Haarlems Dagblad m J. L. Tadema f Westelijk voorstel ingediend ter Parijse ministersconferentie DeheerA.H.J.Lovinkop weg naar Batavia 63e Jaargang No. 19253 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag: 30 Mei 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©preekte tjaaclcmedje Courant (3!nno t6j6) Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees ET HEENGAAN van Jan Tadema be rooft de oude stad Haarlem van een van haar trouwste en meest toegewijde zonen. Hij was hier in 1874 geboren, had na zijn gymnasium-tijd het uitgevers-vak in Amsterdam en daarna in Jena en Londen bestudeerd, was als 25-jarige verschenen in de bekende uitgeversfirma Erven F. Bohn en had zich sindsdien, een halve eeuw lang, verder onverbrekelijk aan Haarlem verbonden. Op een andere plaats in dit num mer zijn de feiten uit zijn loopbaan in opsomming vermeld: hier moge uiting wor den gegeven aan bijzondere erkentelijkheid jegens een man van wie zoveel goeds is uitgegaan. Misschien is hij- wel het be kendst geworden door zijn langdurige, on verdroten arbeid als secretaris en later voorzitter van de vereniging Haerlem; de bekoring van de oude stad en de kennis van haar historie en haar wezen heeft hij daar door in ruime kring kunnen mededelen. d( Zijn boekje Haarlemse Jeugdherinneringen, dat met zijn vele illustraties van stad en omgeving zoveel oudere Haarlemmers ge boeid heeft is juist in tweede druk versche nen: het getuigt treffend van de gevoelens van een man, die zijn geboortestad liefhad, steeds op ontdekkingreis was om nog meer van haar te weten te komen en de behoefte voelde uiting te geven aan zijn dankbaar heid voor het schone, dat dit hem in zijn leven geschonken had. Wie hem niet persoonlijk gekend heeft en hieruit zou afleiden dat de geest van een provincie-stedeling hem vervulde zou zich deerlijk vergissen; hij had een grote en veelzijdige culturele belangstelling die zich niet tot ons land beperkte, die hem tot vele bezoeken aan het buitenland,vooral aan Frankrijk, dreef en hem ook in contact bracht met menige buitenlandse kunstenaar en litterator. Muziek, schilderkunst en lit teratuur lagen hem na aan het hart; zijn belangstelling en bewondering voor de voortreffelijksten onder haar dienaren wa ren groot. Hij kon met warmte vertellen hoe hij de Franse provincie bezocht had, waarin Gustave Flaubert zijn roman Mada me Bovary zich had doen afspelen, alleen omdat hij dit boek zozeer bewonderde. Met ns evenveel levendigheid en humor schetste hij een bezoek aan een Franse auteur, wiens werk hem zozeer had geboeid dat hij plot- seling naar Parijs vertrok om met hem kennis te maken een spontane daad die de Fransman verraste en die tot verdere vriendschappelijke ontmoetingen leidde. Tadema's belangstelling voor het cultu rele leven bleef groot tot het laatst; enkele 'in maanden geleden maakte hij nog deel uit van het comité van Haarlemse ingezetenen, dat het Huis Van Looy en het beste van rijn kostbare inhoud voor ons kunstleven trachtte te behouden. Dat het daarin slaag de was mede aan zijn medewerking te dan- tu ken. De andere leden van het comité zullen :1a rich allen herinneren hoe hij met voort- rijivarendheid zijn snelle bemiddeling "deed «elden toen dat voor het welslagen van reteslissend belang was. Wij zullen hem missen: zijn humor, die ïem nooit verliet en zijn gesprekken die 'Itijd van iets moois getuigden: iets dat hij Ke iezïen of gehoord of gelezen had en dat :or ïem door -schoonheid of geest had doen Duj [enieten. Als hij een beroep op de mede- Po! werking van anderen deed om iets tot stand S ie brengen, placht hij die te krijgen; men :ou niet gaarne geweigerd hebben. Wij uilen hem ook missen om hetgeen hij voor ie handhaving van Haarlems traditie heeft K gedaan: een stille taak op eeh gebied, dat niet opvallend is in de luidruchtigheid van het leven dezer tijden, maar dat daarom niet minder waarde heeft. Er zullen men sen zijn die dit werk voortzetten; zij zullen [profijt hebben van hetgeen door hem is '6 iedaan. In de kringen van zijn vak zal men het erlies van een bekwaam uitgever met hoge ipvalting van zijn taak betreuren. R. P. Berlijnse spoorwegstaking jDoor de spoorwegstaking in Berlijn, uie 3-.nu reeds tien dagen duurt, is het verkeer n de Sovjet-Russische zone volkomen Par vastgelopen evenals dat tussen de Weste- ijke zones en Berlijn, aldus meldt de onder Amerikaanse controle staande „Tagesspie- :el". Vijfhonderd goederentreinen, waar- bijna vierhonderd geladen met her telgoederen voor de Sovjet-Unie, zijn rastgelopen. Er is heden geen melding gemaakt van nou ieuwe ontwikkelingen in de toestand. vi )e Westelijke politie houdt de stations in al i Pest-Berlijn bezet. Wysjinski zou heden antwoorden In Wolfsburg won de Duitse Partij De „Duitse partij", een uiterst rechtse leweging, heeft in Wolfsburg in de Britse óne een overwinning behaald in de ge- :eenteraadsverkiezingen. Zij kreeg 12.619 temmen tegen 7.800 voor de sociaal demo raten en 4.009 voor de Christelijk demo raten. De „Duitse partij" is in de plaats geko men voor de Duitse rechtse partij die in ipril door de Britten verboden was we- nationalistische en militaristische êndenzen. In de verkiezingscampagne was door de Aifuitse partij een grote plaats ingeruimd marsliederen en de uitreiking van leine papieren vlaggen in de zwart-wit- >ie kleuren, aldus United Press., Op ruim dertig stembiljetten waren op merkingen geschreven als „geef ons onze uhrer Adolf Hitler terug". Wolfsburg is het productie-centrum van fe volkswagen. Priesters in Noord-Korea gearresteerd Volgens mededelingen uit het Vaticaan 'in mgr. Bonifacius Sauer, de 74-jarige schop van Kanko in Noord-Korea, een Wts burger en elf andere Duitse priesters rinji Mr de communisten gearresteerd. Vliegramp in Tsjechoslowakije Zaterdag is in Praag bekend gemaakt, it twee Tsjechoslowaakse militaire vlieg- ligen Woensdagnacht tijdens een onweers- hi bij de Moravische grens tegen elkaar «vlogen zijn. De bemanningen van beide '•«tellen 14 man in totaal kwamen iarlw® het leven. [uidfSj PARIJS, 30 Mei (Reuter en ANP) Zaterdag hebben de drie Westelijke minis ters van Buitenlandse Zaken gezamenlijk voorstellen ingediend ter oplossing van het Duitse probleem. De Westelijke voorstellen bestonden uit vijf hoofdpunten: Eenheid van Duitsland in overeenstem ming met de constitutie van Bonn, waarbij de Russische zóne in staat wordt gesteld zich aan te sluiten. Persoonlijke vrijheid, vrije vakbeweging, vrijheid voor pers en van radio en voor alle' democratische politieke partijen en vrije verkiezingen. Een bezettingsstatuut op vierzijdige basis, welke ook voor de staten van de Oostelijke zóne geldt. Krachtens dit statuut zou de beëindiging van het militaire bestuur vol tooid moeten worden. Voorbehouden bevoegdheden aan de ge allieerden, onder meer met betrekking tot het beperken of verbieden van zekere in dustrieën en de leverantie van kapitaal goederen als herstelbetaling. Er zullen geen herstelbetalingen uit de lopende productie of aanwezige voorraden verlangd worden. Vierzijdige controle uit te oefenen door een hoge commissie, die gewoonlijk haar besluiten bij meerderheid zal nemen, be halve in uitzonderlijke gevallen, die in onderling overleg geregeld moeten worden. Zoals verwacht kon worden is de con ferentie der ministers te Parijs Zaterdag in een nieuw stadium getreden doordat de Westelijke vertegenwoordigers hun sugges ties, reeds gedurende de afgelopen dagen gedaan, in de vorm van een concreet voor stel hebben gepresenteerd. Dit wil niet zeg gen dat men nu ook in het stadium is ge komen, waarin de discussies een beter uit zicht op resultaat hebben verkregen. Wysjinski's eerste waardering zijn oor deel zou hij pas na zorgvuldige bestudering van het document tijdens het weekend geven was negatief. Het leek hem een weinig bruikbaar stuk om als basis voor vierzijdige samenwerking te kunnen dienen. Het voorstel dat door Bevin namens de drie delegaties werd gedaan heeft generlei verrassend element in zich, een omstan digheid, waarop Acheson zelve in de zit ting van Zaterdag de aandacht vestigde. Het is de concrete formulering van alle eisen, die door de Westelijke mogendheden zijn gesteld sedert zij in Duitsland hun eigen weg gingen, de weg van economisch herstel en politieke zelfstandigheid van het onder hun toezicht staande gebied. In de afgelopen dagen heeft Wysjinski deze eisen vele malen hoven herhalen zonder zich nochtans toe te laten verleiden vroegtijdig te laten blijken op welke punten hij even tueel, tot toegeven aan het Westelijk inzicht geneigd zou zijn. De voorstellen schijnen na de eerste af paling der standpunten van beide partijen weinig reële kansen te hebben. Zij hebben hier de indruk gemaakt er voornamelijk op gericht te zijn de Russische vertegenwoor diger niet langer een excuus te verschaffen om over de van hem gevraagde concessies hel stilzwijgen te bewaren. Daarnaast tonen zij. naar hier wordt opgemerkt, aan hoezeer de Westelijken ervan overtuigd zijn dat een nieuw compromis, dat de grondoorzaken der tweedracht laat voortbestaan, onaan vaardbaar is. Wat de voorstellen zelve be treft: zij hebben nauwkeurig de lijn ge volgd, die feitelijk reeds sedert vele maan den was uitgestippeld. Na hetgeen door de Russische vertegen woordigers officieel en in de propaganda over het Westelijk bezettingsstatuut, de grondwet van Bonn, de federatieve Wes telijke staat en het vetorecht is gezegd, lijkt er weinig kans te bestaan op over eenstemming op basis van deze voor stellen. Bevin heeft bij het indienen van het voorstel gezegd, dat het Westen niet meer kon denken aan terugkeer tot de basis van de overeenkomst van Potsdam. Het was niet mogelijk een regeling te ontwer pen, die de ontwikkeling van vier jaren over het hoofd zou zien. Kennelijk doelde Bevin hier op de ontwikkeling in West- Du itsland in de laatste anderhalf jaar. Bovendien kon ook de wens van de Duit sers naar een eigen regering niet voorbij worden gezien. De Duitsers moest ten slotte ook worden toegestaan hun plaats, economisch en politiek in de gemeenschap van de volken weer in te nemen, zij het met deze reserve dat de samenwerking met andere landen zich in het belang van de veiligheid niet tot militair terrein zou mogen gaan uitstrekken. Alvorens Wysjinski zijn negatief voor lopig oordeel 'gaf had hij driemaal her haald, dat „al hetgeen thans wordt voor gesteld reeds in December 1947 door Mo- lotof als uitgangspunt is genomen". Dit voorstel was v.olgens Wysjinski dan ook „een bekentenis van gemaakte fouten en een poging om deze goed te maken". Hij voegde er aan toe, dat ,deze poging beter laat kwam dan nooit". Dit sloot evenwel geen waardering van de voorstellen in. De Russische minister vreesde voorts, dat hij door het gezamenlijk voorstel van de Westelijke collega's voor een voldongen feit was geplaatst. Dit laatste werd door Beving ontkend. Dit document was vol gens hem in genendele een fait accompli doch het moest dienen als basis waarop vooruitgang zou kunnen worden gemaakt. In hoeverre dit inderdaad het geval zal zijn kan reeds heden blijken, wanneer Wysjinski, naar verwacht wordt, zijn antwoord zal geven. ,,ïn elk geval accoord". Volgens de Amerikaanse radiocommen tator Drew Pearson zou Dean Acheson aan president Truman hebben getelefoneerd, dat „er in elk geval te Parijs een accoord met de Russen zal worden bereikt". Verder zeide Pearson, dat de Weste lijke mogendheden hebben ingestemd met het voorstel van Wysjinski een conferen tie te houden over het vredesverdrag met Japan. Deze conferentie zou, nog steeds volgens de commentator, in October te Washington worden gehouden en de Ver enigde Staten zouden hierop vertegen woordigd zijn door generaal Mc Arthur, die zich hierna zou terugtrekken. Wereldburger in arrest De 37-jarige Zweedse „wereldburger" Anders Clarin heeft de Belgische minister van Justitie,. Moreau de Melun, doen dag vaarden onder de beschuldiging dat deze hem onwettig gevangen houdt. Clarin be vindt zich sedert 17 Mei, toen hij zonder paspoort uit Engeland arriveerde, in arrest. Hij zond een schrijven aan minister-presi dent Spaak met het verzoek hem terstond te doen terugkeren naar Northolt in Enge land. Clarin is een aanhanger van de wereld burgerschapsbeweging van Garry Davis. Tijdens de vlucht van Brussel naar Londen, eerder deze maand, verscheurde hij zijn paspoort als demonstratie tegen het bestaan van landsgrenzen. De Britse autoriteiten zonden hem per vliegtuig terug naar Brus- sel, waar hij aangehouden werd om onder gebracht te worden in de gevangenis voor statenloze ontheemden totdat zijn geval zou zijn opgehelderd of tot uitzetting zou zijn besloten. Maurice Cosyn, vice-president van de Belgische vereniging voor een wereldfede ratie en vriend van Clarin verklaarde, dat het Belgische departement van Justitie het Zweedse consulaat te Brussel om een nieuw paspoort voor Clarin had verzocht doch dat Clarin vlakweg weigerde een nieuwe pas aan te nemen. Nederlanders in Sjanghai zijn veilig De Nederlandse consul-generaal te Sjanghai heeft aan het ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat voor zover hem bekend is, de Nederlanders in Sjanghai veilig zijn en Nederlandse eigen dommen niet zijn beschadigd. Dr Beel draagt zijn ambt Donderdag over Om acht uur vanmorgen is de nieuw be noemde Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink. per K.L.M.- Constellation PH.-TDI naar Batavia ver trokken. Vóór zijn vertrek heeft de heer Lovink de volgende verklaring afgelegd: „Nu ik op het punt sta naar Indonesië te vertrekken om mijn nieuwe functie te aan vaarden kan ik slechts zeggen, dat ik ge loof heb in de toekomst van Indonesië en van Nederland. Ik heb dus geloof in de stichting- van een nieuwe rechtsorde in Indonesië, in de stichting van een Verenig de Staten van Indonesië en in de samen werking tussen beide landen in unie-ver band en zal aan de verwezenlijking daar van naar vermogen medewerken. Mijn aanvaarding van de benoeming tot Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon houdt verder in, dat ik eveneens geloof hecht aan de richtlijnen, zoals deze door de regering thans zijn uitgestippeld voor haar beleid inzake Indonesië en zoals deze nog zeer recent door. minister Van Maarseveen in de Tweede en Eerste Kamer nader zijn toegelicht. Als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon beschouw ik mij als de uitvoerder van het beleid der regering. Persoonlijk acht ik het een groot voor recht naar Indonesië terug te keren. De jaren, dat ik daar geleefd en gewerkt heb, hebben .mij een diepe liefde voor land en volk doen opvatten. Ik heb steeds de mooi ste herinneringen bewaard aan deze ge lukkige tijd. Nu in de gelegenheid te zijn mijn krachten opnieuw aan Indonesië te kunnen wijden stemt mij daarom tot dank baarheid. Er is, dat besef ik terdege, ontzaglijk veel in Indonesië veranderd, sedert ik het ver liet, niet alleen aan de oppervlakte van het dagelijkse leven, maar ook dieper, in de harten van zijn bewoners. Maar ik ver wacht toch voldoende herkenningspunten te zullen vinden om mij er ook onder de nieuwe omstandigheden weer spoedig thuis te voelen. Dat zal, naar ik meen, mijn taak aanzienlijk verlichten." Tal van autoriteiten en belangstellenden waren naar het vliegveld gekomen om de heer Lovink uitgeleide te doen. Onder hen bevonden zich de ministers Van Maarse veen, Götzen, Van Schaik, Stikker en Schokking; de plaatsvervangend gecommit teerde voor Indonesische Zaken, dr. Bertsch en de secretarissen-generaal van Overzeese Gebiedsdelen, Binnenlandse Zaken en Bui tenlandse Zaken, de Engelse ambassadeur, Sir Philip Nichols, de Canadese ambassa deur, de heer Pierre Dupuy, de comman dant Zeemacht Nederland, Schout bij Nacht J. J. L. Willinge, de chef staf van de Neder landse Luchtstrijdkrachten, luitenant-gene raal C. Giebel en de burgemeester van Am sterdam, mr. Arn. J. d'Ailly. De heer Lovink werd vergezeld van zijn secretaris jhr. H. A. Teixeira de Mattos. Mevrouw Lovink die met de kinderen bij het afscheid aanwezig was, zal over enkele weken naar Batavia reizen. Donderdagochtend om 11 uur plaatselijke tijd zal in het voormalig Volksraadsgebouw te Batavia in tegenwoordigheid van de leden der voorlopige federale regering de overdracht geschieden van het ambt van Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. De heer Lovink wordt enige uren tevoren in Batavia verwacht. Dr. Beel zal Donderdag avond naar Nederland reizen. B.F.O. zal aan besprekingen te Batavia deelnemen BATAVIA, 30 Mei (Aneta). De voor zitter van het bijzonder federaal overleg, Sultan Hamid de Tweede, verklaarde te genover Aneta dat zeer binnenkort kan worden verwacht, dat het B.F.O. aan de Nederlands-Indonesische besprekingen zal deelnemen. Hij zeide, dat hieromtrent een brief van de commissie der UNO was ont vangen. Het secretariaat van het B.F.O. heeft naar Medan getelegrafeerd, waar thans de Sumatra-conferentie wordt gehouden. De voorzitter van de conferentie, Abdoel Malik, is verzocht heden op Batavia aan wezig te zijn, in verband met de bespre kingen welke Dinsdag te Batavia tussen de Nederlandse en de republikeinste delega ties zullen aanvangen. In he telegram is toegelicht, dat verwacht kan worden, dat de commissie der UNO het bijzonder fede raal overleg zal uitnodigen een delegatie af te vaardigen, die zal deelnemen aan de preliminaire besprekingen. Abdoel Malik is lid van de speciale BFO-delegatie, die is samengesteld om eventueel aan de pre liminaire besprekingen deel te nemen. Max Reimann opnieuw gearresteerd Max Reimann, de West-Duitse commu nistische leider, is door Duitse politie in Paderborn (Noordrijn-Westf alen) gear resteerd. Hij moet nog een vonnis van drie maanden gevangenisstraf ondergaan we gens verklaringen „welke de bedoeling van het Britse militaire bestuur in een kwaad daglicht stelden". De uitvoering van dit vonnis was opgeschort om Reimann de ge legenheid te geven deel te nemen aan het werk van de parlementaire raad van Bonn bij het opstellen van de constitutie. Reimann had geen toestemming gekregen om de Britse zóne van Berlijn te verlaten. Amerikaanse troepen ontruimen Korea Volgens Richard Johnston, correspondent van de „New York Times" te Seoul (Korea) zou het Amerikaanse leger in Zuid-Korea een aanvang hebben gemaakt met de ont ruiming van dit gebied. De ontruiming zou tegen het einde van Juli zijn voltooid. Het woord is aan Confucius: Als de sabels verroest zijn en de spaden glinsteren, als de trappen der tempels uitgesleten worden door de voeten der gelovigen en er gras groeit op de binnenplaat sen der gerechtshoven, als de gevangenissen leeg en de graan zolders vol zijn, als de dokters lopen en de bakkers rijden, dart wordt het rijk goed bestuurd. De heer .4. H. J. Lovink, die dr. Beel op volgt als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon te Batavia, is hedenmorgen van Schiphol naar Indonesië vertrokken. De K.L.M. heeft Zondag haar dienst op Canada geopend. Als commissaris van de maatschappij maakt ook Prins Bernhard deze eerste vlucht mee. Op Schiphol hebben de Koningin en de beide oudste prinsesjes de Prins uitgeleide gedaan. Op de foto zien xoij het Koninklijk paar in gesprek met dr. Plesman, directeur der K.L.M.die eveneens meevliegt naar Canada. Boliviaanse mijnwerkers vermoordden 15 ingenieurs Uit wraak over arrestatie van revqlutionnair leider De Boliviaanse regering heeft Vrijdag een aantal politici, leger-officieren en ar beidersleiders waaronder de secretaris van de federatie van mijnwerkers, senator Juan Lechin doen arresteren, waarna de arrestanten, die er van werden beschul digd te hebben samengezworen om een al gemene staking in Bolivia uit te roepen, hetgeen de eerste stap in de richting van een burgeroorlog zou moeten zijn, naar Chili werden gedeporteerd. Toen de mijnwerkers, werkzaam in de tinmijnen in het afgelegen Catavi-gebied, het nieuws van deze deportaties vernamen, zetten zij 15 ingenieurs waaronder zeven Amerikanen als gijzelaars gevangen, verklarend, dat zij hen niet wederom in vrijheid zouden stellen voor en aleer aan Lechin zou zijn toegestaan naar Bolivia terug te keren. Thans wordt, volgens be richten uit La Paz, waarin melding wordt gemaakt van telefonische mededelingen uit Catavi, medegedeeld, dat de 15 gijzelaars door de mijnwerkers zijn vermoord. De Boliviaanse regering heeft een mili tair vliegtuig naar Catavi gezonden, om de andere aldaar verblijf houdende ingenieurs en hun gezinnen te evacueren. Ook is aan troepen te Oruro dat ten Zuid-Oosten van La Paz is gelegen opdracht gegeven naar Catavi op te rukken. De Boliviaanse regering heeft heden be kendgemaakt. dat in het gehele land „vol ledige rust" heerst. Vernomen wordt, dat de gedeporteerde Bolivianen naar de Chi leense plaats Antofagasta zijn overgebracht. Van regeringszijde wordt nog verklaard, dat de voorgenomen algemene staking via een burgeroorlog „de grondslagen van de natie" zou hebben vernietigd. De gedeporteerden en hun aanhangers zouden volgelingen zijn van de voormalige Boliviaanse president Villaroel, die in Juli door een oproerige menigte in de hoofdstad La Paz aan een lantaarn is opgehangen. Door een New Yorks radiostation is gis teravond melding gemaakt van een bericht uit La Paz, inhoudende dat te Catavi ge vechten tussen soldaten en stakende mijn werkers hebben plaats gevonden, als ge volg waarvan minstens 150 doden zijn ge vallen. De tinmijnen te Catavi maken deel Atlantisch verdrag krijgt voor rang in Amerikaanse Senaat Uit Washington wordt vernomen dat de voorzitter van de commissie voor buiten landse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat, senator Tom Connally, heeft beslo ten voorrang te geven aan de behandeling door de Senaat van het wetsontwerp, strek kende tot bekrachtiging van het Atlantisch verdrag, als gevolg waarvan de besprekin gen over het pact mogelijk reeds op 6 Juni een aanvang zullen nemen, in plaats van zes tot acht weken later zoals aanvankelijk in het werkrooster van de Senaat was voorzien. Deze stap werd door senator Connally genomen als gevolg van een door de onder minister van Buitenlandse Zaken, James Webb, aan Washington gebracht bezoek, tijdens hetwelk hij heeft aangedrongen op het spoedig in de Senaat in behandeling nemen van het ontwerp-verdrag. Bijeenkomst van ministers der Benelux-landen In het protocol van de Benelux-ministers- conferentie, die in Maart te 's Gravenhage is gehouden, is melding gemaakt van de instelling van een ministerieel comité, dat ten doel heeft de coördinatie van de han dels- en monetaire politiek der Benelux- landen tot stand'te brengen. Dit comité zal op 2 Juni te Brussel bijeen komen. Een der belangrijkste onderwerpen van bespreking-zal bestaan uit de maatregelen, welke getroffen moeten worden ter instel ling van de voor-Unie, welke per 1 Juli 1949 is voorzien. Van Nederlandse zijde hebben zitting in genoemd comité de mi nister van Financiën, de heer Lieftinck, de minister van Economische Zaken, de heer Van den Brink en de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mansholt. uit van de Patino-groep. die in een van de rijkste tingebieden der aarde is gelegen. De Patino-maatschappij heeft medege deeld, dat besloten is ae mijnen te sluiten naar aanleiding van de te Catavi voorge vallen incidenten. Naar schatting zal de Boliviaanse tinproductie hierdoor met de helft teruglopen. Men meldt dat het leger de situatie te Catavi thans in handen heeft. De Amerikaanse ambassade te La Paz heeft een vliegtuig gezonden om de gezin nen van het Amerikaanse mijnpersoneel te evacueren. Italiaanse berichten over opstand in Ethiopië Mislukte aanslag op het leven van de kroonprins Italiaanse dagbladen melden dat in Ethiopië een revolutie is uitgebroken als gevolg waarvan reeds 300 doden zouden zijn gevallen. Het grootste gedeelte van de slachtoffers zou gevallen zijn in hevige gevechten in de nabijheid van de hoofdstad Addis Abeba. Volgens Radio-Roma worden rege ringstroepen gebruikt om een verdere ver breiding van de opstand tegen te gaan. Voorts wordt nog gemeld, dat de op standelingen op 18 dezer een sterke af deling regeringstroepen, die als escorte af- de kroonprins fungeerde, in een hinderlaag hebben doen lopen. Het leven van kroonprins Asfoea Oeos- san bleef ongedeerd, doordat hij zich niet in de auto bevond waarin hij gewoonlijk rijdt. De in de Italiaanse dagbladen gepubli ceerde telegrammen over de opstand zijn afkomstig uit Djiboeti in Frans-Somali- land. Omtrent de aanslag op de kroonprins wordt nog gemeld, dat deze zich niet in de auto bevond, waarop het keizerlijk embleem .was aangebracht. Het gedeelte van de wagen achter de zitplaats van de bestuurder werd door een regen van ma chinegeweerkogels doorzeefd. De secretaris van de kroonprins, die zich in de aangevallen colonne bevond, liet onmiddellijk een oproep tot hulp uitgaan. Keizerlijke troepen werden met grote snel heid naar de plaats van de aanval, tussen Addis Abeba en Dessie, gezonden en sloe gen de aanval der opstandelingen af. In de Italiaanse dagbladberichten wordt verder gemeld, dat de nog in Ethiopië ver blijf houdende Italianen medehielpen de keizerlijke troepen naar het toneel van de strijd te vervoeren. De berichten over de opstand in Ethiopië werden gepubliceerd in de meeste te Rome verschijnende dagbladen, waaronder de gewoonlijk welingelichte „Messagero". Volgens een AFP-telegram uit Londen verklaart men in Britse politieke kringen en op de ambassade van Ethiopië te Lon den niets te weten van een opstand, terwijl evenmin iets bekend is van een poging om de Ethiopische--kroonprins-fcedoden:--Sen—- woordvoerder van de Ethiopische ambas sade is voornemens een onderzoek in te stellen naar de herkomst der berichten over de opstand, die volgens hem als „geruch ten" moeten worden beschouwd. Chinese president aanvaardt het ontslag van het kabinet De fungerende Chinese president, LI Tsoeng Jen, heeft heden het ontslag van het kabinet van Ho Ying Tsjin aanvaard. Hij heeft generaal Tsjoc Tsjen, voormalig voorzitter van de rechtsprekende Joean, tot minister-president benoemd. Het besluit tot gezamenlijk aftreden is door het kabinet in een nachtelijke bijeen komst genomen. President Li verklaarde, dat de politieke leiders van de Kwomintang het besluit van het kabinet hadden goed gekeurd. Tsjang Kai Tsjek zal binnen enkele da gen naar Kanton komen om zijn functie als hoofd van de Kwomintang, doch niet van de regering, te hernemen. Hij zou de fun gerende president Li Tsjoeng Jen ten volle steunen. Syrische regering ontbindt alle politieke partijen De Syrische regering heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij alle politieke par tijen in Syrië, in afwachting van de afkon diging van een nieuwe grondwet, worden ontbonden. Van officiële zijde wordt mede gedeeld dat volgens de bepalingen van de nieuwe grondwet nieuwe partijen zullen kunnen worden opgericht, die „binnen zekere grenzen volledige vrijheid zullen genieten". Premier Hoesni Zaim deelde mede dat het kabinet spoedig zal bijeenkomen voor het voorbereiden van een volksstemming over de nieuwe grondwet. Ontslag verleend aan burgemeester van Den Haag Bij Koninklijk Besluit van 27 Mei is aan mr. W. A. J. Visser, overeenkomstig zijn verzoek, ontslag uit zijn functie van bur gemeester van 's-Gravenhage verleend. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, getdig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: (opge maakt te 10 uur) Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Koude nacht met zwakke wind en in de vroege ochtend op enkele plaatsen tij delijk nevel of mist. Morgen overdag meest matige Zuid-Westelijke wind met ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 31 Mei: Zon op 4 27 uur, onder 20.43 uur Maan op 6-53 uur. onder 0.05 uur Hoogwatertyden: Maandag 30 Mei: 5.0617.31 uur ,Dinsdag 31 Mei: 5.4618.12 uur Laagwatertijden: Maandag 30 Mei: 0.50—13.03 uur Dinsdag 31 Mei: 1.2413.43 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1