Schoenmakerij in de Witte Heerenstraat brandde Zondagmiddag vrijwel geheel uit Voor BETERE AFDRUKKEN Foto-Engel Het huis aan de baai Kort en Bondig Amsterdamse Beurs MAANDAG 25 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD Bewoners waren afwezig Zondagmiddag tegen twee uur ont dekten bewoners van de Witte Heeren straat dat de woning-werkplaats van de schoenmaker G. J. van Koningsho ven in lichte laaie stond. Vlammen sloegen uit de achterkant van het huis en grote rookwolken stegen op. De bewoners waren afwezig, de heer Van Koningshoven was met een schoon- joon naar het Bloemendaalse strand ge- irokken en enkele minuten voor het uit breken van de brand was de vrouw des huizes, die nog voor het eten gezorgd had, hen gevolgd. Een der omwonenden alar meerde terstond brandweer en politie; de eerste arriveerde spoedig met een motor spuit en een ladderwagen en begon met vier stralen het vuur te bestrijden. Hoewel de binnenmuren van de woning van hout waren en de wind het vuur sterk aanwakkerde, hadden de spuitgasten de brand reeds binnen een kwartier onder de knie. Toen waren echter de bovenver dieping, waar de brand is ontstaan, en de zolder geheel uitgebrand. De werkplaats op de begane grond liep veel waterschade op en zal voorlopig niet te gebruiken zijn. Om half vijf is de brandweer, die de belendende huizen op schitterende wijze voor onheil had weten te bewaren, inge dikt. Toen de bewoners, die door de Bloemen- iaalse strandpolitie waren gewaarschuwd, jij hun woning arriveerden vonden zij nog ilechts een zwart-geblakerde ruïne. Een groot gedeelte van de apparaten en werk- uigen uit de schoenmakerswerkplaats had nen nog kunnen redden, doch al hun ove- ige hebben en houden was in de vlammen opgegaan. Enkele weken geleden was een dochter net veel nieuw huisraad naar een eigen voning in de nabijheid verhuisd; het ge- :di lofel 'f Gulden Vlies Nieuwe glansrol van Cor Ruys Zo'n aardig blijspel als „Hotel 't Gulden lrlies" laat toch wel heel duidelijk zien, er in J(ohn) B(oynton) Priestley een omedieschrijver van uitzonderlijke allure ferlorën gaat, omdat het kunstenaarschap ii hem niet onverdeeld of krachtig genoeg verkzaam is. Hij komt steeds rrlet halve .•aarheden aandragen, die hij zo snel aogelijk bedekt met de mantel der erontschuldigende goedmoedigheid. Men an de verklaring voor dit verschijnsel oeken in de onevenwijdigheid tussen zijn arakter en zijn overtuiging, waardoor zijn enkwijze en zijn gevoelens verschillende ichtingen uitgaan. Een Engelse criticus ormuleerde dit eens kort en goed aldus: 'riestley werd geboren als individualist n is geworden tot socialist. Zijn al te solide erstand en zijn beminnelijk humeur be- •mmeren zijn hervormingsdrang. En iaarbij moet men dan nog voegen zijn ge- eigdheid tot het sluiten van compromissen, mdat hij weet zodoende een groter publiek bereiken met zijn kern van ernst, daar ijn beperkt talent het hem niet veroor- joft tot een onbewimpelde aanval op de onventies, die hij wil bestrijden, over te aan. Wie dit niet meevoelt, zal aan de voor- lellingen van dit nieuwe stuk, dat van Het vrije toneel" de wereldpremière ont- ing, een door geen besef van gemiste kan- in verstoord plezier beleven. Het gaat ier om de lotgevallen van een kamer- ieisje, dat met de onbetaalbare hulp van en nachtportier schatrijk wordt door een peculatie met uit een erfenis verkregen ffecten. Alle verstandige dingen over de oosaardige macht van het geld de wor- :1 van het kwaad in de wereld worden eeft ezegd in een overigens bijzonder amusante dat ronkemansbui en oefenen nauwelijks in- loed op de handeling uit. De plotseling zo van ijk gefortuneerde hoofdpersoon doet name- ifde,ijk wel zeer edelmoedig afstand van haar :eelde, doch allereerst uit strikt persoon- Sjke overwegingen. Maar enfin: misschien naakt de sappige pret de bittere pillen, levuld met maatschappij-critiek, per slot lan rekening gemakkelijker te slikken, al het s de nawerking veel geringer, leen Trouwens men kon naar hartelust ge- van ieten van een stel met doorborend obser- atievermogen getekende sujetten en van en menigte hyper-groteske situaties. Cor van uvs is weer onverbeterlijk als de gewezen ons, inancier in de nederige uniform der Bestaat er eigenlijk wel én menselijke eigenaardigheid, waarvan eze volbloed comediant het dwaze en toch )o aandoenlijke niet zou kunnen aantonen? iij speelt met zijn tekst alsof het zijn eigen .oorden zijn en interpoleert dan ook her- laaldelijk de zotste invallen, slechts een nkele keer toegevend aan de zekerheid an het beproefde succes, zoals bijvoor- leest^eld door het verdraaien of fëfgroven an dure of harde woorden. In het tweede te edrijf zag men hem als het ware de drank 'n aar het hoofd stijgen. En dan: Nell Kop en, die zich reeds in „Fluffy" deed ken en als een van de zeer weinige vrouwe- jke kluchtspelers, die niet met hun ge- te heeft egrip lischfl t ka ïn de die orden ver- rach- ge- imver toe- .tigde, reken hoeven te coquetteren, omdat de inerlijke natuur hen tot de waarneming n uitbeelding van het komische iri staat elt. Haar-schuwe aanhankelijkheid, haar iforceerd onverschillige manier van doen, ater*5 bedrijvigheid om zich onzichtbaar van ge- Jt te maken en haar onhandige bravour het zijn slechts enkele aspecten van haar eede opvallende rol. Onder regie van Cruys Voorbergh, die in de typering een toch niet stotende iricaturale scherpte verleende, werkten haar anderen zich op tot een peil van be- linnelijk dilettantisme, waar alleen Gijs- ;rt Tersteeg als de verliefde dokter en im van den Brink als de wild gebarende sdrijfsleider bovenuit stegen. Het publiek de Haarlemse schouwburg jubelde Zater- igavond na afloop de medewerkenden dit vlotte gezelschapsspel uitbundig DAVID KONING. ertiec slaviê t var s bos* itischa •orden ;en Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 23 April 1949 BEVALLEN van een zoon: 22 April, D. oertsDijkstra: 23 April, G. K. van der Jree: J. H. BeccariVrind. BEVALLEN van een dochter: 21 April, P. A. Provoostvan de Ven; 22 April. J. 'atelvan Boekei: J. L. StijnmanBarends; April. A H. HoekstraDijkstra: A. Bart inKörnmann; A. M. Mandersloot ifisen. OVERLEDEN: 21 April. M. Bakker, 78 j., tanenstraat; J. van Berkelvan der Zwet, 'j., H. Mulierstr.; 22 April, D. de Landmeter •fan El, 62 j„ Anna van Burenlaan. GEHUWD: 23 April, C. van Doorn en C. A. fBruin. PHILIPS HOOGTEZON Verhuur per maand THEO VAN AMERONGEN DE RADIO-SPECIALIST VAN HEEMSTEDE RAADHUISSTRAAT 35 - TELEFOON 29449 (Adv.) Overzicht van het blussingswerk. dupeerde gezin is daar voorlopig bij inge trokken. Huis en inboedel waren slechts laag ver zekerd. Het staat vrijwel vast, dat de brand in de keuken, die zich aan de achterkant van het huis bevond, is ontstaan. De huisvrouw heeft vermoedelijk het gas laten branden, en door een windvlaag zijn de vlammen waarschijnlijk in een juspan geslagen. De brand trok veel belangstellenden. De hoofdcommissaris van politie, de heer J. J. Fontijne en commissaris W. Gorter sloegen mede het blussingswerk gade. Harmonie Apollo Zondagavond gaf de Haarlemse Harmo nie-muziekvereniging Apollo een uitvoering in de tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem. Het was het eerste optreden onder leiding van de nieuwe dirigent de heer Jac. J. Bijster, die nu ruim drie maanden met het korps gewerkt heeft. Dit is een betrek kelijk korte tijd om een dilettanlenkorps naar de hand te zetten, maar het bleek ons al direct dat Jac. J. Bijster een paar goede dirigentenarmen bezit, waarmee hij dwingend weet te regeren. Dat maakte dat hij het samenspel op een behoorlijke hoogte bracht. Meer moeite zal het hem kosten de stemming te leren beheersen en het klank gehalte, vooral dat van de klarinetten, over de hele omvang te verfraaien en gelijk te maken. Maar ongetwijfeld zal hij dit wel bereiken, want een musicus van zijn capa citeit, die zelf zuiver en klankschoon viool speelt, zoals hij dit deze avond toonde, kan zich niet tevreden achten over zijn taak, zo lang stemming en klank niet volledig vol doen. Ondertussen werd er toch aardig muziek gemaakt in de „Lustspiel-ouverture" van Keler Bela en in de „Carmen Sylva-Wals van ïvanovici, waarvan het tweede num mer, met zijn pittige discant en zijn zange rige tenorpartij, mooi klonk; ook de vierde wals werd fraai melodieus gespeeld. Een fantasie op ..Les Dragons de Villars" gaf gelegenheid aan de pistons en aan de solo klarinet om zich gunstig te onderscheiden. Een goed ensemble werd bereikt in de ge matigde passage met figuratie van de klari netten. Het ballet uit „Zar und Zimmermann" van Lortzing was wel niet erg zuiver, maar werd zeer rhythmisch gespeeld met ver zorgde articulatie; ook de bassen leverden hier goed werk. Effectvol klonk het „Judex" uit „Mors et Vita" van Gounod; dit mocht, wat klank betreft, een bijzonder goede be lofte heten. Uitnemend begeleid door mevrouw Groot- Haak speelde Jac. J. Bijster zeer verdien stelijk de vioolsonate in g van Schubert en de „Danse espagnole" van Granados. Dat was een mooie muzikale afwisseling. Het muzikale gedeelte van de avond werd besloten met een Marche au drapeau, waar mee de directeur Apollo vereerd had; een compositie die het goed deed. Gezien de prestaties op deze uitvoering verwachten wij een flinke opleving van Apollo. De avond werd besloten met het optreden van de toneelgroep „Onder Ons", die een paar eenacters ten beste gaf. JOS. DE KLERK PERSONENAUTO NAM EEN DUIK IN HAARLEMSE GRACHT. Zaterdagmiddag reed een personenauto op de Burgwal te Haarlem, doordat de be stuurder voor een paar kinderen moest uit wijken, het water in. De wagen verdween geheel onder water. De bestuurder is door omstanders uit zijn wagen bevrijd: hij had geen letsel gekregen. Candidatenlijsten K.V.P. vastgesteld Gisterén hadden in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal de groslijststemmingen dei- Katholieke Volkspartij voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen plaats. Daarbij bleek, dat in de drie gemeenten het politiek advies werd gevolgd, zodat de candidaten lijsten gelijkluidend zullen zijn aan de reeds gepubliceerde groslijsten. Clandestiene slachters aangehouden In samenwerking met de rijkspolitie in Zwanenburg bij Halfweg heeft de Economi sche Dienst van de Haarlemse politie twee inwoners van Haarlemmermeer aangehou den, die de laatste maanden enige koeien en een schaap clandestien hadden geslacht in een schuur, welke hun daarvoor door een caféhouder ter beschikking was gesteld. De mannen telden onder hun afnemers drie Haarlemse slagers. Nadat tegen alle bij deze zaak betrokken personen proces-ver baal was opgemaakt, zijn zij ter beschikking van de Officier van Justitie in Haarlem ge steld. AUTOBUS KWAM IN AANRIJDING MET MOTORRIJDER Zaterdagmiddag moest de bestuurder van een bus van de N.Z.H.V.M. bij het inhalen van een motorrijder op de Korte Verspronck- weg naar rechts uitwijken voor een tegen ligger, die met grote snelheid op het midden van de weg reed, met het gevolg dat de mo torrijder door de bus geraakt werd. Hij kwam tep val en kreeg een hersenschudding en een wond in het voorhoofd. Per ziekenauto is hij naar het ziekenhuis Joannes de Deo ver voerd. Afhalen distributiebescheiden Dinsdag 26 April is het de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden te Heem stede (Binnenweg) aan KI tot en met Ky en te Bloemendaal en Oven-een (Hartenlust- laan) aan G tot en met H. TRUUS POST OVERLEDEN Op 72-jarige leeftijd is in een Amsterdams ziekenhuis overleden de actrice Truus Post. die eigenlijk Truus Faassen heette. Zij was een der eerste toneelspeelsters, die deel uit maakten van het Heijermansgezelschap en van de Nederlandse toneelvereniging. SCHEEPVAART Aldebaran, Amsterdam—Baltimore 23 April 1050 mijl West Scillies. Alcor. Porto Alegre Rotterdam 24 April te Antwerpen. Alhena, Buenos AiresRotterdam 25 April te Santos verwacht. Alpbacca. 24 April van New York te Buenos Aires. Alphard, MontevideoRot terdam pass. 24 April Kaap Blanco. Amslel- kerk, 25 April van Duala te Lagos. Baud. 24 April van Rotterdam te Antwerpen. Blijden- dijk, 24 April van Rotterdam te New York. Colytto, 26 April van Bona le Barrow. Delfs- haven, 23 April van Lagos te Cotonou. Delft. 23 April van Mollendo naar Arica. Eemdijk, 23 April van Havana naar Antwerpen. Gaas- terkerk, 23 April van Luderitsbaai naar Kaapstad. Heelsum, 23 April van Batavia n. Pladjoe. Jaarstroom. BordeauxDakar pass. 24 April Finisterre. Joh. van Oldenbarnevelt, Amsterdam—Java. pass. 23 April Kaap Guardafui. Klipfontein, 25 April van Lorenzo Marquez te Beira verwacht. Laurenskerk, Rotterdam^Calcutta 24 April van Madras. Leerdam, RotterdamNew York 23 April v. Antwerpen. Linge, AmsterdamMonrovia pass. 24 April Casablanca. Loosdrecht, Rotter dam—Baltimore pass. 2-4 April Startpoint. Maashaven, 24 April van Rotterdam te Midd- lesbro. Malvina, TampicoRotterdam 24 April 100 mijl N. W. Flores. Marpessa, 24 April van Pladjoe naar Batavia. Mariekerk, 23 April van Nagova naar Kobe. Modjokerto. BataviaRotterdam 23 April le Belawan. Muiderkerk, 23 April van Lobito te Port Alexandria. Nigerstroom, 24 April van Ham burg te Antwerpen. Noordwijk, 23 April van Casablanca naar Huil. Ophir, 25 April van Soerabaja te Batavia. Pericles, 23 April van Curagao naar Antwerpen. Polydorus, Java Amsterdam 24 April te Gravesend. Pr. Alexander. 23 April van St. John te Ham burg. Radja, 23 April van Rio de Janeiro n. Trinidad. Randkerk, 24 April van Amster dam te Mombassa. Rempang, 23 April van Buenos Aires naar St. Vincent. Ridderkerk, RotterdamAustralië pass. 24 April Gibral tar. Rijn, 24 April van Stockholm naar Ne derland. Salatiga, 24 April van Semarang n. Soerabaja. Salland. 24 April van Amsterdam te Bremen. Christelijke Dreefschool Zaterdagmiddag is, in tegenwoordigheid van de Wethouder van Onderwijs en de Inspecteur van het L. O., de uitbreiding van de Chr. „Dreefschool" in het perceel Flora park 1 geopend. Nadat de voorzitter, de heer P. Kooy. de gasten verwelkomd had. herinnerde hij er aan. dat deze school, in 1919 begonnen met 33 leerlingen, uitgegroeid is tot een school, van 480 leerlingen. Spr. bracht dank aan ge meentebestuur en 't njksschooltoezicht voor de medewerking bij deze vierde uitbreiding vap de school verleend, De Wethouder, de heer D. J. A. Geluk sprak vervolgens zijn blijdschap uit over het feit, dat waar in de gehele Inspectie Haarlem slechts drie schoollokalen op de urgentielijst voorkomen dank zij het initia tief en de activiteit van het schoolbestuur, hier buiten deze lijst om toch nieuwe school ruimte beschikbaar was gekomen. De zorgen van het gemeentebestuur met betrekking tot het nijpend gebrek aan schoolruimte worden hierdoor weer enigszins verlicht. Tenslotte wenste de Inspecteur het bestuur en het per soneel der school geluk met deze uitbrei ding. Hierna werden de nieuwe lokalen bezich tigd, die onder de bekwame leiding van de heer Kühlemeier, bestuurslid der school, tot een werkelijk uitstekende, vriendelijke schoolruimte geworden zijn. Uitslagen muziekconcours te Aalsmeer Zondag is in de Aalsmeerse bloemenhal het internationaal muziekconcours voortge zet. De uitslagen luiden: Mars wedstrijd eerste afdeling tamboers, pijpers en hoornblazers: Les fifres Roannais uit Roanne (Frankrijk) le prijs 34 pnt. Tamboer wedstrijd derde afdeling: Oost Arnhem le prijs 36 pnt. Concertwedstrijd wandelafd. symphonie: Or- chestre symphónique du lycée H. Poincaré, Nancy. 2e prijs 96 pnt. Eerste afdeling tamboers en pijpers: Les fifres Roannais uit Roanne 3e prijs 78 pnt. Vaandel afdeling harmonie: Regimental band Royal Fusiliers. 2e prijs 88 pnt, Vaandel afdeling fanfare: „Onderling Ge noegen", Krommenie, le prijs, 116 pnt. met bijzondere lof van de jury. Het concours zal worden voortgezet en besloten op 30 April en 1 Mei. van Uw Films KLEVERPARKWEG 7 SPAARNWOUDERSTRAAT 63 (Voorhanden: Rolfilms in tropenverpak- king f 1.40) Bloemendaal Oudstrijders in Openlucht-theater Het Openluchttheater van Bloemendaal had Zondag weer niet over belangstelling te klagen. In minder dan een kwartier tel den wii twaalf autobussen, waarvan de in houd als een zwerm bijen uit een korf zich verspreidde over de lanen van het park. Dit alles zagen wij. toen wij anderhalf uur wachtten op de komst van 350 Belgische oud-strijders, die een tweedaags bezoek aan Nederland brachten en op die tocht Bloemendaal zouden aandoen. Om kwart voor drie kondigde de mili taire politie de Belgen aan en na uit tien tallen particuliere auto's en autobussen ge stapt te zijn, traden zij, voorafgegaan door vele burgerlijke en militaire Belgische en Nederlandse autoriteiten, het Openlucht theater binnen. Van de Belgen was o.a. aanwezig Lieute- nant-Général Van den Bergen, hoofd van de Generale Staf in Mei 1940 en onder de Nederlandse militairen merkten we Gene- real-Majoor b.d. K. D. Oudendijk op, voor zitter van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging „Ons Leger", onder welks auspi ciën deze ontvangst was georganiseerd. Nadat het theater nagenoeg bezet was, trad een Belgische Marinierskapel op, die enige pittige marsen liet horen, terwijl de spelers het „toneel" rondlopend, onderweg een soort stuivertje verwisselen deden, maar toch weer op hun goede plaats terecht kwamen. Tot slot lieten zij het Wilhelmus en de Brabangonne weerklinken. Tijdens dit laatste lied werd de Belgische vlag ge hesen. Nieuw Vennep „De kleine apostel" De Toneelvereniging ..De Zwaluw" te Nw. Vennep zal op Donderdag 28 April boven genoemd toneelstuk opvoeren in Hotel „de Gouden Leeuw". Hoofddorp „Simavi" Ten bate van „Simavi" zal op Vrijdag 29 April een openbare bridge-, klaverjas- en pandoer-wedstrijd worden georganiseerd door de sociëteit „Harmonie" in Hotel „de Landbouw" te Hoofddorp. „Haar andere man" Met dit toneelstuk behaalde de R.-K. to neelver. D. I. O. in haar uitvoering welke gegeven werd in Hotel de Landbouw op Zondag, een verdiend succes. Er werd zeer verdienstelijk gespeeld, waarbij wij speciaal vermelden Mej. Ch. Selis als Stella, de dienstbode. Dr. Gerard Viles (Louis v. d. Hoofd) Mary, Harvey's vrouw, Mej. L. Olie mans. De regisseur de heer P. H. Oliemans, mocht aan het einde der voorstelling een langdurig applaus voor zijn werk in ont vangst nemen. Een geslaagd bal besloot dit festijn. GYMNASTIEK VERENIGING „HOOFDDORP" Onder grote belangstelling gaf de gymnas tiekvereniging Hoofddorp Zaterdag haar jaarlijkse uitvoering in Hotel „De Beurs" te Hoofddorp. Nadat de voorzitter, dr. H D. Nanninga de aanwezigen welkom had geheten, werd on der leiding van de nieuwe leiders de heren G. Karstens en L. Rijnders het programma afgewerkt. Zowel de leden van de Kleuter afdeling als die der senioren afdeling hebben keurig werk verricht. Vermelding verdienen speciaal de klompendans alsmede enkele rhythmische dansen door de dames. Aan het slot van de avond dankte de heer G. v. Driel de medewerkenden voor het geen zij hadden gepresteerd. Heemstede De raadsverkiezing Candidaten V.V.D. In haar ledenvergadering besloot de afde ling Heemstede van de „Volkspartij voor Vrijheid en Democratie" tot vaststelling van de navolgende candidatenlijst voor de op 15 Juni e.k. te Heemstede te houden gemeente raadsverkiezingen: 1. Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink (aftr.); 2. Mr. J. H. G. Zee- lenberg (aftr.): 3. O. A. Brink (aftr.L 4. Mevr. J. van Nispenvan Wely (aftr.): 5. A. J. van Houten: 6. M. D. Scheer; 7. J. M. Strybis: 8. P. van Goor; 9. Mevr. E. C. A. VeenGrossouw; 10. M. Sas; 11. Dr. W. G. J. ten Pas; 12. G. Faber; 13. A. van Mancius. Politiek advies Kath. Volkspartij De Zondagmorgen gehouden stemming door de leden van de Kath. Volkspartij had tot resultaat dat 200 zich vóór het Politiek Advies verklaarden, 67 tegen en S stemmen ongeldig bleken te zijn. De onlangs in ons blad gepubliceerde candidatenlijst zal dus de officiële zijn. Voorwedstrijden EHBO Zaterdagmiddag werden in het Sportpark restaurant de jaarlijkse voorwedstrijden voor het district Noordholland van de E.H.B.O. ge houden, waarvoor zich zes ploegen hadden laten inschrijven. De opdracht luidde, twee opgeschoten jongens te helpen, die met een handgranaat hadden gespeeld welke was ont ploft. Er werd over het algemeen goed werk verricht, alhoewel geen der ploegen er in slaagde, binnen de voorgeschreven tijd klaar te komen. De uitslag van de wedstrijd was, dat de ploeg Heemstede, heren de eerste prijs en de lei- dersprijs (de heer H. Hessels was de leider) behaalde met 298 punten. Tweede werd de ploeg Santpoort, dames en derde werd de ploeg Heemstede, dames. De jury bestond uit de artsen D. Hubert, A. G. Degenaar, G. S. Nout en J. J. v. Luin. Er was voor deze wedstrijden slechts ma tige belangstelling, als gevolg van de inter landwedstrijd en het bloemencorso in de bloembollenstreek. Toneeluitvoering „Door Eendracht Sterk" De R.K. Toneelvereniging „Door Eendracht Sterk" sloot Zondagavond het toneelseizoen met een goede opvoering van het bekende toneelspel van Felix Timmermans „Leon- tientje. Er was aan deze opvoering buiten gewoon veel zorg besteed en het stuk werd op alleszins aannemelijke wijze ten tonele gebracht. In het bijzonder verdienen de vertolkers van hoofdrollen, met aan het hoofd mej. T. Weijers een woord van lof over het ver toonde spel. Het ensemble van de heer J. Nibbering luisterde met toepasselijke muziek deze voor stelling op. Huishoudelijke voorlichting Ten behoeve van dieet-patiënten zal op Dinsdagavond a.s. door de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting een bijeenkomst worden gehouden waarbij mej. C. H- Duy- vendak een lezing zal houden over de samen stelling van menu's voor dieet-patienten. Op Donderdagavond a.s. komt mevrouw R. BlombergZeeman spreken over „Moeilijk heden met de opgroeiende jeugd". Beide bijeenkomsten worden gehouden in het Volkskoffiehuis aan de Heemsteedse Dreef. Zandvoort Goede dag voor neringdoenden Met bloemen versierde touringcars en autobussen beheersten Zondag het straat- en boulevardbeeld in Zandvoort, ondanks het auto-rijverbod. We telden er vele tien lallen uit alle delen van Nederland, van Groningen tot Maastricht, terwijl ook tal rijke Belgische wagens na hun bezoek aan de bollenvelden Zandvoort aandeden. Zo bracht deze zon-overgoten voorjaars dag in Zandvoort grote bedrijvigheid, want ook tram en trein zorgden met extra dien sten voor aanvoer van duizenden dagjes mensen. Kinderoperette „De Prins van Sind*' Zaterdagmiddag had in het Patronaats gebouw een uitvoering plaats van de kin deroperette „de Prins van Sind" door de kinderoperettevereniging „Jong Zand voort". Ook thans bleek weer dat een serieuze voorbereiding aan deze aantrekkelijke uit voering was voorafgegaan. We willen het prachtige derde bedrijf speciaal vermel den. Wat hier qua décor en aankleding werd bereikt was zeker voortreffelijk te FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 23) O ja, zei ze met een spoor van aarze ling in haar stem. Judith stond op en stak me haar hand toe. Hartelijk bedankt voor de heerlijke koffie en nogmaals mijn dank voor uw goede zorgen, toen ik van m'n stokje ging. Op dat ogenblik gaf ik toe aan een implus. Wilt u me iets beloven? vroeg ik, haar hand vasthoudend en haar recht in haar lichtbruine ogen kijkend. En dat is?' U zegt, dat u een vaag vermoeden hebt, dat er iets vreemds voorvalt in het bedrijf van uw oom. Dat is iets, dat me niet interesseert en mij ook niets aangaat de hemel vergeve me deze leugen! maar op u is eergisteravond geschoten en de mogelijkheid bestaat, dat u weer in ge vaar komt te verkeren. Als u het gevoel hebt, dat u bedreigd wordt door wat ook, wilt u dan bij mij komen? Dat zal ik graag doen. Ik behoorde haar hand nu los te laten, maar ik deed het niet. Opeens werd ik me echter bewust van juffrouw Clither- wood's belangstellende blik door de even open staande keukendeur en abrupt liet ik haar hand los. Juffrouw Clitherwood kwam onmiddellijk, nadat het meisje vertrokken was, de kam.er binnen. Een aardig meisje, merkte ze op, ter wijl ze in de kamer allerhand te doen vond. Behoorlijk ook; dat is wat ik altijd zeg, als u er een neemt, neemt u dan een dame. Niemand „neemt" er een, antwoordde ik, haar terminologie gebruikend, en zo waardig mogelijk. Ik had alleen met haar te doen en trachtte aardig voor haar te zijn. Er zijn mensen, die het zo noemen, antwoordde mijn huishoudster enigszins raadselachtig. Aangezien ik wist, dat het geen zin had uitvoerig met haar te discussiëren, daar juffrouw Clitherwood toch altijd het laat ste woord zou hebben, liep ik de tuin in. Burton was bezig de wagen schoon te maken. Hij, nam de sigaret, die ik hem aanbood, aan en ging dan door met zijn werk. We moeten niet laten blijken, dat we nogal goed met elkaar kunnen opschieten, merkte hij op. Kijkt u maar eens naar de weg. Enige huizen verder stond dominee Josiah Barlow gebogen óver een kinder wagen. De zorgelijk uitziende jonge moe der maakte de indruk, dat ze er wat voor gegeven zou hebben, als ze door had kun nen lopen, maar de dominee bleek geen haast te hebben. Hij wuifde mij uit de verte toe met een gebaar van zijn dikke vadsige hand en ging dan door de baby te vermaken. Van die vent kan ik maar geen hoog te krijgen, bekende Burton. Waar ik kom in het dorp, daagt hij ook op. De enige tijd, dat ik hem kan ontlopen is des avonds. Hij komt gelukkig nog niet in het café. Burton ging door met het schoonmaken van de wagen, terwijl hij met me babbelde. Ik stond met m'n rug naar de dominee ge keerd. Al die voorzorg, om toch maar niet te vertrouwelijk met Burton te schijnen, leek me wat overdreven, maar ik legde me in dit opzicht bij Burton's mening neer. De belangstelling van de dominee in ons beiden begon inderdaad hinderlijk te wor den. Weet je, dat die jongen Carfrew hier naast logeert? vroeg ik. Ja, meneer, en ik vind het verdacht. Waar was hij de avond, dat er op juf frouw Judith geschoten werd? Als deze geschiedenis door de Yard werd behandeld in plaats van door de dorpspolitie, geloof ik niet dat hij het gemakkelijk zou hebben, als hij zijn doen en laten die avond nader moest omschrijven. Ik denk, dat hij wel degelijk een be hoorlijk alibi heeft, zei ik. Misschienmaar wat deed dan zijn wagen de avond van die schietpartij op nog geen vierhonderd meter afstand van het Huis aan de Baai? Hoe ter wereld ben je daar achter gekomen? vroeg ik. Door de afdruk van de banden. Ik heb die afdrukken nauwkeurig bekeken. Er viel laat in de middag wat regen en de afdrukken werden daarna gemaakt. Ik ben er gistermorgen vroeg even heengere den met de wagen. Waarom heb je me daar niets van verteld? vroeg ik. Ik had geen gelegenheid de afdrukken van de banden met die van de wagen van de jonge Carfrew te vergelijken tot enkele minuten geleden, antwoordde de detective. Als Carfrew inderdaad degene is, die dat schot gelost heeft, dan ben ik er zeker van, dat hij niet de bedoeling had, juffrouw Taylor te treffen, merkte ik op. Ik denk, dat hij de dienstbode begon te verdenken en haar hierheen gevolgd is. Hij is er mis schien achter gekomen, dat zij betrokken was bij de chantage, die op zijn moeder wordt gepleegd. Bij het slechte licht heeft hij haar niet kunnen onderscheiden van juffrouw Taylor en zo heeft hij op de verkeerde geschoten. Maar zulke dingen kun je maar niet ongestraft doen! riep Burton uit. Iedere rechter zou hem de gevangenis instoppen wegens poging tot moord. Ik stond op het punt te antwoorden, toen ik een waarschuwende blik in Bur ton's ogen zag. Ik di-aaide me om en zag de dominee vlak bij ons hek staan. Ik was van plan een bezoek te gaan brengen aan de jongeman, die naast u is komen wonen, legde de dominee uit, maar men heeft mij gezegd, dat hij zo juist met zijn auto weggereden is. Inderdaad. U rijdt zelf ook nog al wat af, hé dominee? De dominee bloosde even bij deze op merking. Och ja, zo nu en dan ga ik eens naar Londen. Ik ben daar gisteren nog geweest. Maar waarschijnlijk behoef ik u dat niet te vertellen, aangezien u me ongetwijfeld onderweg wel gezien hebt. Ik kwam tot het besluit, dat het geen zin had verstoppertje te spelen met deze wonderlijke geestelijke. Dominee Barlow, vroeg ik recht op de man af, wat had het te betekenen, dat u mij gisteren achtervolgde? De dominee was niet in het minst van zijn stuk gebracht door deze vraag van mij. Zijn dikke witte vingers knelde hij om zijn paraplu, terwijl hij deze dreigend in mijn richting zwaaide. (Wordt vervolgd) BINNENLAND Voor de slachtoffers van de brand te Eethen is reeds meer dan f 100.000 toegezegd. In Almelo heeft de politie de 35-jarige textielarbeider J. V. gearresteerd, die bekend heeft Vrijdagavond de 13-jarige jongen E. M. te hebben vermoord. Bij het- lossen van een K.L.M.-machïne op het Londense vliegveld bleek Zaterdag dat een zwerm bijen was uitgebroken en in het vrachtruim rondzoemde. Toen men het luik van dit ruim opende, kwam de zwerm naar buiten en verspreidde zich over het vliegveld. De maximumprijzen voor vermicelli, macaroni en mie zijn vervallen. HAARLEM EN OMGEVING Een los werkman heeft Zondagavond met zijn vuist een grote ruit van een café aan de Spaarnwouderstraat ingeslagen, toen de caféhouder weigerde hem een borrel te schenken. De werkman had naar zijn mening reeds veel te diep in het glaasje gekeken. Op de Bloemendaalse weg in het dorp Bloemendaal moest een chauffeur Zaterdag morgen flessen limonade lossen van een vrachtauto. Daarvoor had hij drie cylinders, gevuld met koolzuur, op de grond gelegd. Door onbekende oorzaak is een cylinder uit elkaar gesprongen en de stukken vlogen in het rond. Enige ruiten werden vernield, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op Vrijdag 29 April houdt mevrouw Marie Jeanne Durry, professor aan de Sor- bonne te Parijs, in de expositiezaal van het Frans Halsmuseum onder auspiciën van „Les conférences frangaises" een lezing over: „Een romantische liefdesgeschiedenis: Cha teaubriand en de laatste der Abencérages. noemen. Moesten we af en toe enkele ha peringen vaststellen, dit is bij onze jeugdi gen een bijna niet te voorkomen euvel. Ook het tweede bedrijf met de kabouters was van een bijzondere bekoring, terwijl we de keurig ingestudeerde en feilloze uit gevoerde dansen speciaal dienen te memo reren. Het publiek leefde gespannen mee met de verrichtingen der kieinen. en voor deze opvoering verdient de regisseuse, mevr. Huyer. alle lof. Het is zeker in de eerste plaats aan haar onvermoeibaar streven te danken, dat dit succes werd bereikt. De begeleiding was bij de heren Sauve Planne (Sr. viool en Jr. piano) in ver trouwde handen, terwijl de heer L. Schui ten, die de décors verzorgde, zeer veel heeft bijgedragen tot het welslagen der uitvoe ring. Hillegom Ontvangst van Belgische oud-strijders Een aantal Belgische oudstrijders, verenigd in de Union des Freternelles der Anciens, Combattants de Belgique. heeft tijdens een bezoek aan ons land ook de schoonheid der bloembollen velden bewonderd. Het gezelschap werd daartoe officieel ont vangen door het gemeentebestuur van Hil legom in de Hoftuin voor het Raadhuis, voor welk gebouw een reusachtig bloementableau propaganda maakte voor de Benelux Nadat de Hillegomse Harmonie „Crescen do" terzijde van het Raadhuis had plaats ge nomen, en de oudstrijders met hun tientallen zwart-geel-rode vaandels zich daarvoor had den geschaard, marcheerde de Belgische ma rinierskapel onder de tonen van de marine mars Anchors A weigh" het park binnen. De burgemeester van Hillegom. jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, sprak de oudstrijders toe en herinnerde aan de vele relaties welke Hillegom reeds zo lange tijd met België onderhield. Hij sprak de wens uit dat. zoals de wapenbroederschap tijdens de voorbije oorlog de beide landen heeft verbonden, de vredesbroederschap hen moge brengen tot samenwerking en vriend schap. Luit. Gen. Chev. Van Strijdonck de Bur- kel, voorzitter der Union, sprak woorden van dank voor de hartelijke ontvangst. Nadat het Hillegomse korps de Braban gonne en de Belgische kapel het Wilhelmus had gespeeld, maakten de oudstrijders met hun vaandels, voorafgegaan door de Mari nierskapel. een korte mars door Hillegom. Turnfeest van Concordia In de grote Hobaho-hal heeft de R.-K. Gymnastiekvereniging Concordia con uit stekend geslaagde uitvoering gegeven onder leiding van haar trainer de heer Elfring. Voorafgegaan door het tamboerscorps van „Crescendo" maakten de turners en turnsters eerst een mars door het dorp, waarna de verschillende groepen hun pres taties toonden zowel in vrije- en orde-oefe ningen als aan de toestellen De heer J. Walkers, voorzitter, sprak een propagandistisch woord. A.R. en de raadsverkiezingen De A, R, Kiesvereniging kwam in verga dering bijeen ter bespreking van de samen stelling der candidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. Het zittende raadslid de heer G. Telkamp stelde zich niet meer herkiesbaar. De lijst werd als volgt samengesteld: 1. J. O. Vermeer. 2. D. v Egmond. 3. J. D. v. d. Vinne. 4 M. Maas 5. G. E. Veldhuyzen van Zanten, 6. K. v. d. Meer, 7. J. Engel Jr., 8. H. Riklcers. Ereschuld en dankbaarheid Onder auspiciën van bovengenoemd co mité zal morgen in de Geref. Kerk een film worden gedraaid, opgenomen met me dewerking van het Ministerie van Oorlog, over het leven der militairen in Indië. Lisse BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanna Gerarda, d van J. G. Snel en M. Mastenbroek, Theodora Geer- truida Maria, d. van S. de Vlieger en H. Zandbergen; Margina Egberdina, d. van E. v. Ginhoven en T. Coté. GEHUWD: A. J. Snaar en E. A. Schoone; L. C. Beumer en S. Eigenbrood. Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie. 291 288% 239% 240J4 223% 221J4 162 16254 142 Nederlandse Ford 270 Nederlandse Kabei 261 v Berkei's Patent 112 Scheepvaart-Unie 161 160 Hol! Amerika Lijn 162 De!i Maatschappn 134J4 146>4 H V. A 154% 154 A'dam Rubber 139% 139% Ned. Handel M(J. 157 N.-I. Handelsbank 110 X 10954 Biliton Mij. II

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3