c VAN HOUTEN 3 Schoth Volgens de „Washington Post' geeft het accoord geen antwoord op belangrijke vragen Onderzoek naar de aardstraling Moeilijke etappe in Zuid-Limburg Q Wereldnieuws DONDERDAG 12 MEI 1949 2 Amerikaanse persstemmen over Indonesië De „Washington Post" bevat een hoofd artikel over Indonesië onder de titel „voor uitzichten in Indonesië". Hét blad schrijft: „De hoop op vrede in Indonesië is zo dik wijls vervlogen, dat de laatste beslissing over het staken van het vuren met enig scepticisme op de eilanden en op het vaste land van Azië zal worden bezien. De Nederlanders hebben er thansin toe gestemd de republikeinse leiders te laten terugkeren, naar hun vroegere hoofdstad, Djokjakarta, en alle andere, sedert het be gin van hun rampzalige militaire actie in December 1948 gevangen genomen per sonen in vrijheid te stellen. De republikei nen hebben er op hun beurt in toegestemd de guerillastrijd te'beëindigen en deel te nemen aan een conferentie in Den Haag in zake de toekomst van Indonesië als geheel. Op het eerste gezicht lijkt dit late terugkeer naar gezonde opvattingen aan Nederlandse zijde, die zonder twijfel gedeeltelijk be werkstelligd is door de geduldige politiek van Merle Cochran en het verstandige op treden van dir. Van Royen. Toch laat de nieuwe .overeenstemming bijna iedere be langrijke vraag onbeantwoord. Men vraagt zich af of president Soekarna zijn verbit terde vechters kan overhalen hun wapens neer te leggen, voorts,of de Nederlanders te Batavia hun regering' in Den Haag beter zullen gehoorzamen dan zij eind Januari deden, toen zij de republikeinse leiders ge vangen lieten in tegenstelling tot de v~ zekeringen, die in de UNO werden gegeven. Zelfs met goed vertrouwen en. ruim gezag aan beide zijden zal het terugtrekken van Nederlandse troepen uit republikeins ge bied een moeilijke taak zijn. Terugblikkend vraagt men zich af, wat de Nederlanders menen te hebben bereikt met hun mislukte militaire actie, die levens, schatten en hun goede reputatie gekost heeft, welke Nederland moeilijk kon ont beren. Dit heeft ook het economisch her stel in het Verre Oosten vertraagd, het heeft het gezag van de UNO verzwakt en de voortgang van het Atlantisch pact be moeilijkt door al het latent aanwezige anti-kolonialisme in de Verenigde Staten op te wekken. Het ergste van alles was het ondermijnen van de positie van het Westen in Azië. Dank zij de Nederlanders en m enige mate ook dank zij de Fransen in Ïndo-China kunnen de communisten zich aanduiden als de enige ware bondgenoten Van het nationalisme in het Oosten. De Nederlanders kunnen hun fout thans verbeteren door te bewijzen, dat zij zich aan de nieuwe omstandigheden kunnen aanpassen, en wel door de republiek te be schouwen als bondgenoot, te luisteren naar de stemmen van him vrienden in het buitenland en door de Verenigde Staten „Hollend Hert" op Schiphól Het was voor ons land wel een- zeer on gewoon schouwspel, toen „chief" Oskenon- ton, het opperhoofd van de Mohawk-India_ - nen uit Brits-Columbia, Woensdagochtend op Schiphol, in vol ornaat met arendsveren en -berenklauwen,- de dagblad- en radio verslaggevers te woord stond én zich vrien delijk knikkend liet fotograferen onder het nuttigen van een kop koffie. Geduldig beantwoordde hij de vragen die hem gesteld werden. „Is uw reisdeken echt Mohawk-hand- werk?" Het opperhoofd laat zijn fraaie wollen reisdeken zien. „Ja, alle stoffen zijn bij ons - handgeweven. Maar u zult altijd in ons weefwerk één kleine fout vinden. Geen mens is volmaakt èn onze weefsels mogen het ook niet zijn. Daarom wordt er altijd in ons weefwerk een „symbolische" fout gemaakt". Chief Oskenonton is zeer bereisd. Ii 1929 bezocht hij ons land voor het eerst om een studie te maken van de visserij al hier. In het bijzonder is hij geïnteresseerd in de weeftechniek. Hij vertelde, dat het weven bij zijn stam reeds vele eeuwen wordt beoefend en dat er een zekere weef- traditie is ontstaan. Toch kunnen de India nen naar zijn mening ten aanzien van de handweeftechniek veel leren van de mo derne Europese methoden. Het opperhoofd zijn naam betekent „Hollend Hert" blijft drie dagen in Ne derland. Hij is de gast van een Amsterdams zakenman, die hem in Londen heeft leren kennen tijdens de „British Industries Fair". Aan het einde van de week keert hij terug naar Londen, waar hij met een Indianen- koor Longfellow's „Song of Hiawathe" in de Empress Hall ten gehore zal brengen. EEN KRACHTIG huidgenezend en huidverbeterend middel is Purol. Hoort in huis! De radio geeft Vrijdag 7.00, '8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.18 Opera muziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Pasquier- trio speeit Mozart. 10.00 „Thuis". 10.05 Mor genwijding. 10.20 Hongaarse muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Muziek voor twee piano's. 11.10 Voordracht. 11.30 Johan Jong, orgel en Cora May, zang. 12.00 Papavers. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Ronde van Neder land. 12.38 Sport. 12.45 Quatre-mains. 1.3.20' Metvopole-orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Kwintetspelers. 15.00 Nederlandse poëzie. 15.20 Musette-orkest. 16.00 Ramblers. 16.30 voor de jeugd. 17.00 Lichte muziek. 17.20 „Wif en de muziek". 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijdkrachten, 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Accordeola. 19.30 Dr. H. Faber. 20.05 Jaap Drielsma, paino. 20.30 Wetenschap en cultuurvernieuwing. 20.55 Boekbespreking. 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Luisterspel. .22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 „Swing and Sweet". 22.40 „Vandaag". 22.45 Avond wijding. 23.15 In huwelijk en gezin. 23.30 Gramsfoonmuziek. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00,1 9.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Opera „Freischütz",. Von Weber. 9 35 Schoolradio. 10.05 Lichte muziek. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.03 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Sextet Charles Emesco. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 "Septet Jóhnny Ombach. 13.50 „Op de korrel".- 14.00 Kamermuziek van Haydn. 14,30 „Negen heit de klok". 15.15 Operette-muziek van Offenbach. 15.48 Kwartet in A, Mozart. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.45 Boekbespreking. 18,00 Amuse mentsorkest, 18.20 Actualiteiten. 18.45 Ronde van Nederland. 19.15 „Internationale econo mische samenwerking". 19.30 Brabants pro gramma. 20.05 Gewone man. 20.12 „Missa Solenmis", Beethoven. 2L4Ö Pauline Aubevt, Clavecimbel. 22.00 Tien geboden. 22.45 Ge bed. 23.15 Lichte klanken. 23-.40 Bioscoop orgel, van Indonesië in goed vertrouwen, goede wil en met de grootst mogelijke spoed te vestigen." De „Evening Star" acht de overeenkomst „een hoopvol .voorteken dat een waarach tige oplossing van het geschil^ in zicht is" en schrijft verder: „De" voorwaarden van de overeenkomst dragen het kenmerk van wederzijdse compromissen welke uitdruk king geven aan het wederzijdse verlangen naar werkelijke overeenstemming. Het is te hopen dat de voorgenomen Ronde Tafel conferentie zal slagen. Een algemene overeenkomst, culmi nerend. in de vorming van een federale regering voor geheel Indonesië is van essentieel belang voor het herstel van vrede, orde en van de economische positie in de Archipel. Uit een dergelijke overeen komst zal ieder voordeel kunnen trekken behalve de communisten en de andere op roerkraaiers die voor hun eigen duistere oogmerken munt trachten te slaan uit het gebrek aan overeenstemming en uit de heersende wanorde". Morgen en Zaterdag vertrekken troepenschepen uit Batavia De eerste militairen die na de tweede politiële actie in Indonesië algelost wor den vertrekken op 13 Mei uit Batavia. Op 14 Mei vertrekt wederom een trans port. De schepen worden omstreeks Pink steren in Nederland verwacht. Nieuw Handelsaccoord met Tsjechoslowakije Op 10 Mei is te 's-Gravenhage een nieuw handelsaccoord tussen Nederland en Tsjechoslowakije tot stand gekomen, lopende lot 1 Mei 1950. Het handels volume r.s inbegrip van goederen en diensten bedraagt aan beide zijden rond 100 millioen gulden. Tsjechoslowakije zal naar Nederland uitvoeren walser ij producten, waaronder stalen buizen en platen, machines voor diverse doeleinden, hout, chemische pro ducten, grondstoffen voor de keramische industrie en kamgai'en; voorts papier, glas, porselein en textiel. Nederland zal aan Tsjechoslowakije leveren rayongaren, ruw ijzer, Philipsproducten, smeeroliën en vetten, chemische en pharmaceutische producten, cacaoboter en - zaden. Voorts werden ook Indonesische producten zoals tin, rubber, copra, peper en kinine opge nomen. Majoor van Berlijnse militaire missie veroordeeld De Krijgsraad te Rotterdam heeft de reserve-majoor J. Ph. N„ in 1946 gedeta cheerd bij de Nederlandse Militaire Missie te Berlijn, veroordeeld tot een geldboete van 10.000 wegens overtreding van het Deviezenbesluit. Majoor N. was ten laste gelegd dat hij in 1946 te Berlijn zonder vergunning van de Nederlandse Bank drie auto's had ge kocht en voorts op onrechtmatige wijze een invoervergunning van de Centrale Dienst van In- en Uitvoer en nationaliteitsbewij- zen voor deze auto's had weten te krijgen. Eén auto had hij voor een oud pak en schoenen met een Bulgaar geruild. Twee auto's waren gekocht voor 40.000 Mark. Dit bedrag had hij bijeengekregen door de ver koop van militaire rantsoenen. SKELET VAN RUSSISCHE SOLDAAT UIT 1799 GEVONDEN Bij werkzaamheden dn de duinen bij Bergen (N.H.) werden in het z.g. Russengat de resten gevonden van een menselijk skelet. In de onmiddellijke nabijheid ervan trof men een koperen plaatje aan waarop nog de tweekoppige Russische adelaar te onderscheiden was. Waarschijnlijk heeft men te doen met de overblijfselen van een ter plaatse begraven Rusische soldaat, die daar tijdens de veldslag tussen de Russen en Engelsen in -1799 gesneuveld is. ifA Het Nederlandse merk met Haarlemse deurwaarder en diens vader gevonnist Veroordeling conform de eis Vandaag" heeft de Haarlemse Arrondisse mentsrechtbank uitspraak gedaan in de zaken tegen de deurwaarder D. G. van W. en diens vader J. van W„ beide te Haarlem. Zoals men zich zal herinneren vorderde de Officier van Justitie veertien dagen ge leden tegen de zoon'wegens verduistering van ƒ34.000 drie jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen Van W. Sr. wegens meineed, verduistering en valsheid in geschrifte in mededaderschap met zijn zoon twee- en-een-half jaar. De rechtbank achtte de ten laste gelegde feiten bewezen en veroordeelde de ver dachten conform de eis. De rechtbank motiveerde' het verschil tussen de strafmaat van de vader en die van de zoon door te wijzen op de hoge leef tijd van J. van W. Bovendien werd D. G. van W. ontzet uit het recht om als deur waarder of incasseerder werkzaam te zijn. Vraagstuk heeft overal grote belangstelling Grote Houtstraat 47 Telefoon 18056 DAMESPARAPLU'S OPVOUWBARE PARAPLU'S HERENPARAPL U'S KINDERPARAPL U'S OVERTREKKEN - REPAREREN EIGEN REPARATIE-AFDELING Twee Duitse leden van vuurpelotons komen vrij Twee Duitsers, een „Kriminalsekretar" en een administratief employé van de voor malige Sicherheitsdienst te Amsterdam, die deel hebben uitgemaakt van vuurpelotons, zullen op vrije voeten worden gesteld. Het. zijn de 47-jarige J. Haveneth iiit Aken, die aan fusillades te Renswoude, Veenendaal en Zeist had deelgenomen en aan wie bo vendien ten laste was gelegd, dat hij in Utrecht, De Bilt en Breukelen Nederland- ders had doodgeschoten, en J. Zernikow uit Dtisseldorf, die deel had uitgemaakt van het executiepeloton, dat op 23 Oc tober 1944 in de Apollolaan te Amsterdam 29 politieke gevangenen fusilleerde. Tegen H. was zes jaar geëist. Hij werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorintevriering. Z., tegen wie vier jaar was geëist, hoorde zich tot één jaar gevangenisstraf veroor delen, eveneens met aftrek van voor internering. Beide veroordeelden hebben dientengevolge hun straf reeds ondergaan en zullen op vrije voeten worden gesteld. Bevin gekant tegen federatie van Oost- en West-Duitsland? Naar men meent te weten, hebben dr. Schumacher en dr. Adenauer, leiders van de twee grote West-Duitse politieke par tijen, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, medegedeeld, niet te zullen instemmen met een centrale Duitse rege ring met Oostelijke vertegenwoordigers, tenzij het regiem in de Russischezöne veranderd wordt door vrije verkiezingen en „afschaffing van het politie-bewirid". Bevin onderhield zich Maandag met hen gedurende zijn bezoek aan Duitsland. In de pers worden de plannen voor een „_ossë federatie" van de niéuwe West- Duitse staat met de Russische-zóne in haar huidige vorm die men in Frankfort aan de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Robert Schuman, toeschrijft krach tig gepropageerd. Duitse communistische leiders schilderen overeenstemming tussen de vier mogendheden volgens deze lijnen als het bijna zekere resultaat van de Pa- rijse conferentie af. Adenauer zowel als Schumacher druk ten hun tevredenheid uit over de bespre kingen, die zij ieder afzonderlijk met Bevin voerden. In welingelichte politieke krin gen te Frankfort ziet men hierin een aan wijzing, dat Engeland de „losse federatie" niet zal steunen, Het wetenschappelijk onderzoek in ons land naar de wichelroede- en aardstralen- verschijnselen, alsmede naar de afscher ming is in volle gang. De wichelroede onderzoeker, de heer J. G. Mieremet uit Wassenaar, verleent reeds meer dan een jaar zijn medewerking bij het experimen teren van een groep Nederlandse weten schappelijke onderzoekers, waaronder en kele roede-gevoelig zijn. In deze groep, waarin deskundigen van de theorie en van de praktijk samenwerken, zijn onder meer betrokken enige natuurkundigen en inge- nieux-s, een geoloog, een meteoroloog, een bioloog en enkele medici. De groep stelt een uitgebreid onderzoek in naar de aard straling, de vermoede invloed daarvan op mensen, dieren en planten en de afscher ming. Enkelen hunner oriënteerden zich persoonlijk omtrent dit vraagstuk in Ame rika, Engeland, Zwitserland en Italië. Tij dens een studiereis, waaraan ook de heer Mieremet deelnam, stelde deze een roede- onderzoek in op het terrein van de bekende Engelse natuurkundige en roedeloper J. Cecil Maby. Belangstelling in vele landen. De belangstelling voor de natuurver schijnselen is in de'hele wereld groot. In verscheidene landen wordt door universi teiten en wetenschappelijke groepen van onderzoekers ernstig gezocht naar de op lossing van de vraagstukken, welke er mee samenhangen. In Zwitserland wordt, vol gens de heer Mieremet, op empirische gronden het bestaan van de bodemstraling aangenomen. Daarom legt men zich daar toe op de afscherming van deze straling. Door zijn contact met onderzoekers heeft de heer Mieremet gegevens ontvangen, waaruit hij opmaakte, dat de Zwitsers een zelfde methode van huisonderzoek volgen als hij destijds toepaste in Rauwerd (Fries land) voor dr. Van Dam, mede onder con trole van diens jongere collega en steeds Slachthuiszaak nog niet ten einde Officier in beroep gegaan Naar wij vernemen heeft de waarnemend Officier van Justitie belast met de Econo mische Zaken bij de Arrondissements rechtbank te Haarlem, mr. J. Wiarda, hoger beroep aangetekend tegen het v<?nnis dat de Economische politierechter mr. C. G. Bijleveld uitsprak in de zaak tegen de directeur van het Haarlemse Slachthuis, G. de V., de houder van de vrijbank, A. van der V. en een aantal andere personen, die beschuldigd werden van overtreding van de vleesdistributie-bepalingen. Mr. Bijleveld had alle verdachten vrij gesproken. De zaak zal dus nu voor de meervoudige kamer van de Haarlemse Arrondissements rechtbank dienen. begeleid door één of' meer plaatselijke autoriteiten. In Zwitserland wordt ook de methode van streekonderzoek toegepast, waarbij is waargenomen, dat in cantons met een grote stralingsdichtheid onder meer het kankerpercentage het hoogst is. Hier te lande zijn eveneens op grote schaal in het kader van het onderzoek afschermproeven ingesteld. Wat Amerika betreft zeide de heer Miere met, dat een der Nederlandse onderzoekers gesproken heeft met prof. dr. Figge van de Maryland University in Baltimore. Deze is reeds jaren bezig met groot opgezette proe ven de invloed na te gaan van straling op het levend organisme van mens en dier. Bij proeven op grote diepte in mijnen, waar de cosmische straling niet meer waarneem baar was, zou een andere straling ontstaan, welke, volgens hem, als aardstraling ge- qualificeerd moet worden. De heer Mieremet merkte op, dat wan neer met de bestaande apparaten het we tenschappelijk bewijs geleverd moet wor den, dat dan het bezoek aan Engeland wel geléerd heeft, dat met. allerlei invloeden van de aarde en de atmosfeer terdege reke ning gehouden moet worden. Proeven i ons, land. De heer Mieremet deelde ook nog iets mee over zijn proéven van de laatste twaalf maanden in ons land. Enkele dagen geleden is gebleken, dat in enige der afgeschermde huizen, welke zich bevinden in een groot afgeschermd proefgebied, weer aandoenin gen voorkwamen. Bij de controle van de materialen bleek, dat twee van de acht grote toestellen door vocht waren aange tast en wel zo sterk, dat zij niet meer vol doende werkten. Toen deelde men de heer Mieremet mee, dat de nieuwe gevallen precies in die woningen waren geconsta teerd, die binnen het gebied der bescha digde toestellen lagen. De heer Mieremet merkte nog op, dat hij reeds veertien jaar lang bij elke gelegen heid, zoals tijdens lezingen en in een bro chure heeft aangedrongen op het instellen van een onderzoek. Hij is dankbaar gestemd 'dat dit inmiddels een feit is geworden. Het verheugde hem zeer, dat enkele ingenieurs van de voorlopige commissie roede-begaafd zijn. Daardoor kunnen de psychologisch moeilijke kanten van het roedelopen even eens in het licht worden gesteld. DUITSER, DIE TUINDER IN NAALDWIJK DOODSCHOOT, KRIJGT 12 JAAR De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 39-jarige Duitser Hermann Steil uit Hert- zogenrath (D.) en de 36-jarige Hagenaar A. Z„ tegen wie de officier van justitie respectievelijk dertien en vier jaar ge vangenisstraf met aftrek had geëist, ver oordeeld tot twaalf en vier jaar. Steil heeft op 25 April 1948 te Naaldwijk een dodelijk schot gelost op de 39-jarige tuinder A. 't Hoen, nadat hij in diens wo ning met het oogmerk van diefstal was binnengedrongen. Z. was medeplichtigheid ten laste gelegd. RONDE VAN NEDERLAND Meersman drager der Oranjefrui Een zware, maar belangwekkende rit is de zesde étappe van Helmond naar Geleen ge worden, een afstand van 245 km. waarin Schulte voor de tweede maal in deze ronde van Nederland als eerste over de eindstreep ging, maar de oranjetrui welke hij in Apel doorn had veroverd en in Helmond aan Schellingerhoudt had moeten afstaan, om de schouders van de Belg Meersman zag glijden. Zwaar is deze étappe geweest door zijn lengte, maar ook door de vele heuvels welke de technische leiding in het parcours had opgenomen. Daar was de welbekende Cau- berg bij Valkenburg. Ook de Hulsberg, vlak bij Simpelveld was venijnig door zijn steile klim, al was hij kort. Ook door de slechte wegoppervlakte met zijn spitse keisteentjes in de Limburgse kiel en door "het kiezen van zijweggetjes, smal en bochtig, steil omhoog en kronkelend omlaag was in het Zuid- Limburgse heuvellandschap een zwaar parcours uitgezet, dat de renners echter pas konden nemen na eerst Helmond Maastricht, ruim 180 kilometer, te heb ben afgelegd. Daarna begon de lange stugge klim op de Keerderberg, in de nabijheid van de begraafplaats Margraten. De route van Helmond tot Maastricht was ook al niet ge makkelijk geweest, want de Fransman Bourlon was er onmiddellijk na de start tus senuit getrokken en door niemand gesteund, zocht hij zijn heil in een eenmansvlucht, welke hem zeker vier tot vijf minuten winst opleverde. Hij bereikte er echter tevens mee, dat het peloton er toch een behoorlijk tempo in moest houden, om de achterstand niet nog groter te doen worden. De Zuid-Limburger Snellen kwam hem tenslotte gezelschap houden, maar toen begon de slag pas goed, een slag om de leiding tussen de Belgen en de Nederlanders, waarin de Belgen op alle fronten volkomen zegevierden. Hoe goed Schulte en Janssen ook reden, Meersman en Keteleer konden zij niet van zich af schud den, noch op de heuvels noch in de afda lingen, waar het stof der volgauto's huizen hoog opwoei en men soms geen 10 meter voor zich uit kon zien. De drager van de oranjetrui, Schellingerhoudt, kreeg bij de Cauberg, nog 80 km. voor Geleen, moeilijk heden met een onwillige derailleur en het tempo, dat op kop werd aangegeven was dermate hoog, dat degene, die eenmaal ach ter raakte, geen'kans meer kreeg' zich bij de leiders te voegen. Tenslotte joeg een klein groepje van zes man op de laatste kilometers langs de puntenkeien van Maastricht, waai" de bevolking in dichte drommen op de trottoirs stond, op de finish af. Dat waren de Neerlanders Schulte, Janssen en Van Est, bij wie zich Franken voegde, en de Belgen Keteleer en Meersman. In het Stadspark van Geleen kon Schulte op gemakkelijke wijze de sprint winnen. Dat deze rit bijzonder veel van de renners heeft geëist, moge blijken uit het feit, dat het Verschil tussen de winnaar Schulte en de laatst binnenkomende Lie- bregts niet minder dan 50 minuten bedroeg. Pontet (Frankrijk) en' de Belg Hendriks moesten de strijd staken. De uitslag van de étappe (245 km.) luidt: 1. Schulte 6 uur 41 min. 28 sec.: 2. Janssen zelfde tijd; 3. Van Est zelfde tijd: 4. Keteleer 6.41.29; 5. Franken zelfde tijd; 6. Meersman zelfde tijd; 7. Voorting 6.43.17; 8. Van Kerck- hove 6.44.52; 9, Savelberg 6.45.40; 10. Van der Zande zelfde tijd; 11. Acou 6.47.17; 12. De Korver 6.47.38; 13. 'Braspenninx 6.48.01; 14, Voetbal Amsterdams elftal samengesteld Voor de stedenwedstrijd Haarlem—Amster dam, welke ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de afdeling Haarlem der K, N. V. B. op 17 Mei op het Haarlem-terrein wordt gespeeld, is de Amsterdamse ploeg als volgt samengesteld: Doel: Van Raalté. Achter: Boomkamp en Wilders. Midden: Fanger, Altink en Wiertz. Voor: Fischer, Michels, Meijer, Westers en Drager. Reserves zijn: Lakenberg, Wimmers, Van Oort en Van Veen. Het Haarlems elftal kan eerst Zondag worden vastgesteld. Uit de volgende spelers zal een keus worden gedaan: Bakkum (Vel- sen), Bïesbrouck (RCH),-Boeree, Groeneveld, Van Gooi (allen Haarlem), Hanse (RCH), Kokhuis, Van der Linden (beiden Haarlem), Van der Linden (HBC), Odenthal (EDO), Roozen (Haarlem), Kick Smit (Haarlem), J. Smit (TYBB), Snoeks jr. (Stormvogels), Spek, Verdam (beiden EDO), Vos (RCH) en Wille (EDO). Waterpolo Zomercompetitie begint Met het afwerken van de waterpolocom- petitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond wordt deze week begonnen. De DWR-dames spelen Zaterdag in Rotterdam tegen RDZ. In de hoofdklasse moet HVGB volgende week twee wedstx-ijden spelen en wel op Dinsdag in Den Haag tegen ZIAN en op Vrijdag in Amsterdam tegen Meeuwen. De reserves van HVGB gaan eveneens Dins dag naar Den Haag en spelen dan tegen de reserves van ZIAN. HPC 2 gaat Dinsdag haar krachten meten met Y 2 in Amsterdam. Sport in 't kort SCHAAKCLUB VAN HAARLEM-NOORD De pogingen om in Haarlem-Noord weer een schaakcentrum te vestigen, hebben tot resultaat geleid. Er is een nieuwe club ge vormd, die elke Maandagavond speelt in het Wijkgebouw, Molenaerstraat 18. Panda en de Meester'Ontdekkmgsreiziger 62. Na een lange en vermoeiende rit lcwam tenslotte de stad weer in zicht. Panda was er moe van, want ik geef je de verzekeringdat het lang niet meevalt om zo-maar uren achtereen op een vrachtauto te zitten, die over allerlei ongebaande loegen hobbelt! Maar nu waren ze er dan toch. De hele wagen-karavaan stoof in woeste vaart het voorplein van het paleis op, waar de auto's gierend tot stilstand kwdmen. „Ha! Misselijk! Ik ga die Bey eens even iets vertellen!" bulderde Geofridus Goudbakker terwijl hij, met zijn trouwe helper Dop op de hielen, de auto uit en het paleis in sprong. „Opzij! Misselijke schildwachten! Ik kom recht halen! Mij laten betalen'''voor caponiet dat er niet is! Ik zal ze! Ik zal je! Ik zal iedereen! Misselijk!" En zo in zichzelf sprekend ren de hij dus de stoep op, en de verblufte schildivachten lieten hem en Dop niet alleen ongehinderd passeren neen, ze brach ten hem zelfs nog een eerbiedig saluut! Dat blijkt vaak in de wereld, dat lieden die een grote mond opzetten veel krijgen. Maar onhebbelijk is het wel. Panda was natuurlijk veel beleefder. Ook hij rende op zijn beurt het palcis in. maar hij zei er niets bij, en dus hielden de schildwach ten hem tegen. „Dat gaat niet, o onzalige!" riep de Oosterse soldaat. „Er is bevolen dat gij hier nimmermeer binnen treden moogt De Hoog 6.48.01; 15. ex aequo: Grysolle. Li Nizerhy, Smits. Leenen, Loos, Van As, Ron delez, Van Stayen, Callens. Het algemeen klassement na zes étappe luidt: 1. Meersman 33 uur 11 min. 12 sec.: 2 Keteleer 33.12.55; 3. Schulte 33.14.47; 4. Vai Stayen zelfde tijd; 5. Schellingerhoud 33.19.35; 6. De Hoog 33.23.16; 7. Callen; 33.29.01; 8. Voorting 33.31.11; 9. Loos 33.31.23 20. Van Kerckhove 33.33.03; 11. Van dei Dungen 33.34.23; 12. Leenen 33.34.52; 13. Vai Est 33.34.53; 14. Bogaerts 33.37.47; 15. Lakemai 33.38.24; 16. Peters 33.38.29; 17. Smits 33.38.59 18. De Korver 33.39.46; 19. Grysolle 33.39.50 20: Vooren 33.41.17. Ministerieel antwoord op adres van opgeheven vakgroepen De voorzitters van de vakgroepen Ma keiaars in Assurantiën en Assurantiebe zorgers en Assurantieagenten (in liquida tie) hebben aan minister Lieftinck ver zocht te willen bevorderen, dat de schadi wordt vergoed welke de bedrijfsorganisa ties der tussenpersonen en hun personee hebben geleden door de opheffing van alli bedrijfsorganisaties van de assurantie tussenpersonen. Minister Lieftinck heeft geantwoord dat de betrokken bedrijfsorganisaties zijl opgeheven om te komen tot een herste van debedrijfsvrede in de betrokken be drijfstak. Bij deze opheffing is gebruil gemaakt van wettelijke bevoegdheden. Zi is op volkomen regelmatige wijze ge schied. Bij de instelling van de nieuwf bedrijfsorganisaties heeft de minister ziel doen adviseren door de Hoofdgroep Ver zekering, die zich op haar beurt heeft doei adviseren door een commissie, waarin di verschillende belangengroepen waren ver tegenwoordigd. De besturen der nieuw< bedrijfsorganisaties zijn in overleg me deze commissie benoemd. Deze benoemini gold tot 1 Mei 1949. Vór deze datum heb' ben verkiezingen plaats gehad, zodat than; een democratisch gekozen bestuur za kunnen fungeren, dat volkomen vrij is ii de keuze van zijn secretaris. Over de uitoeféning van het beheer ovei het vermogen der opgeheven bedrijfs organisaties, welk beheer aan de hoofd' groep is opgedragen, valt, zolang daaroVa geen rekening en verantwoording is afge- legd, niet naders te zeggen. Ten einde aai de moeilijkheden en onverkwikkelijkhe- den van het verleden definitief een eindf te maken, is tot liquidatie van het ver mogen besloten. De minister van Financiën en de staats- secx'etaris van Economische Zaken zuller toezien, dat de schulden van de opgehe ven ox'ganisaties worden voldaan. Ten slotte is aan het personeel van d< opgeheven bedrijfsorganisaties voldoend! gelegenheid gegeven zich van een pas sende werkkring, te verzekeren. Op een enkel personeelslid na zijn allen -hier ir geslaagd. Diegenen, die menen op gronc van een contract recht te hebben op ver dere tegemoetkoming, staat de weg open bij de bevoegde rechter hun rechten gel* dend te maken. Amerika. Van Amerikaanse zijde worden voorbereidingen getroffen voor grootse ontvangst van het luchtbrugper- soneel. Men wil representatieve groepen van luchtmachtpiloten, legermecaniciem en chauffeurs zowel als van het perso neel der schepen, die benzine en anders voorraden voor de luchtbx"ugvliegtuigei aanvoerden, naar Amerika doen komei en daar, waarschijnlijk per vliegtuig een tocht door het gehele land laten maken, zodat de bevolking overal haai hulde kan brengen. Stool gestolen. Op de tentoonstelling van middeleeuwse kunstschatten, die in he paleis voor schone kunsten te Brussel wordt gehouden, is de verdwijning ge constateerd van een kostbare stool, een priesterkleed van met rode zijde ge borduurd lijnwaad. Deze stool dagtekent uit de 14de eeuw en behoox*t tot dn schatten van de kathedraal te Xanten in het Rijnland. Concordaat. De „Daily Herald" meldt, dal een afgezant van het Vaticaan naai Joego-Slavië is vertrokken om te onder handelen over een concoi'daat tussen maarschalk Tito en de Rooms-Katbo- lieke kei-k. Volgens het blad zou mgT, Stepinac, de aartsbisschop van Agram, die in October 1946 gevangen gezel werd wegens „misdaden tegen dé staat", misschien spoedig in vrijheid' gesteld woi'den. Zelfbeschikkingsrecht. De kiezersbond van .Zuid-Sleeswijk heeft een brief gezonden aan de vier bezettingsmogendheden en aan de regex-ingen van. België, Joego slavië, Denemax-ken, Nederland, Luxeni- bui'g, Noorwegen, Polen en Tsjecho slowakije, waarin de opneming in hel bezettingsstatuut en in het toekomstig! vredesverdrag wordt verzocht van artikel, waax-bij aan de inwoners dezei streek het-zelfbeschikkingsrecht wordl verleend. Eet meer bomen. De wereld moet er med! ophouden haar x'eserves op te eten meer gebruik maken van de chemie, wanneer de mensheid in leven wil blij ven. aldus heeft professor Vochow van de Harvard-universiteit verklaard in eet toespraak tot het Amerikaanse chemisch genootschap. Volgens de professor moe ten vlees en eieren van het menu ver dwijnen, omdat de dieren, die dit voed sel produceren, zelf te veel voedsel eisen. Kledingstoffen moeten synthetisch zijn en na gebruik als zodanig kunnen worden omgezet in suiker voor de con sumptie. Auto's zouden niet verkocht moeten woi-den doch in bruikleen ge geven, zodat het er aan verwex-kte me taal opnieuw gebruikt zou kunnen worden. De hoofdschotel van het menu van de mens zou gaan bestaan uit bo men, eetbaar gemaakt door omzetting va-n de cellulose in suikers. Schatten. De bewoners van dé Engels hoofdstad zullen van heden af op een tentoonstelling in de Tate Gallery voor de eerste maal een deel van de Weense kunstschatten kunnen bewonderen. collectie, die in dit museum geëx poseerd wordt, heeft een waarde van 20,000.000 pond sterling, Daar het voch tige klimaat van Londen nadelig is voor paneelschilderingen, zijn grote panelss van Pieter Breughel, Rubens en Itali' aanse en Duitse meesters niet nasi Engeland gezonden,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2