E 3 Grote meerderheid van het publiek is vóór de Benelux t,e&' Nenni meer revolutionnair dan de Italiaanse communisten mI V „5aaauet" c Panda en de Meester-Ontdekkingsreiziger Uitg. avem Wereldnieuws Dinsdag 2'4 Mei 1949 OPINIE-ONDERZOEK TOONT AAN: Enquêteurs en enquêtrices van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie stelden aan vele mannen en vrou wen, over het gehele land verspreid, de vraag: „Hebt u wel eens gehoord of gelezen over de Benelux?" Dit zijn de antwoorden: Ja: 95 procent; Neen: 5 procent. Dat is een zeer grote bekendheid; prac tise!! iedereen heeft er wel eens van ge hoord of van gelezen. „Wat is de Benelux?" vroegen de enquê teurs en enquêtrices van het NIPO verder. En ook hier blijkt, dat de meesten weten wat de Benelux is. Dit zijn de antwoorden: Economische samenwerking, tolunie, handelsovereenkomst e.d. (Aant- woorden, die het economische, het handelsaspect van de Benelux aan geven) 43 Een unie, een verbond, samenwer king, eenwording, samengaan. (Antwoorden, die het samengaan zonder 't handelsaspect aangeven) 35 Alleen maar antwoord: Benelux is België, Nederland, Luxemburg 3 Militaire overeenkomst, alliantie e.d. 1 Diverse antwoorden 4 Weet het niet 14 Ongeveer 8 op de 10 Nederlanders weten dus ongeveer wat de Benelux is em wil. Maar 2 op de 10 blijven een goed antwoord op deze vraag schuldig. „Bent u voor of tegen een volledige eco nomische unie met België en Luxemburg, zodat er voor invoer en uitvoer en beta lingen over en weer géén grens meer tus sen ons land, België en Luxemburg zal be staan?" vroegen de enquêteurs en enquê trices van het NIPO verder. Dit zijn de resultaten: Vóór 71 procent; tegen 6 procent en geen oordeel 23 procent. De overgrote meerderheid van het pu bliek is vóór de Benelux. Dat vinden wij onder alle groeperingen, bij vrouwen en mannëfc, onder de vertegenwoordigers van de verschillende leef tij ds- en politieke groepen. Waarom men vóór en waarom men tegen de Benelux is, daarnaar is ook door enquêteurs en enquêtrices van het NIPO geïnformeerd. Dit zijn de antwoor den van de voorstanders: Economisch noodzakelijk, beste op lossing, voor belangen van alle drie landen, voor de handel e.d. 26 Samenwerking altijd goed,_ twee be reiken altijd meer dan één, e.d... Artikelen dan hier goedkoper, het leven goedkoper e.d Begin Verenigde Staten van Europa, stap naar wereldfederalisme e.d. Dan geen sluikhandel meer Minder ambtenaren, kostenbesparing Meer artikelen, méér textiel, meer te koop Diverse antwoorden 10% Geen antwoord 1 De voorstanders zeggen: Het is nood zakelijk, samenwerking is goed. De tegen standers van Benelux klein in aantal menen dat Nederland zichzelf moet blijven, zichzelf redden kan. Verder vrezen zij bot singen en concurrentie tussen Belgen en Nederlanders. (Nadruk verboden). Ter dood veroordeelde trachtte naar Duitsland te vluchten Grenskommiezen bij Buurse in de om geving van Enschedé hebben twee mannen aangehouden, die probeerden clandestien naar Duitsland" uit te wijken. Een van hen bleek de 39-jarige W. F. K. B. te zijn, die op 7 December door het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden bij verstek tot de doodstraf was veroordeeld. B. was op 14 November uit Vught ont snapt. Tijdens de bezetting was hij land- wachtcommandant in Franeker. Hij is ver oordeeld wegens het doodschieten van illegale werkers. 12 8 3 1 Straatschenders veroordeeld „De stad Haarlem heeft een bijzonder slechte reputatie wat betreft de opgescho ten jongens, die 's avonds in de straten het publiek treiteren", zei de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman gisteren bij de behandeling van de zaak tegen de 27-jarige timmerman E. R. en de even oude metselaar P. H., die zich wegens wederspannigheid te verantwoorden had den. Dit tweetal had zich op het Ver- wuift in een door enige borreltjes opge vrolijkte stemming, onledig gehouden met pogingen om wandelaars te doen struikelen. Jammer genoeg probeer den zij het juist bij een agent in burger, die hun prompt ter verantwoording riep wegens straatschenderij. R., die de schul dige was, weigerde eerst zijn naam te noe men en deed zich als buitenlander voor. Hij zag er echter weinig buitenlands uit en de agent trachtte hem op te brengen. De ai-restant verzette zich „in tegenoverge stelde richting" zoals dat heet, tegen dat voornemen en werd daarbij gesteund door zijn maat, die hem trachtte te ontzetten, door een tweede agent in burger op de rug te springen. Eerst nadat de politie versterking had gekregen, kon 'het tweetal opgebracht worden. „Drie maanden tegen beiden", zei de officier, die en passant nog even hun straf register belichtte. De rechter veroordeelde hen tot één maand ieder. Van fabriek naar verbruiker Filiaal: Haarlem, Zijlstraat De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Musette- orkest. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonisch concert. 10.00 „Kinderen". 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Kookpraatje. 20.35 Voor de vrouw. 11.00 Populair programma. 12.00 Accoi'deola. 12,30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.38 Johan Jong, orgél. 13.20 Orkest Malan- do. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14,15 Kamermuziek. 15.00 Voor zieken. 15.30 Kinderkooi". 15.50 Tourisme. 16.00 Platen. 16.15 Voor kleuters. 16.30 Voor de jeugd, 17,15 Pla ten. 17.40 Kwartet Corduwener. 18.20 An drews Sisters. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Silvestri-kwartet. 19.30 V.C.J.C. 20.20 Opera concert. 21.00 Luisterspel „De Lindeboom", naar J- B. Priestley. 22,30 Cor Steyn, orgel. 22.45 Boekbespreking. 23.15 „Hit-kit". 23.45 Tango's. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Marinierskapel. 9.00 Voor. jonge zieken. 9.35 Werken van Tsjaikofski. 10.30 Morgendienst. 11.00 Liederen uit Bohemen. 11.15 Hildebrand-miniaturen. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Metropole- orkest. 13.15 Mandolinata. 13.45 Zangplaten. 14.00 Kamerorkest. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Muzikaal maandblad. 15.30 Alma musica. 16.00 Philatelisten. 16.15 Voor de jeugd. .17.30 Piano duo. 17.45 „Suriname". 18.00 Koor. 18.30 Die renleven. 19.15 „Het nieuws uit Indonesië". 19.30 Actueel geluid. 20.15 Radio Philharmo- nisch Orkest. 21.00 „Gemeenteraadsverkie zingen". 21.20 Sans Souci. 21.45 Platen. 22.15 Geestelijke liederen. 22.45 Overdenking. 23.15 Kamermuziek. Het 1800 ton metende Zweedse stoomschip „Bergsund"dat op weg was van Londen naar Huil, kwam tengevolge van een aanvaring met de trawler „Lord Hotham" in de Humber tot zinken. De uit 26 personen bestaande bemanning kon zich met redding boten in veiligheid stellen. Om het scheepvaartverkeer in de Humber niet te strem men werd de „Bergsund", die eerst tien maanden geleden van stapel is gelopen, naar de walkant gesleept. Nieuwe scheuring in zijn socialistische partij (Van onze correspondent te Rome) Het partijcongres der „Nenni-socialisten" te Florence is verlopen zoals de congressen der Italiaanse socialistische partij meestal plegen te verlopen, dat wil zeggen: met de afscheiding van een of andere groep als slot Er was met het congres iets niet in orde. Volgens de statuten zenden elke duizend partijleden een afgevaardigde naar het landelijk congres. Naar verluidt, zoyden er op 31 Maai-t niet meer dan 100.000 lidmaat schapskaarten voor 1949 zijn uitgereikt. Daarna, schijnt er een sterke pressie te zijn uitgeoefend, zodat er ten slotte 433 con gressisten bijeenkwamen, die bijna een half millioen partijgenoten vertegenwoordigden, maar voor alles verdeeld waren in drie groepen: een uiterst linkse, aangevoerd door Nenni en Basso, een gematigd linkse en een „x-echtse", waarvan Romita de grote man is. Het punt, waarover men verdeeld was, betrof de verdere samenwerking met de communistische partij. Bij de stemming heeft de uiterst-linkse groep 51 procent van alle stemmen op zich verenigd. De partij zal dus meer links ge oriënteerd zijn dan in het afgelopen jaar het geval was. Nenni, die verleden jaar door de gematigde elementen overstemd werd, is opnieuw de grote man in het par tijbestuur. De rechtse groep (ongeveer tien procent) heeft aan de vei-kiezing van het bestuur niet eens meer deelgenomen. Romita, die de partij onafhankelijk van de communisten en democratisch wilde maken, heeft zich met de zijnen afgeschei den. Deze groep heeft nog op dezelfde dag het congres bijgewoond van de Socialisti sche Unie, die onder leiding staat' van de romanschrijver Ignazio Silone. Uit Baarn kwam inmiddels een telegram binnen, waarbij de Comisco bekend maakt, dat de Italiaanse Socialistische Partij (Nenni) wegens voortgezette samenwerking met de communisten niet langer deel uit maakt van de socialistische Internationale. De Comisco dringt thans aan op de vor ming van een sociaal-democratische een heidspartij. Maar de splijtzwam woekert ook in die groep. De Socialistische Unie maakt be kend dat de tijd gekomen is om alle demo cratische socialisten te verenigen in één partij, en tegelijkertijd wijst Saragat, die de rechtervleugel vertegenwoordigt van de Socialistische Partij der Arbeiders, erop dat die partij reeds bestaat en dat alle gelijkgezinden zich bij de arbeiderspartij kunnen aansluiten. Het eind zal wel zijn, dat in een of andere vorm een sociaal democratische partij tot stand komt. Romita stelt als voorwaax-de, dat Sara gat en de andere socialistische ministers hun pox-tefeuille ter beschikking stellen. Trouwens in de partij van Saragat is ook een sterke stroming tegen verdere deel neming aan de te conservatief geachte regering-De Gasperi. Men spreekt echter over een eventueel „symbolisch" aftreden der socialistische ministers, hetgeen- be tekent dat ze zouden aanblijven op verzoek van De Gasperi om deze een ministercrisis op dit ogenblik te besparen. In ieder geval zullen de sociaal-democraten een gematig de, opbouwende oppositie voeren. De Nenni-socialisten daarentegen zouden volgens de verklaring van hun leider de voorhoede gaan vormen van het strijdend proletariaat. Nenni is vaak veel feller dan Togliatti en het schijnt de bedoeling te zijn, dat zijn partij meer links, meer revolutio nair zal worden dan de communistische. Gezinsleden op kosten van het Rijk naar Indonesië Als officieren en onderoffi cieren twee jaar tropendienst bijtekenen Bij ministeriële beschikking kunnen thans in Indonesië verblijveixde officieren en onderofficieren der Koninklijke Land macht hun gezin voor rekening van het rijk laten overkomen, indien zij twee jaren zonder onderbreking in de tropen in wer kelijke dienst zijn geweest en hun dienst tijd in de tropen verlengen met ten minste twee jaren. Tot dit verlengd verblijf in de tropen moeten zij zich schriftelijk hebben ver bonden. De aanspraak op overtocht van het gezin voor rijksrekening gaat verloren; indien moet worden aangenomen, dat het gezin na aankomst in Indonesië slechts een jaar of korter daar zal blijven. In Nederland verblijvende officieren en onderofficieren, die tenminste twee jaren zonder onderbreking in de tx'open in wer kelijke dienst zijn geweest en opnieuw naar Indonesië worden uitgezonden, kun nen aanspraak maken op overtocht van hun gezin voor rijksrekening, indien kan worden verwacht, dat het gezinsverband in de tropen -tenminste gedurende een jaar zal bestaan. Mr. Schokking ook minister van Marine Bij Koninklijk Besluit is mr. W. F. Sehokking, minister van Oorlog en van Marine ad interim, benoemd tot minister van Marine. Van beleggingsrekeningen komt 1 Juni een deel vrij Overeenkomstig artikel 4 van de wet Afwikkeling Geldzuivering wordt op 1 Juni wederom een vijfde van de beleggingsreke ningen met een minimum van 300 vrij gegeven. De vaststelling van het vrij te geven be drag kan tot moeilijkheden aanleiding geven, indien gebruik is gemaakt van de mogelijkheid om aanslagen in de Vermo- gensaanwasbelasting, in de Vermogenshef fing ineens en in zogenaamde „oude" be lastingen, benevens zekerheidstellingen, ten laste der beleggingsrekening te voldoen. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op 1 Juni van elk jaar twintig procent van het oorspronkelijke bedrag der beleg gingsrekening wordt vrijgegeven, onafhan kelijk van het feit of van de belasting- faciliteit gebruik is gemaakt en uiteraard met een minimum van 300. Indien een be leggingsrekening oorspronkelijk 3500 be droeg en hiervan op of na 1 Juni 1948 700 is vrijgegeven en voor 800 van de belastingfaciliteit gebruik is gemaakt, kan op 1 Juni 1949 van die beleggingsrekening,' die dan 2000 aanwijst, een bedrag van 700 worden vrijgegeven. Koninklijke Olie keert 9 procent dividend uit Directie en commissarissen van de N.V. Koninklijke Nederlandse Petroleum Maat schappij hebben besloten aan de algemene vergadex-ing van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1948 een dividend van 9 pet. in contanten uit te keren. De winst over 1948 van de Koninklijke Shell-gro'ep, na afschrijving en reserverin gen, kan op het equivalent van 476 nxil- lioen gesteld worden. De irx totaal beschik bare winst bedraagt, rekening houdend met belastingen en het niet uitgekeerde winstsaldo over 1947, het equivalent van 466 millioen, waarvan het equivalent van 117.601.000 aan de moedermaatschappijen de N.V. Koninklijke Nederlandse Petro leum Maatschappij en „The Shell Trans port and Trading Company Ltd." werd uitgekeerd en het equivalent van rond 348 millioen op nieuwe rekening overge- bracht. De dividenduitkeringen aan de moe dermaatschappijen stellen de Koninklijke, tezamen met de door haar uit anderen hoofde genoten inkomsten en statutaire vergoedingen, in staat een dividend van 9 pet. over het vergrote kapitaal uit te keren. Algemeen kunstenaarscongres in Den Haag Onder auspiciën van de Nederlandse federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars, zal op 6, 7 en 8 October een algemeen kunstenaarscongres in Den Haag worden gehouden. Op het congres zullen de volgende on derwerpen worden behandeld: „Organisatie van het kunstleven" door prof. dr. G. van der Leeuw; „Sociografi sche verkenningen" door J. Henrick Mul der, directeur van het Prins Bernhard- fonds; „De positie van de kunstenaar", door G. Landré; „Kunstcritiek" door Bern- hard Verhoeven; „Kunst en onderwijs", door een nader aan te kondigen inleider; „Plaats en taak van de kunstenaar in de Nederlandse samenleving", door Victor E. van Vriesland. Het laatst genoemde onderwerp kan als karakteristiek voor het te houden congres worden beschouwd. Stellingen uit de te behandelen onder werpen zullen ter bestudering aan de deel nemers worden toegezonden. Voor het congres is een werkcomité op gericht, waarvan dr. J. Hxxlsker, hoofd van de afdeling kunstzaken der gemeente secretaris van Den Haag, voorzitter en Livinus van de Bundt, directeur van de Vrije Academie voor Beeldende Kunsten „Amicitia", secretaris is. Penningmeester is de heer J. Bruijn, Sophialaan 5, Wassenaar. Dit comité is onderverdeeld in een huis- vestings-, een ontvangst- en een propa- gandacomité. Op de avonden van de congresdagen zal het Residentieoxkest concerteren, de Haag se comedie zal een première ten tonele brengen en de laatste avond zal een ballet uitvoering worden gegeven. Een nieuwe polder in Noordholland D.U.W.-object, waaraan geen Haarlemmers werken In Noordholland wordt, als D.U.W.-ob ject, een nieuwe polder gemaakt. Het be treft het Twiske-plan in Waterland. De oppervlakte bedraagt ongeveer 650 ha., thans in hoofdzaak moerasgronden in de omgeving van Landsmeer, Oostzaan en Sep. Er werken aan dit werk ongeveer 100 arbeiders die uit verschillende delen van Noordholland afkomstig zijn'. Daaronder zijn tot heden geen arbeiders uit Haarlem en omgeving. Volkshogeschool te Bergen Ged. Staten van Noordholland stellen aan de Provinciale Staten voor een sub sidie van 5000 voor 1949 te verlenen aan de Volkshogeschool te Bergen. Eerst even kijken bij BARTELJORISSTRAAT 27 onkreukbaar linnen 90 cm breed Gebloemde Vistra Grote keuze gebl. vanaf f 2.90 per Meter Zwitserland I 4.62 per Meter f 1.93 per Meter matzijde Monument voor gesneuvelde Franse strijders De vele vrienden die Frankrijk in Neder land telt, zijn aan de slag gegaan om geld bijeen te brengen teneinde een monument te bouwen dat de herinnex-ing levend zal houden aan de vierhonderd Franse soldaten die gedimende de afgelopen oorlog hun léven op Nederlandse bodem hebben ge geven. Men wil het monument dat op het kex'khof van Capelle in Zeeland zal komen te staan, in Mei 1950 gereed hebben. Naar dit kerkhof komen ieder jaar weer de Franse strijders die hier hun gevallen vrienden willen herdenken. Het initiatief tot' het bouwen van dit monument is uit gegaan van het „Comité du Souvenir fran cais". Het monument, waarin de namen van de vierhonderd gesneuvelden zullen- worden uitgehouwen, is ontworpen door Antoon Molkeiïboer. Men kan één van die vier honderd namen adopteren voor een bedrag van 25,of een symbolisch „steentje bijdragen" voor 2,50. In een „Gouden boek" dat in de sokkel van het monument zijn plaats zal krijgen, zullen de handteke ningen van alle gevers worden opgenomen. Men kan zijn bijdrage overmaken aan Lippmann Rosenthal (giro 1014) onder vermelding van „Compte du Souvenir fran cais". Het Griekse stoomschip „Katingohadji- pateras", dat Vrijdagnacht op 53.33 graad Noorderbreedte en 6.19 graad Oosterlengte .aan de grond gevaren is, na vermoedelijk op een mijn gelopen te zijn, maakt zeer veel water. Een bergingsvaartuig uit Hamburg is bezig het water uit het schip te pompen. Bij het schip liggen twee sleepboten van de firma Doecksen uit Terschelling. Als het weer goed blijft, hoopt men het schip los te kx-ijgen en het met pompen boven water te houden. Zou het weer omslaan, dat moet de boot als verloren worden beschouwd. Er zijn geen gewonden aan boord. 72. Nu, dit worden dan de laatste plaatjes van dit verhaal, want dat bezoek dat Panda nog bracht aan de heer Cesare Crescen dissimo, de directeur van het hotel, dat had niet veel resultaten. „Watte?" schreeuwde de heer Crescendissimo, zodra hü Panda zag „piccolo! Weglopen! Im- polita! Policial Jij slechte piccolo! Slecht ste van allemaal! Scheer weg jou! Uscita! Rapidissimo"en nog voordat Panda iets had kunnen zeggen, greep de directeur hem al bij de kraag en zo gooide hij hem de achterdeur van het hotel uit! Daar zat Panda nu, bij de vuilnisbakken. Hij zag, dat bij alle afval ook de gramofoon en de wassen pop waren, die Joris Goedbloed voor zijn bedriegerspractijken had bruikt. „Nu ja," dacht Panda. Mijnheer Crescendissimo heeft eigenlijk gelijk. Dan had ik me er ook maar nooit mee in moe ten laten. En ik ben nu wel mijn betrek king kwijt, maar het is- zoals Joris zegt: door de ervaring ben ik innerlijk rijker geworden! Dat klinkt heel mooi, en het is waar!" En zo besloot Panda dus, om met frisse moed maar een nieuwe betrek king te gaan zoeken. Wacht maar eens af wat dat wordt! Sociale verzekering voor reserve-politie In de Memorie van Antwoord over het wetsontwerp tot regeling van de sociale verzekering der reserve-politie verklaart de regering, dat tot de reserve- politié ook toegetreden zijn personen, die werkloos waren of die inmiddels werkloos zijn geworden. Daarom acht de regering het wenselijk de regeling, die is getroffen voor degenen die in en door de dienst wegens ziekte ongeschikt voor arbeid zijn gewor den, uit te breiden tot degenen die ten ge volge van werkloosheid geen aanspraken kunnen ontlenen aan de Ziektewet. Dit betreft dus diegenen, voor wie de Ziekte wet zou hebben gegolden indien zij niet werkloos zouden zijn geweest. Voor dit personeel zal derhalve niet de eis gelden, dat hét in en door de dienst ziek is gewor den, doch uitsluitend dat het in de dienst wegens ziekte ongeschikt voor arbeid werd of binnefx een zodanige termijn na het ver richten van de dienst, dat de Ziektewet van toepassing zou zijn geweest indien zij ge durende die dienst ingevolge die wet ver zekerd waren geweest. De wens om het ongevallenrisico ruimer te dekken dan krachtens de Ongevallenwet 1921 mogelijk is, acht de regering niet on redelijk. De ministers zullen dan ook zo spoedig mogelijk een regeling voorbereiden, waarbij ten aanzien van het ongevallen risico voor de vrijwilligers bij de reserve- politie nadere voorzieningen zullen worden getroffen. Voor de reserve-rijkspolitie hebben zich tot nu toe ongeveer 4400 man en voor de reserve-gemeentepolitie ongeveer 3000 man opgegeven. In- en uitvoer in April Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige cijfers had de invoer in April 1949 een waarde van 438,6 millioen (Maart 1949: 475,8 millioen) en een gewicht van 1.772.000 ton (Maart: 1.632.000 ton). Enkele belangrijke importen waren (in millioen guldens): slachtvee en vlees 5.4 (3.8); koffie 4.0 (3.4); tarwe en tarwebloem 23.9 (9.8); inais 8.9 (12.4); copra 18.2 (9.7); lijnzaad 8.4 (5.6); palmolie 3.8 (11.6); sui ker 3.9 (5.9); tinerts 17.7 (0.9); steenkolen 16.9 (15.5); minerale oliën 24.9 (14.7); kunstmest 10.6 (10); hout 14.7 (12.2); om gesponnen wol 9.6 (12.2); ongesponnen katoen 4.8 (9.9); plaatijzer en -staal 8.6 (11.7); staaf- en profiel-ijzer en staal 8.3 (9.7); auto's en autochassis 9.2 (13.6); vlieg tuigen 12.6 (2.2); schepen nihil (15.2). De uitvoer had in April 1949 een waarde van 255.9 millioen (Maart: 282.7 millioen) en een gewicht van 684.000 ton (728.000 ton). Belangrijke posten bij de uitvoer waren: gecondenseerde melk 7.4 (15); boter 9.8 (3.6); kaas 10.3 (14.41); aardappelen 8.0 (7.4); verse groenten 7.6 (6.8); rogge 3.6 (1.7); aardappelmeel 3.3 (2.5); cokes 3.8 (5.2); minerale oliën 8; (7.9); superfosfaat' 4.3 (2.9); kunstzijden garens 4.8 (6.2); wol len weefsels 4.3 (4.1); katoenen weefsels 12.4 (15.1); vlas 3.7 (2.8); ruw ijzer 3.9 (2.6); tin in blokken 12.9 (8.4); electrische lampen 2.8 (3.7); radio-artikelen 5.7 (8.1); schepen 5.1 (4.2), A. Hallema, Prins Maurits Uit geverij Born N.V., Assen. Het vergt ongetwijfeld meer schrijvers talent een populair geschiedenisboek te schrijven daq een, dat voornamelijk bestemd is voor hen die het vak bestuderen. Die groep is bereid, zo niet verplicht, zich uit iedere warwinkel van belangrijke gegevens een eigen beeld te vormen, en zich door talrijke voetnoten op aanvullend onderzoek te laten sturen; de leken- willen alles ineens weten en verlangen' daarom een werk, dat het be handelde deel der historie een mate. van zelf standigheid geeft en het in zichzelf begrij pelijk maakt. Daarvoor is de eis aan de ken nis van de aangrenzende gebieden bij de schrijver onbeperkt; een diep begrip voor alle omstandigheden, toestanden en instellirifeen die hij bespreekt moet maken dat zij hun kenmerkende trekken aan de verbeeldings kracht van dp lezer ter bewerking geven en hem de kans bieden de sfeer van de tijd te voelen. Zulke geschiedschrijvers zijn schaars, en ongelukkigerwijs geldt het zelfde voor de volmaakte leek; dat biedt de heer Hallema de kans, een mate van op school en later tex-loops verworven kennis bij zijn lezer aan te nemen en de levensbeschrijving van Prins Maurits op de vlakte te houden, waar nie mand verhelderende xiitzichten heeft. Het-is een aardig boek geworden voor wie wil weten wat er gebeurde, maar het blijft te ver weg van het ontoegankelijke heiligdom, waarin het antwoord op het hoe besloten is. Men krijgt de indruk dat de schuld deels ligt bij allerlei gevoeligheden en vjroordélerx bij zichzelf en anderen, die de heer Hallema wil ontzien. Vooral als bij het omzeilen van de verraderlijke klippen in Maurits' erotisch leven de ervaren hand even het stuurrad loslaat: „Zo kan bijvoorbeeld niet ontkend worden, dat de prins, die steeds ongehuwd is gebleven, toch in grote ongebondenheid heeft geleefdS. M. VERREKENING VAN LOONBXJSLAG IN DE PRIJS VAN BOUWWERKEN De prijsbesehikking „Niet doorberekening loonbijslag 1948" staat niet toe, dat de loonbijslag van een gulden, welke met in gang van 1 November aan "werknemers moet worden betaald, in de prijs van bouw werken wordt berekend. De minister van Economische Zaken heeft echter thans toe gestaan, dat bij werken, die worden aan besteed na 1 Mei 1949, de bijslag in de aanneemsom van elk werk wordt begrepen. Voorts zal bij werken, aanbesteed voor 1 November 1948, de gulden bijslag alsnog worden doorberekend, indien in het bestek van het bétrokken werk door opneihing van risicoregeling werd bedongen, dat loonsverhogingen, vastgesteld na de datum van inschrijving, voor rekening komen van de opdi'achtgever. Het College van Rijksbemiddelaars, heeft zijn goedkeuring gehecht aan een verhoging van de waarde van de vacantiebons en risi co-coupons met ingang van 5 Februari 1949. Bij alle op 5 Februari in aanbouw zijnde werken, waar de risicoregeling in het bestek van toepassing is verklaard* zullen de verhoogde vacantiebonnen en risicocoupons voör verrekening in aarimer-- king komen. Voorwaarden. De Griekse ministër van openbare orde, Rendis, heeft bevolen, dat 100 van de 120 arbeiders, die ge- - vangen werden gehouden wegens deel neming aan communistische vergade ringen, in vrijheid moeten worden ge steld. Zij, die worden vrijgelaten, hebben bijzonderheden verstrekt over communistische activiteit in hun vak organisaties en gezegd, dat zij een ver klaring zullen tekenen, waarin zij hun daden betreuren. In het proces tegen de elf communistische leiders in de V.S. heeft rechter Medina het verzoek van de verdediging om de beklaagden in vrijheid te stellen wegens onvoldoende bewijs, van de hand ge wezen, evenals het verzoek geen reke ning te houden met getuigenissen van agenten, die in de communistische be weging zijn doorgedrongen. Lepra. De berichten in de Engelse pers, dat het aantal lepra-gevallen in Enge land toeneemt, vinden hun oorsprong in de vragen, die dezer dagen in het La gerhuis zijn gesteld over de taak van de nationale gezondheidsdienst bij de behandeling van deze ziekte. De mi nister van volksgezondheid, Bevari, ver klaarde toen, dat er twaalf gevallen van lepra bekend waren in het Ver enigd Koninkrijk. Nu aanmelding ver plicht wordt gesteld, zullen er mogelijk nog meer gevallen aan het licht komen. Onderzoek. Het Amerikaanse Congres heeft order gegeven tot een onderzoek tegen David E. Lilienthal, die meer dan twee jaar voorzitter is geweest van de Ame rikaanse commissie voor de atoom energie, wegens beschuldigingen van „ongelooflijk wanbeheer" van het Ame rikaanse atoombomprogramma. De be noeming van Lilienthal werd destijds een feit na een hefitig debat in de Senaat De beschuldigingen houden verband met het verlenen van facili teiten ter bestudering van de atoom energie aan een communist. Senator Bourke Hickenlooper heeft het ontslag van Lilienthal geëist. Senator Vanden- berg vroeg om een „diepgaand onder zoek". Tevreden. „Frankrijk heeft een belang rijke fase achter de x-ug: onze productie is thans hoger dan liet hoogste vooroor logse peil", aldus vei-klaarde minister president Queuille in een begeleidend schrijven bij het verslag over de eerste twee jaren van de uitvoering van het modemiserings- en uiti-ustingsplan (plan-Monnet), dat hij tot de leden der regering, tot die van het parlement, van de economische raad en van de ver gadering van de Franse Unie alsmede tot de prefecten heeft gericht.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2