Het vraagstuk der Duitse eenheid is in Parijs „afgehandeld" Berlijnse sjioorwegstakers houden vast aan hun aanvankelijke eisen Ontbinding van Duitse Kartels stuit op meningsverschillen Weerbericht 63e Jaargang No. 19257 bh m IJ m m Woensdag 1 Juni 1949 Bureaux: Grote Houtstraat 93", Telefoon Adver- BaBSafl I S E J®MP iPn^ï ^^^3 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: B I J 1 B P-"* I T 1 I m E j I gP 1 I 1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant J. J tl_j8 wy Jsbfaf^r JIL \^_^L Abonnementsprijs per week 33 cent. per k'riaal Haarlem-Noord, Soendaptein 37, Telefoon 12230. -ƒ4,25. Franco per post 4.75. Postgiro 2."3107. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. et <©pretbte ïJaaricmBC^e «Courant (3tnno 1656) Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom 7 v J Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees Heden komt de Berlijnse kwestie aan de beurt PARIJS, 1 Juni (Reuter). Van gezag hebbende Westelijke zijde te Parijs is ver klaard, dat de drie Westelijke ministers thans de bespreking van het vraagstuk der Duitse eenheid als geëindigd beschouwen en van oordeel zijn, dat de raad van mi nisters van Buitenlandse Zaken heden zal beginnen met de bespreking van het vraag stuk Berlijn. Westelijke functionarissen legden er ech ter de nadruk op, dat dit niet officieel op de zitting van Dinsdag was verklaard. Het was echter aan het eind van de bijeen komst duidelijk, dat de Westelijke minis ters geen verder commentaar te geven had den op Wysjinski's voorstellen en ook niet op hun eigen voorstellen. De Westelijke ministers hebben op de bij eenkomst van Dinsdag, die drie en een half uur duurde, een voorstel van Wysjinski, om een delegatie van het Oost-Duitse Volks congres te ontvangen, eenparig verwor pen, omdat deze delegatie naar hun mening het Duitse volk niet vertegenwoordigt. De Russische minister Wysjinski criti- seerde op de bijeenkomst van Dinsdag "net Westelijke bezettingsstatuut dat „geen tijdsduur aangeeft en voorziet in een on bepaalde en blijkbaar langdurige bezet ting van Duitsland". Hij achtte het veelbe tekenend dat in het bezettingsstatuut werd gezegd, dat alle belangrijke functies voor de bezettingsmogendheden zouden worden gereserveerd. „Het bezettingsstatuut der Westelijke geallieerden is niet in het belang van het Duitse volk", aldus Wysjinski. „Het staat de totstandkoming van een vredesverdrag het werkelijke belang van het Duitse volk in de weg. Het bezet tingsstatuut tracht de scheuring van Duits land, die is bereikt als gevolg van de actie der drie Westelijke mogendheden in de laatste achttien maanden, te bestendigen" Wysjinski verwierp opnieuw het plan voor Duitse eenheid van de Westelijke mogendheden, dat op de constitutie van Bonn is gebaseerd. De plaatsvervangers der vier ministers, die een ontwerp-vredesverdrag voor Oos tenrijk voorbereiden, hebben 24 uur uitstel gekregen om hun rapport over de huidige stand der besprekingen te voltooien. Zweeds sportvliegtuig stortte bij Goeree in zee Beide inzittenden gered Dinsdagavond om halfzeven is ter hoogte van Ouddorp op Goeree-Over- flakkee een Zweeds sportvliegtuig in zee gestort. De beide inzittenden, die op de vleugels van het toestel waren geklommen, zijn door de reddingsboot uit Stellendam aan boord genomen. Het rood geschilderde vliegtuig lag onge veer een kilometer uit de kust in het z.g. Slijkgat. De reddingboot „Koningin Wil- helmina" uit Stellendam voer onmiddellijk uit en seinde om kwart voor acht, dat de beide inzittenden in veiligheid waren. De reddingboot heeft gepoogd het vliegtuig op sleeptouw te nemen, doch moest deze pogingen opgeven. De beide Zweden, Gunnar Brenkner en Tage Anderson uit Lulea, waren met hun vliegtuig op weg van Londen naar Am sterdam, om vandaar naar Hamburg en Stockholm te vliegen. Bij de Nederlandse kust geraakte de motor defect. Het toestel cirkelde eenmaal om de vuurtoren van Ouddorp en stortte daarna in zee. Het vliegtuig is weggedreven en later waarschijnlijk gezonken. Carry Davis komt naar Amsterdam Op initiatief van de voorzitter van de Wereld Federalisten Beweging (WFB), de heer P. Kremers, heeft zich in samenwer king met de WFB het „Internationaal Legioen der Wereldburgers" gevormd met als doel een wereldvolksstemming, die men in 1950 wil houden, in Nederland voor te bereiden en te organiseren. De leden van het legioen hebben zich bereid verklaard na de totstandkoming van een wereldregering deel uit te maken van het door deze regering op te richten veilig heidscorps. Het staat nu vast dat „de eerste wereld burger", Garry Davis, in Juni op zijn tour nee door Europa Amsterdam zal bezoeken. Hij zal in de Apollohal op een bijeenkomst, die wordt georganiseerd door de WFB en 'het „Legioen der Wereldburgers" spreken. Deskundigen van de drie Westelijke mo gendheden waren Dinsdagmorgen bezig met het uitwerken van hun standpunt ten aanzien van het economische vraagstuk en het- vraagstuk van Berlijn. In Franse kringen spreidt men een zeer opvallend optimisme ten toon ten aanzien van het vraagstuk der economische samenwerking. In Franse kringen merkt men op, dat het steeds meer voelbaar wordende probleem van Duitse concurrentie op markten in West-Europa ten nauwste verband houdt met de afzetmogelijkheden, die West- Duitsland in het Oosten kan herkrijgen. Atlantisch pact geen voorrrang in de Amerikaanse Senaat De commissie voor democratische poli tiek van de Amerikaanse Senaat heeft be sloten, het debat over het Atlantisch ver drag in de Senaat geen voorrang te verlenen aan andere hangende wetsvoor stellen. Dit betekent, dat het verdrag niet eerder dan over ongeveer een maand ter sprake zal komen. Volgens senator Scott Lucas, leider van de democratische meerderheid in de Senaat en voorzitter der politieke commissie, heeft president Truman geen bezwaren geopperd tegen uitstel van het debat over het ver drag, totdat over de Taft-Hartley-wet is beslist. Volgens Lucas heeft de viermo- gendhedenbijeenkomst te Parijs niets te maken met dit besluit. Hij wees er op, dat het verslag van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen nog niet ge reed is. De spoorwegdirectie wenst niet te onderhandelen De spoorweg-autoriteiten uit de Russische zóne van Berlijn hebben hedenavond, na een voorstel van de burgemeester van West-Berlijn te hebben verworpen, dat in hield de thans tien dagen oude spoorweg staking door middel van onderhandelingen te beëindigen, een rechtstreeks beroep op de stakers gedaan om het werk te her vatten. In een door de directie van de spoor wegen in de Russische sector van Berlijn en door het onder communistische leidinj staande vrije Duitse vakverbond gezamen lijk uitgegeven communiqué wordt de stakers opnieuw het voorstel gedaan, dat 60 van hun lonen in Westmarken zullen worden uitbetaald, terwijl „geen représail le-maatregelen" zullen worden genomen. Door een woordvoerder van het hoofd kwartier der stakers werd echter verklaard, dat 't communiqué geen enkele wijziging in de situatie heeft gebracht. Hij verklaarde, dat de stakers het werk niet zullen her vatten, voordat hun eisen de betaling van hun gehele loon in Westmarken, er kenning van de in West-Berlijn in het leven geroepen vakvereniging van spoorwegar beiders en het niet nemen van représaille maatregelen tegen de stakers zijn inge- willigd. In het communiqué wordt de schuld voor het uitbreken van de staking op de West- Berlijnse autoriteiten geworpen, die „wei gerden een gedeelte van het aan de West- Berlijnse spoorwegarbeiders in Oostmarken uitbetaalde loon in Westmarken om te wis selen". Er wordt verder in gezegd dat de directie der spoorwegen in de Sovjet-Rus sische sector van Berlijn, die opdracht heeft gegeven dat met ingang van morgen alle aan stations in West-Berlijn genomen trein kaartjes in Westmarken zullen moeten wor den voldaan, mogelijk meer dan 60 van de lonen der West-Berlijnse spoorwegar beiders in Westmarken zal doen uitbetalen, indien dit door de ontvangsten zou worden Afscheidsreceptie van dr. Beel BATAVIA, 31 Mei (Aneta). De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beek heeft Dinsdagavond in het paleis Konings plein een afscheidsreceptie gehouden. Vele honderden wachtten in een lange rij voor en op de trappen, die naar de galerij van het paleis leiden, om de scheidende func tionaris de hand te drukken. Onder de talrijke bezoekers bevonden zich de spe ciaal voor deze gelegenheid overgekomen president van Oost-Indonesië Soekawati, de wali negara van Pasoendan, Koesoemah, de wali negara van Zuid-Sumatra Abdoel Malik, de wali negara van Madoera, Tja- kraningrat en vele andere vooraanstaande federale leiders, leden der voorlopige fede rale regering, de voorzitter dei' B.F.O. sul tan Hamid, leden van-het corps consulair, de apostolische delegaat mgr. de Jonghe D'Ardoye, leden van de commissie der UNO en tal van hooggeplaatste civiele, militaire en kerkelijke autoriteiten. De „Molenkerk" niet naar Sjanghai Zoals gemeld was aan het Nederlandse stoomschip „Molenkerk" vergunning ver leend de haven van Sjanghai binnen te lopen; het uit Korea vertrokken schip was echter reeds te ver gevorderd op zijn reis naar Hongkong, om nog koers te kunnen zetten naar Sjanghai. gerechtvaardigd. In zijn verwerping' van het door de burgemeester van West-Berlijn, professor Reuter, gedane aanbod om de staking door middel van onderhandelingen te beëindigen, verklaart Kreikemeijer, de directeur-generaal van de spoorwegen in de Sovjet-Russische sector van Berlijn: „U heeft onze eerdere voorstellen meer dan eens verworpen en daarom zullen wij deze zaak thans zelf regelen". Professor Reuter verklaarde in zijn ant woord op het schrijven van Kreikemeijer onder meer dat dit duidelijk uit „prestige overwegingen" is ingegeven, hieraan toe voegend: „Met het oog op uw houding, die onverenigbaar is met het op juiste wijze leiding geven aan het beheer der spoor wegen, behoud ik mij mijn verdere vrijheid van handelen voor". Nederlandse soldaten uit Indo nesië naar Nieuw-Zeeland? WELLINGTON, 31 Mei (Reuter) Ver nomen wordt dat de Nederlandse regering via haar gezantschap te Wellington aan de Nieuw-Zeelandse regering heeft gevraagd of een aantal leden van de Nedex-landse strijdkrachten in Indonesië na hun demo bilisatie zich als landarbeiders in Nieuw- Zeeland kan vestigen. Waarschijnlijk zal de regering te Wellington zich bereid ver klaren op deze basis 1000 oud-strijders toe te laten. Zoals gemeld, heeft Australië zich bereid verklaard, 5000 Nederlandse oud-strijders uit Indonesië in het land toe te laten. EVC-voorzitter krijgt duizend gulden boete Met gift aan Franse stakers deviezenbesluit overtreden De Amsterdamse economische politie rechter heeft gisteren de voorzitter van de Eenheids Vakcentrale, B. B., veroordeeld tot een geldboete van duizend gulden, sub sidiair een hechtenis van twee maanden. De Officier van Justitie had hem tenlaste gelegd dat hij als voorzitter van de EVC in October 1948 in strijd met het deviezen besluit 1945 heeft beschikt over een bedrag van 400.000 Franse francs, dat door de Confédération Général du Travail ter be schikking is gesteld van Franse stakende mijnwerkers ten behoeve van aankoop van kleding en voedsel voor kinderen. B. verklaarde zijn secretaresse opdracht te hebben gegeven aan de C.G.T. te ver zoeken een bedrag van 400.000 Franse francs ter beschikking van de Franse sta kers te stellen. Hij ontkende evenwel op zettelijk hiermede de deviezenbepalingen te hebben overtreden. Zijn bedoeling was, later door middel van een vergunning van de Nederlandse Bank de tegenwaarde in Nederlands geld over te maken. Dit geld zou door een soliöarïteitscampagne bijeen worden gebracht en omdat de stakers niet konden wachten, was het geld reeds via de C.G.T. uitbetaald. Inderdaad is korte tijd later een ver gunning aan de Nederlandse Bank aange vraagd, welke evenwel werd geweigerd. Toen het geld niet kwam, heeft tenslotte de C.G.T. de gift voor eigen rekening ge nomen zoals bleek uit een brief, die door de verdediger, rnr. B. Stokvis, werd over gelegd. Inmiddels was in „De Waarheid" van 6 November een communiqué afge drukt waarin gezegd werd: „De E.V.C. stort 400.000 francs voor de stakende Franse mijnwerkers". Dit communiqué is voor de betreffende afdeling van de Nederlandse Bank aanleiding geweest de zaak te onder zoeken om een klacht aanhangig te maken. De officier achtte bewezen dat in op dracht of verzoek van de E.V.C. de 400.000 francs ter beschikking waren gesteld. Het woord „beschikken" in het deviezenbesluit heeft een ruime betekenis zo zeide hij en eiste één maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 1500. Mr. Stokvis meende dat de Nederlandse Bank het voorbeeld had moeten volgen van Sir Stafford Cripps, de Engelse minis ter van Financiën, die de Engelse zuster vereniging van de E.V.C. een deviezen- vergunning voor hetzelfde doel heeft ge- .geven. Met dit voorbeeld voor ogen had de voorzitter van de E.V.C. geen ogenblik ge meend in overtreding te zijn zo zeide de verdediger. Mr. Stokvis probeerde vervolgens aan te tonen, dat niet B., doch het dagelijks be stuur van de E.V.C. in overtreding was, zo er al van een overtreding gesproken mocht worden, omdat de voorzitter in opdracht van het dagelijks bestuur had gehandeld. De Britse en de Amerikaanse reg ering moeten beslissen Vandaag fs het visseizoen geopend en voor dag en dauw zwermden vele rasechte Missers al uit. Op de Crole Braak te Halfweg heerste heden in de prille morgen reeds een gezellige drukte. FRANKFORT, 31 Mei (Reuter) De Britse en Amerikaanse plaatsvervangende militaire gouverneurs voor Duitsland zijn er niet in geslaagd overeenstemming te be reiken ten aanzien van een tweetal pro blemen welke verband houden met de ont binding der Duitse kartels en zij hebben besloten de kwesties voor te leggen aan hun respectieve regeringen. Het enie probleem heeft betrekking op het Duitse lucifersmonopolie en het andere op de firma Brown, Bovery en Co. te Mann heim, die zich bezig houdt met de vervaar diging van machinerieën. Het lucifersmonopolie is een bij de wet erkend kartel tussen de Duitse luciferspro ducenten en de Zweedse luciferstrust. De Zweedse belangen hebben een aandeel van 50 pet. in het Duitse monopolie. De be treffende wet verbiedt de oprichting van nieuwe lucifersfabrieken in Duitsland. Het Amerikaanse militaire bestuur heeft voorgesteld de wet te herroepen en het kartel te ontbinden, doch het Britse mili taire bestuur is van oordeel, dat een bij de wet erkend kartel niet onder het program ma voor de ontbinding der Duitse kartels valt, en dat de Duitsers zelf moeten beslis sen of zij het kartel wensen te ontbinden. Een andere belangrijke kwestie, die met de ontbinding der Duitse kartels samen hangt, is die van het Bosch-concern (elec- trische apparaten). Deze kwestie zal bin nenkort door een speciale Brits-Ameri kaanse raad worden behandeld. Deze raad zal zich behalve met de relaties tussen het Bosch-concern en de Duitse ondernemin gen, die onder zijn patenten werken, ook bezig houden met een contract dat tussen het Bosch-concern en een Zwitserse maat schappij loopt, en dat volgens sommige ge allieerde deskundigen ten doel heeft de exportwinsten van het concern buiten de deviezenpool der Westelijke zones te houden. Generaal Clay was tegen so cialisatie van Duitse bedrijven FRANKFORT, 31 Mei (Reuter) De Westelijke bezettingsmogendheden zijn Dinsdag overeengekomen twaalf Duitse beheerders over een gereorganiseerde Duitse staalindustrie aan te wijzen. Dit besluit zou zes maanden opgeschort zijn doordat generaal Clay, de voormalige Ame rikaanse militaire gouverneur, geweigerd had zijn goedkeuring te hechten aan de uit voering van de geallieerde wet, in Novem ber 1948 tot stand gekomen, die voorziet in decentralisatie van de grote steenkool- en staalconcerns in het Ruhrgebied. Clay betoogde deze wet „een voorbereiding voor socialisatie" was. Zijn tijdelijke plaats vervanger generaal Hays verklaarde Dins dag dat de moeilijkheden bij de uitvoering van de wet niet enkelingen maar het alge mene beleid betroffen. Er zouden binnen kort uitnodigingen naar de beheerders uitgaan, aldus Hays. Volgens de desbe treffende wet zullen de twaalf beheerders de bevoegdheden van de eigendom over de gesplitste concerns uitoefenen, waarbij het aan het toekomstige Duitse parlement zal worden overgelaten, uit te maken of zij zullen worden genationaliseerd of in han den van particulieren zullen blijven. Op de lijst van beheerders komen voor vier vertegenwoordigers van vakbonden, vier van de Duitse overheid, twee van de nieuwe gedekartellïseerde staalfabrieken, een van de oude industrieële concerns en een ban kier als vertegenwoordiger van de aandeel houders. Generaal Hays maakte verder be kend, dat op een Dinsdag gehouden bijeen komst van de Westelijke mogendheden geen overeenstemming was bereikt inzake de ontbinding van het Duitse lucifer monopolie. Duitsers kenden één dag tevoren het invasie-geheim Generaal-majoor D. A. van Hilten, die talrijke Duitse opperofficieren heeft ver hoord bij zijn onderzoek naar de militaire operaties in Nederland tijdens de tweede wereldoorlog, heeft aan een redacteur van „Het Parool" medegedeeld dat de Duitsers een dag tevoren wisten waar en op welke tijd de invasie in Normandië zou beginnen. Het geheim werd in Nederland ontsluierd met gebruikmaking van een code van de Britse Intelligence Service, welke tijdens het j.England-Spiel" in Duitse handen was geraakt. Met behulp van deze code kon een Engels radiobericht worden ontcijferd, waarin aan verzetsorganisaties in Bre- tagne en Normandië hulp werd gevraagd voor de geallieerde strijdkrachten die de volgende dag zouden komen. Rauter werd terstond op de hoogte gesteld. Hij zond een ijltelegram aan Hitier. De tijd was echter te kort om nog ingrijpende maatregelen te nemen. Slechts enige Duitse reserve-troe pen konden nog worden verplaatst vóór de eerste gealliëerde soldaat in Normandië voet aan wal zette. Vóór.Unie der Benelux wordt waar. schijnlijk een maand uitgesteld Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons hedenmorgen: Naar wij uit Nederlandse kringen te Brussel, die van nabij de Benelux-onder- handeling volgen, vernemen, is het niet denkbeeldig dat de Voor-Unie, die op 1 Juli van dit jaar in moet gaan, om tech nische redenen met een maand zal worden uitgesteld. De officiële besprekingen betreffende het nieuwe Belgisch-Nederlandse handels- accoord zullen pas op 8 of 9 Juni aan vangen en waarschijnlijk verschillende weken in beslag nemen, zodat men ander zijds ook niet klaar zal komen met de lijst van producten, die per 1 Juli zouden wor den vrijgegeven in het ruilverkeer tussen België en Nederland. Een van de oorzaken is gelegen in de Belgische verkiezingen. Enquête regeringsbeleid 1940-1945 Het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf heeft een folder rondgezonden, waarin de verschijning wordt aangekondigd van het tweede deel van het rapport der Parle mentaire Enquêtecommissie over het re geringsbeleid 19401945. Zaterdag zal dit tweede deel het licht zien. Ook dit tweede deel bestaat uit twee boekdelen, die de resultaten bevatten van het onderzoek naar de neutraliteitspolitiek der regering, het vertrek van de regering en de eerste maanden in Londen. Het gedeelte, dat de neutraliteitspolitiek behandelt, geeft, naar de folder mede deelt een overzicht van het Nederlandse staatsbeleid te dien aanzien en bevat uit voerige gegevens over het Venlo-incident. In het gedeelte dat het vertrek van de regering behandelt, worden de gebeurte nissen in en om het kabinet tijdens de oorlogsdagen, het vertrek van het Prinse lijk Gezin, van H. H. de Koningin en van het kabinet, het bombardement van Rot terdam en de capitulatie beschreven. Het gedeelte, dat getiteld is „De eerste maanden in Londen", geeft een indruk van de stemming in Londen gedurende die maanden en een overzicht van de opvat tingen ten aanzien van de voortzetting van de oorlog en de kabinetspolitiek dier da gen. Het beschrijft verder enkele vredes pogingen, het optreden van de heer Ger- brandy als minister-president en het af treden en de terugkeer naar Nederland van jhr. De Geer. De beide boekdelen zullen 1275 pagina's tellen. Weer een partij diamant teruggegeven aan ons land Gisteren werd op het ministerie van buitenlandse zaken wederom een partij diamanten aan de Nederlandse regering teruggegeven, die gedurende de bezetting uit Nederland waren geroofd. Ditmaal be trof het een partij van 336,24 karaat, welke teruggevonden is in Spanje. De overhandiging geschiedde door de seci-etarissen der Amerikaanse, Britseen Franse ambassades te Den Haag. Deze diamanten zijn destijds door de Duitsers van Joodse diamanthandelaren gevorderd en na de oorlog in Spanje terug gevonden door de vertegenwoordigers van de geallieerde bestuursraad voor Duitsland, die in overleg met de Spaanse regering belast is met de opsporing in dat land van Duits bezit en door Duitsers geroofde goe deren. Eisler in Praag aangekomen Gerhard Eisler, de Amerikaanse com munist, wiens uitlevering aan de Verenigde Staten door de Londense magistraat ge weigerd is, is gisteren per Tsjechisch vlieg tuig in Praag aangekomen. Eisler, die op de passagierslijst als een statenloze werd beschreven, werd op het Praagse vliegveld door Tsjechische func tionarissen verwelkomd. Hij werd ontvan gen met het gebruikelijke ceremonieel voor belangrijke bezoekers, doch er waren geen hoge communistische leiders aanwe zig. Eisler zeide, dat hij niet per schip had durven reizen, omdat de Britse bescher ming niet verder dan de territoriale wate ren reikte. Hij was met een Tsjechoslo- waaks vliegtuig gegaan uit vrees, dat vlieg tuigen van andere nationaliteit in de Ame rikaanse zóne van Duitsland zouden lan den. Eisler zal korte tijd te Praag blijven alvorens zich naar Leipzig te begeven, om zijn professoraat in sociale wetenschappen te aanvaarden. Bij zijn aankomst prees Eisler de Britse rechter die hem in vrijheid had doen stel len. „In Amerika zou ik geen rechter ge vonden hebben die mij eerlijk en onpar tijdig zou hebben berecht", zo zeide hij. Franse Raad van de Republiek stemt voor vrije benzineverkoop De Franse Raad van de Republiek heeft zich na een debat van tien uren bij stem ming uitgesproken voor vrije verkoop van benzine in Frankrijk van 1 October aan staande af tegen de huidige prijs van fr. 43.20 per liter. De raad nam met 178 tegen 133 stemmen een rechts amendement in deze zin aan op het wetsontwerp, dat vorige week door de Nationale Vergadering was goedge keurd en volgens hetwelk een dubbele prijs voor benzine gegolden zou hebben, namelijk een lage prijs voor voorrangs gebruikers op rantsoen, en een hoge prijs voor vrije benzine. soen, en een hoge prijs voor vrije benzine. Het thans door de raad geamendeerde wetsontwerp moet nu weer aan de natio nale vergadering worden voorgelegd, doch in die tussentijd zal het huidige systeem van gerantsoeneerde benzine gehandhaafd worden. Dr. Soekiman naar republikeinse noodregering BATAVIA, 31 Mei (Aneta). Naar „Merdeka" verneemt is op initiatief van de republikeinse vice-president Mohammed Hatta aan dr. Soekiman, voorzitter der Masjoemi en minister van Binnenlandse Zaken van de republiek, opgedragen zich in verbinding te stellen met mr. Sjafroeddin Prawiranegara, het hoofd van de republi keinse noodregering. De militaire commandant van Djokja karta, de kolonel van Langen, heeft bekend gemaakt, dat de gelegenheid tot opgave voor evacuatie Zaterdag 4 Juni wordt af gesloten. Na deze datum blijft evacueren uiteraard mogelijk, doch de Nederlandse instanties kunnen dan geen faciliteiten meer garanderen, aldus de bekendmaking. Naar verwacht wordt, zal op 1 Juni de evacuatie van 3000 personen per dag aanvangen: tot heden omvatten de dagelijkse convooien 1000 personen. De grote stroom van aan meldingen is thans geluwd. Sociale zaken registreerde in de laatste dagen der vorige week 40 families dagelijks. Het totale cijfer blijft zich bewegen om de reeds vermelde 45.000 personen. Enige republikeinen te Magelang hebben overplaatsing aange vraagd naar Djokja, onder wie twee art sen, meldt de correspondent van Aneta. I Het woord is aan..... Ortega y Gasset Het nationalisme heeft in tijden van bestendiging der natie een stellige waarde en is dan verhe ven richtsnoer. In Europa is die bestendiging al overmatig en het nationalisme is nu slechts een manie, een voorwendsel dat men aangrijpt om de plicht, nieuwe normen en grootse ondernemin gen uit te denken, te ontgaan. (Uit: De opstand der Horden; 1933). Eerste raadsverkiezingen C.P.N. verliest meerderheid in Beerta In drie Groningse gemeenten, Beer ta, Midwolda en Finsterwolde, zijn Dinsdag reeds de gemeenteraardsver- kiezingen gehouden. In Beerta, waar de Communisten van de elf zetels er zes bezetten, verloren zij er een aan de Partij van de Arbeid en daarmee ook de meerderheid in de raad. Zij behielden de meerderheid in de raad van Finsterwolde, waar zij ten koste van de Partij van de Arbeid stemmenwinst be haalden. In Midwolda verloor de C.P.N. haar enige zetel in de raad. De Chr. Historische Unie kwam hier van drie op vier zetels. De volledige uitslagen waren: BEERTA 1946 1949 stemmen zetels stemmen zetels P. V. d. A. 419 2 502 3 V. V. D. 430 3 479 3 C. P. N. 1094 6 974 5 1943 1955 FINSTERWOLDE 1946 1949 stemmen zetels stemmen zetels P. v. d. A. 330 2 286 2 V. V. JD. 457 3 463 3 C. P. N. 944 6 1023 6 1731 1772 MIDWOLDA 1946 1949 stemmen zetels stemmen zetels P. V. d. A. 569 3 617 3 Anti-Rev. 683 3 707 3 C. H. U. 643 3 727 4 Gemeentebel. 345 1 262 1 C. P. N. 259 1 167 0 2499 2480 In het Britse tehuis voor oud-militairen te Chelsea is deze week voor de 257ste maal de traditie-rijke eikenblad-parade gehou den ter herinnering aan het feit dat de stichter van het tehuis Koning Charles II, zich eens in een eikenboom heeft moeten verstoppen voor de troepen van Cromwell. Hier krijgt een S4-jarige veteraan tijdens de parade, met de decoraties en een takje eikenblad op de borst, een zeer onregle mentaire kus van een lid van het jongste Engelse legeronderdeel, het Koninklijke Vrouwen Legercorps. Britse delegatie naar de Raad van Europa Volgens welingelichte kringen te Londen zal de plaatsvervangende premier Herbert Morrison aan het hoofd staan van de Britse delegatie naar de Raad van Europa, die in Augustus voor de eerste maal te Straats burg bijeen zal komen. De Britse regering zal deze week in het parlement, de'samenstelling bekend maken van de delegatie, die elf afgevaardigden van de Labourpartij, zes conservatieven en één liberaal zal omvatten. Men verwacht dat Winston Churchill tot eerste voorlopige voorzitter van de „assem blee" zal worden gekozen, ofschoon hij waarschijnlijk niet de gehele zitting zal bijwonen. '000000ooccoaceooooo30oooooo3oa»ao©3ocooixcoGcoooocooge PLAATSELIJK ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: (opge maakt te 10 uur) Verder toenemende bewolking met voornamelijk vanavond en vannacht plaatselijk enige regen. Later wisse lend bewolkt met hier en daar enkele buien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtin gen. Morgen iets lagere temperaturen dan vandaag. 2 Juni: Zon op 4.25 uur. onder 20.50 uur Maan op 9.40 uur. onder 1.09 uur Hoog watert ijden: Woensdag 1 Jun:: 6.27—18.56 uur Donderdag 2 Juni: 7.16—19.44 uur Laagwatertüden: Woensdag 1 Juni: 2.01—14.24 uur Donderdag 2 Juni: 2.48—15.12 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1