Revolutionnaire ommekeer in ons landschap Predikbeurten Z?/er3ag 28 Mei 1949 Haarlems Dagblad Sinds het begin der vorige eeuw verminderde de reserve aan woeste gronden van 900.000 tot 225.000 H.A. In „Natuur en Landschap", het orgaan van de Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming, vraagt de secre taris ir. M. P. Gorter belangstelling voor de gevaren die ons landschap bedreigen. Bij het begin van onze jaartelling be schreef Tacitus ons land als een oord „ver- Schrikkelijk door bossen en afschuwelijk Moor moerassen." Wij kunnen ons een vage voorstelling maken hoe toen het landschap moet zijn feeweesl: de schoorwal van de duinen met Waarachter een brede gordel van moerassig tebied. nog onbedïjkt, waar een voort durend proces van opbouw en afbraak aan Be gang was. De cultuurgrond moest in de loop der eeuwen op het bos veroverd worden, lovendien werden grote gebieden door dij den tegen de watervloed beschermd. Er intstond een merkwaardige omkering dei- verdeling tussen land en water, omdat wat van ouds water was geweest, wertj droog gelegd en wat eens land was, werd uitge leend en weer water werd. Zo was de toestand nog aan het begin der •orïge eeuw. Er was nog een grote opper vlakte aan zogenaamd woeste grond, naar chatting ongeveer viermaal zoveel als hans (900.000 hectare tegen thans 225.000). )eze woeste gronden bestonden uit de dui- ien, de door uitvening ontstane veenplas- en en moerassen (Holland. Friesland, N.W. jverijssel), de van ouds bestaande pias die nog niet droog gemalen waren Haarlemmermeer, Naardermeer), de nbedijkte slikken en schorren, maar vooral iok de markegronden, nog eindeloze hei- bossen, broeklanden en hoogvenen, net daarnaast de zandverstuivingen, de nog ngerepte beekdalen en de resten der oude latuurbossen. j De grote ommekeer na eeuwenlange ge- eidelijke ontwikkeling, kwanf in de laatste londerd jaar door de ingrijpende verande- ing van de economische, sociale en techni- che omstandigheden. Een primaire factor vas de bevolkingstoeneming: eeuwenlang 'ond slechts een zeer geleidelijke stijging «laats tot 2Yz millioen in 1830. Dan gaat chter de bevolkingscurve steil omhoog: is het aantal bijna verviervoudigd tot lijna tien millioen! Tijdens de regering van (oningin Wilhelmina is de bevolking bijna lerdubbeld. Ingrijpende gevolgen konden niet uitblij- en, al was het alleen al wegens de enorme lijging van het aantal nodige woningen n bedrijfsgebouwen. Zou men hiervan als et ware een versnelde film maken, dan ou men zien hoe steden en dorpen om ich heen grepen in het agrarische gebied, ls met vangarmen daarin doordringend lintbebouwing) en soms aan elkaar vast- roeiend. Verlies dus aan grond voor agrarische oeleinden en tegelijk een sterk toenemen- e agrarische bevolking, die een uitweg ocht in de toen nog bestaande reserve der roeste gronden. De technische vooruitgang erkte in dezelfde richting: niet alleen laakte een verbeterde techniek ontginning drooglegging op veel groter schaal logelijk, maar vooral was de uitvinding an de kunstmest doorslaggevend, omdat ierdoor de afhankelijkheid van stalmest ■erd opgeheven. Naast ontginning-vond bebossing van veel foeste gronden plaats, vooral met grove en, die het meeste opleverde. Het maatschappelijke ideaal der ontgin ing, vaak gecombineerd met zorg voor laatschappelijk misdeelden (Maatschappij oor Weldadigheid), sprak sterk tot de pu- lieke opinie. In 1888 werd de Nederlandse leidemaatschappij opgericht. In de lage ebieden vond droogleggihg van vele, al an niet door uitvening ontstane plassen laats, met behulp van stoomgemalen, die windmolens vervingen. Na deze grote verschuiving van het even wicht zou misschien ter zijner tijd weer een leer stationnaire toestand zijn ingetreden, mdat er tenslotte één grens was: de ont- inning van sommige óf zeer slechte óf zeer ostbare werken vereisende woeste gron- was economisch niet verantwoord. Het was vooral de werkverschaffing die de jaren vóór de tweede wereldoorlog de conomische rem wegnam door de belang- ijke subsidies, die werden verleend. Door SCHEEPVAART Abbedijk. Buenos Aires—New York 27 Mei an Victoria. Albireo, 27 Mei van Montevideo i San Francisco do Sul. Lievevrouwekerk. otterdgm—Calcutta 27 Mei te Marseille, basland. Buenos AiresAmsterdam 26 Mei in Rio Grande do Sul. Nijkerk, Mombassa -Amsterdam 27 Mei van Dakar. Aludra. 27 t«i van Karachi naar Bombay. Celebes, IakassarAmsterdam pass. 27 Mei Fini- terre. Delfland, AmsterdamBuenos Aires -ss26 Mei Ouessant. Groote Beer. Batavia ■Amsterdam pass. 27 Mei Perim. Garoet, otterdamJava. 28 Mei te Singapore, ra (KRL). Sfax—Rotterdam 30 Mei 12 aan de Hoek van Holland verwacht, amerlingh Onnes, RotterdamJava ver- oedelijk 28 Mei van Oran. Kota Baroe, otterdamJava 27 Mei Point de Galle. Kota lede. New OrleansMakassar 24 Mei te Soe- ='oaja. Lemsterkerk. RotterdamCalcutta Mei te Bombay verwacht. Lutterkerk. 27 !ei v^n Ko^it te Khorramshar. Slamat. IakassarRotterdam 27 Mei van Soerabaja. Sterman, 27 Mei van Batavia naar Rotter- 5m. Volendam, 1 Juni 2 uur aan de Hoek v. Mland verwacht, Meliskerk, KobeRotter- 5m 27 Mei t.e Antwerpen. Ophir, Batavia akassar 27 Mei bij Soerabaja. Oranjefontein, 1 Mei van Lorenzo Marquez te Durban, lisendrecht, 27 Mei van Middlesbro te Nar- k Poelau Laut, 27 Mei van Cheribon naar imarang. Salland, 27 Mei v. Rio de Janeiro sar Santos. Aludra, 27 Mei van Karachi naar ombay. Baud. RotterdamJava pass 27 Mei aladiven. Boissevain, 27 Mei van Penang •ar Mauritius en Rio de Janeiro.» Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 27 Mei 1949 ONDERTROUWD: 27 Mei. N. Spits en C. '•E. Johansson. GEHUWD: 27 Mei T. Wernik en P. Feen- «a; J. Noordsij en A. F. Dercks. 3EVALLEN van een zoon: 25 Mei, I. M. ParadijsKok: 26 Mei, E. de Vries •etterF. W. van ZeistDuwel; A. Cupido S-ap: L. Jonkman—de Vries; A. van der Oppenhuisen; A. de LugtTijdgaat: Mei L. WittePus. 3EVALLEN van een dochter: 25 Mei. A, VerhagenEveraardt; 26 Mei, H. W. C. [ijkhuizenNolet; J. C. M. ThijssenBuers: f-G. Jansenvan Baekel; C. C. Olsthoorn Wcman; 27 Mei. J. M. van der Pulten—van wi Nouwland: W. van DijkWentink; L. «es—Sliedrecht; P, M. BuurBoeree, .OVERLEDEN: 25 Mei, H. ter Smitten, 58 j., JI}schotenstraat; C. M. J. van der Horst, 70 'Jndischestraat: E. G, Leffelaar. 51 j., Gast eest; 26 Mei, M. Cramer—Verhagen, 74 Holsteijnstraat. de werkverschaffing werd een nieuw areaal woeste* gronden economisch ontgingbaar, waarbij niet slechts de eigenlijke woeste gronden, maar ook de bossen op grote schaal in cultuurgrond werden omgezet. - De rationalisering der landbouwmetho den vroeg om steeds verdergaande ont watering en betere verkaveling. Dit bracht mede, dat ook het bestaande „gegroeide" cultuurlandschap onder handen moest wor den genomen. De ruilverkaveling neemt in weinig jaren een ongekende vlucht en wordt door wettelijke maatregelen bevor derd. De beeknormalisatie geschiedt op grote schaal en de ontwatering, gevolg van beide maatregelen, doet zijn gevolgen ver voelen en tast de waarde aan van natuur gebieden, die niet onmiddellijlt met ont ginning worden bedreigd. Er is een schatting gemaakt dat 800.000 a 1.000.000 hectare voor ruilverkaveling in aanmerking komen. Deze grote technische vooruitgang had ook een keerzijde. De schoonheid van ons land werd geschonden en de natuurgebie den, die zo noodzakelijk zijn voor de recre atie der stedelijkë bevolking en voor het wetenschappelijk onderzoek, verdwenen met grote snelheid. Flora en fauna verarm den. Als reactie hiertegen ontstond de na- tuurbeschermings-beyeging, die een grote omvang heeft aangenomen, daar men meer en meer het grote maatschappelijk belang is gaan zien, dat hieraan verbonden is. Niet alleen kwamen verenigingen op dit gebied, zoals de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland, tot grote ontwikkeling en werden uitgestrekte reser vaten gesticht, maar ook de Staatszorg voor de natuurbescherming werd steeds verder uitgebreid en verschillende over heidsdiensten, zoals het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en het Staatsbosbeheer houden zich hiermee bezig. Men zag meer en meer in. dat tot een afweging der verschillende botsende be langen moest worden gekomen en dat tot ordening van het bodemgebruik moest wor den overgegaan. Voor het gehele Neder landse gebied geschiedt dit thans door de Rijksdienst voor het Nationale Plan en voor kleinere gebieden door de provinciale en gemeentelijke organen. De raadsverkiezingen Voor een druk bezochte vergadering van de A.R. Kiesvereniging „Mr. A. E. Maekay" in een der lokalen van de Z.O.-Kerk, sprak Vrijdagavond de heer D. A. J. Spek, lid van de raad, over „Onze taak in de ge meenteraad". Spreker gaf een terugblik op de afgelopen raadsperiode en wees er op hoe de A.R.-fractie in die tijd het verkie zingsprogramma van 1946 als richtsnoer voor haar optreden heeft gehad. Het nieu we verkiezingsprogram geeft opnieuw de lijnen aan die de fractie bij haar Christelijk sociale politiek wil volgen. De heer Spek besprak ook de wethou dersverkiezing van 1946 en wees erop dat bij de wethoudersverkiezingen van dit jaar er vrij zeker een wijziging in het college van B. en W. zal komen. Wij menen, evenals in 1946, aldus spre ker, dat in het college van B. en W. dat- het dagelijks bestuur der gemeente is, ook een plaats toekomt aan een Anti Revolu- tionnair. „Nordkaperen" Naar aanleiding van de gisteren in ons blad gepubliceerde verklaring van de heer Kuyten, dat volgens zijn inlichtingen de schipper van het Deense jacht „Nord kaperen", de heer Ambech, in Denemarken aangeschreven zou staan als financieel onbetrouwbaar en politiek delinquent, kunnen wij onze lezers meedelen, dat er op het ogenblik inlichtingen in Denemarken worden ingewonnen teneinde antwoord te krijgen op de vraag of de opvarenden van „Nordkaperen" al dan niet bona-fide zijn. Schipper Ambech wijst deze beschuldi gingen namelijk met grote verontwaardi ging van de hand. De zaak van de door hem betwiste vor dering zal intussen niet op 31 Mei doch op 7 Juni voor de rechtbank komen. Orgelbespeling Dinsdagavond zal de organist George Robert in de Grote Kerk een programma ten gehore brengen dat omvat: Preludium en Fuga C gr. t. van George Böhm, Tiente del Cuarte Tone van Antonius A. Cabezon, Toccata, Adagio en Fuga C gr. t. van J. S. Bach, Vier Inventionen van Alb. de Klerk en Grande Pièce Symphonique van César Franck. Donderdagmiddag speelt dezelfde orga nist eveneens in de Grote Kerk: Preludium en Fuga a kl. t. van J. S. Bach, Zesde So nate van F. Mendelssohn Bartholdy, Ricer- care van A. de Braai, Siciliane en Pastorale van E. Bossi en de eerste sonate van Felix Borowski. Sluitingsavond „Jong Haarlem vooruit" In het afgelopen seizoen heeft de Stich ting „Jong Haarlem. vooruit" weer veel nuttig werk verricht voor een groot aantal jonge mensen, dat de ontwikkelingscursus sen voor de schoolvrije jeugd heeft ge volgd. De cursisten kwamen Vrijdagavond met docenten, ouders en genodigden in het Concertgebouw bijeen, ter sluiting van het seizoen. De voorzitter der stichting, de heer D. J. A. Geluk, bracht in herinnering, dat er weer veel belangrijk werk is verricht door meisjes en jongens, die de lagere school hebben verlaten en hun kennis nog willen vermeerderen. In jeugd- of sport verenigingen is dat mogelijk, maar zij, die niet aangesloten zijn^ kunnen zich wenden tot de Stichting „Jong Haarlem.... voor uit". Directeur is de heer J. L. Munnik, die voor de oorlog cursussen geleid heeft voor werklozen. Thans geeft hij, met medewer king van vele docenten, zijn krachten aan de schoolvrije jeugd. De heer Geluk dankte de heer Munnik en de docenten voor hun arbeid in het afgelopen seizoen verricht. Veertig cursussen zijn gehouden. Toch zijn nog enige duizenden niet op de hoogte van het werk. Spreker hoopte, dat de belangstelling zal toenemen. Nadat de heer Munnik woorden van dank had gesproken, gaven de cursisten een cabaretprogramma, onder de titel „Stoom schip Jong Haarlem.vooruit" ten beste. Het bleek, dat er onder de medewerken den goede krachten waren. Aan het dan sen was veel zorg besteed en de toeschou wers genoten van enkele balletten. Goede prestaties werden er geleverd op het ge bied van zang en muziek. De jeugdige excecutanten kwamen goed voor de dag en hebben een vlot programma afgewerkt. JUBILEUM J. KAANDORP De heer J. Kaandorp was op 26 Mei ge durende 25 jaar bij Haarlems Dagblad werkzaam als courantenbezorger. Hij werd deswege door de directie op het kantoor toegesproken en met dit jubileum gecom plimenteerd, waarbij hem een enveloppe met inhoud werd aangeboden met de wens dat hij zijn werk nog vele jaren in de beste gezondheid zou verrichten. Goedkoop wonen Huizen voor f 20 en f 45 per jaar Wanneer wij de oude kronieken opslaan, zien wij dat men in de zeventiende en achttiende eeuw over 't algemeen goedkoop woonde. Alleen in de steden en vooral in Amsterdam waren de koop- en huurprijzen van de huizen zeer hoog. Maar in Zaandam b.v. woonden de gegoede molenaars en scheepsbouwers zeer goedkoop. De huur waarde van de huizen in Amsterdam was zeker tienmaal zo hoog als in Zaandam. Omstreeks 1800 was het ook in de ge meente Velsen nog goedkoop wonen. Dat blijkt uit enige huurcontracten, welke wij vonden. In een akte van 1 Mei 1805 ver klaart Cornelis Constantijn van Valken burg, schout te Velsen, verhuurd te hebben een huis in het dorp aan Wouter van Heyst voor de som van 45,per jaar. de huur per half jaar te betalen. In een akte van 11 .April 1807 werd de huur verlengd. De familie Van Heyst is een geslacht dat zeer lang in Velsen is voorgekomen en ook nu nog veelvuldig voorkomt. Naar de schout, later secretaris van Velsen, van Valken-, burg, is de straat in Velsen-Noord genoemd Nog goedkoper was het wonen te Sant poort, wat blijkt uit een akte van 8 Januari 1801, waarin Willem Versijlberg verklaart te verhuren aan Frans van der Ploeg een huis te Santpoort voor de tijd van ander half jaar voor 30 gulden. Dat betekende dus 20,per jaar. In de akte staat dat de huurder de gebroken ruiten voor zijn reke ning neemt en dat deze belooft het huis ordentelijk te bewonen, door hem. zelf en niet door anderen; dat hij op tijd de huur zal betalen, waardoor de huurder al zijn roerende en onroerende goederen garant stelde. Wij vermoeden, dat de eigenaar op een huursom van 20,per jaar wel niet veel overgehouden zal hebben. De namen Verzijlberg en Van der Ploeg zijn ook nu nog bekend. De vorige direc teur van de reinigings- en ontsmettings- dienst te Velsen was de heer J. Th. Ver zijlberg en voor een aantal jaren was de heer Rutger v. d. Ploeg een bekend archi tect te Velsen. Nederlandse schilderijen in Londen tentoongesteld (Van onze correspondent te Londen) Londen is deze zomer een paradijs voor de liefhebbers van schilderkunst. Behalve de vaste Britse seizoen-tentoonstellingen, worden in de Tate Gallery de Weense kunstschatten geëxposeerd en in de Natio nal Gallery de magnifieke collectie uit de Pinacotheek te München. Daarbij komt dan nog een expositie van niet minder dan 150 schilderijen der Haagse en Amsterdamse school, welke bijeengebracht zijn in de Guild HaU Art Gallery. Deze tentoonstelling is met steun van de Nederlandse regering tot stand gekomen. Het is de eerste maal dat een verzame ling werken van Nederlandse impressionis ten op deze schaal in Engeland is bijeen gebracht. Op de tentoonstelling zijn onder andere vertegenwoordigd Bauer, Breitner, Isaac en Jozef Israels, Kever, Jacob en Willem Maris, Neuhuys, Poggenbeek, Toorop. Therèse Schwartz, Voerman en Weissenbruch. Koningin Juliana stond vier werken van Jongkind af. Andere doeken zijn afkomstig van het Rijksmuseum, het Amsterdamse Stedelijk Museum, het Haagse Gemeente museum, het Museum Boymans en de Kröller-Möller-eollectie. Tegelijkertijd is een tentoonstelling van moderne Neder landse boeken van Lincoln naar Londen ver huisd. Deze expositie is er niet één van bij zondere typografische uitgaven, doch zij wil een beeld geven van de wijze, waarop het Nederlandse boek thans in het alge meen verzorgd wordt. Men vindt er een voudige schoolboeken, wetenschappelijke en populair-wetenschappelijke werken, dichtbundels en kunstboeken, doch weinig romans. Bovendien valt er een kleine col lectie van tijdens de oorlog gepubliceerde clandestiene literatuur te zien. Vacantieverblijf Naar Uw vacantieverblijf met 6 pers. Chevrolet auto's. Speciaal tarief voor buitenritten. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 1.2.3.4-5. Wij verhuren stofzuigers voor 4.60 per maand Alle reparaties vrij DE STOFZUIGER CENTRALE HAOEMAN GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk. (Adv.) Verheven reclame De een-en-twintigjarige Parijzenaar Ma rio Fabre had dezer dagen van de politie te Parijs toestemming gekregen de befaamde obelisk die op de Place de la Concorde aldaar staat, të beklimmen om hoog in de lucht reclame te maken voor een nieuwe sigarettenaansteker. Natuurlijk had hij veel bekijks toen hij langs een brandladder naar boven klauter- de en zich nestelde op het puntje van de obelisk. Groot was echter de consternatie toen na het nemen van de reclamefoto's, om welke net begonnen was, de jongeman niet geneigd bleek, zijn hoge zitplaats te verlaten. Ondanks de sommatie van de politie, de smeekbeden van zijn vader en het ge schreeuw van de ter assistentie ontboden brandweerlieden bleef Fabre hoog en droog zitten waar hij zat. Gewapend met een kleine parapluie. wat voedsel en een „walkie-talkie" verdedigde hij zijn plekje tegen alle aanvallen. De brandweer zeide: „hij steekt de gek met ons" en de vader van Mario snikte: „hij is gek geworden daarboven." Tot de batterijen van de walkie-talkie op waren onderhield Fabre zich voortdurend met zijn belagers aan de voet van de obelisk. De uitvinder van de aansteker die de verkeersopstopping gestadig zag aangroeien, begon zich minder op zijn gemak te voelen en verdween in de menigte nadat ook zijn verzoek om af te dalen door Fabre smalend van de hand was gewezen. Na ruim zes uur daalde Fabre eindelijk Doordat waarschijnlijk een wissel te vroeg werd omgetrokken ontspoorde Vrijdag bij Lisse de achterste bagagewagen van de D-trein ParijsAmsterdam. De xoagen kwam. nadat de koppeling was gebroken, dwars over de rails tussen de perrons van het station Lisse tot stilstand. Het trein verkeer tussen Haarlem en Leiden werd hierdoor gedurende vier uren gestagneerd. af. Door de menigte en de fotografen werd Mario als een held begroet en zelfs de po litie vergat haar woede en beloofde geen proces-verbaal te zullen maken. „Waarom bleef je daar zitten, Mario?" werd hem gevraagd. „Waarom niet?" was het antwoord. „Ik zat daar best en had een prachtig uitzicht over Parijs." Een fotograaf verzocht hem, nogmaals met zijn aansteker de ladder te beklimmen voor het maken van foto's. Mario deed wat hem gevraagd werd en toen iemand hém een sigaret gaf, was hij zelfs zo vriendelijk de aansteker te demonstreren. De aanste ker weigerde echter. (United Press.) Haar^V erven ALLE tinten Natuurgetrouw ènChic! Maison „HENRI" Hazepaterslaan 16 (naast Diaconesscnhuis) Tel. 12747 „Cisco keert terug" (Spaarne). Cisco-Kid is voor de trouwê bezoekers van deze bioscoop een goede bekende. Deze held uit het romantische Mexico is in de hoofdfilm teruggekeerd om een ohschuldig kind uit de handen van een bende geweten loze bandieten te redden. Dat is geen een voudige opgaaf, maar Cisco is voor geen klein gerucht vervaard en al moeten er nogal vaak revolvers aan te pas komen, het kind wordt gered en onze held smaakt de voldoening, tevens de genegenheid van een lieftallig meisje te verwerven. Vooraf wordt men in de juiste stemming gebracht door William Boyds en Russel Aydus avonturen in het Wilde Westen, waar de herontdekking van een oude goudmijn veler hartstochten opwekt. Ook dit is een sensationele geschiedenis volgens een wel bekend recept, waaraan liefhebbers hun hart kunnen ophalen. S. K. „Ridders van het zwaard" (Frans Hals). Een vete tussen twee adellijke families, die in de zeventiende eeuw in Schotland leefden, heeft geleid tot vele vechtpartijen. Liefhebbers van de scherm- sport zullen het behendig aanvallen en pareren der vechtenden waarderen, maar niet de gevolgen. Anderen zullen meer be langstelling hebben voor de fraaie natuur opnamen, welke de film te zien geeft. De toeschouwer begrijpt bij het begin reeds, dat de opzet van het verhaal is, een ver broedering tot stand te brengen tussen de twistende families. Een meisje van de ene familie maakt kennis met een jongeman van de andere. Natuurlijk is het niet mo gelijk, dat beiden elkaar in het openbaar ontmoeten. Voor het zover is, komen de strijdvaardige families nog enige malen in actie, vermoedelijk tot voldoening van hen. die van sensatie houden. Larry Parks en Ellen Drew vervullen de hoofdrollen. A. O. „De brief van een onbekende (Rembrandt) werd reeds uitvoerig be sproken in ons nummer van 2 Maart. Wij schreven onder andere: Regisseur Max Opuls slaagde er voortreffelijk in de sub tiele sfeer half poëzie, half werkelijkheid van het oude Wenen te herscheppen. De vertolking blinkt niet uit door gedurfde vondsten of door een bijzondere visie, doch is geheel en al aangepast aan het sobere scenario. Het rhythme van de film is zelfs bepaald langzaam, maar daardoor krijgt de zorg die aan de détails is besteed, juist meer relief. Joan Fontaine speelt de traditionele teleurgestelde vrouw met de terughoudend heid. die bij het nergens vulgaire, kies uit gewerkte gegeven past. De Franse acteur Louis Jourdan geeft een goed uitgewogen creatie van de ongedurige en zichzelf tra gisch vindende vrouwenveroveraar. Door een artistiek en nauwgezet uitgeoefend vak manschap is op honderden kilometers af stand van de plaats van handeling een werk ontstaan, waarin de geest van de Donau-monarchie ongerept herleefde. J. H. B. „Het lied van Sheherazade" (P a- lace). Een .beetje stroperig verhaal in suikerzoete technicolor over de omstandig heden waaronder Rimsky Korsakoff's mu ziek door Hollywood geacht wordt te zijn gecomponeerd. Mag een entourage van een romantisch Spaans kasteel, Russische adel borsten en een bijzonder fraai uitgevoerde jongedame dan uitermate geschikt zijn voor de lyrische verdichtselen, die Hollywood met grote behendigheid weet te vervaardi gen, als historische achtergrond van een componisten-leven, is zij minder op haar plaats. Dat alles neemt niet weg wan neer men het met de historie niet te nauw neemt en de muziek van Rimsky Korsakoff ook bij stukjes en beetjes kan appreciëren dat er een heleboel aardigs te zien valt. Zeer zeker is daartoe te rekenen de moeder van de jongedame, die met lichtelijk Ame rikaanse maar in ieder geval zorgeloze „grandezza" een grote staat voert van haar schulden. En ook de virtuoze wijze waarop een Russisch zee-officier zijn kettingrokers- aspiraties zelfs in een opera-loge weet te verwezenlijken door zijn sigaret met het gloeiend gedeelte in zijn mond te .houden. W. L. B. „Dr. Jekyll en mr. Hyde" (City) is de filmversie van een ijselijk verhaal, dat echter juist door die verfilming veel van zijn griezeligheid verliest en dientengevol ge wel genietbaar is geworden. Het is na melijk zo, dat de.in een wetenschappelijk couvert gestoken persoonsverandering van een goedaardig dokter, die tengevolge van een op zichzelf toegepaste proef een mon ster van kwaadaardigheid wordt, zich fil misch in een dermate overdreven vorm voltrekt, dat de toeschouwer er nog juist nuchter onder kan blijven. Ware het anders, dan zou deze film niet aan te bevélen zijn. Nu kan men zich zonder gevaar laten mee slepen door de spannende gebeurtenissen om aan het einde te zeggen; Het is aardig gevonden en op boeiende manier in beeld gebracht, maar het is te griezelig om waar te zijn. Spencer Tracy speelt een sterke rol als de ongelukkige dokter Jekyll. twee char mante partners, van wie Ingrid Bergmann wel de meest karakteristieke is, staan hem daarin bij. Het voorprogramma brengt ook nog een griezelhistorie, grappig getekend en min der tragisch van allure. J. L. „De roemrijke daden van Danny Kaye" zijn nog een week langer te zien in Luxor- theater. Oudheidkundig museum de Noord-Oostpolder. Er zijn, nadat in 1941 de eerste stukken van de Noord-Oostpolder droog vielen, verscheidene oudheidkundige vondsten in en op de bodem van de voormalige Zui derzee gedaan, waaruit men dikwijls be langrijke conclusies over de vroegere be woning van dit gebied kon trekken. In het eerste jaar van het droogvallen bracht men deze vondsten op het raadhuis te Kuinre bijeen, waar de oudheidkundige W. Fled- derus, een uitstekend kenner van de ge schiedenis van deze streek, er zijn aandacht aan besteedde. Reeds toen was het de be doeling de vondsten uit het nieuwe land bij elkaar te houden, opdat zij niet over verscheidene musea zouden worden ver spreid. Na enige jaren verhuisden zij naar Kampen, waar de kantoren van de polder directie gevestigd waren, maar men wilde uiteindelijk in de polder zelf een museum van deze oudheidkundige curiosa inrich ten. Daarbij viel het oog op het kerkje van de Middelbuurt op Schokland. Historisch gezien was dit voormalige eiland van grote betekenis en reeds daarom leende het zich voor het te stichten museum. Uit de op gravingen was gebleken, dat het eiland Schokland vroeger aanmerkelijk groter moet zijn geweest en het bodemonderzoek van het nieuwe land leverde zelfs meer dan een oude grens op. Op Schokland, dat. nadat het op last van de regering in 1859 was ontruimd (er woonden toen nog zes honderd mensen) nog slechts door vier ge zinnen werd bewoond, stonden slechts enkele gebouwen. Van de drie vroegere buurten (Emmeloord, Ens en de Zuider- buurt) was niéts anders overgebleven dan een oud kerkje op de Middelbuurt van Ens. Dit kerkje werd de laatste jaren voor inpoldering van de Noordoostpolder ge bruikt als verblijfplaats voor de arbeiders, die hier jaarlijks het riet kwamen snijden. De pastorie werd bewoond door één van de vier Schokker gezinnen. Naar dit oude kerkje zijn zo langzamer hand de verschillende oudheidkundige vondsten uit de Noordoostpolder overge bracht. De heer G. van der Heide, die thans met het oudheidkundig bodemonder zoek in de polder is belast, heeft het museumpje ingericht en dezer dagen is het zonder enig officiëel vertoon geopend. Elk zomerseizoen zal het op werkdagen ger opend zijn en een gids zal de bezoekers rondleiden. Het bijeenbrengen en conserveren van allerlei scheepsonderdelen geeft de moge lijkheid van bestudering van oude scheeps- bouwwerktuigen en voorwerpen van huis houdelijke aard, die bij de opgraving in wrakken zijn gevonden. De Verzameling middeleeuws aardewerk heeft een aantal belangrijke aanwinsten gekregeh uit de opgraving van de gracht van de burcht van Kuinre, waaruit, be halve een aantal gave kannetjes van vroeg Duits aardewerk, ook verscheidene kogel- potten te voorschijn kwamen. Laat vogelnesten met rust Het hoofdbestuur der Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Vogels schrijft: „In vroeger jaren was het in vele streken de gewoonte, dat de jeugd vogelnesten plunderde en van de geroofde eieren lange snoeren reeg. Dank zij de medewex-king van ouders en opvoeders is dat euvel aan zienlijk verminderd. Thans evenwel dreigt er een nieuw gevaar voor de vogels, name lijk het aanleggen van eiercöllecties door de jeugd. Misschien is dit een verschijnsel van tijdelijke aard, zoals dat oók het geval was met het verzamelen van sluitregels, of luci fersdoosjesetiketten. Vele ouders zullen wellicht in dergelijke collecties niet zoveel kwaad zien en menen, dat daardoor de vogelstand niet zal worden geschaad. Als gevolg van deze verzamelwoede gaan echter duizenden Vogellevens verloren. Wij doen dan ook een beroep op oudei-s en op voeders om de jeugd ervan te doordringen, dat haar handelwijze onherroepelijk tot verdere vermindering van het aantal vogels moet leiden, tot verarming ook van de natuur. Nederland bezit een goede wet ter be scherming van de in het wild levende vogels, een wet, die niet alleen het vangen en doden van vogels verbiedt en het uit halen van hun eieren, maar ook het ver kopen en vervoeren van die eieren, ja zelfs het bezit van uitgeblazen eieren". Afhalen distributiebescheiden Maandag 30 Mei is het de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden te Haarlem (Vleeshal) aan Ki tot en met Ko. ZONDAG 29 MEI 1919. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel, ing. Klokhuisplein. Ds. S. H. J. Voors, Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. J. Waar denburg. Bevestiging lidmaten. 7: Ds. Joh. Bronsgeest. Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerks- plein. 10: Ds. A. J. van Rhyn. Noordcrkcrk, Velserstraat 9: Ds. E. Pot. 10.45: Ds A. K. Straatsma. 's Gravenhage Oosterkerk. Zo- merkade. 10: Ds. W. J. van Elden. Bakenes- serkerk, Vrouwestraat. 9.30: Ds Joh. Brons geest. Kinderkerk. 10.30: Ds. H. J. ter Haar Romeny. Bussum. Jeugddienst Kapel Bc- thesda Sarept3. Hazepaterslaan. 9.30: Dhr. A. J. v. Houwelingen Rijkhoek, Kinderkerk. 10.45: Ds. E. Dijkhuis. Diaconessenhuis. Ha zepaterslaan. 4.15: Ds. W. J. van Elden. Rusthuis. Jansstraat. 10.30: Ds. E. Pot Ver. van Vrü'z. Hervormden, Jacobstraat 6 10.30: Ds. J. de Graaf. Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6 10: F. H. v. d. Horst. Evange list. te Leiden. 7.30: Ds. Walter Teeuwissen, Amerika. 6.30: Openluchtsamenkomst Kruis weg hoek Parklaan. Zuiderkapel. Zuiderstr. 15. 10: Dhr. Ed. W. Pera. den Haag. Zang door Adr. Pape. 5: Ds. W. Teeuwissen. Grand Rapids. Amerika. Zang Adr. Pape 7.45: Jeugdbijeenkomst o.l.v. H. v. d. Brink Op- wekkingssamenkomsten, Zuiderstr. 15. Don derdag 8: Dhr. J. A. Bruyn, Wassenaar. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. H G. Abma, v. Delfshaven. Vrije Evang. Gemeente. Bakenessei-gracht. 9.30 en 5: Ds. D. J D du Fossé Evang. Luth. Ge meente, Witte Herenstr. 10.30: Da. L. C. Du- four van Groningen. Ver. Doopsgezinde Ge meente. 10.30: Ds. Gorter van Hengelo. Re- monstr. Gereform, Gemeente. 10.30: Ds F. W. Rappold. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr., 5: Ds. J. W. Siert- sema. Wilhelminakerk 10: Ds. P. de Ruig 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. J. A. van Arkel 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos Geref. Gemeente onder 't Kruis, Ba- kenessergr. 63. 7.30: Ds. J. A. Smink. van Rotterdam, Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47 Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk. van den Haag. Leger des Heils. Schag- chelstraat 26. 10: Heiligingsdienst. 8: Ver- lossingssainenkomst o. 1. v. Majoor en Mevr. Bosveld. Ned. Chr. Gemecnschapsbond. Li.n- naeusstraat 14. Maandag 3.30: Samenkomst, Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Pinkster Evangelisatie, Wolstraat 7. 10 en 7: Volle Evangeliepredi king. Vergadering van Gelovigen. Jansstr. 85. 10: Samenkomst (Broodbreken Gom. des Heeren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5: Sa menkomst, Gemeente Gods, Jansstraat 35. 10: Samenkomst. De Christengemeenschap, Jansstr. 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen 10.30: Mensenwijdingsdienst. 11.30: Doop. Christian Science. Jansstr. 74, 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zen dingskerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zen- dingsgemcente. Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst (Soefi-Beweging) Nassauplein 8. 11: Dienst. Ned. Vera. v. Spiritisten „Harmonia", Jans straat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Spr. Dhr. M. A. Ilarkink. den Haag. Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische zangdienst Zondag geen dienst. Bijbellezing. Jansstraat 85. Vrijdag 8: A. Ramaker. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Dr. H v. d. Loos. 7: Ds. J Heï- dinga. van Haaiiem. Immanuëlkerk. 10: Ds. M. G. Blauw, van Overveen. Kon. Ernma- school. Raafstraat 10: Ds. J. Kroon. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Geref. Kerk, Noord-Scho- terkerk. 9 en 10.30: Ds. J. W. Siertsema 5: Ds. P. de Ruig. Christ. Geref. Kerk, Flores- straat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Prof. dr. P. A. H. de Boer, Hoogl. te Leiden. 7: Ds. J W. van Nieuwenhuijzen. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. P. J, de Jong, Amsterdam. 7: Ds. Mr. G. A Alma. Lisse. Christ. Lyceum (ing. v. Mei-lenstr.) 10.45: Ds, J. W. van Nieuwen huijzen. Prinsessekade 3: 10.30: Jeugdkapel. Jeugdgebouw a. d. H. Dreef 10: Jeugdkapel (alleen bij slecht weer) Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10 30: Ds. J. F. Kruijt, Hv Den Haag. Geref. Kerk. Christ. Lyceum. 9: Ds. A Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Kocdicfslaan 10: Prof. Dr. G. C. Berkomver 5: Ds. A Don- dorp. Camplaan. 10: Dr. P. J, Richel. 5: Prof. Dr. G. C. Berkouwer. Geref. Kerk. Heren weg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Lccu- weriklaan. 10: Ds. W. Maas uit Bennebroek Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Mej, Ds. C. Soutendijk, Doopsgez. Predikante, te Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. T. Wiersma. van Delft. Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma. Rem Rotterdam. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3.45: Ds. G. Toornvliet, van Leiden. Opwekkingssamenkomst op Schapenduinen Brederodelaan 57. Maandag 8: H. v. d. Brink Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gezongen H. Mis. Socfi-Bcwcging, Popel laan 1. 2: Dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. van Dijk. em. pred. van Bloemendaal. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. P. J. Mackaay, Haarlem. 6.30: Ds. M. M. de Jong. Abbenes. 9,30: Ds M. M. de Jong 6.30: Ds. J. Breeuwsma. Bethel. 10: Ds. J. Breeuwsma. RIJK. Ned. Henr. Kerk. 10: Ds. G. M. J. Winter. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk. Reigerstraat. 10: Ds. G. W. C. Vunderink. A'dam. 7: Ds, J. C. Koningsber ger. A'dam. Geloof- en Licfdekerk, Lijnden. 10: Ds. G, W. IJzerman Rehoboth. Nieuwe Meerdijk. 10: Dhr. W. G. J. Koudstaal. Am sterdam. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. Heijmans. A'dam. 7: Dhr, J. J. Brörens, Drie bergen. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Overveen, 5: Dr. H. v. d Loos, Haarlem. Jeugddienst. De Toorts. 10: Ds. J. H. Klein Wassink.. Alkmaar. Ned. Herv. Kapel. 5: Ds. J. Bronsgeest. Haarlem. Prov. Ziekenhuis. 7: Ds. Th. J. Mudde. Christ. Ge- reform. Kerk. 3: Ds J. C. Maris. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10 en 7: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Kon. Emmaschooi, Raafstraat. 10: Ds, J. Kroon. Evangelisatie „Bethel", Oost. Kolk 10: Dhr. H. dé Wachtel-, uit Beverwijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Prof, Dr. G. Sevcnster. Leiden. 7: Ds. S de Ru. Ned. Prot. Bond, Brugstr. 15. Geen dienst. Gezamenlijke dienst in de Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Julianaweg. 10 en 5: Ds. A de Ruiter. Ned. Chr. Gemecnschapsbond. in „Ons Huis" Minsdag 8: Joh. H. van Oostveen Evangelist te Voorburg. Parochie H. Agatha Gr. Krocht. H.H. Missen om 7. 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week om 7 en 7.45 uur n.m. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Mr. G. A. Alma 5: Ds. G. Jongeboer. Ned. Prot. Bond 10,15: Ds. Trouw, Den Haag. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr, Th. Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. K de Gier. Oud-Ger, Gemeente 9.30 en 3: Leesdienst, Christ. Geft Kerk. 10 en 5: Ds, H. W. Eerland,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7