Ruim drie jaar lang werd in Neurenberg recht gesproken Amsterdamse Beurs Engeland zal zich niet bij een Europese douane-unie kunnen aansluiten VRIJDAG 22 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD 5 Totaalsfaat der oorlogsjustifie: 209 beklaagden, 37 doodvonnissen De correspondent van het ANP te Neu renberg schrijft: Met het vonnis in het proces tegen de vertegenwoordigers der „Wilhelmstrasse" vvordt de reeks van Neurenberger proces sen besloten. Sedert November 1945 heeft de aanvankelijk internationale, daarna Amerikaanse „gerechtsmachine" er onaf gebroken gedraaid. In totaal hebben 209 beklaagden voor de Neurenberger rechters gestaan. Het nazi- Duitsland was in al zijn schakeringen ver tegenwoordigd van het keurkorps der SS af tot aan de soms niet politieke ambtenaren en diplomaten, die tijdens Hitiers regiem in het zadel zijn gebleven. Na de 21 nazi leiders waarmee het internationale mili taire tribunaal de reeks opende hebben in de Neurenberger gerechtszalen achtereen volgens groepsgewijze terecht gestaan de leidende figuren der NSDAP, de generaals en de door Hitier tot generaal bevorderde SS-ers, de economische steunpilaren van het regiem, de juristen, de industriëlen, de artsen en experts in verdelgingstechniek. Aan het slot van de reeks zit er een bont gezelschap van diplomaten en ambtenaren, die gewoonlijk onder de verzamelnaam van „Wilhelmstrasse" worden samengevat. Het archief van de Neurenberger proces sen vertoont tot heden 37 doodvonnissen, 23 veroordelingen tot levenslange gevan genisstraf, 3 tot 25 jaar, 14 tot 20 jaar, 30 tot 10 tot 15 jaren, 36 tot kortere vrij heidsstraffen. Vijf beklaagden hebben voor het vonnis zelfmoord gepleegd. Het uitstel in vijf gevallen wegens ziekte betekent waarschijnlijk afstel. 6 Beklaagden werden vrijgesproken, in negen gevallen ging de straf niet boven de voorlopige hechtenis uit. Alle processen hebben maandenlang geduurd. Uiteraard was dat tegen de nazi leiders, mede door de ingewikkelde ver talingstechniek van het Internationale Hof, het langst. Het duurde 11% maand. Daarna zijn de processen voor een Amerikaans tri bunaal gevoerd, waarbij de meeste aan klagers de Duitse taal machtig waren, zo dat een grote tijdsbesparing kon worden I verkregen. Jurisdictie De juridische grondslag voor het eerste pieces was, zoals men zich zal herinneren, een wet van de Geallieerde Bestuursraad. Voor de Amerikaanse gerechten gold de verordening van het militaire bestuur als basis, doch men heeft in alle processen het voor het internationale gerecht gemaakte onderscheid in vier categorieën van misda den aangehouden. Er waren misdaden te lgen de vrede, als hoedanig het deelnemen aan de voorbereiding en uitvoering van aanvalsoorlogen gold, oorlogsmisdaden, misdaden tegen de mensheid, waartoe de rasvervolgingen behoren, en lidmaatschap van misdadige organisaties, als hoedanig de SS en het politiéke leiderscorps der partij in deze processen de grootste blaam hebben gekregen. In de meeste gevallen waren de beklaagden er voorts nog van beschuldigd te hebben deelgenomen aan een samenzwering tot het plegen van deze misdaden, doch deze beschuldiging is slechts sporadisch mede tot basis van het vonnis geworden. Het minst succesvol is de aanklacht tot dusverre geweest in de drie processen te gen de industriële medewerkers van het nazi-regiem. Behalve in de zaak tegen Krupp heeft de aanklacht geen bewijzen kunnen aanvoeren, die tot zware vonnissen leidden. Overigens is men zich-ervan be wust, dat in de dertien gevoerde processen velen hebben ontbroken, die evenzeer „recht" op een plaats in de beklaagden bank hadden kunnen doen gelden als de thans gekozenen. Verdediging met verwijten De verdediging heeft in deze, toch zo sterk uiteen lopende processen, vaak de zelfde argumenten moeten herhalen, doch hoe verder men van de Duitse capitulatie verwijderd raakte en hoe duidelijker zich de geallieerde tweedracht ging manifeste ren, hoe nadrukkelijker de pleidooien zijn geworden die trachtten aan te tonen, dat de in de acten van beschuldiging vermelde misdaden niet alle specifiek Duits zijn en niet alle behoren tot een historisch afge sloten periode. Zo hebben de verdedigers de geallieerden verweten mede schuld te Provinciale landdag VPRO Zondagmiddag wordt in de Stadsschouw burg te Haarlem een provinciale landdag van de VPRO gehouden. Mejuffrouw dr. k, Bruining, voorzitster van de V.P.R.O. ds. J. Zuurdeeg uit Parijs zullen spreken. Medewerking verlenen het Nederlands Kamerkoor, onder leiding van Felix, de Nobel, een trio en leden van de V.C.J.V., die onder leiding van A. van dei- Vies een vlaggenparade houden. Ook zal de film over de landdag van de V.P.R.O. van 1948 vertoond worden. Om vijf uur zal een deel van het programma uitgezonden worden. Zilveren jubileum Bloemendaalse brandweer Ter gelegenheid van het jubileum van ie Vrijwillige Brandweer van Bloemendaal eeft zich uit de burgerij een commissie ievormd, die voornemens is op Dinsdag morgen 26 April, als het jubileum in het Openluchttheater gevierd wordt, de dank aamens de inwoners over te brengen. De burgerij is uitgenodigd een bijdrage te storten. In het comité van organisatie heb- cen zitting de heren mr. J. W. de Jong Schouwenburg, P. F. J. Everard, secretaris in mr. A. Bos, penningmeester. KATHOLIEKE TUINDERS KRIJGEN LANDELIJKE BOND. De katholieke tuinbouwbonden in de bis- iommen Haarlem, Breda. Den Bosch en 'Itrecht hebben overeenstemming bereikt ver het stichten van een Katholieke Tuin- iersbond. De concept-statuten van deze •and zijn reeds gereed. DIRECTEUR DER STAATSMIJNEN OVERLEDEN. Donderdagnacht is, na een langdurige -ikte. in Oirsbeek overleden de directeur ïr Staatsmijnen, dr. ir. D. P. Ross van •«mep. De heer Van Lennep werd in 1888 Java geboren, studeerde chemie in kift en trad in 1914 als scheikundig inge- 'eur in dienst van de Staatsmijnen. Op februari 1947 volgde zijn benoeming tot brecteur der Staatsmijnen, speciaal belast 'st de chemische sector. De thans over- siene was officier in de orde van Oranje Sassau. hebben aan Hitiers opklimmen naar de macht, de partisanen van de Balkan wer den beschuldigd van gruwelen, de Ameri kanen zelve van een onverantwoordelijke bommenoorlog tegen de burgerbevolking. Voorts zijn de na-oorlogse verwikkelingen vaak breed uitgemeten: de verdrijving der Duitse bevolking uit de Oostelijke gebie den, de wijze waarop demontages zijn uit gevoerd, het achterhouden van krijgsge vangenen, dwangarbeid. Dit alles richtte zich uiteraard voornamelijk tegen de poli tiek der Russische bezetting, doch ook de Westelijke bezetters hebben scherpe cri- tiek moeten horen. Juridisch sneden alle verweren van deze aard echter geen hout, daar de gerechten zich op het standpunt hebben gesteld, dat de misdaden van de ene partij niet worden uitgeboet door fou ten, die eventueel later door de tegenpartij zijn begaan. Naar het oordeel der meeste Duitsers is in deze processen veeleer het recht van de overwinnaar opgelegd aan de overwonnene, dan de grondslag ge legd tot een nieuwe internationale rechts pleging. Dit neemt niet weg, dat in het algemeen de faire en correcte wijze der procesvoering aan Duitse zijde waardering heeft gevonden. Wat door ae overgrote massa der Duitsers het meest gewaardeerd is, is overigens de consequentie waarmee de gerechten afstand hebben genomen van het begrip der collectieve schuld van het Motorsport Sterke bezetting bij de internationale 125 cc's Bennebroek VERGADERING „KUNST NA ARBEID". Donderdagavond hield het fanfarecorps Kunst na Arbeid" in café Timmers onde: oorzitterschap van de heer H. Lisse Het hoogtepunt van de motor-races die de KNMV 8 Mei op het Zandvoortse circuit zal houden, belooft de internationale 125 cc.- klasse te worden. Deze race wordt algemeen gehele volk. In dit verband heeft de uit- beschouwd als de eerste krachtmeting voor drukkelijke uitspraak van de rechters in het proces tegen de leiders van de I. G. Farben-trust een belangrijke plaats inge nomen in de herinnering, die Duitsland aan Neurenbergs rechtsgeding behoudt. In deze uitspraak heet het: Het is uiter aard ondenkbaar, dat de meerderheid van alle Duitsers zou worden verdoemd omdat zij misdaden tegen de vrede zouden hebben begaan. Dit zou gelijk staan met een erkenning van het beginsel van een collectieve schuld en daaruit zou logischer wijze een massa-bestraffing moeten vol gen, waarvoor geen precedenten in het volkenrecht en geen rechtvaardiging in de betrekkingen tussen de mensen bestaan. Wij kunnen van een gewone burger niet verwachten, dat hij zich in een dwang positie laat brengen, waarin hij midden in opwindende oorlogsgebeurtenissen moet beslissen of zijn regering gelijk of ongelijk heeft' het wereldkampioenschap in deze klasse. Uit Italië komen de cracks Bertoni, Natussi en Ubbialo, waarvan vooral de eerste tot de internationale beroemdheden gerekend kan worden. Zo goed als zeker zal ook de oud wereldrecordhouder Delabarre uit België met zijn Puch van de partij zijn. De KNMV onderhandelt nog met het Italiaanse pheno- meen Nello Pagam met zijn razend-snelle Mondial en er zijn ook besprekingen gaande met de Oostenrijkse Puch-fabriek om twee fabrieksrijders haar Zandvoort te krijgen. Tenslotte bestaat de kans dat de Zwitserse kampioen, Werner Gerber, van de partij zal zijn. Jammer genoeg komen de Spanjaarden niet, omdat op dezelfde dag de „Grand Prix van Barcelona" gereden wordt. De buitenlandse cracks zullen echter de handen vol krijgen want de Nederlandse vertegenwoordiging is zeer sterk. Daar is ten eerste onze matador Diek Renooy, die met Eysink al zovele triomfen gevierd heeft, en voorts starten Heineman, Heidendahl, de Wit, Vierdag, Dupont, Visbach en Huysen. De andere klassen zijn nationaal, maar wie zich de spannende duels herinnert, die vorig jaar op het Zandvoortse circuit werden uit gevochten, hoeft er niet aan te twijfelen, dat er ook in deze klassen weer prima sport ge geven zal worden. Ook de zijspannen zullen dit keer niet ontbreken. In tegenstelling tot vorig jaar heeft de Sportcommissie besloten geen „tijd-races" te houden maar races over een bepaald aantal ronden. De kwart-liters die het programma openen rijden 18 ronden, de 350 cc.'s 20, de zijspannen 12, de 125 cc.'s 25 en de 500 cc.'s 20. Mechanisatie in de muziek De musici van de grote Britse Oceaan stomer Queen Elizabeth" hebben van hun vakvereniging opdracht gekregen het spe len te staken, totdat aan hun grote concur rent, een electrisch Hammond-orgel, het zwijgen zal zijn opgelegd. Zo'n Hammond orgel kan namelijk een geweldig aantal in strumenten imiteren, al wordt het maar door één man bespeeld en deze ver voort geschreden mechanisatie van de muziek is niet naar de zin van de musici, die zich in hun broodwinning bedreigd zien. Toen bekend werd, dat men ook op de andere schepen van de Cunard Line der gelijke muziek-machines wilde installeren, heeft de vakvereniging de directie ver zocht om een garantie dat het aantal musici bij de maatschappij gedurende drie jaar niet verminderd zou worden. De maat schappij heeft daarop geantwoord, dat de bestaande contracten gedurende de eerste drie maanden niet gewijzigd zouden wor den. De vakvereniging heeft toen haar musici verboden om ooit nog op een schip met een Hammond-orgel op te treden en gezegd, dat wanneer haar wensen niet wor den ingewilligd, zij al haar musici van de schepen der Cunard Line af zou nemen. Woensdag 27 April zal de wereldkam pioen dammen P. Roozenburg in Hotel „Hof van Holland". Grote Markt een causerie hou den en een simultaan-séance geven voor zestig borden. WINKELIERS, DIE DEZE COMBINATIE NIET IN VOORRAAD HEBBEN, KUNNEN PER OMGAANDE WORDEN VOORZIEN, ZOLANG DE VOORRAAD STREKT! een vergadering. Besloten werd op Koning innedag mede te werken aan de door het Oranje-comité te organiseren optocht van de schoolkinderen en daarna de jeugd van de Buurtvereniging „Wilhelmina" te bege leiden, die in optocht naar „Oud Berg en Dal" trekt, om daar feest te vieren. Ten einde het onderhoud van de instrumenten zo goed mogelijk te doen geschieden werd besloten, daarvoor enige leden aan te wij zen, die zich daarmede zullen belasten. Eveneens werd besloten, de collecte voor het instrumentenfonds, welke geruime tijd gestagneerd heeft door ziekte van de be treffende leden, te hervatten en de voorzit ter sprak de verwachting uit, dat ook het deel van de ingezetenen, dat thans bezocht zal worden, het streven van „Kunst na Ar beid" zal steunen. Vijfhuizen De antieke klok In het gymnastieklokaal zal op Zaterdag 23 April door de Chr. Meisjes en Jonge mannen vereniging uit Hoofddorp en de Hervormde meisjesvereniging uit Vijfhui zen worden opgevoerd „De antieke klok". AANBESTEDING. Woensdag is de aanbesteding gehouden van het vernieuwen, rioleren en bestraten Breek I van de Wagenstraat. Wagendwarsstraat en Hoofddorp Nieuw Vennep Achter de wolken schijnt toch de zon Bovengenoemd toneelspel zal op 24 April in „De Rustende Jager" te Nieuw Vennep opgevoerd worden door de toneelvereniging „De Korenbloem". Zwemkampioenschappen overdekt bad Ook dit jaar houdt de Kring Haarlem van de KNZB wedstrijden en wel Maandagavond in het Sportfondsenbad, met als inzet de overdekte zwemkampioenschappen van de Kring Haarlem. De inschrijvingen zijn ditmaal bijzonder groot, Op de 100 meter borstcrawl dames zijn de favorieten T. v. Meel (Haarlem). Jenny van Waard (DWR) en Margot Marsman (HVGB). Aan het zelfde nummer voor heren zullen 45 zwemmers deelnemen onder andere J. v. Merkesteyn (Haarlem), J. v. Overeem en J. Tjebbes (beide HPC). Voor het nummer 200 meter schoolslag dames zijn de gezusters Spoor van DWR favoriet, doch mejuffrouw D. Turkenburg (DWT) en mejuffrouw A. Muller (Haarlem) zullen zich niet gemakke lijk gewonnen geven. Bij de heren heeft Jan Lablans (DWT) weer een goede kans op de titel. De zwem mers Nijenhuis en Halsema van HVGB kun nen evenwel niet worden onderschat. De 100 meter rugslag dames wordt een strijd tussen Jo Wisker (DWR), N. Kint (VZV), B. Nelissen (DWT) en M. van Over eem (HPC). Of Frits Maus ook nu het kampioenschap zal behalen zal voornamelijk afhangen van J. Hoekstra (HVGB). Voor de estafettes hebben alle Haarlemse verenigingen ingeschreven. De 4 x 200 meter borstcrawlestafette heren wordt echter ver- zwommen tussen DWR, HVGB, Haarlem en HPC. Tot besluit van de avond zal het Haarlemse herenzevental de strijd aanbinden tegen het vertegenwoordigende zevental van kring Amsterdam. Cricket Trainer voor Cricketbond gBegin Mei zal in ons land aankomen de Engelsman J. W. Hitch, die door de Neder landse Cricketbond is geëngageerd, om gedurende de periode van drie maanden de training op zich te nemen. Hitch, die thans 62 jaar oud is, speelde van 1907 tot 1925 voor Surrey. Hij kwam in vier testmatches uit. Op een bijeenkomst van de Studie vereniging voor „Psychical Research", welke Maandag in restaurant Brinkmann gehouden wordt, zal dr. Berthold Stokvis uit Amster dam spreken over „Medische psychologische beschouwingen over Miran Dajo". Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 293% 291% Unilever 243 241 Philips- 225 224% A. K. U 163-J4 162M Fokker 141 Nederlandse Ford 270 Nederlandse Kabel 263 v. Berkel's Patent 110% Scheepvaart-Unie. 159X 161 Holl.Amerika Lijn 160 Deli Maatsehappii 148% 148*4 H. V A 156% 156% A'dam Rubber 143% 141J4 Ned. Handel Mij. 154 X N.-I. Handelsbank 111% Hl VA, Biliton Mij. 11 314 Europese economische conferentie Londen, 21 April (Reuter). De voor malige Britse minister Amery heeft van daag in de sociale en handelscommissie van de economische conferentie der Euro pese Beweging een resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld af te zien van het opnemen van de zogenaamde meestbe- gunstigingsclausule in bilaterale handels verdragen. In deze resolutie wordt gezegd, dat de sociale en handelscommissie van oordeel is, dat de landen van Europa de vrijheid dienen te hebben om "hun samenwerking met alle hun ten dienste staande middelen en in een zo groot mogelijke omvang te ontwikkelen en dat de meestbegunstigings- clausule met dit beginsel in strijd is, voor zover zij de samenwerking verhindert door preferenties in de vorm van tariefconces sies of kwantitatieve aankoopregelingen. Dergelijke preferenties zouden toelaatbaar zijn, indien zij werden toegepast in het kader van een streven naar een volledige douane-unie, hetgeen echter om politieke, zowel als om economische redenen in de naaste toekomst niet mogelijk is. De heer Amery zeide, dat vele van En- gelands vrienden op het Europese vasteland oprecht geloven en hopen, dat het mogelijk zal zijn binnen een zeker aantal jaren een volledige economische unie tot stand te brengen in de vorm van een douane-unie met vrije handel binnen het Europese vas teland. Er kan echter geen sprake van zijn, zeide hij, dat het Verenigde Koninkrijk met zijn zeer bijzondere betrekkingen met de rest van het Britse Gemenebest tot een werkelijke Europese douane-unie zou toe treden. Naar de mening van de heer Amery zijn er echter geen practische moeilijkheden voor het tot stand komen van preferentiële overeenkomsten of prioriteitsregelingen tussen Groot Brittannië en de Europese landen, naast zijn prioriteitsregelingen met de andere landen van het Gemenebest Deze resolutie, die door sommige afge vaardigden revolutionnair werd genoemd, gaf aanleiding tot de vraag of Groot Brit tannië bereid zou zijn de meestbegunsti- gingsclausule toe te passen op de handel met de landen van Europa, en deze landen dus op gelijke voet te behandelen met de landen van het Gemenebest. De commissie der basisindustrieën is be gonnen met de behandeling van de vraag stukken, samenhangende met de kolen-, brandstoffen- en energievoorziening. In de bijeenkomst dezer commissie werd gedis cussieerd over de vraag, op welke wijze de genationaliseerde kolenindustrieën in het kader van een algemene coördinatie bij een Europese unie zouden kunnen samen gaan met de kolenindustrieën, die in par ticuliere handen zijn. Er werd een sub commissie ingesteld, die rapport zal uit brengen over de wijze, waarop de ver schillende kolenindustrieën van de aan een Europese unie deelnemende landen het beste zouden kunnen worden gecoördineerd De terugvordering van gelden van ex-gemobiliseerden Het Tweede Kamerlid de heer Roosjen (Ait.) heeft aan de minister van Financiën schriftelijk de volgende vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat van per sonen, die in de jaren 1939 en 1940 als dienstplichtige militairen in werkelijke dienst werden opgeroepen, op korte termijn bedragen van enkele honderden guldens worden teruggevorderd wegens in die tijd te veel genoten kostwinnersvergoeding? Is de minister bereid de betrokkenen, die er na ongeveer negen jaar plotseling aan herinnerd worden, dat zij nog een schuld hebben uit de jaren 19391940 deze schuld kwijt te schelden? HET WITTE KRUIS De jaarvergadering van de vereniging „Het Witte Kruis" zal op Maandag 2f April plaats vinden in hotel „De Land bouw" te Hoofddorp. Onder meer zal in behandeling worden genomen het belang rijke reorganisatieplan voorgesteld door de heer J. W. Stassen te Hoofddorp. TONEELVERENIGING D. I. O. Bovengenoemde vereniging geeft op Zon dag 24 April haar laatste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd wordt: „Haar andere man", van L. Johnson. De voorstelling zal plaatsvinden in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp. Zandvoort Viering Koninginnedag De vereniging tot viering van nationale feestdagen, V.V.N.F. heeft het volgende programma voor de Koninginnedagviering op 30 April vastgesteld. Des morgens om half tien een aubade van de Zandvoortse muziekkapel op het Tramplein, voor het eerst onder leiding van haar nieuwe directeur de heer Wild schut. Om half elf appèl van de jeugd met me dewerking van de Haarlemse padvinders- districts-band, onder leiding van hopman Bakker. Alle Zandvoortse verenigingen zijn opgewekt, aan dit jeugd-appèl deel te nemen. De middag zal gewijd zijn aan spelen en wedstrijden voor de jeugd; in de avonduren wordt een feestavond gegeven, waar ver scheidene bekende variété- en cabaret- artisten zullen c^treden. De dag wordt daarna besloten met een Oranje-bal tot 3 uur 's nachts. Gemeenteraadsverkiezing C.P.N. De Communistische Partij Nederland (De Waarheid) zal bij de a.s. gemeenteraads verkiezingen met de volgende candidaten- lijst uitkomen: 1. J. Blom, 2. J. Moll, 3. H. A. F. Blom, 4. C. Tang, 5. mevr. E. Swagermanv. Erp. 6. J. de Boer, 7. mevr. J. M. BlomVan Gijtenbeek. Christelijk Historische Unie De Christelijk Historische Kiesvereniging van Zandvoort kwam Donderdag in alge mene ledenvergadering bijeen en besloot na ampele bespreking aan de Anti-Revolu- tionnaire Kiesvereniging „Nederland en Oranje" voor te stellen met de volgende gemeenschappelijke candidatenlijst bij de gemeenteraadsverkiezingen uit te komen: 1. W. v. d. Werff, 2. J. W. Gosen (A.R.), 3. S. Slagveld, 4. K. C. v. d. Mije Pzn„ 5. J. v. d. Plas (Bentveld), 6. L. J. v. d. Werff, 7. Jb. Molenaar Ezn. Als zeker kan worden aangenomen, dat de A.R. Kiesvereniging met deze gezamen lijke candidaten-lijst accoord gaat. Men zal uitkomen onder de naam Chris telijk Historische Partij. Propaganda voor Esperanto De ouderraad van Zandvoort belegde Donderdagavond een openbare lezing over Esperanto in theater Monopole. Er waren ongeveer 150 belangstellenden, waaronder de wethouder van onderwijs, A. Kerkman. Mevr. J. C. Isbrücker uit Den Haag hield een geestige en interessante causerie over het onderwerp: Esperanto als middel tot internationaal begrijpen, waarin zij op aan trekkelijke wijze de mogelijkheden naar voren bracht die het Esperanto, dat vooral de laatste jaren steeds meer opgang gaat maken, biedt. Na afloop van de causerie kregen de aan wezigen gelegenheid een gratis proefles te verwerken, zodat men na ongeveer een kwartier al in het Esperanto kon vertellen dat een tulp geen beest is, doch een bloem. Het ligt in de bedoeling van de ouder raad, gezien het succes van deze eerste avond, zo mogelijk nog binnenkort een tweede propaganda-avond te beleggen, om dan in September te komen tot de oprich ting van een definitieve cursus. Van der Veldstraat. Laagste inschrijfster was de fa. K. Bui tendijk te Strijen met 17.790. De gun ning is aangehouden. BEZOEK ZUSTERS „SONNEVANCK". Woensdag bracht dc eerste groep van de 200 Zusters en andere leden van het per soneel van de Stichting „Sonnevanck" te Harderwijk een bezoek aan de bloembol- ienvelden Nog drie groepen zullen volgeu, waarvan de laatste op Zaterdag a.s. de dag van het bloemencorso. Aan de ontvangst en de koffietafel werd door velen mede gewerkt! DEGRADATIEWEDSTRIJDEN VAN „LISSE". De indeling voor de promotie- en degra datie-competitie van de KNVB en LVB is thans bekend geworden. Wat de Leidse af deling betreft zijn de kampioenen en degra danten in twee groepen gesplitst, elk van vier clubs, die ieder slechts één vierde klasser mogen opbrengen. De indeling luidt: VVLV. Alphense Boys, Lisse. VDV en Meerburg. DOS, Roelof- arendsveen, VVP, SOA Het programma voor Zondag 24 April ziet er als volgt uit: Lisse—VVLV (Voorschoten) VDV—Alph. Boys; DOSR—Meerburg; VVP —SOA. „DE ZWARTE PION" LISSE Na een spannende strijd is het ..De Zwarte Pion" gelukt zijn eerste promotiewedstrijd tegen LSG III te winnen. De uitslagen waren: Zwarte PionLSG. P KoetsheidA Zandvliet '-—V Pastoor J. C de GrootB. Kuiper H. v. Diemen J. B. Witterdink 0— I: G. ScholtensP. v. d. Bosch 1—0; A. Rotteveel—v. d Oort 0—1; H. Simons—D. de Jong 0—1; J. Smit—Anes 1—0; J, Goedemans—P. Verstraten 1—0; N. v. d, MeySchors 10; P. Langevcld res. M. Dieben 10. De totale uitslag was 6—4 in het voordeel van „De Zwarte Pion". Volgende week Donderdag 28 April rest nog een zware strijd in Leiderdorp. Heemstede Jacht der politie op vuurwapens en munitie Nu de politie een onderzoek instelt naar vuurwapenen en munitie, welke als een soort van oorlogstrol'eeën door velen wor den bewaard, vestigt de hoofdinspecteur van politie te Heemstede er de aandacht op, dat in de eerstkomende 14 dagen de politie een huis-aan-huis rondgang zal maken door de gemeente met de bedoeling de nog niet ingeleverde vuurwapenen en munitie op te halen. Nu iedere huisvrouw aan de schoon maak is, bestaat er kans, dat er veel oor logstuig voor de dag komt waarvan men misschien niet eens meer wist dat het in huis was. Men zal dan verstandig doen om het af te geven als er een politieman aan huis komt. Opening fancy-fair Donderdagavond werd onder grote be langstelling de Hojo fancy-fair ten bate van het R.-K. Jeugdwerk in de parochie Valkenburg, geopend. Het woord werd gevoerd door de heer A. M. Kuijt, voorzit ter van het uitvoerend comité en door pater A. F. v. Noort. Bloemendaalse raad Paul Robeson zong vals De verklaring, die de Amerikaanse neger- zanger Paul Robeson voor het Parij-se con gres voor de wereldvrede heeft afgelegd (Hij zeide dat de Amerikaanse negers in geval van een oorlog nooit tegen de Sovjet- Unie zouden vechten) is spoedig door Ame rikaanse negerleiders gelogenstraft. Te New York verklaarde Walther White, de leider van het nationale verbond voor de bevordering van de belangen der niel- blanken: „Wij geloven niet, dat de heer Robeson de mening van de meerderheid der 14 millioen neger-Amerikanen heeft woergegeven. In welk conflict ons land ook met een ander land zal komen, wij zullen i onszelf als Amerikanen beschouwen en de I verantwoordelijkheid, die op Amerikanen j Twee vliegen in een klap. In de buurt van Hillegom prijken de bloeiende perebomen rust, diagen", zo zeide hij, j tegen de achtergrond van kleurige bollenvelden. Verbetering van Bovenweg niet voldoende geacht De Donderdagmiddag gehouden verga dering van de gemeenteraad van Bloemen daal stond onder leiding van wethouder mr. F. P. Tli. Rohling. Bij het voorstel van B. en W., om de aan de Bovenweg toegevoeg de strook grond de bestemming te geven van openbare weg vroeg de heer N ij d a m (comm.) het rijwielpad van een klinker bestrating te voorzien en de heren S m i d t n Gelder en Bier (WD) drongen aan op de aanleg van rijwielpaden aan beide zijden. Wethouder Van Geluk (WD) moest toegeven, dat het voorstel niet de gunstigste oplossing is. Men heeft nog last van een heuvel en van bomen. Een beter voorstel is toch niet te maken. De voorzitter gaf in overweging het voor stel te aanvaarden en aan B en W. over te laten, of er in de toekomst nog wat bereikt kan worden. Goedgekeurd werden de voprstellen over t afvoeren van de begroting van 1948 van de kosten van doortrekking der Dompvloeds- laan en over het verlenen van medewer king volgens de lager onderwijswet. Tot lid van'de commissie tot wering van school verzuim te Vogelenzang werd benoemd de heer F. Versluis, aldaar. B. en W. stelden voor afwijzend te be schikken op het adres van onderwijzers verenigingen, inzake het verlenen van toe lage aan nagelaten betrekkingen van per soneel van' openbare- en bijzondere lagere scholen in de gemeente. De heren Pi n x t e r (KVP) en N ij d a m wilden het verzoek ondersteunen. Mr. Vliegen (Arbeid) voelde wel voor het verzoek, maar hij verwachtte niet, dat Ge deputeerde Staten een besluit zouden goed keuren en daarom achtte hij het nemen van een besluit niet gewenst. M r. H ij szeler (AR) was het met de laatste opmerking niet eens. Het gaat eventueel over een klein bedrag. De voorzitter zeide, dat er geen wettelijke achtergrond aan te voeren is, bovendien moet de gemeente zuinig zijn. De heer Pinxter nodigde B. en W. uit na te gaan welk bedrag er in de afgelopen tien jaar uitgekeerd zou zijn, als de bepaling bestond en verzocht het voorstel thans aan te houden. Hiermee kon de vergadering zich verenigen. Mevrouw Fahrenfor tM e u f f e 1 s (VVD) gaf in overweging geen afwachten de houding aan te nemen ten aanzien van het wetsontwerp voor de winkelsluiting. Mogelijk kan via de Vereniging van Neder landse gemeenten bereikt worden, dat ge meentebesturen zelfstandig kunnen op treden. en W. werd machtiging verleend tot het geven van ontheffing van de gemeente lijke localiteitseisen voor verlof A. ten be hoeve van hotel „Zomerzorg" en ontheffing volgens artikel 2 der Bebouwingsvoor schriften werd verleend aan J. G. H. van der Stadt en S. de Heer. Feestelijke afscheidsavond van Stormschool in „Vreeburg" Nadat de „Stormschool" in de loop van de dag met militair vertoon in het open baar afscheid had genomen van de ge meente Bloemendaal, zijn officieren, on derofficieren en manschappen 's avonds in hotel „Vreeburg" samengekomen voor een feestelijke afscheidsavond. Tot na midder nacht bleef men bijeen in uitstekende stemming, waartoe een door de soldaten zelf opgevoerde revue in hoge mate bij» \droeg.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7