Paleisrevolutie in de SPD „Voortgaande industrialisatie is voor ons land een levenskwestie'' Amsterdamse Beurs Aardstralen en bloembollen CKort en Bondig DINSDAG 10 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Minister Van den Brink: Jaarlijks zoeken 40.000 jonge mensen een nieuwe plaats in het bedrijfsleven Woendagavond heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, ter inleiding van een voor het gezamenlijk programma der radio-omroep verenigingen te houden lezingencyclus over industrialisatie, een radiorede ge houden. De minister zette uiteen, dat voortgaande industrialisatie voor Neder land een levenskwestie is. Ongeveer 40.000 jonge mensen zoeken jaarlijks een nieuwe plaats in het Neder landse bedrijfsleven. De investering, die vereist is om aan één enkele arbeider in de industrie een nieuwe plaats te bieden, bedraagt gemiddeld niet minder dan 18.000,Hieruit ziet men, dat het in dustrialisatieproces niet slechts sociale, technische en commerciële, maar ook zeer omvangrijke financiële vraagstukken op roept. Doordat ons land arm is aan grond stoffen, zijn met de vereiste investeringen bovendien zeer grote bedragen aan bui tenlandse betaalmiddelen gemoeid. Neder land worstelt om de betalingsbalans, die, door het wanbeleid en de roof door de bezetter gepleegd, zwaar uit het lood is geslagen, wederom in evenwicht te bren gen. Landbouw, handel en verkeer zijn voor de opneming van de bevolkingsaan was niet van zo groot belang. Gedurende de laatste 50 jaren heeft de Nederlandse bevolking zich verdubbeld. De grote bevolkingsaanwas tussen 1900 en 1930 werd voor bijna 50 pet. opgeno- meh door de industrie. Ruim 30 pet. vond emplooi in handel en verkeer. Slechts ruim 5 pet. werd opgenomen door de landbouw. De werkgelegenheid, die door de handel en het verkeer worden geboden, is voor een groot gedeelte afhankelijk van de vooruitgang, die op industrieel gebied wordt geboekt. Zou de industrialisatie onvoldoende voortgang vinden, dan is versterkte emi gratie en een gevoelige daling van het levenspeil der gehele Nederlandse bevol king onafwendbaar. Het welvaartsproces geschiedt in Ne derland overwegend door een onderne mingsgewijze organisatie van de voort brenging. Op de ondernemers rust daarom een zware plicht. Deze taak gaat met de aanvaarding van grote risico's gepaard. De overheid dient er, zoveel als in haar vermogen is, voor te zorgen, dat zodanige omstandigheden ontstaan, dat bedoelde risico's met gezon de bedrijfseconomische overwegingen in harmonie kunnen worden gebracht. In dit licht moet onder meer worden gezien het aangekondigde wetsontwerp, dat een her ziening van de op het bedrijfsleven druk kende belastingen beoogt. De zorg voor het sluitend maken van de' betalingsbalans, het streven naar en hand haven van voldoende werkgelegenheid leggen op de overheid een zware ver plichting. De voortgaande industrialisatie van Nederland is een nationale zaak. Reeds is een directoraat-generaal voor de Indus trialisatie ingesteld. Ook komt er een centrale adviescommissie voor de indus trialisatie, waarin naast ambtelijke leden vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, ondernemers- zowel als arbeidersvertegen woordigers, zitting zullen nemen. Het ligt in de bedoeling tot de indiening van een nota met betrekking tot de indus trialisatie over te gaan. De noodzakelijke industrialisatie komt echter niet in de eerste plaats tot stand door de opstelling van een schema of plan. Noodzakelijk is, dat verantwoorde be slissingen tot investeren in voldoende mate tot stand komen. Zou het particuliere ini tiatief op bepaalde gebieden te kort schie ten, dan heeft de overheid, binnen het Het processieverbod Adres der Protestantse Kerken aan de Ministerraad De contact-commissie in overheidszaken van de Oecumenische Raad. orhvattende de Nederlands Hervormde Kerk. de Evange lisch Lutherse Kerk, de Hersteld Evange lisch Lutherse Kerk, de Doopsgezinde Ge meenten. de Remonstrantse Broederschap, de Oud-Katholieke Kerk, de Unie van Bap tisten Gemeenten, de Bond van Vrij Evan gelische Gemeenten, de Gereformeerde Kerken en de Christelijk Gereformeerde Kerken, heeft zich met een adres inzake het processieverbod tot de raad van minis ters gewend. In dit adres wordt onder an dere verklaard: „De laatste tijd doet zich in de Rooms Katholieke kring het streven gelden om op ruimere schaal dan tot dusverre binnen de grenzen van art. 177, tweede lid der Grond wet geschiedde, processies te houden. Van de formele moeilijkheden, welke de hand having van het Grondwetartikel oplevert, wordt zoveel mogelijk partij getrokken om aan de grondwettelijke bepaling te ontko men, maar ook in gevallen, waarin de hand having niet op formele bezwaren behoeft af te stuiten, moet overtreding van de be paling worden geconstateerd. De genoemde kerken achten zich ver plicht ernstige bezwaren van principiële aard kenbaar te maken tegen deze ont krachting van het processieverbod." Tenslotte dringen de kerken er op aan, dat het bestaande verbod naar zijn mate riële inhoud worde gehandhaafd. Actie voor snellere demobilisatie In Arnhem is een bijeenkomst gehouden van ouders, echtgenoten en verloofden van militairen in Indonesië, welke werd bijge woond door de Kamerleden Stapelkamp (A.R.), Goedhart (Arbeid) en Hoog (KVP). Er werd een landelijk comité gevormd, dat, naar de voorzitter mededeelde, actie wil voeren tegen de talmende houding van de regering, die toezeggingen inzake demo bilisatie en repatriëring heeft gedaan doch deze niet nakomt. Aan de Koningin, aan de Ministerraad en aan de Eerste en Tweede Kamer werden telegrammen gezonden met het verzoek de demobilisatie te bespoedigen. kader der financiële mogelijkheden, een meer rechtstreekse taak. Industrialisatie betekent opneming van arbeiders in de industrie op grote schaal. Deze arbeiders zullen overwegend ge schoolde arbeiders moeten zijn. Daarom zijn het ambachts- en overig technisch onderwijs alsmede de scholing, herscholing en omscholing van grote betekenis. In vele gevallen is het onvermijdelijk, dat het moderne arbeidsproces, gericht op massaproductie, monotoon wordt. Daarom dienen wegen te worden gevonden de ar beidende mens zoveel mogelijk vreugde in de arbeid te doen behouden of hervin den. In dit opzicht is het vraagstuk van de vrije tijd besteding van grote betekenis. De minister vroeg tenslotte aandacht voor de radio-lezingen, die zullen volgen. De Sovjet-Unie heeft schepen nodig Berging van gezonken Duitse vaartuigen (Van onze correspondent in Berlijn) Sedert enige tijd zijn de Russen bezig handelsschepen, die gedui'ende de oorlog voor de Duitse Oostzeekust zijn gezonken, leeg te pompen en weer vlot te maken, ten einde in het tekort aan scheepsruimte der Russische handelsvloot te voorzien. Aangezien de Russische marine slechts over enkele bergingsvaartuigen beschikt, poogt zij op alle mogelijke manieren Duitse firma's te bewegen om zich met de werk zaamheden te belasten. Tot dat doel is te Berlijn-Karlshorst een speciaal kantoor ge opend, dat zich in verbinding heeft gesteld met West-Berlijnse en West-Duitse ber gingsbedrijven. Tot dusverre is het resul taat van de bemoeiingen van dit kantoor niet overweldigend geweest. Geen enkele Duitse firma is op het Russisch aanbod in gegaan, ofschoon het aan Russische kant niet aan verleidelijke beloften heeft ont broken en ook de financiële voorwaarden aanlokkelijk schijnen. Zowel de aangezoch te scheepsbouwingenieurs van Blohm en Voss en van de Weserwerf, alsmede de vroegere kapiteins van de gezonken sche pen hebben geweigerd hun medewerking te verlenen. Slechts een paar kleinere Duitse ondernemingen hebben zich door de Rus sen laten overhalen en hebben geholpen bij het bergen van het s.s. „Berlin" (15.000 br t.) dat in gunstige positie op een zandbank zat, van het voormalige opleidingsschip „Gorch Foclc" voor Stralsund en van de 6000 ton metende „Robert Möhring" in de haven van. Sassnitz. Bijzonder veel belangstelling hebben de Russische marine-autoriteiten voor de „Hamburg", een schip van 22.000 ton, dat op 8 Maart 1945 voor de kust bij Sassnitz op een mijn is gelopen en gezonken. Een voorlopig onderzoek door duikers heeft aan het licht gebracht, dat de scheepsromp slechts in geringe mate is beschadigd, dat de machines nog intact zijn en dat ook een deel van de lading, bestaande uit kabels, motorboten en onderdelen van onderzeeërs, nog zeer goed bruikbaar is. Alle voorbereidselen worden getroffen om het schip boven water te krijgen. Rus sische snelboten van Amerikaanse construc tie beschrijven cirkels om het wrak en houden onbevoegden op een eerbiedige af stand. De Russen zijn er in geslaagd 200 Duitse arbeiders aan te werven, met wier hulp zij hopen de „Hamburg" nog in de loop van de zomer vlot te krijgen. Twee marine-officieren door de T.N.I. ontvoerd Naar „Het Dagblad" te Batavia verneemt, zijn enige dagen geleden twee marine officieren door de TNI ontvoerd terwijl zij him verlof doorbrachten in het verlofs centrum te Prapat aan het Tobameer. Het zijn de luitenant ter zee 2e klasse mi-. A. E. L. Roskott en de luitenant ter zee 3e klasse P. J. Oosterbaan. Sinds hun gevangen neming is van beide officieren niets meer vernomen. Ondiplomatiek toneel Gisteravond is voor een volle zaal geest driftige toeschouwers voor de eerste maal in Moskou een stuk opgevoerd, waarin de activiteit van buitenlandse diplomaten en journalisten in Moskou wordt gehe keld. Onder de aanwezigen bevond zich een aantal diplomaten, onder wie Amerikaan se, Nederlandse en tevens de meeste Britse en Amerikaanse journalisten. Het stuk is van de hand van de gebroe ders Toer en heeft als titel: „Het particu lier hotel in het straatje". Het loopt over de intriges van een buitenlandse ambassa deraad, die samen met een journalist spionneert en tracht de Sovjet-autoriteiten belangrijke documenten betreffende Ber lijn te ontfutselen. Tenslotte lekt alles uit en blijkt het, dat de diplomaat en de jour nalist met de nazi's hebben samengewerkt. Geen enkel land wordt speciaal genoemd, maar men meent sommige punten van overeenkomst te vinden tussen het stuk en het boek van een gewezen employé van de Amerikaanse ambassade, mej. Anna- bella Buccar, dat destijds opspraak ver wekte wegens de onthullingen over spion- nage, waarmee volgens de schrijfster Amerikaanse diplomaten en journalisten zich bezig zouden hebben gehouden. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 287*4 286->4 Unilever 2471/, 248% 222% 219% A. K. U 16554 16454 143 Nederlandse Ford 267 Nederlandse Kabel 265 v Berkel's Patent 112 Scheepvaart-Unie 162% 161 Holl Amerika Lijn 163 Deli Maatschappij 155% 154% R. V. A 163% 163J4 A'dam Rubber 145% 145 Ned. Handel Mij. 153 N.-I. Handelsbank 112%' 111 Biliton Mij. II 345 Lijsten van candidaten voor de gemeenteraad ingeleverd Vanmiddag om één uur waren op het Stadhuis te Haarlem binnengekomen voor de verkiezingen van de gemeenteraad van Haarlem de volgende, lijsten met can didaten: Partij van de Arbeid (lijstaanvoerder D. J. A. Geluk): Katholieke Volkspartij (Th. S. J. Hooy): Communistische Partij (mr. M. D. Proper); Anti-Revolutionnaire Partij (W. C. Bak ker); Christelijke Historische Unie (A, J. van Houwelingen Rijkhoek); Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (mevrouw mr. E. A. J. Scheltema Conradi). Tot vijf uur bestaat gelegenheid lijsten in te leveren. De mogelijkheid is niet uitge sloten; dat nog een lijst aangeboden wordt. In Bloem endaal waren in de loop van de morgen ingekomen: V.V.D. (A. van Geluk); Partij van cle Arbeid (C. Schulz); Katholieke Volkspartij (mr. F. P. Th. Rohling) Gecombineerde lijst Christelijk Historische Unie en Anti-Revolutionnaire partij (mr. J. W. de Jong Schouwenburg) Communistische partij (1. P. S. Nijdam; 2. F. van Stuyvenberg en 3. Ph. Linne- kamp). In Heemstede waren binnenge komen: Katholieke Volkspartij: Lijst-Welter (J. J. Kamerbeek); V.V.D. (mr. R. C. Bakhuizen van den Brink); Partij van de Arbeid (H. Disselkoen) Gecombineerde lijst Christelijk Historische Unie en Anti-Revolutionnaire Partij (mr. dr. J. van Bruggen) Communistische Partij (1. O. de Ronde; 2. ds. Boersma). Men verwacht in Heemstede en Bloe men daal nog de indiening van enkele lijsten. Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 12 Mei 1949 des namiddags van 34 uur door George Robert. Het programma luidt: 1. Passacaglia. C. Frescobaldi: 2. Tiento (dorisch). J. Caba- nilles; 3. Preludium en Fuga g kl. t. J. S. Bach; 4. Prélude circulaire, L. v. Beethoven (Dupré); 5. In memoriam (Requiem, Pie Jesu, Quid sum miser. Recordare Jesu Pie), J. Jongen; 6. Toccata, H. Andriessen. Rondleidingen Frans Halsmuseum De rondleiding in het Frans Halsmuseum heeft morgen, Woensdagmiddag plaats om 2.30 uur. De bezoekers betalen alleen de gewone toegangsprijs van 0,25. Dr. Löwenthal smijt een knuppel in het hoenderhok (Van onze correspondent in Berlijn) In de Duitse sociaal-democratische partij, met name in de partïjfractie te Bonn, is een paleisrevolutie uitgebroken, die aan de vooravond van de viermogendheden-con- ferentie te Parijs bijzondere betekenis krijgt. De bekende advocaat dr. Fritz Lö wenthal, die reeds eerder de belangstelling op zich vestigde door zijn boek „De nieuwe geest van Potsdam", heeft in de „Tages- spiegel" een artikel gepubliceerd, waarin hij scherpe critiek oefent op het beleid der partijleiding en protest aantekent tegen de autoritaire methodes, waarmee genoemde leiding cle vrije mening der leden zou onderdrukken. Uit de beschouwingen van dr. Löwenthal valt af te leiden, dat hij met de gedachte speelt, een nieuwe linkse partij op brede basis te stichten. De zwaarwegende be schuldigingen, die dr. Löwenthal aan het adres van de S.P.D.-leiding richt en de om standigheid, dat hij zijn aanklacht heeft laten verschijnen in een dagblad, hetwelk niet tot de sociaal-democratische invloeds sfeer behoort en welks politieke richting liberaal is, heeft de partijfractie der S.P.D. ertoe bewogen, de opstandeling Löwenthal haar scherpste afkeuring te betuigen en hem uit de fractie alsmede uit de parlemen taire raad en zijn commissies te sluiten. Dr. Löwenthal staat met zijn veroorde ling van de autoritaire aspiraties zijner partijleiding niet alleen. Sedert geruime tijd wordt in de rijen der Duitse sociaal democraten een groeiende oppositie merk baar tegen de manier, waarop de onstuimige Schumacher en diens bijna slaafse omge ving de partij regeren. Partij-discipline. Op 20 April kwamen te Hannover de hoogste organen der S.P.D., het partijbe stuur, 't partij comité en de fractie van Bonn bijeen om te beraadslagen over de houding der partij ten opzichte van de in wording zijnde grondwet voor de bondsrepubliek West-Duitsland. De vergadering vond plaats achter gesloten deuren, maai' het nader hand gepubliceerde communiqué, dat ken nelijk ten doel had, de aanvaarding van het ontwerp-grondwet te verijdelen, baar de niet alleen in niet-sociaal-democratische kringen opzien, doch veroorzaakte ook in de kringen der eigen partij een merkbare ontstemming. Dr. Löwenthal onthult in zijn artikel, hoe het besluit te Hannover tot stand is gekomen. „Een niet onaanzienlijk aantal leden der S.P.D.-fractie was van mening", zo verklaart hij, „dat een misluk king der grondwet-onderhandelingen onder de gegeven omstandigheden niet kon wor den verantwoord, maar de meerderheid Ook in Indonesië is het herstel van het wegennet in volle gang. Een der primaire wegen op Java wordt opnieuw geasphalteerd. Interessant experiment in Sassenheim Het bloembollenvak voert een voort durende strijd tegen de sluipende ver- woesters, die onnoemelijke schade aan richten in het gewas. Een der ernstigste zorgverwekkers is wel het wortelrot, het „van de wortel gaan" van bolbloemen. De witte wortels die als een dradenbundel onder de bol hangen, worden bruin en dor, het loof verschrom pelt, wordt slap en geel aan de punten, de aangetaste planten tekenen zich tussen het overige gewas duidelijk af. Soms neemt deze ziekte zulke afmetingen aan, dat stuk ken grond van honderden vierkante meters dit beeld vertonen. Het merkwaardige is, dat de bol zelf onaangetast blijft. Want wanneer men deze tijdig in andere grond overplant, beginnen zich weer nieuwe wortels te vormen. De conclusie is derhalve, dat het kwaad in de grond zit, en als oorzaak noemt men een schimmel, die de wortels aantast. Men past als bestrijdingsmiddel een formaline- behandeling toe, maar niet altijd heeft die het gewenste resultaat. Er zijn plekken „kwade grond" waaraan geen goed te doen is. Welke behandeling men er op toepast, welk gewas men er op verbouwt, de grond wordt niet rendabel. Wat moet de kweker ermee beginnen? De firma Wamaar en Co. te Sassenheim, een der grootste kwekers en exporteurs, vooral bekend door haar narcissen, had een tweetal terreinen, die deze eigenschap pen vertoonden, elk ongeveer een hectare groot. De directie kwam in contact met de heer A. Werner te Deft Haag, die met be hulp van de wichelroede bepaalde afwij kingen vaststelde en in overleg met de directie zekere maatregelen ter „afscher ming" nam. Dit experiment verliep zo goed, dat het in groter verband ook op de beide aange taste akkers werd toegepast. Dezer dagen nodigde de directeur de heer A. Warnaar enkele persmensen uit, om de resultaten te bekijken van de door de heer Werner toegepaste behandeling. De beide aangetaste percelen werden in ogenschouw genomen. Hoewel de bezoe kers zich tevoren niet van de hoedanigheid van de grond en het daarop geplante ma teriaal hadden kunnen overtuigen, ver zekerden zowel de heer Warnaar als zijn meesterknecht dat men ten aanzien van deze percelen de hoop reeds opgegeven had, er ooit nog rendabele akkergrond van te maken. Voor de bloembollenteelt, zelfs voor een gewas als de montbretia, die zich overal thuisvoelt, bleek deze grond onge schikt. De heer Warnaar heeft het risico aan vaard, twee H.A. bollengrond, door deze kwaal aangetast, nochtans volledig met volwaardige narcissen te beplanten. Tus sen de bedden werden proefbedden aan gelegd met bollen welke de formaline- behandeling hadden ondergaan. Een groot gedeelte werd echter zonder enige vooraf gaande behandeling gepoot. Zoals de bezoekers konden vaststellen en zoals ook door vakkundige waarnemers werd bevestigd, stond het gewas op beide akkers er uitstekend voor. Te constateren viel, dat cle met formaline behandelde bol len een weinig in groei waren achtergeble ven aangezien deze behandeling inderdaad een vertragende invloed uitoefent. Een onderzoek van de bollen toonde aan, dat ze volkomen gave, gezonde wortels had den. Er was geen onderscheid in bedrijfs- uitkomsten te bespeuren tussen deze „kwa de grond" en de in de nabijheid liggende goede akkers. De heer Werner wenste zich over de d&or hem ter „afscherming" gevolgde methode niet uit te laten. Slechts verklaarde hij. dat het in zijn vermogen lag de capaciteit daarvan aanzienlijk hoger op te voeren, zodat een veel groter gebied dan totnogtoe kon worden bereikt, tot een straal van 1 Km. toe. Waren „aardstralen" de oorzaak van het wortelrot Ook in de beantwoording van deze vraag nam de heer Werner de nodige reserve in acht. Zelfs het begrip „aardstralen" wens te hij niet nader te bepalen. Zijn het stralen? Zijn de bollen min of meer „aller gisch"? Hij achtte al deze vragen te be antwoorden de taak van de mannen der wetenschap, met name der biologen, doch beklaagde zich bitter over het gebrek aan medewerking en de afzijdige houding der officiële wetenschap tegenover deze me thode. „Ik ben practicus" aldus de heer Wer ner, „ik pas mijn methode toe en consta teer de resultaten. Aan de wetenschaps mensen is het. aan te tonen, waarop dit alles berust. Aan hen Iaat ik gaarne de verklaring over". dezer leden is op het beslissend ogenblik voor de druk van boven gezwicht en heeft onder de suggestie van het beroep op de partij-discipline tegen beter weten in zich onderworpen aan de wil van een „hysteri sche meerderheid". Zijn fractiegenoten, die aldus „op hoger bevel" de stem van hun geweten tot zwij gen brachten en naar de wens van dr. Schumacher tegen cle grondwet stemden, vergelijkt dr. Löwenthal met de generaals, die weliswaar de oorlogsplannen van Hitier voor verderfelijk hielden, maar zich des ondanks tot de uitvoering dier plannen ter beschikking stelden. Van autoritair tot totalitair. „Wie bewust aan het plegen van een misdaad deelneemt", zo schrijft Löwenthal, „onttrekt zich door het bevel van een su périeur niet aan straf. Evenmin kunnen zich politici door een beroep op hogere partij-instanties van de morele verantwoor delijkheid bevrijden, als zij besluiten uit voeren, van welker noodlottigheid zij zelf overtuigd zijn. De in Duitsland helaas nog altijd sterk verbreide mening, dat de on derwerping van het eigen geweten aan de wil van collectieve factoren een lovens waardig bewijs van discipline is, is,in wer kelijkheid een uitvloeisel van autoritair denken en van autoritair tot totalitair den ken is maar één stap. Als zich een demo cratisch noemende partij duldt, dat haar leidende functionarissen zich bevoegdheden aanmatigen, die de stem harer leden niet aan het woord laten komen, zal zij onver mijdelijk haar democratisch karakter hoe langer hoe meer inboeten en in het moeras van het totalitarisme eindigen. Dwarsboom-politiek. De S.P.D.-fractie van de parlementaire raad te Bonn beticht dr. Löwenthal ervan, dat hij belangrijke gebeurtenissen op de partijconferentie te Hannover volkomen on juist heeft voorgesteld, maar deze verkla ring zal niet in staat zijn aan de groeiende ontevredenheid in de partij over de wijze, waarop de leiding de plannen der Weste lijke geallieerden pleegt te dwarsbomen, paal en perk te stellen. Ogenschijnlijk wordt deze verzetspolitiek door de S.P.D.-leiding gevoerd om de com munisten, die om begrijpelijke redenen al les wat de Westelijke geallieerden in Duits land doen, afkeuren en bestrijden, de wind uit de zeilen te nemen. In eigen kring be staat evenwel ook de vrees, dat deze cam pagne van dr. Schumacher en de zijnen het nationalisme zal versterken en op de duur tot een nieuwe scheiding der geesten zal leiden. Op deze scheiding zinspeelt dr. Löwen thal als hij tot besluit van zijn critiek als het ware dreigt met de oprichting van een „waarlijk democratische partij der Duitse socialisten, die plaats biedt aan alle tot op bouw bereid zijnde krachten, onverschillig tot welke confessie zij behoren." De paleis revolutie in de Duitse S.P.D. werpt een schel licht op de onderlinge verhoudingen van die politieke kringen in Duitsland, die bij de komende vredesonderhandelingen de Duitse belangen moeten behartigen. In Januari kwamen 3300 huizen gereed In een overzicht van het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting wordt medegedeeld, dat in Januari van dit jaar werken werden goedgekeurd voor een to taal bedrag van 68 millioen. Voor Decem ber 1948 was dit 111.1, zodat in Januari voor een veel lager bedrag goedkeuringen werden verleend. In Januari werden 1661 (December 1948 circa 3900) woningen goedgekeurd. De prijs, waarvoor gegund werd bedroeg in Januari gemiddeld 10.880 per woningwet woning. De classificatie-inhoud bedroeg in Januari gemiddeld 271 kubieke meter. Van het bedrag van 68 millioen voor in Januari goedgekeurde werken heeft 23.5 millioen betrekking op de bouw en her bouw van woningen. Gereed kwamen in Januari 3.329 woningen. Het aantal woningen in aanbouw bedroeg eind Januari 39.093. Het aantal werkzoekende bouwvak arbeiders was eind Januari: timmerlieden 1320 (973 eind Dec.): metselaars 928 (569): opperlieden 1123 (699); schilders 1881 (1185) en stucadoors 81 (240). In December bereikte de cementvoor- ziening een laagterecord door het vervallen van België als leverancier tengevolge van deviezengebrek. De voorziening met overige materialen was niet ongunstig. Stenen en dakpannen zijn echter nog vrij schaars, ondanks de recordproductie. Er werden 47 clandestiene bouwwerken opgespoord, waaraan een bedrag van 108.163.was besteed. Sport in 't kort Een aanvang is gemaakt met de organi satie van een groot internationaal tournooi ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Damclub ..IJmuiden'. Uitgenodigd zullen worden de oud-wereldkampioenen Maurice Raichenbach en Pierre Ghestem (beiden (Frankrijk), de huidige wereldkampioen P. Roozenburg, R, C. Keller, B. Dukel, H. Laros, H. Ligthart en C. Suijk (allen (Nederland), Oscar Vcrpoest (België) en een Canadees, waarschijnlijk Deslauriers. Lisse Ds. Mr. G. A. Alma blijft hier Christelijk Historische Unie Na ingeleid te zijn door de heer A. Tib- boel hield de heer H. Kikkert, lid van de Tweede Kamer, Maandagavond voor de af deling Lisse van de Christelijk Historische Unie een rede over „Nieuwe vormen, de oude eis". Hij besprak in het bijzonder het sociaal-economisch beginsel, dat in het programma van de C.H.U. is opgenomen. Spreker merkte op, dat de Unie geen con servatieve, maar een democratische partij is. Reeds meer dan vijf en twintig jaar houdt zij zich met de sociale problemen bezig en spreker betoogde, dat de Unie met haar sociaal-economisch programma de andere partijen een stap voor is. De heer Kikkert vervolgde met op te merken, dat mens en kapitaal niet tegenover elkaar staan, doch dat de mens in waarde boven het kapitaal uitgaat. Voorts herinnerde spreker aan hetgeen op sociaal gebied tot stand is gekomen. CHRIST. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL. Maandagavond hield de afdeling Lisse van de Christelijke Bond van Overheidspersoneel een jaarvergadering in de zaal „Amicitia" onder leiding van de vice-voorzitter de heer M. Willemse. Tot afgevaardigden naar de algemene ver gadering te Amsterdam werden benoemd de Naar aanleiding van een in een Londens financieel blad gepubliceerd bericht, volgens hetwelk de Nederlandse regering thans be sloten zou hebben aan exporteurs naar het dollargebied het vrije gebruik toe te staan van 10 pet. van de dollaropbrengst van hun export, wordt van bevoegde Nederlandse zijde medegedeeld, dat in deze aangelegen heid nog geen beslissing is genomen. Tot burgemeester van de gemeente Rucphen in West-Brabant is benoemd de heer P. B. M. Alberts, thans wethouder van de gemeente Schiedam. In Den Haag is men begonnen de school jeugd op tbc te onderzoeken. B. en W. van Dordrecht willen in de politieverordening een bepaling opnemen, waarbij caféhouders verplicht, worden de gordijnen van hun zaak open te houden. In een bijeenkomst van de Nederlandse Volksdansvereniging is een Volksdansraad geïnstalleerd, waarin oud-minister prof. dr. G. van der Leeuw. mr. J. Kunst, dr. P. J. Meer tens, mej. Corrie Hartong, mevrouw A. MoermanVan den Bergh en mevrouw A. SansonCatz zitting zullen nemen. Tot directeur van het Kon. Onderwijs fonds voor de Scheepvaart is met ingang van 1 Augustus benoemd de heer A. A. Klein te Den Haag, als opvolger van de heer G. de Jong, die met. pensioen gaat. In de hoofdstad staken ongeveer 150 stucadoorsgezellen. De stucadobrspatroons houden Woensdag in Utrecht een landelijke vergadering. Prof. mr. A. M. de Jong, directeur secretaris van de Nederlandse Bank is naar Israel vertrokken. De autoriteiten in Israel hebben prof. De Jong uitgenodigd een rap port uit te brengen over de huidige financiële en monetaire problemen van Israel. Bij zijn ambtsaanvaarding als gewoon hoogleraar in de beginselen der economie en der economische on sociale politiek aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam, heeft dr. S. Kleerekoper een rede gehouden over de staatshuishouding van de Joodse ..Kwusta's" in Israel. Uitvoerig ging de nieuwe hoogleraar in op de voor- en nadelen van deze sterk gesocialiseerde ge meenschappen. Nog f 1.732.000 meer dan het op de ge- meentebegrooting uitgetrokken bedrag zal dit jaar nodig zijn voor herstel en verbete ring van de Haagse wegen en straten. Een voorstel van B. en W. om dit bedrag beschik baar te stellen werd door de gemeenteraad aanvaard. Veldmaarschalk Montgomery heeft Maandag een autotocht gemaakt door de Oostelijke provincies van ons land. De 41-jarige ex-„Hauptscharführcr" H. S. is door de Groningse Kamer van het Bij zondere Gerechtshof te Leeuwarden tot levenslang veroordeeld. De advocaat-fiscaal had tegen hem twintig jaar geëist. S. maakte tijdens de bezetting deel uit van de staf SD- officieren van het beruchte Scholtenshuis. Binnenkort is de benoeming te verwach ten van mr. J. Vink, referendaris en chef van de afdeling Openbare Werken en Volkshuis vesting ten stadhuize te Utrecht, tot directeur van het bureau van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, als opvolger van dr. ir Bak ker Schut te Haarlem, die benoemd is tot directeur van de gemeentelijke dienst voor Stadsontwikkeling in Den Haag. HAARLEM EN OMGEVING Het Nationaal Muziekkorps van het Le ger des Heils, zal wegens het succes, bij eeii vorig bezoek, wederom Haarlem aandoen. Ditmaal met een muziek-, zang- en recitatie avond op Donderdag 19 Mei in de Nieuwe Kerk op het Nieuwe Kerksplein. De avond zal slaan onder leiding van de chef-secr. Kolonel J. Smael. In April 1949 werden door de Haarlemse Stadsbibliotheek aan het Prinsenhof 11.362 werken uitgeleend, aan het filiaal 3973, te zamen 15.335 werken (v. j. 15.884), waarvan 624 door 'cle Muziekbibliotheek. De instellin gen werden bezocht door 4207 en 649 bezoe kers en bezoeksters, tezamen 4856 (v. j. 5977). Op Zaterdag 14 Mei geeft de Toneel groep „Comedia", mede op verzoek van ver schillende kerkelijke groepen, nog een voor stelling van „Thomas More" van Henriëtte Roland Holst—van der Schalk. Dc regie is van Cor Hevmus, die ook dc hoofdrol ver vult. Verdere medespelenden zijn o.a. Ellen de Thouars, Truus Dekker, Edy de Boer, Guus Hermus. Ton Lutz. Lucas Wensing, Jef de Groot. Ludzer Eringa. De heer D. J. Spaling te Heemstede is toegelaten tot de evangelie-bediening in de Ned. Hervormde Kerk. Dc Toneelgroep „Comedia" geeft de laatste voorstelling van Tramlijn Begeerte in dit seizoen op Zondagavond 15 Mei. Mevrouw J. van NispenVan Wely te Heemstede is herkozen als bestuurslid van de Vereniging van Staten- en raadsleden van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. De heer J. de Jonge heeft de dag her dacht waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes N.V. De directeur ir. G. O. J. van Ditzhuyzen heeft de jubilaris toegesproken en overhandigde een geschenk onder envelop en het diploma van de Maat schappij voor Handel en Nijverheid met de zilveren draagpenning. De werkmeester de heer P. Kok bood namens het gezamenlijk personeel een hangiamp aan. Nadat het Beijnes Mannenkoor en salonorkest enkele zang- en muzieknummers ten beste hadden gegeven, dankte de jubilaris. Zoals wij destijds reeds berichtten, zul len van 15 Mei af weer doorgaande treinen rijden tussen Haarlem en Alkmaar, waardoor het overstappen te Uitgeest tot het verleden zal behoren. Tevens werd een betere verbin ding met West-Frieslar.d verkregen. De heer T. A. Bolt te Halfweg is ge slaagd voor het candidaats-examen voor electrotechnisch ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft. Ds. D. Henstra, Chr. Geref. predikant te Broek op Langendijk en voordien le Haar lem-N. staat op hot tweetal te Vlissingen. Ter gelegenheid van het tivee-jarig bestaan hield dc Klaverjasclub „De Vier Azen" in Restaurant Brinkman aan het Plein een feestavond voor leden en genodigden.. Nadat het cabaret-programma was afgewerkt, dankte de voorzitter van de K.J.C. „De Vier Azen", de heer J. W, A. M. Maas allen die tot het welslagen van deze feestavond hadden medegewerkt. De. heer E. Dekker te Haarlem is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het arts examen (2de gedeelte). De straatcollecte te Haarlem voor het Blauweweekeomitc wordt, zo is nader be slist, gehouden op Zaterdag 14 Mei. Aanvan kelijk was die op 7 Mei bepaald. In de Donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Heemstede zal aan de orde komen een voorstel, om de reeds bestaande gemeenschappelijke regeling over de organisatie gemeentelijke bemoeiingen met sport en lichamelijke opvoeding buiten schoolverband voor Heemstede en Ben ne broek in een verordening op te nemen. heren K. Spruit en P. van Prooijen. Het bestuur is als volgt samengesteld: M. Wil lemse voorzitter: D. v. Gorssel, M. Smink, J. v. d. Laan en H. Meijer. Het hoofdbestuurs lid de heer de Jong zette uiteen de tot stand gekomen fusie van de verschillende bonden. Spreker deed mededelingen over de salarisherziening Pensioenwet en Ambtena renreglement. De heer Dc Jong overhandigde de heren Van Gorssel. Van Mcchelen en Meyer het gouden insigne voor 25 jaren trouw lidmaatschap van het C. N. V. Zandvoort SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Zandvoort is ver» hinderd Woensdag 11 Mei zijn wekeliiki spreekuur te houden.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3