c 3 De welvaart van de Middenstand is een landsbelang Woningzoekende Hagenaars wilden leegstaand flatgebouw bezetten Spaak sprak in Amsterdam over de internationale situatie Wereldnieuws MAANDAG 16 ME! 1949 HAARLEMS DAGBLAD Wij deelden reeds mede dat de drie landelijke Middenstandsorganisaties dezer dagen in Amsterdam een persconferentie hadden belegd, waarin bijzonderheden werden bekend gemaakt over het doel der nieuwe Stichting Reclame. Deze wil aan de middenstanders voorlichting geven over doelmatig individueel reclame maken "en bovendien een krach'tige collectieve reclame voeren voor de belangen van de Middenstand. Interessant was de toelichting die mr. F. Bachg, voorzitter van de Ned. Katholieke Middenstandsbond gaf over de positie van de Middenstand in ons land. Hij omschreef het begrip Middenstanders aldus: zelfstandige ondernemers in mid den- grote en kleine ondernemingen in détailhandel, ambacht, Horeca, vervoer, dienstverlening en kleine nijverheid. De strijd om de economische zelfstan digheid speelt zich ook af in de wereld van de industrie. Men denke aan het trust verschijnsel. Maar een groot stuk van deze strijd voltrekt zich in de sector van het midden- en kleinbedrijf; economisch com mercieel en politiek gezien. En juist hier ligt de conjunctuur thans gunstiger dan na de oorlog 1914-1918. In bewuste actieve middenstandskringen leeft thans geen vrees meer voor verdringing door groot winkelbedrijf en verbruiks-coöperatie. Men is daar overtuigd, dat de positie van het midden- en kleinbedrijf te handhaven is door nationalisatie en commerciële sa menwerking. Op dit gebied ziet men reeds aanmerkelijke resultaten, zoals bijvoor-1 beeld in krachtige inkoop- en verkoop organisaties. Deze ontwikkeling heeft het vreesgevoel verdreven. Ook op staatkundig terrein constateert men thans een aanmerkelijke conjunctuur verbetering. Na de eerste wereldoorlog zocht het socialisatie-streven een uitweg in het middenstandsbedrijf. Deze tenden- zen zijn thans practise® niet meer aanwe zig, omdat de motieven zijn opgevangen door maatregelen van sanering, welke voortvloeien uit een doorwerking van de Vestigingswet Kleinbedrijf. Een gunstige ontwikkeling op dit terrein kan men ook toeschrijven aan de herwaardering van de zelfstandigheid in de gemeenschap, en dientengevolge van het zelfstandige on dernemersschap. Volgens een schatting zijn er 300.000 on dernemers werkzaam in het midden- en kleinbedrijf in ons land, die tezamen 600.000 a 700.000 werknemers in dienst hebben. Van welke buitengewone economische betekenis de middenstand is, wordt duide lijk als men bedenkt, dat in ons land jaar lijks voor 6 milliard via toon- en werkbank door cliëntèle en consumenten in het mid den- en kleinbedrijf wordt uitgegeven. In de periode voor de- tweede wereld oorlog is in Nederland een middenstands- politiek tot ontwikkeling gebracht, die als geheel gezien, enig en voorbeeldig kan worden genoemd. Genoemd kunnen wor den: het middenstandscredietwezen in de brede zin, de afdelingen kleinbedrijf van dè Kamers van Koophandel, de Midden-, standsraad, dè Winkelsluitingswet, de Uit- verkoops- en Opruimingswet, de Rijks Nijverheidsdienst, het Economisch Insti tuut voor de Middenstand, de Vestigings wet Kleinbedrijf, het Directoraat voor de Middenstand en de reeds in 1939 begonnen arbeid voor de opneming der zelfstandigen in dè sociale verzekering. Dit alles is verkregen en tot stand ge bracht door de maatschappelijke werk zaamheid der vrije organisaties. Hoeveel temeer zal, zo betoogde mr. Bachg, tot stand gebracht kunnen worden als de Middenstanders straks in het kader van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie naast en in direct verband met de vrije vakorganisaties en centrale organi saties zullen krijgen publiekrechtelijke bestuursorganen gedragen en bezield door de vrije vak- en centrale-organisaties. „Wij waren trots op onze Middenstands- raad, die geacht werd de gehele Midden stand te vertegenwoordigen en zelfs de bevoegdheid had om naast adviezen aan de regering de Middenstandsbonden aan wijzingen te geven". Hoeveel groter en belangrijker werk zal er verricht kunnen wórden, wanneer in het kader van de P.B.O. een lichaam wordt gebouwd, dat alle bedrijfstakken mtBBsmBsaaasws^m (Adv.) De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Lichte klanken. 8.55. Voor de vrouw. 9.00 Hersengymnastiek. 9.30 Zangplaten, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Zang en piano. 11.30 De wekker. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.20 Avroleans, 14.00 „Met naald en schaar". 14.30 Modeshow. 14.45 Opera „Fedora", Giordano. 16.25 Robert Schumann. 16,40 Voor de jeugd. 17.00 Kinderkoor. 17.30 Hawaiïan-muziek. 17.45 Fauna en flora in Indonesië. 18.15 Piano-potpourri. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Radiostrip. 19.10 Parijse brief. 19.15 Toneel. 19.30 Platen. 19.45 Scheepvaart. 19.50 Wederopbouw. 20.05 Reportage. 20.15 Bonte trein. 21.35 Clinge Doorenbos. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Gevraagde pla ten. 22.20 Bijnamen in de kamermuziek: kwartet op. 74 no. 3 („Reiter") van Haydn en het Dorpsmuzikanten-kwartet van Mo zart. 23.15 Werken van Franz Léhar. HILVERSUM U, 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7.15 Operette-klanken. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.05 Lichtbaken. 9.35 Peter Pears, tenor en Benjamin Britten, piano. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Italiaanse opera's, 10.40 School radio. 11.00 Oügewekte melodieën. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Platen. 12.03 Trio, Turina. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Orkest zonder naam. 12.55 Zonnewijzer. 13.45 Platen. 14.00 Vocaal kwartet. 14.30 Voor de' vrouw. 15.00 Schoolradio. 15.30 Kinderkoor. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17 45 Zevenklapper. 18.10 Sport. 18.20 Noem ie Perugia, sopraan: oude en moderne Franse liederen. 18.50 Actualiteiten. 19.15 Septet Johnny Ombach. 19.50 Kerk en ver volgers. 20.05 Gewone man. 20.12 „De moord in de kathedraal", luisterspel. In de pauze: Concerto grosso, Dowland. 22.45 Gebed. 23.15 Symphonisch concert. Een blik in verleden, heden en toekomst die uitsluitend of hoofdzakelijk in mid den- en kleinondernemingen worden beoe fend, zal overspannen en evenals de So ciale Economische Raad, verordenende be voegdheid, althans publiekrechtelijke sta tus zal bezitten. Mr. Bachg verwees naar de suggestie gedaan- daar Prof. van Muiswinkel bij de 250e vergadering van de Middenstands- raad om in de Sociale Economische Raad een dergelijk publiekrechtelijk lichaam te bouwen, door hem genoemd een „Midden- standsraad-nieuwe stijl". Tenslotte behandelde Mr. Bachg de Ves tigingswet Kleinbedrijf, welke het middel punt is van vroegere en toekomstige mid- denstandspolitiek. Deze Vestigingswet Kleinbedrijf is een stuk Publiekrechtelijke Bedrijfs Organisatie, een stuk ordening door het bedrijfsleven zelf. „Dit meesterstuk van middenstands- politiek moet van de middenstandspolitiek ook de grondslag blijven. En door de door werking ervan is thans reeds een verhef fing en een economische sanering in het midden- en kleinbedrijf te constateren. Daardoor ook is de maatschappelijke en economische positie van de Middenstand aanmerkelijk beter geworden". Opheffing van prijs- en rantsoenerings-^ maatregelen zal herstel van een zekere vrijheid en dus van concurrentie mede brengen. De middenstand zal zich terdege op het herstel van deze concurrentie heb ben voor te bereiden. Mr. Bachg meende tenslotte dat de toekomst van de zelfstandige midden-grote en kleine bedrijven voor wel 75 in de hand ligt van de Middenstander zelf. Daar om drong hij aan op een versteviging van de organisatie. SCHEREN I (mei Nationaal mesjes) Geeft geen risico IS OOK EEN SPORT Politie maakte bezwaar Een aantal woningzoekende Hagenaars heeft een poging gedaan een leegstaand flatgebouw aan de Kanaalweg te „be zetten". Toen de woningzoekenden na herhaalde sommatie van de politie weigerden het ge bouw te verlaten, werd procesverbaal op gemaakt, waarna de „adspirant-bezetters" heengingen. Het flatgebouw, dat ruimte zou kunnen bieden aan 50 gezinnen, staat reeds 14 maanden leeg, hetgeen een doom in het oog is van velen, die naar woonruimte uitzien. Verschillende pogingen om deze flat door particulieren te laten bewonen, strandden steeds op de weigering van de Rijksgebou wendienst, die er het beheer over heeft. Een aantal Hagenaars vormde een comité van actie en riep sympathiser enden bijeen om het flatgebouw te bezetten. De politie bleek echter gewaarschuwd te zijn en hield de ingangen bezet'. De groep achtte zich niet sterk genoeg om de politie macht te trotseren en besloot toen te pro beren langs vreedzame weg tot een over eenkomst met de politie te komen. De politie was echter onvermurwbaar. De groep splitste zich toen in twee delen, de ene groep hield de agenten aan de praat en Het branden van houtskool is voor velen in de omgeving van Hengelo (Gld.) een bestaansmogelijkheid. Dit branden gébeurPin ijzeren ovens. In een oven gaat ongeveer zes rn3 hout, dal na 3 tot 5 uur branden (de tijd is afhankelijk van de windsterkte) veertien hectoliter hou-tskool oplevert. Enkele soorten kolen worden duurder Het -ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat in het systeem van egali satie der prijzen voor ingevoérde kolen en voor opbrengstprijzen voor de mijnen een technische wijziging is aangebracht, waar bij een algemene verhoging van de ver- bruikersprijzen is vermeden. Op grond van een onderzoek door het Economisch Instituut voor de Middenstand is het evenwel noodzakelijk gebleken de kleinhandelsmarges voor bepaalde soorten per 16 Mei enigermate te verhogen. De prijzen voor eierkolen en cokes blijven ge lijk. In de - vijf grote steden worden de anthracietprijzen voor nootjes I, II, III met tiencent per mud verhoogd, de nootjes IV met vijftien cent. In de rest van het laud gaat alleen de prijs van nootjes IV met vijf cent omhoog. Ook de prijzen van industrie- kolen bij levering door detaillisten onder gaan geringe wijzigingen,. Internationale muzikale jeugd komt in Den Haag bijeen De heer Sem Dresden, directeur van de stichting „Jeugd en muziek" heeft iets verteld over het vierde internationale con gres der internationale federatie van de „Jeunesses Musicales", dat 4, 5 en 6 Juni te Den Haag zal worden gehouden, en waarvan de stichting „Jeugd en muziek" de Nederlandse afdeling vormt. De federatie der „Jeunesses musicales" werd ongeveer tien jaar geleden in België opgericht en heeft ten doel jonge mensen, onder leiding van ouderen, nader tot de muziek te brengen. Men tracht dit te be reiken door de jongeren naar muziek te laten luisteren en door hen zelf- composi ties te laten uitvoeren. Het eerste land dat zich bij de federatie aansloot, was Frankrijk, daarna volgden Luxemburg, Engeland en Nederland. Binnenkort zal de muzikale jevi'gd in Zwitserland, Portu gal en Italië tot de federatie toe treden. In 1946 werd te Brussel het eerste con gres der federatie gehouden. Toen werd onder meer een uitvoering van Honeggers „Jeanne d'Arc au Bücher" gegeven. Het volgende congres werd te Parijs gehouden. Hier werd onder andere de „Damnation de Faust" van Berlioz ten ge hore gebracht. In 1948 was Luxemburg aan de beurt om de congressisten te ontvangen en in 1949 Engeland, door organisatorische moeilijkheden, zal de vergadering dit jaar echter niet in Engeland worden gehouden, maar in Den Haag, waar oqk vertegen woordigers uit Canada en de Verenigde Staten aanwezig zullen zijn. De Unesco toont grote belangstelling voor de federa tie. Gedurende het congres zullen interscho- laire orkestjes uit Den Haag en Rotterdam composities uitvoeren, die Sem Dresden voor schoolorlcesten heeft geschreven en heeft laten schrijven. Ook zal een uitvoering van „Beatrijs" van Boutens met muziek van Voormolen, door de leerlingen van de Dalton H.B.S. te Den Haag worden gegeven. Een internationaal orkest van jonge musici zal onder leiding van Igor Marke- vitch. concerteren. Medewerkende solisten: Arthur Grumiaux, viool en Raymond Gerome, declamatie. Goede ontspanning voor de Haarlemse jeugd Initiatief 'van Cinema Palace Onze medewerker David Koning heeft er indertijd de aandacht op gevestigd, dat en kele filmmaatschappijen en in de eerste plaats de Engelse organisatie van J. Arthur Rank zich met goed gevolg hebben toege legd op hèt vervaardigen van speciaal voor de jeugd bestemde films. Op het in het begin van dit jaar te Rotterdam gehouden congres „Film en Jeugd", waar het pro bleem van de goede amusementsfilm voor de jongeren werd aangesneden, is eveh- eens met grote waardering Over dit initia tief gesproken. Het zal allen die in Haarlem en omgeving zich met jeugdwerk bezig houden dan ook zeker verheugen të vernemen, dat de direc tie van Cinema Palace, ih overleg en sa menwerking met de wethouder van Onder wijs, besloten heeft met ingang van Zater dag 21 Mei op Zaterdagmiddagen speciale jeugdprogramma's te gaan vertonen. Op deze wijze hoopt men de kinderen een aan trekkelijke en opvoedkundig verantwoorde tijdspassering aan te bieden. De eerste rolprent die gedraaid zal wor den is „De spoorzoekers" (Bush Christmas) die reeds een zeer goede pers genoot. CURSUS VOOR ENGELSE GEMEENTE AMBTENAREN. Ongeveer 90 leden van de Engelse bond van gemeente-ambtenaren (de National Association of Local Government Officers) nemen deel aan een zogenaamde „Summer- school" op het gemeenschapsoord „Draken- 'burgh" bij Hilversum. Acht -lessen zullen gegeven worden dooy Nederlanders. De deelnemers zullen excursies maken, ten einde een beeld te krijgen van de Neder landse toestanden in het algemeen en van de opbouw en taak van het Nederlandse overheidsapparaat in het bijzonder. de andere drong aan de achterzijde door op het terrein van het flatgebouw. Spoedig was deze doorbraak ontdekt en de politie macht sommeerde de groep zich terug te trekken. De „bezetters" weigerden en deel den pamfletten uit, waarin zij huft actie motiveerden. De politie, die zeer soepel op trad en wel plezier scheen te hebben in deze actie, weigerde toestemming te geven om het gebouw te betrekken. De betogers weigerden op hun beurt te gaan. Er ont stond een discussie, die ruim twintig mi nuten duurde. Nadat al hun voorstellen verworpen waren, besloten de betogers te gaan op voorwaarde, dat zij een proces verbaal kregen.-Hoewel ook dit aanvankelijk werd geweigerd,' stemde de politie er ten slotte in toe de leider van het actie-comité te verbaliseren. Men zei elkaar toen vrien delijk vaarwel en de woningzoekenden verlieten het terrein; om handtekeningen te verzamelen van mensen die met hun actie instemmen. Ijzer en staal vrij Het Rijksbureau voor Metalen en Bouw stoffen deelt mede, dat de verbodsbepaling betreffende het kopen, verkopen en af leveren van niet-gelegeerde walserijproduc- ten van ijzer en staal en stalen buizen is opgeheven. Tevens is ingetrokken de verbodsbepaling inzake het kopen, verkopen, afleveren, be werken, verwerken en gebruiken van het z.g. roestvrij,- zuur- en hittebestendig staal. Alle beperkende distributie-voorschrif ten voor deze producten zijn ingetrokken, zodat voor het verhandelen, bewerken, ver werken of gebruiken van deze producten geen vergunning of contingentsoverschrij ving meer vereist is. De voorschriftenbetreffende de in- en uitvoer blijven van kracht. Pacific-alliantie Voorlopig nog geen grote belangstelling van Amerika In zijn wekelijkse radioboodschap „Rap port aan de natie" heeft Chifley, de Austra lische minister-president, Zaterdag ver klaard, dat de theoretische voorbereiding van de verdediging van de Stille Oceaan gelijke tred houdt met het maken van plannen voor de verdediging van het At lantische gebied. Chifley zeide van mening te zijn dat een gemeenschappelijk verdedigingsplan voor de Stille Oceaan moet worden be reikt door een overeenkomst tussen En geland, Nieuw-Zeeland en Australië, ver volgens met de Verenigde Staten en daarna met de andere landen, die bezittingen in het gebied van de Stille Oceaan hebben. In semi-officiële Amerikaanse kringen verklaart men dat de Amerikaanse hou ding tegenover een eventueel Stille Oceaanverdrag beperkt is gebleven tot „het nemen van nota" van het toenemen van de stemming voor een dergelijk plan. Amerika heeft reeds zware verplichtin gen in gebieden elders in de wereld, zo gaat men in genoemde kringen verder, en het gevaar, dat Amerika te veel verplich tingen op zijn schouders zou laden vereist voorzichtigheid bij het aanvaarden van nieuwe. Men legt er de nadruk op dat, hoewel de formele deelneming aan het Atlantisch Pact door ratificatie in de komende twee of drie maanden kan worden verwacht, het daarmede samengaand wapenprogram nog verre van zijn voltooiing is. Sommige Amerikanen zijn ook van oor deel, dat Amerika acht zou slaan op voor stellen voor een Middellandse-Zeepact, al vorens zijn aandacht te richten op een Stille Oceaanverdrag. In Washington heeft men de sterke in druk, aldus Reuter, dat Amerika geenszins ontmoedigend zal optreden jegens de plan nen voor de Stille Oceaan, doch dat het niets zou doen om de hoop voedsel te geven, dat Amerika in- de afzienbare toe komst een officiële partner zal worden. Guerillastrijders beschieten Griëkse stad Griekse guérillastrijders hebben de stad Fiorina beschoten. Er vielen enige slacht offers onder de burgerbevolking, doch er werd weinig schade aangericht, Volgens regeringsbekendmakingen is een sterke guerillastrijdmacht die de hoogten rondom Fiorina heeft aangevallen, terug geslagen. „Een Verenigd Europa is onmisbaar voor een blijvende vrede De federatie-Amsterdam van de Partij - van de Arbeid heeft' Zaterdagavond- in dè Apollohal een bijeenkomst- gehouden, waai de Belgische minister-president Spaak het. woord heeft gevoerd. In zijn synthese van de huidige inter nationale situatie kwam hij tot de conclusie, dat thans een belangrijk stadium in de constructie vari de. vrede is bereikt. Na de; oorlog streven de volken,- vooral die in het Westen, een groot socialistisch ideaal na, dat van de international^ verbondenheid. Over de UNO zeide de heer Spaak, dat men reeds bij haar oprichting niet veel vertrou wen kon hebben in het veto-systeem. Ge durende de ,vier jaren van de werkzaam heid van de UNO- heeft de Sovjet-Unie dertig maal gebruik gemaakt van het veto recht en dertig maal verhinderd, dat voor stellen, die door een meerderheid werden ondersteund, konden worden uitgevoerd. „Na het pact van Brussel hebben wij ge voeld, dat onze alliantie niet groot en sterk genoeg was. Wij richtten ons tot andere landen, waar de democratische politiek ge zegevierd had. Ook tot de Verenigde Staten en Canada richtten wij ons appèl om het grootste defensieve verbond te maliën dat de geschiedenis oort gekénd heeft. Dit ver bond kan zulk een macht uitoefenen, dat elke aggressor zal aarzelen ons aan te val len en daarom is ons pact een beslissende stap op de weg naar de vrede. Had zulle een pact vóór de eerste of de tweede wereld oorlog bestaan, dan zou de loop der ge schiedenis anders geweest zijn dan thans. Sedert in West-Europa een krachtiger po litiek gevoerd wordt heeft-de internationale toestand zich aanmerkelijk verbeterd. Ik ben er van overtuigd, dat deze merkbare verbeteringen een direct gevolg zijn van de West-Europese politiek". Het resultaat van de béspreking over de Indonesische kwestie is volgens minister Spaak een- opluchting voor de gehele we reld gebleken. Hij waarschuwde echter voor een overdreven optimisme. De vrede, zo zeide hij,'kan slechts het resultaat zijn van langdurige en moeizame inspanning. Hij besloot zijn betoog met vier punten te noemen, die opgelost dienen te worden om de vrede te garanderen, namelijk het Duitse probleem. Er dienen maatregelen genomen te worden, dat de oude Duitse militaire kracht niet herleeft. Gestreefd moet worden Duitsland terug te brengen in de Europese gemeenschap. Voorts is nodig hervorming van de UNO en grondige her ziening van het huidige systeem, waarbij het vetorecht dient te vervallen. Ten derde wenste Spaak hernieuwing van de strijd voor de ontwapening' terwil-le van de uni versele veiligheid. Deze- ontwapening zal gelijktijdig in alle landen moeten geschie den. De mogelijkheid tót controle hierop moet worden geschapen. Landen die die controle niet zouden toestaan en toch ont- w-apëning bepleiten, voeren volgens minis ter Spaak een dubbelzinnige politiek. Ten slotte moet er zo spoedig mogelijk een Ver enigd Europa komen dat onmisbaar is voor de blijvende vrede. De bijeenkomst werd onder andere bij gewoond door minister-president dr. Drees en door gedelegeerden van buitenlandse sociaal-democratische organisaties, van wie er enigen de vergadering toespraken. Laatste e©rSogsvnjwi8iigersbataljen uit ©est Java vertrekken Vrijdagmorgen is het laatste vrijwilligers bataljon uit Oost-Java vertrokken, name lijk 2-10 R.I., dat zich van Pasoeroean naar Soerabaja begaf voor inscheping op de „Van Outshoom", voor de reis naar Nederland. ONDERSCHEIDING VOOR HET VROEGERE M.S. „FRANS HALS". Bij Koninklijk Besluit is aan het thans onder de naam „Alchiba" in eigendom aan Van Nievelt, Goudriaan en Co's Scheep vaart-maatschappij toebehorende m.s. „Frans Hals" de Koninklijke Vermelding bij dagorder toegekend. In de nacht van 3 op 4 November 1942 werd het m.s. „Frans Hals", dat niet in convooi voer, door een boven water varen de onderzeeboot aangevallen. In vijf aan vallen werden zes torpedo's afgevuurd, die geen van alle doel troffen, dank zij handig manoeuvreren met het schip. Tijdens de aanvallen werd de onderzeeboot met het 10 cm-kanon en de aan boord opgestelde mitrailleurs onder vuur genomen en onder meer in de torenbouw getroffen. Toen de onderzeeboot de aanval opgaf en onderdook werd nog een dieptebom geworpen. De aanvaller werd niet meer gezien en de „Frans Hals" kon de reis vervolgen. GELDIGHEIDSDUUR WERKKLEDING- BONNEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de werkkledingbonnen H 10, H 11 H 12, L 10, L 11 en L 12 in afwijking van hetgeen eerder werd gepubliceerd, geldig blijven tot en met 9 Juli. De bonnen H 1 tot en met 9 en L 1 tot en met 9 zijn evenwel thans niet meer geldig. Panda en de MeesteivOntdekkingsreiziger 65. „Caponiet!" riep Joris Goedbloed on middellijk, toen dat klontje voor zijn voe ten viel; want Joris was een kenner van caponiet als weinigen. En Goudbakker riep „Hé!" en de Bey riep „Ho!" Dat de Bey „Ho!" riep was natuurlijk het belang rijkste, want daardoor wachtte de beu! nog even met hakken, ledereen was na tuurlijk nieuwsgierig om te iveten waar dat klontje vandaan gekomen was maar dat raadsel werd al spoedig opgelost. Want wie kwam daar langs een zuil naar bene den glijden vanaf het dak? Niemand min der- dan Panda. Want- Panda was het pa leis binnen gedrongen langs een palm boom en een balconnetjeen •zo was hij daar vlak oncler 't dak terecht gekomen en hij had alles gezien. Eii toen de sultan nu hoofden wilde laten hakken, wierp hij een van zijn kostbare caponietjes 'midden in de kring. „Ach, manneke!" 'prevelde Joris geroerd. „Ik wist toch, dat gij mij niet vergeten zoudt.„Wat heeft dat te betekenen?" vroeg de Bey intussen streng. „Had ik u de toegang tot mijn paleis niet ontzegd, o, kleinste aller wur men?" „Ja, meneer de Bey," antwoordde Panda beleefdtenoijl hij van zijn zuil afkwam en midden in de kring stapte, „Dat had u gedaan, maar nu heb ik intus sen ergens erg veel caponiet gevonden. Kijk maar....". En hij liet zien, dat hij nog véél meer klontjes bij zich had. Werk van Otto B. de Kat bij Leffelaar In aanwezigheid van vele collega's vrienden werd Vrijdagavond in de Kunst handel Leffelaar aan de Grote Markt Haarlem een expositie geopend van aqua rellen en tekeningen van Otto B. de Kat Het openingswoord werd gesproken doo mr. L. Ali Cohen, die de ontwikkelings gang van de schilder en mens De Kat be lichtte. De Kat is een schilder tout court, di alles wat hij te vertellen heeft met zuive „schilderlijlce" middelen zegt. Daarin hij een geestverwant van Verwey. Doel wat bij Verwey vol, Hollands en dieptonij is, ontwikkelt zich bij De Kat steeds mee naar een haast Franse blondheid van gam ma. Hij heeft de geserveerde, eenvoudig! maar daarom niet minder knappe teken wijze van een goed colorist. Van de aan wezige aquarellen is vooral zijn landschaj bij Overveen zeer Hollands met de zwan regenlucht. Mooie dingen zijn Versaille (18) en Tuilerieën (25). Vooral in laatst genoemd blad is het typisch Parijse, be dekte zonlicht raak getroffen. Het moois van deze Franse serie is voor mij no. 1 „Bois de Boulogne". Hier is met zeldzaan eenvoudige middelen de sfeer getroffei van een bosrijk park met figuurtjes in dii fuus zonlicht. Van een reis naar Denemar ken bracht De Kat enige aquarellen met waarin de klare lucht en het blanke lich van dat land heel knap zijn weergegeven o.a. in Falster (22), de bladen uit Sölerö en Holte en vooral in Helsingör (no. 16; typisch Deens van karakter en ook colo ristisch sterk en fijn met de rose géve tegen de grijze lucht, Van de kunstige stillevens trekt mij per soonlijk dat met het beeldje het sterks waarin de blauwige grijzen en witte; van beeldje en aardewerk zeer fijn tege; het tonige goud in de achtergrond gezc zijn. Dan liggen er, behalve een interes: intérieur in gouache, nog vele tekening© buiten catalogus, waarvan ik, geloof il „Sneeuw in Elswout" met de blauwe scha duwen de mooiste vind. Verder noem il nog een zelfportret op gelig papier, eei laantje in Duinvliet, een goed gecompo neerd stilleven met schilderkist, Villa's ui Bloemendaal en Overveen en vooral een tpisch staal van de eenvoudige teken wijze van de echte schilder, de tekeninj van de slapende vrouw. Een goed colorist en schilder die wal van stromingen rustig zijn eigen ontwik kelingslijn volgt. L. H. H. SCHUTT1 Trio-avond in de Renaissance-zaal Zeer veel belangstelling was er Zater dagavond voor het optreden van het Tril Ans BouterJan HesmergEduard Biel in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum te Haarlem. De aanwezigheid v; zo velen beïnvloedde niet bepaald gunsti de acoustiek van de ruimte, maar werkt anderzijds stimulerend en bevorderde aangename stemming van de intieme mu ziekavond in een omgeving, die mede he huiselijk karakter van het kamerconcei diende. Het ensemble begon met Mozart's Tri in Bes, K.V. 502, geschreven in 1786, du in de periode van volkomen rijpheid vai de geniale componist. De tendenz om, een heid te scheppen in de sonate-vorm heeft 1 Mozart in dit merkwaardige stuk geleid tc een bijna geregelde doorwerking van zijl hoofdgedachte; alleen ter plaatse waar me: normaal de doorwerking zou mogen ver wachten, zet de componist een nieuv thema op (hoe heerlijk klonk daar de vioo van Jan Hesmerg en even later de piaaji van Ans Bouter met de cello van Eduan Biele); maar niet lang duurt het of di hoofdelementen van het stuk beginnen zie! weer te roeren en ontwikkelen zich daa verder in een boeiend wisselspel. Dan volg een der ontroerendste langzame delen di Mozart's genius zijn pen dicteerde, daarna in een soort gavotte-tempo, maa levendig en gunstig, een fraaie afsluitin te vinden. In dit laatste deel was he samenspel van het drietal uitnemend, zee evenwichtig bezield en spiritueel. In beid vorige delen was het evenwicht in klank nuance en vooral tempo, soms even min der bevredigend geweest. Met stevige be wustheid werd het Trio in Bes van Schu bert opgezet, een werk waarvan de melo dische rijkdom en de rhythmische krach blijven bekoren. Het Andante kan mooie klinken wanneer het eventjes rustiger ge houden wordt. Het Scherzo werd pittig ge speeld, behoudens een paar troebele matei in de tweede reprise. Maar de merkwaar dige finale, met haar sterke rhythmisch profilering, kwam prachtig tot haar rechi Ten slotte ging met het nodige bravou ruig of puntig en delicaat, naar gelani het paste het rhapsodische Dumky-to van Dvorak. Het publiek was opgetogen niet ten onrechte. Het Trio BouterHe: mergBiele heeft deze avond volop credi; verworven. JOS. DE KLERE 'aij h< re m te Tripolis. In Tripolis heeft de politie Zater dag enige malen het vuur moeten ope nen teneinde aggressieve menigte Arabieren uiteen te drijven. De poiiti heeft Zondag traangasbommen ge bruikt om de demonstratie tegen he Britse plan tot overdracht van Trip®1 litanië aan Italië in 1951 te verijdelen De demonstraties zijn. Woensdag be gormen. Zaterdag, toen de politie me stenen werd bekogeld, is de staat va beleg afgekondigd. Tornado. Een hevige tornado heeft in de stad Amarillo in Texas gewoed. Eer aantal huizen werd verwoest. Vele gewonden moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Er heerste een der gelijke verwarring, dat nog niet mei zekerheid is te zeggen, of er doden t' betreuren zijn. Veilige haven. De Zweedse motortankbool „Atalanta", die Donderdag in de Ca* raibische zee brand aan boord lci-eeg. is te Barbados aangekomen, gesleed door het Italiaanse motorschip „Leme';' Het vuur smeult nog. De bemanning is in veiligheid. Soldaat. Veldmaarschalk Lord MontgomerJ heeft Zondag het ereburgerschap ont vangen van Vernon (Normandië). Mont gomery zei bij deze gelegenheid: .J* ben niet langer een Brits soldaat, m38f een internationaal soldaat". "-'moed. De eerste Talmoed, die sedert 1933 in Duitsland is gedrukt, is aai generaal Clay bij gelegenheid van zijij vertrek uit Duitsland aangeboden de Joodse gemeenschap. M Ri d: ja

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2