iO.V.-besfuur zwichtte voor aandrang der leden en bleef aan Radio Moors SLEUTEL WEG? ZATERDAG 14 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD hans grote opkomst Ie ledenvergadering van dc Haarlemse Orkestvereniging., die gisteravond gehouden rerd ter verkiezing van een bestuur, heeft heel wat meer belangstelling gewekt dan e eerste bijeenkomst over dit onderwerp, die op 27 April werd gehouden. Deze keer as de voorzaal van „Brinkmann" bijna te klein om alle bezoekers te bevatten. Belang- jker is, dat ook het resultaat van deze vergadering voor vele muziekliefhebbers evredigender zal zijn dan dat na dc vorige behandeling het geval was. De vele proepen die ook nu van de zijde der leden werden gedaan tot het aftredende bestuur m op zijn beslissing terug te komen en zich wel herkiesbaar te stellen, hadden succes, et oude college bleek daarop het vertrouwen van de grote meerderheid der vergade- ng te genieten. De voorzitter, mr. A. Beets, verheugde :h in zijn openingswoord over de grote ikomst en heette de beide vertegenwoor- gers van het gemeentebestuur die ortaan achter de groene tafel zullen aats nemen welkom, in het bijzonder me- ouw mr. E. A. Scheltema-Conradi, d< rste vrouw die in het bestuur van de ver- iging haar intrede doet. Als eerste spreker uit de leden voerde heer T. Paap het woord, die herinnerde n de vele moeilijkheden die door het stuur in het verleden waren overwonnen memoreerde met name de werkkracht n de voorzitter om de H.O.V. na de be- ijding te doen herleven. Hij wilde zeer il aannemen dat het nieuwe bestuur eneens uitsluitend de belangen van de O.V. zou willen behartigen, doch het ist de ervaring om om te gaan met het meentebestuur en het orkest. Hij betreur- het dat het bestuur het besluit had geno- n zich niet herkiesbaar te stellen, waar- or de kans bestond dat zestig gezinnen a een experiment zouden worden opge- ërd. De heer Paap besloot dan ook: ,,U eft groot werk verricht: zet het voort!" Prof. dr. A. D. Fokker ontwikkelde enige twaren tegen sommige candidaten, die ar een groep Haarlemse concertbezoe- rs waren gesteld en was het met de heer ap eens, dat de beste oplossing van de eilijkheden door de toevoeging van de men der aftredende-bestuursleden aan candidatenlijst zou worden gevormd, heer W. Hazevoet lichtte de candidaten- t van de door prof. Fokker genoemde oep toe: deze muziekliefhebbers kennen chls één doel: het voortbestaan der H. V. Wanneer een van hen op de vorige rgadering de menselijke kant van het di- entenprobleem heeft aangeroerd dan wil nog niet zeggen, dat hij niet voor alles belang van het orkest zou laten gelden, n der ondertekenaars van deze candi- tenlijst, dr. M. J. Heering, vreesde ook al ite rampen, die voort zouden kunnen ko- uit een starre houding van het be ur. De critiek komt toch in ieder geval t van een gr<?ot aantal leden der H.O.V. Ifs onaangename critiek kan trouwens eens vruchtdragend zijn. De heer W. F. Happé daarentegen res- iteerde de pleidooien van hen die het ie bestuur wilden bewegen op zijn ba it terug te komen en wilde ook niets ioen aan de waardering die men voor oude college kan gevoelen, doch stelde it dat de tegenwoordige impasse was istaan na moeilijkheden, wrijvingen en ningsverschillen met gemeentebestuur orkest. Zoals de zaken thans liggen zou wellicht een verstandig besluit zijn uwe mensen te benoemen, die niet be- zijn met „de schuld van het verleden", wel psychologisch als realistisch beke- zou het beter zijn de H.O.V. met een uw team dan met het oude te leiden, zo iloot de heer Happé. De volgende spreker, de heer De Haas, iets voelen voor een wisseling van ictionarissen, doch deze moest dan langs len van geleidelijkheid geschieden, een ning, waar mevrouw M. van Luin-Rïe- rsma het mee eens was. Zij stelde de r T. Paap candidaat. tfr. Beets kondigde daarop aan. dat hij lerdaad tot de conclusie was gekomen het bestuur er niet goed aan had ge in zijn besluit te nemen zonder daar de eavergadering in te kennen. Het bestuur zich enkele ogenblikken terug trekken te beraadslagen over de in de vergade- g gebleken wens tot aanblijven. Applaus. Toen de heer Beets en de zijnen de ielegeerden van de gemeente hadden dit overleg niet deelgenomen na een le terugkeerden en de voorzitter mede- 1de, dat het bestuur zich bereid ver arde zich herkiesbaar te stellen, ging er hartelijk applaus op. iowel de candidaten van de groep Haar- se concertbezoekers als diegenen die de vorige ledenvergadering candidaat ren gesteld, trokken zich daarop terug, mals de heer Paap. Zij motiveerden dit iluit door erop te wijzen, dat zij zich thts beschikbaar hadden gesteld om te ■rkomen, dat het orkest bestuurloos zou trouwen en beloofde ook in het vervolg de belangen van het Haarlemse muziekleven naar beste weten te behartigen. Bij de rondvraag protesteerde mr. E. F. W. Eckelt van Pelkinië tegen de suggestie dat de op de bijeenkomst van 27 April ge stelde candidaten bereid zouden zijn ge weest meer op de belangen van een diri gent dan op die van het orkest te letten. De heer Hazevoet verklaarde, dat daarvan althans in de oproep van de andere groep candidaten, geen sprake was geweest waar mee mr. Eckelt van Pelkinië genoegën nam. Klachten uit de ledenvergadering over de plaatsbespreking voor concerten zullen door het bestuur worden onderzocht. Tenslotte kwam de heer M. H. Groe- nendaal met een strikvraagje (zoals mr. Beets het later noemde). Het bestuur heeft zich uitgesproken tegen de door de gemeente aan de subsidie verbonden voor waarden. Is men ook op die mening terug gekomen? „Daar kunnen we nu mooi met de vertegenwoordigers van de raad in ons midden over praten," zei de heer Beets, „en als we het dan niet eens worden dan gaan we weer vergaderen en een nieuw bestuur kiezen!" Nadat prof. Fokker namens de leden het bestuur de beste wensen voor de toekomst had meegegeven, werd de vergadering ge sloten. Jubileum mejuffrouw 1. S. J. Bartels Vandaag is mejuffrouw J. S. J. Bartels, werkzaam op de administratie van ons blad, vijf en twintig jaar in dienst van het bedrijf. Ter gelegenheid daarvan is zij van morgen gehuldigd. Namens de directie voerde de heer Ph. A. Mees het woord, die in herinnering bracht, dat de jubilaresse een bijzondere plaats in het bedrijf heeft ingenomen. Als blijk van waardering bood hij een geschenk in envelop aan. De heer D. A. J. Spek. die het woord voerde na mens het personeel, zeide dat mejuffrouw Bartels door haar prettige omgang met de collega's een geziene persoonlijkheid is en hij hoopte, dat in de toekomst op dezelfde collegialiteit gerekend kan worden. Uit naam van het personeel overhandigde hij een schilderij. Mejuffrouw Bartels dankte voor de haar gebrachte hulde. Het verdere deel van de dag brengt zij in huiselijke kring door. SCHEEPVAART Abbedijk, New YorkBuenos Aires 14 Mei te Montevideo. Aldabi, RotterdamBuenos Aires pass. 13 Mei St. Vincent KV. Aldebaran BaltimoreRotterdam 13 Mei op 500 mijl Zuid-Oost van Gape Race. Algorab, Porto AlegreRotterdam 13 Mei van Santos. Al- Phacca Buenos Aires—New York 13 Mei van Santos naar Bahia. Amstelland, Buenos AiresAmsterdam 13 Mei van Las Palmas. Kamerlingh Onnes 12 Mei van Aalborg naar Rotterdam. Kota In-ten, RotterdamBatavia 13 Mei van Marseille. Kota Agoeng New YorkJava 13 Mei van Alexandrië 14 Mei te Port Said verwacht. Nieuw Amsterdam 13 Mei van Rotterdam te New York verwacht. Overijsel, RotterdamJava, pass. 13 Mei Malta. Tjipanas 13 Mei van Kaapstad naar Durban! Van der Waals, JavaAmsterdam, 13 Mei te Genua. Zeeland, Batavia—Rotter dam*. 13 Mei van Djeddah. Sibajak. Rotter damBatavia 12 Mei van Aden. Alamak 13 Mei van Narvik naar Antwerpen. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparatear Kruisstraat 38 - Haarlem (Adv.) C. Verwer f De heer Koos Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeiddie bij het vliegtuig ongeluk in Denemarken op 17 Januari zwaar gewond werdis thans in zoverre her steld dat hij spoedig het Nijköbing Ziek enhuis, waar hij verpleegd werd, zal kunnen verlaten. De heer Vorrink gefotografeerd tijdens zijn eerste wandeling buiten het ziekenhuis. Aan zijn rechterhand de Nederlandse verpleegster, zr. A. W. van Iperendie na het ongeluk met een speciaal vliegtuig naar Denemarken vertrok om hem teverzorgzn. en. 3(j de daarop volgende stemming het ital stembriefjes klopt weliswaar niet emaal met de presentielijst, maar daar rd in de vreugde minder op gelet aken 96 leden zich vóór het aanblijven i het oude bestuur uit. Drie-en-twintig ieren leverden een blanco biljet in. let bestuur gaf daarop gevolg aan deze ■delijke uitspraak, dankte voor het ver- ij verhuren stofzuigers voor 4.60 per maand Alle reparaties vrij STOFZUIGER CENTRALE MAQEMAM D. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk. (Adv.) Gemeentelijke Avondschool voor handelsonderwijs Gemeentelijke Avondschool voor Han- sonderwijs (Handelsavondschool), die dusver een cursus van bijna tien maan- had, werkt voortaan het gehele jaar "■behoudens natuurlijk de vacanties, die Ik zijn aan die van de gemeentelijke S-en en Lycea. igenover deze verlenging van de cur- iuur staat een vermindering van het lal lesavonden van vier op drie. hoogste klassen leiden, zoals bekend ip voor diverse practijkexamens. Door speciale regeling met de Nederlandse fciatie kunnen deze examens voortaan a een sterk verminderd tarief op sqhool ■den afgelegd in eigen vertrouwde om lig. afdeling C van de school is uitslui- bestemd voor de opleiding voor het lienstands-diploma. Hiervoor worden te jonge leerlingen aangenomen. Bo- iea volwassenen. Toneel Geoorloofde" vrijbuiterij met Amerikaanse stukken Eind April luchtte ik in een bespreking ener voorstelling door amateurs van het verrukkelijke blijspel „Je kunt het toch niet meenemen" mijn getemperde verontwaar diging over het achterwege laten in het programma der namen van de beide oor spronkelijke auteurs: George S. Kaufman en Moss Hart, In het door de N.V. Vink's Uitgeversmaatschappij te Alkmaar in de handel gebrachte tekstboekje zijn deze evenmin te vinden, wel echter in de fonds catalogus van genoemde firma, zodat de spelende vereniging, door het betrachten van meer attentie, het euvel gemakkelijk had kunnen herstellen. Het is te hopen, dat anderen de nu een maal gemaakte fout in het vervolg zullen voorkomen, want het gaat toch niet aan om zich van de domme te houden en maar rustig te gewagen van een bewer king naar de gelijknamige film, zoals de uitgever naar zijn zeggen tengevolge van nonchalance van de corrector meende te mogen doen. Deze heeft overi gens als reactie op mijn aanmerking reeds schriftelijk verklaard bij een herdruk voor verbetering zorg te dragen. De heer Piet Mossinkoff, die een al bestaande vertaling voor vertoning door dilettanten geschikt maakte, treft in dezé kwestie natuurlijk geen blaam, afhankelijk als hij was van zakelijke belangen. Trouwens: strikt naar de letter van de wet genomen is hier niets onregelmatigs gebeurd. Amerika valt immers, evenmin als Rusland, onder de bepalingen van de zo genaamde Berner Conventie ter regeling van het internationale auteursrecht. Het staat dus iedere uitgever vrij om aldaar voor het eerst verschenen letterkundige voortbrengselen te laten vertalen en in druk te geven. De meeste bona fide uit gevers sluiten niettemin een contract of stellen zich althans in verbinding met de literaire agenten die de belangen van de schrijvers behartigen. Dit moet om twee redenen wenselijk worden geacht. Ten eerste kan men zodoende de makers de hier te lande verdiende geldelijke baten van hun arbeid laten genieten. Bovendien echter en daar gaat het thans om ver plicht men zich daardoor de artistieke, zo men wil de aesthetische kwaliteiten naar beste vermogen te bewaren. Vroeger vond men dan ook dikwijls, vooral ten bewijze van gepleegd overleg, in uit het Ameri kaans vertaalde boeken de opmerking: geautoriseerde uitgave welke door de goede practijk echter overbodig is gemaakt. Tegen verminkingen en veranderingen bestaat dus geen verdediging en daarom werd dit voorbeeld van vrijbuiterij één uit tien tallen helaas, maar bijzonder opvallend destijds gesignaleerd. Het merkwaardige is voorts dat de Nederlandse uitgever, mits erkend, door het enkele feit van een aan tekening in een door de Vereniging tot be vordering van de belangen des boekhandels bijgehouden lijst van voorgenomen publi- Afhalen distributiebescheiden Maandag 16 Mei is het in Haarlem (Vlees hal) de beurt voor het afhalen van distribu tiebescheiden aan Do tot en met Dij. VIJF EN ZESTIG JAAR GETROUWD Op Dinsdag 17 Mei zal het echtpaar J. Andela en M. Adema te Wons zijn 65- jarig huwelijksfeest vieren. De 89-jarige bruidegom was tot verleden jaar nog orgel trapper bij de Ned. Herv. Kerk te Wons.' De oudjes bewonen nu reeds vijftig jaar het bekende klimophuisje tegenover de Ned. Herv. Kerk. Toen in de afgelopen oorlogsjaren hun woning in de vuurlinie lag, bleven de oudjes hun huisje trouw, ook al vlogen de kogels door het raam". NACHTDIENST APOTHEKEN Bos en Vaart-apotheek, Bos en Vaartstraat 26, telefoon 13290. Apotheek Florijn, Grote Houtstraat 78, telefoon 10500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tele foon 10354. Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821. In een der straten van de Britse sector van Berlijn verdringen nieuwsgierigen zich voor een étalage, waar met grote let ters bekend wordt gemaakt: Door de op heffing der blokkade zijn de' prijzen van alle goederen uit de Westelijke zones met 10% verlaagd. caties, volledige bescherming van zijn gra tis verkregen recht geniet. Rest tenslotte de vraag, waarom zo dik wijls de namen van de oorspronkelijke auteurs worden weggelaten. Is dit in dit geval een vorm van hypocrisie of zijn we werkelijk al zo diep gezonken dat een be werking naar een film meer aantrekkings kracht uitoefent dan een toneelstuk? DAVID KONING. Zeer tot ons leedwezen moeten wij mel ding maken van het overlijden, op de te jeugdige leeftijd van 43 jaar, van C. Ver wer, advertentie-vertegenwoordiger in dienst van Haarlems Dagblad en als zo danig en om zijn persoon in onze onder neming algemeen gewaardeerd. Reeds enige maanden geleden was Venver ziek geworden, maar het liet zich aanvankelijk niet zo ernstig aanzien, als het helaas later bleek te worden en wij verwachtten hem spoedig weer in het bedrijf werkzaam te zien. Deze verwachting mocht niet in ver vulling gaan en in de laatste tijd vererger de zijn toestand zo snel, dat wij ons op het ergste moesten voorbereiden. Het bedrijf en de werkers daarin zullen hem ten zeerste missen en zijn nagedach tenis in ere houden, maar onze oprechte deelneming en sympathie gaan in de eerste plaats uit naar zijn gezin, dat door het overlijden van man en vader zo zwaar wordt getroffen. Verwer trad reeds op de zeer jeugdige leeftijd van 13 jaar in dienst van Haarlems Dagblad, waar hij van de aanvang af werd opgeleid tot de functie, welke hij later zo vele jaren op uitstekende wijze zou ver vullen. De overledene maakte zich buiten zijn werkkring zeer verdienstelijk voor de vrij willige brandweer. Reeds in 1926 werd hij vrijwilliger in Schoten, na de annexatie dezer gemeente ging hij in 1927 over naar de Haarlemse brandweer, waarin hij al lengs tot de rang van adjunct-brandmees ter opklom, welke functie hij tot de aan vang van zijn fataal geëindigde zieke be kleedde. Tevens was hij gedurende een reeks van jaren secretaris van de Haar lemse Vrijwillige Brandweervereniging „De Tien" als hoedanig hij ook grote waardering ondervond. Ook was hij be stuurslid van de afdeling Noord van het Haarlems Comité voor Nationale Feesten zodanig had hij mede de leiding bij de organisatie van feestelijkheden in Haar lem-Noord. Hij ruste in vrede. NOORD-ZUIDROUTE N.Z.H.-BUSSEN 22MEI WEER NORMAAL Naar wij vernemen zal de Noord-Zuid route* door de Haarlemse binnenstad op 22 Mei gereed zijn. Op die dag zullen de bus sen van de N.Z.H. over de vers geasfal teerde wegdekken kunnen snorren en zul len de omwegen via Nassaulaan en Wil- helminastraat tot het verleden behoren. NIEUWE KERK 300 JAAR Zondagavond wordt ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de Nieuwe Kerk te Haarlem een herdenkingsdienst gehou den, waarin zullen voorgaan jis. G. W. Waardenburg en ds. Joh. Bronsgeest. Nekkramp in Beverwijk? Op de Montessorikleuterschool aan de dr. Schuytstraat in Beverwijk werd een ziekteverschijnsel geconstateerd, dat vermoedelijk nekkramp is. Om erger te voorkomen, zijn tot nader order alle Beverwij kse kleuterscholen gesloten. Dr. ir. F. Bakker Schut nam afscheid Als directeur Rijksdienst van het Nationale Plan In het gebouw van de Rijksdienst voor het Nationale Plan in Den Haag heeft de directeur, dr. ir. F. Bakker Schut uit Haarlem, die fh dienst van de gemeente 's-Gravenhage treedt, afscheid genomen. Talrijke autoriteiten op het gebied van volkshuisvesting, stedebouw en planologie woonden de receptie bij, onder andere de secretaris-generaal van het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting. H. W. Mouton, ir. Van Heemskerk van Beest, directeur van Stadsontwikkeling te Amsterdam, ir. De Blocq van Kuffeler, oud directeur-generaal der Zuiderzeewerken, de Commissarissen der Koningin in Over ijsel en Utrecht, de heer ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren en M. A. Reinalda en voorts de secretaris-generaal van de „International Federation for Town and Country Planning". Ook waren aan wezig ir. Blockman, inspecteur-generaal van de stedebouw in België en ir. Hen- drickx, hoofdingenieur-directeur van die dienst. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. dr. J. in !t Veld, heeft de scheidende functionnaris toegesproken en uiting gegeven aan de erkentelijkheid der regering voor het moeilijke werk, dat de heer Bakker Schut in de acht jaren van het bestaan van de dienst heeft verricht. De heer Bakker Schut is er in geslaagd beter begrip te wekken voor de betekenis van dit werk. De minister betuigde, de spijt van de regering over zijn heengaan. Voorts heeft de president van de dienst, mr. J. Linthorst Homan, mede namens de ambtenaren een woord van afscheid ge sproken. Hij schetste de grote moeilijk heden, die Nederland als één der dichtst bevolkte landen der wereld heeft en de noodzaak om de verschillende plannen te coördineren. Wat thans op dit gebied be reikt is is voor het grootste deel te danken aan de grote capaciteit van de heer Bakker Schut. De scheidende functonaris heeft hierna aan allen woorden van dank gebracht. Comité van Actie tegen huurverhoging Te 's-Gravenhage is opgericht een comité van actie tegen de huurverhoging.Dit comité heeft een landelijk karakter. Het doel is om de verhoging zo gering mogelijk te houden alsook bepalingen te verkrijgen inzake het onderhoud van woningen. De oprichters nemen aan, dan in som mige gevallen een huurverhoging gerecht vaardigd is, maar dat zij in verscheidene gevallen niet gerechtvaardigd geacht kan worden. Het comité zal ook klachten van woninghuurders in behandeling nemen en zoveel mogelijk bemiddelend optreden bij geschillen. De administratie van het lan delijk comité is gevestigd Huygensstraat 26, Den Haag. Dure bloemetjes Enkele schilders, die werkzaamheden verrichten aan de spoorbaan tussen Hille- gom en Bennebroek. zagen de kans schoon om „een bosje bloemen" van een nabij gelegen bollenveld mee te nemen. Ze ko zen daartoe een vrij dure soort uit en trokken de bloemen met bol en al uit de grond, hetgeen voor de eigenaar een flinke schadepost betekent. Aangezien de daders werden ontdekt, is het een duur bosje bloemen voor hen geworden. Avondcursus voor arbeiders in het Bloembollenvak In tegenwoordigheid onder andere van ir. F. Vlag, rijkstuinbouwconsulent, be stuursleden van „Bloembollencultuur", leden der Commissie van Toezicht en van de Unie van Landarbeiders, had te Hille- gom de uitreiking plaats der diploma's aan de deelnemers aan de avondcursus in be mesting, schuurbehandeling en verwar mingsproblemen voor het bloembollen vak. De heer C. J. v. Til die de diploma's uit reikte, deed dat op zeer originele wijze. Ir. Vlag sprak zijn dank uit aan de leraren, de heren Verbeek, Van Zadel en Balken ende. De heer Warmerdam namens de Unie en de heer Bijl van Duyvenbode namens de afdeling van Bloembollencultuur wen sten de geslaagden eveneens geluk. Gouden echtpaar Het echtpaar 't Hart, Parallelweg 115 viert Donderdag zijn gouden huwelijks feest. De buren "hebben al voor een ere poort en een geschenk gezorgd. De bruide gom, die 71 jaar is, werd gepensionneerd als ploegbaas bij de N.S. en voelt zich nog geheel fit. en zijn 69-jarige bruid is ook nog behoorlijk bij- de pinken. Bloemendaal Als de bussen gaan rijden Wanneer de bussen der N.Z.H. moe ten gaan rijden, kan de conducteur daar op twee wijzen kennis van geven. Hij kan op een belknopje drukken, of een fluitje ge bruiken. Het laatste doen ze vaak, als ze nog buiten staan. Wij hebben echter con ducteurs al meermalen een derde manier zien gebruiken, namelijk met de vlakke hand een klap geven op de buitenwand van de autobus. Deze week waren wij er getuige van, dat een dame zich daai^zeer boos over maakte en dat niet onder stoelen 'of banken stak. Zij wees er de conducteur op, dat wanneer jongens dit zien, ze dit voorbeeld zullen volgen, waardoor de bestuurder wel eens te vroeg zou kunnen gaan rijden, en onge lukken zouden kunnen gebeuren. Het wferd een hele woordenwisseling. Een feit is, dat de conducteurs net zo goed het fluitje kun nen gebruiken als de hand. Filmvoorstelling in het Openluchttheater Het Openluchttheater te Bloemendaal be leefde gisteravond de première op het ge bied van de film. Alvorens critiek uit, te oefenen, zouden we willen vaststellen, dat het experiment over het geheel genomen als geslaagd kan worden beschouwd. Het projectie-apparaat stond opgesteld achter de tribune, het scherm was zoveel mogelijk tegen de ach terkant van het „toneel" geplaatst. Dit laatste heeft tot voordeel, dat het publiek, al zit het op de eerste banken, de film ziet, zonder een stijve hals te krijgen. Het na deel bestaat uit het feit, dat het geluid wat zwak is, omdat het in verhouding met de grootte van het beeld enigszins onnatuur lijk aandoet. Als de loudspeaker wat dich ter bij het publiek wordt gezet, zou dit euvel voor een belangrijk gedeelte opge heven zijn. Bij de voorfilms was het beeld te zwak. De hoofdfilm daarentegen voldeed uitste kend. De aanwezigen, die ondanks de kou in groot aantal waren opgekomen, vermaak ten zich kostelijk met de avonturen van de Amerikaanse komiek Danny Kay, die we zagen in de bekende film „Wonderman", „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTKAAT 10 - TEL. 11193 J. Hugenholtz directeur van „Touring Zandvoort" Gisteravond heeft het algemeen bestuur van de Stichting „Touring Zandvoort" ver gaderd. De heer J. Hugenhoitz werd tot directeur benoemd en het dagelijks bestuur zal bestaan uit de heren mr. H. M. van Fe- nema, voorzitter, W. M. B. Bosman, secre taris, A. H. Schouten, penningmeester en ir. P. G. van Kuyk en G. Kiefer Sr., leden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Roelof Johannes, z, van J. van Bogget en A. van der Mije. ONDERTROUWD: F. J. dc Wit en J. M. Kobs. M. W. Kersten en M. Koning. H. A. Bosshart en A. Van Gelder. H. Scholten en J. H. P. Ndeland. GETROUWD: H. Molenaar en M. P. Lam- mers. J. Venmans en J. Halderman. OVERLEDEN: P. L. A. Klein, oud 78 jaren, man. Bennebroek ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst wordt waargenomen door dr. H. J. Steengen, Rijksstraatweg, tel. 300. Hoofddorp JAARVERGADERING ..DE KLEUTER SCHOOL" De vereniging „De Kleuterschool" zal op Maandag 16 Mei in hotel ,.de Beurs" te Hoofddorp haar algemene jaarvergadering houden. Lisse ONDERSCHEIDING Bij Koninklijk Besluit is toegekend de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver aan de heer G. van den Berg, te Lisse, oud-penningmeester van de afdeling Lisse van de Nederlandse R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit". NEDERLAAGWEDSTRIJDEN „EXCELSIOR" Voor de tweede klasse van het ..Excel sior biljarttournooi" werd de wedstrijd .Excelsior" II—Flora I. Hillegom gespeeld. De reserves van Excelsior hadden een zware strijd tegen de Hillegommers en gaven hen kranig partij. Zij konden niet verhin deren. dat Flora een kleine zege behaalde van 14 caramboles. Maar aangezien VIOS II in deze afdeling een winst van 17 caramboles heeft, blijft deze vereniging aan de spits staan. De uitslagen waren: Jac. van Diest. Ex celsiorP. de Jong, Flora 150144 in 38 beurten; B. Duivenvoorde. ExcelsiorL. Waasdorp. Flora 138—150 in 42 beurten; G. van Eyck, Excelsior—J. v. d. Lans 124150 in 47 beurten; C. Slootbeek, Excelsior—H. Bakker, Flora 150—132 in 33 bfeurten. Flora I, Hillegom 576 caramboles; Excel sior II, Lisse 562 caramboles. Hillegom Personalia De heer J. Lemkes zal Maandag 16 Mei zijn 12%-jarig jubileum als étaleur bij het manufacturenbedrijf Klaver te Hi 11e- gom-Lisse-Bennebroek vieren. Mej. A. Rietkerk slaagde te 's Graven- hage voor het diploma Kleuteronderwijs A. Zij is hoofd van de Geref. Kleuterschool te Hillegom. Distributie De uitreiking van nieuwe bonkaarten K 909 zal plaats hebben te Hillegom in „Treslong" tussen 16 en 20 Mei: A-Be Maandag 16, Mei; BF-F Dinsdag 17 Mei G-Hi Woensdag 18 Mei; Hj-Le 7 19 Mei; Li-M Vrijdag 20 Mei. Zandvoort Speeltuinvereniging opgericht Gisteravond hield het voorbereidend co mité om te komen tot oprichting van een speeltuin in Zandvoort zijn oprichtingsver gadering. Er was grote belangstelling, we zagen de beide wethouders Kerkman en Slagveld, het raadslid de heer M. Weber, oud-wethouder Groos en de korpschef van politie de heer Vreman. Voorts waren er vele bestuursleden der Zandvoortse ver enigingen en onderwijzend personeel. De heer J. H. Kunkeler zette in zijn ope ningswoord doel en streven der op te richten vereniging uiteen, deelde mede," dat reeds vele giften bij het voorbereidend comité waren binnengekomen en ook zéér vele bewijzen van sympathie door ingekomen brieven. Spreker maakte daarna bekend, dat de heer Quarles van Ufford het terrein voor de eerste speeltuin, gelegen aan de Noorder Duinweg zo goed als gratis be schikbaar had gesteld. Men wil nu binnen de kortst mogelijke ti.id komen tot de in ge- brui kstelling van de eerste speeltuin in Zandvoort, waarop men tevens een club huis wil bouwen, om de jeugd in de win termaanden van de straat te houden. _De heer W. Klaren, administrateur der Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties sprak hierna over het werk der speeltuin verenigingen. Spreker betoogde o.a, dat de jeugdproblemen zijn ontstaan, omdat de ouderen daar geen raad mee wisten Spreker verhaalt dc historie van een halve eeuw speeltuinwerk, waarbij het leidend motief dat spelende kinderen geen kwaad doen, door paedagogen van naam op den duur werd er kend. „Het hangt van de ouderen af", ein digde spreker, „hoe de jeugd zal zijn en hier is óók een taak weggelegd voor de gemeen tebesturen." De heer M. Boon., voorzitter van de N. U. S. O. zou'de lantaarnplaatjes over het speel tuinwerk toelichten. Door een defect aan de lantaarn, moest dit gedeelte van het programma vervallen, waarna ook deze spreker het speeltuinwerk toelichtte, en ota. mededeelde, dat er thans reeds ongeveer 275 speeltuinen in Nederland zijn met bijna 100.000 leder, Wethouder Slagveld sprak namens het Gemeentebestuur. Spreker betoogde, dat het gemeentebestuur bij de plannen zéér gein- teresseerd is. omdat gebleken is. dat de Zandvoortse kinderen een speeltuin heel erg missen. Op deze eerste vergadering gaven onge veer vijftig personen zich als lid of dona teur van de nieuwe vereniging op. waarna de voorzitter mededeelde, dat hiermede de oprichting der vereniging een feit geworden was. en dat- binnenkort een ledenvergade ring zal worden uitgeschreven, waar een be stuur zal worden gekozen. De Zandvoortse accordeon-vereniging ..Excelsior" verleende haar medewerking. MEDISCHE DIENST De dienst voor artsen wordt Zondag waar genomen door dr. J. M. v. Dijk. BUURTVERENIGINGEN „WILHELMINA" EN „JULIANA". Na de oorlog zijn er verschillende buurt verenigingen opgericht. Iedere straat of buurt had er bijna een. De meeste zijn op geheven. De buurtvereniging „Wilhelmina" is blijven bestaan en beschikt over een toneelclub. Deze buurtgemeenschap is in middels uitgegroeid tot een vereniging die jaarlijks een feestavond voor hhar leden en de kinderen houdt. Woensdagavond heeft het toneelgezelschap van deze buurt vereniging een avond verzorgd met de op voering van het toneelstuk in vijf bedrij ven „Hyena's van de grens". Het stuk speelt zich af in het huis van wethouder Brons in een klein plaatsje aan de Neder lands-Belgische grens en gaf een beeld van het bedrijf der smokkelaars en alles wat hiermee samenhangt. Het spelpeil van de medewerkers was vrij goed te noemen. De heer C. v. d. Tang bracht na afloop alle spelers dank, waarna de voorzitter van de toneelclub de heer Chr. Boogerd een -woord van dank richtte tot de heer A. In 't Veld voor zijn uitstekende regie en mej. Krieger die als soufleuse optrad. In gebouw „de Vereniging" was een ge zellige middag voor de kinderen der leden gehouden. De kleuters werden onthaald op poppenkast, goocheltoeren enz. Donderdagavond trad het toneelgezel schap met hetzelfde stuk op voor de buurt vereniging „Juliana" die eveneens een avond voor haar leden gaf. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Helena Petronella, d. v. J. J. Lamboo en H. E. Vink. Bernardus Germa- nus Maria z. v. Th. A. Weijers en C. D. v. d. Ploeg. Ericus Petrus Jeroen, z. v. J. v. Roode en A. Seijzener. Maria Johanna, d. v. C. Paardekooper en O. V. Gyurasko. Anna Maria, d. v. J. R. D. Dofferhoff en P. J. Ho- genes. Petronella Johanna Bernardina Maria v. J. v. Dijk en A. J. Mense. GEHUWD: G. J. v. Haaster en D. v. Berkel. P. Pols en G. de Jong. ,v renals de toneelvereniging „Op Hoop Heemstede In Heemstede geen melksanering vóór September Het besluit van de verenigde melkhan delaren om ook in Heemstede een melk sanering in te voeren heeft onder de Heem- steedse huisvrouwen nogal wat ongerust heid te weeg gebracht. De melkhandelaren werden Vrijdag bestormd met vele vragen en evenveel protesten. De melksanering zal echter in ieder geval niet vóór September in werking treden. Het voorbereidende werk zal namelijk nog wel enige maanden in beslag nemen. Men hoeft dus niet te vrezen dat de sanering onverwacht zal komen, en men zal tijdig worden ingelicht wanneer de nieuwe rege ling in zal gaan. „DE EBBENHOUTEN OLIFANT" Maandagavond zal de R.K. toneelgroep „Berkenrode" in het R.K. Verenigingsge bouw het seizoen besluiten met een opvoe ring van de thriller „De ebbenhouten oli fant". ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. J. Reurink. Aerden- houtsduinweg 8. tel. 26035: dr. J. Laeijen- decker. Raadhuisplein 9, tel. 28103; dr A G. Degenaar. P. de Hooghstraat 11. tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster Mantz. v. Merlen- laan 25. tel. 28305 Geopende Apotheek: Hcemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aeraenhöut Awotbaek. Zandv. laan 164, tel. 26772.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7