Het instellen van wijkraden in Haarlem Groep Haarlemse kunstenaars oneens met beslissing van B. en W. Vijf en twintig jaar werkt in Bloemendaal de vrijwillige brandweer voor de burgerij Kort en Bondig Amsterdamse Beurs I DINSDAG 26 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD Commissie voor bestudering van dit vraagstuk is haar werk begonnen In de afdelingsvergaderingen van de Haarlemse gemeenteraad die enige maan den geleden de begroting voor 1'949 be handelde, is de vraag ier sprake gekomen, of het voor Haarlem gewenst is. in navol- ging van Rotterdam, wijkraden in te stel len. Uit het antwoord van B. en W. was af te leiden dat dit college daarvoor niet geest driftig was. Later is de aangelegenheid ook in de openbare zitting van de raad ter sprake gekomen, waarbij bleek dat er in middels in het college van B. en W. meer belangstelling gekomen was. Er werd be sloten een commissie in te stellen om het vraagstuk te bestuderen. Ook wordt van deze commissie verwacht dat zij advies zal uitbrengen over het denkbeeld ook te Haar lem (in navolging van enige andere ge meenten, o.a. Utrecht) jaarlijks „burger- dagen" in te stellen. De bedoeling daarvan is bij de burgerij meer belangstelling te wekken voor de democratische bestuurs vorm der gemeenten en daarbij in het bijzonder de personen te betrekken die voor het eerst op de Kiezerslijst worden geplaatst. Wat de wijkraden betreft herinneren wij er aan, dat Rotterdam tot de instelling is overgegaan, omdat gemeend wordt dat de steden te groot worden om een eenheid te vormen. Daarom wil men naast de bestaan de gemeenteraad die aan het hoofd dei- gemeente blijft staan, in de wijken ook ra den laten werken die zich vooral bezig •houden met de vraagstukken die daar op de voorgrond treden. De eerste resultaten die men daarmee in Rotterdam heeft op gedaan zijn niet ongunstig. Door zulke wijkraden wordt het gevoel van saam horigheid bevorderd, terwijl bovendien stimulerend gewerkt wordt aan de bevor dering van het culturele leven in de wijken. Ook in Haarlem zou voor de stichting van wijkraden veel te zeggen zijn. In het bijzonder zou daarvoor Haarlem-Noord in aanmerking komen, waar niet minder dan 70.000 van de 160.000 inwoners van Haar lem wonen. Verder wordt gedacht aan ver schillende andere wijken, bijvoorbeeld het Kleverpark, het Slachthuis- en Amster damse kwartier, het Leidsekwartier, het Rozenprieel, Bos en Vaart, het Haarlem merhoutpark en tenslotte ook Spaarndam. Naar wij vernemen zal de ingestelde commissie van Haarlem dezer dagen een uitvoerige circulaire aan alle verenigingen richten om informaties te vragen over het verrichte werk. Die gegevens zijn van veel belang om een indruk te krijgen van alles wat reeds bestaat op het gebied van cul tureel en sociaal werk en wat in de verschil lende delen der gemeente gedaan kan wor den om dit te bevorderen. Een der grote moeilijkheden voor het bevorderen van het culturele werk in de wijken is, dat men niet de beschikking heeft over voldoende gebouwen voor het houden van vergaderingen, het geven van concerten, enzovoort. Zeer sterk spreekt dit in Haarlem-Noord. Het gemeentebestuur is H.K.C. vertoonde drie Britse documentaires Dank zij de medewerking van de Britse ambassade is de Sectie Film van de Haar lemse Kunst Gemeenschap in staat een aantal programma's te wijden aan de mo derne (en in het bijzonder de Engelse) documentaire film. In Maart is Cavalcanti's „Film and Reality" gedraaid; Maandag werd in het exposiliezaaltje van het Frans Hals museum een tweede filmavond gegeven, met een programma bestaande uit „The Instruments of the Orchestra", „North Sea'" van Harry Watt en Paul Rotha's „Land of Promise". In de eerste film ziet en hoort men het London Symphonic Orchestra; het beeld toont en de dirigent Sir Malcolm Sargent verklaart de verschillende instrumenten, die in een svmphonie-orkest thuishoren, op de wijze die Jan Out enige jaren geleden bij jeugdconcerten van de H.O.V. gebruik te. Voor de film had men het uiteraard zeer geschikte „Variaties en fuga op een thema van Purcell" van Benjamin Britten gekozen, het bekende „A Young Person's Guide to the Orchestra". „North Sea", in 1938 onder supervisie van Alberto Cavalcanti en pnder regie van Harry Watt vervaardigd, vertelt van het leven der trawlerbemanningen in het (reeds barre) Noorden van de Noordzee. De traw ler, die Watt voor de camera haalde heet „John Gillman" en hoort thuis in Aber deen, .maar het had even goed de IJmui- dense „Gloria" of een Deense boot kunnen zijn, wjyit deze geïnspireerde documentaire is het epos van alle Noordzee-vissers die hun harde bedrijf uitoefenen in een nooit verslappende strijd met storm, bijtend zee water. koude- en slaap. „Land of Promise" was het meest recente werk in de reeks „An Argument about Our Homes and Houses" noemde Paul Rotha deze film, waarin hij een. fel pleidooi houdt voor betere arbeidersbehuizing, een terug blik geeft op de woningtoestanden in het jongste verleden, een overzicht van het geen in dit opzicht thans gedaan wordt en een visie op de toekomst zoals die zal kun nen en moeten zijn. Een groot aantal ver helderende statistieken wisselen de foto grafische beelden af; nochtans is het ge sproken commentaar ïn deze knappe film zeer overvloedig maar noodzakelijk. Al met al een boeiend programma, dat door de toeschouwers in hoge mate geap- Dreeieerd werd en waarvoor men het be stuur van de Kunst Gemeenschap slechts dankbaar kan zijn. Wedstrijdavonden voor amateur-orkesten In de Haarlemse concertzaal zullen Zon dagavond 8 Mei en Vrijdagavond 13 Mei wedstrijden voor amusementsorkesten en kleinere combinaties worden gehouden. Op 8 Mei dingen de Haarlemse Hawaiianvereni- gir.g. de Haarlemse Klavarskribo Accor deonclub en het Nieuwe Niedorps Amuse mentsorkest. naar een grote wisseibeker. Dezelfde avond zullen de goochelaar Ritz van der Zee. de conferencier Jaap Traksel, het revue-gezelschap van Jac. de Boer, het duo Tonelly en enkele zangers en decla mators elkaar een kleine wisselbeker be twisten. De tweede avond strijden „De Caledo nians". ..De Narren", het rumba-orkest „Don Campinillos" en het Hoogoven-amu sementsorkest „The Velno's" om een grote wisselzuil. De H.H.V. Hawaiianband, de Kanai Islanders Hawaiianband. de „Western tour" en enkele anderen dingen dan naar een kleine wisselbeker. Het publiek; zal als jury fungeren, en op stembiljetten' zijn voorkeur kenbaar kun nen makenj daarvan ook ten volle overtuigd, alles wat gedaan wordt om daarin verbetering te brengen, kan dan ook op steun van het gemeentebestuur rekenen. Indertijd hebben wij al medegedeeld, dat het plan bestaat om bij de Jan Gijzenvaart een bioscoop theater te stichten, welk gebouw ook ge bruikt kan worden voor vergaderingen en concerten. Het is in deze tijd evenwel moeilijk daarvoor medewerking van de Wederopbouw te verkrijgen. De heer F. S. Noordhoff heeft indertijd in de raad het balletje opgeworpen om te trachten de tramremise op het Soendaplein voor de gemeente aan te kopen, omdat die zeer geschikt zou zijn om te verbouwen tot vergaderlokalen. B. en W. hebben daarover met de N.Z.H. onderhandeld. De tramdirec tie wil wel medewerken, maar kan alleen afzien van het remise-gebouw als zij de be schikking krijgt over een andere remise. Daarop is evenwel de eerste jaren geen kijk. Intusschen worden ook van particuliere zijde (o.a. kerkbesturen) pogingen in het werk gesteld om in Haarlem-Noord de be schikking te krijgen over meer gebouwen en vergaderruimte. Moordenaar van taxichauffeur krijgt levenslang De rechtbank te 's-Gravenhage veroor deelde hedenmorgen conform de eis de 23-jarige H. J. B. uit Hilversum wegens moord op de Rotterdamse taxi-chauffeur Clobus tot levenslange gevangenisstraf. Zijn broer, de 17-jarige W. H. B., werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan diefstal, voorafgegaan door bedreiging en geweld pleging, 'de dood tengevolge hebbend. Waterpolo Eindstrijden voor de beker Een goed waterpoloprogramma wordt Dins dagavond in het Sportfondsenbad geboden. Als eerste wedstrijd wordt gespeeld Haar lemHaarlem Jeugd als best geplaatste 2e klassers in de bekercompetitie van de KNZB om een medaille. Hierna volgt de eindstrijd om de Van Duylbeker tussen ODZ en de Robben. Een wedstrijd schoonspringen zal het programma besluiten. Voordracht van minnedichten Op de tweede gemeente-avond der ver eniging van Vrijzinnig Hervormden te Haarlem in het kerkgebouw aan de Jacob- straat droeg mevrouw R. Bonset-Horst een kleine dertig minnedichten uit plusminus zeven eeuwen voor. Het gehoor was niet zo erg talrijk, doch zeer aandachtig. De samenstelling van het programma getuigde van goede smaak en bood tevens een door de aanzienlijke lengte gewenste afwisse ling. Het laatste kan niet dermate onverdeeld gezegd worden van de vertolking, die on geveer de gehele lyriek van Anna Bijns tot Marsman met een zelfde sop overgoot. De eigen aard der verzen werd bijna vol komen ondergeschikt gemaakt aan het persoonlijk sentiment van de voordracht geefster. In het algemeen dient mevrouw Bonset zich dieper te bezinnen op de we zenlijke kenmerken van de teksten, als zij ten minste tot een herschepping daarvan wil komen. De uitwerking van het bekende lierdicht „Lucella" van Jan Luyken om dit als voorbeeld te nemen werd ge ducht verzwakt door het niet volgen van de metrische structuur. Zij moet bedenken, dat de uiterlijke vormen der poëzie nooit op toevalligheden berusten, doch gelijk met de inhoud ontstaan. In de middeleeuw se balladen miste men nog sterk een dra matische bewogenheid, benevens scherpte in de verschillende typeringen. Verreweg op haar best hoorde men me vrouw Bonset in die gedichten, welke op een betrekkelijk gemeenzame wijze uit drukking geven aan simpele gevoelens: Cats, Starter, Potgieter, Bellamy en Daut- zenberg. Met dergelijke ongecompliceerde be spiegelingen, vaak met een licht komische inslag, die een hartgrondige toevoeging uit de mond van een declamatrice niet al leen kunnen verdragen, doch zelfs van node hebben, zal zij stellig vooral de eenvoudi- gen van geest een verheffend genoegen bereiden. De moderne werken na de pauze boden meer moeilijkheden, maar in het prachtige sonnet „Zo teedre schade als de bloemen vrezen" van Werumeus Buning trof zij (met uitzondering van de bijna onzegbare slotregel) precies de juiste toon. Hetzelfde geldt voor „Herdenking" van Staring, waarmede zij haar luisteraars voor een soortgelijke verrassing zette. Kleinig heden in de uitspraak (vooral de open a en de beginletters s en z) verdienen enige zuivering. De cyclus als geheel overtuigde toch meer van de zielverwarmende bedoe lingen dan van de artistieke vermogens. DAVID KONING. FRANS HALS OF JACOB VAN LOOIJ Directeur Frans Halsmuseum deelt hun bezwaren niet Een opname van een scène uit Molïère's „Dokter tegen wil en dank", dat de Koninklijke Letterlievende Vereniging „J. J. Cremerop de Nationale Feestdag drie keer op de pittoreske binnenplaats van Haarlems Proveniershuis onder auspiciën van het Cen trumcomité „Koninginnedag" opvoert, ledereen kan er gratis naar toe, mits hij even de moeite neemt Donderdagavond tussen acht en negen uur in „De Leeuwerik" een voorkeurskaart te halen. Marinus Adam schreef speciale muziek en de toren van de Nieuwe Kerk zal in een floodlightbad worden gedompeld. Tijdens een hedenochtend in het Open luchttheater te Bloemendaal gehouden bij eenkomst ter gelegenheid van het vijfen twintigjarig bestaan van de Bloemendaalse brandweer heeft burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex de leden van het corps dank gebracht voor het verleden, eer voor het heden en vertrouwen geschonken in de toekomst. Aan deze bijeenkomst was een tocht door de gemeente en een défilé voor het ge meentebestuur voorafgegaan. Bij het Raad huis kwamen de brandweerlieden uit alle delen der gemeente met het volledig mate riaal bijeen. Met muziek van het corps der Amsterdamse brandweer onder leiding van de heer De Graaf voorop, defileerden de brandweerlieden langs de burgemeester, de wethouders en raadsleden. Vervolgens trok ken zij naar het Openluchttheater. Hier was een groot aantal inwoners aan wezig, toen de burgemeester zich tot het jubilerende corps richtte. Hij zeide dat het gemeentebestuur dankbaar gestemd is voor hetgeen de commandant, de staf, brand meesters en brandwachts in de loop der 'aren verricht hebben. Veel hebben zij er toe bijgedragen dat de gemeente gevrij- aard is van grote rampen. Het aantal ma len dat de brandweer moest uitrukken was groot. Spreker herinnerde aan de eerste brand, toen huizen aan de Houtvaart in de as werden gelegd. Eij die gelegenheid leer de de brandweer de gevaren kennen. Een brand in een lampekappenfabriek in het hartje van het Kennemerkwartier was ge vaarlijk door de aanwezigheid van brand bare stoffen, maar de brandweer trad actief op. Dan woedden er ernstige branden in het gebouw van de Twentse Bank en in de was serij van Bijvoet. Bij alle branden hebben de leden van het corps grote ijver en toewij ding aan de dag gelegd. Er is een groeiend besef ontstaan kennis te vergaren en de samenwerking was prachtig. Vervolgens deelde de burgemeester mee, dat als bewijs van dank van het gemeente bestuur een schrijfmachine zal worden aan geboden en namens de Koninklijke Neder landse Brandweerbond een zilveren me daille voor de heer Eichhorn. die het langst oij de brandweer gediend heeft en een zil veren of bronzen kruis aan vijftien leden van het corps zal worden uitgereikt. Deze onderscheidingen vertegenwoordigen bur gerzin. slagvaardigheid en zelfopoffering. Tenslotte sprak de burgemeester de wens uit, dat de brandweer op dezelfde wijze haar taak zal voortzetten. De heer F e h r e s, districtsinspecteur l voor het brandweerwezen ïn de provincies i Nom-dholland en Utrecht, zeide dat de vrij willige brandweerlieden een belangrijke plaats innemen. Ons land telt er vele tien duizenden. De schade door brand ontstaan bedroeg veertig millioen gulden in het af gelopen jaar, hetgeen tien millioen meer. is dan in 1947. Daarbij komt nog de directe schade. De leden van de Bloemendaalse brandweer hebben getoond geestdriftig te willen werken en aan gemeenschapszin heeft het niet ontbroken. Daarmee wenste spreker allen geluk en het gemeentebestuur en de burgerij, die over een parate brand weer beschikken. Mr. J. W. deJongSchouwenburg voerde het woord namens de burgerij. Eerst haalde hij enige herinneringen op uit het verleden, toen het blussen van branden in de gemeente op primitieve wijze ge schiedde. Hierin is sedert 1924 wijziging gekomen. Bewoners stelden zich beschik baar om de burgerij te steunen, als er ge vaar dreigde. Zij is de brandweer daarvoor dankbaar en een comité is gevormd om de dank tot uiting te brengen. De burgerij wenst bij te dragen in een gepaste viering van het zilveren jubileum. Voorts bood spreker aan de commandant, aan de ere voorzitter, jhr. Den Tex, en alle leden van het corps een asbak" aan. Hierop staan afgebeeld de emblemen van de brandweer en van de gemeente. Met een driewerf hoera op de brandweer besloot spreker zijn toespraak. Namens het corps sprak de comman dant, de heer IJ. E. D ij k s t r a woorden van dank. De bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek van de Amsterdamse brandweer. Een aantal Haarlemse kunstenaars is niet tevreden met het besluit van het College van B. en W. de expositiezaal van het Frans Halsmuseum voortaan te gebruiken voor het bezit van het museum en de tentoon stellingen van moderne kunstenaars of van genootschappen te doen houden in het Huis-Van Looij. Hedenmorgen hebben de heren Kees Verwey, Otto B. de Kat, A. Arens, Mari Andriessen en H. C. Verkruysen als tolk van deze oppositie een onderhoud met de directeur van het Frans Halsmuseum ge had, waarbij zij de heer Baai-d een aantal vragen over deze kwestie stelden. De heer Baard zette uiteen, dat het wel degelijk de bedoeling is, dat werk dat daar toe geëigend is ook in de toekomst in het Frans Halsmuseum onderdak kan vinden, doch het zullen uitzonderingen blijven. Hij dacht bijvoorbeeld aan tentoonstellingen van beeldhouwers, bij bijzondere gelegen heden van moderne, zeer verdienstelijke kunstenaars, eretentoonstellingen en der gelijke. In principe zal de tentoonstellings zaal echter in de zomermaanden, met het oog op het bedoek van vreemdelingen, voor Hals en - zijn tijdgenoten gereserveerd blijven. Hierdoor zullen de twee befaamde Schut tersstukken van 1633 en 1639 beter tot hun recht komen zij hangen thans ongunstig in de kabinetten evenals enkele doeken uit het uit Duitsland teruggekomen kunst bezit. Het gaat er maar om, zo zei de heer Baard, dat de moderne, kunstenaars een behoorlijke expositie-ruimte vinden. Daar op is het streven van het gemeentebestuur gericht en daarom alleen heb ik geadvi seerd het I-Iuis-Van Looij daartoe te be stemmen. Wanneer wij er toe overgaan langzamerhand de kern van een modern museum te vormen, dan zal dat in het Huis- Van Looij veel beter lukken dan in het Frans Halsmuseum, omdat de sfeer er beter bij aansluit. Waarom zouden de oude meesters niet onder het patronaat, van Hals, de hedendaagse onder dat van Van Looij v/orden geëxposeerd? Bovendien is er aan de Kleine Houtweg veertig meter exposi tieruimte meer dan aan het Heiligland. Een verdeling der collecties volgens categorieën is in het Huis-Van Looij mogelijk. De moeilijkheden die zich in het verleden bij de tentoonstellingen van „Kunst zij ons doel" hebben voorgedaan, omdat de zolder van het Frans Halsmuseum bij de schilders ten onrechte, meende de heer Baard een slechte naam heeft, behoeven thans niet meer voor te komen. Zakelijke argumenten De heer Baard noemde voorts enige za kelijke argumenten: het is gebleken, dat de permanente collectie van het Frans Hals museum 29.000 bezoekers trok in het afge lopen jaar (negenduizend meer dan het jaar daarvoor), terwijl de tijdelijke ten toonstellingen het op zijn gunstigst tot vijf duizend belangstellenden brengen. Een interessante expositie als die van Maks trok, ondanks veel reclame, slechts drie honderd bezoekers in een maand. Het is duidelijk, dat de gemeente de ex positiezaal ook zo gunstig mogelijk geëx ploiteerd wil zien, tenslotte heeft zij niet voor niets nu dertig mille aan het Huis-Van Looij ten koste gelegd ten bate van de levende kunst. Het argument, dat het Huis-Van Looij geïsoleerd ligt, kon de heer Baard niet on- De besprekingen te Bern GENEVE, 25 April (A.F.P.) Het „Jour nal de Genève" heeft over het onderhoud, dat te Bern plaats vond tussen koning Leo pold en dè Prins-Regent, verklaard, dat deze samenkomst, die op verzoek van de koning is belegd, ten doel heeft de toestand op te klaren aan de vooravond der verkie zingen. Er wordt beweerd, zo zegt het blad ver der, dat de Koning zijn broeder zou ver zoeken af te zien van zijn taak van regent, Aldus zou een nieuwe toestand worden ge schapen, dank zij welke de vorst, die in strijd met sommige geruchten van oordeel is, dat een troonsafstand niet overeen te brengen is met zijn verplichtingen, zou hopen de uitoefening van zijn praerogatie- ven te kunnen hervatten, althans totdat Prins Boudewijn voldoende tot zijn taak zal zijn opgeleid. UNO als postillon d'amour De Algemene Vergadering der UNO heeft Maandag in een resolutie de Sovjet-Unie verzocht het verbod op te heffen waardoor het Russische vrouwen onmogelijk wordt gemaakt hun vaderland te verlaten om zich te voegen bij hun echtgenoten in andere landen. Het voorstel werd aangenomen met negen en dertig stemmen vóór, zes tegen en elf onthoudingen, tegen stemde het Sovjetblok. De Russische afgevaardigde Tsarapkin noemde dit voorstel een- minderwaardige grap die als enig gevolg zou hebben dat de UNO van haar eigenlijk doel en wel het handhaven van de vrede afgehouden werd. (United Press). Défilé van de jubilerende brandweer langs het Bloemendaalse gemeentebestuur. derschrijven. Bovendien zullen op tal van plaatsen borden met affiches stadgenoot en vreemdeling op dit culturele centrum in wording wijzen. Voorts deelde de heer Baard mede, dat de expositiezaal van het Frans Halsmuseum zonder verbouwingen of andere voorzie ningen voor de oude schilders geschikt is. Zo is er bijvoorbeeld een uitwisselings tentoonstelling: met Gent in voorbereiding, die onder meer werk van Jeroen Bosch zal bevatten. Deze kan zeer goed in deze nieuwe zaal worden ondergebracht. Uit de discussie die er naar aanleiding van de gestelde vragen ontstond, bleek, dat men ontstemd was omdat de kunstenaars in deze beslissing niet waren gekend. De vijf heren verzekerden de heer Baard, dat er in Haarlem schilders zijn, die lange jaren hier hebben gewerkt, die deze verandering niet op prijs stellen. Bovendien verkeerde men in de mening dat de expositiezaal indertijd speciaal voor de moderne kunstenaars was gebouwd. De heer Baard, hoewel bij zijn mening blijvende, dat de splitsing zowel in het be lang van de schatten van het Frans Hals museum als van de hedendaagse exposan ten is betoogde, dat het niet in zijn bedoe ling ligt zijn eigen zin door te drijven. In dien blijkt, dat de meerderheid der Haar lemse kunstenaars zich achter de heer Ver wey c.s. stelt, zal hij B. en W. in hun geest adviseren. Hij raadde hen aan zich evenwel ook met het College van B. en W. in verbinding te stellen alvorens verdere stappen te on dernemen. „Een inspecteur voor U!" Priestley omzeilde opnieuw een gevaarlijke bocht Het Rotterdams Toneel gaf gisteravond onder regie van Ko Arnoldi in de eerste serie abonnementsvoorstellingen voor per soneel van grote bedrijven een aanvaard bare opvoering van het alweer enkele ja ren oude spel „Een Inspecteur voor U!" door J. B. Priestley, die deze week wel een bijzondere plaats op de agenda van de Haarlemse schouwburg inneemt, want jongstleden Zaterdag werd van hem de comedie „Hotel 't Gulden Vlies" vertoond en morgen komt dan nog zijn probleemstuk „De Lindenboom" aan de beurt. Priestley, wiens productiviteit grenst aan die van Shaw of Somerset Maugham, be schikt over een buitengewoon scherp ont wikkelde technische vaardigheid om uit iedere (dikwijls verrassend originele) vondst een compleet drama te smeden, dat de aandacht van het publiek op z'n minst geboeid houdt. Daarbij is hij een onver moeibare idealist, die ook een soort detec tive-stuk niet te min acht om er enkele verstandige en soms bezerende opmerkingen in te laten uitspreken over problemen, die elk weldenkend mens na aan het hart zouden moeten liggen. Maar op de één of andere manier deinst hij altijd terug voor de consequenties van de verkondigde standpunten en een voortzetting van de spanning der verwekte tegenstellingen. Vrijwel al zijn werken brengen na een serie krasse onthullingen een even gezocht als zinloos slot. „Een Inspecteur voor U!" roept duidelijke herinneringen wakker aan zijn „Gevaar lijke Bocht" van voor de oorlog. Daarin werd aangetoond dat een kleine toevallig heid, in casu het afgaan van een schot in een luisterspel, voldoende kan zijn om zo veel rustig slapende honden wakker te maken, dat het leven voor de betrokkenen niet meer te dragen ware, als men zich werkelijk tot de confidenties liet verleiden, die nu slechts op een gril der speelse fan tasie berusten. Hier wordt een soortgelijk geval enigszins anders gesteld. Tijdens de viering van een verloving in een zeer wel gestelde en bijster zelfgenoegzame familie komt overwacht een inspecteur op bezoek, die alle aanwezigen aan een indiscreet ver hoor onderwerpt, waaruit langzaam maar zeker blijkt dat elk van hen op deze of gene manier medeschuldig moet worden beschouwd aan de zelfmoord van een jonge vrouw. Na zijn vertrek ontdekt men. dat deze ondervrager geen poliiie-functionaris is, doch „alleen maar" een personificatie van ieders geweten. Eenmaal buiten gevaar voor hun reputatie gooien de ouders het direct op een slim accoord daarmee. Doch de jonge mensen willen zich niet aan hun gevoel van verantwoordelijkheid onttrek ken. Tot zover kan men er wel vrede mee hebben en met enige reserve bewondering koesteren voor het forceren van een derge lijke geladen situatie. Maar dan gaat het plotseling mis. Telefonisch wordt de komst van een echte inspecteur aangekondigd en daarna valt het doek. Bij deze gang van zaken overheerst het effect van de kunst greep, van de truc. En de enige les, die-de toeschouwers uit het gebodene kunnen distilleren, is dat een ondoordachte uitla ting voldoende kan zijn om de schuld op zich te laden en dat men er beter aan doet zich gedekt te houden. In plaats van tot rekenschap geroepenen, ziet men een stel gewaarschuwde mensen. Daarmee heeft Priestley zijn tweede gevaarlijke bocht handig maar onbevredigend omzeild. Het geen merkwaardig is voor een man, die in een van zijn boeken verklaarde: „Een toneelschrijver kan ook teveel van het theater weten. Hij doet er beter aan zich te concentreren op het leven dan op de knepen van het vak". Een conclusie, die hij zelf wel eens ter harte mag nemen. Het psychologisch nogal oppervlakkige, enigszins melodramatische stuk had wel licht een uitstekende één-acter kunnen zijn. In deze vorm bleef het beneden de maat van Engelands eerste dramaturg. Richard Flink, Stine Lerou, Annie de Lange, Ge rard Schild en Paul Storm leverden geen prestaties, die diepergaande beschrijvingen uitlokten, doch voldeden in het algemeen zeer wel. De rol van de vreemde bezoeker had veel sterker gespeeld kunnen worden dan nu door de toch niet onverdienstelijke Adolf Rijkens geschiedde. Van zijn dwin gende macht op het gezelschap overtuigde hij nauwelijks. Jan Velzeboer maakte de vertaling en ir. A. Viergever het decor. DAVID KONING. Rondleidingen Frans Halsmuseum De rondleidingen in het Frans Hals museum hebben morgen, Woensdagmiddag plaats om 2, 2.30 en 3 uur. De bezoekers betalen alleen de gewone toegangsprijs van ƒ0.25, lie BINNENLAND In alle provincies zijn vergaderingen ge houden van de Vakgroep Assurantieagenten, met het doel een niéuw bestuur te kiezen. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: B voorzitter H. Pösthuma, Leeuwarden, le plaatsvervangende voorzitter W. Benda,, Nijmegen. 2e plaatsvervangende voorzitter H. I Buiten, Utrecht, A. Jong, Amsterdam en W. J. Smeulders, Tilburg, leden. Als secretaris 1 werd herbenoemd Th. Drost te Voorburg. De Nederlandse Christelijke Esperanto- i Vereniging hield in Apeldoorn haar jaar- y vergadering. De voorzitter deelde mede, dat LT in de komende zomer te Vogelenzang gedu- ®r rende een week Christelijke Esperantisten 'e: uit de gehele wereld bijeen zullen komen. roi Deze bijeenkomst gaat vooraf aan het we- lei reldcongres van alle Esperantisten-organisa- te\ ties, dat in Engeland gehouden zal worden. ,jg De minister van Onderwijs heeft de na mening der directeuren der rijks-HBS'en jaj gevraagd over de wenselijkheid tot stichting njj van middelbare meisjesscholen, die als afde- )Dr lingen verbonden zouden zijn aan de HBS'en. Het betreft hier een zuiver informa- a tieve vraag. Concrete plannen zijn tot nu toe ?e* niet gemaakt. I De heer H. Hermans, lector in de dag- ',aa bladwetenschap aan de R.K. universiteit te rj' Nijmegen, zal Vrijdag 13 Mei zijn ambt aan- i'r< vaarden. 'at De Rijkswaterstaat heeft het maken van vo een afsluitdijk aan de benedenmond van de ,oe Brielse Maas en een afsluitdijk aan de bo- as venmond van de Botlek gegund aan Aan- 'ea nemersbedrijf Zanen Verstoep N.V., te [el: 's Gravenhage voor f 5.072.000. jen Aangezien zich wederom ongevallen je voordeden bij afgesloten spoorwegovei'gan- |e gen ten gevolge van verblinding door tegen- liggers raadt de KNAC automobilisten, die i: voor gesloten spoorwegovergangen moeten wachten dringend aan hun lichten te dimmen 'en of de stadslichten te ontsteken. ,ve De patiënten in het dagsanatorium te '°-j Rijssen werden opgeschrikt door twee wilde r™ zwijnen, "die de toegangspoort binnenstorm- |er' den. gevolgd door een aantal personen met |en stokken en hooivorken. Een jager heeft 100. beide zwijnen neergeschoten. jecl In de omgeving van de "Wittenberg 'iss onder het gehucht Lomm, een van de mooiste féel gedeelten van het bekende Noord-Lim- eve burgse toeristenplaatsje Arcen. heeft een n -t bosbrand gewoed, waarbij 100 ha. heide en je(- dennenbossen verloren zijn gegaan. |jg Op de R.K. begraafplaats Sint Barbara |ijff te Amsterdam is het stoffelijk overschot ter |n aarde besteld van mgr. Miklós Knebel, die lve. reeds na de eerste wereldoorlog geruime tijd f in ons land vertoefde voor de organisatie der Prr uitzending van Hongaarse kinderen en sedert 1947 opnieuw ditmaal op speciaal verzoek eïdi van kardinaal Mindszenty hier verbleef. >Vij Donderdagmiddag is mgr. Knebel bij Heerlen jich plotseling in de leeftijd van 56 jaar overleden. je g In Sommelsdijk heerst een diphterie jere epidemie, voornamelijk onder de kinderen }1W< van cle kleuterschool. Deze school is thans |re{ gesloten. Bij de daarna gehouden controle bleek ongeveer 20 van het aantal kinderen besmet. Bij de 150 onderzochte kinderen werden .24 bacteriëndragers aangetroffen. De "47 inspecteur van de Volksgezondheid heeft 1,61; aangedrongen op onmiddellijk verplichte fan inenting. B. en W. gaven er echter de voor- keur aan deze inenting vrijwillig te doen 2iJ"' We Militairen, die Woensdag met de „Wra- jtjjgi terman" naar Indonesië vertrekken, kunnen s u„| in Port Said post ontvangen mits deze uiter- i lijk 28 April wordt gepost. Correspondentie, r die bij aankomst in Batavia moet worden rir? uitgereikt, dient uiterlijk 11 Mei gepost te I Dl zijn. [ij'k Prins Bernhard zal Vrijdag in 's Her- Berd togenbosch aan het regiment Stoottroepen foepl een vaandel uitreiken. I7eli Achttien runderen zijn omgekomen toen de boerderij van J. Los te Willemsoord bij Steenwijk in vlammen opging. Er is een commissie ingesteld, welke da I1 en regering van advies zal dienen over de vraag, pn"C welke wijzigingen met 't oog op 't verbran- (uigt den en van balsemen van lijken in de Be- wijze grafeniswet dienen te worden aangebracht, per p Hr. Ms. torpedojager „Tjerk Hiddes" ia h0g j Maandag uit .Soerabaja vertrokken voor een |[ailc] reis naar Nederland via de Nederlandse L. Antillen. Blt™: Vier jaar gevangenisstraf luidde het gP 01 vonnis legen de 24-jarige Pool J. P., die ïn tiers de nacht van 2 op 3 October van het vorige fie Zi jaar de 26-jarige scheepbouwarbeïder J. de Ier O] Weyer in de Rustenburgerstraat te Amster- hoe i dam met een dolk heeft doodgestoken. vj; De trekking van de door het Prinses Lancj Margrietfonds georganiseerde loterij zal op 29 April in Den Haag worden gehouden. HAARLEM EN OMGEVING voor Voor de 3fd. Bloemendaal van de Ned. op ai Chr. Vrouwenhond zal Donderdag 28 April in cie d de consistorie der Geref. Kerk de heer J. slechl Bos spreken over „Het meisje van nu, de fcilom vrouw van straks". Ge 2e Twee Haarlemmers hebben bij de poli- 188.3. tie aangifte gedaan van vermissing van een (breng zak wasgoed. Zij hadden die in goed ver- >biedf trouwen afgegeven aan sldde als de knec zij geregeld hun was in man, die zich Het aanmeldde als de knecht van de wasserij, L - behandeling f ePaa (ten Z teken i •gaven, De Commissaris van de Koningin in Noordholland zal aanstaande Donderdag 28 Pem April geen audiëntie verlenen. R,n 1 De Teylerstichting heeft van de Haar- -V< lemse schilder Eduard Verboog een portret tekening, een muzikant voorstellende, aangekocht. Dit werk zal in de afdeling moderne kunst worden opgenomen. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Juni 1949 aan dr. ir. F. Bakker Schut te Haarlem, directeur van het bureau van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, onder dankzegging voor de belang rijke diensten door hem aan den lande be wezen. De heer Bakker Schut is onlangs benoemd tot directeur van de Dienst voor Stadsontwikkeling in D.en Haag. Honderdduizend bezoekers in het Openluchttheater Zondagmiddag kwam de J 00.000ste be® zoeker langs de loketten van het openlucht theater in Bloemendaal. Het was de heer H. Koets uit Haarlem, aan wie namens het bestuur door de secretaris, de heer C. de Jong, een boekwerk werd aangeboden. Op deze Zondag is sinds de opening van het theater in Juli 1948 het hoogste aantal bezoekers op één dag, namelijk 7712, geno teerd. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 28814 2841^ 239'4 236 Vi Philips 220% 21814 A. K. U 161* 16154 Nederlandse Ford 273 Nederlandse Kabel 262 v. Berkei's Patent 111 Scheepvaart-Unie. 15854 15714 Holl.Amerika Lijn 160% Deli Maatschappij I4514 144% H. V A 15454 15254 A'dam Rubber 140*4 138 Ned. Handel Mij. 156 N.-I. Handelsbank 110 mm Biliton Mij. II lende geniet moete een s overb Als d lien k wijd c verde' het v< sckou' wacht met 1 op 19 van 1 173.00 Wij steden woner halve is nog Ge 1 gen a' worde opgerc Ot tar Zoal i missie Noodvi niet be tributii gin va risico voorzit vooruil oen lal Thans voedsé (iistribi [heffen, wege r goede oogstvc zeker ken.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6