uist... n dan... a. van Basten's Woninginrichting SLEUTEL WEG? Predikbeurten P. SCHOEN MEUBILERING ZATERDAG 21 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Het woningtekort te Haarlem Amateurtoneel Moeilijkheden die ontstaan door rechterlijke beslissingen De moeilijkheden waarmede de ambte- jnaren van het Huisvestingsbureau te Haar- jlem te kampen hebben, worden mede ver oorzaakt door de rechterlijke beslissingen, waarbij gedaagden veroordeeld worden leen huis, of een gedeelte daarvan, te ont ruimen. In veel gevallen geschiedt dit {omdat de eigenaar of hoofdbewoner de woonruimte zelf dringend nodig heeft. Er ,zijn ook wel eisen die gebaseerd zijn op jbet feit dat een huis niet behoorlijk be woond wordt, zodat van vervuiling ge sproken kan worden. I De kantonrechter beveelt alleen de ont ruiming indien xle aanspraken gerecht vaardigd zijn. In veel gevallen gaat hij izich persoonlijk van de toestand ter plaatse overtuigen. Het Huisvestingsbureau zit als ontruiming ibevolen wordt voor de moeilijkheid om voor de mensen die op straat komen te staan Ito mogelijk een ander onderdak te vinden. Bij het grote woningtekort dat er thans in onze gemeente bestaat, is dit vaak onmo gelijk. Althans op de korte termijn die jveelal bij ontruiming in acht genomen Imoet worden. Het gevolg is dan ook dat de betrokkenen veelal een tijdelijke op lossing moeten zoeken. 'Onderdak bij ouders of kennissen of in een pension. Dit heeft dan vaak tengevolge dat de gezinnen tijdelijk gescheiden worden, in de hoop dat zij later door het bureau aan woon ruimte geholpen kunnen worden, of zelf er in slagen iets te vinden. I Op dit ogenblik staat het Huisvestings bureau voor de taak onderdak te zoeken voor 30 gezinnen die tengevolge van rech terlijke beslissingen hun woning moesten verlaten. Dezer dagen kwam no. 31 ziclybij ons eklagen. Deze familie van 5 personen is 1946 uit Indië gekomen, heeft al die tijd n Haarlem gewoond, maar moet nu het uis, waarin onderdak verkregen was, ver aten. De gedupeerden hébben zich niet illeen tot het Huisvestingsbureau en de urgemeester gewend, maar ook tot de olitie en het comité Nederlan'd helpt In- ië. Maar alles nog zonder resultaat. He en was de termijn voor de ontruiming 'er streken. Wij vernamen evenwel van het Huisves- ingsbureau dat er een kans is dat deze emilie woonruimte krijgt, maar deze komt as over een maand beschikbaar. Zo lang al men dus zelf voor een noodoplossing loeten zorgen. Ongeveer een jaar geleden schreven wij ver een geval waarbij een dame een huis Heen bewoonde en inwoning weigerde, [et Huisvestingsbureau kon toch niet in- rijpen, omdat er medische bezwaren te en inwoning bestonden. Thans is evenwel oor de gemeente tot vordering van een lage overgegaan. leen openluchtvergaderingen oor I Juni De burgemeester van Haarlem heeft een [gemene regeling getroffen inhoudende at de politieke partijen voor 1 Juni geen oenbare bijeenkomsten in de openlucht illen mogen houden. Als gevolg hiervan on een meeting, die de C.P.N. gisteravond het Leidseplein wilde houden, niet door- an. NEDERLANDSE BOND VOOR ZIEKENVERPLEGING De Nederlandse Bond voor Ziekenver- leging heeft zijn 56ste jaarvergadering ■houden te Leeuwarden onder leiding van P. A. Heeres, geneesheer-directeur van it St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem, die zijn openingswoord memoreerde, dat het agste sterftecijfer ter wereld voor ons 1 staat genoteerd. Prof. dr. J. H. Tuntler Groningen hield een voordracht' over Problemen uit de sociologie der zieken- erpleging", waarbij hij de verhouding be- prak van de verplegenden tot haar werk, )t haar collega's, tot de patiënten en tot de Jerige maatschappij. Hij betoogde, dat de |jd komt, dat de verplegenden medezeg enschap zullen krijgen in de exploitatie er ziekenhuizen, dat er contact moet zijn issen verplegenden binnen en buiten het ekenhuis. Ook zuster J. C. de Kloet uit Den aag liet haar mening over dit onderwerp aren. In de avondvergadering werd een oorstel van het hoofdbestuur tot centra- satie van administratie en beheer aange- omen. Mededelingen werden gedaan door uster A. J. Ybes uit Haarlem over het tijd- ïhrift voor ziekenverpleging en over de deratie, die veel voor de salariëring en opleiding heeft gedaan. omda» wij zelf meubelen maken, zijn wij zo critisch ten opzichte van fabrieksmeubelen. Alleen het allerbeste is goed genoeg. wij stofferen zelf en U weet het, juist dit is een zaak van vertrouwen. ÏOTE HOUTSTRAAT 155 - TEL. 11159 t.o. het Proveniershuis (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 Mei 1949 GEHUWD: 20 Mei, J. de Bruijn en G. E. Eek: K. G. Winkel en J. C. Bakker. BEVALLEN van een zoon: 19 Mei, E. C dderveldde Waal; A. M. van Geffen tasmann; 20 Mei, R. M. E. OttenWiemann; J. Angenent—Radsma; J. H. Bemer— telman; W. A. M. BaardaStam. BEVALLEN van een dochter: 19 Mei. W (dk—Winter; M. F. J. JansenPaanakker; Mei, M. A. Willemsen—van Lunenburg: J lde SmitAlsema. OVERLEDEN? 19 Mei, W. E. C. Bouwin- fwïan, 3 m., Kamperlaan; P. Koenenvan •=®pen, 90 j., Verspronckweg. „Twee oorvijgen" Omdat de donateurs van de rederijkers kamer Alberdingk Thijm er natuurlijk niets voor voelen om op iedere uitgaansavond volslagen ernstig naar een somber toneel te staren, werden er deze week twee voorstel lingen in de Haarlemse schouwburg ver zorgd Maandag en gisteren waaraan men enige vrolijkheid kon beleven. Voor dat doel koos men de klucht „Twee Oor vijgen" van Peter Vogel, waarin allerlei onbeduidende lieden van begin tot einde kijven en keuvelen over de gezagsverhou ding in het huwelijk en dergelijke onder werpen meer. In het tweede bedrijf is er ter afwisseling overwegend sprake van sterke drank en smokkelarij, want het stuk voltrekt zich in de nabijheid van de grens. Wal er aan handeling geschiedt mag eigenlijk geen naam hebben. Een lachwek kend bedeesd jongmens wordt ten onrechte verdacht van een paar wetsovertredingen, welke dwaling des veldwachters hem ech ter de liefde verschaft van de beeldige hoofdpersoon zijner dromen, die eerst de voorkeur gaf aan een krachtpatser met slechte manieren. Ter illustratie van dit stram van ouderdom staande gegeven maakte de schrijver gebruik van een groot aantal bijpassende clichés. Het publiek had er nogal schik in. Nu en dan werden er inderdaad enkele geestige zetten gedebiteerd en over het algemeen verliep de opvoering onder leiding van Wim Teeuwissen zo voorspoedig, dat niemand kans kreeg zich een ogenblik te vervelen, al bood de inhoud daar soms alle aanleiding toe. Henk Boeree was me&zijn droog-komi- sche uitbeelding van de stuntelige candi- daat-tandarts op vrijersvoeten verreweg de beste van het twaalftal medewerkers, maar ook Joop Kruijver als de onderworpen ambtenaar, hoewel vaak te nadrukkelijk het effect van zijn tekst onderstrepend, maakte geen kwade beurt. Het is jammer dat laatstgenoemde zich niet wat meer hou ding op de planken weet te geven en dat hij zich op een zeker moment lelijk in zijn betoog verslikte. Men kreeg trouwens sterk de indruk, dat de meeste spelers men dient een uitzon dering të maken vopr Cleem Steggink in de rol van een onverschillige jongen van de vlakte dachten het wel alleen met in spanning van hun uiteraard beperkte rou tine te kunnen klaren. Dirk Vreeswijk bij voorbeeld geleek in niets op een burge meester, Johan van Zwieten bijzonder wei nig op de man waarvoor men hem moest aanzien. Laat men toch ook eens wat meer zorg aan de opkomst besteden! Ook de dames hadden vrij veel moeite zich met de toneelfiguren te vereenzelvigen, al redden zij zich bekwaam uit de meeste hindernissen. Speciaal mevrouw M. Nielen- Vlekke en mejuffrouw Gudi Nielen gaven leuke redenen tot bewondering. De jonge prima donna van dit amateurgezelschap heeft nog veel te leren. DAVID KONING. „SLEUTEISPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Concert in de Gereformeerde Kerk aan de Koediefslaan In de Gereformeerde kerk aan de Koe diefslaan te Heemstede prijkt een mooi orgel; maar, zoals dit met dergelijke dure en toch onmisbare dingen meer gebeurt, het instrument is bij de aflevering zo maar niet contant betaald kunnen worden en er is nog steeds wat aan te zuiveren eer de kerk het als haar volledig eigendom kan rekenen. Om dit laatste nu te bevorderen gaven de zangeres Didi Sanders en de organisten N. J. de Winter en H. J. Dirksen Donder dagavond een concert in het kerkgebouw, en het bewuste orgel mocht mee zijn stem men lenen om te helpen, zich volkomen vrij te kopen. Didi Sanders had een mooi programma gemaakt, dat zij zinrijk inleidde met een lied van Joh. Krieger: „Wer die Musik in Ehren halt, der halt sïch selbst in Ehren". Verder maakte zij een goede keuze uit Joh. Seb. Bach, Friedemann Bach en Joh. W. Franck, om later over te gaan tot de romantiek van Schubert en Wolf, en in een laatste reeks te besluiten met oud- Nederlandse liederen in bewerkingen van Hans Schouwman en Florimond van Duyse. Waar de zettingen niet te laag waren klonk de stèm van de zangeres mooi zuiver en aangenaam, nu en dan zelfs prachtig, zoals in „Auf ein altes Bild" en in „Jeru salem, ghy schone stadt". Zij werd zeer verdienstelijk begeleid door de organist H. J. Dirksen, hoewel deze, wegens verwijderde opstelling, geen contact met de zangeres kon onderhouden. Wel hadden wij een lied als „Heer Jezus heeft een hofken" wel wat karakteristie ker en vooral pittiger willen horen ver klanken. De beide vreemde cadenzen in de laatste regels van de tussenstrofe ble ken geen gelukkige „wijzigingen" van Van Duyse's bewerking. Een bijzonder goede indruk kregen wij van de begeleidingen van „lm Abendrot", „Auf ein altes Bild" en vooral „Het hemels Jerusalem". De heer N. J. de Winter trad op als solo organist. Choral I van Hendrik Andriessen klonk weinig overtuigend; geen vaart, geen temperament genoeg. Dit bleef eigenlijk beneden mijn verwachting, want met de Passacaglia van Buxtehude, drie Koraal voorspelen van Bach en Allegro assai uit Guilmant's 4e sonate had de heer De Win ter blijk gegeven van de nodige vaardig heid en van inzicht omtrent stijl en regis tratie. Het orgel was mooi zuiver en sprak klare taal ten bate van zichzelf. JOS. DE KLERK. SCHEEPVAART Tjibadak. 18 Mei van Hongkong naar Shanghai. Tjimenteng, 19 Mei van Kobe te Osaka, Tjikampek, 18 Mei van Buenos Aires te Hongkong. Tjjpondok, 17 Mei v. Singapore naar Batavia. Willem Ruys, 20 Mei van Rot terdam te Batavia. Kota Agoeng, New York -^Java 20 Mei van Aden te Colombo. Modjo- kerto, 21 Mei van Java te Rotterdam. Over ijssel. RotterdamBatavia 20 Mei van Aden. Alwaki, 21 Mei van Rotterdam te New York. Boschfontein, BeiraAmsterdam 20 Mei van Southampton naar Antwerpen. Johan van Oldenbarnevelt, BataviaAmsterdam pass 20 Mei Anderhalfgraadskanaal. Kota lnten, RotterdamJava pass. 20 Mei Daedales- bank (Rode Zee). Oranjefontein. 20 Mei van Lorenzo Marquez n. Beira. Rijnkerk, Sjang haiRotterdam pass. 20 Mei Kaap St. Vin cent. Slamat, 21 Mei van Makassar te Soera-, baja. Tabian, AmsterdamJava 21 Mei te Genua Tawali. AmsterdamJava 21 Mei te Port Swettenham. Volendam. Batavia—Rot terdam 21 Mei te Suez. Waterman. 21 Mei van Rotterdam te Batavia verwacht. Kedoe, Java —Rotterdam 19 Mei te Port Swettenham. Kota Baroe, RotterdamJava 20 Mei v. Aden. HUISBRANDOLIE STOOKOLIE BENZINE AUTOGASOLIE TRACTOR PETROLEUM (Adv.) Teraardebestelling A. Mars Velen waren Vrijdagmiddag op de Noor derbegraafplaats bijeen, om de lliatste eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van de heer A. Mars, voorzitter van de Haarlemse Bestuurdersbond en oud-lid van de gemeenteraad. Toen de baar in de aula werd gedragen speelde de organist het Largo van Handel. De heer R. Laan, lid van het hoofdbe stuur van de Centrale Bond van Trans portarbeiders gaf een levensschets van de heer Mars en herinnerde aan diens jeugd, toen hij in opstand kwam bij de Konin klijke Marine, omdat hij 2ich niet ver enigen kon met de verhouding van het hogere tot het mindere. De heer Mars keer de in het burgerleven terug en hij wierp zich op de vakbeweging. Van de twee be staande groepen van transportpersoneel maakte hij er één, hij werd in 1920 lid van de bondsraad en op 1 Januari 1928 bezol digd secretaris-penningmeester. Tot zijn dood vervulde hij deze functie. Zijn grote kracht lag in het voeren van acties en van propaganda. Namens het bestuur van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen zeide de heer Oosthuizen, dat de overledene wel een zeer bijzondere plaats heeft ingenomen in de Haarlemse vakbeweging. Hij was de centrale figuur. Hij zag vele idealen ver wezenlijkt en heeft gewerkt aan andere. Voortreffelijk werk heeft de heer Mars verricht, meer dan van hem gevraagd is. De heer N. C. J. Lignian schetste namens de Haarlemse Bestuurdersbond de beteke nis van de heer Mars voor de vakbeweging. Een beroep op hem was nooit tevergeefs cn voor een ieder stond hij altijd klaar. De vakbeweging is hem veel dank verschul digd. De heer Flameling, die nauw met de overledene heeft samengewerkt, zeide, dat deze zich geheel gaf voor de vakbeweging en belangrijke arbeid verricht heeft voor het bureau voor arbeidsrecht. Mr. H. B. Wildt Meyboom, voorzitter van de Raad van Arbeid, noemde de overledene een man, die in het college meewei-kte de sociale verzekering te dienen. Van 1937 maakte hij deel uit van de raad en in de twee jaar dat spreker hem heeft meege maakt. heeft hij hem leren waarderen als iemand, die door vreedzaam overleg de gemeenschap diende. Daarvoor zegde spreker hem dank. De heer L. van Asperen sprak woorden van dank voor de arbeid van de heer Mars voor 't Instituut v. Arbeidersontwikkeling ling; de heer W F. Happé, namens de fede ratie Haarlem van de Partij van de Arbeid; de heer P. van Gessel, namens de Coöpe ratieve Verbruiksvereniging „Vooruit gang", waarvan de overledene enige jaren commissaris is geweest; de heer De Zwaard namens de Bondsraad van de Centrale Bond van Transportarbeiders; de heer G. Fabels namens de afdeling Haarlem van deze bond en de heer C. F. Keyser, voorzitter van de Eerste Coöperatieve Associatie voor Lijk bezorging. Nadat het „Morgenrood' 'ten gehore was gebracht, werd de baar onder het spelen van „Aan de strijders" ten grave gedragen. Een familielid zegde dank voor de blijken van deelneming. Op weg naar de Noorderbegraafplaats was de stoet gereden langs het gebouw van Haarlemse Bestuurdersbond aan de Kruisweg. Namens de Haarlemse Bestuurders bond en de Centrale Bond van Transport arbeiders zijn bloemstukken op de kist gelegd. Jansstraaf weer bruikbaar, Jansweg nog niet Maandag 23 Mei zullen de asfalterings- werkzaamheden zover gevorderd zijn, dat de Jansstraat weer voor het verkeer kan worden opengesteld. Het verkeer in de Smedestraat zal dan weer zyn normale gang hebben, dat wil zeggen; eenrichtings verkeer van de Kruisstraat naar de Grote Markt. De Jansweg kan voorlopig nog niet wor den gebruikt. Het verkeer dat door de Jansstraat gaat in de richting Haarlem- Noord zal bij de Nieuwe Gracht rechtsaf moeten slaan in de richting van het Spaarne of linksaf naar de Kruisweg. NACHTDIENST APOTHEKEN Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, tele foon 10378. Apotheek Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30. telefoon 10043. Marnix-apotheek. Marnixstraat 65. tele foon 23525. HEEMSTEDE: Apotheek Schotsman. Bin nenweg 205. telefoon 28320. BLOEMENDAAL: Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalseweg. telefoon 85 ARRESTANT SPRONG UIT EEN TREIN. Een arrestant, die door een wachtmeester der rijkspolitie van Assen naar Leeuwar den werd overgebracht, is bij Hardegarijp uit de trein gesprongen. De wachtmeester sprong hem na en loste een schot toen de vluchteling niet voldeed aan de sommatie, te blijven staan. De arrestant werd in de buik getroffen. Zijn toestand bleek echter niet levensgevaarlijk te zijn. De man was lid van een inbrekersbende, welke onder aanvoering van de onlangs in Assen veroordeelde „Revolver-Hcnkie" in tal van plaatsen inbraken heeft gepleegd. Handbalprogramma Het programma vooi Zondag luidt: Promotie en degradatie hoofdklasse, dames: AtheneVlugheid en Kracht. Here* Eind hovenDES. Promotie en degradatie, 2e district eerste afd. klas heren:" AHC IIHOC. 2e klas afd. Amsterdam-B heren: Aalsmeer III—Tonido EL KWARTETWEDSTRIJDEN DAMCLUB OOSTERKWARTIER. Door een 53 over winning op het sterke D.C.IJ.-kwartet heeft Oosterkwartier de leiding genomen in de door haar georganiseerde kwartetwedstrij den De overige uitslagen van de in de derde ronde gespeelde wedstrijden zijn: H.D.C.— B.D.C. 6—2 en St. BavoDamclub Haarlem Evacuatie van Djokja is heden begonnen Naar schatting zullen 24.000 mensen de stad verlaten BATAVIA, 21 Mei. (Aneta). Het eer ste grote transport van duizend evacués vertrok heden in vijftig trucks van Djokja naar Magelang, aldus seint Aneta's corres pondent te Djokja. Over enkele dagen zul len dagelijks drieduizend personen worden afgevoerd in 150 wagens. Bij een voorzich tige schatting van veertigduizend evacués betekent dit, dat indien zich geen moei lijkheden voordoen de evacuatie ongeveer twee weken in beslag zal nemen. „Daarna is de bestuursoverdracht slechts een kwestie van dagen", aldus verklaarde de resident van Djokja, de heer Lycklama Tot nu toe hebben zich ongeveer achttien duizend personen voor evacuatie opgege ven. Men schat het aantal inwoners van de stad Djokja, dat zich voor evacuatie zal opgeven op 24.000 (het totaal aantal in woners van de stad bedraagt 350.000). De evacués zijn voor het merendeel Chi nezen. In het Zuidelijke deel van Djokja zijn pamfletten gevonden, waarop leuzen als „Hollanders weg, Chinezen dood" voor komen. Resident Lycklama verklaarde dat de wijze waarop de „civiele sectie" (bur ger-autoriteiten) ondanks teleurstelling haar plicht vervult, de grootste bewonde ring wekt. Op gelijke wijze sprak de mi litaire commandant Van Langen over de troep: „Er is uiteraard teleurstelling onder de troep, maar deze wordt op bewonde renswaardige wijze verwerkt. Niet de min ste onregelmatigheid is er geschied". Van Langen deelde voorts mede. dat er van Nederlandse zijde op zal warden aan gedrongen, dat het ereveld met een tachtig tal graven en enkele andere in de tesidentie Djokja verspreid liggende graven voor lopig onder bescherming van de UNCI zul len worden gesteld en na verloop van tijd naar Semarang zullen worden overgebracht. De republikeinse delegatie heeft hiertegen geen bezwaren, aldus vernam Aneta te Batavia. Voorts deelde men van de zijde der Nederlandse delegatie mede dat eeh regeling zaljnoeten worden getroffen voor de graven van de sultansfamilie en de familie van de Soesoehoean, die gelegen zijn in het Wonogrise, een gebied van Solo, dat als enclave in de residentie Djokja is gelegen. Van Nederlandse zijde wordt nog te Batavia medegedeeld, dat de grootscheepse evacuatie van drie duizend personen per dag Woensdag zal beginnen. Een betrouwbaar advies Wilt U een solide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop) of huurt U liever een goede machine voor f 4.60 per maand, reparaties gratis. Ga dan naar: De Stofzuigercentrale HAGEMAN Ged. Oude Gracht 52 t'o de Kerk - Tel. 12762 (Adv.) Hotel Van Ouds het Raadhuis te Overveen Wordt 1 3uni niet meer ge bruikt als doorgangshuis Het is bekend dat in hötel „Van ouds het raadhuis" te Overveen thans een door gangshuis gevestigd is voor politieke delinquenten. Het is de bedoeling dat daar aan op 1 Juni aanstaande een einde komt. Er woont nog een aantal personen in, maar er wordt getracht daarvoor een ander onderdak te vinden. „Ramplaankwartier" spekt de kas met een fleurige fancy-fair Wethouder D. J. A. Geluk heeft Vrij dagavond een fancy-fair annex tentoon stelling geopend, die de buurtvereniging „Ramplaankwartier" in de Beatrixschool heeft ingericht, en daarmee een lentefeest dat tot en met Zondag zal duren. De voorzitter van ..Ramplaankwartier", de heer J. van Boekhoven, verwelkomde zijn gasten en leden in de gymnastiekzaal van de school. Hij wees daarbij nog 'eens op het voornaamste doel, dat het bestuur zich gesteld ziet: het bezighouden van de jeugd, „opdat die niet zal wegzakken in de ellende van de straat, geen asfaltjeugd zal worden". Daartoe zijn er binnen de ver eniging allerlei clubs opgericht; handen- arbeid-, gymnastiek- en operetteclubs, een trekkersgroep en een muziekgezelschap, die alle het saamhorigheidsgevoel verster ken en stimuleren tot waardering voor elkanders werk. Maar de voorzitter stak het niet onder stoelen of banken, dat er nog altijd één ideaal blijft: een eigen ge bouw, waar films en lezingen kunnen wor den gegeven, waarin een kleuterschool kan worden gevestigd en waarbij een speeltuin kan worden ingericht. „Dat gebouw zal er wel komen", zei wethouder Geluk in zijn openingsrede en hij verklaarde nog een andere wens te hebben: een filiaal van de Stadsbibliotheek, dat dan ook in het verenigingsgebouw zou kunnen worden ondergebracht. Het is ove rigens ook de gedachte van het gemeente bestuur, aldus de wethouder, dat iedere buurt een eigen gebouw zal krijgen; maar andere buurten zijn er in dit opzicht nog slechter aan toe dan het Ramplaan kwartier, en de verwezenlijking van de bouwplannen in dit stadsgedeelte zal dan ook zeker nog een tijd op zich moeten laten wachten. De wethouder wenste de penningmeester van „Ramplaankwartier" een aanzienlijke verruiming van zijn geldmiddelen toe als resultaat van deze fancy-fair, die hij ver volgens voor geopend verklaarde. En alle producten van de huisvlijtclubs en de resultaten van een maandenlange voorbereiding kregen wij dan te zien, nadat de heer Geluk nog de symbolische han deling van het doorknippen van een lint had verricht. Er waren knappe staaltjes van houtbewerking en keurige slöjdwerk- stukjes van de kleuterclub, er was beschil derd glaswerk en er waren stands met boe ken en kruidenierswaren, een afdeling waar de kampeergroep een shelter met toe behoren had gezet en al die dingen meer, die met zorg opgesteld een bazar en een tentoonstelling aardig en levendig kunnen maken De gymnastiekzaal fungeerde als restau rant, en het bandje „The Penguins' speelde daar wat pittige nummers, die vandaag en Zondag nog wel eens een encore zullen be leven. Die dagen zullen bovendien gevuld worden door een lentefeest met sport en volksdansen, een optocht van de jeugd clubs en een tweetal toneeluitvoeringen door de „Ramplaanspelers". De kinderen zullen verder Zondagmiddag van het be kende spel „De nieuwe kleren van de kei zer" kunnen genieten. Motorreddingboot voor de N.Z.H.R.M.- Geschenk van Mij. Nederland aan Prinses Wilhelmina De N.V. Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" heeft aan Prinses Wilhelmina een motorreddingboot ten geschenke aange boden. Prinses Wilhelmina heeft dit geschenk met genoegen aanvaard en bepaald dat deze motorreddingboot ter beschikking zal worden gesteld van de Noord- en Zuid hollandse Reddingmaatschappij. Prinses Wilhelmina heeft tevens te ken nen gegeven dat zij er prijs opstelt, dat aan deze nieuwe motorreddingboot de naam wordt gegeven van haar overleden gemaal, -„Prins Hendrik". De motorreddingboot zal worden ge bouwd te Muiden bij de scheepsbouwmaat schappij voorheen firma H. Schouten. Afhalen distributiebescheiden Maandag 23 Mei is het de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden in Haarlem (Vleeshal) aan Ham tot en met Hei en in Bcnnebroek aan de letters P tot en met Z. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7.30: Avondgebed, Ds. Joh. Bsonsgeest in de Brouwerskapel, ing. Klokhuisplein. Zondag 10: Ds. Joh. Bronsgeest. 7: Bijzondere dienst. Voorgan ger: Ds. I. P. van der Waal. 's Gravenhagc. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Dijkhuis. Noorderkerk, Velserstraat, 9 en 10.45: Ds. S. H J. Voors. Oostcrkerk, Zomer- kade. 10: Ds. A. J. van Rhijn, H. Doop. Kapel Bethesda Sarepta, Hazepaterslaan 9.30: Kin- derkerk. Dhr. C. D. Kousemaker. 10.45: Ds. G. J. -Waardenburg. Bakenesserkerk. Vrou westraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. W. Hof- fenaar. Diaconessenliuis, Hazepaterslaan 4.15: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis. Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Centrum: Consis torie Gr. Kerk 10: Mej. F J. Jansen. Noord: Wijkhuis Ned. Kerk. 10.30: Dhr. N. Desjardin Oost: Wijkgeb. Oosterkerk 10: Dhr. J. v. Woerden. West: Wijkgeb. Leidsestr. 10: Dhr. F. H. Geursen. Ver. van Vrijz. Hervormden. Jacobstraat 10.30: Prof. Dr. W. Banning. Eglisc Wallonne. Begijnhof 28. Dimanche 22 Mai a 10 h. 15: Service preside par le pas teur J. Hayet d'Arnliem. Church of England: Sunday. May 22nd, 3 p. m. at the Oud-Ka- tholieke Kerk, Kinderhuissingel. Evening 'Service followed by Holy Communion. Rev. R. O. Tasker. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: W. F. Kloos en J. F. Snoeks. 6 30: Openlucht Parklaan-Kruis weg. Zuiderkapel- Zuidc-rstr. 15. 10: Dhr. H v. d. Brink, Bloemendaal. 4.30: Doopdienst in het Sportfondsenbad. Freaerikspark. o.l.v. Pred. W. Dubbeldam, Rotterdam. 8: Jeugd dienst. H. v. d. Brink Afscheid Theo Dikkes Opwekkingssamenkomsten. Zuïderstr. 15. Donderdag geen dienst. Ned. Herv. Evange lisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. W. J. Tukker, van Delft. Vrije Evang. Gemeen te, Bakenessergracht. 9.30 en 5; Ds. T. H. Penninga, van Gorcum. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds, A, R. de Jong. Evang. Luth. Gem. Witte Herenstr. 10.30: Ds. C. H Brandt Ver. Doopsgez. Ge meente. 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noord- hoff. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. J. W. Siertscma. 5: Ds. P. de Ruig. Williel- minakerk 10: Ds. A. M. Boevinga Ds. J. A. van Arkel. Zuid-Oostcrkerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Geref. KERK. Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos Geref. Gemeente. Parklaah 21. Dinsdag 7.30: Ds. Ligtenberg. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Bakenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Oud-Goref. Gemeente. Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk. van den Haag. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Opdracht- dienst. 8: Verlossingssamenkomst o.l.v. Ma joor en Mevr. Bosveld. Baptisic Gemeente. Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink 0: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Ned. Chr. Gemeenscliapsbond, Linnaeuslaan 14. Maan dag 3.30: Samenkomst. Pinkstergemeente. Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samen komst Vergadering van Gelovigen. Jans straat 85. 10: Samenkomst (Broodbreken). Bijbellezing. Jansstraat 85. Vrijdag 8: K. Rozendal. Gemeente des Heeren, Lange Mo lenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente Gods, Jansstraat 85. 10: Samenkomst. Pink ster Evangelisatie. Wolstr. 7. 10 en 7: Volle Evangelieprediking. Christian Science, Jansstraat 74 10: Ned; Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk, Wil- helminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Hersteld Apost. Zendin'gsgemeente. Ja- cobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst, (Soefi-Beweging). Nassauplein 8. 11: Dienst. Ncd. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. H. J. Kort. Haarlem. Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst, Zondag 10.45: Ds. Schutz. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. 10: Dr. H. v. d. Loos. Immanuëlkerk. 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. H. v. d Loos, Bijzondere dienst Kon. Emmaschool. Raafstr. 10: Ds. G H. v. d. Woord. H. Doop. 5: Dezelfde. Ncd. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds Joh v. Mullem, te Edam. Geref. Kerk. Noord- Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A, M. Boeyinga. Christ. Geref. Kerk. Floresstraat 10: Ds. J. C Maris. Openbare Geloofsbelijdenis. 5: Dezelfde. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. J. H. Grolle. secr, Raad van Kerk en Israel. 7: Ds. H. Bartlema. Kapel Nieuw Vrcdenhof 10.30: Ds. L. Cannegieter. Castricum, 7: Ds. F. R. A. Henkels. Christ. Lyceum (ing, v. Merlen- j straat.) 10.45: Ds. J. W. van Nïeuwenhuijzen Prinsessekade 3: 10.30: Jeugdkapel. Jeugd- gebouw a. d. H. Dreef 10: Jeugdkapel. Dhr R. Oostra. Ned. Prot. Bond. Postiaan 16. 10.30: Ds. P. H. Kapteijn. Hv„ Veendam, Geref. Kerk. Christ. Lyceum. 9: Ds. T. van Arkel 5: Ds. L. Hoorweg. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Riche! 5: Ds. A. Dondorp. Camp- laan 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P J. Richel Geref Kerk. Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. G. J. Sirks, Rem. Pred te Amsterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. fft Ds W. M. Maas. 7: Dezelfde. .Avondstilte BLOEMENDAAL. Ned, Herv. Kerk. 9: Dr. J. H Stelma. 10.30: Dezelfde. Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Ds .T M. Leen- dcrlz. Dg.. Haarlem. Geref Kerk. 9. 10.30 cn 3.45: Dr. J. L. Koole. Opwekkingssamen komst op Schapenduinen. Brcdcrodelaan 57 Maandag 8: H. v. d. Brink. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10,30: Gez. H. Mis OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch de Beus. 7.45: Zondagavondstilte voor Prot Overveen, voorafgegaan door zangbijeen komst. aanv 7 uur in de Kerk aan de Ramp laan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds W. Fijn van Draat. SANTPOORT. Ned Herv. Kerk. 10: Ds. J M. de Jong. Amsterdam. De Toorts, Duin weg. 10: Ds. H. W. Bloemhoff. Heiloo. Ned. Herv. Kapel. 5: Dhr. H. W. Hofmeester. Hilversum. Prov. Ziekenhuis 7: Ds. Th. J. Mudde. Christ. Geref. Kerk. 3: Ds. J. C Maris. SPA AR ND AM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J Kroon. H. Doop. West. Kon. Emmaschool. Raafstr, 10: Ds. G. II. v. d. Woord, H. Doop. 5: Dezelfde. Evangelisatie „Bethel". Oost Kolk. .10: Dhr. II. de Wachter, uit Beyerwijk. HALFWEG Ned. Herv Kerk. 10 en 7: Ds. Kromhout. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. de Rb, Zandvoort. 7; Ds. Salverda. BINNENLAND Ten behoeve van het staatsbedrijf der P.T.T. zullen metingen worden verricht met behulp van een hefschroefvlicgtuig boven de Horstermcerpolder ongeveer 8 km. ten Wes ten van Hilversum. De proeven zullen worden gehouden op 24 en 25 Mei a.s. van 1(1.0016.00 uur. Dr. H. N. Boon, chef politieke zaken van het departement van Buitenlandse Zaken, zal voorlopig de functie van secretaris-generaal van dat departement waarnemen. Op 24 en 25 Mei zal in Luxemburg een bijeenkomst worden gehouden van de Bene- lux-studiecommissie tot eenmaking van het recht. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van prof. mr. E. M. Meijers te Leiden. De Nederlandse minister van Justitie is voornemens de conferentie bij te wonen. De chef luchtmachtstaf, luitenant-gene raal C. Giebel, is naar Buckeburg in de Britse zóne van Duitsland vertrokken, om de lucht brug naar Berlijn in ogenschouw te nemen. Verder staat een bezoek aan Lübeck op het programma. De staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. F. Fockema Andreae. heeft een officieel bezoek aan de vliegbases Leeuwarden en Twente van de Nederlandse luchtmacht ge bracht. Honderdtien Zwitserse radiohandclaren zijn na een bezoek van enige dagen aan ons land naar hun vaderland teruggekeerd. Zij maakten een rondreis*door Nederland onder auspiciën van Philips. Binnenkort komt een gezelschap van veertig Zwitserse radiohande laren naar ons land. Aan de openingsvlucht op de K. *L. M.- lijn naar Canada zullen behalve Prins Bern- hard ook deelnemen de Canadese ambassa deur in Nederland, de heer P. Dupuy, de president-directeur van dc K. L. M., -dr. A. Plesman en de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de lieer J. W. F. Backer. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht Slaagde voor het doctoraal examen Indisch recht mejuffrouw W. G. M, van der Valk Bouman. Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw is benoemd de heer P. Ak Kerstens, oud-minister van Handel. Nijver heid en Scheepvaart en van Landbouw en Visserij. Tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau is benoemd mevrouw G. G. Mulock HouwerPost, waarnemend directrice van de vereniging „Maatschappij Zandbergen". HAARLEM F.N OMGEVING Voor de Soefi-beweging, centrum .Bloe mendaal, zal de kunstschilder, de heer R. F. Visser uit Den Haag op Maandag 23 Mei in de Vrije Katholieke Kerk aan de Popellaan 1 een lezing houden over zijn reis naar Brits Indië. Lichtbeelden zullen worden vertoond. Bij Koninklijk Besluit is de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. in zilver verleend aan de heren F. H. Snaar te Lisse, J. van Beelen en J. de Graaff. beiden te Hillegom. In brons aan de heren H. Broxterman, P. Stooman en Joh. Vlaskamp te Hillegom. J. Klinkenberg te Bennebroek en Jac. Vlaskamp te Haarlem. Mej. M. J. E. Niesten te Haarlem is aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen Ger maanse taal en letteren. Van de heer A. van Dricl te Haarlem, tweede voorzitter van dc Chr. Bond van Overheidspersoneel, die zijn functie ter be schikking had gesteld, is 'op het congres van de Bond op zeer hartelijke wijze afscheid genomen. Zijn zoon mr. P. van Dricl. burge meester van Huizen, is op deze algemene vergadering tot lid van het hoofdbestuur van de bond gekozen. Vacantieverblsjf Naar Uw vacantieverblijf met pers. Chevrolet auto's. Speciaal tarief voor buitenritten. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 1.2.3.4.5. Bloemendaal Nummering candidatenlijsten voor de gemeenteraad De nummering var de ingekomen candi datenlijsten voor de gemeenteraad van Bloemendaal is als volgt bepaald: 1. Volks partij voor Vrijheid en Democratie, 2 Partij van de Arbeid, 3 Katholieke Volkspartij. 4 Combinatie A.R. en C.H.U. 5 Communisti sche partij Nederland. Partij van de Arbeid opencfè verkiezings-actie Onder voorzitterschap van de heer Polak is gisteravond in Vreeburg te Bloemendaal een bijeenkomst gehouden van de Partij van de Arbeid. Mr. H. Willemse uit Rotterdam, die als spreker optrad, vergeleek het parlemen taire stelsel met zijn evenredige vertegen woordiging met het Engelse. In Engeland is door het „alles of niets"-systeem een grote verschuiving mogelijk tijdens de verkiezingen. In ons land zijn de uitslagen veel constanter en revolutionnaire gevol gen zyn dan ook nooit aanwezig. „Demo cratie met evenredige vertegenwoordiging is de dood in de pot", heeft de veteraan Vliegen eens gezegd. Spreker verwachtte zeker winst voor de Partij van de Arbeid ten koste van de communisten, die met hun politiek veel aan vertrouwen hebben ingeboet. De grote denkers van de kerk zijn al openlijk socia list geworden. De doorbraak kan daarom een succes genoemd worden. Spreker hoop te, dat hun religieuze volgelingen ook hun politieke volgelingen zullen gaan vormen. De heer Willemse waarschuwde tegen diegenen, die weer over aanpassingspoli tiek spreken. Die aanpassing bracht voor de oorlog 500.000 werklozen met zich mee. In de gemeente-politiek moet het socia lisme in het kleine tot uitdrukking komen, dat immers onontbeerlijk is als grondslag voor het grote internationale socialisme. „Laten we deze actie voeren, opdat we een klein beetje meer geluk bereiken voor een klein beetje meer mensen", aldus be sloot de heer Willemse zyn toespraak. t- en 2-pers. OPKLAPBEDDEN vanaf f 49.50 LEDIKANTEN - BEDDEN - DEKENS SPAARNWOUDERSTRAAT 130. (Adv.) Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. K. L. Kout. Heren weg 197, tel. 26224; dr. J. J. v. Luin. Bron- steeweg 76, tel. 15538; dr. G. S. Nout. Camplaan 20. tel. 28763. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz. v. Mcr- lenlaan 25. tel. 23805. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tel. 28320.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7