c op sia hoortsAL ATA Begroting van Overzeese Gebiedsdelen goedgekeurd „Jawtiet" Sanering van het bakkerijbedrijf Nagedachtenis van generaal Spoor geëerd door dr. Beel en mr. Kruis PANDA KERMIS Uitgaven Wereldnieuws Vrijdag 27 Mei 1949 EERSTE KAMER Accoord van Batavia vervalt bij niet-nakoming door een der partijen (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft Woensdagmiddag zonder hoofdelijke stemming haar goed keuring gehecht aan de begroting van Overzeese Gebiedsdelen. De heer A1 g r a verklaarde namens de Anti-Revolutionaire fractie, dat ha?ir stem men voor de begroting niet betekende dat zij met het Indonesische beleid accoord gaat. De Communisten lieten hun „tegen" aantekenen. Minister Van Maarseveen zeide in zijn verdediging vooral dankbaar te zijn voor de steun, aan het regeringsbeleid ge geven door mr. Jonkman en de heer Ker- stens. Wat de door eerstgenoemde spreker aanbevolen spoed ten aanzien van de ver vroegde souvereiniteitsoverdracht betreft, verklaarde de minister, dat hij zich liever niet wilde wagen aan een voorspelling om trent het tijdstip waarop een en ander ge reed zal zijn. Zeer onwaarschijnlijk achtte de bewinds man het dat er nog een Indonesische inte rim-regering zal komen, maar volstrekte zekerheid bestaat er in dit opzicht nog niet. Eillijkheid brengt mee, voor Suriname en de Antillen wel voor een tussentijdse rege ling zorg te dragen. Voor een West-Indi- Bche conferentie kan de minister-voelen. Op de Ronde tafel-conferentie zal d( hoofdschotel de souvereiniteitsoverdracht zijn. De vaststelling van de agenda zal niet eenzijdig gebeuren, doch in overleg met de deelnemers. Daartoe zullen behoren Neder land, Suriname, de Antillen, de republi keinen, het BFO, alsmede de minderheden in Indonesië. Op die conferentie zullen de Negen Man nen niet stemmende leden zijn, want stem men zal de Nederlandse regering doen. De deelneming van de Negen Mannen heeft het belangrijke voordeel dat de regering aldus meteen de opvattingen, levende in de Staten-Generaal, zal kunnen peilen. Een onderwerp van bespreking zal ook moeten zijn de positie van Nieuw-Guinea ten op zichte van Nederland. Door de brief die de regering op 2 Maart aan de Veiligheidsraad zond, aan welks samenstelling Dr. Beel van harte had mee gewerkt, was niet een grote kentering in het beleid ingetreden. De Nederlandse rege ring heeft toen niet aanvaard, dat de Vei ligheidsraad ten aanzien van Indonesië een eigen verantwoordelijkheid zou hebben, maar zich louter geplaatst op de grondslag van de werkelijkheid. De minister verklaarde dat de nu inge treden weg niet begaanbaar zou zijn ge weest zonder politiële actie. Tot bijzondere uitbreiding van de rechterlijke macht in In donesië ten behoeve van een onderzoek naar eventueel begane militaire excessen was hij niet bereid, aangezien daartoe zijns inziens geen aanleiding bestond. Niets zal de regering nalaten om de be- langen van de Indonesische Nederlanders te behartigen. Het zelfbeschikkingsrecht van de bevolking zal overeenkomstig arti- kelén 3 en 4 van Linggadjati hooggehouden worden. De evacuatie van duizenden en duizen den uit Djokja vervult de regering met zorg. De regering vertrouwt dat de repu bliek zich van représailles zal onthouden. Dr. Beel heeft zich niet verzet tegen de terugkeer van de republikeinen naar Djokja maar tegen vorm en omvang daarvan en tegen de voorwaarden van het staatkundig bestand. De overdracht van de souvereiniteit zal Eerst even kijken bij BARTELJORISSTRAAT 27 Gebloemde matzijde f 2.90 per Meter Linnen f 5.24, f 4.60 en f 4.70 ook in het wit Kamgaren f 16.90 in drie modetinten 150 cm br. p. Mtr. Grote keuze in FRANSE SHAWLS De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 9.00 Rus sisch symphonieconcert. 10.00 A. J. van Leusen-.arts te Velsen: „Tijdelijk uitgescha keld". f0.05 Morgenwijding. 10.20 Radio feuilleton. 10.35 Mei-programma, 11.20 Week overzicht. 11.35 Piano-sonatines van Casella en Ravel. 12.00 Accordeonorkest. 12.33 Zang en orgel. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 Franse harmonie-muziek. 14.50 Twents pro gramma. 15.15 Kamerorkest met sopraan. Moderne componisten, 16.00 Schets. 16.15 Metropole-orkest. 16.45 Sport. 17.00 Nieuwe platen. 17.30 Voor de rijpere jeugd. 18.15 Platen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Lezen in de Bijbel. 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 20.20 Populair concert. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Gevarieerd programma. 22.00 Weense volks muziek, 22.25 Luisterschets. 22.40 Orgel. 23.15 Sfeer en rhythme. 23.40 Engels cabaret. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 De MoljJau, Smetana. 7.33 Kamerkoor. 7.45 Morgengebed, 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Scytische Suite, Prokofief. 9.35 Mozart-opera's. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.15 Piano. 12.33 Dansorkest. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Film en toneel. 14.10 Platen. 14.50 Boekennieuws. 15.00 Schubert. 15.10 Muziekcursus. 15.30 Fragmenten uit „Quo Vadis" voor soli, koor en orkest van Nowo- wietsch. 16.00 De t.b.c.-bestrijding. 16.10 Notenkrakerssuite, Tsjaïkofski. 16.30 Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Deanna Durbin en Leopold Stokowski. 18.30 Week overzicht. 18.45 Piano en orgel. 19.25 Rhythm. 19.45 Causerie. 20.05 Gewone man. 20.20 Lichtbaken. 20.45 Luisterwedstrijd. 21.00 Ge varieerd programma. 21.45 Sport. 22.00 Week end serenade. 22.30 Godsdienstige uitzen ding. 23.15 Symphonische muziek voor fluit en orkest van G. Landré en Pianoconcert voor de linkerhand, Ravel. KOOTWÏJK, 1875 M.: 17.00 Strijdkrachten programma uit Batavia. 18,000,00 Heruit zending van Hilversum II. LONDEN, 267 M.: 7.45—8.00, 14.15—14.30 en 18.30—19.00 Nederlandse uitzendingen. RIJSSEL, 247 M.: 22.30—23.00 Nederlandse uitzending. geschieden overeenkomstig het bepaalde in het Renville-accoord, dus gepaard gaan met de instelling van de Unie. De verklaringen van Royen-Roem zullen komen te vervallen bij niet-nakoming door een der partijen. In de Verenigde Staten van Indonesië zal de republiek een zelfde plaats als de overige deelstaten innemen. De regering tracht thans aan de veel offers vergende guerillastrijd een einde te maken. Als er reden was voor de regering om wegens haar verleden een boetekleed aan te trekken, dan gold dit aldus kreeg de heer Karstens te horen meteen voor de Staten-Generaal, die aanvankelijk het vroegere beleid hadden gesteund. Waarschijnlijk zal dr. Van Royen, hoe aantrekkelijk de minister het denkbeeld- Kerstens ook vond, door particuliere om standigheden geen uitnodiging kunnen aanvaarden als voorzitter van de Ronde tafel-conferentie op te treden. Zolang orde en veiligheid het niet gedo gen, zal er geen versnelde terugtrekking van troepen uit Indonesië geschieden. On juist was het, gelijk de heer Algra had ge daan, te beweren dat de Amerikaanse po litiek zich uitsluitend door economische overwegingen laat leiden. Na minister Van Maarseveen behandelde zijn ambtgenoot Götzen de economische ontwikkeling van Suriname en de belan gen van de ambtenaren. De regering zal alles doen om die bij de nadere besprekin gen welke aan de souvereiniteitsoverdracht zullen voorafgaan, te regelen. Toewijzing van woonruimte Koper van een huis heeft niet altijd voorkeur De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen geschreven, dat hem gebleken is dat vrijkomende woningen (geen nieuwe) soms tegen exorbitant hoge prijzen door woningzoekenden worden ge kocht, omdat "zij dan als eigenaar de voor keur voor bewoning zouden genieten of de gegadigde voor bewoning kunnen aan wijzen. In gevallen, waarin bij gelijke of nage noeg gelijke belangen van de nieuwe eige naar en anderen die dringend woonruimte behoeven, aan de eerste voorkeur wordt verleend, kan daartegen geen bezwaar wor den gemaakt. Het strijdt evenwel met het door de Woonruimtewet 1947 beoogde belang, in dien alleen het feit van eigendom als door slaggevend, met voorbijzien van de dringen de woningbehoefte van anderen, voor het verlenen van de vergunning tot het in ge bruik nemen van de nieuw gekochte woning wordt beschouwd. Dit laatste blijkt voor te komen, omdat gemeentebesturen in de menig verkeren, dat het bepaalde in de Uitvoeringsbeschik king van 30 Augustus 1947 ook een zoda nige voorkeur aan de nieuwe eigenaren toekent. Deze mening berust op een mis verstand. De bepaling in de Uitvoerings beschikking van 30 Augustus 1947 draagt slechts het karakter van een aanbeveling, waarmede de vorderende autoriteit reke ning dienst te houden, voor zover de om standigheden en een bevordering' van de doelmatige verdeling van woonruimte dit toelaten. Zij geldt niet voor gevallen van aankoop met het doel een voorkeur in zake toewijzing te kunnen doen gelden. DEMOBILISATIE RESERVE-OFFICIEREN DER KONINKLIJKE MARINE. Het ligt in de bedoeling om, indien zij dit verzoeken, nog in de loop van dit jaar de reserve-officieren van de zeedienst der Koninklijke Marine, die vóór 1 Januari 1945 in werkelijke dienst opkwamen, van deze werkelijke dienst te ontheffen. Vestigingsverbod aanbevolen voor gebieden met grote surpluscapaciteif De Werkcommissie Onderzoek Bakkerij bedrijf, indertijd ingesteld door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening teneinde,hem in te lichten over de wenselijkheid van en de middelen tot sane ring en rationalisatie van het bakkerijbe drijf, heeft thans haar rapport uitgebracht. In het rapport komt de commissie tot de conclusie, dat het in het bakkerijbedrijf door de aanwezigheid van surpluscapaciteit en verspilling bij de distributie gewenst is te streven naar sanering en rationalisatie. Surpluscapaciteit werd bij bedrijven van allerlei grootte geconstateerd, doch het dui delijkst kwam dit bij de allerkleinste be drijven tot uiting. Hierin schuilt een gevaar van prijsbederf en het betekent in het algemeen een verspilling van productieve kracht. Verkoop van brood aan de deur van de consument acht de commissie in het alge meen niet economisch. Zij wijst als een euvel aan de al te grote spreiding in de klantenkring, wat voornamelijk het geval is bij de zeer kleine bedrijven. Als middelen tegen prijsbederf beveelt de commissie het stellen van minimum prijzen aan op basis van de kosten van efficiënte bedrijven. Tot verwijdering van V.O.M.O. is teleurgesteld over repatriëringsschema In Den Haag is een vergadering gehou den van het landelijk comité „Ouders van Jongens Overzee". Er werd een permanent hoofdbestuur gevormd. Secretaris is de heer D. Greep te Arnhem. De naam van de organisatie zal zijn: „Voor onze Militairen Over zee (V.O.M.O.) Het hoofdbestuur be sloot het volgend telegram aan de minister president te„zenden: Het hoofdbestuur der Landelijke Organisatie voor Militairen Overzee, kennis genomen hebbende van de door kolonel Pruys aan de pers verstrekte uiteenzetting aangaande het repatriërings schema, neemt ernstig stelling tegen de beweerde onver anderlijkheid ervan en spreekt uit naam van duizenden verwanten dezer jongens overzee opnieuw zijn diepe teleurstelling uit. Het zal zich de vrijheid veroorloven daarop nader terug te komen". TWEEDE KAMER HEEFT VÓÓR HET RECES NOG VEEL TE DOEN. In parlementaire kringen vraagt men zich af, wat de Tweede Kamer nog zal af doen voor zij op zomerreces gaat. Een par lementaire medewerker van het A.N.P. meent te weten, dat de minister van Fi nanciën gaarne zou zien, dat het zeer om vangrijk wetsontwerp betreffende de oor logsschade nog zal worden afgedaan. Het is echter de vraag of dit mogelijk is, daar er nog mondeling overleg moet geschieden tussen de Commissie van Voorbereiding en de minister. Zou het dan tot wijzigingen komen, dan zijn deze niet in een handom draai tot stand te brengen, daar het wets ontwerp meer dan honderd artikelen telt en veranderingen dus veel tijd zullen vergen. Het is te verwachten, dat de Kamer in de tweede helft van Juli het parlementaire seizoen, voor wat haar betreft, zal willen besluiten. Wel is de verwachting gewettigd, dat de erkloosheidsverzekering, de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie en het wetsont werp op de ondernemingsraden nog vóór het zomerreces zullen worden afgedaan. - De heer H. M. van Lieshout te Eindho ven (K.V.P.), die benoemd was verklaard tot lid der Tweede Kamer in de vacature-Fiévez, heeft bedankt. In zijn plaats is thans be noemd verklaard de heer J. J. Fens te Breda. onefficiënte bedrijven acht zij alleen die maatregelen verantwoord, welke waarbor gen bieden tegen willekeur en verstarring. Naast voorlichting omtrent de geringe toekomstmogelijkheden in het bedrijf be veelt de commissie met klem een regeling aan, waarbij in districten, waarin een aan merkelijke surpluscapaciteit wordt gecon stateerd, indien het bedrijfsleven er om vraagt een „spertijd" wordt afgekondigd gedurende welke .nieuwe vestiging en het uitbreiden van de capaciteit van bestaande bedrijven is verboden. Een premie wordt toegekend aan diegenen, die hun bedrijven willen samenvoegen, alsmede aan hen, die hun bedrijven willen sluiten en zic)i ver plichten, niet meer als bakkerspatroon werkzaam te zullen zijn. Vestiging van nieuwe of uitbreiding in capaciteit van be staande bedrijven na de „spertijd" zal mo gelijk zijn, indien deze bedrijven voldoen aan nader te bepalen eisen van technische aard. Tot belemmering van verdere uitbreiding der surpluscapaciteit noemt de commissie: minimumprijsstelling en verbod van cadeau stelsels; bestrijding van overmatige renda biliteit; zorg voor een gunstige sociale po sitie van het personeel en belemmering van overmatige credietverlening. Het heeft de commissie bij haar onder zoek getroffen, dat de administraties van de bakkerijen in vele gevallen niet voldoen aan redelijkerwijze daaraan te stellen eisen. Zij acht het wenselijk, dat door het verbete ren van de administraties de bakkers een beter inzicht in de structuur van de kosten van hun bedrijf wordt bijgebracht. De op richting van centrale boekhoudbureaux, gecontroleerd door de bakkersorganisaties, wordt aanbevolen. De begrafenis van generaal Spoor is vast gesteld op Zaterdagochtend 10 uur op het ereveld Menteng Poelo te Batavia. Het tijdstip is echter nog afhankelijk van de aankomst van mevrouw Spoor, die heden per KLM-toestel te Batavia verwacht wordt. Generaal Kruis tot de troepen. Woensdag heeft de chef van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis, in het strijd krachtenprogramma via de PCJ-zender de volgende toespraak gericht tot de troepen in Indonesië: ..Slechts enkele woorden wil ik tot u richten naar aanleiding van de slag, die ons allen heeft getroffen door het overlijden» van de legercommandant, generaal Spoor. Want Spoor was geen man van woorden, hij was een man van daden. Nog nooit is het in onze geschiedenis voorgekomen, dat het Nederlandse volk een taak op de schouders van één man heeft gelegd, die zo zwaar was als de taak, die het had opgedragen aan generaal Spoor. Wat die taaie van het leger in Indonesië heeft geëist, weet gij zelf het' best. Maar allen, die generaal Spoor hebben gekend, weten dat hij van u nooit meer heeft ge- eist dan hij van zichzelf eiste. Hij was sol daat in de beste zin van het woord; hij heeft alle krabhten, die in hem waren ge geven om zijn opdracht uit te voeren, en hij heeft zijn opdracht uitgevoerd ten koste van het laatste wat een mens voor zijn mede mensen kan offeren: zijn leven. Dit offer geeft mij het recht één ding van u te vra gen: Dat gij de nagedachtenis van generaal Spoor eert door het enige te doen wat hij bij zijn leven van u heeft verlangd en wat hij ook nu van u zou verlangen, door uw plicht te doen als soldaat. Het is generaal Spoor niet vergund geweest het einde van de weg te bereiken, waarop hij u is voor gegaan; ook voor hem is het vaak een lij densweg geweest, maar hij heeft niet halt gehouden voordat de Grote Commandant het bevel gaf. Moge het u vergund zijn onder zijn op volger het einddoel te bereiken, geleid door het voorbeeld, dat generaal Spoor u heeft gegeven." Dagorder van Dr. Beel. Dr. Beel heeft Woensdagmiddag de voor lopige federale regering bijeengeroepen en Overheidsvoorlichting en democratie De heer H. G. Hermans, benoemd tot lec tor in de dagbladwetenschap aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, heeft zijn ambt aanvaard met een openbare les over het onderwerp „Overheidsvoorlichting en de mocratie". De heer Hermans besprak eerst de drang om nieuws te vernemen, welke diep in ieder mens leeft. De aanwijsbare invloed van de menselijke nieuwsbehoefte op het menselijk handelen riep bij een aan tal staatslieden de nèiging op om de nieuwsvoorziening onder scherpe over heidscontróle te plaatsen. De mens heeft het recht zich door vrije informatie oriënteren op zijn levensweg. De overheid heeft tot op zekere hoogte de plicht om ha rerzijds de burgers de gelegenheid te schen ken zich zo goed mogelijk te informeren over het beleid der landsregering. Dit is de kern zowel van de persvrijheid als van de overheidsvoorlichting. Het is onjuist alle overheidsvoorlichting als regeringspropaganda te kwalificeren. Wanneer de regering voorlichting geeft aan het eigen volk mag zij daarmee in geen ge val het winnen van aanhang beogen. Er zijn soms redenen voor de overheid, naast de mededelingen die zij uit hoofde van haar parlementaire verantwoordelijkheid open baar aan de Staten-Generaal doet, zich ook meer rechtstreeks tot de burgers te wenden met uiteenzettingen over haar beleid, over de feiten en overwegingen, welke daaraan ten grondslag liggen en over de resultaten ervan. In een democratisch staatsbestel wordt van de burger verwacht, dat hij telkens na enkele jaren door het uitbrengen van zijn stem een beslissing neemt, die een goed keuring of een veroordeling van het rege ringsbeleid inhoudt. Van hem moet de controle op de regering uitgaan. Men moet dus van de burger aannemen, dat hij zich in grote trekken een juist beeld van het overheidsbeleid kan vormen. Hij moet in ieder geval over de juiste feiten beschik ken, hij moet de omstandigheden kunnen zien, die de regering tot dat beleid deden besluiten. Overheidsvoorlichting is in zoverre een ontwikkelingsverschijnsel van de democra tie, dat zij noodzakelijker wordt naarmate de publieke opinie meer betekenis krijgt in het democratisch bestel. De eersten die overheidsvoorlichting moeten geven zijn niet de ambtenaren maai de staatslieden zelf. Grote staatslieden hebben dit ook immer gedaan. haar in kennis gesteld van het overlijden van generaal Spoor. Voorts heeft dr. Beel, als opperbevel hebber van Land- en Zeemacht in Indo nesië, zich met een dagorder tot de troepen gericht, waarin hij zegt: „Uw commandant, generaal Spoor, is hedenmiddag overleden. Een aanvoerder van grote allure, wiens rijke geestesgaven en diepgevoeld plichtsbesef ieders bewon dering afdwongen, is van ons heengegaan. Zijn verdiensten hadden nog slechts enkeie dagen geleden opnieuw Koninklijke erken ning gevonden in zijn bevordering tot generaal, de hoogste rang die bij de land macht bestaat. Schier ontembaar was zijn werkkracht, rusteloos zijn ijver en grenzeloos zijn toe wijding waar het de zware taak betrof die op. zijn schouders rustte en die hij had te vervullen onder uiterst moeilijke om standigheden. Bij dit alles is hij u tot een voorbeeld geweest en gij weet, dat niets hem te veel was, als het zijn „jongens" gold. Op de meest critieke ogenblikken was hij dan ook bij u. Naar menselijke bereke ning is hij te jong gestorven, -doch de waarde van zijn leven vindt niet haar uit drukking in het aantal jaren, waarover het zich heeft uitgestrekt. Deze dient te worden afgemeten naar de mate waarin hij de hem geschonken talenten heeft weten te benutten. Gij weet, hoezeer generaal Spoor daarmede heeft gewoekerd tot in de laatste dagen van zijn leven. Zo gaarne hadden wij hem gegund dat hij de vruchten van zijn jarenlange arbeid orde en vrede in Indonesië had mogen plukken. De gebeurtenissen in Indonesië hebben echter nog niet haar loop ten einde genomen. In de geschiedenis van Indonesië en Nederland zal de naam van generaal Spoor in dankbare herinnering blijven voortleven. De Allerhoogste zij hem genadig. Hij rustte in vrede." Laatste eer Langs de katafalk waarop de overleden legercommandant, generaal Spoor, in een gesloten kist in het sterfhuis op het Ko ningsplein lag opgebaard, passeerden he denmorgen lange rijen van mensen, die een laatste groet kwamen brengen. Onder- hen waren vele autoriteiten, leden van de voor lopige federale regering, leiders der deel staten, militaire en civiele autoriteiten en particulieren van alle standen en land aarden. De chapelle ardente was sober met bloemen versierd, afkomstig van familie leden, de regering, dé Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon en vrienden. De kist was gedekt met de Nederlandse driekleur, waarop de helm van de overle dene en een kussen met zijn onderschei dingstekenen lagen. De erewacht werd ge vormd door officieren van alle onderdelen van het leger. Film „Walvis in zicht" ongeschikt voor de jeugd? In de te Utrecht gehouden jaarvergade ring van de Nationale Vrouwenraad van Nederland werd aangenomen een voorstel luidende: „De Nationale Vrouwenraad wende zich tot de Centrale Commissie voor de Filmkeuring met het verzoek meer con trole uit te oefenen op en meer leiding te geven aan de films voor de jeugd. Dit geldt in het bijzonder voor de films, welke wreedheid tegen "het dier vertonen". Uit de toelichting blpek^dat dit voorstel is ingegeven door de vertoning van de film „Walvis in zicht", (de tocht van de „Willem Barendsz") waartegen veel on derwij sinstanties zich hebben verzet. Is huisvrouw een beroep? Er werd voorts van gedachten gewisseld over de vraag, of een huisvrouw geacht moet worden een beroep te beoefenen. Be sloten werd, dat een commissie zal wor den gevormd, om deze kwestie te bezien en over haar bevindingen rapport uit te brengen. Dievenbende gegrepen De politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam is er na drie weken in ge slaagd een belangrijke diefstal tot klaar heid te brengen en een drietal gevaarlijke inbrekers voor de Officier van Justitie te leiden. In de nacht van 4 op 5 Mei hadden deze ingebroken in een beddenfabriek aan de Prinsengracht. Hier werden ontvreemd 24 rollen beddentijk en een fiets. Bovendien werd een brandkast geforceerd. De waarde van het beddentijk was ruim 5000. In de brandkast bevond zich slechts een klein bedrag aan Belgisch geld. Reeds bij het eerste onderzoek bleek dat de bende, die hier aan het werk was geweest, zeer „bekwaam" was. Alleen Duyvis maakt Salata 2. Zo kwam het dandat Panda vol goede moed en nieuw vertrouwen het vriende lijke oude stadje Slipjesburg naderde. Jongenjongen, wat xoas hij tevreden! Weliswaar was zijn vorige avontuur slecht afgelopen, maar toch eigenlijk ook niet zó slecht, want hij was nog gezond van lijf en leden, van goede voornemens be zield, en bovendien ivas hij nu toch maar weer in het bezit van een hele fonkel nieuwe mooie zilveren rijksdaalder, waar hij voorzichtig mee in de hand liep. Nu wilde het toevaldat er in Slipjesburg juist een grote en bijzonder drukke kermis ge vierd werd. De Slipjesburgers waren allen uitgelaten van de pret, en zij hadden niet nagelaten, om hun kermis met grote let ters op aanplakborden bekend te maken. Panda lette daar natuurlijk niet op. Hij was er nu op uit, om snel een degelijke, nette betrekking te vinden, en hij liep die borden dus voorbij zonder er zelfs maar een blik aan te verspillen. „Kermis!" dacht hij. „Bah!" Ik ga Nuttig Werk doen en het ver brengen in dc wereld. Alleen los bollen gaan naar kermissenEn hij liep hij zich omkeerde door. Maar toen hij dat reclame-bord voorbij liep.... tjatoen kwam er iemand van achter een muurtje te voor schijn, en die iemand was.... geloof het of niet,, maar dat was Joris Goedbloed! Verdachte en ondegelijke elementen als Joris worden nu eenmaal door kermissen aangetrokken. En Joris zag het fonkelen van Panda's rijksdaalder, en hij sprak on middellijk: „Wel, wel, wel.gaat daar niet mijn kleine makkertje?" Hij deed erg beleefd. Maar of Panda ook schrok toen Dr. R. F. Beerling, Onsocratische gesprekken J. R. Meulenhoff,| Amsterdam. „Ik geef toe, dat ik ook niet altijd bestand ben geweest tegen de aanvechtingen van het moeüijke woord", zegt Luctantius in de pro loog van dit boek tegen Emergius, en zij zijn het er over eens dat hier iets te over winnen valt. Op pagina 108 staat evenwel: „Uit het alternatief van individualisme en collectivisme worstelt zich met het niet zon der moeizaamheid beleden pathos dei" syn these het personalisme naar boven; de controverse van het gesaeculariseerde, ratio- nalistisch-optimistische humanisme en irrationalistische, romantïsch-demonische of nihilistische mensopvattingën heeft het aan zijn gegeven aan een humanistische anthro pologic van realistische allure". Zoveel moei lijke woorden hanteert de schrijver maar zelden zo dicht bijeen, dat moet men toe geven; maar zoveel moeilijke begrippen perst hij vrijwel voortdurend op elkaar, met het gevolg dat de lezer die voor zulke taal geen hartstocht heeft de lust tot toetsen vergaat, Het verlangen naar verheldering wordt eer der verpletterd dan bevredigd door de zware metaforen („Idealisme van het zuiverste water zou ik zeggen!" „Men moet er alleen geen realistische vissen in willen ,van_ Dat lukt Romein trouwens ook niet, hoewel hij een uitgeslapen hengelaar is, die behen dig weet te manoeuvreren met zijn dialec tisch geknoopte snoer"), waar het boek vol van staat. Het onbeheerste plezier in 'para doxen herinnert er tenslotte aan dat beroeps- wijsgeren anders zijn dan andere mensen en heel andere dingen aardig vinden; in de eerste plaats het gebruiken van zoveel mogelijk abstracte begrippen tegelijk. Dat kan zeer wel op een boeiende manier gedaan worden; wanneer echter een artist bij impresario komt en zegt dat hij met tweemaal zoveel ringen kan jongleren als enige andere jongleur vroeger of tegenwoordig, zal hij afgewezen worden als blijkt, dat hij er aller lei lelijke grimassen bij maakt,. Men zal zeggen, dat de vergelijking mank. gaat;van variété-bezoekers wordt alleen aangapen gevergd, van intelligente lezers evenwel mee denken. De tegenwerping is ter zake: het verschil tussen jongleurs eö wijsgeren is hersteld, en de eer blijft aan dr. Beerling, Zijn collega's zullen hem wellicht geluk wensen met dit juweeltje; deze beoordeling zou ook beschroomder zijn als zij niet ter be middeling diende voor dat wijsgerige achtei"- blijvertje, „een modern lezer, die nielfgeheel onbekend is met de problematiek van onze tijd". Uit de ontembare middengroep tussen des kundigen en berustende leken zal misschien de vraag komen: „Wat staat er eigenlijk in dat boek?" Antwoord: „Daar gaat het niet om. Het is de 'geest van deze soort van den ken die men met hart en ziel moet liefheb ben om zich in de weinig aanvallige resulta ten te kunnen verheugen. De inhoud is alleen het materiaal. Maar goed: zij betreft het relativisme als principe van wereld beschouwing, de geschiedenis (de realiteit van het beeld, en of er een zin is, of niet) en het begrip macht, om enkele onderwerpen te noemen". S. M, DOODSTRAF GEëlST TEGEN DUITSE S.D.'er. De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem heeft de doodstraf geëist tegen de „SS-Oberleutnant" en „Kriminalsekretar der S.D." F. F. Hem was onder andere ten laste gelegd dat hij zes Joodse Nederlanders een week zonder eten en drinken gevangen had gehouden en hen daarna had doodgeschoten nadat zij hun eigen graf hadden moeten graven. Voorts is hij betrokken geweest bij het doodschieten van 117 Nederlanders als re présaille voor de aanslag op Rauter. - De advocaat-fiscaal verklaarde dat F. voorts, ofschoon hem dit niet ten laste is gelegd, deelgenomen heeft aan het „leeg schieten" van een gevangenis in Apel doorn, waarbij veertien gevangenen gedood werden, VERKIEZINGEN IN SURINAME, De heren Bos, Verschuur, Senches en Lieuw Kie Song, die candidaat zijp voor de staten van Suriname, hebben elkander wederzijds aangeklaagd wegens laster en bedreiging' tijdens de verkiezingscampagne. De voorzitter van de Progressieve Partij Suriname ontving anonieme brieven waar- in wordt gezegd, dat er een beloning op zijn 'hoofd is Hoogte, De havenautoriteiten te New York hebben heden verklaard, dat de brug, die van Brooklyn naar Stateneiland zal worden gebouwd, enkele millioen dol lars meer zal moeten kosten om- het de Britse Oceaanstomer Queen Mary, die een masthoogte van 65 1/2 meter heeft, mogelijk te maken onder de brug door te varen. De autoriteiten zeggen dat het „slechts een paar duizend dollar" zou kosten om de masthoogte van enkele schepen te wijzigen. Gewoon. Mayhew, de Engelse onder minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het parlement meegedeeld, dat de Britse zóne van Duitsland voor het eind van de volgende maand opengesteld zal worden voor gewone bezoekers uit andere landen. De Duitse hotels zullen op de gebruikelijke wijze toeristen kunnen ontvangen. De volgende week komt een nadere bekendmaking, zo voegde hij er aan toe. Tact. Een Russische schrijver, Mikhail Sjolokohof schreef in een arti kel in Pravda, dat de boerenbevolking uit de streek waar hij geboren is, het steppengebied in de vallei van de Don, als grootste belediging tegen elkaar ge bruikt: „Schiet op oude sukkel, je bent gek genoeg om minister van Oorlog in Amerika te worden." (U.P.) Een aap. Frank Muikern, bestuurslid van de Amerikaanse bond tot behoud van de wildstand, heeft in de commissie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden gezegd, dat de Ver enigde Staten, voor de tien milliard dollar, die ze aan hulp aan het buiten land uitgeven, „tenminste wel een'aap terug mogen hebben". Vele Europese landen, zo vervolgde hij, bezitten grote gebieden die rijk zijn aan wilde dieren. Hij had de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en België schriftelijk voor gesteld, dat zij enige dieren zouden zen den in ruil voor de Amerikaanse hulp. Uit de antwoorden was gebleken, dat zijn voorstel de aandacht heeft. Oude bijl. In een grot in het Weserge- bergte in de buurt van Rinteln is een 3 a 4000 jaar oude bijl gevonden, ver vaardigd uit groene steen. Naar aanlei ding van nog andere vondsten conclu deert men dat deze grot mensen uit het stenen tijdperk tot woonplaats heeft gediend.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2