tlams c 3 „Waarnemers ondervinden geen algemene medewerking van autoriteiten" Nederland op zoek naar nieuwe markten in de Verenigde Staten De beroepsbescherming van artisten en musici Panda en de MeesteivOntdékkmgsreiziger Q Wereldnieuws DINSDAG 3 MEI 1949 2 UNO-Commissie voor Indonesië rapporteert Overzicht van de toestand BATAVIA (Aneta). Een rapport van de UNO-commissie aan de Veiligheidsraad over de militaire toestand op Java en Su matra in de periode van 24 Januari tot 11 April, gedateerd 22 April en ondertekend door de leden van de commissie, bevat de volgende conclusies: 1. In een groot deel van het vroegere republikeinse gebied beheersen de Neder landers slechts de voornaamste steden en wegen. In de gebieden van West-Java en Oost- Java, die vóór 19 December onder Neder landse controle stonden, bevinden zich con centraties van republikeinse strijdkrachten. 2. De vijandelijkheden op Java en Su matra vonden voortgang. Ofschoon veran dering is opgetreden in de omvang van guerilla-activiteiten in verschillende gebie den, is geen enkele belangrijke wijziging in de algehele omvang van deze activiteiten in de twee afgelopen maanden- op getreden. Gedurende die periode kwamen militaire operaties voor, waarbij aan beide zijden tenminste 200 man betrokken wa ren. Bij dergelijke botsingen werden door beide partijen moderne wapens gebruikt. In één geval, een aanval op Djokja, beliep het aantal republikeinse strijdkrachten on geveer 1500 man. 3. In sommige gebieden bestond de ge neigdheid tot verdeling van de guerilla- eenheden. Buiten de regelmatige republi keinse strijdkrachten bestaan er nog strijd groepen zoals de Daroe Islam, kleine be-j wapende communistische benden, ongej- groepeerde extremisten en gewone benden. 4. De Indonesische bevolking lijdt ont beringen omdat bij vijandelijkheden ver liezen onder de bevolking geleden worden en in sommige gebieden de handhaving van recht en orde onbevredigend blijft en er geen persoonlijke veiligheid is. Ofschoon de economische toestanden in sommige gebieden beter geworden zijn, kwamen in andere gebieden ernstige tekor ten voor. In de gebieden, die niet onder Nederlandse controle staan, bestaat de 'meest dringende behoefte aan medische goederen en in sommige gevallen aan me disch personeel. Een vertegenwoordiger van het Interna tionale Rode Kruis voor Zuid-Oost-Azië is verzocht aan de commissie alle mogelijke advies of bijstand tot verlichting van deze toestand te geven. 5. Het schijnt de commissie toe, dat het economisch herstel, de terugkeer van recht en orde en het eind van het lijden slechts kan worden bereikt, indien spoedig alge hele -politieke overeenstemming wordt be- reikt. Het rapport van de commissie bestaat uit drie delen, waarvan het eerste een beschrij ving bevat van de militaire toestand op Su matra en Java, het tweede de. positie van de militaire waarnemers en het derde de conclusies der commissie. Over de militaire toestand zegt het rap port, dat negen pagina's telt, onder meer: In Noord-Sumatra heerst een sporadische guerilla-activiteit, die in hevigheid varieert, waartegen wordt opgetreden met een regel matig patrouilleren en enkele zuiverings acties van de Nederlandse troepen. Tussen 22 Februari en 2 Maart werd Sidikalang tweemaal aangevallen door guerilla's en tot 5 Maart werden daar 23 huizen geheel of ten dele vernield. Sedertdien is in dit ge bied de guerilla-activiteit toegenomen en werden er Nederlandse posten beschoten. In Midden-Sumatra wordt nog gevochten, tengevolge waarvan huizen en dorpen wer den vernield en de bevolking verliezen leed en aan aanzienlijke ontberingen onderhevig was. Een aanvai door Nederlandse troepen op ongeveer 110 republikeinen ten Zuiden van Solok had de dood van minstens 12 republikeinen tengevolge. In het gebied van Boekittinggi (Fort de Koek) werden de zuiveringsacties tegen de guerilla's voortge zet, bii een waarvan gebruik werd gemaakt van vliegtuigen en artillerie, waardoor 20 huizen, twee misigits en een dorp in de vlammen opgingen. In Zuïd-Sumatra vond guerilla-activiteit op beperkte schaal plaats, doch in het gehele gebied van Palembang en de Lampongs is het rustig. De Neder landse troepen hebben een aanval van een 200 man sterke ben-de te Koelatoenka af geslagen waarbij de aanvallers 15 man verloren." Over de toestand op Java wordt in het rapport het volgende gezegd: In het gebied van Bandoeng bevinden zich aanzienlijke strijdkrachten van de Siliwangi-divisie. Hiervan heeft een bataljon ingestemd met de wapenstilstands-voorstellen; de andere bataljons hebben blijkbaar besloten, geen verdere onderhandelingen te voeren. Vol gens zeggen van de Nederlandse autoritei ten heeft de staf van deze divisie zich over gegeven met uitzondering van de comman dant. De positie is in dit gebied verward door de aanwezigheid van de Daroe Islam, een fanatieke organisatie van Moslims, die grote gebieden in West-Java terroriseert en kleine benden gewapende extremisten, die onder de invloed staan van Tan Malaka. De meest recente berichten wijzen er op, dat elk ogenblik de huidige kleine gevechtsaan rakingen tussen de Nederlandse troepen en de Siliwangi-divisie ernstiger afmetingen zouden kunnen aannemen, aldus het rap port, dat opmerkt, dat de beperkingen, die van Nederlandse zijde worden opgelegd aan de militaire waai-nemers, verhinderen, dat er in West-Java buiten'het gebied van Ban tam waarnemingen worden verricht. In het grootste deel van Midden-Java vervolgt het rapport hebben de Neder landse troepen slechts de belangrijkste ste- De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00, 17.45, 20.15 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Franse kamermuziek. 10.00 „Kinderen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Lichte muziek. 12.00 Accordeola. 12.30 Land en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.38 Liederen. 13.20 Ramblers. 13.45 Lichte pianoklanken. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor kleuters. 15.15 De hond in de mu ziek. 15.50 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Malando en zijn orkest. 18..00—20.15 Nationaal programma: 18.03 Reportage. 18.07 Herdenkingsbijeen komst in Ridderzaal. 18.30 Toespraak. 18.33 Rouwmuziek. J9.30 Reportage. 20.00 Trom petsignaal. 20.02 Gedicht „De doden", Muus Jacobse. 20.05 Gramafoonmuziek. 20.25 Sym- phonisch concert: Ouverture „In de natuur", Dworsjak; Vioolconcert no. 1, Bruch, soliste Ida Handel. 9.10 Luisterspel. 22.25 Volkslie deren. 22,45 Rouw-poëzie. 23.15 Bruce Lowe, zang. 23.25 Kwartet Corduwener. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 17.45, 20.15 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9.00 Voor jonge zie ken. 9.35 Symphonïsch concert: Suite no. 2, Bach: Schotse Symphonie, Mendelssohn. 10.30 Morgendienst. 11.00 Nöemie. Perugia, Sopraan. 11.15 „Jona", luisterspel. 12.00 Me- tropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw. 12,33 Blaaskwintet. 13.15 Trio Fantasia. 13.45 Sak sische kapel. 14.40 Voor de vrouw. 15,00 Strijkkwartet in E% Mozart. 15.30 Platen. 15.45 Lichte pianomuziek. 16.00 „Arbeid in vrije tijd". 16,15 Voor de jeugd. 17.30 Piano- duo. 18,00—20.15 Nationaal programma (zie Hilversum I). 20.20 Omroep-orlcest. 21.10 „Zuid-Afrika". 21.30 Lichte muziek. 22.00 „De zee bleef vrij". 22.15 Geestelijke liederen. 22.45 Overdenking, 23,15 Oud-Nederlandse Vioolmuziek. den en wegen onder hun controle. Het rapport geeft dan uitvoerige bijzonder heden over de operatiën in het gebied van Djokja, en over de aanval op 1 Maart door 1500 republikeinen, die werd afgeslagen. Over Oost-Java zegt het rapport, dat af nemende guerilla-activiteit wordt gemeld in het gebied van Toeban, Soerabaja, Ploso en Pandakan. De Nederlandse troepen heb ben hier de patrouillegang geïntensiveerd en ondernamen na aankomst van nieuwe troepen uit Nederland, zuiveringsacties in het gebied van Kediri en Madioen. Enige guerilla-activiteit duurt echter voort en in dit gebied vinden nog steeds aanvallen plaats op convooien. Over de positie der militaire waarnemers zegt het rapport, dat zich wat dit betreft nog geen grote veranderingen hebben voor gedaan. In het algemeen ondervinden zij van de Nederlandse commandant ter plaatse medewerking, doch sommige teams melden, dat sommige waarnemers niet de volle medewerking krijgen. Als' voorbeeld hiervan haalt het rapport beperkingen aan voor het team in West-Java, dat alleen Bantam mag bezoeken. In het algemeen zijn de waarnemers vrijelijk in contact met de bevolking, dooh in bepaalde gebieden aarzelt de bevolking om inlichtingen te geven, hetgeen wordt toegeschreven aan het feit, dat sommige personen, die werden ondervraagd, door Nederlandse autoriteiten in dit gebied werden gewaarschuwd. Het rapport merkt op: „Als de activiteit der waarnemers op enigerlei wijze wordt be perkt, kunnen hun inlichtingen niet dienen als een betrouwbare basis voor het werk der commissie". Over deze aangelegenheid is contact opgenomen met de Nederlandse delegatie. Van fabriek naar verbruiker! Moo i en Filiaal: Haarlem, Zijlstraat 96 Britse soldaten op 6 Mei naar Nederland Onze correspondent in Londen telefo neerde ons; Ongeveer 130 Britse soldaten zullen op 6 Mei met de nachtboot naar Hoek van Holland oversteken. Dit is het regiment zwaar luchtdoel geschut dat gedurende twee of drie maan den in ons land zal worden gelegerd. Het zal worden ondergebracht in de Westen berg-kazerne te Schalkhaar bij Deventer. Een ander regiment vertrekt ter zelfder tijd naar België. Dit bezoek vloeit voort uit de nauwere militaire samenwerking tussen de landen van de Westelijke Alliantie. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de Nederlandse en Belgische generale staven, die willen dat de twee landen zoveel moge lijk profijt trekken van de grote ervaring der Engelse luchtdoelartillerie. Het doel van het bezoek is van zuiver instructieve aard. Er zullen demonstraties worden ge geven voor het toekomstig kader van onze luchtdoeltroepen. Ook zullen de gewone manschappen in de oefeningen worden in geschakeld. De nadruk ligt bij dit alles op het leren omgaan met de uitgebreide radar installatie, waarmee de batterij, die uit vier mobiele 3,7 luchtdoelkanonnen bestaat, is uitgerust, De Engelsen beschikken op dit gebied over het best denkbare materiaal. Overneming van Amerikaanse methoden van reclame, verpakking en afzet gewenst WASHINGTON, (ANP. Aneta). In een beschouwing over de buitenlandse handel van Nederland, schrijft de heer Buchdahi van de Europese, afdeling van het Bureau voor de Internationale Handel van het Amerikaanse departement van Handel in het nummer van deze week van Foreign Commerce Weekly, het officiële orgaan van het departement, dat dé bui tenlandse handel van Nederland de laatste tijd belangrijke verschuivingen vertoont, welke veroorzaakt zijn door het gedeelte lijk wegvallen van Duitsland als handels partner, de soberheidspolitiek van Enge land, de Indonesische moeilijkheden en de beperking van de invoer uit het dollar- gebied. Hij voorspelt dat het Europese herstelprogramma ongetwijfeld verdere verschuivingen in de Nederlandse handel zal teweegbrengen, daar er in grotere mate gestreefd wordt naar verhoging van de invoer uit de andere aan dit programma deelnemende landen, voor zover dit econo misch gerechtvaardigd is, en er grotere na druk wordt gelegd op intensiever pogin gen tot verhoging van de uitvoer met de hulp van Nederlands deelgenoten in de Benelux. Uiteenzettende, dat de Nederlandse uitvoer naar Amerika aanzienlijk moet worden opgevoerd, wil men een groter evenwicht bereiken in het handelsver keer tussen beide landen, wijst de heer Buchdahi er op, dat door het Neder landse bedrijfsleven met steun van Ne derlandse regeringslichamen ernstige pogingen in het werk worden gesteld om in de Verenigde Staten nieuwe markten te veroveren. Volgens de heer Buchdahi zal echter een intensief marktonderzoek, alsmede het overne men van de Amerikaanse methoden op het gebied van reclame, afzet en verpakking waarschijnlijk noodzakelijk zijn om tastbare resultaten te ver krijgen. Hij constateert, dat de Nederlandse han del met de landen van Oost-Europa gelei delijk weer het vooroorlogse niveau na dert, ofschoon het grootste gedeelte van deze handel met Tsjechoslowakije wordt gevoerd. Verwacht kan worden, zo schrijft de heer Buchdahi yerder, dat de Neder landse uitvoer naar de overige 'Europese landen geleidelijk zal toenemen niet alleen omdat Nederland debiteur is van de meeste dezer landen, doch ook omdat de vraag naar verbruiksgoederen in deze landen zeer groot is en de Nederlandse koopwaar overal een zeer goede reputatie geniet. De schrijver van het artikel is van oor deel, dat de steeds groter wordende ver scheidenheid der Nederlandse producten Een Nederlandse fabriek van motorfietsen In de vroegere electrische centrale aan de Rijnkade te Arnhem is een'fabriek van motorrijwielen van de N.V. W. Kaptein geopend. Deze fabriek heeft reeds sedert Februari van dit jaar in alle stilte gewerkt met 50 man personeel. Zij leverde 300 mo torrijwielen af. De productie bedraagt thans 20 per dag. Men hoopt 10.000 stuks per jaar te produceren. Bij de opening waren afgevaardigden van de Franse moe derfabriek „Motobecane" aanwezig. Nederland mag de in licentie gebouwde machines ook op grote schaal exporteren. Er moeten nog enkele onderdelen uit Frankrijk komen, doch weldra zal men in Arnhem geheel zelfstandig kunnen produ ceren. Twee typen worden thans vervaar digd. Nog voor het éinde van het jaar ver wacht men bovendien een ultra licht en goedkoop motorfietsje te kunnen vervaar digen. aanleiding voor de Amerikaanse impor teurs diént te zijn om te trachten meer van deze producten in Amerika aan de markt te brengen,'in het bijzonder indien de Nederlandse exportprijzen, die voor sommige artikelen nog steeds zeer hoog zijn, meer in overeenstemming met de AmeÊikaönse of"'de wereldmarktprijzen zouden kunnen worden gebracht. De heer Buchdahi noemt de Belgisch- Nederlands-Luxemburgse douane-unie. de eerste stap op de weg naar het scheppen van een der belangrijkste eenheden op het gebied van de internationale handel, en merkt op, dat het tot standkomen van een volledige economische unie nog steeds ernstige, hinderpalen in de weg staan, en dat het nog steeds te betwijfelen valt, of het mogelijk zal zijn in de naaste toekomst een volledige economische unie te berei ken. Hij geeft als zijn mening te kennen, dat de doeltreffendheid van de Benelux op het gebied van de internationale handel reeds is gebleken tijdens de tarief on der handelingen te Genève in de zomer van 1947 en op de internationale handelsconfe rentie te Havanna, en dat men veilig kan aannemen, dat de gecombineerde economi sche macht der drie landen het hun ge makkelijker heeft gemaakt hun doeleinden te verwezenlijke in de onlangs met Zwit serland over tariefsconcessies gevoerde onderhandelingen, dan wanneer zij ieder afzonderlijk hadden onderhandeld. Om dertien uur vrij op nationale feestdag Het College van Rijksbemiddelaars heeft' met betrekking tot de arbeidstijd in het particuliere bedrijfsleven op de nationale feestdag vergunning verleend om op deze dag om dertien uur vrijaf te geven, zonder dat deze vrije middag in mindering komt op de jaarlijkse vacantie of snipperdagen. HOOGWATERTIJDEN Dinsdag 3 Mei: 6.37 en 19.03 uur. Woensdag 4 Mei: 7.23 en 19.53 uur. LAAGWATERTIJDEN Dinsdag 3 Mei: 2.14 en 14.38 uur. Woensdag 4 Mei; 2.55 en .15.13 uur. Semi-profs voelen zich gedupeerd Enige tijd geleden werd van officiële zijde nog eens herinnerd aan- een besluit van de burgemeester van Haarlem, waar bij het optreden van anderen dan beroeps musici en -artisten in cafés, restaurants en dergelijke onmogelijk werd gemaakt. Deze maatregel, die uiteraard de volle dige instemming geniet van de Nederland se Organisatie van Musici en Artisten» werd genomen-in afwachting van de aan vaarding van een zich in vergevorderde staat van voorbereiding bevindend wets ontwerp, dat tot strekking heeft de be roepsmusici en -artisten te beschermen, door alleen hun een werkvergunning voor openbare gelegenheden die onder de drank wet vallen te verlenen, die ingeschreven staan in een centraal register. Op het ogen blik is deze materie plaatselijk geregeld of in het geheel niet geregeld en geldt in Haarlem het voorschrift, dat als beroeps musici of -artisten worden aangemerkt diegenen, die in het bezit zijn van een door het Gewestelijk Arbeidsbureau uitgereikte „beroepslegitimatie". Nu is het duidelijk, dat door deze bepa ling de zogenaamde semi-profs, dus zij die overdag een bepaalde niet-artistieke werk kring hebben, doch die 's avonds bij wijze van bijverdienste als pianist, accordeonnist enz. in een bar ,pf dancing optreden, wor den gedupeerd. De semi-profs voeren tegen dit voor schrift aan, dat zich in hun rijen heel wat uitstekende krachten bevinden, die een vergelijking met dé doorsnee-beroeps musicus met glans kunnen doorstaan. Zij wijzen erop, dat na de bevrijding in'het amusementsbedrijf een hausse ontstond, die tal van lieden, die in hun vrije tijd een instrument hadden leren bespelen, hun oorspronkelijk beroep deed verlaten om „beroepsmusicus" te worden, hoewel de door hen geleverde prestaties deze betite ling absoluut niet wettigden. De terugkeer tot normale verhoudingen had, volgens de semi-profs, toch niet tot gevolg, dat alle niet-bona fide musici weer tot hun oude beroep terugkeerden, hetgeen zij verkla ren uit het geldende tarief van vijf gulden per uur voor „losse avonden", waardoor met een betrekkelijk gering aantal beidsuren toch reeds een hoog inkomen wordt verworven. Met het oog hierop wij zen de semi-profs op een zekere eenzijdig heid in de getroffen maatregelen: het wordt de beroepsmusici, die slechts halve dagen behoeven te werken om een behoor lijk loon te verdienen, niet verboden een nevenbetrekking te aanvaarden, doch de semi-profs wèl. Voorts zijn zij van mening, dat de „beroepslegitimatie" afgegeven wordt, zonder dat een tot oordelen bevoegd persoon heeft vastgesteld of de aanvrager in kwestie een fis van een cis kan onder scheiden. Van de zijde van de Arbeidsbemiddeling voor musici en artisten wordt hier tegen over opgemerkt, dat de gulden tijd voor deze categorie reeds lang voorbij is. Op het ogenblik zijn gemiddeld reeds twintig van de tweehonderd ingeschreven muzikanten werkloos en dat is dan nog een gunstige Een compositie voor een huis Hendrik Andriessen in Den Haag geïnstalleerd Hendrik Andriessen is Maandag geïnstal leerd als directeur van het Koninklijk Conservatorium voor Muziek in den Haag, als opvolger van Sem Dresden. Mr. G. A. van Haeften, voorzitter van de Commissie van Toezicht van het Conserva torium sprak er zijn blijdschap over uit, dat Andriessen de benoeming naar den Haag had aangenomen. Mr. van Haeften besprak vervolgens de wenselijkheid van een lang directeurschap. Het speet ,hem, dat de leeftijd van de nieuwe directeur de school zou nopen reeds over een goede tien jaar weer een opvolger te moeten zoeken. Spreker hoopte dat de heer Andriessen zou meewerken aan de tot standkoming van een betere huisvesting van het conservatorium. De inspecteur voor het muziekonderwijs, dr. C. L. Walter Boer, wenste het conser vatorium geluk en hoopte dat deze instel ling onder Andriessens directie een tijd van bloei tegemoet zou gaan. Namens leraressen en leraren sprak Leon Orthel. „Men spreekt reeds ovex- de school van Hendrik Andriessen, hetgeen een grote lof is", zeide deze. Willem Andriessen, directeur van het Amsterdamse Conservatorium, wenste zijn broer namens deze instelling geluk. Hij hoopte, dat de broederlijke band tussen hen beiden ook de samenwerking tussen de conservatoria van Amsterdam en Den Haag ten goede zou komen. Tenslotte verklaarde Hendrik Andriessen alles te zullen doen, wat in het belang van het conservatorium was en van harte te zullen meewerken aan een nieuwe behui zing. Onder grote hilariteit zeide de heer Andriessen, dat hij echter eerst voor een eigen huis zou zorgen en dat hij degene, die hem hieraan zou helpen met een compositie zou belonen. verhouding. Bij de beoordeling van de ho noraria moet men niet alleen de inkom sten-, doch ook de weeldebelasting in aan merking nemen die afgetrokken worden. Bovendien liggen de zogenaamde engage mentstarieven beneden de vergoeding die voor een „losse" avond wordt gegeven. Het Arbeidsbureau past zelf een selectie toe op de kwaliteit van de ingeschreven kunstenaars. Is het bijvoorbeeld bekend, dat een matig pianist vroeger glazenwas ser was en is hij - werkzoekende dan zal men hem zoveel mogelijk in zijn oude be roep plaatsen. Weigert hij het aangeboden werk, dan vervalt zijn overbruggingsgeld. Ten aanzien van het argument dat artisten wel een bijbaantje kunnen aanvaarden en kantoorbedienden niet, werd ons nog ge zegd, dat men wel moet bedenken, dat het een ieder vrij staat beroepsmusicus te wor den. Is men als semi-prof van zijn eigen kwaliteiten zo overtuigd en vaak terecht dat men zich door deze beschermende maatregelen gedupeerd voelt dan dient men consequent te zijn en zich ook als be roepsmusicus te laten inschrijven. Doch de ervaring leert, dat deze groep de „vast heid" van een kantoorbetrekking tenslotte toch verkiest boven de wisselvalligheid van een kleinkunstenaarscarrière. Uiteraard blijft voor de semi-profs de mogelijkheid bestaan in besloten bijeen komsten op te treden. Amateur-toneel Kunstkring Jan Campert Het reeds vaak door amateurs vertoonde toneelstuk „Jong zijn we maar eenmaal" van Henk Bakker behandelt een geval van hevige liefde tussen twee afzonderlijk ge trouwde mensen, die omstreeks hun veer tigste jaar samen een nieuw en gelukkig leven willen beginnen, doch dit voornemen zien stranden op de ag'gressieve houding van hun diepgeschokte wederzijdse kinde ren. Het zit goed in elkaar en behelst een nuttige voorraad van de algemene gevoe ligheden, waar het grote publiek nu een maal om vraagt, al ontsporen deze wel eens tot affreuze banaliteiten. Vooral uit de hard aankomende cynische opmer kingen der Jongste generatie spreekt ech ter een scherp waarnemingsvermogen, zo dat men herhaaldelijk, ondanks de over drijving der situaties, wordt getroffen door een maar al te natuurlijke toon. Eigenlijk was het jammer dat de kunst kring „Jan Campert" de gisteravond onder leiding van de heer A. v. d. Borg in de schouwburg gegeven voorstelling soms te ver in de richting van het louter theatrale stuurde, want overigens stond deze op een zeer redelijk peil. In het niet erg belang wekkende derde bedrijf, waarvan de in houd immers reeds min of meef werd samengevat in de, laatste zinnen voor de pauze, zag men zelfs enkele uitzonderlijk goede scènes in een pakkende atmosfeer. Wel dienen de spelers te streven naar ver fijning der uitspraak en opvoering der ver staanbaarheid. 'Men kan niet straffeloos een aantal woorden samenkoppelen, om dat daardoor het gevaar ontstaat de bete kenis te onderdrukken, zoals bijvoorbeeld in de zin: bah, wat een banaalidylle! Wies van der Laan en Frans Pennaerts probeerden met veelvuldig succes het nodige karakter in hun rollen van ge- desillusionneerde grote kinderen te leggen. Miep Toprnend-Ram en Wim Nottelman Waren"'" vrij acceptabèl als de móéder en haar mipnaar,Als. de huisvriend op vrijers voeten groeide Koos Toornend niet boven een onpersoonlijke raisonneur uit. Voor treffelijk typeerde Nel Beukman-Blauw de bedroefde echtgenote van de ontrouwe ad vocaat. waaruit men voor de zoveelste keer kan leren, dat niet de lengte van de tekst de hoogte der prestatie bepaalt. Ook de dienstbode, die het volgens een betreu renswaardige toneel-traditie de jonge heer des huizes lastig maakt, viel een aardige vertolking ten deel. Het verwondert mij telkens opnieuw dat de toeschouwers niet merkbaar aanstoot nemen aan de buiten gewoon onbehoorlijke manier, waarop dit meisje de deur wordt gewezen. Al met al bood het spelbeeld, ondanks veel storende kleinigheden, een niet ge ringe vooruitgang. Zoals gewoonlijk bij deze vereniging vulde het symphonie- ensemble „Orpheus" onder leiding van de heer H. Th. Lindebom de pauzes tussen de bedrijven met populaire muziek. DAVID KONING Ned. Christ. Vrouwenbond Zoals reeds werd gemeld, zal de alge mene vergadering van de Ned. Chr. Vrou wenbond op Dinsdag 17 Mei te Haarlem gehouden worden en wel in het Krelage- huis. De presidente, mevrouw A. Knoppers- Valkenier te Amsterdam, zal een openings woord spreken, waarna de jaarverslagen zullen worden uitgebracht. Des morgens zal het afscheid en de in trede van bestuursleden plaats hebben. Of schoon de eerste secretaresse, mevrouw E. Frölich-Hoenderdos te Beverwijk, aan vankelijk had bedankt, heeft zij zich op aandrang van het dagelijks bestuur weder beschikbaar gesteld. Op 1 Januari 1948 telde de Bond 310 af delingen met 36913 leden, op 31 December 340 afdelingen met 41118 leden. 55. Zo had de Bey dus recht gesproken. Heer Geofridus Goudhakker mocht naar caponiet gaan zoeken op de plaatsdie Joris op zijn kaart had aangegeven; Joris was veroordeeld om levenslang kleren te borstelenen Panda werd de deur uit ge gooid. Nu, dat laatste ging al heel gemak kelijk, zoals je wel ziet! Hij viel de hoge stoep af en kwam met een bons op de grond terecht, waar hij even versuft bleef zitten. „Wat is het leven toch moeilijkdacht hij, toen hij iveen overeind kwam. „Ik heb nu toch echt geen kwaad gedaan!" En zo liep hij langs de muur van het paleis, zon der nog te weten waar hij heen moest gaan.totdat hij, vlak bij zich, een zacht geneurie hoorde. Dat kwam uit een tralie venstertje, d,at net even boven de grond uit kwam. Panda keek naar binnen en jawel, hoor.daar zat Joris Goedbloed in een afschuwelijke kelder, waar hij bezig was de kleren van de sultan te borstelen. „O eh.dag Joris," zei Panda bene pen, door het venstertje heen. „Kan ik iets voor je doen?" „Ach zijt gij daar, mak kertje?" vroeg Joris, terwijl hij gelijktijdig zijn geborstel en zijn geneurie onderbrak. „Neen, gij kunt niets voor mij doen. Ziet hier zit ik, en ik draag mijn lot opge wekt! Misschien was mijn plan met het caponiet toch niet zo goed als ik wel dacht! Nu zal ik dus kleren blijven borstelen welaan, het zij zo! Ween niet om mij; troost u met de gedachte, dat ik hier een heerlijke rust geniet, en ga dan uw eigen weg Zo namen zij afscheidmaar niet voor goed, denk dat niet! Want hoewel Panda nu op stap ging om lopend naar huis terug te keren, stond er nog heel wat te gebeu ren. Wacht maar eens tot de volgende keer lm een smeltkroes Benedenstad Batavia wordt verdeeld in twee parten: de boven- en de benedenstad. Van deze: twee wordt de benedenstad verondersteld! het warmste te zijn, maar de meeste men-' sen merken, gezien de algemene hitte, dit! minimale verschil niet op. Ofschoon on-: langs iemand in de benedenstad opmerkte:! „Als er hier nu sneeuw lag, och och, wall zou het dan verschrikkelijk dooien!" Die benedenstad is het oudste deel yaw de stad Batavia. Hier woonden enkelé eeuwen geleden Hollanders als Jan Pie- tersz. Coen en Pieter Both, statig rond-j stappend in dikke fluwelen pakken met; hoge kanten kragen. Zij hebben vele spo ren van hun verblijf achtergelaten. Dege-, lijk en stevig, als de Hollander' ook toer. al bouwde, staan hier in het Noordelijk gedeelte van Batavia sombere, donkere pakhuizen en ex-gouvernementsgebou wen, die meer aan een Amsterdamse gracht, thuishoren dan hier, bakkend onder def „koperen ploert". Hier en daar staan nog een oud kanon, een enkel monument, alles in dezelfde donkere kleur, waar zij ookj in het vaderland van plachten te houdeni Als dat in Amsterdam en Enkhuizen, in Alkmaar en Stavoren goed genoeg was, waarom dan niet in Jacatra? En zo groeven zij hun grachten, waas de muskieten bij millioenen tegelijk in weelde en voorspoed in opgroeiden, en leefden hun eigen, Hollandse leven. Na-j tuurlijk, het waren pioniers, zij het dari weinig gewetensvolle. Maar hun aanpas singsvermogen was maar gering en daarom mag het geen wonder heten dat Hollandse gezinnen, na het vertrek van één van hen naar „Indiën", geen enkele hoop meer hadden dat zij hem nog terug zouden zien. Temeer ook, daar de reis alleen al een zaak was van ruim anderhalf jaar. En nog een oorzaak het was in die dagerj evenmin als nu een veilige aangelegen heid, buiten de steden te komen. Dé BanJ tammers, Engelsen en Portugezen waren' op 'de aanwezigheid van de Hollanders weinig gesteld. Om tot de huidige tijd terug te komen; Tegenwoordig is de Bataviase benedenstad in vele opzichten het tehuis van allesj was slecht en a-moreel in deze stad is 'en I verder is het ongetwijfeld het meest pitto-! c reske deel en zijn er de meeste kantoren x van Hollandse zaken gevestigd. Maar eij1 wonen geen Europeaxxen in de beneden* I stad. Alleen een deel der Indonesiërs, Ara bieren en Chineze/i hebben daar hun hui zen. Die leven tussen de reliquieën van eer vorige de eerste fase van hetcon tact tussen Nederland en Indië. E. P. Hoog Afrikaans bezoek in Brussel. Dl koning van Ruanda in nationale kleder dracht bij zijn moderne auto voor heI ministerie van koloniën in Brussel, waal hij officieel werd ontvangen. Olie. Duitse geologen hebben in het' gebiei .-tussen de Eems en de Nederlandsi grens nieuwe belangrijke olie-vooxra den aangetroffen, aldus bericht het me Britse licentie verschijnende BexTijnsi blad „Die Welt". De nieuwe vondstei zijn gedaan bij boringen op enkele kilo meters afstand van de Nederlands! grens. Men verwacht, dat hier een be langrijk olieveld ontsloten kan worden aldus het blad. Montgomery op tournée. Veldmaarschall Montgomery, voorzitter van de .com missie van opperbevelhebbers dei Westelijke Alliantie; is te Parijs aange komen. Montgomery zal een bezoel brengen aan Frankrijk en Nederland en denkt 15 Mei naar Engeland terug t< keren. Oude bekenden. Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat Italië en Albanië zijn overeengekomen de diplomatieke be trekkingen tussen beide landen te her vatten. Dit besluit is genomen als resul taat van oixderhandelingen die in de zomer van 1948 te Sofia tussen Ita liaanse en Albanese vertegenwoordi gers zijn begonnen. Lichtpunt. Dr. Hans Witte, directeur van de electxlciteitsmaatschappij in Oost- Berlijn, heeft medegedeeld dat het ver bruik van electrische stroom in de Rus sische sector van Berlijn gedurende de maanden Mei en Juni niet aan beper kende bepalingen onderhevig zal zijn. Hij voegde hieraan toe dat, indien er „een redelijke mate van samenwerking tussen de autoriteiten der vier Berlijn- se sectoren kon worden bereikt, het gebruik van electrische stroom in de Westelijke sectoren van Berlijn even eens zou kunnen worden vrijgegeven": Oud. Uit Osnabrück wordt gemeld, dat in het in de omgeving van Osnabrück ge legen Schweger-hoogveengebied twee voortreffelijk bewaard gebleven men selijke skeletten zijn gevonden, waar van men aanneemt, dat zij ongeveer 2500 jaar oud zijn. De beide skeletten zijn van een man en van een vrouw, beide ongeveer 1,90 meter lang; de ge raamten werden aangetroffen in een kleed, dat was geweven uit hertenhaar. De skeletten zullen in het museum te Hannover worden ondergebracht,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2