Minister Mansholt sprak te Haarlem Honderden herdachten m de Grote Kerk hen, die voor de vrijheid alles gaven s J Kort en Bondig Het huis aan de baai DINSDAG 3 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 MEI-FEEST DER DEMOCRATISCHE SOCIALISTEN „Zonder socialisten kan Nederland niet worden geregeerd" Gisteren hebben de Nederlandse democratische socialisten voor de zes tigste keer het Mei-feest, dat in die zestig jaar is geëvolueerd van een protest tegen de misstanden tot een moment van bezinning op de socialis tische idealen, gevierd. De leuzen luidden dit jaar: Voor een verenigd Europa, Bedrijfsdemocratie en Wereldvrede. In Haarlem begon de dag met een bij eenkomst voor de kinderen in het Frans Kals-theater, waar enkele films voor het jonge volkje werden vertoond en een goo chelaar" en een poppenkast als altijd met hun trucjes en grappen zeer insloegen, evenals de onafscheidelijke tractatie. 's Middags was er in het wijkgeboujv aan de Molenaerstraat een intiem samenzijn voor bejaai'de en invalide geestverwanten, waar het oud-lid van de Tweede Kamer, mevrouw C. Pothuis-Smit, een Mei-rede uitsprak. De zangertjes van „De Kleine Stem" lieten hóren, dat zij in de toekomst waardige opvolgers zullen worden van hun oudere collega's in de grote „Stem", die op krachtige wijze met „Broeders verheft u ter vrijheid" de door meer dan duizend socialisten bijgewoonde bijeenkomst in het Haarlemse Concertgebouw, waar minister Mansholt de Mei-rede hield, opende. De minister constateerde met vreugde, dat het Meifeest ^dit jaar op de tweede Mei werd gevierd, omdat hiermee uitgedrukt werd, dat de Partij van de Arbeid een ware volkspartij is geworden, waarin Katho lieken, Protestanten en Humanisten zich op hun plaats gevoelen. Het afgelopen jaar nagaande, gaf minis ter Mansholt uiting aan zijn vreugde over de troonsbestijging van Koningin Juliana, doch verheelde anderszijds niet, dat er overigens weinig reden tot blijdschap was. De verkiezingsuitslag deed de invloed van de Partij van de Arbeid in parlement en regering verminderen, waardoor de leiding van de Indonesië-politiek aan de KVP moest worden overgelaten en een lid van de "VVD ih het kabinet moest worden opge nomen, ook al bleef een sociale en finan ciële politiek in de geest van de Partij van de Arbeid in de persoon van de minister president gewaarborgd. Toch is er nog geen reden tot treuren: de productie steeg nog steeds, niet in het minst dank zij de arbeidsvrede die door de loyale houdingen der vakverenigingen bewaard bleef. Iedere dag kunnen wij de gunstige resultaten daarvan in een ruimere goede renvoorziening bemerken. Ook met de woningbouw gaat het beter: in het derde en vierde jaar sedert de be vrijding zijn enkele duizenden woningen klaar gekomen. De productie van de landbouw is wel iswaar achtergebleven bij die van de in dustrie, doch voor een snelle toeneming der productie in de toekomst zijn de grond slagen reeds gelegd. In de veehouderij kan men zelfs een grotere productie dan ooit tevoren verwachten. Voor wie produceren wij? Eén ding moeten wij evenwel goed in het oog houden, zo vervolgde de minister: ten bate waarvan en voor wie produceren wij. Voor ens socialisten is het erezaak, dat de goederen in handen kunnen komen van iedereen: dat is niet alleen een kwestie van distributie, doch ook van koopkracht. Tot de ongunstige posten van het afge lopen jaar rekende spreker ook de ver scherping der tegenstellingen tussen Oost en West, waardoor hij het noodzakelijk achtte, dat de socialisten krachtige steun verlenen aan de pogingen om te komen tot een Verenigd West-Europa. Daartoe zal ook Nedei-land offers hebben te brengen. Ook het Indonesische vraagstuk geeft geen reden tot verheugenis, zo vervolgde de minister. Aan beide zijden zijn vele kansen gemist. Het Nederlandse volk heeft niet tijdig de brede blik getoond te bezitten, die noodzakelijk is om dit probleem op te los sen en de minister stelde op dit punt de huidige Engelse politiek ten aanzien van India aan Nederland ten voorbeeld. Niet blind. De toekomst is onzeker, doch wij mogen niet blind zijn voor de gunstige aspecten. Ieder weldenkend mens heeft immers kun nen constateren in welke chaos het heilloze kapitalisme ons heeft gebracht en welke verbeteringen er door de Partij van de Ar beid sindsdien zijn bereikt. Ook hier kun nen wij ons spiegelen aan de harde politiek, die de Labourpartij in Engeland durft en kan uitvoeren. De Partij van de Arbeid kan niet verder springen dan haar polsstok lang is, .maar zij kan in ieder geval springen en het ligt aan U zo zei de minister tegen zijn ge hoor hoe lang die polsstok zal zijn. Vijf en vijftig jaar getrouwd Op 23 Mei zal het echtpaar Jan van Buuren, Maria van BuurenGilein, respec- tievelijk 81 en 82 jaar oud, wonende Mid- den Tuindorpslaan 16, zijn 55-jarig huwe- I lijksfeest vieren. De heer A. A. Th. Boender te Haarlem is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht. De democratische socialisten van Haarlem hielden gisteren hun traditionele Mei optocht. De stoet passeert de Kennemerbrug. En voorts: „Laat de KVP wel beseffen, wat er zou gebeuren indien de aPrtij van de Arbeid geen deel meer zou uitmaken van de regering; laat de WD maar dank baar zijn, dat „het roer nog niet om is", want Nederland zal zonder de socialisten niet geregeerd kunnen worden. Sociale onrust zal er het gevolg van zijn. Zonder socialistische politiek zal de toestand van voor de oorlog, waaronder wij zo geleden hebben, terugkeren. Daarom is het noodzakelijk dat wij ons aangorden om de Partij van de Arbeid te versterken, opdat het democratisch socia lisme zal kunnen brengen wat wij allen wensen. De Partij van de Arbeid heeft be wezen, dat zij in de achter ons liggende jaren stand heeft weten te houden, dat geeft ons het vertrouwen, dat zij de moei lijkheden in de komende jaren ook het hoofd zal bieden. De tweede helft van het programma werd gevuld door de Arbeidersmuziekver eniging „Excelsior", samenzang door de AJC met Mei-dansen, door de turngroep van de Culturele Sportbond. Het geheel culmineerde in de opmars der gezamenlijke jeugdgroepen, die in een spreekkoor de dienende taak van het socia lisme tot uitdrukking brachten. Na een slotwoord van de heer W. F. Happé, die er op wees, dat men het socia lisme niet cadeau krijgt, doch dat het ver overd moet worden, werd de bijeenkomst, waarin mevrouw T. Kerkhoff-Pet nog drie Mei-zangen van Margot Vos had voorge dragen, met een gemeenschappelijk gezon gen „Internationale" besloten. Voor de bijeenkomst hadden vele honder den zich aangesloten bij de Mei-optocht, die door een deel van Haarlem-Noord en het centrum trok. Afhalen distributiebescheiden Woensdag 4 Mei is het in Heemstede (Bin nenweg) de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden aan St. tot en met T én in Haarlem (Vleeshal) A tot en met An. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2 Mei 1949 ONDERTROUWD: 2 Mei, D. Siebring en J. Blaauw; J: Hoekstra en C. Hoekstra. GEHUWD: 2 Mei, W. H. Cramer en H. M. A. J. van Rooij. BEVALLEN van een zoon: 28 April, E. van Bildei'beekKurvers; 29 April, J. E. Wallen burgvan Eek; J. J. M. Provoostde Rijk; M. B. SmitLut; C. H. BrugmanBulter- man; J. BakkerBergman: 30 April, B, A. KuinDubbelman; C. W. M. van Rooijen van 't Hof; A. K. C. van KoertenZeeman; M. J. HarffNoome; H. A. DekkerKovarik; 1 Mei, A. C. KlinkenbergHarren; M. E. G. Jansen Steenbergvan der Valk; 2 Mei, A. J. VerkadeVerkade. BEVALLEN van een dochter: 28 April, M. W. van der PolBooms; 29 April, J. Loeve van der Heiden; 30 April, M. van Dijke van Es; M. C. MolenaarTromp; 1 Mei, J. C. de BieScholten; G. M. Hoogendijkvan Diggelen; P. W. RuppertWillard; A. C. StouteArendsen; E. H. de BruinMichel; 2 Mei. T. M. H. BeumerKoek; C. F. Jansen de Man; P. M. van der HoornAsseler. OVERLEDEN: 27 April, C. M. van der LaanSligting, 62 j., Zijlstraat; 29 April,, R. Jansen, 8 d.. Wagenweg; J. FengerSiever- ding, 84 j.. Amsterdamstraat; W. van Ruller Hogervorst, 75 j., Hazepaterslaan; 30 April, A. H. E. M. van Zwieten, 8 m., Mr. Cornelis- straat; J. P. Textor, 81 j., Wagenweg; W. LandgraafWijkhuizen, 62 j„ Kenaupark; F. Heijmans, 65 j., Gen. de la Reystraat; 1 Mei, G. Breedveld,Gorter, 76 j., Saenredam- straat. Prachtig duospel voorfluit en piano Frans Vester èn Miep van Luin Wie zou gemeend hebben dat een pro gramma van uitsluitend fluitspel met bege leiding van piano bezwaarlijk een muziek avond boeiend kon maken, kreeg Maandag avond gelegenheid om van het tegenover gestelde overtuigd te worden, op het recital dat de fluitist Frans Vester en de pianiste Miep van Luin in de Renaissancezaal van het Frans Hals-museum gaven. De reactie van het publiek was hiervan trouwens een overduidelijke waardemeter; de stemming van de toehoorders groeide van belangstel ling naar geestdrift, zich uitende in frene tiek applaus en terugroepingen. Het programma was ook heel bijzonder, en wanneer ik hierboven gewaagde van fluitspel „met begeleiding van piano", duidde ik niet precies aan wat de rol van de piano was; in elk vande uitgevoerde stukken bleek het aandeel van beide in strumenten even belangrijk. Dus van accompagnement in de gewone zin was geen sprake; het programma bood steeds een evenredig duo-spel, dat evenzeer de aandacht deed vestigen op het klavierspel van Miep van Luin als op het fluitspel van Frans Vester. Het begon met de Sonate in Es van Bach, een van de vier duo-sonates voor fluit en klavier van de componist; aan de overige drie gaf hij slechts een be cijferde bas mee. De pianiste hield haar spel zo licht mogelijk in dit blijmoedige en speelse werk; en die lichte toets is er wel nodig om de vrij laag liggende fluitpartij niet in verdrukking te brengen door een te dikke piarfo-toon. Bach heeft natuurlijk voor elavecimbel geschreven en dat ver andert aanmerkelijk de klankverhoudingen. Prachtig was het samenspel, vooral in de zeer vlug genomen finale. De Sonate in G van Hay dn (een omwer king van de componist van een zijner strijk kwartetten) werd bijzonder delicaat uitge voerd. De finale werd een bravourstukje van belang. Met de vierdelige suite van Roussel „Les joueurs de flüte" werden wij in een geheel andere klankenwereld ver plaatst en het leek wel of de fluittoon van Vester nu de uiterste veelzijdigheid had gekregen, en de piano, onder de fijnzinnige toets van Miep van Luin, door karakteris tieke effecten daarmee wilde wedijveren. Doch niet alleen zeldzaam van coloriet, doch bok prachtig beeldend van samenspel mocht deze vertolking heten. De uitvoering van Debussy's solo-stukje „Syrinx" werd een bijzonder succes voor de fluitist, wiens toon hierin een bijzondere warmte had door het lichte vibrato waarmee hij hem ver levendigde, Het hoogtepunt van individueel kunnen en collectief samengaan werd be-, reikt met de Sonate van Pijper; de heksen toer om dit aartsmoeilijke werk t.e reali seren werd knap volvoerd. Ten slotte gingen Schubert's virtuose variaties op het lied „Trockene Blumen", waarin ook tal van voetangels en klemmen van technische aard te vinden zijn; maar toch, het stuk verliep met een vlotheid en met een smaak voor klankverhouding, die het uiterlijk bravour-karakter ervan wist te overschaduwen. We hebben deze avond duospel gehoord van allerbest gehalte, virtuoos en uiterst muzikaal. JOS. DE KLERK. Prins Bernhard woonde de herdenkingsdienst bij Meer dan 2500 personen vulden Maan dagavond nagenoeg de gehele Grote Kerk ter bijwoning van de herdenkingsdienst, die daar op initiatief van „Ereschuld, en Dank baarheid" werd gehouden. Prins Bernhard maalde de dienst mede. Behalve hij een groot aantal opper-officieren van land-, zee- en luchtstrijdkrachten, onder wie ge neraal mr. II. J. Kruis, luitenant-generaal Calmeijer, luitenant-generaal Giebel, ge- neraal-maj oor Baretta, de vertegenwoordi ger van generaal-majoor der mariniers De Bruyne, generaal H. G. Winkelman, oud opperbevelhebber van land- en zeemacht, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, oud-commandant van het veld leger en generaal-majoor Jager, bevelheb ber van het eerste militaire gewest. Verder zagen wij de waarnemend com missaris van de Koningin voor de provincie Noordholland, de heer A.'TB. J. Prakken, de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers en zijn echtgenote, de commandant van het garnizoen te Haarlem, luitenant kolonel PI. W. Lenderink, en hoofdcommis saris J. Fontijne van de Haarlemse politie. Voorts tal van andere burgerlijke en mili taire autoriteiten. Prins Bernhard arriveerde enkele minu ten voor achten aan de Oude Groenmarkt, waar burgemeester mr. Cremers ter ver welkoming aanwezig was. In de kerk nam de Prins, die door zijn beide adjudanten was vergezeld, recht tegenover de preek stoel plaats. Aan weerszijden van de katheder stond een erewacht opgesteld van leden van leger, marine en luchtmacht. Aan een vlaggestok, die vóór de preekstoel w.as aangebracht, was de driekleur gehesen. Ds. Joh. Bronsgeest, Nederlands Her vormd predikant te Haarlem, opënde de herdenkingsdienst met een kort welkomst woord. Hierna gaf een trompetter het sig naal voor een minuut yan eerbiedige stilte. De vlag werd halfstok gehesen. Nadat de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" gevoelig het „Ecce com- Winkeliers, die dez8 combinatie nog niet in voorraad hebben, bunnen per omgaande worden voorzien, zolang de voorraad strekt I Bel of schrijf: „RHóDEL", Den Haag, Tel. 114466-114072 DIR. 1. H. M. van DOORNIK Herdenking gevallenen Woensdagavond w, or den de volgende bijeenkomsten "ter herdenking van de gevallenen gehouden: 19.00 Grote Kerk (spreker ds. Mackaay) 19.00 Gebouw Vrijzinnig Hervormden 19.00 Jmmanuelkerk (sprekers ds. G. Koch en dr. H. van der Loos) 19.00 Schoterbosplein (sprekers ds. J. A. van Arkel en Pater Hutjens). Daarna tochten naar de Dreef, Wester gracht en Jan Gijzenbrug. Ook wordt een tocht gemaakt langs de: Zeeweg naar de Erebegraafplaats. modo moritur" van Handel ten gehore had gebracht, nam de eerste spreker, ds. J. C. Koningsberger, Nederlands Hervormd pre- .dikant te Amsterdam, het woord. Ds. J. C. Koningsberger. Ds. Koningsberger begon met te zeggen, dat hij uiterst bang was te vervallen in lou ter phraseologie. Zo dikwijls worden bij gelegenheden als deze stromen van woor den uitgegoten, die haast onwezenlijk klin ken voor hen, die de strijd op zijn hevigst meemaakten. Gedachtig het woord van de prediker (Prediker, viérde hoofdstuk, vers 1„En zie de tranen der verdrukten" heb' ben zovelen hun leven gegeven: militairen, verzetsstrijders, burgers. Wie had dit ge dacht aan het begin van deze twintigste eeuw, die met zoveel hoop op de menselijke goede wil inging? Er waren twee wereld oorlogen; er was en is dictatuur. En daar waren de tranen der verdrukten: de con centratiekampen, de gevangenissen, de de portaties, de executies. Het najaar van 1945 bracht een nieuwe ramp: chaos ii Indonesië. Ook hen gedenken wij, die daar vielen. En gaande langs de erevelden hiel en de erevelden daar, komt er een ernstige vraag boven: „Volk van Nederland, leven wij zo dat wij verantwoord zijn, dat wij hun offers gedenken, of zullen opnieuw de tranen der verdrukten gaan stromen?" De organist Feike Asma speelde vervol gens „Sombere muziek over Psalm 103 8" van Jan Zwart. Hoofd-aalmoezenier H. J. J. M. van Straelen, De tweede spreker was de hoofd-aalmoe zenier kolonel H. J. J. M. van Straelen uit Den Haag, hoofdbestuurslid van „Ereschuld en Dankbaarheid". Met stille bewondering en oprechte dankbaarheid gedenken wij de doden van de tweede wereldoorlog en van Indonesië, zei hij. Zij allen stonden in de voorste rijen, vingen de eerste stoten op en dienden God, Koningin en vaderland tot het uiterste. Ons past voor alles een spon taan en hartelijk gebed; ons past ook een welgemeend dankwoord jegens hen die ge wond door het leven gaan; en wij moeten alles in het werk stellen om voor hén de zon te doen doorbreken. Wij hébben een schuld jegens hen; zowel de Staat als elke Nederlander. Laat eohter onze daad niet slechts een financieel karakter dragen,maar laten wij met hetzelfde ideaal hen, die ons voor gingen, volgen. Dr. W. G. Harrenstein, Geref. predikant te Weesp, sprak een slotwoord. „Zang en Vriendschap" zong het eerste couplet van het Wilhelmus, het zesde werd door allen meegezongen. Van de dienst is een gedeelte op gramo- foonplaten vastgelegd, die over enkele da-' gen in reportage-vorm in het programma voor de Nederlandse Strij dier achten te ho ren zullen zijn. In 1944 werd de boerderij „De Postboer" te Ambt-Delden door oorlogshandelingen verwoest. De bewoners, een gezin dat uit veertien personen bestaat, vonden een onderdak in een varkensschuur. Hoewel de wederopbouw van hun hoeve op de urgentie-lijst staat, is hiermede nog steeds geen begin gemaakt. Enige leden van het gezin voor de varkensschuur, die zij nog steeds bewonen. BINNENLAND By Ommen zijn Maandag drie boerde rijen in vlammen opgegaan. De brandweer kon door het ontbreken van water niets uit richten. De schade bedraagt ongeveer f 100.000. De Zeister tram tussen UtrechtZeist, DoornZeist en AmersfoortZeist heeft Maandag haar laatste rit gemaakt. De auto bus heeft haar vervangen. Bij het passeren van een begrafenisstoet is bij Oldekerlc (Gr.) een autobus in de zach te berm gekomen en in een sloot gereden. Van de 26 passagiers werden er enkele niet ernstig gewond. Een 66-jarige wielrijder is op de Bezui- denhoutseweg in Den Haag doodgereden door een zware vrachtauto uit Groningen, waar van de remmen niet in orde waren. In Helmond is de 30-jarige L. met een baby van twee maanden uit een raam van de bovenverdieping van zijn woning gevallen. Hij kreeg een schedelbreuk en overleed een dag later in het ziekenhuis. De baby kreeg geen letsel. De bijna tachtigjarige schaapherder Van Dijk, die in de herfst met zijn kudde van de Veluwe naar het vliegveld Twente is ge trokken, is op terugtocht naar de Veluwe. De kudde, is met 50 lammeren uitgebreid. Hij gaat via Lochem, Ruurlo, Zelhem en Laag Keppel naar Doesburg, daarna brengt hij de kudde naar vliegveld Deelen ten Noorden van Arnhem. Wijlen oud-minister Fiévez zal waar schijnlijk als Tweede Kamerlid worden opge- volgd door de luitenant-kolonel J. J. Fens te Breda. HAARLEM EN OMGEVING De kerkeraad der Geref. kerk onderh. art. 31 K. O. te Heemstede heeft een bouw commissie benoemd met- opdracht uit te zien naar en bestudering van de mogelijkheid een eigen kerkgebouw te verkrijgen. Wijlen mej. mr. E. C. C. Visser te Haar lem heeft aan de kerkvoogdij der Ned, Herv. Gem. van Middelburg, waar haar vader pre dikant is geweest, een bedrag van f2500 gelegateerd. Het Evangelisatie-gebouw der Stads- Evangclisatie in de Lange Herenstraat thans voltooid, zodat de Conferentie op 8, 9 en 10 Mei daar kan plaats hebben. Het onderwerp is: le dag: Jezus als Mens, 2e dag: Jezus als Priester, 3e dag: Jezus als Koning. Zéér apart: „FAHCY" thee 80 cent per ons. Rondleidingen Frans Halsmuseum De rondleidingen in het Frans Hals museum hebben morgen, Woensdagmiddag plaats om 2, 2.30 en 3 uur. De bezoekers betalen alleen de gewone toegangsprijs van 0.25. SCHEEPVAART Akkrumdijk, RotterdamVera Cruz pass. 2 Mei Flores. Alamak, 3 Mei van Narvik te Antwerpen. Alkaid, Porto AlegreRotter dam pass. 2 Mei Madeira. Amstelkerk, West AfrikaAmsterdam 2 Mei te Monrovia. Alphard, Buenos Aires—Rotterdam pass. 2 Mei Finisterrê. Amsteldiep, 2 Mei van Ran goon naar Tandjong Pendang. Amstelstad, BangkokAmsterdam pass. 2 Mei Lissabon, Amstelveen, CalcuttaRotterdam pass. 2 Mei Minicoy. Bali, 2 Mei van Belawan naai- Co~. lombo alwaar 6 Mei verwacht. Baud, Rotter damBatavia pass. 2 Mei Kaap Espichal. Bengkalis, JavaAmsterdam pass. 2 Mei Bizerta. Beverwijk, 2 Mei van Huil te Gibral tar. Borneo, 1 Mei van Calcutta n. Bangkok. Boschfontein, BeiraAmsterdam pass. 2 Mei Aden. Both, 2 Mei van Singapore naar Hong kong. Buys Ballot, Newport NewsRotter dam 2 Mei 120 mijl Nrd Flores. Delfland. Buenos AiresAmsterdam 2 Mei 100 mijl West van Peniche. Delft, 2 Mei v. Valparaiso naar San Antonio. Eemland, Buenos Aires- Amsterdam pass. 2 Mei St. Paul Rock. Itter- sum, 2 Mei van Dakar naar Havre. Keile- haven, 3 Mei van Port Gentil te Las Palmas. Loppersum, RotterdamSavona pass. 3 Mei Ouessant. Lemsterkerk, RotterdamCalcutta 2 Mei van Marseille. Mariekerk, 2 Mei van Shanghai naar Hongkong. Marpessa, 3 Mei v. Batavia te Soerabaja verwacht (dokken). I Meerkerk, RotterdamJapan pass. 2 Mei Gibraltar. Muiderkerk, West AfrikaAmster- j dam 3 Mei te Lagos verwacht. Nestor, Valen- i ciaHoek van Holland pass. 2 Mei Burlings. Polydorus, 2 Mei van Londen naar Hamburg. Pr. Willem 5, AntwerpenChicago pass. 2 Mei Bishop's Rock. Roepat, 3 Mei van Halifax te New York. Ridderkerk, RotterdamBris- bane pass. 2 Mei Messina. Samarinda, 4 Mei z van Batavia te Singapore verwacht. Saran- gan, 3 Mei van Makassar te Tarakan. Sloter- dijk, New YorkJava 2 Mei van Aden. Stad Maastricht, BonaIJmuiden pass. 2 Mei i Finisterre. Stentor, 2 Mei van Gibraltar te Algiers. Straat Malakka, 2 Mei van Mombassa naar Tanga. Tarakan, 3 Mei van Singapore te Batavia. Tawali. New YorkJava 3 Mei te Port Said. Tosari, JavaRotterdam pass. 2 Mei Gibraltar. Utrecht, JavaNew York 2 Mei van Suez. Willem Ruys, Rotterdam— Batavia pass. 2 Mei Finisterre. Zeeland, BataviaRotterdam 1 Mei van Belawan. Nieuw .Amsterdam, 3 Mei van New York te Rotterdam. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels, 29) Reynolds betrok de wacht bij Johnny's lijk, terwijl wij wegwandelden naar het politiebureau. Binnen een uur tijd was het op de bewuste plaats vol met alles wat bij een politieonderzoek behoort: geuni- formde mannen, fotografen, een dokter, en rechercheurs, die met grimmige gezichten in de modder en het gras naar ieder gering spoor van een aanwijzing zochten. Toen Burton aan het telefoneren was, voelde ik iemand mijn arm aanraken. Het was op dat moment, dat ik me realiseerde dat dominee Josiah Barlow nog steeds aan wezig was. M'n beste meneer Arlan, ik ben u nog een verklaring schuldig en mijn excu ses voor die onzinnige scène, die ik onlangs voor uw huis gemaakt heb en het feit, dat ik u achtervolgd heb, toen u laatst naar Londen ging, zei hij. Ik zie nu in, dat ti aan de goede kant staat, maar toentertijd vreesde ik het tegendeel. Schenkt u mij vergiffenis? Dc dikke dominee keek me vragend aan en zijn ogen leken groot en kinderlijk ach ter de bvilleglazen. Natuurlijk vergeel ik u dat, dominee, zei ik. Ik geef toe, dat ons gedrag misschien wel eens argwaan kon opwekken. Maar we konden toen niemand in vertrouwen nemen. Zoals de zaken er nu voorstaan, kunnen we niet langer zwijgen. Nadat de dominee, die niet ophield ver klaringen voor zijn gedrag te geven, ten slotte vertrokken was, wandelden Burton en ik terug naar mijn huisje. Ik pqrde wat in het open vuur en hield mijn handen boven de vlammen. Bij het geluid van Burton's stem keek ik op. Ik heb dit uit Johnny's hand genomen meneer, zei Burton. Ik dacht dat 't het beste was er niet over te spreken voordat we alleen waren. Hij moet in enig opzicht toch wel wat succes gehad hebben. En de detective stak mé een afgescheur de hoek van een blauwe enveloppe toe. HOOFDSTUK X. Brannigan arriveerde prompt de vol gende morgen. Hij moest al aan het werk zijn geweest, voordat ik wakker werd, het geen vrij laat was, daar ik na de ver moeiende nacht in een diepe dromenloze slaap was gevallen. Terwijl ik me schoor, dronk hij een kop koffie in de zitkamer. Ik wist niet zeker, hoe Brannigan mijn activiteit hier zou beoordelen, aangezien de poging tot inbraak in het Huis aan de Baai door Johnny volkomen op initiatief van Burton en mij was ondernomen. Hij bleek echter geen aanmerkingen te hebben. Ik maak je geen enkel verwijt, zei de inspecteur, terwijl hij mijn verontschul digingen met een afwerend gebaar terzijde schoof. Het wordt tijd, dat we in deze zaak openlijk gaan handelen. Jouw plan had heel goed kunnen werken. Burton heeft I me het stukje van de enveloppe laten zien, dat die oude inbreker in zijn hand had. Dat bewijst, dat hij wel degelijk in het huis is geweest. Wat zijn je volgende plannen? Het antwoord op Johnny's dood ligt in het Huis aan de Baai, zei Brannigan. De moordenaar heeft ons eenuitstekend argument gegeven om het huis aan een haarfijn onderzoek te onderwerpen. We zullen moeten vertellen, dat Johnny een zeer bekende inbreker was jen ik kan de kolonel zeggen, dat ik van mening ben, dat hij in zijn huis wilde inbreken. Hij zal dat niet durven te ontkennen. Het feit, dat ik in deze zaak betrok ken ben, zal ook niet veel langer verborgen kunnen blijven, merkte ik op. Het hele dorp zal er achter komen, dat Burton een detective is en dat hij met mij samenwerkt. Dat is waar, stemde Brannigan toe. Maar er hoeft nog niets verteld te worden over de chantage-kwestie. Het zoeken naar de moordenaar zal ons vrije toegang geven tot het Huis aan de Baai en verdere tekst en uitleg is overbodig. Ik herinnerde me opeens, dat ik de in specteur nog niet verteld had van onze nachtelijke tocht in de buurt van het Huis aan de Baai en het voorval van de myste rieuze meneer Fellowes, die per boot was gearriveerd. Brannigan luisterde met de grootste aandacht naar mijn verhaaL Dat is schitterend! riep hij uit, en zijn stem klonk opgewonden. Arlen, je hulp in deze zaak slaat al mijn verwachtingen. Ik zal zien uit te vinden, waar de motor boot ligt. Dit werpt een nieuw licht op Fellowes. Me' Burton en de inspecteur wandelde ik naai het toneel van de moord. Het lijk van de oude inbreker was verwijderd, maar rechercheurs waren nog steeds bezig het gras af te zoeken. Er waren sporen, de weg af en ein digend in de buurt van de plaats, waar het lijk werd gevonden, zei Brannigan. Jloewel er geen regen is gevallen na de moord, is geen van de voetstappen duidelijk genoeg om er een afdruk van te nemen. Maar de moordenaar liep niet de weg terug. Mijn theorie is, dat hij de velden doorging. Opeens dacht ik aan het sigarettenpeuk je met verf van een lippenstift erop, dat ik in mijn zak had gestopt. Het was mijn plicht dit aan Brannigan te overhandigen en hem op de hoogte te stellen van de omstandigheden, waaronder ik dit had ge vonden. Maar ik aarzelde. Om de een of andere reden voelde ik, dat, als Judith daar die sigaret had laten vallen, zij een goede reden voor haar aanwezigheid op die plaats moest hebben. Brannigan verzocht mij hem naar het Huis aan de Baai te vergezellen. Het pad, dat hij volgde, voerde door het hek, waar ik de vorige avond had gestaan en door de velden, waar ik gehoopt had Sporen van de aftocht van de moordenaar te zullen vinden. Op dit ogenblik waren er land arbeiders aan het werk en ieder voetspoor in de taaie modderige klei was volkomen waardeloos. Als Brannigan ontmoedigd was door wat tot dusverre was ontdekt, dan liet hij dat in ieder geval niet merken. Hij trok aan de bel bij de voordeur van het huis. Roberts, die ons opendeed, liet geen verwondering blijken, toen hij ons zag, en liet ons in de zitkamer. Toen kolonel Simpkins uit zijn werk kamer dit vertrek binnenkwam, was zijn gezichi een en al zorgelijkheid. Ik ben een paar berekeningen aan het maken, legde hij uit, terwijl hij ons beduidde plaats te nemen. De mensen kun nen je van die stomme brieven schrijven, en ik moet ze altijd maar weer beantwoor den. Nu moet u me niet vertellen, dat u hier in verband met stropers bent, inspec teur! Iedere landeigenaar hier in de buurt heeft last van hen en klachten. Maar ik kan heel goed op me zelf passen. Ik heb enige ferme kerels, die 1 's nachts wacht lopen en die schooiers hiervandaan houden. De kolonel lachte luid, alsof hij een aller aardigst grapje had verteld. Maar hij hield op met lachen, toen de inspecteur hem op kalme ijskoude toon antwoordde: Het gaat om iets, dat ernstiger is dan stropen, kolonel. Een hoofdinspecteur van Scotland Yard bemoeit zich niet met der gelijke zaken. Ik ben hier echter voor een moordzaak. De mond van de kolonel ging open en zijn ogen vielen bijna uit zijn hoofd van verbazing. Het duurde even, voordat hij iets uit kon brengen. Grote genade, meneer, u brengt me aan het schrikken, zei hij tenslotte. Wie is vermoord? Een oude inbreker, die we Johnny noemden. Johnny Barnes heet hij om volledig te zijn. Meneer Arlen vond hem gisteravond laat op de weg van hier naar het dorp met een verbrijzelde schedel. Hij was een uitmuntend inbrekerWe hebben voetsporen van hem en van zijn moordenaar gevonden in deze omgeving. Is er gisteravond bij u ingebroken, kolonel? Deze laatste vraag werd afgevuurd met de kracht van een kaakslag. De kolonel sloeg zijn ogen neer, mom pelde iets onverstaanbaars en terwijl hij probeerde een antwoord te formuleren, antwoordde een vrouwenstem voor hem: Er was inderdaad gisteravond iemand hier in huis. Edith Simpkins stond achter ons, een grote dreigende gestalte, geleund op haar stok. Haar witte gezicht leek nog bleker dan de vorige maal, en in fel contrast met haar vuurrode haardos. Ze beduidde ons met een gebaar van haar hand te blijven zitten, toen we op wilden staan. Er is hier iemand geweest, zei ze. Ik slaap heel licht tengevolge van mijn slech te gezondheid. Tegen middernacht h'oorde ik beneden iets bewegen. Ik wekte Roberts ik wilde mijn broer niet storen en hy vergezelde me naar beneden, maar de in dringer bleek al verdwenen te zijn. De achterdeur was niet op slot, maar wel dicht. Het is de enige deur in het huis, die niet met een ijzeren bout is afgesloten, En mist u niets? De brandkast in de studeerkamer was geopend, maar er ontbrak niets. Mijn broer bewaart daar zijn zakelijke beschei den in. Geld en mijn juwelen worden in een safe in de muur van mijn slaapkamer bewaard. Toen de diepe stemvan de vrouw op hield te spreken, was er een dpodse stilte in het vertrek. Ik voelde, dat we hier te maken hadden met een vrouw, die vol komen zeker van zichzelf was. U hebt er zeker geen bezwaar tegen, als we de brandkast eens bekijken, vroeg Brannigan. In het geheel niet, antwoordde de kolonel. De werkkamer van de kolonel was een klein vertrek met een grote schrijftafel, die vol lag mei allerlei paperassen en het grootste deel van het vertrek in beslag nam. Er stond verder nog een boekenkast. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6