De Eerste Kamer keurt de begrotingen van Oorlog en Marine goed Procureur-fiscaal concludeert tot verwerping van het beroep LOOSJES Persstemmen over dr. Beels aftreden De melksanering in Heemstede zal nu spoedig een feit zijn DONDERDAG 12 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 3 O c Er komt geen derde staatssecretaris Den Helder ^/ordt weer marinebasis (Van onze parlementaire redacteur) Bij de beantwoording van de in de Eerste Kamer gemaakte opmerkingen over de be groting van Oorlog verklaarde minister Schokking, dat niemand in Nederland er aan denkt een Maginotïinie of iets derge lijks te bouwen. Het karakter van de mo derne oorlog is bovenal bewegelijk. De bewindsman bracht hulde aan degenen die begrip tonen voor de defensie en uitte zijn waardering voor hetgeen in dit opzicht ook in de Partij van de Arbeid blijkt te leven en gedaan wordt. Binnenkort zal de minis ter van Ooiióg tevens minister van Marine worden. Wat de Staatssecretarissen betreft, dit instituut zal zich in de praktijk nog moeten ontwikkelen. Het defensiebeleid is kabinets- politiek en daarbij speelt de minister van Buitenlandse Zaken mede een belangrijke rol, gelijk dat ook bij internationaal defen sie-overleg het geval is. Voorts speelt de Raad van Militaire Aangelegenheden, een college uit het kabinet en voorgezeten door minister Drees, een rol van betekenis op defensie-gebied, zodat de klacht als zou het nïet-benoemen van een staatssecretaris be horende tot de Partij van de Arbeid, aan deze partij op dit terrein te weinig invloed geven, niet gegrond is. Een staatssecre taris vervangt de minister in de gevallen, waarin deze het nodig oordeelt en volgens zijn aanwijzingen. Aldus heeft de Grondwet bepaald. Natuurlijk moet er nauwe samen werking tussen de staatssecretaris en de minister zijn. Bij de benoeming van de staatssecretaris van Oorlog heeft mede voorop gestaan bevordering van samenwer king met de industrie. Minister Schokking is ook in de naaste toekomst niet van plan een derde staatssecretaris benoemd te krij gen. Als de Generale Staf een te kostbare activiteit mocht ontwikkelen, dan zullen de secretarissen-generaal wel tegen te hoge begrotingscijfers waken. „Juist het feit, dat de nieuwe staatssecretaris van Oorlog de onafhankelijkheid van de Rotterdamse za kenman met zich meebrengt, is mij een waarborg", zo verklaarde de minister, „dat deze functionaris voldoende objectiviteit zal tonen om zelfstandig op te treden ten aanzien van generaal Kruis, met wie hij in militaire dienst in nauw contact heeft gestaan". Bij de regering bestaat de vaste wil om zich te houden aan het pas bekend ge maakte plan voor demobilisatie, waardoor de 7 December-divisie vóór Februari 1950 geheel terug zal zijn. Het ongeduld in dit opzicht is begrijpelijk, maar de zox-g voor de veiligheid vormt helaas een belangrijk beletsel voor versnelling van het tempo der repatriëring. De bewindsman erkende dat destijds de toezegging was gedaan de lichtingen 1941 1943 niet op te roepen. Thans is een beroep op deze lichtingen gedaan, haar morele ver plichting in te zien, althans aan de Natio nale Réserve deel te nemen. Voordat tot oproeping wordt overgegaan zal overleg met het parlement gepleegd worden. Over het eventueel inschakelen van hu manistische instellingen bij de geestelijke verzorging der militairen, zal mr. Schok king nog eens met zijn ambtgenoot In 't Veld praten. Met aantekening van het communistische „tegen" ging de begroting van Oorlog er door. De motie-Schoonenberg, inzake on middellijke demobilisatie van de 7 Decem ber-divisie werd met 313 stemmen ver worpen. Marine. 's Middags begon het debat over de be groting van Marine. Prof. Molenaar (V.V.D.) wilde weten of de aankondiging dat er een tweede vliegkampschip zal komen tevens betekent dat men een tweede smaldeel in het leven zal roepen. Welke plaats zal onze marine in de West-Europese samenwerking innemen, zo vroeg spreker, die vreesde dat zij daarin niet de rol te ver vullen krijgt, waarvoor zij volgens hem in aanmerking behoort te komen. Deze senator uitte verder zijn beduchtheid voor afbraak van het corps mariniers, voor welk corps hij grote waardering heeft. Nadat mr. Vixseboxse (C.H.) verkondigd had, dat er geen eenzijdig opgaan in de Noord- Atlantische belangengemeenschap mag zijn en dat de marine een nationale taak te ver richten heeft, betreurde de heer Van Adviseur Montgomery i Bij de behandeling van de begroting van j Oorlog in de Eerste Kamer vroeg de heer Schoonenberg (Comm.) aan minis- ter Schokking, of veldmaarschalk j i Montgomery hem soms geholpen had bij het samenstellen van de Memorie j j van Antwoord. „Veldmaarschalk Montgomery doet j niet anders dan Europa rondreizen om de ministers van Oorlog -te helpen met hun Memories van Antwoord" zei mi- nister Schokking. „XJ zult straks wel j merken, dat hij mij geen advies meer j heeft kunnen geven voor mijn dupliek. Hij is namelijk zo juist vertrokken". Als plaats voor de hernieuwde besprekin gen tussen de Grote Vier", die 23 Mei beginnen, is voorlopig de keus gevallen op het „Rose Marble" paleis te Parijs. Een definitieve beslissing is echter nog niet genomen. Dit gebouw is het eigendom van Anna Could, hertogin van Talleyrand die in de Verenigde Staten woonachtig is. Voorst tot Voorst (K.V.P.) het dat er nog geen vlootplan is. Met hem vond de heer A1 g r a (A.R.) dat men naar een har monisch plan moet blijven streven. Dezelf de afgevaardigde anders dan prof. Mole naar vond nog altijd Den Helder de beste vlootbasis. Ook hij was van mening dat. we niet al te zeer in het Engelse kielzog moe ten varen. Minister Schokking zei in zijn ant woord dat de schepen die in aanbouw zijn geschikt zijn voor elke taak waartoe de vloot geroepen zou kunnen worden. Het bouwprogramma blijft moeilijk voor een land, dat niet voldoende deviezen heeft. Welke de omvang in de naaste toekomst zal zijn, kan nu nog niet met zekerheid gezegd worden. Deze zomer zullen er oefe ningen in geallieerd verband gehouden worden, waaraan ook de „Tromp" zal deel nemen. In West-Europees verband zullen we zowel met schepen als met vliegtuigen een bijdrage moeten leveren in de Noord zee. Een vloot is tegenwoordig zo veelom vattend dat eigenlijk geen enkel land een harmonische vloot kan hebben. Mits men geen volmaaktheid wil najagen is de mi nister bereid aan de marine het vereiste materiaal te verschaffen. Nog altijd blijkt Den Helder de grootste voordelen als ma rine-basis te bezitten. De minister besloot met te verklaren dat het hem goéd had ge daan in deze Kamer zoveel waardering voor de marine te hebben geconstateerd. Hierna was het woord aan de staats secretaris van Marine, schout bij nacht Moorman, die betoogde dat ook in di toekomst onderzeeboten een nuttig bestrij- dingswapen zullen blijven. Volgens de staatssecretaris moeten wij de onderzeeërs niet gaan afschaffen. Aan de onderzeeboot- bestrijding kunnen we niet voldoende aarï- dacht besteden, doch we moeten een grens stellen aan het lenen bij onze bondgenoten. Daarom hebben we zelf een aantal moder ne onderzeeboten nodig. Mede met het oog op de ontwikkeling van het atoomwapen ligt de toekomst van de zeeman niet meer op, maar onder het water. Replicerend drong de heer Van Voorst tot Voorst op een vlootplan aan. Dat was volgens hem het uitgangspunt, ook wat betreft de -vraag of onderzeeboten daarin passen. Toen deze senator er op aandrong, geen onderzeeërs te bouwen vóór het vloot plan er zou zijn, verklaarde minister Schok king dat er aan het bescheiden plan niet getornd kan worden. Met aantekening van het communistische „tegen" nam de senaat de begroting van Marine zonder hoofdelijke stemming aan. DE ZAAK-VAN DER WAALS Werd Schreieder „gekocht" met de successen van het England-Spiel? Agenda voor Haarlem DONDERDAG 12 MEI Gein. Concertgebouw: Haarlems Christelijk Mannenkoor, concert 8 uur. Palace: „De piraat", 14 j„ 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Sensaties van 1948". IS j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Joe Palooka. kampioen", 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: „Zij winnen de slag", alie leeft., 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: ..De moordenaars zijn onder ons", 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een koninkrijk voor een huis", alle leeft., 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 13 MEI Restaurant Brinkmann. ledenvergadering HOV. 8 uur. Frans Hals Museum: Costuum- show Cruys Voorbergh. 8 uur. Bioscopen; Middag- en avondvoorstellingen. De behandeling voor de Bijzondere Raad van Cassatie van de zaak tegen Antonius van der Waals - waarvan wij in ons num mer van gisteren reeds het verhoor van verdachte publiceerden - heeft niet de ont hullingen gebracht waar het publiek blij kens de geweldige opkomst op had ge hoopt. Dat die onthullingen het England- Spiel hadden moeten betreffen staat wel vast, want de lange rij verraadzaken waar aan Van der Waals zich als V-Mann van Schreieder - ook volgens zijn eigen zeggen - heeft schuldig gemaakt, was reeds zo uit gebreid behandeld, dat, hoe afschuwelijk zij ook mag zijn, nauwelijks iets opzien barends verwacht kon worden. Toch bracht de zitting wat het England- Spiel betreft iets belangwekkends, te weten een nieuwe theorie van de verdedi ger van Van der "Waals, mr. G. Jonker. Weliswaar een theorie die eerder op hypo thetische gronden berust dan op aanwijs bare feiten, maar dan toch in ieder geval één die de kracht, van een zekere logica heeft, iets wat nauwelijks gezegd kan wor den van de hypothese opgesteld door de vorige verdediger van de verdachte, mr. Van der Starp, die deze heeft gepubliceerd zijn brochure „Démasqué der Vau- mannen", waarin hij stelt dat het „perfide Albion" niets meer of minder wenste dan het doen uitmoorden van de beste delen van ons volk, te weten de groepen die het verzet organiseerden. Opgeofferd? Mr. Jonker betoogde aan het eind van zijn pleidooi dat Schreieder, die als klein politie-mannetje in München was begonnen, één van de weinige elemen ten in het Reïchssicherheits-Hauptamt was, die te koop waren. Toen hij door dr. Harster naar Nederland werd ge haald, aldus mr. Jonker, heeft de Engelse Intelligence Service Schreie der gekocht met de successen van het England-Spiel. Zulks werpt geen blaam op de geallieerden en de agenten die hun leven gaven hebben geen zinne loos offer gebracht, want met het England-Spiel werd een bres geslagen in het Reichssicherheits-Hauptamt. Het al of niet wenselijke van zulk een stra tegie staat niet te onzer beoordeling, evenmin als het gerechtvaardigde van de commando-raid op Dieppe bijvoor beeld, waar de mannen die daar land den met grote waarschijnlijkheid kon den aannemen, dat zij niet terug zou den keren. Ziedaar de theorie, zoals zij, zich baserend op het feit dat een „penetratie-agent" suc cessen moet behalen om waarde te heb ben, voor het eerst in het openbaar werd ontwikkeld. Tevoren had mr. Jonker onderstreept, hoe moeilijk het is om in deze zaak een 'objectief oordeel te vellen, wanneer men het geestelijk klimaat van de spionnage, een spel zonder regels, niet kent. De enige getuige die het spel wel kent, Schreieder, had reden te over om zijn mond te hou den, omdat het in de toekomst levensge vaarlijk voor hem zou zijn, bekend te staan als iemand die voor de Engelsen heeft ge werkt. Nadat hij een veertiental formele cassa tie-middelen had aangevoerd, verzocht hij de Raad om de zaak-Van der Waals naar de instructie terug te wijzen om alsnog een zo objectief mogelijk onderzoek in te laten stellen, dat niet vertroebeld wordt door de methodes van de wilde jacht die op Van der Waals is gehouden en de enorme rucht baarheid die aan deze zaak voor de behan deling werd gegeven. In ieder geval strafbaar Nadat de Raad zich vijf minuten had teruggetrokken kwam de procureur-fiscaal, prof. mr. G. E. Langemeyer, aan het woord. Deze stelde dat het verraad van Van der Waals in zijn afzichtelijke frequen tie vast is komen te staan evenals de levensberoving van Van der Meer. Ook aan de juridische qualificatie kan niet worden getornd, ongeacht ten pleziere van wie het I verraad is geschied. Ook wanneer de uit- i roeiïngs-theorie van mr. van der Starp, waaraan prof. Langemeyer niet in het minst wenst te geloven, waar zou zijn, zou Van der Waals onverminderd strafbaar zijn. Hij noemde het England-Spiel een raadselachtige tragedie, 'die zeker moet worden onderzocht (dit geschiedt trouwens door de parlementaire enquête-commissie) maar dat hoeft niet te gebeuren bij de be handeling van deze zaak. Het feit dat de Engelsen Van der Waals na de bevrijding aanvankelijk naar Duitsland hebben ge bracht en dat niet als gevangene, achtte hij vreemd, maar daarom nog geen bewijs voor de stelling dat Van der Waals bij de I.S. in dienst zou zijn geweest, want waar om zou men hem dan naar Nederland terug hebben laten gaan, waar hij zijn mond wijd open kon doen. Dat Van der Waals mishandeld zou zijn, achtte de procureur fiscaal met het oog op hetgeen na de be vrijding met de politieke delinquenten is geschied, helaas niet uitgesloten, maar dat alles doet niets af aan het feit, dat. de ver oordeling van het Rotterdamse Hof zich baseerde op misdrijven die Van der Waals ook nu nog toegeeft, te hebben gepleegd. Geen verzachtende omstandigheden De vraag is nog slechts of het motief dat Van der Waals heeft geleid, reden zou kun nen zijn voor een verzachting van de straf. Hoewel Van der Waals tegenover Schreie der, die hem met één knip van zijn vingers had kunnen laten executeren, in een moei lijke positie was, kan zij geen excuus zijn voor het verraden van 83 mensen. Hij was van oordeel dat mr. Jonker met zijn theorie over het England-Spiel de nor men uit het oog had verloren. Een uitzen ding van misleide agenten die op zekere arrestatie moet uitlopen overschrijdt naar zijn mening alle grenzen. Hij verzocht de Raad de zaak niet naar de instructie terug te wijzen, omdat Van der Waals in deze onzekere tijden op alle mogelijke manieren tijdwinst probeert te halen en concludeerde tot verwerping van het beroep. De Raad zal over vier weken uitspraak doen. vestigt de aandacht op: Ter Laan, FOLKLORISTISCH WOORDENBOEK VAN NEDER. LAND en VLAAMS BELGIë in voorraad. Prijs 5.90 GROTE HOUTSTRAAT 100 - TEL. 13060 (Adv.) Entr'acte-muziek voor de Eerste Kamer Bij de behandeling van de begroting van het Departement van Oorlog in de Eerste Kamer heeft de heer Algra er Dinsdag voor gepleit een regiment de naam „Fries land" te geven. Ten bewijze, dat zulks ook historisch verantwoord is, voerde hij aan, dat in het verleden een regiment de naam „Oranje Friesland" heeft gedragen. Er bestaat zelfs een mars, die aan dat regi ment is opgedragen en een mars opgedra gen aan de jonge Prins van Friesland. De heer Algra bood de minister van' Oorlog exemplaren daarvan aan. Minister Schokking heeft zich in ver binding gesteld met de Koninklijke Mili taire Kapel, die een der marsen in de bi bliotheek bleek te hebben. Woensdagmiddag, tijdens de pauze der vergadering van de Eerste Kamer, heeft de Koninklijke Militaire Kapel onder lei ding van kapitein Rocus van Yperen beide marsen voor het gebouw van de Eerste Kamer op het Binnenhof uitgevoerd. Afhalen distributiebescheiden Vrijdag 13 Mei is het in Haarlem (Vlees hal) de beurt voor het afhalen van distribu tiebescheiden aan Ce tot en met Da en in Aerdenhout (Gemeente-kwekerij) aan de letters R tot en met U. Rimboekisten-actie van de NiWIN De NIWIN is op 1 Mei een nieuwe actie begonnen. Speciaal ten behoeve van de mi litairen op de buitenposten in Indonesië. Men wil in twee maanden tijds ƒ420.000 inzamelen, die nodig zijn om 1000 „rimboe- kisten" te kunnen versturen. Deze kisten bevatten een koffergramofoon met 25 pla ten, drie gecombineerde dam-, schaak- en dominospelen, een boek over hersengym nastiek, een voetbal met extra binnenbal, een volleybal met extra binnenbal, een badmintonspel, een tafeltennis-set, een monopolyspel, een strategospel, een voet- balpomp en een gasoline-lamp. Reeds zijn vijf kisten naar Indonesië ge stuurd. Propaganda-avond van de W.F.B. te Zandvoor! De wereldfederalisten-bewegmg, a .'deling Zandvoort hield voor een kfeine honderd aanwezigen Woensdagavond in gebouw „Ons Huis" een propaganda-avond. die ge opend werd door de voorzitter der Zand- voortse afdeling, de heer Hogenes. De heer Henk Bakker hield een bezielende propa- gandarede, waarin hij doel en sti-even der beweging op duidelijke wijze uiteenzette, er op wijzend, dat slechts federale wereld regering oorlog kan voorkomen. Daarna vertoonde men een drietal films, waarin we achtereenvolgens zagen: Londen onder het bombardement der V-wapens. „Bevrijde slaven", beelden gevend uit werk- en con centratiekampen in Duitsland tijdens de oorlog; en de UNO-film over de eerste As semblee in Londen, waar premier Attlee op 10 Januari 1946 voor vertegenwoordigers van 54 landen voor het eerst over een ver enigde wereldregering sprak. Na de pauze vertoonde men de sugges tieve film „One world or none" waarin de verschrikkingen van de absolute wapens, waaronder de atoombom eep voorname plaats inneemt, op realistische wijze wor den weergegeven. Het slotwoord werd gesproken door de heer P. F. Kremevs, die opwékte tot aan sluiting bij de Wereldfederalisten Bewe ging, juist in Zanclvoort, waar voor deze beweging in de seizoentijd zo veel te doen valt. Het Nieuwsblad voor Sumatra schrijft over het aftreden van dr. Beel, dat het voornaamste bezwaar van dr. Beel gericht is tegen artikel 4 van de overeenkomst van 7 Mei door hetwelk „de Nederlandse rege ring de bevolking van de bevrijde gebieden op Sumatra in de steek laat en de positie van de federalen verzwakt". Het Nieuwsblad vervolgt „Het is voor de regering dan ook geen figuur, wanneer men eerst de bevolking van een bepaald systeem bevrijdt, verklarend, dat dit een terroristisch en corrupt systeem is, om aan nauwelijks twintig weken later te komen vertellen, dat men een eventuele terug keer van dat systeem op zijn zachtst gezegd niet zal tegengaan. Dit is voor een eerlijk man een beschamende situatie en aange zien dr. Beel een hoogst eerlijk man is, komt het ons logisch voor, dat hij deze con sequentie getrokken heeft". Over de per soon van dr. Beel schrijft het Nieuws blad, dat hij zich reeds in brede kring ver trouwen verworven heeft, dat hij zich snel in de werkelijkheid der omstandigheden heeft ingeleefd en dat hij karakter en stijl vertoonde. Hij was geen handig politicus, daarvoor bezat hij misschien te veel dood gewone burgerlijke eerlijkheid, aldus het Nieuwsblad. Merdeka Het republikeinse dagblad Merdeka schrijft, dat het in het belang van de uit voering van de bereikte overeenkomst beter is, dat dr. Beel tot deze stap over ging dan dat hij in functie bleef, terwijl hij zijn eigen politieke standpunt niet zou kun nen aanpassen. Het blad schrijft, dat dr. Beel van mening was, dat de republiek dood was na 10 December. Het bleek echter later anders. De republiek was na 19 De cember evenmin dood als na de slag van 21 Juni 1947, hetgeen in de jongste over eenkomst erkend wordt door de Neder landse delegatie. Uiteraard kon dr. Beel dit niet zonder meer accepteren, omdat hij zich verantwoordelijk voelt voor de door hem gevoerde politiek. Merdeka heeft voorts in vooraanstaande republikeinse kringen de opmerking ver nomen, dat de gevolgen van de jongste overeenkomst in enkele opzichten dezelfde tendens vertonen als de gevolgen van Ling- gadjati. In de republiek had Linggadjati het decreet nummer 6 van Soekarno, waar bij het aantal zetels van het voorlopig repu blikeins parlement aanmerkelijk werd ver hoogd met het oog op de behandeling van de overeenkomst van Linggadjati, tot ge volg, terwijl ook de Nederlandse comissie- generaal zich geplaatst zag tegenover reac- tionnaire groepen. De huidige overeen komst zal in menig opzicht hetzelfde lot ondergaan. Hoewel genoemde kringen meenden, dat Soekarno en Hatta genoeg invloed zullen hebben om de moeilijkheden te boven te komen, kan voorspeld worden, dat zij vooreerst voor oppositie zullen ko men te staan. Het blad zegt, dat de Neder landse delegatie tegenover dezelfde moei lijkheden zal komen te slaan door oppositie van groepen in Batavia en Den Haag. iieuwe Uitgaven "olkloristisch woordenboek door 'v ter Laan. <G. B. van Goor Zo nen's uitgeversmij. N.V., Den Haag). Misschien weet u, dat balkenbrij eigenlijk geen brij. maar een vaste spijs is, die in Gel derland bereid wordt uit meel in worstkook- nat. met anijszaad, krenten, kaantjes en nagelgruis en hoogstwaarschijnlijk is het u bekend, dat met de hondsdagen de periode van 19 Juli tot 19 Augustus wordt aangeduid, doch indien een opinie-onderzoek' zou wor den gehouden hoeveel Nederlanders weten waaraan die benaming is ontleend, zou on omstotelijk blijken hoe weinig wij nog rnaar van de folklore van ons land afweten. Gelukkig is daar nu hel „Folkloristisch woordenboek van Nederland en Vlaams België" verschenen dat ons inlicht niet alleen omtrent de herkomst der hondsdagen, maar ook over de betekenis van het Sint Elmus- vuur, het Jezusbrood, de koolhoebel. het lijkenvlammetje, het Nieuwjaarzingen, het pim pam poentje. Hartjesdag, vallende ster ren en nog bijna achtduizend andere begrip pen uit het Nederlandse volksleven meer. Wanneer men dit ruim vijfhonderd pagina's tellende naslagwerk doorbladert, komt men toch wel onweerstaanbaar onder de indruk van de belezenheid, de parate kennis en de veelzijdige belangstelling die de samenstel ler, de bekende vroegere burgemeester van Zaandam K. ter Laan, ten opzichte van alle gebieden van de volkskunde aan de dag legde. Volkskunde kan men onderscheiden in de zeden en gebruiken bij geboorte, huwelijk en dood, zij de feesten van het jaar, bij eten en drinken, bij vermakelijkheden en spel en al deze gewoonten variëren weer naar de klasse of stand waarvoor zij gelden; daar is voorts het volksgeloof met zijn toverij, zijn heksen en zijn spoken, daar zijn de volks verhalen. de volksmuziek, de volkskunst, de volkswetenschap met zijn vaak wonderlijke theorieën op het gebied van geneeskunde er zijn in het „Folkloristisch woordenboek" heel wat onsmakelijke huismiddeltjes te vinden! en weersvoorspellingen en ten slotte is er de volkstaal, zich uitende in spreuken en spreekwoorden, rijmen, raad sels en versjes. De belangstelling voor de volkskunde de wetenschap van het wezen en de groei van de volksaard, zoals Ter Laan haar noemt neemt toe en dit „Folkloristisch woorden boek" kan ons voortreffelijk helpen dit nog vrijwel braak liggende terrein te ontginnen. Daarbij is vooral de litteratuuropgave be langrijk. evenals de vele gegevens over de pioniers der folklore. Zoals net een goed encyclopaedist betaamt, houdt ook de heer Ter Laan die trouwens dergelijke werken voor aardrijkskunde, geschiedenis en letter kunde op zijn naam heeft staan zich aan bevolen voor aanvullingen en verbeteringen. Woensdagavond kwamen in „Het Wapen van Heemstede" onder voorzitterschap van de heer D. Schoenmaker vrijwel alle melk handelaren te Heemstede bijeen om de voorgenomen melksanering te bespreken. Het bestuur had ter voorlichting de heren G. de Boer en J. Grandiek uit Alkmaar uit genodigd en na een inleidend woord van de voorzitter nam als eerste de heer G. de Boer het woord. Deze gaf een uiteenzetting van de redenen waarom men te Alkmaar er toe was overgegaan in gezamenlijk over leg de melkverkoop zowel aan huis als in de winkel aan bepaalde maatregelen te onderwerpen en toonde aan dat dit niet alleen in het belang van het publiek is doch zeker niet minder in het belang van de han delaar of slijter, zoals men hem wil noemen. De heer De Boer gaf niet alleen een duide lijke uiteenzetting van de organisatie maar ook van de ondervonden moeilijkheden die niet zozeer van dc kant van het publiek kwamen als wel van de zijde van sommige melkhandelaren zelf, die niet altijd een juist begrip toonden voor hun eigen be langen. Duidelijk toonde spreker aan dat de tegenwoordige winstmarge de oneconomi sche werkwijze waarbij men bijna een ge hele dag nodig heeft om een aantal klan ten te bedienen zonder sanering niet toe laat. Door middel van sanering kan men Op Schiphol arriveerde gisteren het op perhoofd der Mohawk-indianen in Brits- Columbia, het „Hollend Hert". Hij zal een kort bezoek aan ons land brengen.. INDEXCIJFER VAN GROOTHANDELS PRIJZEN GEDAALD Het door het Centraal Bureau voor de Statistiek op basis 1938-'39 berekende in dexcijfers voor groothandelsprijzen over Maart 1949 vertoont ten opzichte van Februari een daling van 0.3 pet. Bij de voedingsmiddelen deden zich enige prijs veranderingen voor, welke elkaar echter geheel compenseerden. Het indexcijfer voor de grond- én hulp stoffen daalde met 0.5 pet. Bij de afgewerkte producten traden enige prijsstijgingen op, onder andere voor glas, aardewerk en leder, waartegenover prijsdalingen stonden voor gefabriceerde levensmiddelen, papier en textiel. Deze prijsstijgingen en -dalingen resulteerden in een daling van het indexcijfer voor af gewerkte producten van 0.7 pet. Na besprekingen die acht maanden duurden, is in Bonn dc nieuwe grondwet voor West-Duitsland aangenomen. Dr. Theophil Kaufmann (rechts) en dr. Robert Lehr, beiden leden van de Christelijk Democratische partij, stemden vóór. Verenigde melkhandelaren vergaderden een veel groter aantal klanten in veel kor ter tijd bedienen, zodat men ook minder personeel nodig heeft en meer aandacht aan zijn bedrijf lean schenken. Het enige zij het tijdelijke bezwaar is dat de rayon- of straatbediening volgens de sanering een grotere inspanning vraagt van de bezorger, zodat het in het begin even vermoeiender is. Daaraan raakt men echter spoedig gewend. Over de medewerking van het publiek was spreker, wat betreft Alk maar, zeer tevreden en hij twijfelde er niet aan, of deze zal ook te Heemstede zeer goed zijn. Natuurlijk zal men er enkele mensen bij vinden die beslist geen andere melk- leverancier wensen, doch wanneer deze voor het feit staan, dat zij dan de nodige melk moeten halen, verandert dat gauw genoeg. Overal waar de sanering is inge voerd, waren deze bezwaren binnen enkele weken opgelost en de toestand is momenteel te Alkmaar zo, dat noch publiek, noch melkhandelaren de vroegere wijze van melkverkoop terug wensen. Daarna gaf de heer De Boer een tech nische uiteenzetting omtrent de wijkver- deling en wees er op. dat ook de standaar- disatiebedrijven volledig medewerken door het verstrekken van gegevens omtrent de verkoop van de slijters. Verder bracht hij onder de aandacht van zijn gehoor, dat, ook wanneer er handelaren mochten zijn die het contract niet wensen te tekenen, er bij de verdeling toch met hen-rekening gehou den moet worden en zij dus de beschikking kunnen krijgen over een wijk. Blijft echter de melkhandelaar in zijn weigering volharden dan zal, met ingang van de datum waarop de sanering is vast gesteld, de nieuwe wijk van de onwillige door een reserveloper worden bediend en het gevolg daarvan zal zijn de ervaring te Alkmaar heeft het bewezen dat de onwillige binnen enkele weken op de „dwa lingen zijns weegs" terugkeert. Hij krijgt dan de voor hem bestemde wijk, maar dan onder speciale condities. Tenslotte merkte de heer De Boer op, dat er, behalve de saneringscommissie nog twee andere commissies behoren te worden in gesteld, een commissie voor onderzoek van klachten uit het publiek, en een commissie van beroep waar de betrokken melkhande laar die niet tevreden is met een ontvangen reprimande of iets dergelijks in hoger be roep kan gaan. In de eerste commissie be horen leden van vrouwenorganisaties te zitten, in de tweede vooraanstaande per sonen uit de gemeente, zodat beide groepen vertrouwen kunnen geven. Daarna sprak de heer J. Grandiek, die in het bijzonder de financiële resultaten van de sanering besprak en er op wees dat met alle factoren, ook bijvoorbeeld nieuwe woningbouw of massale onbewoonbaarver- klaring van woningen, rekening is gehou den. Na deze toespraken kwamen vele vragen los, doch alle vragenstellers werden tot hun voldoening beantwoord. Voorzitter Schoenmaker dankte onder luid applaus de beide sprekers voor hun komst en de wijze waarop zij deze aange legenheid hadden besproken. Met een dankwoord aan de aanwezigen voor de grote opkomst werd tegen twaalf uur de vergadering door de voorzitter ge sloten. JHR. MR. W. E. VAN PANHUIYS Naar het A.N.P. verneemt, ligt het in de bedoeling jhr. mr. W. E. van Panhuys toe te voegen aan de Nederlandse Militaire Missie in België als consul-generaal in algemene dienst. Jhr. Van Panhuys was tijdens de oorlog gezantschapsraad te Ma drid. Sinds het najaar van 1947 was hij op nonactief, in afwachting van het op Spanje en Portugal betrekking hebbende onderzoek der commissie-Cleveringa.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5