Eerste inschrijving is binnen voor de Nieuw Zeeland-race In 1953 zullen straalvliegtuigen in één dag het traject afleggen Sport in het kort Grote Vier discussiëren in „Rose Paleis'' over Europa's lot Dinsdag 2 5Iei 1949 3 Naar wij vernemen heeft de Havilland- vliegtuigen- en motorenfabriek als eerste ingeschreven voor de luchtvaartwedstrijd Engeland-Nieuw Zeeland, die in 1953 zal worden gehouden ter gelegenheid'van het eeuwfeest van de provincie Canterbury. De voorbereidingen voor de race be perken zich nog tot het houden van be sprekingen en de voorwaarden zijn nog niet bekend "gemaakt, maar de verwach ting is, dat deze wedstrijd niet veel zal verschiUen van de beroemde Melbourne- race van 1934, waarin de KLM-beman- nïng K. D. Parmentier, J. J. MoU, C. van Brugge en B. Prins met de wereldbekend geworden Douglas DC2 „Uiver" eerste werd in de handicap-race. De Engelsen Scott en Campbell wonnen de eerste prijs in de snelheidswedstrijd met hun De Ha- villand „Cornet". Verwacht wordt, dat de wedstrijd van 1953 in de eerste plaats een internationale snelheidswedstrijd zal zijn maar dat hij daarnaast ook weer een handicapwedstrijd zal omvatten. De Havilland kan natuurlijk nog niet beslissen met welk type vliegtuig zij zal deelnemen, voordat de voorwaarden zijn bekend gemaakt. De afstand Engeland- Nieuw Zeeland is 22.400 kilometer-, dus ongeveer 2500 kilometer langer dan En- geland-Australië. Wedstrijd van straalvliegtuigen. Was de Melboürne-race van 1934 de wed strijd voor de vliegtuigen met „normale' motoren, de Nieuw Zefeland-race zal ver moedelijk meer vliegtuigen met straal motoren aan de start brengen. Niettemin zullen fabrikanten van de laatste willen bewijzen, dat him motoren ook nog tot grote prestaties in staat zijn. Voor de Melbourne-race werden 64 vliegtuigen ingeschreven. Er waren echter slechts twintig daarvan op tijd gereed en negen van die twintig kwamen binnen de termijn van zestiendagen in Melbourne aan. De winnaars van de snelheidswedstrijd legden de afstand in 1934 af in twee dagen, twee en twintig uur en vier en vijftig mi nuten. De winnaars van de handicaprace, de KLM'ers, hadden ér slechts drie dagen, twintig uur en vijf en vijftig minuten voor nodig, in welke tijd het noodlandingsop onthoud van acht uur en vijf en dertig minuten te Albury nog is inbegrepen. Wanneer de wedstrijd in 1953 doorgaat, Voetbal 9 Kampioenscómpetitie wordt voortgezet Na de' nederlaag tegen Heerenveen is VSV geheel uitgeschakeld. De wedstrijd van Hemelvaartsdag tussen VSV en SW in het Sportpark „Schoonenberg" is vooral voor de Schiedammers van belang. Verliezen zij op nieuw van de IJmuidense club, dan maken ook zij geen kans meer op de hoogste titel. Heerenveen heeft gelegenheid zijn positie te verbeteren. Het krijgt bezoek van NOAD, dat-^ot nu toe weinig successen heeft ge boekt. In Apeldoorn wordt de return wedstrijd AGOWBW gespeeld. Fraai voetbal is niet te verwachten, maar wel weer veel spanning. Athletiek Wereldrecord 4 x 220 yards estafette verbeterd De athletiek-ploeg van de universiteit van Californië heeft Zondag te Modesto het wereldrecord van 4 x 220 yards, dat sedert de vorige dag met een tijd van 1 min. 24 sec. op haar naam stond, nogmaals verbeterd. De ploeg bestaande uit Pasqualï, Fra- zier. Stocks en de Olympische kampioen op de 200 meter, Patton, legde de afstand af in 1 min. 23.9 sec. een verschil van 0.1 sec. dus. Dixon liep de 120 yards horden in 13.9 sec., Thompson (V. S.) bereikte met ko gelstoten een afstand van 16.66 meter en Biles maakte een speerworp van 69.78 m. Gordien heeft het Amerikaans record discuswerpen verbeterd met een worp van 55.06 meter, waardoor hij de tweede is, die tot nu toe de 55 metergrens heeft ge passeerd. De Italiaan Consolini heeft het gereld- record op zijn naam staan met 55.33 meter, gemaakt op 10 October 1948. Cricketprograrnma Hemelvaartsdag worden voor de competitie van de Nederlandse Cricketbond de volgende wedstrijden gespeeld: eerste klas: HBS Excelsior: HCC 1—Haarlem; Kampong-^ Sparta; Rood en WitHérmes DVS; VOC VRA; VWQuick (N.). Tweede klas B: ACC 2—CVHW; Haarlem 2—VUC. Haarlemse Kegelbond Het vertegenwoordigend 'dames-vijftal van de H. K. B., het heren-tiental en de club „De Prins" hebben in Alkmaar de voorlaat ste districtswedstrijden gespeeld. De wedstrijden, die een spannend verloop hadden werd een drievoudige overwinning voor de Alkmaarse Kegelbond. De stand is thans: Dames: Alkmaar 2700 houten 10 pnt.; Haar lem 2570 houten 8 pnt.: Amsterdam 2515 houten 8 pnt.; Gooi en Eemland 2437 houten 6 pnt. Heren: Amsterdam 6070 houten 9 pnt.; Haarlem 5970 houten 9 pnt.; "Alkmaar 5933 houten 9 pnt.; Gooi en Eemland 5696 houten 3 pnt. Clubs: ..O. K. A." Alkmaar 2932 11 pnt.: „2 Duifjes". Amsterdam 2939 10 pnt.; ..De Prins", Haarlem 2681 5 pnt.; „Hout en Plank". Bussum 2720 4 pnt. kan men er op rekenen, dat de afstand door de snelheidsmonsters, die over vier jaar aan de markt zullen zijn, binnen een dag zal worden afgelegd. De eventueel deelnemende verkeersvliegtuigen zullen er vermoedelijk slechts anderhalve dag voor nodig hebban. Naar wij van de zijde der KLM in 's-Gravenhage vernemen, heeft de Neder landse luchtvaartmaatschappij voorlopig nog niet het plan in te schrijven. Zij wil de ontwikkeling der luchtvaart afwachten en zich mogelijk tè zijner tijd nader bera den over het deelnemen aan de wedstrijd. Circuit van Zandvoort Motor- en sportwagenraces acht dagen uitgesteld De juniores-dag van de KNMV waarop ook de sportwagen-races van de KNAC verreden zullen worden, zal niet. zoals aanvankelijk aangekondigd op 18 Juni worden gehouden, maar op 26 Juni. Op 11 Juni zullen selectie- proeven voor de sportwagens op het Zand- voorts circuit worden gehouden, om onge schikte wagens of onervaren rijders te elimineren, De sportwagens zullen starten in vier klassen, te weten tot 1100 cc., tot 1500 cc., tot 2000 cc. en een ongelimiteerde klasse. Wagens met compressor zullen niet mee mogen doen. De races gaan over een afstand van 10 ronden (ruim 40 km.). De 1100 en de 1500 cc.'s starten tegelijk en de twee liters komen aan de start met de ongelimiteerde klasse. Op de contact-vergadering die de KNAC met een aantal rijders heeft gehad, is ge bleken dat er wagens genoeg zijn en men verwacht dat er nog een flink aantal inschrij vingen binnen zullen komen. Het circuit krijgt het trouwens druk van de zomer. Op 16 Juli wordt er een estafette ge lopen en op 29 en 30 Juli wordt er getraind voor de Grand Prix van Nederland die op 31 Juli gehouden zal worden. De KNAC schijnt druk bezig te zijn met het engageren van beroemde buitenlandse coureurs en er zouden al toezeggingen binnen zijn van een aantal cracks van de anderhalve liters met compressor. veertiende Augustus is gereserveerd voor internationale wielerwedstrijden en de directie van het circuit voert besprekingen met de Haarlemse wielerclub „De Kam-1 pioen", die dit evenement voor haar rekening vermijdbare straf der bovengeestelijke zou willen nemen. machten. Ter verantwoording van dit the- Op 28 Augustus zal de KNMV grote motor- j ma verklaarde de vooral als romancière Maandag is het praclische gedeelte van de verkeersexamens 1949 begonnen. Bijna: 2000 Haarlemse schoolkinderen nemen er aan deel en de politie zal een uollc znaand nodig hebben om alle examinandi af te werken. De meesten brengen het er keurig afde controlerende agenten zullen zelden van zulke volkmaakt uitgevoerde arm en belsignalen hebben kunnen genieten. Een klas krijgt de laatste instructies vóór de start. Toneel Weer een Nederlands stuk Het Portretdoor Jeanne van Schaik-Willing Jeanne van Schaik-Willing, wier in mo derne trant op een klassiek stramien ge borduurde noodlotstragedie „Het Portret" na langdurig uitstel Zaterdagavond in de eerste schouwburg des lands haar première beleefde, heeft redenen te over om het Amterdams Toneelgezelschap waarvan in het bijzonder regisseur A. Defresne en décorontwerper Cas Baas dankbaar te zijn voor de weloverwogen en vérstrek kende zorgen aan de opvoering besteed. Het stuk werd verleden jaar in regeringsop dracht geschreven, doch na de publicatie in boekvorm op grond van bij de repetities opgedane ervaringen aan enkele nuttige verbeteringen onderworpen, speciaal wat de inhoud betreft. De schrijfster werkte in een proloog, negen scènes en een slottafereel de levens gang uit van een schilder, die lijdt onder de tweespalt van zijn geweten. Meent hij als kunstenaar te gehoorzamen aan zijn roeping, dan verzaakt hij zijn plichten als mens, waardoor hij geen innerlijke rede vindt en zich blootstelt aan de on- races houden, waarbij men naar men hoopt in alle klassen internationale deelneming aan de start zal zien. bekende auteur in het programma: „Over deze raadselachtige strengheid wilde ik mijn stuk laten handelen, in de mening dat het probleem der onleefbaarheid des levens bij uitstek tragisch is". Hoewel in de geciteerde woorden de kie men van een ernstig misverstand schuilen, OM DE VAN DER VLIETBEKER (GOLF). I die inderdaad wortel hebben geschoten, Zaterdag 30 April eindigden A. M. J. van mag men op deze betwistbare grond haar Huystee jr. en F. Antonietti gelijk wedstrijd voor leden van de Kennemer Golf club om de Van der Vlietbeker. Zij heb ben opnieuw gespeeld en het resultaat was, dat A. M. J. van Huystee de beker won met een netto score van 70. RE CORD RIT H.S.V. „DE KAMPIOEN". De H.S.V. De Kampioen hield Zondag haar laatste rit voor de Meicomp. voor nieuwe lingen, over 25 km. De uitslag luidt: 1. P. de Vries 42 min. 30 sec.; 2. W. Rustman 44.05; 3. J. Steenbakker 44.59; 4. Bes 46.21; 5. v. d. Wel 46.42; 6. Wesseling 47.20; 7. Wooning 48.50. De eindstand na vier ritten luidt: 1. P. de Vries 24 pnt.; 2. W. Rustman 12V- pnt.; 3. J. Steenbakker 11 p.nt.; 4. A. v. 't Hof 10 pnt.; 5. M. Storkhart 9 pnt.; 6. Hoppenbrouwer 714 pnt. FIETSTOCHT. De traditie getrouw or ganiseert de Gymnastiek Vereniging „Bato" ook dit jaar op Hemelvaartsdag een fiets tocht met onbekende bestemming. De tocht, waaraan naar gehoopt wordt, door alle leden van 15 jaar en ouder zal worden deelgeno men, staat onder leiding van de heer C. Th. Smal. Agenda voor Haarlem DINSDAG 24 MEI Stadsschouwburg: „Nacht-asyl", 7.30 uur. Concertgebouw: Concert HOV. 8 uur. City: „Sahara". 18 j.. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Sp3arne: ..De Dageraad", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: ..De bewaarschool", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Jody en het hertenjong", 14 j 1.45. 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Giftige lippen", 18 j.. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De roemrijke daden van Danny", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 25 MEI Gem. Concertgebouw: Feestavond. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. April, een slechte maand voor Engelse handelsbalans Naar de „Daily Herald" meedeelt, heeft Sir Stafford Cripps, de Britse minister van financiën, verklaard, dat de Engelse han delsbalans over de maand April aanmer kelijk ongunstiger was dan die van de maanden daarvoor. De totale import zou in die maand 446.000.000 gulden hoger zijn geweest dan de totale export. Bijna 90 millioen gulden hiervan is gebruikt voor extra-import van grondstoffen en andere goederen die nodig waren om de Britse productie te verhogen. De cijfers wijzen echter uit, dat de Britse export in April slechts 1374 millioen gulden bedroeg, het geen 226 millioen gulden minder is dan in Maart. Er waren minder werkdagen in April, maar zelfs op een dagelijkse basis was de export 31/2 Pet. lager dan in Maart. Stafford Cripps deed een beroep op ar beiders en werkgevers om samen hun schouders onder de taak te zetten. „De oplossing voor onze problemen", zei hij, „kan alleen gevonden worden in de samen werking tussen werkgevers, werknemers, regering en huisvrouwen". hooggestemde proefneming niet veroor delen. Zij brengt bovendien de absurditeit van het bestaan op een ten minste inte ressante manier in het geding. Het is ove rigens niet aan de criticus doch aan „de gemiddelde toeschouwer" om uit te maken of zij er in slaagde het conflict naar het terrein van het tragische te verplaatsen. Men zou de vraag kunnen stellen, die hiermee nauw samenhangt', of de dragers der handeling wel voldoende formaat be zitten. De tekening van de verdeeldheid in het karakter van de schilder Cozijns, die zijn theologische studie afbreekt om in Parijs de schoonheid te zoeken, zich door een gewoon „model" te laten beminnen en verzorgen, om een kleine twintig jaar later, als zowel zijn huwelijk als zijn kunst op dood spoor zijn gelopen, zich van geen kwaad bewust in de armen van zijn doch ter te werpen, nam tenslotte meer de aan dacht van de bespiegelende romanschrijf ster dan van de in straffe probleemstel lingen onbedreven dramaturge in beslag. Verder dient opgemerkt te worden dat de gebezigde taal, hoewel levendig en getui gend van een sierlijke geest, een wel zeer typisch vrouwelijke inslag verraadt. Men mist ook strakheid in de karakterbouw. Daarbij of daardoor komt dat de zich uitlevende, althans aan een vuurproef on derworpen hartstochten op het lagere plan van menselijke zwakheden verkeren. De bliksem van het noodlot maakt niet de indruk van hemelse herkomst, dóch schijnt eerder uit de penhouder van de schrijfster te zijn gevloeid. „Het Portret" werd geschreven van bui ten naar binnen. Men gevoelt daardoor een zekere onwaarachtigheid hetgeen niet wil zeggen een opzettelijk valse voor stelling van «zaken doch dat de emoties aan de voornaamste figuren zijn opgelegd in plaats van uit innerlijke noodzaak voort gekomen. Op een kardinale fout echter berust het invoeren van acht tussenspelen, bedoeld ter vervanging van de antieke koren. Deze bevatten weinig lyrisch com mentaar, doch fungeren in de eerste plaats tot het doen van mededelingen betreffende de gang van het verhaal. Vermoedelijk koos de schrijfster deze verbindende tek sten tevens uit een eigenlijk overbodige huiver voor het melodramatische. Doordat de handelende personen er in optreden ondei'mijnen zij de actie. Jenny van Maer- lant en Johan Schmitz wisten er dan ook geen raad mee. De laatste keek met ver heven onbegrip in de ruimte en zijn vrou welijke partner steunde hem zwak en zonder inspiratie. Deze was ook moeilijk in de tekst te vinden. Ook acterende, hoewel daarin met zijn knappe techniek meer ter zake dienend, haalde Johan Schmitz niet de diepten der vertwijfeling waarop door de auteur gezinspeeld werd. Voor de rest stond de opvoering op een zo voortreffelijk peil als men zich van het A.T.G. niet herinneren kan. Charlotte Koh ier speelde een rancuneuze minnares en liefhebbende moeder met fel gespannen gevoel en beheerste aandacht voor het theatrale effect speciaal in het gesprek over het te verwachten kind en tezamen met haar dochter (welke rol met sterk verrassende zuiverheid door de jonge Hedda van der Linde in alle schakeringen tot leven kwam) na de ontdekking der catastrofale bloedschande. In alle hem eigen bescheidenheid schitterend perso nifieerde Johan Fiolet de wijze en edele, schoorvoetende professor in de godgeleerd heid. Ben Groeniér was een schilder ten voeten uit, Antoinette de Visser frappeerde als de concierge en voorts droeg vooral Lo van Hensbergen maar ook Robert de Vries zeer doeltreffend bij tot het oproepen van een sfeerrijke menselijke achtergrond. De mogelijkheden daartoe heeft Jeanne van Schaik-Willing dan toch maar gele verd. En voor de rest is een stuk in zoveel taferelen altijd gezellig, zoals een meneer naast mij hardop meende. DAVID KONING. „Animato" concerteerde „Komt u ook eens luisteren bij Animato", stond er als motto op de uitnodiging van deze R.K. mandolinevereniging en zij, die Zaterdagavond naar de muziekzaal in „Brinkmann" waren getogen om aan deze invitatie gevolg te geven zullen er zeker geen spijt van hebben gehad: Want onder leiding van dirigent Chlr. Monter werd er pittig gemusiceerd, een gevolg van de goede, door hem op de juiste wijze aange wakkerde teamgeest in dit ensemble van tokkelinstrumenten. De vertolking van enkele populaire nummers oogstte veel succes en vormde een goede steun voor het geestdriftige pleidooi, dat de voorzitter der vereniging, óe heer Harry Moors, voor „Animato" hield, zodat te verwachten valt. dat vele van de aanwezige bestuursleden van Rooms-Katholieke verenigingen bij ge legenheid zich de prestaties van dit or kestje zullen herinneren. De heer Moors bleek trouwens over een lofwaardige voordrachtskunst te beschik ken. De schetsen van Godfried Bomans en Felix Timmersmans sloegen, door het fijne gevoel voor humor van de verteller, zeer in. Fries als leervak. Met ingang van het nieuwe schooljaar zal op de scholen van de Vereniging voor Christelijk nationaal school onderwijs te Leeuwarden het Fries als leer vak op de lesrooster borden geplaatst. Jacht op Harvey Guus Oster vond in Wenen het onzichtbare konij'n Niemand is onmisbaar. Doch Guus Oster die dezer dagen in een ziekenhuis werd opgenomen voor het ondergaan van een blindedarmoperatie heeft kort voor het neerleggen der zakelijke leiding van de toneelgroep Comedia weer eens bewezen van hoeveel nut zijn taaie vasthoudendheid kan zijn. aldus zorgend voor een klinkende finale van zijn werkzaamheden ten dienste van het gezelschap. De geschiedenis loont de moeite van het publiceren. Reeds verleden jaar kondigde Comedia het voornemenaan tot vertoning van het met de Pulitzer-prijs anno 1944 bekroonde blijspel „Harvey" van de Amerikaanse schrijfster Mary Chase, dat vijf jaar lang op Broadway dag aan dag schatten gelds voor de geestelijke moeder verdiende. Het succes kan eigenlijk alleen vergeleken worden met dat van „De tante van Charley" door een zekere (want wie herinnert zich nog zijn naam?) Brandon Thomas, welke klucht sinds de première in 1893 om de zoveel tijd, ook in ons land, de zomeravon den van vermoeide en neerslachtige bur gers komt opvrolijken. Slechts enkele stuk ken in de Verenigde Staten mogen tot dus ver op een langere looptijd bogen: Tobacco Road van Erskine Caldwell haalde er maar liefst 3182, Life with father van Howard Lindsay en Russell Crouse 2755 en de revue Oklahama! is bezig alle bestaande records met astronomische cijfers te breken. Doch Harvey net naar een onzichtbaar konijn van de drankzuchtige hoofdpersoon genoemde blijspel in kwestie moet zijn triomftocht door de wereld nog beginnen. De komiek Sid Fields introduceerde het stuk vorig jaar in Londen, maar het con tinent moest blijven wachten. Waarom? Dat is met enkele woorden gezegd. De zaak waarnemers van de schrijfster willen de exploitatie zo fortuinlijk mogelijk drijven. Men .wacht eerst tot het succes in de schouwburgen begint te luwen om daarna met een filmbewerking op de markt te komen en daarvan de baten te plukken. De auteursrechten van Amerikaanse stuk ken zijn echter in Europa niet beschermd, doordat de Verenigde Staten niet bij de Berner Conventie zijn aangesloten. Zou het blijspel dus bij voorbeeld in Nederland te recht komen, dan kan iedere exploitant Hollywood voor zijn en hier tot vervaardi ging van een film overgaan. Dat risico wil de men niet lopen en daarom verscheen de comedie nergens in druk. Zo ver dreef men de voorzorg dat zelfs het aantal manuscrip ten tot het hoogst noodzakelijke beperkt werd. Ieder exemplaar slaat onder strenge controle, Men heeft echter één uitzondering ge maakt. De Oostenrijkse acteur en regisseur Oscar Karhveis, in de oorlog als emigrant in New York verblijvend, verwierf zich door zijn optreden in „Jacobowski en de Overste" van Franz Werfel de vriendschap van de schrijfster en daarmee het recht tot alleenvertoning van „Harvey" in de Duits-sprekende landen. Niet zodra ver schenen in de dagbladen de recensies van de première in Wenen, nu slechts een dag of twintig geleden, of Guus Oster snelde per vliegtuig derwaarts om te proberen een afschrift los te wurmen. Tot zijn niet geringe verbazing bemerkte hij, dat de lei ding van een ander groot gezelschap in ons land, eveneens aangesloten bij het Coördinatie-bureau voor het toneel en van het plan tot vertoning door Comedia op de hoogte, reeds per brief naar het stuk had gesolliciteerd. Ook een bekende uit gever bleek een soortgelijke poging in het werk te hebben gesteld. Hoe het Guus Oster is gelukt wil hij niet vertellen, doch hij slaagde er in het vurig begeerde tekstboek machtig te worden en mee naar Amsterdam te nemen. In Sep tember kan men de eerste voorstellingen hier te lande verwachten. Reeds is een brief ter kennisgeving van. dit plan naar Amerika onderweg met de toezegging dat alle rechten ontzien zullen worden. Geheel volgens de regels heeft Comedia nu om een contract gevraagd, aldus terugkerend tot de paden van het goed fatsoen! Wat alle te hulp geroepen officiële in stanties niet konden bereiken, want geen middel is onbeproefd gelaten, heeft Guus Oster voor elkaar gebracht. Om wille der volledigheid dient nog te worden bericht, dat ondernomen pogingen in Engeland geen succes hadden, omdat men daar vol ledig van de verhoudingen op de hoogte was. D. K. Amateurtoneel Nancy Price geïnterviewdNancy Price, de bekende actrice, die regelmatig in het Nederlandse programma van de B.B.C. optreedt, vertelt voor de microfoon over het Volkstheater, dat. zij 20 jaar geleden in Engeland stichtte. Naast haar onze landgenoot H. B. Fortuin, die haar voor het Nederlandse B.B.C.-programma interviewde. En de wereld hoopt nu maar op rooskleurige communiqués (Van onze correspondent te Parijs) Wanneer ge wat wandelt in het Zuiden van Parijs, langs de Avenue de Malakoff, dan moet uw oog vallen op het „rose paleis". Ofschoon het wat verscholen ligt achter het nu licht groene ge boomte, trekt dit monumentale paleis toch zelfs in deze stad, die op het punt van pom peuze bouwwerken zo nog al wat te bieden heeft, de aandacht. Zeker niet opvallend mooi met al die drukke decoraties en evenmin nobel van architectuur is dit zacht-rose gevaarte; maar een typisch product uit het einde dei- vorige eeuw, een tijdvak dus dat ook in Parijs weinig heeft bijgedragen tot ver hoging van het stedenschoon. Maar die grandioze gevel frappeert niettemin door een demonstratief-welvarende allure, door een bijna aggressieve uitbundigheid. Hier achter die gevel, werden gedurende een halve eeuwsae briljantsle feesten en recepties gegeven, die net toen nog wel varende Europa kende. In het rose paleis.' gebouwd in opdracht van Parijs' laatste böulevardier, een graaf die de sonore naam van Boni de Castellane voerde liet was een geschenkje voor zijn vrouw, de dochter van een Amerikaanse spoorwegmagnaat ontving het echtpaar de machtigen der toenmalige wereld. Alphons III en Isabella II recipiëerden in de enorme be nedenzaal, die aan de hal van de opera doet denken, en Clemenceau, Poincaré. Maurice Barrès en vele anderen maakten hier hun opwachting. Jaren later, toen al deze figuren van hei toneel verdwenen waren, namen de Duitsers hun plaatsen in. De bezetter vestigde in het „rose paleis? het persoonlijk hoofdkwartier der twee „Oberbefehlshaber von Grosz Paris", de gebroeders V011 Stiilpnagel, van wie de ene omkwam bij een jachtpartij en de andere, medeplichtig in het complot tegen Hitier, zelfmoord pleegde in de beruchte gevan genis aan de Parijse Rue du Cherche-Midi. Ditzelfde gebouw heeft de Quai d'Orsay thans gerequireerd om er de drie ministers van Buitenlandse Zaken Acheson, Bevin en Wysjinski - te installeren en in de vroe gere danszaal wordt (nogmaals) over het lot van Europa gedelibereerd. Elk der drie buitenlandse ministers heeft de beschikking over een deel van het paleis en rond hun privé-appartemenlen' zijn' dan de bureaux van hun tien naaste medewerkers ingericht. De rest dei- experts de Amerikaanse missie telt zeventig en de Engelse dertig leden, het aantal Russische deskundigen was nog niet bekend is in verscheidene hotels ondergebracht. Wysjinski zetelt in de salon, waar de graaf vroegar zijn galante rendez-vouz hield, Acheson heeft een gropt vertrek op de eerste étage, dat generaal Von Stülpnagel bewoonde en Bevin zal waarschijnlijk beneden blijven, omdat de Engelse excellentie wat kortademig is en hem extra vermoeienissen zoveel mogelijk moeten worden bespaard. Op de journalisten is echter ditmaal niet gerekend, want de besprekingen zullen in volkomen geheimhouding worden ge voerd. Zo nu en dan is alleen een commu niqué te verwachten, maar persconferenties zijn niet te voorzien. Toch heeft men in de conciergeloge een telefooncentrale geïnstalleerd. Doch de vijftig directe lijnen, die het „rose paleis" met Washington, Londen en Moskou verbinden, zullen alleen de heren diplomaten ter beschikking staan. Griekenland wil niet in onwetendheid blijven Het Griekse kernkabinet heeft besloten Engeland en de V.S. mede te delen, dat Griekenland het deze landen kwalijk zou nemen, indien het in onwetendheid zou worden gelaten ten aanzien van de infor mele besprekingen over de Balkan, die naar men venvacht, binnenkort te New York zullen worden gehouden tussen de Sovjet-Unie, Engeland en de V.S. De Griekse regering zal Engeland en de V.S. verzoeken op de hoogte te worden gesteld van eventuele besluiten met be trekking tot Griekenland. I Opvoering in warme toon van „Zeemansvrouwen" Misschien komt de naam Herman Bouber later in geen enkel eerbiedwaardig hand boek der litteratuurgeschiedenis voor. Zelfs dat zou echter niet verhinderen dat men hem, zoal niet als een rechtschapen kunste naar, toch zeker als één van de belangrijk ste vaderlandse toneelschrijvers van deze tijd moet beschouwen. Weliswaar stijgf de inhoud van zijn stukken zelden of nooit boven het geestelijk peil van de achter buurten in havenkwartieren, waaruit hij de hoofdzaken van zijn stof opdiepte, doch zijn weergave van wat hij daar vond aan bonte vreugde en ruwe droefenis, gemakkelijk en bij de geringste aanleiding door het mom van onverschilligheid heenbrekend, boeit telkens opnieuw door het merkteken der onverbloemde waarachtigheid. Het is de onloochenbare kracht van de naturalist in hart en nieren, die Herman Bouber heet de hier volgende uitspraak van de dichter Nijhoff heb ik wel eens eer der geciteerd om uit versleten gemeen plaatsen gouden waarheden te maken. Dit geldt in het bijzonder voor zijn beste werk, dat in 1928 onder de titel „Zeemansvrou wen" zijn loop begon, een melodrama in ieder opzicht, maar handelend over mensen die bij al hun simpele eenzijdigheid wer kelijk bestaan en in situaties verkeren, waarvan het dagelijks leven voorbeelden in overvloed kent. De na.-.r Herman Heijer- mans vernoemde arbeiders-* oneelvereni ging gaf er gisteravond in Haarlem een voorstelling van die gezien mocht worden. Met een zeer'bescheiden register van artis tieke middelen, doch daarom niet minder doeltreffend, want met een direct tot de gemoederen der in de Haarlemse schouw burg verzamelde donateurs sprekende na tuurlijkheid gaven de spelers uitdrukking aan de gevoelens, die het naast aan het hart van het volk liggen en zich ontladen in een beurtzang van lach en traan. Bepaald ontroerende momenten bereikte mevrouw C. Peper als de zwaar op de proef gestelde Leen, welke haar hai'tstocht ver kwist aan een verwaande nietsnut spe ciaal bij het vernemen van het bericht van diens arrestatie en tijdens het aandoenlijke afscheid van de man, die zich uit oprechte liefde over haar en haar kinderen ont fermde. Deze warme en doorlopend zuivere vertolking bewees overtuigend dat zij zich, voor zover dat een amatrice mogelijk is, diep in deze mooie rol had ingeleefd. De heer Umans verschafte haar, dank zij een even ferme innerlijke stuwkracht, gelijk waardig tegenspel. Voor de komische noten zorgden de dames Scheffer en Watzema als de achtereenvolgende caféhoudsters en de heer M. van Soelen als een eeuwige dronkeman. Alleraardigst waren ook me vrouw Kien jet en de heer Scheffer Sr. als de twee oudjes, die al mopperend het echt- genootschap vonden. De anderen hoewel de uitstekend ge slaagde vertoning voor inzinkingen behoe dend verwezenlijkten toch niet zo sterk de bedoelingen van schrijver en regisseur. Met laatstgenoemde functie belastte zich de heer H. Kraneveld, die reeds door een op voering van „De Jantjes" met een ander ensemble had bewezen de juiste man te zijn om de volkskunst van Herman Bouber recht te doen wedervaren. Hij kreeg de roezemoezige sfeer, waarin sentimentaliteit en schampere humor dicht onder de opper vlakte gedijen, behoorlijk te pakken. Alleen de feestvieringen verliepen wat dunnetjes. Voor een groot deel zal het wel aan hem toegeschreven moeten worden dat de ver eniging „Herman Heijermans" dit seizoen met zo'n klinkend en ten volle verdiend succes besloot. DAVID KONING Rondleidingen Frans Halsmuseum De rondleiding in het Frans Halsmuseum heeft morgen, Woensdagmiddag plaats om 2.30 uur. OVERMAKING VAN GELDEN NAAR INDONESIë De Nederlandse Bank heeft aan de leden van de Beörijfsgroèp Handelsbanken en van de Vereniging voor de Effectenhandel een algemene vergunning verleénd tot het debiteren van een rekening van een niet- ingezetene, woonachtig in Indonesië, voor het verrichten van uitbetalingen ter be strijding van reis- en verblijfkosten hier te lande aan de rekeninghouder of de leden van zijn gezin tot een onbegrensd bedrag, of voor het bij het einde van een tijdelijk ver blijf hier te lande voor eenmaal doen over maken naar Indonesië van een bedrag van ten hoogste 10.000 (Indisch courant) per gezin of alleenstaand persoon ter bostijding aldaar van kosten van inrichting en van levensonderhoud gedurende een ovcibrug- gingsperiode van drie maanden, mil® deze overmaking geschiedt door creditcring van de tegenwaarde op een Indonesische reke ning van een bankinstelling in Indonesië bij een deviezenbank hier te lande. Voorts verleent de Nederlandse Bank vergunning aan ingezetenen tot het doen overmaken naar Indonesië van ten hoogste 200 (In disch Courant) per maand per persoon voor betamen in Indonesië van niet- commerciële aard, zoals betalingen wegens ondersteuningen,- kosten van verpleging van familieleden of militairen, geschen ken en studiekosten. „SPAARKLIMAAT" IN DE HOOFDSTAD WAS NIET ONGUNSTIG. De directie van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam komt in haar verslag over 1948 tot de conclusie, dat hel „spaar- klimaat" in dat jaar bij haar instelling niet ongunstig is geweest. De aan de inbrengers verschuldigde gel den bedroegen op 1 Jan. 1948 f 61.660.257 (waarvan ƒ9.848.000 geblokkeerd), ver deeld over 161897 spaarrekeningen. In de loop van 1948 werd in totaal ingebracht een bedrag van 17.757.816 en terugbetaald 17.877.621. Na bijschrijving van de op 31 December 1948 gekapitaliseerde rente ad 1.277.435, is het inbrengerskapitaal op 31 December 1948 gestegen tot 62.817.888 (waarvan geblokkeerd 970.000, optie rekening 1.320.000, béleggingsrekening ƒ3.520.000). Het aantal nieuwe spaarreke ningen bedroeg 13232, het aantal afbetaalde 4841. Aan het einde van het verslagjaar was het inbrengerstegoed over 170288 reke ningen verdeeld (v.j. 161897). Maatregelen werden genomen ter bevor dering van het sparen. De belangstelling van het publiek voor ae omvangrijke cam pagne „gezinsbegroting" is zeer gering ge weest. In 1948 heeft de spaarbank op haar beleggingen een rente gekweekt van ƒ2.007.237 (1.854.019). In totaal werd een 1 rente vergoed van 1.299.965 (1.407.459).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5