Haarlems Dagblad Het goede nieuws Heden formele bijeenkomst der delegaties en UNO-commissie Nieuwe stap naar eenheid het Europees wegverkeer in Nog geen contact in Berlijn tussen autoriteiten van Oost en West Ontwerp-grondwet worW est-Duitsland door vergadering te Bonn goedgekeurd 63e Jaargang No. 19237 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. DirecL-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Zaterdag 7 Mei 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post ƒ4.75. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en €>prettjte 'tjaartcmectie Courant (anno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem BINNEN VIJF DAGEN eindigt de blok kade van Berlijn on over zestien j dagen komen de ministers van Buitenlandse I Zaken der Grote Vier Amerika, Enge land, Rusland en Frankrijk te Parijs bijeen om opnieuw over de kwestie-Duits- land te praten. De onderhandelingen tussen Oost en West worden hervat. De „lucht brug", die voorzichtigheidshalve nog een poosje in werking blijft, zal nu binnenkort wel landen. Dit zou vroegere geslachten vreemd in de oren geklonken hebben. Maar die kenden nog geen vliegende brug gen. Zelfs geen koude oorlog. Die zouden, als men het hun voorspeld had, een dergelijke geld- en energie-verslindende onderneming als de brug, die meer dan een jaar gewerkt heeft, volkomen ondenkbaar 1 hebben geacht. Zij zouden haar te „onzake lijk" hebben gevonden, want zij meenden dat de mens zakelijk was. Zij zouden I hebben gezegd want dat dachten zij toen, voor 1914 dat men bij een eenmaal gegroeid conflict oorlog zou gaan voeren, om er geld mee te verdienen. De overtui ging dat oorlogen gevoerd 'worden om er geld mee te verdienen is sindsdien door de uitkomsten al te duidelijk weersproken. Maar de koude oorlog heeft sindsdien ook nog aardige verliezen opgeleverd. Als wij I binnenkort de totale kosten van het Ber- lijnse transport-wonder der luchtvaart te I horen krijgen zullen wij verbaasd zijn. Al is het moeilijk geworden, de mensheid der I twintigste eeuw nog te verbazen met ver- I liezen, materiële en andere. Nog ruim I anderhalf jaar, dan is de helft dezer eeuw verstreken. Als het in de tweede helft niet volkomen verandert zal zij in de wereld- I geschiedenis geboekt worden als de Eeuw der Verliezen. 1 Maar waarom zou het niet veranderen? Het is immers nu reeds mogelijk, tekenen van verandering ten goede vastte stellen! Als men ze maar zien wil en niet per se alles zwartgallig beschouwen. Zelfs kan een mens zover gaan dat hij bij de gebleken bereidwilligheid der Russen om de blok kade op te heffen niet uitsluitend vraagt: wat zit er achter? Sterker: men kan de mogelijkheid in overweging nemen, dat de hervatting der onderhandelingen te Parijs tot goede resultaten zou kunnen leiden, ofschoon die ministers van Buitenlandse Zaken al zo vaak vergeefs gepraat hebben. Het bewijst niet, dat zij te allen tijde ver geefs zullen praten. Tenslotte zou men de luchthartigheid zo ver kunnen drijven dat men blij is over de beëindiging van de blokkade van Berlijn. Goed nieuws. Vindt u het gevaarlijk, zoiets te zeggen? Waarom? Ik heb nooit begrepen hoe ons welzijn gediend wordt door voort durend narigheid te'verwachten. In 1945, vlak 11a de bevrijding, waren er mensen in Den I-Iaag ontwikkelde mensen die mij voorspelden dat er binnen drie weken joorlog tussen Amerika en Rusland zou zijn. Ik antwoordde dat ik er niets van geloofde, Een half jaar later herinnerde ik hen aan hun voorspelling en zij lachten luid en zeiden: „Optimist! Binnen zes maanden! Je zult het zien!" Ui antwoordde opnieuw dat ik er niets van geloofde. Een jaar later het lijkt eentonig en dat was het ook wel een beetje vroegen zij mij of ik er nu nog aan twijfelde, dat binnen een jaar de derde wereldoorlog zou beginnen. Ik zei: „Neen, ik twijfel helemaal niet, want ik ben ervan overtuigd dat het niet gebéurt'' meende hen aan hun beide vroegere voorspellingen te moeten herinneren. Twee jaar later wezen ze mij in een gezelschap, waarin ik binnentrad, met de vinger aan en riepen: „Deze man gelooft niet aan oorlog met Rusland vóór 1950. En hij is nog wel journalist! Hij moest toch beter weten!" Nu wil ik wel erkennen dat jour nalisten geen profeten zijn. Maar die Hage naars, en zoveel anderen, die mij sinds de bevrijding verzekerd hebben dat op korte termijn de derde wereldoorlog zou moeten beginnen, waren hét zeer zeker ook niet. Bepaald niet. Het orakel van Delphi, als het er nog was, zou hun zeker voorspellen dat zij nimmer als profeet zouden slagen. En ik stel vast dat ik in al die jaren, waarin zij gehuiverd hebben voor een derde wereldoorlog, door deze gedachte niet gehinderd ben. Een mens leeft niet zo lang. Dus is dit bepaald een voordeel. Had ik hen geloofd, het zou mij levenslust nachtrust gekost hebben en er zou evenmin een wereldoorlog losgebroken zijn els dat nu in vier jaar is geschied. Nu geeft o.a. een Engels tijdschrift, Intelligence Digest, onder leiding van Kenneth de Courcy, in zijn nummer van Mei een sombere beschouwing ten beste. Het zegt dat het uit Moskou vernomen heeft, dat Rusland wel eens een grote diplomatieke afleidings-manoeuvre kon ondernemen, bijvoorbeeld de hervatting Van de onderhandelingen. Nu, dat kon men op 1 Mei, dus zes dagen geleden, al zien sankomen zonder er een eigen bericht over uit Moskou te krijgen. Kenneth de Courcy voegt er evenwel aan toe, dat het Kremlin legen a twaalf maanden met deze ma noeuvre hoopt te winnen zo mogelijk alleen met praten in welk tijdsverloop het de verovering van Zuid-Oost Azië wil Voltooien en die van het Midden-Oosten fn India „voorbereiden". Rusland's grootste probleem is hoe het Westen tot zekere ge rustheid te brengen zonder eigen grote plannen te verstoren en een pacifistische stemming in de Sovjet-Unie zelf teweeg te irengen. Zie je nou wel, hoor ik de pessimist eeds zeggen. Maar ik zie het nog niet. Dit voedsel voor zwartgallige beschouwing, aaar ondeugdelijk voedsel. Hangt de ovjet-Unie, die dictatuur achter een IJzeren Gordijn toepast, van het Westen st ten opzichte van een „pacifistische temming" onder haar eigen bevolking? fch kom! Meent Kenneth de Courcy dat het tussïsche volk gebrand is op een derde fereldoorlog? Och kom, evenmin als alle udere volken! Als het er ooit in zou be- suden zou het er in gedreven moeten •orden door zijn leiders. En zou Sovjet- Usland het Westen aan de praat moeten ouden om Azië eensdeels te kunnen ver veren en er anderdeels rijp voor te maken? ïker omdat het Westen dan geen tijd had a op andere dingen te letten dan pratende iissen? Laat ons nu eens de mogelijkheid aan dien dat er iets goeds ontstaat uit die Sferentie te Parijs. Dat zal ons, in af- ichting. niet schaden. Wel zal de arbeid u de vereniging van Europa in elk geval ürtgezet moeten worden. Want die blijft ftdzakeiijk, met of zonder oorlogsgevaar. R. P. COMPROMIS TE BATAVIA Soekamo en Haifa bekrachtigen de gevonden formule BATAVIA, 7 Mei (Aneta). Hedenmid dag te vijf uur zal een formele bijeenkomst van de Nederlandse en Republikeinse dele gaties onder auspiciën van de UNO-com missie gehouden worden, aldus werd ver nomen. In kringen van de Nederlandse delegatie heeft men met voldoening vernomen, dat Soekarno en Hatta gisteren bij het bezoek van de republikeinse delegatie aan Banka de formule hebben bekrachtigd, welke tij dens de informele besprekingen werd op gesteld ten aanzien van de terugkeer van de republikeinse regering naar Djokja, de order tot het staken van het vuren en het bijwonen van de Rondetafel-conferentie. Ook het antwoord van de Nederlandse regering is intussen ontvangen. Ministerraad accoord met compromis? Onze parlementaire redacteur meldt: Naar mij ter ore komt zou de minister raad gisteren in een buitengewone bijeen komst zich accoord verklaard hebben met het te Batavia ontworpen compromis dat de weg eventueel zou banen voor de ten slotte in den Haag te houden Rondetafel conferentie. In hoofdtrekken schijnt dit compromis hier op neer te komen dat de republikeinse voormannen zich eerst naar Djokja zullen kunnen begeven en daar weer als regering optreden om dan een algemeen geldende order „Staakt het vu ren" te doen afkondigen. Tegelijkertijd zou men van Nederlandse zijde een soortgelijke publicatie uitvaardigen met betrekking tot het staken van de vijandelijkheden, terwijl bovendien van Nederlandse kant toegezegd zou zijn om geen nieuwe deelstaten en der gelijke meer te vormen in die gebieden, welke tot de tweede politiële actie in De cember nog deel uitmaakten van de repu bliek. De republikeinse voormannen zouden zich bovendien bereid hebben verklaard om aan de destijds reeds in vooruitzicht gestelde Rondetafel-conferentie in den Haag deel te nemen. Intussen moet ik er aan toe voegen dat het compromis waaromtrent Prins Bernhard op de Brusselse jaarbeurs „Benelux van de abstractie in de werkelijkheid" Ter gelegenheid van de Vrijdag ge organiseerde Nederlandse dag op de Brusselse jaarbeurs werd een lunch gehouden, waaraan ook Prins Bernhard aanzat. De Prins hield een rede, die in het Nederlands werd uitgesproken en be tuigde het bestuur van de jaarbeurs zijn waardering voor de bereikte resul taten. „Wanneer ik denk" aldus de Prins ,aan het aantrekkelijke beeld, dat het Bel- ;ische bedrijfsleven op de laatste jaarbeurs in Utrecht heeft gegeven, dan geloof ik te mogen concluderen, dat deze twee beurzen een juiste weerspiegeling vormen van de nauwe economische betrekkingen, die zich tussen onze landen ontwikkelen. Men ziet hier in zekere zin voor zich, hoezeer de Beneluxgedachte uit de sfeer van de abstracte theorie is getreden en een realiteit is geworden, die meer en meer haar stempel op het economische leven van onze landen zal gaan drukken. De opbouw van iedere economische unie brengt uit de aard der zaak mede, dat be paalde sectoren van het bedrijfsleven en van de landbouw van elk der betrokken landen aanvankelijk met moeilijkheden zullen hebben te kampen. Maar de drie landen zouden deze unie niet wensen, al dus de Prins, indien zij niet de overtuiging koesterden, dat de voordelen de nadelen verre zullen overtreffen, en wel steeds meer, naarmate de Unie zich consolideert." Prins Bernhard herinnerde daarop aan de gastvrijheid, die hij als bevelhebber dei- Nederlandse strijdkrachten in Brussel ge noot in de oorlogswinter 1944-1945 en reikte vervolgens onderscheidingen uit aan een aantal functionarissen van de Brusselse beurs. De Nederlandse minister van Economi sche Zaken, prof, dr. J. R. M. van den Brink, voerde later tijdens een banket in het stadhuis het woord. Vrachtvliegtuig voor de Engelse kust verongelukt Een tweemotorig Brits vrachtvliegtuig van het type „Bristol" is Vrijdag op een proefvlucht voor de kust van Dorsetshire verongelukt. Aan boord zou zich een ont ploffing hebben voorgedaan. Alle negen inzittenden kwamen bij de ramp om het leven. De „Willem Barendsz" wordt door mr. d'Ailly ontvangen Naar wij vernemen wordt de Willem Barendsz morgenochtend tussen 9 en half 10 in de IJmuidense Noordersluis ver wacht. Mr. A. d'Ailly burgemeester van Amsterdam en andere officiële genodigden, zullen aan boord gaan om in Buitenhuizen het schip weer te verlaten. DRIE ZWAAR GEWONDEN BIJ AUTO ONGELUK TE GROENLO. Vrijdagmorgen reed een personenauto met vier inzittenden uit Winterswijk tegen een boom op de Winterswijkseweg te Groenlo. De auto werd totaal vernield en drie inzittenden werden ernstig gewond. De slachtoffers, waaronder de directeur en de voorzitter van het bestuur van de Win- terswijkse Zuivelfabriek, werden overge bracht naar het ziekenhuis in Winterswijk. men dan in Batavia heden definitieve overeenstemming hoopt te bereiken er vindt namelijk vandaag een samenkomst tussen de beide delegaties plaats in houdt dat de republikeinse voormannen persoonlijk het alleruiterste zullen doen om te trachten de regering te Djokja be reid te vinden een order „Staakt hét vu ren" uit te vaardigen. Een moeilijkheid is namelijk dat op het ogenblik niet met zekerheid te zeggen valt hoe groot het gezag van Soekarno, Hatta, enz. is, zodat zij op dit moment alleen voor zichzelf konden spreken. Heb ik het wel dan is gisteren in een bijeenkomst van de zogenaamde Negen Mannen van de Tweede Kamer het ont- werp-compromis aan de orde geweest. Uit. het feit dat het kabinet 's middags reeds besloot om aan Batavia te laten weten, dat men het compromis mocht sluiten, valt op te maken dat het niet op grote bezwaren in de bijeenkomst van de Negen Mannen is gestuit. Mariniers weigerden kampong plat te branden Gratie voor veroordeelden die in December in vrij'heid zij'n gesteld Naar het A.N.P. meldt, heeft de minis ter van Justitie reeds in December van het vorige jaar de Nederlandse mariniers op Oost-Java, die destijds weigerden een bevel van hun meerdere om een kampong in brand te steken, op te volgen en die des wege op 2 April 1948 voor het Hoog Mili tair Gerechtshof te Batavia tot gevangenis straffen zijn veroordeeld, in vrijheid doen stellen, zulks in afwachting van de be slissing op ingediende gratieverzoeken. De 30-jarige L. J. Stokking uit Amster dam en de 35-jarige M. Smit uit Leiden waren veroordeeld tot gevangenisstraffen van respectievelijk twee jaren met aftrek en twee jaren en zes maanden met aftrek. De derde militair, de 20-jarige J. H. J. de Hoog, had zijn gevangenisstraf reeds onder gaan toen hij in vrijheid gesteld werd. Als bijkomende straf werd ontslag uit de mili taire dienst verleend zonder ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Bij Koninklijk Besluit is hun thans bij wege van gratie het onvervuld gedeelte der gevangenisstraf, alsnjede de bijkomende straf kwijtgescholden. Aan J. H. J. de Hoog is de bijkomende straf kwijtgescholden. Belgische critiek op Churchill's mémoires Eind Februari van dit jaar heeft een aantal Belgische generaals aan Churchill, tijdens zijn bezoek aan Brussel ter gelegen heid van het Europese Congres, een schrij ven overhandigd waarin zij de gewezen Britse eerste minister verzochten de passa ges in zijn mémoires betreffende de ge beurtenissen, die Koning Leopold in 1940 tot capitulatie dwongen, aan de hand van de geschiedkundige feiten te herzien. Thans wordt vernomen, dat Churchill een van de ondertekenaars van dit schrijven, generaal Boels, in een brief heeft medege deeld dat hij deze passages in zijn boek aan een nauwkeurig onderzoek zal onder werpen. „Indien ik tot de conclusie kom, dat mijn uiteenzetting van de feiten niet met de historische werkelijkheid overeen stemt, zal ik die passages in mijn mémoires herzien", aldus de brief van Churchill. Italiaanse communisten heffen alle stakingen op Rome, 6 Mei (United Press). Italië geniet thans van zijn eerste werkelijke „arbeidsvrede" sinds de oorlog, nu meer dan een millioen arbeiders van de natio nale industrieën alle stakingen en agitaties hebben stopgezet. Dit is het gevolg van een order, die de door de communisten geleide nationale arbeidersconfederatie is gegeven, nadat men Donderdag met de organisatie der industriëlen tot overeen stemming was gekomen over een bestude ring van de arbeidskwesties in het gehele land. De industriëlen-zullen de volgende week de vertegenwoordigers van de Confedera tie en die van de anti-commünistïsche Vrije Arbeidersgroep ontmoeten teneinde onderhandelingen te voeren over nieuwe arbeidscontracten in alle takken van nij verheid. Het woord is aan H ora t i us Scherts beslist dikwijls belang rijke dingen treffender en beter dan scherpte. UNQ-gedelegeerde der V S.: Uniform wegennet geprojecteerd op conferentie te Cenève GENèVE, 6 Mei (Reuter) Zeventien Europese landen en West-Duitsland zijn te Genève overeengekomen, dat in de ko mende tien jaar een net van grote ver keerswegen over het vasteland van Europa en in Engeland zal worden aangelegd, dat een lengte heeft van 42.000 km. De wegen zullen in drie categoriën worden verdeeld en voorzien worden van de nieuwste acco modate voor een snel en veilig verkeer, waardoor een enorme ontwikkeling van het Europees wegverkeer mogelijk zal zijn. De economische commissie voor Europa van de UNO, waarbij de landen zijn aan- jgesloten, die aan de aanleg van dit wegen- inet deelnemen, heeft medegedeeld, dat pas •na een jaar van moeilijke onderhandelingen [overeenstemming kon worden bereikt over de kaart, waarop de ontworpen wegen staan aangegeven. De ontworpen verkeers wegen zijn hoofdzakelijk gebaseerd op be staande wegen en zij zullen volkomen uni form zijn, zodat de chauffeur van een vrachtwagen van Antwerpen naar de grens van de Sovjet-Unie of van Narvik naar Lissabon zal kunnen rijden langs hoofd wegen, waarvan de breedte onderling niet varieert, met verkeersviaducten, dezelfde verkeerstekens en zonder het passeren van spoorwegovergangen. De landen, die zich hebben verbonden deel te nemen aan de aanleg van het nieuwe wegennet zijn: Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Oostenrijk, Denemarken, Italië, Portugal, Finland, Griekenland, Luxem burg, Noorwegen, Zweden, Zwitserland, Tsjechoslowakije, Polen en Hongarije. De Sovjet-Unie heeft noch voor zichzelf noch voor de Oostelijke zóne van Duitsland ge antwoord op de uitnodiging om aan de conferentie deel te nemen. Ook Joegoslavië, Roemenië, Bulgarije en Albanië namen niet aan de conferentie deel. Spanje was niet uitgenodigd. De deskundigen van de deelnemende landen zijn ook overeenge komen om zo spoedig mogelijk drie nieuwe verdragen in werking te doen treden, die een grotere vrijheid van wegverkeer en vervoer zullen mogelijk maken, dan Europa na de eerste wereldoorlog heeft gekend. Het eerste verdrag vergemakkelijkt de grens overschrijding door autotoeristen, het tweede breekt de bestaande grensbarrières af voor het internationale vervoer langs de weg en volgens het derde zal het voor het eerst in Europa vervoer met vracht auto's op lange afstand door verschillende landen mogelijk zijn zonder douane-visi tatie. De verdragen zullen in Juni te Genve ondertekend kunnen worden. De zetel van de Raad van Europa In het Grafton modemagazijn te Glasgow heeft Donderdag een brand gewoed, die aan twintig mensen het leven heeft gekost. De meeste slachtoffers waren meisjes van de iaponnenafdeling. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan een ontploffing in de liftkoker. Meer dan honderd bezoekers en personeelsleden konden worden gered door de deur van een aangrenzende bioscoopweer anderen werden gered door brandweer mannen over de daken. Een overzicht van de blussing. Overstelpend aantal onbeantwoorde vragen Berlijn, 6 Mei (van de ANP-correspon- dent). I11 Berlijn is nog steeds geen contact tussen de Westelijke mogendheden en het Russisch militaire bestuur over de technische regelingen voor de opheffing der blokkade tot stand gekomen. Van Britse zijde werd gisteravond medege deeld, dat ook nog niets bekend is over de vraag of en hoe zulle een contact zal worden gelegd. In het bijzonder weet men niet van welke zijde het initiatief tot de eerste- bijeenkomst zal uitgaan. Zoals ge neraal Robertson gisteren heeft medege deeld wordt overigens een bespreking in détails op Berlijns niveau door de Weste lijke mogendheden „niet essentieel" ge acht. Wel is er, zoals heden uit mededelingen van Britse bestuursambtenaren bleek, een overstelpende massa vragen waarop men thans nog geen antwoord weet te geven. In het bijzonder de financiële controle maatregelen zijn een nog volkomen duister punt. Er is voorts nog geen uitzicht op dat opklaring zal worden gegeven van de wel zeer onoverzichtelijke financiële positie, waar West-Berlijn d.oor de voorschotten uit West-Duitsland is komen te verkeren. Deze voorschotten bereikten tijdens de blokkade een bedrag van ongeveer vier honderd millioen mark per jaar of wel de helft van de West-Duitse begroting. De toevoeren, .nodig om de Berlijnse industrie weer op gang te brengen, zullen nieuwe grote voorschotten eisen. Duitse instanties treffen inmiddels voorbereidin gen voor de hervatting van de diensten, hetgeen betrekkelijk gemakkelijk is daar de verbindingen tussen de Oostelijke en Westelijke spoorwegen en posterijen nooit geheel zijn verbroken. De indruk zal wor den gelegd op het spoorverkeer, dat vóór de blokkade volgens Britse mededeling acht duizend ton goederen daags naar de stad bracht, evenveel als de luchtbrug op gunstige dagen kon vervoeren. Hervatting van het- scheepvaartverkeer zal veel lang zamer gaan. Langs de waterweg bereikten Berlijn vroeger duizend ton per dag. Het ligt niet in de bedoeling het wegverkeer voor de aanvoer van goederen in ver hoogde mate in te schakelen. Het Russische militaire bestuur heeft vandaag voor het eerst via zijn dagblad uitvoerig commentaar op de overeenkomst gegeven. Deze commentaar is in gematig de toon gesteld en de gebruikelijke zeer scherpe uitvallen tegen het Westen treft men nog slechts, en ook in zeer vermin derde mate, in de Duitse bladen van de Russische sector aan. Het Russische com mentaar zegt, dat het belang van de over eenkomst ligt in het uitzicht op de alge mene regeling van het Duitse probleem en het „tot rust komen van de politieke atmosfeer", en verder dat de Sovjet-Unie slechts zulke besluiten over Duitsland rechtsgeldig kan achten, die door alle vier bezetters zijn ondertekend en die op de bijeenkomst der ministers worden geno men. De Engelse „Economist" schrijft, dat er geen goede reden te vinden is voor het kiezen van Straatsburg voor vestiging van de zetel van de Raad van Europa „behou dens misschien de bedoeling van Bevin om zijn Franse collega, Schuman, een denk beeldig compliment te maken". Het blad zegt, dat Straatsburg geen vliegveld bezit, aan een acuut tekort aan woonruimte lijdt, een primitieve telefoon installatie heeft en een grensplaats vol bittere herinneringen is. „Het zou geen verbazing wekken wanneer de Europese Assemblee zich te Brussel of te Den Haag zou vestigen", aldus de „Economist". „Amerikaanse houding inzake Spanje niet gewijzigd" Lake Success, 6 Mei (Reuter), Het debat over de Spaanse kwestie werd heden in de politieke commissie van de UNO hervat en geopend met een beschuldiging van de Russische plaatsvervangende minis ter van Buitenlandse Zaken, Gromyko, aan het adres van de Westelijke mogend heden, dat zij het bewind van genei'aal Franco steunen „met liet oog op het ge bruik van Spanje door Engeland en Ame rika in een toekomstige aggressie-oorlog". De Amerikaanse afgevaardigde Ray Atherton verklaarde, dat de houding van zijn regering tegenover het M*adrileense bewind onveranderd is. „Ondanks ver-ze keringen, die het tegendeel inhouden, kan ik u zeggen, dat wij geen militair bond genootschap met Spanje zijn aangegaan", verklaarde hij, hieraan toevoegend: „Wij hebben Spanje geen militaire hulp ver leend en wij hebben geen militaire of marine-missies in dat land. Er bestaat geen enkele Amerikaanse luchtmachtbasis' op Spaans gebied. Wij hebben niet ge tracht Spanje lid van de verenigde naties te doen worden, of het de voordelen van het Europese herstelprogramma deelach tig te doen worden, terwijl wij evenmin pogingen hebben aangewend Spanje tot het Atlantisch verdrag te doen toetreden. Of Spanje al dan niet aan dergelijke over eenkomsten zal deelnemen is iels dat alle aangesloten landen aangaat en niet slechts de Verenigde Staten". Atherton zekle verder, dat de Verenigde Staten van mening zijn, dat de in 1946 door de Algemene Vergadering der UNO met betrekking tot Spanje aangenomen re solutie van kracht moe: blijven. Noord- Amerika zal zijn stem niet geven aan een voorstel, om dit besluit ongedaan te maken. De Amerikaanse delegatie ziet echter geen termen, om nu opnieuw een resolutie in veroordelende zin over Spanje aan te nemen, zoals Polen' voorstelde. BIJZONDERE STEEN VOOR HET NIEUWE K.L.M.-GEBOUW. Op 24 Mei zal het hoofdkantoor van de K.L.M. bij de Witte Brug in Den Haag officieel in gebruik worden genomen. Bij deze plechtigheid zal Prins Bernhard een bijzondere steen in het gebouw aanbrengen. Deze steen is in de 17de eeujv overge bracht naar Nieuw Amsterdam en werd door Franklin D. Roosevelt in het eerste jaar van zijn presidentschap in 1933 aan het stedelijk museum van New York ge schonken. Dit museum heeft in 1946. ter gelegenheid van de opening van de K.L.M.- luchtlïjn Amsterdam-New York de steen aangeboden aan Prinses Juliana, mol lxet verzoek er een bestemming aan te willen geven. De steen is toen aan de K.L.M. ten geschenke gegeven met het doel hem in het nieuwe hoofdkantoor der maatschappij te laten aanbrengen. Instelling interim-regering van achttien leden De te Bonn vergaderende West-Duitse grondwetgevende vergadering heeft Vrijdag de ontwerp-grondwet in twee de lezing met 74 tegen twee (commu nistische) stemmen goedgekeurd; 15 leden onthielden zich van stemming. De constituerende vergadering van West- Duitsland heeft besloten een interim-rege ring voor Trizonïë te benoemen, totdat een door het volk gekozen regering haar taak kan ovex-nemen. Dit voox-lopige bestuur zal worden gekozen uit de zeventig afgevaar digden tellende vergadering van Bonn en zal Zondag in functie treden. De intex-im-x-egex'ing zal bestaan uit ze ven gedelegeerden van iedere grote partij dat zijn de socialisten en de christen democraten twee leden van de libex-ale democraten een een lid van de Duitse en de centrum partij. In totaal dus achttien leden. In de interim-regering, die de naam zal krijgen van „uitvoerende commissie", zulleix geen communisten zitting hebben. De „uitvoerende commissie", oorspron- Amerikaans Congres verwacht grotere Europese samenwerking Averell Harrimaix, de speciale Ameri kaanse ambassadeur voor het plan- Marshall, die zo juist uit Washington is teruggekeerd, heeft te Parijs verklaard, dat het Amex-ikaanse Congres in de komende twaalf maanden meer voortgang verwacht in het streven naar samenwerking der aan het Europese herstelprogramma deelne mende landen. „Op grond van zijn eigen ervaring is Amerika ervan overtuigd", zo zeide hij, „dat enorme voordelen zouden voort vloeien uit het vestigen van een gebied van vrije handel op het Europese vasteland. Het wordt gewaardeerd, dat de onderlinge hulpverlening reeds enigszins is vooruitge gaan, doch wanneer het programma voor onderlinge samenwerking niet in versneld tempo wordt uitgevoex-d, zal er het volgend jaar grote ontevredenheid in het Congres heersen. Veel zal afhangen van de wijze waarop de organisatie voor Europese eco nomische samenwerking haar programma voor onderlinge hulpverlening voor het lopende jaar uitvoert". Harriman verzekerde, dat de Verenigde Staten elke poging der Europese landen om de handel tussen Oost- en West-Europa te bevorderen steunen, doch hij deelde mede, dat het nog steeds Amerika:s politiek is de levering van goederen, die voor oorlogs doeleinden kunnen worden gebruikt, aan de Sovjet-Unie of haar satelliet-staten te weigeren. kelijk voorgesteld door de liberale demo craten, zal de functie van West-Duitse re gering op zich nemen, totdat een dergelijke regering kan worden gevormd op basis van de constitutie, die naar verwacht wordt Zondag definitief zal worden aanvaard. De communistische afgevaardigde Max Reimann beweerde dat de interim-regering in feite eeix regering met volledige bev oegcl- heden is en dat de Constituerende Vergade ring niet het recht heeft een dergelijke regering te installeren. De president van de vergadering, dr. Konrad Adenauer, wees deze beschuldiging van de hand. Men verwacht dat de interim-regering Maandag met haar werkzaamheden zai be ginnen, naar alle waarschijnlijkheid te Bonn, wanneer deze plaats althans als hoofdstad zal worden aangewezen. Radio-auto's binnenkort in gebruik Naar wij vernemen zijn de hvee zoge naamde radio-auto's, die do Haarlemse politie binnenkort in gebruik hoopt te nemen, aangekomen. Het pex-sonee) dat voor deze dienst, die onder leiding komt te staan van hoofdinspecteur A. F. Suurendonck, is bestemd, wordt op het. ogenblik in de 'bediening van de wagen geoefend. De politie trekt bij liet opbouwen van de af deling veel profijt van de in Amsterdam met de radio-auto's opgedane ervaringen. Getracht zal worden ook in Haarlem oen voor het publiek gemakkelijk te onthouden telefoonnummer te reserveren, waardoor deze wagens in noodgevallen direct naar de plaats des onlieils gedirigeerd kunnen worden. KOUD WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig^van Zater dagavond tot Zondagavond: (opge maakt te 10 uur) Ir. het Zuidoosten van het land aan vankelijk nog c-nige regen. Overigens een koude nacht met weinig bewolking en hier en daar nachtvorst. Morgen wisselende bewolking. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Tameü'k koud. S Mei: Zon op Maan op Zon op Maan op 4.58 v 14.50 uur onder 3.36 uur 9 Mei: 4.57 uur, onder 20.17 uur 16.19 uur, onder 3.48 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1