Haarlems Dagblad Bijna anderhalf milliard doliar plus technici en instructeurs Economisch Benelux-congres nam een aantal resoluties aan 83e Jaargang Nö. 19244 Bureaux: Groie Houistr. 93. Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Maandag 16 Hoi 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <£prettjte ÏJaarlcmarbc Courant (anno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Amerika''s militaire hulp voor Europa: „Onvoldoende verdediging van West- Europa is uitnodiging tot aggressie" „Het Amerikaanse volk dient wel te be seffen, dat de Verenigde Staten niet hoeven te rekenen op hun West-Europese vrienden als de Amerikaanse strategie ze aan hun lot overlaat met de belofte, ze later te komen bevrijden", zo wordt verzekerd in een nota, die door het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Washington is uitge geven. „Thans zijn de onvoldoende verdedigd stelsels in West-Europa een ware uitnodi ging tot militaire aggressie", zo luidt het verder, „en de groeiende welvaart maakt West-Europa tot een verleidelijke prooi. De Verenigde Staten moeten dus al hun macht inzetten in een gemeenschappelijk ver dedigingsfront". In het document worden vervolgens de hoofdkenmerken van het militair hulp program uiteengezet. De globale credïetverlening zal voor het jaar 1950 een milliard 130 niillioen bedra gen wat betreft de landen van het Atlan tische pact en ongeveer 320 millioen dollar voor Griekenland. Turkije en sommige andere landen, wier veiligheid onontbeer lijk is voor de Verenigde Staten. De presi dent van de Verenigde Staten zal bekleed worden met ruime volmachten voor de aanwending van de credieten waar en wanneer hij zulks nodig zal achten". Nadat er in de nota op gewezen is, dat de Amerikaanse militaire hulp zal steunen op de samenstelling en de getalsterkte van de Europese strijdkrachten en dat het doel moet zijn hun uitrusting te moderniseren en te unificeren, verklaart het document nader welke drie vormen die militaire hulp tijdens het belastingjaar 19491950 zal aannemen. Vooreerst een beperkte hulp in dollars, die West-Europese landen in de mogelijkheid moet stellen hun program voor de fabricage van militair materiaal uit te breiden. De rechtstreekse levering van wapens en materiaal zal de versterking van hun defensief potentieel verhaasten. Ten slotte zullen zij nog geholpen worden door Amerikaanse militaire technici en instruc teurs. Met de tenuitvoerlegging van dat program zal een gecentraliseerd bestuur worden belast. „Kleine doch goed uitgeruste legers", zo wordt betoogd, „kunnen, doelmatig blijken voor het behoud van de vrede en kunnen geenszins beschouwd worden als bestemd voor aggressieve doeleinden". I-Iet ministe rie van Buitenlandse Zaken verklaart, dat de militaire programs der West-Europese landen geenszins hun economisch herstel mogen belemmeren en het geeft de ver zekering dat.die landen ongetwijfel in de atif nodige opofferingen zullen toestemmen, om, zonder tot inflatie over te gaan, de finan ciële middelen bijeen te brengen die voor de uitgebreide militaire programs zijn ver eist. Tenslotte verklaart het ministerie nog, na verzekerd te hebben, dat het militaire hulp program slechts in geringe mate, en dan nog tijdelijk, "cie hulpmiddelen en de fi nanciën van de Verenigde Staten aan spreekt, dat dit program de prijs is, die de Verenigde Staten in de huidige con junctuur, voor vrede en veiligheid moeten betalen". Ontploffing in Russische munitietrein Volgens het met Amerikaanse vergunning verschijnende Duitse blad „Tagesspiegel" heeft Donderdag nabij Wolmirstedt op de lijn MaagdenburgStendal in een Sovjet- Russische munitie-trein een ontploffing plaats gehad, waarbij het Duitse trein personeel en vele Sovjet-Russische solda ten, die als bewaking dienst deden, het leven verloren. De oorzaak van het ongeluk en het aan tal doden zijn nog niet bekend daar dé Russische autoriteiten, die de omgeving on middellijk na de explosie lieten afzetten, geheimhouding hebben opgelegd, aldus het blad. Een functionaris van de Duitse spoor wegen in de Russische zone verklaarde tegenover Reuter, dat er „zeer grote schade" was aangericht door de explosie. Volgens Duitse berichten hebben de Russische autoriteiten een commissie inge steld die zal onderzoeken, of de explosie te wijten is aan sabotage. De Franse regering heeft thans van de eigenaresse van het „Rose Marble" paleis te Parijs, de hertogin van Talleyrand, toestemming ontvangen het paleis f als conferentie- ruimte voor de afgevaardigden van de Grote Vier" te gebruiken. IDe conferenties zullen op 23 Mei aanstaande beginnen. Het pompeus gemeubileerde gebouw werd practisch nooit gebruikt. De spiegelzaal, waarin de conferenties gehouden zullen worden. Tapanoeli op weg naar de status van deelstaat BATAVIA, 15 Mei (Aneta). De voor lichtingsdienst van het departement van Binnenlandse Zaken deelt mede: Bij regeringsbesluit van 11 Mei 1949 is het comité tot vaststelling van een status voor geheel Tapanoeli erkend als de voor lopige vertegenwoordiging der bevolking van het op het vasteland van Sumatra ge legen deel van Tapanoeli, voor wat betreft het tot uiting brengen van de wensen dei- bevolking ten aanzien van de vorming van de souvereine Verenigde Staten van Indo nesië en de verhouding der V. S. I. tot het Koninkrijk der Nederlanden, een en ander voor zolang dit orgaan niet is vervangen door een ander, op democratische wijze samengesteld lichaam. Deze erkenning geschiedt naar aanleiding van een op 11 Maart door het comité aan genomen resolutie, welke de strekking had, Tapanoeli te verklaren tot een zelfstandige daerah, voorshands in rechtstreekse ver houding staand tot cle voorlopige federale regering van Indonesië. Een beslissing op de resolutie moet evenwel, op grond van de verklaringen van RoyenRoem van 7 Mei, worden opgeschort'. Het regeringsbesluit beoogt derhalve om. hoewel voorlopig ingevolge de bereikte overeenkomst niet verder zal worden ge gaan met de vorming van nieuwe deelge bieden in de na 19 December bezette ge bieden, voor de in deze gebieden wonende bevolking de gelegenheid te scheppen uiting te geven aan haar wensen en verlangens ii verband met het haar toekomende zelfbe schikkingsrecht. Aanslagen op Zuid-Amerikaan se consulaten te Barcelona Zaterdagnacht zijn gelijktijdig twee aan slagen met springstoffen gepleegd op de consulaten van Bolivia en Peru te Barce lona. Er zijn geen slachtoffers, doch het con sulaat van Peru is ernstig beschadigd. Een onderzoek is ingesteld om de daders van deze aanslag, die een hevige beroering heeft verwekt in de Catalaanse hoofdstad, op te sporen. Zoals men weet hebben Bolivia en Peru, samen met Brazilië en Columbia, de algemene vergadering der UNO verzocht de leden opnieuw vrij te laten wat betreft hun diplomatieke be trekkingen met Spanje. EERVOL ONTSLAG COMMISSARIS VAN DE KROON VOOR OOST-SUMATRA Met ingang van 31 Mei is aan de com missaris van de Kroon voor Oost-Sumatra, di'. M. Brouwer, op zijn verzoek wegens volbrachte diensttijd eervol ontslag ver leend onder dankbetuiging voor de ge wichtige en langdurige diensten aan den lande bewezen. Geheime" verkiezingen in Hongarijë In Hongarije is Zondag de derde alge1 mene verkiezing gehouden. Verschillende dorpen hebben reeds uitslagen bekend ge maakt, die tussen 95 en 100 procent van de stemmen vóór het Volksfront tonen. De einduitslagen voor het gehele land worden pas Dinsdag verwacht. Er was geen concurrentie tussen de par- J,I tijen. De twee partijen, die bij de vorige 'gl algemene verkiezing in de oppositie waren, hebben zich reeds maanden geleden bij het Volksfront aangesloten. De kiezers kon den voor of tegen liet volksfront stemmen "j Df zich van stemming onthouden. hi Er werd zeer druk gestemd. Volgens de j ;wet moet iedere kiezer in het geheim zijn act stem uitbrengen, doch bij het uitreiken van ree het stembiljet werd de kiezers meegedeeld irrie dat zij, indien zij voor het Volksfront wa- tui£ ren, hun stembiljet zonder er iets aan te 1 veranderen in de stembus konden werpen: indien men tegen het Volksfront wilde stemmen kon men het biljet op een aan- ovj gegeven plaats met een potlood merken, ha- Volgens de eerste officiële verklaring heeft vijf procent van de eerste 36.300 uïtge- i i; brachte stemmen tegen het Volksfront ge- J itemd. Zes ter dood veroordeelde negers in hoger beroep Heden zal het hof van beroep van de df Amerikaanse staat New Jersey de zaak mdfl behandelen tegen de zes negers, die vorig aar Januari ter dood veroordeeld zijn op j beschuldiging van roofmoord op een 72- ir (j |arige handelaar. Het vonnis heeft indertijd protesten van iiizei irganisaties over de gehele wereld en een ;mld beroep op de commissie voor de mensen rechten van de UNO tot gevolg gehad. Des- Vege is de voltrekking van het vonnis uit- ftsteld. „Het congres voor de burgerrechten', lat op de lijst van Amerikaanse revolution- 0 fiaii-e organisaties staat, organiseerde een protestactie. De afdeling te New Jersey van het Amerikaanse vakverbond ►congress of industrial organisations" ver Waarde voorstander te zijn van een her- Sening van het vonnis, doch wenste zich aiet te associëren met „revolutionnaire or- lanisaties". Het Congres voor de Burgerrechten heeft verklaard, dat getuigen slechts drie negers atslnp heterdaad bij de roofmoord betrapt ladden, doch dat de politie zes negers had 'Pgepakt en hen tot bekentenissen had ge dongen. De negers werden door een geheel ait blanken bestaande jury schuldig be tonden. Dimitrof in Rusland veroordeeld? Het met Britse licentie te Berlijn ver fijnende blad ..Montags Echo" bericht indaag, dat de Bulgaarse president Georgi toütrof, 28 April te Moskou voor een hoge 'chtbank van de communistische partij ;n hebben terechtgestaan en of ter dood of levenslange gevangenisstraf zou zijn ^oordeeld. „Aanhangers van Dimitrof, die pas uit zijn gevlucht, hebben dii nieuws naar 'enen gebracht", aldus het blad. Acht militairen gedood bij vliegramp op Java BATAVIA, 15 Mei (Aneta/Reuter). Een Nederlands militair vliegtuig' dat op weg was van Djokja naar Batavia, is Zaterdagmiddag nabij Kroja (Midden- Java) neergestort. De acht inzittenden, allen militairen, kwamen om het leven. De lichamen van zeven hunner konden worden geborgen. Hét toestel was een B-25 van de lucht macht. De oorzaak van het ongeluk i's nog niet bekend. Men weet alleen, dat het weer zeer slecht was. De inzittenden keerden terug van een opdracht te Djokja, waarvan de uitvoering enkele dagen in beslag nam. De namen van de zes slachtoffers, die behoorden tot het K.N.I.L., zijn: Eerste luitenant-vlieger W. J. van der Plaats, bestuurder; Luitenant-kolonel R. E. Jessurun, Ridder M.W.O. vierde klasse, staf-officier techni sche zaken bij de militaire luchtvaart; Luitenant-kolonel J. W. Gerharz. staf officier luchtvaartzaken bij de militaire luchtvaart: Sergeant-majoor radio-telegrafist H. F. van der Heide; Sergeant boordmecanicïen H. C. Barte- lings en soldaat leerling-vliegtuigmonteur G. E. Durand. De namen van de overige twee slacht offers, een officier en een soldaat van de K. L. kunnen nog niet gepubliceerd wor den, omdat hun familieleden nog niet zijn ingelicht. Hedenmiddag worden de slacht offers met militaire eer begraven op het ereveld Tjililitan. Lt. kol. R. E. Jessurun t Bij het vliegtuig-ongeluk nabij Kroja (Midden-Java) is in de ouderdom van 45 jaar overleden de heer R. E. Jessurun, staf officier der technische zaken bij de militaire luchtvaart van het Koninklijk Nederlands- Indonesische Leger. Luitenant-kolonel R. E. Jessurun was een oud-Haarlemmer en een zoon van wijlen de bekende Haarlemse medicus. In Decem ber van het afgelopen jaar is de thans over ledene bij Koninklijk Besluit benoemd tot ridder vierde klas der Militaire Willems orde. Deze onderscheiding is hem verleend, omdat hij onmiddellijk na herstel van zijn zeer zware wonden, opgelopen bij een nachtvlucht naar Ambon in Mei 1943, in het tijdvak van September 1943 lot. April 1945, onderscheidenlijk ingedeeld bij het ,.18th Squadron" en de Amerikaanse „13th Ah' Force" in het Zuid-Westelijk Stille Oceaan-gebied talrijke zeer gevaarlijke en belangrijke bombardementsopdrachten en grondverkenningen met succes heeft vol bracht en daarbij als Nederlands officier waarnemer vele malen met het operationele leiderschap van ^grote formaties geallieerde vliegtuigen belast was. Met grote bekwaamheid, voortvarend heid en moed heeft hij een voor de geal- Middensfandspolitiek, uitwisseling van arbeids krachten, vrije economie met restricties LUXEMBURG, 14 Mei In de slotzitting duidelijk en de huidige ontwikkeling is in van het derde economische Beneluxcon- gres zijn resoluties betreffendehet vraag stuk der middenstandspolitiek, betreffende de vrije uitwisseling van arbeidskrachten en betreffende de coördinatie van de in dustriële ontwikkeling zonder noemens waardige discussies goedgekeurd. De resolutie over het vraagstuk der mid denstandspolitiek luidde: „Het congres erkent de belangrijkheid van de middenstand in de sociale structuur der drie landen van de Benelux. Aange zien bepaalde beroepen beïnvloed kunnen worden door moeilijkheden voortspruitend uit de totstandkoming van een vrij verkeer in de economische unie, zullen de beroeps organisaties der drie landen deze proble men moeten trachten op te lossen door regelmatig overleg tussen de verschillende bedrijfstakken." Betreffende de vrije uitwisseling der arbeidskrachten werd de volgende resolutie aangenomen: Gezien de verdragen betreffende de arbeid, die bestaan tussen België en Neder land, België en Luxemburg, alsmede Ne derland en Luxemburg, spreekt het con gres de wens uit dat de vrije uitwisseling der handarbeiders tussen de drie landen zal worden toegestaan. Deze vrije uitwisse ling moet tot gevolg hebben: De afschaffing der werkvergunningen. De gelijkmaking der regeling betreffende de lonen, sociale verzekeringen, werkloos heidsverzekering en belastingen en de vrije omwissel baarheid der inkomsten uit lonen, alsmede uit spaargelden. Vooropgezet dat de voorschriften en maatregelen betref fende de openbare orde in ieder der drie landen worden gehandhaafd en toegepast blijven voor de onderdanen der drie lan den. De resolutie betreffende de coördinatie van de industriële ontwikkeling luidde: Een krachtige industrie is een belang van het gehele Beneluxgebied, onverschillig waar deze industrie gevestigd is. De har monische opbouw van deze industrie en het coördineren van verschillende belan gen is in de eerste plaats een taak voor het bedrijfsleven zelf. Met klem wordt er daarom bij het bedrijfsleven op aangedron gen het onderling contact zoveel mogelijk te verstevigen en uit te breiden, teneinde een juiste oordeelvorming te bevorderen. Deze coördinatie der Beneluxindustrie dient te passen in het kader van de Euro pese economische samenwerking. Benelux lieerden onmisbare bijdrage geleverd tot het geve ook op dit terrein een voorbeeld van neutraliseren van een 20-tal vijandelijke luchtbases op Halmaheira, in de Minahassa. Kendari en op de Boeroe-Seram-groep en als gevolg van deze neutralisatie de uiterst storende vijandelijke luchtactie tegen Mo- rotai van deze basis uit op afdoende wijze bedwongen, na te voren het plan van actie zelfstandig ontworpen en door onder grote gevaren verrichte offensieve lucht- en grondverkenningen voorbereid te hebben. Tenslotte heeft hij een werkzaam aan deel gehad bij verschillende acties naar het door de vijand bezette gebied in de Philip- pijnen, o.a. tegen Cebu Puerta Prïncessa, Zambonga. Jolo en Davao. Luitenant-kolonel Jessurun was tevens in het bezit van hoge Amerikaanse en En gelse onderscheidingen. onderlinge samenwerking. Als sluitstuk op het onderlinge overleg worde voor het ge hele Beneluxgebied gestreefd naar een uniforme wettelijke vestigingsregeling in nauw verband met het bedrijfsleven zelve. In het algemeen bepale de taak der over heid zich bij dit vraagstuk tot het steunen en verwezenlijken van wensen en verlan gens, die uit het bedrijfsleven naar voren komen en zij onthoude zich in het alge meen van ingrijpen in de coördinatie der industriële ontwikkeling. Ingrijpende wijzigingen onderging de voor gestelde tekst over het vraagstuk der eco nomische politiek. De tekst werd na veel discussies als volgt vastgesteld: De voordelen van de vrije economie zijn overeenstemming met de algemene wens, deze vrije economie te herstellen. Niette min rusten op de staat bepaalde verplich tingen waaraan hij zich niet kan onttrek ken, met name heeft hij tot taak de alge mene voorwaarden te scheppen, waaronder het particulier initiatief zich kan ont plooien. Teneinde de gevolgen van de con- junctuurbeweging te verzachten geeft het ccngres de regeringen in overweging een politiek van fondsvorming te volgen, die haar in staat stelt in tijden van crisis open bare werken ter bestrijding van de werk loosheid te doen uitvoeren. Deze politiek moet worden aangevuld door langs fiscale weg de.vorming van dergelijke fondsen in de particuliere bedrijven te bevorderen. Teneinde een te sterke uitbreiding van de productiecapaciteit te vermijden dienen de investeringen op elkander te worden afge stemd door een vrijwillige coördinatie, ge baseerd op statistische gegevens betreffen de de productiecapaciteit en de voorge nomen investeringen. Teneinde net evenwicht in de betalings balansen te herstellen kunnen tijdelijk nog andere maatregelen noodzakelijk zijn. Het congres werd besloten met een rede van de heer P. Weber, secretaris-generaal van de Luxemburgse Kamer van Koop handel over „Ervaringen met economische unies". De Amerikaanse commmiist Gerhard Eisler was Zaterdag m Southampiton blijkbaar niet van zins zich goedschiks van 't Poolse schip Bathory te laten halen. Scotland Yard bleek echter evenmin van plan zich daar door te laten imponeren en droeg hem aan handen en voeten de loopplank af. „De Britse autoriteiten zijn opgetreden als gendarmes van de Amerikaanse reactie", zei Eisler. Parijse voorbesprekingen Zaterdag begonnen Groepen van functionarissen en deskun digen van Amerika, Groot-Brittannië en Frankrijk, respectievelijk onder leiding van dr. Philip Jessup, sir Ivone Kirkpatrick en Alexandre Parodi, hebben Zaterdag te Parijs de eerste van een serie bijeenkom sten gehouden voor besprekingen over een gemeenschappelijk optreden ter aanstaande conferentie met de Russen. Vandaag gaan de besprekingen voort. Omtrent de besprekingen te Parijs van de vertegenwoordigers der drie Westelijke geallieerden wordt strikte geheimhouding betracht. Officieel is toegegeven, dat zij bedoeld zijn om de houding der drie Wes telijke ministers van Buitenlandse Zaken eensgezind te doen zijn bij de bijeenkomst van de raad van Ministers op 23 Mei. Naar verluidt zullen de drie ministers van Amerika. Engeland en Frankrijk zelf be slissingen nemen omtrent enkele moeilijk gelegen punten. In het algemeen kan men zeggen, aldus Reuter, dat Franse diploma ten enigszins vrezen dat Amerika zal han delen als zou dé Sovjet-Unie het enige en Duitsland in het geheel geen gevaar vormen. De Washingtonse journalist Drew Pearson heeft in een radiorede verklaard, dat de Sovjet-Unie de kwesties Korea en Grie kenland op de agenda van de komende con ferentie der vier ministers van buitenlandse zaken wil plaatsen. Gromyko zou dit reeds besproken hebben met Dean Rusk van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en met McNeil, de Engelse onder minister van staat. Gromyko is van mening dat de Griekse opstandelingen overreed zouden kunnen worden de wapens neer te leggen, indien Amerika een waarlijk demo cratische regering in Griekenland zou be vorderen. aldus Pearson. Gromyko, de leider van de Russische delegatie bij de UNO, is Zondag per vlieg tuig uit New York naar Parijs vertrokken, vergezeld van elf leden van de Russische delegatie. Voor zijn vertrek verklaarde hij slechts twee dagen te Parijs te zullen blijven en vervolgens naar Moskou te reizen. Hij voegde er aan toe niet voornemens te zijn deel te nemen aan de conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken. Volgens Reutev verklaarde Gromyko tegenover verslaggevers, dat „Amerikanen en Russen kunnen samenwerken als zij dat willen". Op de vraag, of hij dacht dat de opheffing van de blokkade de spanning tussen Oost en West zou verminderen, zei- de Gromyko, dat de toekomst dit zal be slissen. DR. W. VAN TONGEREN VOORGEDRAGEN ALS HOOGLERAAR TE AMSTERDAM Dr. W. van Tongeren te Velsen staat als nummer één op de 'voordracht, die B. en W. van Amsterdam de gemeenteraad heb ben doen toekomen ter benoeming van een gewoon hoogleraar in de analytische chemie aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Visé is als internationaal douanekantoor op de lijn Maastricht—Luik ingericht. Door samenvoeging der douane-behandelingen wordt het grensoponthoud voor de treinen met een half uur bekort. Reizigers van de doorgaande internationale treinen zullen voor de grenscontrole niet meer behoeven uit te stappen. Hef woord is aan Ralph Waldo Trine: Naarmate wij liefhebben zal men ons liefhebben, u?a«t elke gedach te keert tot ons terug met het resultaat dat zij uitwerkte en waarvan zij de oorzaak was. Gerhard Eisler moet zijn reis onderbreken Scotland Yard haalde hem in Southampton van boord Detectives van Scotland Yard hebben Gerhard Eisler, de in Duitsland geboren prominente communist uit de V.S., Zater dag bij Southampton van het Poolse schip „Bathory" gehaald, ondanks zijn hevig verzet. Het schip was op weg naar Gdynia. De Amerikaanse autoriteiten hadden om zijn uitlevering verzocht, daar hij beschul digd is van daden, waar in de V.S. ge vangenisstraf op staat. Eisler komt van- g voor de politierechtbank van South ampton, die de zaak aan de rechtbank te Londen wil overgeven, die als enige in Engeland over verzoeken om uitlevering kan beslissen. Men verwacht, dat Polen heden een officieel protest tegen de arrestatie zal in dienen. De Poolse ambassade heeft Zondag reeds verklaard, dat Eisler met geweld werd weggevoerd door de Britse politie, die vergezeld was van Amerikaanse ver tegenwoordigers. De ambassade noemde dit een schending van de Poolse vlag en van de internationaal aanvaarde beginselen van recht, orde en rechten van de mens. Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken valt Eisler onder Britse jurisdictie, daar :ijn arrestatie plaats vond op een schip, dat zich in territoriale wateren bevond. Door de rechtbank zal beslist worden, of de Amerikaanse eis tot uitlevering gerecht vaardigd is, aldus deze woordvoerder. Resoluties van socialisten- congres in Baarn Op het driedaags congres van de Co- misco, de organisatie van Europese socia listen, dat in Baarn is gehouden, zijn onder andere de volgende resoluties aan genomen: Het Internationaal Socialistisch Congres weigert de verdeling van Europa in vrije en onderworpen landen als iets blijvends te erkennen. Het neemt aan dat de socia listische partijen in Oost-Europa eens hun recht zullen herwinnen zich in vrijheid te organiseren. Het congres roept daarom de socialis tische partijen van Polen, Tsjechoslowa- kije, Hongarije, Bulgarije en Joegoslavië op in hun verbanning een gemeenschappe lijk centraal lichaam te vormen. Zodra dit centrale lichaam is gevormd zullen de partijen waaruit, het bestaat af zonderlijk worden toegelaten tot de ple naire zittingen van het Internationaal Socialistisch Congres, zonder het recht mee te stemmen. Het centrale lichaam zal besprekingen voeren over financiële aangelegenheden en hulp van de vrije socialistische partijen aan de Oost-Europese socialistische par tijen. Het Internationaal Socialistisch Congres roept de verbannen socialisten van Roe menië op hun geschillen bij te leggen en zich aan te sluiten bij het centrale lichaam. In een andere resolutie bevestigt het congres zijn geloof in het principe van de gelijkheid der sexen in het economisch leven en dringt er bij de sociaal-democra tische partijen op aan in hun landen de vrouwen gelegenheid te geven bij te dra gen tot het economisch herstel en te be vorderen, dat zij gelijke faciliteiten zullen krijgen voor de technische, industriële en andere beroepsopleidingen. In een resolutie, die aan de leiders van de socialistische partijen in Italië wordt gezonden, uit het congres zijn teleurstel ling over het feit dat het beroep op de leiders van de P. S. I. om het verdrag met de communistische partij te verbreken en zich aan te sluiten bij de grote gemeen schap van democratisch-socialistische partijen, werd verworpen. Het congres doet een beroep op de Italiaanse socialis ten, die in onafhankelijkheid, democratie en vrede geloven, zich te verenigen in een enkele socialistische partij, vrij van elke band met het communisme en de Comin- form. Voorts wordt in een resolutie de aan dacht gevestigd op enkele principes, die de Europese economische eenheid kunnen be vorderen. K.L.M.-route naar Batavia In officiële leringen te Karatsji heeft men uiting gegeven aan zijn verwondering over de berichten, volgens welke de KLM her vatting van de route naar Batavia over Karatsji zou verwachten. Een woordvoer der van het departement van Buitenlandse Zaken van Pakistan zeide, dat Pakistan de kwestie nog steeds in studie heeft en bracht naar voren, dat het bericht misschien een proefballon was om de reactie van Paki stan te vernemen. Verkiezing van Volkscongres in de Russische zóne Zondag zijn in de Sovjet-Russische zóne van Duitsland de verkiezingen begonnen voor het Duitse Volkscongres. De Westelijke geallieerde autoriteiten hebben de verkiezingen voor het congres in de drie Westelijke sectoren van Berlijn ver boden, doch 500 Berlijners verzamelden zich in een gebouw in de Russische sector om 60 candidaten te kiezen voor West- Berlijn. Alle Duitsers boven de 18 jaar konden aan de verkiezingen deelnemen. Zij konden slechts vóór of tegen een alle partijen om vattende lijst stemmen. De lijst was samengesteld uit candidaten van de vier in de Russische zóne toegelaten politieke par tijen de socialistische eenheidspartij, de liberaaldemocratische partij, de christelijk- democratische partij en de nationaaldemo- cratische partij en van massa-organisa ties en vakverbonden. Generaal Clay vertrokken uit Berlijn Na precies 26 maanden militair gouver neur van de Amerikaanse zóne en opper bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Europa geweest te zijn is generaal Lucius D. Clay Zondag per vliegtuig uit Duitsland vertrokken. Op het Berlijnse vliegveld Tempelhof werd Clay uitgeleide gedaan door de Britse en Amerikaanse bevelheb bers van Berlijn, de Franse plaafsver- vangende militaire gouverneur en de West- Berlijnse burgemeester, prof. Reuter. OVERWEGEND DROOG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: (opge maakt te 10 uur) Voor de Noordelijke provincies: Over het algemeen veel bewolking maar overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk uit Wes telijke richtingen. Aanhoudend koud weer. Voor het overige gedeelte van het land: Zwaar bewolkt, later hier er. daar met opklaringen. Weinig wind en droog weer. Morgen overdag iets min der koud dan vandaag. 17 Mei: Zon op 4.44 uur. onder 20.29 uur Maan op 1.29 uur. onder 8.31 uur Hoogwatertyden: Maar.dag 16 Mei: 6.07—18.38 uur Dinsdag 17 Mei: 6.59—19.29 uur. Laagwatcrty'dcn: Maandag 16 Mei: 1.46—14.13 uur Dinsdag 17 Mei: 2.31—14.57 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1