„Holland Festival" geeft aantal belangwekkende concerten, opera-uitvoeringen en exposities Predikbeurten ZATERDAG 14 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD „In tegenstelling tot steden als Edinburg, Luzern en Salzburg hebben wij in Neder land altijd een goed verzorgd winter- muziekprogramma en men zou licht ge neigd zijn te zeggen, dat een muziekmani festatie als het Holland Festival voor ons land toch niet zo dringend nodig is. Dit is inderdaad tot op zekere hoogte juist. De Nederlandse orkesten kunnen elke verge lijking met de buitenlandse doorstaan en de Nederlandse concertbezoeker krijgt al tijd goede muziek te horen. Toch is het Holland Festival een onderneming, die moet worden toegejuicht. Holland heeft grote aantrekkingskracht voor touristen en het kan nooit kwaad zijn deze aantrek kingskracht in de zomer te vergroten door een grote muzikale manifestatie". Aldus de heer P. Diamand, een der lei ders van het Holland Festival, dat van 15 Juni tot 15 Juli in Amsterdam en den Haag (Scheveningen) zal worden gehou den. De heer Diamand vertelde, dat de Nederlandse orkesten, die aan het festival meedoen, niet met louter paradepaardjes voor het voetlicht zullen treden, doch een zeer gevarieerd, interessant muziekpro gramma in voorbereiding hebben. Ook „de provincie" zal met haar musici in het festi val optreden. Het Utrechts Stedelijk Orkest zal twee concerten geven, één in Den Haag en één in Amsterdam. Het zal uitsluitend werk van Utrechtse componisten uitvoe ren: het programma vermeldt werk van Wagenaar, Pijper, Van Otterlo, H. An- driessen en Henkemans. Het Amsterdamse Concertgebouworkest geeft vijf concerten in de hoofdstad en vier in Scheveningen onder leiding van Eduard van Beinum, Pierre Monteux, Erich Kleiber en George Szell. Het Residentie-orkest zal tien con certen in Scheveningen geven en één in Amsterdam. Dirigenten zijn Carl Schuricht en Ernest Ansermet. Bij de kamermuziekuitvoeringen, die ge durende het festival zullen worden gege ven, staat de eerste Europese uitvoering van Hindemith's „Marienleben" op het pro gramma. Deze compositie is in Januari van dit jaar in New York uitgevoerd en daar zeer gunstig ontvangen. Een andere pre mière, die tijdens het festival ten gehore zal worden gebracht, is het „Hooglied" van Bertus van Lier. Hierbij treden als solisten op Dora van DoornLindeman, Peter Pears en Herman Schey. Opera's. De Nederlandse Opera komt met vier opera's, namelijk „Orfeo" met Kathleen Ferrier als gast, „Manon", „Carmen" met Jennie Tourel en „Troubadour", alle onder leiding van Pierre Monteux. De Weense Staatsopera zal ook vier opera's ten gehore brengen. „Entführung aus dem Serail", „Don Giovanni", „Figaro en „Der Rosenkavalier". Nederlandse Bachverehiging. De Nederlandse Bachvereniging^ geeft vier concerten. „Kunst der Fuge" met het Con certgebouworkest onder leiding van dr. An- thon v. d. Horst, verder Bach's „Hohe Mes- se" met als-solisten Jo Vincent, Annie Her mes. Jan Schippers, Max Kloos en Guus Hoekman, eveneens met het Concertge bouworkest. Verder zal de Nederlandse Bachvereniging met het Concertgebouw orkest onder dr. Anthon van der Horst uit voeren Bach's „Wereldlijke Cantates" met als solisten Greet Koeman. Annie Hei-mes, Lex Karsemeyer, Jan van Mantgem, Lau rens Bogtman en Herman Schey en een ge mengd programma met „Te Deum' van Pur cell, cantate no. 169 en „Magnificat van Bach. Solisten voor dit laatste pro gramma zijn Kathleen Ferrier, Dora van DoornLindeman. Erna Sporenberg, Jan Schipper en Willem Ravelli. Beeldende kunst. Gedurende het festival zullen in Amster damse. Rotterdamse en Haagse musea be langrijke schilderijententoonstellingen wor den gehouden. Op 9 Juli wordt in het Rijksmuseum te Amsterdam een tentoon stelling geopend van middeleeuwse West- duitse kunstschatten. In het Stedelijk Mu seum, eveneens begin Juli. komt een ten toonstelling van expressionistische schil ders. Er zullen werken worden geëxpo seerd van Picasso, Van Gogh en de Japanse Tuchtrechtspraak publiekrech telijke bedrijfsorganisatie In de Memorie van Toelichting op het thans bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp op de bedrijfsorganisatie is een afzonderlijke wettelijke regeling van het beroep van belanghebbenden tegen beslissingen van cle organen van publiek rechtelijke bedrijfsorganisaties in het vooruitzicht gesteld. Bij beschikking van de minister van Justitie en van de staats secretaris van Economische Zaken is thans een commissie ingesteld, welke tot taak heeft dit vraagstuk te onderzoeken en eventueel de totstandkoming van een wet telijke regeling voor te bereiden. Tevens is deze commissie belast met een onderzoek naar de vraag, welke sancties aan de over treding van voorschriften voor publiek rechtelijke bedrijfsorganisaties moeten kunnen worden verbonden. Met name zal de commissie onder het oog moeten zien of tuchtrechtelijke sancties, welke eerder dan strafrechtelijke bij de praktijk van de op privaatrechtelijke leest geschoeide bedrijfsorganisaties zouden aansluiten, mogelijk moeten worden gemaakt. Indien de commissie de gestelde vraag bevesti gend beantwoord, zal zij de totstandkoming van een wettelijke regeling van deze mate rie voorbereiden. Deze regeling zal dan tevens moeten voorzien in de opsporing van overtredingen, waaraan een tucht rechtelijke sanctie is verbonden. In de comjnissie, welke onder voorzitter schap staat van de staatssecretaris van Economische Zaken, hebben vertegenwoor digers van enkele ministeries en-niet- ambtelijke deskundigen zitting, die op voordracht van de Stichting van de Ar beid zijn benoemd. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 13 Mei 1949 ONDERTROUWD: 13 Mei: G. Kant en C. Weijers. BEVALLEN van een zoon: 12 Mei: M. C. PIjnacker—Slcbe. D. E. Blekman—Roose. C. E. SteenbergenBlok, 2 z. W. J, van Leeu wen—Teu nissen. 13 Mei: B. M. W. de Ruig- de Ruig Mulder. A. C. F van Ewljk—Booms. B. Scbolten—Bouwknecht. BEVALLEN van een dochter: 12 Mei: A. Zorn—van Os. S. A. Westhoeve—Burgersdijk. H E. Röttgering—Mathot. A. C. Pouw— Rekelhof. 13 Mei: J, Hatemink—Stevens. A. D- Brink—Blankevoort A. A. Kuik—Kotten. OVERLEDEN: 11 Mei: P. V. Janssen, 71 j. Ted v. Berkhoutstraat. F. de Vries, 67 Spaornhovoristraat. G. Sijtsemade Ruiter. 69 j.. KI. Houtstraat. 12 Mei: W. T. Wytema, 74 j.. Burg. Sandbergstraat. M. C. de Groot, 1 m. Hazepaterslaan. W. D. J. H. Leichel— van Ockenburg, 77 J., Linnaeuslaan. schilder Housai. In het gemeentemuseum in Den Haag wordt op 17 Juni een tentoon stelling geopend van Nederlandse en Bel gische schilders van deze tijd. Daarvóór is er een expositie over vioolbouw. In Rotter dam zal tot 10 Juli een tentoonstelling te zien zijn van werk van Kees van Dongen. Daarna volgt een expositie van schilderijen uit een particuliere verzameling. Ook op het gebied van filmkunst zal er gedurende het festival het een en ander te zien zijn. Er zullen documentaires worden vertoond, die bekroond zijn na de wed strijd, uitgeschreven door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Bovendien zullen te Amsterdam en Scheveningen twee belangrijke filmpre mières worden gehouden. Ballet. Katherine Dunham, die in Londen, Parijs, Zürich en Milaan grote successen oogstte, zal met haar gezelschap van 13 tot en met 16 Juli vier maal in de Amsterdamse Stads schouwburg optreden. Op het programma staat onder andere de „Caribbeau Rhap sody". Het ballet van Monte Carlo komt onder meer met Tschaikofsky's „Lac des Cygnes", Chopin's „Sylphides", Adam's „Giselle", Bellini's „Somnanbule" en Bach's „Concerto Barocca". Unicum in de schoolhistorie Gymnasiasten toonden zich dankbaar Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers zal vanochtend even vreemd hebben op gekeken, toen een delegatie van gymna siasten uit de hoogste klassen haar opwach ting kwam maken in zijn werkkamer op hel Stadhuis. Maar hun bedoeling werd hem spoedig duidelijk: deze gymnasiasten Gymnasiasten, die dit jaar hun eindexa men zullen doen, boden vanochtend burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers een oo'rkonde aan, waarin zij hun dank voor het genoten onderwijs hadden uitgedrukt. zullen over enige dagen eind-examen doen en op deze ochtend de laatste die zij op school doorbrachten wilden zij het ge meentebestuur hun dank betuigen voor. het genoten onderwijs. De burgemeester kreeg een oorkonde aangeboden en ook moest hij een grote sleutel in ontvangst nemen. „Als symbool van het feit, dat thans voor ons de maat schappij ontsloten zai' worden", aldus de gymnasiale woordvoerder. „Dat die over gang dan goed mag bevallen", antwoordde burgemeester Cremers, en hij nam afscheid van de ex-gymnasiasten in spe met zijn beste wensen voor de zware beproeving, die eind-examen heet. Bij welke wensen wij ons gaarne aansluiten. Valse tabaksbonnen in omloop Het Centraal Distributiekantoor brengt onder de aandacht, dat er vervalsingen in omloop zijn van de bonnen der tabakslcaar- ten QA en QC 903. De valse bonnen zijn te herkennen aan de kleur. Deze is iets donkerder dan die van de echte en helt meer over naar bruin. Handelaren doen er goed aan tabaksbonnen, welke een af wijkende kleur vertonen, nauwkeurig te onderzoeken. Behalve aan de kleur zal nien gewoonlijk ook aan de opdruk van de bon en aan de vezel aan de achterzijde kunnen zien, of men met een vervalsing te doen In Maart kwamen 3384 woningen gereed Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in Maart 3384 woningen voltooid tegen 2821 in Febr. Deze woningen waren als volgt over de prov. verdeeld: (tussen haakjes de definitieve cijfers van Februari): Gronin gen 148 (207); Friesland 143 (101); Drente 168 (201); Overijssel 108 (106); Gelder land 516 (529); Utrecht 155 (93); Noord holland (exclusief Amsterdam 251 (194); Zuidholland (exclusief Rotterdam en Den Haag 473 (307); Zeeland 225 (302); Noord brabant 464 (343); Limburg 341 (206); Amsterdam 77 (52); Den Haag 98 (49); Rotterdam 207 (130); Noord-Oostpolder 10 (1). In Maart werd begonnen aan 2469 (in Februari aan 1739) woningen, zodat op 1 April het aantal in aanbouw zijnde wonin gen 37.357 (op 1 Maart 38.265) bedroeg. In het eerste kwartaal van 1949 werden 9530 woningen voltooid. Rotterdam heeft een groot tekort aan onderwijzers Rotterdam heeft een groot tekort aan onderwijskrachten. Hoewel voor elke klas in Rotterdam een onderwijzer of onderwij zeres staat, ontbreekt elke reserve, Kan een leerkracht om een of andere reden zijn functie niet vervullen, dan is er niemand, die zijn plaats kan innemen en is men soms genoodzaakt de kinderen naar huis te sturen. Op het ogenblik is 60 pet. van de leerkrachten boven de 45 jaar. In 1951 en 1952 zal het leerlingenaantal met 50 pet. van het huidige aantal worden uitgebreid. De wethouder van Onderwijs heeft ver klaard, dat grote aandacht zal worden be steed aan het aantrekken van leerlingen van de kweekscholen, die na het behalen van hun diploma een vaste positie kunnen krijgen. Hoe ernstig het tekort is blijkt ook wel hieruit, aldus de wethouder, dat ruim 80 onderwijskrachten, die verleden jaar door de kweekscholen werden afgeleverd, in dienst zijn gesteld zonder dat daardoor het tekort ook maar enigszins verminderde. Florence Nightingale-medaille voor Nederlandse verpleegsters Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Ki'uis heeft van het Internationale Comité van het Rode Kruis te Genève bericht ontvangen, dat de Florence Nigh tingale-medaille is verleend aan zuster Sjoukje Hoiting van de Gemeentelijke Sociale Dienst te Arnhem en aan mej. Eike Flikkema, verpleeghulp in de mo biele teams van het Nederlandse Rode Kruis in Indonesië. ZONDAG 15 MEI 1949. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Ds. E. Dijkhuis. Brouwerskapel. ing. Klokhuis- pléin. Zondag 10: Ds. A. J. van Rhijn. 4: Li turgische Godsd.oefening voor Doofstom men en Slechthorenden in de Consistorie. 7: Geen dienst. (Zie Nieuwe Kerk) Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. C. J. Mei link, Badhoevedorp.* 7: Herdenkingsdienst 300 jarig bestaan Nieuwe Kerk. Ds. G. J Waardenburg, Ds, Joh. Bronsgeest. Noorder Kerk, Velserstraat. 9 en 10.45: Ds. E. Dijk huis. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Bakenesserkerk. Vrouwestr. 9.30: Kinderkerk. Ds. Joh. Bronsgeest. 10.30: Jeugddienst. Ds. P. Fagel, Wassenaar. Ka pel Bethesda Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. G. H. Kreyenbroek. 10.45: Ds. J. van der Wiel, IJmuiden-Oost. Diaco- nessenhuïs, Hazepaterslaan. 4,15: Ds. Joh. Bronsgeest. Rusthuis, Jansstr. 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Oost: Wijkgebouw Oosterkerk 10: Mej. A. G. Becker. Ver. van Vrijz. Her vormden. Jacobstraat 0. 10.30: Ds. J. Hei- dinga. Stads Evangelisatie, Lange Heren straat 6. 10: J. Kal, Haarlem. 7.30: A. F. Besselaar. Amsterdam. Zuiderkapel, Zuider straat 15. 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer, Noord- wijk a. Zee. 5: Dezelfde. 'Evangelisatiesa menkomst. 8: Jeugddienst, Sprekers: P. D. Bardelmeyer, H. v. d. Brink en Theo Dilc- kes; Herman v. Brummelen, zangleider: Bep Klumper, declamatie. Opwekkingssa menkomsten. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Ds. S. Zijlstra, Eindhoven, Maranathaprediking. Ned. Herv. Evangeli satie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. B. Haverkamp, v. Veen (N. Br.) Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergracht. 9.30 en 5: Dhr. J. Cappon. Evang. Lulh. Gem.. Witte Heren straat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doops gezinde Gemeente 10.30: Ds. Leendertz. Remonstr. Gerefr- Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Kloppcrsin- gelkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M Boeyinga Wilhelminakerk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. J. W. Sicrtsema. Zuid-Oosler- kerk. 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10' en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder 't Kruis Bakenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Oud-Gcref. Gem., Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. Weeninlc. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligings- dienst. 8: Verlossingssamenkomst o.l.v. Ma joor en Mevr. Bosveld. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst, Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Pinkster Evangelisatie, Wolstraat 7. 7: Volle Evangelieprediking. Vergadering van Ge lovigen, Jansstraat 85. 10: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente van Christus, Jansstraat 85. 10 en 8: Eredienst en preek. Gemeente Góds. Jans straat 85. 10: Samenkomst. Christian Scien ce, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: En gelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeen te, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienst oefening, Universele Eredienst (Soefi Be weging) Nassauplein 8, 11: Dienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia". Jansstraat 83- 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. Felix Ortt, Soest. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag geen dienst. Bijbellezing, Jansstraat 85. Vrijdag 8: A. Ramaker. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds„ G. Koch, Medew. van het Kerkkoor. 7: Dezelfde. Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. Kon. Emmaschool. Raaf straat. 10: Ds. J. Groenenberg, Amsterdam, Jeugddienst. Ned. Prot. Bond. Berkenstr. 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Evang Luth. Ge meente, in de Noorderkapel, Minahassastraat 10.30: Ds. C. H. Brandt. Geref. Kerk. Noord- Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. - HEEMSTEDE. Ncd. Herv. Kerk. Kerk op liet Wilhelminaplein. 10: Ds. H. Bartlema. 7: Ds. J. V/. van Nieuwenhuijzen. Kapel Nieuw- Vredenhof 10.30: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen 7: Dr. H. v. d. Loos, Schoten Christ. Ly ceum (ing. v. Merlenstr.) 10.45: Ds. W. J. van Elden, Haarlem. Princessekade 3: 10.30: Jeugdkapel. Jeugdgebouw a. d. H. Dreef. 10: Mej. A. Jansen, Jeugdkapel. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mevr. Dr. A. Man- kes-Zernïke, N.P.B., Rotterdam. Doopsge zinde Kring, geb. Volksbond H. Dreef. 10.30: Da. C. Soutendijk, Doopsgez. Predikante uit Haarlem. Geref. Kerk. Lyceumkerk. 9: Ds. A. Dondorp. 5: Prof, Dr, F. W. Gros heide. Koediefslaan 76. 10: Prof. Dr. F. W. Grosheide, van Amsterdam. 5: Ds. F. Guil- laume, van Amsterdam. Camplaan. 10: Ds. F. Güillaume. 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4,30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUJT. Ned. Herv. Kapel, Leeu weriklaan. 9: Ds. J. E. Drost, Jeugddienst. 10.30: Dr. J. H. Stelma. Relig. Kring, Eiken laan 5. 10.30: Ds. J. J. Louet Feisser, Ned. Herv. Pred. te Amsterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. P. J, Mackaay. 10.30: Dr. Ch. de Beus. Gcr. Kerk. 9, 10,30 en 3.45: Dr. J. L. Koole. Op- wekkingssamenkomst op Schapenduinen, Brederodelaan 57, Maandag 8: H. v. d. Brink Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gezongen H, Mis. Soel'i-Bcweging, Popel laan 1. 2: Dienst. OVER VEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. Gerei'. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. Hef Consumentencrediet Er is veel stagnatie bij de terugbetaling Het was de opzet dat de raden en bureaux die in de verschillende gemeenten opge richt waren voor het Consumentencrediet niet 1 Juni a.s. zouden worden opgeheven. Er is vrijwel overal in het land vertraging gekomen in de afwikkeling, o.a. wat de afbetaling der credieten betreft. Haarlem maakt daarop geen uitzondering. Nu is bepaald dat in de kleinste gemeen ten de termijn tot 1 Juli verlengd wordt, in de middengemeenten tot 1 Augustus en in de grote gemeenten - waaronder Haarlem tot 1 September. Daar komen dan nog enkele weken bij voor de laatste werk zaamheden, zodat verwacht kan worden dat hier in Haarlem de opheffing omstreeks 15 September zal vallen. Tegen de personen die de verplichting tot afbetaling, die zij op zich genomen heb ben bij de aanvaarding van het crediet, niet of slechts gedeeltelijk nakomen, wordt een vervolging ingesteld. De invordering is opgedragen aan de gemeente-ontvanger, die verschillende personen per deurwaar- dersexploit aanmaant tot betaling. Noodwet Ouderdomsvoorziening Nu het zomergetijde gaat aanbreken zul len ongetwijfeld vele personen, die in het genot zijn van uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening, weer werkzaamheden gaan verrichten. Vooral ten piattelandê komt dit veelvuldig voor. De voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem wil hén en allen wier. inkomen wijziging ondergaat nogmaals wijzen op de wettelijke verplichting om van nieuw yer- worven inkomsten terstond schriftelijk aan gifte te doen aan de Raad van Arbeid. Op het niet nakomen van deze verplichting zijn door de wetgever niet alleen straffen gesteld, doch de betrokkene kan bovendien geheel van de voordelen van de Noodwet Ouderdomsvoorziening worden uitgesloten. In vele gevallen moest dan ook tegen overtreders streng worden opgetreden en bij herhaling straf worden opgelegd. BIJDRAGE VAN VISSERS VOOR HET POOTVISFONDS Telken j are wordt van overheidswege vastgesteld hoe groot de bijdrage zal zijn, die hengelaars en beroepsvissers moeten betalen ter storting in het zogenaamde pootvisfonds. Deze gelden worden gebruikt voor het kweken, aankopen en uitzetten van pootvis, het doen van proefnemingen, verbetering van viswater en bestrijding van water-verontreiniging; Voor het komende seizoen, dat op 1 Juli begint, is de bijdrage voor hengelaars vastgesteld op 50 cent. Voor een hengel- akte moet boven de normale kosten eveneens 50 cent -worden betaald. Aanvra gers van een grote visakte A of B en van een kleine visakte moeten 1 extra storten. POST VOOR TROEPENTRANSPORT SCHEPEN Correspondentie voor opvarenden van de troepentransportschepen „Groote Beer" en „Johan van Oldebarnevelt", beide op weg van Indonesië naar Amsterdam, dient uiter lijk op 22 Mei ter post bezorgd te worden om in een tussenhaven aan de geadresseer den te kunnen worden uitgereikt. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. Salverda. NIEÜW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. J. Breeuwsma. 6.30: Ds. M. M de Jong Abbenes. 9.30: Ds. J. Kroon, Spaarn- dam. 6.30: Ds. J. Breeuwsma. Bethel. 10: Ds. M. M. de Jong. RIJK. Ned. Herv Kerk. 10: Ds. N. H. Kui- péri. Sloten. 7: Ds. G. M. J. Winter. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk, Reigerstraat. 10: Prof. Dr. E. L. Smelik, Amsterdam. 7: Ds. C. J. Meilink. Geloof- en Liefdekerk, Lijnden. 10: Ds. G. W. IJzerman. H. Doop, Rehoboth, Nieuwe Meerdijk. Dhr. Jac. de Graaff, Amsterdam. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. W. T. J. Koudstaal, Amsterdam. 7: Ds. J. Kroon, Spaarndam. Jeugddienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Prof. Dr. G. C. van Niftrik, A'dam. De Toorts. 10: Ds. J. C. van Dijk, Bloemendaal. Ned. Herv. Kapel. 5: Ds. A. D. Meeter, A'dam.. Christ. Geref. Kerk. 3: Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk 10 en 7: Ds. G. H, v. d. Woord. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. J. Groenenberg. Amsterdam. Jeugddienst. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk. 10: Dhr. A. de Waal-Malefijt, uit Amsterdam. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. Gezamenlijke dienst met de Vrijz. Herv. 7: Ds. H. L. Lieve. Geref. Kerk. Julianaweg 10 en 5: Ds. A. de Ruiter'. Ned. Prot. Bond. Brugstraat 15. Geen dienst Gezamenlijke dienst in de Herv. Kerk. Ned. Chr. Gemeenschapsbond in „Ons Huis". Dinsdag 8: J. Dammuller, evangelist te Alk maar. Parochie H. Agatha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 7, 8.30 en om 10 de Hoogmis. 7 n.m.: Lof. In de week om 7 en 7.45 nam. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. Jon- geboer. 7: Ds. J. Hadders, van Amersfoort. Ned. Prot. Bond. 10.15: Dr. Faber, van Was senaar. Geref. Kerk 10 en 5: Dr. W. J. Meis ter. van Overschie. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Ge meente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Ger. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Luchtroute Amsterdam—Batavia zal worden hersteld 's-GRAVENHAGE, 14 Mei. Naar wij vernemen kan, gezien de ontwikkeling in Indonesië, verwacht worden dat de lucht- verbinding Amsterdam-Batavia binnenkort weer via de oude route zal worden gevlo gen. Vermoedelijk zal de frequentie voorlo pig viermaal per week zijn. De luchtweg naar Indonesië is gedurende bijna een half jaar via Mauritius gevlogen.Seaert korte tijd hadden de K.L.M.-piloten op het traject steun van een speciaal uitgerust weerschip. Deze proef heeft, naar wij nader verne men, zeer goed voldaan. Het is waarschijn lijk, dat dit schip zijn plaats in de Indische Oceaan halverwege Mauritius en Batavia na het in gebruik nemen der oude vlieg route zal verlaten en naar Batavia zal terugkeren. Weer houten vloeren in nieuwe woningen Met ingang van 1 Juni zullen de maxi mum bouwprijzen per kubieke meter voor woningbouw worden verlaagd. Dit is mo gelijk, omdat de houtvoorziening thans rui mer is. Het voortdurend gebrek aan bouwhout in de naoorlogse jaren heeft de overheid ge dwongen voor de woningbouw houtbe- perkende voorschriften uit te vaardigen. Het gevolg hiervan was, dat voor vloeren andere, in het gebruik duurdere materia len moesten worden gebruikt. Nu voor de vloeren wederom hout kan worden ge bruikt wordt er een vrij aanzienlijk be drag vooral aan arbeidsloon bespaard. Per woning zal voortaan tien kubieke meter hout mogen worden toegewezen, inclusief de deuren. De vastgestelde maximumprijzen voor na 1 Juni goed te keuren woningen zijn verminderd met f 1 per kubieke meter, die voor étagebouw van drie verdiepingen met 1.50 per kubieke meter en die voor étagebouw van vier verdiepingen of meer met 2.50 per ku bieke meter. Belgisch senator met vooruitziende blik Pleidooi voor Kanaaltunnel (Van onze correspondent te Brussel) In de Belgische parlementaire commissie voor verkeer heeft een Waals senator graaf de la Barre d'Erquelines, een uiteen zetting gehouden over de bouw van een tunnel onder het Kanaal. Moet men hieruit afleiden dat steeds meer mensen gaan geloven, dat het ten slotte toch mogelijk zal blijken te zijn om dit oude droombeeld van een onderzeese verbinding met het Britse eiland te reali seren? In Engeland 'staat men, in tegenstelling met vroeger, onverdeeld gunstig tegenover het graven van de tunnel, die naar het heet, de catastrofe van Duinkerken van 1940 zou hebben kunnen vermijden. In geval van strategische noodzaak, al dus vertelde de senator, zou men de funnel onder water kunnen zetten zonder hem te vernielen. Alle verkeer zou daardoor on mogelijk worden. De tunnel zou 48 kilo meter lang worden, waarvan 35 kilometer onder zee. Het uitgangspunt zou liggen te Marquise, waar verbinding mogelijk is met de grote weg' Parijs-Calais en met de spoor lijn BoulogneCalais. Vandaar zou de tun nel 131 meter diep lopen onder kaap Gris Nez en in rechte lijn te Folkestone uitmon den. Vervolgens stijgende, zou hij aanslui ting geven op de spoorlijn LondenCanter bury, nabij Newington. Het ontwerp van de Franse ingenieur Basdevant voorziet in een grote tunnel met twee spoorlijnen en twee wegen, met in het midden een vrije plaats voor het parkeren van defecte auto's. Electrische ventilatoren verzekeren aan beide zijden geregelde luchtverversing. Om te beginnen zou door 250 arbeiders in vijf jaar tijds een zogenaamde „proef- tunnel" worden gebouwd, waarmede een bedrag gemoeid zou zijn vair 12.4 millioen pond sterling of 130 millioen gulden. De echte tunnel zou 1500 arbeiders, te werk stellen gedurende drie jaar en 53 millioen pond kosten. Men heeft uitgerekend, dat de zaak voor de exploiterende tunnel-maatschappij on mogelijk een strop kan worden, daar het aantal passagiers op 2.357.000 geraamd kan worden en de jaarlijkse inkomsten op 3.5 millioen pond. In die omstandigheden, aldus graaf de la Barre, is het raadzaam om de zaak uit Bel gisch standpunt te bekijken en na te gaan wat er gedaan dient te worden om de Bel gische wegen en spoorlijnen te laten aan sluiten op het nieuwe verkeersnet dat on getwijfeld zal ontstaan. VACCIN TEGEN KINKHOEST De gemeenteraad van Wouw, die voor het laatst in zijn huidige samenstelling bij eenkwam, heeft als eerste in Nederland een crediet beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van een nieuw Amerikaans vaccin ter bestrijding van kinkhoest. Daar zullen alle Wouwse kinderen tot de leeftijd van drie jaar mee worden ingespoten. „De Bewaarschool" (Frans Hals). De eerste film „De bewaarschool" heeft reeds zoveel belangstelling getrokken, dat men zich zal afvragen, waarom men er toe is overgegaan een nieuwe film te maken met hetzelfde gegeven onderwerp blijft echter actueel en daar de techniek sedert de eerste film aanzienlijk verbeterd is en de nieuwe regisseur een andere en frisse visie op het onderwerp heeft, is het toe te juichen, dat de tweede film tot stand is gekomen. Het ver haal van 't leven op deze Bewaarschool, w.aar kinderen bijeenkomen, die geen ouders heb ben of wier ouders niet voldoende aandacht aan de opvoeding der kinderen besteden, is bekend. Een vergelijking tussen beide films is moeilijk te trekken, omdat rekening gehou den moei worden met cle middelen, waarover de studio's beschikken. Treffend is de tegen woordige film, welke in het bijzonder de aandacht vestigt op de kleuters en hun moeilijkheden; en die de liefdes-geschiedenis op de achtergrond schuift, door de eenvou dige wijze, waarop Diamant Berger haar heeft gemaakt. A. O. Misleide Jeugd (City). In City wordt een reprise gegeven van de film „Tomarrow the world", waarvan het thema gebaseerd is op de heropvoeding van de Duitse jeugd. De hoofdfiguur is een Duits jongetje, dat wordt opgenomen in een Amerikaans gezin, waar het kans ziet, ieder een tegen zich in te nemen, doordat het de Hitler-Jugend methoden nog niet verleerd blijkt te zijn: Dit leidt tot zeer ernstige con flicten, vooral wanneer blijkt dat het onuit staanbare jongmens zelfs voor een poging tot moord niet terugdeinst. Skippy I-Iomeier speelt deze ondankbare rol voortreffelijk. S. K. „Jamaica Inn" staat op het sierlijke uit hangbord dat deze week de luifel van Pal ace siert, en dat wel niet zo sinister- knersend schommelt in de wind als in de film naar Daphne du Maurier's roman, maar het als een aardige x-eclamevondst zeer wel doet. Voor de bezoeker die het boek niet kent komt het wellicht wat onverwacht dat de rolprent hem niet naar het zonnige rum- eiland Jamaica verplaatst, maar naar een verwaarloosde herberg van die naam in het onherbergzame Cornwall van een goede eeuw terug. Hij maakt er kennis met een milieu van „shipwreekers", lieden die er geen been in zien om bij nacht en ontij lichtbakens op de kust te doven, opdat zij de schepen die daardoor op de rotsen te pletter slaan van hun rijke lading kunnen ontdoen, Miss du Maurier heeft knappere romans ge-, schreven dan „Jamaica Inn", maar het boek heeft wel sfeer. Of lievergezegd: het is door drenkt van sfeer; die van vliegende storm en stortregen, golven die de rotsachtige kust beuken en van rumoerige boeven-reünies in de spookachtige herberg, hun hoofdkwartier. En Hitchcock die ook „Rebecca" ver filmde zou Hitchcock niet geweest zijn als hij die elementen niet op hun romanti sche waarde had geschat en hen geen ruime plaats in zijn film had toebedeeld. Nochtans slagen zij er gelukkig niet in Maureen O' Hara's make-up in de war te maken, noch de pruik van de imponerende Charles Laughton, zonder wiens voortreffelijke spel „Jamaica Inn" aanzienlijk minder onderhou dend zou zijn gebleven. H. J. E. C. Het Rembrandt Theater pro longeert de nieuwe Nederlandse film „Een koninkrijk voor een huis". De tyran van San Fernando (Spaam e) Men kan moeilijk zeggen dat deze afwis seling in het Wild West-menu van dit thea ter «bijzonder geslaagd is. De geschiedenis van de terrein- die een Spaanse rentmees ter uitoefent in de Californische vallei van San Fernando zit althans zo vol van melo dramatische onwaarschijnlijkheden, dat zelfs de momenten die spannend hadden kunnen zijn, hun kracht verliezen. Aanzien lijk genoeglijker is de andere film „Detec tive aan de weg", waarin een particulier detective-bureau via de opdracht om een hertogelijke baby te bewaken met meer geluk dan wijsheid een bende juwelen- dieven ontmaskert. De sensatie en de hu mor in deze rolprent zijn aardig tegen el kaar afgewogen. Het meest beviel ons een voorfilmpje van vele jaren geleden, waar in Buster Keaton malle fratsen uithaalt met een stel Amerikaanse gangsters, die hem om zeep willen helpen. W. L. B. De held van Texas (Lux or) is een goedbedoelde, maar niet bijzonder geslaag de poging tot civilisering van de „Wild West" film. Het onderwerp, de strijd tussen de veeboeren en „homesteaders" om het land die in de tachtiger jaren in het Wes ten der V. S. woedde, is door regisseur Wil liam Wyler met veel reserve behandeld: be houdens de lynchpartij aan het begin van de film en een of twee korte revolverge vechten, zijn alle in dit soort films gebrui kelijke grove effecten met succes vermeden Maar wat daarvoor in de plaats gesteld wordt is ook niet erg belangwekkend. Zeker niet de eindeloze „stille" scènes in de kroeg van de koning der veeboeren, waar de ca mera niets anders doet dan minutenlang de vervaarlijk elkaar aanblikkende hoofdper sonen fixeren. De opbouw van het verhaal is ook gebrekkig; de gebeurtenissen volgen elkaar „schoksgewijze" op en vloeien aller minst uit elkaar voort. Alleen aan het slot in de scènes van de grote brand, krijgt de film althans als kijkspul enige betekenis, maar overigens is het alleen Walter Bren- nan, die met zijn uitstekende vertolking van de sentimentele machtswellusteling „judge" Bean, in deze rolprent aan de algemene malaise ontkomt. H. C. BINNENLANI Op een terrein aan de Molentjeskad te Delft is een begin gemaakt met de boui tien-barakken voor de huisvesting va ongeveer 240 studenten van de Technisch Hogeschool. De minister van Onderwij Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. Th. Ruiten, zeide, dat de barakken, die vooi namelijk zijn gemaakt uit materiaal, komstig van de voormalige Nederlands Arbeidsdienst, nu een betere bestemmin zullen krijgen. Een ex-agent van politie uit Amstei dam. de 52-jarige K. L. D. moest zich vorij week voor het Bijzondere Hof te Arnhej verantwoorden wegens zijn wangedrag „Lagerführer" van het kamp „Erica" Ommen. Voorts was hem ten lhste gele® dat hij twee illegale werkers had doodgt schoten. Er was levenslange gevangenisstri tegen D. geëist. Het Hof veroordeelde hei tot 20 jaar Voor het Bijzondere Gerechtshof te Art hem heeft terechtgestaan de in Duitslan geboren en opgevoede Nederlander de SS-: W. K., die op 5 Mei 1945 te Leersum dri BS'ers had doodgeschoten. Met ander SS'ers had hij na een vuurgevecht rnet B.S. de drie mannen gevangen genomen. SS'er was gesneuveld. De advocaat-fiscai eiste vijftien jaren gevangenisstraf. Een rechercheur zag op het Weespei plein te Amsterdam drie mannen ui' schuilkelder komen. Zij droegen zware zak ken, die bij een slager in de Utrechtsestrai werden afgeleverd. Bij onderzoek bleek d: de mannen in de schuilkelder een koe had den geslacht. Het drietal en de slager gearresteerd. Evenals vorige jaren zal de Wageningi V.V.V. ook deze zomer wederom de „capitii latiezaal" van hotel „De Wereld" exploiters De Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzondere Gerechtshof heeft de 64-jarige K., van 1942 tot '45 directeur van de „Nedei landse Oost Compagnie", veroordeeld zeven jaar gevangenisstraf, de 50-jarige A. T. B. van 1942 tot 1944 directeur van „Nederlandse Oostbouw" tot zeven jaar zes maanden, de 60-jarige B. J. H„ eveneei enige tijd directeur van de N. O. B. tot dt jaar, de 46-jarige P. H., die ook dezelïd functie bekleedde, tot vier jaar en de 41 jarige voortvluchtige B. T. H„ voormali directeur van de Duitse Beton Maatschapp en van de N. O. B., bij verstek tot acht jaa gevangenisstraf. HAARLEM EN OMGEVIN De dames D. W. de Kloet te Haarlem E. Meydes te Heemstede zijn aan de Leids universiteit geslaagd voor het doctoral examen Nederlands recht. De verbreding van de brug over de Dell bij de Kleverlaan is thans gereed gekomei Dat is een grote verbetering, er zijn nu aa beide kanten trottoirs en stenen muurtji met ijzeren hekken, inplaats van de wrakk steunsels. die er eertijds waren. Te hopen dat de Kleverlaan tussen de brug en spoorwegovergang nu eindelijk eens opj knapt wordt. De afdeling Haarlem van de Ned. Vei van Huisvrouwen houdt Dinsdag 17 Mei has sluitingsmiddag in het gebouw van de Ve van Vrijzinnig Hervormden, Jacobsstraa Medewerking verlenen de heer en mevrou Clinge Doorenbos en het Huisvrouwenkot onder leiding van mej. Cor Igesz. Ds. A. A. Wildschut, predikant in mene dienst vanwege de Ned. Herv. Keï'l speciaal voor het jeugdwerk te Amsterdan voc vroegêr te IJmuiden-Oost, stelt zich wedarie beroepbaar. de De leerlingen van Cor Teves geve lan Woensdag 18 Mei een uitvoering in Leeuwerik". Zij voeren op o.m. „De Dansles'Lpr zangspelen, dansen en volksdansen. B. en W. van Haarlem bieden de raa een ontwerpbesluit van éen verordeninj waarin de tijdelijke uitkeringsregeling voc personeel, dat niet in vaste dienst van d gemeente is, wordt vastgesteld, ter bekracï tiging aan. De Unie van samenwerkend gemeente-ambtenarenorganisaties heeft zie reeds met dit ontwerp kunnen verenigei De gemeentelijke wachtgeldregeling word hiermee aangepast aan de bij het Rijk dende normen. Op de gisteravond gehouden lcdenvcrga dering van de afdeling Haarlem van d Wereldfederalistenbeweging werd het bi stuur als volgt samengesteld: J. Th. Lemaitl voorzitter, mevrouw S. E. Labberté, mevroui Q. Mollèma, N. Schouten. W. J. F. Brake], de Boer, F. J. J. M. Haakman van de Bergl B. E. J. Sierhuis en M. J. Persoon. Een tweejarig meisje viel Vrijdagmoi gen van de bok van een op de Gasthuisvei staande melkwagen. Geschrokken door gegil van de moeder begon het paard lopen. Het meisje kreeg een wiel over hf hoofd en liep lichte kneuzingen op. Zij naar het St. Elisabeth's Ziekenhuis gebrach In de Kennemerstraat te Haarlem Vrijdagmiddag een driewielige motorcarrie tegen een winkelpui op, doordat de bestuur der plotseling moest uitwijken voor een ot voorzichtige wielrijdster. De winkelruit wei vernield en de étalage beschadigd. De wiel™ rijdsterreed toch nog tegen het achterwilKei van de carrier op en viel. Zij klaagde ovi ?e6 hoofdpijn en is per ziekenauto naar haejr"' woning vervoerd. Een wielrijdster. die Vi'ijdagavond te hoogte van de Raadhuisstraat te Haarlem d gtex Rijksstraatweg over wilde steken en daarb vermoedelijk niet voldoende op het verlees lette, is aangereden door een met matig vaart rijdende motorfiets. De wielrijdste viel en liep wonden aan het hoofd op: zij naar het St. Elisabeth's Gasthuis over# bracht. Het echtpaar Th. de Haan—Van dö Werf, wonende Emmaplein 24, hoopt Zondü] 29 Mei zijn gouden huwelijksfeest te vieren De heer De Haan heeft vele jaren de leidifl gehad van de lunchroom aan de Zijlstraat ie iaard'' gee waar thans zijn zoon vijf en twintig jaard scepter zwaait. Ten bate van de Stichting Buurthuiztl zal Aerdenhout's Kindertoneel Zaterdagmid dag 21 Mei in de Stadsschouwburg e" opvoering geven van „De gelaarsde kal". Het Politiediploma behaalden de here» H. Kleinlcoh, C. A. Martin. H. F. Pen, A. C. Pieke, G. A. B. Heinsbroek, D. Piening, H Mulder. P. Remans. W. v. Oosten, N. Laan B. Meiland, P. J. Mol. P. v. Deenen, H. C.i Musscher. Het diploma met lof werd toege kend aan: W- Kieft. Vier candidaten werde» afgewezen. CREMATIE PAUL BROMBERG Een groot aantal familieleden en vrien den heeft Vrijdagmiddag de Amsterdam*» architect Paul Bromberg op dien 1 gang begeleid. In de aula van het crema torium te Velsen spraken de heer L. J- Jordaan, een vriend van de heer Brombet? en een vertegenwoordiger van het organi satiecomité van de expositie „Jeugd va» Nederland", waarvan de heer Bromberf architect was. Toen de kist daalde speelde de oud-concertmeester van het Concertge bouworkest, Ferdinand Helman het Adagio uit een vioolconcert van Bach. Een zoo» dankte voor de belangstelling, Softball GymnasionH.C.K. 2515 Als oefening voor de binnenkort beginnen* de competitie speelde de kampioensploeg v»» het Heemsteedse Gymnasion een vriend schappelijke wedstrijd tegen H.C.K, In eerste inning namen de Heemsteedse dame' door goed slaan reeds een voorsprong vaO 111. Daarna bleken de krachten beter evenwicht te zijn, zodat het einde kwam 2515.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8