Bouw van 7 5 woningen aan de Vondelwes in Haarlem-Noord Licht geval RADIO Hef huis aan de baai DINSDAG 17 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAB 4 B. en W. stellen voor het percentage der huizen dat de gemeente kan toewijzen weer op 10 te bepalen. B. en W. van Haarlem stellen aan de raad voor te besluiten tot de bouw van 75 woningen op een terrein aan en nabij de Vondelweg in Haarlem-Noord, die dan in. exploitatie zullen komen bij de coöperatieve woningbouwvereniging „Volkshuisvesting'" Het complex zal omvatten: Vijf woningen type A met een inhoud van 299 m3, die op de begane grond be vatten een kamer van 15 ms, een kamer van 8 m2, een keuken, een kelderkast, een gang en een W.C. en op de verdieping drie slaapkamers, een douche en een gang. Alle huizen hebben voor- en achtertuin met schuur; Vijftien woningen type B, waarvan vier met een inhoud van 242 m3, tien van 264 m3 en één van 266 m3. Zij bevatten op de begane grond een kamer van 21 m2, een keuken, een kelderkast, een ,gang en een W.C., op de verdieping drie slaapkamers, een gang en douche. Ook deze huizen krij gen een voor- en achtertuin met schuurtje. Negen en dertig duplexhuizen (voor 78 gezinnen), type C, waarvan 37 met een inhoud van 294 m3 en twee met m3. De huizen bevatten op de begane grond een kamer van 15 m2, een kamer van 8 m2, een vestibule, een gang, een keu ken, een kelderkast, een W.C. en op de ver dieping een kamer van 12 m2, twee slaap kamers, een keukentje (dat "bij opheffing van de duplexwoning als wasruimte ge bruikt kan worden), een gang, een W.C. Alle huizen krijgen een voor- en achter tuin. Er komen twee schuurtjes, één voor de bovenbewoners, welk schuurtje te be reiken is over een achterpad. Zestien woningen type D, inhoud 275 m3. Deze krijgen op de begane grond een kamer van 15 m2, een kamer van 8 m2, een keuken, een vestibule, een gang, een W.C., een kelderkast, op de verdieping, drie slaapkamers, een gang en een douche. Wij hebben dezer dagen weer eens kun nen ervaren, dat het „baas onder baas" toch altijd nog opgeld doet, want nog waren wij niet geheel van onze verbazing be komen over het wereldschokkende nieuws, dat een kip ergens in Nederland het ge presteerd had een. ei van nauwelijks zeven gram te leggen, of wij kregen een mijnheer op bezoek die ons vol trots een kippenei van zegge drie en een halve gram kwam tonen. Het had de grootte van een fatsoen lijk chocolade paaseitje, en de mijnheer zei met een wel wat zorgelijke blik in zijn ogen: „Het is van een van m'n Red Islan ders. Ik snap het niet,' anders legt die toch altijd normaal". 9 Ja, dat zijn van die problemen, die een mens soms maar al te onprettig kunnen verrassen en die tot sombere gedachten aanleiding kunnen geven als men zich het belang ervan plotseling in al zijn omvang realiseert. Want wij kunnen de opmer king van een onzer redacteuren dat het bewuste ei misschien .wel door een kuiken gelegd is, als zijnde van nul en generlei waarde terzijde schuivend niet ontko men aan de vraag: Waar moet dat heen? Dat is de quintessence van de zaak. Waar -zal het toe leiden als steeds meer kippen er steeds meer plezier in gaan krijgen nu eens rustig te gaan saboteren en ons met minuscule eitjes beginnen af te schepen?; Er valt nog wel te wenjjen aan het idee dat wij dan onze eierenboer om een half onsje eieren zouden moeten vragen, maar wat te zeggen van de moeilijkheden waarvoor fa brikanten van eierdopjes, eigrwarmers, eierlepels en eiersnijders zich gesteld zou den zien? Om nog maar te zwijgen van het feit, dat wij al onze kookboeken en onze met zorg verzamelde receptenknipsels wel in de kachel zouden kunnen deponeren. Wij zouden dan ook die mijnheer van het kleine eitje op het hart willen drukken: Verzorg de Red Islander in kwestie goed, geef mais in grote hoeveelheden, let "erop dat Red zich voldoende sociaal verzekerd voelt. Want deze onderproductie zou wel eens het begin kunnen' zijn van een landelijke proteststaking of een algemene langzaam-aan-actie, men kan tenslotte nooit weten. Een dergelijk plan moet worden verijdeld, koste wat het kost, desnoods door extra-bijzondere kwaliteit kippenvoer. Dat is het hele eieren eten. Overigens zijn wij er een beetje bang voor geworden nu spoedig een mijnheer op de stoep te krijgen, die ons een kippenei van 3.75 gram wil laten zien. Wij bidden de mogelijke bezitter van een dergelijk feno meen: bespaar ons zulks. Immers, raakt men dan niet langzamerhand in de klasse van de miereneieren verzeild? En die leg gen voor dé bestudering van tlit biologi sche vraagstuk eigenlijk maar zo weinig gewicht in de schaal. Mocht u daarentegen eén kippenei van drie en een halve kilo tegenkomen: wij houden ons aanbevolen! H. J. E. C.. Alle huizen krijgen een voor- en achtertuin met schuur. In totaal kunnen in deze huizen dus 114 gezinnen wonen. De huur der woningen zal vermoedelijk 6.65 per week bedragen. De plannen zijn reeds goedgekeurd dooi de Provinciale directie van de Wederop bouw en Volksgezondheid voor Noordhol land. De stichtingskosten zijn begroot op f 813.600. De gronden worden in erfpacht gegeven. B. en W. stellen voor onder de voor waarden voor de woningbouwvereniging weer de gewone bepaling op te nemen, dat 20 procent der woningen kan worden toe gewezen door de gemeente (10 procent door de gemeente en 10 procent door het rijk). Wij herinneren er aan dat van verschil lende kanten o.a. door het Huisvestings bureau indertijd is aangedrongen op verhoging van het percentage voor de ge meente. B. en W. zijn, blijkens het voor stel dat zij nu aan de raad doen, daarop niet ingegaan. HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. 12762 (Adv.) Vergroting van het Slachthuis Nodig nu de vleesdistributie zal worden opgeheven Nu de vleesdistributie over enige tijd zal worden opgeheven, is het nodig dat de slachthuisruimte in het Openbaar Slachthuis te Haarlem wordt vergroot, omdat verwacht wordt dat er dan een grotere aanvoer van slachtvee komt. De uitbreiding, die B. en W. iiu aan de raad voorstellen, krijgt een tijdelijk karak ter, zij komt geenszins in de plaats voor de reeds lang in voorbereiding zijnde plan nen voor een meer omvangrijke uitbreiding van het Slachthuis. De kosten van de thans uit te voeren werken zijn geraamd op 7000. BONTE AVOND VOOR JONGE M ETAALBEWERKERS. Zondagavond gaf de jeugdgroep van de A.N.M.B. een bonte avond in de tuinzaal van het Concertgebouw. Na het openingswoord van de voorzitter werd het spel in vier- bedrijven „De poort aan de zandweg" van Willem v. Iependaal opgevoerd. Vervolgens werd een nieuwe vlag aange boden. De landelijke jeugdleider, de heer C. v. Wingerden, richtte zich tot de leden. Na de pauze volgde een non-stop pro gramma, waarin ook het kampleven be sproken werd. Enige leden' van de jeugd groep IJmuiden zorgden voor muzikale af wisseling met accordeon en guitaar. Medegedeeld werd dat het eerste week end kamp wordt gehouden te Noordwijker- hout op 21 en 22 Mei. Schiphol's nieuwe stationsgebouw dat vandaag officieel in gebruik genomen wordt. (Luchtfoto K.L.M.). A. Mars overleden In de ouderdom van 55 jaar is Maan dagmiddag overleden de heer A. Mars, oud-lid van de gemeenteraad en voorzitter van de Haarlemse Bestuurdersbond. Vorige week is hij in Amsterdam onver wacht ziek geworden.. Hij is naar zijn woning overgebracht, waar hij is over leden. Zijn heengaan wordt in de vakbe weging zeer betreurd door zijn arbeid op velerlei gebied. De heer Mars is op 4 Januari 1894 ge boren en nam op vrij jeugdige leeftijd dienst bij de Koninklijke Marine. In 1914 keerde hij in Haarlem terug, waar zijn vader concierge was van het gebouw" „Het Blauwe Kruis". Hij werkte in het trans portbedrijf en was lid van de Centrale Bond van Transportarbeiders. Van deze organisatie werd de heer Mars in 1919 beambte en later volgde zijn benoeming tot bezoldigd bestuurder. Enige tijd was hij ook lid van het hoofdbestuur van de Centrale Schippersbond en redacteur van het blad „De Schipper"". De overledene nam een belangrijke plaats in de vakbeweging in. Hij werd voorzitter van de Haarlemse Bestuurders- bond, welke functie hij tot zijn dood heeft vervuld. Van verscheidene commissies en besturen maakte de overledene deel uit, onder andere van de Raad van Arbeid, van de Prijzencommissie, van de verkeers- commissie voor Haarlem en omstreken, van Veilig Verkeer en tot 1946 was hij voorzitter van de Associatie voor Lijkbe zorging. In 1931 werd de heer Mars gekozen tot lid van de gemeenteraad, als vertegen woordiger van de SDAP. Tot 1941, toen de raad ter zijde werd gesteld, had hij in dit college zitting. Vrijdagmiddag om twee uur zal zijn stoffelijk overschot op de Noorderbegraaf plaats ter aarde worden besteld. Herhaling operaconcert Wegens het succes geoogst bij het opera concert in April zal Haarlems Gemengd Koor een herhaling geven. Aan dit concert wérken mede het mannenkoor Proza en Poëzie en enige bekende solisten van de Nederlandse Opera te Amsterdam, te weten Greet Koeman, sopraan, Jan van Mantgem, tenor en Lucien Louman, bariton. Er worden onder meer uitgevoerd: Bruidskoor uit Lohengrin, Kerkkoor uit Cavaleria Rusticana, Sóldatenkoor uit de Faust, Matrozenkoor uit Der Fliegende Hollander, het beroemde duet uit de Parel vissers en vele andere aria's. Voor de pauze zal door de solisten een geheel nieuw programma worden gezongen. De begeleiding is in handen van mejuf frouw Emmy van Eden. Het geheel staat onder leiding van de heer Jan Booda. De einduitslag vkn de amateurswed strijden van „De Melodisten" is: 1. Dansox'kest „De Narren"; 2. „The Caledonians"; 3. „The Velno's". Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 16 Mei 1949 ONDERTROUWD: 16 Mei, G. A. Braak man en. G. C. van der Molen. GEHUWD: 16 Mei F. T. J. Oldenhof en M. H. Stammeijer. BEVALLEN 'van een zoon: 13 Mei. T. G. TollenaarMudde: 14 Mei, C. M. Godde Balm; A. van der GiessenTeutscher; M. C. HermusVermeulen; 15 Mei, P. W. Breuer Koster; M. LetherKeetlaer; C. M. Heems kerkKompier; 16 Mei, J. KomenBo'ersma. BEVALLEN van een dochter: 14 Mei, E. W. StolvoortCrighton; E. C. Groeneveld —Groen; G, RoozenDraijer; K. E. -van de ReepTrimont; 15 Mei, C. M. Verhagen Peters; A. M. van de PollJongsma;'l6 Mei, M. J. C. OverweterGroenendaal. OVERLEDEN: 12 Mei, A. WagenaarPool, 88 j., Ripperdapark; 14 Mei, D. van Leeuwen, 87 j., Craijenesterlaan; A. M. van Vastenhoven Weber, 76 j., Hagestraat; Z. Hartog, 61 j., Kampervest: F. C. W. Kok, 84 j„ Ripperda park; A. GrootMesschaert, 87 j., Pijnboom- straat; C. Verwer, 43 j., Soendaplein; H. Steenken, 60 j., Lorentzkade. Gemeentelijke garantie voor de Sportweek De commissie tot het organiseren van een Sportweek te Haarlem heeft aan B. en W. verzocht te 'bevorderen, dat ook ten be hoeve van de in dit jaar van 11 tot en met 18 Juni te houden Sportweek wordt deel genomen in het te vormen waarborgfonds. De commissie zou het waarderen, wanneer de gemeentelijke garantie, evenals in 1948, werd vastgesteld op f 5.000. Zij heeft aan haar verzoek toegevoegd, dat zij getrouw aan de traditie, weer het uiterste zal doen, om het bedrag van de garantie geheel on gebruikt te laten. Het succes, dat de sport week in vorige jaren'heeft .gehad, geeft B. en W. aanleiding de gemeenteraad voor te stellen aan het verzoek van de commis sie te voldoen, onder voorwaarde, dat de deelnemende sportverenigingen zich ver binden een eventueel groter tekort dan 5000 gezamenlijk te dragen. De jeugd en het verkeer Een waarschuwing en een instructie B. en W. van Haarlem zijn voornemens aan de leerlingen van alle scholen voor lager onderwijs, tijdens de in Juni aan staande te houden verkeersdagen van het Verbond voor Veilig Verkeer, een waar- schuwingsplaati c.q. instructie-brochure uit te reiken. De kosten daarvan bedragen 1500. B. en W. vragen dit crediet aan de raad. Stadskweektuin open De Stadskweektuin heeft zijn poorten opengesteld voor het bloemenminnend publiek en trouwens ook voor degenen aan wie het verschil tussen een fuchsia en een geranium niet helemaal duidelijk is. Het is in ieder geval niet onwaarschijnlijk, dat de laatsten na een bezoek aan deze sprookjestuin snel. bekeerd zullen worden tot fervente aanhangers van de eerste groep, want voor zoveel schoonheid van Flora's kinderen moet zelfs het ongevoe ligste hart zwichten. Speciaal degene die de ongetwijfeld schone, maar toch ietwat eenzijdige kleurenpracht van de bollenvelden niet als het laatste woord in bloemenschoonheid beschouwt', zal zijn hart kunnen ophalen aan de nimmer eindigende variatie die hier het oog verheugt. Zo is het rotspar tijtje een meesterwerkje van tuin-archi- tectuur. Er zijn overigens in de tuin en in de kassen niet alleen honderden varië teiten bloemen te aanschouwen, want ook bomen en heesters hebben er de plaats gekregen die hen toekomt. Voor hem of haar die er een uurtje wil slijten, kan dienen dat de tuin tot en met 29 Mei ge opend blijft. Afhalen distributiebescheiden Woensdag 18 Mei is het de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden in Haarlem (Vleeshal) aan Ev tot en met F en in Spaarn- dam (Dienstgebouw) aan de letters L tot en met Z. Werk van Joop Dam Joop.Dam, die tot 26 Mei in de Prenten- kamer bij Heerkens Thijssen een serie aquarellen en tekeningen exposeert, is nog jong en in hoofdzaak autodidact. Dit ver klaart een zekere ongelijkheid van zijn hier geëxposeerde werk. Zijn landschappen zijn het beste wanneer hij ze tot een eenvoudig stemmingsbeeld weet samen te vatten, het zij in zwart en wit zoals no. 27, of even gekleurd als in no. 18. Heel mooi van kleur en stemming zijn ook de nos' 1 en 7, vooral het laatstgenoemde met de bleekblauwe avondlucht en de door rossig-gele strepen gebroken wolkenbank. Dergelijke werken doen bewondering vermoeden voor Zweden als Liljefors, Nordstrom on Fjaestadt en zij wijzen op een mogelijke ontwikkeling in decoratieve richting. De penschetsen zijn wat zwakker. Hier moet dunkt mij naar een simpeler hand schrift gezocht worden, of de schetsen zou den uitvoeriger moeten zijn. De weg om' dit te bereiken lijkt mij een grondige vorm- détailstudie naar de natuur op wat groter formaat. Blijven nog te. vermelden een aquarel met fazanten die in een bosachtig duin neer strijken. In de bovenhelft heel mooi maar het verband tussen bodem en bomen is toch wat zwak. Verder een fris aquarelletje met een beukenbos uit Engeland, een pittig dorpsstraatje uit Zandvoort met composi torisch goed geplaatste telefoondraden in de lucht en in portefeuille een heel goed kleur- schetsje van een paar vliegende wulpen voor een natgrijze lucht. L. L. H. SCHUTTE. In mijn bespreking van het werk van Otto B. de Kat in H. D. van Maandag zijn een paar zetfouten geslopen. „Hij hééft de gesei'veerde teekenwijze van een colorist" moet natuurlijk zijn „geserreer de". Even verder staat „kunstige stillevens". Dit moet luiden „kundige stillevens". L. H. S. Flatgebouw in Den Haag zal niet lang meer leegstaan Er komt een rijksdienst in Een aantal woningzoekenden in Den Haag heeft, zoals gemeld is, geprobeerd een flatgebouw aan de Kanaalweg te „be zetten", dat reeds 14 maanden leeg staat. Naar aanleiding hiervan deelt de Rijks gebouwendienst mede: Het flatgebouw werd achtereenvolgens gebruikt als legeringsruimte voor Duitse, Canadese en Nederlandse militairen, waar door aan het gebouw belangrijke schade werd toegebracht. De omstandigheid dat de wederopleve- ring als flatgebouw dientengevolge aan merkelijke uitgaven met zich zou brén gen, was aanleiding dat werd overwogen of het gebouw niet blijvend dienstbaar kon worden gemaakt voor huisvesting van rijksdiensten. Een aanleiding te meer om hiertoe over te gaan was de noodzaak om voor de Cen trale Dienst voor In- en Uitvoer een nieuw kantoorgebouw te vinden. Deze dienst is tot dusver ondergebracht in een fabrieks complex, waarvan de eigenaresse de huur aan het rijk heeft opgezegd. Om het flat gebouw geschikt te maken voor de C.D.I.U. moeten daarin vrij ingrijpende voorzie ningen worden aangebracht. Het werd niet verantwoord geacht aan deze voorzienin gen belangrijke bedragen te besteden voordat de zekerheid aanwezig was dat de eigenaresse van het flatgebouw, de N.V. Maatschappij Van Stolkweg, bereid was het gebouw aan het rijk te verkopen. De onderhandelingen daarover hebben zeer veel tijd gekost. Nadat op 21 April de eigenaresse definitief had toegezegd haar medewerking tot de verkoop te verlenen, werd opdracht gegeven met de uitvoering der voorzieningen te beginnen. SCHEEPVAART Alamak, NarvikAntwerpen pass. 16 Mei Utsire. Aldabi. RotterdamBuenos Aires pass. 16 Mei St. Pauls Rock. Bloemfontein. Amsterdam—Beira pass. 16 Mei Kaap Fini- sterre. Bois'sevain, 16 Mei van Bangkok te Kohsichang. Congostroom,. 16 Mei van Lobito te Port Amboin. Gx-oote Beer, 16 Mei van Batavia naar Amsterdam. Nigerstroom, Am sterdamDuala 16 Mei te Accra. Polyphemus, 16 Mei van Batavia naar Singapore. Rondo. New York—Bombay pass. 16 Mei Gibraltar. Rijnkerk, Shanghai—Rotterdam 16 Mei van Genua. Sommelsdijk, New Ox-leansRotter dam 17 Mei te Gravesend. Talisse, 17 Mei van Perz. Golf te Bombay. Tarakan, 17 Mei van Makassar te Soengei Gerong. Tegelberg. 16 Mei van Mauritius naar Singapore. Ternate, 15 Mei van Bintang te Gulfport verwacht. Tiba, Bahia BlancaRotterdam 16 Mei 190 mijl Oost van Montevideo. Tjitjalengka. II jMei van Semarang naar Cheribon. Water fland, Buenos Aires^-Amsterdam pass. 16 Mei Fei-nando Noronha. Westerdam, 16 Mei van Rotterdam te New York. Weltevreden. Bata- via---New York 16 Mei van Bucket (Siam) naar Belawan. Kota Agoen, New YorkJava 16 Mex van Suez wordt 20 Mei te Aden ver wacht. Kota Baroe, RotterdamJava 16 Mei van Suez. Leersum, CalcuttaRotterdam IC Mei te Suez. Lekkerlcerk. RotterdamCal cutta 15 Mei te Bombay. Lemsterkerk, Rot terdamCalcutta 16 Mei van Suez. Modjo- kerto, 21 Mei 9 uur van Makassar te Rotter dam verwacht. Overijsel, RotterdamBatavia 16 Mei van Port Said. Zeeland, JavaRot terdam 16 Mei van Port Said. Hydra, 16 Mei van Curagao naar Trinidad. Maetsuyclcer, GeraltdonSingapore 17 Mei van Penang. Utrecht, JavaNew York 17 Mei te Boston. Van 't Hoff, PenzacolaDux-ban 16 Mei 70 mijl Z. W. van Ascension. Venus, 16 Mei van Triest haar Alexandrië. Volendam, Batavia —Rotterdam 16 Mei van Aden. Abbedijk, 15 Mei van New York te Buenos Aires. Albireo, 16 Mei van Rotterdam te Porto Alegre. Algo- rab, Porto AlegreRotterdam 16 Mei te Vic toria. Andijk. 15 Mei van New Orleans naar Londen, Antwerpen en Rotterdam. Arends- dijk, 14 Mei van Philadelphia te Baltimore. Boschfontein, BeiraAmsterdam 17 Mei van Gibraltar. Phrontis, New YorkAlexandrië pass. 16 Mei Gibraltar. Rijnland, Amsterdam Buenos Aires 16 Mei te Santos. Westland, Buenos AiresAmsterdam 15 Mei te Rio de Janeiro. Kegelen Successen voor de Haarlemse Kegelbond Na twee wedstrijden in de strijd om het kampioenschap van Noordholland ge speeld te hebben, heeft zowel het dames vijftal als het heren-tiental, welke de Haar lemse Kegelbond vertegenwoordigen, de leiding genomen. De stand is op het ogen blik: Dames: Haarlem 1777 houten en 7 pun ten; Alkmaar 1744 houten en 6 punten; Amsterdam 1715 houten en 5 punten; Gooi en Eemland 1629 houten en 2 punten. Heren: Haarlem 3972 houten en 7 pun ten; Amsterdam 4021 houten en 6% punten, Alkxnaar 3860 houten en 4'/2 punten; Gooi en Eemland 3702 houten' en 2 punten. Voor het clubkampioenschap is de stand na t.wee wedstrijden: „Twee Duifjes" Amsterdam: 1934 hou ten en 7 punten, O.K.A., Allernaar: 1895 houten en 7 punten, De Prins, Haarlem: 1820 houten en 4 punten, Houdt Plank, Bussum: 1745 houten en 2 punten. Teneinde te voorzien in de behoefte aan k^der voor het leger, zijn plannen in voor bereiding om de gelegenheid open te stellen als onderofficier een vrijwillig dienstverband gedurende enige jaren met het rijk aan te gaan. Tegen de ex-burgemeester van Zwijn- drecht, A. A., die volgens dé tenlastelegging tal van ax-restaties heeft verricht en vele personen aan de Duitsers heeft verraden, waardoor drie hunner in Duitsland zijn om gekomen, is zestien jaar gevangenisstraf geëist. Door de grenscorrecties is bij Losser een boerderij op Nederlands gebied gekomen. Zij is echter slechts langs een grote omweg be reikbaar, want de Dinkel isoleert haar van het overige Nedei'landse gebied. Overwogen wordt door een correctie op de grenscorrec tie aan deze situatie een einde te maken. Een brug over tie Dinkel zou tienduizenden gul dens kosten. Prof. dr. F. A. Vening Meinesz, direc teur van het K. N. M. I. in De Bilt en hoog leraar in de geodesie in Utrecht, is benoemd tot eredoctor van de Brusselse universiteit. In Juni zal de Engelse opleidingskruiser voor cadetten „Devonshire" een reis naar Noorwegen, Zweden, Denemarken, Neder land en Eire maken. Het schip, dat 260 cadetten aan boord heeft, zal op 30 Juni in Amsterdam aankomen. De Amsterdamse centrale recherche heeft aangehouden een Belgische koopman, die fototoestellen en belichtingsmeters ter waarde van f 4000 uit Duitsland naar Neder land had gesmokkeld. Tien studenten, die in Amsterdam clan destien de colleges volgden, zijn door de politierechter veroordeeld tot geldboeten, die varieerden van f 50 tot 50 cent. In Weesp is een 33-jarige Amsterdammer gearresteerd, die bekend heeft offerblokken te hebben gelicht in kerken te Hillegom, Aalsmeer, Bloemendaal, in het Gooi en in de Zaanstreek. Op de zitting van het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam is de 43-jarige Amsterdammer F. J. van der M. jr., een voormalig bunkerbouwer, die bovendien werk had laten verrichten op vliegvelden ten behoeve van de Duitse weermacht en tot dus verre op vrije voeten was gebleven, gevan gen genomen. Tegen hem werd 4 jaar gevan genisstraf geëist. Hej Bijzondere Gerechtshof in Den Haag heeft de 60-jarige verpleegster J. B. de B. uit Den Haag veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Zij was er van be schuldigd opgetreden te zijn als vertrouwens persoon van de S.D. en tegen betaling Joodse landgenoten en illegale werkers verraden te hebben. Mr. M. J. A. Sassen, oud-minister van Overzeese Gebiedsdelen, heeft zijn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer niet aan vaard. Kant. In het museum Boymans te Rot terdam wordt een tentoonstelling van kant en waaiers gehouden. Zeer fraaie en waardevolle voorbeelden van Italiaanse en Franse naaldkanten van 1600 tot in de 18e eeuw en voorts de Vlaamse en Brusselse kioskanten van de 17e tot de 19e eeuw zijn aanwezig. HAARLEM EN OMGEVING Rev. James M. Hutchinson zal in ver schillende plaatsen van ons land spx-eken over het ondei'werp: Kinder-Evangelisatie. Hij is vertegenwoordiger van de „Bible* Club Movement" uit Amerika, een interkerkelijke vereniging van Zondagsscholen en Bijbel clubs. Bij de lezingen zal hij de Flanellograaf demonstreren, een heel eenvoudig maar prac- tisch hulpmiddel bij het vex-tellen der Bijbelse Geschiedenis. Vrijdag 20 Mei spreekt Rev. Hutchinson in de -Zuiderkapel, Zuider straat 15. Ds. K. G. van Smeden, predikant bij de Chirstelijk Gereformeerde Kerk te Gronin gen, voorheen te Haarlem Noord, heeft het beroep naar Utrecht-Noord aangenomen. Het Jeugdkoor „Inter Nos". onder direc tie van de heer Jan Booda, geeft Zaterdag avond 21 Mei een uitvoering in het open lucht-theater te Bloemendaal, met mede werking van een aantal leden der H. O. V. Het maken van het ontwerp en de begro ting voor de bouw van een Christelijk sanatorium in het Zuiden van ons land is opgedx-agen aan de architect J. P. Kloos te Haarlem. Donderdag 19 Mei houdt de heer S. von Gleich zijn tweede voordracht over Goethe en. zijn betekenis voor een bevrijd Chx'istendom en het geestesleven in deze Eeuw", in het O.R.G. centrum, Westerhoutpark la, Haarlem. De heer en mevrouw J. II. Boeree en H. Boereede Zwarte, Cronjéstraat 118 te Haarlem, hex-denken morgen, Woensdag 18 Mei, de dag waarop zij voor een halve eeuw op het raadhuis in Velsen 'in de echt werden verbonden. Behalve J. van W., die door de Haar lemse rechtbank veroordeeld is tot een ge vangenisstraf van twee jaar en zes maanden, verdacht van meineed en verduistering, heeft ook de zoon, D. G. van W., geschorst deur waarder, die tot drie jaar is veroordeeld, hoger beroep aangetekend. De officier van justitie heeft eveneens appèl aangetekend. De Heemsteedse wethouder van Onder wijs, Bedrijven en Volksgezondheid, de heer H. Disselkoen, zal niet morgenochtend, maar Donderdag van 1112 uur spreekuur houden. B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan mevrouw J. van AndelGnodde te Am sterdam tegen een prijs van f 12 per m2 in koop af te staan een strook grond, gx-oot 115 m2, gelegen aan de noordzijde van de Pleiadenstraat, zulks met bestemming om op die grond te bouwen een uitbreiding van het aangrenzende perceel, ten behoeve van de daarin gevestigde massage-inrichting. Voor de Haarlemse Weer- en Sterre- kundige Kring zal Dinsdagavond 24 Mei in het R.K. Lyceum aan de Zijlweg spreken de heer E. A. v. d. Helst alhier over ,,Per we reldruimteschip door het heelal". FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, veriaald uit het Engels. 39) Hoe deze uitgezocht en aangenomen wer den. kon ik niet ontdekken. Vroeg u uw oom wel eens om een verklaring? Dikwijls maar hij lachte altijd en verwees me naar Fellowes. Mijn tante kwam zo nu en dan 'Cel eens tussenbeide. Ik wist, dat Féilowes dikwijls overleg met haar pleegde. Moeten al die dienstmeisjes op kan toor komen voor een onderhoud? Nee, en dat is iets wat me ook zo verwonderde. We hebben een personeels chef. die onder meneer Fellowes staat. De normale gang van zaken is, dat een meisje, om te zien of4ze geschikt is, eerst een ge sprek met ons heeft en daarna met haar toekomstige werkgever. Maar ik ontdekte dat diverse meisjes zonder meer via cor respondentie werden aangesteld. Ze gingen direct naar hun werkgevers en meestal verlieten ze na kortere of langere tijd hun betrekking. In bijna all|? gevallen werden hun namen naderhand uit onze registers verwijderd. Meisjes, die we op de normale manier een betrekking bezorgden, krijgen vaak via ons gedurende diverse jaren nog allerlei andere betrekkingen. Wie ondertekende de brieven, waarin die meisjes aangesteld werden, vroeg ik. Dat is iets, waar ik niet achter ben gekomen. Mijn oom verzond die blieven niet. Waarschijnlijk deed Edith Simpkins het. Misschien was het ook Fellowes.' Er werden geen copieën van die brieven in onze archieven bewaard. Maar ongeveer eens per week kwam er zo'n zestal extra bfieven in het mandje op het kantoor, waarin de uitgaande post verzameld wordt. Geen van de meisjes op kantoor wist, waar die brieven vandaan kwamen. Maar aaxigezien er de hele dag mensen het kan toor in en uit liepen, zou het heel gemak kelijk voor iemand zijn om die brieven in het mandje te leggen. Was er iets bijzonders aan te zien? De enveloppen waren groter dan nor maal en van een soort, dat we op kantoor niet gebruikten. En de adressen werden getypt met een machine, die niet van ons was. De letters E en H waren niet hele maal in orde. Aha! Judith merkte mijn verraste uitroep op. Hebt u zelf ook dergelijke brieven gezien? v.roeg ze. Nee, maar gaat .u door met uw ver haal. Ik heb alle machines op kantoor ge probeerd. Ik heb zelfs de ene machine, die mijn oom in het Huis aan de Baai heeft, nagekeken. Ik herinner me nog goed, dat ik er op bezig was, juist toen de dominee een bezoek aan mijn tante bracht. Toen hij me hoorde tikken in mijn oom's bureau, kwam hij over mijn schouder kij ken naar wat ik tikte. lit was geïrriteerd, v/eet ik nog. maar hij lachte me uit. Zei hij iets? vx'oeg ik. Ja, zo iets van dat ik zeker een studie van het toetsenbord -aan het maken was. En op een keer, dat hij in Londen op kantoor was, herinnerde ik me, dat hij erg veel belangstelling toonde voor onze schrijfmachines, terwijl hij met de typis tes over haar werk babbelde. Hij komt meestal zo eens per maand op kantoor. Hij is een wonderlijk type, merkte ik op. Ja, dat is hij zeker, stemde Judith tóe. De dorpsbewonex-s noemen hem „de bemoeizieke Joe". En hij is niet alleen ge- interesseerd in mensen, maar hij zwex'ft ook altijd rondom het Huis aan de Baai. Hij heeft een hobby voor de natuur. Een poosje geleden bestudeerde hij de vogels. Bij die gelegenheid heeft één van de jacht opzieners op hem geschoten, in de mening, dat hy een stroper was. Maar mijn oom heeft me verteld, dat zijp nieuwste hobby bestaat uit het zwerven in het bos om in secten te vinden. Gelooft u, dat hij argwaan heeft op gevat? Ik ben daar bijna zeker van. Hij is niet populair bij de dorpelingen, omdat hij zoveel in het Huis aan de Baai komt. Hij is soms uren bij tante Edith. Wanneer is uw oom begonnen zó veel van zijn tijd in het Huis aan de Baai door te brengen? vroeg ik. Ongeveer een jaar geleden. Hij ging altijd naar de stad om alle belangrijke cliënten, die hem wilden spreken, zelf te woord te staan, maar ik heb de indruk, dat hij zich tegenwoordig zorgen maakt. Tante Edith heeft altijd 'veel belangstelling voor de zaak gehad. En sinds kort is ze actiever dan ooit tevoren. Wat ik vermoed had, werd nu steeds duidelijker. Men mag dus eigenlijk wel zeggen, dat als puntje by paaltje komt, uw tante en Fellowes de eigenlijke leiders van de zaak zijn? Ik geloof inderdaad dat dat zo is, Judith langzaam. Maar oom James is geen geval een bij-figuur, denkt u dat niet. Hij doet heel veel, 90 procent van alle zaken is absoluut in orde, maar ik ben er van overtuigd, dat hij niet weet, wat er zich op de achtergrond van het bedrijf afspeelt. Maar het is toch zijn eigen zaak en hij moet er toch wel iets van weten, hield ik vol. Judith schudde haar hoofd. Ik weet zeker, dat hij niet precies weet wat er gaande is. Maar misschien heeft hij wel z'n vermoedens. En wat denkt u, dat er op 43e achter grond gebeurt, vroeg ik. Judith antwoordde niet dadelijk. Ik zag, dat ze naar woorden zocht, doch er kwam niets over haar lippen. Hebt u er zelfs geen vermoeden van? drong ik aan. Ik bep bang iets te zeggen, fluister de ze. Er werd zachtjes op de deur geklopt en de verpleegster verscheen. Hier is inspecteur Brannigan voor u, meneer Arlen. Ik heb hem gezegd, dat u eigenlijk moest gaan slapen, maar hij heeft me beloofd, dat hij maar even zou blijven Judith stond op en stak me haar hand toe. Zorg, dat u gauw weer beter wordt, zei ze hartelijk. Komt u me nog eens opzoeken? vroeg ik. In het vage licht had ik de indruk, dat ze bloosde. Als u het prettig vindt, zei ze wat verlegen. Ik vind het enorm prettig, zei' ik met nadruk. Toen ze op het punt stond de kamer te verlaten, viel me nog iets in. Wat was de kleur van de enveloppen, die op die mysterieuse machine werden getypt? vroeg ik. Wit. Waarom vraagt u dat? Nergens om. Er viel me opeens iets in. Ik lag na te denken over alles wat het meisje me verteld had, toen Brannigan binnen kwam en zich neer liet vallen in de leunstoel bij mijn bed. In het vaag- verïichte vertrek leek hij reusachtiger dan ooit. Ik kan je zeggen, da!t je een en ander wel versneld hebt met je avontuurlijke tocht van gisteravond door Londen, zei hij. We hebben dat schuurtje bekeken in de tuin van Simpkins' kantoor, maar Job is verdwenen. Die waker, die jij noemde, hebben we ondervraagd, maar hij zweert, dat hij niet wist, dat Job er vandoor was, en ik heb de neiging hem te geloven. Job is klaarblijkelijk vertrokken door de gan|, die uit de schuur naar buiten leidt. Hij kan onmogelijk ver weg zyn ge gaan, merkte ik op. Daar' ben ik niet zo zeker van. Er is echter nog iets veel zonderlingers gebeurd. Edith Simpkins en Fellowes zijn ver dwenen. Wat! Dit nieuws verraste me zó, dat ik recht op in mijn bed ging zitten. Het is echt waar, m'n beste. Ze wa- •en niet op kantoor, en Edith Simpkins is niet meer gezien, sinds ze gistex'middag het Huis aan de Baai per auto heeft verlaten. We hebben het nog niet bekend gemaakt, maar de politie kijkt naar hen uit. De kolonel kan daar toch zeker wel iets naders over vertellen, merkte ik op. Hij zegt, dat hij niets weet van het doen en laten van zijn zuster en Fellowes. Ik geloof, dat hij het slachtoffer is van twee mensen, die veel intelligenter zijn dan hij. Dat is mijn mening ook, zei ik. Toen ik hem daarna Judith's verhaal vertelde, luisterde Brannigan aandachtig. Wat ze over,die enveloppe zei, is veel betekenend. In welk opzicht? vroeg ik. Wel, dat ze groter dan de normale waren. Herinnerde ze zich, aan wie ze geadresseerd waren? Dat heb ik haar niet gevraagd. Vraag haar dat de volgende keer, als je haar ziet. En nu ga ik er vandoor, an ders jaagt de zuster me weg. Ik moet al enige uren geslapen hebben, toen ik op eens klaar wakker was met één grote onbeantwoorde vraag in mijn gedachten. Ik had Judith Taylor nl. ver geten te vragen, of ze me verklaren kon, wat ze in de nacht, dat Johnny Barnes vermoord werd, in de buurt van het mis drijf te maken had gehad. HOOFDSTUK XV. Tien dagen later zaten Brannigan en ik in de zitkamer van het Huis aan de Baai tegenover kolonel Simpkins, die in deze laatste dagen jaren ouder geworden scheen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6