Haarlems Dagblad Opklaring Intense en oprechte instemming met het accoord te Batavia - s Wederzijdse opheffing beperkingen van en der verkeers- naar Berlijn Dr. Beel heeft ontsiagverzoek Maandag per luchtpost verzonden 63e Jaargang No. 19239 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Dinsdag 10 Mei 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©pretbte 1$aaclem6tt>e «Courant (anno i6$6j Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET IS LENTE en die invloed doet zich ook op de grote kwesties dezer wereld gelden. Ge moet dat niet onderschatten. Als uw stap veerkrachtiger wordt en uw stemming blijmoediger, omdat gij de ont wakende natuur met al uw zintuigen waar neemt, moet ge niet denken dat er anderen zijn aan wie deze ervaring ontgaat. Neen, zij worden er allen door beïnvloed: ook de mannen die op de belangrijke posten wer ken, wier namen in algemene faam ver keren en die toch ook maar gewone men-' sen zijn. Soms benarde, gekwelde mensen, die minder goeds in hun leven genieten en er minder van maken dan u of uw buur man. De lente grijpt hen allen aan. Ik wil niet beweren dat alleen dit schone seizoen de Berlijnse blokkade beëindigd heeft en nieuw overleg tussen Oost en West moge lijk gemaakt. Maar het heeft er zeker zijn Invloed op gehad. Ook op de West-Duitse grondwet, die aanvaard is en op de bereid heid tot concessies van de bezettende mo gendheden. Het is nog verheugender als wij meer dan de lente hebben, om ons hoop te geven. Ik kan u een reeks klippen noemen, waarop de nieuwe onderhandelingen tussen Oost en West reeds te Parijs in de ambassa deurs-conferentie zouden kunnen stran den. Ik zou andere waarschuwingen tegen blijmoedig inzicht kunnen geven. Maar ik begrijp niet waarom door zo velen steeds met zo grote ijver tegen blijmoedig inzicht gewaarschuwd wordt. Er lijkt meer voor dan tegen zulk een inzicht te zijn. Verder gaand in de trant van mijn artikel onder de titel „Het goede nieuws" over de ophef fing der Berlijnse blokkade, in ons num mer van Zaterdag, zou ik daarom deze waag willen stellen: Is het waarschijnlijk dat de Russen op een wereldoorlog aan sturen? Tegen deze waarschijnlijkheid is veel aan te voeren. Het moge zeker zijn dat zij hun communistische ideologie in de gehele wereld willen doen doordringen, dat zij daartoe reeds een aantal landen onder dwang gebracht hebben zódat die hun satelliet-stalen zijn geworden, dat zij hun invloed in Azië pogen uit te breiden en te consolideren, dat zij gaarne „koude ooidog" voeren en met „vijfde colonnes" werken en nog veel meer. Het is ook zeker waar dat zij enorme bedragen voor bewapening be steden. Maar dit alles bewijst nog niet dat zij gaarne een derde wereldoorlog tegen het Westen zouden voeren en daar dus welbe wust op aansturen. -Sinds de tweede wereldoorlog is bij her haling herinnerd aan de enorme verwoes tingen, die Rusland zelf daarin getroffen hebben. Het herstel moet nog vele jaren vorderen en andere gevolgen, die de ont wikkeling van het land geremd en terug- ;ezet hebben, zijn nog" lang niet overwon- ïen. Maar er is meer. De verwoesting van iet Europese deel van Rusland, die alleen net de Duitse vergelijkbaar is, moet ook Russische leiders wel in voortdurend besef ioen verkeren van hetgeen men in een mo- ierne oorlog' op het spel zet ook als men lem wint. Tijdens en na de tweede wereld- >orlog zijn nieuwe wapens uitgevonden, net de atoomwapens vooraan, die dit schrikbeeld ten zeerste verergeren. Het zijn 'een dolle wanlioops-strevers gelijk Hitier, lie in, Sovjet-Rusland de leiding hebben: iet zijn veeleer koele rekenaars. Dat althans in de loop der jaren wel duidelijk ge worden-. Bovendien verkeren zij met hun morme land in een veel hechter en zeker- ier positie dan Duitsland ooit gedaan heeft in zijn zij niet behept met militaire aggres- iviteit. Waarom zouden zij de sterke po litie, hun deelachtig, in een oorlogsavon- uur (met altijd slechte kanseix) volkomen p het spel gaan zetten? Steeds komt dezelfde overweging onaf wijsbaar naar voren: het Westen moet zijn larlementaire democratie verbeteren en ijn verouderde staatkundige indeling her- len, daarmee bewijzend tot welke ver- iieuwing zijn régime der vrije persoonlijk- ieid in staat is. Het Westen moet door lex-ke opbouw en hervorming zijn onte vreden minderheden tot erkenning van ijn beter beleid brengen. Het heeft minder «lang bij bewapening dan bij opbouw, iet moet de koude oorlog winnen. Als het iie wint zal Sovjet-Rusland steeds meer ot overleg geneigd blijken omdat het geen indare kans op vordering in het Westen neer zou hebben dan het verwekken van zen derde wereldoorlog, waarbij het al zijn belangen, zelfs zijn ideologie op het spel zou zetten. De boodschap voor de Westelijke volken is: nieuwe eenheid zoe- ien, nieuwe vormen scheppen, opbouwend werk doen. Dat is de hoofdzaak. Het is «getwijfeld moeilijker dan alleen maar norme bedragexx aan wapens te besteden. )e beste weg heeft nu eenmaal de lastige igenschap, de moeilijkste te zijn. Men noet er blijmoedigheid bij ontwikkelen en ooroordelen opzij weten te zetten; men aoet het nieuwe aandurven en niet de be waren vooropstellen. Misschien zullen ente en zomer van dit jaar ook ten deze lelpen, om vooruitgang te bereiken. R. P. 'olitieke UNO-commissie stemt oor Israels lidmaatschap De tweede politieke commissie der UNO seft heden met grote meerderheid van lommen zich uitgesproken vóór toelating to Israel tot de UNO op de huidige zit ing. Drie en dertig leden stemden vóór en If tegen het betrokken voorstel. Dentien den onthielden zich van stemming. De wee-derden meerderheid die in de Alge- ene Vergadering voor toelating van een i wordt vereist, is hiermede bereikt. Tegen stemden: Birma, Egypte, India, erzië, Irak, Libanon, Pakistan, Saoedi- tabië, Syrië, Jemen en Afghanistan. Van stemming onthielden zich: Engeland, olgië, Bolivia, Brazilië, Denemarken, Ihiopïë, Frankrijk, Gi'iekenland, Luxem- irg, Siam, Zweden, Turkije en Zuid- frika. De afgevaardigde van San Salvador was st aanwezig. Brand op het Floraplein Hedenmiddag tegen twee uux' is de Haar- -nse brandweer uitgex'ukt voor een uit bande brand in het perceel Floraplein 22. =t vuur woedde in een- der bovenkamers, het ter perse gaan van ons blad wax'en blussingswerkzaamheden in volle gang. De brand is vermoedelijk ontstaan, door- it een kind met lucifers heeft gespeeld. *-ar alle waarschijnlijkheid kan het vuur de bovendiepiry* beperkt blijven. Regeringsverklaring te Washington WASHINGTON, 9 Mei (ANP-Aneta). De Amerikaanse regering heeft heden in een verklaring aan de pers uitdrukking ge geven aan haar „intense en oprechte in stemming met de voorlopige overeenkomst tussen de Nederlandse regering en de repu bliek Indonesië, die 7 Mei 1949 te Batavia werd bereikt exx waarvaix de bepalingen in de xxaaste toekomst moeten leiden herstel van de republikeinse regering in de residentie Djokjakarta, het uitvaardigen van eexx effectief bevel het vuren te staken en het houden van een conferentie in Dexx Haag, die tot een definitieve politieke rege- lixig moet leiden. Het staatsmanschap, dat door beide partijen aan de dag is gelegd bij het bereiken van deze voorlopige overeen stemming, is een goed voorteken voor het succes van de Haagse conferentie", aldus deze -verklaring. De residentie Djokja heeft een oppervlakte van 3200 vierkante kilometer en volgens de volkstelling van 1930 een bevolking van ruim iy2 millioen zielen. Het sultanaats- gebied omvat vier regentschappen: Djokja met de gelijknamige hoofdplaats, Bantoel eveneens met een gelijknamige hoofd plaats, Koelen-Progo met de hoofdplaats Watres en Goenoeng Kidoel met de hoofd plaats Wonosari. In het gebied zijn enkele enclaves, namelijk landschappen van de Soesoehoenan van Solo, van de Mangkoe Negoro en het gebied van de Pakoe Alam. Omtrent deze landschappen is beslist, dat zij mede zullen behoren tot. het gebied, dat ter beschikking van de republikeinse regering is gesteld Het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt verder: „De Amex'ikaanse regex'ing zal door middel van haar vertegenwoordiger in de UNO-commissie, onder welks leiding de voorlopige overeenkomst werd gesloten, haar volledige steun blijven geven aan het verkrijgen van een politieke regeling tot wedex-zijds voordeel van Indonesiërs en Nederlanders en in overeenstemming met de beginselen, waar men het over eens is geworden". Tenslotte verklaart de Ame rikaanse regering zich gelukkig te achten, beide partijen haar gelukwensen te kunnen aanbieden met de tot nog toe bereikte resultaten. Weinig kans meer op UNO-debat LAKE SUCCESS, 9 Mei (Reuter). Australië en India hebben in de kleine politieke commissie der UNO voorgesteld, het debat over Indonesië uit te stellen tot de vólgende zitting der Algemene Verga dering. De discussie over dit voorstel is tot morgen uitgesteld. Toen deze resolutie door James Plimsoll (Australië) werd ingediend, zei de voor zitter generaal Romulo dit als een motie te beschouwen voor uitstel van alle debatten over Indonesië tot de volgende zitting; hij stelde voor deze resolutie in stemming te brengen, doch onmiddellijk protesteerden Drohojowskï (Polen) en Malik (Sovjet- Unie), die verklaarden, dat de tekst van de resolutie pas op ditzelfde ogenblik was uit gedeeld en dat de afgevaax'digden geen tijd hadden gehad haar te bestuderen. Volgens Plimsoll was het niet de bedoeling de dis cussie in de war te sturen. Australië en, naar zijn mening, ook India waren vol komen bereid deze zaak in de volgende zit ting der commissie te bespreken. De zitting werd vervolgens tot Dinsdag verdaagd. Vol gens de diplomatieke correspondent van ANP-Aneta te Lake Success hebben Australië en India, die hedenmorgen nog vasthielden aan hun plan tot een discussie vóór beëindiging van de huidige zitting, hun mening vermoedelijk in overleg met Palar gewijzigd, wiens voorkeur voor een spoedige discussie reeds hedenochtend ver dwenen was. Romulo zou volgens mede delingen van welingelichte bron voor nemens zijn geweest, de commissie onmid dellijk na de beëindiging van het debat over Israël, voor te stellen, de Algemene Vergadering te adviseren de Indonesische kwestie op de agenda te laten staan tot de volgende zitting. Austx'alië en India hopen thans, dat het resultaat van de besprekingen te Batavia zal leiden tot een regeling van blijvende aard in ovex'eenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari, „Ongetwijfeld vertegenwoordigen Australië en India met dit plan de gehele groep van New Delhi en daar de kans zeer gx*oot is, dat tal van andere landen zich onder lei ding van Engeland en Frankrijk met het voorstel zullen verenigen, is de mogelijk heid van een uitvoerig debat over de Indo nesische kwestie thans tot een minimum gereduceerd", aldus de diplomatieke cor respondent van ANP-Aneta. Commissies gevormd BATAVIA, 9 Mei (Aneta). Heden zijn, naar een communiqué van de UNO- commissie te Batavia meedeelt, twee com missies ingesteld: Een commissie zal zich bezig houden met de terugkeer van de republikeinse regering naar Djokja. Zij zal „de noodzakelijke onderzoekingen doen en voorbereidingen treffen voor deze terug keer" en bestaat uit de Nederlanders: dr. 's Jacob, mr. E. J. van Hoogstraten, kolonel Droog, een lid van het burgerlijk bestuur en een militair lid en als adviseurs majoor Smit en mr. Lycklama; van de republikei- nen hebben zitting: de Sultan van Djokja, dx'. H. Laoh, dr. Djoeanda en mr. Soemarto. De tweede commissie, „ter bestudering van maatregelen die moeten genomen worden ter uitvoering van het staken van de guerilla en de samenwex'king bij het herstel van de vrede en de handhaving van rust en orde", bestaat uit: van Nederlandse zijde: dr. H. C. Gieben, kolonel Thomson en dr. van der Velde. Andere leden zullen nog worden aangewezen. Van republikeinse zijde: dr. Leimena en dr. Koesoemah- Atmadja. Siliwangi-divisie gereed om naar Djokja te gaan De speciale correspondent van het Chi nese dagblad Sin Po bericht, dat de TNI- divisie Siliwangi, die thans in West-Java, opereert, zich gereedmaakt om te alleix tijde naar Djokja te kunnen gaan voor het ver zekeren van de veiligheid aldaai". Deze be slissing zou genomen zijn door het hoofd kwartier van de TNI, dat zich thans buiten Djokja bevindt. -sat*. De nieuwe transformator voor het koppelnet Nederland, die per trein van Frankrijk naar Veisen vervoerd werd, zal een dezer dagen in de centrale te Velsen geplaatst worden. Het gevaarte, dat 110 ton weegt en een vermogen van 52000 KVA heeft glijdt over een met vet besmeerde sleebaan langzaam naar zijn bestemming. Subcommissie ingesteld voor de kwestie der Italiaanse koloniën Foster Dixlles (Vex'enigde Staten) stelde heden in de politieke UNO-commissie die de kwestie der Italiaanse koloniën besprak, voor een sub-commissie van vijftien man in te stellen die de verschillende resoluties in studie zal moeten nemen om te zien of op enkele punten overeenstemming bestaat. Het voorstel, dat met 33 tegen nul stem men met 20 onthoudingen werd aangeno- men, noemt als leden van de subcommissie: Argentinië, Australië, Brazilië, Chili. Dene marken, Egypte, Ethiopië, Frankrijk, India, Irak, Mexico, Zuid-Afrika, de Sovjet-Unie, Engeland en de Vex-enigde Staten. Polen kverd er na de stemming aan toe gevoegd. Begin Juni weer rijst In de bonnenlijst van 2 Juni zal een bon voor 250 gram rijst voor alle leeftijds groepen worden opgenomen. In Siam werd 14000 ton rijst aangekocht en in Italië 2500 ton. Vierjarige jongen verdronken in Beverwijkse haven Nabij de Chemische fabx'iek aan de haven in Beverwijk is Maandagmiddag het vier jarig jongetje G. P. verdronken. Het kind speelde aan de kant van de haven met een vriendje en is te water geraakt. Zijn vriendje waarschuwde een voorbijganger, die de politie opbelde. Het bleek reeds te laat te zijn. Toen de politie de jongen op haalde bleken de levensgeesten reeds ge weken te zijn. Het lijkje is naar het Rode Kruis ziekenhuis ovei'gebx'acht. Het woord is aan RW. Trine: Wij vergeten zo dxkioijls en zo snel dat de grootste dingen in het leven de eenvoudigste zijn. Gevechten op 25 km. afstand van Sjanghai Blijkens een communiqué van de Chinése regeringstroepen hebben de communisten Kating, op 25 km afstand van Sjanghai, bereikt en doen zich daar „sporadische ge vechten" VOOX'. Het Chinese centrale persbureau meldt, dat nationalistische troepen met dekking van vliegtuigen ex'in geslaagd zijn de com munistische opmars ten Zuiden van Kasjan tot staan te brengen. Volgens Chinese bladen bereikt een on onderbroken stroom van versterkingen de drie communistische legers, die gereed staan om de verdediging van Sjanghai te breken. In het belegerde Sjanghai zijn de natio nalistische autox'iteiten tot vordering van bijna 1000 vrachtauto's en 300 jeeps over gegaan en vormen Chinese en buitenlandse burgers „verdedigingscorpsen", die tegen plunderaars zullen optreden, doch niet tegen de communistische troepen. Uit Hongkong wordt gemeld, dat Britse legerautoriteiten de verdediging van net Britse gebied op het Chinese vasteland tegenover het eiland Hongkong hebben ge ïnspecteerd. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de op perbevelhebber der Britse marine-strijd krachten in het Verre Oosten, admiraal sir Patrick Brinri, heden uit Hongkong naar het ten Noorden van Sjanghai aan de mon ding van de Yangtse gelegen Wosoeng is vertrokken, teneinde aan boord van de kruiser „Belfast" met zijn onderbevelheb ber, vice-admiraal A. C. Madden, te be raadslagen. De Chinese regering meldt dat haar troe pen in de slag om het op ongeveer 650 kilo meter Noordelijker gelegen Tsingtao waar zich een Amex'ikaanse marinebasis bevindt in de laatste vier dagen 8000 communistische strijders hebben gedood. Volgens deze mededeling hebben de com munistische troepen nabij het Noordelijker gelegen Tsimo een nederlaag geleden, waar door de bedreiging van Tsjiangtao is af gewend. Van Woensdag op Donderdag, één minuut na middernacht: Teleurstelling en ontstemming in bepaalde kringen te Batavia over het compromis BATAVIA, 10 Mei (Aneta). Een be voegde Nederlandse autoriteit heeft op vragen van Aneta bevestigd, dat dr. Beel bij de Kroon zijn ontslag heeft ingediend en dat deze ontslagaanvrage verband houdt met de recente overeenkomst. Het verzoek om ontslag is Maandagavond per luchtpost aan H.M. de Koningin afgezonden en kan dus pas over enige dagen in Nederland worden ontvangen. Ixx Bataviase bladexi is de ontslagaanvraag zonder commentaar ge publiceerd. Een woordvoex'der van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen in Den Haag heeft Maandag nog de bex'ichten uit Batavia over „sterke geruchten", dat zowel dr. Beel als generaal Spopr in vex'band met de overeen komst te Batavia hun ontslag zouden heb ben aangeboden, tegengesproken. Bedoelde woordvoerder deelde mede, dat deze beide autoriteiten aan de Nederlandse regering Met man en macht wordt er gegraven om de aan de Bloemendaalse kust gestrande Noor weer vlot te brengen, maar omdat het graven slechts enkele uren per dag zin heeft namelijk telkens tot ten hoogste twee uren na hoogtij vordert de C. A. Banck slechts uiterst langzaam op de weg terug naar zijn element. Tóch is de boot al een meter gezakt en men is tevens reeds begonnen de strook tussen het schip en de zee op mijnen te onderzoeken, omdat een van zulke obstakels straks alle gedanë moeite teniet zou kunnen doen. Foto: de Banck in zijn nieuwe positie. hebben gerapporteerd, dat er in bepaalde Nedei'landse kringen te Batavia grote teleurstelling en ontstemming heerst over de bepalingen der overeenkomst, welke rapporten „mogelijk aanleiding hebben ge geven tot misverstand omtrent de persoon lijke houding van dx\ Beel en generaal Spoor." Hij deelde voorts mede, dat de ieaen der Nederlandse delegatie de Nedex-- landse regering hebben geadviseerd de overeenkomst ie aanvaarden, en hij wees er op dat een der leden van de Nederlaixdse delegatie de kolonel A. A. J. J. Thomson is, de soxis-chef van de generale staf van het K.N.I.L. Rassenpolitiek in Zuid-Afrika in debat bij UNO-commissie In de politieke commissie, die de klacht van India tegen Zuid-Afrika onderzoekt, heeft Maandag de Indiase afgevaardigde M. C. Setalvad Zxiid-Afrika ex-van beschul digd over te zijn gegaan tot „de meest doortastende rasonderdrukking en -discri minatie, die de wereld ooit gekend heeft". Setalvad verzocht de UNO de volgende maatregelen te nemen: 1. Zuid-Afrika te verzoeken een eind te maken aan rasdiscriminatie. 2. „Alle onderzoekingen, die zij nood zakelijk achten" in te stellen betreffende de behandeling der Indiërs in Zuid-Afrika. Setalvad meende uit het optreden van dr. Malan te moeten concluderen, dat diens regering de rasbepei-kingen blijkbaar nog wilde vergroten. Hij herinnerde aan de ongeregeldheden in Januari en zei: „De lont is aangestoken en de eerste explosie heeft zich x-eeds voorgedaan". Het debat over deze aangelegenheid werd tot heden verdaagd. A.R.-fractie treedt uit gemeenteraad van Bolsward In Bósward hebben alle anti-revolution- naire raadsleden en de anti-revolution- naii'e wethouder J. Heeren bedankt. Deze handelwijze is een gevolg van een geschil dat ontstaan is tussen de leiding van de kiesvereniging en haar vertegenwoordigers in de raad van Bolsward. De raadsleden hadden gestemd voor een gemeentelijk subsidie voor een te stichten R.K. lyceum. De leiding van de kiesvereniging kon zich hiermede niet verenigen. Prins Louis van Monaco overleden Prins Louis van Monaco is Maandagmid dag te Monaco op de leeftijd van 78 jaar overleden. Generaal Tsjoeikof, de Sovjet-Russische militaire bevelhebber in Duitsland, heeft een order ondertekend tot opheffing van de blokkade van Berlijn van 11 op 12 Mei één minuut over middernacht, overeenkomstig de door de Westelijke geallieerden getrof fen voorbereidingen. In de order wordt de opheffing van de Sovjet-Russische maatx-egelen tegen het verkeer tussen de Westelijke zones en Ber lijn bevolen. Een aantal Sovjet-Russische contröle- posten voor verkeer per spoorweg, autoweg en te water tussen de Westelijke zones en Berlijn wordt eveneens bij de order in gesteld. Ten aanzien van de valuta wordt be paald, dat de huidige regeling voor de import van Westelijke marken en bxxiten- landse valuta in de Russische zóne van kracht zullen blijven totdat de valutakwes tie opgelost zal zijn. De order bepaalt, dat de „intersectorale politiecontrole" binnen Berlijn niet zal Massa-proces in Soerabaja Vijftig Indonesiërs berecht wegens aanval in Maart SOERABAJA, 9 Mei (Aneta) Het bijzondere krijgsgereeht van de Marirxiers- brigade heeft Vrijdag en Zaterdag te Soe rabaja de zaak behandeld tegen 48 leden der T.N.I. en twee burgers, die half Maart hebben getracht eexx aanval op Soerabaja te ondernemen. Van de oorspronkelijke groep, die van de adjudant van Soekarno zelf het bevel tot de aanval kreeg, zoals de auditeur militair in zijn requisitoir mee deelde, sneuvelden bij de gevechten met de algemene politie ten Zuiden van Soex-abaja 54 man, de overige 50 werden allen vangen genomen. Alle verdachten veiidaarden zich accoord met de tenlastelegging: schuldig aan het misdrijf van opstand en het wederrechte lijk bezit van wapens. De commandant der bende, de tweede luitenant der T.N.I. Soe- darmo, had gemeend als militair het gegeven bevel te moeten opvolgen en had op grond hiervan bezwaar tegen het feit, dat hij terecht stond als misdadiger en niet als krijgsgevangene werd behandeld. De audi teur militair, mr. A. G. van der Hoogte, zette uiteen waarom de verdachten niet als krijgsgevangenen worden behandeld: Het Koninkrijk is niet in oorlog met de republiek en er worden derhalve geen ki'ijgsgevangenen gemaakt. Mr. Van der Hoogte zeide: „Ondanks alle geschreeuw in de Veiligheidsraad staat In donesië nog onder Nederlandse souvereinï- teit. Deze vei'dachten zijn misbruikt door mensen, die van Indonesië een chaos heb ben gemaakt. De republiek is opgericht op de wijze, waarop een marskramer een vliegende winkel op poten zet en zij ver hindert al jaren lang, dat Nederland de Koninklijke belofte waar kan maken. Haar leiders, die zelf in een wereld van weelde leven, misbruiken simpelen van geest tot het najagen hunner waandenkbeelden. Wanneer die leiders thans hier in de zaal zaten zou ik niet schromen, tegen hen de zwaarste stx'af te eisen wegens moord en poging tot moord". De uitspraak was, rekening houdend met het feit, dat vex-dachten waren misleid, tegen 48 hunner vijf jaax-, tegen een burger drie jaar een voor een burger vrijspraak, waarbij het bijzondere krijgsgereeht mede deelde, dat de militaire auditie hulp zal verlenen indien de verdachten een gratie verzoek indienen, hetgeen, naar Soedarmo mededeelde, inderdaad zal geschieden. worden voortgezet. Algemeen wox'dt dit punt beschouwd als een opheffing van de Oost-Bexiijnse politieposten aan de grens van de Sovjet-Russische sector. Voorts is opdracht gegeven tot vergro ting van het aaixtal benzinestations en tech nische hulpposten langs de autoweg van Bex'lijn naar Helmstedt. De commissie, die wordt belast met de uitwerking van de technische détails werd tevens opgedragen ei*op toe te zien, dat de Westelijke autoriteiten hun verplichtingen nakomen. Een woordvoerder van het Britse leger heeft te Berlijn medegedeeld, dat de eer ste Bx'itse passagierstrein op 12 Mei te 6 uur 's morgens Berlijn zal binnenrijden. Deze trein zal functionarissen van de controle-commissie, journalisten en een kleine hoeveelheid vracht meenemen. Er zullen geen legervoertuigen op de autoweg naar Berlijn worden toegelaten, voordat deze door de genietroepen veilig is bevonden. Meer handel tussen Oost en West De Amerikaanse reizende ambassadeur in de Marshall-landen, Averell Harriman, heeft Maandag in de bijeenkomst van de economische commissie voor Europa van de UNO te Genève volledige Amerikaanse steun toegezegd voor de uitbreiding van de handel tussen Oost- en West-Europa. Harriman zeide: „Een grote omvang van het handelsverkeer tussen Oost- en West- Europa kan de levensstandaard in geheel Europa verhogen en zal de Europese be hoefte aan buitenlandse hulp verminderen". Hij hernieuwde zijn jongste oproepen voor een grotere handelsvrijheid in Europa en vex-klaarde „wanneer de handel binnen Eiu'opa het niveau wil bereiken dat nodig is voor een werkelijk herstel, dan moet men komen van het bestaande stelsel van bila terale handel tot een vrijer multilateraal stelsel". De secretaris van de commissie, de Zweedse hoogleraar Gunnar Myrdal, waarschuwde de landen van Oost- en West-Europa, dat zij geen hogere levens standaard zouden kunnen bereiken wan neer de handel tussen de gebieden aan beide zijden van het „ijzeren gordijn" niet sterk zou wox-den uitgebreid. Tevens oefen de hij critxek uit op de landen van het plan-Marshall en op die van Oost-Europa, wegens het gebrek aan samenwerking, zelfs binnen de eigen economische groeperingen. De economische commissie voor Europa der UNO houdt haai- vierde jaarlijkse bij eenkomst, waarop vertegenwoordigers van 25 landen uit Oost- en West-Europa, waar onder Engeland, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie aanwezig zijn. AFNEMEND BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: (opge maakt te 10 uur) Wisselende bewolking met aanvanke lijk nog enkele verspreid optredende buien. Vannacht zwakke, morgen over dag matige Noordelijke tot Noord- Oostelijke wind. Nog vrij koud met vannacht op vele plaatsen, nachtvorst. 11 Mei: Zon op 4.53 uur. onder 20 20 uur Maan op 19.22 uur. onder 4.14 uur Hoogwatertyden: Dinsdag 10 Mei: 1.42—14.07 uur Woensdag 11 Mei: 2.27—14,52 uur Laagwatertyden: Dinsdag 10 Mei: 9.37—22.11 uur Woensdag 11 Mei: 10.25—22.54 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1