De Berlijnse kwestie gisteren op Panjse conferentie aangesneden Palais Rose Emir Idriss el Senoessi roept onafhankelijkheid van Cyrenaica uit Dr. Beel droeg zijn functie over aan de heer Lovink De Eerste Kamer bespreekt het buitenlands beleid 63e Jaargang No. 19258 api wam m m tm $m Donderdag 2 Jutii 1949 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- RnuJ I I 1^^^ I Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: I B W J F J W I I I 1 1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. 1 1 I I gJI 1 Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. J| ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spaame 12, Telefoon 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. en ^pcettjte ïjaartemscbe Courant (anno 165-6) Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom T w s Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees OOST EN WEST PRATEN in het Palais Rose te Parijs. Een paleis van rose marmer. Ge moet meer op het marmer dan op de kleur letten. Marmer is hard. Dat is de stemming van Oost en West ook. Rose doet aan tederheid, aan liefelijkheid en aan fondant denken. Noch Wisjinsky (namens Moskou optredend), noch Ache- son, Bevin en Schuman (namens Washing ton, Londen en Parijs) tonen enig spoor van liefelijkheid en tederheid. Nog min der van fondant: er is niets smeltends in iun aard. Hoogstens kan men opmerken dat Wisjinsky iets van eeii goedige groot vader heeft. Dit is slechts uiterlijk en heeft met zijn beleid niets uitstaande. Wij weten niet waarom de Fransen juist iet Palais Rose voor deze bijeenkomsten lebben bestemd. Misschien wel omdat zij r een speelse ironie in zagen. Dat is wel ets voor hen. Mogelijk vonden zij het ook ivel aardig dat het juist aan de familie de Talleyrand toebehoort. Mme. la duehesse ie Talleyrand heeft het voor de besprekin- ;en der Grote Vier ter beschikking gesteld, in dit herinnert aan de geslepen diplomaat net de scherpe spottende geest, die deze jaam befaamd maakte in de historie. Hij iiende verschillende meesters. Talleyrand tvas Napoleons minister van Buitenlandse Taken maar ook die van de na 's Keizers al teruggekeerde Bourbon-koning: van .odewijk XVIII. Hij was het die tot de rrote Keizer de gedenkwaardige woorden prak: „Met de bajonetten, sire, kan men illes doen behalve één ding: Meii kan. er liet op gaan zitten." Hopelijk zullen Oost en West in deze iagen nog eens aan dat wijze woord den ton. Tot dusver hebben zij niet veel inders gedaan dan eikaars politieke stand- lunten betreffende Duitsland afwijzen. De lostelijken hebben hun Volkscongres en !un Oostelijke grondwet bezongen en hun fgrijzen over het Westelijk beleid, geuit. Westelijken hebben hun verenigde ones en de grondwet van Bonn aange- irezen en aangeboden die voor heel Duits- and te doen gelden. Zij hebben zich ver wonderd over de vraag, waarom toch ils alles in het Oosten zo goed gaat ulk een stroom vluchtelingen uit dat ge- enedijde oord hun zones blijft binnen- tekken. Enfin: men moest van eikaars olitieke statuut niets hebben. Dit en meer an deze aard is gebleken uit communi- ués en uit mededelingen van gedelegeer- ien. Men vergadert met gesloten deuren, aaar is tot dusver niet zonder spraakzaam- leid. Blijkbaar zal die nu ook verstommen, want er heerst een hoopvolle verwachting lat er resultaten zullen komen. Dat moge, ezien het voorafgaande, verwondering wekken. De verklaring schijnt te zijn dat Gen, om tenslotte iets te bereiken, eerst agenlang moest vaststellen wat men niet on bereiken. Wie dit overbodig en on- ractisch lijkt is geen diplomaat. Wie zich fvraagt wat dan eigenlijk wel bereikt kan worden denkt aan een economische over- enkomst. Al wordt daarmee het conflict tost-West niet uit de wereld geholpen. Men mag toch ook wel denken aan dat oord van Talleyrand. Met de bajonetten an mén alles doen behalve één ding: Men an er niet óp gaan zitten. Wie waarlijk wil heersen moet dat zit- end kunnen doen. Dat wil zeggen: hij of et régime moet regeren met de open- are mening op zijn hand. Als hij voort- urend moet dreigen heeft hij het gezag iiel werkelijk in handen en is zijn macht ius niet duurzaam. De Duitsers, toen zij land bezet hielden, oefenden een tijde- jke dwang uit die volkomen afhing van n bajonetten. Evenals intertijd Napoleon Spanje. Hij bezette het wel maar be- eerste het nooit. Want het wilde hem niet mvaarden, evenmin als wij de Duitsers ilden aanvaarden. De enige werkelijke, uurzame heerschappij is die, welke door openbare mening erkend wordt. Dit is ook ten aanzien van Duitsland het rote punt. Het Oosten en het Westen kun- 1 beide wel grote militaire machten op been houden, maar daarmee lossen zij ;t Duitse vraagstuk niet blijvend op. Noch een, noch de ander kan het ermee op- :ssen. Er moeten andere dingen gebeuren, 'en geeft in het Westen blijk dit in te zien, ïarom wil men zijn zones bij West- uropa doen aansluiten. Maar ook dit zal 3s gelukt zijn als het door de bevolking ffi dat grote deel van Duitsland wordt uivaard. Als het alleen onder dwang van sjonetten zou gelukken zou het geen blij- ende waarde hebben. Daarom moet men positie van de Oost'-Europese landen, onder Russische orders en invloed aan, ook niet als geregeld en vastgesteld schouwen. Alles blijft afhangen van de jaag, of de openbare mening in die landen it gezag ooit aanvaarden zal. Niemand an heerschappij verwerven en behouden gen kaar wil. Het is deze waarschuwing van Talley- and, die zijn geest hopelijk in het Palais ose zal doen beseffen niet alleen ter 'estelijke, maar ook ter Oostelijke zijde. |eze Talleyrand was een uiterst scherp- iimig man en hij keek niet alleen naar Se mogelijkheden die er vandaag waren, lij zag vooruit. Hij dacht ook niet alleen an gebeurtenissen en verschijnselen maar ooral aan de menselijke natuur. Hij ende de mensen. Jammer dat hij zelf geen ster mens was, maar hij kende de mensen, an de mensenkennis die achter gesloten turen in het Palais Rose tot uiting zal tmen zal'het ook nu afhangen. Altijd 'eer. r. p. ■omité van ontvangst voor (te spublikeinen in Djokja Se sultan van Djokja heeft het comité "or ontvangst van de republikeinse rege- "f te Djokja geïnstalleerd. Voorzitter is tijoeddin Noor, voormalig voorzitter van parlement van Oost-Indonesië. Tadjoeddin Noor is naar Batavia ver- 'iken om van daaruit door te reizen naar =aka, waar hij besprekingen zal voeren president Soekarnq, aldus bericht de Respondent van Aneta te Djokja. Het republikeinse bureau te Singapore =ö"t bekend gemaakt, dat de republikein premier Mohammed Hatta Zaterdag de &rs van de republikeinse noodregering iKotaraaja op Sumatra zal bezoeken. Hij ii pogen deze leiders te winnen voor het (=ngs tussen de Nederlanders en de re- (bükeïnen bereikte accoord, aldus het ?ublikeinse bureau te Singapore. Wysjinski houdt vast aan het beginsel van eenstemmigheid in de bestuursraad Parijs, 1 Juni. (Reuter). De vier ministers van Buitenlandse Zaken gingen op de bij eenkomst van heden over tot behandeling van het tweede punt van de agenda, name lijk de Berlijnse kwestie. De ministers ga ven in hun uitlatingen toe, dat de gedurende het weekeinde in het werk gestelde po gingen om het over de Duitse eenheid eens te worden gefaald hebben. Over de Berlijnse kwestie zeide Acheson, de Amerikaanse minister, dat hij een op lossing mogelijk achtte indien men uit ging van de stelling, dat de vier mogend heden thans in Berlijn zijn op grond van overeenkomsten van vóór Potsdam. „Het behoort niet nodig te zijn dat vier mogend heden zich inspannen w/ar een overeen komstig vraagstuk in andere plaatsen een eenvoudige politie-aangelegenheid is", al dus Acheson. Hij was van oordeel, dat de gewone zaken in Berlijn geregeld kunnen worden op basis van meerderheid van stemmen, zonder een vereiste eenstemmig heid. Als basis der besprekingen stelde Acheson voor vast te houden aan het plan van Wysjinski tot herstel van het gealli eerde bestuursbureau van Berlijnkom- mandantura).. De voorzitter, Schuman, Frans minister van Buitenlandse Zaken, zeide te hopen dat de oplossing van het Berlijnse vraag stuk gemakkelijker- zou blijken dan het probleem van geheel Duitsland. Juridisch gezien is de grondwet van Bonn niet van toepassing op Berlijn en voor het valuta- vraagstuk ïs slechts een zuiver technische oplossing van node waarbij de regeling var het valutavraagstuk voor geheel Duitsland niet in het geding komt, aldus Schuman. Bevin stelde voor, dat bepaald zou wor den over welke onderwerpen gestemd zou worden met meerderheid van stemmen en voor welke vraagstukken eenstemmigheid vereist zou zijn. Daarna nam Wysjinski het woord en drong krachtig aan op toepassing van de eenstemmigheidsprocedure als het enige beginsel waardoor chaos kon worden ver meden. Acheson zeide te betreuren, dat Wysjinski een standpunt innam waardoor slechts overeenstemming kon worden, be reikt indien de drie andere ministers zich bij Wysjinski aansloten. Na afloop der zitting welke drie uur duurde, verklaarde' John Foster Dulles, de Republikeinse adviseur voor Buiten landse Zaken der Amerikaanse delegatie, dat men'niet zeer ver met het Berlijnse vraagstuk gevorderd was. Een Franse woordvoerder zeide, dat de bespreking Donderdag voortgezet zou worden en dat er „een niet ongunstige" stemming had geheerst. Een woordvoerder der Russische delega tie zeide dat de Sovjet-Russen niet tegen „informele" bijeenkomsten van de raad zijn. Acheson stelde op de conferentie nog voor, om na de voorbereidende bespre kingen in beperkte-zitting met het Berlijnse vraagstuk voort te gaan. Geheime zitting? Volgens Reuters diplomatieke corres pondent is het mogelijk, dat de drie Wesle- Internationale waarnemers naar Indochinese verkiezingen De Franse regering heeft de vice-presi dent van het Internationale Hof van Justi tie gevraagd zes neutrale waarnemers en zes plaatsvervangers te benoemen om de verkiezingen in Frans Indochina bij te wonen. Een waarnemer en een plaatsvervanger zijn reeds onderweg om te onderzoeken of de situatie in de betrokken gebieden het toelaat op de aanvankelijk vastgestelde data de verkiezingen te houden. Britse journalisten-unie treedt uit internationale organisatie LONDEN, 1 Juni (Reuter). De Britse Nationale Unie van Journalisten heeft be kend gemaakt, dat haar leden met 3375 tegen 769 stemmen een voorstel hebben aangenomen, strekkende tot het doen uit treden van de unie uit de internationale organisatie van journalisten. lijke ministers binnenkort zullen verzoeken om een vergadering, waaraan geen publici teit en geen pi-opaganda zal worden ver bonden. Zij zouden op deze manier willen onder zoeken of Wysjinski werkelijk van mening is, dat de ministers voor de problemen van deze zitting een oplossing zullen kunnen vinden. Enige vordering schijnt onmogelijk,' ten zij de vier ministers op een geheime ver gadering een realistische beperkte regeling bespreken, aldus menen waarnemers. Zij zijn van mening dat de Berlijnse kwestie de kans biedt om een dergelijke bespreking te beginnen. Vijandige Russische antwoord nota aan Joegoslavië Moskou, 2 Juni (Reuter). De Russi sche regering heeft een Joegoslavische nota, waarin wordt beweerd dat Rusland een „vijandige en discriminatieve actie" tegen Joegoslavië voert, van de hand ge wezen, aldus meldt heden het Sovjet-Rus sische persbureau Tass. In de Russische nota wordt gezegd, dat Joegoslavië zich van het recht, een vriend schappelijke houding van de Sovjet-Unie te verwachten heeft beroofd door de in stelling van een anti-communistisch, anti democratisch en terroristisch regiem, door zijn vijandigheid tegenover de Sovjet-Unie, waardoor „het in het kamp van de vijanden der Sovjet-Unie was terecht gekomen", en door toe te staan, dat de Joegoslavische pers „de spreekbuis voor ongebreidelde anti-Sovjet-Russische agitatie" was ge worden. De Sovjet-Unie zal voortgaan gastvrij heid te verlenen aan anti-Titogezinde emi granten, omdat zij die Joegoslaven ver tegenwoordigen die voorstanders zijn van de onafhankelijke ontwikkeling van hun land, zo zegt de nota. Engeland - beheerder - erkent zijn autonomie in binnenlandse aangelegenheden Emir Idriss el Senoessi heeft Woensdag avond voor het nationale congres te Ben gasi de onafhankelijkheid van Cyrenaica, het oostelijk deel van Libye, dat aan Egypte grenst, afgekondigd en de Britse regering verzocht om erkenning van zijn bestuur. Hij zeide voornemens te zijn een nationale regering te vormen, gebaseerd op een ge kozen parlement. Engeland heeft bij monde van de Britse beheerder van Cyrenaica, De Candole, be kend gemaakt, dat het de Emir, geestelijk en wereldlijk leider van een kwart mülioen Nomadische Senoessis, als hoofd van de regering van Cyrenaica met vei'antwoor- delijkheid voor binnenlandse aangelegen heden erkent en de vorming van een nationale regering aanvaardt. De Britse regering zal de Emir uitnodigen naar Lon den te komen voor besprekingen over de nieuwe regering. Volgens de Britse ver klaring zal niets gedaan worden, dat de uiteindelijke toekomst van Libye als één geheel nadeüg kan beïnvloeden. Cyrenaica, dat in 1923 onder Italiaans bewind kwam, stond sedert de oorlog onder Brits militair bestuur, hetwelk met de Emir samenwerkte. Het Nationale Con gres, dat vertegenwoordigers omvat van de Senoessi-gemeenschap voor de steden, het platteland en de stammen, werd in dertijd door de Emir voor consultatieve doeleinden samengesteld. Op twaalf Mei verluidde te Cairo, dat Emir Idriss spoedig door de afkondiging van Cyrenaica's onafhankelijkheid de UNO, die beraadslaagde over het probleem der voormalige Italiaanse koloniën, voor Terroristen-aanslagen in Indonesië BATAVIA, 1 Juni (Aneta) Op de grote weg naar Cheribon werd Maandag tussen Tomo en Kandipaten een auto be schoten, waardoor de inzittende Kijahi Mochtar, hoofd der afdeling contracten voor Islamitische zaken van het ministerie van Onderwijs en Eredienst van Pasoendan dodelijk werd getroffen. Nabij Krebet in het Malangse zijn drié vrachtauto's in een val gelopen. Van de passagiers werden 4000 gulden geroofd en de vracht werd gestolen. Tussen Malang en Lawang werd een bus door een bende aangehouden, alle passa giers werden beroofd van geld en kost baarheden. Een naderende auto deed de bende verdwijnen en redde daardoor de enige Europese passagier, wie gelast was uit te stappen. Een personentrein van Djember naar Soerabaja werd Maandagmiddag in het Pasoeroeanse tot ontsporing gebracht, waar na de trein onder vuur werd genomen, het geen onmiddellijk werd beantwoord, door de in de trein aanwezige militairen. Een passagier werd ernstig en drie licht ge wond. een voldongen feit zou stellen. De Emir zou in interviews hebben verklaard, dat Cyrenaica een staat diende te worden ge lijk Transjordanië, met de Emir zelf als heerser, en dat deze staat nauwe betrek kingen met Engeland zou moeten onder houden. De Emir leefde van 1923 tot 1944 in ballingschap in Egypte. Cyrenaica, het Oostelijke deel van Libye, wordt bewoond door een kwart millioen Senoessis," die een eeuw geleden door de grootvader van Emir Idriss verenigd wer den tot een machtige Mohammedaanse ge meenschap, die bekend werd om haar ijver in de verdediging van de Islam. Anthony Eden, de toenmalige Britse minister van Buitenlandse Zaken, ver klaarde in Januari 1942 in het Lagerhuis: „Als de oorlog ten einde is, zullen de Se noessis in Cyrenaica onder geen beding meer onder Italiaanse heerschappij komen" „Secretaris van de burgemeester" is geen officiële functie Van de zijde van het gemeentebestuur van 's-Gravenhage verzoekt men ons het volgende mede te delen: I11 de berichten omtrent de handelingen van drs. W. B., hoofdambtenaar in tijdelijke dienst van de gemeente, die thans ingaande 1 Juli a.s. ontslagen is, is deze herhaalde lijk aangeduid als „secretaris van de bur gemeester". Deze functie bestaat echter niet officieel. De heer B. heeft zich zelf zo ge noemd. Intussen heeft deze betiteling aanleiding gegeven tot verwarring. Bij sommigen schijnt de mening te hebben postgevat, dat de ..secretaris" van de burgemeester en de officiële gemeentesecretaris één en dezelfde persoon zouden zijn. Dit is niet het geval. De „Soerabaja" had haast De KLM-constellation PH-TES (Soera baja) die vorige week uit Nederland ver trok, heeft op het traject Mauritius-Bata- via een zeer snelle vlucht gemaakt. Zij had voor het traject slechts nodig 12 uur en 48 minuten. Normaal heeft men voor dit tra ject van 5550 kilometer 14 a 15 uur nodig. Het woord is aan Claudianus: Het is geen overwinning als de vijand haar niet 1 erkent in het besefdat ook zijn geest is over- wonnen. BATAVIA, 2 Juni (Aneta) Heden morgen te 8.15 uur Bataviatijd is de nieuwe Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer Lovink, op het vliegveld Kemajoran aangekomen. Vier jagers escorteerden de Constellation van de Javazee tot Batavia. Bij zijn aankomst werd de heer Lovink be groet door de adjudant van dr. Beel, luite- nant-ter-zee Van Ravensteyn, vice-admi- raai Pinke, generaal-majoor Buurman van Vreden, dr. Van Roven, dr. Koets, de gou verneur van Batavia, Hilman Djajadinin- grat en andere autoriteiten. Na inspectie van de erewacht, die bestond uit compag nies van het K.N.I.L., de Koninklijke Land macht en de marine, werd het Wilhelmus gespeeld. Onder escorte van militaire politie op motoren reed de nieuwe Hoge Vertegen woordiger per auto naar het paleis, waar hij begroet werd door dr. Beel. De heer Lovink gaf de volgende verkla ring uit: „Bij mijn aankomst te Batavia wil ik mij beperken tot slechts een enkele per soonlijke opmerking. Reeds binnen weinige uren immers zal bij het overnemen van de taak van mijn voorganger in het open baar een verklaring worden afgelegd. Het staat ook voor mij vast, dat geen andere oplossing succes zal hebben dan die, waarin de meerderheid der Indonesische volken volledig vertrouwen stelt. Hiervoor is het nodig hun nationale aspiraties te bevredigen. Ieder is het daarover eens en wij zijn er op dit ogenblik dichter toe ge naderd dan ooit tevoren". De aftredende H. V. K. heeft hedenmor gen voor de bestuursoverdracht de volgende dagorder aan de strijdkrachten van land-, zee- en luchtmacht in Indonesië gericht: „Nu ik mijn ambt als H. V. K. en daarmede tevens het opperbevelhebberschap over de land-, zee- en luchtstrijdkrachten in Indo nesië neerleg, is het mij een behoefte uit drukking te geven aan mijn grote bewon dering en waardering voor het door u allen in de maanden, die voorbij zijn, is verricht. Onder de moeilijkste omstandigheden hebt gij u op bijzondere wijze van uw taak gekweten. Ik breng eerbiedig hulde aan de nagedachtenis van hen, die het offer brach ten van hun leven. Hun verheven voorbeeld blijve een aansporing tot volle plichtsbe trachting. Het is mij een voorrecht geweest mij uw opperbevelhebber te hebben mogen noemen. Ik dank u allen en ik weet er mij van overtuigd, dat ook mijn opvolger onder alle omstandigheden op u zal kunnen rekenen. Mijn goede wensen vergezellen u, leve de Koningin". Bestuursoverdracht. De plechtige overdracht van het bestuur geschiedde hedenochtend te 11.00 uur Bataviatijd in het Gedong Indonesia Seri- kat (het vroegere Volksraadgebouw). Hier bij sprak dr. Beel een rede uit, waarin hij onder meer zeide: „Het zal u nauwelijks verwonderen, dat in deze dagen mijn gedachten steeds weer teruggaan naar die derde November van r V tj i, m- **-• De scheepswerven aan het Spaarne hebben tot ver over de grenzen een goede naam. De Haarlemse scheepsbouwmaatschappij heeft er voor gezorgddat die reputatie behouden blijft door de aflevering van een robuuste sleepboot, die binnenkort op Weichsel, Warta, Boeg en andere Poolse stromen zal tonen wat een schip van Hollandse makelij waard is. Het vaartuig ts ruim 53 meter lang en de grootste breedte bedraagt acht meter. Twee stoommachines van 250 paardekrachten zorgen voor de voortbeweging. Gisteren maakte deze vlotgaande sleepboot, die voor een Poolse rederij in het bijzonder voor de vaart over ondiepe rivieren werd gebouwdop hel Spaarne een uitstekend geslaagde proeftocht. Hel schip, waaraan anderhalf jaar is gewerkt, zal via de binnenwateren op eigen kracht het land van bestemming bereiken. Een tweede exemplaar van dit type staat reeds op stapel. Daar de minister veel op reis is, wordt benoeming'van een staatssecretaris gevraagd voor beter contact met de volksvertegenwoordiging. (Van onze parlementaire redacteur) Op in het algemeen zeer zakelijke wijze heeft het gros van de senatoriale sprekers over de begroting van Buitenlandse Zaken in hoofdzaak - naast prijzende woorden - kritiek geleverd op minister Stikker en op de organisatie van de Verenigde Volken. Professor Anema (A.R.) verweet de minister, de indruk gewekt te hebben, meer dan voor werkelijkheidspolitiek, die spre ker onmisbaar acht, zijn normen te baseren op grond van de feiten. Hij ried de mi nister ernstig aan, de opportunistische „Real"-politiek geen voet te geven en re kening te blijven houden met recht en mo raal. Na hem wierp dr. Brongersma (Ar beid) de bewindsman voor de voeten, dat het in ons buitenlands beleid al te zeer ont breekt aan een grote lijn, aan een ijveren voor het beginsel, dat de internationale rechtsorde tot stand wil doen komen, waar bij ook Nederland bij voorbaat bereid moet zijn met het oog daarop zekere offers te aanvaarden. Doordat aan het volk die grote lijn niet duidelijk voor ogen wordt gehouden, kan het ook geen werkelijke be langstelling, laat staan geestdrift, voor ons buitenlands beleid krijgen. Ook mr, W e n- delaar (V.V.D.), die in minister Stikker veel vertrouwen stelde, gaf eveneens te kennen, dat de leiding op hel Plein er voor moet zorgen, dat hetgeen zij voorstaat meer naar buiten doordringt. Voorts maakte hij onder meer kenbaar, dat de regering zo veel mogelijk ten aanzien van internatio nale kwesties voor contact met het parle ment zorg moet dragen. Deze zienswijze werd gedeeld door mr. Van Heuven Goedhart (Arbeid). Deze opperde daarom, nu volgens hem terecht en wel als van opzichten ernstige teleurstellingen op geleverd. Het vetorecht noemden mr. Reyers (C.H.) en prof. Beaufort de steen des aanstoots. De U.N.O. was, zo werd voorts gezegd, te veel een politiéke jaar- beurs, een praatcollege, dat eens wat meer moest handelen en dan vooral op de grond slag van het recht en gerechtigheid. Doch tenslotte bleken noch prof. Anema, noch prof. Beaufort helemaal te wanhopen. Laatstgenoemde zeide, dat men niet in zo korte spanne tijds tot een bevredigende op lossing van het grote vraagstuk van d< internationale rechtsvorming kan komen. Hij gaf te lcgnnen, dat met het voortschrij den van de tijd het Handvest van de Ver enigde Volken (die overigens ook op so ciaal en humanitair gebied heel veel doen) wel aan betekenis en kracht zal winnen. Natuurlijk liet bijkans geen spreker na zijn afkeuring te uiten over godsdienstver volgingen en aantasting van de rechten van de mens in verschillende landen, maar tenslotte overheerste de opvatting, dat het meer op de weg van de Verenigde Volken dan die van individuele landen lag daar tegen op te treden. Voor zover de gedachte van een federa listisch Europa ter sprake kwam is er (na dat prof. Anema verklaard had te dien opzichte aanvankelijk wat beducht te zijn geweest voor „federalitis", welke hij bij sommige volgens hem overdreven ijveraars meende bespeurd te hebben, maar tenslotte toch wel gerustgesteld te zijn) bovenal op aangedrongen, dat in de raadgevende Europese vergadering parlementsleden zit ting zullen krijgen zodat daar de parlemen ten dus indirect hun stem zullen kunnen laten horen. Met uitzondering van de communist S c h a 1 k e r, die beweerde dat Nederland een van de gevolgen van het loslaten van door zijn deelneming aan het Atlantisch onze oude neutraliteitspolitiek, de minister zelf er meer op uit moet trekken, het denk beeld een staatssecretaris aan Buitenlandse Zaken te benoemen. Deze spreker bepleitte verder nog betere salariëring van de amb tenaren aan genoemd departement. Prof. Beaufort (K.V.P.) had meer vertrou wen in de minister dan vlak na het aftre den van mr. Sassen als minister van Over zeese Gebiedsdelen. De organisatie der Verenigde Volken had, in de ogen van bijkans alle sprekers, in tal Pact de zijde van de aggressie heeft ge kozen, bleek men overigens in dat pact juisi een louter verdedigend karakter te zien. Dat de heer Reyers (C.H.) in zijn critiek over de Verenigde Volken tevens de Indonesische kwestie betrok onder andere om het door ons te dien opzichte gevoerde beleid af te keuren, behoeft wel geen verwondering te wekken. Dit zijn enige van de hoofdpunten, waarop minister Stikker de volgende week Woensdag zal hebben te antwoorden. het vorig jaar, toen ik mijn ambt uit han den van dr. Van Mook aanvaardde, en naar de woorden, die bij die gelegenheid door dr. Van Mook en mij werden uitgesproken. Ik behoef wel niet te zeggen, hoezeer ik het betreur nu reeds afscheid te moeten nemen zonder datgene te hebben kunnen volbrengen, dat van mij verwacht werd en dat ik mijzelf had voorgesteld: De vol tooiing van de overgang naar de nieuwe rechtsorde, welke de bekroning gevonden zou hebben in de vorming van dc souve- reine en onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië. Factoren buiten mijn wil hebben het helaas onmogelijk gemaakt daartoe de weg te bewandelen, zoals deze na de succesvolle beëindiging van het overleg in Den Haag met de federalisten zo duidelijk voor ons scheen te liggen." „Het falen van de besprekingen met de republikeinse leiders, de toenemende ter reur in de federale gebieden en de hieruit noodzakelijkerwijs voortvloeiende tweede politiële actie, de daarop volgende periode van politieke onzekerheid en verwarring, alsmede de misvattingen, welke omtrent de doelstellingen en de beweegredenen van het Nederlandse beleid in de internationale wereld bleven bestaan, maakte-, deze weg onbegaanbaar. Met de aanvaarding van de verklaringen van dr. Van Royen en Moh. Roem van 7 Mei bepaalde de Nederlandse regering een nieuwe beleidslijn, welke voor mij consequenties meebracht, welke ik gemeend heb te moeten aanvaarden." Een nieuwe phase in de oplossing van het Indonesische vraagstuk is thans inge luid. Vele moeilijkheden zullen bij het be gaan van de nieuwe weg naar voren tre den en teleurstellingen zullen niet achter wege blijven. Ik hoop nochtans van ganser harte, dat u als mijn opvolger er in moogt slagen op korte termijn lot oplossing te geraken van het probleem, hetwelk thans reeds zo jarenlang de wederopbouw van dit land in de weg staat, en moge het u gegeven zijn de vorming van de vrije en onafhankelijke Verenigde Staten van Indo nesië op basis van vrijwillige samenwer king met Nederland verwezenlijkt te zien. Dr. Beel betuigde dank en drukte zijn bewondering uit vbor hetgeen tot stand gebracht is en nog dagelijks verricht wordt.. Hij herdacht tenslotte eerbiedig allen, die bij het streven naar herstel van recht en orde hun leven offerden en eindigde aldus: „Wanneer ik thans in het bijzonder het woord richt tot u als mijn opvolger, dan moge ik u succes toewensen bij de vervul ling van de zware taak, welke u op uw schouders hebt genomen. Veel zal van u gevraagd worden. Vaak zal hel moeilijk zijn de lijnen vast te houden, zoals gij deze zult hebben uitgestippeld. Moge het u ech ter gegeven zijn deze taak tot een goed einde te brengen tot heil van Indonesië en Nederland beide. Gods onmisbare zegen zij uw deel. De bevoegdheden en verplich tingen, verbonden aan het ambt van Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, draag ik met deze aan u over". Rede van dc heer Lovink. De nieuwe Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon sprak 11a de officiële overdracht een rede uit, waaraan het volgende ontleend is: „De naaste toekomst ligt besloten in de betekenis van het grote ambt, dat juist werd overgedragen. Het is tegelijkertijd het einde van het oude bestel en het begin van het nieuwe. Daarom moet gij in mij ook zien de bijzondere afgezant van Nederland, die in handen van de Koningin de eed heeft af gelegd. naar vermogen te zullen medewer ken aan de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde in Indonesië en van de V.S.I. Daarna zal deze functie geheel van karak ter veranderen. Dan is er voor Nederland geen taak meer van bestuurlijke aard in Indonesië", aldus de heer Lovink. „In de toekomst zullen hoge commis sarissen van Nederland in Indonesië en van Indonesië in Nederland voor een be langrijk gedeelte het symbool en de be lichaming zijn van de bijzondere vorm van samenwerking, welke beide landen in vrü overleg zullen hebben afgebakend." De heer Lovink besloot met een persoonlijk woord tot dr. Beel, waarin hij hem dankte voor de goede wensen en vriendelijke ge dachten. „Toen gij dit hoge ambt aanvaar de, had gij zeer zware jaren achter de rug. Jaren van bezetting in Nederland en die van ministerschap. Niettegenstaande dit alles waart gij aanstonds bereid deze hoge post in Indonesië te aanvaarden. Al uw krachten hebt gij gegeven aan de oplossing van verschillende en vele moeilijke proble men, die u werden voorgelegd. Het plan-Beel gaf de weg aan, die wij thans volgen. Ik ben u dankbaar van uw arbeid vruchten te mogen plukken en uw werk te mogen voortzetten. Gij keert thans terug naar Nederland, naar huis en het gezin. Moge uw reis voorspoedig zijn en moge u de uwen in gezondheid terugzien", aldus de heer Lovink. TAMELIJK KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, (opge maakt te 10 uur): Tamelijk koude nacht met hier en daar nevel of mist en weinig wind. Morgen overdag toenemende bewol king met later vooral in het Zuidwes ten van het land weer enige regen. Tot matig of vrij krachtig aanwakkerende wind tussen Zuidoost cn Zuidwest en iets minder koel. 3 Juni: Zon op 4.25 uur. onder 20 52 uur Maan op 11.07 uur. onder 1.18 uur Hoogwatertijden: Donderdag 2 Juni: 7.16—19.44 uur Vrijdag 3 Juni: 8.1220.47 uur. Laagwatertüdcn: Donderdag 2 Juni: 2.4815.12 uur Vrijdag 3 Juni: 3.3916.05 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1