R C H promoveert naar de eerste klas Schulte wint de Ronde van Nederland Hef huis aan de baai MAANDAG 16 MEI 1949 4 Veertien dagen geleden na de fraaie zege van RCH op DHC verlieten ell verheugde spelers het veld in het Heemsteedse Sportpark. Inmiddels was bericht ingekomen, dat de uitslag HWDFC 2-2 was geworden en dat betekende dus, dat de Racing eerste klasser was geworden. Later volgde de mededeling, dat DFC protest had inge diend en er mocht geen feest worden gevierd. Zaterdag is echter bekend geworden, dat de Racing promoveert. Te Den Haag zou Zaterdag het protest 'door een commissie, bestaande uit de he ren de Grood, Katoen, Van Wijk en See- gelaar worden behandeld. Aangezien ech ter het protest pas dertien minuten na afloop van de wedstrijd bij scheidsrechter Schipper was ingediend en het limiet van 5 minuten, hetgeen door het reglement ■wordt voorgeschreven, dus ruim was over schreden, besloot de commissie het pro test niet ontvankelijk te verklaren. Door dit besluit kan RCH zich thans eer ste klasser noemen en DFC zal het volgend seizoen in de tweede klasse moeten uitko men. De eindstand van de promotie-compe titie district 2 luidt: RCH 6 4 0 2 8 13— 6 DFC 6 2 3 1 7 8—7 DHC 6 2 1 3 5 9—12 HW 6 1 2 3 4 5—10 Het Haarlemse publiek zal over enkele dagen gelegenheid krijgen de nieuwe eer ste klasser aan het werk te zien. Er wor den plannen gemaakt voor hét spelen van een ere-wedstrijd in het Heemsteedse Sportpark en ook heeft RCH een uitnodi ging ontvangen op de sluitingsdag van de Haarlemse Sportweek op Zaterdag 18 Juni een wedstrijd te spelen. Een receptie zal niet worden gehouden, wel een feestavond, waarop het kampioens elftal gehuldigd zal worden. Ook zijn er plannen de jeugd wat aan te bieden. Vreugde by velen over het resultaat. Over het feit, dat RCH weer eerste klas ser is geworden, verheugen wij ons met vele Haarlemmers. De Racing is immers een zeer geziene club en heeft in den lande een goede naam. Dat heeft de club te danken aan de periode, waarin zij in de eerste klas uitkwam. Het is toen gelukt het kampioen schap van Nederland te behalen. Dat is weer vijf en twintig jaar geleden, maai* de wijze, waarop dat is geschied, was zo prach tig. dat velen zich dat nog herinneren. De spelers maakten een tocht door de stad en werden officieel door het gemeentebestuur ontvangen. RCH is in Februari 1911 opgericht, of liever gezegd enkele jongens begonnen te voetballen onder de naam van Achilles. In de Haarlemse Voetbalbond werden spoedig goede successen geboekt en het resultaat was, dat in 1914 de derde klas van de Ne derlandse Voetbalbond bereikt werd. De naam Achilles mocht niet gehandhaafd blij ven en gekozen werd „Racing Club Haar lem". In het seizoen 19161917 werd reeds de tweede klas bereikt en twee jaar later volgde het kampioenschap met promotie naar de Overgangsklas. Vele jaren speelde RCH in Velsen, doch inmiddels was een terrein aan de Middenweg in Schoten be schikbaar en daar zijn de successen voort gezet. Het aantal leden breidde zich steeds uit en ook het aantal supporters nam toe. Het verblijf in de „overgang" was van korte duur en spoedig volgde promotie naar de hoogste afdeling. Nadat in het eerste seizoen slechts met de grootste moeite de. zo moeizaam ver overde plaats kon behouden blijven, werd het seizoen 19221923 het topjaar voor de blauw-zwarten. Op het kantje af werd het afdelingskampioenschap veroverd. Haarlem leed in de laatste wedstrijd een nederlaag van 10 door een doelpunt van Brugman. De Racing streed met opvallend succes tegen de overige kampioenen Willem II, Go Ahead en Be Quick. Op 10 Juni 1923 was RCH kampioen van Nederland. Wanneer er één club historie had ge maakt dan was het wel RCH, want om het binnen een tijdsbestek van twaalf jaar te brengen van HVB'er tot kampioen van Autosport Damesrit van de KNAC Voor het eerst na de bevrijding hield de K.N.A.C. een damesrit voor personen-auto- mobielen. De start en finish waren bij hotel „Park 1913" op de prachtige Lemeler- berg bij' Ommen. De 43 deelneemsters moesten s morgens in tien minuten een 4 Vz km lang circuit over zandwegen rijden. Des middags werd 45 km gereden op een blinde kaart. Het circuit liep over Ommen, Ma- riënberg, Vroomshoop, Den Ham en Eerde. De dames dr. A. FlieringaLeinweber uit Den Haag met Austin en mevrouw B. HendersonKuipers uit Rotterdam met M. G. reden het gehele parcours foutloos. Na loting werd mevrouw Flieringa de wissel beker toegewezen. Mejuffrouw G. Knegtel uit Tilburg met Ford legde met één straf- punt beslag op de derde prijs. Ook om de vierde priis moest geloot worden. De dames F. Gatson'idesHofhuis uit Bentveld met Gatso en E. A. van der HeydenRas uit Wassenaar met Studebaker hadden beiden twee strafpunten opgelopen. Eerstgenoemde ontving na loting de vierde prijs. Nederland is een prestatie, welke in de Nederlandse voetbalgeschiedenis nog niet is geëvenaard. G. Krom was een der be kendste spelers, die vele malen in het Nederlands elftal uitkwam. Nog regel matig komt Kij in een veteranen-elftal uit. Vele jaren van ups en downs volgden hierna in de eerste klasse, maar de Haar lemse club, welke ondertussen de inrich ting aan de Middenweg moest verlaten en het fraaie Heemsteedse Sportpark ging be spelen, kon het eerste klasseschap toch niet verder rekken dan 1937. Toen nam 't Gooi de plaats van RCH in. In 1942 werd RCH kampioen der tweede klasse, maar in de promotiestrijd met Volewijckers en DOS bleek RCH de mindere. Volewijckers pro moveerde. Maar onversaagd zette RCH door. In het vorige seizoen was SW nog iets sterker, maar thans is het dan ook eindelijk gelukt. RCH is kampioen. Na dit kampioenschap, dat op 6 Maart behaald werd, na een zege op Velsen, is thans promotie naar de eerste Idas gevolgd. Voetbalkampioen naar Curasao? De Curagaose kampioensclub „Jong Holland" koestert het plan ter gelegenheid van haar dertigjarig bestaan op 15 Juli de Nederlandse voetbalkampioen van dit seizoen uit te nodigen naar Curagao te te komen ter deelneming aan een interna tionaal tournooi. Nederlandse deelneming aan de Tour de France Hoewel nog geen Nederlandse renner ge contracteerd is voor de Tour de France van dit jaar, mag men, gezien de verrichtingen van diverse renners in de tweede Ronde van Nederland, aannemen, dat Henk de Hoog en Wim de Ruiter een grote kans maken in de Nederlandse ploeg, welke uit zes renners zal bestaan, te worden opgenomen. Verder zou den de drie Limburgers Lambrichs, Janssen en Sijen reeds gepolst zijn, al dient te wor den afgewacht wat dit drietal in de ronde van Luxemburg, welke dezer dagen aan vangt, zal presteren. Voor de zeste plaats in de Nederlandse ploeg komen diverse renners in aanmerking. Van Eist, Voorting en Van Beek zouden hier voor een kans maken, al zal men specigal aandacht schenken aan de prestaties van de Zaanlander Schellingerhoudt in de ronde van Luxemburg. Zijn zijn klimprestaties redelijk, dan komt hij misschien ook op de lijst van candidaten te staan. De Ronde, van Nederland, waarvoor vele duizenden Nederlanders in de afgelopen week belangstelling hebben getoond, is Zondag geëindigd. Winnaar is geworden Gerrit Schulte. De laatste étappe leverde een overwinning op voor Van Beek, die in Haarlem een voorsprong nam. De Ronde van Nederland is populair ge worden. Langs de gehele route waren enorme mensenmassa's op de been, zoals men zelden ziet. Bijzonder druk is het geweest tussen Rotterdam en Vlaardingen en tussen Hilversum en Bussum. Zondagmiddag zijn enige duizenden langs de Herenweg, Spanjaardslaan, Zui- derhoutlaan en Heemsteedse Dreef gaan staan, om de vijf en veertig renners te zien voorbij trekken. In Haarlem heeft Van Beek van kans gegrepen. Hij vluchtte uit het peleton en de Haarlemmers, die op de Spanjaardslaan verenigd waren, zagen hem het eerst. Daarna passeerde Peters. Met grote belangstelling werd uitgezien naar Gerrit Schulte, de drager van de oranje-trui. Rustig fietste hij met het grote peleton, dat daarna volgde. Hij had er weinig belangstelling voor, wat Van Beek uithaalde. Hij hield alleen zijn concurren ten Ketelaar en Schellingerhoudt in 't oog. De Fransman Bourlon ging als laatste langs de Haarlemmers. Etappe van Zaterdag De uitslag van de halve étappe (Tilburg Bergen op Zoom, 108 km) luidt: 1. Van Gelderen, 3 uur4 min. 46 sec.; 2. Braspenninx; 3. Kerkhove, beide 3.5.15; 4. Van der Zande; 5. Buuron, beide 3.8,8; 6. Leenen; 7. Pellenaers; 8. Acou; 9. Ron- delez; 10. Voören, allen 3.8.20. Vervolgens een groep pelotonrenners, die ex aequo werden geklasseerd. Van de tweede halve étappe Bergen op ZoomScheveningen (126 km) was het resultaat: 1. Pellenaers 3 uur 29 min. 5see.; 2. Tail- leu 3.30.59; 3. Franken dezelfde tijd; 4. Vooren zelfde tijd; 5. Braspenninx zelfde tijd; 6. Smits zelfde tijd; 7. Van As zelfde tijd; 8. Oorgebray zelfde tijd; 9. Bourlon zelfde tijd; 10. Bogaerts 3.33.59; 11. Grift zelfde tijd; 12. Leenen zelfde tijd; 13. Sevelberg zelfde tijd; 14. ex aequo Gry- solle Van den Dungen; Janssen; Beyens; Van Est; Loos; Van Stayen en Rondelez; 22. Acou; 23. De Korver; 24. Van Gelderen; 25. Van Kerckhove; 26. Schellingerhoudt, alle 3.34.45; 27. ex aequo allen in 3.34.45: Ketelaar, Callens, Schulte en Meersman. De laatste étappe Zondagmiddag om tien minuten voor twee startten 47 renners voor de laatste etappe Scheveningen-Amsterdam (144 km). Aanvankelijk had het er alles van weg, dat de renners het kalm aan zouden doen en zij reden braaf bij elkaar in een compleet peloton de Rijksweg naar Was senaar op in een gangetje, dat niet boven de 35. km uitkwam, zodat de duizenden toeschouwers, die tussen Den Haag en Haarlem op sommige punten drie en vier rijen dik stonden, alle mogelijke gelegen heid kregen hun favorieten te observeren. Voor het eerst sinds het vertrek, uit Am sterdam bleven vroege uitlooppogingen achterwege. Bij Maarssen was de positie: aan de kop Van Beek, op 4 minuten Franken, ruim 2 minuten achter Franken het grote peloton. In Utrecht was de gehele bevolking uit gelopen. tenminste, die indruk kreeg men. Door de gehele Vechtstreek overtroffen de belangstelling en de geestdrift alle ver wachtingen. Met gejuich werd de voorbij- stormende Van Beek begroet. Bepaald fantastisch was de aanblik van het par cours tussen Hilversum en Bussum, waar de weg over een afstand van zeker 6 km een zee van mensen was waarin pas een nauwe doortochtgeul kwam wanneer de karavaan naderde. Bijzonder fraai was de verrichting van Van Beek, die wel verre van te verslappen zijn voorsprong steeds opvoerde. Op de Loodijk voor de Amstelveense brug (122 km) lag hij niet minder dan 5 minuten 20 sec. voor op de zwoegende Franken en 7 minuten 30 sec. op het hoofdpeloton, waar in de cracks wel paraat bleven, maar zich weinig of niets aantrokken van de beide vluchtelingen, die te laag geklasseerd wa ren om gevaarlijk te worden. Behoudens een ongeval leek de zege van Van Beek, die ook verleden jaar als winnaar van de laat ste étappe het Stadion was binnengeko men, verzekerd. Of Franken zijn kleine voorsprong zou kunnen handhaven was een andere vraag. De uitslag van de laatste étappe luidt: 1. Van Beek, 3 uur 48 min. 28 sec, 2 Fran ken, 3 Accou, 4 Savelberg, allen 3 uur 51 min. 48 sec. 5 Peters, 6 Schulte, 7 v. d. Zan de, 8 Vooren, 9 De Korver, 10 Bakker, 11 Leenen, 12 Lakeman, 13 v. d. Dungen, 14 Bogaers allen 3 uur 52 min. 56 sec. 15 Ex aequo Braspenningx, Van der Kamp, Van As, Jansen, Van Gelderen, Smits zelfde tijd. 22 Tailleu (Frankrijk) 3 u. 54 min. 43 sec. Slot. De einduitslag van de ronde van Nederland luidt: 1. Schulte 51.38.09; 2. Keteleer 51.41.04; 3. Schellingerhoudt 51.44.40; 4. H. de Hoog 51.47.42; 5. Meersman 51.48.52; 6. Callens 51.50.46; 7. Van Stayen 51.51.08; 8. Vooren 52.02.10; 9. Vun Est 52.05.14; 10- Van Leenen 52.06.50; 11. Voorting 52.07.56; 12. Grijsolle 52.09.23; 13. Loos 52.12.01; 14. Pelle- naars 52.13.38; 15, V. d. Dungen 52.13.59; 16. H. Smits 52.14.48; 17. Peters 52.15.35; 18. Fran ken 52.15.14; 19. De Korver 52,17.17; 20. Boogaerts 52.20.21; 21. Braspenninx 52.20.39; 22. Van Kerckhoven 52.21.35; 23. Lakeman 52.23.13; 24. Van Beek 52.27.37; 25. Rondelez 52.28.03; 26. v. d. Zande 52^28.19; 27. Janssen 52.36.52; 28. Savelberg 52.40.07; 29. Accou 52.45.05; 30. Evers 52.51.07; 31. Van As 52.57.17; 32. Bakker 53.17.50; 33. De Vries 53,23.51; 34. Van Gelderen 53-27.52; 35. Joosen 53.43.06; 36. Verveer 53.45.04; 37, Hopstaken 53.51.51; 38. Taillieu 54.01.39; 39. Dorgebray 54.03.06; 40. Liebregts 54.05.22; 41, Verschuren 54.14.08; 42. Grift 54.15.15; 43..-Buuron 54.46.55; 44. v. d. Kamp 54.49.49; 45. Bourlon 54.54.40. Cricketcompetitie De eerste wedstrijd van Rood en Wit heeft lage scores opgeleverd. De Haarlemmers waren bij ACC op bezoek en verloren met 5 runs op de eerste innings. De Amsterdam mers brachten het in de eerste innings tot 71 runs, waarvan Feltmann 14, Bregman 17 en Geepstra 13. Bijleveld was met bowlen goed op dreef en nam acht wickets voor 24 runs. Hans Winter had de twee andere wickets voor 15 runs. Rood cn Wit bracht het tot 66 runs, waar van A. van Baasbank 11 en P. C. Hagenaar 18. Sanders bowlde 2 voor 24, H. van Weelde 1 voor 25 en Feltmann 6 voor 13. Er was nog voldoende tijd om nog een poging te wagen, doch bij de stand 49 runs voor 5 wickets gaf Rood en Wit op. Geepstra had 13 runs gescoord en Feltmann 10 not out. Thans bowlde Hans Winter 2 voor 16 en Bijleveld 2 voor 15. Haarlem—HCC II. Ongeoefendheid zal bij beide partijen wel een grote rol hebben gespeeld, want eigen lijk ging de wedstrijd tussen niet meer dan vier spelers. Bij Haarlem droeg Harmsen (48) de innings; de lunch bleek weer eens een goede change, want op de eerste bal daarna was hij uit. Menschaar had in de HCC-aan- val een groot aandeel bij het falen van de andere Haarlemmers, die behalve Max Maas (19) niet veel met het bat deden. Het totaal werd 107 runs. Menschaar bowlde 7 voor 27, De Villeneuve 2 voor 22 en O. Planten 1—26. In de Haarlemse aanval bleek W. Peschar zeer op dreef; zijn snel van de mat opkomen de ballen verrasten o.a. de Villeneuve en Colthof voor weinige runs, zodat bij de stand 43 runs voor 7 wickets Haarlem de wedstrijd in de zak had- Welk een verrassende wending het spel kan nemen bewees toen de nummer acht ingaande M. Schuur, die via 93 voor 8 zorgde dat HCC II op 136 voor 9 kon sluiten; zijn aan deel daarin bedroeg 71 runs, Wttewaal van Stoetwegen (18) was verder de enige Hage naar die aan Peschar (6—56) weerstand bood. M. Maas nam het andere wicket voor 6 Een echte cricketwedstrijd: sportief met enige malen wisselende kansen! Andere uitslagen. VRA—QUICK. Resultèat een draw. VRA scoorde 175 runs voor 5 wickets en Quick 78 runs voor 6 wickets (tijd). KAMPONGVOC. Gewonnen door Kampong met innings en 14 ruhs. VOC scoorde 74 en 77 runs en Kampong 165 voor 9. CVHW—HAARLEM 2. Gewonnen door CVHW met 26 runs op de eerste innings. Haarlem 2 scoorde 84 runs en CVHW 110 runs. ROOD EN WIT 2—ACC 2. Gewonnen door ACC 2 met 90 runs op de eerste in nings. ACC 2 scoorde 163 runs voor 9 wickets (gesloten) en Rood en Wit 2 73 runs. Tennisuifslagen Eerste klasse: NMC IIJoy I 55; Sobrl Thor R. W. II 64; HiUegersbergNMC III 10—0; Leimonias III—Gooiland I 64; Haarlem LTC—Ensched. LTC 4—6; DDV II Groen Wit 64; WoburnparkBast Baz 5—5; Quick (N.)—Philharmonie 0—10. Overgangsklasse: Leidse Stud.Mascotte 5—3; Metselaars—Haarlem LTC II 3—5; Shell Leimonias V 44; Park Marlot III- Spieghel III 2—6; Leimonias VI-—Groenen daal I 53; Joy IIIwoo II 62; Leidse LTC I—DDV III 5—3; Westrust—Shot 5—3. Tweede klasse: Beverwijk IGroenendaal III 62; SmashDash 26; Spieghel IV Aemstelsp. I 35; Hilvers. LTC IVHeem stede I 1—7. Hilverheide II—Gooiland III 35; Groenendaal IIWOC n 44; Groen Wit II—Return II 5—3; Groenendaal IV— VVGA II 0—8; Brederode I—Groen Wit in 7—1; Woe I—Leidse LTC II 6—2; Aemstelsp. II—Cl. te Werve I 7—1. Verder zijn o.a. gespeeld: Groenendaal 5— Westrust 3 3—5: Groenendaal 6—Dash 3 5—3; Groenendaal 7—TCU 4—4, De doortocht van de Ronderijders trok ook in Haarlem veel belangstelling. Hier passeert een groepje renners de Spanjaardslaan. Zandvoort Burgemeester vordert huis voor eigen gebruik Tegen advies der Vorderingscommissie De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, is er Vrijdag toe overge gaan een vorderingsbesluit te ondertekenen voor de villa „Njord", Kostverlorenstraat 121, ten behoeve van zichzelf en zijn gezin. Dit besluit vormt op het ogenblik in de badplaats het gesprek van de dag, omdat de tegenwoordige hoofdbewoners van het huis, de heer Goedkoop met zijn echtgenote en dochter, zich tegen deze vordering, die 1 Juni ingaat, blijven verzetten en ook de adviescommissie voor de woningvordering deze heeft ontraden. Burgemeester van Fenema bewoont thans een huis in Bentveld, waarvan het huur contract op 31 Mei afloopt, waarna de eige naar dit perceel weer gaat betrekken. Toen Gedeputeerde Staten niet accoord gingen met het besluit van de Zandvoortse raad voor de burgemeester een voorlopige ambtswoning te bouwen, die later voor twee gezinnen beschikbaar zou komen, werd mr. Van Fenema het vroegere huis van burge meester Beeckman aangeboden, waar voor heen het Bureau voor de Wederopbouw was gevestigd. Mr. Van Fenema vond dit huis echter minder geschikt. Enkele andere woningen die hem werden aangeboden ble ken voor zijn gezin te klein. Vervolgens kwam de villa „Njord" aan de Kostverlorenstraat onder de aandacht van de burgemeester. Deze leek-hem wel geschikt en hij vroeg begin Mei mevrouw Goedkoop of hij het huis eens mocht be zichtigen. Mevrouw Goedkoop had hier tegen bezwaar, ook al omdat de medebe woonster, de uit vier personen bestaande familie Vinkes, afwezig was. De heer Vinkes is namelijk kapitein op een coaster en zijn echtgenote, een Engelse van geboorte, ver toefde met de kinderen bij haar familie in Engeland. Enige dagen later heeft mr. Van Fenema, vergezeld van de korpschef van politie en een rechercheur, het huis bezich tigd. In een vergadering van de vorderings commissie, die Donderdag plaats had, heeft de commissie de burgemeester de vorde ring sterk afgeraden. Wij hadden vanmorgen een kort onder houd met mr. Van Fenema, waarin deze onder meer zeide: „Het is natuurlijk nooit pleizierig om voor zichzelf te moeten vor deren. Maar ik bevind me in een dwang positie. Eerst heb ik vier maanden in een hotel gewoond, nu raak ik deze woning kwijt en tenslotte is het beter dat ik in het centrum van de gemeente woon. Daarbij komt, dat ik niemand op straat zet. De heer Goedkoop zijn drie huizen, waaronder twee vrijstaande woningen, aangeboden. Ook zijn medebewoners zullen onderdak krijgen." Intussen ontkent de heer Goedkoop, die zijn advocaat, mr. M. D. Proper uit Haar lem, opdracht heeft gegeven bij Gedepu teerde Staten in beroep te gaan, dat hem andere woningen zijn aangeboden. Autobus met kinderen in botsing met N.Z.H.-tram Zondagmorgen om kwart over elf is een autobus uit IJmuiden met schoolkinderen op het kruispunt Kleine HoutwegBaan te Haarlem in botsing gekomen met een tram van de N.Z.H.V.M., die uit het Fre- derikspark kwam. De chauffeur van de bus zag de tram eerst toen hij juist de rails zou kruisen, wilde nog uitwijken maar kon een aanrijding niet meer voorkomen. De tram raakte de bus in de flank. De auto werd zwaar beschadigd, maar geen van de in zittenden liep letsel op. Doodstraf geëist tegen vier leden van „SS-Jagdkommando" De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam heeft de dood straf geëist tegen J. Pieters, W. R. C. M. van der Loo, A. M. Ullmann en C. Cramer, die lid zijn geweest van het „SS-Jagdkom mando Nord West". Aan deze verdachten waren onder andere oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de mensheid ten laste gelegd. In zijn requisi toir zei de advocaat-fiscaal onder andere dat P. met het arresteren van mensen is begonnen zonder dat hij daarvoor op dracht had. Zijn morele ondergang in bandeloos heid en tuchteloosheid is daarmede be gonnen en spoedig kon hij niet meer terug. Getuigen moesten geëlimineerd worden. Mensen, die zeer ernstig mishandeld wa ren, moesten hierover niet meer kunnen spreken. Belangrijke gevangenen mochten niet in handen van de vijand vallen. P. heeft een zeer belangrijk^ aandeel gehad aan de fusillering van acht mensen te Brummen. P. was de hoofdman, de andere drie verdachten waren zijn trouwe, satel lieten. Vele arrestanten zijn in Loosdrecht, waar het commando zijn hoofdkwartier had, gruwelijk gemarteld. BINNENLAND Bij een scheepswerf in Alkmaar is de 54-jarige arbeider J. H. uit Castricum, die daar de eerste dag werkzaam was, verdron ken bij een poging een vierjarig jongetje te redden dat in het water was gevallen. Het knaapje werd door de magazijnmeester van de werf gered. Binnenkort zal een rechtstreekse radio- teletypeverbindlng tussen Schiphol en New York in gebruik genomen worden. Dan zul len alle telegrammen van het KLM-bedrijf in Nederland via deze nieuwe verbinding worden verzonden. Met ingang van 1 Juni zal de expresse bestelling van binnen- en buitenlandse post pakketten weer worden ingevoerd. Expresse bestelling op verzoek van de geadresseerde is voorlopig nog niet mogelijk. Het adres van brieven, bestemd voor personeel, dat dient aan boord van in de Nederlandse wateren varende schepen van de Koninklijke Marine, moet voorzien zijn van de naam van het betreffende schip, gevolgd door de plaatsnaam van de normale thuis haven. Op de PTT-kantoren, waar een speciaal philatelistenloket is, zullen tot en met 30 Juni de kinderzegels 1948 van de Nederlandse Antillen verkrijgbaar worden gesteld. Twee zusters, die twee broers trouwden en deze later in de oorlog verloren, hebben op de binnenplaats van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam een monument onthuld ter nagedachtenis aan 135 oud leerlingen der kweekschool, die in de oorlog zijn gevallen. Het waren de zusters Dekker, die gehuwd waren met J. P. Leguit en P. M. Leguit, die beiden als kapitein op schepen van de stoomvaartmij. Nederland tijdens de oorlog het leven hebben verloren. Met het s.s. „Noordam" van de Holland Amerika Lijn is een der laatste zendingen- van de „United Service to Holland" in Ne derland aangekomen. Zij bestaat uit bijna honderd kisten met een totaal gewicht van ongeveer 9000 kg. In de Amsterdamse haven is aangeko men het m.s. Brigitte Skou met 1800 ton fruit van Valencia en Cartagena, namelijk 50.000 kisten sinaasappelen en citroenen. In Culemborg is het uit 1539 daterende raadhuis na een restauratie, die bijna tien jaar duurde, officiëel heropend door de Com missaris der Koningin in de provincie Gel derland, mr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. HAARLEM EN OMGEVING Het echtpaar J. H. KempSchulpzand wonende Korteweg 19, hoopt Zondag 29 Mei zijn gouden huwelijksfeest te vieren. In de Grote of St. Bavo Kerk te Haar lem wordt op Dinsdag 17 Mei des avonds van 89 uur door George Robert een orgel concert gegeven. Het programma luidt: i. Fantasia, A. van Kerckhoven; 2. Adagio en Allegro (cuckoo and nigthingale) uit het Concert F gr. t., G. F. Handel; 3. Prélude el Fugue C Maj., C. Saint—Saëns; 4. a. Chant de May, b. Improvisation-Caprice, Jos. Jon gen; 5. Fantaisie C maj., C. Franck. Lorenzo Pappolo (viool) en Lode Ros- quin (piano) zullen Woensdag 18 Mei in de Renaissancezaal van het Frans Hals Museum een herdenking geven van de sterfdag van Johannes Brahms. Het programma vermeldt 3 Sonaten op. 78, op. 100, op. 108. In Nijmegen is een Rotary-landdag ge houden, De aftredende gouverneur van het district Nederland, ds. B. ter Haar Romeny uit Breda, werd opgevolgd door mr. A. E. C. de Groot van Embden uit Haarlem. Elisabeth Carroll Scott C. S. B. van Memphis, Tennessee, zal Zondag 29 Mei in het gebouw van de Vereniging van Vrijzin nig Hervormden te Haarlem spreken over: „Christian Science: de basis van blijvende vrede". B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor, het bestuur van de Ver eniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel te Haarlem overeen komstig zijn verzoek medewerking te ver lenen tot de aanschaffing van meubelen en leermiddelen voor de Koningin Emmaschool aan het Roerdompplein. Voor leden van de Haarlemse Scheids- reehtersvereniging werd Zaterdagavond in het Sportparkrestaurant te Heemstede de revue „Daar zit het "m in" van Jac de Boer door dienst ensemble opgevoerd. Tijdens de pauze werden de prijzen uitgereikt welke be haald waren op het laatst gehouden klaver- jastournooi. Heringa Wathrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (Adv.) Agenda voor Haarlem MAANDAG 16 MEI Nassauplein 8: Nederlandse Vereniging voor Natuurgeneeswijze, 8 uur. Luxor: „De held van Texas", 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Misleide jeugd", 14 j„ 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De tyran van San Fernando", 14 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Bewaai-school", 17 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een koninkrijk voor een huis", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Jamaica Inn", 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 17 MEI Gem. Concertgebouw: Brahms-concert, H. O. V., 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. FEUILLETON 38) dooi ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. Denk niet ,dat je alles tevergeefs hebt gedaan. Dat is zeker niet waar. Op dit ogenblik zijn ze bezig de hand op Job te leggen. Fellowes zal eveneens moeten verklaren, wat hij uitvoerde in dat huis, waar dat stel boeven regelmatig samen komt. Naar aanleiding van het gesprek, dat jij afgeluisterd hebt, zal ik waarschijn lijk wel iets uit Edith Simpkins weten los te krijgen. Als ze afzonderlijk ondervraagd worden, zullen ze niet nalaten elkaar erin te betrekken. Wat zeg je van die kerels, die in dat huis samenkwamen? Van je beschrijving heb ik er al diverse herkend. Ik krijg een massa foto's toegestuurd van de Yard. We zullen in staat zijn de chantage op de mensen, die jij hebt horen noemen, verder te stoppen. Dat is één van de positieve dingen, die jij hebt weten te bereiken. Voordien wisten we alleen definitief van dat ene geval van Gravin Carfrew, Ik blijf erbij, dat Fellowes toch wel heel wat te vertellen moet hebben, hield ik vol. Als hij dan niet zelf de man ach ter dat gordijn was. moet hij toch op de hoogte zijn. wie dat wél :s En hij moei iets weten van die zwarte auto's, die de bendeleden erheen brachten. Waarom laat Je hem niet dadelijk arresteren? Ik had jouw verklaringen nodig, ant woordde Brannigan. Als ik nog inlichtin gen kan krijgen van een van die schur ken, die we zullen ondervragen, of van Job, dan kan ik een bevel tot inhechtenis neming uitvaardigen. Maar ik zal hierover met.mijn chefs overleg moeten plegen. Als we Fellowes in vrijheid laten, bestaat namelijk de mogelijkheid, dat hij ons zelf de weg wijst naar de spin in het centrum van het web. Wordt hij in de gaten gehouden? Hij is vanmorgen niet naar kantoor gegaan. Maar dat is niet iets bijzonders, omdat hij dikwijls naar het Huis aan de Baai gaat. Ik heb daar ook mijn mensen, die hem volgen. Een verpleegster bracht een kop bouil lon binnen. De hoofdzuster zegt, dat u dit moet opdrinken en wat toast erbij moet eten. En als u meer wilt hebben, moet u het maar zeggen. Hoe gaat het met uw schou der. Doet het nog erge pijn? O, het gaat wel, antwoordde ik, wat is er eigenlijk precies mee gebeurd? Er is een kogel door het vlezige deel gegaan en daardoor hebt u veel bloed ver loren. Dat is de reden, dat u hier moet blijven. Een paar dagen rust, en u bent weer helemaal genezen. Brannigan begreep de wenk. Je hebt me meer dan genoeg verteld om op voort te gaan, zei hij. Op de Yard zullen ze erg nieuwsgierig zijn naar je verhalen. Tussen haakjes, als je weer fit genoeg bent, om het ziekenhuis te ver laten, "zullen we je op de een of andere manier moeten beschermen. Je bent een tè belangrijke getuige in deze zaak gewor den om risico's te nemen en je alleen on beschermd rond te laten wandelen. Op het ogenblik houdt een agent de wacht in de gang. Nadat Brannigan vertrokken was, ver bond men mijn wond opnieuw. Ik was een lastige patiënt, zoals ik altijd geweest was. Mijn verzoek om in een stoel bij de verwarming te mogen zitten, werd nadruk kelijk door de verpleegster afgewezen. Ze zei me, dat ik rustig het avondblad kon lezen en verder nergens over mocht pie keren. Op de front-pagina stond in grote let ters „Schietpartij in het East-End". De caféhouder had kennelijk mijn vlucht over het muurtje en mijn achtervolging door de bende-leden gadegeslagen. Na zijn oog getuige-verslag werd het krantenverhaal zó vaag, dat de politie kennelijk de bladen gevraagd had verder niets definitiefs te publiceren. Ik moet even ingedommeld zijn, want toen ik weer wakker werd, was de ver pleegster al bezig het avondeten op te dienen. Het was de gebruikelijke beschei den portie, die zieken toebedeeld wordt, maar ik had weinig trek. Er is een dame voor u, zei de ver pleegster, nadat ze de tafel weer afgeruimd had. Ik heb haar gezegd, dat ze niet lang mag blijven. Ik verwachtte niet anders dan dat het juffrouw Clitherwood zou zijn en zei wei nig geanimeerd: Laat u haar maar bin nenkomen, terwijl ik mijn ogen dicht deed. Toen ik ze weer opende, zag ik Judith Taylor naast mijn bed zitten. Grote genade. u! stamelde ik Het 1 was een vrij onbenullige opmerking, maar j ik was zo verrast haar opeens te zien, I dat ik niets behoorlijks kon uitbrengen. Betekent dat, dat u niet blij bent om 1 me te zien, vroeg ze, maar haar glimlach duidde erop, dat ze deze vraag niet ernstig bedoelde. Integendeel, ik vind het heerlijk, verzekerde ik haar. Ik was alleen maar stomverbaasd. We hadden elkaar gister avond zullen ontmoeten. Dat is de reden, dat ik u op kom zoeken. Ik wilde u vertellen, dat ik opge houden werd op kantoor door meneer Fellowes. Toen ik eindelijk klaar was en weg kon komen, was u niet meer op de afgesproken plaats. Ik begrijp dat volko men, want ik was werkelijk heel erg laat. Ik belde vanmorgen inspecteur Brannigan op. Hij zei me, dat ik u kon opzoeken, als ik niemand anders zou vertellen, waar u was. De gordijnen van mijn kamer waren dichtgetrokken en de enige verlichting bestond uit het lampje naast mijn bed. Judith deed haar jas uit en zette haar hoed af. Haar blonde haar hing op haar schouders. Dat ellendige haar van me is veel te lang, merkte ze op. Ik moet het nodig eens laten knippen. Dat zou ik zeker niet doen, protes teerde ik. Ik vind het erg mooi zo. Judith lachte vrolijk. U maakt niet bepaald de indruk op me van een man, die ogen heeft voor het haar van een meisje, zei ze. Dat ben ik in de regel ook niet, zei ik. Maar met uoch wat doet het er toe. Ik voelde me een hopeloze dwaas, maar gelukkig ging ze niet verder op het onder werp door. Ik ben een schandelijke egoïst om over mezelf te praten, zei ze met een be rouwvol stemmetje. Vertelt u me eens, hoe het met uw schouder gaat. Inspecteur Brannigan zei me, dat u gewond bent. Doet het erge pijn? Niet zo heel erg. Het is alleen maar een vleeswond. Maar ik wil niet over me zelf praten. Vertelt u me eens, wat er op uw oom's kantoor is voorgevallen, dat uw argwaan heeft opgewekt. Toevallig heb ik uw conversatie met Fellowes gisteravond afgeluisterd. Was u daar dan aanwezig? vroeg Judith met ogen, groot van verbazing. Ik stond in de aangrenzende kamer, maar dat doet niet ter zake. Alle goede verhalen hebben een begin, een vervolg en een einde. Begint u bij het begin. Heel langzaam begon ze haar vex-haal te vertellen, aanvangend bij haar jeugd jaren. Gelukkig keek ze me niet aan, ter wijl ze sprak, en zo kon ik mijn blik op haar gevestigd houden. Voor mij was dit een kostbaar ogenblik, waarop de tijd scheen stil te staan. Ik heb mijn oom James voor het eex'st ontmoet, toen ik uit India naar Engeland werd gestuurd om hier op school te gaan, zei Judith. Mijn moeder was een zuster van hem en was getrouwd met een thee planter in Assam. Ik was 17 en juist van school af, toen ik mijn ouders verloor door een bombardement bij een van de eerste luchtaanvallen. Ze waren hier met verlof. Thee ging slecht in die jaren. Wat mijn vader me naliet was nauwelijks 150 pond per jaar, zodat ik wel genoodzaakt was een baan te zoeken. Bent u naar uw oom gegaan of is deze met een aanbod bij u gekomen? vroeg ik. Mijn oom kwam bij mij. Hij deed het zonder tante Edith erin te kennen. Ze had den er later vreselijke ruzie over, want tante Edith is altijd de baas in de familie. Ze wilde, dat ik op een ander kantoor-'ging werken. Was Fellowes er toen ook al? Ja. Ik dacht dat Fellowes haar steun de in haar verzet tegen mijn- baan op- him kantoor. Ik geloof dat een vrouw een andere vrouw het best kan begrijpen. Mijn tante is altijd hard en bitter en bazig, maar ze heeft toch ook een zachtere kant. Er is een soort band tussen haar en Fellowes, maar ze laten er nooit iets van merken, als mijn oom erbij is. Hoe is de verhouding tussen uw oom en Fellowes? Mijn oom laat heel veel aan hem over. Om eerlijk te zijn, mijn oom is geen zakenman. Hij heeft een massa goede con tacten in de grote wereld en dat is erg nuttig voor het plaatsen van pex-soneel in de eerste klas huizen. Als die baro nessen en gravinnen bij ons op kantoor komen, is het mijn oom, die al die dames aanhoort met haar verhalen over tekort komingen van personeel, maar het is Fel lowes, die het routinewerk, waarop het aan komt, doet. O ja, dat is mogelijk. Ik was onge veer twee jaar daar op kantoor, toen ik het gevoel kreeg, dat er iets niet in orde was. Ik was intussen mijn oom's privé- serëtaresse geworden. Ik tikte al zijn cor respondentie hetzij op kantoor of in het Huis aan de Baai, maar het, kon me niet ontgaan, hoeveel er omging, waarvan hij niets wist. Dienstmeisjes werden uit onze boeken geschrapt zonder enige nadere ver- klaring en andere werden ingeschreven. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6