Dekkleden Kloot's Kledingmagazijn De loggers zijn de haven uit, om „met goud belaen" terug te keren ZZSLZÏSr Zwitserland's nationale etalage Het „Lek-duinplan" zal 'sCravenhage aan voldoende drinkwater helpen Geen vogel kan van louter fluiten leven Amsterdamse Beursr Ds.S.Zylstra Haarlems Matrassenhuis Woningruil Spoed Vergrote B.M. Meubelen DINSaftG ?7 MEI 1949 HAARLEM'S DAGBLAD 5: Behouden vaart en goede teelt! Veel nakijkers in IJmuiden Voor zover valt op te maken uit berich- Indrukken V6n de Jaarbeurs te Bazel (Van de speciale AN P-verslaggever) Nadat de vlaggende haringvloot Za terdagmiddag duizenden IJmuidenaren op de been heeft gebracht om zich in zijn bonte kleurenpracht te laten bewonderen zijn hedenmorgen weer talloze belangstellenden naar dé ha ven van IJmuiden getrokken. Ditmaal om de loggers een juichend afscheid te bereiden. In alle vroegte trokken velen naar de kop van de vissershaven om toch vooral de eerste „uitvaarder" niet te missen en uren lang bleef men in de druilerige regen genieten van het bonte spel der fleurige wimpels en vlaggen. Versierde loggers bemand met familieleden en kennissen deden de vissers tot buiten de pieren uit geleide en de duizenden aan de kant hiel den maar niet op met juichen en zwaaien. Ook uit Katwijk waren velen met auto bussen naar IJmuiden gekomen om de Katwijker vissers uitgeleide te doen. Op de bussen waren aanplakbiljetten aange bracht met de leuze: „Katwijk vecht voor een eigen zeehaven". Om kwart voor zes de eerste Om kwart voor zes ging de eerste log ger de haven uit. De schepen met de sterkste motoren hielpen hun minder krachtige collega's een eindje op streek. Het regende goede raadgevingen van bezorgde moeders en vrouwen en hier en daar werd heimelijk een traan van ont roering weggepinkt. En als dan de vlag gende stoet zich langzaam op de Noordzee verspreidt blijven nog velen rond de hal len staan praten. De anderen die jaren lang ter visserij zijn gegaan en dit jaar - misschien voor het eerst - tot de nakij kers behoren, verdiepen zich in prettige herinneringen en slaan weemoedig nog een blik achterom voordat zij bij moeder de vrouw een bakkie troost gaan halen. En zo hebben Katwijkers en IJmuidena ren hun visserszonen een behouden vaart en goede teelt gewenst. Het is nog niet met zekerheid te zeggen wanneer de eerste Hollandse nieuwe aan wal zal worden gebracht. Men hoopt op Vrijdagmiddag, maar eerder zeker niet. Nieuwe zeesleepboot „Rode Zee" ,Na een goed geslaagde proeftocht heeft L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst een nieuwe zeesleepboot, gebouwd door J. en K. Smit's Scheepswerven N.V. te Kin derdijk, aan haar vloot toegevoegd. Het is de „Rode Zee", de grootste boot, die na de oorlog door deze rederij is besteld. De af metingen zijn 45.00x8.80x4.95 m. De ma chine is een 2000 pk Dieselmotor, gebouwd door de N.V. Machinefabriek en Scheeps werf van P. Smit Jr. te Rotterdam. De radio-installatie bestaat uit moderne toestellen voor telegrafie en telefonie. Het schip is voorzien van een speciale sleeplier, die eventueel van de brug af be diend 'kan worden, tevens van een water kanon .en een achttal slangen, daar het niet alleen als sleepboot, maar ook als bergings vaartuig is uitgerust. Voor deze laatste functie zijn o.m. ook nog aan boord aan wezig een pomp met een capaciteit van 200 ton per uur en een verplaatsbare motor- pomp en een autogeen lï.ij apparaat. De hulpmiddelen voor de navigatie be staan uit richtingzoeker. echolood, praaï- installatie en zoeklicht. De „Rode Zee" dient ter vervanging van in 1938 gebouwde sleepboot „Roode Zee" welke echter kort voor de invasie in het Kanaal werd getorpedeerd tijdens het sle pen van onderdelen voor de Mulberry-Har bour bij Arromanches. Hierbij kwam de gehele bemanning om het leven. Om hun nagedachtenis te eren is op de nieuwe sleep boot een gedenkplaat aangebracht met de namen van hen die met hun schip ten on der gingen.' Gouden Koets gaat op 25 Mei scheep Voor een varende tentoonstellingvan 3 maanden Aan het bericht, dat de Koningin toe stemming heeft verleend om de Gouden Koets in een varende tentoonstelling op te nemen, kan het volgende worden toege voegd. Met een tweeledig doel hebben de Rijn- Vaaneentrale en de Stichting Binnenvaart aangeboden, deze varende tentoonstelling te verzorgen. Enerzijds zullen tal van landgenoten, die anders daartoe nooit in de gelegenheid zijn, nu cle beroemde Gouden Koets kunnen zien; anderzijds wordt er een belangrijk maatschappelijk doel mee gediend, want de entrée-gelden komen tên goede aan het nationale Koningin Juliana- fonds. t Voor het inrichten van de varende expo sitie is de keus gevallen op een z.g. „hoge Kempenaar", een fors binnenvaartschip van 50 meter lengte, 6.60 meter breedte en een inhoud van 610 ton. Het is de Mawa uit Bergen op Zoom, een sleepschip, dat in de oorlog door de Duitsers in beslag is ge nomen en destijds voor invasie-doeleinden is verbouwd. Inmiddels is het schip in zijn oorspron kelijke toestand hersteld. Het ruim is zo hoog, dat de Gouden Koets met een totale hoogte van 3.60 m er gemakkelijk in geborgen kan worden. Het biedt voorts nog ruimschoots gelegenheid tot het opstellen van de overige tentoon stellingsstukken als de calèche, vitrines, uniformen en andere zaken, die bij Prins jesdag behoren. Vrijdag of Zaterdag dat hangt onder öeer af van de weersomstandigheden zal ée koets uit de koninklijke stallen gehaald en ingeladen worden. Het schip wordt dan aaar Middelburg gesleept, waar de ten toonstelling op 25 Mei officieel zal worden geopend. Van daar begint een reis door geheel Nederland. Omstreeks half Augustus zal de tentoon stelling in Den Haag terug zijn. Twee leden van het stalpersoneel zullen in uniform öe tocht meemaken en aan boord verblijf houden. Naar de Nieuwe Ze zijn weg! De Katwijlcers, de Scheve- ningers, de Vlaardingers en de IJmui denaren hebben de tros losgegooid om van de haringgronden de eerste Hol landse Nieuwe van dit jaar op te diepen. De bekende „haringkoorts", die zich gistermiddag al bij tijd en wijle langs de haven openbaarde, heeft haar beslag gekregen. Van de logger „Gorredijk" (IJm 75) af zal onze Umuidense redac teur via Scheveningen-radio proberen de lezers van dit blad van dag tot dag op de .hoogte te houden van de span ning en de gebeurtenissen rSmd het eerste Zeebanket. ten van Aneta, welk persbureau medede lingen van het federalistische blad „Warta Indonesia" en van de republikeinse bladen „Waspada" en „Merdeka" aanhaalt, bestaat er in republikeinse kringen onzekerheid over de ontwikkeling in het republikeinse bestuursapparaat na terugkeer der repu blikeinse regering te Djokja. De republi keinse noodregering op Sumatra heeft telegrafisch via New Delhi laten weten dat zij achter de overeenkomst van Batavia staat, doch maakt tegelijk ineen commu niqué bekend dat zij haar bevoegdheden nog niet aan SoekarnoHatta wenst over te dragen, daar zij eerst zekerheid moet hebben over de vrijheid van handelen dezer regering. Zij eist bovendien dat „herstel van Djokja" inhoudt: herstel van het republikeinse gezag over geheel Java en Sumatra en dat de TNI niet wordt teruggetrokken uit de overige gebieden voor dat de federale Indonesische regering gevormd is. Mohammed Roem verklaarde, dat de toestand pas kon worden opgehelderd als het kabinet in. Djokja bijeen is. Binnenkort gaat de eerste spade voor dit millioenen- project in de grond Naar het ANP verneemt zal binnenkort, wellicht nog deze maand, begonnen worden aan de uitvoering van het Lek-duinplan, een millioenenobject, dat de gemeente 's-Gravenhage en mogelijk nog andere steden in Zuidholland zal voorzien van drinkwater, afkomstig uit de rivier de Lek. Het ligt in de bedoeling om deze gebeur tenis, gesymboliseerd door het steken van de eerste spade, luisterrijk te vieren, ondei andere door de komst van vele autoriteiten naar het dorp aan de Lek, dat ruim 23 ha. van zijn grond zal moeten afstaan voor dit plan. Het is het nijvere Bergambacht, waar volgens sommige fijnproevers de beste kaas van Nederland wordt gemaakt. Het Lek-duinplan is ontstaan omdat aan de stijgende waterbehoefte van de gemeente 's-Gravenhage niet voldaan kon worden met het zoet water, dat sinds 1894 uit de duinen tussen 's-Gravenhage en Wassenaar wordt gepompt. In de laatste veertig jaren is er namelijk roofbouw gepleegd op het daar aanwezige zoetwaterkapitaal. Bij voortzetting daarvan zou weldra het even wicht tussen zoet en zout water worden verbroken en nooit meer zou de Hagenaar met het frisse duinwater zijn dorst kunnen lessen. De gemeente 's-Gravenhage stond dus voor het probleem: waar halen wij een aanvullende hoeveelheid, drinkwater van daan? Proefboringen leidden er toe, dat de rivier de Lek nog voor de oorlog gekozen werd als bron voor de toekomstige aanvul lende watervoorziening van 's-Gravenhage. Als het geschiktste punt voor de onttrek king werd' Bergambacht gekozen. Gedeputeerde Staten van Zuidholland hebben in 1939 een commissie van advies ingesteld, die tot taak had te bestuderen in welke mate deze Haagse plannen dienstbaar gemaakt konden worden aan een betere watervoorziening van de provindie Zuid holland. De gemeente 's-Gravenhage toonde zich daarop bereid aan anderen water te leveren en wel tot een in 1980 te bereiken maximum van rond 15 millioen m3 per jaar bij een totale levering van ten hoogste 45 millioen m3 per jaar. Het uitbreken 'van de oorlog belemmerde de uitvoering van het plan. Na de oorlog bleek er op het gebied van drinkwatervoor ziening veel veranderd te zijn. De Leidse duinwatermaatschappij, die in 1939 graag water van 's-Gravenhage had willen be trekken kon zich toen zelf behelpen en ook Gouda, dat eerst mee zou doen, toonde geen grote haast meer. Door deze verandering^ beschikt de gemeente 's-Gravenhage thans nog niet over een gedetailleerd overzicht" van de toekomstige ontwikkeling van het Lek-duinplan en haar duinwaterleiding. In ieder geval is het project waaraan binnen kort begonnen zal worden, gebaseerd op de veronderstelling, dat andere gemeenten in Zuidholland drinkwater zullen afnemen. Zuivering in étappes. Het Lek-duinplan is in de loop der jaren aan allerlei veranderingen onderworpen geweest. Eerst wilde men het water onge zuiverd naar 's-Gravenhage pompen, toen weer gezuiverd. Thans schijnt men een tussenweg gekozen te hebben. Het water wordt bij Bergambacht voor de helft ge zuiverd, dan naar 's-Gravenhage gepompt, in de duinen uitgespoten en dan later weer opgepompt en geheel gezuiverd de Haagse burgers aangeboden. Dit onttrekken van water aan de Lek moet men zich niet te eenvoudig voorstellen. Alleen bij Berg ambacht al moeten werkzaamheden wor den- verricht en gebouwen worden gezet waarmee een bedrag van ruim 2,5 millioen gulden gemoeid is. Langs de weg, die over de Lekdijk loopt van Bergambacht naar Krimpen aan de IJsel is een bepaalde strook grond uitge kozen voor de watervoorziening. De uiter waarden zullen daar over een brede strook worden afgegraven, zodat er als "het ware een diepe vijver ontstaat. Deze vijver, het eerste bezinkingsbekken, zal van de rivier worden afgescheiden door een dijk, die mede ten doel heeft de Lekdijk daar ter plaatse te verstevigen. Het Lekwater komt door buizen via de buitenste dijk in het eerste bezinkingsbekken en wordt vervol gens door twee hevelleidingen door de brede Lekdijk gevoerd. Een vacuuminstal- latïe regelt automatisch de toestroom van het water. Aan de landzijde van de dijk komen de leidingen op een hoogte van 1.60 m N.A.P. weer te voorschijn. Het water wordt dan in buizen ondergronds verder het land ingepompt naar het terrein waar het filtergebouw geplaatst zal worden. Op dat terrein, dat thans onteigend wordt, zullen enkele gebouwen en installaties ver rijzen. Het grootste is een gebouw van 150 bij 30 meter. Na de filtratie te Bergam bacht wordt het wa ar door hoge druk- pompen in de transportleiding geperst. De inwendige middellijn van de transport leiding, is gesteld op 1.20 meter. Deze lei ding zou bestaan uit buizen van gewapend beton, voorzien van een metalen kern, doch naar verluidt zou de Nederlandse fabriek, die deze buizen zal leveren, nog gebouwd moeten worden. De lengte van de trans portleiding bedraagt ruim 45 km. Het ge deelte tussen Bergambacht en Gouda zal, wegens de zeer drassige grond, op paaljuk- »ken worden gefundeerd. De buizen van het verdere gedeelte zullen geplaatst worden in diep uitgegraven gleuven. Veranderingen op til in Bergambacht. De boeren van Bergambacht, meest wel varende lieden, zijn niet erg ingenomen met het verlies van hun grasland. „Wat moeten we met het geld doen dat we er voor terug krijgen?" klagen zij. Ook de opkomende industrie ter plaatse ziet met angst en vreze het begin der werkzaamheden naderen. Zullen de losse werkkrachten, die thans nog op de vijf timmerfabrieken en de veevoe derfabrieken werken, niet liever bij de waterleiding gaan werken? Het grootste deel echter van het ruim 3700 inwoners tel lende dorp verheugt zich op de grotere be drijvigheid in hun landelijk bestaan. Fluis tert men niet, dat ruim 800 man gedurende drie a vier jaar zullen werken aan deze waterleiding, die ruim negen millioen gul den in totaal zal kosten? In ieder geval zullen zij met belangstelling komen kijken naar het steken van de eerste spade en naai de autoriteiten, die wellicht het eerste Lek water zullen proeven, waarmee de room van deze nieuwigheid dan weer is afge schept. Hoewel de Schweizer Mustermesse een zuiver nationale beurs is slechts binnen, landse firma's kunnen er aan deelnemen neemt zij toch onder de Europese jaar beurzen een zeer vooraanstaande positie in. De „nationale étalage" is vooral sedert de oorlog kwalitatief en in technisch opzicht een waardemeter van internationale be tekenis geworden, die ieder jaar opnieuw duizenden buitenlandse zakenlieden en in- kopers trekt. Het Zwitserse product munt nu eenmaal op velerlei terrein uit en is veelal moeilijk te overtreffen. Mede als gevolg van de grote achterstand op in- dustriëel gebied die in vrijwel alle bij de tweede wereldoorlog betrokken landen is ontstaan, is de buitenlandse belangstelling zowel van de zijde van officiële instanties als van de kant van particulieren zeer groot. Nergens ter wereld het kan zonder overdrijving worden gezegd is thans een betere internationale vergelijkingsbasis aanwezig dan op deze beurs. In Zwitserland heeft de, industrie in haar geheel tijdens de oorlov kunnen doorwerken, hetgeen voor de technische ontwikkeling van veel belang is geweest. Na de oorlog was de Zwitserse industrie onmiddellijk in staat te vol doen aan de vele opdrachten die vooral uit £et buitenland op het gebied van machines geplaatst werden. Aanvankelijk moesten daarbij lange leveringstermijnen worden bedongen. Op het ogenblik echter is de situatie weer van dien aard, dat de bestel lingen in eefl naar verhouding kort tijds bestek kunnen worden uitgevoerd. Toonden de na-oorlogse beurzen te Bazel duidelijk de in Zwitserland heersende hoog conjunctuur, thans kan men duidelijk waar nemen dat hieraan toch voorlopig een einde is gekomen. De binnenlandse markt geeft namelijk in toenemende mate een zichtbare verzadiging te aanschouwen; de voorraden bij het bedrijfsleven nemen toe. Meer nog dan voorheen wordt deze beurs beheerst door het kwaliteitsproduct. De Zwitserse fabrikant is zich er terdege van bewust dat hij, wil hij zijn positie nationaal en inter nationaal kunnen handhaven, blijvend dient te streven naar de vervaardiging van duur zame en hoogwaardige producten. Zulks te meer omdat de buitenlandse concurrentie steeds duidelijker op de afzetmarkten woi'dt gevoeld. Het is echter een begrijpe lijk verschijnsel, dat juist nu de belang stelling van net bedrijfsleven in Zwitser land voor de beurs groter is dan ooit te voren: de deelnemers willen nu eerst recht hun product tentoonstellen en nemen alle middelen te baat om de aandacht van aspirantkopers te trekken. Onder de vele buitenlandse regerings vertegenwoordigers, die de Mustermesse reeds bezochten, bevond zich ook minister Mansholt. Deze verklaarde in een onder houd met de verslaggever van het A.N.P. bijzonder te zijn getroffen door de enorme vlucht die de Zwitserse-techniek speciaal op chemisch-wetenschappelijk terrein de laatste jaren heeft genomen. Tijdens zijn verblijf in Bazel heeft minister Mansholt B.U.M.A. op de bres voor de componisten „Excellentie, ik word begapt!" Dit was de hartekreet van Herman Heyermans, toen hij in een welhaast klas siek geworden adres aan de minister zijn nood klaagde over de diefstal van zijn geestelijk eigendom. Dit „gappen" kon, tot 1 November 1912, de dag waarop de auteurswet in werking trad. vrijwel ongehinderd geschieden. Een eigenaardige situatie in een land, dat toch zoveel rechtschapen inwoners telt en dat altijd voorgeeft werkelijk veel voor zijn kunstenaars te voelen. Ook heden ten dage de practijk toont het maar al te duidelijk spreekt het begrip geestelijk eigendom nog steeds niet tot de brede schare landgenoten. Men weet zo langzamerhand wel dat men niet de inhoud van een boek mag stelen, dat de opvoeringsrechten voor een toneelstuk dienen te worden betaald, maar dat ook muziekwerken, met of zonder woorden, door de auteurswet worden beschermd, is voor velen een grote verrassing. En toch is het zo. Als men in Nederland in het openbaar muziek ten gehore wil brengen, op welke wijze dan ook, door middel van levende krachten of langs me chanische weg (gramofoon, radio, geluids filmen), dan heeft men daartoe toestem ming nodig van de maker dier muziek. Dit geldt zowel voor het werk onzer eigen Nederlandse componisten als voor dat van buitenlandse. Er bestaat immers een internationaal tractaat, de bekende Benier Conventie, waarbij laatstgenoem de kwestie geregeld is. Met het boven staande is echter nog niet alles gezegd. De auteurswet strekt namelijk haar be scherming, behalve over auteurs die nog leven, ook uit over hen, die nog geen vijf tig jaar geleden overleden zijn. Auteurs recht gaat bij erfopvolging over en pas vijftig jaar na de dood van de maker wordt een kunstwerk vrij van auteursrecht. Hoe werkt dit alles nu in de praktijk? Alom hebben de componisten ingezien, dat zij slechts door middel van een in alle beschaafde landen omvattende organisatie aan hun trek kunnen ltomen. Daarom zijn er in elk land muziekbureaux in het leven geroepen, waaraan de nationale componis ten hun. auteursrechten ter exploitatie toe vertrouwen, terwijl verder al deze bureaux hun eigen aldus verkregen nationale ré pertoire aan alle andere elders gevestigde soortgelijke organisaties door middel van wederkerigheidscontracten aan elkaar overdragen. Het gevolg hiervan-- is, dat in elk land het aldaar bestaande bureau beschikt over het gehele wereldrépertoire van eigen en buitenlandse componisten. Dat verleent dus de toestemming voor openbare uitvoe ring van alle tot dit wereldrépertoire be horende muziek, incasseert de auteurs rechten en verdeelt de opbrengst onder aftrek der inningskosten onder de com ponisten van het eigen land of de buiten landse bureaux. Op gelijke wijze ontvangt het bureau ook de in het buitenland ge- incasseerde auteursrechten ter verdere verdeling onder zijn eigen mensen. In ons land is het bureau voor muziek- auteursrecht B.U.M.A., de door de Neder landse regering van een monopolie voor ziene organisatie, die voor de belangen van de Nederlandse en buitenlandse componis ten waakt en er voor zorgt, dat zij ten minste enige inkomsten uit hun werken ontvangen, als deze worden uitgevoerd. Het betalen van auteursrechten is niet populair. Men krijgt er immers niets tast baars voor terug. En Buma, dat wordt be schouwd als de fiscus-voor-muziek, deelt het lot van de belastingen. Wie het onzin nigste verhaal er over weet te bedenken, is zeker van de grootste bijval. Maar in de Jacob Obrechtstraat 51 te Amsterdam trekt men zich van al die zogenaamde grappen niet veel aan, evenmin als van de lasterlijke aantijgingen. Men zorgt dat het geld binnen komt en misschien legt de di recteur evenals minister Lieftinck dat doet wel een dossier aan van alle mop pen en verhalen, welke over zijn bureau de ronde doen. Men zou wensen dat zij, die klagen over de hoge auteursrechten eens een bezoek brachten aan het gebouw van het Buma. Verder dan de hall behoeven zij niet te gaan. Het is alleen maar de bedoeling om hen de gedenksteen met de spreuk van Boutens te laten zien: „Geen vogel kan van louter fluiten leven". Zijn de auteursrechten redelijk, kan men vragen. Wordt niet het onmogelijke van de „ondernemers" geëist? (Immers het is met degeen voor wiens rekening en risico de openbare muziekuitvoering geschiedt en niet met de feitelijke executanten daar- ven, dat het Buma pleegt te contracteren). Daarop zouden wij het volgende willen antwoorden. In dè eerste plaats behartigt Buma de belangen van de componisten. Het verwaarloost ze niet. hetgeen wel het geval zou zijn als door te hoge rechten het uitvoeren van de composities zou worden belemmerd. Verder tonen vergelijkingen met verschillende andere landen aan dat men in Nederland er toch zeker niet op uit is om het onderste uit de kan te halen. Zo bedragen, om een voorbeeld te noemen, voor de Nederlandse orkestinstellingen de auteursrechten practisch één procent van het totale bedrag dat aan de orkesten ten laste wordt gelegd. Een tweede en nog belangrijker vraag is: ontvangen de componisten ook werke lijk de door het Buma geïncasseerde gel den? Het ligt voor de hand dat vooral dit punt een bron van veel verdachtmakingen is. In feite is het evenwel zo dat de ex ploitatiekosten van het bureau, die teza men nog geen 30 procent bedragen .van alle bruto-ontvangsten, nagenoeg uitslui tend drukken "op de radio en de amuse mentsmuziek. De componisten van serieuze muziek ontvangen weinig minder dan de voor hen geïncasseerde auteursrechten. Dat intussen de post „exploitatiekosten" nog zo aanzienlijk is, komt doordat een controle apparaat niet kan worden gemist. Trouwens, de situatie zou reeds veel be ter zijn als algemeen gebruikelijk was, wat thans reeds in verscheidene grote steden geschiedt: het hoofd van politie, of de bur gemeester, verleent geen toestemming voor een uitvoering of een concert, voor de „on dernemer" kan aantonen dat hij de auteursrechten met Buma geregeld heeft. Winst maken is Buma bij de wet ver boden. maar toch ziet het bureau kans om naast het werk van rentmeester voor de componisten ook nog een culturele taak te vervullen. Uit door het bureau gevormde fondsen worden ook Nederlandse Muziek- belangen gefinancierd, de organisatie van de Manetoconcerten. Daarnaast steunt Buma de stichting „Donemus", documen tatie Nederlandse muziek. Voorts heeft het een pensioenfonds in het leven geroepen voor de componisten, die een zeker aantal jaren bij hem zijn aangesloten. Zij ontvangen op hun zestig ste jaar een jaarlijkse bijdrage van drie honderd gulden en na him 65ste jaar een pensioen van zeshonderd gulden. een langdurig bezoek gebracht aan een der grootste Zwitserse fabrieken die insecten- bestrijdings^ddelen fabriceert. Daarbij liet minister Mansholt zich uitvoerig op de hoogte stellen van de bestrijdingsftioge- lijkheden van ziekten en insecten die de Nederlandse gewassen (en vooral aardap pelen) bedreigen. Voorts heeft minister Mansholt nog enkele Zwitserse vee- en paardenfokkerijen bezocht. Verkeer met Berlijn herstelt zich Een Britse ^woordvoerder te Berlijn heeft medegedeeld, dat tot nu toe 52 treinen met een hoeveelheid van 27.000 ton kolen en 7.200 ton aan andqre voorraden Berlijn binnengereden zijn. Ook het vervoer langs de weg verliep normaal. Sinds het einde der blokkade is via de luchtbrug 22.300 ton aan goederen naar Berlijn gebracht. Op een vraag in het Britse Lagerhuis of de luchtbrug thans zou worden afgedankt heeft Bevin, de minister van Buitenlandse Zaken, met een krachtige ontkenning ge antwoord. Allereerst moest de toestand volkomen zeker zijn. De plaatsvervangende Amerikaanse gou verneur, Hays, heeft op een persconferentie verklaard dat de Sovjet-Russen „goede trouw" betonen bij het aanknopen van spoorwegverbindingen. India en Pakistan krijgen weer Amerikaanse wapens De Amerikaanse regering heeft het em bargo, dat rustte op het verschepen van wapens naar India en Pakistan, opgeheven. Beide Britse dominions hebben na het op heffen van het embargo orders voor wa pens en ammunitie in de Verenigde Staten geplaatst. Naar verluidt is de reden van de ophef fing van het embargo dat spoedig na de verdeling van het voormalige Brits-Indië werd ingesteld gelegen in het tot stand komen van de overeenkomst tot het staken van het vuren in het betwiste gebied van Kasjmir. Heemstede „De ebbenhouten olifant" De R.K. Toneelgroep „Berkenrode" gaf Maandagavond in ae toneelzaal van het R.K. Verenigingsgebouw een uitvoering van „De Ebbenhouten Olifant", een spel van avontuur in drie bedrijven, geschreven door Christien van BommelKouw en Henk Bakker. „Berkenrode" gaf een uitstekende op voering van dit spel. De rol van een wan hopige dochter van iemand, die ten on rechte van misdaad werd verdacht, werd uitstekend gespeeld door Toos v. d. Linden. De hoofdfiguur, Phi! Reewyck. leeraar scheikunde, werd vertolkt door Gé Krom hout. Buitengewoon goed ^*as ook Tilly Duprée als mevrouw Tasman, de hospita. De overige speelsters en spelers sloten zich goed bij dezen aan. Bennebroek Aanbesteding Aanbesteed is door de gemeente Benne broek het baggeren van de Bennebroeker- vaart. Er waren 11 inschrijvingen. Laagste inschrijver voor het gehele werk is de Bag ger Mij. D. en P. Dijkman te Hoorn voor f 14.325. Hoogste was Aann. en Baggerbedrijf P. de Koning te Medemblik voor f 22.500. Lisse NEDERLAAGWEDSTRIJDEN ..EXCELSIOR". In de eerste afdeling van het tournooi van „Excelsior" is gespeeld Excelsior I P. Gijzenbrug I. De jonge eerste klasser van de Biljart bond Bloembollenstreek kon het niet bol werken tegen Excelsior. De uitslagen waren: J. Duivenvoorde (Excelsior)Adr. I-Ieerings (Piet Gijzen brug) 200188 in 22 beurten; J. Schrama Zoet 20068 in 22 beurten; Th. Duiven voordeC. Heuze 150130 in 43 beurten; C. SlootbeekJ. Schone 15065 in 25 beurten. De totale uitslag luidt Excelsior 700 caramboles en Piet Gijzenbrug 451 caram boles. Excelsior won met 249 caramboles. LEZING VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. Voor de afdeling Lisse van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur houdt ir. O. Cleveringa. Rijkstuinbouwconsulent te Apeldoorn. Doifderdag in „De Nach tegaal" een inleiding over „De gezondheids toestand van de bouwgrond en de betekenis hiervan voor plant, dier en mens". Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 288 y2 287% 247 247% 220% 222 167% 167 153 Nederlandse Ford 269% Nederlandse Kabe; 265 v Berkel's Patent Scheepvaart-Unie 160% Hol).Amerika Lijn 160 Deli Maatschappü 152 153 v; 160.% 159% A'dam Rubber 142 142 Ned. Handel Mij. 152% N.-I Handelsbank 109% Biliton Mij. II 349 Zuiderkapel. Zuiderstraat 15 Donderdag 19 Mei 8 uur: Maranatlia-prediking. wederom beperkt leverbaar „THE INDIANA WORKS" Zijlweg 111, Tel. 17877 Mooie collectie van^ KAMGAREN en"TROPICAL COSTUUMS in verschillende dessins en alle maten Prachtige GABARDINE REGENJASSEN Einde deze week weer EGYPTISCH LINNEN REGENJASSEN. Import. KLEINE HOUTSTRAAT 2A by dc Ancgung - HAARLEM U merkt dan zélf, dat KLOKpoeder rijker schuimt en zachter reinigt! Afgezien nog van de lage prijs: 32 ct. per grote (blauwe) bus! HAARVERVEN NATUUR-GELIJK IN ALLE TINTEN SALON HOFFMANN MIDDENWEG 126 - TEL 22202 - HAARLEM-N. UW MATRASSEN TE DUN OF VERSLETEN? Laat U het ons even weten I Bijvullen en vernieuwen met Javakapok In één dag retour GROTE HOUTSTRAAT 103 - TELEFOON 11485 WONÏNGRUÏL Aangeb. Ie Bovenhuis, bev. 3 kaniers, keuken, logeerka mer, bad met douóhe, zolder en telefoon, gelegen a. h. Frederik Hendrikplantsoen in Amsterdam-W. tegen huis yiet garage in Overveen en omgeving of het Gooi. Brie ven no. 3276. WONINGRUIL. Te koop aangeboden: mod. villa Bloemendaal-Aerdenh. 10 kamers, alle comfort. 32.50 are terrein. Gevr. in huur villa of herenhuis ca. 7 ka mers, Haarlem of omgeving. Amsterdam of Gooi. Brieven onder no. 206 E. K. aan Adv. kant. de Bussy, Rokin 60. Amsterdam-C. Aangeboden. Haarlem. He renhuis. Ie stand, suite, serre keuken. 6 slaapk.. badk.. zol der. v. en a. tuin', huur f 1000 p. j. of Haarlem: Huis bev. suite. 4 slaapk badcel. par ketvloer. zolder, v. en a. tuin huur t 54 p. mnd. Gevraagd: rand Haarlem, Heemstede, Aerdenhout. of d. liefst vrij huis bev. suite. 5 slp.k. bad kamer. Brieven no. 3273. GR. HOUTSTRAAT 94 t. o. Haarl. Dagblad Tel. 1.7.0.7.7. te koop, pracht schip f 750. Havenstaat 51, Heemstede. Wat de „KEDING SERVICE" maakt is af!!! Ouderwetse afwerking. Moderne belijning. ROLLANDSTRAAT 1 A Heeft U nog 'n huis of villa te SCHILDEREN? Schrijft U dan eens onder no. 3270. WONINGRUIL Moderne woning op nette stand te Heerenveen.huurpr. f 5 per week tegen* woning te Haarlem of omgeving. Br. onder no. Z 488 boekh. fa. A. Binnert Overdiep. Heeren veen. Gest. kamers met pension aangeb. Ie stand Haarlem. In!. Mak. H. de Wolff, Jeroen Bosch laan 10, H'stede. Tel. 11125 Dameskapsaloi 1 GEI) O. GRACHT 51. Tel. 20701. PERMANENT WAVE f 6.- Specialiteit Haarverven. Mantelcostuums naar maat, Zilvervossen en litis Colliers. Betaling kunt U regelen. Br. no. 3147. NU NU NU Uw overtollige goederen la ten veilen door Vcilinglokaal ,,'t Centrum" Heeft u nog meubels, textiel, haarden, kachels, porc. of aardewerk overcompleet laat ons het voor u verkopen en U bent tevreden. A.s. Dins dag 24 Mei verkoping onder Deurw Erbrink. Kijkdag Maandag van 10 tot 3 uur. Bel op 21355 b. g. g. 19531. en uw goederen worden door eigen besteldienst gehaald. Vraagt inlichtingen Veilinglokaal ,,'t Centrum" GED. OUDE GRACHT 78 Haarlem. Sedert jaren gevestigd, con tant. levert aan solide pers. op gem, betalingsvoorwaar den Gotb., Eng. en mah. Huis® en Slaapk., Salons, Bedden enz. Brieven no. 337L

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3