Haarlems Dagblad Voorlopig rapport van Batavia over beweerde wreedheden Gespannen toestand in Djokja Auto's Dt Officieel overzicht van de situatie in Indonesië 63e Jaargang No. 19248 jBureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Vrijdag 20 Mm 1949 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom rat <Sprcrittc ïjaarlcmac^c^ottram; (anno iG$6) Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4.25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. DirecteurenP. W. Peereboom en Ph. A. Mees ,AT DE AUTOMOBIEL door de Sfhat steeds onvriendelijker bejegend wordt is ter algemene vergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Automobiel Club gezegd Knac tot bittere uiting gekomen. De voorzitter in zijn openingsrede en de secretaris in zijn jaarverslag hebben hun grieven uitgepakt en de zaal in Hötel Wit- tebrug lag ermee bezaaid. Zwarë belasting heeft de benzine peperduur gemaakt, nieuwe weeldebelasting is voornamelijk op de auto-daken terechtgekomen, ofschoon ook van personen-auto's tegenwoordig in hoofdzaak voor zakelijke doeleinden ge bruik gemaakt wordt. Verreweg de meeste personen-auto's zijn het eigendom van be drijven, een groot aantal andere die van doktoren, die ze voor 95 beroepshalve gebruiken. Wat heeft dit met weelde te maken? Onze nieuwe wegenbouw ligt vrij wel geheel stil en de Knac heeft uitgere kend dat er ook te weinig geld wórdt be steed aan onderhoud van wegen. De be lasting, onder verschillende etiketten op auto's geheven, komt het verkeer te weinig ten goede. Tegenover zware lasten stelt de overheid geen of vrijwel geen verplichtin gen harerzijds. Het Zondags-rijverbod is een onbillijkheid. Er heersen wanbegrippen omtrent de betekenis van het moderne weg verkeer. De Knac moet daartegen strijd voeren en doet het dan ook. Talrijk, zegt de secretaris, zijn de adressen en verzoeken die hij uitzendt, vaak in overleg met an dere verkeers- en vervoers-verenigingen. Er is genoeg aanleiding voor al deze be zwaren. De automobiel beleeft geen blijde tijd. Hij is ook niet populair meer. Lang vervlogen zijn de schone dagen, waarin hij het technische snelheidswonder was dat telkens met verrassende verbeteringen voor den dag kon komen. Zelfs veranderingen in zijn uiterlijk bieden niet veel mogelijkheden meer. De glorietijd van de opkomende stroomlijn, die hem de nieuwe en verras sende vorm deed aannemen van een omge slagen zeiljacht, is voorbij. En toen de Amerikaanse fabrikanten, immer tuk op een nieuw model dat hun vorige ouderwets zou doen schijnen, tijdens de oorlog het vernikkelde front en de gezwollen carros serie bedachten, brachten zij daarmee iets tot stand, dat in de pas-bevrijde landen van Europa geen goede indruk kon maken. Het geeft een opgeblazen indeuk van welvaart, is uiterlijk-overdadig en daarom niet mooi en tenslotte nog onpractisch ook, want dat opgebolde blik maakt de wagens te breed voor vele garages-naast-huizen. Een tijd lang kon men op vergunningen voor aan koop van auto's alleen „Amerikanen" krij gen. Het publiek, niet aan zoietsgewend, zag er allemaal kostbare „sleeën" in hetgeen de meeste niet waren en dit diende cle populariteit van de auto niet. In een tijd van grote materiële zorg maakt blinkende dikbuikigheid, ook in vervoer middelen, geen plezierige "indruk. Toen de auto nog een nieuw technisch wonder was wekte hij zoveel belangstelling, dat het weinigen ergerde er anderen in te 'zien rijden terwijl zijzelf lopen, fietsen of. trammen moesten. Nu behoort hij lang zamerhand voor kleine beurzen verkrijg baar te zijn. Dat is hij niet. Hij was aardig op weg in die richting, maar de oorlog heeft alles bedorven, zoals de oorlog zoveel din gen bederft. En nu prikkelt hij ons vaak, niet zozeer in zijn vracht-vorm als in zijn personen-carrosserie. Ik zeg „ons" ofschoon ik autorijder ben. Ook als zodafiig kan men zulke gevoelens evenwel begrijpen. Hoe is het tenslotte met auto's gesteld? Ze zijn alleen maar 'aardig zolang men erin zit. Zodra zelfs de automobilist zich te voet of per fiets voortbeweegt is hij geneigd te mopperen over die dingen die zoveel ruimte op de weg nodig hebben en als zijnde de sterksten voortdurend aanspraak op voorrang doen gelden als hij wil oversteken. De auto heeft, om het in korte woorden samen te vattén, de wind niet meer mee. Hij verkeert, tussen het kostbare maar in teressante vliegtuig en de goedkope schoon volmaakt onbelangwekkende fiets, in een moeilijke positie. Hij is duur, vaak pralend Én geen technisch wonder meer. Dat heeft, vrees ik, ook de houding van de Staat be ïnvloed, die zich is gaan beijveren om hem nog veel duurder te maken, daarbij inder daad over het hoofd ziend dat hij een on misbare factor in het verkeer is geworden ep verreweg in hoofdzaak voor bedrijfs doeleinden dient. Want zijn hoogtij als luxe is ook allang voorbij; alleen in zijn weinige trije uren wordt hij daar nog voor gebruikt. En niet of nauwelijks op Zondag, vanwege dat auto-rijverbod dat zo weinig bezuinigt en de restaurants en hotels schaadt. Als men nu eens begon met dat op te heffen? R. P. Arbeider gedood bij ontploffing In Ulft bij Doetinchem, waar een nieuwe brug over de Öude IJsel zal worden ge bouwd, is men bezig de resten van de in dertijd door de Duitsers opgeblazen brug te verwijderen. Hierbij wordt gebruik ge maakt van springstoffen, welke langs elec- trische weg worden ontstoken. Hedenmorgen deed zich bij de op ruimingswerkzaamheden onverwacht een hevige ontploffing voor, waarbij een ar beider op slag werd gedood en een zwaar gewond. Een derde arbeider liep lichte kwetsuren op. In de omgeving staande huizen werden beschadigd. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Het is mogelijk dat een der spring ladingen ontijdig is ontploft, doch ook bestaat de mogelijkhëïd dat de arbeiders bij hun werkzaamheden op een landmijn hebben getrapt. De arbeiders waven in dienst van een aannemersfirma uit Utrecht en in deze stad woonachtig. Nog duisternis in de zaak-P eniwen; de gevallen Santoso en Nasution worden krijgsraadszaken Volgens mededeling van Aiieta te Batavia heeft de regering aldaar op 12 Mei een voorlopig rapport het licht doen zien over haar onderzoek naar beweerde wreedheden,' die in Indonesië door militairen zouden zijn begaan tegenover inlandse personen of groepen tijdens militaire acties in verschillende plaatsen van Indonesië. De aanleiding tot dit uitgebreide onderzoek waren publicaties in diverse persorganen over gevallen, waarvan het ernstige karakter door gedétailleerde berichtgeving werd gesuggereerd. Het thans gepubliceerde voorlopige rapport kwam in Iuchtpostcopie naar Nederland, waardoor het te verklaren is,, dat er ruim een week ligt tussen de bekendmaking te Batavia en de publicatie hier te lande. Rusland bereid de kwestie Griekenland te bespreken Volgens het officiële Russisch nieuws bureau Tass hebben Gromyko, plaatsver- vangend minister van Buitenlandse Zaken 3 de Sovjet-Unie, Mc Neil, de Britse mi- aster van staat en Rusk, toegevoegd staatssecretaris der Verenige Staten, op 26 ipril tijdens een diner ten huize van aygve Lie te New York een officieuze iedachlewisseling over de toestand in Griekenland gehouden, waarbij Gromyko '•a bereidheid van zijn regering om de Griekse kwestie in de kring der vier mo- imdheden te bespreken kenbaar maakte. Aneta deelt mede: BATAVIA, 12 Mei. Van officiële zijde wordt gemeld: Hoewel het onderzoek naar déi beweerde wreed heden, begaan door militairen van het leger in Indonesië, nog niet in alle gevallen tot in détails kon worden beëindigd, staan noch tans Voldoende gegevens ter beschikking voor onderstaande, voorlopige publicatie. De zaak-P eniwen Volgens berichten van de kerkeraad van Peniwen zouden op Zaterdag 19 Februari 1949 namiddags om 4 uur Nederlandse troe pen het ziekenhuis hebben betreden, waar na alle aanwezigen, patiënten zowel als verplegers en verpleegsters, naar bulten moesten gaan. Op het voorerf wer den drie leden van het personeel en twee patiënten neergeschoten en een patiënt zwaar gewond, terwijl acht leden van het personeel werden meegenomen, evenals vrijwel alle medicijnen. De inboedel van het ziekenhuis werd kort en klein geslagen. Uit de christengemeente werden drie vrou wen verkracht-, terwijl van een dezer vrou wen de man en van een ander de verloofde werd doodgeschoten. De „Pewartos Ringkes", het maandblad van de Oost-Javaanse kerk, vermeldde in zijn Februari-nummer het volgende: „De gemeente Peniwen, met een zielen tal van ongeveer 3000, had Zondag 20 Fe bruari 1949 huiveringwekkend leed te door staan, om welke reden de godsdienstoefe ning die dag werd stopgezet. Op deze dag namelijk zette een onderdeel van het Ne derlandse leger een zuiveringsactie in,waar bij tien personen, leden der gemeente en onder hen een kerkeraadslid, werden neer geschoten. Dit fusilleren geschiedde om negen uur des morgens, op het uur van de Zondagse godsdienstoefening. Kennen zij. die dit deden dan niet de betekenis van het „vreest den Heer en hebt uw naaste lief"? Men herinnert zich dat uit de miiltaire rapporten reeds is gebleken dat bij het zie kenhuis vuurcontact werd verkregen met een. bewakingsgroep, die deel bleek uit te maken van een bende, die naar schattint van de bevolking 500 man sterk was. Bij dit eerste contact werden vijf leden van deze groep gedood. Bij de daarop volgende zuivering van het ziekenhuis vluchtte de bende in alle richtingen. Daarbij vielen nog zes man. Acht verplegers en elf verpleegsters wer den in arrest gesteld. Zoals men weet is deze zaak in behande ling genomen onmiddellijk nadat zij ter kennis kwam van de militaire autoriteiten. Op 29 Maart heeft de territpriaal- tevens troepencommandant in Oost-Java in op dracht van de legercommandant een com missie van onderzoek benoemd. Het onderzoek in deze zaak wordt ten zeerste bemoeilijkt doordat belangrijke ge tuigen uit de bevolking van Peniwen door rondzwervende T.N.I.-troepen zijn geëva cueerd, al dan niet gedwongen. Intussen zijn de vertegenwoordiger van de procureur-generaal te Soerabaja en de substituut-auditeur militair van de krijgs raad K.N.I.L. te Soerabaja na kennisneming van het verhoor van 40 militairen en 12 burgers van oordeel dat niets positiefs is gebleken van enige bezwarende omstandig heid ten nadele van de aan de actie deel genomen hebbende militairen. De commissie in haar geheel is echter van mening dat in het huidig stadium van onderzoek, bemoeilijkt als dit wordt door bovengenoemde omstandigheid, een vol ledige oordeelvorming over de gebeurtenis- op Zaterdag 19 Februari 1949 in en om het ziekenhuis, en ten aanzien van even tuele gevallen van aantasting der eerbaar heid, nog niet mogelijk is. Voorts is komen vast te staan, dat de voortgezette actie op Zondag -20 Februari 1949 niet in de onmid dellijke nabijheid van het kerkgebouw plaats vond, in welk gebouw die morgen overigens geen dienst werd gehouden. Op grond van de thans ter beschikking staan de gegevens is de commissie van oordeel dat tijdens déze voortgezette actie op Zon dagmorgen geen personen zijn gefusilleerd. 1 de lopen de getuigenverklaringen uiteen. Volgens een der militaire getuigen trok op een gegeven ogenblik de heer Santoso dan wel de heer Soetojo een revolver, waar na de sergeant-majoor G. alle zeven man nelijke arrestanten-heeft neergeschoten. G. verklaarde, niet meer te weten welke van de zeven mannelijke arrestanten een revol ver trok, doch in ieder geval, toen één van hen dit deed, heeft hij ze allen met zijn tommy gun neergeschoten. Er is in de verklaringen van de militai ren ook nog sprake van het vinden van een handgranaat in de auto dan wel op een van de mannelijke inzittenden daarvan, doch de verklaringen van de militairen stemmen op dit punt niet overeen. De beide dames verklaarden dat, voor zover zij konden nagaan, .geen der manne lijke passagiers een wapen bij zich had, terwijl zich ook in de auto geen wapens bevonden. De korporaal V. H. verklaarde dat hij zich met de rug naar de arrestanten bevond toen de sergeant-majoor G. vuurde. Hij heeft dus niet kunnen zien of een van hen een verdachte beweging heeft gemaakt. Van het in beslagnemen van een revolver en een handgranaat weet hij niets af. De -sergeant-majoor G. heeft wel een Colt ingeleverd als zijnde op'een der arres tanten bevonden, doch het staat geenszins vast dat dit wapen inderdaad van een van hen afkomstig is. Op grond van de voor hem zeer bezwa rende resultaten van het onderzoek zal G. zich voor de krijgsraad te verantwoorden hebben. Doordat hij bij het verder verloop van de acties ernstig gewond raakte, moest de terechtzitting echter worden uitgesteld. G. is thans nog niet genezen. Publicaties in de Groene De geruchtmakende publicaties in „De Groene Amsterdammer" zijn, naar geble ken is, ontleend aan een brief, welke een kapitein aan verschillende vrienden in Nederland schreef omdat hij met inner lijke conflicten worstelde, ten aanzien waarvan hij raad en steun van deze vrien den nodig had. Een van deze vrienden zond de brief ter publicatie aan „De Groene", buiten voorkennis van de kapitein. Deze toonde zich daarover zeer verontwaardigd daar hij nooit de bedoeling heeft gehad de gegevens te publiceren. Uit het verdere verhoor van de kapitein is gebleken dat deze «vrijwel al zijn gege vens „algemeenheden" zoals hij ze zelf noemt van horen zeggen heeft. Het onderzoek heeft tot dusver geen verder materiaal opgeleverd, het wordt echter voortgezet. Wel is gebleken dat de kapitein in zijn weergave van hetgeen hij in de bewuste brief heeft géschreven, te goeder trouw was. Het onderzoek naar de wijze, waarop op 21 December een huisbewaarder van dr. Soekiman in de omgeving van Djokja karta de dood vond, heeft dusdanig be zwarend materiaal opgeleverd, dat ook in deze zaak de krijgsraad uitspraak zal heb ben te doen. De stand van he,t onderzoek laat niet toe, thans nadere mededelingen te doen. DE „NIEUWE" IS ER! Het geval Santoso Volgens de berichten zouden op 19 De cember 1948 rar. Santoso Wiriodihardjo, de heer Soetojo, de dames N. Soemadi Pradja en Ketajona Partowidigdo en een chauf feur in een gecamoufleerde auto van Djokja naar Solo vertrokken zijn om zich naar het terrein van hun werkzaamheden .te begeven. Vlak bij het vliegveld Magoewo werd de auto door Nederlandse militairen bescho ten. De héér Soetojo, die chauffeurde, stopte Alle inzittenden stapten uit. Kort daarna zouden volgens verklaring van beide, hier- voren genoemde dames, de drie mannelijke passagiers tezamen met vier andere Indo nesiërs (die reeds gearresteerd waren op het ogenblik dat de auto bij de post arri veerde) zonder enige aanleiding zijn dood geschoten door een sergeant-majoor,--die kort na hun aanhouding ter plaatse aan kwam. Het onderzoek heeft het volgende uitge wezen. Er is op de auto geschoten omdat de bestuurder geen gehoor gaf aan het bevel om te stoppen. Nadat de auto tot stilstand was gekomen, bleek de naast de heer Soe tojo zittende "chauffeur gewond te zyn. De korporaal V. H. (die op dat ogenblik de leiding van de groep militairen had) gaf hem snelverband, zijn veldfles, alsmede tabletten. Kort daarop verscheen de sergeant-majoor G., die last gaf de mannelijke arrestanten te fouilleren. Over hetgeen daarna gebeur- De zaak-Djember Het „Parool" beweerde in zijn nummer van .4 April 1949 in het bezit te zijn van een brief van een Indonesiër, die „voorzit ter van het comité voor oorlogsslachtof fers" te Djember zou zijn en als zodanig een groot aantal wreedheden opsomt, wel ke door Nederlandse militairen in Dj em ber en omgeving zouden zijn begaan. Hiertegenover staan de volgende verkla ringen: 1. Van de regent van Dj ember, gedag tekend 23 April 1949, waarin deze zegt dat hem niets bekend is omtrent het be staan van een comité voor oorlogsslacht offers te Dj ember. 2. Van de Wedono van Djember, ge dagtekend 23 April 1949, waarin deze ver klaart, dat op de 10de Februari 1949 door het KNIL een zuiveringsactie werd inge zet tegen de republikeinse mobiele brigade in de kampong Djomerto, Djember. Tijdens deze actie, waar aan beide kan ten werd geschoten, vielen behalve de bendeleden ook enkele slachtoffers onder de dessabevolking hetgeen werd veroor zaakt door verdwaalde kogels. Maatrege len zijn door het KNIL getroffen om de gewonden zowel TNI-leden als dessabe volking naar het ziekenhuis te transpor teren voor een verdere geneeskundige be handeling. Zo ook is mij bekend, aldus de verklaring, dat op de 12 November 1948 in de dessa Soetjopangepok, onderdistrict Ardjasa. door het KNIL alweer een zuive ringsactie werd ingezet, omdat in boven genoemde kampong zich een gewapende bende bevond. Aan beide kanten werd toen geschoten met het gevolg dat behalve de bendeleden enkele dessabewoners ook door verdwaalde kogels zijn getroffen. Eveneens werden in de kampong Pandoe- man Ardjasa enkele malen zuiveringsacties gehouden tegen gewapende benden, waar bij uiteraard ook enkele slachtoffers vielen onder de kampongbevolking, te wijten aan verdwaalde kogels.' De inspecteur van politie le klasse. R. M. Soedirman te Djember, verklaart, dat op de 3e Maart 1949 door het KNIL een zuiveringsactie werd ingezet ir. de Pati'ang, onderdistrict Djember. Volgens verkregen inlichtingen van het volk zou bovenge noemde streek door een rampokbende ondgr leiding van de beruchte recidivist Vanmorgen half negen was de KW 227 binnen Logger maakte een recordtijd Hedenmorgen om kwart over acht werd de eerste „Hollandse Nieuwe" door de Katwijk 227 „Karei Doorman" in IJmuiden aan wal gebracht. De Katwijkse Midden stands-Centrale* had voor een waardige ontvangst gezorgd. De burgervader Mr. W. J. Wolderingh van der Koop feliciteerde eerste de schipper W. v. Leeuwen met het succes en was van mening, dat de reis van de „Karei Doorman" een mooie reclame voor Katwijk was. Het Katwijkse gemeen tebestuur was voorts door twee wethouders en de gemeente-secretaris vertegenwoor digd. Tal van*familieleden van de opvaren den waren eveneens ter verwelkoming aan wezig en ook van de zijde van het IJmui- dense publiek bestond grote belangstelling. Woensdagmorgen om kwart over tien werd aan schot gegaan, 's nachts om één uur ging men halen en om kwart voor vier werd de thuisvaart aangevangen. De 275 mijl naar IJmuiden werden in 28 uur afgelegd. De aanvoer van de „Karei Doorman" bestaat uit 36 kantjes, dat zijn 36.000 „Hol landse Nieuwe". Onmiddellijk na het lossen is men in een lange stoet naar de Katwijkse afslag ge reden. Inmiddels was de Katwijkse dorpsom roeper er om half tien gewapend met een gong op uitgetrokken om de gemeente kond te doen van de heugelijke tijding dat het een Katwijkse logger was die de eerste nieuwe naar de wal had gebracht, Hij ver zocht daarom de vlaggen uit te steken. Omstreeks half elf arriveerde de stoet te Katwijk waar op het erf van de firma Haasnoot aan het Prins Hendrikkanaal werd afgeladen en gekeurd. Men besloot, de Koningin en alle ministers een vaatje haring te sturen. Daarna trok men naar de haringafslag, waar onder grote belangstel ling de vangst werd geveild. De Noord- wijkse firma Thomas Admiraal werd voor 310 gulden eigenaar van de eerste ton: de overige gingen weg voor gemiddeld 320. In paviljoen Nieuw Brittenburg werd de bemanning van de Karei Doorman door het gemeentebestuur1 en de Katwijkse Mid denstands-Centrale gehuldigd. Ook verte genwoordigers van het Comité van Actie voor een Katwijkse zeehaven spraken hier nog enige hartelijke woorden. De KW 73 wordt vanmiddag met 214 kantjes in IJmuiden verwacht. Vanmiddag haring te Scheveningen. Hedenmorgen om half zeven deelde schipper W. F. Rog van de SCH 314 radio grafisch mede, dat zijn schip zich nog 60 mijl van de Scbeveningse haven bevond. Hij verwachtte tussen twee en drie uur vanmiddag te Scheveningen voor de kust te komen en hij zou trachten, ondanks het De KW 227 ..Karei Doormanliep van ochtend met de eerste }3HoUandse nieuwe" de IJmuider haven binnen, ivaar een groot aantal Katwijkenaren ter verwelkoming aanwezig was. De burgemeester van Kat wijk, mr. W. J. Woldringh van der Hoop proeft met schipper W. van Leeuwen (rechts) de eerste „nieuwe". lage water onmiddellijk de haven binnen te lopen. Laatste vangstberichten. Radio-telefonisch uit zee, 20 Mei. Naar onze verslaggever op de jager „Maria Jacoba" KW 73 hedenmorgen meldde, valt uit de laatste vangstberichten op te maken dat 'de tweede „haal", die vannacht om één uur aan boord kwam, over het alge meen niet zulke gunstige resultaten op heeft geleverd als de eerste. De „Maria Jacoba" had hedenmorgen om half negen nog 40 mijl tot de thuishaven af te leggen, en de schipper verwachtte vanmiddag omstreeks één uur in IJmuiden te arriveren. Het woord is aan Robert Louis Stevenson: Geen plicht onderschatten wij zozeer als de plicht, gelukkig te zijn. Conferentie Duitse sectie der Europese Beweging Te Hamburg is de eerste conferentie be gonnen van de Duitse sectie van de Euro pese Beweging van Federalisten. Aan de conferentie, die onder voorzitter schap van de burgemeester van Hamburg, Max Brauer, staat, nemen ongeveer 130 afgevaardigden uit de verschillende West- Duitse staten deel, alsmede vier uit Berlijn, en vele buitenlanders, onder wie professor Brugmans (Nederland). De belangrijkste punten op de agenda vormen het politieke program der beweging en de toekomstige economische structuur van Europa. De conferentie duurt tot 22 Mei. Fins kabinet zal ex-president Ryti vrijlaten Het Finse kabinet heelt heden besloten Risto Ryti, president van Finland in de oorlog, die in 1945 door een speciaal tribu naal tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens zijn houding tijdens de oorlog, in vrijheid te stellen. President Juho Paasikivi die dit mede deelde zei, dat verscheidene dokters had den bevestigd, dat Ryti aan een ongenees lijke kwaal lijdt. Hij heeft de meeste tijd doorgebracht in het gevangenisziekenhuis. Zijn vrijlating is sedert December perio diek besproken door de president en de verschillende partijen en parlementaire fracties. De communisten hebben zich. steeds tegen vrijlating van Ryti verzet, daar dit naar hun mening de Sovjet-Unie zou irriteren. Krachtens het wapenstil standsverdrag van September 1944 nam Finland op zich de oorlogsleiders, die ver antwoordelijk waren voor de oorlogsver klaring aan de Sovjet-Unie in 1941 en voor het niet sluiten door Finland van een wapenstilstand in het begin van 1944, te berechten. BATAVIA, 19 Mei (Aneta). Van offi ciële zijde wor<;lt gemeld: De op 7 Mei ge sloten overeenkomst heeft in sommige delen van Java reacties onder de bevolking gewekt. Ook een zekere toeneming van terreursactiviteit wordt in verband ge bracht met de onderhandelingen. Een aan val op Modjokerto is blijkens aangetroffen gegevens waarschijnlijk een onderdeel van een plan van verzetsgroepen om de thans gezonde ontwikkeling te verstoren, zowel in het voormalige republikeinse als in het federale gebied. De overeenkomst heeft een duidelijke terugslag te Djokja, waar een gespannen sfeer heerst. Het aantal infiltra ties in de stadineemt toe met als gevolg nachtelijke schietpartijen en terreur, waar van in het bijzonder de Chinese gemeen schap het slachtoffer wordt. Nochtans is de toestand in de stad niet verontrustend, Ook in Solo valt enige onbehaaglijkheid te mer ken. In de stad gaat de veiligheid /.zeer langzaam vooruit. De voedseltoestand is algemeen gunstig. In dit gebied is echter de gestadige ontwikkeling op economisch ter rein zich Voortzetten. De bestuursvoering kon in verschillende gebieden, in het bij zonder in Zuid-Sumatra, worden geïnten siveerd. Onbevredigend is de toestand in Minankabau. Tussen Padangpandjang en fort van de Capelle, waar communistisch georiënteerde benden de bevolking verhinderen de pasai's te bezoeken en op grote schaal voedsel roofden, namen Nederlandse troepen krachtige maatregelen. Het grensgebied van Sumatra Timoer en Tapatioeli met Atjeh is de bende-activiteit verhoogd ten gevolge van infiltraties uit Atjeh. Wegverkeer naar Berlijn door Russen vrijgegeven Het Sovjet-Russische militaire bestuur van Berlijn heeft Donderdag bepaald, dat het verkeer naar Berlijn moet worden ge leid over Oebisfelde. dat 25 kilometer ten genaamd Pak Rohami alias Bakri onveilig worden gemaakt. Het volk in die omstreken voelde zich niet meer veilig en durfde zijn dagelijkse werkzaamheden niet te verrichten, omdat bekend was dat Rohami voornoemd reeds vele dessagenoten had vermoord en van hun goederen had beroofd. Pak Rohami is reeds lang door de politie gezocht om dat hij vele misdaden heeft gepleegd. Rohami is steeds gesignaleerd met een clandestien vuistvuurwapen bij zich. Toen de derde Maart 1949 het bericht kwam dat Róhami door het KNUL tijdens een zuiveringsactie was neergelegd omdat hij zich verzet had, konden vele dessabe woners het nog niet geloven. Door het KNIL werd het lijk vervoerd naar Patrang en aldaar tentoongesteld met de bedoeling om de bevolking te laten zien dat de beruchte rampokleider Rohami werkelijk dood was. De dood van Pak Rohami heeft het volk in deze omstreken zeer opgelucht. De Wedono van Woeloehan (residentie Djember) verklaarde: De militaire infor matie, als zouden er in het district Woe- loeban tijdens de tweede militaire actie een of meer huizen of objecten door de militairen in brand zijn gestoken of op andere wijze vernield zijn, is onjuist, mijns inziens moet deze informatie berusten op valse gronden, daar van bestuurszijde ook in het geheel geen rapporten daarover door mij zijn ontvangen. De Wedono van Poeger (residentie Djember), vier assïstent-wedono's en 29 potinggi's uit het district Poeger ver klaarden: „In het district Poeger zijn van Januari tot en met heden 23 April 1949 geen huizen of gebouwen door militairen van het KNIL als repré- saillemaatregel verbrand. "Wel zijn er hui zen en gebouwen verbrand door het repu blikeinse leger (terroristen en ordever stoorders)." Tot zover hetgeen thans kan worden gepubliceerd. Omtrent verschillende an dere gevallen is het onderzoek nog niet ver genoeg gevorderd om daarover reeds mededelingen te doen. aldus besluit dit voorlopige rapport uit Batavia. werkgelegenheid ontoereikend. Bij voort- Noorden van Helmstedt is gelegen. De te gezet optreden tegen strijdgroepen in Ban- joem&s trof een Nederlandse patrouille van 25 man een TNI-groep van 100 man aan, 60 leden van deze groep werden bij. het ge vecht, dat ontstond, gedood. Een grote hoeveelheid wapens viel in Nederlandse handen. Een Nederlands militair sneu velde. In de tot dusverre rustige gebieden van Pati, Blora en Poerwodadi voelt men een zeer beperkte activiteit van benden. Uit een gevonden document bleek, dat op last van de TNI-kolonel Soebroto de beruchte luite nant-kolonel van de rebellen der PKI, Soediarto, en majoor Maladï gerehabili teerd en aangesteld werden tot güerilla- leiders in deze gebieden. Tijdens de op stand van de communist Moeso was Soe diarto commandant van de communistische brigade. In de gunstige ontwikkeling van de toestand gedurende de laatste weken traden gedurende verslagperiode remmen de factoren op in Oost-Java. Botsingen tus sen communistische en andere strijdgroe pen houden aan. Een gunstig teken is in middels. dat het aantal aanmeldingenbij de Nederlandse autoriteiten blijft stijgen. De benden in het Malangse en Pasoeroenase zijn zeer actief. Nederlandse troepen spoor den een aantal voedselopslagplaatsen van de guerillas op. Het voedsel werd onder de bevolking verdeeld. In een kampong ten Noord-Oosten van Tjepoe werd een Neder landse patrouille bij het doorzoeken van de kampong naar een aldaar schuilende bende door dumdumvuur van automatische wapens beschoten. Twee Nederlandse mili tairen sneuvelden. De bende werd vernie tigd, waarbij vier TNI-officieren werden gedood. Het efconomische herstel in het Bantamse gaat gestadig voort. Verschillende onder nemingen zijn reeds bezig met het schoon maken van de tuinen. De coprahandel be draagt in Bantam per maand volgens schat ting een opbrengst van een millioen gulden voor de bevolking. In de omgeving van Ta- sikmalaja werden aan benden gevoelige verliezen toegebracht. Wgderom kwamen berichten binnen van botsingen tussen groe pen van de TNI en benden van de Daroel- Islam. Tn de afgelopen veertien dagen heb ben zich hier 200 TNI-officieren gemeld. In belangrijke delen van Sumatra blijft de vervoeren goederen moeten gedekt zijn door de normale interzonale documenten. Aan de Duitse politie .werd opgedragen voor de uitvoering van deze opdracht zorg te dragen. Men meent, dat hierdoor een einde is gekomen aan het ophouden van voor Berlijn bestemde vrachtauto's. De Duitse politie begon direct na het afkomen van de Sovjet-Russische .order de 150 vrachtwagens die te Helmstedt wacht ten in groepen van tien op te stellen, waarna de voertuigen moesten doorrijden naar Oebisfelde, waar zich thans het voor naamste Sovjet-Russische controlepunt bevindt voor het interzonale wegverkeer. In de nieuwe Russische order wordt het volgénde bepaald: 1. Alle geallieerde voertuigen mogen van de grote autoverkeersweg gebruik maken, zonder daarin belemmerd te worden. 2. Allé Duitse vrachtauto's, die voor doorvoer bestemde goederen vervoeren, alle particuliere auto's, die niet voor goe derenvervoer worden gebruikt en alle bus sen mogen passeren, indien zij in het bezit zijn van de normale interzonale docu menten. Terwijl de vrachtauto's te Helmstedt werden tegengehouden, zijn enkele, uit West-Duitsland afkomstige vrachtwagens, er in geslaagd Berlijn van andere aan de zónegrens gelegen punten uit waaronder ook Oebisfelde te bereiken. Een automohilist kreeg op de Stadhou derskade te Amsterdam een niesbui, waar door hij even de macht over het stuur verloor en een 46-jarige wielrijder aanreed. Deze werd ernstig gewond en is in een ziekenhuis overleden. Tan Malakka gedood Een redacteur van ..Trompet Masjarakat" heeft te Soèrabaja van personen uit 51a- dioen vernomen, dat Tan Malakka zou zijn neergeschoten door kolonel Soengkono en majoor Sabaroeddin van de T.N.I. Laatst genoemde zou eerst aan de zijde van Tan Malakka hebben gestaan. Volgens de „Sinpo" te Batavia, die dit bericht heeft overgenomen, kon dit bericht nog niet bevestigd worden. DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: (opge maakt te 10 uur) Af en toe matige, overigens zwakke wind tussen Noord en West. In de vroege ochtend hier en daar mist. Morgen overdag en op de meeste plaatsen vrij zonnig weer. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 21 Met: Zon op 4.33 uur. onder 20.35 uur Maan op 2.42 uur. onder 13-32 uur Hoogwatertijden: Vrijdag 20 Mei: 9.57—22.35 uur. Zaterdag 21 Mei: 11.07—23.40 uur Laagwatertijden: Vrijdag 20 Mei: 5.09—17.46 uur. Zaterdag 21 Mei: 6.15—19.00 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1