Haarlems Dagblad Russisch voorstel: terug naar Potsdam Westelijk antwoord: voortbouwen op Bonn «n laaarlcmsc^e Courant (tnno i6$6) Engels voetbal De kaarten op tafel in Parijs Generaal S, H. Spoor overleden MINISTER STIKKER: West-Duitsland niet in West-Europese Unie, wel in de raad van Europa Sjanghai door communisten bezet 63e Jaargang No. 19252 V Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Eedactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. brukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 25 Mei 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees •pvE ENGELSEN WORDEN ERKEND als de leermeesters in balspelen. Sommigen zijn door hen uitgevonden, andere hebben zij verbeterd en aantrekkelijker gemaakt. Een kwarteeuw geleden heeft de toen malige Deken van St. Paul's Cathedral te Londen, Dean Inge, betoogd dat Engeland een grote gave aan de wereld geschonken had in zijn spelen. Men kan dit beamen. Er is niet in alle opzichten gelukkig mee omgesprongen, maar dat doet aan de waarde van het geschenk niet af. Er zijn overigens uitvindingen gedaan, waarvan de mens een heel wat ongelukkiger gebruik heeft gemaakt. Zoals alle meesters hebben de Engelsen moeten ervaren, dat zij leerlingen kregen die hen in bekwaamheid overtroffen. Andere landen hebben vertegenwoordigen de ploegen gevormd die de hunne in lawn- tennis, hockey en cricket regelmatig over- I wonnen. Er lagen troost en zekere vol doening voor hen in dat de overwinnaars meermalen behoorden tot hun eigen Brits Gemenebest: de Australiërs overtroffen hen op het cricket-, de Brits-Indiërs op het I hockeyveld. In hun meest-verbreide volks spel, Association Football of wel, zoals zij het zelf plegen te noemen: soccer, zijn zij evenwel in het algemeen de baas gebleven. Als zij eens een wedstrijd in het buitenland verliezen in eigen land zijn zij schier onverslaanbaar volgt daar meestal een reeks overwinningen op. Onlangs heeft het Engels elftal-te Stockholm een onverwachte nederlaag tegen de Zweden geleden, maar niemand zal daaruit afleiden dat Zweden nu beter voetbal speelt. De nederlaag is trouwens dadelijk gevolgd door Engelse overwinningen in Finland* Noorwegen, Nederland en Frankrijk, die alle op over tuigende wijze werden behaald. Een ver klaring van het blijvende Engelse overwicht is misschien dat de Engelsen het eerst (in 1885') en bovendien het best het beroeps voetbal hebben georganiseerd. Maar hun opvatting van het spel heeft er ook mee te maken: meer zelfbeheersing, een nuttiger gebruik van energie zijn er gevolg van. Beter spelbegrip lijkt nog altijd het voor naamste kenmerk te zijn. Zij hebben ook de variant op voetbal uit gevonden die zij Rugby hebben genoemd, naar de kostschool van die naam. en die zij in het spraakgebruik, ter onderscheiding van soccer, aanduiden als „rugger". Het spel is door de Amerikanen in een andere, aanzienlijk ruwere vorm, met andere regels, overgenomen. Het wordt in de meeste landen niet of weinig beoefend maar Engels Rugby is ook in Zuid-Afrika en in'Frankrijk tot grote hoogte gestegen. Het trekt in Engeland alleen bij bijzondere gelegenheden veel publiek." Het is nooit een populair volksspel geworden, zoals soccer. Zijn ontstaan is aan een typisch-Engelse toevalligheid te danken. In de Encyclopae dia Britannïca, die achttien doorwrochte pagina's wijdt aari voetbal in zijn verschil lende vormen verlucht met de lichte ironie, die de Engelsman aan zijn geliefde spelen pleegt te verbinden wordt dit Incident nauwkeurig medegedeeld. In het jaar 1823 werd op een veld bij de kost school te Rugby een wedstrijd gespeeld volgens regels, die op het tegenwoordige soccer leken zodat men de bal niet met hand of arm mocht spelen en die wed strijd scheen in een puntloos gelijk spel te zullen eindigen. Dit verdroot de achttien jarige speler William Webb Ellis. Hij nam de bal onder zijn arm, snelde tussen zijn ver baasde tegenstanders door en legde hem in het doel toen „doelgebied" of wel ,calx", zoals de geleerde schrijver het aan duidt. Ellis kreeg een geducht standje van de spelleiders en vinnige critiek van zijn medespelers na dit zonderling bedrijf. Maar zijn idéé ging er toch in te Rugby. Na een paar jaar was er een meerderheid onder de scholieren voor een spel met nieuwe regels. William Webb Ellis, eerst verguisd, werd weldra geëerd als stichter van een nieuwe Rugby-traditie. Zo is het overigens met grote hervormers meer gegaan. Hij ging theologie studeren en werd dominé van de kerk Saint Clement Danes te Lon den, maar zijn plaats in de Britse historie had hij anderszins veroverd. Zelfs is op een met klimop begroeide muur van Rugby School later een gedenkplaat aangebracht, waarop zijn spontane daad wegrennen met de bal onder de arm in herinnering wordt gebracht. Het geval-W. W. Ellis zou menige jongen van nu kunnen bekoren in de gedachte, dat men zich ook op het sportveld onsterfe lijk zou kunnen maken door een werkelijk- originele inbreuk op de spelregels, zich voor immer van een plaats in de Encyclo paedic Winkler Prins en een gedenkplaat een oude schoolmuur verzekerend, aas, pogingen van dien aard schijnen nooit iets beters op te leveren dan een scherp fluitsignaal van de scheidsrechter cn een bestraffing volgens de spelregels. Blijkbaar lukt zoiets maar zelden. Er wordt trouwens bepaalde oorspronkelijkheid plus «en onafhankelijke geest voor vereist. Mis schien staat de waarlijk vindingrijke nieuwlichter nog eens op en verwerft daar mee de Historie een nieuwe Ellis. In afwachting blijven de Engelsen hun leermeesters-faam op voetbalgebied ook door .hun overwinningen getrouw. Het zal moeilijk blijven zowel in soccer als in rug ger hen ooit duurzaam te overtreffen. R. P. Twee kampbeulen ontsnapt in Zuid-Duifsland De Amerikaanse veiligheidsdienst in Duitsland heeft in samenwerking met de Duitse politie een cordon getrokken rond geheel West-Duitsland om te voorkomen voormalige nationaal-socialisten de twee oorlogsmisdadigers naar 't buitenland tollen smokkelen, die in het afgelopen "eekeind zijn ontvlucht uit de gevangenis ton Landsberg. Verzoeken om aanhouding zijn telegra ph en per radio naar alle West-Europese -•oofdsteden gezonden zodra de beide oor logsmisdadigers waren ontsnapt. De beide J'oortvluchtigen, Alois Wipplinger (levens voor bedreven gruwelen in Dachau) to Werner Greuness (25 jaar voor mis- je experimenten met mensen in Bu- chenwald), worden inmiddels ook in Duits- kiKi zelf gezocht. De Amerikanen hebben hun naspeuringen geconcentreerd op het gebied van München en de Zuidelijk daar in gelegen Alpen. Wysjinski stelt voor het viermogendhedenbestuur over Duitsland te herstellen en Rusland aandeel in het Ruhr-beheer te geven Zeven doden door ontploffing in mijn bij Dortmund Zeven mijnwerkers zijn gedood en twee andere ernstig gewond tengevolge van een mijngasontploffing in een mijn te Kirch- linde bij Dortmund. Onder de omgekomen mijnwerkers bezindt zich de broer van Max Reimann, de West-Duitse communis- i tische leider. De schade is groot. Het woord is aan Ieremy Collier: Er is weinig dat de rede mee zoveel zekerheid en gemak kan ontdekken als haar eigen ontoe reikendheid. MORGEN, Hemelvaartsdag, verschijnt er geen courant. Onze bureaux zijn de gehele dag gesloten. PARIJS, 24 Mei (Reuter, United Press en ANP) Op de tweede dag der ministers conferentie in Palais Rose is de behandeling van het eerste punt der agenda: „Politieke en economische kwesties, geheel Duitsland betreffende", aanleiding geweest tot open baring der wederzijdse standpunten. De Russische minister Wysjinski kwam met een gedetailleerde uiteenzetting van de verlangens zijner regering. Hij stelde voor de toe stand zoals deze na het sluiten van de overeenkomst van Potsdam was, te herstellen. „Eenwording van Duitsland, herstel van de geallieerde bestuursraad, instelling van een Duitse economische staatsraad, herstel van de Kommandatura over Berlijn, herstel van de eenheid in hM Duitse stadsbestuur van Berlijn en overweging van gemeente raadsverkiezingen voor deze stad onder auspiciën van de Kommandatura", aldus luidden de voorstellen van Wysjinski, die feitelijk neerkomen op een herstel van het militaire bestuur over Duitsland dat juist in het Westen is afgeschaft. Verder eiste Wysjinski een aandeel voor de Sovjet-Unie, Polen en Tsjechoslowakije in het beheer van het Ruhrgebied. Het antwoord der drie Westelijke ministers luidde: „Neen". Zij wensen niet terug te keren tót de oude toestand en de oude fouten, doch willen voortbouwen op wat in West-Duitsland is bereikt. Aan een beschouwing van de Parijse ANP-correspondent ontlenen wij: De uiteenzetting van de standpunten heeft aangetoond, dat er in feite niet vier doch slechts twee partijen zijn. De drie Weste lijke ministers hebben volkomen één lijn getrokkên bij de afwijzing van Wysjinski's voorstellen. Hieruit kan blijken dat zij geenszins verrast werden door hetgeen van Russische zijde werd voorgesteld. Wysjinski's wensen kunnen zeer in het kort worden samengevat: voorop staat voor hem het herstel van de geallieerde vierzijdige con trole over geheel Duitsland en onomwon den heeft de Russische minister laten blij ken, dat hij daarbij voornamelijk Russische medezeggenschap in het beheer van de Ruhrindustrie wil verkrijgen; niet allen Russische medezeggenschap: Wysjinski heeft namelijk ook Polen en Tsjechoslowa- BATAVIA, 25 Mei. A.F.P. meldt uit Batavia, dat generaal Spoor heden om 12,15 uur plaatselijke tijd is overleden. Zoals gisteren medegedeeld werd, is generaal Spoor Maandagmorgen door een hartaanval getroffen. Zijn echtgenote, die in Nederland vertoefde, is Maandagavond in allerijl per vliegtuig naar Batavia ver trokken. Zij kan daar niet voor Vrijdag arriveren. Simon Hendrik Spoor werd in 1902 te Amsterdam geboren. Zijn vader. André Spoor, was jarenlang concertmeester van het Residentieorkest te 's-Gravenhage "en vioolleraar aan het Haags conservatorium. Na de H.B.S. doorlopen te hebben volgde de jonge Spoor de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Met ingang van 31 Juli 1923 werd hij benoemd tot tweede luitenant der infanterie; hij vertrok tegen het einde van dat jaar naar Indonesië. In 1926 werd hij bevorderd tot eerste luitenant, in 1929 keerde hij naar Nederland terug voor het volgen van een drie-jarige studie aan de Hogere Krijgsschool. Daarna werd hij ge detacheerd bij de generale staf in Indo nesië. In 1934 vertrok hij wederom naar Nederland óm te worden gedetacheerd als leraar bij de Koninklijke Militaire Aca demie. Hierop volgde spoedig zijn bevordering tot kapitein. In October 1938 was hij wederom in de tropen, belast met stafwerk van bijzondere aard. Toen de oorlog in het Verre Oosten uitbrak werd mede door het werk van kapitein Spoor al wat Japanner was tijdig achter de tralies gezet en naar Australië overgebracht. Toen de Japanse invasie naderde ging kapitein Spoor met een regeringsopdracht naar Australië, waar hij werd toegevoegd aan het hoofdkwartier van generaal McArthur. Hier wijdde hij zich aan de opbouw van de Netherlands Forces Intelligence Service (Nefis). Na de capitulatie van Japan keerde hij als kolonel directeur van de Nefis in Indonesië terug. In Januari 1946 werd hij bevorderd tot generaal-majoor; in September 1946 tot luitenant-generaal, commandant van het leger in Indonesië en hoofd van het depar tement van Oorlog aldaar. Op 23 Mei 1949 tekende Koningin Juliana het besluit van zijn bevordering tot generaal. Generaal Spoor was onder andere commandeur in de Orde van Oranje Nassau en drager van de Medal of Freedom met de palmen. Generaal Spoor was een hartstochtelijk beoefenaar van muziek. Reeds op zeer jeug dige leeftijd leerde hij het vioolspel waarin hij zich op latere leeftijd steeds meer be kwaamde. Ook was hij een uitstekend ken ner der Franse letteren. Generaal Spoor was een legercomman dant, die èn door zijn kwaliteiten als aan voerder èn door zijn persoonlijke eigen schappen door de troepen in Indonesië op de handen gedragen werd. kije als candidaten voor een stem in de Ruhrcontróle genoemd. Toen aan de woordvoerder van de Rus sische delegatie de vraag gesteld werd. of Rusland daartegenover ook internationale controle van Sileziës industriebekken zou willen stellen, luidde het antwoord: „Dit is sedert Potsdam niet meer Duitsland, doch Polen". Het komt niet onverwacht, dat Wysjinski onder een herstelde geallieerde bestuurs raad een „Duitse staatsraad" wil stellen, „op basis van de bestaande economische organen in Duitsland." Zulk een al-Duitse economische raad is in de laatste tijd in Oost-Berlijn herhaal delijk als mogelijkheid tot een oplossing naar voren gebracht. Er was in Wysjinski's betoog echter geen schijn van een aanwij zing, dat hij bereid was rekening te houden met de Westelijke opvatting, dat de econo mische organen van de Russische zone niet als democratische kunnen worden aange merkt. Alles bijeen wordt het Russische voorstel te Parijs aldus beschouwd. De Sovjet-Unie tracht zo sterk mogelijk vast te houden aan wat het heeft in zijn zóne en het tracht daarnaast zijn invloed in West-Duitsland te herkijgen. Men merkt in Westelijke kringen op, dat dit slechts Wysjinski's uitgangsstelling voor het diplomatiek gevecht is. zodat de starre houding van „terug naar Potsdam" werke lijke concessies in het vervolg van de be sprekingen niet uitsluit. De drie Westelijke ministers hebben er overigens Dinsdagmid dag voor Wysjinski geen twijfel over gela ten, dat deze uitgangsstelling als definitief voorstel voor hen volkomen onaanvaard baar zou zijn. Ieder op zijn eigen wijze, doch ieder even positief, hebben zij gesteld, dat van een „terug naar Potsdam" geen sprake kan zijn. Schuman zeide dat zulk eer. terugscha keling slechts het begin zou betekenen van een hervallen in alle oude fouten, en tevens een sterilisering van alles wat in de laatste anderhalf jaar is opgebouwd. Acheson gebruikte een medisch beeld: „Men kan de patiënt Duitsland moeilijk dienen door hem drie herstelde ledematen ook nog af te nemen". Bevin, Dinsdag als voorzitter de laatste Einde van Berlijnse spoorwegstaking in zicht Stakers-eisen zouden worden ingewilligd Door het Duitse nieuwsagentschap „Dena" wordt gemeld, dat de directeur-generaal van de spoorwegen in de Sovjet-Russische zóne van Berlijn, Willy Kreikemeyer, zich gisteravond bereid heeft verklaard, de onderhandelingen met het gemeentebestuur van West-Berlijn over het betalen van de lonen der stakende West-Berlijnse spoor wegarbeiders in Westmarken te hervatten. Later werd door „Dena" een bericht af komstig van het Duitse persbureau in de Sovjet-Russische zone, A.D.N., aangehaald, inhoudende dat directeur-generaal Kreike meyer bereid zou zijn de lonen der sta kende West-Berlijnse spoorwegarbeiders in Westmarken te doen uitbetalen. De onder communistische controle staan de spoorliedenvakbond van de Sovjetsector heeft de spoorwegdirectie verzocht het loon der in de Westelijke sectoren wonende spoormannen in Westmarken uit te betalen en de stakers aangespoord het werk te her vatten. Aanvankelijk verklaarde deze bond de eisen van de stakers onverantwoord. Stations ontruimd. Gewapende West-Berlijnse politie is gis termiddag begonnen met het overnemen van alle bovengrondse (S-Bahn) stations, die geheel of gedeeltelijk in handen zijn van de Oost-Duitse spoorwegpolitie. De Amerikaanse commandant van 'Berlijn, generaal Howley, die tevens voorzitter is van de Westelijke kommandatura, heeft tezamen met zijn Britse collega, generaal- majoor Bourne, brieven gezonden aan ge neraal Petrof op het hoofdkwartier van de onder Sovjetbeheer staande Duitse spoor wegdirectie, en hem verzocht onmiddellijk alle Sovjet-Russische troepeneenheden, die naar de Amerikaanse en Britse sectoren zijn gezonden en daar eigendommen van de Duitse spoorwegen bezet houden, terug te trekken. Beide generaals achten het duide lijk dat de gewapende spoorwegpolitiek onder verantwoordelijkheid van de Sovjet autoriteiten gemengd is in een soort sta kingsbreking. die tot onnodig bloedvergie ten heeft geleid en nog meer geweld in het vooruitzicht stelt, indien zij niet onmid dellijk wordt stopgezet. De West-Berlijnse politie heeft het kruis punt Westkreuz en het in het Zuid-Westen gelegen eindpunt Grünewald bezet. De Oost-Duitse spoorwegpolitie verliet beide stations zonder weerstand te bieden. woordvoerder, noemde zakelijk geen op lossing mogelijk, die de vooruitgang in1 West-Duitsland buiten beschouwing laat.1 Naar politieke waarnemers te Parijs op merken, zal deze eenheid van inzicht der Westelijken ook worden gehandhaafd, wanneer het gaat over meer gedetailleerde inzichten. Zo wensen de drie op het poli tieke terrein: Vrije verkiezingen onder in ternationaal toezicht in geheel Duitsland, volledige democratische vrijheid voor poli tieke partijen, opheffing van organen als „volkspolitie", handhaving van de door de UNO opgestelde verklaring van persoonlijke I vrijheden. De Westelijke eisen op economisch ge bied omvatten onder meer: Een regeling, die een einde maakt aan het Sovjet-Rus- sisch systeem van herstelbetalingen uit de lopende productie en verlaging van bezet-1 tingskosten. De antwoorden, door de Wes telijken aan Wysjinski gegeven, klonken als een uitnodiging om de Sovjetzöne aan te sluiten bij de eenheid, die in West-Duits land reeds bereikt is. Inplaats van „terug naar Postdam" stelde het Westen het parool: „voortbouwen op Frankfort en Bonn". Jonge Duitsers uit de Westelijke zöne van Berlijn nemen met kennelijk plezier deel aan de relletjes die ontslaan zijn op de verschillende stations nadat de spoorweg- ma'nnen in staking waren gegaan. Door de deelneming van heihamels aan de bestor ming van de stations ontstonden gevechten waarbij doden vielen. De Berlijnse jeugd heeft blykbaar haar enthousiasme voor de straatoproeren zorgvuldig bewaard. Zij tracht thans de Duitse kwestie te vereenvoudigen door met stenen te gooien. Regering betreurt de houding van de Veiligheids raad in de Indonesische kwestie Het buitenlands politiek aspect van de Indonesische kwestie is een centraal punt in het Nederlands buitenlands be leid, dat invloed uitoefent op onderdelen van dat beleid, die met Indonesië recht streeks niet te maken hebben. De ge beurtenissen op internationaal politiek terrein, welke zijn gevolgd na het on dernemen van de tweede zuiveringsactie op 19 December 1948, hebben opnieuw duidelijk aangetoond, dat een oplossing van de Indonesische kwestie, welke niet of in onvoldoende mate rekening houdt met de reacties, die de gebeurtenissen in Indonesië in het buitenland opwek ken, zich niet wel denken laat. Aldus verklaart minister Stikker in zijn antwoord op het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de begroting van Bui- landse Zaken. Het verlaten van de zelfstandigheids- politiek door Nederland moet niet worden begrepen als het opgeven van de hand having van de eigen zelfstandige positie te midden van de mogendheden. Voor een succesrijke samenwerking in West-Europa acht de minister een grote zelfstandigheid van de kleinere staten van aanzienlijk be lang. De waarschuwing welke ettelijke leden hebben doen horen tegen overijling bij het streven naar samenwerking met an dere mogendheden, zolang de verwezenlij king van de economische unie met België en Luxemburg nog zovele moeilijkheden biedt, heeft in zoverre de instemming dei- regering, dat zij zich ervan bewust is, dat voor Nederland een zeer belangrijke fase van internationale samenwerking ligt in het totstandbrengen van deze economische unie. Niettemin is de regering van oordeel dat de tot nu toe op dat terrein bereikte positieve resultaten tot een zeker optimis me ook ten aanzien van verdergaande internationale samenwerking aanleiding mogen geven en dat met name de onver mijdelijke moeilijkheden gerezen bij het totstandbrengen der Benelux-unie, geen aanleiding tot afzijdigheid ten aanzien van pogingen tot Europese samenwerking in breder verband mogen vormen. De Veiligheidsraad Naar aanleiding van het ernstige bezwaar van sommige leden tegen de wijze, waarop De „Stationsoorlog" in de Duitse hoofdstad STATIONS IN BERLIJN: 1. Potsdamer Bahnhof; 2. Bahnhof am Zoo; 3. Bahnhof Tiergarten; 4. Bahnhof Charlottenburg; 5. Westkreuz-Bahnhof; 6. Bahnhof Halen- see; 7. Willmersdorf-Bahnhof; 8. Lehrter Bahnhof: 9. Anhalter Bahnhof; 10. Bahn hof Friedrichstrasse; 11. Schlesischer Bahn hof; 12. Bahnhof Neukölln; 13. Bahnhof Rummelsburg; 14. Bahnhof Köpenick; 15. Bahnhof Zehlendorf; 16. Bahnhof Wann- see; 17. Bahnhof Spandau; 18. Bahnhof Tegel; 19. Bahnhof Velten; 20. Bahnhof Oranienburg. de Veiligheidsraad zijn taak vervult, merkt de minister op, dat ook door de regering het optreden van de Veiligheidsraad in de Indonesische kwestie minder juist wordt geacht. De vrees, dat een coördinatie van de so ciale politiek der Beneluxlanden niet zal kunnen worden verwezenlijkt tengevolge van werkloosheid en van een toenemende economische crisis in België deelt de minis, ter niet. Het is geenszins noodzakelijk dat sociale politiek in de drie landen volle dig wordt gecoördineerd indien men wil overgaan tot de vorming van een econo mische unie. Verscheidene leden achtten de innerlijke zwakte van Frankrijk en de neiging tot isolering van Groot-Brittannië bedenke lijke verschijnselen. De minister kan deze opmerkingen niet onderschrijven. Hij ver klaart dat in het.afgelopen jaar een toe nemende politieke- stabiliteit van Frankrijk te bespeuren valt-. De neiging van Groot- Brittannië om zich afzijdig te houden van de ontwikkeling van het vasteland moge in het verleden wel eens hebben bestaan, doch voorzover Engeland somtijds een houding aanneemt die afwijkt van die der continen tale mogendheden, is zulks het gevolg van de uiteenlopende belangen van het Ver enigd Koninkrijk in andere delen van de wereld. Het is de vraag of uitbreiding van het Verdrag van Brussel thans dient te wor den overwogen. Naar het oordeel van de minister verdient het de voorkeur met de thans bereikte samenwerking voorlopig in beperkte kring voort te gaan. Het ligt voorshands in de bedoeling om het contact met een te vormen West-Duitse regering te doen onderhouden door een di plomatiek ambtenaar, wellicht met een kleine staf, die echter rechtstreeks onder geschikt zal zijn aan het hoofd der missie te Berlijn. Parlementaire commissie naar West-Duitsland? Een opneming van Duitsland in de Wes telijke Unie wordt niet overwogen, doch wel opneming in de Raad van Europa. Aan het zenden van een parlementaire commissie naar West-Duitsland wil de re gering haar medewerking verlenen. Ten aanzien van de houding van de re gering tegenover Australië wordt opge merkt, dat de regering de „onheuse bejege ning" met name door de vertegenwoordi gers van dit land in de Veiligheidsraad, be treurt, waartegen dan ook met kracht is opgekomen. De betrekkingen tussen beide landen hebben ontegenzeggelijk een ongun stige invloed ondergaan, tengevolge van de onverantwoordelijke acties van bepaalde groeperingen in Australië. Nederland zal overgaan tot de jure- erkenning van Israel, zodra de positie van Israel voldoende is geconsolideerd. Op het stuk van godsdienst- en belijdenis- vrijheid in Spanje bereikten de minister onlangs berichten, volgens welke de Spaan se regering voornemens was de vanwege de Spaanse Evangelische Kerk gehouden godsdienstoefeningen en het door haar ge geven onderwijs te bemoeilijken. Uit berichten van het Nederlandse ge- zandschap te Madrid is gebleken, dat de situatie niet zo zorgwekkend meer is als zij zich aanvankelijk liet aanzien, zodat de mi nister voor het ogenblik van het nemen van stappen heeft afgezien. Hij blijft echter zijn aandacht aan deze aangelegenheid schen ken en zal zich, indien de omstandigheden zulks mochten vereisen, tot de Spaanse regering \yenden. Doodstraf geëist tegen „Schutzhaftlagerführer" De advocaat-fiscaal bij het Amsterdams Bijzondere Gerechtshof eiste Dinsdag de doodstraf tegen de 50-jarige Duitser J. F. S., die van Augustus 1941 tot Januari 1943 „Schutzhaftlagerführer" in het kamp Amersfoort is geweest. Hem was ten laste gelegd, dat hij de leiding zou hebben gehad van executies, en dat hij de gevangenen onmenselijk zou hebben behandeld. Ver dachte beweerde op de zitting, dat „de a-sociale elementen onder de Nederlanders zelf de schuld droegen yoor de minder prettige toestanden in het kamp te Amers foort". Regeringstroepen trokken hedennacht naar Woesoeng SJANGHAI, 25 Mei (Keuter). Heden- morgen vroeg zijn de communistische troe pen Sjanghai, het grootste handelscentrum van China, binnengetrokken. Onder het lossen van schoten in de lucht drongen de communistische troepen door in de Franse concessie, welke zij bezetten. Elders in de buitenwijken was nog kanongebulder hoor baar. De nationalistische troepen leverden achterhoedegevechten. Van alle politie posten wapperde de witte vlag. De winkels waren gesloten en de straten verlaten, ter wijl de communisten verder in de stad doordrongen. In de nacht waren alle barri cades in de straten omgehaald en de politie had de anti-communistische leuzen van de muren verwijderd. Het binnentrekken der communisten be gon enkele uren nadat duizenden man schappen van de nationalistische verdedi ging, onder dekking van hun luchtmacht, in het Noorden uit de stad waren getrokken naar Woesoeng. De Franse concessie ligt aan de Whang- poe ten Noorden van de oude Chinese stad. De communistische troepen waren in het Westen de stad binnengekomen. De „Sjoen Pao", een blad van de natio nalisten. verscheen heden met berichten van het communistische persbureau „Nieuw China". De bezetting van de stad geschiedde or delijk en systematisch en zonder ernstige gevechten. De meeste politiebureaux wer den zonder tegenstand overgegeven. De communistische troepen toonden een per fecte discipline. De nationalisten waren verdedigïngsstel- lingen aan het opwerpen bij de bruggen over de Soetsjou in het Noorden van de stad, welke wijk nog niet geheel door hun achterhoede was geëvacueerd. Vele hooggeplaatste functionarissen van regering en Kwomintang zijn in de loop van de nacht per vliegtuig uit de stad ver trokken. Burgemeester Tsjen Liang en de commissaris van politie Mao Sen zouden in de stad zijn gebleven. ZELFDE WEERTYPE Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: (opge maakt te 10 uur): Over het algemeen veel bewolking met hier en daar enkele buien. Meest ma tige wind. hoofdzakelijk tussen Zuid west en West-. Aanhoudend tamelijk koud weer. 26 Mei: 4.32 uur. onder 20.42 uur 3.35 uur, onder 19.33 uur Zon op Maan op Zoa op Maan op 27 Mei: 4.31 uur. or.der 20-43 uur 3 53 uur, onder 20.51 uur (Nieuwe maan) HoogwatertUdea: Woensdag 25 ?<Iei: 2.1914 37 uur. Donderdag 26 Mei: 2.4915.10 uur. Vrijdag 27 Mei: 3.2215-44 uur. LaagwatertUden: Woensdag 25 Mei: 10.0022.28 uur Donderdag 26 Mei: 10.3723.03 uur. Vrijdag 27 Mei: 11.17—23.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1