Behoud van welvaartspeil eist grotere economische inspanning Korte Baan Draverij Guépin van der Vlugt PrinsBernhardvolgdeteZandvoort de proeven van de Tulpenraliye SCHRIJFMACHINES Het huis aan de baai Kort en Bondig^)k ZATERDAG 30 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 Z Het klinkt wel wat paradoxaal dat men tegelijk vooruit- en achteruit kan gaan, maar het is toch de conclusie, waartoe men komt wanneer men studie maakt van het belangwekkend rapport dat dr. Hol- trop in het jaarverslag van de Nederland se Bank over de economische en financiële positie van Nederland heeft uitgebracht. Twee opmerkingen van dr. Holtrop dien den elke Nederlander te worden inge prent. De eerste is deze: Een land dat, gelijk het onze, een betalingstekort heeft, is een land waar voor verbruik en investering tezamen meer wordt aangeschaft dan de waarde van de eigen lopende productie en dus ook de som der verdiende inko mens bedraagt. En de tweede opmerking is de volgende: Met productievermeerdering alleen komen wij er niet, indien deze vermeerdering verdwijnt in verbruiksstijging. Slechts dat deel der productievermeerdering, dat dienstbaar gemaakt wordt aan de dekking van het budgettekort en aan de financie ring der investeringen, kan werkelijk bij dragen tot vermindering van het betalings tekort. Wat dit betalingstekort betreft was er in 1948 vooruitgang, maar toch gaan wij nog achteruit. Van 1566 millioen in 1947 liep het betalingstekort in 1948 tot 951 millioen terug, waarin grotendeels door Marshall-hulp en verkoop van goud, de viezen en buitenlandse effecten werd voorzien. Laatstgenoemde bronnen zijn echter goeddeels opgedroogd. Aan goud en deviezen hebben wij nog zoveel dat we daarmee slechts zes weken de goederen import kunnen financiered Verkoop van Amerikanen brengt niet veel meer op, te- minder omdat het grootste deel van wat wij nog bezitten, verpand is. Op investe ring uit het buitenland valt nauwelijks te rekenen, niet alleen omdat men het risico tamelijk groot vindt, maar ook omdat de fiscus de transfer van winsten naar het buitenland bemoeilijkt. Voor 1949 zullen we het dus moeten vinden in een verdere teruggang van het goederenimportsaldo, toeneming van het dienstverkeer en voorts in de Marshall-hulp, die ons er tenslotte ook ditmaal wel zal „doorhalen". Bemoedigend is in dit verband dat de Nederlandse handelsbalans, die in 1948 een tekort opleverde van 2173 millioen, voor 1949 een kleiner deficit belooft. Het eerste kwartaal van het lopende jaar le verde een tekort op van 395,7 millioen tegen 610,5 millioen in dezelfde periode van 1948. Aangezien dit tekort grotendeels een dollartekort is, dient de export naar de V. S. in sterkere mate te stijgen dan het totaal, ook al is die export naar de V. S. in verhouding tot het totaal nog altijd ge ring. Juist dezer dagen heeft jhr. J. P. Beelaerts van Blokland, secretaris van de Nederlands Zwitserse Kamer van Koop handel er op gewezen, dat naarmate de goederenvoorziening in de wereld ruimer wordt,Nederland zich op kwaliteitsverbe tering van zijn producten zal moeten toeleggen, omdat het op dit punt nog bij andere landen ten achter staat. Dr. Holtrop wijst voorts op het verband tussen het betalingstekort en de geldcircu latie, welke laatste ook in 1948 nog is toe genomen met 378 millioen. In tegenstel ling met minister Lieftinck, die meent dat de periode van inflatie voorbij is, raamt dr. Holtrop de kastekorten van het Rijk voor 1949 nog op 1200 millioen, schuld aflossing inbegrepen, welk bedrag zal ver minderen als de belastingopbrengst de ra ming overtreft. Dit laatste is tot dusver nog elke maand het geval en voorts zal ook het inhalen van belastingachterstand de positie van 's Rijks schatkist kunnen verbeteren. Toch trekt het de aandacht dat het saldo van het Rijk bij de Nederlandse Bank per 25 April jl. tot 128 millioen verminderd is. Als gevolg van de geleide lijke deblokkering van beleggingsrekening en de in investerings- en beleggingscertifi caten belegde gelden op 1 Juni a.s. is daarvan 40 pet. vrij wordt het opne mingsvermogen van de banken, wat schat kistpapier betreft, kleiner, met het gevaar dat het Rijk zich op andere wijze geld moet verschaffen. Geen wonder dus dat dr. Holtrop bij de Overheid en bij de bevolking op inkrim ping van uitgaven en besparing aandringt, omdat dit tenslotte de enige mogelijkheid is om zowel het begrotingstekort als het internationaal betalingstekort te verminde ren en te voorkomen dat het welvaarts niveau van de bevolking drastisch zal moeten worden verlaagd, als in 1952 de Marshall-hulp ophoudt. Want en dit mogen allen, die voor welk goed doel ook, voortgaan met op de staatskas een beroep te doen, in het oor knopen dit welvaartsniveau kan, zoals dr. Holtrop het uitdrukt, niet als postulaat worden voorop gesteld, maar dft welvaarts niveau is resultaat van economische in spanning en moet als zodanig worden aanvaard. Overheid en volk mogen weten wat hen te doen staat. De Raadsverkiezing te Haarlem Candidaatstelling op 10 Mei B. en W. van Haarlem maken bekend dat op Dinsdag 10 Mei de candidaatstel ling voor de verkiezing van de leden van de Raad dezer gemeente zal plaats heb ben. Op die dag van des voormiddags negen tot des namiddags vijf uur kunnen bij de voorzitters van de hoofdstembureaux van kieskring I en II ter secretarie dezer ge meente lijsten van candidaten worden in geleverd. Iedere lijst moet worden ondertekend door ten minste 25 personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het ogenblik der inlevering, kiezers zijn voor de Gemeente raad en bevoegd zijn te stemmen binnen de kieskring, waarin de lijst wordt inge leverd. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst ondertekenen. De candidaten moeten met vermelding van hun voorletters en woonplaats op de lijsten worden geplaatst in de volgorde, waarin de ondertekenaars aan hen de voorkeur geven. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twintig candidaten worden geplaatst. De zelfde candidaat niet mag voorkomen op meer dan één van de lijsten, ingeleverd in dezelfde kieskring. Bij de lijst moet worden overgelegd de schriftelijke verklaring van iedere daarop voorkomende candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op die lijst. Naar Zuid-Afrika. De pianist Theo van der Pas vertrekt in Mei voor een tournée naar Zuid-Afrika. met TQTAUSATOR op Maandag 2 Mei, 2 u. aan de Planetenlaan. Om de kampioenschappen van Noordholland. 1000 Gulden aan geldprijzen. (Adv.) Agenda voor Haarlem ZATERDAG 30 APRIL Stadsschouwburg: „Naehtasyl", 7.30 uur. Krelagehuis: Oranjebal, 9 uur. Rembrandt: „Een koninkrijk voor een huis", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 u. Palace: „Rumoer op de afdeling", alle leeft., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Het verhaal van de soldaat", 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Zij winnen de slag", alle leeft. 15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Gezworen vijanden", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die Mörder sind unter uns", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. ZONDAG 1 MEI Stadsschouwburg: Volksvoorstelling Tram lijn Begeerte", 7.30 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. MAANDAG 2 MEI Restaurant Brinkmann: Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", filmavond, 8 uur. Grote Kerk: Ereschuld en Dankbaarheid, bijeenkomst, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvooorstel- lingen. De eerste helicopter met straalaandrijving, „het vliegend ledikant" genaamd en meer officieel bekend onder de naam van „Kleine Henry" is deze week in de Verenige Staten ten luchtdoop gehouden. Hier ziet men het zonderlinge geval startklaar op het militaire vliegveld bij Dayton in Ohio. De rook van de explosies der „ramjets" (op de uiteinden der hef schroefbladen) is op de, foto duidelijk te onderscheiden. ECONOMISCHE POLITIERECHTER Zeeman trachtte partij wol het land binnen te smokkelen Voor de economische politierechter te Haarlem had zich Vrijdagmiddag de 36- jarige zeeman S. B. uit Deventer te ver antwoorden, wie ten laste was gelegd dat hij een grote partij uit Engeland afkomstige wol het land had willen binnensmokkelen. De verdachte was opvarende van het mo torschip „Bernard V", dat regelmatig heen en weer vaart tussen Engeland en Amster dam. In Hull had hij 800 knotten wol ge kocht die hij in juten zakken meenam en na aankomst in Amsterdam, nog vóór de inklaring door de douane, van boord had willen brengen. Het laatste gelukte hem niet, want men had reeds een vermoeden van deze smokkelarij en onmiddellijk na het meren was een wacht bij het schip ge plaatst. Deze feiten werden door de verdachte volmondig toegegeven. Hij beweex'de voor de partij slechts 25 pond sterling te heb ben betaald (de werkelijke waarde was 2500) en de knotten voor 1.per stuk in Amsterdam te hebben willen verkopen. Op de vraag van de politierechter of er sprake was van een complot, antwoordde hij ontkennend. De officier van justitie had de indruk, dat er wél degelijk sprake was van smok kelarij op grotere schaal, en dat de ver dachte, meer door de wol geverfd dan hij zich voordeed, het bij zijn verklaringen omtrent de financiële kant van de zaak niet zo nauw met de waarheid had ge nomen. De officier eiste zes maanden ge- vangenistraf met aftrek en verbeurdver klaring van het in beslag genbmene. Anno 1804 Spaarne 56 - Telefoon 11896 Beleggingen Safe Giroverkeer De verdediger, mr. M. D. Proper, ves tigde de aandacht op het problemenrijke gezinsleven van de verdachte. Volgens hem had men hier bovendien meer te doen met een typische „stunt" van een dilettant op smokkelgebied dan van de satelliet van een grote financier achter de schermen. Hij drong dan ook op clementie aan. De politierechter veroordeelde B., mede om het feit dat hij de benodigde ponden onrechtmatig had uitgevoerd, tot een ge vangenisstraf van vier maanden met aftrek van voorarrest. VIJFTIG JAAR GETROUWD Op 6 Mei zal het echtpaar J. N. Stekelen burgGoossens, wonend aan de Linschoten- straat te Haarlem, het feit herdenken dat zij vijftig jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. De heer Stekelenburg is gepen- sionneerd agent van politie. Eeri gure, vrij krachtige Zuidwester stond in de middaguren dwars over het circuit van Zandvoort, waar de klasse- ments-proeven werden voortgezet, maar de zon scheen en het bleef droog. De tri bune was goed bezet en vrolijk wapperden de vele vlaggen. Het wegdek van het circuit was nu, in tegenstelling met de morgenuren, kurk droog en daardoor véél stroever, waardoor snel keren vooral voor de grotere wagens zo goed als uitgesloten was. Waneer het een enkele kleinere gelukte, dit zonder stoppen en achteruitrijden te volbrengen, klonk een hartelijk applaus van de tribune. Om kwart vóór vieren werden de proe ven onderbroken, omdat Prins Bernhard in aantocht was. Even daarna kwam hij het circuit op en stopte vlak bij de pits. Burgemeester mr. H. M. van Fenema met echtgenote begroetten de Prins. Het Wil helmus weerklonk door de luidsprekers, dat door het publiek werd meegezongen. Met belangstelling volgde de Prins het verdere deel van de proeven. Nog ongeveer twintig wagens verschenen aan de start. Om ruim halfvijf waren de proeven afgelopen. De Prins liet zich daarna nog inlichten over de nieuwste technische vindingen welke bij het beoordelen van de proeven waren toe gepast, waarna hij om ongeveer vijf uur wederom de terugtocht naar Soestdijk aan vaardde. Onder de aanwezigen waren de burge meester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cre- mers en de oud-burgemeester van Zand voort, de heer H. van Alphen met echt genote. De proeven. De moeilijkheid van de klassementsproef zat voornamelijk in het draaien om een paal. Voor de grote wagens vormde deze manoeuvre een grote handicap, immers steeds moest gebruik worden gemaakt van de achteruitversnelling. De kleine types zoals Volkswagen, Simca en Morris wisten daarentegen de draai vaak ineens te maken, waardoor veel tijd werd bespaard. Door gedurfd slippen konden echter ook enkele grotere wagens zonder veel tijdverlies in eens keren. Nadat alle deelnemers de proef eenmaal hadden afgelegd bleek, dat de Nederlandse equipe Koks-De Jong-Knoop met Volkswagen de beste prestatie van de dag had geleverd. De Engelsen Appleyard- Stuart met Jaguar en de Nederlanders Hqogeveen-Van Blerck (Minor) volgden respectievelijk op de tweede en derde plaats. Aangezien geen van deze drie in de rallye zelf strafpunten had opgelopen, was dit ook de voorlopige totaalstand. Bij de tweede maal, dat alle wagens de zelfde proef nogmaals aflegden (de beste prestatie gold) speelden de zenuwen nog al eens een rol. Daarbij was het wegdek intussen zo stroef geworden, dat het slip pen niet meer zo goed lukte als in de mor genuren, toen het nog vrij vochtig was. De meeste tijden waren dan ook slechter dan de eerste keer en met de spanning nam ook het aantal omgereden blikjes toe. Zelfs het stoppen boven de eindstreep leverde Voetbal Spanning in de promotie competitie VSV zet de kampioenscompetitie voort met een wedstrijd op eigen terrein tegen BVV uit Den Bosch. Willen de IJmuidenaren hun kans op de eerste plaats behouden, dan moe ten zij winnen. NOAD krijgt bezoek van AGOVV en wij verwachten, dat de gasten zullen winnen. HeerenveenSVV wordt van middag gespeeld. Met grote belangstelling worden morgen weer de resultaten tegemoet gezien van de promotiewedstrijden in district II. Vastge steld zijn RCHDHC en HWDFC. Er zijn drie elftallen, die een kans maken eerste lclasser te worden, maar het is ook mogelijk, dat twee van de drie clubs met zeven of acht punten eindigen. Zelden zal een com petitie zo spannend zijn geweest. De promotie- en degradatiewedstrijden in district I (StormvogelsZFC en Sparta— DWV) worden vanavond gespeeld. Schoten heeft nog een behoorlijke kans op promotie. Dan mogen geen punten meer ver speeld worden. Morgen staat de ploeg voor een zware taak, als zij op bezoek gaat bij WA. De Kennemers heeft een betere kans en die zal het elftal morgen behouden. Baarn, dat nog geen punt veroverd heeft, komt,op bezoek. In district II zijn vastgesteld TYBBVelsen (vanavond zes uur op het terrein van EDO) en ONAScheveningen. Voor Velsen is de taak het moeilijkst. Terrasvogels kan derde klasser blijven, als van TDO gewonnen wordt en DIO behoudt de kans naar de derde klas te promoveren, wanneer tegen TIW een goed resultaat ge boekt wordt. f $lé.~ Nieuwe „OLYMPIA", een MEESTERSTUK van VAKMANSCHAP, het resultaat van méér dan 30 jarige ervaring, beperkt voorradig, ook lange wagens, met garantie. TECHN. BUREAU „SUCCES", PL. PARKLAAN 1, TEL. 50234, AMSTERDAM (Adv.) FEUILLETON 27) door ANDREW tVlACKENZJ E. vertaald uit het Engels. HOOFDSTUK IX. De volgende dag leek eindeloos te duren. Nadat ik Burton goedennacht had gezegd, sliep ik slecht. In mijn dromen lag ik we derom in het hoge gras, terwijl voetstappen nader en nader kwamen. De hoge bomen van het bos bos sloten me in en schenen me te verstikken. Johnny, de inbreker, zwierf door het bos maar hij was geen menselijk wezen, doch een geestverschij ning geworden. Juffrouw Clitherwoord keek me argwa nend aan, toen ze me mijn morgenthee bracht. Het wordt tijd. dat u eens verstan dig wordt en vroeg naar bed gaat, berispte ze me. Een mooie rustkuur is dit! Hier heb ik een aangetekende brief voor u. Aan alle kanten verzegeld. Ziet er indrukwek kend uit. Mijn huishoudster liep de kamer door en hield zich onledig met het arrangeren van allerlei kleinigheden. Ik bedankte voor een tweede kop thee. Toen ze er uiteindelijk v>i" overtuigd was geraakt, dat ik de ge zeilde enveloppe niet in haat bijzijn open zou maken, verliet ze de kamer. De brief was van Brannigan. We hadden afgesproken elkaar per aangetekende brief te schrijven. De brief bestond uit vier dicht opeen getikte pagina's en ik wreef de slaap uit mijn ogen, voordat ik me er toe zette de inhoud van deze brief te verwer ken. Terwijl ik aan het lezen was, kon ik niet nalaten een verbaasd fluit-geluid voort te brengen. Brannigan had een lijst samen gesteld van vijftien vooraanstaande per sonen, die zich in de laatste vijf jaren van het leven hadden beroofd. En in al die ge vallen was er huishoudelijk personeel van Simpkins bureau betrokken, in het huis aanwezig geweest. In drie gevallen was het mogelijk de zelfmoord toe te schrijven aan een oorzaak, die niets met chantage te ma ken had. Twee gevallen waren verder twijfelachtig. Maar in de overblijvende tien gevallen was het de erfgenamen niet ge lukt om grote sommen gelds, die per cheque door de overledene zelf waren opgenomen, te plaatsen. Het ging over bedragen van 500 tot 5000 pond. En het totaal-bedrag, dat op die wijze verdwenen was, bedroeg 500.000 pond. „Als wat we vermoeden waar is, hebben de afperser en zijn kameraden het dubbele van dit bedrag opgestreken", schreef Bran nigan. „Er zijn blijkbaar nog diverse klei nere gevallen, waar deze bende mensen tot zelfmoord heeft gebracht, maar waar de betrokken personen niet in het ooglo- pend genoeg zijn om door ons ontdekt te worden. Al het geld zou betaald zijn in klein bankpapier. Mogelijk dat nu reeds alles omgezet is in kostbax-e stenen en be leggingen. Aangezien men niet aan kan nemen, dat een dergelijk hoog bedrag in een kantoor in de stad bewaard wordt, zijn de voorzorgsmaatregelen bij het Huis aan de Baai te verklaren. Breng aan het Huis zo dikwijls als je kunt onder het een of ander voorwendsel een bezoek en houd me op de hoogte". Terwijl ik me schoor, peinsde ik over Brannigan's brief. Zijn verklaring voor de wachten rondom het Huis aan de Baai zou in overeenstemming met de feiten kunnen zijn, ook al was er die legende van een man met een maskerkap, die daar zou rondspoken. Ik was van plan om Brannigan's brief onmiddellijk na het ontbijt te beantwoor den om hem op de hoogte te stellen van wat we ontdekt hadden betreffende de mysterieuze Fellowes, maar dit bracht mee, dat ik in de auto naar het naburige dorp zou moeten rijden. We waren het er na melijk over eens geweest, dat het onvoor zichtig zou zijn brieven aan zijn adres via het dorpspostkantoor te verzenden. Maar nu wilde ik liever niet ver weg gaan, aan gezien de mogelijkheid bestond, dat de oude Johnny al iets te rapporteren zou hebben. En dus besloot ik bij huis te blijven en zag Burton me de héle morgen in mijn tuintje werken, terwijl hij zelf met de wagen bezig was. Arhur Carfrew luierde in een hangmat in de aangrenzende tuin. Toen ik op het punt stond om naar bin nen te gaan, zag ik Judith Taylor voor het postkantoor stilhouden. Ze was geheel in het bruin gekleed en ik had haar er nog nooit zo aardig uit zien vinden. Bij de aanblik van het meisje klopte mijn hart onstuimig. Even overwoog ik de mogelijk heid zelf ook naar het postkantoor te gaan om eventueel een woordje met haar te kunnen wisselen. Maar ik beheerste me snel, schold mezelf voor een dwaas en ging opnieuw wat spitten. Een minuut of tien later kwam Judith uit het postkantoor te voorschijn. In plaats van naar haar auto te lopen, kwam ze recht op Rose Cottage af. Ik kreeg dé in druk, dat ze aarzelde over wat ze wilde gaan zeggen. Op het moment, dat het meisje voor mijn hek stond, zag ik Arthur Carfrew uit zijn hangmat opspringen en naar haar toegaan. Ze stonden even samen te praten waar haalde die ellendeling de brutaliteit vandaan! zei ik woedend tot mezelf en daarna ging ze met hem mee zijn tuintje in. Ik meende dat ze in mijn richting keek, maar ik nam mijn jas op en ging naar binnen. Diep in mijn hart voelde ik me gekwetst en boos waarom, dat mag de hemel weten, ik was immers twin tig jaar ouder dan het meisje! Ik moet er ontstemd uitgezien hebben, want juffrouw Clitherwood bracht me mijn kopje koffie zonder enig commentaar. Toen ik uit het raam lceek, zag ik dat de dominee zich bij Arthur en het meisje had aangesloten. Hoewel we geen woord ge wisseld hadden, sinds de dwaze scène in mijn tuin, nam de dominee Rose Cottage altijd met veel aandacht op, wanneer hij enige keren per dag langs kwam. Juffrouw Clitherwood had me dit verteld. Daarna zag ik Judith en de dominee samen de dorpsstraat in wandelen en was tk alleen met mijn gedachten. In mijn gevoel is dit een van de langste dagen, die ik ooit beleefd heb. Na de lunch ging ik een korte wandeling maken in de richting van de zee. Ik deed een zware jas aan, want de wind was guur. Het lukte me echter niet de dingen, die me bezig hielden, van me af te zetten. Daarna trachtte ik me thuis in een boek te verdiepen, maar ook dit lukte maar half. Ik merkte, dat ik hele nu voor velen moeilijkheden op en ver schillende wagens schoten dan ook meters door. Toch werden ook enkele zeer goede prestaties geleverd. Zo maakte de Gatso- équipe Barendregt-Van Ellinkhuizen het beste totaal van de dag en nam hierdoor, aangezien ook dezeploeg strafpuntloos was, tevens de kop. Buitengewoon was ook de wijze waarop Madame Trouis van de dames-équipe Troui^-Gatsonides haar Simca bestuurde. Foutloos en zeer snel legde zij het traject at' en waarschijnlijk veroverde zij hier mede de damesprijs. Zowel Appleyard, Koks als Hoogeveen bleven onder hun totaal van 's morgens en het begon er al- aardig op te lijken, dat Barendregt aan de kop zou blijven, toen de Engelse Ford van Wharton-Cooke hem overtrof. Het totaal van Wharton was zo laag, dat hij zich onbedreigd als snelste van deze proef handhaafde. Intussen waren bij de controle-commis sie protesten binnengekomen tegen deel nemers, dié voor de klassementsproef iets aan hun remmen hadden veranderd, zodat de wagen bij het draaien om de paal eer der en in heviger mate slipte, dan bij nor male conditie van het rem-systeem het geval zou zijn geweest. Deze deelnemers werden na afloop van de klassementsproef voor een extra wagenkeuring opgeroepen. Pas nadat deze keuring is afgelopen en men met de berekening van de totalen is geëindigd, kan de definitieve uitslag van deze tulpenraliye bekend worden gemaakt. Ontvangst op het Haarlemse Stadhuis. Nadat de proeven in Zandvoort waren afgelopen trokken de deelnemers aan de rallye naar Haarlem en begaven zich naar de hal van het Stadhuis voor dè officiële ontvangst door het gemeentebestuur. De burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heette de gasten in het Nedei'lands, Frans, en Engels welkom. De wijze, waarop hij dat deed werd, blijkens de bijvalsbetuigin gen, op hoge prijs gesteld. Hij wenste de deelnemers, die de tocht volbracht hadden, geluk en de organisatoi-en met hun succes. Hij vermoedde, dat de x-ijders de lange tocht van drie dagen met plezier volbracht hadden en dat zij ook het volgend jaar tot de deelnemers zullen behoren. Het weer heeft niet altijd meegewerkt. Dat was echter geen bezwaar voor de meesten, om de tocht zonder strafpunten te eindigen. Door de regen konden zij minder genieten van de blo« mbollenpracht, maar er zal nog wel gelegenheid bestaan. Spreker zeide, dat de gemeente de autorijders in de bin nenstad minder goede wegen kan aanbie den door de asphalteringswerken. De bur gemeester hoopte, dat de gasten nog eens zullen terugkerep, als de werkzaamhedèn achter de rug zijn. De heer A. Ph. ^an Strien dankte het gemeentebestuur voor de ontvangt en de steun, welke het aan de ox-ganisatoren ver leend heeft. Zonder de medewex-king van het college van B. en W. zou er ïxiet zoveel bereikt zijn, omdat de teleurstellingen in het begin zo gi-oot waren. Naar het Openluchttheater. Des avonds is in het Openluchttheater te Bloemendaal een bijeenkomst gehouden. Medewerking verleenden het ballet van Tilly Sylon, dat met boerendansen en bal letten voor het voetlicht trad en de Haar lemse Politie-Muziekvereniging. Laatstge noemd gezelschap had ook des middags op de Grote Markt een concert gegeven. Vanochtend werd een tocht gemaakt door de bollenstreek en vanavond worden in Noordwijk de prijzen uitgereikt. Paardensport Zeventien paarden schreven in voor Haarlem-Noord-course Onder leiding van het Haarlems Comité voor nationale feesten wordt Maandagmid dag op de Planetenlaan in Haarlem-Noord een kortebaandraverij gehouden, waarvoor de volgende zeventien paarden hebben in geschreven: Norton (300 meter), Kitti Zora (305 meter), Laetare A (305 meter), Limbus (305 meter), Lucky fanfare (305 meter), Hennie Rolls (310 meter), Jay Mc. Gregor (310 meter), Johannes (310 meter), Julia S. (310 metèr), Alcron B (315 meter), Edelman (315 meter), Fiat V (315 meter), Abdullah Scott (320 meter), Allouez (320 meter), Ni- villers D (320 meter) en Harres (325 meter) Een totalisator is aanwezig. Hockey Nederlands elftal tegen Ierland Het Nederlands hockey-elftal voor de wed- strijd tegen Ierland op Zaterdag 7 Mei in. het Wagener-stadion te Amstelveen, is als volgt samengesteld: Doel: Richter (Be Fair) of Dalmeyer (BMHC) Achter: Derckx (Deventer) en Drijver (Leiden). Midden: Van der Valk (Delftse Studenten), Loggere (Laren) en J. Ancion (Kampong). Voor: Van Heel, Boex-stra en Kruize (allen HHYC), Bouwman (BMHC) en Esser (Togo). BINNENLAND Levenslange gevangenisstraf is geëist J tegen de Amsterdammer F. B., die zoals de procureur-fiscaal bij het Bijzondere Ge rechtshof in Arnhem zei een van cle I grootste sadisten was onder de bewakers van het kamp Ommen en het kamp Heer in Duitsland. Automobilisten die deze zomer naar België gaan kunnen bij hun terugkeer naar I Nederland een restitutie van 2 francs per j liter verbruikte benzine krijgen. Een brand heeft een turfstrooiselfabriek nabij de Duitse grens in Enschedé vrijwel verwoest. Twee bij de fabriek staande lood- j sen en een nieuwe vrachtauto gingen éven- eens in vlammen op. De oorzaak van de bx-and is onbekend. In scheepvaartkringen te Singapore J werd verklaard, dat de meeste Bx-itse, Ameri- I kaanse, Nedex-landse en Deense scheepvaart- maatschappijen Sjanghai zullen blijven, j aandoen Er worden voorbereidingen getroffen voor samenvoeging van de Prijscontrole- dienst en de Centrale Dienst voor de Econo mische Controle. Deze fusie is mogelijk ge worden door de geleidelijke vermindering van de totale controlewerkzaamheden. Het Bijzondere Gerechtshof te Amster- I dam heeft drie Duitse kampbewakers van het werkkamp Rees in Duitsland veroor deeld, die Nederlandse gedeporteerden op onmenselijke wijze hadden behandeld. A. Heinse kreeg acht jaar, F. Röhrig zes jaar en R. Brunner tien jaar. Tegen alle drie ver dachten was veertien dagen geleden de dood straf geëist. In September 1947 heeft de 29-jarige vrouw van de landbouwer J. H. in Hoog woud haar man door het toedienen van vergif van het leven beroofd. Zowel de vrouw als de 31-jarige chauffeur H. de G., met wie zij voordien relaties had aange knoopt, werden door de Alkmaarse recht bank tot 20 jaar veroordeeld. In hoger beroep is thans bevestiging van dit vonnis geëist. Naar de A. N. W. B. mededeelt moet het niet uitgesloten worden geacht, dat in de toekomst de Wegenwacht uitsluitend diens ten aan leden zal verlenen om te vooi'komen, dat door het toenemende autoverkeer con tribuerende leden te lang op de komst van een Wegenwacht moeten wachten. Op Zon en feestdagen, waarop algemene vrijstelling wordt verleend van het Zondagsrijverbod, zoals op 1 en 8 Mei zal de Wegenwacht een beperkte dienst onderhouden, waarbij zij echter uitsluitend leden zal helpen. Begin Mei zal de brug by de „Ramspol", die de verbindixig vox-mt tussen Kampen en de Noord-Oostpolder in gebruik worden ge nomen. Volgende week worden de prijzen voor dameshoeden en damesbaretten vrijgelaten. Een hoofdopzichter van de gemeente Amsterdam, werkzaam op Schiphol, is ge arresteerd wegens diefstal van trottoirtegels. De man had deze diefstal reeds in 1946 ge pleegd bij vrachtautoladingen tegelijk. Reeds eerder was hij voor dergelijke diefstal voor waardelijk veroordeeld. Op 1 Mei zal het telefoonverkeer tussen Nederland en de drie Westelijke sectoren van Berlijn officieel worden geopend onder de zelfde beperkende bepalingen als in het verkeer met de drie Westelijke bezettings zones van Duitsland van kracht zijn. Op 1 Mei neemt mr. J. A. de Visser afscheid als procureur-generaal bij het Arn hemse Gerechtshof. Mr. De Visser was minis ter van justitie in het ministerie-Colijn in 1939 van 25 Juli tot 10 Aug. Mr. De Visser is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De directie der Nederlandse Spoorwegen is Vrijdag per Diesel-electrische trein over Zwolle en Deventer naar Hengelo en En schedé, gereden. Ook Twente zal per 15 Mei een snellere verbinding krijgen. Door ge- bx-uikmaking van het Diesel-electrische ma teriaal zal de rijtijd tussen Twente en het Westen met 50 minuten worden bekort. Met ingang van 1 Mei zullen nog slechts voor jonge-kaas maximumprijzen .gelden voor verkoop aan detaillist en consument. Voor belegen kaas (ouder dan 3 maanden) en ge smolten kaas worden de maximumprijzen ingetrokken. De bestaande maximumprijzen voor jonge kaas worden zowel voor detail list als consument verlaagd met 10 cent per kg. Ook de maximum detaillisten- en consu mentenprijzen voor boter worden inge trokken. De 19-jarige Rijnder van Wijnen uit de 2e Delistraat 7 te Utrecht verliet 9 Maart het ouderlijk huis en is niet teruggekeerd. Hij heeft een flink postuur, blond golvend haar en blauwe ogen. Hij was blootshoofds en ge kleed in een bruin colbertcostuum met een grijze ovex-jas. HAARLEM EN OMGEVING Een kinderfeest voor kinderen van 5 tot en met 14 jaar wordt gegeven door de buurtvereniging „Het Garenkokex-skwartier" op Donderdagmiddag 5 Mei in „De Leeuwe rik", Kruisstraat. Onder meer zullen worden opgevoerd twee kindersch etsen n.l. „De lot gevallen van een gierigaard" en „Een snoe per bestraft". Het duo Frans Vester, fluit en Miep van Luin, piano zal op Maandag 2 Mei een recital gevèn in de Renaissancezaal van het Frans' Halsmuseum. Het programma bevat werken van: Bach, Haydn, Schubert, Rous- sel, Debussy en Pijper. HOOGWATERTIJDEN Zaterdag 30 April: 4.54 en 17.12 uur. Zondag -1 Mei: 5.25 en 17.45 uur. Maandag 2 Mei: 5.59 en 18.22 uur. LAAGWATERTIJDEN Zaterdag 30 April: 0.41 en 12.58 uur. Zondag 1 Mei: 1.10 en 13.31 uur. Maandag 2 Mei: 1.38 en 14.00 uur. hoofdstukken doorlas zónder in me op te nemen, waar het over ging. Ik was er dankbaar voor, toen het tijd werd de gordijnen te sluiten. Een laatste blik naar buiten deed me zien, dat de regen opnieuw was begonnen te vallen, een zachte fijne regen, die van de zee aan kwam waaien, en die het land in een soort van waas hulde. Ergens in het dorp zou zich nu de oude Johnny vanuit zijn schuur of hooiberg, waar hij ook Was, op weg begeven, zijn oude lichaam schokkend van de hoest, die hem steeds weer overviel. Vreemd genoeg, had ik geen wroeging over de taak, die we hem opgedragen hadden. Zijn dagen waren geteld, en als het hem lukte, bewijzen te gen deze afpersersbende te pakken te krij gen, dan had hij het vele, dat hij de maat schappij schuldig was, enigszins terug betaald. Ik had uitgerekend, dat Johnny zijn taak niet volbrengen kon en daarna hier heen komen voor het aanbreken van de dagex-aad. Burton bracht de avond in het dorpscafé door,, zoals gewoonlijk. Hij zou na tien uur bij me komen. Juffrouw Clitherwood was ongeveer een half uur in bed, toen Burton zichzelf bin nen liet door de achterdeur. Ik kon zien, dat hij niet op zijn gemak was, maar hij zei niets van wat hij dacht, toen hij zich bij het vuur in de stoel tegenover mij in stalleerde. Ik overhandigde hem Brannigan's brief. Hij las deze aandachtig door. Geen wonder, dat ze geen enkel risico nemen, dat iemand daarin zal breken, merkte hij op. Als ik bijna een millioen in contant geld ergens opgebrogen had, dan zou ik het door een heel regiment soldaten laten bewaken. Vannacht kx'ijgen we misschien de aanwijzing in handen, die hen achter slot en grendel zal brengen, zei ik. De detective keek twijfelachtig. Misschien. Maar de oude Johnny heeft nog nooit zo'n moeilijk karwei als dit gehad. We hebben hier te doen met figuren, voor wie een mensenleven niets betekent. Ik wilde dat we afgesproken hadden hem ergens dichter in de buurt van het huis te ontmoeten. Als hij achterna gezeten wox-dt, is het een heel eind voor- hem om hierheen te komen. Ik antwoox-dde niet, maar bleef zitten met gespitste oren om ieder geluid van voetstappen onmiddellijk op te vangen. Eén keer meende ik iemand buiten in de straat te horen, en ik rende de tuin in, maar het was alleen een man, die van de kart van de zee naar huis terugliep. De natte mist was overgegaan in een gestadige regen. Het sloeg 11 uur en daarna midder nacht. De detective trachtte zijn belang stelling te bepalen bij een jongens-avon turenboek, maar ik was te rusteloos om te lezen. Na een poosje kon ik de spanning niet langer verdragen. Ik trok een regenjas aan, zette een oude vilthoed op en zei tegen Burton, dat ik in de richting van het Huis aan de Baai wilde lopen om te zien of er iets te bekennen was van Johnny. De detective wilde protesteren, maar ik was het huis al uit, voordat hij zijn protest had kunnen formuleren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6