MINOR c 3 Vrije of geleide economie in de toekomstige Unie Hitiers bronzen „Uebermenschen" werden in Moskou omgesmolten De samenhang der factoren voor het economisch herstel Vraag SüépÊo rati der VSugt Nederlandse verliezen in Indonesië C WereldnieuwsJ ZATERDAG 14 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Economisch Benelux-congres Algehele vrijheid kan tot crisis leiden In de grote zaal van het raadhuis der stad Luxemburg werd Vrijdag en heden het jaarlijkse economische Benelux-con gres gehouden van het comité Benelux. De organisatie voor het congres was dit jaar toevertrouwd aan de afdeling Luxemburg van genoemd comité. Op de plenaire openingsbijeenkomst van het congres hielden twee deskundigen een inleiding over „De gerichte économie". Als inleider voor België trad hierbij op pro fessor F. Baudhuin en als inleider voor Nederland professor dr. J. Tinbergen, di recteur van het Nationaal Planbureau te 's-Gravenhage. Professor Baudhuin wees er in zijn inlei ding op dat het verschil van mening, dat- de oorzaak is van het tegenover elkander staan van de voorstanders van een geleide economie en van de voorstanders van een meer liberale economie, minder eenvoudig is dan men zich gewoonlijk voorstelt. Men kan er namelijk niet van uitgaan de vol- ledige vrijheid in het economische leven te stellen tegenover een volledig stelsel van geleide economie. De voorstanders van beide stelsel zijn veeleer aldus spreker van elkander gescheiden door een verschil van beginsel. De aanhangers van het systeem van volle dige vrijheid beweren, dat de staat de voorwaarden moet scheppen waaronder het particulier initiatief tot uiting moet komen, de voorstanders van de geleide economie zijn de mening toegedaan, dat een voortdurend ingrijpen van de staat in elke sector van het economische leven noodzakelijk is ten bate van het algemeen welzijn. De Belgen sluiten zich, volgens professor Baudhuin, over het algemeen aan bij de eerste groep, doch wensen wel dat de staat zorg draagt voor het monetair evenwicht en bovendien in normale tijdsomstandig heden een prijsniveau vaststelt, dat vrij is van inflatie en deflatie. De Belgische voorstanders van vrijheid op economisch terrein vrezen de bureau cratie en de willekeurige politiek, welke de gevolgen zijn van de geleide economie. De Belgische openbare mening wenst, vol gens professor Baudhuin, dat de economi sche politiek van de Benelux zich volgens de hierboven aangegeven lijn zal ontwik kelen. Er moet een eerlijke concurrentie tot stand komen en de laatste reglemente ringen moeten worden afgeschaft. Tenslotte betoogde spreker dat de han delspolitiek van de Benelux moet uitgaan van de behoeften van de Europese econo mische unie. Middenweg. Prof. dr. J. Tinbergen, sprekend als in leider voor Nederland, vertolkte de mening „dat nog algehele vrijheid nog een vol ledig overheidsingrijpen de geschikste economische poitiek voor de Beneluxlan- den vormt. Het heeft derhalve slechts zin de graad van leiding of vrijheid te bespre ken, welke men wenst of mag verwachten. Deze graad van vrijheid is aan de ene- kant afhankelijk van factoren buitenaf, die de Beneluxlanden niet kunnen beïnvloeden en aan de andere kant van elementen hun ner interne economische politiek, waarover De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. 8.00, 13.00, 18.00, 20,00, 23.00 uur Nieuws. 8.15 Concerto grosso, Vivaldi. 8.30 Platteland. 8.40 Lichte klanken. 9.10 Postduiven. 9.15 Ge vraagde platen. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Meester-trio. 10.30 Briefgeheim. 10.50 Fiere- fluiters. 11.15 Cabaret. 12.00 Vergeelde parti turen. 12.30 Zondagclub. 12.40 Melodie en rhythme. 13.30 „Kapitein Brassbound's be kering", luisterspel. 16.20 Platen. 16.30 Sport. 17.00 Meisjeskoor. 17.20 Slavische mars, Tsjaikofsky. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Ronde van Nederland. 18.15 Boekbespreking. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Kinderdienst. 19.30 Bij belvertelling voor de jeugd. 20.05 Reportage. 20.15 Walsen. 20.45 „Felix en Jolande" luis terspel. 21.20 Speeldoos. 21.45 Hersengym nastiek. 22.15 Kamerorkest onder André Rieu, met Mary Bothwell, sopraan. Werken van Schubert, Wolf, Pierné, Cimara en Bar- tok. 23.35 Skymasters. HILVERSUM II, 414.5 M. 8.00, 9.30. 13.00. 19.30, 23.00 uur Nieuws. 8.15 Fragmenten uit Grieg's „Peer Gynt"-suite. 8.25 Hoogmis. 9.45 Platen. 10.00 Kerkdienst. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.15 Beantwoording van vragen. 12.40 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.45 Uit het Boek der boeken. 14.00 „De Schipbreuk", Wagenaar. 15.00 „Om Java's toekomst". 15.10 Weens programma. 16.10 Reportage BW—VSV. 16.25 Vespers. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Platen. 18.45 Frans orkest. 19.15 Ds. A. K. Straatsma. 19.50 Boek bespreking. 20.05 Gewone man. 20.12 „Uit en thuis", gevarieerd programma, 22.37 Actua liteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Symphonie no. 5 in e, Dvorak. BLOEMEND AAL, 245.4 M. 9.00. 10.30 en 15.45 Kerkdiensten uit de Geref. Kerk te Bloem endaal. Voorganger dr. J. L. Koole van Bloemendaal. Maandag 7 00 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 23.00 uur Nieuws. 7.15' Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.18 Frans pro gramma. 10.00 Voor ouden van dagen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de Vrouw. 10.45 Voor zieken. 11.30 Sopraan en piano. 11.40 Voordracht. 12.00 Ramblers. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.38 Cor Steyn, orgel. 13.20 Orkest Malando. 13.50 Zangplaten- 14.00 Kwartet no. 21 in A, Mozart. 14.30 „Tussen hemel en aarde". 14.45 Het lied van de klok, d' Indy. 15.45 Klank beeld. 16.45 Accordeola. 17.00 Voor kleuters. 17.30 Accordeola. 17.45 Overzeese Kroniek. 18.20 Kwartet Benny Goodman. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Industrialisatie. 19.15 Pauline Aubert, clavecimbel. 19.45 „Nederland ter haringvangst". 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Bekende melodieën. 2050 Ducdalf. 21.10 Radio Philharmonisch Orkest onder Albert van Raalte, met Adriaan Bonsel, fluit. Men delssohn, Mozart (concert voor fluit en or kest), Saint-Saëns. 22.10 Benelux. 22.25 Caba ret.. 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Vioolsonate no. 9, Beethoven. 8.45 platen. 9.15 Voor jonge zieken. 9.35 Symphonisch concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Strijkkwar tet. 11.20 Boekfragment. 11.40 Zangrecital. 12.10 Musette-klanken. 12.30 Land- en tuin bouw. 12.33 Metropole-orkest. 13.15 Koor. 13.45 Octet voor blazers, Strawinsky, 14.00 Schoolradio. 14.35 Geestelijke barokmuziek. 15.05 Balletmuziek. 15.30 Alice Heksch, piar.o. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Petite suite. Debussy. 17.00 Voor kleuters. 17.15 School- zangwedstrijd. 18.15 Sport. 18.30 Gevraagde platen 19.15 Boekbespreking. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Prikkebeen. 20.15 Promenade- •orkest. 21.00 Noordoostpolder. 21.20 Feike Asma, orgel, Bach-programrna. 22.00 Hol lands Strijkorkest. 22.45 Overdenking, 23.15 Operette-muzielc, zij in vrijheid kunnen beslissen. Voor zover er bijvoorbeeld voor bepaalde grondstoffen op de wereldmarkt regelingen .bestaan,, moet Benelux deze aanvaarden. Nochtans moet men niet vergeten, dat een algehele vrijheid tot crises kan leiden en evenzeer tot een onaanvaardbare sociale ongelijkheid. De economische wetenschap heeft zich reeds sedert lange tijd bezig ge houden met het bestuderen van de mid delen om de conjunctuurbeweging te ver zachten. Zij is daarbij tot de vrijwel alge meen aanvaarde overtuiging gekomen dat een compenserende uitgaven- en belasting- politiek het meest doeltreffende middel vormt. De sociale ongelijkheid kan worden be perkt door een politiek van progressieve belastingen, als ook door een stelsel van sociale verzekeringen. Het zal nodig zijn, teneinde een kunstmatig scheeftrekken van de structuur van de Beneluxlanden te voorkomen, de belastingstelsels en de so ciale voorzieningen zoveel mogelijk uniform te maken. Dit zou noodzakelijkerwijs een coördinatie van de politiek der gemeenten en provinciën met zich mede brengen, bij voorbeeld. voor wat betreft de uitvoering van openbare werken". Middenstand en Benelux. Over de middenstand en de Benelux werd het woord gevoerd door drs. H. L. Jansen, secretaris van de bedrijfsgroep détailhandel te 's-Gravenhage. Deze wees er op, dat de 'economische unie de aandacht van het middenstands bedrijfsleven vordert omdat: a. verschillende takken van winkelbedrijf ernstige nadelen zouden kunnen on dervinden, tenzij zij met het oog op voorzieningstekorten voor de openstel ling der grenzen afdoende worden be voorraad en in de distributie der goe deren worden vrijgelaten. b. de vergroting van de binnenlandse markt voor hun inkopen gewijzigde verhoudingen in het leven roept met de daaruit voortvloeiende eisen van aanpassing. Wat de unificatie van fiscale en sociale voorschriften betreft, deze levert vrijwel geen bijzondere vraagstukken op voor de middenstand, al zal het wegvallen van de heffing van omzetbelasting in Nederland bij de détailhandel een voor deze groep zeer aanvaardbare vereenvoudiging van administratie vormen. In België bestaat tot dusverre op het gebied van de bedrijfsuitoefening en vesti ging in de sectoren, waar de middenstand pleegt werkzaam te zijn, de grootst moge lijke vrijheid. Slechts in'enkele takken van bedrijf zijn bepaalde beperkende bepalin gen bij de vestiging van kracht (bakkerij, slagerij). In Nederland daarentegen is de vrijheid van vestiging door wettelijke maatregelen ingeperkt voor vrijwel het gehele terrein van middenstandsbedrijf. Ook Luxemburg kent zekere, zij het min der, vergaande binding. Theoretisch leidt deze situatie tot de bijzondere moeilijkheid, dat het reeds zo zwaar bezette midden standsbedrijf in België vrijelijk kan wor den bestreden vanuit Nederland en Luxem burg, terwijl omgekeerd voor Belgen en m-. -i Vrijdagmiddag stak de minister van OnderwijsKunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Ruttën de eerste spade in de grond op het terrein aan de Twee Molentjeskade te Delft, waar een negental woonbarakken bestemd voor de Delftse Studenten gebouwd zal worden. Het ligt in de bedoeling dat de studenten hieraan zelf mee zullen werken. Versterking van cultureel contact binnen de Westelijke Alliantie BRUSSEL, 13 Mei (Reuter). Na drie dagen van beraadslagingen is Vrijdagavond te Brussel door vertegenwoordigers van de statenleden der Westelijke Alliantie, over eenstemming bereikt over een ontwerp programma betreffende de versterking van de culturele betrekkingen tussen de vijf landen. Het ontwerp zal nü aan de betrok ken regeringen ter goedkeuring worden voorgelegd. Naar verluidt wordt in het ontwerp programma het volgende voorgesteld: 1. Er zal voortdürend contact bestaan tussen autoriteiten op onderwijsgebied dei- vijf Westelijke landen, die geregeld bijeen komsten zullen houden. 2. Er zal een uitwisseling plaats vinden van professoren, die aan universiteiten in hun landen colleges geven. 3. Er zal samenwerking tot stand wor den gebracht tussen de omroep-verenigin gen in de vijf landen en worden gestreefd naar het organiseren van gemeenschappe lijke uitzendingen. 4. Er zullen films en nieuwsopnamen speciaal op onderwijsgebied worden uitge wisseld. Eisler gaat naar Polen Een speciale beambte van Scotland Yard efi een lid van de staf van de Amerikaanse ambassade te Londen zullen zich in een barkas van Southampton uit naar het eiland Wight begeven, teneinde Gerhard Eisler, „Amerika's communist nummer 1", die zich aan boord van het Poolse schip „Batory" bevindt, te ondervragen. Eisler was in de Verenigde Staten tegen betaling van borgtocht op vrije voeten gesteld, han gende het opnieuw voorkomen van zijn zaak in hoger beroep. In eerste instantie was hij schuldig verklaard aan „gebrek aan eerbied, voor het Amerikaanse Con gres" en het „overtreden van Amerikaanse voorschriften in verband met het verstrek ken van paspoorten." Volgens te New York ontvangen radio grafische berichten is de. gezagvoerder van de „Batory" voornemens Eisler naar Polen te brengen. Amerikaanse politie-autoriteiten hadden hun Britse collega's verzocht Eisler te Southampton van boord te halen, doch dit is niet mogelijk, daar de „Batory" deze haven thans niet zal aandoen. Luxemburgers de vestiging in het Neder landse middenstandsbedrijf aan vrij ver gaande eisen is gebonden. Voor deze moei lijkheid zal een oplossing moeten worden gevonden. In België zijn zeer belangrijke groepen onder de middenstand ervan overtuigd, dat een blijvende verbetering in het midden standsbedrijf daar te lande in belangrijke mate moet worden verkregen door het tot stand brengen van vestigingsvoorschriften. Het ligt dus voor de hand, dat het verschil lean worden overbrugd door een wettelijke regeling van de vestiging ook in België. Tenslotte betoogde spreker, dat voor een aantal middenstandsbedrijfstakken moei lijkheden zullen ontstaan met het door breken van de regelende invloed van ort- dernemersovereenkomsten door het vrije verkeer van de economische unie. Op deze moeilijkheden moet het bedrijfsleven wor den voorbereid, er moeten oplossingen wor den gezocht door bedrijfstaksgewijze over leg tussen de organisaties in de drie landen. Enorme Russische monumenten in Berlijn (Van onze correspondent in Berlijn) Op 8 Mei, de „dag der Duitse capitula tie", hebben de Russen in hun Berlijnse sector in het Treptower park een begraaf plaats ter ere van de gesneuvelde helden der Sovjet-Unie geopend. De dodenakker draagt tegelijkertijd het karakter van een oorlogsmonument. Twee 15 meter hoge gevaarten van rood graniet, in de vorm van neerhangende vlaggen, flankeren de ingang tot de be graafplaats, waar in drie massagraven 7000 soldaten van het Russische leger, gevallen in de strijd om Berlijn, hun laatste rust plaats hebben gevonden. Voor de ingang treurt een stenen vrouwenfiguur: „Moe dertje Rusland". Aan het andere eind houdt op een rond voetstuk een 13 meter hoge bronzen soldaat, op de linker arm een kind, in de rechter hand een zwaard, de wacht. Enige duizenden, uitsluitend persoonlijk uitgenodigde Russen en prominente Duitse communisten woonden de plechtigheid van de inwijding bij en met moeite konden zich enkele buitenlandse journalisten toegang verschaffen. Aan de ingang werden zij door een Russisch officier met keurige witte handschoenen, tegengehouden en slechts nadat zij er hem van hadden overtuigd, dat zij niet Engelsen, maar Denen en Neder landers waren, kregen zij toestemming zich in de stoet te scharen. Na generaal Kotikof, de Sovjet-Russische stadscommandant en enkele andere Rus sische woordvoerders, sprak de vertegen woordiger der Eenheidspartij, Grotewohl. Van de vroegere bondgenoten ontbrak ieder spoor. Geen Amerikaanse, Engelse of Franse uniform was te ontdekken en de genen, die aan de mogelijkheid hadden ge dacht dat de naar Berlijn gekomen Britse minister van Buitenlandse Zaken Bevin zijn vroegere krijgsmakkers in de strijd tegen het fascisme door een persoonlijk bezoek zou eren, werden in hun verwach tingen teleurgesteld. Twee jaar lang hebben duizend arbeiders aan het monument gewerkt. Alle heelgeble- ven stenen plagen van de Wilhelmplatz en het marmer uit de verwoeste rijkskanselarij 18de Depötbataljon een dag weer in Haarlem Het bestuur van de club „18e Depötbatal jon Haarlem 19391940" is voornemens op Zaterdag 27 Augustus inhet Krelagehuis te Haarlem een herdenkingsbijeenkomst te organiseren naar aanleiding van het feit, dat het dan tien jaar geleden zal zijn dat het werd gemobiliseerd. Het ligt in de bedoeling dan tevens het mobilisatie-oor- logskruis uit te reiken aan hen, die daar voor .in aanmerking-komen. De uitreiking zal worden verricht dooi* de oud-depöt-. commandant majoor b. d. J. J. Koopman, zijn er voor gebruikt. De bronzen beelden, die aan weerskanten van de statietrap naar de ontvangstzaal van Adolf Hitler het ideaal van de weerbare Duitse man voorstelden, werden te Moskou gesmolten en uit het brons werd het beeld van de Russische sol daat gegoten. Daarmee wil Rusland de ver nietiging van het Duitse Nazidom symbo liseren. Berlijn, dat nu in het Oosten een Russi sche erebegraafplaats en in het Westen, in de Tiergarten, een Russisch overwinnings monument heeft, vraagt zich af of deze imposante Russische monumenten de wil der Oostelijke bezetters om te blijven, waar ze eenmaal zijn, wensen uit te drukken, dan wel of zij bedoeld zijn het Duitse volk ook na de aftocht der bezetters te herinne ren aan de wapenfeiten van het Russische leger. De vraag heeft in de laatste tijd weer nieuwe actualiteit gekregen. De Russische politiek is ondoorzichtig en heeft al eens eerder voor verrassingen gezorgd. Men acht het in Duitse en buitenlandse kringen te Berlijn niet uitgesloten, dat Moskou op de aanstaande conferentie te Parijs de ontruiming van heel Duitsland door de vreemde bezettingstroepen zal voor stellen. Effecten- en Geldmarkt Het probleem van de industrialisatie houdt de gemoederen op en om de beurs voortdurend bezig. Minister Van den Brink heeft er dezer dagen nog eens weer op gewezen dat de gunstige bevolkingsont wikkeling in ons land, getuigend van le venskracht en levenswil, ons de zware ver plichting oplegt voor ongeveer 40.000 jonge mensen jaarlijks een plaats in het bedrijfs leven te zoeken. En het is deze uiterst moeilijke opgaaf die, ondanks alle bezwa ren welke er aan verbonden zijn, noopt tot verdere industrialisatie, omdat de wereld en met name de V. S. aan meer landbouw producten geen behoefte hebben. De tarwe oogst in laatstgenoemd land zal naar ver wacht wordt, dit jaar een record opleveren en voor de Europese èxport naar de V. S. zullen dus in hoofdzaak industriële pro ducten in aanmerking komen. De totale import van dit land bedroeg in 148 ruim 7 milliard dollar, zijnde reeds 23 meer dan in 1947, maar volgens een raming van het Amerikaanse, ministerie van Handel zal die import in 1952 en 1953 tot 10 milliard dollar kunnen stijgen. Het inkomen per hoofd van de bevolking is in de V. S. uitgedrukt in goederen, thans pl.m. 50 groter dan in 1937 en hierdoor zijn nieuwe afzetmogelijkheden en verbruiks- gewoonten ontstaan. Van deze omstandigheid zullen ook de West-Europese landen moeten profiteren door de export naar de V. S. te verhogen, waartoe Engeland reeds een organisatie voor markt-onderzoek in het leven heeft geroepen, de zogenaamde „Operatie Co lumbus". De onlangs afgetreden vertegen woordiger van de E.C.A.-missie voor Ne derland, dr. Allan- Valentine, heeft er her haaldelijk op gewezen dat ook de Neder landse exporteurs niet voldoende aandacht besteedden aan de Amerikaanse verkoop- en emballagetechniek en meer moeite moe ten doen om vast te stellen voor welke producten de Amerikaanse consumenten belangstélling hebben. Ook in het jaar verslag van de Herstelbank wordt er op gewezen dat men op het punt van systema tische Amerikaanse marktanalyse ten on zent te kort schiet en daardoor de ont plooiing van oude en nieuwe industrieën belemmert. Een ander aspect van de industrialisatie is dat der financiering, waarvoor volgens het Nationaal Budget 1948 voor de industrie een 800 millioen gulden per jaar nodig is, waarvan naar raming 340 millioen door zelffinanciering werd verkregen. Wordt jaarlijks voor een bedrag van 800 millioen in de industrie geïnvesteerd, dan is daar mee ook voldaan aan de door minister Van den Brink gestelde eis om 40.000 jonge mensen in het bedrijfsleven te werk te kunnen stellen, wijl volgens genoemde be windsman voor een arbeider 18.000 gulden moet worden geïnvesteerd. De directie van de Herstelbank meent dat Nederland zijn pogingen tot industrialisatie zelfs in geforceerd tempo zal moeten voort zetten, welke krachtsinspanning hiervoor ook moge zijn vereist en welke offers hier voor ook zullen moeten worden gebracht. Het nadelig saldo op de Nederlandse handelsbalans is daartoe de dringende aan leiding. Zolang de volledige hervatting van de economische betrekkingen met Indone sië en met ons natuurlijk achterland niet mogelijk is, zal de grotere export van in dustriële producten tot een meer evenwich tige positie van onze handelsbalans en dus ook tot die van onze betalingsbalans zo krachtig mogelijk moeten bijdragen. Het is duidelijk: hoe groter het bedrag is, dat voor de industriefinanciering uit eigen middelen kan worden aangewend, hoe sneller het evenwicht op de betalings balans verkregen wordt. Het verdient de aandacht dat de directie van de Herstel bank het cónsumptiepeil in ons land te hoog acht en de vraag stelt of het wel juist is, naar behoud van dit cónsumptiepeil te streven en of het niet veeleer aanbeveling verdient ook de Amerikaanse steun zodanig te verdelen dat het zwaartepunt hiervan meer dan tot dusver in de productieve sfeer zal komen te liggen. Hiervoor pleit ook de toenemende con currentie uit West-Duitsland, waarvan verschillende voorbeelden ten aanzien van electriciteits- en optische artikelen zouden kunnen worden aangehaald. De productie van electriciteitsartikelen is in Duitsland thans 84 groter dan in 1936 en wanneer men bedenkt dat het indexcijfer voor le vensonderhoud in genoemd land slechts 43 ligt boven dat van 1938, is het duide lijk dat met de West-Duitse mededinging ernstig rekening moet worden gehouden. Een gelukkig verschijnsel is daarom dat de groothandelsprijzen in ons land in Maart j.l. voor het eerst een dalende richting zijn ingeslagen en de prijsdaling van koper, lood en zink in de V. S. nog aanhoudt, zo dat allengs misschien ook in ons land de productiekosten kunnen worden omlaag gebracht. Ook uit een monetair oogpunt is dit van belang. Naarmate het mogelijk, is de pro ductiekosten te verlagen, kunnen de rege ringssubsidies geheel worden opgeheven, zonder dat een derde loonronde noodzake lijk wordt en tegenover het buitenland (Amerika) wordt daardoor ook de devalua tie van de gulden minder dringend. Voor een stabilisatie der valuta is een evenwicht in de betalingsbalans noodzakelijk, voor een evenwicht in de betalingsbalans is een kleiner tekort op de handelsbalans nood zakelijk en voor een kleiner tekort op de handelsbalans is een grotere export en min dere consumptie noodzakelijk, waaronder dan mindere staatsuitgaven moeten worden gerekend, gelijk prof. dr. G. M. Verryn Stuart, directeur der Amsterdamse Bank in een lezing te Brussel onlangs nog met nadruk heeft betoogd. Zo hangt ten opzichte van wat nodig is voor het economisch herstel het een met het ander onverbrekelijk samerr. Dat is een vraag die mij steeds mee bezig houdt. Kijkt u nu eris, nietwaar.... die blok kade, die luchtbrug Vandaag is alles weer precies zo als voo: die blokkade en voor die luchtbrug en voo de Godin der Historie is er toch wel redei tot wijs en mild glimlachen. Zij beziet da van de top van haar Olympos: voor haa zijn er nooit een "blokkade en luchtbriij geweest. Dat is nu een vraag die mij steeds mee; bezig houdt. Nee, ik doe niet aan politiek. Maar wan neer meneer Beel nu terugkomt in Dei Haag. En meneer Soekarno met menee Rum in Djokja zit. Het is niet dat ik er wa over zeggen.wil, want ik heb er eenvou dig niets over te zeggen. Maar kijkt u een naar die top van die Olympos. Die is et hoog. U hebt er de verrekijker uwe wereldwijze blijmoedigheid bij nodig. Zit u Clio daar staan? Onbewogen? Sereen En glimlacht zij weer? Heus, dat is nu de vraag. Hoe meer geweldadige wereldschokkend dingen ik zie geschieden, hoe meer gebeur tenissen ik zie terugvloeien naar hun oor sprong, hoe meer kronkelende zijwegen ili na korte of lange duur, toch weer zie uit komen op de brede, koninklijke hoofd weg Hoe meer die vraag zich opdringt bij mij is het eigenlijk wel nodig en noodzakelijl dat wij die kleine smalle stromen de dingen volgen door hakhout en brandnetel om toch weer terug te keren tot de moeder stroom aller dingen? Heeft het wel zin da wij, in al onze opgewondenheid, met onze hartstocht voor de dingen van d dwang, die zijwegen opgaan door he struikgewas, over steile hoogten en doo duizelingwekkende diepten, om dan einde lijk weer, buiten adem en dodelijk ver moeid, een mijlpaal verder op de hoofdwe te belanden? Wanneer wij nu eens rustig, van mijlpa; naar mijlpaal gingen? En maar even wachtten om ons boos t maken en verdrietig en verontwaardigd, ei hartstochtelijk en boos en weemoedig zijn? Even wachtten met orize gevolgtrek kingen en besluiten en direct naar onz revolver aan onze heup grijpen en direc de haan overhalen en richten en woeden aftrekken? Zouden wij niet alle telegrammen e redevoeringen en besluiten en protesten ei overeenkomsten even laten betijen en eve in de zon gaan zitten en rustig wachten o wat het tenslotte worden zal? Clio is een wijze vrouw en haar glimlac! is de sterkste der mensheid. Wat moet zij wel denken van al dez roezemoezerij? Nou, die blokkade is er niet meer en di luchtbrug is er niet meer. Een heel stu) geschiedenis valt in puin. We zijn weer o] de hoofdweg aangeland. Het is een langt moeizame zijweg geweest en wij zijn eei kilometerpaal verder gekomen. Nietwaar? En- dit is een vraag die mij steeds mee bezig houdt: Wat nu eigenlijk? ELIAS Anno 1804 Spaarne 56 Telefoon 11896 Beleggingen - Safe Giroverkeer (Adv,; Er komt een nieuw in de muur va Haarlemse stationsgebouw ingebouwi urinoir als de raad accoord gaat met he door B. en W. gevraagde crediet van f 5600 4 pers. Sedan Prijs 3795 Geert Hoogeveen's Garagebedrijf Mr. Cornelisstraat 54 Telefoon 16270 Nieuwe Amerikaanse minister van Marine President Truman heeft als opvolger van de onlangs afgetreden minister van Marine, John Sullivan, benoemd Francis Patrick Matthews, een advocaat uit Omaha (Ne braska). Acheson 20 Mei naar Parijs Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zal 20 Mei naar Pa rijs vertrekken. Evenals het Franse depar tement van Buitenlandse Zaken Donderdag deed, verklaarde gisteren het Amerikaanse departement, dat de drie ministers van Bui tenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten op 21 Mei bijeen zullen komen. De piloot van de helicoptère heeft Vrij dag per mobilifoon een gesprek gevoerd met de redactie van het A.N.P. in Den Haag. Deze proefneming van P.T.T. slaagde uitstekend. De helicoptère vloog boven Den Haag met als passagiers twee P.T.T.-deskundigen. Panda en de Meester--Ontdekkingsreiziger 64. Terwijl Panda, buiten, op gymnasti sche wijze de palmboom beklom, was het binnen een toestand van belang. De Bey sprak namelijk: „Deze hoogstaande capo- nietdelver uit het Westen heeft geen capo- niet kunnen vinden op de plek, die gij op uw onwaardige landkaart had aange geven, o, mislukt sterveling! Dientenge volge zal ik zo genadig zijn, korte metten met u te maken, o, slecht Goedbloed! Beul, treed nader! Hak snel en geruisloos het vervelend hoofd van deze verwerpeling af!" Dat was natuurlijk zelfs Joris te mach lig. „Deze metten zijn te kort, mijn allerhoogachtbaarste Bey!" riep hij. „Tes- tus in pacem! roep ik u, met de oude Latij nen, toe! Laat recht voor genade gelden!" Maar Geofridus Goudbakker en Dop had den echt veel plezier. „Hoofd er af!" riep Heer Goudbakker tevreden. „Eerst zijn hoofd er af, en dan ik mijn geld terug, hè, Bey?" „Gij, o, caponietdelvers," sprak de Bey onverstoorbaar, „gij gaat mij even eens vervelen. Geld om terug te geven heb ik niet, en gij zijt zelfs te dom geweest om caponiet te vinden! Ook bevallen uw gezichten mijniet langer. Beulwanneer ge met die Goedbloed gereed zijt, zo hakt gij nog een wijle verder en beëindigt ook deze twee hinderlijke levens." Wel toen was het hek van de dam, zoals men dat noemt. Joris Goedbloed, Geofridus Goud bakker en de toegewijde Doj) schreeuwden en jammerden om het hardst. Maar dat hielp niets; de beul had zijn zwaard op de historische scheerriem aangezet en naderde meteen tevreden lach, en zeker had hij nu zijn handwerk voltooid wan neer niet.plotseling ietsvanaf het dak op de grond was gevallen. Iets hards. Iets glinsterends. Caponiet! De regering maakt bekend, dat tot haai leedwezen de navolgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Gesneuveld 4 April 1949: sold. H. Val- linga uit 'Uitgeest; 20 April: huzaar le kl D. Peters uit Hoorn; 24 April: sold, le kl G. C. Visser uit Rotterdam; 26 April: korp B. van Eek uit Rotterdam; 27 April: sold A. J. van de Sande uit Sprundel (N.-Br.); 28 April: sold, le kl. L. M. Hoogenkamp uit Rotterdam; sold. A. Uyttenbogaart uit Amsterdam-Oost; 29 April: sold. I Bakker uit Stadskanaal; 1 Mei: sold. A Hoos uit Leerdam; 3 Mei: sold. J. E. Kra mers uit Mill (N.-Br.) Kon. Ned.-Intl. leger: Gesneuveld 24 April 1949: Amb. inf. C. P. Laturiuw; Amb. sold. 2e kl. int B. J. A. Loppies; 26 April: Tim. sold. 28 kl. inf. Liat; 27 April: Man. korp. inf. F R. Mandagie; 29 April: Man. sold. 2e k! inf. J. D. Mottoh; Jav. sol. le kl. inf. Soe- tidjo; 30 April: Amb. sold. 2e kl. inf. J. J- Paais; Amb. sold. 2e kl. inf. J. Rahangear sold. 2e kl. inf. P. A. Philipp, allen afkom stig uit Indonesië. Verbod. De Italiaanse regering heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij all' massa-demonstraties door het gehel' land worden verboden. Welwillend. De „Union Jack" en de Franse „tricolore" zijn thans, na vier jaren bijna, volgens een overeenkomst tussen de Britse en Franse militaire besturen, verwijderd van de overwinningszuil in de Britse sector van Berlijn „als gebaar van welwillendheid tegenover de Bei* lijners". Jager. De invlieger Trevor S. Wade heet' gisteren met de nieuwste Engelse straal jager, de „Hawker P 1052" het record LondenParijs van 27 min. 38 sec. 24 min. 0.8. sec. gebracht. De afsti bedraagt 221 mijl. De jager heeft naar achteren gerichte vleugels. Hoewel het toestel van de geheime lijst is afgevoerd, wordt aan het publiek nog niet toege staan het al te dicht te naderen. Het H uitgerust met een Rolls-Royce motor e" heeft één grotere actie-radius dan d4 andere straaljagers.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2