Onze Oostelijke buren Eislers uitlevering geweigerd, meineed niet bewezen verklaard Parijse ministers-conferentie voortgezet zonder vooruitgang Berlijn weer aangewezen op aanvoer via de luchtbrug 63e Jaargang No. 19254 TT 1 il"'l k Zaterdag 28 Mei 1949 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- Hjp I I <rTfc f! I fl tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: f W |r I f«| f 1 I I f 7| f ^1 Ir* I f Uitgave van de Grafische Bedrijven DamiatS 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. I 1 M I I III I M III II III III Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen, Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. \ni rfin A XH KJr A *^1^ Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal Drukkerij Z.B. Spaame 12, Telefoon 12713, 10132. a. M '4.25- Franco per post ƒ4,75. Postgiro 213107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom <COlflC0ïtÊ (InttQ 6} f»- DirecteurenP. W. Peereboom en Ph. A. Mees DAT DE WEST-DUITSERS, nu zij onder één grondwet in elf landen verenigd zijn, de zwart-rood-gouden vlag weer aan vaard hebben die van 1919 tot 1933 over de republiek van Weimar heeft gewapperd, zal buiten hun land geen bijzondere ver wachting hebben gewekt. De ineenstorting van de republiek van Weimar staat ons nog te duidelijk voor de geest; ik denk niet dat velen in ons land zullen geloven dat het gemakkelijk zal zijn voor Duitslands over tuigde democraten, het geloof in Westerse bewindsmethoden te doen zegevieren. Ver rassender dan de keuze van vlag was het besluit der in Bonn vergaderde politieke leiders om het lied „Deutschland, Deutsch- land iiber Alles" als volkslied te onttronen. Er bleek hun besef uit, dat dit soort aan matiging de toon niet meer mag aangeven. En één van de hoopvolle symptomen, die prof. di\ P. J. Bouman in zijn West-Duitse studie onder de titel „Samenleving in Puin'" vermeldt is: „Men staat meer open voor voorlichting dan voor propaganda". Wel voegt hij daaraan! toe dat aan de middelen voor voorlichting nog veel ontbreekt en schrijft hij critisch over „de ietwat idealis tisch opgeschroefde propaganda die de be- zettings-autoriteiten voeren voor de demo cratie", maar de voorkeur voor voorlichting boven propaganda is op zichzelf belangrijk. Zij schijnt te'bewijzen dat men van Goeb- beliaanse methoden, die drogredenen ge bleken zijn, een afkeer heeft gekregen, dat men zich geen meningen in min of meer schallende phrasen meer wil laten opdrin gen, dat men zelf weten en.begrijpen wil. Dat behoeft ons niet te verwonderen. Het moderne verschijnsel politieke propaganda heeft nooit zijn leegte en onzekerheid kunnen verloochenen: het heeft altijd onecht en opgeschroefd geleken, hollend naar een- snel einde van oververzadiging met phrasen, waarbij het zichzelf teniet ging doen in overdaad van uitspraken en uitroeptekens. Als de bezetters, zoals prof. Bouman hot uitdrukt, met een ietwat idea listisch opgeschroefde propaganda voor de democratie gewerkt hebben is dat waar schijnlijk gedaan in de mening, dat men de Duitsers moest bewerken in een trant, waarvoor zij bij uitstek vatbaar waren ge bleken. Het Westen is overigens, zij het dan in andere vorm en toon dan de Nazi's het deden, ook niet buiten de methoden der moderne propaganda gebleven. Zij zijn voortgevloeid uit een streven om winst te doen met de vondsten van de nog jonge wetenschap der massa-psychologie. Zij hebben verwantschap met de methoden van zekere volksbladen en van een aantal film makers en radio-programma-samenstellers om „het publiek te geven wat het wil" hetgeen dan in de practijk betekent: grof, hol, goedkoop te zijn in de veronderstelling, dat de meerderheid dit het gemakkelijkst aanvaardt en daarom ook het liefst hoort, ziet of leest. Ik geloof dat dit op volkomen verkeerd inzicht rust en dan ook niet betijen kan. Leven is geen stilstaan, het is steeds be weging. Al is lang niet iedereen zich daar van bewust", iedereen wil toch van nature vooruit. Men moet hem daartoe geen dingen voorzetten, waarvan hij niets begrijpt, maar hem datgene mededelen dat hij niet wist in een vorm, waarin hij het begrijpen kan. Dat verlangt het kind van zijn ouders, dat is de taak ook van de school en dat geldt ten aanzien van volwassenen niet minder dan van het kind. De moeilijkheid is alleen bij volwassenen groter, omdat zij minder gemakkelijk opnemen en aanvaarden. Maar zij willen, uit innerlijke aandrang, nog steeds meer te weten 'komen, meer be grijpen, zich geestelijk verrijken. Als voor lichters, op welk gebied ook, hun taak prijsgeven door zich op het onware stand punt te stellen „Geef het publiek wat het wil" bewijzen zij daarmee niet de tekort komingen van hun publiek, maar hun eigene. Want zij schieten tekort in mensen kennis zowel als in de gave, het moeilijke voor anderen begrijpelijk te maken. Als de leiders van de 45 millïoen West-Duitsers want zij in de eerste plaats zullen het moeten doen beseffen dat dit laatste hun taak is, zullen zij ervaren dat die veel vereist. Want het is veel moeilijker zich eenvoudig uit te drukken dan ingewikkeld. Ik zou overigens niet willen beweren dat dit alleen een Duitse taak is. Ook in het Westen moet in dit opzicht nog zoveel be grepen en gedaan worden. Het is belangwekkend dat prof. Bouman als een van de ernstigste fouten bij het in stellen van de democratie in het federatief verband der Duitse staten de invoering van de evenredige vertegenwoordiging noemt. Bij herhaling zijn op deze plaats de grote gebreken van dit soort kiesstelsel, waarmee wij in ons land nu al meer dan dertig jaar opgescheept zitten, uiteengezet. Prof. Bou man schrijft: „Als er nog iets was, dat de Duitse jeugd met de democratie zou kun- vèrzoenen, zouden wij dit moeten zoeken in de vertrouwelijke betrekkingen tussen kiezers en volksvertegenwoordigers. De evenredige vertegenwoordiging snijdt deze relatie door, begunstigt een mechani sering van de verkiezings-technielc en be vordert de vorming van kleine partijen. De kiezers zien telkens tot hun verbazing volksvertegenwoordigers optreden, die fei telijk door niemand zijn gekozen. En het euvel der partij-versplintering heeft reeds een ernstige omvang aangenomen". De drang naar het vormen van kleine Partijen, aanvankelijk ook in ons land op- etreden, is hier later ondervangen. In luitsland niet. Het is merkwaardig dat de Engelsen, die zich in hun eigen land zorg vuldig onthouden hebben van het stelsel Van evenredige vertegenwoordiging, nadat lij de gevolgen op het vasteland hadden Waargenomen, het in Duitsland niet hebben tegengegaan. Misschien hebben zij gedacht idit is vastelands: laten wij ons er maar niet mee bemoeien". Er hapert in deze tijd veel aan wex'kelijk. in de kern doordacht beleven en ontwikkelen van de democratie. En aan doordachte mensenkennis. Toch blijft onze grote kans ten aanzien van ^est-Duitsland: opneming in een Weste- tijke federale Unie. Dat zal des te meer vorderen dat men zich dieper op de demo- Satie en haar ontwikkelings-mogelijkheden bezint. R. P. SJANGHAI VOLLEDIG BEZET De Chinese communistische troepen ■ebben thans China's grootste handelsstad Sjanghai gezuiverd van tegenstanders en lig bezet. Het leven gaat er weer zijn ftwone gang. Amerika is ontevreden en zal pogen hem toch terug te halen Gerhard Eisler is gisteren door het Engelse gerecht in vrijheid gesteld. Amerikaanse eis tot uitwijzing van de uit de U.S.A. gevluchte communistenleider werd niet ontvankelijk verklaard. Rechter Sir Laurence Dunne zei dat de tegen Eisler ingebrachte beschuldiging van meineed niet met bewijzen kon worden gestaafd. „Naar mijn mening is het overduidelijk dat het misdrijf wegens hetwelk de heer Eisler in Amerika is veroordeeld in ons land in geen geval als meineed kan worden aan gemerkt" zei hij. Hij verklaarde dat volgens de Engelse wet Eisler geen meinedige verklaring heeft afgelegd, toen hij bij het aanvragen van een vergunning om^de U.S.A. te verlaten onjuiste gegevens had verstrekt, omdat die verklaringen niet waren afgelegd ten over staan van het gerecht. Onjuiste verkla ringen ten overstaan van ambtenaren val len volgens de Engelse wet niet onder meineed. De zitting duurde bijna twee uren. Bui ten stonden enkele honderden met Eisler sympathiserenden te wachten op de uitslag. Toen die bekend werd ging er een hoeraatje op. Toen hij het gebouw verliet als vrij man, schudden velen hem de hand of klopten hem op de schouder. Eisler verklaarde aan United Press: „Ik hoop dat de Verenigde Staten nog vaak een dergelijke nederlaag te slikken zullen krij gen". De Poolse consul-generaal Zygmunt Schriber, die in de rechtzaal aanwezig was, uitte zijn voldoening over de uitspraak. Hij zei dat de Poolse regering zeker ingenomen zal zijn met de uitspraak, te meer omdat Eisler zich aan boord van een Pools schijx bevond. Eisler sprak de hoop uit, dat „fatsoen lijke Amerikanen" zijn vrouw in staat zou den stellen zich in Leipzig bij hem te voegen. Bekendmaking van de Sultan van Djokja BATAVIA, 28 Mei (Aneta) De sultan van Djokja heeft een bekendmaking uit gegeven als minister van staat van de repu bliek en tevens als coördinator van de binnenlandse veiligheid, aldus bericht een correspondent van Aneta. De bekendmaking luidt: „Na de terugtrekking van de Neder landse strijdkrachten zal een ieder, ook aan degenen, die reeds in dienst zijn bij de voorlopige federale regering, zonder onder scheid van ras en godsdienst, veiligheid van lijf en goed bij voortduring worden gegarandeerd. In het bijzonder zal er voor worden gezorgd, dat geen represaille-maat regelen tegen wie ook genomen worden. Na het herstel van de republikeinse rege ring te Djokja blijft voor iedex-een gelegen heid openstaan ongehinderd Djokja te ver laten." De bekendmaking was opgesteld in het Indonesisch en het Javaans. Oorlogsgetroffenen uit de kuststreek bijeen Een aantal afgevaardigden van de stich tingen van oorlogsgetx-offenen uit Zand- voort, Castricum, IJmuiden, Velsen, Kat wijk, Haarlem, Den Helder-, Texel en Wie- ringermeer vex'gaderden Vrijdag in restau rant Brinkmann te Haarlem. Onderwerp van de besprekingen was de Memorie van Antwoord betrekking hebbende op het wetsontwerp vergoeding Matex-iële Oorlogs schade en de toepassing der richtlijnen, die aan dit wetsontwerp ten gx'ondslag liggen. De vergadering kwam tot de conclusie, dat het wetsontwerp, zelfs als men uitgaat van het hex-stel der getroffenen in hun sociaal en economisch milieu, ontoereikend is. Men constateerde een mogelijkheid voor willekeur. De vex'gadex'ing zond een tele gram aan de minister van Financiën, waar- in wordt gewezen op de willekeur bij de waarde-vaststellingen van onroerend goed en onteigening van gronden, vooral in de kuststreek en waarin voorts de minister wordt verzocht te bevorderen, dat het wets ontwerp wordt gewijzigd als aangegeven in de resolutie van het congres van de Lan delijke Federatie van Stichtingen van Oor logsgetroffenen, dat 2 April te 's Hertogen bosch werd gehouden. Meyrouw Eisler heeft thans haar actie voor vrijlating uit internering op Ellis Is land laten varen en treft voorbereidingen voor het aanvragen van een ver-gunning om de V.S. onmiddellijk te kunnen verlaten. De Amerikaanse procureur-generaal, Tom Clark, heeft vex-klaard, dat de V.S. nadere pogingen in het werk zullen stellexx om Gerhard Eisler uit Groot-Brittannië terug te halen. De uitspraak van het Loji- dense hof berust volgens Clark op een „allermalste basis van technische argu menten". Het departement van justitie is niet van plan mevrouw Eisler op eigen gelegenheid uit de V.S. te laten vertrekken. Op 1 Juni zal te New York het onderzoek beginnen in verband met haar eventuele deportatie: Een in vrijheid gestelde Eisler werd, toen hij onder politiegeleide het gerechtsgebouw in Londen verliet, begroet door een aantal juichende geestverwanten. Amerika wil „Der Weg" de weg versperren Amex'ikaanse autoriteiten in Duitsland zoeken op het ogenblik naar middelen om te voorkomen, dat het verbod op de ver spreiding van het in Buenos Aires gedruk te Duitse nazi-tijdschrift „Der Weg" wordt ontdoken. „Der Weg", dat onder zijn medewerkers Otto Skorzeny, de man die in opdracht van Hitler Mussolini bevrijdde en later actief was tijdens het Duitse tegenoffen sief in de Ardennen, en Hanna Reitsch, de bekende Duitse pilote die op het laatste nippertje uit de bunker van Hitier ont snapte, telt, wordt als een van de felste na-oox'logse nazi-bladen beschouwd. De verspreiding van het blad in de Amèrikaanse zone van Duitsland is giste ren verboden. Van Amerikaanse zijde wordt beweerd dat de meeste exemplai'en per post worden verzonden. Men is echter niet voornemens censuur op de uit Zuid- Amerika binnenkomende post ïn te stellen, te meer omdat het in Duitsland aangeko men aantal exemplaren van „Der Weg" wordt geschat op niet meer dan een hon derdtal. Wel zullen maatregelen worden overwogen tegen verspreiding van het blad door een Dxiitse importeur in Mün- chen. „Der Weg" werd voor het eerst door Amerikaanse autoriteiten gevonden in voedselpakketten uit Zuid-Amerika. (U. P.). Amerika's hoogconjunctuur voorbij, PARIJS, 28 Mei. (Van de correspondent van het ANP), Tegen het einde van de eex'ste week is de Parijse confex'entie in het stadium gekomen waarin'de partijen langs elkaar heen beginnen te praten. Deze situatie heeft hier, zoal niet direct een ge voel van pessimisme, dan toch van onbe haaglijkheid doen ontstaan. Wat in de eex' ste verkenningen der diplomatieke scher mutseling van dag tot dag duidelijker schijnt te worden' is, dat ten aanzien van het voornaamste onderwerp dezer confe rentie, de eenheid van Duitsland, de me ningen der beide partijen nog steeds even ver van elkaar verwijderd zijn. De drie Westelijke ministers hebben Wysjinski gedwongen het initiatief te ne men. Naar hun mening had de Rus om dit treffen gevx-aagd en was het dus aan hem, te komen met concrete voorstellen, waarin zijn eventueel vernieuwde denkbeelden over het Duitse probleem waren vervat. Deze voorstellen zijn gematigder uitgeval len dan hier werd verwacht doch zij mis sen voorlopig de concretisering, die hen tot een deugdelijk „working paper" zou kun nen maken. De vier ministers van Buitenlandse Za- De Russen gaan schietoefeningen in luchtcorridor houden BERLIJN, 28 Mei (Reuter) De spoor wegdirectie te Berlijn heeft de leden van de Westelijke vakbond, die x-eeds een week staken om hun loon in Westmarken uitbe taald te krijgen, aangeboden met ingang van 1 Juni 60 procent vah hun loon in Westmarken te betalen. Volgens een woordvoerder van de Wes telijke vakbond is het hoogst onwaar schijnlijk, dat het aanbod geaccepteerd zal worden. Door een Sovjet-Russisclx besluit, niet langer treinen naar Bex'lijn te accepteren, is de bevoorrading van de stad weer ge heel van de luchtbrug afhankelijk. Welis waar is het verkeer per auto normaal, doch hiermede kunnen dagelijks slechts enkele honderden tonnen vervoerd worden. De Russen hebben inmiddels de Engelsen en Amerikanen verzocht, nog slechts van de middelste luchtcorridor gebruik te maken met het oog op zomermanoeuvres der Rus sische luchtmacht. De Engelse en Amex'i kaanse autoriteiten hebben een protest in gediend. Duitse vertegenwoordigers uit de Rus sische zóne en de Westelijke zones hebben drie dagen geconfereerd over eventuele hervatting van de interzonale handel zon der tot overeenstemming te komen, aldus is door autoriteiten van Bizon ië meegedeeld. Men zal evenwel voortgaan met de voor bereidingen voor de hervatting van de in terzonale handel. Van Sovjet-Russische zijde wil men een bindende handelsover eenkomst voor de rest van dit jaar, doch van Westelijke zijde geeft men de voorkeur aan een voox-lopige regeling, hangende de Parijse conferentie. Het mislukken der handelsbespx-ekingen heeft tot gevolg, dat voor uitvoer naar de Russische zóne ver gunningen zullen worden uitgegeven op voorwaarden als voor het begin van de blokkade. Sovjet-Russische grenswachten van de controlepost Ludwigstadt in Beieren zijn Vrijdag begonnen vrachtauto's voor Ber lijn terug te sturen, wanneer de ladings papieren geen met de hand geschreven ondertekening droegen. Deze maatregel werd nog niet toegepast op auto's voor de Russische zóne alleen. ken zijn Vrijdagmiddag wederom drie uur bijeen geweest. De zitting was rustiger dan Dondei'dag. Wysjinski sprak het eerst en zei, dat de andere ministers in tegenstel ling tot hem zelf geen concrete voorstellen voor de eenheid van Duitsland naar voren hebben gebracht. Zij hadden alleen een serie vragen gesteld, aldus Wysjinski, doen hij zou enige constructieve suggesties wil len horen. Acheson (V. S.) was van mening, dat dit niet geheel juist is, omdat hij moeite ge daan heeft punten van overeenkomst en onenigheid te onderzoeken. Hij was het met Wysjinski eens, dat er een geallieerde contróleraad moet zijn. Doch toen Wys jinski voorstelde dat deze raad zou werken op basis van eenstemmigheid, zei Acheson dat hij het hier niet mee eens kon zijn. Nadat Wysjinski zijn voorstellen voor herstel van de geallieex'de contróleraad en instelling van een staatsraad had herhaald, waarmee meer dan de helft-der bijeenkomst gemoeid was, stelde Acheson voor om over te gaan tot de kwesties der herstelbetalingen cn der maatschappijen in Oost-Du itsland, die Sovjet-Russisclx eigendom zijn. Acheson vroeg inlichtingen hierover. Hij zei geen kans te zien om de levensvatbaarheid van Duitsland tot stand te brengen, tenzij de Russen een eind maakten aan hun herstel- betalingspolitiek. Bevin zeide tijdens het debat alleen, niets toe te voegen te hebben aan de discussie over Wysjhxski's voorstellen. Volgens zegslieden der Britse delegatie verklaarden de Westelijke ministers met nadruk, dat de eenheid van Duitsland slechts tot stand is te brengen indien zij gebaseerd is op democratische beginselen. Acheson zei nog, dat het beginsel van eenstemmigheid niet zo gebruikelijk is in de internationale politiek als Wysjinski deed uitkomen. Hij wees op de Donau- conventie. die door de meerderheid der conferentie werd aangenomen. Americana In Litchfield in de Amerikaanse staat Illinois had de nieuwe burgemeester, een goed democraat, die tijdens de verkiezingen zijn republikeinse voorganger verdreven had, een nieuwe politie-commandant be noemd. De oude korpschef echter weigerde afstand te doen van zijn functie vooi'dat de nieuwe benoeming door de gemeenteraad bevestigd was en hield koppig alle sleutels in zijn zak. De gemeenteraad weigerde op zijn beurt de benoeming .van de burge meester te bekrachtigen en de burgemees ter weigerde deze ongedaan te maken. Zo ontstond de merkwaardige situatie dat de ene commandant niet in zijn eigeix gevan genis kon komen en rxiet in zijn eigen auto kon rijden, terwijl de andere evenmin van zijn sleutels gebx'uik kon maken omdat de bevolking hem niet langer als politie-auto- riteit erkende. (United Press.) Prijzen moeten omlaag om de kooplust te bevorderen New York, 27 Mei. Een economische medewerker van ANP-Aneta meldt: Voor ieder, die de ontwikkeling van de •economische situatie in de Verenigde Sta ten bestudeex-t is het volkomen duidelijk dat de periode van inflatoire hoogconjunc tuur thans vrijwel afgelopen is, nu er min der geld besteed wordt voor verbruiks- doeleinden en voor industriële expansie, en de afnemende vraag der verbruikers leidt tot lagere prijzen voor vx'ijwel alle goederencategox'ieën. Er is niets veront rustends in het afnemen van de vraag, dat beschouwd wordt als een aanwijzing dat het grootste gedeelte van de behoeften, waaraan in de oorlog niet kon worden voldaan, thans is bevredigd. Weliswaar was het besteedbare inkomen (het totale inkomen na aftrek van de be lastingen) in het eerste kwartaal van dit jaar 1 milliard dollar lager, doch daar tegenover staat, dat het door particulieren gespaarde bedrag steeg van 18 milliard tot 21 milliard dollar. De afneming van de vraag en de daaruit voox'tvloeiende da ling van de ondernemingswinsten geeft tot zekere hoogte een verklaring voor de stij ging van het aantal faillissementen, dat in de afgelopen weken tweemaal zo groot was als een jaar geleden. Er gaan thans iedere week ongeveer 200 bedrijven fail liet, vergeleken met het vorige jaar ge middeld 100 per week. In vergelijking met de vooroorlogse jaren is het aantal faillissementen echter nog gteeds abnor maal laag. In 1939 werden namelijk bijna 15.000 faillissementen geregistreerd en in de jaren van welvaart tussen 1920 en 1929 kwamen er jaarlijks ruim 20.000 faillisse menten voor. Overigens is het duidelijk, dat de indus triëlen onder deze omstandigheden geens zins geneigd zijn hun productiekosten te verhogen, daar alles er op wijst dat het om de kooplust te prikkelen noodzakelijk is hun pi-ijzen te verlagen. Men verwacht op grond hiervan, dat de werkgevers zich krachtig zullen verzetten tegen eisen voor hogere lonen. Buitenlandse handel Wat de situatie in de Amerikaanse ex- porthandel betreft kan worden opgemerkt, dat de export in het eerste kwartaal van dit jaar zich heeft bewogen op een jaar- niveau van 13,1 milliard dollar, welk niveau waarschijnlijk nog zal stijgen. De export was in genoemde periode 4% groter dan in het eerste kwartaal van het vorige jaar. Daar de prijzen zich gedurende de onderhavige periode in dalende lijn be wogen, was de toeneming van het export volume gx'oter, namelijk bijna 10%. Eco nomische deskundigen in dienst van de Amerikaanse regering geloven niet, dat de stijging van de export in het eerste kwartaal vatx dit jaar slechts een tijde lijke opleving is, doch zij verwachten, dat deze tendenz het gehele jaar zal aanhou den, terwijl het zelfs mogelijk wordt ge acht, dat de export over geheel 1949 een totaal zal bereiken van 13,5 milliard dollar, hetgeen op twee na het grootste export totaal zou zijn dat tot dusverre is voorge komen. De hogere uitgaven voor de hulp- verlening aan het buitenland zijn niet de enige oorzaak van het hoge niveau van de Amerikaanse export. De Amerikaanse invoer beweegt zich thans op het recordniveau van 7,2 milliard dollar per jaar. De buitenlandse goederen, waarvoor de Amerikanen de meeste be langstelling hebben, zijn cacao, koper, sui ker, koffie, tin en krantenpapier. Naar Reuter uit Washington meldt is volgens de gegevens van de federal reser ve board de industriële pi'oductie in de Verenigde Staten de vorige maand gedaald tot het laagste niveau sedert Juni 1947, en bevond het productieniveau zich begin Mei nog steeds in dalende richting. Het woord is aan Octave Feuillet: Weet wel, mijn zoon, dat in de politiek elkeen de beginselen heeft van zijn temperament: de loornigen zijn volksmenner, de volbloedigen democraat en de nerveuzen aristocraat. (Uit: Monsieur de Camors). De toestand in Indonesië BATAVIA, 27 Mei (Aneta). De weer slag van de op 7 Mei bereikte overeenkomst is uiteenlopend. In de nieuw opengelegde streken in Midden- en Oost-Java wordt de plaatselijk voelbare toeneming van activiteit van gue rilla's en benden toegeschreven aan het feit, dat de strijdgroepen de overeenkomst aan- grijpexx als middel om de bevolking te in timideren en trachten haar te bewegen tot het aannemen van een non-coöperatieve houding, aldus wordt van officiële zijde medegedeeld. Men spreekt in Middcn-Java over de overeenkomst als het begin van de „Kebangkitan Nasional" (nationale weder opleving). De bevolking, neemt echter een afwachtende houding aan. Bij de strijdgroe pen in Zuid-Malang, Djombang, Nsandjoek en Madioen valt een verdergaande com munistische oriëntering op te ïxxerken. De eindindruk in het nieuw opengekoxnen. ge bied op Java (met uitzondering van Ban tam, waar op de weg xxaar normale toestan den wederom vordex*ingen gemaakt zijn) is nochtans, dat, ofschoon de toesta:; r.a het sluiten van de overeenkomst aanvankelijk in sommige gebieden slechter werd, deze in de verslagperiode vrijwel const.-.rit bleef met een lichte tendens tot verbetering. De toewijding en de plichtsbetrachting van be stuur en politie noemde de regeringscom missaris voor Oost-Java boven alle lof ver heven, ondanks het risico van intimidatie. Op Sumatra heeft van de aanvang af de x'eactie op de overeenkomst een ander ka rakter gedragen, voornamelijk een van po litieke aard exx zij heeft mitsdien ook andere consequenties. De teleurstelling over het afsnijden van de mogelijkheid om reeds thans te komen tot een zelfstandig lands- bestel is vooral in Tapanoeli groot. Men is daar er van overtuigd, dat de uitspraak van de bevolking nu niet twijfelachtig zou zijn geweest, doch dat rekening moet worden gehouden met het herleven van de intimi datie. In het Noordelijk deel vaxx Midden-Java zet de gunstige tendens zich voort. Het vrij wel geheel hex'stelde spoorwegverkeer be tekent een grote steun van de wederople ving van het ressort Japara-Rembang. De voedseltoestand in Solo is bevredigend. De militaire toestand rond Djokja en Solo is weinig veranderd; de aanslagen op posten en bivaks houden aan. In het gebied van Zuid-Pati zijn enige kleine benden uiteen gejaagd. In het Zuid-Oosteli.ik deel van het regentschap Banjoemas en Keboemen wer den bij het opjagen van reeds eerder uit eengeslagen benden 140 bendeleden gedood. Als gevolg hiervan is de veiligheid in dit gebied toegenomen. In de negara Djawa Timoer (Oost-Java) neemt de economische activiteit toe. De bestrijding van benden wox'dt met succes voox-tgezet. In de omgeving van Djombang, waai' geregeld aanslagen op de weg voor kwamen, werd een aantal bendeleden ge dood. Een bende, die bij Ngandjoek tracht te te schieten, werd verdreven. In het al gemeen kon ook hier het optreden van kwaadwillige elementen gekarakteriseerd wox'den als voornamelijk gericht tegen de bevolking en niet op militaire objecten, De berichten uit Bantam blijven gunstig. In Chex'ibon kwam een vrij plotselinge verhoging van de terreuractiviteit voor: de bevolking werd in sterke mate geïntimi deerd. De arbeiders werden tot staken aan gezet; enkele gevallen van sabotage kwa men voor. Reeds kon een subversieve organisatie worden opgerold. In het gehele gebied van Sumatra werd de beveiliging van nieuwe gebiedsdelen voortgezet. Behalve in incidentele gevallen zoals een aanslag op de watervoorzie ning in Medan is het algemeen beeld van de toestand op Sumatra niet ongunstig. Zoals bekend is, wordt met de overdracht van de souvereiniteit aan de republikeinen in de residentie Djokje gewacht', totdat de evacuatie zal zijn voltooid. Verwacht wordt dat dit midden Juni het geval zal zijn. Uit de persconfei'entie, welke de voor zitter van de Nederlandse delegatie, dr. Van Royen, direct na afloop van de formele zitting heeft, gehouden, blijkt dat ook buiten het sultanaat Djokja nog grote gebieden door de republikeinen zullen worden be stuurd. Punt 7 van de afgelegde verklaring zegt: „dat in alle gebieden buiten de resi dentie Djokjakarta, waar bestuurs-, politie- en andere ambtenaren van de Indonesische regering thans hun functie niet uitoefenen, de republikeinse bestuurs-. politie- en andere ambtenaren in functie zullen blij ven". Zo zal dus het Noordelijke deel van Sumatra Atjeh alsook de eilanden groep langs de Westkust van dit eiland, volledig onder republikeins bestuur vallen, evenwel zonder dat deze gebieden officieel zullen worden erkend als republikeins ter- •itoir. Uit de kaart blijkt dan ook duidelijk dat het gebied, hetwelk door de Republiek uiteindelijk zal worden beheerst, belang rijk groter is dan in het algemeen wordt aangenomen. ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: (opge maakt te 10 uur) Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Matige, overdag nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Dezelfde of iels lagere temperatuur dan vandaag. 29 Mei: 4.29 uur. onder 20.46 uur 4.53 uur. onder 23.13 uur 30 Mei: 4.2o uur, onder 20,47 uur 5.45 uur. onder uur Zon op Maan op Zon op Maan op Hoogwatertyden: Zaterdag 28 Mei: 356—16.18 uur. Zondag 29 Mei: 4.29—16.55 uur. Maandag 30 Mei: 5.06—17.31 uur Laagwatcrtüden: Zaterdag 28 Mei: 11.56 uur Zondag 29 Mei: 0.14—12.32 uur Maandag 30 -Mei: 0.50—13.08 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1