Keller Macdonald ELEVOX ELECTRIC CALL Demobilisatie-schema der troepen zal niet meer worden veranderd Verliezen in Indonesië Procureur-fiscaal acht heroep van ambtgenoot in Leeuwarden ongegrond De kleine Wereld Woensdag 25 Mei 1949 Haarlems Dagblad Emigratie naar Australië voor ongehuwden mogelijk „Wat er ook moge gebeuren, het onlangs gepubliceerde demobilisatie-schema voor de troepen in Indonesië zal niet meer wor den veranderd", aldus verklaarde kolonel G. Pruijs, directeur voor de demobilisatie der Koninklijke Landmacht in Nederland tijdens een persconferentie, die gisteren op het ministerie van Oorlog werd gehouden. Deze positieve verklaring is, aldus kolonel Pruijs, niet een belofte als al die andere inzake demobilisatie en aflossing, welke onder de dwang der omstandigheden niet konden worden nagekomen. De regering en de legerleiding zijn er vast van overtuigd, dat de troepen, die nu reeds meer dan twee jaar in de tropen dienen, naar huis moeten. Het gepubliceerde demobilisatie-schema Is opgesteld na langdurig overleg met de legercommandant in Indonesië. Daarbij werd bepaald, dat eerst de laatste groep oorlogsvrijwilligers, ongeveer 9000 man, naar Nederland zou terugkeren en dan de 7 December-divisie, die in het tijdvak van October '49 tot Januari '50 zal demobilise ren. Een snellere demobilisatie is niet mo gelijk. Het plotselinge vertrek van leger onderdelen. die niet vervangen worden, zou de veiligheid der achterblijvers in gevaar brengen. Er wordt dus op gerekend, dat de vertrekkende troepen vervangen zullen worden. Kolonel Pruijs memoreerde het plan om een federaal leger van 18.000 man in Indonesië op te richten. Inlichtingen, die hem uit Indonesië hadden bereikt, wezen uit, dat dit plan verwezenlijkt zal worden. Maar mocht het echter door bepaalde om standigheden, bijvoorbeeld doordat de Sili- wangi-divisie haar afspraken niet zou na komen, toch niet doorgaan, dan zal dat geen invloed uitoefenen op het demobilisatie- schema. Werkgelegenheid. Van de 23.350 soldaten, die tot Maart 1949 tijn gedemobiliseerd, hadden er 733 (3 pro cent) in April nog geen werk gevonden. In totaal werd ongeveer 1.5 millioen besteed Jacob van Assenbergh ten grave gedragen rOnder een echt Hollandse grauwe lucht voor militaire overbruggingsuitkeringen, waaruit zo nu en dan een felle regenvlaag Uitkeringen voor langer dan drie maanden neerstriemde heeft Dinsdagmiddag het de Australische regering maximaal 5000 Nederlandse emigranten uit Indonesië wil opnemen. Tijdens de persconferentie werden aan generaal-majoor Van Dijk en kolonel Pruijs vragen gesteld over de herhalingsoefenin gen, die de uit Indonesig komende militai ren na hun demobilisatie zullen moeten mee maken. Beide opperofficieren verklaarden begrip te hebben voor de oppositie tegen deze maatregel. Het is echter noodzakelijk, zo werd gezegd. De verplichtingen, die Ne derland voor de West-Europese Unie en het Atlantisch pact heeft aangegaan, kunnen anders niet worden nagekomen. Deze her halingsoefeningen zullen evenwel niet lan ger dan zes weken duren. Er zal een eind aan komen zodra de ver grote lichtingen een ruimer aantal troepen in Nederland zullen opleveren.De lichtingen '41 tot en met '44 zijn naar het oordeel van generaal-majoor Van Dijk niet geschikt- voor operatieve doeleinden. De jongeman nen van die lichtingen zullen vrijwillig dienst moeten doen bij de nationale reserve. I Kees van Dongen exposeert in Rotterdam Op Maandag 30 Mei zal in het museum Boymans te Rotterdam een tentoonstelling worden geopend, gewijd aan het werk van de schilder Kees van Dongen. De kern van deze tentoonstelling wordt gevormd door een zeventigtal schilderijen, die geëxpo seerd waren op de Van Dongen-tentoon- stelling, die de afgelopen weken te Parijs werd gehouden. Een waardevolle bijdrage ontvangt het museum Boymans voorts van het nationale museum voor moderne kunst te Parijs, van de koninklijke musea voor schone kunsten te Brussel en Antwerpen en uit particulier Belgisch bezit. Uit Nederlandse musea en particuliere collectie's wordt hieraan een twintigtal werken toegevoegd, waaronder vele, die in het oeuvre van Kees van Dongen een vooraanstaande plaats innemen. De be kendste portretten van Van Dongen zal men op de tentoonstelling kunnen zien, zoals Anatole France, markies Boni de Castellane, de gravin de Noailles en mon seigneur Messara, metropoliet van Bey routh. Verder typisch Parijse scheppingen en voorts een aantal van zijn mooiste land schappen. Van Dongen is voornemens zelf de ope ning van de tentoonstelling bij te wonen en nog enige tijd in Nederland door te brengen. LUIDSPREKENDE TELEFOON INSTALLATIES INLICHTINGEN EN PROSPECTUS IU-. JANSWEG 42, HAARLEM TEL. 11828-18626 kwamen sporadisch voor. Duizend militai ren zijn in opleiding op de Rijkswerkplaat sen om een vak te leren of omgeschoold te worden. Voor vakstudies werden 716 van de 827 aangevraagde studietoelagen (tot een maximum van 700) toegekend en 72 van de 97 (tot een maximum van 1200) voor Middelbaar en Hoger Onderwijs. Bedrijfs- credieten en wachtgelden in eens werden in 150 gevallen verleend en bij bedrijfs- ei vestigingsvergunningen konden 173 gede- mobiliseerden met succes worden geholpen. Het is echter niet te zeggen of van de komende groep gedemobiliseerden ook slechts 3 procent niet dadelijk werk zal kunnen vinden. Daarom moet de militair het aanbod van een goede betrekking in Indonesië niet zonder meer afwijzen. Bo vendien ziet de sociale dienst er op toe, dat de demobilisant geen- domme dingen doet. Men verleent hem een klein zakenverlof van zes maanden om zich in te werken in de Indonesische burgermaatschappij. Lukt het niet, dan kan hij altijd nog met een troepenschip naar Holland terug. Emigratie naar Australië Binnenkort zullen de soldaten in de ge legenheid worden gesteld om rechtstreeks van Indonesië uit naar Australië te emigre ren. Te Batavia zijn hierover besprekingen gevoerd, waarbij kwam vast te staan, dat 's-GRAVENHAGE, 24 Mei. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht. Gesneuveld 10 Mei 1949: sold. M. Lunshof uit Voorburj 11 Mei: huzaar -Ie kl. G. A. Hamel uit Rot terdam; 12 Mei: huzaar le kl. J. C. van Hensbergen uit De Bilt: sold. H. J. Hunnego Uit Delft: sold, le kl. H. Mannes uit Apel doorn; sold. S. J. Laven uit Kerkrade: serg. J. M. J. Nieuwenhuis uit 's-Gravenhage; sold. J. W. Scheffer uit Leiden; sold. P. M. H. Schmitz uit Roermond; sold, le kl. C. M. A. Witjes uit Nijmegen; 13 Mei: sold. J. H. Wieringa uit Enschede. Koninklijk Ned. Ind. Leger. Gesneu veld 11 Mei 1949: serg. maj. instr. cav. A. Horrocks, uit Indonesië 18 Mei: sold. 2e kl. L. J. Kasek uit Indonesië; serg. inf. G. A. H. Van Hutten uit Arnhem. Negen militairen gedood door trekbom bij Djokja SEMARANG, 24 Mei (Aneta). Zon dagmorgen om 9 uur is even ten Noorden van Djokja een pantserauto op een trekbom Van 250 kilo gereden. Van de negen inzit tende militairen werden er acht gedood en een gewond. Een achter de auto rijdende brencarrier werd beschoten, waarbij een militair werd gedood. De negen doden zijn een kapitein, een sergeant-majoor, twee korporaals en vijf soldaten. De begrafenis heeft Maandag plaats gehad op het ereveld te Semarang. Op de boterbon binnenkort ook spijsolie De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat voor spijsolie geen afzonderlijke bonnen I meer zullen worden aangewezen, aange- eien het rantsoen voor voedingsvetten als redelijk kan worden beschouwd. Met in gang van 15 Juli 1949 zal men spijsolie kunnen betrekken op'de bonnen voor voe dingsvetten. Het publiek ~kan dus naar keuze zijn bonnen besteden voor 250 gram boter öf margarine öf vet öf 240 gram spijsolie per rantsoen. stoffelijk overschot van de in 1942 bij Dijon door de Duitsers gefusilleerde cadet vaandrig der Koninklijke Militaire Acade mie Jacob van Assenbergh op de doffe ca dans der tamboers van het Haarlemse gar nizoen zijn laatste tocht gemaakt naar de dodenakker van zijn vroegere woonplaats. De détails van deze sobere, maar indruk wekkende plechtigheid vermeldden wij reeds gisteren. Om ongeveer drie uur arri veerde de stoet op de Noorderbegraaf plaats, waar op het orgel, terwijl de nabe staanden de aula betraden, het „Wilt he den nu treden" werd vertolkt. Er waren slechts enkele sprekers, een jaargenoot van de K.M.A., een jeugdvriend, een oom, en zij hadden slechts weinige woorden nodig om deze dode voor ons te doen herleven: vrolijk en gul, maar tegelijk ook vol wils kracht en plichtsbesef, vast besloten zijn vaderland in de nood tot het uiterste te dienen. „Een voorbeeld voor jong Neder land, een man die zijn taak begreep", zei de heer H. Cox namens de Bond van Oud- illegale werkers. Toen de kist in de groeve was neergela ten, het volkslied was verklonken en het vuurpeloton zijn salvo had gegeven, qver- handigde de garnizoens-commandant, lui tenant-kolonel H. W. Lenderink, de moe der van de gevallene het Franse oorlogs- kruis met de palmen, dat tijdens de tocht op de met de Nederlandse driekleur ge dekte baar had gerust. Mevrouw Van Assenbergh herdacht met een kort woord haar dappere zoon dankte voor de hulde hem na zeven jaar op zijn geboortegrond bewezen. Dinsdagmiddag is op de Hervormde be graafplaats te Sassenheim herbegraven het stoffelijk overschot vï wijlen de sergeant adelborst L. van Leeuwen, die op 17 Fe bruari 1942 te Dijon door de Duitsers is ge fusilleerd. Te voren werd in de Nederlands Hervormde kerk een rouwdienst gehouden onder leiding van ds. Kuiper, Gerefor meerd predikant.Achtereenvolgens voerden het woord jhr. mr. R. Sandberg van Boe lens, burgemeester van Sassenheim, luite nant ter zee tweede klasse der Koninklij ke Marine Plaatsman als jaargenoot van de overledene, de heer Van Koningsbrugge uit Amsterdam als vriend, dr. Van Arkel, directeur van de Christelijke H.B.S. te Lei den als oud-leraar. Terwijl het orgel het Wilhelmus speelde werd de kist, met de Nederlandse vlag be dekt. naar buiten gedragen. Op de be graafplaats was een detachement Mariniers aanwezig, dat de militaire groet bracht en vervolgens een eresalvo loste. Hierop werd de kist neergelaten. Ds. Kuiper eindigde met het uitspreken van de geloofsbelij denis. Doodstraf geëist tegen Seyffardts opvolger „Als ooit een verdachte, die officier was in het Nederlandse leger, zijn eed van trouw aan de Koningin heeft gebroken, dan is het deze verdachte. Ik verzoek uw Hof hem schuldig te verklaren aan mili tair verraad en hem te veroordelen tot de doodstraf", aldus de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven- hage in zijn requisitoir gistermorgen in de zaak tegen de 54-jarige J. T. uit 's-Gra venhage, die gedurende de bezetting als griffier en later als raadsheer fungeerde bij het „vredesgerechtshof". In de tenlastelegging werd hem nog verweten, dat hij als beroepsofficier van het Nederlandse leger de „lotsverbonden heid" van Nederland en Duitsland propa geerde en door middel van deze propagan da trachtte Nederlanders te bewegen in Duitse krijgsdienst te treden. Voorts was hij gedurende enige tijd juridisch adviseur van hel vrijwilligers legioen Nederland en toen generaal Seyffardt in Februari 1943 werd neergeschoten trad hij op als waar nemend commandant van het legioen. Nadat de procureur-fiscaal requisitoir had genomen ging de raadsman mr. B. W. P. Paauwe uit 's Gravenhage over tot zijn pleidooi. Hij gaf uitdrukking aan zijn ver bazing, dat de procureur-fiscaal de zwaar ste straf had geëist, tegen een man wiens rol uiteindelijk, alhoewel geheel fout, toch niet zo verderfelijk was geweest dat dit met de doodstraf vereffend moet worden. De uitspraak volgt over 14 dagen. DE ZAAK-SCHREIEDER IN CASSATIE Voor de Bijzondere Raad van Cassatie diende heden het cassatie-beroep van de procureur-fiscaal bij het Leeuwarder Bij zonder Hof tegen de sententie van dit hof in de zaak Schreieder. Het Leeuwarder Bijzonder Hof achtte niet bewezen dat Schreieder opdracht gegeven zou hebben tot de représaille-moorden te Dronrijp op 12 April 1945 en verklaarde het Openbaar Ministerie verder niet ontvankelijk op het tweede punt van de tenlastelegging: het bekleden van de functie van ..SS-Sturm- bannführer" en „Kriminal-direktor" bij de S.D. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Casatïe, prof. Langemeyer. ging in zijn conclusie eerst uitvoerig in op de juridische kant van deze zaak. Hij merkte op, dat zich het in het Besluit Bijzondere Rechtspleging niet voorziene geval heeft voorgedaan dat de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Hof in Den Haag Schreieder buiten vervolging heeft gesteld, doch dat zijn collega te Leeuwarden daarna nog reden vindt tot vervolging. Schreieder be hoefde met het meningsverschil tussen beide functionarissen geen rekening te hou den. Hij mocht .het Openbar Ministerie als één en ondeelbaar beschouwen en zich dus op de buitenvervolgingstellïng beroepen, zolang die niet was ingetrokken. De beslis sing van het Leeuwarder Bijzonder Hof, dat dit erkende, kwam prof. Langemeyer als juist en het cassatieberoep dus onge grond voor. „Zeer verkeerd insluipsel' Prof. Langemeyer zeide voorts: „Het hindert mij niet weinig dat indien uw Raad mijn mening volgt wij de schijn op ons laden een sluitsteen te leggen op een epï- op, dat zich in het Besluit Bijzondere bevredigd heeft gelaten, omdat men meende iemand op onverklaarbare wijze aan ver diende straf te zien ontsnappen. Het is tegenwoordig niet ongewoon, dat men de behandeling van een strafzaak gebruikt om uiting te geven aan zijn oordeel over geheel andere personen dan verdachte. Verneemt men sommige uitingen van het publiek, dan krijgt men de indruk, dat het zou ver langen dat dit op nog veel groter schaal gebeurde. Het is een zeer verkeerd insluip sel. In een strafzaak moet niemand anders bloot staan aan critiek dan de verdachte die zich verdedigen kan, tenzij het onder zoek tegen die verdachte het onvermijdelijK maakt ook anderen te beoordelen. Er zijn in ons land gelukkig rechtmatige wegen genoeg om ieders verantwoordelijk heid te doen vaststellen. Ook al zou ik dus critiek of twijfel gevoelen, dan zou ik die niet uitspreken. De logische tegenhanger daarvan is, dat ik ook niemands verdedi- ging op mij zal nemen, ook al zou ik daar- Agenda voor Haarlem WOENSDAG 25 MEI Gem. Concertgebouw: Feestavond, 8 uur. City: „Sahara", 18 j„ 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 Uur. Spaarne: ..De Dageraad", 14 j„ 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De bewaarschool". 18 j„ 2.30. 7.00 en 9 15 uur. Rembrandt: „Jody en het hertenjong". 14 j.. 1.45. 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Giftige lippen". 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De roemrijke daden van Danny", 18 j.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 26 MEI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. VRIJDAG 27 MEI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen inieuw programma). Dodentransport uit Duitsland in Amersfoort aangekomen Dinsdag arriveerden in het Identificatie centrum Amersfoort van de dienst Identi ficatie en Berging de stoffelijke resten van negentig tijdens de oorlog in Oost-Duits- land omgekomen Nederlanders. Bij dit transport het negende na de oorlog bevinden zich de stoffelijke overschotten van generaal-majoor M. Carstens, luite nant-kolonel J. A. W. Snoek, ritmeester A. C. Eland,, kapitein W. Schuiling, eerste lui tenant H. J. R. Derks, tweede luitenant G. A. Verbruggen en de soldaten J. H. Jansen en W. Dijkhuizen, die in het krijgsgevange nenkamp bij Neu-Brandenburg het leven lieten. Voorts bevinden zich bij het transport de stoffelijke resten van veertig in het con centratiekamp te Tröbitz omgekomen Jood se landgenoten. De overige stoffelijke over schotten zijn allen van burgers, die door de dienst Identificatie en Berging in de Rus sische zóne van Duitsland (onder andere in Erfurt en Maagdenburg) werden opge spoord. Het dodentransport werd Dinsdagmiddag overgenomen door de commandant van het Identificatie-centrum Amersfoort, majoor J. A. H. Luick, waarna de stoffelijke resten in de dodenhal werden opgebaard. Zij zul len zo spoedig mogelijk op een door de familie te bepalen plaats of op de ere begraafplaats van de Oorlogsgravenstich ting te Loenen op de Veluwe, worden her begraven. Voor de familieleden die van de aan komst van de hun ontvallenen reeds op de hoogte werden gesteld bestaat gelegen heid een bezoek aan de dodenhal te bren gen. Dit is mogelijk iedere dag van 1416 uur, behalve 's Zaterdags en 's Zondags. De voormalige Duitse bunker op de Zuiderpier te lJmuiden wordt opgeruimd Reeds h'9 S V"n gevllll'end be£°" 'net behulp van springstof op te bladen. Hier bezwijkt weer een stuk bunker onder de kracht t van een explosie. Uitspraken rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen Haarlemmers, die verdacht werden van diefstal van goederen uit wagons op het goederenstation te Haar lem. De rangeerder W. T. die toezicht moest houden op de wagons en vele malen textiel heeft meegenomen, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Zijn zwager J. H. B., die niet bij de Spoorwegen werkzaam was en verdacht werd van medeplichtigheid, werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht maanden. In beide gevallen wordt het voor arrest afgetrokken. De vrouw van de ran geerder werd wegens heling veroordeeld tot drie maanden mef aftrek, de vrouw van B. tot een geldboete van 60, subsidiair 36 dagen hechtenis en een nicht van de ran geerder, die textielgoederen gekocht had, tot een straf van één maand. Een kleerma ker, die verdacht werd van heling, werd vrijgesproken. De magnetiseur E. H. B. uit Heemste de, die in hoger beroep heeft terecht ge staan, verdacht van het onbevoegd uitoefe nen der geneeskunde, werd veroordeeld tot een geldboete van 250, subsidiair 50 dagen hechtenis. De kellner G. A. B„ die in hoger be roep was gegaan tegen het vonnis van de kantonrechter, waarbij hij wegens dronken schap was veroordeeld, werd door de recht bank een straf opgelegd van één dag hech tenis en plaatsing in een Rijkswerkinrich ting, gedurende een half jaar. Wegens overtreding van de Jachtwet werd de opperman A. S., die reeds enige vonnissen achter de rug heeft, in hoger be roep door de rechtbank veroordeeld tot een hechtenisstraf van zes maanden en J. V. tot een geldboete van 75, subsidiair 30 dagen hechtenis en een voorwaardelijke hechte nisstraf van vijftien dagen. Opnieuw poogden oud-NSB'ers een „vereniging" te vormen Politie vindt lijst van ondergedoken delinquenten Opnieuw heeft de rijkspolitie een einde weten te maken aan pogmgen om een ver eniging van oud-N.S.B.'ers te formeren. Ditmaal was het hoofdkwartier in Drieber gen gevestigd en ging de actie uit van oud officieren van de „Nederlandse Arbeids dienst". Er bestonden nauwe contacten met de Amsterdammer F. de J„ in wiens huis destijds de vereniging tot hulp aan politie ke delinquenten „Wij Moeten Helpen" haar hoofdkwartier had. De organisatoren van deze nieuwe ver eniging waren W. K. uit Driebergen en een zekere P. oud Maartensdijk. De moeilijke omstandigheden waaronder verscheidene vroegere leden van het kader van de „Ar beidsdienst" op het ogenblik verkeren, hadden hen er toe gebracht een soort co mité te stichten, teneinde gelden in te za melen. In het begin van dit jaar is in de hoofdstad een bijeenkomst gehouden, waarin de plannen zijn besproken. De rijkspolitie heeft een inval gedaan bij K. in Driebergen en bij P. in Maartensdijk. Een groot aantal foto's van Hitier, een por tret van Mussert en een uitgebreide cor respondentie tussen de leden van het co mité onderling werden in beslag genomen. Ook de kas, inhoudende de somma van ƒ11 viel de politie in handen. De belangrijkste vondst was een lijst van mensen, die voor hulp in aanmerking kwamen. Verscheidenen van hen worden nog steeds gezocht, hetzij omdat zij uit een kamp wisten te ontsnappen, hetzij om an dere redenen. Doordat cie lijst ook hun onderduikadressen bevatte, konden zij in gerekend worden. toe bij ae bitterheid waarmede men som mige personen in dit opzicht heeft beoor deeld wel neiging kunnen gevoelen. Hun die menen, dat veroordeling van Schreieder mogelijk was geweest moet het toch iets zeggen, dat de procureur-fiscaal te Leeuwarden, die op het standpunt staat dat de buitenvervolgingstelling door zijn ambtgenoot te 's Gravenhage geen kracht had en die waarlijk niet van een welwil lend oordeel over Schreieder heeft blijk ge geven, gemeend heeft geen ander feit met kans van succes te kunnen vervolgen dan aa\van Dronrijp. Het Hof te Leeuwarden heeft het niet bewezen geacht. Gezien de tegenstrijdige getuigenverklaringen waar van de meerderheid in Schreieders voor deel was. kan men deze beslissing zeer goed begrijpen. Na de uitspraak heeft de voor naamste getuige zijn verklaring gewijzigd, in Schreieders nadeel. Onze wetgever heeft gewild, dat een een maal gegeven vrijspraak onaantastbaar zou zijn. Prof. Langemeyer concludeerde tot ver werping van het beroep. De Raad zal over vier weken uitspraak doen. Voorwaardelijke geldboete voor oud-illegale werker Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam veroordeelde Dinsdag de 35-jarige ex-onderwijzer T. van V. uit Hilversum tot een voorwaardelijke geldboete van ƒ500,De boete zal voldaan moeten worden indien de verdachte gedurende twee jaar zich zal onthouden van het op treden in enige functie bij een uit de ille galiteit ontstane organisatie, waarbij is inbegrepen de Stichting „1940'45", en van het publiceren van eigen bevindingen of die van anderen uit de illegaliteit. Van V. bekleedde tijdens de bezetting hoge functies in het illegale werk en stond bekend onder een schuilnaam „Hugo". Hij had een bijna legendarische faam gekre gen, omdat hij bij overvallen van de Duit sers altijd op het nippertje wist te ont snappen. De bezetters maakten geducht jacht op hem, want niet alleen was hij een van de vooraanstaande mannen in de landelijke organisatie, maar ook bekleed de hij een belangrijke functie in de K.P. Hij was de geestelijke vader van de Stich ting „1940'45". Verdachte was ten laste gelegd, dat hij op 26 Januari 1945, toen hij door de S,D. was gearresteerd, aan leden van deze dienst heeft medegedeeld dat de volgende dag in het perceel Leidsegracht 13-15 te Amster dam een vergadering zou worden gehou den van het landelijk werkcomité van het verzet, waardoor de Duitsers belangrijke figuren uit de illegaliteit in handen kre gen. Van V. voerde tot zijn verdediging aan, dat op het tijdstip waarop de ver gadering zou moeten beginnen reeds lang in de illegaliteit bekend zou moeten zijn, dat hij gearresteerd was en dat de verga dering niet door had mogen gaan. Vandaag werd verdachte voor dit ge deelte van de tenlastelegging vrijgesproken omdat het Hof niet bewezen achtte, dat hij destijds wist en begreep, dat'opsporing en vervolging ten gevolge van zijn mede deling plaats zou hebben. Als tweede punt was verdachte ten laste gelegd, dat hij in Februari 1945 ten be hoeve van de S.D. een schema heeft ge maakt van de bouw van de illegaliteit in Nederland, onder meer bevattende de na men of schuilnamen van vele vooraan staande illegale werkers. Het Hof achtte het vervaardigen van dit schema overtuigend bewezen en veroor deelde Van V. daarvoor tot bovengenoem de straf. De advocaat-fiscaal mr. J. C. Louet Feisser had veertien dagen geleden voor beide feiten een onvoorwaardelijke geld boete van 500,tegen Van V. geëist. De vraag om ontslag van de Haagse burgemeester Het A.N.P. meldt nog uit den Haag: De aanvraag om ontslag van mr. W. A. J. Vis ser als burgemeester, heeft aanleiding tot vele veronderstellingen en gissingen gege ven. Mr. Visser heeft zoals reeds is medegedeeld door bemiddeling van zijn persoonlijke secretaris, over meer reis- deviezen beschikt, dan hem toekwamen. Naar men ons van doorgaans welingelichte zijde opmerkt, is mr. Visser echter niet ge heel op de hoogte geweest van de faits et gestes van zijn vertrouwensman. De secretaris, drs. W. B., is in arrest ge steld in verband met onwettige handel in vreemde valuta, in het bijzonder harde valuta, waarvan, naar men thans aanneemt, de omvang enige tienduizenden guldens bedraagt. Het is gebleken, dat drs. B. bij vele handelingen de naam en functie van de burgemeester heeft misbruikt. Ook zou hij dit met de namen van hoge functiona rissen uit de Partij van de Arbeid, met wie hij tijdens de bezetting samenwerkte, heb ben gedaan. Deze functionarissen waren onkundig van de valuta-fraude van drs. B. Aangezien mr. Visser zich door de hande lingen van zijn secretaris gecompromiteerd achtte, heeft hij, in overleg met regerings personen, zijn ontslag aangeboden. Het gerechtelijk vooronderzoek in Neder land en Zwitserland tegen drs. B. is vrijwel gei'eed. Omtrent de juistheid van geruchten, dat drs. B. valuta zou hebben gesmokkeld in internationaal-politiek verband of wel mis bruik zou hebben gemaakt van een ver trouwensfunctie als beheerder van het ver mogen van een politieke delinquent kon in doorgaans welingelichte kringen geen bevestiging worden gekregen. Wel heeft men de indruk, dat drs. B. zich veelal nog in een illegale sfeer waande. De geestelijke instelling, die daarvan het gevolg was is hem blijkbaar noodlottig geworden. Schat van een kind Wij hebben onszelf niet gemaakt en aan iedereen mankeert wel wat, maar zo een mens als onze buurman, neen, hoe kan iemand zo verzuren in het leven? Ge zouat zeggen, kom, het is niet alles op deze wereld, we zijn er niet voor ons louter plezier op neergezet, maar we zullen er van maken wat we kunnen. We zullen proberen om er aan de goede kant tegen aan te kijken, er zijn schone dingen ge noeg om de lelijke te vergeten. Neen, zegt onze buurman, dat zullen we niet. Hij loopt door het leven te loeren om de dingen te vinden waaraan hij zich plezierig en tevreden ergeren kan. Hij neemt het de zon kwalijk dat er schaduwen bestaan, hij gromt tegen de blauwe hemel omdat hij grauwe wolken zien wil die zijn bondge noten in de humeurigheid zijn. Hij is een zure mens. Zijn vrouw trippelt bleekjes en onder danig door het huis, zij heeft het lachen in haar trouwe onderdanigheid verleerd. Zijn kinderen zijn schuw en rillerig lijk hondjes die geloven dat het leven uil slaag bestaat. De bloempjes in zijn huis durven niet te groeien en laten hun sprietige kop jes hangen uit verdriet dat zij niet in een ander hofje geboren zijn. Die zure mens schampert en scheldt in een kringetje om zich heen. dat kringetje wordt een sombere suffe vlek, een donkere vijver waarin het water stilstaat en bederft. Het kan zijn dat deze mens Ret niet ge makkelijk in zijn leven gehad heeft, hij zal misschien wat klappen gekregen hebben gaandeweg. Hy heeft misschien zijn neus gestoten hier en daar. Wij kunnen er over peinzen, wij weten niet wat deze mens J"his- schien in het puntje van zijn hart gekne pen heeft. Maar het is niet te geloven dat een mens zo een zuurstok worden kan. Er is een kind geboren, er komen ken nissen en buurvrouwen boven de wieg kijken en zeggen: Het is een lievertje, het is een schat van een kind. Zij knikken tegen dat kleine mensje, zij lachen breed tegen de oogjes die nog wezenloos naai' dat wondere leven liggen te kijken en zij ver tellen dat het op zijn vader lijkt, maar dat het de ogen van zijn moeder heeft. Dat kunnen zij wel zeggen om de zieke moeder een pleziertje te doen, daar kikkert zij wat van op. Zij zeggen dat zo maar in het wilde weg, het kind lijkt niet op zijn vader, het lijkt nog nergens op. Het lijkt nog niet op een mens met zijn nesthaar en zijn verrimpeld neusje. Dan moet ge een paar maanden nadien eens komen kijken, dan kunt ge zien dat het een echte kleine mens geworden is. Dan schitteren zijn oogjes van plezier en tevredenheid, dan kijkt het als een musje zo vlug van de een naar de ander. Dan schudt de wieg van zijn vrolijkheid, het lacht met zijn mond en zijn ogen en zijn armen en benen tegelijk. Zo een klein mensje in zijn wigg moest klein kunnen blijven, het moest niet ouder en niet wijzer hoeven te worden. Het moest zijn leven lang met armen en benen kunnen blijven plezier maken en lachen om alle schone dingen om zich heen. Maar zo gaat dat niet op onze wereld. Dat mensje lijkt op zijn vader en heeft de ogen van zijn moeder, ja, het wordt zelf een vader, het verliest zijn moeder en alles wat zijn jeugd gekleurd heeft met.de vro lijke tinten van een sprookjesprentenboek. Die kleine mens wordt groot, hij krijgt zijn klappen en hij stoot zijn neus. En als hij zo groot geworden is dat hij er krom van gaat lopen, wordt hij onze buurman. Het is niet te geloven wat het leven van een klein en vrolijk mensje maken kan. Germaine Devèze speelde Tsjaikowsky Magistrale bekroning van de HOV-meesterserie Het pathos en de brillante muzikaliteit van Tsjaikowsky beheerste dit laatste con cert van de Meester-serie van de H.O.V., dat onder leiding stond van Marinus Adam, en waaraan meewerkte de Franse pianiste Germaine Devèze, de eerste prijs-winnares van het Internationale Muziekconcours, dat verleden jaar te Scheveningen werd ge houden. Er is over de muziek van Tsjai kowsky veel kwaads gezegd, maar ondanks alles wat men haar kan aanwrijven - op pervlakkigheid, banale thema's enzovoorts - werkt er toch de primaire geniale kracht in, die haar een lang leven verzekert. De glans van Tsjaikowsky's orchestratie, die een hoogtepunt beteekent van de school van Berlioz, is een niet gering onderdeel, dat het blijvend succes van zijn werk be paalt. Het hartstochtelijk-primaire van zijn muziek, die klaar en open en voor ieder een verstaanbaar is, vindt zijn tegenwaar de in de hoge, scnelle en in wezen natuur lijke kleuren, waarmee deze muziek tot het gehoor spreekt. Wij noemen dat alles „effect", maar wij ontkomen niet aan de directe werking ervan. Marinus Adam had ditmaal de dankbare taak de „Pathétïque" van de Russische meester voor het publiek te brengen, een opgave die hem bijzonder goed ligt, niet het minst om de hartstochtelijkheid van de Pathétique, maar ook om haar felle tinten. Technisch beheerste hij het werk volkomen, doch het was vooral de oprechte bezieling welke hij aan de interpretatie van het or kest wist mee te delen, die de uitvoering van Tsjaikowsky's zwanenzang tot een zeldzame prestatie maakte. De tweede helft van de avond werd, met een machtige vertolking van het eerste kla vierconcert van Tsjaikowsky. een meester lijke bekroning van de Meester-serie. De soliste Germaine Devèze speelde het werk met een spanning, die kracht en innerlijke bewogenheid met natuurlijke muzikaliteit verenigde. Haar virtuositeit is verbluffend, maar haar beheersing om alles in evenwicht te houden is het niet minder. Er is een op merkelijke rijpheid in het artistieke wezen van deze jonge kunstenaresse. een bezon kenheid die het élan van haar spel niet hindert, maar het een lenigheid geeft waarmee met het orkest dankbaar te con certeren valt. En daar kreeg Adam gemak kelijk vat op, zodat het samenspel met het orkest zeer goed was, behoudens een mo ment van twijfelachtige stemming in het „hout". Het geheel was een ovatie waard en di« bleef dan ook niet uit. j| JOS. DE KLERK

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5