c 3 Het eeuwfeest van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort De bevoegdheden van staatssecretarissen Enorme belangstelling uit het buitenland voor Britse jaarbeurs Nota genomen De helicoptère gaat weer sproeien DINSDAG 3 MEI 1949 3 De verpleging en geneeskans van de geesteszieken zijn in die 100 jaar enorm verbeterd In vroeger eeuwen werden de krankzin nigen in een Dolhuis opgesloten. Dit ge schiedde uitsluitend om de maatschappij tegen hen te beschermen. Van verpleging was nauwelijks sprake, van het aanwenden van middelen tot genezing in het geheel niet. De ongelukkigen werden dikwijls in vervuilde hokken aan kettingen geklonken, terwijl het ook geen zeldzaamheid was, dat zij op kermissen te kijk gesteld werden. Pas tegen het midden van de 19e eeuw drong het besef door dat de krankzinnigen recht hadden op een menswaardiger behan deling. In een wet werd voorgeschreven dat de provinciale besturen voor verpleegruim- te moesten zorgen. Noordholland was (en bleef) de enige provincie die eigen krank zinnigengestichten ging exploiteren. De an dere provincies volstonden met het sluiten van contracten met particuliere gestichten. 26 Juni 1849 opende Noordholland het eerste gesticht „Meerenberg", te Santpoort, waartoe een fraai buiten van 75 ha was aangekocht. Aanvankelijk'was dat op 300 patiënten berekend, maar al spoedig bleek, dat uitbreiding noodzakelijk was. Thans heeft de provincie drie ziekenhuizen voor geesteszieken, behalve in Santpoort, ook in Castricum en Medemblik. Het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort kan thans wat zijn gebouwen en inrichting betreft, 1520 patiënten onderdak verlenen. Op dit ogenblik zijn er evenwel niet meer dan 1400. maar het halve paviljoen, dat tijdelijk bij het Rode Kruis in gebruik was als sanatorium voor tuberculoselijders, is enige tijd geleden ontruimd. Het wordt nu gerestaureerd en verwacht kan worden, dat het over enkele maanden weer in gebruik genomen kan worden voor de verpleging van geesteszieken. Dan wordt het aantal patiënten opgevoerd tot 1520. Er werken 11 doctoren, terwijl onder het personeel, dat 550 man sterk is, 380 verplegenden zijn. In de loop der 100 jaar is er zeer veel Verbeterd op het gebied der verpleging. „Meerenberg" was het eerste gesticht op het platteland van Europa waar de verple ging zonder mechanische dwang (iriwikke- 3ing, spanlakens, dwangbuizen, enz.) werd toegepast. Een belangrijke datum in de geschiedenis Van het ziekenhuis is 1918, toen de open, of „aangewezen" afdeling werd ingevoerd. Dit en andere verbeteringen hebben er toe ge leid, dat nu zelfs 21 van de 24 afdelingen tot het „aangewezen" gedeelte behoren. Het eigenlijke gestichtsdeel (waar patiënten verblijven met machtiging van de officier van justitie) is dus klein. "Verreweg het grootste gedeelte der patiënten heeft dan ©ok volledig vrijheid van beweging zoals 4n elk ziekenhuis voor lichamelijke zieken. De nieuwe verplegings- methode Over behandeling en verpleging, waar over het grote publiek altijd nog geheel ©njuiste voorstellingen heeft, kan hét vol gende worden gezegd. Van de opgenomenen worden jaarlijks gemiddeld tussen 70 en 80 weer genezen ontslagen. Bij de verpleging wordt gestreefd naar een zo groot mogelijke vrijheid en eerbied voor de persoon van de geesteszieke mede mens. Er wordt uitgegaan van de principes, be rustende op de actieve therapie van Simon, welke in 1926, in.de tijd van de directeur Van der Scheer, zijn intrede in het Zieken huis deed, en een ware revolutie ten aan zien van de vroegere opvattingen teweeg bracht. Het geleidelijk verkregen inzicht, dat krankzinnigen zieken zijn, mag niét voeren tot een schouder ophalend aanzien van hun eventuele onmaatschappelijke ge dragingen, en nog minder tot het beletten daarvan door dwang. Er is ook bij de ern stigste zieke nog voldoende van de mense lijke persoonlijkheid over, waarop door heropvoeding opnieuw kan worden opge bouwd. De verpleging beoogt dus te zijn een heropvoeding, een weder aankweking van de verloren aanpassing en van sociale gedragingen. Met name moet verantwoor delijkheidsgevoel aan de patiënt worden bijgebracht. In deze paedagogïsche arbeid is het gehele personeel (ook de niet-verplegenden) inge schakeld. Het werk van het verplegend personeel is door de nieuwere opvattingen wel moeilijker, maar ook zeer veel boeien der en belangrijker geworden. De inrichting van het milieu- moet zo menswaardig, gezellig en normaal mogelijk zijn. Hoge hekken en muren, dikke ruiten en tal van ouderwetse veiligheidsmaatrege len zijn evenzeer uit den boze als overbodig, nu de patiënten hebben geleerd een nor male omgeving te respecteren en te waar deren. De arbeid is een der voornaamste hulp middelen bij de actieve therapie. Behou dens de lichamelijk zieken, is letterlijk iedere patiënt bezig met werk dat aangepast is aan zijn vermogens en dat nooit onnuttig mag zijn. De arbeid wordt aangemoedigd en naar de betoonde ijver beloond in pen ningen, die geldig zijn in eigen winkel en café, of ingewisseld kunnen worden tegen gewoon geld. Een ander zeer belangrijk hulpmiddel is de lichamelijke opvoeding, gegeven door een speciale leidster. Ze bestaat in allerlei bewegingsoefeningen en volksdansen. Ontspanningen van velerlei aard vullen de genoemde hulpmiddelen aan en hebben evenals deze een psycho-therapeutische in- vloed. Er zijn passieve ontspanningen: het bijwonen van voorstellingen in de zaal Musis Sacrum, en actieve, zoals het deel nemen aan het zangkoor, de beide muziek corpsen, schaken, bridgen, zwemmen, vis- «en, voetballen en. de wandelsport. Een grote patiënten-wandelgroep kwam met een der belangrijkste groepsmedailles van de 4- daagse thuis. Ook de medische behandeling der patiën ten is in de laatste jaren zeer veel vooruit gegaan, terwijl ook in verschillende geval len langs chirurgische weg verrassende resultaten bereikt worden. Wij waren dezer dagen door de genees heer-directeur dr. G. Kraus uitgenodigd een kijkje te nemen in het ziekenhuis. Met belangstelling hebben wij, onder zijn lei ding en met voorlichting van zijn medische 6taf, alles gezien en daarbij de indruk ge kregen dat de verpleging van geesteszieken daar op een hoog peil staat en dat alles gedaan wordt om zelfs naar het volmaakte op dit gebied te streven. Wij zagen daar veel interessants, waar over wij in een der volgende nummers nog iets zullen vertellen. Wel geven wij reeds ou onze totaal-indruk: Er wordt in het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort belangrijk werk verricht tot heil der mensheid! Daarom is er aanleiding dit eeuwfeest te Vieren. De voornaamste punten zijn, behalve de officiële herdenking die op 27 Juni plaats heeft, de onthulling van een monument op het voorplein, geschonken door patiënten en oud-patiënten, familieleden, personeel en oud-personeel. Dit monument, vervaar digd door de beeldhouwer Richter, symbo liseert de opheffing van de verpleging naar een hoger niveau. In het voetstuk staat de naam gebeiteld van Johannes van Duuren, een eenvoudig man, die zonder enige oplei ding te hebben gehad, in het begin der vorige eeuw, te Nijmegen in het Cellen- broederenhuis, de meest verlichte denk beelden omtrent de verpleging in toepas sing bracht. Het programma vermeldt voorts een reünie voor oud-personeelsleden, een open luchtspel opgevoerd door patiënten, waarin de evolutie van de verpleging wordt weer gegeven, een kermis, een vuurwerk, een sportdag waaraan wordt deelgenomen door patiënten van andere psychiatrische inrich tingen en door de patiëntenvereniging in samenwerking met de N.H.W.B. georgani seerde, wandelmarsen. Er zal ook een gedenkboek, waarin de voornaamste feiten uit de geschiedenis van het Ziekenhuis worden gememoreerd, ver schijnen. De 9 Muzen Expositie te Bolsward. Te Bolsward is door burgemeester d'Ailly van Amsterdam een tentoonstelling van negentiende eeuwse kunst geopend, die voor Friesland uniek mag worden genoemd. De kunstvoorwerpen zijn onder meer in bruikleen afgestaan door de heer G. J. Droste te Haarlem, ir. V. W. van Gogh, het Rijksmuseum te Amsterdam, de „Vereniging tot het vormen van een open bare verzameling van hedendaagse kunst" en de gemeente Amsterdam. Vergeten muziek. Gedurende de maand Mei zullen de violist Willem Noske en de cembalist Hans Schouwman voor Hilver sum II een reeks van vijf concerten geven, gewijd aan vergeten Nederlandse muziek uit de achttiende eeuw. De programma's werden samengesteld in overleg met de Delftse musicoloog W. H. Thijsse, die ook de toelichting zal verzorgen. Uitgevoerd zullen worden werken van Jacobus Nozeman. Alber- tus Groneman, C. F. Hurlebusch, Gerardus Havingha, Quirinus van Blankenburg, Rijnoldus Popma van Oevering, Elias Brome- muller en C. F. Ruppe. Goethe-tentoonstelling. Te Bielefeld in de Britse zóne zal een tentoonstelling worden gehouden van ongeveer 800 originele docu menten, die op Goethe betrekking hebben. De expositie bevat vele manuscripten en handtekeningen van Goethe en voorts hand schriften van vrouwen, vrienden en personen, die in de omgeving van de dichter hebben vertoefd. Het hoofdgebouw van het Provinciaal Ziekenhuis Novum in de Grondwet In belangrijke mate een politieke figuur (Van onze parlementaire redacteur) Dezer dagen zijn, nadat dit reeds gebeurd was aan Economische Zaken, een staats secretaris van Oorlog en een van Marine benoemd. De mogelijkheid hiertoe is ge schapen door de Grondwetsherziening van 1948. Een dergelijke functie was tot 1948''in onze staatsregelingen en Grondwetten on bekend. Wel zijn er eerder secretarissen van Staat geweest, bijvoorbeeld tijdens de staatsregeling van 1801. Artikel 32 daarvan bepaalde, dat behalve een algemene secre taris van staat aan het staatsbewind (de uitvoerende macht), een secretaris van -staat voor de Buitenlandse Zaken en clrie andere met vermelding van de door hen eventueel te leiden departementen van algemeen bestuur werden toegevoegd.. Het staatsbewind had echter ook de mogelijk heid een Raad aan het hoofd van zulk een departement te benoemen. De staatsregeling van 1805 hield in, dat de raadpensionaris toen het staatshoofd een algemene secretaris van staat be noemde, belast met het contrasigneren van alle door hem uitgevaardigde acten, en voorts vijf secretarissen van staat, ieder staande aan het hoofd van eeh met name genoemd departement. Onder Lodewijk Napoleon deden voor het eerst de ministers hun intrede, toen ministers van staat ge noemd. De Koning, die hen benoemde, be paalde tevens hun aantal en werkzaam heden. Lodewijk Napoleon genoot aanvan kelijk W. F. Roell's bijstand als minister secretaris van staat, een ambt, dat naar de mening van de vorst te veel ging lijken op dat van een eerste minister. Hij wilde, zo als hij eens heeft gezegd, zelf zijn eerste minister zijn. In het tijdperk, dat met de herverkrijging van onze onafhankelijkheid in November 1813 aanbrak, liet de souve- reïne vorst zich in den beginne voor de leiding van de departementen van alge meen bestuur bijstaan door secretarissen van staat. Vrij spoedig daarop echter kre gen die functionarissen, althans de meesten hunner, de titel van minister. De Grondwet van 1815 (art. 71) gewaagt van een secretaris van staat, vice-Presi- dent van de Raad van State. Bovendien had Koning Willem I de beschikking over een algemeen secretaris van staat, hoofd van de staatssecretarie, vergelijkbaar met de huidige functie van directeur van het Kabinet der Koningin. Destijds had een algemeen secretaris van staat een bijzonder invloedrijke positie. Deze functionarissen zijn gelijk te stellen met ministers. Onze Grondwet sprak tot 1938, behalve in het artikel, dat sedert 1848 bepaalde, dat de koning onschendbaar is en de ministers verantwoordelijk zijn, slechts van „de hoof den der ministeriële departementen". Pas sedert 1938 treft men in de Grondwet in de plaats daarvan de term „minister" aan. De Grondwetgever is tot die wijziging overgegaan, omdat hij in genoemd jaar een bepaling invoegde, waardoor de koning bovendien ministers kan benoemen, niet belast met de leiding van een nünisteriëel departement, zogenaamde ministers zonder portefeuille. Artikel 79 onderging in 1948 een nieuwe aanvulling door de bepaling, die de moge lijkheid schept een of meer staatssecreta rissen te benoemen. Daar er tussen deze en ministers wel enig onderscheid bestaat, heeft de Grondwetgever er van afgezien, juist vanwege de voorgeschiedenis, deze functionarissen secretarissen van staat te noemen. Hoofdgedachte van de in 1948 geschapen regeling is, dat intern de staatssecretaris onder-minister is, maar tevens, dat hij naar buiten in elk geval waarin hij optreedt, de minister is. Intern blijft de staatssecretaris ondergeschikt en verantwoordëlijk tegen over zijn minister, doch zowel tegenover de burgerij is hij, ook inzake de wettelijke be voegdheden van de minister, als ten op zichte van de volksvertegenwoordiging wèl met een minister gelijk te stellen. Zo heeft onder meer zijn ondertekening dezelfde, betekenis en rechtskracht als die van een minister. Wanneer de minister tot ontslag wordt gedwongen zal de staatssecretaris hem vrij wel steeds volgen, al heeft men van rege ringszijde erkend, dat het denkbaar is, dat de staatssecretaris volkomen buiten het ge-, schil staat, dat de minister tot aftreden noopte en dat hij met diens opvolger tot- volledige overeenstemming kan komen. Het parlement kan de staatssecretaris ter verantwoording roepen en hem even tueel ook ten val brengen. De staatssecre taris is dus in belangrijke mate een poli tieke figuur en niet louter een deskundige rechterhand van de minister. Bij de behandeling van de desbetreffende aanvulling van de Grondwet in het parle ment was men het er over eens, dat de staatssecretaris aan de beraadslagingen van de ministerraad slechts zal deelnemen, als hij daartoe wordt uitgenodigd en dat hij geen stem in de ministerraad heeft. In dit opzicht kan dus de politieke kleur van de staatssecretarissen geen verschuiving 'ver- oorzakc-n in het staatkundig evenwicht, dat bij de vorming van een kabinet in acht is genomen bij de verdeling der portefeuilles. De benoeming van staatssecretarissen kan in belangrijke male aan een doelmatige en deskundige vervulling van de arbeids taak van een kabinet ten goede komen. Bij het aanstellen van staatssecretarissen dient rekening te worden gehouden met de staat kundige positie, die zij, blijkens de opzet van de jongste Grondwetsherziening, in nemen. Nadat er eerst aan Economische Zaken een staatssecretaris was bijgekomen, be horende tot de KVP, en nu Oorlog en Marine elk met zulk een functionaris ver rijkt zijn, respectievelijk verwant aan de VVD en de KVP, is door deze gang van zaken in de kringen van de Partij van de Arbeid ontstemming ontstaan. Men was van mening dat de benoeming van staats secretarissen diende te geschieden over eenkomstig de Grondwettelijke opzet. Over dit principiële punt hebben enige vooraanstaande personen van de Partij van de Arbeid besprekingen gevoerd. Er be staat reden te verwachten, dat het kabinet het bij de Grondwetsherziening aangeduide pad in zake benoeming en plaats van staatssecretarissen in ons staatkundig be stel niet zal willen verlaten, zodat men het een uit een politiek oogpunt juist te achten beleid zal weten te combineren met dat gene wat een zakelijk en deskundig goed te achten organisatie kan bevorderen. Marine-manoeuvres der West-Europese Alliantie Naar Reuter meldt naderen de plannen voor de gezamenlijke marine-manoeuvres der landen van de West-Europese Alliantie hun voltooiing. Zij zullen echter niet be kend worden gemaakt vóór zij door alle deelnemende landen goedgekeurd zijn. Minister Stikker in Londen Mr. D. U. Stikker is heden per vliegtuig te Londen aangekomen, waar hij een bijeenkomst van de tien ministers van Bui tenlandse Zaken ter vaststelling van het handvest voor de Raad van Europa zal bijwonen. Engeland stalt zijn waren uit (Van onze correspondent te Londen) „Britse Jaarbeurs" staat er zowaar in het Nederlands op sommige muren in Londen. Dat op zichzelf al bewijst dat Engeland alles op alles zet om zijn export positie te behouden en te verbeteren. De „British Industries Fair", welke van 12-13 Mei gehouden wordt, vormt ook nu weer de proef op de som van aller inspanning om het hoofd boven water te houden. Meer dan ooit heeft de Engelse export industrie zich aan de behoeften van het buitenland aangepast als resultaat van diepgaand marktonderzoek. De Britse be drijven voelen zich meer dan vroeger onderdeel van het geheel, wat de indus- striële positie van het land ten goede komt. Zoals elke jaarbeurs, breidt ook de Britse, welke in hoofdzaak een regerings- ondememing is, zich telkens uit. Er zijn 3200 firma's, die 90 industrieën vertegen woordigen en waarvan de stands in één lijn opgesteld een afstand van 40 kilometer zouden beslaan. De belangstelling voor deze grootste na tionale jaarbeurs ter wereld het buiten land neemt niet aan de show deel, wèl het Gemenebest is nog altijd overweldigend ondanks het feit dat de Britse export hier en daar op moeilijkheden stuit. Inkopers uit meer dan honderd landen stromen dagelijks Londen binnen. Uit Nederland wordt een record aantal van meer dan duizend inkopers verwacht. Het aantal Amerikanen dat orders zal geven is sinds vorige maal verdrievoudigd. Ook uit Oost Europa is er aanzienlijke in teresse. Voor de bezoekers van de jaarbeurs is een luchttaxidienst ingesteld tussen Lon den en Birmingham, waar de zware in dustrie haar tenten heeft opgeslagen. Men kan in een uur overwippen. Volgend jaar wordt het nog mooier. Dan komt er een helicopterdienst rechtstreeks van de Olympia-gebouwen in Kensington naar Birmingham, met vertakkingen naar de Londense vliegvelden. Op het dak van het tentoonstellingsgebouw bevindt zich reeds een miniatuur-vliegterrein, vanwaar reeds een helicopter naar Parijs is opge stegen. Het buitenland toont verreweg de groot ste aandacht voor machines en textiel- goederen. Algemeen kenmerk der inzendingen is dat zij een geringe prijsverlaging verto nen. Vele leveringstijden kunnen de ver gelijking met die van voor de ooidog door staan. Meer dan ooit het geval was, legt men zich toe op het maken van artikelen in de uitvoering, welke het overzeese en continentale publiek verlangt. De kwa liteit, waarvan Engeland het van ouds moet hebben, is thans ook weer het sterkste wapen der Britse exporteurs. In het Olympia-complex, waar de alge mene artikelen zijn ondergebracht, is de meest opvallende inzending de oorspron kelijke installatie, welke in Engeland voor de atoomsplitsing is gebruikt. Voor het eerst wordt in het openbaar de vredelievende toepassing der bij-produc ten van de atoomsplitsing, met name van de radio-actieve isotopen die van groot ge wicht zijn voor de industrie en de medi sche wetenschap, gedemonstreerd. Deze'zomer zal Engeland reeds in staat zijn belangrijke hoeveelheden atoomstof- fen uit te voeren. Deze stoffen behouden hun radio-actieve kracht gedurende eeu wen, want pas na 1600 jaar zullen zij de helft van hun vermogen hebben verloren. In Birmingham zal het publiek voor het eerst de werking van een televisiezender (volgens het 625-lijnen systeem) kunnen aanschouwen. In Earls Court, het tweede Londense expositiegebouw, neemt dit jaar de textiel een ereplaats in. De variëteit in ontwerp is groter dan ooit. Men vindt er naast de traditionele stoffen costuums voor de tro pen en de de poolgebieden. Nieuwigheden „Trachten een speld in een hooiberg te vinden" is van nu af een verouderde uit drukking. Want onder het recordgetal van 400 nieuwe uitvindingen, welke op deze jaarbeurs te zien zijn, is een apparaat dat kleine metalen voorwerpen, verborgen in hout of andere stoffen, in een minimum van tijd kan opsporen. Gecombineerde radio- en televisieont vangsttoestellen, zich automatisch vullen de drinkbakken voor dieren, een opvouwr bare'grassnijmachine, een grasdroogma- chine, die verhitting door infrarode stralen HANDBALUITSLAGN De uitslagen luiden: Districtskampioen- schap-competitie: dames: AtheneADA 40. Heren: AalsmeerHGV 45. Promotie- en degradatiewedstrijden le/2e distr.kl.. heren: ZeeburgAPCS 6—9. Ie afd./2e distri.kl., heren: Vriendschap HOC 5—5. toepast, een 6 kg. wegende radiozender en ontvanger voor de lichtste vliegtuigen, een branablusapparaat met pomp dat in een rugzak kan, een notenkraker die de vrucht niet beschadigt, duplicators die tij dens de Parijse zitting der UNO 63 mil- lioen kopieën produceerden, vlekvrije en barstvrije afwasbare tekeninkt, vele vond sten op het gebied van nylon, een machine om koeien te melken met een nieuwe, zeer lichte motor, aluminium daken, beter dan welke ook, ijskasten, die het tegen de Amerikaanse durven opnemen, een me thode om de levensduur van oude machi- Er was een dreigend biljet in mijn brie venbus gestopt, waarop de heer Klaassen werd aangeraden, twee en veertig gulden aan de fiscus te betalen uit hoofde van zijn vele inkomsten. Aangezien mijn naam bordje geen „Klaassen" vermeldt, ver onderstelde ik terecht, dat er een abuis in het fiscale spel was en tevreden werd de gang naar het belastingkantoor gemaakt met het gevoel, dat mij niets te maken zou zijn. Lichtelijk feestelijk gestemd is. de mens, wanneer hij zijn overheden kan vertellen, dat zij er totaal naast zijn. En ik ben maar een mens. Het biljet van de heer Klaassen wap perde ten kantore uitdagend 'onder de neus van een oud ambtenaar, die zich achter een loketje vergenoegd onledig hield met het innen van penningen uit naam van de staat. Zonder op te kijken van een uitgestrekte I rij decimalen boorde hij mijn verwijten negereedschappen te verlengen, een lucht- j aan. om er uit te concluderen, dat ik twee filter ter vermijding van bacteriën bij de I loketten verder moest zijn, afdeling terug- drankbereiding, een licht en klein radio- I betalingen. toestel voor auto's, een mechanische heg- 1 Er was nog niets betaald, dus er kon snijder (3 km. per dag), vele tijdbesparen- evenmin veel teruggegeven worden maar de vondsten voor kantoor en de huishou- ik stapte opgetogen naar de volgende ding. ondergeschikte des tolgaarders, die mij ge- Speciale vermelding verdient nog de willig de hand aan het oor leende en vele enorme uitbreiding van de Engelse uur werkindustrie, welker omzet voortdurend toeneemt. De jaarbeurs verwacht een half millioen bezoekers, voor wie de uitstalling het be wijs zal leveren, dat Engeland met ver trouwen de toekomst tegemoet kan zien al blijft het zuur voor het grote publiek, dat de meeste artikelen voorlopig nog aan zijn neus voorbij gaan. Davis-Cup Nederland verloor met 0-5 van Zuid-Afrika Ook de laatste dag van de Daviscup-ont- moeting Nederland—Zuid-Afrika is teleur stellend voor onze landgenoten verlopen. Geen enkele set werd gewonnen en zo heeft Zuid-Afrika zich zonder moeite in de tweede ronde tegen Italië geplaatst. Doordat Fannin last had van een oude oog aandoening. werd het derde- enkelspel voor Zuid-Afrika door Levy gespeeld. Nederland, toch eenmaal uitgeschakeld, had in plaats van Van Swol Linck ingezet met de bedoe ling deze jeugdige reserve wat aan de sfeer van grote wedstrijden te laten gewennen. Aangezien het in strijd met het reglement van het Daviscuptournooi is, om een reserve te laten spelen, wanneer het niet door blessure of andere onvoorziene omstandigheden nood zakelijk is. was deze partij reeds bij voorbaat voor de Nederlandse ploeg verloren, zelfs indien Linck Levy de baas was gebleven. Levy won met 6—4, 6—3, 6—4. De laatste partij van de ontmoeting, die tussen Van Meegeren en Sturgess, is de beste van de drie dagen geworden. Hoewel de Hagenaar, gezien de cijfers, kansloos werd geslagen, was er nu vaak van uitstekend tennis te genieten en de talrijke lange duels tussen de prachtige backhand drive van Van Meegeren en de vaste, goedgeplaatste en met een zeldzame souplesse uitgevoerde slagen van Sturgess waren het aanzien ten volle waard. Beide spelers waren in hun beste vorm, maar het krachtsverschil was te groot en met 6—2 won Sturgess de eerste set. Van Meegeren nam de leiding in de tweede set door een goede service game,- maar toen Stur gess daarna zijn gehele arsenaal van slagen kwam demonstreren, was Van Meegeren nergens meer. Elke lob van de Nederlander kwam terug met een smash en elke drop- shot werd geretourneerd met een nog scher per stop-volley. In korte tijd stond Sturgess met 5—1 voor, maar plotseling kwam Van Meegeren opzetten en de stand werd 35. In de volgende game was de service van Sturgess Van Meegeren te machtig. 6—4 voor Sturgess was het resultaat. De laatste set was binnen een kwartier bekeken. Met 61 won Sturgess. Andere wedstrijden. Luxemburg—Frankrijk 0—5; Ierland— Chili 12; DenemarkenIsraël 50. bijzonderheden liet wederzeggen. omdat hij slecht van gehoor bieek te zijn. Lang zaam en luid is hem de injectie van de meest aannemelijke zaak dezer wereld toegediend, dat ik geen Klaassen heette en derhalve niet betalen moest maar Klaassen dat zelf maar moest doen. De man knikte meelevend en vroeg, of ik dan echt niet meneer Klaassen was. Ter ondersteuning van mijn herhaalde ontken ning groef ik uit de catacomben ener af tandse portefeuille de ruïne vaneen per soonsbewijs op, waarop een fijnbesneden gelaat trachtte zoveel mogelijk op het origineel te lijken. Dit wettig en overtuigend bewijs en het gewraakte biljet verhuisden spoorslags naai* een afdeling die door een alleen staand heer werd beheerd onder de be geleidende woorden „Hij is Klaassen niet". Do solitair lachte gramstorig en vergeleek de twee linker oren, de twee neuzen en vooral de monden waarop ik trachtte mij te herinneren hoe ik ongeveer bij de foto graaf heb gekeken, toen dat persoonsbe wijs van stapel moest lopen. Ik claeht aan tulpenbollen en een SS-er en het lukte; de eenzame zwichtte voor de schokkende gelijkenis en gaf de papieren door aan een afdeling, die door een prettig opgebouwde jongedame werd beheerd. Zij vroeg mij uitdagend of ik soms meneer Klaassen was. Bijna had ik „ja" gezegd maar gelukkig schoot mij te elfder ure de juiste geboortenaam door het hoofd en ik antwoordde ferm „nee". Met een fiere zwaai belandde het geheel, thans voorzien van een door de staat bekostigde paper clip weer op de toonbank van de hard horende ambtenaar. Hij verstrekte mij de heerlijke verzekering, dat van mijn geval thans goede nota genomen was en dat ik er subietelijk meer van zou horen- Verheugd draaide ik mij om, teneinde deze nijvere lieden de rug toe te draaien. De dove heer bracht mij ten afscheid een knallende zweepslag toe. Hij zei: „Móge, meneer Klaassen". Wankelend heb ik mijn miskenning onder een kop koffie-mèt bedolven. Ik heb er niets meer van gehoord. U wel, heer Klaassen? J. f. Engelse league De uitslagen van de Maandag in de eerste divisie van de league gespeelde wedstrijden luiden: Manchester UnitedMiddlesbrough 10: Wolverhampton Wanderers—Preslon North End 21. Na deze wedstrijden blijven er vier degra- datie-candidaten over. Hun positie onder aan de lijst is als volgt: Middlesbrough 41 wedstrijden 33 pnt.; Sheffield United 40 en 32; Preston North End 41 en 31: Huddersfield 40 en 30. In totaal zijn er 42 wedstrijden te spelen. Bestrijding van schadelijke insecten, plantenziekten ennachtvorst Evenals vorig jaar zullen dit jaar proeven worden genomen met de helicoptère ter bestrijding van insecten en plantenziekten. De experimenten, die het vorig jaar met het hefschroefvliegtuig werden verricht, hebben aangetoond, dat deze bestrijding technisch zeer wel mogelijk is en bovendien verschillende voordelen biedt boven be sproeiing door rijdende machines. De met een sproei-inrichting uitgeruste helicoptère kan in zeer korte tijd uitgestrekte opper vlakten bespuiten. Voorts wordt vernieling van het gewas, welke bij het gebruik van rijdende sproeimachines herhaaldelijk voor komt, vermeden. Deze vernielingen kosten vaak evenveel als het sproeien met een rijdende machine zelf. Bij bespuiting door de helicoptère wordt tengevolge van de door de schroef veroorzaakte luchtwerve lingen ook de onderkant van de blaadjes goed geraakt, hetgeen bij besproeiing door rijdende machines niet het geval is. De secretaris-generaal van de U.N.O., Trygve Lie (rechts) begroet in tegen- lüoordigheid van de directeur-generaal van de Veiligheidsraad, dr. Dragoslav M. Protitch (midden), de pas benoemde assistent secretaris-generaal Konstantin E. Zinchenko (Rusland). De voorganger van Zinchenko, de Rus Arkady Sobolef moest wegens familie-omstandigheden naar Rxisland terugkeren. Op het ogenblik is Zinchen ko leider van de Rtissische delegatie bij de Algemene Vergadering van de UNO. Hij zal zijn nieuwe functie aan het eind van de huidige zitting van de Algemene Vergadering aanvaarden. Bij plotseling optredende plagen, die on middellijk moeten worden onderdrukt, kan het hefschroefvliegtuig belangrijke diensten bewijzen, aangezien de grote sproei-capaei' teit in zeer korte tijd op de meest afgflt legen plaatsen kan worden gebruikt Zo zal men dit jaar de helicoptère ook gebruiken bij een eventuele Coloradokever-invasie aan de kust. Deze maand zullen proeven worden ge nomen met de bestrijding van de koolzaad- snuitkever. Vervolgens staat op net pro gramma de bestrijding van vlasthrips in Zuid-Beveland, waarmee omstreeks eind Mei zal worden begonnen. Voorts zullen nog proeven worden genomen met de bestrij ding van de kanvijmot. het wilgenhaantje, de bastaardsatijnrups en de lariksblariwesp, indien het optreden van deze insecten hier toe althans aanleiding zal geven. Ook de bestrijding van diverse schim melziekten, bijvoorbeeld de aardappel ziekte en schurft bij appel en peer. zal met het hefschroefvliegtuig worden beproefd. Onkruidbestrijding op grasland zal even eens ter hand worden genomen. Hiertoe zal men spuiten met z.g. groeistoffen, die het gras niet aantasten, doch het onkruid sterk in zijn groei remmen, hetgeen op de duur afsterving veroorzaakt. Ook kan de helicoptère worden gebruikt om nachtvorst in boomgaarden te voor komen. Het hefschroefvliegtuig brengt namelijk de koude luchtlaag even boven de grond in beroering on vermengt deze rnet hogere en warmere lucht. Men kan ook het rotten van kersen bestrijden door niet be hulp van op te wekken luchtwervelingen de waterdruppels, die dit kwaad veroor zaken, van dc vruchten af te blazen. Men heeft berekend, dat de kosten van de bestrijding met behulp van de helicop tère in eerste instantie hoger zijn dan die bij bestrijding door een rijdende sproei- machine. Wanneer men echter de vele voor delen. speciaal die van het niet-vernielen van het gewas en de betere bestrijding, ver disconteert. dan komt het sru-or?ien met de helicoptère in de regel goedkoper uit. Er bestaat dan ook een redeüike kans. dat binnen niet al te lange tiid tot exoloitatie van helicoptères ten behoeve van de land en tuinbouw zal worden overgegaan. Wegens de hoge aanschaffingskosten van de helicoptère (ongeveer 200.000,—) v/il men dit jaar ook proeven nemen niet een klein sportvliegtuig, uitgerust met een sproei-apparaat. Dit is echter alleen ge schikt voor uitgestrekte polders. Een sport vliegtuig is, vergeleken met de helicoptère, sneller en manoeuvreert minder gemakke lijk.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5