Zaak tegen Haarlemse deurwaarder en diens vader verder behandeld - /Stó<ie£. Staatssecretarissen benoemd aan Oorlog en Marine „JUwaüet" Sportprogramma's 12 CENTEN - AFDRUKKEN 6x9 DONDERDAG 28 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD J ARRONDISSEMENTSRECHTBANK Hedenmorgen zette de Haarlemse recht bank onder zeer grote belangstelling de be handeling voort van de zaak tegen de Haar lemse deurwaarder D. G. van W., die op 3 Maart terecht stond, verdacht van verduis. tering van 34000. Zoals men zich zal herinneren werd de behandeling afgebroken, nadat de recht bank gelast had de vader van de verdachte, de deurwaarder J. van W., in hechtenis te nemen onder verdenking van meineed. Hij had bij het getuigenverhoor pertinent ver klaard, dat hij het bedrag de 34 mille maakten deel uit van een boete, die een chemische fabriek in 1945 was opgelegd en die Van W. Jr. had moeten innen per vergissing op de giro-rekening van zijn zoon in plaats van op die van de Prijsbe- heersing had overgeschi-even. De zaak tegen de vader, die behalve van meineed bovendien van verduistering en valsheid in geschrifte in mededader schap met zijn zoon werd beticht, kwam het eerst aan de orde. De verdachte bleef bij.zijn verklaring, dat zijn zoon de 34.000, die de fabriek dus al betaald had, in contanten had opge nomen en dat geld aan hem had overhan digd. Vervolgens was hij er mee naar het hoofdpostkantoor te Haarlem gegaan om het te gireren, niet op rekening van de Prijsbeheersing, doch op die van Van W. Jr. Volgens de verdachte had de ambtenaar achter het loket het bedrag niet nageteld, doch slechts steekproeven genomen. Verder" had hij volgens zijn zeggen geen bemoeiin gen met de zaak meer gehad, doch de pre sident, mr. J. H. H. Hülsmarm, wees erop, dat uit de boeken waarin enkele data niet klopten bleek, dat Van W. Sr. en kele op deze transactie betrekking hebben de posten had ingevuld. Een ambtenaar van de postdienst, als ge tuige gehoord, verklaarde, dat een zorgvul dig onderzoek geen enkel bewijs voor de storting van een bedrag van 34.000, hetzij op de rekening van de verdachte, hetzij op enige andere rekening in de periode, waarin volgens de verdachte deze storting zou zijn gedaan, had opgeleverd en dat fraude van de zijde der loketambtenaren uitgesloten geacht moet worden. „Op fantasie". De president concludeerde hieruit, dat de afboeking in de boekhouding van het deurwaarderskantoor op fantasie moest be rusten, omdat de Prijsbeheersing nooit een kwijting had kunnen sturen. Maar de verdachte voert dit juist als een bewijs voor de onschuld van hem en zijn zoon aan. „U begrijpt toch wel, meneer de president, dat als er werkelijk van ver duistering sprake zou zijn, dat we die dan allang in de boeken zouden hebben „weg gewerkt". De toenmalige chef van de afdeling geld zaken van het Haarlemse postkantoor ver telde, dat bij bedragen van tienduizend gul den en meer de storters binnen gelaten konden worden om het geld op een rustige plaats uit te tellen „De in die tijd werkzame ambtenaren waren wellicht op dat punt nog ondeskun dig", opperde de verdediger, mr. J. G. Bet- tink, doch de getuige verzekerde, dat voor de girodienst het personeel zeer scherp geselecteerd werd. Een bediende van het kantoor van Van W. herinnerde zich wel dat het hedrag door de zoon was opgenomen en dat er sprake van was geweest dat dit op de giro van de zaak zou worden gestort, doch nadien had hij er nooit meer iets van gehoord. Twee-en-een-half jaar geëist. Mr. G. W. F. van der Valk Bouman meende, dat het vooronderzoek duidelijk heeft gemaakt, dat hier sprake is van een complex van meineed, valsheid in geschrif te én verduistering, waarbij hij in aanmer king wilde nemen, dat de vader de zaak van zijn zoon heeft willen verlichten, doch dat hij daarbij de rechtbank, die hij zo lang heeft gediend, zo'n stel leugens heeft op gedist, dat spreker een behandeling tegelijk met de hoofddader noodzakelijk achtte. De verduistering achtte de officier be wezen, omdat de verdachte het geld in handen heeft gehad en het niet afgedragen, waar het behoorde, terwijl de valsheid in geschrifte beslaat in de fictieve boekingen in de administratie. Bovendien heeft hij tijdens het onderzoek talrijke verklaringen afgelegd, die alle voor en na onjuist bleken te zijn. Spreker herinnerde aan de eervolle posi tie die de verdachte vele jaren bekleedde Winkeliers, die deze combinatie nog niet in voorraad bobben, kunnen per omgaande worden voorzien, zolang de voorraad strekt I Bel of schrijf! BHóDEL Den Haag, Tel. II446B-114072 DIR. J. H. M. van DOORNIK Agenda voor Haarlem DONDERDAG 28 APRIL Stadsschouwburg: Gezelschap „Dioge", „De dochter van de tambour-majoor", 7.30 uur. Frans Hals: „Die Mörder sind unter uns", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur Rembrandt: „De wraak van een vrouw", 18 j2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Warschau concerto", 14 j.. 2.00, 4 15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Opdat recht geschiedde". 14 j.. 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. City: Joe Brown in „De Zesdaagse", alle leeft., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De duivels van het Wilde Westen", 14 j., alle leeft., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 29 APRIL Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. en meende dat door zijn optreden een smet op het corps deurwaarders is geworpen. Met het oog op de hoge leeftijd van Van W. Sr. wilde spreker nog wel clementie be trachten. De Officier eiste twee-en-een half jaar gevangenisstraf met aftrek. Vervolgens pleitte mr. J. G. Bentink, die betwistte, dat het wettig bewijs geleverd zou zijn, vooral omdat uit niets was ge bleken, waar het verdwenen bedrag dan wèl was gebleven. Van een veranderde levenswijze bijvoorbeeld was nooit iets ge bleken. ER ZIJN NU VEEL LIEFHEBBERS VOOR DE „RAINHA SANTA IZABEL" Men is thans bezig de Portugese schoe ner „Rainha Santa Izabel" van de Waal haven in Rotterdam naar de Nieuwe Maas te verhalen. Voorlopig is het de bedoeling het schip, dat verleden week voor de Rot terdamse rechtbank bij executie voor 2800 werd verkocht op 30 April en 5 Mei feestelijk te verlichten en ter bezichtiging te stellen. Er schijnt veel animo te zijn de schoener te kopen. Zal zij in de komende zomer van Scheveningen uit pleziertochtjes gaan ondernemen, als schoolschip worden ingericht of als vissersboot naar Ameland gaan? Voor elk dezer drie mogelijkheden bestaat een kans. In ieder geval zijn er ge gadigden dia het schip willen exploiteren. Ontvangst deelnemers Tulpenrallye te Haarlem Vlaggen uitsteken! Morgen, Vrijdagmiddag, omstreeks 5 a S'/j. uur, worden de deelnemers aan de Tulpenrallye in Haarlem verwacht, waar zij door het gemeentebestuur in het Stad huis zullen worden ontvangen. De verwachting is dat de deelnemers van de Zeeweg in Bloemendaal komen en dan via de Zijlweg en de Zijlstraat naai de Gedempte Oude Gracht zullen rijden, waar de auto's geparkeerd zullen worden. De politie heeft uitgebreide maatregelen genomen om daar het grote aantal auto's te kunnen parkeren. Dit zal wel tengevolge hebben dat de Gedempte Oude Gracht voor een groot deel voor het gewone verkeer afgesloten zal worden. Na de ontvangst ten Stadhuize gaan de deelnemers de maaltijd gebruiken in Brinkmann, Grots Markt, 's Avonds gaan zij naar het Openluchttheater in Bloemen daal. „Haarlems Bloei" verzoekt alle inwoners die aan de Zijlweg, in de Zijlstraat en de omgeving van de Gedempte Oude Gracht en de Grote Markt wonen, de vlag uit te steken, om aan onze stad, voorzover de deelnemers aan de Tulpenrallye die zien, een feestelijk aanzien te geven. JUBILEUM G. KLOP Een zetfout deed ons mededelen, dat de heer G. Klop op 20 Mei veertig jaar in dienst zal zijn bij de houthandel Misset te Haarlem. De juiste datum is 10 Mei, en op deze dag zal ook de huldiging plaats vinden. Verandering in de en kwam in 1916 als adelborst op het Ko- ninklijk Instituut voor de Marine te Wil- Lnnoro lönorbairJinn lemsoord. In 1919 werd hij bevorderd tot nogere legerieiamg llitenant ter zee der derde klasse. Hij ver- Met iigaiie van 1 Mei is benoemd tot j >;uk "aar Nederlands Indië, waar hij staatssecretaris aan het ministerie van Oor- '-iende aan boord van verschillende oor log mr. W. H. Fockema Andreae, thans als i 'Ogsschepen. In 1921 werd hij bevorderd tijdelijk reserve-majoor werkzaam op het l0t. luitenant ter zee der tweede klasse en hoofdkwartier van de Generale Staf. Tot staatssecretaris aan het ministerie van Marine is benoemd Schout-bij-nacht H. C. W. Moorman. Tevens wordt de hogere legerleiding enigszins gewijzigd. Wegens zijn voorzitterschap van het comité van stafchefs, gevormd door de chef van de Generale Staf, de chef van de Marinestaf en de chef van de Luchtmacht staf. is de luitenant-generaal mr. H. J. Kruis met ingang van 1 Mei bevorderd tot generaal. Tevens is de functie van plaats vervangend chef van de Generale Staf in gesteld. Als zodanig is benoemd de gene- raal-majoor mr. H. Calmeyer, thans chef van het kabinet van de minister van Oor log, onder gelijktijdige bevordering tot luitenant-generaal. Na bevordering tot luitenant-kolonel is per 1 Mei benoemd tot chef van het kabi net van de minister van Oorlog de majoor van de Generale Staf, A. L. van den Berge. Generaal-majoor C. Giebel, chef Lucht machtstaf, wordt bevorderd tot luitenant- generaal. Naast de Legerraad en de Ad- miraliteitsraad zal een Luchtmachtraad worden ingesteld. De nieuwe staatssecretarissen. Mr. W. H. Fockema Andreae werd in 1909 geboren, doorliep het gymnasium te Arnhem en studeerde vervolgens rechten te Leiden. In 1935 werd hij aangesteld aan het ministerie van Buitenlandse Zaken en in 1937 als hoofdcommies aan het ministe rie van Algemene Zaken onder dr. H. Colijn. In 1940 werd hij tijdelijk chef van het kabinet van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen waarna hij in 1941 werd benoemd tot directeur van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnen- vaart. Van 19451946 was hij het hoofd van de Nederlandse Rijnvaartcommissie in Duitsland. In 1946 werd hij opgenomen in de firma R. Mees en Zonen te Rotterdam. Tot 1948 was hij tevens voorzitter van de Nationale Havenraad. In 1932 was mr. Fockema Andreae reserve-tweede-luitenant der infanterie. Thans is hij als tijdelijk reserve-majoor van het garderegiment grenadiers werk zaam op het hoofdkwartier van de Gene rale Staf. Schout-bij-nacht H. C. W. Moorman werd op 30 Juli 1889 te Roermond geboren Leerlingen van Christelijke Nijverheidsschool exposeren Vrijdag" en Zaterdag kan men in de Protestants Christelijke Nijverheidsschool aan de Tetterodestraat een tentoonstelling op huishoudelijk gebied bezichtigen, die een volledige en voortreffelijke indruk geeft van het onderwijs op deze huishoud school en tevens van hetgeen de leerlingen presteren. De stoffelijke resultaten van elke opleiding (tot huishoudkundige, tot lerares, tot hulp in de huishouding), van de voorbereidende lessen en de cursussen die op de school worden gegeven zijn ver tegenwoordigd en in een aantal lokalen eenvoudig maar bijzonder smaakvol geëx poseerd. Door de leerlingen vervaardigde kledingstukken en huishoudeL voorwerpen waaraan textiel te pas is gekomen nemen uiteraard een belangrijke plaats in. De af deling kinderverzorging toont zelf-ver- vaardigde speelgoederen van de meest uit eenlopende aard. Wij zouden u in het bij zonder willen wijzen op de alleraardigste maquette van een badplaatsje met strand, geheel uit weinig kostbaar en alledaags materiaal ontstaan. Dan zijn er aantrekkelijke afdeling! in enkele lokalen schotels en gerechten tentoongesteld, die de bezoeker het water in de mond brengen. Onder het motto „In elke situatie een andere kookprestatie" is hier een aantal gerechten en lekker nijen samengebracht, die bij feestelijke gelegenheden en bij bijzondere situaties in een klein gezin de inwendige mens moeten versterken. Vanmiddag en vanavond worden in de school openbare lessen gegeven, zodat men ook van de sfeer van het onderwijs een nog vollediger indruk kan krijgen dan die welke de tentoonstelling alleen reeds geeft. ruim een jaar later keerde hij naar Ne derland terug. Van 1923 tot 1929 was hij geplaatst bij de Onderzeedienst te Den Helder. In 1929 ging hij voor de tweede maal naar Nederlands Indië, waar hij werd bevorderd tot luitenant ter zee der eerste klasse. In 1933 keerde hij naar Nederland terug, waar hij werd geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Schorpioen". Tot eind Augus tus 1937 was hij hoofd van de Torpedo- inschietcommissie. In 1937 vertrok hij naar Curagao, waar hij werd belast met de func tie van oudst aanwezend zeeofficier en tevens flottieljecommandant over een groep onderzeeboten. In November 1937 keerde hij met de onderzeeboten „O 12" en „O 14" naar Nederland terug. In December 1938 werd hij geplaatst aan boord van Hr. Ms. kruiser „Java", waarmede hij naar Indië vertrok. Daar werd hij geplaatst bij het departement van Marine, afdeling organi satie van de Marinestaf. Na de mobilisatie werd hij tevens commandant van de mari tieme middelen te Tandjong Priok, een functie die hij tot 16 Januari 1940 be kleedde. In November 1941 werd hij be vorderd tot kapitein-luitenant ter zee. Op 4 Maart 1942 werd het schip waarop hij zich bevond en dat Australië trachtte te bereiken, door Japanse oorlogsschepen aangehouden in de Indische Oceaan. Tot 25 Augustus 1945 bevond hij zich in Japanse krijgsgevangenschap. In Februari 1946 vertrok hij als kapitein ter zee via de V. S. naar Nederland. In Juli 1946 werd hij geplaatst bij het ministerie van Marine. Op 15 Januari 1947 werd hij belast met de functie van vlagofficier personeel en op 1 Mei 1947 bevorderd tot Schout-bij-nacht. Schout-bij-nacht Moorman is Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Rid der in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden en Ridder in de Orde van St. Olaf. Eerst even kijken bij BARTEL JORIS STRAAT 27 Cottonf 2.26 (gebloemd) 90 cm breed per Meter Linnen f 4.18 (genopt) per Meter Matcrepe f 4.62 (kreukherstellend) in 5 modetinten GROTE KEUZE NOUVEAUTéS Het programma van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond voor Zondag luidt volgens de Sportkroniek: kampioenschap van Nederland: HcerenveenSVV "Zaterdag) NOADAGOVVVSV-BVV. Promotie- er degradatiewedstrijden eerste klas (district I): StormvogelsZFC; SpartaDWV 'beide Za terdag'; district II: HVVDFC; RCHDHC. Tweede klas, district I: WASchoten:4 De KennemersBaarn; district II: TYBBVel- sen (Zaterdag): ONAScheveningen. Derde klas: SLTODVAVTIW—DIO. Bekerwed strijden: HRC—DEM; Hillinen—Hercules; AalsmeerBeverwijk; VitesseHFC; QSC— Zandvoortmeeuwen; HaarlemWSV '30; ZeeburgiaBloemendaal; OSVEDO. Het KNKB-programma luidt: Kam pioenschap van Nederland: Blauw WitPSV; Het ZuidenVitesse. Reserve tweede klasse: ZKV 2Rohda 2. Zilveren korf: Archipel—Westerkwartier: Rohda—DKC: Amsterdam Zuid—Koog Zaan dijk: SVK—Blauw Wit 2. v Z. N. v. d. D.: Landlust—Koog Zaandijk 2 Excelsior—Swift 2; A'dam Zuid 2—Aurora I (terrein Parkschouwburg): TogoOoster park: KCN 2—Blauw Wit 4. Beslissingswedstrijd tweede klasse B: For tune—Indo, 12 uur (Landlust-terrein) HKB-Drogramma. Tweede klasse: Ooster kwartier 5—Aurora 4 (terrein Aurora), 10 u. Tulpenrallye-rijders passeerden Breda Slaperig stonden vanmorgen tal van Bredanaars op het stationsplein om de deelnemers aan de internationale tulpen rallye te verwelkomen. Even over vieren kwamen de eerste auto's aan en wel de Deense ploeg SkarringSchnakenburg, in Glasgow gestart, en de uit Monte Carlo vertrokken Tsjechen FeinerDarocsy Feiner. Een typische aanblik bood het stations plein met al die wagens van diverse natio naliteiten, versierd met kleurige slingers tulpen die men in Wernhout had gekregen. De Amerikaanse Ford van de ploeg MarxRoosenDehaas en de Volkswagen van KostValkenburg, beide in Den Haag gestart waren bij Wernhout tegen elkaar gebotst met als gevolg: uitvallen. Tot de uitvallers behoorde ook de ploeg Erasv. d. Brink die zich tot „Koos, Kras en Kleppertje" had gedoopt. Bij Bordeaux kreeg hun auto stukken. Tegen acht uur moesten nog 22 deel nemers binnenkomen. Waterpolo Veferanentournooi H.V.G.B. Ook dit jaar houdt de Haarlemse zwem en poloclub HVGB weer haar jaarlijkse reünie voor veteranen van het polospel. Reeds hebben negen ploegen ingeschreven, waaronder de Haarlemse zeventallen van DWR, Zc. Haarlem. HPC en HVGB, het al oude AZ '70 en DJK uit Amsterdam, LZC en De Zijl uit Leiden en ZIAN winnaar van verleden jaar. De wedstrijden worden ge houden op Zondag 1 Mei in Stoop's Bad. Voetbal Tweede Franse nederlaag Schotland zegevierde met 2-G In Hampden Park te Glasgow leed het Franse elftal, thans ten aanschouwe van 130.000 toeschouwers, een nederlaag. Met 20 bleven de Schotten hen de baas. nadat de rust met een 10 voorsprong voor de gastheren was ingegaan. In de eerste helft hadden de Schotten de wind mee en Vignal moest verschillende malen ingrijpen op schoten van de Schotse voorwaartsen, waarbij de linksbinnen van Derby County Steel een hoofdrol speelde. Vignal bleek echter in geweldige vorm en het aantal malen, dat deze donkere athleet redde, was zo groot, dat men gerust kan zeggen, dat hij zijn elftal voor een débacle behoed heeft. Nadat hij in de twintigste minuut een door Young genomen strafschop wegens hands toegekend, stopte, moest Vignal ten slotte zwichten voor een hard schot van Steel (10). Na de rust bleef het Schotse overwicht aanhouden. Eenmaal kon spil Mindonnet de bal op het nippertje van de doellijn trappen en talrijke andere keren was het steeds weer Vignal, die redding bracht. Aan de andere kant tipte Cowan een gevaarlijke kopbal van Baratte juist over de lat. Het tweede Schotse doelpunt kwam na drie en dertig minuten. Steel kreeg de bal op ruim vijftien meter van het doel vrij en onhoudbaar voor de Franse doelman vloog de bal in de touwen (20). Schotland bleef in de aanval, maar Salva en Marche, geïnspireerd door het schitte rende werk achter hen, hielden hun hoofd koel en daar de Franse attaques geen moei lijkheden voor de Schotse verdediging op leverden, bleef het 20. De samenstelling van het Franse elftal was: Doel: Vignal. Achter: Salva en Marche. Midden: Jonquet. Mindonnet en Hon. Voor: Gabet, Cuissard, Baratte, Batteux en Flamïon. Nieuw kleedhuis V.V.H. In de oorlogsjaren is het kleedhuis van de voetbalvereniging „Hercules" aan de Vergïer- deweg vernield. Na de bevrijding is gebruik gemaakt van een tijdelijke kleedgelegenheid, welke echter ongeschikt was en men moest tot verbetering overgaan. Dank zij de me dewerking van de oudere leden was het mogelijk een nieuw kleedhuis in te richten, dat Zondag 1 Mei officiëel in gebruik zal worden genomen. Het volgend programma is samengesteld: 11 uur: WH-adsp.HFC-adsp. 1 uur: aantreden voor de erewedstrijd WH I HFC II. 1.05 uur: overdracht van het kleed huis door de bouwcommissie aan WH, 1.15 uur: toespraak door de voorzitter der afde ling Haarlem van de KNVB; vlaghijsing en officiëele ingebruikneming van het kleed huis. 1.30 uur: VVH-HFC II (erewedstrijd). 3.45 uur: veteranenwedstrijd oude garde WH (2x20 minuten). 4.45 uur: doopplechtig heid van het nieuwe kleedhuis door de oude garde. Engelse league De uitslagen van de Woensdagmiddag ge speelde wedstrijden in de Engelse league luiden: Derby CountyAston Villa 22; EvertonManchester United 20; Manches ter CityArsenal 03; Middlesbrough Stoke City 1—1. CAMERA'S KODAK EN GEVAERT 8 mm FILMS THEO VAN AMERONGEN DE RADIO-SPECIALIST VAN HEEMSTEDE - RAADHUISSTRAAT 35 TEL. 29449 (Adv.) Loting voor de Varsity De loting voor de Varsity, welke Zondag 1 Mei op het AmsterdamRijnkanaal bij Jut- phaas wordt gehouden, had het volgende resultaat: Jonge vier: 1. Nereus: 3. Laga; 5. Njord. Skiff: 1. Njord; 3. Laga; 5. Triton. Lichte vier: 1. Laga: 2. Argo; 3. Aegir; 4. Triton; 5. Nereus; 6. Njord. Overnaadse twee: 1. Nereus; 3. Njord; 5. Triton. Stuurmanloze vier: 2. Laga. 4. Njord. Oude vier (hoofdnummer): 1. Nereus; 2. Laga; 3. Njord; 4. Triton; 5. Argo; 6. Aegir. Jonge twee: 1. Njord; 3. Triton; 5. Laga. Overnaadse vier: 1. Laga 2. Njord; 3. Tri ton: 4. Argo; 5. Aegir; 6. Nereus. Jonge acht: 1. Nereus; 2. Triton; 3. Laga; 4. Njord 5. Aegir; 6. Argo. Dammen Zege van Haarlemse Damclub op Oosterkwartier In het clublokaaal der Haarlemse Damclub is een medaillewedstrijd gehouden tussen de ploegen der Haarlemse Damclub en Dam club „Oosterkwartier". De tientallen hadden elkander in de hoofdklasse-competitie van de Nederl. Dambond dit seizoen niet ontmoet, omdat deze verenigingen in verschillende afdelingen waren ingedeeld. De Haarlemse Damclub won met 173. De uitslag luidt: Haarl. Damcl. IDamcl. „O'kwartier" I. J. B. Sluiter Jr—W. van Pelt2—0 P. H. Meure—J. Poppen 20 J. W. van DartelenAebe de Jong 11 Ph. RostG. Hekelaar20 H. W. F. Pas—J. Kroon 2—0 J. H. MeureP. Venema 20 Nico BlomH. Wals20 P. J. van DartelenA. Douma20 G. Eising—F. W. de Pater0—2 J. H. BlomA. Venema 20 Totaal17—3 „Oosterkwartier" telde enige invallers, ojn. voor de wereldkampioen P. Roozenburg en Yme de Jong. De Haarlemse Damclub had invallers voor H. T. Luif en J. P. van Eijk. De returnwedstrijd is bepaald op 11 Mei in het clublokaal van „Oostefkwartier". Bij Tiel is men bezig met de bouw van sluizen voor het Amsterdam-Rijnkanaal. Door middel van een zogenaamde bronbemaling wordt het water uit de 500 meter lange put gehouden, waarin 4800 betonnen palen moeten worden geheid. Op de voorgrondt de betonconstructie voor de grote sluis aan de Waalzijde, in het midden drie hei-) machines bezig met het heien van betonnen palen, en op de achtergrond het in aanbouw zijnde viaduct. Halve eindstrijden van het schoolvoetbaltournooi Woensdagmiddag zijn de halve eindwed- strijden voor afdeling E. Verliezersafdeling gespeeld. En er was een voor schoolwedstrij- den behoorlijk aantal toeschouwers, dal heeft kunnen genieten van een paar aardige, span nende wedstrijden. Eerst traden Voorwegschool uit Heemstede en de Koningin Emmaschool uit Haarlem- Noord in het strijdperk, Met een enigszins gelukkig doelpunt namen de Haarlemmers voor de rust de leiding. Hoewel de Heem stedenaren daarna wind mee kregen, zagen zij toch geen kans te doelpunten, zodat Kon. Emmaschool won. De tweede wedstrijd was zo mogelijk nog spannender en ook wel van wat betere kwa liteit. Zij, die meenden, dat de St. Lamber tusschool het gemakkelijk had tegen het Inst. Oranje Nassau kwamen bedrogen uit. want deze school gaf uitstekend partij. Voor rust nam de St. Lambertusschool met wind mee de leiding, om die in de tweede helft niet meer af te staan. Dat de score niet werd verhoogd, dankte het Instituut Oranje Nas sau mede aan haar kleine doelman, die uit stekend werk deed, hetgeen menig applausje aan het publiek en tegenpartij ontlokte. De sportiviteit viert trouwens in de schoohved- strijden en vooral in de laagste afdelingen hoogtij. De uitslagen waren dus: Afdeling E. Verliezers. Halve eindstrijden: VoorwegschoolKon. Emmaschool 01; Inst. Oranje NassauSt. Lambertusschool 01. In de eindstrijd komen dus op 7 Mei de Koningin Emmaschool en de St. Lamber tusschool. Jeugd van HFC won de Van Moorselbeker Het jeugdtournooi om de Dr. van Moorsel beker, dat gehouden werd op de terreinen van HVV te Den Haag is dit jaar gewonnen door HFC. De resultaten waren als volgt: HVV I HFC I 0—1: HVV II—HFC II 3—1; HW III —HFC III 1—1; HVV IV—HFC IV 3—5; HW V—HFC V 1—3. HVV behaalde dus drie punten en HFC 7, zodat HFC een ruime voorsprong heeft. Dr. van Moorsel, speciaal voor deze gele genheid met vacantie uit Hamburg overge komen, reikte de beker over aan de aanvoerder van het jongste elftal van HFC. Tournooi „De acht" Het tournooi „De Acht" is gehouden op het veld van Kampong te Utrecht. De uitslagen waren als volgt: Afd. A: Kampong—HFC 0—2; DFC—HW 1—0; HFC—HVV 2—0; Kampong—DFC 0—2; Kampong—HVV 1—1; DFC—HFC 0—0. Afd. B: QuickSparta 02; QuickHBS 0—0: VOC—Sparta 1—2; Quick—VOC 8—0; VOC—HBS 0—3. In poule B werd Sparta nummer één, ter wijl in de andere poule HFC en DFC met een gelijk aantal punten eindigden. DFC was echter de gelukkige na het nemen van strafschoppen. DFC en Sparta kwamen in de eindstrijd. DFC won met 10. Juniorentournooi H.K.B. Op het terrein van „THB" te Aerdenhout houdt de Haarlemse Korfbalbond Zon w een juniorentournooi. waarvoor hebben in geschreven Animo Ready, Haarlem, Ooster kwartier. Oosthoek, THB en Watervliet Deze twaalftallen zijn in twee afdelingen onder gebracht Het programma luidt als volgt: 10.0010.50 uur: Animo ReadyOosthoek. 11.0011.50 uur: HaarlemTHB. 12.0012.50 uur: WatervlietAnimo Ready. 13.0013.50 uur. THBOosterkwartier. 14.0014.50 uur: OosthoekWatervliet. 15.0015.50 OosterkwartierHaarlem. Van 16.1517.05 uur wordt dan de finale gespeeld tussen de nummers 1 der afdelingen. Haarlem-Noord herdenkt de gevallenen Eerst een bijeenkomst op het Schoterbosplein, daarna een stille rondgang De bewoners van Haarlem-Noord hebben op de vooravond van de nationale feestdag een herdenkingsplechtigheid voor de geval lenen belegd op het Schoterbosplein. Ds, J. A. van Arkel en pater Hutjens zul len op de bijeenkomst het woord voeren. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het Haarlems Christelijk Mannenkoor en de R.K. Harmonie „St. Caecilia". Na afloop van deze bijeenkomst wordt een „stille tocht" gehouden naar het voor lopig monument aan de Jan Gijzenkade, de fusilladeplaats. Het uitvoerend comité verzoekt allen, die een hunner dierbaren door 't oorlogsgeweld verloren hebben en wensen deel te nemen aan deze herdenkingsplechtigheid, hiervan kennis te geven aan genoemd comité. Dan zal voor een gereserveerde plaats gezorgd worden. Het correspondentieadres is Mars straat 127. Tevens spreekt het comité de wens uit. dat de bewoners van Haarlem-Noord en masse zullen optrekken om uiting te geven aan hun gevoelens van dank voor het hoogste offer: het leven, dat werd gegeven voor U, voor ons allen. De bijeenkomst op het Schoterbosplein zal plaats vinden 4 Mei, des avonds om 7 uur. Zij, die om een of andere i~eden alleen deelnemen aan de „stille tocht" worden verzocht te circa 7,30 uur aanwezig te zijn in de Zaanenstraat (bij de Rijksstraatweg), waar zij zich zullen aansluiten bij de stoet, die van het Schoterbosplein vertrekt. JUIST VOOR U... die prijs stelt op IETS GOEDS! ,De Lindenboom" Prachtige creatie van Louis Saalborn „De Lindenboom" is uit noodzaak ont staan, vertelt Priestley voorin de gedrukte uitgave van zijn stuk. „Het werd geschre ven ijl ongeveer tien dagen tijdens een hevige sneeuwstorm op het eiland Wight, in een kamer zonder enige verwarming. De Lindens vormden al het gezelschap dat ik daar had!" Dat kan men heel goed merken. Want zelden tekende hij een karakter met zoveel sympathie als hij besteedde aan de oude professor Linden, hoogleraar in de geschie denis aan de universiteit van de niet in tel zijnde provinciestad Burmauley, die men er toe wil overhalen het emeritaat te aan vaarden, dat hem van weerskanten, door zijn familie en door de academische senaat, wordt opgedrongen bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Maar hij wenst met al het geweld van zijn menslie vende ziel op zijn post te blijven, omdat de moderne „opvoedkunstelerij" hem niet be valt, omdat hij z'n studenten wil helpen de waarde van het leven terug te vinden, om dat hij meent dat men hem nog niet missen kan. Hij vergist zich. Tenslotte, als allen hem de rug hebben toegekeerd, blijft hij alleen achter met zijn jongste dochter, die al in slaap valt eer hij haar de beginregels van zijn boek heeft voorgelezen. Nu zal hij wel moeten berusten. Aan allerlei kleinigheden voelt men ven der. hoe hij ook de andere figuren vóór zich heeft gezien, als goede bekenden bijna, zo levensecht zijn ze stuk voor stuk uitgeval len. Bijvoorbeeld dat gebaar van de im pulsieve Dinah, die plotseling haar oudste zuster een zoen geeft op de kruin van haar hoofd, als zij merkt dat deze vecht met haar verdriet en dan op haar verbaasde blik rea geert met de aandoenlijk-simpele woorden: „Daar had ik nou eens zin in. Het is vooral in de eerste bedrijven een bijzonder hartelijk stuk. Men zou haast zeggen, dat het warmte uitstraalt. Doch he laas viel de probleemstelling te zwak uit en wacht men tevergeefs op een duidelijk standpunt. Er worden allerlei kwesties op gerakeld, zoals de morele ontreddering na de oorlog, de tegenstelling tussen het mate rialistisch denken en het katholieke geloof, de spanning tussen vrijheidsdrift en orde ning - maar al deze dingen komen nergens tot de één of andere oplossing. Ze verstui ven als droog zand. Priestley heeft geleerd zich te schikken in de middelmatigheid. Met zijn aangebo ren jovialiteit en innemende gevoeligheid, zijn helder verstand en hartversterkend idealisme, leunend op zijn superieure vak manschap, doet hij zich aan ons voor als, wat Remain Rolland eens noemde, een schrijver voor de lage meerderheid. Zijn beste werken, waartoe dit familie-stuk stel lig behoort, zijn zeer goed maar niet uitste kend. Ei-gens halverwege de bedoeling lopen zij vast. En dan neemt de routine de taak der inspiratie over. Louis Saalborn speelde de grote rol van de vriendelijk-wijsgerige maar vinnig op zijn stuk staande professor Linden als een regelrechte openbaring, even doordacht als doorvoeld, prachtig van houding en toon. Dank zij een indrukwekkende, door feilloos begrip ingegeven beheersing paste hij pre cies in de schone verbeelding van de schrij ver, die hier geen uitgesproken tragiek wil de, maar een brok van het leven zelf, be spied door een heel licht sentimenteel gekleurde bril. Over zijn regie moet het oordeel gemengd zijn: de huiselijke sfeer was voortdurend op de gewenste tempera tuur. beurtelings weldadig en beklemmend, maar de scènes met de studenten - trou wens door Priestley nonsensicaal opgezet - schoten volkomen uit in de richting van de schreeuwende klucht. Men kan zich ver wonderen over de opvatting van mevrouw Linden, die haar man in de steek laat om meer pressie op hem uit te oefenen, doch deze bood mevrouw Jacqueline Royaards- Sandberg gelegenheid tot brillant spel. Vooral Mary Smithuysen en Lo van Hens- bergen. maar ook Yda Andrea en de altijd net even onnatuurlijke Carla de Raet, be nevens Marie Hamel en Paul Huf in onder geschikte rollen, droegen er veel toe bij deze voorstelling te maken tot één van de beste, die wij van het Amsterdams Toneel gezelschap aanschouwden. Naar de kracht van het applaus te oordelen dachten de hou ders van een personeelsabonnement daar gisteravond precies eender over. DAVID KONING Ambtenaar veroordeeld De Haarlemse rechtbank deed vanmorgen uitspraak in de zaak tegen de 35-jange J. E„ gewezen afdelingschef van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Haarlem, die veertien dagen geleden wegens verduistering een jaar met aftrek tegen zich hoorde eisen. Hij werd veroordeeld tot een jaar en drie maan den gevangenisstraf.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5