Op 18 Juni komen de Nederlandse sportwagenrijders aan hun trek Schulte draagt weer de oranjetrui In Friesland is het kaatsseizoen geopend i leuwe laven Uurwerken Schoorsteenklokken Het huis aan de baai ZATERDAG 14 MEI 1949 '4 lS Autosport Spannende races te verwachten op het ideale Zandvoortse circuit Nu het dan eindelijk zover is dat de ministeriële toestemming voor een nationale sportwagenrace is afgekomen en de KNAC haar eerbiedwaardige voorzichtigheid heeft overwonnen, zal er op 18 Juni, tevens de datum waarop de juniores-dag van de KNMV wordt gehouden, op het Zandvoortse circuit een nationale kloppartij kunnen worden ge houden tussen degenen die een automobiel ook nog als iets anders zien dan een vervoer middel om snel en comfortabel van plaats A naar plaats B te komen. Voorzichtige lieden mogen zich dan hoofd schuddend afvragen wat het nut kan wezen van zo'n poging om harder te rijden dan een ander, een feit is. dat tal van mensen, die de ontzaglijk dure liefhebberij van een eigen renwagen niet kunnen bekostigen, er machtig veel plezier aan beleven om weken lang aan het vèhikel, dat tevens trouwe dienst bij het dagelijks werk verricht, te sleutelen, ten einde er net de paar extra kilometers per uur uit te halen, die het mogelijk in staat zullen stellen om als eerste over de finish te komen. En de man die na een verbeten gevecht met zijn concurrenten zijn laag-bij-de-grondse machine doet zegevieren voelt zich waar schijnlijk nog trotser dan de fabriekscoureur die een of andere Grand Prix in de wacht sleept. Niet de snelheid maar de strijd. Het plezier blijft overigens niet tot de deelnemers beperkt, want de toeschouwers kunnen vrijwel verzekerd zijn van spannen de strijd. Het is bij een race immers niet van belang of de deelnemers nu een gemiddelde van 150 km. of van 100 km. per uur halen; want hoofdzaak is de zo klein mogelijke hoe veelheid daglicht die aan de .finish tussen no. 1 en no. 2 valt waar te nemen. Waar bovendien het Zandvoortse circuit met zijn vele bochten juist voor sportwagens het vol maakte strijdperk vormt, kan de toeschouwer met de prestaties van de verschillende wa: gens in zoverre zijn voordeel doen, dat hij zich een aardig oordeel kan vormen over hetgeen er overblijft van de met veel ophef aangekondigde eigenschappen van de onder scheidene merken. Immers, zonder ook maar een ogenblik te kort te willen doen aan het aandeel dat de fabrieksrenstallen hebben gehad in de voor uitgang van de automobiel-techniek, was de trots van bijvoorbeeld een kleine Mercedes- bezitter voor de oorlog wanneer een 3 liter- Mercedes-renmonster de Grote Prijs van Lutjebroek had gewonnen, ongeveer even gegrond als de nationale opschepperij over de overwinningen van Fanny Koen bij de laatste Olympische Spelen., Standaardwagens- Heer anders is dat bij een sportwagenrace. Daar immers komen auto's aan de start, dié behoudens het feit dat zij misschien wat „op gevoerd" zijn, hetgeen niet eens de bedrijfs zekerheid vermeerdert, standaardwagens zijn. die bij de dealer te koop zijn. En wanneer zo'n wagen inderdaad de zware belasting ver draagt die zeg honderd kolometer van hard accelereren, vaak en hard remmen en het continu vergen van top-prestaties van de motor, met zich meebrengen, wanneer die wagen bovendien de muurvaste wegligging demonstreert, die voor het behalen van enig succes in zo'n race noodzakelijk is, dan kan de belangstellende kijker er van overtuigd zijn, dat hij met zo'n wagen voor persoonlijk gebruik aardig uit de voeten kan komen. Wie wel en wie niet.. Zulks houdt inderdaad in, dat het begrip „sportwagen" voor die race helemaal niet te nauw hoeft te worden genomen en zich gerust kan uitstrekken tot normale gebruiks- auto's, die er door hun constructie op be rekend zijn om tegen een stootje te kunnen. Het zal weliswaar geen zin hebben om met een Amerikaan als een balzaal-op-wielen aan de start te verschijnen, maar het is toch te hopen dat de KNAC die Dinsdagmiddag een conferentie met een aantal enthousiasten hiervoor belegt, de deelname niet zal beper ken tot auto's die per sé uitgesneden deuren, een open uitlaat en een abnormaal klein voorruitje moeten hebben, temeer daar wel eens zou kunnen blijken, dat die over het algemeen overjarige lawaaimakers een Handbal Finales kampioenschap van Haarlem Voor Zondag staan de eindwedstrijden van het kampioenschap van Haarlem op het pro gramma. Op het terrein aan de Van Oosten de Bruin,straat ontmoeten de herenploegen van Rapiditas, Concordia en HOC elkaar in een halve competitie, nadat zij vorige week dn de voorronde de overwinningen hebben behaald op de andere Haarlemse clubs. Het rooster voor de ontmoetingen is als volgt: 9.15 uur: ConcordiaHOC; 12,15 uur: Rapi ditas—HOC; 15.35 uur: Concordia—Rapiditas. De dames beginnen om 10' uur n.l. A Con cordia—OSS. De winnaar van deze wedstrijd komt met HOC en BGV in de finale, die evenals bij de heren in de vorm van een halve competitie wordt verspeeld. Het pro gramma luidt: 10.35 uur: BGV—HOC; 14.15 uur: winnaar A—HOC; 16.20 uur: winnaar A—BGV. Verder nog: heren veteranen 13 uur HOC —Rapiditas. harde dobber zouden kunnen krijgen aan normalere na-oorlogse modellen. Dat er in Nederland nog genoeg raspaard- jes als MG's. Lancia's en Alfa's, om er maar eens eén paar te noemen voorhanden zijn, is iets waar wij niet aan twijfelen en die mening wordt gedeeld door de adviseur van het circuit, H. Hugenholtz zelf een sport wagen-rijder van formaat met wie wij hierover een praatje maakten. Zo zal het publiek op 18 Juni kunnen genieten van één en hopenlijk zelfs een aantal aantrekkelijke races. Voetbaloverzicht Na de zege van 1—0 op AGOW zijn de kansen voor VSV weer iets gestegen. Er wacht echter nog een zwaar programma. Morgen wordt in Den Bosch een bezoek aan BW gebracht en de IJmuidenaren zullen er op gebrand zijn revanche te nemen van de nederlaag, welke veertien dagen geleden geïncasseerd moest worden. Schoten zet de promotie-competitie voort met een wedstrijd tegen Baarn en de Haar lemmers moeten winnen, om de goede kans te behouden. Van belang is ook het resultaat van SDWWA. Deze clubs hebben even veel verliespunten en één minder dan Schoten. Op het terrein van EDO komen TYBB en ONA tegenover elkaar. De Goudse club heeft geen kans meer om te promoveren en voor de Haarlemmers is er nog een mogelijkheid, mtis De Hollandiaan morgen van Scheve- ningen verliest. TYBB komt in de volgende opstelling uit: Doel: Bakker; achter: De Wildt en Hune- ker; midden: Buschman, Smits en C. van Berkel; voor: P. van Berkel, Van der Vlugt, Snoeks, Vessies en Vrenegoor. Een aardige strijd kan verwacht worden tussen Haarlem en Ajax, die elkaar om de beker ontmoeten. De thuisclub moet winnen, om in de volgende ronde te komen. NEEMT HAARLEMS ELFTAL REVANCHE? Dinsdag spe'elt het Amsterdams elftal in Haarlem. Het is moeilijk om met de Amster dammers contact te krijgen. De laatste ont moeting dateert van 1943. De Amsterdam mers hebben veel verbintenissen, vooral buitenlandse, zowel door de verenigingen, als de afdeling Amsterdam. Maar dit keer, bij het gouden feest van de afdeling Haar lem van dï KNVB heeft men er prijs op gesteld het contact weer op te nemen. En Haarlem stelt er buitengewoon prijs op de handschoen op te nemen. De volgende vergelijking zegt direct waarom. Amsterdam 5 4 0 1 199 Haarlem 5 1 0 4 9—19 Haarlem is in staat een combinatie op de been te brengen, die de strijd, met succes, tegen de hoofdstad kan opnemen. Vooral in eigen stad en temidden van eigen supporters. Destijds, in 1943, op het Ajax-terrein 'hebben de Amsterdammers hun stadgenoten zo op gezweept, dat het veel weg had van de hel van Deurne. Daarvan was het gevolg, dat Haarlem met.94 verloor. Die nederlaag I De oranjetrui hangt weer om de schou- is men in Haarlem allerminst vergeten en ders van de sterkste renner der ronde: RONDE VAN NEDERLAND de voorzichtigheid, dat de Haarlemse tech nische commissie nog niet zijn elftal defini tief samenstelde, wijst er op dat getracht zal worden een zo sterk mogelijke combinatie samen te stellen. De Amsterdammers kun nen, behalve een plaats (de Ajax-spil v. d. Hoeven is gewond) geen sterker elftal op de been brengen. Maar als de Haarlemmers er even goed „in" zijn als een week of wat terug tegen het Westelijk Elftal, is revanche niet onmogelijk. Zweden versloeg Engeland De voetbalwedstrijd ZwedenEngeland, welke gisteravond te Stockholm werd ge speeld, is in een 31-overwinning' voor de Zweden geëindigd. Bij het ingaan van de rust leidde Zweden met 30. De Olympische kampioenen waren in alle onderdelen van. het spel de meerderen van hun tegenstanders. Het Engelse elftal ver toonde onsamenhangend spel. Geen enkele speler van de Britse ploeg kon zich tot zijn normale club-vorm opwerken. Het teleurstellende spel der Engelsen doet echter niets af aan de grote kracht, die er van het Zweedse elftal uitging. De Zwe den speelden wat men noemt mooi voetbal en de drie doelpunten waren van uitstekend Schulte. De Bossenaar heeft precies de course gereden, welke men van hem ver wacht had en zijn kans waargenomen op het wanhopig slechte weggedeelte tussen Bladel en Tilburg, dat hij zo goed kent. Maar hij zou zijn doel toch waarschijn lijk niet bereikt hebben, indien fortuna hem niet op twee critieke ogenblikken toege lachen en zijn geduchte concurrenten de rug toegekeerd had. De eerste keer gebeurde dat in de buurt van Süsteren. De Belg Meersman, de drager van de oranjetrui, kreeg daar een aanrij ding, waardoor één van zijn wielen bescha digd werd. Het had niet veel gescheeld, of hij had op diezelfde plek opgegeven. Nadat men hem moed ingepraat had, stapte hij weer op, in gezelschap van Rondelez, Acoü en Tailleu, die hun best deden hem weer naar voren te trekken. Tailleu moest na een minuut .of vijf opgeven. De anderen bleven hun best doen-, maar de spirit was er bij Meersman uit en in het verdere verloop van de rit nam zijn achterstand voort durend toe, zodat hij ruim 12 minuten ach ter de winnaar eindigde. Hierdoor werd een van de mededingers naar de eerste plaats voorlopig uitgeschakeld. Schulte had zich in. de omstreken van Weert, waar gesloten spoorbomen moei- gehalte. Zij werden respectievelijk gemaakt i lijkheden voor de renners bracht, met nog door linksbinnen Carlsson (reeds na twee minuten), midvoor Jeppson en rechtsbui ten Johnson. Het enige Engelse doelpunt, dat in het midden van de tweede helft werd gemaakt, kwam van de voet van Fin ney. Aanvoerder Carlsson en de Zweedse rechtsbinnen Gunnar Gren waren de uit blinkers. tien anderen naar voren gewerkt en de kopgroep van veertien man ingehaald, die geruime tijd ettelijke honderden meters voox-sprong had gehad. Tot Valkenswaard bleven deze renners bij elkaar. Daarna, toen Eindhoven gepasseerd was, begon een groepje van zeven man, bij wie Schulte, maar ook Keteleer, hoe langer hoe harder te fietsen. Op de hobbelige straatweg van Te Weidum, in het hartje van de Friese bouwhoek is het kaatsseizoen 1949 .geopend. Op vele dorpen wordt nu des avonds na het werk deze echt Friese sport weer beoefend. In de loop van de zomer staan tientallen kaatswedstrijden op het programma, waarin de „parturen" (drietallen) uit de diverse dorpen elkaar zullen bekampen. De meer individuele prestaties komen tot uitdrukking in de „door elkaar loten"-partijen. Wat Nederland betreft is het kaatsten een specifiek Friese sport, welke elders in het land weinig wordt beoefend. In vroeger eeuwen werd het kaatsspel in verschillende Europese landen gespeeld. Het schijnt oor spronkelijk afkomstig te zijn uit Picardie in Noord-Oost-Frankrijk. De oude Romeinen moeten zelfs het kaatsspel al hebben gekend. Zij leerden het waarschijnlijk van de Grie ken. In de veertiende eeuw was het kaatsen in verschillende Nederlandse provincies nog populair. Zo gaf Graaf Albrecht van Beieren in 1390 aan de Haarlemmers als bijzondere gunst een kaatsbaan ten geschenke. Op vele plaatsen werd het kaatsspel met een racket In West-Berlijn had een speciale gemeenteraadszitting plaats ter gelegenheid van de opheffing der blokkade. De burgemeester van West-Berlijn, prof. Ernst Reuter, bracht in deze raadszitting dank aan de Westelijke militaire besturen en verder aan allen, die bij de luchtbrug betrokken zijn en ioaren. Generaal Lucius Clay, de aftre dende Amerikaanse' militaire gouverneur, die de zitting bijwoonde en een afscheidsrede hield, verlaat het stadhuis. gespeeld, In Friesland daarentegen steeds met de hand. De Friese kaatsballetjes, welke daarbij worden gebruikt, worden volgens bepaalde voorschriften gemaakt. Ze moeten door de kaatsbonden worden goedgekeurd. Vroeger waren er kaatsers, die ze uitstekend kojnden vervaardigen, maa4i_ tegenwoordig vervaar digt een Franeker schoenmaker ieder jaar duizenden. Hij gebruikt daarvoor kalfs- huid en koeienhaar. Elk balletje weegt 23 gram. Het gewone Friese kaatsspel wordt -voor namelijk op de Friese kleistreken gespeeld. De belangstelling is nog steeds heel groot en ook de jeugd blijft het oude spel trouw. Zelfs breidt het terrein van de kaatssport zich de laatste tijd uit, want ook hier en daar in de Friese Zuidwesthoek, met name in Sneek en Lemmer wordt het spel thans beoefend. Behalve het gewone Friese kaatsspel wordt ook het z.g. ,.jeu-de pelote" gespeeld. Dit onderscheidt zich op bepaalde punten van het gewone kaatsspel en telt dan ook aanmerke lijk minder beoefenaren. Toch zijn verschil lende Friese kaatsers er vaardig in. Ieder jaar wordt een internationale jeu-de-pelote- ontmoeting gehouden tussen drietallen uit Friesland, België en Frankrijk. Het hart van de Friese kaatssport klopt in Franeker, waar ieder jaar de grote ontmoe tingen worden georganiseerd. Duizenden trekken er dan naar toe. Vroeger was het zelfs zo. dat in Friesland de boerenknechten zich verhuurden onder het beding, dat zij op die dag vrijaf zouden hebben. Met Pinksteren zullen in de oude Friese academiestad weer grote kaatswedstrijden worden gehouden. Als deze zomer het 750- jarig bestaan van Franeker wordt herdacht zal een dag speciaal worden gewijd aan de oude Friese kaatssport, waarmee Franeker zo nauw verbonden is. Heringa Wathrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) Cricket Zondag begint de competitie De eerste wedstrijden van de competitie van de Nederlandse Cricketbond worden Zondag gespeeld. Het programma luidt: Eerste klasse: ACCRood en Wit; VRA Quick (N.); HaarlemHC-C 2; IIBS—VVV; KampongVOC. Tweede klasse a: TCCHercules; HDVS 2 —Quick (H.); HCC. 3—SCHC. Tweede klasse b: CVHWHaarlem 2; VUC—HBS 2: Rood en Wit 2—ACC 2. THUISWEDSTRIJDEN HCK EN SCHO TEN. De eerste klasse honkbalwedstrijd HCKBlauw' Wit zal Zondagmorgen ge speeld worden op het terrein van de BVC „Bloemendaal" aan de Brederodeweg. HCK speelt de thuiswedstrijden op dit terrein. Schoten maakt dit jaar gebruik van het ge meentelijk sportterrein achter de. Kleverpark weg. Elten is thans aangesloten op het Ne derlandse telefoonnet. Tnterlocale gesprek ken voor abonnés te Elten kunnen op de gewone wijze worden aangevraagd. Bladel naar Reussel ging' het zo hard, dat deze zeven de rest achter zich lieten. Op dat ogenblik was de oranjetrui in het bezit van Keteleer. In de buurt van Reussel trof de Belg echter de tegenslag van een lekke band. Terwijl hij op een ander wiel stond te wachten, gingen de resterende zes er van door, in steeds feller tempo, en toen Schulte door de finish ging, lag Keteleer nog ette lijke minuten achter. Daarmee waren de eerste plaats en de trui voor de Bossenaar. Schulte had hard gevochten om behalve de eerste plaats in het algemeen klassement ook ,nog de zege in de étappe te behalen. Het zou dan zijn derde étappezege gewor den zijn, maar zo ver strekte het geluk toch niet, want Van Kerckhove kwam het eerst het Gemeentelijk Sportpark te Tilburg bin nenrijden en won met 9 seconden voor sprong' op Schulte. De strijd was vooral na Roermond zeer spannend. In Brabant hebben vele tiendui zenden de rennei's zien voorbijtrekken. Vooral in Eindhoven en in Tilburg was de drukte enorm. De uitslag van de achtste étappe Kerk- radeTilburg (165 km) luidt: 1. Van Kerckhove, 4 uur 12 min. 0.6 sec. 2. Schulte 4.12.15; 3. Vooren 4.12.18; 4. De Hoog 4.12.22; 5. Schellingerhoudt; 6. Callens beiden dezelfde tijd; 7. Van Stayen 4.14.27; 8. Braspenninx 4.14.34: 9. Grysolle; 10. Beyens, 11. Leenen, 12. Pellenaars, 13. Van Beek, 14. Van den Dungen, 15. Evers, 16. De Korver, allen dezelfde tijd; 17. Keteleer 4.15.47; 18. Van Est 4.16.42; 19. Smits, de zelfde tijd; 20. Hopstaken, dezelfde tijd. Tijdens de étappe gaven op: De Ruiter (Nederland e), Kuilman (Nederland c) en Van de Verre, (België b). Niet gestart waren de Fransman Le Nizerhy en Snellen (Ne derland b). Het algemeen klassement luidt: 1. Schulte 41.02.38; 2. Keteleer 41.05.23; 3. Schellingerhoudt 41.08.39; 4. De Hoog 41.11.41; 5. Meersman 41.12.51; 6. Callens 41.14.45; 7. Van Stayen 41.15.53: 8. Vooren 41.29.55; 9. Van Est 41.29.59; 10. Leenen 41.31.35; 11. Voorting 41.31.55; 12. Grysolle 41.34.08; 13. Loos 41.36.46; 14. Van den Dungen 41.38.44; 15. Peters 41.39.34; 16. Smits 41.40.24; 17. Pellenaars 41.43.17; 18. Franken 41.44.37; 19. Bogaerts 41.45.06; 20. Lakeman 41.47.12. Zondag door Haarlem. Zondagmiddag om kwart voor twee starten de renners voor de laatste étappe, welke in Schevenir.gen begint. Zij rijden naar Haarlem en wordt een hoog tempo ingezet, dan kan halfdrie Heemstede bereikt worden. Er wordt op gerekend, dat de renners tussen halfdrie en drie uur door het zuidelijk deel van Haarlem komen. Van de Herenweg in Heem stede gaat de route over de Spanjaardslaan, Zuiderhoutlaan en Heemsteedse Dreef naar Hoofddorp. Hilversum en terug naar Am sterdam. In het Olympisch Stadion komen de renners binnen. - Onder de renners zijn Gerrit Peters (rug nummer 43) en Gerrit Voorting (rugnum mer 39) en daar hun achterstand op de lei ders niet groot is, zullen zij hün best doen hun goede positie te behouden. Gerrit Schulte heeft nummer 33. Lakeman 41. Arie Vooren 49, Schellingerhoudt 52, Kuilman 55. Van Est 63, De Hoog 71. Le Nizerhy 20, De Meers man 77 en Van der Dungen 93. Korfbal Zondag in Amstelveen Nederland—België Zondag wordt de landenkorfbalwedstrijd Nederland—België in het Wag'ener-stadion te Amstelveen gespeeld. De tijd, dat de keuze commissie zich voor deze wedstrijd geen zorgen behoefde te maken, is afgelopen. België is een volwaardige tegenstander ge worden. De spelers (sters) van het Neder landse twaalftal zijn reeds enige maanden in training en vorige week werd de ploeg definitief samengesteld. In vergelijking tot het vorige jaar, zijn enkele wijzigingen in de ploeg aangebracht. Bij de dames zijn mevrouw M. de Graaf en N. Karsen vervangen door de speelsters C. HelderVlietman van Blauw Wit en M. Vonk van Ons Eibernest. Ook heeft de Keuze Commissie in de herenploeg een wijziging aangebracht en wel H. Koper van Wester kwartier is vervangen door H. Helder van Blauw Wit. Of dit een versterking is, betwij felen wij ten zeerste. Koper is toch altijd nog de korfballer met uitzonderlijke kwaliteiten in balbehandeling, en wij zijn er van over tuigd, 'dat Koper nog wel eens wordt terug gehaald. Aanvoerder is G. Seits van Deetos, die zijn zestiende wedstrijd tegen de Belgen speelt. Hij moge niet zo snel meer zijn, maar er is nog geen korfballer in Nederland die hem tactiek evenaart. Het is jammer, dat de Keuze Commissie toch weer op de oude beproefde spelers (sters) een beroep heeft moeten doen. daar de jon gere krachten te licht werden bevonden en zeker door de zeer enthousiaste Belgen onder de voet zouden worden gelopen. De Belgische ploeg heeft niet veel wijzigin gen ondergaan en zij komt als volgt uit: Aanval. Dames: L. VerdonckMichielsen; L. Adr. v. Kerkhoven. Heren: F. Verdonck; P. Schepens. Midden. Dames: J. Laurens; C. Ceule- mans. Heren: Fr. Torfs; H. Bal. Verdediging. Dames: "M. Ceulemans; Cle mens Ooms. Heren: P. Roth; K. v. Eeck- houte. Reserves. Dames: de Bruin, v. Poppel. Heren: A Claes, B. Pauwels. De Belgen hebben hun beste krachten in de aanval opgesteld, waarvan vooral P. Schepens de internationaal bij uitnemend heid is. Het vorige jaar was hij de beste speler van het veld. Een leeuw is op de straten, door Adria Locke Langley. Oorspr. titel: A lion is in the streets. Geaut: bewerking van J. F. Kliphuis; A. J. G. Strengholt's Uitg. Mij. N.V., Am sterdam. Menskunde voor U.L.O., door C. D. Jansen en W. H. Mook; J. B. Wolters' Uitg. Mij. N.V., GroningenBatavia. Geschiedenis, door J. Jonges en J. van Mourik. Reeks: Naar een nieuwe didactiek in de Lagere School: J. B. Wolters' uitg. Mij. N.V., QroningenBatavia. Maak zelf een v,ergrotingstoestel, handlei ding voor het vervaardigen van vergrotings toestellen en bijbehorende apparaten, door C. Rueck. Uitg. N.V. Focus, Bloemendaal. 2de uitgebeide druk. De wereld gaat bewegen, roman door Ernst Wieehert. Oorspronkelijke titel: Die Jero- minlcinder. Vertaling: dra. M. G. Schenk. Uitgeverij „De Boekerij", Baarn. Klein voorspel, gedichten van Hanny Michaelis. Reeks: De Ceder, no. 21. Uitgeverij J. M. Meulenhoff, Amsterdam.' Neerlands voetbalglorie, door ir. A. van Emmenes. Uitgeverij „Nieuwe Wieken" N.V., Amsterdam. Zomer, roman door Maxim Gorki. Oor spronkelijke titel: Leto. Uit het Russisch vertaald door S. van Praag. Pegasus-reeks no. 7. Uitgeverij „Pegasus", Amsterdam. Vrouw voor de boeg, roman door Klaas Smelik. A. J. G. Strengholt's Uitgeversmij. N.V., Amsterdam. Het bloeitijdperk van het Nederlandse volkslied (van het ontstaan tot de zeven tiende eeuw), door Max Prick van Wely. Uitgeverij „De Toorts", Heemstede. Publiekrecht en onroerend goed, door H. Meeusen. Uitgeverij „De Toorts", Heem stede. ■»të£ N066FT (Adv.) VAN N 9 EL 86 GROTE HOUTSTRAAT 86 Weer voorradig met bim-bam slagwerk Sierlijke modellen - Bekende garantie Twee militairen veroordeeld Verspreiden van lectuur welke de krijgstucht ondermijnt De krijgsraad te Vught deed uitspraak in de zaken tegen twee militairen, aan wie ten laste was gelegd dat zij de krijgstucht ondermijnende lectuur hadden verspreid. Beiden, E. M. en P. L. werden, nadat de krijgsraad geruime tijd in raadkamer bij één was geweest, veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf met aftrek. Vorige week was tegen hen een jaar geëist. Bovendien wei-den de zaken behandeld tegen zeven principiële dienstweigeraars. Een van hen, J. de V., werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met af trek en ontslag uit de dienst. De overige zaken werden aangehouden. Onrust in Oost-Sumatra MEDAN, 13 Mei (Aneta). De laatste 48 uur valt in Oost-Sumatra een verhoogde activiteit van guerilla's waar te nernen. Woensdag werd tussen Arnhemia en Me- dan een militair convooi aangevallen, waar bij een sergeant sneuvelde. Dit gebied was gedurende twee jaar volkomen rustig. Dinsdag werd een autobus nabij Brastag'i door een bende aangevallen en geplunderd. Verschillende tabaksschuren werden in brand gestoken. Uit Malang' wordt gemeld, dat Dinsdag kort na elkaar naar huis fietsende Euro peanen op dezelfde plaats werden bescho ten. De eerste werd door een rugschot ge dood; de ander werd ernstig gewond, naar het hospitaal vervoerd. In de omgeving van Batoé nabij Malang heeft een bende een aanval uitgevoerd op een rijstpellerij. De Chinese eigenaar werd gedood. FEUILLETON dooi ANDREW MACKENZIE vertaald uit hei Engela Mijn opzet was om door de zijstraatjes zo gauw mogelijk de plaats te bereiken, waar ik de taxi had laten wachten. Tot op het moment, dat ik begon te rennen, had ik me niet gerealiseerd, hoe erg mijn been me pijn deed. Ik moest me lelijk bezeerd hebben bij de valpartij van de trap. En op mijn schouder had ik een vreemd voch tig gevoel, dat ik instinctief als bloed herkende. Ik liep zo hard als me mogelijk was en omkijkend, zag ik de eersten van mijn achtervolgers de hoek van de straat om komen. Ik begreep, dat ze in de straat geen revolver zouden durven gebruiken, maar ik begreep ook, dat ik hen met mijn be zeerde been niet kwijt zou kunnen raken. Terwijl ik met er al op voorbereidde hen tegemoet te treden en te vechten, hoorde ik opeens het gesnor van een motor achter me. Mijn eerste reactie was, dat waar schijnlijk een van de grote zwarte auto's ingeschakeld was bij de achtervolging. Maar even omkijkend, ontdekte ik de be kende vorm van een' Londense taxi met de mij bekende chauffeur aan het stuur. Dr- taxi reed midden op de weg en dwong nr:.- -.lohtorvolgers. die nu op geen vijftien me:cv afstand genaderd waren, zich te verspreiden. Mijn ogen traanden en ik voelde dat mijn staat van uitputting niet zo zeer het gevolg was van de achtervol ging als wel van bloedverlies maar ik wist nog een extra spurt té volbrengen en op de treeplank van de taxi te springen. Houd je goed vast, meneer, riep de chauffeur, ik zal de deur voor u open maken. Hij moest gezien hebben, dat ik op m'n laatste benen liep, en even daarna liet ik me op de bank van de taxi neerv'allen. Vaag hoorde ik, hoe hij sneller begon te rijden en hoe mijn achtervolgers schreeuw den, maar ik was in 'n toestand van ver doving gex-aakt. Ik kwam echter binnen de tijd van enkele minuten weer bij ten gevolge van het hevige schokken en racen van de taxi. Ik hees mezelf wat omhoog en keek door het achterruitje. Een grote zvvax-te wagen met felbrandende lichten volgde ons. Opnieuw nam mijn chauffeur onder luid gepiep en geknars een bocht en ik werd voor de zoveelste maal in een .hoek geslingerd. De grote wagen achter volgde ons, maar kon zich niet op dezelfde gemakkelijke wijze keren en wenden als de taxi. De motor daarentegen was na tuurlijk veel zwaarder en in een normale race langs de rechte weg, zouden we gauw ingehaald zijn. Mijn chauffeur wist dit en hij vertrouwde op zijn kennis van deze warwinkel van nauwe vuile straatjes en pleintjes om de andere wagen- kwijt te raken. Maar hoe we ook manoeuvreerden, we konden de grote zwarte wagen niet afschudden. Steeds - bleven de felle kop lampen achter ons zichtbaax-, We reden dwars door stoplichten heen en op een ge geven moment wisten we als dnor een wonder een aanrijding met een vracht auto te voorkomen. Een politieagent sprong ons tegemoet, ons met een grote zaklan- taarn beduidend te stoppen. We schoten langs hem heen en achteromkijkend zag ik hem opzij springen voor de zwarte wagen, die nog steeds achter ons aan snorde. We kwamen nu in ruimere stra ten, waar meer verkeerslichten waren. We schoten Gray's Inn Road over, wahr een taxi uit alle macht moest remmen om een aanrijding te vermijden en doken onder in het labyrinth van Bloomsbui-y. Onze achtervolger bleef ons op de hielen en- op een bepaald moment was het slechts aan het superieure rijden van mijn chauffeur te danken, dat we bij het binnenrijden van C-artwright Gardens niet geramd wer den. Toen we op de Euston Road kwamen, sloot zich een dertle voertuig bij de race aan. Een kleine wagen, die uit de richting van King's Cross kwam, haalde ons plot seling in en schoot dwars voor mijn taxi langs, waardoor deze gedwongen werd te remmen aan de kant van de weg. Even dacht ik, dat een andere wagen, die ook aan de bende toebehoorde, mee hielp in de achtervolging, maar mijn vrees hier voor werd dadelijk weggenomen, toen uit de wagen twee woedende politieagenten te voorschijn kwamen. De grote zwarte wagen reed in pijlsnelle vaart met volle lichten aan langs ons heen en verdween in de richting van Euston Station. Volgt u onmiddellijk die wagen, hijg de ik tot de politieman, die het portier opende. Die mensen moeten gepakt wor den. Evenals u, antwoorde de agent op een onaangename toon. We hoorden over uw dwaze rijderiï door de radio. U stop* niet, wanneer een politieagent u dat be veelt; u stopt niet bij verkeerslichten; u rijdt op een wijze, die levensgevaarlijk voor het verkeer is. Ik had in de afgelopen uren zoveel door gemaakt ten behoeve van wat ik meende dat het Recht was, dat de gedachte, dat ik routine-vragen van een politieagent zou moeten beantwooi-den, terwijl derge lijke boeven bezig waren te ontsnappen, te veel voor me was. Loop naar de maan met die onzin, schreeuwde ik. Als u die wagen laat ont snappen, bent u daar verantwoor-delijk voor. U kunt mij ieder ander ogenblik ondervragen. Hoofdinspecteur Brannigan zal u nader verklaren, wie ik ben. Ik zou niet zo'n hoge toon aanslaan, als ik u was, waarschuwde de agent. Ik zal u moetenmaar wat is dat? U bent gewond Hij strekte een vinger uit en raakte mijn schouder aan. Een blik van domme verbazing kwam op zijn gezicht. Maar dat is bloed! merkte hij op. Ik ben blij, dat u dat tenminste kunt onderscheiden, zei ik geprikkeld; en toen verloor ik voor de tweede maal die avond mijn bewustzijn. HOOFDSTUK XIV. Toen ik weer bij kwam, voelde ik de koele lakens van een ziekenhuisbed om me heen. Mijn schouder deed nog pijn en het irritante kloppende gevoel in mijn been was de tweede herinnering aan mijn nachtelijk avontuur. Het late middag zonlicht, dat de kleine kamer, waarin ik allee" lag. binnenscheen, wees erop, dat ruim twaalf uur geslapen moest hebben Hel gi'ote gezicht van Brannigan, dat om de deur kwam kijken, deed me met een schok beseffen, dat ik hem mijn beviii- I dingen zo spoedig mogelijk moest ver tellen. Ik stond op het punt om een uit voerig verhaal te beginnen, toen hij zijn hand in een afwerend gebaar opstak. Ik weet alles, zei hij. We hebben niet stilgezeten, terwijl jij lag te slapen. De taxi-chauffeur gaf ons een behoorlijke beschrijving' van het huis, waar hij jou achterliet. Wanneer we de eigenaar van die tent eens flink onder handen hebben genomen, denk ik wel dat we er achter zullen zijn, wie die plaats geregeld be zoeken. Wat weet je van de mannen, die me achterna gezeten hebben in die auto? Brannigan was op de rand van het bed gaan zitten en schonk me een glas water in. Wat dat betreft, hebben we geen geluk gehad. De nummerborden waren blijkbaar vervalst. We lopen alle garages af om informaties te krijgen. Ik heb de indruk, dat dé zaak nu wel spoedig Opgelost zal zijn, zei ik tevreden. Ik heb bijzonder veel geluk gehad, dat weet ik, maar het lijkt me nu alleen maar een kwestie van de betreffende personen te arresteren. Wie denk je dan dat het zijn? vroeg Brannigan. Fellowes, natuurlijk met Edith Simp- kins als medeplichtige. Het lijkt me goed j tegelijkertijd na te gaan, wat precies de j verhouding tussen die twee is. Waarom begin je niet bij het begin J en vertel je me alles, wat je te vertellen I hebt, stelde Brannigan voor. Maak geen •conclusies, laat dat maar aan mij over; nis er gevolgtrekkingen te maken zijn, I zal ik dat wel doen. Vertel me alles in zo eenvoudig mogelijke bewoordingen. Brannigan was één en al aandacht, toen I ik hem vertelde, hoe ik het kantoor achter St. James Street binnengekomen was. Toen ik hem uitlegde, waar Job zich ver borgen hield, onderbrak hij mijn verhaal door te gaan telefoneren. Daarna liet hij me, zonder me verder te onderbreken, mijn verhaal uit vertellen. Die stem achter dat gordijn, kon die van een vrouw zijn? vroeg hij. Het is mogelijk. De stem klonk on wezenlijk en was niet speciaal als die van een man of een vrouw te herkennen. Een vrouw met een wat zware stem zou heel goed zo gesproken kunnen hebben. Ik heb Fellowes dat huis daar binnen zien gaan en hij bevond zich niet onder degenen, die naar de stem luisterden dei-halve neem ik aan, dat hij achter dat gordijn zat te praten. Als die taxi-chauffeur van jou niet méér dan een normale nieuwsgierigheid had gehad, zou ik het met je eens zijn, merkte Brannigan op. Toen jij hem ach tergelaten had, slentei'de deze echter de straat in om te kijken, wat er eigenlijk aan de hand was. Een paar minuten, na dat jij -in het huis verdwenen was, ging de voordeur open en een man, die naar de beschrijving Fellowes geweest moet zijn, verdween erdoor naar buiten. Al mijn gevoel van zekerheid liet me in de steek. Wederom had ik het gevoel, dat we in het duister tastten. Brannigan moet begrepen hebben, wat ik dacht, want hij glimlachte me bemoedigend toe. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6