en «©preste 'igaaclemeclje Courant (3tato 165*6) Dat Verdrag Gemakkelijke overeenstemming en gemoedelijke sfeer op de eerste dag West-Berlijnse politie beheerst alle b ovengrondse stations In Duitsland smeult het vuur van een burgeroorlog Weerbericht 63e Jaargang No. 19251 s*i ug* m 11 *1 Dinsdag 24 Mei 1949 Bureaux: Grote Houtstraat 33, Telefoon Adver- Banna t?S*'7' "V* i M 1 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiata tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: B J J W W I MBBB J J I ||||||l||| B Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. ^8 JS |TjS U, ^hrdr JL Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom f* y*- v.«w J DirecteurenP. \V. Peereboom en Ph. A. Mees ZES WEKEN GELEDEN is te Washington het Noord-Atlantisch Verdrag door de ministers van Buitenlandse Zaken van twaglf landen, waaronder Nederland, ondertekend. Daarna behoefde het nog de ratificatie van de twaalf parlementen. Enige hebben die al verleend. Ook bij onze Tweede Kamer is nu een wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag ingediend. De regering zegt in de Memorie van Toe lichting, dat zij in de overtuiging, dat het Pact voor Nederland van het hoogste be lang is, voortdurend met kracht heeft medegewerkt aan de verwezenlijking. Zij verheugt zich erover, dat met de sluiting van dit verdrag een nieuwe mijlpaal is bereikt in de samenwerking tussen volken met een gemeenschappelijke beschaving. Deze samenwerking is bedoeld als een ver sterking van de Verenigde Volken, binnen welker grotere kring de kleinere der Noord-Atlantische mogendheden zich heeft aangesloten ter gemeenschappelijke afweer van een mogelijke aanval. Zulk een voorstelling van zaken lijkt te schoon. Wij weten allen dat veel ontbreekt aan de eenheid in de „Verenigde Volken". Wij weten ook dat de aanleiding tot het Atlantisch verdrag-van-defensie dit gebrek aan eenheid is. Het Westen voelt zich niet veilig tegenover het Oosten als het zijn verdediging niet gemeenschappelijk orga niseert. In deze omstandigheden maken wij onszelf wat wijs als wij spreken van dit verdrag als een samenwerking, die een versterking van de „Verenigde Volleen" zou zijn. Dat zou men kunhen zeggen als zij er alle in betrokken waren. Nu niet. Nu bevestigt het Noord-Atlantisch Verdrag de beduchtheid, die bij een deel der „Ver enigde Volleen" tegen een ander deel be staat. Er zijn juist nieuwe onderhandelin gen tussen OoSt en West aangevangen. De Westelijke grote mogendheden hebben eerst een voor-vergadering gehouden en zijn het over hun gemeenschappelijk be leid eens geworden. En de eerste bijeen komst der Grote Vier is blijkbaar vlot ver lopen. Er bestaat, zoals hier onlangs al ge zegd is, geen reden om bij voorbaat aan te nemen dat er weer geen resultaat zal zijn. Maar mocht dat uitblijven, dan zou een voortgezette bewapeningsrace tussen Oost en West volgen. In het kader van het Noord-Atlantisch Verdrag zouden ook wij daaraan moeten deelnemen. Evenmin als de andere West-Europese landen, die dooi de Verenigde Staten door hulp volgens het Plan-Marshall tegen economische crises zijn behoed, zijn wij daar financiëel toe in staat. De Engelsen, wier economische des kundigen in ontsteltenis verkeren omdat hun handelsbalans over April zoveel on gunstiger is dan in de vorige maanden, en die zich bezinnen op de mogelijkheid van devaluatie van het pond sterling, zijn het evenmin en voor de Fransen, die op nieuw met financiële problemen worstelen, geldt hetzelfde. De Verenigde Staten zullen dus ook voor de materiële uitvoering van het Atlantisch Verdrag moeten zorgen. Met dien verstande, dat West-Europa veel troepen op de been zal moeten brengen. Ge moet daar niet gering over denken, want behalve Nederland, Groot-Brittannië en Frankrijk zijn ook Italië, België, Luxem burg, Denemarken, Noorwegen, IJsland en Portugal bij het verdrag betrokken. Inter nationale staven zijn samengesteld. Onder de veldmaarschalk Montgomery en de generaal de Lattre de Tassigny komen ook onze troepen; onder zulk internationaal bevel zullen tevens vloot en luchtmacht staan. Naar aanleiding van debatten in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begrotingen van Oorlog en Marine heb ik er onlangs de aandacht op gevestigd, dat met de ontwikkeling van de nieuwe defensie-plannen onder het Atlantisch Verdrag een stuk bevoegdheid aan de nationale parlementen onttrokken wordt zonder dat een internationaal parlement bestaat of zelfs maar is aangekondigd dat deze controlerende taak op het beleid van regeringen en hun militaire chefs kan overnemen. Men zal zich dat Kamerdebat herinneren. Generaal van Voorst tot Voorst dezelfde die nu pas tot Staatsraad is be noemd voerde driemaal achtereen het woord over een vlootplan, dat ontbreekt. Hij kwam daar niet verder mee. Neen, maar waar is het internationale parlement dat straks het internationale vlootplan en de andere plannen zou moeten goedkeuren? Het bestaat niet. En de Europese Raad, die op til is en die alleen maar advies mag geven als hem daarom gevraagd wordt, mag over zaken van defensie zelfs helemaal niet praten. Hij zal trouwens geen parle ment zijn, want hij zal niet door de volken worden gekozen, maar door de regeringen samengesteld. Dit is dus een on-democra- tische stand van zaken. Als men verder gekomen was op de weg naar Federale Unie, naar.een werkelijke vereniging Van volken, die meer dan alleen defensie zou gelden, zou het juist zijn als' de regering schreef over een versterking van de „Verenigde Volken". Nu is men aan het eeuwige oude chapiter bezig. Ervaring geeft geen aanleiding om een verdrag voor defensie, hoe omvangrijk het ook moge zijn, als een nieuwe ontwikkeling van zaken te zien. Herinnering zegt bovendien onver biddelijk, dat trouw aan verdragen niet langer duurt dan het belang, dat de onder tekenende staten erbij hebbenal zijn ze voor langer termijn gesloten. Herinne ring is ook heel duidelijk omtrent het ge volg van wedstrijden in bewapening. De enige manier om dat gevolg op den duur te voorkomen is, de wedstrijd te beëin digen en tot overeenstemming te komen. Men bereikt vrede en samenwerking niet met pacten, ook niet met defensiepacten. En om een werkelijk blijvend, hecht geheel van volken te vormen is meer nodig dan een verdrag. Ongetwijfeld zullen de Staten-Generaal het Noord-Atlantisch Verdrag ratificeren. laar ik ben wel benieuwd naar het debat. Misschien-zal het Voorlopig Verslag al de aanduiding geven. Want dit is het ogenblik voor een democratisch parlement om te zeggen: Defensie gaat dus onder onze be voegdheid uit. Er is trouwens al meer ge beurd, waar wij niet in gekend zijn. Wij worden telkens voor voldongen feiten ge- Plaatst. Welnu, waar gaan wij heen: naar fan verzwakte democratie of naar een federale democratie? R. P. Na het ontslag* vragen van mr. W. A. Visser als burgemeester van Den Haag, «eedt als waarnemend burgemeester van de residentie op wethouder ir. L. J. M. Feber. Parijse ministersconferentie begonnen Agenda-voorstel der Westelijken door Wysjinski geaccepteerd PARIJS, 23 Mei (Reuter) De minis ters van Buitenlandse Zaken van Engeland Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zijn heden te Parijs hun besprekin gen over Duitsland begonnen met een ge heime conferentie van twee en een half uur in het zwaar bewaakte „Palais Rose". Een Franse gedelegeerde verklaarde na afloop van de vergadering, dat de vier ministers het „zonder veel moeite" eens ge worden waren over de door Schuman voor gestelde agenda, die de drie Westelijke ministers van te voren hadden vastgesteld. De agenda omvat de volgende vier pun ten: 1. De politieke en economische kwesties, die geheel Duitsland betreffen; 2. Berlijn en het muntprobleem; 3. Het vredesverdrag met Duitsland en 4. Het vredesverdrag met Oostenrijk. Wysjinski, de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, stemde in met de door Schuman. voorgestelde agenda, doch behield zich het recht voor de muntkwes- tie van geheel Duitsland te bespreken. Even bracht Schuman de kwestie naar voren van de onbevredigende uitvoering van de New Yorkse overeenkomst tot op heffing van de Berlijnse blokkade. Hij zeide te hopen, dat de moeilijkheden slechts van tijdelijke aard zouden zijn, zodat het niet nodig zou worden de kwestie in de raad van ministers der grote vier te bespreken. Acheson stelde voor, dat de plaatsver vangers van de ministers, die het Oosten rijkse vredesverdrag voorbereiden, per 1 Juni een gemeenschappelijk rapport over hun vorderingen zouden uitbrengen. Een kleine schermutseling, zij het ook een gemoedelijke, deed zich voor toen Wysjinski het logisch zeide te achten dat ieder van de partijen ernaar streefde over eenkomst op elk punt van de agenda met inbegrip van de Duitse kwestie te bereiken, waarop Bevin zeide: „Dat hangt voor een groot deel van u af", en Wysjinski: „In een bijeenkomst van vier mogendheden hangt drie maal zo veel af van drie par tijen als van een". Japan Tot verrassing van de overigen bracht Wysjinski ook de Japanse kwestie op het tapijt door te informeren, wanneer de grote vier met China als vijfde een ontwerp- vredesverdrag voor Japan wilden be spreken. Acheson verklaarde zich bereid Wys- jinski's vraag op een later tijdstip te be spreken en Bevin brak een lans voor deel neming van de dominions aan de bespre kingen. Wysjinski antwoordde, dat hij niet had bedoeld de kwestie voor plaatsing op de agenda voor te stellen, doch dat het zijn nut had te weten welke problemen voor toekomstige vergaderingen van de ministers in het verschiet lagen. Hij was van mening, dat de dominions Wysjinski, die Molotqf opvolgde doch diens politiek van obstructie blijkbaar niet overnam. Toestand van generaal Spoor zorgwekkend Slachtoffer van plotselinge ernstige ziekte BATAVL.A, 24 Mei (Aneta) Luite nant-generaal S. H. Spoor, opperbevelheb ber der Nederlandse strijdkrachten in Indonesië, is Maandagmorgen na enkele uren gewerkt te hebben plotseling ernstig ziek geworden, aldus is van officiële mili taire zijde te Batavia bekend gemaakt. De ziekte liet zich dadelijk ernstig aanzien; in de loop van de dag trad weinig ver andering op, zodat de toestand nog steeds zorgwekkend is. Volstrekte rust is geboden. Bevorderd. Dr. L. J. M. Beel heeft hedenmorgen aan luitenant-generaal Spoor meegedeeld, dat hij bij Koninklijk Besluit van 23 Mei is bevorderd tot generaal. Generaal-Majoor D. C. Buurman van Vreeden, chef van de generale staf, is be last met de waarneming van de functie van legercommandant in Indonesië, daar het uitgesloten is, dat generaal Spoor de eerste tijd zijn werkzaamheden Ran her vatten en ook bij gunstig verloop van de ziekte een langdurige rustperiode vereist zal zijn. Koningin Juliana heeft telegrafisch haar grote spijt betuigd met de ziekte en gene raal Spoor de beste wensen doen toekomen voor zijn herstel. De Koningin legde er in het telegram de nadruk op, met hoeveel genoegen zij het besluit tot zijn bevorde ring had ondertekend. Het Franse persbureau AFP verneemt uit gezaghebbende bron, dat generaal Spoor een hartaanval heeft gehad. Me vrouw Spoor is met spoed uit Nederland naar Batavia geroepen, waar zij Vrijdag wordt verwacht. natuurlijk aan de voorbereiding van het vredesverdrag moesten deelnemen, of schoon de raad van de ministers er de eerste hand aan diende te leggen. Een Franse woordvoerder verklaarde, dat de atmosfeer „zeer gunstig" was en alle ge delegeerden in goede stemming verkeerden. Er is besloten, dat na elke plenaire zitting mededelingen aan de pers zullen worden verstrekt. Naar A.F.P. meldt, is Spaak, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, te Parijs aangekomen. Zijn aanwezigheid aldaar kan in verband worden gebracht' met de wens van de Beneluxlanden om op de hoogte te blijven van het verloop der besprekingen van de ministers. Wysjinski heeft na de eerste conferentie een woordvoerder laten mededelen, dat zijn delegatie „niet pessimistisch is ten aanzien van het resultaat van de Parijse conferentie". Siliwangi-soldaten werken met Nederlanders samen BATAVIA. 23 Mei (Aneta) De terri toriale commandant in West-Java, de gene- raal-majoor E. Engles, hield heden te Ta sikmalaja eenotoespraak tot enige pelotons van de Siliwangi-troepen, die hun her scholing hebben beëindigd. Generaal Engles zeide, het bijzonder te waarderen dat deze troepen, die afkomstig zijn uit de Siliwangi-divisie, vooroordelen en misverstanden terzijde hebben willen stellen om, na de herscholing door het Nederlandse leger, met het Nederlandse leger samen te werken bij het brengen van orde en rust aan de bevolking van Pasoen- dan. Generaal Engles eindigde met bet uitspreken van de wens, dat dit voorbeeld door vele duizenden moge worden gevolgd „tot geluk van uw volk en tot heil en zegen van uw vaderland". Hevige wolkbreuk in Oostenrijk Een hevige wolkbreuk in Oostenrijk heeft de dood van twee personen ten gevolge ge had. Er bestaat érnstig gevaar, dat de Donau buiten haar oevers zal treden. De rivier is de laatste 24 uur drie meter ge stegen. Veel dorpen in Oostenrijk zijn ont ruimd. Op belangrijke punten is het ver keer op de hoofdwegen gestremd. Voordat zij hun Russische collega Wysjinski zouden ontmoeten op de conferentie der „Grote Vier", die gisteren in het Rose Paleis te Parijs begonnen is, hielden de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk nog een voorbereidende bespreking op hft Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. De drie ministers in de lift van het ministerie. Van links naar rechts Ernest Bevin, Dean Acheson1 en~Robert Schuman. Twee doden sinds het begin der relletjes BERLIJN, 24 Mei (Reuter) De sta kende spoorwegarbeiders in West-Berlijn hebben alle in de Britse sector van de stad gelegen stations van de „bovengrondse' onder controle geplaatst van de West-Ber lijnse stadspolitie. De politie is erin geslaagd op de meeste stations, welke in de afge lopen nacht door de stakers werden bezet, de orde te herstellen, doch pas nadat de stakers de gebouwen hadden bestormd en nadat zij gevechten ha<33en geleverd met de onder Sovjet-Russische controle staande spoorweg-politie. Nader wordt nog gemeld, dat opnieuw twee in de Britse sector van Berlijn ge legen stations zonder verzet door de spoor wegpolitie zijn ontruimd. Volgens mededeling van dr. Friedens- burg, de plaatsvervangende West-Berlijnse burgemeester, zijn twee personen om het leven gekomen in de eerste phase van de Berlijnse ongeregeldheden. In de loop van Maandagavond kwam hét tot een grote vechtpartij in het station Tiergarten in de Britse sector. De stakers hadden de spoorwegpolitie, die het station bezet hield, er reeds van in kennis gesteld dat zij zich van het gebouw wilden mees ter maken. Het station Tiergarten had reeds van het begin af een der hoofddoelen van de sta kers gevormd. In de namiddag werd het gebouw, dat door een cordon van politie uit de Westelijke sector was afgezet, be legerd door een menigte van drieduizend stakers en sympathiser enden. Te half tien in de avond begon de menigte door het cordon heen te breken en toen tenslotte de eerste honderdtallen stakers er in geslaagd waren het gebouw binnen te dringen, werd "de grote stations hal het toneel van een bitter gevecht. Stakers en spoorwegpolitiemannen rolden met elkander over de stenen vloer en vuur- en slagwapenen vlogen her en der. Ook werd er met stenen geworpen en een aan tal door paniek aangegrepen politiemannen begon in het wilde weg op de opdringende menigte te schieten, waarbij een dode viel. Terwijl het gevecht in het gebouw gaan de was, kreeg de Westelijke politie buiten het station versterking. Zij drong toen door zij-ingangen het gebouw binnen en zui verde onder hantering van de gummi knuppel de stationshal van stakers zowel als spoorwegpolitie. De leider van de Britse dienst voor openbare veiligheid, kolonel Stewart, over reedde de spoorwegpolitie het station te verlaten en stelde het gebouw onder be waking van de Westelijke politie. De spoor- Arrestatie De secretaris van burgemeester Visser van Den Haag, drs. W. B„ is door de justitie gearresteerd. Drs. B. is referendaris ter gemeentesecretarie en was daar uitsluitend werkzaam voor de burgemeester. Hij was reeds enige tijd afwezig zonder enig be richt en zonder dat zijn verblijfplaats bekend was. wegpolitiemannen, van wie sommige ge wond waren, vertrokken langs de spoor lijn naar de Russische sector. Volgens de Westelijke politie begonnen de ongeregeldheden toen stakingsbrekers in gezelschap van spoorwegpolitie en Rus sische soldaten. het station binnengingen. Volgens de Duitse radio van de Ameri kaanse sector zijn bij de ongeregeldheden 72 personen gewond, van wie er twaalf zouden zijn getroffen door schoten van de spoorwegpolitie. Verder wordt uit Amerikaanse bron ge meld, dat de Russische autoriteiten de spoorwegdirectie bevel gegeven hebben voor Dinsdagavond de controle over alle stations en spoorweginstallaties van Berlijn in handen te nemen. De Oost-Berlijnse politiechef, Paul Markgraf, heeft met krachtige maatrege len gedreigd tegen belemmering van de - spoorwegpolitie bij de uitoefening van haar functie er. tegen aansporing tot geweld daden. Garnizoen van Sjanghai doet tegenaanval Het garnizoen van Sjanghai versterkt door nieuwe eenheden, verklaart in Noord- Poetoeng bij een groot offensief belangrijke stellingen ingenomen te hebben. Hierdoor zou de benedenloop van de Wangpoe, Sjanghai's uitweg naar zee, vrij gemaakt zijn. Het officiële centrale nieuwsbureau noemde de tegenaanval „de meest sensa tionele ontwikkeling" sinds het begin van de strijd om Sjanghai. Het gebied van de samenloop van de Wengpoe en de Jangtse, dat tot het heroverde terrein behoorde, zou veranderd zijn in een massagraf van de vijand. Het grootste deel van het dertiende communistische leger zou 11a een strijd van 48 uur vernietigd zijn. De tegenaanval wordt voortgezet. Nantsjang gevallen. Volgens een bericht van de communisti sche radio is de stad Nantsjang, de ge boorteplaats van het Chinese communisti sche leger en de hoofdstad van de provin cie Kiangsi door de communisten ingeno men. Te Nantsjang werd in 1927 het eerste gevecht tussen nationalistische en commu nistische strijdkrachten geleverd. Het is de vierde provinciale hoofdstad, die de com munisten ten Zuiden van de Jangtse heb ben veroverd. Boven Sjanghai is de lucht thans rood gekleurd van het kanonvuur en de bran dende huizen aan beide zijden van de Wangpoe. Vluchtelingen zwerven bij dui zenden door de straten, terwijl aan de andere oevers.rook- en vuurzuilen omhoog spuiten. Op de daken staan de mensen opeengepakt om de veldslag gade te slaan. De minister van Oorlog heeft bepaald dat aan kiesgerechtigde militairen in Neder land gelegenheid moet worden gegeven bij de verkiezingen voor de gemeenteraden te stemmen in die gemeehte, op welker kiezers lijst zij voorkomen. West-Duitse grondwet in werking Maandagmiddag is de Constituerende Vergadering van Bonn in plechtige zitting bijeengekomen om de West-Duitse grond wet voor de federale republiek Duitsland af te kondigen. De Westelijke bezettings- mogendheden werden vertegenwoordigd door haar plaatsvervangende militaire gou verneurs, generaal MacClean (Engeland), generaal Hays (V.S.) en generaal Noiret (Frankrijk). Alle elf West-Duitse ministers-presidenten waren voor deze zitting naar Bonn over gekomen. De burgemeester van West-Ber lijn, Ernst Reuter, was temidden van de leden van de Constituerende Vergadering gezeten. De constitutie werd officieel afgekon digd op hetzelfde ogenblik, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier hun conferentie in Parijs openden. Zij treedt onmiddellijk in werking. De zitting begon en eindigde met orgel muziek. De afkondigingsrede werd gehou den door Conrad. Adenauer, president van de Constituerende Vergadering. Er werd niet gedebatteerd. De zwart-rood-gouden vlag van de nieuwe West-Duitse republiek woei van de gevels van vele huizen. Adenauer gewaagde in zijn rede van een nieuw tijdperk dat in de geschiedenis van het Duits? volk aanbrak. Hij was van mening, dat „indien de geallieerde ont- mantelingspolitiek uitgevoerd wordt als thans besloten is, de politieke opbouw van een nieuwe Duitse democratie ernstig ge vaar zal lopen". Hij verzocht de verantwoordelijke ge allieerde autoriteten deze kwestie niet Het woord is aan Pascal De rede geheel wegcijferen en alleen volgens de rede te werk gaan zijn twee even gevaarlijke uitersten. alleen uit een economisch maar in de eer ste plaats uit politiek oogpunt te bezien. De tekst, van de grondwet zal worden gepubliceerd in* het eerste nummer van het officiële orgaan van de nieuwe staat. Er werd aanvankelijk gevreesd, dat de afkondiging op het laatste ogenblik nog zou worden uitgesteld, daar de leider van de Franse verbindingsmissie Zondag Adenauer had doen weten, dat zijn rege ring niet tevreden was over de in de con stitutie opgenomen kieswet en voorstelde deze voor de derde maal te herzien. Toen de afgevaardigden bijeen kwamen waren de moeilijkheden blijkbaar opgelost. Alle leden van de constituerende verga dering, behalve de twee communistische ondertekenden het document. Onder ap plaus van de publieke tribune tekende vervolgens de West-Berlijnse burgemeester prof. Reuter. Tenslotte tekenden de ministers-presi denten en kamervoorzitters van de elf West-Duitse „Lander", met inbegrip van Beieren, welks parlement de grondwet heeft verworpen. Voor de vergadering werd geopend werd bekend, dat de organist Haydn's Kaiser Quartett" zou spelen, dat ten dele bestaat uit een variatie op een melodie, welke la ter het Duitsl volkslied „Deutschland über Alles" zou worden. Dit stuk werd van het programma geschrapt nadat prof. Schmid, de socialistische leider, had ingegrepen. Oostelijke politie is goed bewapend, de Westelijke daarentegen niet Londen, 23 Mei (Reuter). De diplo matieke medewerker van Reuter schrijft van gezaghebbende zijde te hebben ver nomen, dat de gevolgen van de Berlijnse staking voor de toekomst van Duitsland ongerustheid hebben verwekt bij het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. De situatie, zoals deze in het afgelopen weekeinde in de Berlijnse stations was, waarbij de stakers uit West-Berlijn zich gesteld zagen tegenover bewapende politie uit de Sovjet-Russische sector van de stad, heeft het argument versterkt dat elke oplossing van het Duitse vraagstuk waar bij de ongewapende politie in West-Duits- land zou komen te staan tegenover de bewapende politie-macht in Oost-Duits- land, een zeer groot gevaar zou betekenen voor de nieuwe West-Duitse staat, welke heden te Bonn is uitgeroepen. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, is speciaal dit punt tijdens het bezoek van minister Bevin aan de Westelijke zónes van Duitsland door West-Duitse politici op krachtige wijze naar voren gebracht. Er is bij deze gelegenheid door de leider der Duitse sociaal-democratische partij dr. Kurt Schumacher en door andere West- Duitse politici met nadruk tegenover mi nister Bevin gewezen op het gevaarlijke van de toestand die zou ontstaan, indien de onbewapende West-Duitse staten, na een terugtrekken der geallieerde bezet tingstroepen. tegenover de goed gewapen de Oost-Duitse politie-troepen zouden komen te staan. In antwoord op een vraag of het dragen van het kleiner soort vuurwapen door de Oot-Duitse politie wettelijk geoorloofd is, antwoordde een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken dat er geen vier-mogendheden-overeen- komst bestaat, waarin het dragen van wapens door de Duitse politie wordt ver boden. Hij voegde hieraan echter toe, dat Defensie-conferentie in Groot-Brittannië Twee honderd hoge Britse legerofficie ren zijn te Camberley in het Engelse graaf schap Surrey op een speciaal beveiligde plaats bijeengekomen om de Britse defen sie te bespreken. Dertien regeringsdepartementen zijn ver tegenwoordigd bij de besprekingen, die vijf dagen zullen duren. Waarnemers van de marine en luchtmacht zijn aanwezig. Legercommandanten uit Duitsland, het Midden-Oosten, Oostenrijk en het Verre Oosten zijn voor de conferentie naar Enge land overgekomen. Deskundigen op we tenschappelijk en ander gebied zulien nieuwe ideeën met betrekking tot oor logvoering en defensie uiteenzetten. Republikeinen tussen drie en vijf Juni terug naar Djokja Aneta meldt uit Batavia: In een onder houd met het Chinese Dagblad „Keng Po" verklaarde ir. Djoeanda. de republikeinse voorzitter van de werkgroep voor financiële en economische aangelegenheden van de subcommissie voor de terugkeer naar Djokjakarta, dat de grote lijnen van het plan voor de terugkeer der republiek bijna zijn gereed gekomen. Volgens hem is ten aanzien van de financiële, monetaire en economische kwestie reeds overeenstem ming bereikt met de Nederlanders. Hij achtte het niet nodig noodregelingen te treffen in verband met de geldkwestie, daar de republiek onmiddellijk na de terug keer het republikeinse geld kan stabili seren. De datum van de terugkeer stelde Djoeanda tussen 3 en 5 Juni. Met betrekking tot het communistische gevaar zeide ir. Djoeanda dat dit in de repu bliek inderdaad bestaat, aangezien in de republiek het communisme niet verboden is. Hij gevestigde de berichten als zouden de communistische partij en de „Partai Murba" actief zijn, doch volgens Djoeanda zijn beide organisaties nog niet zo sterk dat men van een groot gevaar kan spreken. in de Westelijke zónes van Duitsland slechts de grenspolitie is bewapend en dat het niet verstrekken van wapens aan de leden van de West-Duitse politiemacht deel uitmaakt van de door de Westelijke mogendheden ten aanzien van Duitsland gevolgde demilitarisatic-politiek. Het schouwspel van politie-troepen, af komstig uit onder communistische con trole staand Duits gebied, wier leden trachten als stakingsbrekers te Berlijn op te treden, heeft in politieke kringen te Londen tot vele ironische commentaren aanleiding gegeven. Het ernstigste aspect van de Duitse si tuatie en ongetwijfeld zal de houding van minister Bevin op de conferentie te Parijs hierdoor worden beïnvloed is intussen, dat thans duidelijk is gebleken, dat er een smeulend gevaar voor burger oorlog in Duitsland aanwezig is en West- Duitsland, indien onverhoopt een derge lijke broedertwist zou losbarsten, in een slechtere positie zou verkeren dan het Oostelijke gedeelte des lands. Brand in kleuterschool Knaapje had met lucifers gespeeld Maandagmiddag om kwart voor drie werd de Zandvoortse brandweer gealarmeerd voor een brand in de kleuterschool. Daar de badplaats twee kleuterscholen telt en geen nadere aanduiding werd ge geven. stond de brandweer voor het dilemma welke te kiezen. Op goed geluk werd naar de school aan de Brederode- straat gereden, doch daar was alles rustig. Vervolgens vertrok men naar de Hannie Schaftschool aan de Herenstraat. De uit het dak opstijgende rook vertelde de vrijwil ligers reeds van verre dat men thans het juiste adres had gevonden. Het vuur bleek in een kleedlokaaltje te woeden en kon met een enkele straal wor den geblust, doch de rookontwikkeling was zo sterk, dat de brandweerlieden het slechts met behulp van het zuurstofmasker konden naderen. Op het moment dat de brand uitbrak, speelden de ongeveer honderd leerlingen buiten, zodat geen verwarring kon ontstaan. Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat een ongeveer zesjarige jongen tijdens het speelkwartier naar het toilet was ge gaan. Met horten en stoten bekende het knaapje dat hij op weg daarheen in het kleedlokaal een doosje lucifers had gevon den. Hij heeft toen vlak bij de gasmeter een paar kranten aangestoken, of misschien de brandende lucifers daarin laten vallen, met het gevolg dat het soldeer van de toevoer buis smolt en het ontsnappende gas vlam vatte. Vervolgens sloeg het vuur over naar de deur van het vertrek. Omwonenden die met emmers water waren toegeschoten, konden al niets meer uitrichten. Men slaagde er daarna wel in de gasmeter onder zand te bedelven, waardoor de gasvlam werd gedoofd. Een fitter heeft vervolgens de gastoevoer afgesloten, waarop de brandweer het eigenlijke blussingswerk voltooide. Van het onderwijzend personeel zijn een paar kledingstukken verbrand. VRIJ KOUD WEF.R. Verwachting. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: (opge maakt te 10 uur) Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Meest matige wind uit Westelijke richtingen Tamelijk koud voor de tijd van het jaar. 25 Mei: Zon op 4 33 uur. onder 20.41 uur Maan op 3.22 uur, onder 18.17 uur Hoogwatertijden: Dinsdag 24 Mei: 1.35—14.02 uur Woensdag 25 Mei: 2.19—14.37 uur. LaagwatertUden: Dinsdag 24 Mei: 9.18—21.53 uur Woensdag 25 Mei: 10.00—22.28 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1