C 3 Meer, sneller en comfortabeler treinen in binnen- en buitenlands verkeer THE BIG FISHERMAN, Croep Haarlemse concertbezoekers stelt candidaten voor nieuw H.O.V.-bestuur Nieuwe Uitgaven DINSDAG 10 MEI 1949 3 ZOMERDIENSTREGELING DER N.S. BRENGT: De 9 Muzen De nieuwe dienstregeling, die 15 Mei van kracht wordt, brengt voor nagenoeg alle delen van het land belangrijk betere ver- bindingen. De lijnen EindhovenRoer mondMaastrichtHeerlen en de verbin ding Maastricht-Heerlen door het Geuldal zullen electrisch worden geëxploiteerd. Comfortabele electrische treinen zullen dan de Zuid-Oosthoek van ons land een snelle verbinding geven met het centrum en het Westen. Voorts zullen diesel-electrische treinen gaan rijden tussen het Westen en Groningen, Leeuwarden en Enschede en Vlissingen, waardoor deze steden dagelijks, behalve des Zaterdags en Zondags, enkele zeer snelle verbindingen krijgen met Am sterdam, Den Haag en Rotterdam. De derde verbetering is de opvoering van de rijsnel heid en de bekorting van de „stationne- menten". waardoor op vele trajecten een belangrijke bekorting van de reisduur i: I verkregen. Tenslotte wordt op andere tra jecten de frequentie vergroot. Tussen Am- 1 sterdam en Maastricht en Heerlen v.v. zal een twee-uursdienst worden gereden met electrische gestroomlijnde treinen, die ook zullen stoppen te Cuïemborg, Zaltbommel, Geldermalsen, Vught en Best. Desondanks wordt de reisduur met 1 uur en 3 minuten bekort. Daarnaast zijn van Maandag tot en met Vrijdag vier en op Zaterdag drie door I electrische locomotieven getrokken expres- I treinen in beide richtingen ingelegd. Deze exprestreinen zullen 1 uur en 42 minuten sneller zijn dan de stoomtreinen van het ogenblik. In de exprestreinen is een restau ratie-afdeling aanwezig, zodat maaltijden j kunnen worden geserveerd. De diesel-electrische treinen. De diesel-electrische treinen, die van I Maandag tot Vrijdag vier maal per dag zul len rijden Van Amsterdam naar Enschede v.v. en van Den Haag SS en Rotterdam Maas naar GroningenLeeuwarden vv, zijn toegevoegd aan de reeds bestaande tweeuursdienst met stoomtreinen en vor men dus een vergroting van de frequentie. Ook komt er van Maandag tot en met Vrij dag driemaal daags een diesel-electrische verbinding Rotterdam DPVlissingen. Met nadruk wordt er op gewezen dat deze die sel-electrische treinen bedoeld zijn voor het verkeer over grote afstand. Zij bevatten slechts een beperkt aantal tweede en derde klas plaatsen. Het is dus raadzaam zich te overtuigen van de beperkende bepalingen, die voor het gebruik van deze treinen gel den en die in de reisgids staan aangegeven. Door 't vergroten van de frequentie wordt een aantal regionale verbeteringen tot stand gebracht, zoals bijvoorbeeld het in voeren van een halfuurdienst tussen Rot terdam en Dordrecht en een uurdienst op het traject LeeuwardenHarlingen. Het verkeer met het buitenland. Het resultaat van het streven naar een zo groot mogelijke uitbreiding van de ver- keersmogelijkheden met het buitenland, is de hervatting van het treinverkeer met belangrijke plaatsen in Duitsland en de versnelling op de treinen naar Parijs. Zo gaat dagelijks weer een sneltrein Arnhem- Miinchen vv rijden. Een paar sneltreinen KeulenKleef vv zal worden doorgetrok ken naar en van Nijmegen, terwijl een paar sneltreinen KeulenMünchen Gladbach vv wordt doorgevoerd naar en van Venlo. De sneltreinen D 134/135 Den Haag- Bazel w worden versneld en gaan dagelijks lopen. Voorts wordt Visee gezamenlijk douanestation, zoals Roosendaal dit reeds een jaar is. De nachttreinen D 34/35 Am sterdamLuxemburgBazel worden dag- treinen. Bovendien wordt van 2 Juli tot 12 September een doorgaande nachtverbinding ingelegd. Tussen Luik en Maastricht vv wordt naast het bestaande paar ochtend sneltreinen een paar sneltreinen in de avonduren ingelegd. De D-treinen 164/163 Hoek van HollandKeulenBazel worden van nachttreinen zeer snelle dagtreinen via Mainz, Mannheim en Karlsruhe met een doorgaand treindeel naar Frankfurt/Main. Amsterdam krijgt hierin een doorgaand rijtuig AmsterdamBazel. Via Oldenzaal wordt voor het opvangen van het drukke zomervervoer een faculta tief paar treinen 'naar en van Kopenhagen ingelegd. .Tenslotte worden de aankomst- en ver trektijden van de nachtboot Hoek van Hol landHarwich vv aangepast aan de treinen van Hoek van Holland via Mainz, Mann heim en Karlsruhe. De aankomsttijd wordt nu 5.45, de vertrektijd 22,50. Hierdoor ver trekt de nachtbootexpres 40 minuten latei- uit Amsterdam, namelijk om 20.30 uur en komt daar, in omgekeerde richting. 32 mi nuten eerder aan, namelijk om 9.13 uur. Monteux bij Nederlandse Opera. Het eerste optreden van Pierre Monteux als diri gent van de Nederlandse Opera in dit seizoen is vastgesteld op Dinsdag 10 Mei in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Bij die "gelegenheid zal onder leiding van de Franse meester Ravel's „L'heure Espagnole" worden opgevoerd. Deze opvoering wordt voorafgegaan door Ravel's „Valses nobles et sentimentales" de choreographïe van Darja Collin. De première van Massenet's „Manon" onder leiding van Pierre Monteux is bepaald op Dinsdag 17 Mei. Vondst. Amerikaanse militairen hebben vijftien schilderijen, waaronder doeken Cézanne, Monet, Renoir en Corot, in een boerderij op honderd mijl van München ont dekt. De kunstschatten, waarvan de waarde op 200.000 dollar wordt geschat, zijn door de Duitsers tijdens de bezetting uit Frankrijk géroofd, James Ensor. Op Vrijdag 13 Mei zal in het Gemeentemuseum van Den Haag een tentoonstelling van het volledige grafische werk van de Belgische schilder en graficus James Ensor worden geopend. Ontvangen: door Lloyd C. Douglas vervolg op THE ROBE (DE MANTEL) Geb. f 8.25 BOEKHANDEL V E K O ZIJLSTRAAT 96-98 - TELEF. 11106 De nieuwe Nederlandse gezant voor Cuba, Henri Daniels (links) heeft aan de president van Cuba, Carlos Prio Socorras (midden) zijn geloofsbrieven overhandigdwaarbij, ook de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken tegenwoordig was. Secretaris van Vakgroep door twee mannen beroofd Maandagavond om even over elf uur belden twee mannen aan bij het gebouw Kerkstraat 261 te Amsterdam, waar het bureau is van de Vakgroep Houtbewer king. Een secretaris, die op dat tijdstip nog aan het werk was, ging naar beneden en opende de deur. Twee mannen drongen naar binnen en dwongen de secretaris met hen naar de tweede étage te gaan, waar zij hem van zijn particuliere bezittingen beroofden. Na een schermutseling ver dwenen de mannen. Voor zover nagegaan kon worden was er verder uit het gebouw niets ontvreemd. De secretaris, die zeer ontdaan was, kon de recherche geen sig nalement van de beide mannen opgeven. Agenda voor Haarlem DINSDAG 10 MEI Gemeentelijk Concertgebouw: Herdenkings avond Vereniging van ex-politieke gevange nen uit de bezettingstijd. 7.45 uur. Palace: „De piraat", 14 j.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Sensaties van 1948". 18 j., 2.00, 4.15, 7-00 en 9.15 uur. Spaarne: „Joe Palooka, kam pioen", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: „Zij winnen de slag", alle leeft., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: ..De moordenaars zijn onder ons", 18 j„ 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een koninkrijk voor een huis", alle leeft.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 11 MEI Zuiderkapel. Opwekkingssamenkomst. S uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. Voorhelmstraat 25: Haarlemse Huis houd- en Industrieschool, tentoonstelling 2 tot 4.30 uur en 7 tot 9 uur. Maurice Maeterlinck Zoeker van de schoonheid zonder tranen Bij het schrijven van necrologische arti kelen wordt men meer dan eens getroffen door een wonderlijke relatie van jaartal len. Zo begon de dezer dagen in zijn villa te. Nice overleden auteur Maurice Maeter linck, nadat hij korte tijd een practijk als advocaat in zijn geboortestad Gent had Uitgeoefend, precies zestig jaar geleden met de publicatie van een gedichtenbundel en het toneelstuk „La Princesse Maleine" zijn litteraire loopbaan, die hem tenslotte tot de adelstand voerde. Merkwaardig genoeg was het de op het naturalisme ingestelde criticus Octave Mir beau, die hem met een artikel in de Figaro op slag beroemd maakte door hem met de kwalificatie „een nieuwe Shakespeare" te bestempelen. Inderdaad bestaat er een zekere mate van verwantschap, hoe vaag die ook moge zijn. Speciaal de ook door hem vertaalde tragedie „Macbeth" oefen de grote invloed op zijn werk als toneel schrijver uit. En van het uit 1902 dateren de en sedertdien overal ter wereld gespeel de „Monna Vanna" gelijkt de intrigue - handelend over een vrouw, die één nacht haar deugt offert om de dertigduizend bur gers van Pisa te redden - bijzonder sterk op de comedie „Leer om leer" van de Eli zabethaanse meester. Vermoedelijk dacht Mirbeau bij het trekken van zijn vergelij king vooral aan de dichterlijke bezieling van de tekst. Er zijn even deugdelijke gronden aan te voeren om de Belg, die vrijwel zijn gehele leven in Frankrijk sleet, een navolger van Ibsen te noemen, al lijkt dat vreemd. Voorloper van Strindberg Bepaalde Shakespeare zich in zijn treur spelen tot de uitbeelding van karakters, Maeterlinck probeerde door te dringen in het domein van het onderbewuste. Hij stelde zich ten doel de primitieve, boven natuurlijke krachten achter het leven voel baar te maken. Door middel van een uiterst sensitief, even edel als delicaat woordge bruik streefde hij naar de expressie van de teerste en meest verborgen emoties. Mede' hierom beschouwde professor Allar- dyce Nicoll hem als de belangrijkste let terkundige in dienst van het theater sedert het begin der zeventiende eeuw. Dit is sterk overdreven, maar zelfs als geen van zijn stukken nog gespeeld of gelezen zal worden, dient men zich te herinneren, dat zijn voorbeeld de weg heeft geplaveid, die via Strindberg leidde naar onze tijdgenoot O'Neill. De gevoelige nuance, de haast onzegbare halftoon, de zucht en de fluistering vormen de voornaamste elementen van zijn ge heimzinnige dialogen, die men wel eens .proza van de tweede graad" heeft ge kenmerkt. Maeterlinck was, vooral in zijn eerste schrijversjaren, een mystiek roman ticus. die evenals de jonge held Tyltyl uit zijn meesterwerk „De blauwe vogel" het geheim zoekt om de ziel van de dingen te zien en niet hun verschijningsvorm voor het oog der oningewijden. Hij vluchtte uit de door het kille verstand beheerste wer kelijkheid om door middel van innerlijke beleving - van hem is het merkwaardige credo: men moet denken met emoties en voelen met gedachten - door te dringen in de sfeer van het wonder. Zijn zogenaamde kunst der langzame beweging, waarbij de stilte welsprekender was dan woorden kon den zijn, bestond aanvankelijk uit een tasten langs de grenzen van het bestaan. Hij tekende op die manier echter geen mensen, doch alleen maar de zielen van mensen - of zoals velen zeggen: bloedeloze schimmen met een frêle natuur. Wel voe lende, dat levende acteurs nooit het inner lijk wezen van deze droomachtige figuren uit een tijdeloze wereld zouden kunnen vertolken, bestemde hij zijn stukken zelf voor de „über-marionetten" waar Gordon Craig naar zocht. Ook zijn verheerlijker Strindberg meende in zijn „Dramaturgie'" dat dit werk zich niet voor opvoering in een gewone schouwburg leende, omdat „de personen zich bewegen op een hoger niveau dan dat van stervelingen,' in verbinding staan met een verhevener wereld en over zielskwaliteiten beschikken, die onze zin tuigen niet vermogen te registreren." Niet temin bewezen eerst Stanislavski en later Meyerhold - diens voorstelling van „De dood van Tintagiles" werd zelfs een feno menale gebeurtenis - het tegendeel. Geen muffe kamergeleerde Reeds vrij spoedig besefte Maeterlinck dat hij het proces der vergeestelijking te ver had gevoerd, dat hij minder mystiek en meer menselijkheid moest toepassen en dat hij de noodzakelijkheid van een dramatisch conflict niet langer kon ontkennen. Zijn stijl werd minder versluierd en daardoor zowel eenvoudiger als edeler. Zijn mede door de toonzetting van Claude Debussy beroemd gebleven opera „Pelléas en Mé- lisande" berust zelfs op een tamelijk sim pele driehoeksverhouding. Hij stelde als zijn ideaal een theater van vrede schoonheid zonder tranen. Toch bleef de symbolische vormgeving de zwakste en snelst verouderende zijde van zijn werk voor het toneel. Menigeen geeft dan ook de voorkeur aan zijn latere filosofische beschouwingen over leven en dood, waarin hij voortging te zoeken naar het laatste geheim. Meer en meer ontdeed hij zijn taal van het aesthetische vernis om aan overredingsla-acht te winnen. Zijn frappante studie over het leven der bijen bereikte een oplage van tweehonderddui zend exemplaren in de oorspronkelijke taal. Maeterlinck was een groot natuurliefheb ber. Men moet zich hem vooral niet voor stellen als een muffe kamergeleerde. Hij bezat ongetwijfeld een naar binnen ge keerde peinzersnatuur, doch was sterk en fors gebouwd, een beoefenaar van vele sporten, die zelfs op hoge leeftijd nog verre tochten op de schaats ondernam. Hij woon de des winters in een oude abdij te Nor- mandië en des zomers in het bloemenpara- dijs aan de Middellandse Zee. In 1940 moest hij naar Amerika vluchten, omdat de Duitsers hem niet konden ver geven, dat hij in het toneelstuk „De burge meester van Stilemonde" van 1918 de held haftige houding had beschreven van Bel gische mannen en vrouwen na de Ger maanse invasie tijdens de eerste wereld oorlog. In de nieuwe wereld werkte Maeterlinck mee aan tijdschrif ten, zoals „The'New Yorker" en „Good House keeping", doch tevens aan een auto biografie. Met heftig temperament pleitte hij daar in talrijke redevoeringen en arti kelen voor de belangen van zijn vaderland, dat hij, ondanks zijn anti-Vlaamse gezind heid, nooit verloochende. Hij verkreeg in 1911 de Nobelprijs en was voorzitter van de internationale P.E.N.-club. Vandaag heeft zijn crematie plaats. DAVID KONING Sport in 't kort JUBILEUMWEDSTRIJDEN VOOR ADSPI- IANTEN. Od de terreinen van EDO, Onze Gezellen, DIO, TYBB. Bloemendaal, DSK, VVD, en op dat in het Noorder Sportpark worden Zaterdagmiddag voor het rayon Haarlem-Noord" de jubileumwedstrijden voor de adsDiranten gehouden. BONDESELFTAL—ROTHERHAM. In het Bondselftal, dat vandaag te Rotterdam een wedstrijd tegen. Rotherham zal spelen zijn wijzigingen gebracht: De binnenspelers Bal vers en Strieker (VSV) kunnen wegens bles sures niet meespelen en worden vervangen door Beun (Xerxes) en Timmermans (ADO). SVV STELT NIEUWE TRAINER AAN. Als opvolger van Kees van Dijke. die het volgend seizoen een trair.ersfunctie bij Xerxes zal aanvaarden, heeft SVV S. Bergkotte be noemd. Deze was tot 1 April trainer bij de Rotterdamse tweede klasser Excelsior. Engels gezelschap bezocht bloembollenstreek Honderd-vijf-en-twintig leden van de „National Gardens Guild" uit Engeland, die in de afgelopen week een bezoek aan ons land hebben gebracht en een kijkje geno men hebben in Amsterdam, de Zaanstreek, Hoge Veluwe, Kaasmarkt te Alkmaar, Marken, en Volendam, hebben na tuurlijk ook de bloembollenvelden be zocht. In Hillegom werden zij ontvangen door het Centraal Bloembollencomité en de deelnemers waren geestdriftig gestemd over hetgeen zij zagen. De Engelsen wer den in ons land rondgeleid door de heren Both en M. Schuhmacher jr., beiden uit Haarlem, wie tijdens het afscheidsdiner dank werd gebracht voor hun leiding. Maandagavond hebben de leden van de Engelse tuindersvereniging, die onder lei ding stonden van mr. en mrs. J. Domb, ons land verlaten. Bij het vertrek zijn nog vriéndelijke woorden gesproken en ver moedelijk zullen het volgend jaar weer leden der vereniging ons land bezoeken. Kweker hoort tien jaar eisen wegens verraad Tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voor-arrest en uitsluiting van de beide kiesrechten voor het leven eiste de advo caat-fiscaal bij de Rotterdamse Kamer van hel Haagse Bijzondere Gerechtshof Maan dagmiddag tegen de 54-jarige bloembollen kweker A. K. uit Sassenheim wegefts ver raad. Hem was onder meer ten laste gelegd, dat hij in de bezettingstijd aan een N.S.B.- functionaris een lijst met namen van vijftig dorpsgenoten, die naar zijn mening in aan merking kwamen voor de „Arbeits-Einsatz" had doen toekomen en er bij een S.D.'er op had aangedrongen, dat de burgemeesters van Voorhout en Sassenheim vervangen werden. Ook werd hij er van beschuldigd pastoor W. J. Warmenhoven uit Voorhout en enige andere R.K. geestelijken aan de S.D. te hebben verraden wegens hun anti- nationaal-socialistische uitlatingen. Pastoor Warmenhoven had daarvoor zes maanden in het concentratiekamp Amersfoort door gebracht. Verdachte ontkende schuldig te zijn aan dit laatste hem ten laste gelegde feit. Uitspraak over veertien dagen. Voorjaarstentoonstelling Kunst Zij Ons Doel" In het Frans Halsmuseum te Haarlem is Zaterdag in aanwezigheid van wethouder D. J. A. Geluk en vele andere belangstel lenden de voorjaarstentoonstelling van het genootschap „Kunst zij ons Doe!" geopend. Voor ik tot bespreking van de hier ge- exposeerde werken overga, lijkt het mij goed een mijns inziens veel gemaakte fout bij het beoordelen van verenigingstentoon stellingen te signaleren. Daar domineert te vaak het middelmatige. Uiteraard is over al het aantal getalenteerden geringer dan dat der middelmatigen. daar ontkomt geen vereniging van hedendaagse schilders en beeldhouwers aan. Of nu zo'n vereniging een progressief of een meer conservatief karakter draagt, verandert aan dit feit niets. Gezien het kleine aantal leden heeft dunkt mij „Kunst zij ons Doel" echter over gebrek aan talent niet te klagen. Een uitgesproken sterk werk is wel de rustende zieke man van Van Egmond. Heel mooi van expressie is ook het jongens portret door Arens, ;net de breedgeschil- d<?rde, mooi begrepen schedel en de fijne handen. Zijn besneeuwde tuinen zipi een typische staal van zijn kundige brede toets. Verder is er een haast monumentaal zelf portret van Steyn. Hoewel er in de virtuo siteit van Maria Rompelman een zeker ge vaar ligt, vind ik toch haar „Naaimachien- tje" een boeiend schilderij, sterk van licht en kleur, goed van plaatsing en mooi van verfbehandeling. Van de stillevens in gezelschap troffen mij een fijn bloemstuk van v. d. Burg en een paar gevoelige teke ningen van S. H. de Roos. Vlotte aquarel- len zijn „Dorpsstraatje" van C. Hak ei „Danseresje" van Damave. De knappe aquarel van het intérieur der Grote Kerk door Kamp is een klasse apart. Van Potgieter zijn er een goed tonig stilleven en een klein fris voorjaarslandschap. Goed en zeer „eigen" is „Lagoietta" van Huys- ser en knap van modelé het naakt door Mandersloot. Kundige werken zijn er ver der van Wesseling. mevr. Woutersen-van Doesburgh, Henriëtte Marcus, v. d. Colk, Teding van Berkhout en De Heer. Bij de beeldhouwers wil ik vooral wij zen op de „Torso" door Loo Molenaar. Hier is een gesloten vorm, die de steen nergens geweld aandoet, verenigd met een fijne be weging van de romp en een kiese détaille ring. Een tentoonstelling van goed gehalte. L. H. H. SCHUTTE In aansluiting op ons artikel over de be stuurscrisis bij de Haarlemse Orkestvereni ging kunnen wij thans meedelen, dat een groep leden van de H.O.V. zich heeft be raden over de wijze, waarop deze vereni ging uit de gerezen moeilijkheden moet komen. Deze leden zijn van oordeel, dat het voor de leden van aanstaande Vrijdag zeer moeilijk zal zijn te beoordelen welke van de gestelde candidaten gesteund zullen moeten worden. Daarom hebben zij een lijst van personen opgesteld, die bereid zijn in liet bestuur zitting te nemen en hun beste krachten aan het voortbestaan en de bloei van het orkest te geven. Zij staan daarbij op het standpunt, dat het nieuwe bestuur het belang van de H.O.V. en van het Haarlemse muziekleven zal moeten behartigen en niet gedreven zal moeten worden door het verlangen in de eerste plaats het belang van dén der diri genten te dienen. Deze groep dringt er bij alle leden op aan de vergadering van Vrijdag 13 Mei te be zoeken en hun stem op één der onderstaan de candidaten uit te brengen. Met het oog hierop wijzen zij er op, dat iedereen die zich voor het seizoen 1948-'49 abonneerde op de serie A en/'of B automa tisch lid van de H.O.V. is en alle aan het lidmaatschap verbonden rechten geniet. De voorgestelde candidaten zijn: M. H. Groenendaal, drukker. Haarlem; R. Holt huis, arts, Overveen: H. W. van Kempen, architect, Bloemendaal: ir. G. L. Ludolph, directeur M.T.S., Haarlem: J. F. Obermayr, N.V. Ned. Fordfabriek, Heemstede: J. P. Vincent, leraar Toonkunst Muziekschool, Santpoort; H. D. Vooren, secretaris Studie- Belgische oud-strijders gaan protestbetoging houden Verklaringen van Churchill e.a. grievend geacht Op 15 Mei zullen de Belgische oudslrij- ders in de Koninklijke Vlaamse Schouw burg te Brussel bijeenkomen om te pro testeren tegen verklaringen van Winston Churchill en andere buitenlandse persoon lijkheden met betrekking tot de rol die het Belgische leger in 1940 heeft gespeeld. In deze verklaringen worden de Belgische legeraanvoerders, met aan het hoofd Koning Leopold, er van beschuldigd geca pituleerd te hebben zonder voorkennis dei- geallieerde legerleiding en zodoende de oorzaak te zijn van de nederlaag in 1940. club Hedendaagse Nederlandse Kamermu ziek, Haarlem. Deze candidatenlijst werd ondertekend door: H. J. M. Bartels, apotheker, Haarlem: mevr. F. de Bijll NacheniusRidderhof, Haarlem; mevr. M. D. EickholzDe Wijs, bestuurslid U.V.V., Bloemendaal; mr. E. H. Halbertsma, Aerdenhout: W. F. Happé, ge meenteraadslid, Haarlem; W. Hazevoet, chef Huisvestingsbureau .Haarlem; dr. M. J. Heering, arts, Haarlem; mevr. P. W. Hee- ringVan der Mandele, Haarlem; ir. C. H. Holgen, dir. „Stork Hijs", Bloemendaal; mr. C. M. J. cle Jongh, griffier Arrondisse- ments Rechtbank, Haarlem; mevr. W. J. de Jongh-Van Geuns, Haarlem; mevr. dr. R. A. Mees, Bloemendaal; mevr. E. Vaillant— Van Beresteyn, districtscommandante N.P. G., Haarlem. hüUSaT PLEISTER Huldkleurlg snelverband Lagerhuis aanvaardt nationali satie der ijzer- en staalindustrie Het Engelse Lagerhuis heeft Maandag het wetsontwerp tot nationalisatie der En gelse ijzer- en staalindustrie aangenomen door een motie van de oppositie tegen de nationalisatie met 333 tegen 203 stemmen te verwerpen. Nu gaat het wetsontwerp naar het Hoger huis. Indien de wet hier verworpen wordt, kan zij er tijdens het bestaan van het hui dige parlement toch nog door komen, daar de bevoegdheid van het Hogerhuis een wet tegen te houden van twee tot één jaar is teruggebracht. De wet bepaalt, dat de staat de aandelen zal overnemen van,alle firma's, die meer dan 50.000 ton ijzererts per jaar winnen of op basis van meer dan 20.000 ton per jaar staal produceren in enige andere vorm dan koud gewalst. De firma's zullen gescheiden blijven en de aandelen zullen in het bezit komen van de „Iron and Steel Corporation", die in grove trekken overeen zal komen met de raad, die de genationaliseerde steenkool industrie beheert. Dr. H. J. van Mook: „Indonesië. Nederland en de Wereld". Uig. „De Bezige Bij", Amsterdam. Dr. Van Mook. die sinds 1937 in zijn suc cessievelijke functies de ontwikkeling van wat heden dc Indonesische kwestie heet, van zeer nabij heeft gevolgd en daarbij voor een zeer belangrijk deel leiding had in de gang van zaken, heeft in dit boek op zeer beknopte wijze een beeld gegeven van die ontwikke ling. Het kan niet anders of dit overzicht moet belangrijk bijdragen tot een 'beter begrip van alles wat zich direct en indirect rond en in deze ontwikkeling heeft afgespeeld, en bovendien, dat is wellicht nog van meer betekenis, kan het helpen bij velen dc mis verstanden uit de weg te ruimen die gaan deweg uit deze ontwikkeling zijn gegroeid en die zowel in Nederland als in de wereld aan leiding zijn geweest tot ondoordachte, be treurenswaardige woorden en daden, waar van het gevolg een steeds gevaarlijker, steeds ontmoedigen der beeld van de Indonesische zaak is geweest. Dr. Van Mook toont duidelijk en op zeer objectieve wijze aan hoeveel moeilijkheden in deze kwestie onnodig in het leven zijn geroepen. Hij beschuldigt noch verontschul digt personen of groepen, doch geeft feiten in hun samenhang met omstandigheden voor, tijdens en na de oorlog eil biedt conclusies aan die voor de hand liggen, logisch berede neerd kunnen worden en als zodanig vrij van subjectiviteit moeten worden genoemd. Deze conclusies zullen menigeen zwaar op de maag liggen, zij zullen misschien bij velen onverteerbaar blijken. Doch dat is dan niet de schuld van die conclusies, noch van de feiten die eraan ten grondslag liggen, maar enkel van de gesteldheid dergenen die in de Indonesische kwestie met vooroordelen en misvattingen behept zijn. Wat dr. Van Mook mededeelt is vrij van de „vervagende kleuren" die de partij-politiek in Nederland, het radicalisme in de republiek en de ondeskundige bemoeizucht in het buitenland aan de Indonesische kwestie gegeven heb ben. Daarom zal dit werkje veel gelezen moeten worden, er is in het algemeen geen andere methode om een zuiverder beeld van de kwestie te krijgen, er is ook geen betere methode om te weten wat er gedaan zal moeten worden in de toekomst. Een voorbeeld van de zuivere wijze waar op de schrijver de grote problemen in de Indonesische kwestie kan en durft voor te stellen moge het volgende citaat bewijzen, dat handelt over de bemoeiingen van de Veiligheidsraad: „In Indonesië zou. bij een doelbewust en krachtig doorgevoerd Nederlands beleid, de samenwerking tussen Oost en West de sterk ste grondslagen kunnen vinden en tot die welvaart kunnen voeren, welke voor een democratisch bestel onmisbaar mag heten. Kan Nederland in zulk een beleid voor gaan, dan is misschien op de duur ook te bewerken dat de Westerse landen die in het bijzonder in Zuid-Oost-Azië belangen heb ben en betrekkingen onderhouden met ons tesamen tot een geiijke gedragslijn en een 'gelijke opbouwende arbeid in dit gebied besluiten. Maar de tijd dringt want de ont bindende invloeden zijn talrijk en dreigen met de dag sterker te worden. De Veilig heidsraad als geheel is door zyn samenstel ling aan zulk een opvatting niet toe en zal daar wellicht in vele jaren nog niet aan toe komen. Zij is nog in geen opzicht gereed om boven de staten de leiding in de wereld te nemen. Wanneer de Veiligheidsraad beslui ten neemt die onuitvoerbaar zijn of ernstige schade kunnen veroorzaken of die zijn be voegdheid en zijn vermogen te boven gaan. dan moet men, juist in het belang van die raad, gemotiveerd ongehoorzaam durven zijn. De ervaring leert trouwens dat ook 'n ont wikkeling die zich niet volgens de in Lake Succes uitgestippelde lijn beweegt, op een gegeven moment als een voldongen feit aan vaard wordt en een nieuw uitgangspunt kan bieden aan verdere samenwerking. Onze verantwoordelijkheid kan de Veiligheids raad niet overnemen, omdat hij de onpar tijdigheid, de deskundigheid en de middelen om die verantwoordelijkheid uit te oefenen nog te zeer mist." Dr. Van Mook ziet als positieve reden om het koloniale stelsel dood te verklaren het feit, dat ieder imperialisme op de duur im moreel wordt. De huidige ontwikkeling in Zuid-Oost-Azië is volgens zijn mening ook voor het Westen een levenskwestie, omdat de democratische vrijheid in landen die geen nationaal bestaan kennen, niet te handhaven is. Het is echter evengoed noodzakelijk dat het Westen die landen niet onverhoeds in de steek laat, daar zij hulp nodig hebben in lnin ontwikkeling. Wanneer die hulp misschien de schijn wekt van een voorwendsel om de oude machtspositie te handhaven, moeten onze daden de oprechtheid van onze bedoe lingen bewijzen. Het nieuwe volksbestaan in de Aziatische landen mag niet worden over geleverd aan de strijd om de macht tussen gewapende groepen die onder de Japanse overheersing zijn ontstaan, want dan was het met de toekomst en de duur der vrijheid somber gesteld Dr. Van Mook zegt in zijn inleiding dat Nederland ten opzichte van Indonesië slechts verantwoord zal zijn wanneer het twee din gen iot stand zal weten te brengen: Nationale vrijheid voor Indonesië, waardoor hel land als evenwaardige in de rij der volken zal kunnen treden, en daarnaast een zodanige blijvende verhouding tot Nederland dat de samenwerking op voet van gelijkheid be stendigd zou kunnen blijven. De feiten die Dr. Van Mook in zijn boek mededeelt zullen de lezer duidelijk maken in hoeverre deze twee doeleinden door alles en allen in de Indonesische ontwikkeling zijn gediend, miskend, vergeten of nagestreefd. J. L. pen groep electro-techniscne ingenieurs uit tien Europese landen die deelnemen aan iiet Europese Herstel Programma, maken momenteel een tournee door Amerika. Zij brachten o.m. een bezoek aan de krachtinstallaties van Pittsburgh. Het doel van deze reis !s nieuwe mogelijkheden en methodes voor de Europese electricileiisproductie te zoeken, opdat deze aanzienlijk kan worden vergroot. De leden van deze excursie werden in V/asiiingfou door de administrateur van het E.R.P. Paul G. Hoffman ontvangen. Aan het hoofd van de tafel links Paul Hoffman. Op dc middelste rij tweede van links de Nederlander A. W. Zuidweg, en vierde van links de Nederlander dr. F. V. van Berckel. „Oriëntatie" mag niet het terrein der dagbladen betreden Op vragen van het Eerste Kamerlid mr. G. G. van 'Heuven Goedhart (Arbeid) over geven van politieke voorlichting in een „Algemeen overzicht voor de strijdkrachten zee, te land en in de lucht", uitgegeven r de Legervoorlichtingsdienst onder de titel „Oriëntatie", heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat „Oriëntatie" haar bestaan niet dankt aan enigerlei opvatting, als zouden de bestaande persorganen van uiteenlopende richting niet op voldoende wijze politieke voorlichting geven. Naar het gevoelen van de minister is dat. met een enkele uitzondering, zeker het geval. De minister juicht het tóe. indien de militairen zich door het geregeld lezen der dagbladen, zijnde de normale voorlichtingsorganen, laten inlichten. „Oriëntatie", uitsluitend bestemd voor het kader, poogt echter, voor al ook ter voorbereiding op de in Indonesië te vervullen taak, op een voor de militair gemakkelijke wijze een overzicht te geven over de politieke verhoudingen in de we reld en van de plaats, welke Nederland daarbij inneemt. Ook bevat „Oriëntatie" publicaties, waar in de doelstellingen en de taak van het leger worden toegelicht. Dat daarbij het regeringsbeleid ten opzichte van het Indo nesische vraagstuk, de wijzigingen in de vóór de oorlog gehuldigde neutraliteits politiek en dergelijke onderwerpen worden behandeld, is naar de mening van de minis ter begrijpelijk. „Oriëntatie" zal daarbij niet dienen te treden in de voorlichting, die tot het ter rein van de dagbladen behoort. Het orgaan zal zijn taak slechts goed vervullen, indien de lectuur er van blijkt te stimuleren tot het geregeld kennis nemen van de door de dagbladen gegeven dagelijkse voorlichting.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5