c 3 Seizoendrukte in de hotels was vorig jaar minder dan in 1947 Meningen van de pers in Indonesië Spannende strijd in de vierde étappe Panda en de Meester-Ontdekkingsreiziger naar Rome Wereldnieuws DINSDAG 10 MEI 1949 Het publiek kan minder geld uitgeven doch stelt hogere eisen Zondagsrijverbod en vast gestelde prijzen werken nadelig In het najaar van 1948 heeft de redactie van de „Hötelwereld" een enquête gehou den, welke ten doel had een beeld te ver krijgen van het seizoen 1948. Aan de ex ploitanten van de vele seizoenbedrijven in ons land werden tal van vragen voor gelegd over de weersomstandigheden, het aantal bezoekers uit buiten- en binnen land, de graad van bezetting der bedrij ven, de verteerkracht der gasten en de belemmerde bepalingen van de overheid ten opzichte van de te leveren diensten, de te berekenen prijzen en het verkeer. Wat de Noordzeebadplaatsen, Limburg en de Waddeneilanden betreft duiden de antwoorden erop, dat de hêtelbezetting in de maand Juni goed tot zeer goed was. In de maanden Juli en Augustus was de hötelcapaciteit volledig in gebruik. De maand September gaf een belangrijke terugval ten aanzien van Juni. In Juli en Augustus moesten er vele aanvragen uit binnen- en buitenland wor den afgewezen. Zo gezien zou er behoefte zijn aan uitbreiding der hötelcapaciteit, indien de periode, waarin werkelijk van afwijzen der gasten kon worden gesproken, niet veel te kort was. Opgemerkt wordt, dat een gedeeltelijke verschuiving der vacanties naar de maand Juni in vrij grote mate uitkomst zou ge ven, zulks ten gunste van de vacantiegan- gers en ten voordele van de rentabiliteit van de bestaande bedrijven. Dit geldt ook voor de Yeluwe. Daar waren de hotels ook gedurende de zomermaanden volledig be zet. De redactie van de „Hötelwereld"-komt tot de volgende conclusie: „Het seizoen 1948 stond belangrijk bij het seizoen 1947 ten achter. Gedeeltelijk was dit toe te schrijven aan een factor, die volkomen onberekenbaar is, te weten de weersomstandigheden. Maar voor het grootste gedeelte was dit een gevolg van bepaalde omstandigheden, die naar onze mening een permanent karakter dragen, namelijk de sterk gedaalde verteerkracht van het publiek en de sterk gestegen eisen die dit publiek tijdens zijn bezoek stelt, waardoor voor hetzelfde geld hogere prestaties geleverd moeten worden. Aan deze omstandigheden zou men er nog twee kunnen toevoegen, waarvan het moeilijk te beoordelen valt in hoeverre zij een permanent karakter dragen: de geldende prïjsvoorSchriften en het autorij verbod op Zondagen. Houdt men het karakter van de tegen werkende factoren goed voor ogen, dan moet wel een ieder tot de slotsom komen, dat de dalende tendenz, die zich_ reeds in 1948 heeft geopenbaard, zich in 1949 zal voortzetten. Deze conclusie maakt het dringend noodzakelijk voor de exploitanten om zich ten aanzien van de door hen te maken bedrijfskosten, ernstig te beraden en te streven naar de grootst mogelijke zuinig heid. Aan de andere kant moet deze ontwik kelingsgang er de overheid van overtuigen hoe dringend gewenst het is om de bemoei lijkende omstandigheden voor de exploi- Kravchenko's boek wordt verfilmd Victor Kravchenko is thans met de „Quen Elizabeth" uit Southampton naar de Verenigde Staten vertrokken. Vóór zijn vertrek heeft hij een' aantal journalisten ontvangen en mededelingen gedaan over de verfilming van zijn boek: „Ik verkoos de vrijheid". Kravchenko vertelde, dat hij hoopte dat James Mason de hoofdrol in de te vervaardigen film zou spelen. De film zal beginnen met scènes uit het te Parijs gevoerde proces. De buiten-opnamen wor den in Frankrijk en de studio-opnamen in Engeland gedaan. Men hoopt na October met de productie te beginnen. De rolprent zal, naar Kravchenko's zeg gen, geen propaganda tegen het Russische volk bevatten, maar wel tegen het Sovjet regiem. Verder heeft Kravchenko plannen om zijn boek voor de radio te bewerken. Van fabriek naar verbruiker! Filiaal: Haarlem, Zijlstraat 96 De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.18 Walsen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonisch con cert. 10.00 „Kinderen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Voor de vrouw, 11.30 Lichte klanken. 12,00 Accordeola. 12,30 Land en tuinbouw. 12.33 Platteland.- 12.38 Ham mond-orgel. 12,55 Ronde van Nederland. 13.20 Orkest Malando. 13.50 Platen. 14.00 Gespro ken portret. 14.10 Gonzalo Soriano, piano. 15.00 Voor kleuters. 15.15 De leeuw in de muziek. 15.30 Voor üieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Metropole-orkest. 18.20 Platen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Esperanto. '19.15 Silvestri-kwartet. 19.30 Voor jongeren. 20.05 Ronde van Nederland. 20.20 Promenade-orkest. 20.50 „De wreker", luisterspel. 22.05 Jan Corduwener. 22.25 Europese volksliederen. 22.45 Boekbespre king. 23.15 „Hit-kit". 23.45 Dansmuziek. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15' Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Lichte muziek. 9.00 Voor jonge zieken. 9.45 Symphonisch concert. 10,30 Morgen dienst. 11.00 Liederen van Brahms. 11.15 „Jona", luisterspel. 12.00 Accordeon-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Zigeuner orkest. 13.15 Mandolinata. 13.45 Operette muziek. 14.10 Koor. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Concert met toelichting. 16.00 Voor philatelisten. 16.15 Programma voor de jeugd. 17.30 Piano-plaatjes. 17.45 Exotische klanken. 18.00 Koor. 18.30 Lezing. 19.15 „Het nieuws uit Indonesië". 19.45 Engelse les. 20.15 Radio Philharmonisch Orkest onder Daniel Sterne- feld. met Hans Henkemans, piano. Werken van Handel. Mozart. Hindemith. 21.30 Emi gratie. 21.50 Platen. 22.00 „De zee bleef vrij". 22,15 Geestelijke liederen, 22.45 Overdenking. £3,15 Symphonisch concert. tanten zoveel mogelijk te matigen. De redactie van de „Hötelwereld" denkt hier bij aan het opheffen van het autorijverbod op Zondag, soepelheid ten aanzien van de te berekenen prijzen, medewerking in de bevoorrading der bedrijven. „Ook anderen, die bij de instandhouding van de bedrij ven betrokken zijn, moeten er indachtig aan zijn dat het in de dalende conjunctuur hoogst gevaarlijk is te achten om tot ver hoging der lasten te geraken", aldus de „Hötelwereld". Bevin sprak met West-Duitse politici Bevin, de Britse minister van Buiten landse Zaken, die thans een bezoek aan Duitsland brengt, heeft Maandag een on derhoud gehad met de invloedrijkste drie Westduitse politici Schumacher, de leider der sociaal-democratische partij, Adenauer, de christendemocratische voorzitter van de Constituerende Vergadering te Bonn en Karl Arnold, de premier van Noordrijn- Westfalen. Officieel werd meegedeeld dat de be sprekingen „geheel informeel" waren en dat er geen verklaring over zou worden afgelegd. Stalin wil Truman niet spreken De pers-secretaris van president Truman, Charles Ross, heeft Maandag ontkend dat er enige waarheid schuilt in berichten, als zou maarschalk Stalin een bespreking met president Truman hebben voorgesteld. (Adv.) Alle bladen te Batavia wijdden gisteren een hoofdartikel aan de voorlopige over eenkomst tussen de Nederlandse en repu blikeinse delegaties. „De Nieuwsgier" zegt ten aanzien van de terugkeer der republikeinse prominenten als regering naar Djokja: „Dit betekent laat ons daar vooral niet omheendraaien ontruiming van het aangeduide gebied door de Nederlandse troepen. Het betekent ook het verzaken van de vroegere beloften, dat de bevolking zou bevrijd blijven van ter reur en intimidatie". „Het Dagblad" te Batavia kan slechts hopen, dat dit accoord een andere uitwer king zal hebben dan de overeenkomsten van Linggadjati en de Renville en ver klaart niet overdreven optimistisch te zijn ten aanzien van de voorunzicni.cn. Het kardinale punt is de vraag of het experiment om de vroegere residen tie Djokja door Nederlandse troepen te dóen ontruimen zal slagen. Mocht dit on verhoopt mislukken, dan .is men nog verder van huis dan bij de aanvang van de be sprekingen. „Het Dagblad' is op dit punt het minst optimistisch. In dit verband meent het, dat de figuur van de sultan van Djokja klaarblijkelijk een zeer belangrijke plaats inneemt in de verwachtingen van de Nederlandse delegatie. De Sultan stelde zich 111 ruime mate verantwoordelijk vooi de handhaving van rust en orde en aange nomen mag worden, dat de Sultan zodanige verzekeringen aan dr. Van Roy en gaf, dat deze de kansen van een fiasco uiterst ge- 1^^fet° republikeinse dagblad „Merdeka" acht de overeenkomst „een zeer duur ge kochte". „Het accoord kan eerder een over- eenkomst-Soekarno-Hatta genoemd worden dan het resultaat van de tactiek der repu blikeinse delegatie, want deze overeenkomst is gekocht met als borg de eer van Soe- 'karno en Hatta. Volgens het Chinese blad ,,Keng Po kan de overeenkomst gelden als een testcase van Soekarno-Hatta en de aanhang van de werkelijk meest invloedrijke groep in de republiek. Het blad meent, omdat de Ma- sjoemi(de grootste Mohammedaanse groep) klaarblijkelijk met het accoord instemt, de mogelijkheid bestaat, dat hun invloed groot genoeg is voor de uitvoering. Het federalistische Indonesische dagblad „Warta Indonesia" schrijft onder de kop „doodvonnis": „De republikeinse delegatie kan tevreden zijn over de jongste overeen komst. De concessies liggen geheel aan Nederlandse zijde. Wat dr. Van Royen zegt over het elkaar halverwege tegemoetkomen is ons niet duidelijk. Tegenover de zeer concrete tegemoetkomendheid van de Ne derlandse delegatie staan alleen een paar uiterst vage republikeinse toezeggingen, waarvan de uiteindelijke uitvoering uiterst twijfelachtig dient te worden genoemd Het blad meent, dat de deelstaten onmid dellijke offers moeten brengen. „Ook al schijnt dit tot sommige declstaatleiders thans nog niet geheel te zijn doorgedrongen. Het blad somt vier gevolgen van de over eenkomst op: 1. Een uittocht uit Djoltja van hen, die bereid waren samen te werken met de federale regering. 2. Verbittering van vele autonome lei ders, die bereid waren tot samenwerking met de federale regering. 3. Toenemende angst en onzekerheid m het binnenland, gepaard met terreur van gewapende benden. 4. De bestaande negara's op Java, Su matra en Madoera verkeren in onmiddellijk gevaar, daar ook hier geen enkele demo cratische garantie voor hun vrijheid ge geven wordt. Warta Indonesia besluit: „Door velen wordt de overeenkomst als een nieuwe mijlpaal beschouwd. Met evenveel recht echter kan zij een doodvonnis genoemd worden." Wat de Amerikaanse pers zegt De voornaamste twee ochtendbladen te New York, de New York Times en de New York Herald Tribune, begroeten met vreug de het nieuws van de overeenstemming tus sen Nederland en de republiek. De New York Times schrijft onder de titel „Goed nieuws uit Indonesië" in een hoofdartikel, dat er reden is beide partijen geluk te wensen. De republikeinen kregen „wat voor hen van het meeste belang was, n.l. de vestiging van hun regering te Djokja. Daartegenover kregen de Nederlanders de belofte, dat de republiek zal deelnemen aan de voorgestelde Ronde Tafel-conferentie om de plannen voor zelfregering van de Verenigde Staten van Indonesië uit te wer ken." Opmerkend, dat de UNO eveneens verheugd moet zijn, dat haar commissie een middel was om het bereiken van over eenstemming te vergemakkelijkèn, drukt het blad de hartgrondige hoop uit, dat de volledige en definitieve oplossing versneld kan worden, nu „reeds te veel tijd verloren is gegaan". Het blad wijst er op, dat er „gelukkig geen grote verschillen van opvatting be staan tussen Nederland en de republiek over de uiteindelijke politieke doelstellin gen voor Indonesië" en is van mening, dat met geduld en goede wil aan beide zijden net vraagstuk van hoe en wanneer de Ver enigde Staten van Indonesië zullen zijn ge vestigd en welke de rol de republiek en de andere gebieden daarin zullen spelen, in Den Haag zal kunnen worden opgelost. De New York Herald Tribune schrijft in een hoofdartikel onder de titel „Nieuwe hoop in Indonesië", dat het "Indonesische geschil zeer onaangenaam was voor de be trekkingen tussen de Verenigde Staten en Europa. Niet het minst tragische aspect daarvan is, dat eerder gesproken werd over „vraagstukken van ondergeschikte aard dan over principiële kwesties". Het blad schrijft, dat het niet duidelijk is of de re publiek verheugd is over het Nederlandse plan om haar een derde van de zetels in de regering van de Verenigde Staten van In donesië toe te wijzen. Het blad besluit:. „In ieder geval zullen de gevechten beëindigd worden en heeft de UNO-commissie haar faak met succes verricht." Het v.ijftiendeeeuws 'kerkje te Doetin- chemdat thans aan de Evangelisch- Lutherse gemeente behoort, is een speci men van vroeg-Gothische architectuur, welke zeer zeldzaam is in de Achterhoek. Een groot deel van het kerkje werd bij de bevrijding in Maart 1945 door bom inslag verwoest. Thans is men bezig dit middeleeuws monument te restaureren. Met behulp van oude afbeeldingen past men nu ook de torenspits, die niet in Gothische stijl was gebouwd, bij de stijl van het kerkje aan. Damnieuws uit vele streken Poirier, de ex-landskampioen van Canada, zal in de komende zomer op reis door Europa' de voornaamste edammers ont moeten. Het stedelijk kampioenschap van 's Gra- venhage werd gewonnen door F. Gordijn. De jaarvergadering van de Nederlandse Dambond wordt gehouden op 26 Mei (Hé- melvaartsdag) in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Voor de functie van tweede secre taris van deze bond werden candidaat ge steld de heren N. M. Oud te Heemstede en J. Visser Jr. te Apeldoorn. Kennemer Golfclub De wdestrijd voor de damescompetitie tussen Kennemer Golfclub en Twentse Golf club is door de Kennemer met 42 gewon nen. De resultaten waren foursomes: me vrouw A. Buma en mevrouw N. van Riems dijk winnen van mevrouw S. Bierens de Haan en mevrouw Van WulffenPalthe met 5 en 4. Mevrouw T. Kout en mevrouw B. Nielsen winnen van mevrouw H. Molkenboer en mevrouw K. Tideman met 4 en 2. Singles: mevrouw Buma wint met 4 en 3 van me vrouw Tideman. Mevrouw Van Riemsdijk verliest met 1 down van mevrouw Molken- boer. Mevrouw Kout verliest met 3 en 2 van mevrouw Van Wulffen. Mevrouw Nielsen wint met 7 en 5 van mevrouw Bierens de Haan. De onderlinge wedstrijd van de Kennemer Golfclub 18 holes tegen bogey is gewon nen door F. Antonietti (20) met 1 up. Tweede was J. M. Andre de la Porte (30) met 1 down. RONDE VAN NEDERLAND De strijd in de vierde étappe (Enschedé-' Apeldoorn) ontbrandde reeds enkele kilo meters na de start en de grote klap viel tussen Rijssen en Holten, toen nauwelijks een kwart van het parcours was afgelegd. Elf renners maakten zich los van de hoofd groep, die wat rillerig in het barre weer over de rechte" betonweg" naai" Hengelo voortpeddelde. Het behoeft bijna geen spe ciale vermelding, dat Schellingerhoudt tot de vluchtelingen behoorde. De Zaankanter is in Amsterdam uitstekend begonnen en hij rijdt met de dag tactischer en aggres- siever. Het feit, dat Schellingerhoudt, Harm Smits en Braspenninx de ronde leiden was voor Schulte aanleiding tot extra waak zaamheid. Hij wilde niets riskeren en ging achter de kopgroep aan in gezelschap van tien andere renners. Bij Rijssen kwam de fusie tot stand en gedurende korte tijd ble ven twee en twintig concurrenten bij el kaar. Schulte werkte zich met Van Est, De Hoog en Schellingerhoudt, Van den Dungen en Van Beek niet al te opvallend naar vo ren en Holten was nog niet bereikt, toen dit zestal plotseling het tempo opvoerde en in korte tijd een vele honderden meters voorsprong nam. De voorsprong werd ge leidelijk groter en bedroeg bij Gorssel meer dan een minuut. Bij de brug aan de IJssel bij Zutphen was 't verschil al twee en een halve minuut. De tweede groep van een man of twintig zettè nu serieus de achter volging in, maar wist de afstand, welke hen van de zes leiders scheidde, niet te ver kleinen zo hard werd er voortdurend ge reden. Toen bij Rheden naar rechts werd afgebogen, het Veluwse heuvelland in over de Schelmserug langs 't Openluchtmuseum en het Dierenpark, buiten Arnhem om naar de rijksweg ArnhemUtrecht en de kop lopers nog altijd een kleine drie minuten voor lagen op hun achtervolgers, bij wie zich Middelkamp, Braspenninx, Vooren, Ketelaer en de Belgen Meersman, Van Stayen, Callens, Accou, Van Kerckhove en Leenen bevonden, waren twee dingen dui delijk: ten eerste, dat er een wonder moest gebeuren wilden de leiders nog ingehaald worden, gezien de geweldige vaart, die zij ontwikkelden en ten tweede dat alles, wat na de tweede groep kwam en dat waren tientallen renners, het resultaat van de strijd niet meer kon beïnvloeden. Schijn baar ongevoelig voor de ijskoude stort buien, die tussen Arnhem en Ede neer- plensden, stormen Schulte en zijn makkers voort, heuvel op, heuvel af. Geen ogenblik verslapte het tempo. Achter hen aan joe gen even vastberaden zes Belgen en acht Nederlanders. De jacht duurde tot aan Apeldoorn zonder dat er wijziging kwam in de onderlinge positie. Tijdens de lange af daling door de Soerense bossen waren de zes renners, die al bijna 120 km aan de kop gingen, nog altijd ruim twee minuten voor. Zo werd het pleit beslecht in een' lange sprint, waarin Schulte, die in de laat ste 500 meter alles gaf, nog net Schellinger houdt de baas kon blijven. Zijn tijd was 4 uur 16 min. 24 sec. Hij behaalde zijn eerste étappe-zege, nestelde zich wat vaster op de eerste plaats in het algemeen klassement en had er zich zelf nog eens van overtuigd, dat hij in prima conditie verkeert. Overi gens is zijn voorsprong op Schellingerhoudt, De Hoog en Meersman nu niet zo heel erg groot en ook Van Stayen, Ketelaer en Mid delkamp hebben vier minuten achterstand. De beslissing in deze ronde is nog lang niet gevallen. De verdere uitslag was: 7. .Peters 4 uur 18 min. 44 sec. 8. Braspenninx, 9. Middel kamp, 10. Ketelaar; 1120 in dezelfde tijd van 4 uur 18 min. 44 sec.: Bakker, De Kor- ver, Voorting, Vooren, Loos, Meersman, Van Stayen, Callens, Accou en Van Kerckhove. Ruitersport Onderlinge wedstrijden in de Haarlemse Manége Dezer dagen werden in de Haarlemse Manége onderlinge wedstrijden gehouden. De uitslagen luidden: Dressuur junioren: 1. mej. I. Wallage, Sans Souci; 2. P. Maas, Joy; 3. mej. T. v. d. Meer, Irish Beauty 4. mej. N. Iburg, Pieternel. Senioren: 1. mej. H. Hagens, Gold Lass; 2. ir. H. Baggelaar, Magius; 3. mej. H. Posthu mus, Jack; 4. M. Daniels, Bambi. Springen: 1. mevr. C. Meinesz, Matador; 2. mej. M. Kraay, Avanti. Athletiek „Haarlem" wint driekamp De overwinning, welke „Haarlem" Zondag middag tijdens de driekamp P.S.V.Kometen Haarlem behaalde, heeft meer moeite ge kost, dan aanvankelijk verwacht was. In de eerste plaats kwam dit door de goede tegen stand van P.S.V., doch ook door het falen van enkele „Haarlem"-athleten op de loop nummers. Zo gingen de twee estafettenum mers voor de H.A.V. verloren. Op de 100 meter bewees Schaap nog altijd over uitste kende sprintcapaciteiten te beschikken. Hij won voor van Osta in 11.7 sec. Op de 80Ö meter ontging E. Soomer door een verkeerde tactiek de overwinning. Hij werd nu tweede in 2 min. 3 sec. De 1500 meter was voor Van Gog, die van kop af won in 4 min. 19 sec. Op de 3000 meter kwam Koopman te laat naar voren om de uitgelopen Slegt (P.S.V.) nog te bereiken. Hij kon hem nog slechts benaderen en kwam als tweede aan in 9 min. 25.8 sec. Het verspringen werd een dubbele overwinning voor „Haarlem". Ruseier won met 6.51 meter voor Willems met 6.17 meter. Het kogelstoten was eveneens geheel voor de Haarlemmers. Kluft won met 12.68 meter voor Larhoree met 11.64 meter. Lamoree won het polsstokhoogspringen met 3.50 meter voor zijn clubgenoot Swart, die een hoogte van 3.30 meter maakte. In het eindklassement bezette „Haarlem" de eerste plaats met 97 punten voor P.S.V. met 90 punten en De Kometen met 41 punten. Het algemeen klassement na de vierde étappe luidt: 1. Schulte (Nederland a) 21 uur 11 min. 12 sec. 2. Schellingerhoudt (Ne derland c) 21 uur 12 min. 55 sec. 3. De Hoog (Nederland e) 21.13.08; 4. Meersman (België a) 21.13.32; 5. Van Stayen (België b) 21.14.59; 6. Ketelaer (Nederland b) 21.15.15; 7. Middelkamp (Nederland a) 21.15.25; 8. Peters (Nederland b) 21.20.59; 9. Lakeman (Nederland b) 21.23.43; 10. Smits (Nederland, b) 21.24.06; 11. Callens (België a) 21.24.32; 12. Bogaerts (België b) 21.25.16; 13. Hendriks (België b) 21.26.12; 14. Loos (Nederland b) 21.27.00; 15. Van den Dungen (BelgiëNederland) 21.27.49; 16. Grysolle (België a) 21.29.42; 17. Leenen (België b) 21.30.29; 18. Voorting (Neder land a) 21.31.32; 19. Van Kerckhove (Bel gië b) 21.31.49; 20. Bakker (Nederland c) 21.32.03. Korfbal Haarlemse twaalftallen zijn thans uitgebekerd Animo Ready is door een 43 nederlaag tegen Blauw Wit 4 uitgebekerd. Dit was niet nodig geweest, want als er een twaalftal de kans heeft gehad om voor rust met 41 voor te staan, dan was dat wel de Haarlemse ploeg. Mej. B. Moerman bezorgde de Haar lemmers spoedig de leiding, doch Blauw Wit zag nog kans om voor de rust een 21 voor sprong te nemen. In deze periode miste Animo Ready vele kansen, zelfs een straf- worp werd niet ingeschoten. Na de rust liep Blauw Wit tot 41 uit, en eerst toen kwam de nodige vaart in de Haarlemse ploeg, doch te laat, want mej. T. Bok en J. v. Andel kon den de achterstand slechts tot 43 reduceren. Watervliet I verloor van Togo met 54. Een grote handicap was, dat een der Hoogovens speelsters verstek had laten gaan. Met de rust was de stand 22 en met nog 20 minuten te spelen 33. Toen moest Watervliet toezien dat Togo uiteindelijk met 53 won. Ook Oosterkwartier werd uitgebekerd, want het Amsterdamse Rohda won in Haarlem met 41, waardoor Rohda in de volgende ronde komt. De overige uitslagen luidden: Kampioenschap van Nederland: Rigters- bleelc—Vitesse 44; Het ZuidenPSV 22. Beslissingswedstrijd 2e klasse: Excelsior Indo, bij 31 door Indo gestaakt. Zilveren korf: Amsterdam ZuidKZ 38; Blauw Wit 2Samos 3—3; Westerkwartier Ons Eibernest 6—4; VadaSVK 29. Zilveren bal: Roda 2AW 2 45; Fortuna KVD 1—10. De uitslagen van de HKB zijn: Bonden wedstrijd: HKB-juniorenNHKB-junioren 4—1; HKB 12-tal—NHKB 12-tal 6—4. Stads-Editiebeker: Oosthoek 1Aurora 3 8—5. Derde klasse: Aurora 5Sport Vereent 4 1—3. Adspiranten. Tweede klasse: Aurora b Watervliet b 06. Derde klasse: O'kwartier dHaarlem d 40; O'kwartier eSV b 10. SAMENSTELLING NEDERLANDS TWAALFTAL. s Het Nederlands 12-tal, dat Zondag in het hockey-stadion te Amstelveen tegen België zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Aanval, dames: A. Koperv. Es (W'kwar- tier), L. Vlietman (W'kwartier); heren: D. Stöeltie (W'kwartier), P. Doeven (Koog Zaandijk). Midden, dames: C. HelderVlietman (Blauw Wit), M. Vonk (Ons Eibernest); he ren: G. Seits (Deetos)H. Berens (Ons Eiber nest). Verdediging, dam.es: Tr. Heespelink (Wes terkwartier), R. Smittenaar (Olympia); heren: C. Karsen (Rohda), H. Helder (Blauw Wit). Reserves, dames: H. MerkSchuiten (Het Zuiden), A. Terpstra (VKC); heren A. Sloof (Ons Eibernest), C. de Voos (Wester kwartier) Haarlemse zwemploeg Voor de op Zondag 22 Mei te houden twee kamp tussen de kring Den Haag en de kring Haarlem zijn door de zwemcommissië van de kring Haarlem de volgende zwemmers en zwemsters uitgenodigd: Borstcrawl meisjes: C. Somers (DWT), E. Holsken (Haarlem), M. Kraay (DWR) en B. Nelissen (DWT). Rugslag meisjes: R. Nelis- sen en B. Nelissen (beiden DWT), T. de Mooy (DWR) en M. Overeem (HPC). Schoolslag meisjes: W. Cassee (DWR), J. Spoor (DWR), T. Timmermans, N. Janssen (beiden DWT), Borstcrawl jongens: F. Erkelens (HPC), R. Roest (HVGB), B. Dinkla (Haarlem), F. Michelsen (HVGB). Rugslag jongens: C. Revers (DWR), J. Melchior (DWT), A. Wer- nik, M. Cleyndert (beiden HVGB). School slag jongens: P. de Vries (HPC), A. v. d. Berg (DWT), C. v. d. Weele en R. Andries- sen (beide HVGB). 100 m. borstcrawl dames: A. de Goede (VZV), I. Smit (HPC), J. v. Waard (DWR) en M. Marsman (HVGB). 100 m. rugslag dames: M. Overeem (HPC), J. v. Waard (DWR), J. Wisker (DWR) en N. Kint (VZV). 100 m. schoolslag dames: J. Spoor (DWR), R. Spoor (DWR), W. de Jong (HVGB) en D. Turkenburg (DWT). 10 x 50 m. borstcrawl estafette: M. Mars man, J. v. Waard, I. Smit, A. de Goede, J. Wisker, N. Kint, M. Kraay, B. Nelissen, T. Wouters en E. Holsken. 100 m. borstcrawl heren: C. v. Doorenmalen (Haarlem), G. Bijlsma (Haarlem), W. Geurt- sen (HPC), J. Kneynsberg (DWR). 100 m. rugslag heren: F. Pieters (DWR), A. Bijkerk (HVGB), F. Maus (Haarlem) en J. Hoekstra (HVGB). 100 m. schoolslag heren: L. Schemagel (HVGB), W. Halsema (HVGB), W. Nijenhuis (HVGB) en J. Lablans (DWT). 400 m. borstcrawl heren: J. Overeem en J. Tjebbes (beiden HPC). 10 x 50 m. borstcrawl-estafette: J. Tjebbes, J. Overeem, J. Kneynsberg, W. Geurtsen, J. Hoekstra, W. Nijenhuis, G. Bijlsma, A. Bij kerk, D. Brokken en C. v. Doorenmalen. 60. Panda slaakte een kreet en greep Mekker ben Drein de steentjes uit de hand. „Caponiet!" riep hij. „Zo noemt men deze lach-steentjes," knikte de oude herder ern stig. „En daarmee spelen wij het leuke capopolie, o, persoon!" „Waarwaar haalt u dat vandaan?" vroeg Panda zenuw achtig. „Dat ligt hier aan gene zijde van deze heuvel voor het oprapen, 0, nieuws gierige!" antwoordde Mekker ben Drein „In ganse bergen is het daar te vinden maar het dient tot niets; men kan er al leen dat aardige spel mee spelen. Komt, zet u neder, dan zal ik u op de hoogte stel len van de spelregelsen hoe zullen wij dan genieten!" Maar Panda luisterde niet eens meer! Nu luist hij het! Hij moest onmiddellijk terug, hij moest onmiddellijk de Bey spreken! Hij stak de caponietjes bij zich en keerde zich om en zette het op een lopen„Hee-daar, o. persoon!" schreeuwde Mekker ben Drein. .JLaat gij viij weer alleen? Speelt gij niet eens een spelletje?" „Ik zal u gezelschap sturen!" riep Panda over zijn schouder en toen liep hij en hij liep zo hard hij kon, tot het weer ochtend werd en hij weer de leger plaats van Geofridus Goudbakker bereikte, waarbij hij er wel voor oppaste, dat hij niet gezien werd. Voetbal „Er vallen symptomen waar te nemenj aldus verklaart Karei (de lcaerel) Lotrj in een recent nummer van Elseviei Weekblad, „die erop wijzen, dat zich eej nieuwq „wc gaan naar Rome"-stemmiM meester maakt van het Nederlandse voel balpubliek en daar wil ik met de grootsi klem tegen waarschuwen". Ziedaar ta naar ons hart. Ook wij hadden de menses massa's reeds opgemerkt die zich na a loop van plaatselijke wedstrijden onde het zingen van dit schandelijke strijdlie in Zuidelijke richting voortbewogej Want wij laten hier weer Lotsy aa het woord „het zijn in de eerste plaa de spelers van het Nederlands elftal, di ik nog' altijd als „mijn jongens" beschouil die daarvan de dupe zullen worden". 1 Ziedaar lezer, gij slaakt met ons eg zucht van verlichting. Zolang Lotsy berej blijft, wanneer de nood aan de Oranje man komt, met een eenvoudig gebaar es elftal ouderparen opzij te schuiven a zonder vrees voor achterklap het vadet schap van Abe, Faas, Piet en hun makkei op zijn schouders te nemen, dan is nationale eer nog niet verloren! En lieden die werkelijk van zins zijn om pi trein of per vliegtuig, te voet of op schaats naar Rome te vertrekken, kunne zich dat driewerf voor gezegd houden. Oo Bertus Aafjes. De reden dat vader Karei deze harti kreet heeft geslaakt, ligt in het feit, d] Abe Lenstra zich heeft laten kieken a reclame voor een merk herenschoenei Wij argelozen zien daar weinig kwaad i» maar vader Karei, altoos bereid om vod zijn jongens op het spreekgestoelte 5 springen, is het duivels verband niet onf gaan. Wat zo zal hij hebben gedacht 4 heeft dat te beduiden? Die arglistige fa brikant, bliksems goed inziend dat ee» ieder voor een tocht naar Rome een paa nieuwe stappers wil hebben om propa voor den dag te komen, gebruikt „mijr] Abe, mijn stille eerlijke, eenvoudige voe| baljongen, als lokaas. Hier past een harto kreet! Zo althans analyseren wij de gedachten gang van de man Lotsy. Een andere sa menhang is er tenminste niet te vinde en dat iemand die tot een magistrale zin snede kan komen, zwaar gaand van drej gend-waarschuwende somberheid, aj „Handen af van de Nederlands-elftalspf Iers", door zijn hoed zou staan te bazele: weigeren wij aan te nemen. Weer wat verder zegt de pater famili; dan: „Ik misgun geen enkele speler zij populariteit en wanneer hij zich door zij prestaties als voetballer maatschappelij kan verbeteren door het verrichten va fatsoenlijke arbeid, dan ben ik de eerst die dat toejuicht". Hier zouden wij wille roepen: „Neem u in acht Karei. Gee zwakheid. Wanneer hij zijn voetbalpresta ties kan verbeteren door het verrichte van onfatsoenlijke arbeid, dan moogt g uw jongen niet in de weg staan". Maai excuus voor dit oponthoud, wij laten vade Karei weer aan het woord. Een eenvoud! en simpel woord. Sla uw zoontje dat me de theekopjes treintje speelt eens krach tig om de oren, zodat er stilte heerst voc de sobere zinnen die wij (staande) over schrijven: „Er zijn voorbeelden te noemen-val jonge kerels (kaerels zouden wij wille zeggen) die door de sport in de modde zijn geraakt, dat mag niet! Ik stel mi te weer jegens diegenen die de belange van mijn voetballers schaden. Ik wil dó zij gelukkige mensen worden. En mij: Nederlands elftal - laat ik door niemanij kapot, maken". Karei, beste bescheiden Karei... (Tot onze spijt moeten wij onze lezer meedelen, dat onze redacteur W. L. B. 01 dit punt snikkend van ontroering moes worden weggedragen. Zijn toestand is no onzeker. Red.). SPORTUITWISSELING LEAMINGTON- HEEMSTEDE Aan de reis naar Leamington zullen d volgende leden van HPC deelnemen: IK Mauvitz, J. Wensing, B. v. d. Renst, K. d Ridder, A. M, Heerkens Thijssen, E. Vrugi J. Binkhorst, H. de Beider, D. Grimmon, Smit en de dames A. Balk, L. Wensing en Moerdijk. Doeltreffend. Naar „Het Dagblad" te Bafa via vernam heeft de heer J. de Jon? apotheker te Bandoeng, een bereidings wijze uitgevonden waardoor de toepas sing van peniciline op doeltreffende wijze kan geschieden. De vinding maak het mogelijk dat bij bepaalde infectie kan worden volstaan met één injectie hiervoor waren tot dusver acht injectie per etmaal nodig, hetgeen meestal op name in een ziekenhuis noodzakelijl maakte. Genoeg. Victor Kravchenko, die onlan? een proces wegens smaad tegen he Franse communistische tijdschrift „Le Lettres Frangaises" heeft gewonnen heeft heden door zijn advocaat latei meedelen, dat hij zijn aanklacht tegei het communistische blad „Ce Soir" za intrekken. Verbroken verbinding. In Rome wordt ver nomen dat de Griekse regering, met i' gang van heden, het stop zetten van he luchtverkeer tussen Tsjeclioslowakiji en Griekenland heeft gelast. Het motie! voor deze stap is onbekend. Een passa giersvliegtuig, dat uit Praag, met be stemming Athene en Istanboel, was ver trokken, heeft gisteravond zijn vlucht te Rome onderbroken. Vermoeide gastheren. De Oostenrijkse mi" nister van Buitenlandse Zaken, Karl Gruber, heeft in Salzburg verklaard, 1 de plichten van de bezettingslegers Oostenrijk reeds lang zijn vervuld e» dat'de regering wellicht een beroep de natie zou doen om openlijk de wen» uit te spreken, dat deze strijdkrachten vertrekken. Staat van beleg. De Egyptische senaat heeft op een geheime bijeenkomst met tegen 14 stemmen de verlenging van ds staat van beleg met een jaar goedge* keurd. De staat van beleg werd in Mei 1948 afgekondigd, toen de Egyptischs strijdkrachten Palestina binnenhokken. Deining. Zondag is tijdens een protest demonstratie te Bombay tegen de deti nering zonder vorm van proces van 300 communisten, van wie er 165 in honger staking zijn gegaan, een aantal commu nisten en leden van de politie gewondi toen de politie een verboden optocht trachtte uiteen te djijven. Twee en veer» tig personen werden gearresteerd'.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2