Nieuwe politieke partij in Djokja Amsterdamse Beurs Vrijdag 27 Mei 1949 Haarlems Dagblad Da dood van Tan Malaka staat vrijwel vast DJOKJAKARTA (Aneta) De sultan ran Djokja, Iiamenkoe Boewono, ver- laarde alhier in een onderhoud met de iplomatieke correspondent van Aneta, dat aar zijn verwachting in de eerste week an Juni de overdracht van het bestuur =1 kunnen plaats hebben. Uiteraard worden in republikeinse poli- êke kringen te Djokja prognoses gemaakt rer de houding van het republikeinse par ement, dat zo spoedig mogelijk na de srugkeer van de republikeinse regering al bijeenkomen. In het licht van recente itspraken van politieke voormannen be aat zeer algemeen de verwachting, dat Masjoemi, de P.N.I., de Parkindo (chris- ilyke partij), de Parai Socialis van Sjah- r en de Partai Katholik de voorlopige ?ereenkomst van 7 Mei zullpn aanvaarden. Van de links gerichte partijen (de Par- ii Kommunis, de Partai Boeroeh, de Pe- ndo enz.) wordt algemeen verwacht, dat de oppositie zullen vormen. Intussen te Djokja een nieuwe politieke partij evormd, de Persatoean Indonesia akjat, die is opgericht op nationale demo- ratische grondslag en de reële nationalis- m wil bereiken, die zich nog niet politiek >bben georganiseerd. De P.I.R. werd lige maanden voor de tweede politiële ctie opgericht. Voorzitter is de republi- nnse gouverneur van Midden Java, mr. 'ongsonegoro, vice-voorzitter is Tadjoed- n Noor, die. voorzitter was van het parie ent van Oost-Indonesië, penningmeester Pangeran Boerbojo, een broer van de litan van Djokja, en secretaris-generaal mr. Hermani,-die vice-minister van bin- ;nlandse zaken was in het eerste republi- einse kabinet onder Wiranata Koesoe- ian, het huidige staatshoofd van Pasoen- die toen binnenlandse zaken beheerde. De heer Hermani verklaarde aan de po- ieke correspondent van Aneta, dat er iar de mening van de partij geen verschil idealen bestaat tussen de federale na- analisten en de republikeinse nationalis me partij plaatst zich achter de gering Soekarno-Hatta-Hamankoe Boe- ono, onderschrijft de verklaringen Van ayen-Roem en stemt in met het plan tot houden van een inter-Indonesische jnferentie", aldus de heer Hermani, die erts zeide, dat de P.I.R. voor de residen- Djokja rekent op 60.000 ingeschreven den en dat vooraanstaande federale na- analisten hebben kennis genomen van de lelstelling van de P.LR.: Volledig sou- jreine Verenigde Staten van Indonesië, een unie als gelijkgerechtigd partner met jderland verbonden. De partijraad van de PJ.R. heeft een rement uitgesproken over de heer 'darma, secretaris der partij, „in verband et uitlatingen welke hij heeft gedaan Eenvoud, kenmerk van Het ware Steeds meer dingen worden in onze rereld ingewikkeld. laarom wordt het eenvoudige, waar het rordt aangetroffen, toegejuicht, üets eenvoudiger dan een Groentje in iaarlems Dagblad te plaatsen, als u iets vragen of op te ruimen hebt. Klacht bij de Justitie over valse van Goghs Jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur der neente-musea te Amsterdam, heeft een •cht ingediend bij de officier van justitie het grote aantal Van Gogh-vervalsin- welke thans in omloop zijn. Jhr. Sandberg's naaste medewerker, de ar H. L. C. Jaffé, conservator der ge- ante, heeft medegedeeld dat ongeveer n jaar geleden voor het eerst een vals üportret van Van Gogh werd ontdekt, it door de in Parijs wonende Nederlandse hilder Eekman naar Nederland werd ge acht en door de heren J. Baert de la ülle en H. P. Bremmer, auteurs van het kende boek over Van Gogh, als echt erd gekwalificeerd. Het zelfportret was samengesteld uit drie igmenten van Van Gogh-doeken: een :sd, een kop en een jas. Deze "zijn nage- inlderd en als een legkaart aan elkaar past. De samenvoeging is duidelijk te astateren. Ook de handtekening „Vincente" is niet ithentiek volgens de expertise van de apholoog M. M. van Dantzig. tweede vals zelfportret is voor hon- üdduizend dollar naar Amerika ver- ;cht na expertise van de heer Baert de l Faille. Sedert dien 'zijn volgens de heer Jaffé ige honderden valse Van Goghs aange ven, voornamelijk in het buitenland. Jhr. Sandberg en de heer Jaffé kregen "kelijks een a twee valse Van Gogh-schil- rijen of tekeningen onder ogen. Vele arvan waren gesigneerd met de naam 'incente". Van de te koop aangeboden sken is de herkomst onbekend. Jhr. Sandberg heeft nu een klacht bij de istitie ingediend om een einde te maken het feit dat de naam van een beroemd ëderlands kunstenaar wordt misbruikt or vervalst en minderwaardig werk. De Officier van Justitie, mr. B. Kist, zal re klacht behandelen. Hij is zelf een x>t kunstkenner en verzamelaar. Mr. t heeft verklaard dat door de tegen- hjdige expertises de zaak juridisch niet avoudig is. Bovendien is de mogelijkheid oot dat de vervalsing in het buitenland schiedt, met name in Parijs, waar de ïste valse doeken vandaan kwamen. Het een uitgebreid en moeilijk internatio- iïl recherchewerk worden om de bron te Kien, Mr. Kist zeide dat het Stedelijk Museum Amsterdam op het ogenblik naast de ieke verzameling echte Van Gogh? thans een uitgebreide collectie vervalste Van f|hs bezit. 'olgens de heer Jaffé moet er ergens een Gogh-fabriek" bezig zijn de goede van de grote Nederlandse schilder het buitenland in discrediet te brengen. voor Haarlem VRIJDAG 27 MEI. ipaarne: „Cisco-kid", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 V Frans Hals: „Ridder van het zwaard", -. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Brief -een onbekende vrouw", 18 j„ 2, 4.15, 7 9-15 uur. Palace: „Song of Sheherazade" j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De ^nrijke daden van Danny", 18 j., 2, 4.15, 9.15 uur. City: „Dr. Jekyll en mr. Hy- 18 j., 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 28 MEI. Stadsschouwburg: „Je hebt me aange- 41", 8 uur. Bioscopen: Middag- en ^voorstellingen, tegen de republiek". De heer Kadarma is onlangs aan de Nederlandse delegatie bij de UNO toegevoegd als adviseur. Strijdgroeten In republikeinse kringen te Djokja neemt men aan, dat de sultan kan rekenen op de steun van een groot aantal strijdgroepen, die zich in de omgeving van de sultansstad bevinden. Over de omvang dezer groepen zijn nauwelijks cijfers verkrijgbaar. In grote lijnen bestaan deze strijdgroepen uit delen van de T.N.I., uit leerlingen van de militaire academie onder leiding van de generaal-majoor Djatikoesoemo, waarbij zich een deel van het studentenleger heeft aangesloten, een mobiele brigade, welke het best uitgeruste corps vormt, een Mo hammedaanse strijdorganisatie en de Ang- katan Sebrang, die bestaat uit Indonesiërs die niet van Java afkomstig zijn. Daarnaast opereren, afgezien van de rondzwervende benden, groepen van de Partai Kommunis en groepen van andere partijen uit het front Demokrasie Rakjat. Over de betekenis dezer groepen zijn de meningen verdeeld. Sommige van Aneta's zegslieden wilden de betekenis der com munistische groepen niet uitschakelen, al wilde zij hun betekenis niet overschatten, terwijl anderen meenden, dat zij nauwe lijks een hinderpaal zullen vormen. Een derde groep toonde zich voor hen beducht. In politiek opzicht is'de Partai Kommunis actief door het verspreiden van pamfletten en brochures in Djokja en omgeving. Het bericht, dat Tan Majaka zou zijn terechtgesteld, werd in republikeinse krin gen te Djokja onder voorbehoud bevestigd. Men zeide, dat Tan Malaka is geëxecuteerd op last van kolonel Soengkono, de repu blikeinse militaire gouverneur van Oost- Java, en wel in het midden van de vorige maand. Evacuatie Het straatbeeld te Djokja wordt volko men beheerst door de evacuatie. Iedere morgen wachten rijen mensen voor de kan toren van sociale zaken en van het Rode Kruis. Iedere ochtend sedert Zaterdag ver trekt langs de weg naar Magelang een convooi van 1000 man onder militaire be scherming. Het hoofd der evacuatie-com missie, dr. A. Berkhuyzen, verklaarde aan Aneta dat de evacuees worden onderver deeld in drie groepen: werkers (ongeveer 10.000), Chinezen (18.000), waardoor de middenstand ernstig wordt gedecimeerd en 14.500 particulieren. Daarnaast zijn er enige duizenden personen op eigen gelegenheid geëvacueerd en ongeveer 2500 personen, die voornamelijk sedert de eerste politiële actie te Djokja vertoefden, die afkomstig waren uit andere gebieden en thans naar hun eigen haardsteden wensen terug te keren. Het aantal aanmeldingen voor evacuatie neemt af. Op 17 Mei hebben zich ongeveer 3300 personen opgegeven, op' 23 Mei onge veer 1000. Van de werkers zullen er ruw geschat ongeveer een kwart in Djokja blijven. Monseigneur Soegijapranata, de aposto lische vicaris te Semarang, die op het ogen blik te Djokja vertoeft, deelde aan Aneta mede dat de priesters, de zusters en de broeders van de missie, onder welke zich vele Nedei-landers bevinden, te Djokja zullen blijven. Tenslotte kan worden gemeld, dat vrij wel iedere nacht te Djokja schoten worden gehoord. Behalve de trekbom, die Zondag werd gevonden op de convooiweg naar Se marang, waarlangs de evacuatie geschiedt j en de trekbom op de weg naar Solo, die de dood van negen Nederlandse militairen heeft veroorzaakt, werd er nog een trek bom gevonden op de weg naar het ten Westen van Djokja gelegen Gombong. In Djokja zelf werd Maandag een lid van de politie gedood door een kogel van een sluipschutter. Wetsontwerp inzake ondernemingsraden Wettelijke grondslag voor medezeggenschap In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp „Regelen omtrent Ondernemingsraden" verklaart de regering, dat langzamerhand algemeen wordt erkend, dat de arbeider het recht heeft om zijn stem te laten horen en om géhoord te worden over de verschil lende aangelegenheden, welke de onder neming betreffen, waarin hij werkzaam is. Dit recht is thans reeds opgenomen in een aantal collectieve arbeidsovereenkomsten en arbeidsreglementen. De ministers van Sociale Zaken, Economische Zaken, Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, Fi nanciën en Verkeer en Waterstaat en de staatssecretaris van Economische Zaken achten echter een wettelijke basis nood zakelijk. Alleen daardoor wordt aan dé medezeggenschap van de arbeider in de onderneming een algemene en hechte grondslag gegeven. Hoewel er een zekere samenhang bestaat tussen de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisaties en de ondernemingsraden zijn er toch zwaarwichtige argumenten aan te voeren om het instituut der ondernemings raden te regelen in een afzonderlijke wet. Het wordt ondoelmatig- geacht om het verband tussen de regeling der onderne mingsraden en die van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisaties door deze in een en dezelfde wet op te nemen zo nauw te maken, dat tot instelling van onderne mingsraden krachtens wettelijk voorschrift pas na instelling van een publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie op het betrokken gebied zou kunnen worden overgegaan. Er is een verschil in'karakter tussen de bedrijfsorganisaties en de ondernemings raden. De bedrijfsorganisaties omvatten een bedrijfstak en krijgen regelende be voegdheden ten aanzien van alle tot die bedrijfstak behorende ondernemingen. De ondernemingsraad daarentegen is een or gaan van overleg binnen de individuële onderneming. Zijn taak is gericht op zuiver interne aangelegenheden van deze onder neming. Er is geen bezwaar tegen, de in het wets ontwerp reeds bestaande band met de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie nog nauwer aan te halen door invpeging van de bepaling, dat de taak en bevoegdheden der bedrijfscommissies overgaan op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties, die daarvoor in aanmerking komen, zodra deze tot stand zijn gekomen. Dat er naast de bij dit ontwerp geregelde ondernemingsraden nog kernen of andere vormen van personeelsvertegenwoordiging kunnen blijven bestaan, is twijfelachtig, aangezien het niet duidelijk is, welke taak nog voor deze organen zal overblijven. Het instituut der bedrijfscommissie is ingevoerd om een orgaan in het leven te roepen, dat op de ondernemingsraden toe zicht kan houden en voorshands die taak en bevoegdheden zal uitoefenen, welke straks ten deel zullen vallen aan de daar voor in aanmerking komende publiek rechtelijke bedrij fsorganisaties. Er zullen niet op grote schaal bedrijfs commissies in het leven worden geroepen. In belangrijke sectoren van het bedrijfs leven zijn bedrijfsraden of vakraden werk zaam, welke zich met deze taak kunnen belasten^ Minder Marshall-geld, doch in korter tijd Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft Donderdag het voorstel van de toewijzingscommissie tot verlaging van het bedrag der Marshall-hulp met 15 procent ongedaan gemaakt door de periode, gedu rende welke het geld mag worden uitge geven, te bekorten. Evenals in ons land zijn er ook in Duitsland tal van studenten die in hun vrije tijd met werken in de kosten van hun studie en hun levensonderhoud moeten voorzien. Deze studenten uit Frankfort aan de Main vonden een haantje als ..sandwichmen" voor een grote bioscoop. Dr. de Kat Angelino adviseur van de heer Lovink? 's-GRAVENHAGE, 26 Mei (A.N.P.). Naar het A.N.P. verneemt is dr. A, de Kat Angelino, voormalig directeur van Onder wijs te Batavia en thans lid van de geal lieerde commissie voor het Verre Oosten, door de Nederlandse regering uitgenodigd om als adviseur van de nieuwe Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon, de heer Lo vink, in Batavia op te treden. Naar Aneta uit New York meldt zal dr. De Kat Angeli no dezer dagen naar Nederland vertrekken om met de regering besprekingen te voe ren in*verband met deze uitnodiging. Het is nog niet bekend of dr. De Kat Angelino de uitnodiging 'zal aanvaarden. Een kind vermist Naar wij vernemen stelt de politie een onderzoek in waar het enige weken oude kind gebleven is van een ongehuwde moe der uit IJmuiden. De moeder heeft aanvan kelijk aan de politie verklaard dat zij het aan een onbekende heeft overgegeven, maar een ingesteld onderzoek heeft geen beves tiging daarvan gebracht. De politie zet haar onderzoek voort, om dat het niet onmogelijk geacht wordt, dat er zoals de Commissaris ons mededeelde ernstiger dingen met het kind zijn ge beurd. In dit stadium van het onderzoek is het niet gewenst nadere mededelingen te doen. De moeder van het kind verblijft in voor lopige hechtenis» SCHEEPVAART Akkrumdijk, 26 Mei te Mobile. Alblasser- dijk, 26 Mei van Tampico naar Brownsville. Alhena, 26 Mei van Antwerpen te Hamburg. Alphard, HamburgCuba 25 Mei pass. Santa Maria. Arendsdijk, 25 Mei van New York n. Trinidad. Averdijk, 25 Mei van New York n. Philadelphia. Breda, 26 Mei te Mollendo. Delft, CuragaoAntwerpen pass. 25 Mei Mona Island. Hera, 26 Mei van Aruba naar Puerto Cardon. Joh. van Oldenbarnevelt. pass. 26 Mei Perim. Larenberg. 25 Mei 150 mijl van Bermudas. Nestor. 26 Mei te Gibral tar. Oberon, 25 Mei van Norfolk n. Curagao. Orestes, 26 Mei te New Orleans. Pr. Willem 3, MontrealHavre 26 Mei 500 mijl West v. d. Scillies. Pygmalion, 25 Mei van Puerto Ca- bello naar Trinidad. Riouw, 27 Mei te New Westminster. Rotti, 26 Mei van Baltimore te New York. Stad Maassluis. 26 Mei van Bal timore naar Nederland. Stuyvesant, 26 Mei te La Guaira. Tawali, 26 Mei van New York n. Mobile. Weltevreden, 25 Mei van Colombo naar Aden. Japara (KRL), Sfax—Rotterdam pass. 26 Mei Sagres. Kamerlingh Onnes, pass. 26 Mei Gibraltar vermoedelijk 27 Mei Oran. Overüsel, Rotterdam—Java pass. 26 Mei Point de Galle. Utrecht, 25 Mei van New York naar Mobile. Van 't Hoff, New Orleans Kaaapstad 25 Mei van Walvisbaai. Volendam, Java—Rotterdam pass. 25 Mei Pantellaria. Weltevreden, JavaNew York 26 Mei van Colombo. Algenib, Buenos AiresRotterdam 27 Mei te Victoria. Boskoop, Valparaiso Amsterdam, 26 Mei te Antwerpen. Britsum, pass. 26 Mei Kaap Bon, Port SaidMarseille, Eemland, 26 Mei van Hamburg te 'Bremen. Meliskerk, KobeRotterdam pass. 26 Mei Ouessant. Poelau Laut, 26 Mei van Batavia naar Cheribon. Ruys, 28 Mei van East Lon don te Durban verwacht. Overheid bevordert „laag bouw" van boerderijen De overheid zal bevorderen dat bij het bouwen van boerderijen zoveel mogelijk „laagbouw" wordt toegepast. Dit hout in, dat de opslagruimte voor hooi geheel los van de stallen komt. waardoor het brand gevaar sterk vermindert en waardoor te vens aanzienlijk op de bouwkosten bezui nigd kan worden. De zoldering boven de stallen kan hierdoor vervallen en de koeien komen dan dadelijk onder de kap te staan, waardoor de gebouwen veel lager gebouwd kunnen worden. Ieder jaar branden in ons land ongeveer 200 boerderijen af. Er kunnen slechts 60 per jaar herbouwd worden. Op een boerderij, die „ouderwets" ge bouwd ongeveer 90.000 kost, kan door „laagbouw" 20 procent bespaard worden. Van 1 Januari 1950 af kunnen de boe ren, die in aanmerking komen voor de wederopbouw van hun door oorlogsgeweld verwoeste boerderij, zelf aanbesteden. Voorlopig betaalt het rijk 75 procent van de kosten. Na de bevrijding werden in totaal 8000 boerderijen geregistreerd, die vernield waren door oorlogsgeweld. Hiervan zijn er thans 2000 aanbesteed en 1500 klaar. Het huidige tempo van de wederopbouw is ongeveer 600 boerderijen per jaar, afge zien van de 60 „brandgevallen". „Maasoord" De Psychiatrische Inrichting „Maasoord" der Gemeente Rotterdam te Poortugaal zal in Augustus haar 40-jarig bestaan vieren. In de loop der jaren is de inrichting regel matig uitgebreid, zodat het geheel thans een complex van 60 h.a. beslaat. Gelegen aan de Oude Maas, in het pol derlandschap van één der Zuidhollandse eilanden, is „Maasoord" met zijn rijke aan plant aan bomen en heesters een sieraad voor de omgeving. De inrichting' is gebouwd volgens het paviljoenssteem: een 17-tal paviljoens staat ter beschikking voor de verpleging van ruim 1000 patiënten. Gedurende enkele jaren na de oorlog heeft de inrichting tengevolge van perso neelsgebrek niet het aantal patiënten kun nen opnemen, waartoe zij ruimte biedt. Gelukkig is hierin nu enige verbetering gekomen, doch het gewenste peil is nog niet bereikt kunnen worden. Bij het vieren van het 40-jarig jubileum hoopt de direc tie echter weer in staat te zijn om alle be schikbare plaatsen voor patiënten open te stellen, waartoe zij een beroep doet cp de jonge vrouwen om als verpleegster of an derszins aan deze mooie taak haar mede werking te gaan geven. „Beschouw de toerist niet alleen als uitwisselingsobject" In tegenwoordigheid van gedelegeerden van toeristenbonden en automobilistische organisaties uit vele landen van Europa, uit Amerika en Australië is te Scheveningen .de algemene vergadering van de „Alliance Internationale de Tourisme" door de mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen geopend. De voorzitter van de A.I.T. de heer M. A. Lachenat uit Zwitserland, dankte de mi nister voor de belangstelling van de Ne derlandse regering. Hij gewaagde van de noodzakelijkheid te vechten tegen de na oorlogse lusteloosheid en tegen de reeks van beperkingen, die het internationale, toerisme nog bemoeilijken. De laatste tijd krijgt het toerisme wel zeer sterk een economische betekenis. De toerist is een uitwisselingsobject tussen diverse landen geworden. De voorzitter waarschuwde er voor, niet te ver te gaan op deze weg en het toerisme niet alleen te beoordelen naar het geld, dat het opbrengt, maar ook naar de morele winst en de schat van gezondheid, die het voor zijn beoefe naren betekent. UITSCHAKELING VAN VAKGROEP LANDBOUW AMBACHTEN In Utrecht heeft de Federatie van Ver enigingen van Loonbedrijven in de Land en Tuinbouw een algemene vergadering gehouden. Ter sprake kwam het plan tot onver wijld buiten werkstelling van de Vakgroep Landbouwambachten. In het jaarverslag werd geconstateerd dat de tegenstelling tussen de vakgroep en de vrije organisa ties zeer groot is. De secretaris van de federatie, de heer J. L. Hamel, legde er de nadruk op, dat over opheffing van de vakgroep geen be sluit kan worden genomen, Een beslissing over opheffing, ligt alleen bij de overheid. Nu echter dè staatssecretaris voor Eco nomische Zaken, mr. W. C. L. van der Grinten onlangs in de Tweede Kamer verklaard heeft dat bedrijfsgenoten van hun vakgroep verlost kunnen worden door een besluit van het vakgroepbestuur de werkzaamheden stil te leggen, hebben de besturen van de vrije organisaties zich tot het vakbondbestuur gewend met het ver zoek een dergelijke stillegging onverwijld te bevorderen. De algemene vergadering was van mening dat uitschakeling van de vakgroep gewenst wordt. Deze mening is in een bij qcclamatïe aangenomen motie vastgelegd. OVERBOEKINGEN VOOR UIT INDONESIë GEKOMEN INGEZETENEN. De Nederlandse Bank heeft aan de leden van de Bedrijfsgroep Handelsbanken en van de Vereniging voor de Effectenhandel een algemene vergunning verleend tot het debiteren van een „rekening-Indonesië" van een natuurlijk persoon voor overboe king van het gehele tegoed naar een inge zetene-rekening, mits is vastgesteld, dat de rekeninghouder als ingezetene kan worden aangemerkt. Als zodanig kunnen voor deze vergunning worden beschouwd natuurlijke personen, die, uit Indonesië gekomen, of reeds één jaar in Nederland verblijven, of hier te lande een dienstbetrekking hebben aanvaard, of zich in Nederland hebben ge vestigd en in het genot zijn van een pen sioen wegens een Indonesische dienst betrekking of de leeftijd van 60 jaar heb ben bereikt. Niet alle personen, die uit Indonesië naar ons land komen kunnen als ingezetenen worden aangemerkt. Verlofgangers zullen in het algemeen niet voor het ingezeten schap in aanmerking komen. In geval van twijfel kan een beslissing van de Neder landse Bank, afdeling Indische zaken, worden gevraagd. De algemene vergunning is niet van toe passing in het/geval personen uit een ander land dan Indonesië repatriëren. In dit geval dient steeds voor overboeking van een te goed naar een ingezetenerekening een spe ciale vergunning te worden aangevraagd. De vergadering van aandeelhouders der K. L. M. heeft per 1 Juni aan de heer Hans Martin op de meest eervolle wijze ontslag verleend als directeur der K. L. M. onder dankzegging voor zijn bijzondere verdiens ten jegens de maatschappij. Drs. M. J. van der Ploeg werd per 1 Juni tot directeur benoemd. De heer van der Ploeg blijft belast met de leiding van het directoraat financiën en administratie der K. L. M. RECHTBANK Een karretje op de zandweg reed Dat de leus „Geen alcohol bij snelver keer" ook gelden kan voor het langzamer vervoermiddel, dat een paard en wagen vormen, werd ongetwijfeld van dc winter bewezen, toen een koopman uit Hoofddorp en een slager uit Haarlem in zeer kenne lijke staat met een dog-cart door de Van Oosten de Bruvnstraat stoven. De voerman lag volgens de beschrijving in de dagvaar ding „Machteloos achterover in de wagen met het gelaat gewend in tegengestelde lijn aan de rij-richting". De slager had daarbij het paard luide aangevuurd ten einde het tot groter snelheid aan te zet ten, en zo besloot de dagvaarding met juridische afschuw van overdrijving de verdachten hadden bij dat alles niet de nodige „omzichtigheid" in aanmerking ge nomen. Dit klemde des temeer daar zij bijna de tram op de Leidsevaart geramd hadden. Voor dit feit had de kantonrechter hen zes dagen hechtenis opgelegd, maar zij vonden dat wat veel, en derhalve werd deze Wild-West-voorstelling hedenochtend voor de arrondissements-rechtbank gepro longeerd. Aanmerkelijk kleuriger waren de ver klaringen van de twee agenten, die de orde hadden hersteld. Volgens hen had de slager het paard met de zweep getroffen en luide „Vort, Vort" geroepen teneinde de politie uit handen te blijven. Deze had het al moeilijk genoeg want een juichende massa van zeker honderd fietsers vergezelde de wilde rit en er volgden nog grote groepen voetgangers die er hijgend achteraan ren den, om vooral niets van het schouwspel te missen. Enige sensatie verwekte de koopman, die de dogcart „bestuurde", door de wijze van voortbewegen van zijn draver te be stempelen als: „Hij huppelde een beetje". Deze verklaring werd door zijn mede-ver- dachte onderschreven, die om precies te zijn de rendraf omschreef als „drentelen". Teri bewijze van de onmogelijkheid om er werkelijk hard mee te rijden, voerde de koopman aan dat zijn rossinant reeds twintig jaren telde. Overigens herinnerde hij er zich niet veel meer van en dat is niet te verwonderen, want toen de sterke arm van de politie hem na zijn arrestatie een ogenblik losliet, viel hij ruggelings ter aarde met de benen omhoog, aldus ver klaarde de agent. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, werd door deze geschie denis herinnerd aan het bekende lied „Een karretje op de zandweg reed". Deze es capade vond hij echter veel ernstiger en hij eiste drie weken hechtenis. Uitspraak over veertien dagen. Bagagewagon bij Lisse uit de rails gelopen Hedenmorgen ruim kwart voor elf ontspoorde op het emplacement van het Station Lisse een bagagewagen van de D-trein uit Parijs, die op weg was naar Amsterdam. De wagon kantelde, waar door het verkeer in beide richtingen gestremd werd. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorgedaan. Met volle vaart reed de stoomtrein, die om 10.20 uur Den Haag had verlaten door het station Lisse en om 10.50 uur liep de lege bagagewagen welke zich achteraan bevond, uit de rails. De ontsporing had een ernstige vertraging in het treinverkeer tot gevolg. De D-trein, welke om 10.50 uur uit Amsterdam naar Parijs was vertrokken, werd in Haarlem opgehouden en moest terugkeren naar Amsterdam. Daarna ging de reis via Utrecht naar Roozendaal. De reizigers, die met de trein van 10.53 uur uit Haarlem in de richting Leiden reden, moesten bij Lisse overstappen in een trein, welke uit Leiden was gekomen en de reis evenmin kon voortzetten. Daar na werd de reizigers uit Haarlem en Leiden aangeraden met de bus te rijden. De Noord Zuidhollandse Vervoermaat schappij heeft enkele extra-diensten inge legd. Om kwart over een kon het treinverkeer van Haarlem naar Leiden worden hervat doch in omgekeerde richting was de baan nog niet vrij. Van de zijde der Nederlandse Spoorwegen is medegedeeld dat het onge luk te wijten is aan een onjuiste wissel bediening. De wissel zou reeds omgezet zijn toen de trein nog niet geheel gepasseerd was. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 25 Mei 1949 ONDERTROUWD: 25 Mei. C. Warmenho- ven en M. C. Jore; H. J. M. Reckman en M. J. Prins: C. L. van Walsum en J. C. Waüïerf; F. J. Quintus en W. A. Janssen: P. J. Moens en C. van Loon: G. E. Karst en J. A. W. Boer; A. van den Berg en EL Kik: H. Boerée en C. Oomen; E. H. Remmé en H. van Es: J. M. H. A. Hauer en E. Hulleman; W. J. van dei- Boom en A. D. E, Flink; M. P. A. Hout en F. H, T. Koster: H. W. Kristel en A. J. Oud huizen; C. H. L. Groen en H. Alter; A. G. Wilkes en M. G. Bruijns; T. J. G. Reuser en A. C. van Honschoten; C. de Boer en F. M. Stottelaar: H. W. A. E. Walgien en B. Men- sink: K. Out en M. C. Spoor; G. Lenaarts en L. C. van Biezen; L. G. Bijster en B. J. Wol- ters: N. A. Kerkstra en N. Eichhorn; H. J. Feije en E. Kamp; M. van der Zalm en H. M. van Wissen; C. J. Zemel en M. van Dilgt: P. van Lange en A. van Schuppen; A. A. M. G. G. Huijer en G. M. Nieuwenhoven; J. J. Roosdorp en M. M. ten Bosch. GEHUWD: 25 Mei, A. W. de Jong en E. C. Wijts; B. van der Bij en J. H. H. M. Scholte; L. Bogaart en M. C. van Westerhoven; J. B. J. Banken en P. B. Fieman; P. Goossen en E. van der Stelt; K. J. Maas en J. M. E. Ineke; P. M. Klaverweiden en H. M. Davidson: A. M. Maaskant en C. Bout: W. J. Forti en A. M. van Nieuwenhove; H. Geldorp en P. J. Kaptijn; C. A. Polak en E J. M. Cassee: J. Kraaij en D. A. Zegwaart; J. W. C. Dielemans en H. M. van ^agen: K. van Ikelen en J. M. P. Boeser; T. Van Roodselaar en F. M. van den Heuvel; G. de Boer en F. W. Loois; H. W. Hegman en C. J. P. Swets; H. Janzen en M. T. Graus; H. J. H. Puts en F. A. A. van Blokland; J. Donkers en L. C. Pus; J. H. van den Bogaard en J. F. Vermeer; P. A. M. de Pagter en T. Devies; F. van Putten en A. C. M. de Jong: H. W. de Vos en H. C. Steman; W. B. Vissers en A. Smit: W. E. A. M. Jans- sens en H. P. Francken; P. van Ham en W. Rebergen. BEVALLEN van een zoon: 24 Mei, H. Keet Bokelmann; H. Tiggeloven—Kornel; 25 Mei. J. Wijnhofivan der Sommen. BEVALLEN van een dochter: 23 Mei, J. Hendriksvan Bentem: 24 Mei. A. M. Koele- meijer—Wolthuis; Jonkvr. M. E. A. M. Nieu- wenhuijsLe Grelle; 25 Mei, A. M. Kramer Drogtrop: M. H. HoomansVogel. OVERLEDEN: 22 Mei. A. T. van Ruiten, 64 j„ Delftlaan: 23 Mei, J. Visser, 70 j., Bre- dcrodestraat; 24 Mei, R. E. van den Hoven— i Zotter, 45 j., Ben Vlij oenstraat. De moeilijkheden van „Nordkaperen" Naar aanleiding van de mededelingen van de heer Ambech, de schipper van het Deense jacht „Nordkaperen" dat op het ogenblik wegens financiële moeilijkheden in het Spaarne „aan de ketting" ligt, ver klaart de heer Kuiten, stuurman van het palingbunschip dat „Nordkaperen" in zwaar weer Delfzijl binnenbracht, dat het sleeploon (hetwelk volgens Ambech 1200 en volgens Kuiten 1060 gulden bedroeg) volstrekt niet te hoog zou zijn geweest. Zijn schip was namelijk op weg naar Lon den en moest om „Nordkaperen" te helpen speciaal naar Delfzijl terugvaren, waardoor het een dag verspeelde. Voorts zou het sle pen geen vier maar zeven uur in beslag hebben genomen en zou men met het sleeploon niet uitgekomen zijn. De heer Kuiten voegt daaraan toe, dat het schip inderdaad in moeilijkheden verkeerde, te meer daar volgens hem de Denen op het gebied van zee-zeilen volslagen leken zijn. De heer Kuiten verklaarde met grote stelligheid dat Ambech wel degelijk wist, hoeveel het sleeploon bedroeg, alvorens hij geheel vrijwillig tekende en dat hij er vol komen accoord mee ging. Zo was alles aan vankelijk in pais en vree geregeld en zou het geld in Deense Kronen in Kopenhagen uitbetaald worden. De schipper van het palingbunschip be gaf zich kort daarop naar het aangegeven adres in Kopenhagen, maar zou daar nul op het request gekregen hebben. Hij zou voorts zeer ongunstige inlichtingen over Ambech hebben gekregen, volgens welke deze financieel onbetrouwbaar zou zijn en bovendien politiek delinquent zou zijn ge weest. Hij vernam dat politie en douane in Denemarken nog steeds nasporingen om trent Ambech zouden verrichten en dat hij in zijn eigen land nog tal van schuld eisers zou hebben. Aangezien de Hollanders om al deze re denen vreesden dat zij hun geld niet zou den krijgen, hebben zij indertijd in Am sterdam beslag op „Nordkaperen" laten leggen. De schuld van het sleeploon is in middels aangezuiverd. De heer Kuiten gaf onmiddellijk toe dat het hem nog niet zonder meer duidelijk is, hoe deze inlichtingen te rijmen zijn met het feit, dat Ambech dezer winter enige malen volkomen legaal naar Denemarken is gereisd en dat indertijd de opvarenden, met een uitvoervergunning voor hun schip nog wel, Denemarken konden verlaten. Het sleeploon van duizend gulden voor de reis Delfzijl-Amsterdam, een sleep die overi gens door een andere firma is verricht, achtte ook hij aan de hoge kant. Trekking uitgesteld De trekking van de „Humanitas-loterij" (in hoofdzaak georganiseerd ten behoeve van de verzorging van buitenkerkelijke voogdijkinderen) die oorspronkelijk was vastgesteld op 31 Mei. is verschoven naar eind Augustus. Hierdoor wordt de verkoop periode der loten, die door omstandighe den wat kort was uitgevallen, ruimer. Gehoopt wordt dat nog vele loten ge kocht worden. Heemstede Veertig jarig bestaan van St. Michael Als resultaat van besprekingen omtrent de viering van het veertigjarig bestaan van de R.K. Harmonie „St. Michael" is het vol gende programma samengesteld: Als datum voor de viering van het feest werd vastgesteld 2 October. De dag begin des morgens met een H. Mis in de St. Bavokerk aan de Herenweg voor de leden en overledenen, die lid waren van „St. Michael", waarna een gemeen schappelijk ontbijt voor de leden met hun dames begint. Des middags zal van 35 uur een receptie worden gehouden in het R.K. Verenigingsgebouw en des avonds wordt een feestavond gegeven, wederom in het R.K. Verenigingsgebouw, waarbij ook enige jubilarissen gehuldigd zullen worden. Er zal worden getracht de gehele bevol king bij dit feest te betrekken door het 'geven van enige concerten, waarvoor ver moedelijk het Raadhuisplein zal worden uitverkoren. Gehoopt wordt dat verschil lende bevriende verenigingen in de eer ste plaats de beide zusterverenigingen te Heemstede daaraan willen medewerken. Comité oudén van dagen Voor deelname aan de autotocht kunnen ingezetenen die de leeftijd van 65 jaar heb ben bereikt, zich in de week van 30 Mei tot en met 4 Juni opgeven aan onderstaan de adressen: J. Roest, Raadhuisstraat 18; E. J. van Lent, Spaarnzichtlaan 6; L. Tim- mers, Lieven de Keylaan 3; A. Verdonschot, Bosboom Toussaintlaan 15; H. Verdonschot, Glipperweg (kruideniersbedrijf). Onderlinge tuinliedenvereniging Woensdagavond vergaderde de Onder linge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en omgeving". De grote excursie voor dit jaar werd vastgesteld op 20 Juli. Het gaat per autobus naar Gaasterland om daar een groot zuivelbedrijf te bezichtigen, alsmede het grootste stoomgemaal van Europa dat in die omgeving is gevestigd. Vervolgens hield de heer P. W. Verbeek, leraar aan de avond-tuinbouwwinterschool te Hillegom, een inleiding tot het virus probleem. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: T. F. van Rijn en C. J. M. Holt: M. J. van den Akker en B. Bouma. GETROUWD: F. van Dort en W. G. van der Vlugt; C. van Wingerden en M. Struijf; F. van Rossum en M. J. Koomen. GEBOREN: Elsje Margaretha, d. van C. Bos en van M. J. Eckhardt; Aügustina Jo hanna Maria, d. van M. N, Vastenhout en H. M. Grëijmans: Harm Hendrik, z. van H. H. Hamming en M. A. Visser; Helena Maria, d. van B. G. Kroon en H. C. de Greef; Johan nes Dirk z. van D. Dondorp en J. C. Lub. OVERLEDEN: Mej. A. M. M. de Vos. 23 j.; W. C. C. van der Kleij—Chcizoo, 69 j.; H. Boting. 81 j.: Wed. A. Steltman—Stratingh, 83 j.: Wed. T. A. KrijtKouwens, 77 j.; J. A. Levert, 45 j. Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel c. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Delf Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. .1 N.-I. Handelsbank; Biliton Mij. II Slotkoers Openings Woensdag koersen 283 282% 248 248)4 221 220 te 164 164 139 265 263 108'/2 156)4 158 150% 150)4 153 y2 154 137% 137)4 153 108'/2 325

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7