Temmer Houcke vindt zijn tijgers beter gezelschap dan mensen SLEUTEL WEG? Het kraamkloppertje In Diever speelt men „Peer Gynt" Openluchttheater in de Drentse bossen Chr. pleeggezin gevr. Kennel „Haerlem" Zaterdag 28 Mei 1949 Haarlems fiagülad RONDOM DE PISTE IN CIRCUS MIKKENIE „Ik houd meer van mijn dieren dan van mensen, want zij zijn minder wreed", aldus de temmer Gilbert Houcke, die met zijn tijgers in het nieuwe programma van cir cus Mikkenie optreedt een nummer dat zich in de bijzondere belangstelling van het Haagse publiek verheugt. Gilbert Houcke is de "zoon van een Zweedse circusdirecteur en zijn moeder was een Frangaise. In zijn schooljaren liet zijn vader hem reeds lessen in muziek en in de klassieke dans geven, want muziek en dans zijn, naar zijn zeggen, „de alpha en de omega" voor een artist. Door de dans leert men zich elegant bewegen en dit is absoluut noodzakelijk wanneer men de piste betreedt. Houcke is niet direct met zijn tijgernum mer begonnen. Tot zijn twintigste jaar werkte hij met paarden, olifanten, kamelen en buffels. Toen kwam het moment, waar op hij zich met leeuwen in de piste ver toonde. Op zekere dag gaf een dezer dieren hem een dusdanige knauw, dat hij een jaar „van de kaart" was. Na zijn genezing had hij voorlopig genoeg van wilde dieren en kwam drie jaar lang weer met een paar- dennummer uit. Op deze perriode volgde de tijgerdres- suur. die hij thans tien jaar lang beoefent. Zijn tegenwoordig nummer, zo vertelde hij, nam hij over van een collega, die door een van zijn dieren „bengali" geheten, gedood was, maar deze omstandigheid kon hem niet afschrikken. Vaak is Houcke door zijn „leerlingen" geblesseerd en de beruchte Bengali heeft hem eenmaal zo toegetakeld, dat hij vijf maanden in een Zweeds zieken huis moest doorbrengen. De drie belangrijkste eigenschappen voor een dierentemmer zijn zeer veel ge duld, begrip voor de dieren en „een beetje moed", meent Houcke, „nooit mag men angst voor zijn dieren tonen. Je moet er mee omgaan als met vrienden". Het werk is, natuurlijk zeer zwaar en men dient zijn zenuwen volkomen onder controle te hebben, want een verkeerde beweging kan noodlottig zijn. Houcke werkt zonder kunstgreepjes en zijn zweep dient alleen om de tijgers een teken te geven en nooit om hen te slaan. Hij houdt met hart en ziel van zijn werk en hecht bijzonder veel waarde aan het medeleven van het publiek. Waneer hij de piste betreedt en hij ziet een groep bijzonder geïnteresseerde toeschouwers, dan stelt hij zich op deze mensen in en werkt alsof zij alleen in het circus waren. „Voor hen is het mij een lust te werken en risico's te nemen." Hoewel de tijgers waarmee Houcke werkt, verzekerd zijn, heeft geen enkele levensverzekeringsmaatschappij het leven van hun temmers willen verzekeren. Harige filmster. Een ander nummer, dat vooral bij de kinderen geliefd is is dat van de Engels man Gene Detroy met zijn chimpansees, die allerlei acrobatische- en evenwichts toeren ten beste geven. De grootste van deze dieren, Marquis geheten, is bijzonder intelligent. Hoewel hij over een zeer grote lichaamskracht .be schikt, is dat beest de goedheid en zacht aardigheid zelve. In dit opzicht zijn de chimpansees totaal anders dan de bavia nen, waarmee de beer Detroy vroeger werkte en die zeer ongemakkelijk en kwaadaardig kunnen zijn. Men moet echter ook bij de apendres- suur veel geduld tonen en de dieren niet iets laten doen, wat zij per sé niet willen. Marquis begrijpt zijn baas volkomen. Dit bleek wel, toen het dier te Londen in een door United Artists op te nemen film. „William comes to town" getiteld, moest spelen. De temmer „nam eerst met Mar quis het draaiboek door" en toen de opna men begonnen, behoefde men nooit meer dan twee opnamen van elke scène te maken. Het dier toonde, naar filmdeskun- „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Staatsmijn Emma krijgt een nieuw ventilatorensysteem Op eerste Pinksterdag zal het ventilatie systeem van de Staatsmijn Emma ingrij pende veranderingen ondergaan. Op die dag wordt namelijk een nieuw ventila torengebouw in bedrijf genomen, terwijl dan tevens een nieuwe schacht wordt in geschakeld als luchtschacht. Nadat op eerste Pinksterdag de bestaande ventilatoren zijn stopgezet, zullen twintig groepen arbeiders zeven'tig nieuwe lucht- deuren sluiten in de mijn en een aantal oude deuren openen. Deze werkzaamheden zullen ongeveer een half uur duren. Daar na kunnen de nieuwe ventilatoren begin nen te draaien. Voor het controleren van het nieuwe systeem heeft men dan nog tijd tot Dinsdag na Pinksteren, als de eerste schacht naar beneden gaat. De nieuwe ventilatoren zullen per minuut 18.000 m3 lucht verwerken, dit is 4.000 m3 meer dan thans. De voornaamste reden, waarom dit nieu we systeem wordt ingevoerd, is wel, dat de kolenafdelingen steeds meer lucht vragen, naarmate de mijn dieper wordt. Hoe dieper men delft, hoe meer mijngas vrij komt. Volgens het mijnreglement mag de lucht in de mijn niet meer dan anderhalf pro cent van dit gas bevatten. De bestaande ventilatoren kunnen echter niet zoveel lucht verwerken, dat men steeds onder dat percentage zou kunnen blijven. Ook is een vergroting van de luchtom- zet noodzakelijk omdat, naarmate het ondergrondse bedrijf wordt uitgebreid, er meer lucht nodig is om elke afdeling van verse lucht te voorzien. Het is niet ge wenst, dat een bepaalde afdeling lucht krijgt, welke reeds een andere afdeling is gepasseerd. Tegenwoordig is in de Staats mijn Emma gemiddeld duizend m3 lucht per minuut en per afdeling nodig. Een derde reden, die de nieuwe ventilatoren noodzakelijk maakt, is dat de luchtwegen langer zijn geworden, vooral door de uit breiding van de Emma in de richting van Staatsmijn Maurits. IJMUIDEN HARINGDRIJFNETVISSERIJ 27 Mei aangevoerd door KW 18 24 eigen kantjes, van KW 67 45 kantjes, van KW 20 26 kantjes, KW 32 33 kantjes, KW 87 38 kantjes, KW 33 53 kantjes. digen verzekerden, het begrip van een kind van acht jaar bij deze opnamen. Natuurlijk heeft Marquis later de film in de studio gezien. Zij scheen hem zeer goed te bevallen en na afloop applaudis seerde hij geestdriftig met de andere toe schouwers mee. Marquis is in de meest letterlijke zin van het woord bij de familie Detroy een huis genoot geworden. Hij slaapt bij haar in een kinderledikantje en speelt met de kinderen van zijn baas, van wie hij zeer veel houdt. Als Marquis ziek is, dan heeft hij net als een kind veel behoefte aan troost en opbeu ring. Op zekere dag was het dier erg ziek. Een ontboden dokter constateerde long ontsteking en Marquis liet zich heel ge dwee een injectie geven. De volgende dag kreeg hij er weer een, maar toen de toe stand wat verbeterde en het dier zich wat beter begon te voelen, mocht alleen zijn baas hem een injectie toedienen. Hoewel bij het circus Mikkenie Engel sen, Amerikanen, Fransen, Zweden, Denen, Oostenrijkers en Hongaren optreden, is het een Nederlandse onderneming, met Neder lands kapitaal, Nederlands materiaal en een vaste Nederlandse kern. Op het program ma komen twee Nederlandse nummers voor: „de vijf Powels" uit Amsterdam en „de drie Wolga's" uit den Haag. Hoewel men doorgaans de artisten slechts voor een jaar engageert, heeft men wegens de grote belangstelling het nummer van Gil bert Houcke Detroy nog een jaar op het programma genomen. Interessant is ook de grote circustent, die op dit gebied een novum is. Het is namelijk een „semi-permanent" gebouw, waar de zware masten door een aluminiumconstruc- tie zijn vervangen zodat men van alle kanten een goed uitzicht op de piste heeft. De tent kan in zes uur worden afgebroken en in tien uur worden opgebouwd. Vijf- en-twintig ton dur-aluminium werden er in verwerkt en de staven hebben, aaneen- gelegd, een lengte van 7 kilometer. HUISBRANDOLIE STOOKOLIE BENZINE AUTOG ASOLIE TRACTORPETROLEUM „Maasoord" De Psychiatrische Inrichting' „Maasoord" der Gemegnte Rotterdam te Poortugaal zal in Augustus haar 40-jarig bestaan vieren. In de loop der jaren is de inrichting regel matig uitgebreid, zodat het geheel thans een complex van 60 h.a. beslaat. Gelegen aan de Oude Maas, in het pol der-landschap van één der Zuidhollandse eilanden, is „Maasoord" met zijn rijke aan plant aan bomen en heesters een sieraad voor de omgeving. De inrichting is gebouwd volgens het paviljoenssteem; een 17-tal paviljoens staat ter beschikking voor de verpleging van ruim 1000 patiënten. Gedurende enkele jaren na de oorlog heeft de inrichting tengevolge van perso neelsgebrek niet het aantal patiënten kun nen opnemen, waartoe zij ruimte biedt. Gelukkig is hierin nu enige verbetering gekomen, doch het gewenste peil is nog niet bereikt kunnen worden. Bij het vieren van het 40-jarig jubileum hoopt de direc tie echter weer in staat te zijn om alle be schikbare plaatsen voor patiënten open te stellen, waartoe zij een beroep dóet op de jonge vrouwen om als verpleegster of an derszins aan deze mooie taak haar mede werking te gaan geven. Uit Haarlems verleden In vroeger eeuwen bestond er in Haar lem een eigenaardig gebruik, namelijk het ophangen van een kraamkloppertje aan de voordeur van het huis waarin een kind geboren was. Het was een versiering van kant op een plankje, gevoerd met zijde. Aan de kleur was te zien of er een jongen of een meisje het levenslicht aanschouwd had. Rood-wit betekende een meisje, rood een jongen. Oorspronkelijk schijnt de deur- mmmw, „Het Kraamkloppertje" (Naar een oud schilderij) Het Buiten Rooswijk te Veisen Wij hebben vroeger al een en ander mee gedeeld over de buitenplaats „Rooswijk" te Velsen, welke in 1654 werd gekocht door Cornelis Guldewagen, burgemeester van Haarlem. De hofstede „Rooswijk" was toen nog maar klein, namelijk 5 morgen. De heer Guldewagen kocht er 't zelfde jaar al drie morgen land bij, genaamd de „Kerkekroft", bij van Kerkmeesteren te Velsen. In het oud archief van Velsen, samenge steld door de heer P. N. van Doornïnck, indertijd burgemeester van Benneb roek, wordt medegedeeld, dat de heer Gulde wagen in 1659 „Rooswijk" wederom ver grootte door aankoop van enige stukken land. Maar. het is merkwaardig in de oor spronkelijke akten van overdracht te lezen, dat de regeerders der stad Haarlem alle eigendommen der stad garant stelden tegenover schout en schepenen van Velsen. Deze schout (Willem van Salen) en sche penen (Willem Jervensz en Abram Huy- bertsz) verklaren, dat op 8 September 1659 voor hen verscheen de heer Jacob Ben- ningh, raad en secretaris der stad Haarlem, die vertoonde procuratie te hebben van burgemeesteren en regeerders der stad en in die kwaliteit kwam overnemen in vrije eigendom ten behoeve van de Ed.Heer Cor nelis Guldewagen, oud-burgemeester dei- stad en thans afgevaardigde ter Staten Generaal, een stuk geestland in de bannen van Velsen en van Wijk aan Duin, groot 1087 roeden, van nog een stuk land te Vel sen, genaamd „de Belt" en van een derde stuk land te Velsen, genaamd de „Bagijne kroft". Voor deze admissie verbond de com parant, uit kracht van zijn procuratie „alle de goederen der voorsz. stadt Haerlem, geene ter werelt van dien uytgesondert, deselve onder de keuze van dien substi- tueerende het bedwangh van alle regten ende vigueur sonder fraude dertig oir- konden". De tweede helft van deze zin be tekent dat de keur, de voorrechten van al die garante goederen, in de plaats traden van de toen vigerende rechten en wetten. Nu met alle eigendommen van de stad Haarlem! als garantie konden schout en schepenen van Velsen die stukken land ook wel overdragen. In onze tijd zou een gemeenteraad dat voor een oud-burgemeester zeker niet doen, zelfs niet voor een burgervader in functie. Maar in die tijd ging het wat anders toe. Een oud-burgemeester kon weer regerend burgemeester worden en de heer Gulde wagen was als afgevaardigde van Haarlem naar de Staten Generaal een zeer belang rijk man. Wij zagen ook een akte, waarin vermeld wordt de koop van een huis en erf door een schout van Velsen en waarbij deze alle eigendommen van de dorpe Velsen als garantie stelt. In de akte wordt vermeld, dat de stuk ken land alle nabij of aan de Kleine Hout weg gelegen waren, dus bij Rooswijk. Ook klopper zelf omwoeld te zijn geworden, om de kraamvrouw niet te verontrusten door luid kloppen. Indertijd werd beweerd dat het kraam kloppertje dateert uit de tijd van het beleg van Haarlem door de Spanjaarden, Zij zou den toen gediend hebben om plundering van huizen waarin jónge moeders nog bed legerig waren, te voorkomen. Onderzoe kingen hebben evenwel geen goede gron- voor dit vermoeden aan het licht ge- icht. Integendeel, er is gebleken dat er :ds vóór het beleg 'kraamkloppertjes in >ruik waren. Onder andere is dit vast gesteld in Enkhuizen en enige andere ge- 'enten in Noordholland. Evenmin kon met juistheid Aangetoond Worden de be wering dat aan het huis van een kraam vrouw gedurende zes weken langer mocht het kloppertje niet uithangen geen kwitanties gepresenteerd mochten worden. Zelfs geen deurwaai-der mocht dan met een dwangbevel aankloppen! Wel -Jijkt uit oude geschriften dat er altijd een zekere eerbied bestond voor een kraam vrouw. De Germanen rekenden een kraam vrouw zelfs heilig. In, Nederland en Duits land werden de huizen waarin kraam- rouwen verbleven ontzien. Zo zelfs dat die huizen in dagen van burgerkrijg en oorlog, meermalen gebruikt werden als toevluchtsoord voor vervolgden. Hertog Jan van Beieren zond een zoen brief aan de Friezen waarin maatregelen waren opgenomen tegen kraamschenders. Om de huizen waar kraamvrouwen waren kenbaar te maken, omwond men de deurklinken. Eerst later toen deur kloppers werden ingevoerd kwamen de kraamkloppers. Nog in het midden der negentiende eeuw wei-den in Haarlem kraamkloppers ge bruikt. Eerst daarna is het gebruik geheel afgeschaft. Het dorpje Diever wekt in deze tijd her inneringen op aan Tegelen en aan het nog meer beroemde Oberammergau, waai- de passiespelen vele maanden aaneen de ganse plaatselijke bevolking bezig houden. In ver gaderingen van de landbouworganisatie, bij de kapper en in het genoeglijke dorpscafé aan de Brink hoort ge doodgewone mensen hun beweringen staven met fijnzinnige ci taten van Shakespeare, en in elk gesprek van boeren of notabelen klinken namen op van Peer en van Solveig. Diever halverwege tussen Assen en Meppel, verscholen in de bossen die zich uitstrekken van daar tot aan Appelscha is aangetast door de koorts van het open luchtspel, en van de drieduizend inwoners zijn er maar weinigen die er vrij van blijven. Het is alles simpelweg en geleidelijk ge groeid. Toen de Oranjevereniging in 1946 de wens uitsprak om in de lange reeks van nationale feestelijkheden op Koninginnedag nu eindelijk eens wat anders te brengen dan het gebruikelijke programma van op tochten, ringrijden en koeltslaan, hebben de leiders van de toneelvereniging de hoof den bijeen gestoken en besloot men zich aan een openluchtspel te wagen. De opvoering van Shakespeare's „Mid- zomernachtdroom" in het bos „Berkenheu vel" was heel eenvoudig van opzet en zeer klein gehouden en uitsluitend bestemd voor de plaatselijke bevolking. Maar het succes was zo groot, de ligging van het „open lucht-theater" zo idyllisch en de belang stelling ook van buiten dermate verrassend dat men een tweede voorstelling gaf. In Diever was daarmee de kiem gelegd voor een gebeuren dat in enkele jaren tijds in heel Nederland de aandacht getrokken heeft en waaraan een zekere culturele waarde stellig niet mag worden ontzegd. Het jaar 1947 zag een viervoudige en ar tistiek veel hoger staande reprise van de „Midzomernachtdroom", verleden jaar volgde „Storm" van Shakespeare en in totaal hebben nu al meer dan drieduizend mensen in het openluchttheater met zijn thans tot achthonderd plaatsen uitgebreide accomodatie genoten van hetgeen de ama teurs uit Diever in een reeks van voorstel lingen gedurende 1947 en 1948 hebben ge bracht. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zond verleden jaar een ver tegenwoordiger, er waren de commissaris sen van de Koningin in Drenthe en Over- ijsel, burgemeesters van tal van omlig gende gemeenten en vele bekende figuren op cultureel en toeristisch gebied. Thans staat „Peer Gynt" van Henrik Ibsen op het programma. Het stelt hoge eisen aan de leiders, maar die hebben er desniettemin hoge verwachtingen van. Zon der twijfel zal men hier en daar coupures en veranderingen moeten aanbrengen en wellicht zal men soms projectie-hulp moe ten hebben om enige problemen op te los sen, maar regisseur Broekema is zelfver zekerd en vol goede moed. Sinds enige dagen repeteert men in het openlucht-theater. De notabelen doen er .aan mee, maar ook de assistent van de zui velfabriek, een verzekeringsagent, de vrouw van de rijwielhersteller, enkele onderwijzers en talloze figuranten. En in de boerderij zitten dé vrouwen en meisjes met nijvere handen te werken aan de fraaie costumes, die ten dele zelf worden ontworpen en gemaakt. In de burgemeesterskamer loopt Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. L. Jonge'neelen—Cappen- dijfc, dr; M. M. A. v. Reijenv. cl. Bunt, dir; G. J. WarmerdamDuiven voorden, _dr; G. J. WarnaansGoossens, dr; C. J. LagéBolder, zoon. ONDERTROUWD: W. de Jong en C. C. Dekker; E. van Lent en W. T. Lagerwerf; J. Vos en A. C. Huijer; J. W. F. Blanson Henkemans en C. van Olphen. HUWELIJKEN: G. J. Verveld en G. S. Harms; R. Paddinge en M. v. d. Horst; C. J. Kraak en E. T. F. v. d. Zwaag; W Medenblik en E. v. d. Kroft; C. Moh-r en A. C. Voordijk. OVERLIJDEN: C. Bakhuisen, oud 81 jaren. de buren worden vermeld, daarbij is ook mr. Dammas Guldewagen, vermoedelijk een brper van de eigenaar van „Rooswijk" en de advocaat Brugman. Mr. van Door- ninck noemt ook de erfgenamen van mr. Laurens Back, maar hier heeft hij niet goed gelezen, want er staat Baeck en met deze is bedoeld de vroegere bewoner van het landgoed „Scheybeeck" Laurens Baeck, bij wie Vondel meermalen, op bezoek kwam. Ook wordt de „Schoubeeck" enige malen als grens genoemd en hiermede is vermoe delijk wel „Scheybeeck" bedoeld. Dat de procuratie van de heer Benningh nodig was, moge hieruit blijken, dat hij op 8 September 1659 voor schout en schepenen van Velsen verscheen en dat de akte, waar in de overdracht bevestigd wordt, ge tekend is 25 Maart 1660. De schout, Sijmon Jansz. Sij en schepenen, Symon Dammasz. Prins en Pieter Boschman van Wijk aan Duin, bevestigen 5 April 1660 de overdracht van het in hun banne gelegen gedeelte. De erfgenamen van Cornelis Guldewagen hebben „Rooswijk" in 1687 verkocht aan Adriaan Heeren. Een prachtige bezitting heeft mr. Reynier Bauwens ei-van gemaakt, die het in 1735 kocht. Hij was bewindheb ber der O. Ind. compagnie en heeft het kasteel laten bouwen, dat in de laatste wereldoorlog is afgebrand. In 't begin dezer eeuw woonde er de Haarlemse rechter mr. M. G. J, del Court van Krimpen. de telefoon af en toe warm van de tien tallen gesprekken, die burgemeester Mey- boom voert met de autobus-ondernemers in Steenwijk, Meppel, Assen, Hoogeveen, Emmen, Heerenveen en Appelschf om een behoorlijke regeling te krijgen voor het vervoer van de bezoekers van elders, en als het gesprek wat al te moeilijk „door" komt (telefoonverbindingen in Drente zijn be paald niet best) verleent de beheerder van het postkantoor, die tevens wethouder is, de burgervader assistentie. 23 Juni, 7, 16 en 27 Juli zullen hoogtij dagen worden voor Diever. De data zijn, uit tactische overwegingen, wat ver uit elkaar gekozen omdat er dan telkens weer andere pension-gasten zijn in het Drentse land. In een blijmoedig-qptimistische stemming fluistert men er touwens bij dat het bo vendien de mogelijkheid open laat om des noods extra-voorstellingen in te lassen. Heel Diever is nu vervuld van het ko mende openluchtspel. Een oude boer in de autobus, die ons naar het Zuiden voert, kijkt wat misprijzend bij al dat levendige gepraat over „Peer Gynt". „Wat mut dat allemaol?" zegt hij nukkig. ,,'t Liekt wel of ze in Diever niks aanders te doen heb'nMaar als de vrolijke conductrice ondeugend opmerkt „dat zij hem toch al twee jaar achtereen in het theater op „Berkenheuvel" heeft gezien", glijdt de stuursheid prompt van zijn ge zicht en antwoordt hij lachend: „Nou ja, maar ik heb de tied, ik bin al old, ik hoef ommers niet meer te waarken. 't Is een rare wereld mit det toniel in 't bos, en zo. Mar mooi was 't, meroakels mooi, det muk zeg'n Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten worden waargenomen door: dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 29903; dr. J. G. M. v. Walsem. Bron- steeweg 32, tel. 28377; dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertszlaan 6, tel. 29875. Wijkverpleging: Zuster G. v. d. Hoek, Heemst. Dreef 158, tel. 29464. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197: Aerdenhout Apotheek, Zandv. laan 164, tel. 26772. BENNEBROEK ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst wordt waargenomen door dr. H. J. Steenge, Rijksstraatweg, tel. 300. Zandvoort Wereldfederalisten De afdeling Zandvoort van de wereld federalisten beweging hield Vrijdagavond een ledenvergadering in gebouw Ons Huis, waarop de candidaatstelling voor de leden raad en het congres in Amsterdam als be langrijkste punt op de agenda stond. De voorzitter van de afdeling de heer H. S. Hogen-Esch hield een kort referaat over de wereldfederalisten beweging, haar doel en streven. Als afgevaardigde voor ledenraad en congres werd gekozen de heer M. W. Lan- gereis, terwijl mevr. B. van Woensel als plaatsvervangster werd benoemd. Partij van de Arbeid De Partij van de Arbeid, afdeling Zand voort, belegt Maandag. 30 Mei een open bare vergadering voor vrouwen in „Ons Huis". Als spreekster zal optreden mevr. B. Poots-van Popta. Verder is er zang van mej. G. Bokma en declamatie van mevr. R. Bonset-Horst. Zandvoortse Handelsvereniging De Zandvoortse handelsvereniging heeft haar leden bijeen geroepen op Maandag a.s. in hötel Keur. De resultaten van de gehouden winkelweek zullen worden be sproken. Schilderijen-tentoonstelling In het kader van de winkelweek opende de burgemeester van Zandvoort Vrijdag in de raadszaal de schilderijententoonstelling van de Zandvoortse kunstschilder Ton de Boer, ter gelegenheid van diens 25-jarig jubileum. De burgemeester uitte er zijn blijdschap over, dat het comité vanvoorbereiding gemeend had deze tentoonstelling juist in de winkelweek te moeten houden. Immers hierdoor wordt de materiële zijde, die aan een winkelweek nu eenmaal verbonden is, door het aesthetisch en kunstzinnig ele ment doorbroken. Spreker betuigde zijn erkentelijkheid jegens het comité dat dezé expositie organiseerde, omdat men het in Zandvoort zéér nodig heeft, dat de Zand voortse kunstenaars eens naar Voren ko men. Spreker las daarna nog een schrijven voor van de secretaris van Koningin Julia- na, waarin deze met grote dank en erken telijkheid het haar geschonken schilderij van de heer De Boer aanvaardt. De expositie, die in de fraaie raadszaal wel zéér goed uitkomt, omvat een veertig tal schilderijen en een tiental potloodteke ningen. "Zij trok de eerste dag reeds veel belangstelling. Toezicht op kinderpensions in Zandvoort Waarom dit noodzakelijk Zandvoort heeft vele kinderpensions, het algemeen, zijn dit nuttige instelling omdat kinderen aan zee veel gezondhi opdoen. Maar toch is er voor het ge mei tebestuur aanleiding geweest om breed opgezette controle in het leven roepen met de bedoeling slechte toest; den te weren en minder goede te verbe ren. Er mogen geen kinderpensions zoni vergunning van het gemeentebestuur exploiteerd worden. Tehuizen die een vereniging of instelling geëxploitei worden (het kinderhuis „Groot Kijkdu en het tehuis van de Amsterdamse vac; tiekoloniè) vallen buiten die regeling, o dat verwacht wordt dat de personen die de besturen zitting hebben wel zullen gen clat op die tehuizen niets is aan merken. De-particuliere kinderpensions zijn gezet om winst te maken. Dit is in verleden aanleiding geworden dat in so mige inrichtingen te veel kinderen wal opgenomen. Zelfs is geconstateerd dat kinderen op een tweede étage sliepen, wijl er onvoldoende voorzorgen waren nomen tegen brandgevaar. Er wordt nu geen vergunning gegei als het perceel niet aan de eisen voldi Bovendien zijn allerlei bepalingen maakt betreffende de hygiëne, de gezoi heid en de bekwaamheid van leiders personeel en bovendien is vastgesl hoeveel kinderen er ittogen worden opj nomen. De kinderpensions zijn in tv groepen verdeeld, namelijk onder en ven de 12 jaar. Elke 14 dagen worden de kinderpi sions gecontroleerd, in het drukke zom seizoen komt de sociale werkster, die de kinderpolitie is ingedeeld, zelfs vake De controle heeft reeds een goede werking gehad. Een pension datniet. de eisen voldeed is opgeheven en in andere pensions zijn de inrichting en verzorging veel verbeterd. Er is evenwel, naar de korpschef politie mededeelt, aanleiding om ieder een kind in een kinderpension wil plaati aan te raden te onderzoeken of voor betrokken pension een vergunning is gegeven. Blijkt dit niet het geval enkele lieer- wordt getracht de bepalini te ontduiken dan is het gewenst dat politie daarmee in kennis gesteld woi want daardoor wordt dan voorkomen andere kinderen het slachtoffer zoui worden. Maar al heeft een kinderpens een vergunning dan is het toch gewe dat de ouders zich overtuigen waar kind komt te slapen en waar het zal en spelen, alsook hoe de verzorging is, Er kunnen, niettégenstaande de conti der gemeente, nog redenen zijn, waard het betreffende tehuis geen ideaal vac tie-oord voor het betrokken kind kan z Zandvoort wil gaarne de vestigin plaats voor verscheidene kinderpensii zijn, maar zo deelde de-korpschef mede het belang der gemeente eist, die dan ook aan alle eisen voldoen, deze kunnen ouders de politie helpen het peil der pensions op te voeren. Natu lijk zal steeds de pensionprijs een belai rijke factor zijn, want ieder kan begrijp dat slechts een behoorlijke verzorging eist kan worden als daarvoor een rei ie lijke vergoeding betaald wordt. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Arie Cornelis, z. van A. Ke&e man en M. van Velden. Clasina Maria Con ie lia, d. van M. A. J. Roest en M. J. Dui ;e hoven. Arie, z. van A. Molenaar en J. Pol^i "VVilhelmïna Elisabeth, d. van P. A. d' Hije en C. Vork. Alfred Antonius, z. van W. 7| Kok en H. J. de Graaf. ONDERTROUWD: G. H. Green en H.ft Bijlsma. GETROUWD: H. Scholten en J. H. P. Bjëf land. OVERLEDEN: W. B. J. Jansen, oud jaren, echtgenoot van M. A. Schultz. Haarlemmermee hi Medische dienst De dienst wordt Zondag als volgt was genomen: Hoofddorp: dr. Bult. Nieuw-Vennep: dr. v. d. Weg. Badhoevedorp: dr. Bolt. Staatkundig Gereformeerde Pat De Staatkundig Gereformeerde Par i-a: vergadert op 2 Juni in het kerkgebouw i ijl Gereformeerde gemeente, Kruislaan Hoofddorp; als spreker treedt op ds. Smits uit Driebergen. Ambachtsschool De vereniging Ambachtsschool Ha ark mermeer houdt in hötel „De Landbou lie op 3 Juni een vergadering. De agenda vi )e meldt o.m.: verkiezing van een viertal l ÏVe stuursleden, wegens het bedanken van heer A. de Lange, en- C. Meeuwig en l periodiek aftreden van de heren C. A, Koning en J. W. Ruygrok. Een gehikkig zigeuner gezin verliet Vrij dagmiddag de Spruitenbosstraat waar de heer Henri de Gr'eeve het de sleutel had overhandigd van een compleet ingerichte woonwagen. Het hoofd van het gezin de zigeuner Joseph Freibert loas door allerlei tegenslagen in moeilijkheden geraakt maar toen de nood het hoogst was bleek ook de redding nabij, zodat het gezin thans met nieuwe moed de wijde wereld kan intrekken. Bus gekanteld Hedenmorgen tegen tien uur moest een autobus van de N.Z.H.V.M., die op weg was naar Noordwijk, op de Margrieten laan in Vogelenzang uitwijken voor een uit de tegenovergestelde richting komende bus. Zij kwam daarbij in een zachte berm, kantelde vervolgens langzaam en bleef aan de rand van een sloot op haar flank liggen. De passagiers konden aan de achterzijde uit de wagen klimmen. Een dame werd licht gewond. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Voor 15 jarig meisje (Voog dijpupil) flinke leiding nodig bezoekt Huish.sch. wordt een in Haarlem-O., tegen ver goeding, Brieven no. 3349. APELDOORN Aangeb. prima pension f 5 per dag per persoon. Dicht bij de bossen. Bij particulie ren. H. IJmker, Otterlaan 3, Apeldoorn. Arts vraagt té huur. met ruil van eigen. i. z. g. st. z. Ford Prefect, kleine open vrachtauto of Station Wagon voor 20 Juli tot 20 Aug. Br. no. 1671 Wensing's Adv. Bur. Tempe- liersstr. 32. MEUBELEN Sedert jaren gevestigd con tant Meubelinagazijn levert volgens geh. nieuw systeem op zeer gem. bet. meubelen, bedden, dekens, enz. Vraagt inl. no. 3333 Aangeboden: Vrije woning te Rotterdam Gevraagd: Woning te Haarlem Brieven onder letters HWW aan Nijgh en v. D Bur. Rotterdam. A'damsevaart 320, Tel. 14479, bij Shell benzine station. Inrichting voor pension, ver pleging, wassen, knippen, plukken, pijnloos doden, op nemen van overtollige die ren en castreren onder nar cose. Underwood schrijfmachine te koop. nog met koopgaran tie. weinig gebruikt, prijs f 450. Te bevr, Rio Grande- laan 41. Overveen. DAT ZIJN ONZE PRIJZEN. Prima kussens a f 1 p. st. Bedden vanaf f 10, Opklap- bed 1 pers. f 39.50, twee pers. f 49.50, 2 pers. Auping led. en bedstel 3 d. f 150 nw„ partij overgordijnen per stel vanaf f 22.50, diverse Vloerkleden vanaf f 50, Hang-, Leg- en Ladekasten vanaf f 22.50, Commodes f 22.50, zeer mooi, Stoelen vanaf f 2.50, ijzer sterk, zeer mooie Bureaux vanaf f 65, Huiskamers en Salons. Bankstellen enz., Boekenkasten met glas in lood, Theemeubels vanaf f 32,50, diverse clubs, Ka merschermen f 3.50. Divan met kleed f 47.50, electr. Kroon 6 arms f 50, partij Bierglazen p. dozijn f 3. Trapnaaimachine f 125. Gravinnesteeg 8 boven b. d. Kleine Houtstraat. MASSAGE PEDICUREMANiCURE Zr. E. JANSEN, Korte Rozenstraat 3. MAGNEETHUIS te AmstS dam levert Stofzuigers op termijnbet. 20 pet. vooi uitbetaling, restant in maai del. termijnen. Aanvragi I schrift. Vijzelgracht 13, AH lu: sterdam, r—AUTO-ONGEVAL-i Zeg nimmer datgebeurtmü® Want hieris'trddkzoalsüzifi Onverzekerd wat een 5TR0P U draait voor al die Schade® Fa. F. H. JANSSEN, Tel. 19635. Molenaerstraat 25, HaarW Bijk. Zeeweg 317, IJmüidd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8