c 3 Bloemencorso trok Zaterdag honderdduizenden bezoekers fakkel Oude vondsten in „Meer-en-Berg" Panda en de Meester-Ontdekkingsreaziger Wereldnieuws MAANDAG 25 APRIL 1949 Van de stichting Vogelenzang te Benne- broek tot aan het Klinkenbergviaduct on der Warmond was Zaterdagmiddag geen plekje langs de Rijksweg HaarlemLei den onbezet. Hier en daar stond het pu bliek rijen dik. Honderden bussen uit alle delen van ons land en van over de grens stonden aaneen gerijd langs de weg. En alles wachtte geduldig op het bloemen corso, dat zich uren lang wachten liet! Werd het geduld van de bezoekers, die ten Noorden van het startcentrum, Lisse, wachtten, al op de proef gesteld, nog veel meer was dit het geval met degenen die ten Zuiden in dichte drommen langs de weg stonden geschaard. Aangekondigd dat de stoet te ongeveer vijf uur de War- monderdam zou bereikenin werke lijkheid trok ze toen nog op de terugreis door Hillegom, aan de andere kant van het parcours. En het zou half acht worden, eer men bij de Warmonderdam, in de reeds vallende schemer, iets van het bloemen corso ontwaarde. Velen waren toen al naar huis gegaan. Zij die waren blijven wachten, hebben bunnen genieten van een bijzonder schouw spel. Bood het corso van vorig jaar al mooie werkstukken, ditmaal was er nog meer zorg aan besteed en duidelijk viel te constateren, dat men over meer ervaring beschikte. Vooral de afwerking van ver schillende „rijdende bloemstukken" was bewonderenswaardig. Vier belangrijke dames reden mee in de stoet, de Bloemenkoningin met haar prin sessen, de Bollenkoningin, de Hollandse Maagd en de Vrede. De laatste kreeg pech en moest te Hillegom op een zijweg worden gereden om daar te worden klaar gemaakt voor deelname op de terug reis. Een reusachtige zwaan van witte hyacinten werd in toom gehouden door een elegante jongedame, maar zelfs deze assistentie bracht het lieve dier niet voor uit: een kraanwagen moest komen om langs het gehele parcours zwaan en zwanen- prinses voort te slepen. Bijzondere vrolijkheid en bewondering voor de uitvoering ontketende de familie Paashaas, pa, ma en de kinders, allen te zamen op artistieke wijze rond een reus achtig ei gegroepeerd. Sint Nicolaas reed langs in een gezelschap van vrolijke Spaan se dames en heren, en volgens het bijschrift zag hij voor het eerst van zijn leven de bloembollenvelden. Het schaap genaamd „Wolletje" in een wolletje van witte hya cinten boekte groot succes, evenals de reus achtige wagen van de Hillegomse Hard draverij-vereniging, voorstellend dravende paarden met jockeys op de buggies. Het stalgebouw hierachter had wellicht beter achterwege kunnen blijven, want de om vang van het bouwwerk werd hierdoor zo groot, dat deze wagen herhaaldelijk moei lijkheden bij draaien en keren opleverde. Zeer fraai in opzet en uitvoering was de kameel, het handelsmerk van een dei- exportfirma's, geleid door een Arabier, die daartoe gedurende de hele route voorop de wagen heeft gestaan en er dan ook verre van vrolijk uitzag. Sassenheim verkondigde aan eventuele fabrikanten onder de toe schouwers, via een uit bloemen vervaar- digd fabrieksgebouw, dat het graag indus trieën binnen zijn grenzen heeft. Een uit bloemen vervaardigde narcissen- vlieg staarde droevig in het kookbad dat haar de dood brengen moet en uit een ge weldige kuip riep een nog geweldiger rose varken met de oren klapperend om hulp tot de vermaakte toeschouwers. Bijzonder veel werk was gemaakt^ van de wagen waarop de Bloemenkoningin Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING CONGRES VOOR MAATSCHAPPELIJK WERK In Utrecht is een congres van de Neder landse Vereniging voor Maatschappelijk Werk gehouden. Over taak en onderlinge verhouding van kerk, particulier initiatief en overheid ten aanzien van de maatschappelijke zorg zijn vier prae-adviezen in behandeling genomen. De voorzitter, mr. de Monchy, noemde de hulp die de sociale zorg ontvangt van de psychologie zeer belangrijk. Minister mr. dr. J. in 't Veld zette bij de bespreking van zijn prae-advies uiteen, waarom socialisatie door een ontwikkeling, waarbij men het historisch materialisme heeft laten varen en meer de nadruk gelegd wordt op geestelijke vrijheid en sociale ge rechtigheid, het particulier initiatief niet meer in de weg staat. Hij drong aan op ver dere versterking van de zedelijke en gees telijke kracht van ons volk. troonde, maar ook de Vrede, waarvan het voertuig in de vorm van een klomp uit witte hyacinten vervaardigd was, werd allerwege geroemd. Tussen dat alles door reden verschei den personenwagens op meer traditionele wijze gesierd, die dan ook niet de naam: „rijdende bloemstukken" mochten dragen. De stoet werd gesloten met een vrolijk Volendammer paar op een motor met zij span, welke laatste bedolven ging onder witte hyacinten. De jury, voor personenauto's bestaande uit mevrouw A. HeyligersWigman en de heren J. T. Ch- Dïx en E. van Melle, en voor vrachtwagens uit de heren M. Heynes, R. M. v. d. Hart en C. Thim, kende de navolgende bekroningen toe: Vrachtwagens: le en ereprijs (wissel beker): Gebr. Van Zonneveld en Philippo, Sassenheim (Queen of Export); 2. Hille gomse Harddraverij vereniging (renpaar den); 3. Veiling Hobaho (zwaan); 4. N.V. Fred de Meulder, Lisse (kameel-handels merk); 5. Ten Hage en Driehuizen. Lisse (Paashazen) met wisselbeker voor meest originele idee: 6. G. B. de Vroomen en Zn., Sassenheim (bloemenkoningin); 7. Veiling H.B.G. te Lisse (veilingmotief)8. M. Veld- huyzen van Zanten. Lisse (Hollandse maagd); 9. Openbare Werken, Hillegom (vrede); 10. Echfalon, Enschedé (wastobbe) Eervolle vermeldingen: Canite Tuba, Lisse; Wolletje van Neveda; St. Nicolaas (Griek- spoor Lisse); Blue Band. (Unilever, Rotter dam) Bloembollenkist (Rieman, Stok en Kersken, Hillegom)Openbare Werken Lisse; Openbare Werken Sassenheim (in dustrie); Kraamcentrum Wit-Gele Kruis Hillegom; en eervolle vermelding met wis selbeker voor meest humoristische idee: N.V. Vleeswarenfabriek Sassenheim (var ken in kuip). Luxe wagens: le en ereprijs (wissel beker): J. H. Muller en Zn. Hillegom; 2. mevr. M. J. WarnaarDe Leeuw, Sassen heim; 3. Baartman en Koning, Sassenheim; Guldemond en Zn. te Lisse; 5. H. de Graaf en Zn. te Lisse. Eervolle vermeldingen: Fa. Zonneveld en Co. te Sassenheim en Beelen's Graanhan del, Lisse. De prijzen werden uitgereikt in het sport- De prachtige stoet trekt door de Hoofd straat van Lisse, voorop de eerste prijs winnaar „Varken in Kuip". park te Lisse door de burgemeester dier gemeente mr. J. W. Lambooy. Prijzen mozaiekwedstrijd. Een extra attractie vormden de prach tige bloemmozaieken die de bewoners van de Hereweg te Lisse in hun voortuinen hadden aangelegd. De uitslag van de wed strijd die hieraan door het Comité Lisse Vooruit verbonden was, luidt: Individuele deelname: Ereprijs: wissel beker met 50 Gebr. Nieuwennuis „Wei- bedrogen" (in 1948 winnaar: M. Veldhuy- zen van Zanten Jr.); le prijs Gebr. Drie huizen; 2e prijs: M. Veldhuyzen van Zan ten Jr. „Merenburg"; 3e prijs: Leo van Grieken Zn.; 4e prijs: H. de Qraa-ff Zonen; 5e prijs: M. Veldhuyzen van Zan ten Sr. „Magnolia". Groepsdeelname: Ereprijs: wisselbeker met 50: R.K. ULO-school (in 1948 win naar: R.K. ULO-Jongensschool)le prijs: (met zilveren medaille der gemeente Lisse) Laboratorium Bloembollenonderzoek; 2e prijs: R.K. Kerk Beekbrug; 3e prijs: be woners „Veenenburg"; 4e prijs: Politie bureau; 5e prijs: St. Jozefschool. De „Alnati" maakt zijn eerste reis Schip met een bewogen verleden Zaterdagmiddag vertrok het 9400 dead weight tons metende passagiersvrachtschip „Alnati" van Van Nievelt, Goudriaan Co's Stoomvaart Maatschappij voor zijn eerste reis van Rotterdam naar de Oostkust van Zuid-Amerika. Dit schip, dat 52 passagiers, 24.500 ku bieke voet vloeibare en 80.000 kubieke voet koel- en vrieslading, alsmede stukgoed kan vervoeren, heeft een zeer bewogen ver leden. Toen de oorlog in 1940 uitbrak had de rederij vier schepen van dit type in Neder land op stapel staan. De Duitsers legden ex- onmiddellijk beslag op en de schepen ver dwenen. Drie werden na de oorlog terug gevonden, twee in Noorwegen en de „Al nati" in Kopenhagen. Het bleek echter, dat het schip tijdens de oorlog in het Kattegat op een mijn was gelopen. Om het wrak te lichten had men er het gehele voorschip af moeten branden, waarna het naar Kopen hagen werd gesleept. Daar werd het door de illegaliteit opnieuw tot zinken gebracht om de haven te blokkeren. Weer lichtten de Duitsers het en zo werd het halve schip, waar bovendien de gehele inventaris uit was gesloopt, na de oorlog teruggevonden. Het was door dè Nederlandse regering in dertijd tegen molest verzekerd, maar de verzekeringssom kon de reparatiekosten bij lange na niet dekken. Als een „constructive total loss" werd het door Van Nievelt, Goudriaan en Co. geabandonneerd en door de regering aan Zweden verkocht. Op weg van Denemarken naar Zweden was het schip bijna voor de derde maal gezonken. Niettemin arriveerde het tenslotte in Go thenburg. In de na-oorlogse jaren stegen de bouw kosten van een nieuw schip dusdanig en werd de levertijd op de Nederlandse werr ven zo lang, dat de rederij opnieuw belang stelling voor het wrak kreeg. Op de „Deutsche Werft" in Hamburg werd een nieuw voorstuk gemonteerd. Het schip werd uitgerust met de modernste nau tische middelen, als radai-, gyrokompas en automatische piloot. De oorspronkelijke Storls-motor met een capaciteit van 4400 pk die het schip een dienstsnelheid van 14'/2 mijl geeft, kon na hersteld te zijn, in het vraagt 't Vissertje Recept van de Voedingsraad! U hebt nodig: 1 l'/2 kilo wijting (voor 4 pers.), zout, (citroensap), boter of marga rine, (paneermeel). Was de vis goed, vooral de buikholte. Wrijf ze met zout in. Leg ze in een vuurvaste schotel, braadslee of stoofpan. waarin wat gesmolten boter of marga rine. Voeg wat water toe. Spren kel er evtl. wat citroensap op. Stoof de vis 20 min. in een matig-warme oven of 10 min. op een klein vuur gaar. Het vlees is dan zacht en laat makkelijk van de graat los. Houd de pan gesloten! Bedruip de vis met het vocht. Bestrooi evtl. de vis, halverwege de stooftijd, met paneermeel. Gebruik het vocht als saus. desgewenst gebonden met aardappelmeel of bloem. Geef er gekookte aardappelen bij en worteltjes, andijvie, krop sla of spinazie. schip blijven. Met de motorschepen „Aldabi" en „Alhe- na" onderhoudt de ,Alnati", die onder com mando staat van kapitein A. Visser, nu een vier wekelijkse sneldienst van Hamburg, Antwerpen, Rotterdam naar Rio de Janeiro, santos, Montevideo en Buenos Aires. Documenten en een mineralogische verzameling Onder de vele honderden bezoekers, die geen band is tussen deze collectie en de De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 HL 7.00. 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Lichte klanken. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Suite „Rosamunde", Schubert. 9.30 Zangplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 De Wekker. 12.00 Lyra Trio. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platte land. 12.40 Reportage Tulpenrallye. 12.45 Platen. 13.20 Muziekcorps. 13.50 Cowboy liedjes. 14 00 „Met naald en schaar". 14.30 Frans concert. 16.25 „Hector Berlioz". 16.40 Luisterspel. 17.00 Kindex'koor, 17.30 Bioscoop orgel. 17.40 Tulpenrallye. 17.45 „De adat". 18.15 Piano-pötpourri. 18,30 Strijdkrachten. 19.00 Radiostrip. 19.15 Nina Milkina, piano. 19.45 Scheepvaart en wederopbouw. 20.05 Reportages. 20.15 Bonte trein. 21.35 Brieven hersengymnastiek. 21.45 Buitenlands over zicht. 22.00 Koor „Pro Musica". 22.30 Alt en piano. 23.15 Skymasters, 23.45 „The Ink Spots". HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Repor tage. Tulpenrallye. 8.20 „Pluk de dag". 9.05 Lichtbaken. 9.35 Muziekkalender. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Lichte klanken. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Bolero, Ravel. 12.03 Jenny Molenkamp, piano. Partita in D, Bach. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Orkest zonder naam. 12.55 zonnewijzer. 13.45 Platen. 14.00 Vocaal kwar tet. 14.30 „Onder Ons". 15.00 Schoolradio 35.30 Lichte muziek. 16.00 Voor zieken 16.30 Ziekenlof. 17.00 Na schooltijd. 17.45 Amuse mentsorkest. 18.10 Sport. 18.20 Alma Musica. 18.50 Actualiteiten. 19.15 Werken van Johan Strauss. 19.45 „Dit is leven", 20.05 Gewone man. 20.12 Luisterspel „Dode zielen". 22.20 Gonzalo Soinano, piano. 22.45 Gebed. 23.15 Tulpenrallye. 23.25 Gedeelten uit „Service" van PurcelL sedert de openstelling van het landgoed Meer-en-Berg te Heemstede dit nieuwe gemeentelijke wandelbos reeds zijn gaan bezichtigen, zullen er heel wat zijn, die zich vergeefs hebben afgevraagd wat de wonderlijke overblijfselen van vroegere bouwwerken betekenen, één van hout en één van steen die zich bij de kleine vijver aan de oostzijde van het terrein bevinden. Een paar al te ondernemende jongens bleek zich er niet bij te kunnen neerleggen, dat zij op deze vraag geen antwoord ver mochten te geven; zij hebben daarom, niet zonder gevaar! de stenen kolos beklommen en vonden in een vrij goed verborgen nis een grote menigte oude en deels al vergeelde papieren uit oude fami lie-archieven. De historische waarde van deze papieren en documenten is niet tot de jongens door gedrongen. Uit baldadigheid hebben zij het gevondene met handen vol naar beneden geworpen. Dat is hun duur te staan geko men, want zij trokken daardoor de aan dacht van boswachter Hendriks, die hen dra in de kraag greep en naar het politie bureau bracht, waar hun aan het verstand is gebracht hoe men zich in het gemeente lijk wandelbos heeft te gedragen en dat het klimmen, zowel in ruines als in bomen, verboden is. Intussen is uiteraard van gemeentewege een nader onderzoek ingesteld. Daarbij is o.a. gebleken, dat de vorige eigenaar-be woner van de buitenplaats omstreeks twin tig jaar geleden uitgebreide familie-archie ven vernietigd heeft door stapels en stapels acten, oorkonden en andere documenten te verbranden. Uit de grote omvang van deze archieven en uit mededelingen van hen, die bij deze vernietiging aanwezig zijn geweest, valt af te leiden dat deze documentenverzameling in enige eeuwen ontstaan was. Ongetwijfeld is er ook heel wat materiaal bij geweest, dat niet alleen licht wierp op de familiegeschiedenis van de voormalige bewoners, maar dat ook voor de kennis van Heemstede's historie van betekenis zou zijn geweest. Helaas kan deze vernietiging niet meer ongedaan gemaakt worden. Intussen is nu de nis boven in de stenen ruïne door één van de gemeentelijke archi varissen van Heemstede geheel leeg ge haald en wordt al het gevondene door deze deskundige ambtenaren nauwkeurig bestu- deèrd. Uiteraard zal het heel wat tijd ver gen voor dit onderzoek beëindigd is. Veel paperassen zijn geheel door elkaar geraakt, andere zijn meer of minder geschonden en waar dit alles niet het geval is zijn toch veelal de oude handschriften verbleekt. Onder de documenten, die reeds goeddeels ontcijferd konden worden, bevindt zich ook een heel merkwaardig testament uit het jaar 1729. Als alle gevonden papieren bestudeerd zijn, zal worden overwogen of en in hoe verre nadere bijzonderheden over hun in houd voor publicatie in aanmerking kun nen komen. Intussen is op Meer-en-Berg nog een andere vondst gedaan, die wel-is-waar niet van oudheidkundige bétekeni6 is, maar die toch ook alleszins merkwaardig mag heten. Er is namelijk een omvangrijke mineralogische verzameling aangetroffen, die enige honderdtallen specimina van delfstoffen en steensoorten omvat en die bij een voorlopige beoordeling de in druk van een opmerkelijke volledigheid maakt. Natuurlijk kan pas een des kundige catalogisex-ing van deze verzame ling in dit opzicht zekerheid verschaffen, maar wel staat reeds vast, dat de collectie zo uitgebreid is, dat zij èn voor het onder wijs èn voor het publiek interessant is. Het is daarom wel waarschijnlijk, dat zij te zijner tijd een plaats zal vinden in de alsnog in te richten plaatselijke „Oudheid kamer". Want ofschoon er, zoals gezegd, geschiedenis van Heemstede, kan zij er toch niet alleen toe bijdragen de verzamelingen in de Oudheidkamer veelzijdiger en daar door belangwekkender te maken, maar tevens zal er. wel geen betere mogelijkheid geschapen kunnen worden om deze belang wekkende collectie voor het publiek toe gankelijk te maken. Hillegom Orkest van Lycée Poincaré uit Nancy concerteerde Het orkest van het Lyceum van Nancy, een symphonie van 80 executanten, maakte de reis van Lotharingen naar Nooi'dholland om deze Zondag deel te ne men aan het concours te Aalsmeer. Er werd aan vastgeknoopt een concert op Za terdagavond in het veilinggebouw te Hil legom. Aldaar hebben wij dit ensemble gehoord in een zeer gevarieerd en uitge breid programma, en wij hebben er goede indrukken van meegedragen, niettegen staande de rommelige sfeer van de omge ving, het ontbreken van een vleugel en het smakeloze gebral van gramofoon-inter- mezzi. Het geldt hier een orkest van amateurs, leerlingen en oud-leerlingen van het Ly ceum, die onder leiding van een leraar van het Conservatorium van Nancy, de heer Gaston Stoltz, wekelijks een uurtje oefenen. Het muzikale gehalte van die liefhebbers is dusdanig, dat men soms zou menen een beroepsorkest te horen. Zo is er een zeld zame bezetting van celli, die in het slotdeel van Charpentier's „Impressions ü'Italie" prachtig hun kansen benutten. Ook de overige strijkers spelen zuiver en ontwik kelen een fraaie toon, maar een tamelijke slordigheid van streek toont toch dat men als geheel nog niet over de grenzen van het amateurisme heen komt. In de ouverture „Le Roi Lear" van Berlioz was al dadelijk een mooi „strident" koper te horen. Technisch werden in dit brillante stuk mooie dingen gedaan. In twee num mers uit Massenet's Ballet „Les Erynies" misten wij echter de fijne rhythmïsche preciesheid. Een verrassing echter werd de uitvoering van „Page d'exile" voor klari net-solo met orkest, een zeer mooi stuk van Marcel Autremer. directeur van het Conservatorium, die zelf dirigeerde; de solist Yver Didier, le prijs van het Conser vatorium. speelde het met prachtige toon en volmaakte technische vaardigheid. Een fameuze prestatie werd geleverd door de jeugdige pianiste Monique Vincent, le prijs van het Conservatorium van Parijs, die met haar broer als leider van het or kest, het 4e concert van Saint-Saëns ten gehore bracht. Dat deze uitvoering op een pianino moest geschieden was ten op zichtevan deze artiste een pijnlijke tekort koming. Andermaal werd de directie van het orkest verwisseld toen de violiste Pau- lette Vogïn het Rondeau uit de „Symphonie Espagnole" van Lalo ten gehore bracht; 't was haar man, Serge Verstraeten, die daarbij de stok voerde. De violiste, een ge diplomeerde van het Conservatorium van Nancy, speelde met de allures van een grote virtuose; 't was alles vlot en raak, precies gerythmeerd en met een nobele toon. En dan was er nog een tenor, Jean Pléchon, leraar van het Lyceum, die met veel expressie melodiën zong van Stolz en Fauré; en tenslotte nog een gediplomeerd zangeresje, Danielle Vouaux, die het pu bliek wist te bekoren met fragmenten uit Guillaume Teil en Les Pécheurs de Perles. Men heeft uit deze opsomming kunnen opmaken dat er tussen het Lyceum en het Conservatorium van Nancy een nauwe band bestaat; en tevens kunnen overwegen wat het voor de opbloei van het müziek- dilettantisme betekent, dat het onderwijs aan de Conservatoria in Frankrijk (en Bel gië) gratis of nagenoeg gratis geschiedt. We hebben daar deze avond een klinkend resultaat van gehoord. Na een dankbetuiging vanwege het or ganiserend comité van Hillegom en een hartelijk wederwoord vpu de Rector van het Lyceum van Nancy werd de avond be sloten met de „Marche Lorraine" van Ganne. JOS. DE KLERK. Agenda voor Haarlem MAANDAG 25 APRIL Gem. Concertgebouw: Haarlems Gemengd Koor, opera-concert, 8 uur. Frans Hals: „Die Mörder sind unter uns", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „De wraak van een vrouw", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Warschau concerto", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Opdat recht ge schiede", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Cify: Joe Brown in „De Zesdaagse", alle leeft., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De duivels van het Wilde Westen", 14 j., alle leeft., 2,30, 7.00 en 9.15 uur. (Adv.) (Adv.) Haarlemse I.F.L.-afdeling vierde haar tienjarig bestaan De afdeling Haarlem van de Internatio nal Friendship League bestaat dezer dagen tien jaar en dit tweede lustrum is Zater dagavond met eenintieme en gezellige feestavond in Brinkmann's Kroonzaal ge vierd. Voorzitter F. J. J. Zuidweg overzag in zijn openingswooi-d zoals te doen ge bruikelijk in het kort het wel en wee van de jubilerende afdeling en gewaagde, ervan, dat de I.F.L. over het algemeen zeer wel aan haar doel beantwoordt, getuige de vele vriendschapsbanden die ook met het bui tenland zijn gelegd. Daarna was het woord aan wethouder F. S. Noordhoff, die namens de Haarlemse Vredesraad gelukwensen aanbood, en van de gelegenheid gebruik maakte nog eens op taak en streven van de Raad te wijzen. Hij zei over het algemeen niet verheugd te zijn over de activiteit van de jeugd in dit opzicht, maar genoeg optimist te blij ven om te verwachten dat dit nog eens zou veranderen. Vertegenwoordigers van het hoofdbe stuur der I.F.L. en van de afdelingen Am sterdam, Den Haag en Arnhem staken vervolgens een geestig felicitatie-speech je af. Voor de hoofdschotel van de avond zorgde de toneelgroep van de Amsterdamse I.F.L.- leden. Zij hadden daartoe het bekende en bij dilettantengezelschappen geliefde blij spel „Polly Perkins' van Douglas Murray weer eens van stal gehaald. Een stuk overigens dat voor amateurs ideaal lijkt, daar het de spelers voor niet al te onover komelijke moeilijkheden plaatst en hen tegelijk de mogelijkheid laat tot iets aan trekkelijks en bijzonders te komen, vooral dank zij de puntige en dikwijls geestige dialoog. De lang niet ondoorzichtige handeling speelt zich af rond een jonge weduwe, die eens een huwelijksaanzoek van een mil- lionnair-op-leeftijd heeft afgeslagen. De oude heer heeft wraak genomen door zijn vermogen aan een neef te vermaken, op voorwaarde dat deze met de jeugdige weduwe in het huwelijksbootje zal stappen en dat geeft reeds stof te over voor een lange reeks amusante verwikkelingen. Zowel de hoofd- als de bijrolvertolkers brachten de verschillende types vrij aardig tot leven en regisseur Bram Mennes had kennelijk veel aandacht besteed aan mi miek en houding en slechts articulatie en stemvolume lieten hier en daar iets te wensen over. Als slotstuk van deze avond-in-vriend- schappelijke-sfeer was er een gezellig bal. iiemwe Uit gaven Lusthof der Lekenmuziek. Uitge verij „De Toorts", Heemstede. Het ziet er fris uit dit maandblad voor lekenmuziek onder redactie van dr. Jop Pollmann, Piet Tiggers, dra. Marie Veldhuy zen en Dim Kes, en waarvan zo pas de eerste aflevering verscheen. Deze bestaat uit 16 pagina's muziek en een kleurige omslag, waarop enig commentaar betreffende de muzieknummers gedrukt staat. De bedoeling van deze periodiek is smaakvolle muziek aan de hand te doen voor liefhebbers die ge zamenlijk willen musiceren in kleinere kring en die een eenvoudig instrument bespelen of meerstemmig willen zingen in huis of ver eniging. Gebruiks-muziek, technisch uiteen lopend van „zeer gemakkelijk" tot „niet al te moeilijk", steeds echter van werkelijke muzikale waarde. De instrumentale num mers zijn volgens het oude principe speel baar door allerlei instrumenten en de zang nummers kunnen ook naar believen ge speeld of begeleid worden volgens de geijkte uitdrukking op oude koormuziek voorko mend: „te zingen en te spelen op alle in strumenten". Aldus belooft deze „Lusthof" een uitgebreid en tamelijk uiteenlopend repertoire te vormen, dat voor de meesten anders moeilijk bereikbaar zou zijn.. Zo bevat het eerste nummer korte instrumentale stuk jes (2-, 3- en 4-stemmig) van Melchior Franck, Fischer, Chédeville de Cadet, Bois- mortier en Tielman Lusato. van deze laatste namelijk twee dansen uit „Het derde musyck- boecxken" van 1551, welke verzameling men in de loop van de uitgave volledig wenst te geven, wat voor vele lekenspelers welkom zal zijn. vermits de heruitgave van Schott voorlopig niet te krijgen is. Dan is er nog een Menuetto van Haydn, uit een Divertimento. Dit is een bewerking die ik critisch niet ver antwoord acht. Door omwisseling van de twee bovenste partijen, waarvan de tweede een octaaf hoger gezet werd, zijn er dingen ontstaan die niet door de beugel kunnen. Wie enig besf heeft van dubbel contrapunt zal mij begrijpen; men kan alles zo maar niet omkeren. Voor de zangstukjes kan men veel waar dering hebben. Zij kregen vrij aangepaste teksten, een van de Souterliedekens van Cle mens non papa ontving aldus de oorspron kelijke wereldlijke tekst die bij de melodie hoort, en onder composities van Monteverdi en Schein werden op handige wijze teksten van Hooft, Bredero en Starter geschoven. Een uitgave die men een goed debiet mag toewensen. JOS. DE KLERK WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE oei Verrassing op het Parijse wereldcongres voor de vrede Op het congres voor de wereldvrede te Parijs is een Amerikaanse afgevaardigde, John Rogge, uitgefloten toen hij de Sovjet- Unie critiseerde. „In Amerika", zo zeide hij, „is discriminatie jegens minderheden en vrouwen, maar in Rusland is onvoldoende vrijheid voor politieke minderheden. Wij hebben nog een moeilijke weg voor ons bij de oplossing der verschillende problemen in Amerika, maar de oplossing zal door onze eigen burgers moeten worden gevon den. Die oplossing zal worden gevonden door een volkspartij, een vredespartij, maar het zal geen communistische partij zijn". De woorden van Rogge wekten grote ver- rassing bij zijn gehooi-. „Het is verkeerd van Amerika", zo ging Rogge voort, „te spelen met de vrees voor de atoombom. Het is eveneens verkeerd, dat communistische landen spelen met frasen als kapitalistisch imperialisme. De communistische landen moeten leren te leven met de kapitalistische. Ieder stelsel heeft zijn deugden en tekortkomingen enfoec het ene kan veel van het andere leren". Éffec Na Rogge sprak de Russische schrijver oos en commentator Ilja Ehrenburg, die een sl v tournée door de Verenigde Staten heeft eze; gemaakt. „De bewering van Amerika datrt het de Westerse beschaving verdedigt is 1c onwaar", riep hij onder luid gejuich van ijl de aanwezigen uit. „Als Göbbels nog leefde, iji zou hij Amerika van plagiaat beschuldigeni'eel Wij hebben een wapen dat sterker is danpjke de atoombom: mensenkennis. Het Russischejnaal volk haat de Fr?.nsen, Engelsen en Ameri-fevn kanen niet. Het Amerikaanse volk moètta inzien, dat zijn leiders, die spreken van hete de gebruiken van de atoombom, niet alleen! Tr> vijanden van Rusland zijn, maar ook vantiete de Amerikanen zelf". fatie Tot de Amerikanen zei Ehrenburgijen ,Laat uw leiders geen nieuw Duitsland vanRuys u maken. Er zijn verschillen tussen onsiinar maar wij willen die niet door een oorlogjliens regelen". 48. Joris had zijn zin gekregen; Ben Piep- sell had hem een fraai Oosters gewaad ge leend. met een kolossale tulband er bij, zodat hij er weer echt als heer uitzag toen het vliegtuig zijn bestemming bereikt had en Joris en Panda er uit moesten. Ze wer den nu heel beleefd behandeld, hoewel zij wel onder bewaking bleven en Panda wist niet goed wat hij van de hele toestand moest denken. „Ik had eigenlijk een briefje achter moeten laten voor meneer Crescen- van de Bey werd gedragen. En daar wer- dissimo, de directeur van het hotel," dacht den ze door de Bey-zelf ontvangen. Dat hij. „Wat moet die wel van me denken, icas een grimmig klein persóon met een nadat hij me in een dievenwagen weg heeft duur uniform aanen toen Panda en Joris :ien rijden? En wat zou mijn vader er van j bij hem gebracht werden zei hij: „Wel, lijk de Oostenrijkse grens overschreden. Volgens hun zeggen hadden de Hon-a gaars-Tsjechoslowaakse grensbeambten „een oogje dichtgedaan'" Geen vlaggen. De 650 Duitsers, die Zater dag door de grenscorrectie Belgen ge worden zijn, schenen geheel onver schillig tegenover de verandering te staan, zo meldt Reuters correspondent uit Eupen. De Belgische regering heeft® c inca zeggen, wanneer hij zag in wat voor een toestand ik verkeer!" Maar ogenschijnlijk was die toestand nog niet zo slecht, want Panda en Joris mochten plaats nemen in een grote draagstoel, die vervolgens door sterke slaven de stad in en naar het paleis salam-el-mshra! Spreek thans op, verwer pelijke stofdelen, zo uw nietig leven u lief is!" „Niets zal mij groter genoegen doen, o, Hoogverhevenste aller Beyen!" ant woordde Joris geestdriftig...,, het uitsteken van vlaggen, met inbegrip van de Belgische, verboden. Naar haar mening zou het hijsen van de Belgische vlag „de practische correcties het ka- rakter van een verovering" geven. Afgezien van. Een woordvoerder van de „raad van vrij Tsjechoslowakije", die verzocht, dat zijn naam niet zou worden gepubliceerd, heeft te Washington ver klaard, dat de ondergrondse strijdkrach ten in Tsjechoslowakije enige tijd ge leden hebben afgezien van een poging om de communistische regering omver te werpen. Hij verklaarde, dat de toe stand thans niets van die aard wettigde, doch dat de kansen voor de toekomst zeer goed waren. Kinderen. Volgens het Joegoslavische pers bureau Tanjoeg is een groep van 153 Griekse kinderen van twee tot veertien jaar en elf vrouwen in Joegoslavië aangekomen, „na een zwerftocht van twee weken door de Macedonische bos-^ sen om aan de monarcho-fascistische ij j terreur te ontkomen". Zij zullen worden doorgezonden nar kindertehuizen Kroatië, Oogje dicht. 1200 Hongaarse Joden, meest eeld kleine zakenlieden, zijn hun land ont- an vlucht en via Tsjechoslowakije te edri Wenen aangekomen. Zij verklaarden, aar dat hun vlucht door het Joodse bureau »n was georganiseerd. Zij verlieten Hon- en' garije in klein groepjes en verzamelden $e zich in Bratislava, vanwaar zij gezamen- ^ke elt. efor be ut b he1 feec Ont unn< ;rt 'im tdrij de Jgav ta c BL BEU oerts Pree; atel- Adi :r,~ m inscr 0VE GEK Bri

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2