thans bepaald, dat op de nationale feestdag, 5 Mei, de rijksdiensten gesloten zullen zijn van 1 uur des middags af. BEURSSLÜÏTING OP BEVRIJDINGSDAG Op verzoek van het bestuur der Ver. voor de Effectenhandel heeft de minister van Financiën bepaald, dat op de Bevrijdings dag, 5 Mei 1949, de beurzen voor de geld en fondsenhandel zullen zijn gesloten, als mede dat die dag voor de geldleningen, bedoeld in afdeling V der beursvoorschrif- ten 1914, niet als werkdag zal worden be schouwd. SCHEEPVAART Aalsum, 21 April van Beira naar Dar es Salaam. Alcor, Porto AlegreRotterdam pass. 20 April Finisterre. Aldebaran, Amster dam—Baltimore 21 April 690 mijl West Scillies. Axeldijk. RotterdamHavana 21 April van Antwerpen. Berkel, 21 April van Corcubion naar Amsterdam. Celebes, 21 April van Batavia naar Singapore, Delfshaven, 21 April van Lagos naar Cotonau, Gaasterkerk, AmsterdamBeira 21 April te Luderitzbaai. Edam, 21 April van Baltimore naar Norfolk, Grootebeer, AmsterdamJava 21 April te Port Said. Grootekerk. 21 April van East London naar Port Elisabeth. Ittersum, 21 April van Pointenoire naar Tacoradi. Java, 21 April van Balikpapan naar Makassar. Jupiter. 21 April van Bremen naar Amster dam Laurenskerk, Rotterdam—Calcutta 21 April van Colombo. Limburg, 22 April van Bahrein te Kuweit. Madoera. JavaAmster dam pass. 21 April Ouessant. Mariekerk, 21 April van Yokohama naar Nagoya. Niger- stroom, 21 April van Amsterdam te'Hamburg. Pr. Alexander", St. JohnHamburg pass. 20 April Lands End. Pr. Willem van Oranje. 21 April van Londen naar Rotterdam. Pr. Wil lem 5. 21 April van Hamburg te Antwerpen, Raki. 22 April van Djibouti te Suez. Ridder kerk, Rotterdam--Australië 21 April 20 mijl Noord Ouessant. Saidja, 21 April van Miri naar Pladjoe. Tiba, RotterdamMontevideo pass. 21 April Fernando, Tjibesar, 22 April van Nagoya te Tarakan. Zonnewijlc, 21 April van Rotterdam te Hamburg

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6