jBceimoi Jieemecs Vier hoogtepunten op Bevrijdingsfeest WEESCRECLAME TEGEN HALVE PRIJZEN jari «Emptltn CjKort en Bondig VRIJDAG 6 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Kinderzangconcours - Molière Hoogdraadkunstenaars - Vuurwerk liet Centrumcomité „Koninginnedag" heeft wel voldoening gehad van het programma, dat zij de Haarlemmers op de Nationale Feestdag heeft aangeboden. Want al was de belangstelling voor de Singelloop betrekkelijk gering, omdat er 's morgens allerwege werd gewerkt, het Kinderzangconcours, dat 's middags in den Hout plaats vond, trok een grote schare belangstellenden, vooral ouders en familieleden van de scholieren, die in een wijde kring om de piano, het denkbeeldige podium en de kist met tractaties stond opgesteld. Over het gepresteerde vertelt onze medewerker Jos. de Klerk hier onder meer. enige stuk van Molière is, waar bomen in voorkomen. Men zou het effect stellig nog hebben verhoogd met een ruwe tent voor de spelers, zoals men die wel op oude schilderijen ziet. Men had moeilijk de keuze béter kun nen laten vallen dan op een werk van Molière, omdat deze schrijver de voorkeur van de massa als geen ander wist te door peilen. Men zegt dat hij dikwijls uren sleet in herberg of scheersalon om de eigenaardige rauwe humor van de straat rechtstreeks uit de volksmond op te teke nen. Bij opvoeringen in zijn eigen theater stelde hij zich bij voorkeur in het parterre op destijds genoot de adel nog het hin derlijke voorrecht van een zitplaats op het toneel om lering te trekken uit de reacties op zijn dolle effecten. Hij ontleen de zowel de gegevens als de standaardfigu ren aan allerlei oude kermiskluchten, maar bracht daar zoveel kleur en leven in, dat de uitgebeelde ondeugden en belachelijk heden een algemeen-mehselijke zin ver kregen. In „Dokter tegen wil en dank" ontmoet men ook allerléi plattelandstypen die hij zich kennelijk nog met plezier herinnerde uit de omzwervingen door de provincie in het begin van zijn loopbaan. De aanwezigen vermaakten zich dan ook opperbest met deze platte hekeling van de in slechte reuk staande medische wetenschap. Molière vervaardigde dit spel in een periode, toen hij vaak weken ach tereen niet kon optreden als gevolg van een longaandoening, die hem bedlegerig maakte. Het is verwonderlijk hoe weinig wrang zijn rancune en hoe blijmoedig zijn spotzucht tegen de pedante kwakzalvers, die hem niet konden genezen, per slot van rekening uitviel. De onder verheugende belangstelling van zeer veel publiek door de Koninklijke Let terlievende vereniging „J. J. Cremer" onder regie van Henk Bakker geleverde prestaties zijn enkele weken geleden na de première in de schouwburg reeds in extenso bespro ken. Ondanks de toen opgesomde bezwaren, die vooral het zondige tegen het stijlbegin sel betroffen, kan men niet anders dan hartelijke bewondering koesteren voor de frisse en ondernemende geest, welke dit amateurgezelschap bezielt en tot een om vangrijk experiment als deze vertoningen onder de blote hemel in staat stelde. Ik wil gaarne van deze gelegenheid gebruik ma ken om te verklaren dat „Cremer" naar mijn mening in dit seizoen stellig het beste ensemble van dilettanten te Haarlem vormt en dus aan het toepassen van stren gere maatstaven bloot staat dan de meeste andere clubs, die in enkele gevallen over sterkere spelers beschikken, doch niet of zelden een zo apart en betrekkelijk hoog niveau bereiken. Om evenwel alle mogelijkheden uit een klucht van Molière te putten, mist men een noodzakelijke voorwaarde: een be trouwbare techniek. De aardigste gedeelten van het spel waren die, waarin de met sa tirieke toespelingen geladen tekst de boven toon voerde, zoals het consult in het tweede bedrijf eri het gesprek tussen de gewaande dokter en de als apotheker vermomde min naar. In deze laatste rol' was Aad Stroman veel beter op dreef dan de vorige keer. Hij behoorde nu zeker tot de uitblinkers. Doorgaans echter overwegen in dit boer tige stuk de in het fantastisch-dolle over dreven situaties. Daar leverde Molière niet veel meer dan een ruw scenario, vol rudi- mentair-komische knepen en wordt van de acteur de inzet van zijn gehele figuur op het louter burleske gevergd. Men heeft wel eens gezegd dat een dergelijke dicht bij de commedia dell'arte staande drama tische opzet spelenderwijze moet worden afgemaakt. En daaraan mankeerde wel het een en ander. Johan van Doorn vertolkte de met stok slagen tot geneesheer gepromoveerde hout sprokkelaar, zoals ik al eerder schreef, goed en gemakkelijk. Hij dient er intussen in kluchtige rollen voor te zorgen niet te veel naar het oubollige over te hellen. Uitstekend hield zich ook nu weer Fons Cornet als de naar boerenmodel getekende knecht. De door Kees Crombouw voorge stelde grime had eveneens goede momen ten. Eki Oostwald-Bouwer, die zich zo voortreffelijk door het moderne répertoire heenslaat, kon als grofgeschapen soubrette haar vorm niet vinden. Muzikanten in Oud-Hollandse kledij luisterden hét schouwspel op. De drie opvoeringen van „Dokter tegen wil en dank" in het Proveniershuis werden een doorslaand succes. Reeds lang voor de aanvang stonden er lange files van kijk- lustigen en zij, die zo verstandig waren ge weest van tevoren een voorkeurskaart te halen, zullen van hun moeite wel geen spijt hebben gehad, want heel wat „kaart- lozen" moesten teruggestuurd worden. De laatste voorstelling werd door een groot 8 aantal autoriteiten bijgewoond, onder meer Eerst even KljKen Dl] 8 door de wethouders Noordhoff, Angenent /-* ff 8 en Schreurs en de gemeentesecretaris, mr. nt/v Stift iï fln Wesstra en door de hoofdcommissaris van l'l'Vl' H politie, de heer J. J. Fontijne. BARTELJORISSTRAAT 27 Speciaal kinderjurk f 2.56 katoen, 90 cm breed lavablef 3-50 gebloemd, met rand Mantelstof f7.20 voor Swaggers. 140 cm breed Mantel Georgette voorradig ook in marine en zwart Wedstrijd in schoolzang Onze muziekrecensent Jos. de Klerk schrijft: Het Centraal Comité van de Ver. Ko ninginnedag had op zijn programma voor de Bevrijdings-herdenking een zangwed strijd voor de lagere scholen georganiseerd en wel voor groepen van maximaal dertig kinderen. Het concours werd gehouden in Den Hout, nabij Dreefzicht; zeven groepen hadden er voor ingeschreven. Opgave was het zingen van een lied met vaderlandse strekking en een van algemene aard. Er waren drie prijzen te winnen; bovendien zou de eerste prijswinnaar houder worden van een fraaie wisselbeker. Dit laatste houdt in, dat het de bedoeling is deze krachtmeting op gebied van school-zang te bestendigen. De prestaties werden beoor deeld door een jury, bestaande uit mej. Ali Michielsen, de heer L. J. van Meche- len en ondergetekende. De deelnemers der St. Bavo-school beten de spits af met „Hollands Vlag" en „Het Watermoortje"; zeer verdienstelijk als knapen-zang, maar wat langzaam en wat de uitspraak betreft, niet genoegzaam gezuiverd van dialectische invloeden. Als geheel toch een goede norm. De groep van de St. CanisiussChool was iets beter van uitspraak, zelfs heel duide lijk in het liedje „Schoenenpoetsen", maar er zat niet genoeg glans in de klank en het toonpeil zakte weg. Beter was de klank in „O Nederland let op uw zaak", doch waar van het stoere karakter niet voldoehde uit kwam, rhythmisch niet stevig genoeg was en waarvan de samenhang bedorven werd door onlogische rustpunten. Het peil steeg met de prestatie van de Chr. Opleidingsschool; „Holland met.je malse wei" klok fris en „Het Molentje" werd karakteristiek beklemtoond.. Het geheel was goed rhythmisch en zuiver. De Nassau- school verdiende extra lof voor de keuze der liederen: „Onze Heere God heeft hier beneden", een vrij onbekende Valerius- lied en „Jezus' Bloemhof", ook om de wijze waarop ze aangediend werden. De' vertol king was ook pittig van opzet, maar het toonpeil bleef helaas niet ongerept en de médeklinkers 1 en r bedierven nog al wat aan de uitspraak. Een groep meisjes van de Mariaschool zong het „Merk toch hoe sterk" zuiver en mooi van klank; de enige bedenking was dat dit lied zich niet best voor meisjes stemmen eigent. „Daar boven op dat bergsken" was uitstekend. De groep meisjes en jongens van de R.K. Schoolvereniging liét zuiver en met mooie beschaafde klank een tweestemmige zetting horen van „Ge lukkig is het Land"; daarna nog een zeer pittige vertolking van „Daar zat een uil en spon". De nummers waarmee de St. Theresia- school uitkwam waren van minder gehalte dan'die van de vorige groepen. Er werd echter zuiver en zeer gedisciplineerd ge zongen. De uitspraak van' de jury luidde: le prijs (en-wisselbekér) R.K. Schoolvereniging; 2e prijs' Mariaschool; twee derde prijzen (een dezer op verzoek van de jury toegevoegd) werden naar gelijke verdiensten toegekend aan de Chr. Opleidingsschool en aan de St. Theresiaschool. Dit concours was een cultureel program manummer waar perspectief in zit. Maar een volgende keer dient de deelname min- .stens dubbel zo groot ta wezen. Spel in het Proveniershuis David Koning schrijft over de opvoe ring van Molière's klucht: Het Centrum-comité Koninginnedag heeft ter opluistering van de vijfde viering van 's lands bevrijding den vollce een feestelijk genoegen bereid door een reeks opvoerin gen mogelijk te maken van Molières na bijna drie eeuwen nog altijd even populaire kluchtspel „Dokter tegen wil en dank" in een omgeving waar de stad haar oudste schoon in vrijwel ongerepte staat bewaart: het lommerrijke Proveniershof achter het laatste stuk der Grote Houtstraat. Tegen over de poort op het middenveld stond een ruim plankier, geschraagd door bier tonnen en geflankeerd door enige markt kramen, die er toe msten bijdragen de illusie van de verleden tijd te versterken. De uit hoge masten geworpen bundels anachronistisch licht verwekten tijdens de laatste voorstelling gisteravond in ieder geval een romantische sfeer, waarin het aangenaam was te verwijlen, al werd deze ook bij herhaling gescheurd door het schel rumoer van kermis en hedendaags straat vertier. De in glanzend-bruine schemering geworpen gevels, het onwezenlijk heldere bladergroen en de barnsteenkleurige beu ken vormden een pittoreske entourage. Bijne ideaal als men bedenkt, dat dit het van L72 voor 86 ct. van 2.01 voor 100 ct. van 2.20 voor 110 ct. van 2.92 voor 146 ct. van 3.82 voor 191 ct. Ca naar KRUISSTRAAT 35 (Adv.) Men trof het wel bijzonder met het weer, want de dreigende regenbuitjes wilden niet doorzetten. De voorzitter van het Centrumcomité, mr. J. P. A. C. ten Bokkel, huldigde na afloop de regisseur Henk Bakker en de heer Leo Duyn, die heel wat heeft afgesjouwd voor het tot een opvoering kon komen. Goed geslaagde singelloop Ondanks het vroege aanvangsuur, kwa men er voor de singelloop, die gisteren door het Centraal-Comité Koninginnedag in sa menwerking met de H.A.V. „Haarlem" werd gehouden, ruim veertig lopers aan de start. Nadat de eerste 500 meter in een hoog tempo waren afgelegd, nam Iepenburg een kleine voorsprong. Zijn uitlooppoging bleek echter te vroeg ondernomen te zijn, want op het Spaarne werd hij door een groepje van. drie lopers onder aanvoering van sol daat Van Weely voorbijgestreefd. Op de Nieuwe Gracht slaagden Kerkman uit Zandvoort en Koster van de H.A.V. erin contact te krijgen met de drie uitlopers en het werd toen duidelijk, dat de winnaar van de singelloop zich onder deze vijf lopers zou bevinden. Van Weely toonde zich in de eindsprint de sterkste en zegevierde in 13 minuten 6 seconde. Op de streep slaagde Kerkman erin Koster naar de derde plaats te verwijzen. Kerkman noteerde 13 min. 6.6 sec., Kosten 13 min. 7 sec. Na afloop van deze goed geslaagde loop, waarbij de politie voor een uitstekende af zetting had zorggedragen, reikte de voor zitter van het Centrum-Comité mr. J. A. P. C. ten Bókkel de prijzen uit. De uitslagen luidden: C- en D-klasse: 1. J. Koster 13 min. 0.7 séc.; 2. H. Busé 13 min. 26.8 sec.; C. Strij kers 13 min. 56 sec. E-klassers: 1. R. Kerkman 13 min. 6.6 sec.; 2. F. J. Iepenburg; 3. Th. Kushelt. Militairen: G. van Weely 13 min. 6 sec.; 2. M. A. van Sommeren; 3. Th. Mulder. De verenigingsprijs in de E-klasse werd gewonnen door „Zandvoortmeeuwen". Deugd herdacht eerst en vierde daarna feest De jeugd van het Kleverparkwas gister morgen door een deputatie twee leer lingen van iedere school uit dat stadsdeel vertegenwoordigd op de Ere-begraaf- plaats waar bij de urn en bij het graf van Hannie Schaft, diein het Kleverpark woonde, een krans werd gelegd. Later in de morgen trokken de kinderen van Haarlem-Oost naar het Rembrandt- theater op de maten van de volijverige St. Jorisband om daar een leuke film te zien. De kinderen uit Haarlem-Noord hadden de enorme ATO-g"arage 'aan de Rozenstraat ter beschikking om te kijken naar het kin derstuk „Pit en Pat als Bulletje en Bonen staak". Vuurwerk tot slot De dag werd besloten met een vuurwerk, dat op een terrein in den Hout bij de Hele- nalaan werd afgestoken. Een grote menigte had zich op en bij de Wagenweg verzaméld en heeft luide blijk gegeven van haar on verdeelde bewondering voor de pijlen, magnesiumbommen, vuurparapluies, vuur- telegrafen, gillende keukenmeiden, pyro- technische draaifrónten en vooral voor de lichtende koorddanser een hulde aan 'de familie Kion, die ook deze dag tot twee keer toe boven de speeltuin „Het Ooster kwartier" duizelingwekkende toeren ver richtte die met man en macht door de dienaren van Vulcanus werd voortgezeuld. De genodigden van het Centrumcomité hadden een prachtig uitzicht van het door de eigenaar van garage „den Hout" welwil lend ter beschikking gestelde balkon. Allen waren het er over eens, dat de door Ben gaals vuur verlichte boomgroepen van de Haarlemmerhout een fraai natuurlijk décor voor dit vreugdebetoon vormden. Terzelfder tijd kon men zich op de Grote Markt aan de geneugten van het bal.cham- pêtre ovérgeven. De animo hiervoor scheen evenwel niet zo groot als anders te zijn. In Heemstede De stertocht van de drie muziekkorpsen welke op de Bevrijdingsdag werd gehou den, is uitstekend geslaagd. Elk van de drie korpsen had een wijk voor zijn rekening genomen. Te ongeveer half negen verza melden de corpsen zich op het Raadhuis plein. Hierna werden, onder leiding van de heer L. ter Braake, lid van „Excelsior", enige marsen op keurige wijze uitgevoerd waarna aan het slot „Eensgezindheid" en „St. Michaël" het Wilhelmus speelden. „Excelsior" kon daaraan niet medewer ken, omdat zij wel de muziek hadden, doch die stond in een andere toonaard. De burgemeester, jhr. J. P. W. v. Doorn, hield een korte toespraak waarin hij zijn vreugde uitsprak over de geest van samen werking die op deze bevrijdingsdag zo schoon tot uiting kwam en die gemanifes teerd werd in deze stertocht. In Vogelenzang In Vogelenzang werd een tweetal film voorstellingen voor de jeugd gegeven door de Ned. Schoolbioscoop. De kleintjes ge noten van komische tekenfilms, die voor treffelijk waren gekleurd; de groten kre gen een meer ernstige film die de aandacht gespannen hield. 8 MEI Moederdag Bloemendag Bloemenmagazijn Binnenweg 18 Heemstede - Tel. 28080 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 Mei 1949 ONDERTROUWD: 5 Mei, J. Kloosterhuis en E. L, Willemse; A. van der Graft en M. F. van de Raadt. GEHUWD: 5 Mei, J. J. Kamp en S. M. A. Gruter. BEVALLEN van een zoon: 4 Mei, A. M. van de Haterd—van der Klugt; M. E. Jans sen Bibo. BEVALLEN van een dochter: 30 April, J. H. Stam—Akersloot; 4 Mei, F. C. van der Weijden—van Velzen; A. Booiman—van Leeuwen; C. P. Zuiderveld—van Schaik; A. C. BloeminkStagers; 5 Mei, J. J. Königel Sodenkamp; J; Koendermanvan den Brink. OVERLEDEN: 3 Mei, G. P. van Velze— Schoon, 71 j., Schouwtjeslaan; 4 Mei, J. van der Wereld, 79 j., Spaarne; J. Bergsma, 67 j., Zaanenstraat; J. D. Stoute, 76 j., Essenstraat. Het vierde „hoogtepunt" van het jeestprogramma in Haarlem, De koorddansersfamüie Kion trok met haar verrichtingen boven de speeltuin „Het Oosterkwartier" weer heel wat bekijks. DE HELICOPTèRE WEER AAN HET WERK. De helicoptère van de Stichting I-Ief- schroefvliegtuigen heeft te Woudenberg in enkele minuten een aantal weilanden van tezamen ongeveer 5 h.a. besproeid met een middel tegen boterbloemen en distels. Dit middel is nieuw en het zal moeten blijken of het effect heeft tegen dit ongewenst ge- was. Voorts zijn te Herwijnen een boom gaard en in de Haarlemmermeer een graan veld door de helicoptère besproeid. HOOGWATERTIJDEN Vrijdag 6 Mei: 9.33 en 22.17 uur. Zaterdag 7 Mei: 10.35 en 23.38 uur. LAAGWATERTIJDEN Vrijdag 6 Mei: 4.40 en 17.24 uur. Zaterdag 7 Mei; 6.00 en 18.56 uur. Het slotstuk van het vuurwerk, dat gisteren tot besluit van de Nationale Feestdag 'in de Haarlemmerhout de lucht in gingwerd gevormd door de beeltenis van Koningin Julianadoor een waar vreugdevuur omgeven. Zilveren jubileum J. J. Wesselius Heden herdacht de heer J. J. Wesselius te Driehuis het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij Haarlems Dablad als cou rantbezorger. Na enige tijd kwam hij in volledige dienst doordat hem ook andere werkzaamheden werden opgedragen als colporteur en controleur voor de IJmuider Courant. Hedenochtend werd de jubilaris op het hoofdkantoor te Haarlem ontvangen door de directie. In een toespraak memoreerde deze de kwaliteiten van bijzondere nauw keurigheid en toewijding die de jubilaris eigen zijn. Hem werd een enveloppe met inhoud overhandigd. Later werd hij ook in de lering van het bijkantoor te IJmuiden gehuldigd, waarbij hem ook een geschenk werd aangeboden. ZEEPOST NAAR OOST EN WEST. Met het s.s. „Polydorus" kan zeepost naar Indonesië worden verzonden. Deze dient uiterlijk 19 Mei te worden gepost. Naar de Nederlandse Antillen vertrekt het m.s. „Socrates". De laatste buslichting ge schiedt hiervoor op 11 Mei. Met het s.s. „Cottica" kan post naar Su riname .worden verzonden, welke uiterlijk op 23 Mei gepost moet zijn, Twaalf jaar oude moord te Heemskerk thans behandeld Twaalf jaar geëist tegen echtpaar De Arrondissementsrechtbank te Haar lem behandelde Donderdag de zaak tegen de 38-jarige M. C. B. en de 36-jarige Th. C. O. uit Beverwijk, wie beiden ten laste was gelegd de Hoogovenarbeider C. Welp, toenmaals echtgenoot van de eerste ver dachte, op 19 Januari 1937 door worging om het leven te hebben gebracht. Zij had den het voorgesteld alsof de man zelf moord had gepleegd, en men had destijds geen redenen gevonden om dit in twijfel te trekken, te meer daar hij als zwaar moedig bekend stond. De verdachten huwden nog hetzelfde jaar, maar dit hu welijksbootje bleek allengs niet erg zee waardig. Ruziepartijen en wederzijdse be schuldigingen brachten de zaak onlangs weer aan het rollen, met het gevolg dat zij zich nu, na twaalf jaren, voor hun daad hadden te verantwoorden. Beide verdachten bekenden volledig en de verdachte B. in het bijzonder beant woordde met beslistheid de vragen, die haar door de president van de rechtbank, mr. E.J.W.Top, werden gesteld. Het slacht offer, met wie zij sinds 1931 was gehuwd, nam zijn medearbeider O. wel eens mee naar huis, en zo hadden de verdachten elkaar leren kennen. Na enige tijd had de vrouw O. verteld, dat zij eigenlijk wel van haar man af zou willen; hij zou haar slecht hebben behandeld. Zij kwamen overeen Welp om het leven te brengen, waarna verschillende manieren werden besproken en weer verworpen. Doch later kwam een ander plan te berde, waarbij men het zou kunnen voorstellen alsof Welp de hand aan zichzelf had ge slagen. Op de avond van 19 Januari 1937 kwam O. weer op bezoek. Nadat hij en Welp een partijtje hadden gedamd opperde een der verdachten het idee om een spel, genaamd „verrekijkertje" te gaan spelen. Welp stemde toe, en liet zich niets vermoedende op een stoel vastbinden. Verdachten heb ben hem toen een koord om de hals ge slagen én dit aangesnoerd, totdat zij dach ten dat de levensgeesten waren geweken. Vervolgens hingen zij hun slachtoffer in het schuurtje achter het huis op aan het koord waarmee zij hem hadden geworgd. O. was daarop verdwenen en B. was naar een buurvrouw „gevlucht" met het ver haal dat haar echtgenoot zich verhangen had. Buren waarschuwden toen de politie. Dit laatste werd door de getuigenver klaring van een Zaandijkse brigadier van politie bevestigd. De arts J. P. L. Hulst, die als getuige- deskundige was opgeroepen, deelde mede dat er reeds een te lange tijd was verlopen om veel te kunnen vaststellen,- doch dat naar alle waarschijnlijkheid het slacht offer reeds dood was geweest vóórdat hij werd opgehangen. De officier van justitie, mr. F. van der Burg, zei in zijn requisitoir dat deze zaak naast het nadeel van veel verloren gegaan bewijsmateriaal de voordelige kant had, dat men had kunnen nagaan hoe de ver dachten de laatste twaalf jaar hadden ge leefd. En vooral het gedrag van verdachte B. noemde hij in die periode abominabel. Hij eiste tegen beide verdachten ^twaalf jaar gevangenisstraf, Mr. J. H. Junge, die als verdediger voor B. optrad, wees op het feit, dat zij een moeilijke jeugd had gehad. De raadsman voor de verdachte O., mr. R. K. P. Kalbfleisch, had de indruk dat zijn cliënt volkomen onder invloed van de vrouw had gestaan, Na hun daad voel den zij zich lotgenoten en trouwden, maar de moord moet die twaalf jaar een.gewel dige druk op hun leven hebben gelegd; zij hebben op die manier reeds een gedeelte van hun straf gehad. Uitspraak over veertien dagen. Kerkelijk Gezinszorgwerk In de volgende week zal een huis-col lecte worden gehouden van de diaconie der Nederlands Hervormde Gemeente van Haarlem, waarvan de opbrengst bestemd is voor het Gezinszorgwerk. In de oorlogs jaren, toen er zich in de gezinnen vele moeilijkheden voordeden, trokken er enige dames op uit, om steun te verlenen. Na de bevrijding zijn de werkzaamheden bijzon der uitgebreid en in samenwerking met Volksherstel is veel bereikt. Het kerke lijke gezinszorgwerk was echter niet in de gelegenheid al het werk voort te zet ten. De materiële en de huishoudelijke zorg gingen in andere handen over en men bepaalde zich hoofdzakelijk tot de morele zijde. Hierbij zijn onder andere begrepen de uitzending van kinderen, zowel naar elders als uit het buitenland naar Haar lem, de uitzending van de stadsjeugd naar vacantie-centra en het bezorgen van een vacantie aan huisvrouwen, die daaraan be hoefte gevoelen. Indien de dames van Gezinszorgwerk op huisbezoek zijn, dan hebben zij te maken met vele problemen, zoals het woningvraagstuk, het samenwo nen, het verblijf van vader of zoon in Indonesië. Er wordt dan gevoeld, dat er een band bestaat tussen kerk en gezin. Vaok wordt een bemoedigend woord ge sproken en als het kan wordt daadwer kelijk gesteund. Om het werk voort te zetten zal de Ne derlands Hervormde Gemeente zich tot de leden der kerk wenden met verzoek een bijdrage te verlenen, in de verwach- tin, dat een tekort van j 7.500 gedekt zal worden. Er komt weer een dagboot Vlissingen—Folkestone Voor het eerst na tien jaar zal Vlissingen weer een dagbootverbinding met Engeland krijgen. Op 8 Juli wordt namelijk een tij delijke zomerdienst van de stoomvaartmij. „Zeeland" op Flokestone geopend, welke tot 17 September zal duren. De dienst is vooral bedoeld 'om het ver keer van het Zuiden van ons land met Engeland te vergemakkelijken en als door verbinding met het achterland. Uit toeris tisch oogpunt is deze dienst, welke twee maal per week in beide richtingen zal worden onderhouden, eveneens van belang, omdat het eiland Walcheren, waarvoor de Engelsen grote belangstelling hebben, thans gemakkelijk door hen kan worden bereikt. De Engelse Zuidkust wordt gemakkelijker bereikbaar voor Nederlandse vacantie- gangers. Een andere reismogelijkheid biedt de Ba- tavierlijn, welke van 1 Juni af Rotterdam en Londen viermaal per week zal verbin den. Voorts is er nog een scheepvaartver binding tussen Rotterdam en Huil. speciaal ten behoeve van reizigers, die naar Midden- en Noord-Engeland of Schotland gaan. Wegens de vrij gunstige deviezenpositie tussen Engeland en Nederland verwacht men in beide richtingen een grotere toe- ristenstroom dan tot nu toe na de oorlog het geval was. BINNENLAND Voor de kantonrechter te Dordrecht heeft een drogist terecht gestaan omdat hij zijn zaak op Dinsdagmiddag open had ge houden. De verdachte beriep zich op de be paling waar sprake is van winkels waariq uitsluitend of in hoofdzaak drogisterij, artikelen verkocht worden. In zijn zaak, al- dus betoogde hij. bestond de omzet voor een groot gedeelte uit parfumerie-artikelen. De kantonrechter voelde wel iets voor dit verweer en ontsloeg de drogist van rechts vervolging. In opdracht van de scheepsbouw-export- centrale zal de N.V. De Schelde twee Die selmotoren bouwen, ieder van 5000 pk. be stemd voor vrachtschepen, die in Joegoslavië in aanbouw zijn. Een zelfde order heeft Werkspoor ontvangen. Stork in Hengelo is belast met de bouw van de hulpmotoren voor deze schepen. Mr. H. J. Woltjer, administrateur bij het departement van Justitie, is benoemd tot raad-adviseur bij het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Hij volgt jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, die burgemeester van Utrecht is geworden, op als chef der afdeling hoger onderwijs en wetenschappen van dit departement. Leden van een Belgisch-Frans toneel gezelschap, dat voorstellingen in Amsterdam en Den Haag heeft gegeven, hebben zich schuldig gemaakt aan het smokkelen van bont. Zij hebben vellen Indisch lam en Per- sianer over de grens gebracht en in Amster dam en Den Haag verkocht. Tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling der electrotechniek aan de Tech nische Hogeschool te Delft om onderwijs te geven in de hoogfrequentietechniek is be noemd ir. J. L. van Soest, hoofdingenieur directeur van het Physisch Laboratorium van het staatsbedrijf der P.T.T. Een 31-jarige Amsterdamse dokter is door de politierechter tot een maand gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij ondanks een waarschuwing tot tweemaal toe op een rijdende tram was gesprongen en daarna de agent, die hem wilde bekeuren, had uit gescholden en met een parapluie in het ge zicht geslagen. Enkele maanden geleden was deze dokter tot een geldboete veroordeeld, omdat hij een politieagent in Roermond had beledigd. Een visum voor reizen naar en door West-Duitsland kan slechts schriftelijk wor den aangevraagd bij het „Allied Military Permit Office", Nieuwe Parklaan 17, Den Haag. Alle aanvragen worden binnen 24 uur' beantwoord. Het is mogelijk dat nog aanvul lende papieren nodig zijn, alvorens een reis vergunning kan worden verstrekt. Omtrent de mogelijkheden voor reizen naar de drie westelijke zones van Duitsland verstrekt het „Permit Office" schriftelijk alle gewenste gegevens. Bij de herdenking van het 7G0-jarig bestaan van Nijmegen als stad werden door de burgerij aan het gemeentebestuur ge brandschilderde ramen voor de nieuwe raads- piet zaal aangeboden. De kunstenaar Johan Collette had in deze ramen de geschiedenis van Nijmegen gebrandschilderd. Tijdens het bombardement van Nijmegen op 22 Februari 1944 werden de ramen vernield. De heer Collette wil de ramen met gebruikmaking van het gespaard gebleven materiaal herstel len voor f 12.500. B. en W. stellen de raad' voor dit bedrag voor dit doel beschikbaar ta stellen. Op 11 Mei zullen onderhandelingen wor den geopend door de looncommissie van de Stichting van de Arbeid met de "bij het Nederlands Verbond van Vakverenigingen aangesloten „Personeelsbond Film- en Thea terbedrijven" (P.F.T.) en met de werkgevers organisatie „Dé Nederlandse Bioscoopbond.". Minister-president dr. W. Drees heeft in het Volksgebouw aan de Prinsegracht te Deil Haag een gedenkplaat onthuld ter nagedach* tenis aan de Haagse leden der moderne ar beidersbeweging, die in de jaren van oorlog en bezetting omgekomen zijn, In de hal van de Amsterdamse Effecten* beurs is een monument onthuld ter herinne ring aan de leden en bediendën van leden de? Vereniging voor den Effectenhandel, die in de jaren der vijandelijke overheersing in de strijd voor het vaderland hun leven gaven La; of ten offer vielen aan 'svijands tyrannie. Het beeld, dat de ongebroken geest van de gevallenen en dé herrijzenis van het Neder landse volk symboliseert, is vervaardigd door de beeldhouwer Cephas Stauthamer. Tijdens de tweede wereldoorlog zijn 1152 leden der Katholieke Arbeiders Beweging om het leven gekomen. In het „Huis van de Arbeid" te Utrecht heeft de voorzitter van de K. A. B., de heer A. C. de Bruyn, te hun ner nagedachtenis een gedenkteken onthuld. Thans is bekend geworden, dat de hoofdprijss van de landelijke NIWIN-loterij een reis naar Indonesië en een verblijf van een week aldaar voor twee personen is gewonnen door'de heer A. E. Dehnert in Rot terdam. De politie te Stadskanaal verzoekt te worden bekend gemaakt met de indentiteit van een meisje, dat thans in Stadskanaal verblijft. Ze geeft voor, dat ze met een vlieg tuig van de K. L. M. van Brussel naar Leeuwarden gevlogen is. Daarna zou zij naar Groningen zijn gelift". In de buurt van Groningen zou ze van een vrachtauto geval len zijn. Iemand zou haar toen hebben over gebracht naar Stadskanaal. Daar gaf zij een adres op en een straatnaam, die in Stads kanaal niet bekend zijn. Zij geeft op ge- naamd-te zijn Johanna Geertruida Elisabeth Schagen, geboren te Antwerpen op 25 De cember 1926, wonende te Brussel. De overtui ging bestaat echter dat dit meisje niet uit België afkomstig is. De „Kota Inten" is Donderdag van Rot terdam via Marseille naar Batavia vertrok ken. De 500 uitsluitend mannelijke passagiers zullen volgende week Donderdag per speciale boottrein het schip achterna reizen tot Mar seille, waar zij aan boord gaan. Op de terug reis uit Indonesië zal de „Kota Inten" demobiliserende militairen vervoeren. Het Britse militaire bestuur in Duits- lanad hééft drie vissersboten, die tijdens de bezetting- in Nederland op last van de Duitsers gebouwd en naar Bremen gebracht aan Nederland toegewezen. HAARLEM EN OMGEVING Ds. T). Henstra, vroeger predikant bij de Chr. Gereformeerde 'Kerk te Haarlem Noord, thans te Broek op Langendijk, staat op het tweetal voor predikant te Almelo. „De vrije Katheder" houdt een verga dering op Vrijdag 6 Mei in restaurant Brink- mann. De heer J. van Santen spreekt over „Het communisme als voorwaarde van geestelijke vrijheid". De uitbreiding van de C. V. Vermaat's Bakkerijen te Haarlem is door de architect Bert Schultheiss opgedragen aan de aanne mer J. W. de Keyzer te Haarlem. Heden werd de eerste der 256 heipalen geslagen voor deze uitbreiding waarmede de bestaande bakke rijen ter oppervlakte van 1500 m.2 met 1200 m2 zullen worden vergroot. De Buurtvereniging „Muiderslot" houdt Zaterdag een feestavond in het Gemeentelijk Concertgebouw, waaraan medewerking ver lenen Cees de Lange, De Wama's, Piëtro Nakaro, Tom Erich, de Pico's, Majoco-trio, Bruce Lowe en Betty Visero. De heer Sigismund von Gleich zal op 12 en 19 Mei twee voordrachten houden over Goethe en zijn betekenis voor een Bevrijd Christendom en het Geestesleven dezer eeuw", in het O R. G. Centrum, Westerhout- park la, telkens om 8 uur. Op het Pretoriaplein in Haarlem-Noord is een achttienjarige jongeman door het los maken van een ketting uit een stoeltje van een draaiende zweefmolen gevallen. Hij brak een pols en klaagde over pijn in de heup. De jongeman is naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. In het Jeugdhuis te Bloemendaal wordt 13 en 14 Mei een bazar gehouden ten bate van het Chr. Tehuis voor Werkende meisjei aldaar» 4 iet (ér oei ich 'eli 'al :ig' dez

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 10