Haarlems Dagblad ^Straatsburg Unie onder constitutionele Koning richtlijn voor Haagse conferentie Politieke UNO-Commissie besluit tot uitstel van debat over Indonesië „Meer handel met het Westen" en „samenwerking is mogelijk" 63e Jaargang No. 19240 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Adv. en Admin. 10724, 14325. Redactie 10600. Direct-Hoofdred. PI 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, TeL 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. de Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 11 Mei 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 27Si07. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. cn <©precbte tjaartemsdje «üGurant (3tnno t6$6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem tieit= en] HOGE AMBTENAREN van tien landen zijn te Parijs bijeengekomen om de eerste zitting van de Europese Raad voor er Ite bereiden. Die eerste zitting zal te Straats burg" plaatshebben en nu komt vanzelf de gedachte op, waarom die hoge ambtenaren dan niet te Straatsburg bijeen zijn gekomen. £ij hebben ons dat niet laten weten, maar als wij het vroegen zouden zij zeker ver klaren dat zij in de eerste plaats met de Franse regering moesten overleggen, om dat Straatsburg een Franse stad is. Later [uilen zij er dan nog" wel eens gaan kijken. k0pat hebben anderen al eerder gedaan en uJnij is ter ore gekomen dat zij gerekend rüiadden op het gebruik van een grote en ietpelfs historische zaal, die evenwel in de ie^t\veede oorlog weg-gebombardeerd bleek 3rtie zijn, zodat alleen de aula van de Univer- enpiteit als goede vergader-ruimte voor de enAssemblée restte. De Universiteit kan die biet al te vaak missen en dit is de reden il_ dat de Europese Raad alleen maar begint jn Straatsburg en later wellicht in Parijs, Brussel of een andere West-Europese ihoofdstad zal bijeenkomen. Haarlem snakt paar een behoorlijk gebouw voor congressen en andere vergaderingen en kan zich dus jn Straatsburg's zalennood verplaatsen. Niet zonder sympathie, want het zou voor Iedere stad wel heel onaangenaam zijn als tij de kans had de Europese Raad in haar midden gevestigd te krijgen met het [vooruitzicht misschien zelfs eens „hoofdstad van Europa" te zullen worden en zij moest daarvan afzien op het armoedige inotief: zalennood. Ge zult u herinneren dat nabij Genève, erjn Zwitserland dus, eertijds ten koste van "Hele millioenen een imposant paleis voor te Üe Volkenbond is opgetrokken. Dat biedt inderdaad ruimte te over. Maar het kan voor de Europese Raad gebruikt wor- eipen, want Zwitserland behoort niet tot de tien landen die tot zijn instelling hebben medegewerkt. Het wil lot dusver van Euro pese vei'eniging niets weten; het zweert bij fcijn neutraliteit. Dit is geen voorbeeld van 'groot inzicht of brede blik. Ge zoudt kun- hen geloven dat die wordt belemmerd door *eiie vele bergen, die het kleine land rijk is. l Maar wij moeten er wel, bescheidenlijk, bij pedenken dat wij na de eérste wereldoor- |og toen wij erbuiten gebleven waren en het in afzondering goed hadden gehad lok niet ruim blikten en ook maar het liefst ian neutraliteit wilden vasthouden. De Zwitsers hebben dezelfde ervaring al twee- naai opgedaan en zijn er egocentrisch bij 'ebleven. Hun gedachten zullen zich mis- chien nog wel eens wijzigen, zonder dat ij ervoor in een oorlog betrokken hoeven e worden. Intussen kan ik niet ontkennen iat de gedachte aan dat Volkenbondspaleis, lat niet voor een Europese Raad gebruikt :an worden, een beetje ironisch aandoet'. - vlen zou hebben mogen verwachten van le Zwitsefs, die twintig jaar lang het inter- lationale politieke centrum in hun land ladden, dat dit hun sterk ten aanzien van nternationale ontwikkeling beïnvloeden iu. Het is niet het geval geweest. Straatsburg is een oude stad met een ijke historie en veel stormachtige belevin- ;en in zijn latere leven, toen Elzas-Lotha- ingen de twistappel, tussen Duitsland en Yankrijk werd. Zij heeft bij afwisseling ot Frankrijk en tot Duitsland behoord. De Sritse minister Bevin heeft het' als een peciale vriendelijkheid tegenover "zijn Yahse collega Robert Schunian voorge teld, dat de Europese Raad in Straatsburg ijn arbeid mag aanvangen. Want Schu- nan stamt uit deze streek; hij is onder Duits régime opgevoed; hij heeft de her- 3vering van Elzas-Lotharingen door Frank- ijk' in 1918 beleefd, het verlies van het 'ebied in 1940 en de herwinning in 1945. lisschien is hij gevoelig voor dit gebaar, naar mogelijk zal het ook hem niet zozeer «koren dat de Europese Raad feitelijk be- [innen zal zonder vast domicilie. Men moet r geen rondtrekkend gezelschap van ma len, dat nu eens in de ene, dan eens in de indere stad bijeenkomt omdat men het niet ilijvend aan enig land gunt. De moéilijk- leid zal zich ook ten deze voordoen dat Ben om tot Europese eenheid te komen iet dierbare nationale prestige, sinds an- lerhalve eeuw gekoesterd en steeds hoger «gevoerd, niet meer als eerste voorwaarde al moeten stellen. Misschien zullen de rust en de sfeer van vijze ervaring van Straatsburg's oude stad len weldadiger invloed op de aanvangs fase van de Europese Raad doen gelden lan in de bewogen wereldstad Parijs te eerwachten zou zijn. Straatsburg telt niet reel meer inwoners dan Haarlem; het zijn irruim 180.000. Plet bezit zijn eerwaardige Iniversiteit, die uit 1621 dateert. Het krijgt ui een nieuwe kans om zijn naam in de listorie te doen neerschrijven zij het lan alleen als begin-punt van een nieuwe taatkundige ontwikkeling. R. P. Regeringsantwoord aan de Kamer inzake Indonesische kwesties 's GRAVENHAGE, 10 Mei. De rege ring heeft aan de Eerste Kamer doen toe komen haar antwoord op het voorlopig ver slag dier Kamer betreffende de begroting van Overzeese Gebiedsdelen voor 1949. Daarin wordt onder meer gezegd: „Maat regelen, die- strekken om de minister van Overzeese Gebiedsdelen binnen afzienbare tijd van zijn dubbele verantwoordelijkheid te ontheffen, zijn in overweging." De ministers wijzen erop, dat een beleid, dat rekening houdt met de practische om standigheden, slechts geheel te begrijpen is, indien men deze omstandigheden vol ledig kent. Dat een bepaalde handelwijze niet dadelijk door ieder kan worden ge volgd, behoeft daarom geen aanleiding te zijn om aanstonds te denken aan onzeker heid bij de regering omtrent haar doelstel lingen, onvruchtbaar opportunisme en wij ken voor vreemde pressie. De regering kan zich moeilijk voorstellen, dat de Ronde Tafel-conferentie tot een ein de zou worden gebracht, zonder dat zeker heid is verkregen omtrent de totstand koming van een deugdelijke Indische -rechtsstaat. Inderdaad zal bij de verwezenlijking der nieuwe rechtsorde de taak van het ministe rie van Overzeese Gebiedsdelen van karak ter veranderen, welke verandering ook in de naam van dat ministerie tot uitdrukking zal behoren te komen. De regering acht het gewenst een Grond wetcommissie in te stellen, die haar kan voorlichten zowel omtrent de onderwerpen, die reeds thans binnen het raam der gel dende Grondwet om herziening vragen, als omtrent de staatsrechtelijke structuur van het nieuwe Koninkrijk en van elk der drie gebiedsdelen, waaruit het zal bestaan. Dat een constitutionele Koning aan het hoofd zal staan der Nederlands-Indonesi sche Unie en deze Unie een staatsrechtelijk karakter zal dragen, blijft een richtlijn voor de door de regering bij de aanstaande Ron de Tafel-conferentie te voeren overleg. Ten aanzien van de vraag welk standpunt de regering inneemt met betrekking tot de rechtspositie van onze troepen in Indonesië na de souvereiniteitsoverdracht, wordt me degedeeld, dat de regering zich hierover thans nog niet kan uitspreken, aangezien dit standpunt mede zal dienen te worden bepaald door hetgeen terzake in gemeen schappelijk overleg tijdens de in het voor nemen liggende Ronde Tafel-conferentie zal worden overeengekomen. De regering kan op dit ogenblik geen uitspraak doen omtrent de vooruitzichten ter zake van de voorgenomen Ronde Tafel conferentie, aangezien de factoren, welke daarvoor bepalend zijn, nog te ongewis zijn. Geen vrees behoeft te worden gekoesterd, dat de regering bereid zou zijn mede te werken aan een procedure, welke de Ronde Tafel-conferentie zou denatureren tot een Bonn wordt hoofdstad van West-Duitsland De stad Bonn is Dinsdagavond door de West-Duitse Constituerende Vergadering [ekozen als hoofdstad van West-Duitsland. I stemmen werden uitgebracht voor Bonn 29 voor Frankfort. De Constituerende Vergadering nam in ierde lezing de kieswet aan met 36 tegen 19 stemmen. In de kieswet is de procedure vastgelegd foor de verkiezing van het eerste federale arlement en de eerste federale president n West-Duitsland. Een Brits woordvoerder heeft verklaard, !at de drie Westelijke gouverneurs Don- terdag bijeenkomen om de aanvaarding fan de grondwet te overwegen. Acheson naar Duitsland Volgens Drew Pearson zal de Ameri- aanse minister van Buitenlandse Zaken, lean Acheson, na de Viermogendheden- onferentie te Parijs een bezoek aan tótsland brengen om te Stuttgart of fankfort een rede uit te spreken, waarin ij „de Duitsers de verzekering zal geven, at de Verenigde Staten hen niet aan de ammunisten zullen uitleveren, ook niet in aval van een overeenkomst met de Sovjet- 'nie". .Wanneer de conferentie te Parijs mocht alen, aldus Pearson, zou deze rede dubbel dangrijk worden. Acheson zou dan de 'Jitsers kunnen zeggen, dat de Verenigde '•sten wensen, dat zij voortgaan met de -'telling van een afzonderlijke West-1 'litse staat". 1 Op liet station BerlijnGriinewald worden de goederentreinen gereed gemaakt die vannacht om een minuut over twaalf de lang verbroken verbinding met het Westen zullen herstellen. registratie van hetgeen in voorafgaande onderhandse besprekingen reeds zou zijn overeengekomen. Economische toestand. Blijkens uit Indonesië ontvangen berich ten waren op 1 Maart 1949 in nieuw bezet gebied een honderdtal ondernemingen in tact. Van een veertigtal ondernemingen weet men dat zij vernield zijn. Van de rest der ondernemingen zijn nog geen gegevens bekend. Hierbij wordt onder „intact" ver staan hetzij reeds producerend, hetzij bin nen redelijke tijd in productie te brengen. De buitenlandse handel van Indonesië heeft zich gunstig ontwikkeld. Het handels verkeer met Nederland is in belangrijke mate toegenomen. Gezamenlijk met Neder land zijn voorts door Indonesië met de meeste Europese landen handelsaccoorden getroffen. Daarnaast heeft de handel op Amerika zich sterk uitgebreid. De Indonesische export is van 344 mil- lioen gulden in 1947 gestegen tot ruim een milliard in 1948; in 1949 wordt een export verwacht van ruim 1500 millioen, althans wanneer zich geen onverwachte belemme rende omstandigheden voordoen. Ook de import is gestegen, doch in min dere mate, de invoer bedroeg in 1947: 862 millioen, in 1948: c.a. 1185 millioen. Het is bepaald onjuist dat het Ameri kaanse grootkapitaal door middel van zijn trusts in Indonesië een grote macht uit oefent. Dat er belangstelling van Ameri kaans kapitaal voor Indonesische projecten bestaat, kan niet worden ontkend en is op zichzelf niet af te keuren. Het is integen deel duidelijk, dat bij de opbouw van In donesië medewerking van dit kapitaal uiterst welkom is. Militaire toestand. De vraag van vele leden om uitvoerige gegevens over de militaire situatie kan niet zonder meer worden beantwoord, daar de toestand zich herhaaldelijk en soms in korte tijd wijzigt als gevolg onder meer van de mobiliteit van het bendewezen. De centra van bende-activiteit vermin deren gestadig. Op het ogenblik van de op stelling van deze memorie van antwoord kan men zeggen, dat dergelijke centra zich, wat Java betreft, bevinden: a. West-Java: in het gebied tussen Soe- kaboemi en Tjiandjoer. b. Midden-Java: in het gebied van Djocja en Solo. c. Oost-Java: in het gebied van Kediri- Kertosono en Malang. Op Sumatra bevinden zich deze concen traties hoofdzakelijk in het gebied rondom Fort de Koek (Boekit Tinggi), alsmede het gebied van Kabandjahe (ten z. van Medan) Taroetoeng (ten Z. van het Tobameer) en in de buurt van Padang Sidempoean. In algemene zin is de militaire situatie op Sumatra gunstig. De verklaring van de minister-president op 20 December in de Tweede Kamer af gelegd, dat de opperbevelhebber van het republikeinse leger, generaal Soedirman, gevangen was genomen, berustte op een desbetreffend telegrafisch bericht van de Hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië. Volgens een daarna ontvangen telegrafische mededeling bleek dit bericht op een misverstand te berusten. Naar het oordeel van de regering ligt het niet op haar weg te treden in een beoorde ling van de publicaties van de onlangs af getreden luitenant-gouverneur-generaal dr. H. J. van Mook. Wel delen de ministers de opvatting, dat dr. van Mook zich in zijn schrifturen vol doende zelfbeperking oplegt. Met de wens, dat het bezoek, door de vice-minister-president aan Suriname en Nederlandse Antillen gebracht, goede vrucht zal hebben opgeleverd en zal strek ken tot een hechte samenwerking met Ne derland, met name op het stuk van de tot standkoming ener nieuwe rechtsorde, stemt de regering gaarne in. Weer drie trawlers terug aan Nederland Te Bremerhaven zijn opnieuw drie Duitse vissersschepen als restitutie aan Nederland uitgeleverd. Het zijn de schepen „Vorwarts", „Thetis" en „Hubert", die tijdens de oorlog op Nederlandse werven wei-den gebouwd. Nieuw communistisch offensief in China Volgens officiële berichten zijn de com munistische legers hun lang verwachte offensief begonnen tegen het Woehan-ge- bied aan de Yangtse, waarin de steden Hankou, Woetsjang en Yanyang gelegen zijn. Verder wordt melding gemaakt van een nieuwe aanval door communistische legers van tienduizend man in het gebied van Tsingtao - waar een Amerikaanse vloot- basis gelegen is - en van een „beslissende overwinning van regeringstroepen" in een tegenoffensief bij Blioeho, een dertig kilo meter ten Noord-Westen van Sjanghai. Atlantisch pact Donderdag in het Lagerhuis Donderdag begint in het Lagerhuis de behandeling van het Atlantisch verdrag. In Britse regeringskringen verwacht men, dat het verdrag met een grote meerderheid zal worden goedgekeurd. Prinses Margaret op het Vaticaan Paus Pius XII heeft Dinsdagmiddag de Engelse prinses Margaret in een officiële audiëntie ontvangen. Vaticaanse autoriteiten verklaarden, dat op wens van de prinses tijdens haar bezoek geen journalisten tot het Vaticaan werden toegelaten. De audiëntie, die gehouden werd in de particuliere bibliotheek van de Paus, duur de 20 minuten. Na de audiëntie werd de prinses door monseigneur Callari di Vignale, Pauselijk kamerheer, rondgeleid door de Sixtijnse kapel. Op de hoofdverkeerswegen naar Berlijn worden de laatste maatregelen getroffen om de stroom van voertuigen, die morgen ochtend, na de opheffing der blokkade, verwacht wordt, te kunnen verwerken. Hier zijn Duitse werklieden onder geal lieerd toezicht bezig met het aanbrengen van verkeerstekens op de autostrada bij de Amerikaanse controlepost te Wannsee. Compliment van Pakistan voor de Nederlandse opvattingen LAKE SUCCESS, 10 Mei (A.N.P.-Aneta) - Het voorstel van Australië en India in de politieke commissie der UNO om het debat over de Indonésische kwestie uit te stellen tot de volgende zitting van de Alge mene Vergadering werd aangenomen met 42 stemmen voor, 6 stemmen tegen en 4 onthoudingen. Malik, de Russische afgevaardigde, stelde voor de vertegenwoordiger van de repu bliek uit te nodigen om zijn zaak voor de commissie uiteen te zetten. Dit voorstel werd gesteund door de Oekrainse gedele geerde. De voorzitter wilde dit voorstel echter niet in overweging nemen en zeide een „persoonlijke verklaring" van de heer Palar ontvangen te hebben, dat deze „er geen prijs opstelt thans een verklaring over de zaak af te leggen". Malik legde Palars verklaring uit als een bewijs dat deze nog geen instructies kon ontvangen van zijn regering, die volgens Malik nog steeds op Banka gevangen ge houden wordt. De Canadese gedelgeerde, Monaughton, steunde de beslissing van ae voorzitter en zeide, dat „alle mensen van goede wil" uiting dienen te geven aan hun tevreden heid over de aanzienlijke vooruitgang der onderhandelingen. Malik bleef echter aandringen en zeide, dat noch de Veiligheidsraad, noch de voor zitter van de Algemene Vergadering offi cieel door de republiek van de overeen- komst waren verwittigd en dat Palar hem Maandag gezegd had, dat hij evenmin offi cieel ervan in kennis was gesteld. Malik begon toen de Indonesische kwestie Russen worden vriendelijk Twee opmerkelijke verklaringen GENèVE, 10 Mei (Reuter). Op de bijeenkomst van de Economische Commissie voor Europa van de UNO hebben de Rus sen Dinsdag beloofd, dal de Oost-Europese landen alles zullen doen wat zij kunnen om de handel met het Westen te vergroten. Zij zeiden tevens dat de discriminatie dei- Verenigde Staten het enige beletsel daartoe was. De reizende ambassadeur der Verenigde Staten in de Marshalllanden, Averell Harri- man, had Maandag verklaard, dat het lage niveau van de handel veroorzaakt werd door het feit dat de Oost-Europese landen niet in staat waren om genoeg voedsel en grondstoffen uit te voeren. In een ant woord, dat wel de vriendelijkste Sovjet- Russische verklaring over het Europese economische leven sedert het Plan- Marshall mag worden genoemd, zeide de leider der Sovjet-Russische delegatie: „Onder de tegenwoordige omstandigheden is er een steeds grotere behoefte aan handel tussen Oost en West en de discriminerende politiek, die door de Verenigde Staten is opgelegd, is gebleken schadelijk voor het Westen te zijn". Hij ontkende dat de oor zaak van het lage niveau van de handel tussen Oost en West gezocht moest worden in het feit, dat het Oosten niet in staat zou zijn om te exporteren en verklaarde, dat het Oosten 37 procent meer aan liet Westen verkoopt dan het Westen aan het Oosten. „Oost-Europa verkoopt meer en is bereid meer te verkopen, maar het Westen ver koopt minder en is minder bereid om te verkopen als gevolg van de vergunnings- politiek van de Verenigde Staten. Engeland heeft het Amerikaanse voorbeeld gevolgd en een lijst van goederen opgesteld, die al leen met vergunning naar het Oosten kun nen worden uitgevoerd. Handel kan niet eenzijdig zijn. Er moet rekening worden gehouden met de belangen van beide par tijen. Wanneer dat niet gebeurt zullen we alleen maar terugkeren tot de verouderde vooroorlogse toestand, toen de Oostelijke landbouwstaten louter een afzetgebied waren voor de industrieproducten van het Westen". Radio-Moskou over samenwerking. Een commentator van Radio-Moskou heeft Dinsdag in een uitzending in het Engels verklaard dat samenwerking tussen de eco nomische systemen van de Sovjet-Unie enerzijds en van Engeland en Amerika an derzijds niet slechts mogelijk, doch ook wenselijk is in het belang van de vrede. „De tegen Hitier gerichte coalitie tussen de drie grote mogendheden heeft tijdens de tweede wereldoorlog een prachtig voor beeld gegeven van een dergelijke vrucht bare samenwerking, en", zo vervolgde de commentator, „indien twee verschillende systemen tijdens oorlog samen kunnen wer ken, kunnen zij dit des te beter in vredes tijd". Hij haalde citaten aan uit de bespre kingen, welke de vroegere gouverneur van Minnesota Harold Stassen met Stalin in 1947 had gevoerd. Het verschil tussen economische syste men, zo had Stalin gezegd, was niet van belang waar liet de samenwerking betreft. „Indien de wens tot samenwerking er niet is, aldus radio-Moskou, is het mogelijk, dat volken met hetzelfde stelsel elkaar bestrij den. Kan de krankzinnige bewapeningswed loop van Amerika gezien worden als een uiting van de wens om op vredelievende grondslag samen te werken?" De commentator stelde de vraag of het aanleggen van bases voor leger, vloot en luchtmacht „in de nabijheid van de gren zen der Sovjet-Unie" voortkwam uit de wens tot samenwerking en of een diploma tieke daad als het tot stand brengen van het Atlantisch pact gezien moest worden als een bewijs van de wil tot samenwerken. „Amerika heeft het voorstel van Stalin om onderhandelingen te voeren over een vredespact tussen de twee landen van de hand gewezen", zo zeide de commentator tenslotte. De Amerikaanse heersende kringen stellen het spréken over samen werking in de plaats van de wéns tot samenwerking". in haar geheel te bespreken, doch Romulo belette het hem, daar dit volgens de regels van procedure niet toegestaan was. Malik zeide daarop, dat de verwijdering van dit punt van de agenda of uitstel ervan een ander aspect was van de politiek van het „Engelse-Amerikaanse blok om actie van de UNO tot verdediging van de rechten der volken" te voorkomen. Naar Reuter meldt, behoorden de tegen stemmers tot het Sovjet-Russische blok. Alle Westelijke grote mogendheden en alle Aziatische landen stemden voor. In een antwoord aan Malik verklaarde de Indiase afgevaardigde, Sjïva Rao, dat, naar India gelooft, „niets kan worden ge wonnen doch veel verloren" door thans aan te dringen op bespreking door de Al gemene Vergadering. India's resolutie is in overeenstemming met zijn politiek om de vrijwording van het Indonesische volk te verhaasten, zo zeide hij. Sir Zafroellah Khan (Pakistan), die de resolutie steunde, verwees naar Nederlands „trotse" geschiedenis wat betreft de ver dediging van de individuele en collectieve rechten, waarvoor hij als voorbeelden noemde: de 80-jarige oorlog, de bijdragen van Erasmus en Hugo de Groot tot het internationale recht en het Nederlandse verzet tegen de nazi-inval. Naar zijn me ning hield de te Batavia bereikte overeen komst de belofte in van een duurzame regeling, die „eerzaam en bevredigend" was voor beide partijen. Ten slotte begon de Oekrainse afgevaar digde, Galagan, met een overzicht van het Indonesische conflict. Hij betoogde, dat er bewijzen voorhanden waren, dat de Ver enigde Staten en Engeland van April 1948 tot Maart 1949 Nederland in zijn koloniale politiek ten opzichte van Indonesië hadden gesteund met 432.800.000 dollar boven het bedrag, dat Nederland als Marshall-hulp heeft ontvangen. Voorzitter Romulo onder brak Galagan echter en bracht de Austra- lisch-Indiase resolutie in stemming. Dankwoord van Abdoelkadir Aan het eind van het debat inzake het uitstel van de behandeling van het Indone sische vraagstuk te Lake Success vroeg de Nederlandse delegatie het woord. Abdoel kadir Widjojoatmodjo stond op om „uit drukking te geven aan de grote voldoening van mijn delegatie, dat op de voorberei dende conferentie te Batavia onder auspi ciën van de UNO-commissie overeenstem ming is bereikt'. Abdoelkadir verklaarde, dat „maanden van intensieve pogingen thans geleid hebben tot dit resultaat, het geen goede hoop geeft voor een defini tieve regeling van het Indonesische vraag stuk op de Ronde Tafel-conferentie in Den Haag. De UNO zowel als de betrokken partijen zijn veel dankbaarheid verschul digd aan allen, die hebben bijgedragen tot het bereiken van dit resultaat. In het bij zonder moet ik noemen de leden van de UNO-commissie die door hun onver flauwde pogingen bijdroegen tot dit resul taat". Hij dankte vervolgens uit naam van de regering de vertegenwoordiger van Pakistan voor zijn gelukwensen, woorden van waardering en goede wensen, die hij uitsprak inzake het bereiken van overeen stemming. Tenslotte zeide Abdoelkadir: „Met het oog op deze overeenstemming ben ik van mening, dat net besluit van de commissie tot het uitstellen van het debat inzake net Indonesische vraagstuk een goed besluit is en een bewijs van beheersing en staatsmanschap". Het woord is aan.. Emerson Wat wij in het leven soms nodig hebben is iemand, die ons er toe brengt te doen waar wij toe in staat zijn. Ontslagaanvrage van dr. Beel geen verrassing voor kabinet (Van onze parlementaire redacteur) Het verzoek om ontslag van dr. Beel als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon komt voor het kabinet naar ik meen te weten, geenszins onverwacht. Toen het ministerie Vrijdag jl.' besloot dr. Van Royen te machtigen het ontworpen compromis met de republikeinse delegatie aan te gaan, wist men niet alleen dat dr. Beel hier zeer ernstige bezwaren tegen had, maar ook dat hij de verantwoordelijkheid voor een der gelijk beleid meende niet langer te kunnen dragen. Daaruit viel dus al op te maken dat wanneer het kabinet met het denkbeeld Van Royen accoord ging, dit tot een ontslag aanvrage van dr. Beel zou leiden. Niettemin waren de ministers eenstemmig van oordeel dat in de gegeven omstandigheden de enige oplossing wis het accoord aan te gaan, een zienswijze die insgelijks eenstemmig door de gehele Nederlandse delegatie te Batavia werd gedeeld. Ofschoon natuurlijk denkbaar is dat morgen na de regeringsverklaring, wan neer het tot een Kamerdebat zal komen (wat voorshands nog altijd waarschijnlijk wordt geacht), tevens het verzoek om ont slag van dr. Beel een plaats op de agenda zal innemen, ziet het er op het ogenblik niet naar uit dat er voor het kabinet in dit stadium ernstige moeilijkheden dreigen. Verkiezing stedelijke districts raden in Engeland Volgens de gisteren binnengekomen resultaten van de verkiezingen voor de stedelijke dislriclsraden in Engeland heb ben de conservatieven tot dusverre 92 zetels gewonnen; 45 hiervan werden op de socialisten veroverd. Zes conservatieve zetels gingen verloren. De socialistische partij won 32 zetels, tegen een verlies van 84. De liberale partij won vier zetels en verloor er negen. De communisten wonnen niets en ver loren twee zetels. Onafhankelijke candidaten, die van con servatieve zijde werden gesteund, wonnen 23 zetels en verloren er 13. Onafhankelijke candidaten, die niet door de conservatieven werden gesteund, won nen 20 zetels en verloren er 57. Mijnwerkersstaking in Lancashire Manchester, 10 Mei (Reu'ter). Dins dag zijn de mijnwerkers van de laatste nog werkende mijn in Lancashire (Enge land) in staking gegaan. Alle 65 mijnen in dit steenkoolgebied liggen stil en in het hele land staken nu 50.000 mijnwer kers. Het arbeidsgeschil, dat is ontstaan uit een eis van de mijnwerkers tot uitkering van een bonus in natura, heeft het land reeds 72.260 ton steenkool gekost, aldus heeft het Britse ministerie van Brankstof en Energie heden meegedeeld. Berlijn in afwachting van de deblokkering Berlijn bereidt zich voor op de feestelijke viering van de opheffing der blokkade, die komende nacht een feit zal zijn. Het hoog tepunt daarvan zal de bijeenkomst van de magistraat van de Westelijke sectoren vor men, die door generaal Clay en door de Westelijke stadscommandanten zal worden bijgewoond. Zoals te verwachten was heeft het Britse bestuur maatregelen genomen om te voorkomen dat de viering tot nieuwe wrijvingen in de stad zou kunnen leiden. Zij heeft aan de sociaal democratische par tij toestemming geweigerd om een massa betoging te organiseren aan de grens van de Russische sector bij de Brandenburger Tor, waar vroeger reeds enkele malen inci denten zijn voorgekomen. De betoging zal thans op een ander punt, in West-Berlijn worden gehouden. Voorbereidingen wor den voorts getroffen om de eerste treinen op "feestelijke wijze te ontvangen. De eerste dag zullen zestien goederentreinen aanko men, waarvan tien kolen zullen brengen. Voorts zullen vijf militaire en een civiele personentrein rijden. MINDER KOUD. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: (opge maakt te 10 uur) Veel bewolking, maar overwegend droog weer met vannacht piaatselijk mist en morgen overdag enkele op klaringen. Weinig wind. Iets hogere temperaturen dan vandaag. 12 Mei: Zon op 4.52 uur, onder 20.22 urn- Maan op 20.55 uur, onder 4-31 uur (Volle maan) noogwatertüden: Woensdag 11 Mei: 2.27—14.52 uur Donderdag 12 Mei: 3.14—15.33 uur Laagwatertjjden: Woensdag 11 Mei: 10.25—22.54 uur Donderdag 12 Mei: 11.14—23.40 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1