Haarlems Dagblad Beleid Berlijn opnieuw geïsoleerd thans door staking van spoormannen Geschenken voor Koninklijk Paar bij koperen huwelijksfeest j 63e Jaargang No. 19249 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soenaaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Zaterdag 21 Mei 1949j Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4.25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt Tlaaclcmstijc Courant C&uxo DirecteurenP. W. Peereboom en Ph. A. Mees ZAL EEN ZEKERE koersverandering op treden in ons Indonesische beleid? De aanvaarding van het accoord Van Royen- Mohammed Rum, het daarop gevolgde af treden van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. L. J. M. Beel, en de benoe ming van de secretaris-generaal van het departement van Buitenlandse Zaken, de heer A. H. J. Lovinjv, tot zijn opvolger, zijn gebeurtenissen die dat op zichzelf nog niet aanduiden. Volgens de N.R.C. is dr. Van Royen zeer ingenomen met de benoeming ,van de heer Lovink, omdat die ten aanzien van de oplossing van de Indonesische kwes tie dezelfde mening heeft als hij. Dat dit bij de benoeming overwogen zal 'zijn kan men zich in de huidige omstandigheden voorstel len. In het algemeen valt op te merken, dat het zijn voordeel kan hebben dat nu twee Nederlanders op leidende posten in de In donesische kwestie staan die geen partij politieke figuren zijn en dus ook niet bij voorbaat zekere oppositie verwekken. Men zou zelfs, met liet nodige optimisme, uit de wijze waarop de overeenstemming tussen dr. Van Royen en Mohammed Rum ont vangen is en uit de bënoeming-Lovink kun nen afleiden dat een streven ontstaat om de Indonesische kwestie te behandelen op een niveau boven partijpolitiek. Meer dan eens is op deze plaats geschre ven over ons gebrek aan ervaring in inter nationale zaken, nadat wij zolang in neu trale afzondering hadden geleefd en boven dien nog de extra-afzondering van een be zettingstijd hadden ondergaan. Plotseling werden wij daarna voor een Indonesische crisis gezet, die zoals steeds duidelijker werd, niet apart gezien kon.worden van het „ontwaken van Azië" en die feitelijk deel bleek uit te maken van een koloniale crisis in de wereld. Zelf hadden wij, in dit land, grote moeite om de problemen op te lossen en onze houding in de na-oorlogse wereld te vinden. De Indonesische crisis kwam daar bovenop en compliceerde alles nog meer. Deze omstandigheden hebben het voor een groot aantal mensen zo moeilijk gemaakt de internationale bemoeiingen met Indonesië te slikken. De ex-luitenant-gouyerneur-generaal dr. H. J. van Mook spreekt omtrent deze din gen duidelijke taal in een artikel in de N.R.C. Hij zegt dat onwennigheid in het gezelschap der volken óf tot overgevoelig heid leidt ten aanzien van wat men als buitenlandse inmenging beschouwt, óf tot een zekere verbluftheid, die ons tegenover zulk een inmenging verzwakt en van onze zelfbewustheid berooft. „De organisatie dei- volken is nog verre van volmaakt en haar organen zijn nog geenszins de onpartijdige en deskundige rechters tussen de naties. Zij is nog in haar eerste groei èn ieder natio naal beleid, dat met inachtneming van de werèldverhouclingen de democratische ont wikkeling bevordert, bevordert tevens die groei op cle best mogelijke wijze, ook al wijkt het af van cle besluiten van Lake Success." Wij zijn tot dusverre niet in zulke politiek geslaagd, zegt dr. Van Mook, en ons beleid' heeft liet karakter gekregen van opeenvolgende concessies: aan de repu bliek, aan de koloniale reactie, aan de Veiligheidsraad. Wanneer wij er toch ko men zal het zijn doordat wij met horten en stoten de feiten leren herkennen en doordat ook onze Indonesische en buitenlandse vrienden door schade en scharlde wijzer worden. Deze korte passage hiterend uit het jong ste artikel in cle reeks, die dr. Van Mook sinds enige maanden ih Parool en N.R.C. publiceert, geloof ik dat het goed is er nog eens de nadruk op te leggen, dat men de kwestie niet voortdurend als een dispuut moet zien met de steeds weer gestelde vraag, wie op bepaalde ogenblikken gelijk heeft. Het is nodig de omstandigheden te zien zoals zij zijn, ook in internationale zin, om daar een brede blik op te hebben en te begrijpen dat men zijn beleid moet voeren gegeven bepaalde internationale verhou- ringen. Het beleid der moeizaam-afgedwon- gen concessies is niet de tactiek die weder zijds vertrouwen schept. Hetgeen wij moe ten bereiken is iedex-een bekend: het kan zich alleen gronden op de toezeggingen in de Koninklijke "rede van 7 December 1942 en het moet betekenen een samenwerking die gegx-ond zal zijn op wederzijds ver trouwen. Als in de afgelopen jaren van Indonesi sche zowel als van onze zijde, en van de kant der internationale organen die zich met cle kwestie bemoeien, beleidsfouten zijn begaan behoeft ons dat in het licht der Historie waarlijk niet te verwonderen. Te minder omdat de tijdsomstandigheden bij deze crisis vlak na een wereldoorlog, die alles overhoop geworpen had en de gedachten en gevoelens der mensen ge schokt zich buitengewoon slecht eigen den voor de oplossing vaxx een zo uitermate moeilijk vraagstuk: een volk dat zijn vrij- heid en zelfbestuur begeert en daardoor in een toestand van geestelijke revolutie geraakt, dit te helpen bereiken in'een Unie met hen, clie vroeger zijn koloniale heer sers zijn geweest en met wie het toch in vrije, vertrouwende samenwerking zal moeten treden. Als de heren Lovink en Van Royen de menselijke factoren met psychologisch in zicht in de verhoudingen blijken te be heersen zal hun optreden in Indonesië tot een belangrijke verbetering kunnen leiden. De invloed van cle Sultan van Djokja op een werkelijk staken der vijandelijkheden wordt kennelijk groot geacht; men kan dat met de grootste belangstelling afwachten. R. P. Negen West-Duitse staten keurden grondwet goed De West-Duitse Constitutie is thans door de vereiste twee derde meerderheid van de elf West-Duitse staten geratificeerd. De ratificatie door de parlementen van Noord- Rijnland Westfalen Neöer-Saksen, Slees- wijk Holstein (Britse zóne) en Hessen en Bremen in de Amerikaanse zóne heeft het aantal staten, die hun steun aan de grond wet geven, op negen gebracht. Slechts één staat, Beieren, verwierp de constitutie. Zondag zal de staat Zuïd-Württemberg (Franse zóne) als laatste staat over de grondwet stemmen. HULPZENDER IN TWENTE Ten behoeve van de radio-lxxisteraars in het Oosten des iands heeft P.T.T. tussen Hengelo en Enschedé een hulpzender ge bouwd, waarmee de progx-amma's van Hil versum II heruitgezonden zullen worden. Te middernacht legden 15.000 Duitsers het werk neer BERLIJN 21 MEI (United Press). Vijftienduizend West-Berlijnse spoorweg mannen zijn klokslag middernacht in sta king gegaan. De staking dreigt alle spoor- verbindixigen met Berlijn, zowel uit West- Duitsland als" uit de Russische zone, te ver breken. De „Hochbahn" in Berlijn zelf werd het eerst getroffen toen te middernacht alle personeel de treinen en de posten op de stations en langs de lijn verliet. Verschil lende rangeerterreinen en stations werden dadelijk door Russische soldaten en door spoorwegpolitie uit de Russische zóne be zet. Er deed zich in het eerste stadium van de staking maar één incident voox^ toen stakingbrekers .uit de Russische sector, ge wapend met knuppels, op een station trachtten de stakers tot hervatting van de werkzaamheden te bewegen. Het kwam slechts tot een kort handgemeen, waarbij geen gewonden vielen. De staking is gericht tegen de in de Rus sische zóne gevestigde directie van de Duit se spoorwegen. De stakers eisen betaling in Westmarken in plaats van Oostmarkenj om dat Westmarken vier maal zoveel waard zijn. De onder Russische controle staande zender van radio Berlijn uitte dadelijk de beschuldiging dat de staking bëoogt invloed uit te oefenen op de conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken der grote vier over Duitsland, die Maandag in Parijs be gint. Alle naar Berlijn leidende spoorwegen en ook de „Hochbahn" worden beheerd door het onder Russische controle staande directoraat van de Reichsbahn. Ernst Scharnowsky, de voorzitter van de vakbond van de stakende spoormannen, deelde kort na middernacht aan United Press mede, dat in de loop van de dag een vergadering zal worden belegd om te be slissen over de vraag of de stakers het bin nenkomen in Berlijn van intex-zonale trei nen uit West-Duitsland mogelijk zullen maken. „Ik neem aan dat de spoormannen daarvoor een uitzondering zullen maken", zei hij. Op het hoofdbureau van de vakbond werd echter medegedeeld dat ten ge volge van de staking een eiixd zal ko men aan al het spoorverkeer tussen West-Duitsland en Berlijn. „Onze man nen kunnen niet uitmaken of de goe derentreinen die Berlijn naderen uit West-Duitsland dan wel uit de Russi sche zone komen," deelde een woord voerder van de vakbond mede. In geheel Berlijn kwam prompt te mid dernacht een einde aan al de werkzaam heden op de goederen-emplacementen. Ma chinisten en stokers verlieten hun locomo tieven, de seinposten werden verlaten en op het grote rangeerterrein in Grünewald werd het plotseling aardedonker toen alle lichten werden gedoofd. Vief Russische of ficieren en twintig a dertig met lantaarns uitgeruste manscliappen vaxx de Duitse Ook Kanton, residentie der Chinese nationalisten, bedreigd In een toestand van toenemende span ning en onbeschrijfelijke verwarring na dert de strijd om Sjanghai thans zijn hoogtepxint. Volgens het laatste officiële communiqué bevonden de twee spitsen van de communistische legers die op Woe- soeng, de toegangspoort naar de haven van Sjanghai gericht zijn, zic'x op niet meer dan acht kilometer van elkander. Nationalistische keurtroepen hebben vele communistische aanvalsgolven op Woesoeng afgeslagen. Door de communisten geleide legers zijn diep in het Zuiden doorgedrongen in de richting van Kanton, de nood-residentie van de nationalisten. De wetgevende Joean, welke thans te Kanton gevestigd is, heeft het kabinet ver zocht bemiddeling van de UNO in te roe pen. De Joean heeft verder de Sovjet-Unie beschxxldigd van schending van het Chi nees-Sovjet-Russisch vriendschapsverdrag door hulpverlening aan de Chinese com- mxxnisten. Volgens generaal Tang Wen Yi, nationa listisch woordvoerder in Kanton, hebben de communisten twee millioen man ge oefende troepen en twee millioen recruten aan'de verschillende fronten ingezet. Volgens de communistische radio van Peiping zijn in minder dan een maand tijds in totaal 52 schepen van de nationa^ listische vloot naar de communisten ge deserteerd. politie uit de Russisohe zóne betrokken daarop onmiddellijk de wacht op het em placement en controleerden meteen of ook sabotage was gepleegd. Het is Russische soldaten niet verboden, de Westelijke sectoren van Berlijn te. betre den en daarom stonden zij dan ook vol komen in hun recht toen zij de wacht op verschillende punten van de spoorlijnen betrokken. Op het Lehrter Bahnhof, juist op de 'grens van de Russische en de Britse sector, moest de politie tussenbeide komen toen woeden de Duitse passagiers Duitse spoorwegpolitie wilden aanvallen. Een van de door zeker 200 aanvallers bedreigde mannen van de spoorwegpolitie werd zo in het nauw ge dreven, dat hij zijn revolver trok en dreig de te schieten. Een groepje West-Bexdijnse politiemannen herstelde echter in een om mezien de orde. (United Press.) Haring voor de Koningin Gezelschap Katwijkers naar paleis Soestdijk Vrijdagmiddag heeft een gezelschap Katwijkers de eerste haring aangeboden aan de Koningin. Het gezelschap bestond uit de loco-burgemeester van Katwijk, de heer H. P. Bloot, het dagelijks bes,tuur van de Stichtings-commissie Zeehaven, de voorzitter van de rederij vereniging „D< Vuurbaak" de heer D. Taat, de reder- schipper van de KW 227, „Karei Door man", het eerst aangekomen schip, de heer W. van Leeuwen, twee dames in Kat wij ks costuum en het dagelijks bestuur van de Katwijkse Middenstandscentrale. De Koninginneharing was verpakt tonnetjes met rood-wit-blauwe linten en was gekeurd door de hoofdkeurmeester uit Vlaardingen. Het gezelschap was naar Soestdijk ge komen in versierde auto's. Men heeft niet nagelaten ook aan de Koixingin uiteen te zetten hoezeer Katwijk verlangt naar een zeehaven. Het gezelschap verbleef geruime tjjd in het paleis. Een hevige regenval veroorzaakte in de stad Arlington in Texas een overstroming va?i de Trinity Rivier. Meer dan 4000 mensen werden uit hun woningen verdreven. Een luchtfoto van de geteisterde stad. „Bezettingstroepen weg uit Oostenrijk" De Oostenrijkse minister van buiten- landse zaken Karl Gruber, zeide gisteren in een rede voor het vierde na-oorlogse congres van de Oostenrijkse volkspartij, dat, als de vier bezettingsmogendheden het oneens blijven over een vredesverdrag, gevraagd moest worden of zij hun troepen terug willen trekken. Als zij dat zouden weigeren, dan behoren zij „voor de UNO beschuldigd te worden van militaire ag- gx-essie". Gruber zeide dat „Oostenrijk het moede is dat één mogendheid voortdurend het Oostenrijkse staatsverdrag blokkeert". Hij noemde de naam van deze mogendheid echter niet. Als de vier mogendheden niet tot over eenstemming komen, achtte Gruber het verder nodig dat zo snel mogelijk een Oostenrijks bondsleger moet worden ge vormd „in staat om onze grenzen te ver dedigen en te beschermen". Gruber liet in zijn rede doorschemeren dat hij zijn plan besproken had met af gevaardigden van de Westelijke mogend heden in Parijs. „Wij hebben alleen in een staatsverdrag toegestemd omdat wij dach ten dat dit de enige manier was om onze souvereïniteit terug te krijgen. Nu de grote mogendheden blijkbaar het niet eexxs kun nen worden over dat verdrag, is deze op vatting waardeloos geworden", zo zeide Gruber, die. suggereerde dat inplaats van een verdrag een „terugtrekken van de be zettingstroepen" liet Oostenrijkse probleem kan oplossen. Een woordvoerder van de volkspartij verklaarde later dat het congres kanselier Figl zal verzoeken „Grubers voorstellen volledig te aanvaarden". (U.P.). Vijftien hectare bos op de Veluwe afgebrand Vrijdagmiddag is een bosbrand uitgebro ken bij Harderwijk, ten Zuiden van de spoorlijn naar Nunspeet. De Veluwse bos- bra'ndweer wist na drie uren ingespannen werken het vuur te blussen. Vijftien hec tare dennenbos, deel uitmakende van het Hendriksbos, was toen echter in vlammen opgegaan. PROTEST TEGEN SCHIETOEFENINGEN De drie Westelijke mogendheden hebben schriftelijk geprotesteerd bij de Sovjet vertegenwoordiger bij het Berlijnse lucht- veiligheidscentx-um, nadat deze had aan gezegd, dat in de luchtcorridor naar Ham burg door Russische vliegtuigen schiet oefeningen zouden worden gehouden. Het woord is aan André Maurois: Het moeilijke in een redetwist is niet, zijn mening te verdedigen, maar haar te kennen. Besprekingen over de Balkan te New York Londen en Washington weige ren Russisch aanbod LAKE SUCCESS, 21 Mei (Reuter). Volgens waarnemers te Lake Success wor den in de nabije toekomst te New York verdere informele besprekingen verwacht tussen de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten over de Balkan. Men grondt deze verwachting op de verklaring van de drie regeringen over de bespre kingen, die tijdens de jongste algemene vergadering van de UNO met Gromyko zijn gevoerd. Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten antwoordden gisteren officieel op een Sovjet-Russisch voorstel'voor besprekingen ter beëindiging van de Griekse burger oorlog met te verklaren, dat zij dergelijke besprekingen niet wilden beginixen achter Athene om. Men neemt aan, dat de Sovjet- Unie het initiatief zal nemen tot voortzet ting van de besprekingen. Er zijn de laatste tijd geen tekenen ge weest van geneigdheid bij de Sovjet-Unie om krachtige steun te verlenen aan de „democratische regering van de Griekse* bergen". Men acht het waarschijnlijk, dat de Rus sische regering eexi voorstel zal doen voor een nieuwe vorm van „verzoeningscommis sie", die het werk van Evatt, Lie en de ver tegenwoordigers vaxx Turkije en België zou moeten voordzetten. Dit zou, denkt men, voldoen aan de eis van Groot-Brittannië en Amerika, dat verdere besprekingen gevoerd worden in het kader van de UNO. Aartsbisschop van Griekenland overleden Aartsbisschop Damaskinos van Grieken land is gisteren in de leeftijd van 57 jaar in zijn nabij Athene gelegen huis over leden. Aartsbisschop Damaskinos was regent van Griekenland van.de bevrijding tot de terugkeer van Koning George. Vijfduizend politieke emigranten uit alle Oost-Europese Statendie in het kamp voor verplaatste personen Zuffenhausen bij Stuttgart verblijven, hielden een anti-commu nistische demonstratie. De demonstratie werd gevolgd door een gezamenlijke open lucht-godsdienstoefening van Protestante n, Hoorns-Katholieken, Grieks-Kathojieken en Grieks-Orthodoxen. De geestelijken der verschillende kerken tijdens de godsdienstoefening. Parkaanleg Huis ten Bosch en antiek gebruiksservies Op 7 Juli Zeil het Koninklijk Echtpaar zijri koperen huwelijksfeest vieren. Over de plannen, om ter gelegenheid hiervan een geschenk aan te bieden, waaraaxx iedere Nederlander kan bijdx*agen, heeft de voor zitter van het uitvoerend comité, mr. W. A. J. Visser, bxxrgemeester van Den Haag, enige mededelingen gedaan. De ontworpen plannen omvatten zowel de feestviering op 7 Juli als de aanbieding van een geschenk. Het uivoerend comité besloot ten aan zien van dit laatste punt aansluiting te zoeken aan een door de regering ge koesterd voornemen het totaal verouderdé Huis ten Bosch te restaureren en zoveel mogelijk in de oude luister te herstellen. Ook de omgeving van het gebouw ver keert echter in een verwaarloosde staat, zodat een nieuwe parkaanleg noodzakelijk zal zijn. Deze parkaanleg zou een waardig ge schenk van het Nederlandse volk aan zijn Vorstin kunnen vormen. Teneinde tegemoet te komen aan de wens van velen het tevens mogelijk te ma ken ook in de huiselijkë kring van het Koninklijk Paar een bescheiden aandenken te brengen, werd besloten tot aankoop van een gebxruiksservies. Als voorwaarde voor de uilvoering van dit plan is uitdrukkelijk bepaald, dat iedere Nederlander in staat moet zijn daaraan bij te dragen. Er Wordt prijs op gesteld, dat geen of fers worden gebracht, doch slechts een geringe bijdrage wordt geschonken, welke niemand zal kunnen bezwaren. Er worden dus slechts „vele kleintjes" gevraagd. De parkaanleg zal met adviezen van Prixxses Wilhelmina onder toezicht van prof. Bijlhouwer uit Wagenïngen worden ontworpen. Het plan voor dit park zal op 8 Juli door mr. Visser op Huis ten Bosch in de vorm van tekeningen of een maquette worden aangeboden. Défilé in Soestdijk. Voor 9 Juli organiseert de burgemeester van Baarru jhr. Van Beeck Calkoen te Soestdijk een ochtend-défilé van „georga niseerd Nederland", dat uit ongeveer 1500 personen zal bestaan. In de namiddag zullen 1500 vertegen woordigers en vertegenwoordigsters van de Nederlandse jeugd defileren. Deelne- mei's aan beide défilés zullen na afloop daarvan de gasten van de-Koningin en de Prins zijn'in de tuinen van paleis Soestdijk. Op 9 Juli zal een tweede deel van het nationale geschenk, de aanvulling van een J antiek tafelservies, dat bij de Koninklijke familie in gebruik is, door het xiitvoex*end comité worden aangeboden. Op het ogenblik wordt onderhandeld Koningin en Prins ontvingen Thomas Dewey en echtgenote met vertegenwoordigers van de garderegi menten grenadiers en jagers om in die kring bestaande plannen voor de aanbie ding van een geschenk met die van het comité te coördineren. De Koninklijke Mariixe zal het glaswex*k voor het koninklijk jacht „Pfet Hein" aanbieden. Dit schip is bij de marine in beheer. Hoewel de bijdragen voor de koperen bruiloftsgeschenken bijeen zullen vloeien, zal steeds een deel van de parkaanleg door één provincie worden aangeboden. Tot dit park zal een tennisbaan behoren. Voorts wordt overwogen of een zwembad kan worden ingericht. Behalve bij de giro zijn ook bij vier grote bankinstellingen x-ekenïngèn geopend waarop men bijdragen kan storten of over maken. Het comité heeft het gebruik van collectebussen voor deze inzameling niet gepast geacht. Gedrukte formulieren, waarop men bijdragen door het opplakken van postzegels kan inzenden, zullen wor den verspreid. Voorzitter van het provinciaal comité voor Noordholland is M. C. van Hall, de Ruyterkade 139, Amsterdam. Londense politieman werd pyromaan Een Londense politieagent Clifford Weal- lans heeft bekend in de week van 29 April tot 5 Mei 11 branden te hebben gesticht. De bekentenissen van Weallans hebben een einde gemaakt aan het onderzoek van Scot land Yard naar de reeks branden, die de Stralfordwijk (bij Londen) heeft geteis terd en waarbij voor ongeveer 70.000 pond sterling schade is aangericht. Weallans, die aan een zenuwziekte lijdt, stichtte de branden tijdens zijn nacht- X'onden. Franse minister van Financiën heeft plan voor export-campagne Franse minister van Financiën Maurice Petsthe heeft Vx-ijdag aan de commissie voor financiëix van de Nationale Vergadering vérstrekkende maatregelen tot verlichting van de ondememingsbelas- tingen voorgelegd.' die ten doel hebben de Franse export te bevoi*deren. Deze maat regelen zijn een onderdeel van een plan, waarmee de Franse minister van Financiën hoopt het tekort te kunnen dekken op de Franse begroting, dat voor het eerste kwar taal 83,1 milliai'd francs bedraagt. Volgens het plan-Petsche zal voor alle exportgoederen vrijstelling van productie belastingen worden gegeven. Het volgende jaar zal aan zakenlieden en firma's pro gressief verlichting van inkomstenbelas ting en vennootschapsbelasting worden ver leend, naar gelang hun export dit jaar gro ter is geweest dan, die van het vorige jaar. Het plan voorziét ook in een herbereke- ning van de exportprijzen voor het geval, dat de dollar-franckoers zou worden ge- T i o tj-i u ui. j ü- vvijzigd. Verder wordt voorgesteld belas- In het paleis Soestdijk hebben deKo- tingverlichting te verlenen voor industriële nxngxn en Prins Bernhard Vrijdagmiddag bedrijven, die voor het buitenland werken Thomas Pewey, gouverneur van de staat Tenslotte stelt Pétsche nog voor om meer New York, en zijn echtgenote ontvangen. geid en grotere bevoegdheden toe te staan Het bezoek duurde ongeveer een uur. De aan het Centre National du Commerce Koningin, de Prins en de Amerikaanse Extérieur, het lichaam, dat inlichtingen gasten gebruikten de thee op het terras verzamelt en verspreidt op het gebied van i achter het paleis. de buitenlandse handel. Amerikanen zijn optimistisch over Indonesische kweste Plan-Cochran van de baan De berichten uit Batavia betreffende de gunstige atmosfeer, waarin de Nederlands- Republikeinse commissies werken aan de voorbereiding voor de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja, wor den in Amerikaanse regeringskringen als zeer bemoedigend beschouwd, aldus meldt Aneta's diplomatieke correspondent uit Washington. De verklaringen van Roem en Van Royen hebben in deze kringen grote voldoening gewekt en worden hier be schouwd als een overeenkomst, die tot stand is gebracht door verti*ouwen aan beide zijden. Amerikaanse autoriteiten gaven uiting aan hun vertrouwen, dat de huidige over eenkomst zou kunnen leiden tot een sterke Nederlands-Indonesische Unie. gebaseerd op vrijwillige samenwerking, welke volgens deze autoriteiten meer dan ooit dient te worden gerealiseerd als dringende nood zaak voor de toekomstige ontwikkeling, zowel van Nederland als van Indonesië. Naar aanleiding van de recente uitlatingen in de Republikeinse pers, die de verkla ringen van Roem en Van Royen beschou wen als „een begin van verwezenlijking van het plan-Cochran", verklaarde men aan Aneta's correspondent, dat van Ame rikaanse zijde geen enkele neiging bestaat om het plan-Cochran te doen herleven als leiddraad voor de toekomstige onderhan delingen. Integendeel. Amerikaanse rege ringskringen zijn van mening, dat de be ginselen en de programma's voor het hou den van verkiezingen, de vorming van staatkundige eenheden, het ontwerpen van een constitutie en een Uniestatuut bij voox*- keur dienen te worden uitgewerkt door Nederlanders, Republikeinen en Federalis ten, in gezamenlijk overleg en dat de UNO- commissie voor Indonesië zich hierbij zo veel mogelijk op de achtergrond dient te houden. Dit sluit natuurlijk geenszins de moge lijkheid uit, dat de UNCI in sommige pha- sen van de onderhandelingen gedwongen zou kunnen worden zijn eigen suggesties naar voren te brengen, teneinde op som mige punten, waarover geen overeenstem ming kan wox*den bereikt, tot oplossing te komen. In dat geval zou het plan- Cochran, evenals overigens elk ander voor- stel, van nut kunnen zijn. Afgezieix echter van deze mogelijkheid verwacht niemand in Washington, dat de oude voorstellen van Cochran opnieuw een element zullen v armen van de Neder landse-Republikeinse besprekingen. Noord-Atlantisch Verdrag Wetsontwerp inzake goedkeuring ingediend Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwex-p tot goedkeuring van het Noord-Atlantisch verdrag. In de Memorie van Toeliching verklaart de regering: Op 4 April is te Washington het Nooi*d- Atlantisch Verdrag door de ministers van Buitenlandse Zaken van België, Canada, Denemarken. Frankrijk, Groot Brittannië, ftalië. Luxemburg, Nederland Noorwegen, Portugal, de Verenigde Staten en IJsland ondertekend. In de overtuiging dat dit ver drag voor Nederland van het hoogste be lang is, heeft de regering voortdurend met kracht medegewerkt aan de totstandkoming daarvan. Zij verheugt zich er over, dat met de sluiting van het Noord-Atlantisch ver drag een nieuwe mijlpaal is bereikt in de samenwerking tussen volken met een ge meenschappelijke beschaving. Deze samen werking is bedoeld als een versterking van de Verenigde Volken, binnen welker gro tere kring de kleinere der Noord-Atlanti sche mogendheden zich heeft aaneengeslo ten ter gemeenschappelijke afweer van een mogelijke aanval. Het Noord-Atlantisch verdrag is derhalve zuiver defensief van karakter, het beoogt een versterking te zijn van de Verenigde Volken met welker, doel einden en beginselen het geheel in overeen stemming is. Het gewicht dat de regering aan het ver drag toekent, moge blijken uit de woorden welke minister Stikker heeft gesproken ter gelegenheid van de ondertekening. De re gering spreekt het vertrouwen uit. dat de Staten-Generaal haar gevoelen zullen delen en hun goedkeuring aan dit verdrag zullen hechten. Levenslang Vrijdag heeft het Bijzondere Gerechtshof uitspraak gedaan in cle zaak tegen de Haarlemmer J. H. S., die op 6 December 1943 een Silbertanne-aanslag pleegde op de directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Beverwijk, de heer G. W. Paauw. S. werd conform de eis tot levenslang veroordeeld. ZONNIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De.Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: (opge maakt te 10 uur) Koele nacht. Morgen overdag zonnig weer en iets warmer behalve hier en daar aan de kust. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. 22 Mei: Zon op 4.37 uur. onder 20.37 uur Maan op 2.52 uur. onder 14-42 uur 23 Mei: Zon op 4.36 uur onder 20.33 uur Maan op 3.02 uur. onder 15.52 uur Hoogwatertijden: Zaterdag 21 Mei: 11.07—23.40 uur Zondag 22 Mei: 12.10 uur Maandag 23 Mei: 0.42—13.11 uur LaagwaterlUden: Zaterdag 21 Mei: 6.15—19.00 uur Zondag 22 Mei: 7.22—20.10 uur Maandag 23 Mei: 8.26—21.06 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1