Haarlems Dagblad Republikeins gezag zal hersteld worden over de residentie Djokja /tSÉÉ» Persconferenties van de beide voorzitters der delegaties «63e Jaargang No. 19238 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en.Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Maandag 9 Mei 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <£prcdjtc ïjaaricmacöc courant (3tono 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Nieuw compromis in Indonesië tta Soekarno en Hatta zullen aandringen op beëindiging van de guerilla en deelneming aan de Haagse conferentie BATAVIA, 7 Mei (Aneta) Tijdens de heden gehouden formele vergadering van de Nederlandse en republikeinse delegatie onder auspiciën van de UNO-commissie ver klaarde de voorzitter van de republikeinse delegatie, Moh. Roem: „Als voorzitter van de republikeinse delegatie ben ik door Soekarno en Hatta gemachtigd om hun per soonlijke verzekering te geven, dat zij voorstaan in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari en zijn richtlijn van 23 Maart: ten eerste: bevel te geven aan de gewapende aanhangers van de republiek om de guerilla te staken; ten tweede: samen te werken bij het herstel van de vrede en handhaving van de orde; ten derde: deel te nemen aan de Ronde Tafelconferentie in Den Haag met het oog op de bespoediging van de onvoorwaardelijke overdracht van de reële en volledige souve- reiniteit van de V. S. I. President Soekarno en vice-president Hatta nemen op zich, dat zij erop zullen aandringen, dat zulk een politiek door de regering van de republiek Indonesië zo spoedig mogelijk na haar herstel in Djokja wordt aangenomen". Nederlandse verklaring Na de verklaring van Moh. Roem, legde dr. Van Royen de volgende verklaring af: „Ten eerste: de Nederlandse delegatie is gemachtigd te verklaren, dat zij met het oog op de plechtige belofte, zojuist door Moh. Roem verkondigd instemt met de terugkeer van de republikeinse regering naar Djokja. De Nederlandse delegatie 'stemt voorts, in met de instelling van een of meer gezamenlijke commissies onder auspiciën van dé UNO-commissie voor doeleinden zoals: a. het doen van de nood zakelijke onderzoekingen eri voorbereidin gen welke voorafgaan aan de terugkeer van de republikeinse regering naar Djokja; b. het bestuderen en advies geven betref fende de maatregelen, welke genomen jmoeten worden ter uilvoering van de sta king van de guerilla en de samenwerking ;bij het herstel van de vrede en de hand having van orde en rust. Ten tweede: de Nederlandse regering stemt er mee in, dat de republikeinse re gering vrij zal zijn en faciliteiten zal heb ben om de haar geëigende functies in het gebied, bestaande uit de residentie Djokja karta, uit te voeren. Dit is een stap ge nomen in het licht van de richtlijn van de Veiligheidsraad van 23 Maart 1949". Ten derde: De Nederlandse regering be vestigt nogmaals haar bereidheid de on middellijke stopzetting te verzekeren van alle militaire operaties en de onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating van alle politieke gevangenen, gearresteerd sedert 17 December 1948 in de republiek Indo nesië. Ten vierde: Zonder te prejudiceren op het recht van zelfbeschikking der Indone sische volkeren, zoals deze erkend zijn bij de Linggadjati- en Renville-beginselen, zal de Nederlandse regering zich onthou den van de vestiging of erkenning van de negara's of daerahs in gebied hetwelk voor 19 December 1948 onder republikeins gezag was en van uitbreiding van de negara's en daerahs, hetwelk genoemd ge bied betreft. Ten vijfde: De Nederlandse regering staat het bestaan voor van de republiek als een staat, die zijn plaats inneemt in de verenigde staten van Indonesië. Wanneer een voorlopig vertegenwoordigend lichaam oor geheel Indonesië zal worden inge steld en het deswege noodzakelijk is het aantal vertegenwoordigers van de repu bliek in dat lichaam vast te stellen, zal dit aantal gelijk zijn aan de helft van het aantal leden, dat andere gebieden dan de republiek vertegenwoordigt. Ten zesde: In overeenstemming met de bedoeling van de „ruling" van de Veilig heidsraad van 23 Maart, betreffende „de voorgestelde Ronde Tafelconferentie met het doel, dat de onderhandelingen, zoals bedoeld in de resolutie van 28 Januari zo spoedig mogelijk kunnen worden gehou den" is de Nederlandse regering ten volle bereid haar uiterste best te doen, dat deze conferentie plaats vindt onmiddellijk na terugkeer van de republikeinse regering naar Djokja. Op deze conferentie zullen besprekingen worden gehouden betref fende de wijze, waarop de onvoorwaarde lijke overdracht van de reële, volledige souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië, in overeenstemming met de Renville-beginselen, kan worden bespoe digd. Ten zevende: In het licht van de nood zakelijke samenwerking bij het herstel van vrede en handhaving van orde en rust stemt de Nederlandse regering ermede in, dat in alle gebieden buiten de residentie van Djokja, waar burgerlijke, politieke en andere ambtenaven van de Indonesische regering momenteel niet functionneren, de republikeinse burgerlijke, politiële en andere ambtenaren, die nog steeds in func tie zijn, in functie zullen blijven". Dr. van Royen zeide tenslotte nog: „Er is overeengekomen, dat de Nederlandse autoriteiten aan de republikeinse regering faciliteiten zullen verschaffen, als deze redelijkerwijze door deze regering zullen Worden gevraagd voor de verbindingen en het raadplegen van alle personen in In donesië, inbegrepen die welke dienst doen burgerlijke en militaire dienst van de republiek en dat technische détails zullen worden uitgewerkt door partijen onder auspiciën van de UNO-commissie. Nadat dr. Van Royen had gesproken, vroeg voorzitter Cochran „willen beide voorzitters mijn opvatting bevestigen, dat de verklaringen, welke zij zojuist hebben afgelegd, waren overeengekomen tijdens Staking bij „Air France" Het vliegend personeel van de „Air France" is Zaterdagmorgen de aangekondigde 25- surstaking begonnen om loonsverhoging. Ofschoon eerder besloten was te zwichten voor een regeringsorder, waarbij wettelijke Maatregelen in het vooruitzicht werden Jesteld wanneer ook op de internationale hinen zou worden gestaakt, is de staking Met tot de binnenlandse lijnen beperkt ge- hieven. Ook het personeel op het Parïjse vliegveld „Le Bourget" is namelijk in sta king gegaan, zodat reizigers, die passage feboekt hadden op vliegtuigen van de „Air trance" voor Londen, strandden. De dien- Men der buitenlandse maatschappijen func tioneren normaal. het overleg, dat elk zich accoord bevindt met het standpunt, zoals door de ander is uiteengezet en dat de verklaringen hierbij formeel bevestigd en aangenomen zijn?" Dr. Van Royen en Moh. Roem antwoord den bevestigend. De heer Cochran drukte zijn erkentelijkheid uit voor de uitsteken de geest, waarin de. voorzitters van de delegaties bij de informele besprekingen hacken gewerkt en feliciteerde hen met de resultaten. Hij zeide, dat deze resultaten voortaan de „Van Royen-Roem statements" zouden dienen te worden genoemd. Dr. Van Royen zeide aan Moh. Roem de verzekering te willen geven, dat de overeenkomst, welke zojuist bereikt was, van Nederlandse zijde fair en loyaal zal worden uitgevoerd en dat van Nederland se zijde erop zal worden toegezien, dat geen représailles zullen worden genomen en dat niemand van de andere partij tot slachtoffer wordt gemaakt. Dr. Van Royen dankte de UNO-commissie voor de bij stand. Moh. Roem verklaarde hierna, dat hij dankbaar was voor de woorden van dr. Van Royen en zeide, dat de republikeinen de overeenkomst in dezelfde geest zouden uitvoeren. „Wij delen de gevoelens van dr. Van Royen en wij zullen ons uiterste best doen om in dezelfde richting te wer ken". Cochran kondigde aan, dat de delegaties Maandagmiddag informeel bijeen zullen komen om de leden van de twee commis sies te benoemen en het werk voor te be reiden. Ook leden van de UNO-commissie zullen hieraan deelnemen. Na het accoord te Batavia: Donderdag regeringsverklaring over accoord van Batavia? (Van onze parlementaire redacteur) Tenzij heden in de gewone bijeenkomst van de ministerraad nog anders mocht wor den besloten, is het waarschijnlijk dat Don derdag de Kamer zal bijeenkomen op ver zoek van het kabinet opdat er dan een re geringsverklaring naar aanleiding van de te Batavia tot stand gekomen voorlopige overeénstemming zal worden afgelegd. De bedoeling is aldus aan de Tweede Kamer de gelegenheid te verschaffen hierover nader van gedachten te wisselen. Het valt niet te ontkennen dat het voorlopig accoord dat Zaterdag tot stand is gekomen eniger mate afwijkt van hetgeen indertijd, 1 Fe bruari, van regeringszijde aan de volks vertegenwoordiging in het vooruitzicht was gesteld. Een samenloop van omstandigheden maakte het echter niet alleen noodzakelijk doch ook gewenst om de-weg te bewan delen die men nu is ingeslagen. Uit de aard der zaak was het hangende de onderhande lingen niet goed mogelijk eerst nog het parlement er in te kennen. Thans blijkt het kabinet het op prijs te stellen zo spoedig mogelijk van zijn kant de volksvertegen woordiging een uiteenzetting over de gang van zaken te verschaffen. Mede wegens de mogelijkheid dat in de loop van de vol gende week in de Eerste Kamer de be groting van Overzeese Gebiedsdelen aan de orde zou komen en men dan uit de aard der zaak ook zou spreken over het voor lopig accoord van Batavia heeft blijkbaar het kabinet het gewenst geacht, het er op aan te sturen dat de Tweede Kamer nog deze week zal bijeenkomen. Een definitief besluit hieromtrent is op dit ogenblik nog niet genomen, doch men mag de kans groot achten dat inderdaad Donderdag de be doelde vergadering van de Tweede Kamer zal plaats vinden. Het zou in de bedoeling van het kabinet liggen vóór de openbare vergadering van de Tweede Kamer, waarschijnlijk Dinsdag of Woensdag, nog in contact te treden met de commissie voor Indische Zaken van de Tweede Kamer. Stucadoors staken in Den Haag In Den Haag zijn hedenmorgen nagenoeg alle stucadoors in staking gegaan. Zij ver langen een basisloon van 67.50 (bruto) en afschaffing van het uniforme ontslag- bewijs. Deze eisen achten de stucadoors redelijk, omdat zij seizoenarbeiders zijn en aan materiaal en werkkleding voortdurend grote kosten hebben. Een contact-commis sie heeft zich bereid verklaard met het College van Rijksbemiddelaars te verga deren om een oplossing voor het conflict te zoeken. Zondagmorgen is de Willem Barendsz" van zijn derde reis naar het Zuidpoolge bied in het vaderland teruggekeerd. In de Umuider sluizen bereidden vélen de op varenden van de walvisvaarder een hartelijk welkom. r Roem: „Goede bedoelingen vormen de grondslag" Op een persconferentie in het gebouw van de republikeinse delegatie zeide de lei der van de republikeinse delegatie, Moh. Roem: „Dit is de derde maal dat beide partijen naar een regeling van het geschil zoeken. Wij hebben het uiterste gedaan om de duidelijkste woorden te kiezen. Het meest belangrijke is de krachtige wil van beide partijen om uit te voeren, hetgeen thans overeengekomen is en dat niet geheel kan worden vastgelegd in woorden en termen. De goede bedoelingen vormen de grond slag van de heden afgelegde verklaringen en het hangt van de goede bedoelingen af wij zullen slagen of niet. Ik neem aan, dat met goede wil en hulp van alle betrok ken partijen dat, wat bereikt werd, kan dienen als gezonde basis voor verdere over eenkomst." Roem schatte, dat de terugkeer naar Djokja in twee weken mogelijk is. In ant woord op een vraag zeide hij, dat de Ronde Tafel-conferentie enkele weken daarna ge houden zou worden. Hij verklaarde, dat nog geen beslissing genomen was over de deelneming van de B.F.O. aan de bespre kingen. Wanneer de regering terug is in Djokja, kunnen wij daaraan meer aandacht besteden. Na herstel van de regering-Hatta te Djokja zal er, zo zeide hij, nog slechts één republikeinse regering zijn, waarvan Sjafroeddin en Maramis leden zullen zijn. Hij kon geen bevestiging geven van een uit Singapore afkomstig bericht van giste ren, dat de noodregering niet accoord gaat met de uitvaardiging van het staken van het vuren, zolang de Nederlandse troepen niet zijn teruggetrokken. Hij meende, dat de noodregering van Sjafroeddin de huidige j overeenkomst steunde. Dr. Van Royen: „Wat goede wil vermag" Op een persconferentie, die direct na het beëindigen van de bijeenkomst der delega ties gehouden werd, legde dr. Van Royen voor het beantwoorden van vragen de vol gende speciale verklaring af: „Sprekend voor de Nederlandse delegatie spreek ik ook voor mijn regering, wanneer ik zeg, dat wij dankbaar zijn over de eerste resul taten van deze voorbereidende conferentie, waarbij een wederzijds aanvaardbare basis gelegd is voor de spoedige vestiging, democratische wijze, van de souvereïne Verenigde Staten van Indonesië door mid del van een Ronde Tafel-conferentie in Den Haag. In het licht van de ontwikkelin gen elders in de wereld geeft de overeen stemming, die hier heden bereikt is, bij zondere reden tot dankbaarheid als eerste stap naar de definitieve oplossing van het Indonesische probleem, omdat hierdoor ge toond wordt, wat de mensen van goede wil kunnen volbrengen, wanneer zij vastbeslo ten zijn om tot een gemeenschappelijke basis van wederzijds vertrouwen te komen. Verdere besprekingen zullen natuurlijk noodzakelijk zijn." Na het voorlezen van deze verklaring zeide dr. Van Royen, dat hij volledig ver trouwen had in de thans ingeslagen rich ting. „Ik zie de toekomst vol vertrouwen tegemoet voor wat betreft de kansen voor een voortdurende samenwerking." Hij bracht de samenwerking met de B.F.O. in herinnering en zeide: „In de toekomst zal er één Indonesië zijn. De B.F.O. en de re publiek 'zullen het ongetwijfeld eens wor den." Hij zeide, dat de Nederlandse dele gatie ten aanzien van het grondgebied Djokjakarta verder gegaan is dan het Ca nadese voorstel van de Veiligheidsraad aan gaf. De republiek wordt hersteld niet alleen Over enkele dagen zullen de Nederlandse vissersschepen weer het ruime sop kiezen voor de haringvangst. Aan dit evenement gaan ieder jaar de nodige voorbereidingen vooraf. Ook de vrouwen laten zich niet onbetuigd en leveren haar aandeel in het voorbereidend werk. Scheveningse vissersvrouwtjes in haar traditionele klederdracht bezig met het opslaan der nieuwe netten. in de stad Djokja, maar in de gehele resi dentie. Dit besluit kan technische redenen hebben, doch mag vooral worden gezien als een genereus gebaar van Nederlandse zijde om alle wantrouwen ten aanzien van de Nederlandse bedoelingen te doorbreken, aldus dr. Van Royen. Ook de republikeinse delegatie heeft de betekenis van het woord compromis juist verstaan en is halverwege tegemoetgekomen, hetgeen van Nederland se zijde ten zeerste gewaardeerd wordt." Hij legde nadruk op de beloofde samenwer king in het herstel van vrede en de hand having van recht, orde en op de verzeke ring dat geen der partijen représailles zal nemen. Hij deelde mede, dat nog niet kan worden gezegd, wanneer de terugkeer naar Djokja kan worden geëffectueerd. „Dit hangt voornamelijk- af van de snelheid, waarmede de desbetreffende commissies hun wei'kzaamheden voltooien. Zij behoe ven zich echter alleen bezig te houden met de détails betreffende de hoofdpunten is thans overeenstemming bereikt. In het be gin van de volgende week zullen de voor zitters der commissies naar Djokja reizen.' Dr. Van Royen gaf voorts een toelichting op de punten 4 en 7 van de verklaring. Met betrekking tot punt 4 zeide hij: Hierdoor wordt niets afgedaan aan het recht van de bevolking om zich op democratische wijze uit te spreken over de toekomstige staats vorm. Met betrekking tot punt 7 noemde dr. Van Royen Atjeh als voorbeeld van een ge bied, waar de republikeinse autoriteiten nog in functie zijn. Ten aanzien van de verklaring van Roem, dat Soekarno en Hatia op zich nemen om de order tot het staken van het vuren af te kondigen en de Ronde Tafel-conferentie bij te wonen, zeide dr. Van Royen: „De term „sterk aandringen op" is voor velen in Nederland waarschijnlijk een vage verplichting, die nauwelijks bindend is, doch ik ben persoonlijk overtuigd van de oprechtheid en de goede trouw van de republikeinse delegatie." Dr. Van Royen voegde hier aan toe, dat op dit ogenblik de republikeinse delegatie niet verder kan gaan. Naar aanleiding van de vraag, welke wezenlijke garanties er zijn, dat de bevol king van Djokja niet het slachtoffer wordt van représailles, zeide dr. Van Royen, dat met behulp van de Sultan van Djokja en met voldoende politie wet en orde kunnen worden gehandhaafd. „Thans is het ook in het belang der republikeinen om aan te tonen, dat rust en orde kunnen worden ge handhaafd. Het oog der wereld is thans op Djokja gericht," aldus dr. Van Royen. TWEE DRANKBESTRIJDERS IN HET KABINET De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting mr. dr. J. in 't Veld, heeft in de hoofdstad het congres van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme en de Nationale Bond voor Plaatselijke Keuze geopend. „Het huidige kabinet telt twee geheel onthouders-drankbestrijders", zei de mi nister. „Wij zijn er op achteruitgegaan, want het vorige kabinet telde er drie. allen uit de Partij van de Arbeid, dieallen op dezelfde dag jarig waren". De minister noemde het drankgebruik en het daaruit voortkomende drankmis bruik een sociaal gevaar, omdat het de volkskracht ondermijnt. Alleen reeds uit economische overwegingen is dus de strijd tegen het toenemend drankmisbruik nood- :akelijk. De afzonderlijke Nederlandse en Bel gische douaneposten aan de grensstations EysdenVisé zijn gecombineerd od het j station Visé. waar van 15 Mei af de Belgische en Nederlandse douaneambtenaren zullen samenwerken. Politieke UNO-commissie herroept Spanje-resolutie De politieke commissie der UNO heeft Zaterdag het debat over de Spaanse kwes tie besloten met te stemmen over twee resoluties. Nadat de Sovjet-Russische vice-minister Gromyko zijn beschuldiging, dat Engeland en de Verenigde Staten van Spanje een militaire basis maken, had herhaald, ging men in stemming over de Boliviaanse re solutie, die herroeping wenste van de in 1946 door de Algemene Vergadering ge nomen beslissing, dat de ledenstaten hun ambassadeurs uit Madrid dienden terug te roepen. Deze beslissing is door een klein aantal Zuid-Amerikaanse landen, niet op gevolgd. De Boliviaanse resolutie, die mede on dertekend was door Brazilië, Columbia en Peru, werd met 25 tegen 16 stemmen en 16 onthoudingen aangenomen. Men acht het echter mogelijk, dat zij in de Algemene Vergadering zal worden verworpen, daar in dit lichaam een twee derden meerderheid vereist is. Costa Rica, Guatemala, Mexico, Panama en Uruguay stemden tegen de resolutie, terwijl de Verenigde Staten en de West- Europese groep, behalve Noorwegen en Denemarken, die tegen stemden, zich van stemming onthielden. Alle Arabische landen en Pakistan stem den voor de resolutie, doch India tegen. Het Sovjet-Russische blok, dat de resolu tie fel bestreden had, stemde uiteraard ook tegen. De Poolse resolutie, waarin werd ver klaard, dat Engeland en de Verenigde Staten de totstandkoróing van een demo cratisch régime in Spanje verhinderden, werd met 46 tegen 6 stemmen en vier ont houdingen verworpen. De bijeenkomst der commissie werd verdaagd tot heden. Zij zal dan India's klacht tegen Zuid-Afrika behandelen. Westelijke radio-uitzendingen in het Russisch uitgebreid „Tegen-offensief" van zestig stoorzenders Te Washington is bekend gemaakt, dat Engeland en de Verenigde Staten met in gang van heden twee maal per dag over 61 zenders radio-uitzendingen in het Rus sisch zullen geven, in de hoop dat zij op deze wijze er in zullen slagen het door de Sovjet-Russen gelegde net van stoorzen ders te doorbreken en de Sovjet-Russi sche luisteraars te bereiken. De B.B.C. zal haar zendtijd van 75 minu ten op 135 minuten brengen en de „Stem van Amerika" zal de zendtijd naar de Sovjet-Unie van 90 tot 150 minuten per dag uitbreiden. Volgens Amerikaanse autoriteiten heeft een kortgeleden ingesteld onderzoek aan getoond, dat zestig Sovjet-Russische zen ders worden gebruikt in een „tegenoffen sief" tegen de „Stem van Amerika", de grote, door de staat gesteunde radio-om roep, waarmede de Verenigde Staten Amerikaans nieuws over de gehele wereld willen verspreiden. Het Sovjet-Russische radio-„tegenoffen- sief" heeft thans, volgens een mededeling van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, ongeveer twee weken geduurd. Het ministerie heeft hiertegen bij de regering te Moskou en bij de te Genève gevestigde organisatie der Vere nigde Naties, die tot taak heeft de inter nationale radio-uitzendingen te regelen, geprotesteerd. Uit Londen wordt nog gemeld dat En geland, de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie maatregelen nemen voor een inten sivering van deze „radio-oorlog". Aan beide zijden zal in de loop van de zomer het aantal uitzendingen in vreemde talen worden uitgebreid. De 10 Mei-Herdenking der ex-politieke gevangenen Het bestuur van de Nederlandse Vereni ging van Ex-politieke Gevangenen uit de bezettingstijd deelt mede, dat degenen die ter gelegenheid van de herdenking van de Tiende Mei morgen mee wensen te gaan naar de Erebegraafplaats in Overveen, zich voor half twaalf op de Grote Markt in Haarlem moeten bevinden. Om kwart voor twaalf zal burgemeester Cremers de deelnemers toespreken. Daarna wordt naar het Stoopplein gemarcheerd, vanwaar de ex-politieke gevangenen met militaire auto's naar de Erebegraafplaats worden gebracht. De Commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die ook de herdenkingsrede zal uitspreken, heeft even als enkele leden van Gedeputeerde Staten, de wens te kennen gegeven de tocht mee te maken. Ook zullen leden van de beide organisaties van oud-illegale werkers in de stoet meelopen. Tienduizend bloembollen voor de graven Twee Haarlemse firma's, de N.V. van Waveren en C. G. van Tubergen hebben tienduizend bloembollen ter beschikking gesteld voor de ere-graven. Deze zullen in de stoet worden meegedragen. De Koninklijke Mannenzangvereniging Apollo" uit Amsterdam, die door Fred. Roeske wordt geleid, heeft zich belangeloos beschikbaar gesteld de avondbijeenkomst in het Concertgebouw op te luisteren. Deze bijeenkomst is voor iedereen toegankelijk, die op waardige wijze de gevallenen wil herdenken. Verbetering Vrijheidsdreef Aanzienlijke besparing van kosten Bij het vaststellen van de begroting voor 1949 hield de gemeenteraad van Heemstede reeds rekening met de voorgenomen ver betering van de Vrijheidsdreef en van een gedeelte van de Blekersvaartweg, waarvoor respectievelijk eer. bedrag van twintig- en van zevenduizend gulden werd gereser veerd. Door het toepassen van een andere constructie kon op het werk aan de Vrijheidsdreef ruim vijf duizend gulden worden bespaard. B. en W. stellen de raad voor thans deze herstelwerkzaamheden in eigen beheer door de dienst van Openbare Werken te cfcen uitvoeren. Het woord is aan Vauvenargues: Om grote dingen te volbrengen moet men leven alsof men nooit behoefde te sterven. B.F.O. wil voorbespreking van Indonesiërs onderling BATAVIA, 8 Mei (Aneta). Van de zijde van de Bijeenkomst Federaal Overleg is bekend gemaakt, dat de B.F.O. met grote voldoening kennis genomen heeft van de verklaringen der Nederlandse en republi keinse delegaties, waaruit zij geconstateerd heeft, dat de gevoerde préliminaire bespre kingen, waaraan zij niet heeft kunnen deel nemen, tot een gunstig resultaat hebben geleid, dat in grote trekken overeenkomt met de op 23 Maart gepubliceerde hoofd punten van'de resolutie der B.F.O. van 3 Maart. De B.F.O. is van mening, dat op basis van de thans bereikte resultaten ver dere vruchtbare besprekingen en onder handelingen. die leiden tot een spoedige goede oplossing van 't Indonesische vraag stuk, mogelijk zullen zijn. De B.F.O. meent, dat de vorming van een nationale federale regering der V.S.I. in beginsel als van zuiver Indonesische aard aangemerkt moet worden en daarom be handeling behoeft in een aan de Ronde Tafel-conferentie voorafgaande inter-Indo- nesische bespreking. Deze bespreking zal, zonder dat zij leidt tot te grote verschui ving van het tijdstip waarop de Ronde Tafelconferentie in Den Haag zal kunnen beginnen, indien enigszins mogelijk moe ten voeren tot overeenstemming in Indone sische lering aangaande de hoofdlijnen van de (voorlopige) staatsinrichting van de V.S.I. Met het oog daarop besloot de B.F.O. in een vergadering op 7 Mei: 1. Te constateren, dat de hoofdlijnen van de voorlopige staatsinrichting van de V.S.I. dienen besproken te worden op een vóór de Ronde Tafel-conferentie te houden inter- Indonesische conferentie. 2. Te constateren dat de overdracht van de souvereiniteit en hetgeen daarmede sa menhangt, met inbegrip van het uniestatuut en daarmede verband houdende (voorlo pige) verdragen, in beginsel zal dienen te worden behandeld op de te houden Ronde Tafel-conferentie. De B.F.O. besloot een commissie in te stellen ter bestudering van de in punt 1 en 2 bedoelde onderwerpen, waarvan de leden aangewezen zullen wor den door de voorzitter en plaatsvervangen de voorzitters van de B.F.O. Duitse Volksraad stelt „eenheidsconferentie" voor De „Duitse Volksraad" in de Oost.eli.ike zóne heeft aangeboden met de West-Duitse constituerende vergadering en de bizonale economische raad een gemeenschappelijk memorandum over de eenheid van Duits land op te stellen, dat aan de vier ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs zou wor den aangeboden. De raad bood aan de West-Duitse ver tegenwoordigers te Brunswijk in de Britse zone te ontmoeten. De raad stelde als agenda voor deze bij eenkomst voor: 1. Bespreking van maatregelen voor de politieke, economische en culturele eenma king van Duitsland. 2. Opstelling van een memorandum na mens geheel Duitsland over een spoedig sluiten van een vredesverdrag en de terug trekking der bezettingsstrijdkrachten, dat aan de ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs zou moeten worden voorgelegd. De uitnodiging was gepubliceerd door het Duitse persbureau A.D.N. (Russische zóne). Zij was ondertekend door Otto Nuschke, Hermann Kastner en Otto Grotewóhl, res pectievelijk leiders van de christelijke de mocratische partij, de liberaal-democrati sche partij en de socialistische eenheids partij. Twee jaar geëist tegen negentienjarige inbreker De officier van justitie bij de rechtbank te Assen heeft een gevangenisstraf van twee jaar geëist tegen de 19-jarige tim merman H. L. uit Cocvorden, die in ver schillende plaatsen in de Zuid-Oosthoek van Drente zes-en-twintig inbraken en diefstallen heeft gepleegd, onder andere twee inbraken in de zuivelfabrieken te Dalen en Oosterhesselen en in enkele win kels en kantoren te Cocvorden. Een groot bedrag aan geld en een hoeveelheid rook artikelen was zijn buit. De dag nadat hij te Coevorden in een winkel van een coöpera tie had ingebroken, kon hij te Rotterdam worden gearresteerd. In Coevorden werden een schrijfmachine en een gouden horloge, beide van diefstal afkomstig, in beslag ge nomen. GEVALLENEN VAN VOORMALIG VIERDE R.I. HERDACHT Zondagmiddag werden cle in de Mei dagen van 1940 gevallen strijders van het voormalige vierde regiment infanterie op de militaire begraafplaatsen te Katwijk en Valkenburg bij Leiden herdacht. Op het kerkhof te Katwijk sprak na een krans- legging de gepensionneerde luitenant-ko lonel H. D. Buurman, die in 1940 bevel hebber van de troepen bij het vliegveld Valkenburg was. Na een défilé langs de graven werd eenzelfde plechtigheid gehou den op de begraafplaats te Valkenburg. <"XQXriTOXCcroci>yi AANHOUDEND KOUD WEER Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: (opge maakt te 10 uur) Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien. Meest matige Noordeliike wind. Aanhoudend koud weer met vannacht hier en daar nacht vorst. 10 Mei: Zon op 4-55 uur. onder 20.18 uur Maan op 17.49 uur. onder 4.01 uur Hoogwaterlijden: Maandag 9 Mei: 0.48—13.16 uur Dinsdag 10 Mei: 1.42—14.07 uur Laagwatertijdcn: Maandag 9 Mei: 8.39—21.23 uur Dinsdag 10 Mei: 9.37—22.11 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1