Wilsonspleln Stemmig begin van feestviering in Haarlem en omstreken SLEUTEL WEG? HAGEMAN Radio Moors ZATERDAG 30 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD Aubade hoogtepunt ,.De zonne lacht de wei vol goud, elk npje blikkert nat bedauwd!" zongen de olkinderen vanmorgen op Haarlems Markt en zo was het ook, want het ilerige weer, dat gisteren geen greintje stemming toeliet, had vanmorgen voor i stralend Oranjezonnetje plaats gemaakt. Om acht uur was de stad al vol feestge- van alle kanten marcheerden de ver ende padvindersbands onder heroïsch jeklaroen en rhythmisch getrommel op iaar het centrum, waar de N.P.V.-meisjes ji hun frisse blauwe uniformen op het bor- |es van het stadhuis stonden opgesteld om net bazuingeschal aan te kondigen, dat de ferste verjaardag, die Juliana als Koningin Bl vieren, was aangebroken. De burgerij vlagde' algemeen en op de .amste pleinen had de gemeente mas- geplaatst, waaraan enorme dundoeken ipperden. De kinderen, die de traditionele Aubade verzorgen, volgden de muziek op de :t. Op de Oude Groenmarkt leverden ze dschappelijk slag om de vlaggetjes, ze autoriteiten op het bordes .ten toezwaaien. De aubade De Aubade werd als altijd het hoogte- junt van de ochtend. Reeds lang voor nege- gn hadden honderden zich op de trottoirs ngs de Markt opgesteld om te genieten in de altijd weer aantrekkelijke zang uit mge kelen. Burgemeester Cremers met in gezin, wethouder GeliTk met zijn kin- iren, de gemeentesecretaris en vele andere ■meentelijke autoriteiten zwaaiden de. ugd enthousiast na ieder nummer toe en rigent Van Mechelen kreeg na afloop zijn uwerkrans, welverdiend, zoals uit het hier olgende verslag van onze medewerker js. de Klerk blijkt: Vijfduizend kinderen kwamen geleidelijk Grote Markt bezetten. En toen het te- 1 negen uur liep, was het Haarlemse brum", het hart van onze stad, een zee in kinderkopjes geworden met zonne- repen van vlammend oranje en kabbe- nd kleurenspel van rood-wit-blauw. En en even over negen het magistraat op :t bordes van het stadhuis verscheen be- het kleurige oppervlak woelig te dei- m van feestelijke geestdrift. Ondertussen stond Harmonie-Crescendo et zijn dirigent Jac. Zwaan klaar om de assale zang van de nationale aubade te idersteunen en zo goed mogelijk in toom houden. En de algemene leider, de heer J. van Mechelen, kon nu het sein geven n met het plechtige „Wilt heden nu tre de zanghulde van de jeugd aan te jngen. Dit fraaie Valerius-lied en ook ielukkig is het land" ging echter nog al hommelend, het bleek een haast onover- jmelijk iets die geweldige massa in stevig ythmisch verband bij elkaar te houden. „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Kinderbescherming in de praktijk In de Donderdag in restaurant Brink- ann onder leiding van de heer H. van de jut gehouden jaarvergadering van de ederlands Hervormde Vereniging Kinder- in Noordholland zijn de verslagen tgebracht. De periodiek aftredende be- uursleden mr. J. H. Ekering, mr, J. C. in Buuren en mevrouw A. D. L. de ercq-Van Lennep werden herkozen; ge- ozen werden mejuffrouw mr. M. de Key- mr. C. P. C. Fabius, P. C. Rotte en otaris J. C. Stuart. Ds. D. J. Haspels, inspecteur van Kin- :rzorg te Zutphen, hield een inleiding .er „Ervaringen uit de practijk der kin- p'rbescherming".. Spreker merkte op, dat inderbescherming geen particuliere lief- ebberij mag zijn. De kerk moet er haar ledewerking aan verlenen en het is goed, s zij dat doet. Probeer de kinderen te ehouden, anders gaan zij verloren, is een ijbelse opdracht'. Ds. Haspels deelde mee, at de bemoeiing van Kinderzorg begint, xira de kinderen verwaarloosd worden, en leeftijd is dus niet te stellen. Doet zich en geval van verwaarlozing voor dan orden de Voogdijraad en de Rechtbank geschakeld en tenslotte worden kinderen igenomen in huisgezinnen of in tehuizen, e belangstelling vafi de zijde der pleeg- uders is groot. Zij worden gekozen door en vereniging, welke op het gebied van de inderzorg werkzaam is. Met liefde en «wijding geven de pleegouders zich. De erzorging duurt tot de meerderjarigheid, ver het algemeen zijn de banden dan zo ot, dat de kinderen nog enige tijd blij- In ieder geval is er contact. De pleeg- ilóers staan voor een moeilijke taak, om kinderen zowel op geestelijk als op laatschappelijk gebied te ontwikkelen, let werk is echter mooi en dankbaar, loeilijker is het echter, als onvolwaardige f uitgesproken lastige kinderen verzorgd loeten worden. Over het algemeen is het sntal niet groot. Spreker hoopte, dat de inwezigen het werk van Kinderzorg zul- n steunen door zoveel mogelijk kinderen p te nemen. Hierna werden nog enige vragen gesteld, ader de aanwezigen was de heer F. S. oordhoff, wethouder van financiën en xiiale zaken. ij verhuren stofzuigers voor ƒ4.60 per maand Alle reparaties vrij f STOFZUIGER CENTRALE 0. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk. TEL. 12762 (Adv.) Autobuslijn Haarlemömuiden Met ingang van 15 Mei 1949 wordt de «obuslijn Haarlem—IJmuiden door de ZH overgenomen. Hierdoor zullen enige chauffeurs en bus- aducteurs van de NACO in dienst der ZH overgaan. De autobussen worden ondergebracht in t ?arage aan het Soendaplein, zodat dus HJmuiden geen materieel wordt gestald Het beginpunt van onze nieuwe lijn komt het Stationsplein, vermoedelijk aan delfde halte waar nu lijn 7 halfeert. De Me blijft ongewijzigd. Maar in het derde lied „Het Schip van Staat", op de stoere tekst van Jaap Moulijn. lukte het met dit rhythmisch verband vrij goed. En dat cjeed het ook. en zelfs heel goed met mijn „Wandellied", dat, en het was goed gezien, vooraf door het orkest gespeeld werd. Zo nu en dan (met „De Patriotjes" en „Schildwacht]e") kwam het nog wel eens tot ongeregeld canon-zingen, maar ook dat had soms iets aardigs en het paste bij het beeld van die beweeglijke zingende zee. Maar het kan toch, ordelijker, wanneer de zang wat meer rhythmische steun heeft. Een oplossing zou mijns inziens kunnen gevonden worden in het aanbrengen van drie of vier luidsprekers op verschillende punten van de markt, die de steun van het orkest over het hele koor effectief zou maken. Ondertussen was het een treffende ma nifestatie van onze jeugd, die goed geor ganiseerd was en uitstekend geleid werd door de heer van Mechelen en waarbij Harmonie Crescendo voortreffelijk zijn taak vervulde. Het liedje „Kind van Holland" van Frieso Moolenaar gaf als 't ware spontaan de geest van de zingende jeugd weer, toen het klonk: „Toon dan dat j' in woord en daad kind van Holland bent". Na de aubade en het défilé langs de bur gemeester marcheerden de klassen naar de biosctopen, waar hun een gevariëerd pro gramma werd aangeboden. Tegelijkertijd maakten de Haarlemse Harmoniekapel en de Accordéonvereniging ASVA zich op om op vrachtauto's op plei nen en straten hun opgewekte klanken te doen horen. En van het publiek gingen zeer velen de Grote Kerk binnen, waar onder leiding van ds. G. J. Waardenburg een dankdienst plaats, vond. Zo begon vanmorgen in de Spaarnestad de stijlvolle viering van het feest van Ne derlands vorstin. - Heemstede. In Heemstede begon de viering van de Koninginnedag met een jeugdspel waaraan naar schatting duizend kinderen van alle jeugdorganisaties deelnamen. De Padvin dersband uit Haarlem en St. Michaël uit Heemstede, waarbij ook het tamboerkorps was ingeschakeld, verleenden medewerking. Het was een imponerend schouwspel toen tegen acht uur de jeugd zich op het Raad huisplein had yerenigd om hulde te brengen aan de jarige Vorstin. Burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn, die op het balcon van het raadhuis "ver scheen. werd begroet met een padvinders yell. Nadat de driekleur was gehesen, trad een heraut met twee pages naar voren, die in een proclamatie verkondigde^ dat de georganiseerde jeugd van Heemstede thans bijeengekomen was om in tegenwoordig heid van de burgemeester eerbiedige hulde te brengen aan Koningin Juliana en trouw te betuigen aan het Koninklijk Huis. De burgemeester hield hierna een toe spraak, waarin hij onder andere zeide dat men de vei-jaardag van Koningin Juliana niet kan vieren zonder te denken aan de verjaardagen van Koningin Wilhelmina. Door de viering van deze dag, aldus jhr. Van Doorn, willen wij onze dankbaarheid tonen voor het feit, dat de Koningin temid den van Haar volk is en het bestuur van ons land in goede banen leidt. Er volgde nu een driewerf „Leve de Ko ningin", de jeugd zong, begeleid door St.- Michaël, het Vlaggelied en daarna decla meerde Henny Reinalda een toepasselijk gedicht over een vorstin en de vrede. Onder enthousiast gejuich werden ver volgens honderdvijftig duiven als even- zovele vredesboden losgelaten. Een aar dige geste van de vereniging „Gevleugelde Vrienden"! Hopman Bakker richtte zich hierna tot. jhr. Van Doorn en herinnerde er aan, dat deze voor de laatste maal op Koninginne dag als burgemeester van Heemstede het woord tot de jeugd had gericht. De geor ganiseerde jeugd van Heemstede heeft ge meend als herinnering aan dit feit en uit dankbaarheid een geschenk te moeten aan bieden. Op dit ogenblik traden de kleinste jongens en meisjes naar voren, die de bur gemeester een schilderij van het Heem- steedse raadhuis aanboden. Jhr. Van Doorn betuigde zijn dank voor dit geschenk, dat een ereplaats in zijn wo ning zal krijgen. De jeugd zong tot besluit van deze plechtigheid het volkslied. Te Vogelenzang. De viering in Vogelenzang is begonnen met een dienst in de Rooms Katholieke Kerk. Daarna verzamelden de schoolkin deren uit dit gedeelte van de gemeente Bloemendaal zich op de speelplaats van de Sint Jozefschool en zongen onder lei ding van de heer W. Gerbrands enige lie deren. Met het houden van kinderspelen werden de ochtendfeesten besloten. Burgemeester Den Tex opende de feesten in Bloemendaal. In Bloemendaal begonnen de feestelijk heden met eqji aubade, welke de Christe lijke rfarmonie „Sursum" bracht aan bur gemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex voor diens woning aan de Potgieterweg. De schoolkinderen verzamelden zich op het plein van de Hartenlustschool voor het vormen van een stoet. Voorop ging een heraut te paard en „Sursum" verleende medewei'king. De kinderen begaven zich naar de sportterreinen aan de Donkere laan. Burgemeester Den Tex richtté zich tot de schooljeugd en hij herinnerde er aan, dat vroeger op 31 Augustus, dus aan het einde van de vacanties en van de oogst tijd, het feest gevierd werd. Nu geschiedt dat op 30 April op de vooravond van de maand Mei, een maand met droeve en blijde herinneringen. Nadat allen het Wilhelmus gezongen hadden, werden kinderspelen gehouden. Aig. Holl. Crediet- en Deposito- bank te Haarlem Uit het verslag over 1948 van de N.V. Algemene Hollandse Crediet- en Deposito- bank te Haarlem blijkt, dat de bedrijfs resultaten zeer bevredigend waren. Maar, zo wordt opgemerkt, de belastingen nemen nog steeds een te groot deel van de winst weg Op- 31 Dec. 1948 stonden uit 106 hypothe caire leningen tot een bedrag van f 415.090. Een jaar te voren waren het 86 leningen met een totaal van f 377.672. Aan hypoUxecaire credieten stond op 31 Dec. 1948 uit f72.849, een vorig jaar was dit f 79.372. f 5946 is uitgezet aan leningen tegen onder pand. Door bemiddeling der N.V. werden bij particulieren en instellingen 20 leningen ondergebracht, gezamenlijk f 164.300. Het saldo der deposito-rekening vermin derde dit jaar van f240.131 tot f225.454. Er staat thans f 185.100 uit aan 3L staats- brieven, 31 Dec. 1947 was dit f 167.400. Van het winstsaldo van f9532 wordt na reservering 4 dividend aan aandeelhouders uitgekeerd. Het Volksleed als bron van vernieuwing Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" Het voorjaarsconcert van de Koninklijke Liedertafel stond in hel teken van het Volkslied, die eeuwige bron van vernieu wing voor de muziek, wanneer deze op een of andere manier vastloopt. Directeur Jac. Loory had een programma samengesteld, dat muzikaal zeer belang- okkend was. Ook de bariton Laurens Bogtman. die als solist meewerkte, paste zich volkomen bij de tendenz aan met een reeks negro-sprituals, oud-Franse, Bre tonse en Vlaamse liedjes, die hij alle op treffende, vaak ontroerende, vaak grappige wijze, met suggestieve zangmiddelen ver tolkte. Emmy van Eden was zijn steeds parate begeleidster. Voor de pianiste Hen- riette Bosmans, die mede de avond opluis terde, was het moeilijker om haar pro gramma af te stemmen op de al^mene tendenz; dat ging niet met Chopin, ook niet met een paar Preludes van G. H. G. von Brucken Fock, die we echter met groeiende belangstelling na jaren weer eens beluis terden. Maar de pianiste kwam wel in het voetspoor met een virtuose uitvoering van een Rhapsodie van Dohnanyi. Ook Loory maakte met het koor een slip pertje, dat echter niemand onwelkom zal zijn geweest, want het betrof een viertal prachtige en zeer afwisselende composities van Elgar, die bovendien voortreffelijk uit gevoerd werden. De rest van het programma bestond uit volkslied-bewerkingen. Het begon zeer zin rijk met het Wilhelmus, gevolgd door twee boeiende zettingen van Valerius-liederen door Lieven Duvosel, die tot machtige com posities uitgegroeid zijn en onder Loory's suggestieve directie in al hun détails ver antwoord klonken. Een belangrijk staal van Tsjechische volkskunst kreeg men te horen in een koorbewerking van Bartok. Het vrij uit voerige stuk werd in de originele taal ge zongen, wat trouwens met alle nummers van het programma het geval was, wat de koorzangers voor de taak stelde in niet minder dan zeven verschillende talen of dialecten te zingen. Van Bartok's bewerking was vooral het slot-gedeelte zeer mooi. Maar verrukkelijk van klank en uitdrukking waren de beide Russische liederen, waarin respectievelijk de bariton Laurens Bogtman en de tenor J. .Moonen een zeer verdienstelijk en ver gevorderd leerling van Bogtman een solopartij zongen. Een smaakvolle bewerking door Jac. Loory van een Zwitsers lied maakte een komisch effect; dit deed ook het Duitse volkslied .Phyllis und die Mutter, in arran gement van Mathieu Neumann. En een daverend succes werd de zetting van Loory van een Italiaans wijsje. Hierbij gaven de tenoren nog eens hun volle glans. Dit concert bezorgde de dirigent en de Liedertafel een doorslaand succes. JOS. DE KLERK. Geschenk van Museum Enschedé aan het Postmuseum De heropening van het Postmuseum gaf de „Stichting Museum Enschedé" te Haar lem aanleiding tot het doen van een schen king. Deze omvat onder andere een stalen drukplaat van onze eerste postzegels: de uitgifte 1852 5 cent en drie drukplaten van de emissie 1864 van Nederland.' Ongeveer achttien jaar geleden is dit materiaal te voorschijn gekomen. Uit het feit, dat gene raties van verzamelaars zich aan de studie van deze zegels hebben gewijd, blijkt de bijzondere waarde van deze objecten. Afhalen distributiebescheiden Maandag 2 Mei is het de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden in Heem stede (Binnenweg) aan Pr. tot en met Sa en in Bloemendaal en Overveen (Harten lustschool) aan de letters S tot en met T. NACHTDIENST APOTHEKEN Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Barteljo- risstraat 11, telefoon 10175. Park-apotheek. Kleverparkweg 13, tele foon 11793. Teyelr-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Met MOEDERDAG moet het zijn een ARTISTIEK PORTRET van groot tot klein. RICHE FOTO ART Gr. Houtstraat 169, Tel. 13472. Bezoekt met Uw kinderen de vermakelijkheden op het Geopend van ZATERDAG TOT EN MET DONDERDAG a.s. (Zondag.en Woensdag gesloten) Chateaubriand en de „Dernier Abencérage" Les Conférences Francaises hebben Vrij dagavond in de Expositiezaal van het Frans Halsmuseum het winterseizoen afgesloten met een lezing van zeer bijzonder cachet die gehouden werd door mevrouw Marie Jeanne Durry, professor van de faculteit der letteren aan de Parijse Sorbonne, en die de figuur en het ceuvre van Francois vicomte de Chateaubriand tot on derwerp had. In een even belangwekkend als bx-illiant betoog verklaarde mevrouw Durry Chateaubriands betekenis voor en zijn plaats in de Franse letterkunde, in welke deze schrijver vooral de overgang van de oude klassieke school naar de nieuwe romantische markeert. Tot uit gangspunt koos zij de befaamde „Spaanse" roman van de schrijver „Le dernier Aben cérage", die tot zijn meest representatieve werken behoort. Aan de hand van vele citaten en vergelijkingen met andere Franse klassieken bepaalde zij in een meesterlijke analyse, plaats en betekenis van alle ele menten van vorm en inhoud in dit „met drift en weemoed" geschreven verhaal. Romanticus bij uitnemendheid zocht en vond Chateaubriand in dit werk als in vele andere zijn kracht allereerst in de rijke natuur- en sfeerschilderingen, waarvan de prachtige beschrijvingen van de vallei van Granada en het Alhambra lichtende voor beelden zijn. De romantiek, de poëzie en de liefde voor het schone doorstralen alles in de „Abencérage", maar zonder ooit het leven en de waarheid tekort te doen; zij verheffen en sublimeren die waarheid en dat leven veeleer, waarvan ook de vrij rechtlijnige actie en de tekening der karak ters van de hoofdpersoon, van donna Blanca, haar broer don Carlos de Santa Fé en diens Franse vriend Lautrec, tref fende bewijzen vormen. Chateaubriand verstond de zeldzame kunst de waarheid zelfs de lelijkste waarheid te trans formeren tot poëzie en schoonheid. Afscheid stalbaas J. Buser bij ATO-Van Gend Loos Vrijdagavond had in de garage aan de Rozenstraat het afscheid plaats van de heer J. Buser, stalbaas bij de N.V. Transport onderneming A.T.O.Van Gend Loos te Haarlem. Vele collega's waren aanwezig, onder andere ook uit Amsterdam en Leiden. De plaatselijke directeur, de heer Kouse maker, opende de rij der sprekers met een hartelijke toespraak, waarin hij een groot aantal herinneringen ophaalde uit de perio de, gedurende welke hij met de heer Buser had samengewerkt. De directeur deelde hem mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem te onderscheiden met de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hierna spraken vertegenwoordigers van de verschillende takken van dienst de scheidende collega toe. Een van de hoogte punten van het afscheid vormde de aan bieding van een radiotoestel als geschenk van 't personeel. Bovendien werd de schei dende stalbaas met een mooie bloemen mand vereerd. Nadat de heer Buser voor deze geschen ken en de vele prettige woorden van zijn directeur en collega's had bedankt, trok men naar Spoorzicht, waar in een gezellig samenzijn deze afscheidsavond werd be sloten. Vakdiploma aannemer Voor de eerste maal werd in Haarlem het vakdiploma aannemer uitgereikt door de Stichting Raad van bestuur Bouwbe drijf, aan de heren: A. P. Kuiper te Haar lem, J. N. van Geldrop te Haarlemmer- liede en J. Keuning te Zandvoort. Genoemd diploma werd verkregen door het volgen van een driejarige cursus, spe ciaal voor opleiding van aannemers. De uitreiking der diploma's geschiedde met enig ceremonieel, bij aanwezigheid van de cursusleider de heer Blom, de commissie van toezicht, de directeur de heer Eebes en de leerlingen van de derde klas van de thans in Haarlem lopende cursus. Op de tentoonstelling van werken van Jan Visser in het Frans Halsmuseum is door het Nederlands Kunstverbond, afdeling Haar lem, ter plaatsing in dat Museum aangekocht No. 27 van de catalogus „Oude Vrouw". Hillegom Mei-herdenking Hoofddorp 4 Ging vorig jaar te Hillegom de 4 Mei herdenking onopgemerkt voorbij, dit jaar zal een herdenkingsdienst worden gehou den in de Ned. Herv. Kerk, waar ds. mr. G. A. Alma, Ned. Herv. predikant te Lisse en ds. A. K. Krabbe, Geref. predikant te Hil- iegom, zullen spreken. Een zangkoor ver leent medewerking. In de beide R.K. kerken zal des morgens 8 uur een plechtige H. Mis worden opge dragen tot intentie van de gevallenen. Het gemeentebestuur van Hillegom heeft voor die dag de sluiting van alle publieke gelegenheden na 6 uur des middags gelast. G. H. Hermans In de ouderdom van 65 jaar is te Hille gom overleden de heer G. H. Hermans, een bekende figuur in de kringen van het bloembollenvak. De nu overledene was ere- bestuurslid der Coöp. Raiffeisenbank te Hillegom en eertijds penningmeester van de inmiddels opgeheven Hillegomse Veiling; ook bekleedde hij in het R.K. kerkelijk ver enigingsleven enige functies. Simavi-collecte Van 9 tot 15 Mei zal te Hillegom een huis- aan-huis-collecte worden gehouden ten bate van Simavi. Vier jubilarissen geridderd De vier gebroeders Langeveld té Hille gom vierden indertijd tezamen hun gouden jubileum in dienst van de N.V. Kon. Ned. Bloembollenkwekerij en Exporthandel Gebrs. Van Zanten te Hillegom. Aan al deze jubilarissen is uitgereikt de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester van Hillegom reikte de onderscheidingen aan de vier gebroeders uit; waarna een der directeuren, de heer G. A. Veldhuyzen van Zanten, hen in har telijke bewoordingen dankte voor de door hen betoonde trouw en plichtsbetrachting. Ambachtsschool De jaarvergadering van de Ver. Am bachtsschool zal plaats vinden op Maandag 2 Mei in Hotel de Landbouw te Hoofddorp. Herdenkingsbijeenkomst en viering Nationale feestdag De „Stille tocht" waaraan een ieder kan deelnemen, zal dit jaar plaats vinden op Woensdag 4 Mei des avonds half acht van het Marktplein te Hoofddorp af. Om zes uur wordt verzocht de vlaggen half stok van alle woningen te hijsen. Om 8 uur zal twee minuten stilte in acht worden ge nomen, hetgeen door middel van sirenes zal worden aangegeven. De herdenkingsrede zal worden uitge- I sproken door de heer J. H. Scheps, lid der Tweede Kamer. Gewijde muziek zal door het Fanfaregezelschap „Excelsior" ten ge hore worden gebracht. Op 5 Mei zal de jaarlijkse veldloop plaats vinden. De Hoofddorpse Gym nastiekvereniging heeft haar medewerking voor het houden van demonstraties toege zegd. Een spraakwaterval zal worden ge organiseerd door de heer T. Koops. GOEDE SIGAREN lijn beperkt Probeert ook U het eens bij: Haarlemmermeer BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Karien, d. van J. F. Paalman en H. Schootemeijer; Else, d. van P. E. Boer stra en E. Struttmann; Jan Adrianus, z. van C. de Vos en J. Visser; Johanna Elisabeth, d. van J. D. Unlandt en N. v. Andel; Catha- rina Maria, d. van P. Bakker en A. Homan: Cornells. Antonius, z. van M. J. Mesman en H. F. Rusman: Jenneke Elizabeth Adriana, d. van D. Meijer en D. D. v. Stam; Hendrika Johanna, a. van H. Vrugteveen en G. G Haveman; Hilletje Jannetje, d. van J. Ouwex-- kerk en R. P. v. Limpt; Hendricus Jan, z. van H. Vissers en E. T. J. Timmers; Catharina, d. van I. L. v. Eenennaam en M. S. v. d. Maden. Jantina Dirkje, d. van J. H. v. Tol en T. G. Hoogendoorn; Eelkje Pieterdina, d. van C. Vroombout en IJ. v. d. Zaag; Hedwig Peter tje Martha, d. van J. Spijker en T. H. v. Brummen: Johannes Simon, z. van J. S. Stolwijk en G. Doolaard: Amarenske Maria, d. van C. v. Mastrigt en E. v. Buijten. ONDERTROUWD: Johannes Bernardus Broxterman en Theodora van Beek; Petrus Huigsloot en Catharina Suzanna Jacoba Blaeij; Nicolaas Leonaidus van der Geest en Hendrika Cornelia Milatz; Jacob Splinter en Aagje Maria Koelman; Jan Boogaerdt en Anna Elisabeth Hooning; Leonard Bogaart en Johanna van der Tol; Jan Spierdijk en Jannetje Adriana Grevenstuk; Johan Petrus van Goethem en Wilhelmina van Huizen. GETROUWD: Cornelis Nicolaas Ferdinand van Sas en Elizabeth Gerda Maggie Boetje: Johannes Anthonius Boersma en Cornelia Johanna van Ekeren; Cornelis Johannes Stol wijk en Gertruda Johanna Veltman; Theo- öorus de Vries en Johanna Maria Smit: Ge- rardus Hoffman en Petx-onella Mozes; Gerrit Arie van Dijk en Zusanna Blok; Antonie Bax en Johanna Grootenboer; Gerrit Johan nes Alink en Johanna Aaltina Verkuijl. OVERLEDEN: Wilhelmina Hakkenbrak, 14 d.. d. van D. Hakkenbrak en M. C. Mollers. Johanna Pijlman, 67 j., e. van S. Schrama; Johanna Blom. 61 j. e. van T. J. de Vlieger; Helena Theresia Wilhelmina Oosterwijk, 67 j.. e. van S. Scholte; Dirk Eigelhof, 80 j.. e. van H. Rietveld. Nieuw Vennep Meifeest Dinsdag 3 Mei zal in de Gouden Leeuw te Nieuw-Vennep een Meifeest worden ge organiseerd met medewex-king van de A.J.C. afdeling Aalsmeer. Spreker is de heer A. Vermeulen, bestuurslid van het N.V.V. Des middags zullen kindei'feesten plaats vinden. Heemstede BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Wilhelmina Helena, d. van J. C. Juffermans en H. M. Wij ga: Eveline, d. van J. E. ten Hones en C. A. J. Veldkamp: Helena Maria Cornelia, d. van W. Pijlman en W. P. Bakker; Leontine Maria Johanna, d. van J. P. W. van Soest en A. P. Wolthuis; Maria Bernadetta Josepha, d. van F. S. P. van Buchem en M. H. v. d. Peijl; Ingrid Anja, d. van C. Schoolderman en C. Koningstem; Johannes Martinus. z. van C. Goossens en A. Sengers; Cornelis. z. van A. Laarman en N. C. de Boer; Evertjnn, z. van G. J. Kause en A. Manzer; Johannes Wilhelmus, z. van A. Werba en M. A. Faas; Jeannette Catha rina. d. van H. Top en A. Figge. ONDERTROUWD: F. J. D. van den Eijnde en C. Ooms; K. van der Veen en W. A. van Dellen. GETROUWD: I. Aukema en J. H. Elffers: J. M. J. Vester en M. A. Jansen; B. J. Kniese en P. C. Heldex-man. OVERLEDEN: A. W. Rijkers, 51 j.; M. A. M. Langemeijer, 69 j.; Wed. M. Lageweg van Deursen, 83 j.; H. P. Slobbe, 5 dagen; G. Visser, 83 j.: Mevr. J. AninkFranken, 65 j.; H. Moes, 74 j.: F Mullens. 65 j. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten worden waargenomen door: dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortse- laan 70. tel. 27913; dr. W. v. d. Linde, Heemst. Dreef 253, tel. 16850; dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 28763. Wijkverpleging: Zuster Badings, Heem- steedse Dreef 138, tel. 29818. Geopende Apotheek: Heemstecdse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197: Acrdcnliout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Zandvoort „Gezworen vijanden" (Spaarne). Deze vurige Western verplaatst de toe schouwer naar de rijke olievelden van Oklahoma, en naar de tijd waarin het nog pioniers waren die er de petroleum uit de grond haalden. Ook toen reeds trachtten speculanten met weinig scrupules en veel handigheid belangrijke stukken gronds van het olïegebied in handen te krijgen en van de strijd met deze lieden vertelt „Gezwo ren vijanden". John Wayne, stevige knaap uit tal van Wild-West en andere rolpren ten, speelt er de hoofdrol in; zijn tegen speelster is Martha Scott. H.J.E.C. „Rumoer in de pantoffelafdeling" (Ci nema Palace). Wat een genoeglijke persiflage had kunnen worden is door een iuist iets te zwakke, allerminst brillante behandeling van het gegeven een tamelijk oppex-vlakkige klucht geworden, die welis waar op sommige momenten, amusant kan genoemd worden, doch geen diepe indruk achterlaat. „Hoe Hollywood sociale problemen op lost" had men deze film ook kunnen noe men. Men kan waardering hebben voor het feit dat het Amerikaanse publiek met zijn toch altijd ook nog grote zorgen ten aan zien van sociale voorzieningen deze film verdraagt: Het vex-haal spot namelijk met een in feite ernstig verschijnsel, de onvol doende gewaarborgde levenszekerheid van de werknemers van een warenhuis en geeft er een even belachelijke als onlogische op lossing voor. - Een steenrijke zakenman-op-leeftijd, die plotseling ontdekt dat hij ook nog eigenaar van een warenhuis is doordat het personeel daarvan oproerig wordt wegens sociale misstanden in het bedrijf, gaat incognito spionneren en wordt pantoffel-verkoper in zijn eigen zaak. Hij wordt op tamelijk ko mieke manier door de „opstandelingen" bekeerd, trouwt "met een bedaagde ver koopster en neemt het hele personeel mee op een reis naar Hawaii. De moeite waard is de scène op Coney Island, waar de grondwet der Verenigde Staten wordt gedeclameerd om de politie ontzag in te boezemen en zodoende de tra ditionele Amerikaanse vrijheid wordt ver dedigd en gehuldigd op een allerminst tra ditionele, doch. wel originele manier, In het voorprogi-amma: een twee-actertje dat tot een hartelijke lach noopt. J. L. „Zij winnen de slag" (City). Dat Abbot en Costello de slag winnen is van minder belang, maar prettiger is het mee te maken, hoe het tweetal zich gedraagt in de militaire dienst. Met een voorop gezet doel komen zij niet bij de soldaten: dat geschiedt vrij onschuldig. Vooral de dikke komiek heeft het in dienst niet gemakke lijk. Hij doet het juist op een andere wijze dan zijn meerderen hem bevolen hebben, maar dat vinden de bezoekers van de bio scoop niet erg. Juist dan beleven zij aardige ogenblikken. In de gesprekken, welke Ab bot met anderen voérl xs hij op zijn best en dan doen zich komische scènes voor. De Andrews-sisters vervullen ook een belang rijke rol in het leven der militairen. De zusters treden enige malen met zang en dans op en dat is zeer verdienstelijk. A. O. „Het verhaal van de soldaat" (Lux or). Men heeft „The story of G. I. Joe" wel eens de beste Amerikaanse film genoemd die aan de tweede wereldoorlog werd ge wijd, en het valt gemakkelijk te erkennen, dat zij die kwalificatie inderdaad verdient zij het juist omdat de film qua vorm, inhoud en hele opzet zo on-Amerikaans aandoet! Men treft er de simpele, onopge smukte verteltrant in aan, die sommige na oorlogse Italiaanse films kenmerkte, en die de meeste producten van Hollywoods lopende band vreemd is. Weinigen zullen nooit de naam hebben horen noemen van Ernie Pyle, de journa list die met de Amerikaanse troepen mee trok op hun veldtochten in Noord-Afrika, Italië, Normandië en het Verre Oosten. Een klein, eenvoudig mannetje van middelbare leeftijd, wat kaal al en wat grij6 aan de slapen, met fijne, intelligente ogen in een bijna lelijk gezicht. Hij vertoefde het liefst onder de gewone dienstplichtige soldaten, die hem graag zagen en hem „Opa" noem den of „Ernie". Hij deelde hun maaltijden en hun gevaren, niet even, maar maanden achtereen; niet op veilige afstand van het front, maar in de eerste linies; en hij schreef naar huis over de soldaat John Taylor uit Texas en de sergeant William Kelly uit Pittsburgh. Niet over de politieke achter- _.j„ ow„, 1 grond van de oorlog, of over de tactiek en film het best als „genoegelijk" omschreven strategie ervan: de gewone soldaat, de G. I. worden en dat is tenslotte de eigenschap Joe, de mens boezemde hem slechts belang die het* bioscooppubliek het meest waar in en van diens standpunt uit schreef hij deert. J. H. B. zijn oorlogsverslagen die in geheel Ame. I rika gretig werden gelezen. Het Frans Hals theater prolongeert Burgess Meredith, die de figuur van Pyle de eerste na-oorlogse Duitse film „Die Mor in deze film tot leven brengt (de oorlogs- der sind unter uns". verslaggever zelf sneuvelde in het laatst van de oorlog op Okinawa) heeft in zijn gelaatstrekken veel, dat hem op Pyle doet gelijken. De film als geheel maakt overigens dezelfde eerlijke en menselijke indruk als het werk waarop zij is gebaseerd. Men vindt er dezelfde menselijke détails in terug en een gelijke fragmentarische weergave van de strijd dezer G. I.'s, een strijd tegen de vijand niet alleen, maar ook en vooral met hun verlangen naar huis en naar veilige rust. De film noteert slechts, evenals Ernie Pyle in zijn verslagen, al hetgeen de oorlog voor de vechtende soldaat meesleept aan moed en zwakte, ellende en humor. Een mening over dit alles geeft zij niet en zij spreekt zich niet uit: voor of tegen de oor- log dat is aan de toeschouwer overge laten. H. J. E. C. „Een koninkrijk voor een huis" (Rem brandt). De tweede sedert de bevrij ding in de Cinetone-studio's vervaardigde speelfilm wordt deze week op het scherm in het Rembrandt-theater geprojecteerd en de toeschouwer, voor wie het begrip „Ne derlandse film" gekristalliseerd is in de titels „De Jantjes" en „Bleke Bet", zal zich bij „Een koriirikrijk voor een huis" weer op bekend terrein voelen. Het gegeven de Jordaanfamilie die bij een gezin in de Apollolaan wordt inge kwartierd, daar niet bepaald met open ar men wordt ontvangen, totdat de zoon en de dochter der béide gezinnen voor de voor de vei-zoening noodzakelijke trait d'union zor gen is zo voor de hand liggend als het maar zijn kan en geeft aanleiding tot de grollen, die we van de eerste meter af nee. toch nief, want het begin met zijn fraaie opnamen van Amsterdam doet méér veronderstellen verwachten. Maar waar om zullen we treuren? Het feit, dat onze nationale industrie niet meer kan opbren gen dan een inderdaad geslaagde klucht hebben we te aanvaarden. In zijn geheel genomen is dit product van Duivendrecht zeker niet slechter dan wat Hollywood ons pleegt voor te zetten. De liefdesscène in de tuin steekt er, qua bedoeling in ieder geval, zelfs boven uit. Over de technische afwer king hebben we ons evenmin te beklagen wel over de vaak mierzoete, geaffec teerde stemmen, al slaat dat natuurlijk niet op die van Henriëtte Davids en Johan Kaart In zijn geheel genomen kan deze Kampeerwagens Naar aanleiding van de door het raads lid Siegers in de raadsvergadering gestelde vraag heeft de burgemeester geantwoord, dat het stellig aanbeveling verdient ge legenheid te scheppen tot het plaatsen van „kampeexAvagens" op gemeente-terreinen. Aangezien echter in de toekomst met een zeer grote toeloop rekening moet worden gehouden, is een goede voorbereiding noodzakelijk. Zolang nog geen definitief besluit is genomen, zal niet verder worden gegaan dan ter beschikking stelling van enkele gemeentegronden geen parkeer- terrein zijnde gelegen buiten de bebou wing en niet onmiddellijk bij zee. Gedacht wordt aan het duinterrein in de omgeving van de Brederodestraat. In afwachting van de aanwijzing van definitieve terreinen, kan voorshands van de behulpzaamheid van inwoners der gemeente worden gebruik gemaakt, mits deze leidingwater kunnen beschikbaar stellen. Nu de rechterlijke macht uitdrukkelijk het verschil tussen „kampeer-" en „woonwagens" heeft er kend, zal het woonwagenterrein ten Noor den van de begraafplaats zeker niet voor kampeerwagens worden gebruikt. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Margaretha Johanna, d. van A. Meems en H. B. Stoovelaar; Hendrik, z. van H. Drommel en S. E. ter Wolbeek: Siets- ke, d. van L. J. Molenaar en S. Sijtsma; Johanna Francina, d. van K. R. Smit en C. Dees; Johanna Catharina, d. van C. K. Draijer en A. Gedaan. ONDERTROUWD: W. Kubbenga en H. A. G. Lievens: N. Sieraad en K. de Muinck; W. F. H. Robat en W. H. P. M. Paap: J. Ven mans en J. Halderman. GETROUWD: L. S. Horn en A. E. Ott; A. Vis en N. de Jong; E. Stammis en P. Keur. OVERLEDEN: F. Nieman, oud 69 j„ echt genote van W. de Graaf f; N. Stokman, oud 72 j., echtgenoot van A. M. Zegwaard: P. Kerkman, oud 67 j., wed. van H. Molenaar. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem (Adv.) Lisse Vergadering L.T.B. Vrijdagavond vergaderde de Land- en Tuinbouwbond in hötel De Witte Zwaan. De voorzitter, de heer Th. Mesman, her innerde aan de opening van de R.K. lagere Landbouwschool te Hillegom. Het verslag van de penningmeester ver meldde op 1 Januari 1949 een kassaldo van 528.94. In een bestuursvacature werd voorzien door de benoeming van de heer J. Clemens Pzn. Door de heer Oosterveer werd een uiteen zetting gegeven over de verlening van een sociale bijslag aan kleine zelfstandigen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hillegonda Maria. d. van Th. v. Eewijk en A. D. Kopper.aal; Johanna Ge- rarda Maria, d. van H. W. M. Vreeburg erx H. G. Beelen; Wilhelmina Elize, d. van J. Slager en J. J. A. Bil; Johanna Maria, d. van G. J. M. Vreeburg en M. J. Lefeber, ONDERTROUWD: H. W. G. Vreeburg en J. C. M. Lefeber; C. J. v. Haaster en D. P. v. Berkel; P. Pols en G. de Jong; G. A. Sterkenburg en H. Kamermon. GEHUWD: R. Meinen en L. Bouer. MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. Hootsmans. Bennebroek ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdienst voor artsen wordt waar» genomen door dr. G. Manschot, Rijksstraat« weg, tel. 430.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7