Katherine Dunham dansende anthropologe Amsterdamse Beurs SL@T DEFECT QKort en Bondig Alles gaat beter Het huis aan de baai Woensdag 25 Mei 1949 Haarlems Dagblad De danskunst is op het weldra komende Holland Festival sterk vertegenwoordigd. Be halve het Grand Ballet de Monte Carlo met een keur van promi nente solisten zal daar aok Katherine Dunham met haar stormender hand bekend geworden Antillen-ballet komen optreden. Zij brengen in Amsterdam en Scheveningen de wonderlijke Caraibi- sche Rhapsodie, die al sinds maanden uit gaand Parijs met aan extase grenzende be wondering voor deze uitheemse kunst ver vult. Katherine Dunham, die men hiernaast ziet afgebeeld, is de doch ter van een negerpre dikant en een Frans- Canadese onderwijze res. Zij bracht haar jeugd door itt Chicago, waar zij de universiteit bezocht en al op zeven tienjarige leeftijd een graad in de anthropo logic behaalde. Reeds in die tijd beoefende zij met een groep scho lieren de danskunst in een ook des winters onverwarmde schuur zoals de Amerikanen er in hun kronieken van haar leven met die eigenaardige voor keur voor het ongewone détail bij ver melden. Zij wilde niet alleen dansen, doch tevens de aard der natuurlijke impulsen leren kennen die bij primitieve volken de elementaire gemoedsaandoeningen rhythmische bewegingen omzetten. De studie der anthropologic in de ruimste zin: de leer van de mens kwam voor een groot gedeelte aan dit verlangen tegemoet. Haar hartewens ging echter in vervulling toen zij, na de eerste voorstel ling van haar negerballet in 1931, een beurs kreeg van de Rosenwald Foundation voor een bezoek, dat ruim twee jaar zou duren, aan de Caraibische eilanden waar zij de volkskunst en godsdiensten bestu deerde en genoeg materiaal verzamelde om na haar terugkeer te promoveren. In deze West-Indische archipel trof zij een direct tot het diepst van haar eigen natuur sprekende mengvorm van een Afro-Amerikaanse negercultuur en Euro pese, voornamelijk uit het verre Spanje maar ook uit Frankrijk ingevoerde bescha ving. Zo danste men op Jamaica een com binatie van blues en quadrille. Katherine Dunham onderwees er de beginselen der klassieke ballettechniek en leerde op haar beurt het vaak illegaal bedreven magische ritueel der gekleurde bevolking van Haiti en Cuba, Martinique en Portorico kennen. Deze ondernemende vrouw, beschikkend zowel over een athletisch getraind lichaam als een wetenschappelijk gevormde geest, verzamelde een tamelijk groot gezelschap van dansers en musici om zich heen en zette met haar in de schilderkunst bedreven echtgenoot de eerste „Tropen-revue" op touw teneinde aan Noord-Amerika en de rest van de wereld het Caraibische ballet te laten zien. De groep debuteerde in „Chez Paree" te Chicago, kreeg onmiddellijk con tracten voor New York en San Francisco en begon na de oorlog de nog steeds met onverminderd succes voortdurende tournée door Europa. Ook werkte het ensemble aan enkele kleurenfilms mpde. Ter versteviging van het theoretische en artistieke fundament van deze tot een kunstzinnig niveau verheven exotische folklore vestigde zij een eigen school, die honderden leerlingen van allerlei rassen en klassen uit alle delen van haar vader land telt waar niet alleen de techniek van het dansen doch ook toepasselijke psycho- Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 24 Mei 1949 ONDERTROUWD: 24 Mei, W. Reinalda en J. C. van Rijswijk. GEHUWD: 24 Mei, H. Oomkes en A. H. Aarts. BEVALLEN van een zoon: 22 Mei, M. C. T Peters—Hankel; C. Ree—van Ruurt; J. H. Hubers—Giltaij; 23 Mei, A. N. Cordes—Prins; F A. Hoenderdos—Spaan; C. Nooij—van Essen; 24 Mei, M. E. Deurloo—Cornet; E. G. H. A. LommerseBos; F. J. D. Doorenbos Reerink. BEVALLEN van een dochter: 21 Mei, I. van Oosterom—Last; 23 Mei, A. C. Blokker- Jonkers; C. J. van Gulik—van der Putten: J. Blankert—Apekrom; 24 Mei, C. M. van. der Schuit—Zomer; F. J. D. Doorenbos—Reerink; G. Jon gert—Kamp. OVERLEDEN: 23 Mei, C. A. Middag—van Bilderbeek, 71 j., Delistraat; C. Hofsté, 75 j., Amsterdamstraat. Katherine Dunham. logie wordt onderwezen. Voorts doceerde Katherine Dunham tussen de bedrijven door aan de vermaarde Yale Universiteit en publiceerde zij enkele wetenschappelijke boeken en artikelen. Onder het pseudoniem K. Dunn stond zij ook populaire bijdragen af aan het veelgelezen tijdschrift Esquire. Met hooggespannen verwachtingen wordt de Caraibische Rhapsodie tegemoet gezien. Van een ballet mag men eigenlijk niet spreken, want het is een bonte en opwin dende aaneenschakeling van dans, muziek en kleur, soms regelrecht herinnerend aan een variété, maar in de kern een samen smelting van allerhande Spaanse elementen met zowel profane als rituele negerkunst, gedragen door een prefecte techniek en uit gevoerd met een enorm gevoel voor rhythme, een zeldzaam plezier in de men selijke beweging en een voor blanke oren verrassend gebruik van instrumentale en vocale middelen. DAVID KONING Schaaktournooi voor personeel der Spoorwegen Dezer dagen is in gebouw „Olympia" te Haarlem een landelijk schaaktournooi ge houden, dat voorbereid was door de Bond van Spoorweg Sportverenigingen in sa menwerking met de plaatselijke Unie. In de afgelopen winter hadden honderd scha kers deelgenomen aan een wedstrijd met afvalsysteem. De vier finalisten kwamen in Haarlem tegenover elkaar. Winnaar werd J. Slootmans uit Amsterdam. Tweede Nij- burg uit Heerlen en derde mr. Hou er uit Utrecht. Voor de persoonlijke wedstrijden waren enige groepen gevormd waarin de Haar lemmers goede resultaten bereikten. De voornaamste uitslagen waren: hoofdklas 1. H. Hummelings, Haarlem; 2. B. Boelens, Haarlem. Eerste klas A: J. Elfrink, Haar lem. Eerste klas B: G. Meiering, Groningen. Tweede klas A: G. Bresser, Den Haag. Tweede klas B: 1. W. van Meeteren, Den Haag; 2. P. Vermey, Haarlem. Derde klas B: 1. J. van Oudshoorn, Den Haag; 2. B. C. de Laat, Haarlem. Klokkenspel op Hemelvaartsdag Reinout Heerings zal op 26 Mei (Hemel vaartsdag) van 89 uur n.m. de klokken van de St. Bavo bespelen. Het programma luidt: 1. Conc.erto, A. Vivaldi 2. a. Daar ging een meid om water uit, b. O, Angenietje c. Daar was een wuf die spon (Oud Ned; Liederen). 3. La Commère, F. Couperin 4. a. Klokke Roelant, G. Destoop b. Het liedje van de smid, F. Andelhof c. Oene van Sneek, F. Jakma 5. Wir gehn nun wo der Tudelsach, uit een wereldlijke cantate, J. S. Bach 6. Variaties over „Waar men zich al - keert of wendt", I. Aribo 7. Mazurka, K. Lefèvre 8. a. Wie kan U ooit vergeten, Jos. de Klerk b. De vink, Jos de Klerk 9. Aria uit „Les Pecheurs de Perles", G. Bizet 10. Improvisatie. Nummering candidatenlijsten voor de gemeenteraad Het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van de leden van de raad der ge meente Haarlem heeft de nummering van de voor de verkiezing ingeleverde geldige lijsten van candidaten, als volgt bepaald: 1. Partij van de- Arbeid; 2. Katholieke Volkspartij; 3. Communistische Partij; 4. Anti-Revolutionaire Partij; 5. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie; 6. Christelijk Historische Unie. De Anti-Revolutionnaire Partij en de raadsverkiezingen In restaurant Brinkman, Houtplein, hield Dinsdagavond de Anti-Revolutionaire kies vereniging „Mr. Groen van Prinsterer", onder voorzitterschap van de heer J. de Haan, een vergadering met betrekking tot de raadsverkiezingen. In een principieel betoog riep ds. J. C. Maris, Chr. Gereformeerd predikant te Haarlem, op tot bezinning en bezieling. Christen-zijn is getuige-zijn ook op politiek terrein. Geen defaitisme, doch actieve ge loofshouding, met open oog voor de noden en vragen van het heden. De heer D. A. J. Spek, lid van de ge meenteraad, besprak de practische politiek, zoals die in de afgelopen drie jaren door de A.R. raadsfractie is gevoerd en behandelde vervolgens het nieuwe verkiezingspro gramma dat opnieuw de christelijke sociale politiek op de voorgrond stelt. Van Gods Woord uit spreken wij tot de gehele bevol king, bewogen door de nood van onze tijd, die echter nog meer geestelijke nood dan materiële nood is. Het woonruimteprobleem, de sociale voor zieningen, het onderwijs, een verantwoord financieel beleid, de Zondagsrust, het cul turele leven hadden en hebben de volle aandacht van de Anti-Revolutionaire frac tie. NIEUWE FOLDER VAN „HAARLEMS BLOEI". De stichting „Haarlems Bloei" heeft een eenvoudige, maar fleurige folder over Haarlem het licht gegeven. Het vouwblad geeft een korte beschrijving van efen aantal bekende bezienswaardigheden in de stad en een overzichtelijk kaartje van het stads centrum. Afhalen distributiebescheiden Vrijdag 27 Mei is het de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden te Haarlem (Weeshal) aan Hu tot en met J. Bloemendaal Splitsing van Christelijk lager onderwijs en MULO De gestadige groei van het aantal leer lingen, het daarmede gepaard gaande ge brek aan voldoende ruimte en de spreiding der klassen over verschillende gebouwen, heeft het bestuur der Christelijke School voor L.O. en M.U.L.O. te Bloemendaal, hoofd de heer G. d'Olivat, tot enige be langrijke beslissingen gebracht, waarvan de voornaamste wel is de splitsing der school in een afzonderlijke lagere school en één voor het M.U.L.O. Met de benoeming van een nieuw hoofd voor de lagere school, in de persoon van de heer S. Hörchner, tot dusver onder wijzer aan de Calvijnschool te Amsterdam (W.), heeft deze splitsing'thans vaste vorm gekregen. De heer d'Olivat zal onder de nieuwe toestand optreden als hoofd van de Mulo. Eveneens is gezocht naar een oplossing om aan het ruimtegebrek tegemoet te ko men. Het ligt in het voornemen de lagere school uitsluitend onder te brengen in het bestaande gebouw aan de Bos- en Duin laan, terwijl voor de Mulo onderhandelin gen gaande zijn over een als school in te richten grote villa, die waarschijnlijk voor de in September 1950 beginnende cursus in gebruik genomen zal kunnen worden. Voor het cursusjaar 1949-1950 zal noodge dwongen nog de bestaande toestand van de spreiding der klassen over verschillende scholen gehandhaafd moeten worden. De heer Hörchner zal voor de nieuwe cursus van September aanstaande worden geïnstalleerd. Hij is 41 jaar oud en is sedert 1926 aan de Calvijnschool te Amsterdam verbonden. Slotkoers' Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 284% 282)4 249)4 248 Yz 2207a 221)4 A. K. U 165 164 140y2 Nederlandse Ford 260 Nederlandse Kabel 267 »/2 6=3 c. Berkei's Patent 108>/2 Scheepvaart-Unie. 158)4 156)4 HollAmerika Lijn Deli Maatschappij 150 ï/2 150)4 V. A 155 152)4 A'dam Rubber Ned. Handel Mij. 152)4 N.-I. Handelsbank 109)4 Biliton Mij. II 334 Heemstede Als er zieken zijn Zondagsdienst voor artsen op Hemel vaartsdag: Dr. A. J. v. Ravenswaay, Zand- voortselaan 70, tel. 27913; Dr. W. v. d. Lin de, Heemst. Dreef 253, tel. 16850; Dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 28763. Geopende apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206, tel. 28320. Jaarvergadering Kath. Vrouwenbeweging Dinsdagavond hield de afdeling Heem stede van de Katholieke Vrouwenbeweging in het Verversingshuis „Groenendaal" haar jaarvergadering. De presidente mevrouw KübutzBrug man gaf een kort overzicht van wat er in een jaar is gedaan en deelde mede dat de secretaresse mevrouw Wagenaar zich niet langer als zodanig beschikbaar kan stellen. Haar werd, evenals aan mevrouw Spierings, dank gebracht voor de vele verrichte werk zaamheden. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdeling thans 175 leden telt en een grote activiteit heeft ontwikkeld. Besloten werd het huidige bestuur dat slechts een tijdelijk mandaat had, thans definitief te benoemen. Na het officiële gedeelte werd door het P.P.P. cabaret-ensemble de rest van de avond verzorgd, waarmede dit kleine maar zeer goede ensemble groot succes oogstte. Een straf die te licht geacht .wordt De Rotterdamse kamer van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft on langs Th. v. d. R., die in de bezettingstijd eerst leider der N.S.B. in Hillegom was en daarna directeur van het gewestelijk ar beidsbureau te Hoofddorp, wegens ver schillende misdragingen, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek. De procureur-fiscaal had 15 jaar geëist. In Hillegom en omgeving is ontstemming tot uiting gekomen over dit vonnis. De af deling Hillegom van de Bond van Oud-Ille-' gale Werkers heeft een brief tot de procu reur-fiscaal gericht, waarin verzocht wordt „stappen te nemen welke nodig zijn om alsnog te bewerken dat deze sinistere fi guur uit de bezettingstijd een straf ont vangt die in overeenstemming is met de door hem gepleegde wandaden". Verk.eersonderwijs op scholen In een bijeenkomst welke door het Ge meentebestuur van Hillegom was belegd met de hoofden van de scholen uit de ge meente en waar een instructeur van de KNAC een uiteenzetting gaf over de methoden van het verkeersonderwijs, is besloten dit onderwijs met ingang van 1 September op alle Hillegomse scholen in te voeren. Na het volgen der lessen zal aan de leerlingen een diploma worden uitge reikt. „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Zandvoort Lisse Massakamp Leiden De biljartmassakamp tussen twintig vier tallen van de Leidse Biljartbond en de Bol lenstreek is geëindigd in een grote overwin ning voor de Bollenstreek. De Bollenstreek won 81 partijen en maakte een aantal van 15805 caramboles. De Leidse Biljartbond won 65 partijen en maakte 14969 caramboles, zodat de Bollenstreekbewoners met 836 caramboles deze kamp wonnen. De extra prijzen werden gewonnen door: E. Bakker, Leiden hoogste serie namelijk 55 caramboles; L. van As, Leiden voor hoogste serie naar het moyenne 22 caramboles; C. Faas, Bollenstreek voor hoogste moyenne en minste poedels en N. van Dijk „Luto", Lisse voor de meeste poedels. Na afloop van de laatste kamp werden in het clublokaal van de Biljartvereniging VIOS le Lisse de prijzen uitgereikt en werd het woord gevoerd door de voorzitters der biljartbonden, de heer G. C. Deggër naméns de Biljartbond Bloembollenstreek en J. Bon net namens de Leidse Biljartbond. Appèl der A.R. partij in de Bloembollenstreek Zaterdagmiddag 28 Mei wordt in de Bloemlustschool van de H.B.G. te Lisse het jaarlijks appèl gehouden der A.R. partij Als .sprekers zullen optreden de heren J. Schouten, leider der A.R. partij, Ad. Kui per, directeur van het Geref. Jeugd cen trum en ds. J. Fokkema, lid der Tweede Kamer. Medewerking verleent het Chr. Fanfare Corps „Crescendo" van Sassenheim. Bondsdag Christ. Geref. Jongelingsverenigingen In de Christ. Geref. Kerk wordt op Hemelvaartsdag de' jaarlijkse Bondsdag gehouden van de Christ. Geref. Jongelings verenigingen in Zuidholland. In de middagvergadering treedt op de heer J. Velema uit 's-Gravenhage met het onderwerp de R.K. politiek en haar achter grond. In de avondvergadering spreekt de heer K. J. Nieuwenhuijzen uit Delft over „Bladerend in het boek der natuur". Hillegom Katholiek Hillegom Pater Montanus Verstegen OFM is in Hillegom geen onbekende, dat bewees wel de grote belangstelling tijdens de bijeen komst, welke door „Katholiek Hillegom" was georganiseerd voor het kader der or ganisaties, en welke werd geleid door de heer W. F. van Dam. Pater Verstegen sprak over „De Kerk in de Branding" en schetste de zeer moeilijke taak, welke de kerk heeft, vooral in de door de oorlog zo zwaar getroffen gebieden. Een der eerste vereisten voor het welslagen van de actie der Kerk noemde hij het per soonlijk beleven, het uitdragen in daad en woord, van de eigen overtuiging. Een uitgebreide discussie volgde op deze causerie, waarbij verscheidene hoorders meenden dat de spreker het totaalbeeld te zwart had afgeschilderd hetgeen door Pater Verstegen werd ontkend. De bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek en declamatie. Verkiezingsvergadering P. v. d. A. De Partij van de Arbeid, afdeling Zand voort, belegt hedenavond 25 Mei een openbare verkiezingsvergadering voor jongeren in gebouw „Ons Huis". Als spre kers zullen optreden drs. J. J. Voogd, ge meenteraadslid te Haarlem en de heer Joh. Sijtsma,' één der candidaten op de Zand- voortse verkiezingslijst. Eerste ledenvergadering der speeltuinvereniging De Zandvoortsé speeltuinvereniging hield Dinsdagavond haar eerste ledenvergade ring in gebouw Zomerlust. Hetbestuur werd als volgt samengesteld: voor zitter Joh. C. Jung, eerste secretaris J. H. Kunkeler; tweede secretaris A. Schaafsma; eerste penningmeester J. Koning, tweede penningmeester A. Bakels; commissaris mej. J. C. Ligtvoet en mevrouw C. H. Koome. Tot commissie-leden werden benoemd: mevrouw E. A. Halderman-Zwagerman en de heren C. Kuyper, H. R. Meyer, C. v. d. Oever, E. C. A. Nooy; J. L. Pfun-dt en M. Weber. In een volgende ledenvergadering zullen statuten en huishoudelijk reglement wor den vastgesteld. Een uitgebreide actie tot leden- en donateurswerving zal worden ópgezet en men besloot de eerste speeltuin in elk geval vóór de komende gróte vacan- tie open te stellen. F 1 HOTEL „ÖE SCHELP" ZANDVOORT Restaurant la Carte - Dancing Donderdag a.s. (Hemelvaartsdag) van 5 uur af: ORKEST LORENZO Gezellig Beschaafd Wandelsport Contactcommissie besprak plannen voor de toekomst De contactcommissie voor de wandelsport, waarin alle wandelsportverenigingen zijn opgenomen, hield haar jaarvergadering. De heer J. Doets verwelkomde in het bijzonder de nieuw aangesloten verenigingen, de Haarlemse Politie Wandelsportvereniging alsmede de W.S.V. „Vrijburg". In het afge lopen jaar werd zeer veel werk verricht in het belang van de wandelsport. De bestuurs verkiezing bracht weinig verandering. Het secretariaat blijft in handen van mej. A. v. Duin te Aerdenhout. Besloten werd weer een autobus te huren voor het vervoer der wan delaars naar en van Nijmegen. Voor het win terseizoen werd weer een uitgebreid pro gramma samengesteld. Bij de rondvraag bleek dat er belangstelling bestaat voor de oprichting der Jeugdwandelsportvereniging, waaraan in Haarlem een grote behoefte bestaat. De heer L. Brunt secretaris penningmeester van de KNVB Volgens een bericht in de officiële mede delingen van de KNVB is aan de heer A. J. Staal wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd door het bestuur van de KNVB met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend als secretaris-penningmeester van de KNVB. Met ingang van dezelfde datum is in zijn plaats benoemd de heer L. Brunt te Heemstede. Op verzoek van het bestuur heeft de heer Staal zich bereid verklaard, om voor lopig als adviseur aan het bondsbureau ver bonden te blijven. Prijzen moeten goed bekeken worden De Groentjes (Advertenties van Vraag en Aanbod in Haarlems Dagblad) zijn verre weg de goedkoopste in haar soort. Door dat zij het grootste aantal lezers bereiken. BINNENLAND De leerfabriek „Noord-Brabant" te Rijen, die bij een bombardement in September 1944 werd verwoest, heeft haar productie hervat. In het museum „Prinsenhof" te Delft zullen kunsthandelaren uit Nederland stands inrichten, nadat de tentoonstelling „Elzasser schoonheid" ,in de tweede helft van Juni gesloten zal zijn. In een meubelfabriek te Deventer brak Dinsdag brand uit. De eigenaar had oude papieren verbrand, die tegen een fabrieks- loods aan lagen. De loods, die een waarde volle inhoud had, brandde grotendeels uit. Tussen Hengelo en Haaksbergen is een met heide en dennen begroeid terrein in brand geraakt. Het vuur breidde zich zo snel uit, dat brandweer, politie, werklieden en burgers uit Hengelo de brand slechts met grote moeite meester konden worden. Het vuur werd nog juist tot staan gebracht, voor dat de vlammen een groot dennenbos hadden kunnen bereiken. De commissaris der Koningin in Zuid holland, mr, L. A. Kesper, heeft de leiding op zich genomen van het uitvoerend comité ter voorbereiding van de koperen bruiloftsvie ring van Koningin Juliana en Prins Bern- hard, nu de burgemeester van Den Haag deze taak niet langer kan vervullen. By het fort Rammekens nabij Vlissingen zal door het Nederlandse Rode Kruis op 23 Juli een oefening worden gehouden, waarbij men uitgaat van de veronderstelde ramp, dat een schip op een mijn gelopen zou zijn. Acht honderd mensen, onder finderen ook leden van de medische diensten van land- en zee macht en van het Belgische Rode Kruis, zul len aan deze oefening deelnemen. In de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam is de tentoonstelling „Dé wollen draad" geopend, die een beeld wil geven van het ingewikkelde fabricageproces van hand breigarens. Dit is de tweede tentoonstelling^ die uitgaat van de stichting „Onderwijsten toonstellingen". Omdat het moeilijk is kin deren naar voor hen interessante inrichtingen van nijverheid te brengen, beogen de onder wijstentoonstellingen „de fabriek naar de school te brengen". De minister van Handel en Nijverheid van Finland, de heer Uuno Takki, zal, ko mende van de „Foire de Paris", op zijn weg naar Finland enkele dagen hier te lande door brengen, teneinde een beleefdheidsbezoek af te leggen bij de ministers Stikker en Van den Brink. De Finse minister zal op Vrijdag 27 Mei in Den Haag aankomen en op Maandag 30 Mei van Schiphol per vliegtuig naar zijn land terugkeren. Dinsdag is het hoofdkantoor van de K. L. M. aan de Raamweg te 's Gravenhage officieel in gebruik genomen. Prins Bernhard heeft de sluitsteen gelegd voor de nieuwe vierde vleugel van het gebouw. De prijzen van houten huishoudelijke artikelen, borstelwerk, kwasten en penselen zijn vrijgelaten. Het Christelijk Nationaal Vakverbond zal op 1 Juli veertig jaar bestaan. Ter gele genheid van dit feit zullen verscheidene herdenkingsbijeenkomsten gehouden worden. Wegens de gestegen kolenprijzen mogen de electriciteitsbedrijven de tarieven voor kleinverbruikers met één cent per kwu verhogen. HAARLEM EN OMGEVING Op Zaterdagavonden zal de Stads-Evan- gelisatie weer openluchtsamenkomsten hou den in de Thorbeckestraat. Spreker is de heer J. F. Snoeks. Het echtpaar D. BruynAppelman, wonende Tetterodestraat 63, hoopt op 8 Juni zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De heer Bruijn, die een bekend aannemer is, is be stuurslid van de Anti Revolutionaire kies vereniging en oud-diaken van de Gerefor meerde kerk. Aan de heer J. Beers, Overtonstraat 10 te Haarlem, is uitgereikt het mobilisatiekruis met versiering voor zijn moedig gedrag tij dens de oorlog. De burgemeester van Haarlem zal Vrij dag geen spreekuur houden. Een wielrydster die Dinsdagmiddag in Heemstede de Cruquiusweg wilde overste ken, botste tegen een personenauto, die zij te laat had zien aankomen. Zij sloeg door de voorruit en liep daarbij hoofdwonden op, welke echter niet van ernstige aard bleken te zijn. De fiets en de auto werden be schadigd. De heer H. J. L. Klein Schiphorst te Haarlem heeft zijn functie als voorzitter van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond neergelegd. Op de 27e alge mene vergaderinug van de Bond, die Dinsdag in Heerlen werd gehouden, is hem door de voorzitter van de Katholieke Nederlandse Middenstandsbond, de heer Koops, als waar dering voor zijn werk een legpenning aange boden. Ook de bisschop van Roermond, mgr. Lemmens, richtte woorden van hulde tot de heer Klein Schiphorst, als Uw stofwisseling in 1 orde isNiets beter dan (Adv,) FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. 46) En hij zou de man, die we vandaag als „oude heer" zagen, heel goed kunnen voor stellen bij een dergelijke vermomming. Met die baard en die ouderwetse kledij was het niet goed mogelijk te onderschei den, hoe die# vent er in werkelijkheid Uitzag. Het kan ook Fellowes geweest zijn, opperde ik. Of zelfs de'kolonel. Ik ga bij de laatste persoonlijk eens naar z'n alibi in formeren. We wandelden de korte afstand naar het kantoor van de kolonel. Een werkman, die onkruid aan het wieden was aan de kant van de weg, keek op, toen we langs kwanjen. De kolonel is niet langs deze kant naar buiten gekoqaen, zei de man zachtjes tot Brannigan. Is hier iemand in de afgelopen 15 minuten binnengegaan? vroeg de inspec- teur. Alleen een lange vent met een bol hoed op en een grijze geklede jas. Maar het was niet de kolonel. Het was thans de eerste keer, dat ik het kantoor van Simplcing tijdens de offi ciële kantooruren bezocht. Door een open deur zag ik een zestal meisjes zitten wach ten, die zich zeker kwamen aanbieden als dienstmeisje. Ergens verderop was het geluid van schrijfmachines te horen. Het leek een volkomen normaal kantoor. Ik had gehoopt, dat Judith aanwezig zou zijn, maar een vrouw van middelbare leef tijd met grijs haar en een lorgnetje op nam Brannigan's kaartje aan om het naar de kolonel te brengen. De kolonel zat met kaarsrechte rug ach ter zijn bureau, dat vol lag met allerlei papieren. Hij beduidde ons te gaan zitten en keek ons vragend over zijn brillegla- zen aan. Toevallig waren wij beiden in de stad en we meenden goed te doen u eens even op te zoeken om te spreken over die dreig brief, die u ontving, legde Brannigan uit. De kerel, die die brief schreef, heeft wel lef, blafte de kolonel. Als het die schurk van een Fellowes is, dan raad ik hem aan, niet in mijn buurt te komen. Met „degene die me na staat" wordt zeker mijn zuster Edith bedoeld. Als deschrijver van die brief iets over haar doen en laten weet, dan zal ze naar alle waarschijnlijkheid nog wel in leven zijn, meende Brannigan. Hét gezicht van de kolonel helderde op. Daar hebt u waarachtig gelijk aan, meneer. Ik ben niet rijk, maar ik ben gaarne bereid een beloning van 100 pond uit te loven voor enige inlichtingen over haar. Dat zou natuurlijk kunnen helpen, gaf de inspecteur toe. Maar uw zuster is een opvallende verschijning en als ze zich ergens bevond, waar het publiek haar te gen het lijf zou kunnen lopen, dan weet ik wel zeker, dat we nu achter haar ver blijfplaats zouden zijn. Brannigan stond op om weg te gaan, maar bij dq deur draaide hij zich om. Arlen vertelde me, dat u vermoedt, dat die mysterieuze figuur met de masker- kap de dominee is. Hebt u daar enige de finitieve aanwijzing voor? Even scheen de kolonel van zijn stuk gebracht te zijn. Niet bepaald een bewijs, legde hij uit. Maar op een nacht, toen ik wat rondliep, zag ik hem bezig met die afschuwelijke hobby van hem: het bestuderen van het vogelleven, in de buurt van het Huis aan de Baai. Daarna, nog geen tien minuten later zag ik ergens uit het donker de fi guur met maskerkap te voorschijn komen- en tussen de bómen verdwijnen. Ik rende naar de plaats, waar ik de dominee gezien had, maar er was geen spoor meer van hem te bekennen. Brannigan gaf geen commentaar op het antwoord van de kolonel. Toen we buiten waren, zuchtte hij diep. De zaak wordt hoe langer hoe ver warder. Een volgende stap zal zijn, die dominee Barlow op te zoeken en hem te Vragen, wat de reden is van zijn ongewone activiteit in de buurt van het Huis aan de Baai. Alles wat we vandaag bereikt heb ben, is de zekerheid, dat de kolonel niet de man is, die we op Piccadilly Circus hebben gezien. Maar er zijn twee dingen, die me bezig houden. Arlen. Eén ervan is de iden titeit van die heer in het grijs, die het kantoor van de kolonel niet lang vóór ons is binnengegaan: en het tweede is de vage. bekende lucht, die ik onmiddellijk bij het betreden van de kolonel's kamer rook. Je hebt toch zeker nooit enige ver denking meer tegen de kolonel gehad, na het gesprek tussen Edith Simpkins en Fellowes, dat ik afluisterde? vroeg ik, i Ik verdenk iedereen, antwoordde Brannigan raadselachtig. HOOFDSTUK XVIII. Terugziend op alles wat we beleefd hadden met betrekking tot het mysterie van het Huis aan de Baai, besefte ik dui delijk, dat de mislukking van onze opzet bij de Monopolis Magazijnen voor ons het ergste dieptepunt was. Brannigan dacht er klaarblijkelijk precies zo over, want ik heb hem zelden in zo'n sombere stemming gezien. Op Piccadilly nam hij een taxi en liet zich naar de Yard rijden, waar hij ongetwijfeld wel een stormachtig onder houd met zijn superieuren zou hebben. Ik zelf ging theedrinken in een restaurant, maar mijn tafel stond te dicht bij het strijkje en een oorverdovende potpourri uit bekende operettes werkte er niet toe mede om mijn sombere gedachten te ver drijven. Waar waren Edith Simpkins en Fello wes? Wat bestond er voor verhouding tussen die twee? Waar werden de chan- tage-brieven geschreven, als het niet in het Huis aan de Baai gebeurde, dat we grondig hadden doorzocht? Waar hield Job zich verborgen, die waarschijnlijk de moordenaar van de oude Johnny op die landweg was? Waar was de motorboot, die Fellowes op zijn nachtelijke bezoeken aan het Huis aan de Baai gebruikte, nu opgeborgen? Wat had dominee Josiah Barlow voor bijzondere belangstelling in het Huis? En boven al die andere vragen: Wie was de afperser zelf? Tenslotte betaalde ik mijn consumptie ■en slenterde de straat op. Al deze vragen bleven me echter kwellen, en in een po ging om een en ander te vergeten, liep ik een van de Cineacs op Piccadilly Circus binnen. Maar ook daar, tijdens het af draaien van het Wereldnieuws, en een vervelende opvoedkundige film, bleven mijn gedachten zich bezig houden met wat zich die middag had afgespeeld. Toen ik de bioscoop verliet, begon het te schemeren en ik had nog enige uren tijd, voordat ik Brannigan weer zou ont moeten. Gehoorgevend aan een plotselinge inval, wandelde ik terug naar het pleintje achter St. James Street. Als ik de kolonel tegen het lijf zou lopen, dan zou ik hem iets over Judith gevraagd hebben. Dit was, geloof ik, misschien ook wel de eigenlijke reden, dat ik naar die plaats terugging. Sinds ik van Arthur Carfrew gehoord had, dat deze van plan was met het meisje te trouwen, had een gevoel van diepe neer slachtigheid mij niet meer verlaten. Op eens hield ik stil'. Jij grote ezel, schold ik tegen mezelf, het is je eigen fout, dat je haar verloren hebt. Je was op weg haar te winnen, waar om ga je er niet mee door en win je haar niet helemaal? Ik naderde het gebouw van Simpkins kantoor, toen een wagen daarvoor stil hield, waaruit Judith stapte. Wat een verrassing, zei ze, terwijl ze mij haar hand toestak. Judith droeg een zwarte mantel en on der een klein zwart hoedje uit kwam haar goudkleurige haar. In het schemerdonker meende ik kringen van vermoeidheid onder haar ogen te zien. Verder was ze even aantrekkelijk als steeds. Wat heerlijk u te zien, riep ik uit, en even was er verbazing, in haar ogen over de warme hartelijkheid van mijn be groeting. Ik dacht er over om uw oom nog op te zoeken, maar waarschijnlijk is hij al weg. Ja, hij is weg. Hij belde me ongeveer een half uur geleden ergens vanuit de stad op om me te vragen nog enige papie- ren voor hem te gaan halen. Ik zou hem straks met de auto oppikken. Wilt u hem dan nog graag even spreken? O, het is niet zo erg belangrijk. Ik kan het ook wel morgen in het Huis aan de Baai met hem behandelen. Ons gesprek stokte. Ik besloot, dat het tijd werd het meisje duidelijk te maken, dat ik niet van plan was, altijd een onder geschikte rol in haar leven te blijven spelen. M'n lieve jonge dame, begon ik vast beraden, ik heb een plannetje. Wat bedoelt u? Dat u, tenzij een bijzonder drin gende andere afspraak hebt, met mij er gens iets gaat drinken. Dat zou ik erg gezellig vinden, ant woordde Judith eenvoudig. Als u even wilt wachten, totdat ik de stukken voor mijn oom gehaald heb, dan kunnen we daarna doen wat we willen. Vijf minuten later wandelden we in de richting, van Piccadilly. Judith babbelde genoeglijk en ik wist de conversatie amu sant te houden. Toen we aan een klein tafeltje in een bar geïnstalleerd waren met ieder een cocktail voor ons, keek Judith me vragend aan. U hebt iets, dat voel ik, merkte ze op. "V. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6