Haarlems Dagblad m ©prctbtc Uaarlctnecbe «Courant (anno té*6) Matte stemming Gezamenlijk communiqué der vier mogendheden op stapel Tegenstrijdige verklaringen van generaal Clay en een onderzoek-commissie Groeiende pro-Spaanse gezindheid in de Verenigde Staten (63e Jaargang No. 19234 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admïn. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdrei 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Dinsdag 3 ÏVIei 194-9 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de St« 'ing Voorlichting te Haarlem ZEVENTIG VIERKANTE KILOMETERS grond, bevolkt door vijfduizend Duit sers, zijn voorlopig bij Nederland ingelijfd. Dit is geschied onder leiding van twee „landdrosten", wier titel toepasselijk-antiek aandoet. Het is nog maar de voorlopige inlijving, want pas bij een vredesverdrag met Duitsland zou zij definitief kunnen worden vastgesteld. Er is immers nog steeds géén vredesverdrag met Duitsland. In feite iheeft de inlijving van de onder de naam („grenscorrecties" aangeduide stukjes grond [met hun bevolking zich evenwel voltrok ken; het lijkt niet waarschijnlijk dat zij ■weer ongedaan zal worden gemaakt. Ik heb geen mensen ontmoet die er voldoening over hebben getoond. Ik heb bladen van velerlei richting gelezen die evenals dit blad in verscheidene artikelen heeft gedaan er tegen hebben gewaarschuwd en geprotesteerd. De Eerste Kamer, die in meerderheid tegen was, heeft zich door een regerings-dreigement met aftreden laten dwingen om ae grenscorrecties le aanvaar den, omdat zij met het oog op de Indonesi sche kwestie geen kabinets-crisis aandurf de. De zaak is door de regering doorgezet tegen paiiement en openbare mening in. ï)it heeft de positie van de regering, die toch al niet sterk is, verder verzwakt en zij zal het afleggen zodra zij probeert, zoiets te herhalen. Het gehele geval is een zwakke vertoning geweest. Wat hebben wij aan wakke vertoningen? Dit is geen bemoedigende ervaring. Er worclt meermalen geregeerd buiten de Sta- ten-Generaal om, als die feitelijk in de zaak geleend behoorden te worden. De Staiten- Generaal hebben zich dat teveel laten aan leunen. Nu de historie met de grenscorrec ties hen tot protest gebracht heeft is dat misschien een winst maar dan .ook de inige bij het gebeurde. Wat heeft het Bangetoond? Dat onze democratische in stellingen maar matig functioneren. Als wij ons afvragen waaraan dat te wijten is moet tn.i. het antwoord zijn, dat in de grond van pe zaak de fout ligt in gebrek aan belang stelling bij het publiek. Men verwacht die (liet bij ieder mens. Wij behoeven elkaar hiets wijs te maken; wij weten dat er een menigte mensen zijn, verdeeld over alle kringen der samenleving, die nooit de g'e- ingste belangstelling voor zaken van poli tiek en staatkunde hebben. Maar ik bedoel je overigen. Er was vóór de oorlog bij hen meer critiek, dus ook meer belangstelling. Critiek, tenminste de soort die zich boven kat gemopper zonder kennis van zaken rerheft, is altijd een teken van belangstel- ing of zij opbouwend is of niet. Zij oet zich nu al heel weinig gelden. Er [eerst nog steeds een matte stemming. Men an die aan twee hoofdoorzaken toeschrij- [en. Ten eerste aan de- nawerking van de torlog, die verminderd maar nog niet voor- Ij is. Ten tweede aan het besef, dat beslis ingen over zeer belangrijke zaken niet' neer binnen de machtssfeer van- de eigen laat liggen, maar in groter kader moeten korden genomen. Dat kader is nog niet kerkelijk gevormd. Dat dit een gevoel van [nbehagelijkheid veroorzaakt is begrijpe- tjk. Meermalen, is hier het woord van Or- fega y Gasset geciteerd: de European voelt joh beklemd in de, verouderde instellingen an het verleden; zijn mogelijkheden en Inergie zijn groter dan zijn kans, om ze en uitvoer te brengen. Ge moet daar niet om glimlachen op het lotief: daar heb ik nooit in zulke termen /er gedacht. Veel leeft half-bewust in óns. feel leeft onder de oppervlakte, gereed om leger of later tot het volledig bewustzijn ir te dringen. De matheid in de stemming doet intussen gang van zaken geen goed. Zij is er ook andere landen van West-Europa; zij tjft, ofschoon het productie-peil in de .•en na de oorlog alweer belangrijk is ge- :gen, ook in ons land, dat in dat opzicht it de gunstige gevallen behoort. De nood- lalc waarvoor men gesteld is eist iets an jers. Men moet in korte tijd de pogingen ot vereniging van West-Europa verwer kelijken. Een krachtige stimulans van de tblieke opinie in de betrokken landen is artoe onmisbaar. Aansporing tot grote «rvormingen kan niet alleen gegeven wor_ en door de kleine groepen, die thans in de ■schillende landen de Europese Beweging len, al tellen die groepen een aantal :wame en deskundige personen, zoals op in internationale bijeenkomsten blijkt, fetgeen ontbreekt is een élan uit de vol- >n zelf, die deze actie nu zonder verzet, lar ook zonder geestdrift, aanschouwen, die lusteloosheid doet zich eveneens ten izien van andere politieke vragen gel- Indonesië, een tijdlang uitzondering, hijnt er nu in te delen. Men kan moeilijk irwachten dat regeringen onder een de- ocratisch régime en dan nog wel in in tijd, waarin het ministerschap buiten- iwoon veel arbeid vergt in hun taak agen als geen actieve publieke interesse mwezig is. Men krijgt tegenwoordig vaak indruk dat onze regering in een min of eer zwevende positie van onzekerheid trkeert; dit verklaart wellicht het optre- n inzake de grenscorrecties, dat geen ting van kracht maar veeleer van zwak- lid was. Ook wie gevoelt, dat de grote slissingen niet meer binnen het bereik r kleine staten van West-Europa liggen, ent te begrijpen dat als in die toestand randering wil komen, de welbewuste wil «artoe in de kleine staten aan den dag ent te treden. Want met veel van het oude oet worden gebroken, hetgeen op zichzelf a nog tot grote besluiten in het bestaan- kader zal nopen. Zoals ook ten.aanzien b Indonesië. E. P. enheidspartij krijgt de schuld Volgens het met Britse vergunning te ttlijn verschijnende blad „Sozial Demo- sat" zou er ernstige onenigheid heersen ïsen de leiding van de communistische aheidspartij en Heinrich Rau, voorzitter sn de economische commissie in de Sov- •zóne. Rau, aldus het blad, zou het Rus- iche militaire bestuur hebben medege- sld, dat „de economische wanorde in st-Duitsland" te wijten was aan de SED in het bijzonder aan haar voorzitter, ilhelm Pieck. 26 April zou ambassadeur aionof in een toespraak tot functiona- ssen van de SED verklaard hebben, dat door deze twist „pijnlijk getroffen" ss, „op het ogenblik waarop de Berlïjnse sskkade zal worden opgeheven." Semic- I voegde hieraan toe, dat „ongelukkig Doeg de verlenging van deze blokkade W de Russische zóne veel ernstiger is voor de Westelijke zones", aldus het H Berlijn op 10 Mei gedeblokkeerd Plan voor een Duitse „brug" tussen Oost en West PARIJS, 2 Mei (Reuter) De Ameri kaanse reizende ambassadeur Jessup en de Russische UNO-gedelegeerde Malik zijn bezig een communiqué op te stellen over de door hen gevoerde besprekingen over een opheffen van de blokkade van Berlijn en over het houden van een vier-mogendheden bijeenkomst. De tekst van het communiqué moet eerst ter kennis worden gebracht van de Britse en Franse regeringen, alvorens tot publi catie zal kunnen worden overgegaan. Uit New York wordt geseind, dat het onderhoud van dr. Jessup met de vertegen woordigers van de Britse en Franse rege ringen V'j uur heeft geduurd. Na afloop werd in een officiële verklaring medege deeld, dat het verloop der besprekingen .bevredigend" was. De vertegenwoordigers der Britse en Franse regeringen, die te New York met Jessup hebben beraadslaagd, zijn sir Alexander Cadogan en Jean Chauvel. De besprekingen der Britse, Franse en Amerikaanse vertegenwoordigers waren gewijd aan het opstellen van een tijdschema voor een mogelijke opheffing van de blok kade van Berlijn en van de Westelijke tegenblokkade, zomede aan het bepalen van een tijdstip voor een bijeenkomst van een raad der ministers van Buitenlandse Zaken. Voorts wordt vernomen dat het opstel len van de voorlopige tekst van een nota werd besproken, die aan Malik zal worden overhandigd. Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie verklaarde, dat de Westelijke mogendheden zich „op het daarvoor ge- eigende tijdstip" met Malik in verbinding zullen stellen, in verband met het bepalen van een datum voor een nieuwe bijeen komst met de vertegenwoordiger der Sov jet-Unie. Te Lake Success werd vernomen, dat de drie Westelijke mogendheden de Sovjet unie hebben voorgesteld de blokkade van Berlijn op tien Mei op te heffen en op om streeks 23 Mei een bijeenkomst van de raad der ministers van Buitenlandse Zaken te houden. „Dramatisch plan" De Britse ambassadeur in Amerika heeft een onderhoud gehad met Acheson over de Duitse kwestie. Na afloop zeide hij, dat ook het Berlijnse vraagstuk ter sprake was ge komen. Naar men verwacht, aldus Reuter, zullen de Westelijke mogendheden op de geprojecteerde conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken een sterk aaneen gesloten front vormen en zullen de Russen een „dramatisch plan" naar voren brengen voor het onmiddellijk herstel van de Duitse eenheid en voor het terugtrekken van alle bezettingstroepen. De Westelijke mogend heden zouden als voorwaarde voor een verenigd Duitsland onder meer eisen: het houden van vrije verkiezingen, de instel ling van een vrije pers en de afwezigheid van een geheime politie in Oost-Duitsland. Zou de.Sovjet-Unie niet op deze voorstellen ingaan, dan zouden de Westelijke gealli eerden bereid zijn een „brug" tussen Oost en West te vormen door middel van een verbindings-commissie in Berlijn, waarin slechts Duitsers zitting zouden hebben. De belangrijkste taak van een dergelijke com missie zou de coördinatie zijn van de be handeling der economische pVoblemen. Reeks stakingen in Japan Meer dan honderdduizend mijnwerkers van Hakkaido in Japan zijn hedenochtend in staking gegaan. Deze staking zal 24 uur duren. Beurtelings zal in elke streek een dergelijke staking worden gehouden tot en met 10 Mei. Morgen zal gestaakt wor den in de mijnen van Kioesjoe. Op 7 Mei zal opnieuw te Hakkaido het werk neer gelegd worden. Italië legt contacten op cultureel gebied Het Italiaanse directoraat-generaal voor de buitenlandse culturele betrekkingen heeft medegedeeld, dat verschillende inter nationale accoorden in voorbereiding zijn, te weten: een accoord met de Verenigde Staten, als gevolg waarvan Italië de be schikking krijgt over vijf millioen dollars voor culturele doeleinden, een notawisse ling tusssen,Italië en de Verenigde Staten welke voorziet in de totstandkoming op korte termijn van een algemeen cultureel accoord tussen de beide landen, een Ita liaans-Belgisch cultureel accoord en een Italiaans-Grieks accoord, dat voorziet in de heropening van de Italiaanse archeo logische school te Athene. Tenslotte de hervatting van de activiteit van de Ita- liaansche archeologische missie op Kreta, evenals de oprichting te Venetië van een „Helleens Instituut voor Byzantijnse Stu diën". Nederlandse en Belgische textielfabrikanten overleggen Naar „Het laatste nieuws" te Brussel meldt, zijn te Brussel en Antwerpen be sprekingen gevoerd tussen vertegenwoor- digers van de Nederlandse bond voor dé textiel- en kledingnijverheid en de Belgi sche kledingcentrale. Tijdens het congres werd besloten in de toekomst nauw contact te onderhouden, Tevens zal een onderzoek worden ingesteld naar de arbeidsvoorwaarden en de lonen, welke thans gelden in het textielbedrijf in beide landen. Bijzondere aandacht werd besteed aan de vermindering van de werk gelegenheid in België. De Nederlandse or ganisatie heeft volledig begrip getoond voor de opvatting van de Belgische bond, dat indien de Nederlandse kledingindustrie volledige vrijheid van uitvoer naar België krijgt, hetzelfde moet gelden voor België. De vertegenwoordigers van beide landen hebben zich tevens bezig gehouden met de toestand en de toekomstige ontwikkeling van de bontconfectie. Ook voor deze be drijfstak verlangt de kledingcentrale van België een spoedig herstel van de uitvoer- mogelijkheden naar Nederland. Installatie voor atoomsplitsing in België Binnenkort zal België een hoogspan ningsinstallatie voor het splitsen van ato men in gebruik nemen welke vervaardigd is door de Philipsfabrieken. Het is een ge nerator van hetzelfde type als die, welke zich te Oxford en te Cambridge bevinden. Hij kan een spanning leveren van 1.200.000 volt. Het apparaat is thans voor het publiek te bezichtigen op de technische tentoonstel ling, welke Zaterdag te Luik is geopend. Het zal worden opgesteld in het- laborato rium voor kernphysica van prof. Güben, hoogleraar aan de Luikse universiteit. Door deze installatie zal het België mo gelijk worden zijn eigen radio-actieve iso topen te vervaardigen. Heeft Duitsland nog kartels of niet? De burgemeester van Haarlemvir. P. O. F. M, Cremersverwelkomt Prins Bernhard voor de aanvang van de - -- - in de Bavo gehouden herdenkingsdienst voor gesneuvelde militairen. Links luitenant-kolonel H. W. Lenderink, garnizoens-commandant te Haarlem. Geen bezwaren meer tegen leningen aan Franco-regiem Volgens Reuterberichten uit Madrid heeft het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken thans geen politieke bezwa ren meer tegen het verstrekken van lenin gen door de Export Import Bank aan Spanje. Dit betekent niet, zo voegt men hier aaft toe, dat Spanje onmiddellijk een lening van deze bank zal verkrijgen, doch wel, dat thans de weg is geopend voor het verkrijgen van een lening, mits Spanje aan de voorwaarden van de bank kan voldoen, Dat de kwestie van het verstrekken van een lening door de Export Import Bank thans het stadium der verwezenlijking na dert. kan worden afgeleid uit de omstan digheid, dat een van Spanje's vooraanstaan de financiers, Andres Moreno, die aan het hoofd staat van de Banco Hispano Ameri cano, de grootste Spaanse bank. uit Madrid naar New York is vertrokken. Zijn onmid dellijke bestemming is New York, doch het is bekend dat hij vandaar naar Washington zal gaan. Er bestaat te Madrid weinig twij fel over dat Moreno met de Amerikaanse, autoriteiten besprekingen zal voeren over een lening, ofschoon de Spaanse autoritei ten hierover niets hebben medegedeeld. In financiële kringen te Madrid is men van oordeel, dat in deze wijziging van de politiek van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken voor het eerst de groeiende pro-Spaanse stemming in de Ver enigde Staten tot uiting komt. De laatste jaren heeft Spanje, zowel of ficieus als officieel, getracht Amerikaanse banken en regeringslichamen te bewegen Naar mate de communistische troepen dichter bij Sjanghai komen, vluchten er meer en meer Chinezen uit deze bedreigde stad. Deze radiografisch overgebrachte foto geeft een beeld van de uittocht. Twee vrouwen verlaten Sjanghai boven op een handkar met huisraad. geld ter beschikking te stellen om de eco nomische moeilijkheden, waarmede Spanje te kampen heeft, te ovenvinnen. Deze po gingen hadden geen-succes, tot ten slotte de bezwaren tegen een particuliere lening ver vallen bleken te zijn en de Chase National Bank een lening van 25 millioen dollar verstrekte. Engeland blijft Franco afwijzen De Britse onderminister van Buitenland se Zaken Mayhew deelde Maandag in het Lagerhuis mede dat de Britse regering zich zou verzetten tegen iedere verzoenende houding jegens Spanje. Mayhew zeide dat óe regering zelfs niet van plan is de reso lutie ongedaan te maken waarbij de landen verzocht werd hun politieke vertegenwoor digers uit Spanje terug te roepen. Mayhew legde deze verklaring af als antwoord op vragen van het Labour parle mentslid Noel Baker, die wilde weten welke instructies de Britse delegatie in de UNO te dien opzichte had ontvangen. Noel Baker vroeg na deze verklaring of een toestem ming voor Spanje om deel te nemen aan de technische organisaties van de UNO niet een begin zou zijn van toetreding tot de UNO of tot het Atlantisch pact of tot de Westelijke Alliantie. Mayhew zeide dat deze vraag moeilijk te beantwoorden was, daar zij niet de enige mogendheid waren die in dergelijke aangelegenheden te beschikken hadden, maar hij legdë er nogmaals de na druk op dat Engeland zich tegen iedere toe nadering met Spanje zou blijven verzetten. Verder verklaarde Mayhew dat Engeland geen verdere wijzigingen in de Duitse grens vóór de totstandkoming van de vredesrege ling in overweging zou nemen. Groenten-export naar Duitsland niet meer gecentraliseerd De regeling voor de export van Neder landse groenten naar Duitsland via de individuele handel heeft thans haar beslag gekregen. Hierdoor is een eind gekomen aan de centrale verkoop naar Duitsland, waartoe men na de oorlog moest overgaan, omdat de centralisering van de aankopen van Duitsland bij de geallieerde ex- en im- portinstantie zulks noodzakelijk maakte. De laatste partij van het in 't handelsverdrag met de West-Duitse zones van Juli '48 opge nomen contingent van 200.000 ton verse groenten werd medio April nog onder het oude systeem uitgevoerd. Het in Januari opgenomen aanvullende contingent zal via de individuele export worden gerealiseerd. VOORMALIG CARLTONHóTEL WORDT FLATGEBOUW De plannen om van het vroegere Carl- tonhötel te Amsterdam een flatgebouw met 100 flats te maken gaan door. Vóór 1 Mei had een Amerikaanse combinatie, die het gebouw wilde kopen óïh het als hotel te gaan exploiteren tot aankoop moeten besluiten. Dit is niet gebeurd. In een op 24 April gedateerd telegram heeft de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Lucius Clay, aan het Amerikaanse ministerie voor het Leger medegedeeld, dat het ontbinden van Duitse industriële kartels en trusts thans een sta dium heeft bereikt, dat „verdere wijzigin gen in deze ondernemingen tot gevolg zou den hebben, dat zij niet meer op de wereld markt kunnen concurreren. Om te kunnen voortbestaan moet Duitsland op deze markt concurreren". Het telegram is de verdediging van gene raal Clay tegen de critiek op de Ameri kaanse politiek van kartelontbinding in Duitsland, die is vervat in het rapport van de commissie Ferguson, welke enkele maanden geieden op aanwijzing van de mi nister van het Leger, Kenneth Royall. een reis door West-Duitsland heeft gemaakt. In zijn telegram zegt generaal Clay, dat „ae deconcentratie van economische kracht in Duitsland geschied is op een wijze, die haar gelijke niet heeft." Als voorbeelden haalde de generaal aan: De ontbinding van de „grote zes" Duitse banken, wier filialen tot afzonderlijke firma's zijn gemaakt, waarvan de werkzaamheid zich tot een staat uitstrekt; de ontbinding van ae I. G. Farben trust in een groot aantal afzonder lijke ondernemingen, die beheerd worden; alleen in de Amerikaanse zóne zijn dit er vijftig; de generaal voegde daaraan nog loe, dat de verkoop van deze firma's aan nieuwe eigenaren totdusverre nog niet kon geschieden door kapitaalgebrek de ont binding van 26 concerns der zware industrie hoofdzakelijk het Ruhrgebied en de her groepering daarvan onder beheerders in kleinere eenheden; de ontbinding door het militaire bestuur van 1100 kartelregelingen. De generaal deelde verder nog mede, dat in de Amerikaanse zóne nog steeds „deconcentratie"-maatregelen gaande zijn tegen het Robert Bosch concern, de che mische fabrieken der Degussagroep, het metaalhandelsconcern Metallgesellschaft en het lucifersmonopolie. Met de andere Westelijke bezettingsmachten wordt onder handeld over de ontbinding van de onder nemingen op krachtstroomgebied. I Mei-feest in de hoofdstac Rede (op gramofoonplaat) van Koos Vorrink De afdeling Amsterdam van de Partij van de Arbeid vierde Maandagavond het 1 Mei-feest in de Apollohal. Door middel van een versterkerinstallatie kon men een rede horen van de partijvoorzitter Koos Vorrink, die met medewerking van de Deense radio-omroep in het ziekenhuis in Nyköping, waar de heer Vorrink na het hem op 17 Januari overkomen vliegonge luk nog steeds verpleegd wordt, op gra- mofoonplaten was opgenomen. De heer Vorrink herinnerde aan het Meifeest in 1939, toen men machteloos een onafwendbaar onheil zag naderen. Thans wordt het Meifeest gevierd met een nieu we hoop, want nooit waren de kansen voor het vestigen van de wereldvrede zo groot als in onze dagen, aldus de heer Vorrink. De voorzitter van het N.V.V, de heer E. Kupers, die hierna sprak, zeide onder andere, dat de vorming van de Verenigde Staten van Europa noodzakelijk is. Zonder economische unie, die zich over geheel Europa uitstrekt, geraken wij weer in een crisis. De laatste spreker, oud-minister ir. H. Vos, hield eveneens een pleidooi voor een verenigd Europa, dat een waarborg zal zijn voor de wereldvrede. Stucadoorsstaking in Den Haag De Haagse stucadoorsgezellen hebben onafhankelijk van hun bonden, met grote meerderheid van stemmen besloten niet aan het werk te gaan zolang niet door de overheid aan hun eisen is voldaan. De stucadoors verlangen een uurloon van 1.20 met 25 pet. toeslag, hetgeen neer komt op een basis loon van 67.50 en af schaffing van alle tarieven. Verder werd ook het uniforme ontslagboekje verwor pen. Dit is een ontslagbewijs, waarin staat aangetekend, dat de werknemer zijn vorige dienstbetrekking met medewerking van, zijn toenmalige werkgever heeft verlaten. De actie van de Haagse stucadoors wordt geleid door een plaatselijke contactcom missie, die bestond uit leden van het N.V.V. en de E.V.C. Het merendeel der N.V.V.'ers heeft zich later teruggetrokken. Deze commissie was gekozen op een ver gadering, die de Haagse stucadoors buiten hun bonden om hadden belegd, nadat de Haagse patroons besloten hadden het ta rief toe te passen dat het College van Rijksbemiddelaars heeft va 'gesteld. Deze nieuwe loonregeling houdl een loonsver laging in, aangezien dat gedeelte van het loon, dat niet in het officiële tarief is op genomen, het zogenaamde „zwarte loon", niet meer betaald mag worden. De samenwerkende stucaüoors-patroons- organisaties hebben een beroep op de werknemers gedaan zich te houden aan de door het College van Rijksbemidde laars vastgestelde loonregeling. De mogelijkheid om door verkregen dispensatie 25 pet. boven het uurloon te verdienen blyft voorshands bestaan waar bij. zoals van werkgeverszijde wordt mede gedeeld, naar een soepeler toepassing zal worden gestreefd. Tussen het college en de bedrijfsraad is nog overleg gaande om tot een oplossing te geraken. Volgens mededeling van de E.V.C. zou den behalve'in Den Haag ook in Rotter dam, Leiden, Utrecht, Harderwijk en Am sterdam stucadoors in staking zijn gegaan. Bloemendaalse Zeeweg morgenavond afgesloten De Zeeweg in Bloemenclaal zal Woens dagavond ten behoeve van de „Stille tocht" naar de ere-begraafplaats tussen kwart voor zeven en acht uur voor alle verkeer in beide richtingen afgesloten ziin. Tenslotte stelde generaal voor het rap port van de commissie-Ferguson aan het ministerie van Buitenlandse Zaken te doen toekomen, opdat dit na onderzoek de mili taire gouverneur of de hoge commissaris instructies kan geven over alle verdere maatregelen, die het op dit gebied geno men wenst te zien. Het rapport. Volgens het rapport van de in December benoemde Amerikaanse commissie-Fergu son. die de uitwerking van het door presi dent Roosevelt uitgeschreven en door president Truman gesteunde anti-mono polieprogramma heeft bestudeerd, zijn de Amerikaanse bezettingsautoriteiten er niet in geslaagd ook maar een van de grote monopolies in Duitsland de kop in te druk ken. Slechts een geval was opgespoord, doch niet afgewerkt. De hoge functionaris sen die tegen de kartelvorming strijden, handelen volgens het rapport niet over eenkomstig de politiek van de president, uit vrees het Duitse herstel te benadelen. Een democratische economie vraagt om een anti-kartelpolitïek. aldus het rapport, en zal hier wel bij varen. De grote trusts vergemakkelijkten de oorlogscarrière van Hitler ten zeerste; hun opheffing zou bij dragen tot het waarborgen van de vrede, aldus het rapport. Informele besprekingen te Batavia BATAVIA, 3 Mei (Aneta). De voor zitter van de Nederlandse delegatie, dr. Van Royen, heeft verklaard dat hij na het geen hem ter kennis was gekomen over de resultaten van het bezoek van de leider van de republikeinse delegatie, Moh. Roem en andere republikeinen aan Banka, waar de sultan van Djokja reeds verbleef, nog steeds hoopt dat in de komende dagen het begin van het accoord zal worden gevonden in oet kader van het doel der voorbereidende conferentie. Roem had Maandagavond na zijn terug keer van Banka, waar hij verslag uitbracht aan Soekarno en Hatta, een onderhoud met Cochran, die deze week voorzitter van de UNO-commissie is. Dit onderhoud duurde twee uur. Cochran had, naar Aneta ver neemt, hedenochtend een onderhoud met dr. Van Royen en zal waarschijnlijk in de loop van de dag Roem wederom ontmoeten. Een republikeinse woordvoerder ver klaarde aan Aneta dat Roem met bepaalde richtlijnen van Banka is teruggekeerd. Hij verklaarde, dat het republikeinse stand punt in het kort als volgt kan wórden ge formuleerd: als eerste stap voor de uitvoe ring van de resolutie van 28 Januari acht men noodzakelijk terugkeer naar Djokja, vrijlating van de politieke gevangenen en erkenning van de gebieden, die op net ogenblik van de ondertekening van de Ren- ville-overeenkomst onder republikeins ge zag stonden, als republikeins gebied. Op vragen over de houding van de republikein se delegatie ten aanzien van de punten van de „Canadian ruling" had de woordvoerder geen commentaar. Hij verwees naar de in formele besprekingen die thans worden gevoerd, doch gaf te verstaan, dat men van republikeinse zijde het standpunt, dat een bindende verklaring dient te worden ver kregen over het staken van het vuren en de Ronde-Tafelconferentie, „wel strak" achtte. Van Nederlandse zijde had men op deze verklaring geen commentaar. De sultan van Djokja zal hedenmiddag met dr. Van Royen lunchen. De sultan had ook voor zijn vertrek naar Banka dr. Van Royen reeds ontmoet. Waarschijnlijk zal hij niet Woensdag, doch Donderdag naar Djokja terugkeren. Handvest van Raad van Europa wordt heden ondertekend Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde heden te Parijs, dat zijn regering Griekenland en Turkije als stichters-leden van de Raad van Europa zou wensen te zien. De toelating van Duitsland is volgens hem nog niet aan de orde. daar de politieke organisatie van dit land niet ver genoeg is voortgeschreden. Schuman was van mening, dat alle landen met een waarlijk democratische grondwet en een vrij gekozen parlement op hun wens als leden dienen te worden toegelaten. De eerste bijeenkomst van de Raad, welks Handvest heden door tien ministers van Buitenlandse Zaken te Londen getekend zal worden, zal. naar Schuman verwachtte, in Juli of Augustus te Straasburg worden ge houden. Joegoslaven verlieten uit protest 1 Mei-défilé te Praag Het persbureau Tanjoeg meldt dat Stilinovic, Joegoslavïseh ambassadeur te Praag, en commandant Djoeric, Joegosla- visch militair attaché, tijdens het 1 Mei défilé te Praag de officiële tribune hebben •erlaten om te protesteren tegen „het feit, dat Joegoslavië werd beledigd door het hoofdbestuur van het Tsjechoslov/aakse volksfront, en dat het een handvol Joego slavische verraders, die te Praag leven, heeft mogelijk gemaakt aan het défilé deel te nemen en ten aanzien van de Joegosla vische regering een vijandelijke demon stratie op touw te zetten". ZONNIG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. Jn De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: (onge maakt te 10 uur) Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Aanvankelijk langs de Waddenkust nog enkele overdrijvende wolkenvelden. Later vooral zonnig weer met iets hogere temperaturen. 4 Mei: Zon op 5.06 uur. onder 20.09 uur Maan op 9.02 uur. onder 2.06 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1