EEN AKKER VOOR GOD „Haarlems Bloei" wil nieuwe systemen en materialen een kans geven IVERHEMDEN TH. KORT Eéns per week.» urn KORSTJENS LOOSJES fa.J. v. d. BROEK Alleen kwaliteits sigaren Autotocht voor Spaarndamse ouden van dagen NACHTHEMDEN J. TH. KORT Amsterdamse Beurs Donderdag 2 Juni 1949 Haarlems Dagblad IN HAARLEM KOMT EEN HUIS Villaatje wordt verloot 1 lu deze tijd, nu de bouwvakken door de nog steeds nijpende schaarste aan materialen, met grote moeilijkheden hebben te kampen en nieuwe woningen en gebouwen slechts druppelsgewijs gereed komen, is het begrijpelijk, dat van een toepassing op grote schaal van tot dusverre nog onbekende bouwsystemen en materalen niet veel komt. Toch is het voor de ontwikkeling van de bouwnijverheid en van de bouwkunst nood zakelijk, dat de gelegenheid wordt geboden nieuwe vindingen en gedachten in de praktijk te brengen. De Stichting „Haarlems Bloei" wil daartoe medewerken en heeft het plan opgevat in Haarlem een zogenaamd modelhuis te doen verrijzen, dat in de toekomst als voor beeld zal kunnen dienen voor een verbeterde woningbouw op grote schaal. 4 Men hoopt hiermee bovendien de aantrekkelijkheden van Haarlem weer met één vermeerderd te hebben. Een loterij, waardoor een gelukkige in het bezit zal komen van dit architectonisch juweel, zal niet alleen de financiering van de bouw mogelijk maken, doch wellicht ook voor de stichting „Haarlems Bloei" niet geheel onprofijtelijk zijn. De Commissie van voorbereiding is dit •aar met de uitwerking der plannen begon- sn. Door bemiddeling van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers i.s een enquête ge- ïouden onder honderd vertegenwoordig sters van verschillende maatschappelijke •yoeperingen. Deze enquête omvatte vragen ivér de architectuur, de gewenste ligging jn de indeling van het huis en vragen van Jgemene aard, zoals over de toe te passen naterialen. Volgens de heer C. S. Th. van Gink, ecretaris van de commissie, die voorts be- taat uit de heren W. van Oosten Beekman, Th. Fibbe, G. M. Nieuwenhuis, A. Rau- rerda en C. van Hoewïjk, adjunet-secre- aris, werden op de soms enigszins vaag ge telde omschrijvingen - „Wenst u een mo- lern, zakelijk huis?" - zeer gedocumen- eerde antwoorden ontvangen, die tezamen en duidelijk beeld geven van de wensen lie er onder de huisvrouwen ten aanzien an deze problemen leven. Zo werd alge neen over het gehele huis een dak van ode pannen en grote ramen van verzinkt taal verlangd. De erker bleek afgedaan te lebben. De Commissie heeft zich van de mede werking van een Haarlemse architect, de eer H. Tuninga, verzekerd, die haar met idviezen zal bijstaan en de verbinding net de bouwwereld zal leggen. Het is niet e bedoeling, dat de heer Tuninga het mo- ielhuïs zelf zal ontwerpen. Er zullen en- ele bouwkundigen worden uitgenodigd en schets te maken. Uit de inzendingen al dan een keus worden gedaan. Modelhuizen, aldus de heer Van Gink, •orden op het ogenblik niet gebouwd, om- at er voor experimenten geen geld be- chikbaar is. (Van een deskundige vernamen wij in- iddels, dat er in Rotterdam vijf model ijzen zijn gebouwd, die regelmatig wor- en gecontroleerd om uit te maken of de ?egepaste materialen en andere noviteiten de practijk voldoen. Red. H.D.) ..Haarlems Bloei" hoopt dan door de tot- landkoming van dit modelhuis niet alleen gelegenheid te bieden - tot toepassing nieuwe materialen en tot verbreking an de traditionele indeling, doch ook de ad een attractie rijker te doen worden, ie niet zal nalaten vele belangstellenden dit staaltje van moderne woningbouw aar Haarlem te trekken. Men rekent iderdaad op duizenden bezoekers uit alle ilen van het land. Het bestuur van „Haarlems Bloei" heeft ch thans met dit plan tot het gemeente- stuur gewend, na reeds diepgaande be- irekingen gevoerd te hebben met de bij uitvoering betrokken gemeentelijke lensten en medewerking gevraagd voor de schikbaarstelling van bouwgrond in een •artoe geëigende stadswijk en van bouw- ilume. Loterij Daar het bestuur van „Haarlems Bloei' eent, dat een dergelijk huis met een lurwaarde van ongeveer vijfhonderd iden per jaar te duur zou worden ;or een normale verkoop (de bouwkosten orden op ongeveer veertig mille ge- xeerd), heeft het naar een middel ge- cht om de bouw toch te kunnen finan- Zuid-Afrikaners bezoeken Haarlem en omgeving Gelijk ook in vorige jaren gebruikelijk zal, ditmaal op uitnodiging van de af deling Haarlem van de Nederlands Zuid- Afrikaanse Vereniging en het Algemeen Nederlands Verbond, een vijftigtal Zuid- Afrikaanse studenten uit Engeland en Ne derland bijeengebracht worden voor een bezoek aan ons land. Dat zijn de bekende Zuid-Afrikaanse Studentendagen. Dit jaar is men van plan een bezoek te brengen aan Haarlem en omstreken en wel van Maan dagavond 27 Juni 1949 tot en met Donder dagavond 30 Juni. Het ligt in de bedoeling de gasten enige bezienswaardigheden van Haarlem en om streken te laten zien. Ook is een bezoek aan fabrieken en instellingen in het pro gramma opgenomen. Afhalen distributiebescheiden Vrijdag 3 Juni is het de beurt aan Mi tot en met Mij voor het afhalen van distributie bescheiden te Haarlem (Vleeshal). ch il- 100 Hen wil nu in 1950 verwacht wordt =t, indien de vereiste vergunningen wor- verleend, het huis in het najaar van een grote verscheidenheid bij HAARLEM, HEEMSTEDE en ZANDVOORT Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 1 Juni 1949 ONDERTROPWD: 1 Juni: R. J. Klijn en M. van den Aardweg; S. Schrama en J. E. C. •sma; N. F. Hesselman en T. J. J. van rne; P. N. Kruijer en W. A. H. Kreuger; J. van der Heijden en G. E. van der Mark; M. Dekker en A. A. Rompa; J. W. van en J. J. M. van der Wijden; J. W. G. Keijzer en R. J. Schindeler; B. Jordens M. A. Kaldenbach; J. van den Ploeg en M. i; A. Ruiter en A. B, Matchiske; F. Zwart M. E. M. IJsselmuiden; J. J. Groenendaal M. A. Schothuis; H. B. Kuijt en E. B. ymann; A. Sepers en A. M. P. Peters; P. aema en M. de Wolf; J. Bijl en IJ. Heese- K. van der Wal en H. L. Dijkhuizen; de Vries en A. van der Meijden; W. A. öitmars en M. C. Metz; J. T. Verzijlbergh C. W. J. Disco; H. Bronk en W. C. Kwant; ae Vreugd en L. Poldervaart; J. Helling- -1 en R. Hoekstra. 1EHUWD: 1 Juni, P. F. van Daalerf en J. Bol; C. J. Oosterveer en J. J. Barphorn; P. Prenen en F. M. Splinter; A. P. T. A en H. H. Blom; J. Smit en W. Köm- •s; A. B. Witteman en J. H. A. Formanoij; it Tewes en M. C. W. Kuijper; C. H. J. iLoon en H. M. Kok; P. S. Winnubst en Vermolen; G. A. Braakman en G. C. der Molen; M. Kwantes en A. van -=iik: P. Dijkstra en L. J. L. Stolvoort; P. ie Jong en P. Cornet; D. J. Nijveld en A. •nkamp; L. Verdam en E. M. H. Vink; H. ftuijns en W J. Elferink; C. Sanders en Sok; M. W. Reijnders en G. G. van Trigt. SVALLEN van een zoon; 28 Mei, A. B. deling—Zegelaar; 30 Mei, E. J. Schreu- -Seignette; 31 Mei, J. J. van der Eng— Jaan; A. C. Moolenaar—Rietbergen; A. -ggenhuizen—Gerrits; G. Niehot—Dreef. ÏVALLEN van een dochter: 30 Mei, M. 'six Geffen—Roose; 31 Mei, E. G. Kaayk— .Merkesteijn; P. A. J. HerbersSimons; i AkkermansHollink; 1 Juni, S. C. "snaarLandwier; A. C. Schijvenaar juten: L. C. Pronkvan wijk. •TüHLEDEN: 31 Mei. H. A. Wegner—Mid- urg Bolt, 79 j., Soutmanstraat; W. Wel- 5§t, 85 j., Scheperstraat: J. S. van Beuse- ■•-Meder, 63 j., Kamperlaan, De landhuisarchitectuur staat in Nederland op hoog peil. Architecten met frisse ideeën krijgen straks door het initiatief van Haarlems Bloei" de kans een nieuwe bijdrage tot de ontwikkeling van dat genre te leveren. 1950 ter bezichtiging zal worden openge steld een loterij houden, waarvan de hoofdprijs door deze kleine villa gevormd zal worden. Het in het huis geëxposeerde moderne meubilair en de overige losse inventaris stukken worden eveneens verloot. De prijs der loten is op een rijksdaalder gesteld Huis en inboedel zullen gedurende een kwartaal te bewonderen zijn. De toeloop zal gestimuleerd worden door de uitgave van een boekje, waarin artikelen, foto's en tekeningen de principes, volgens welke de woning werd. ontworpen, verduidelijken. De titel van deze op ruime schaal te ver spreiden toelichting zal „In Haarlem komt een huis" luiden. Maak eens per week schoonschip met 1 of 2 Rechtbank gaf onevenwichtige Alkmaarder een derde kans De Arrondissementsrechtbank te Haar lem zette hedenochtend de behandeling voort van de zaak tegen de 26-jarige radio monteur C. de V. uit Alkmaar, die in De cember van het vorige jaar te Zaandam bij een poging tot zelfmoord een agent van politie had getroffen. De agent werd niet levensgevaarlijk in het been getroffen. Twee weken geleden had de Officier van Justitie tegen de V. wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en oplichting zes weken voorwaardelijk geëist. De op lichting betrof het zich toeëigenen van een kleine som gelds, die verdachte van de K.L.M. als voorschot had ontvangen. In de afgelopen twee weken heeft de Rechtbank kennis genomen van een reclas- seringsrapport, dat de verdachte niet als ongunstig schetste. De Officier van Justitie bleef hedenochtend bij zijn eis. Nadat de Rechtbank korte tijd in beraad was gegaan, veroordeelde de president, mr. C. M. Muller, verdachte tot drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. gedurende welke tijd verdachte zich onder toezicht moet stellen van de R.K. Re el asseringsvereniging te Alkmaar. Verdachte kreeg daarmee zijn derde en, naar de president hem voorhield, zeker zijn laatste kans. Hij was eerder reeds twee malen tot een voorwaardelijke straf veroordeeld. Grote sortering: KINDERWAGENS WANDELWAGENS POPPENWAGENS GENERAAL CRONJéSTRAAT 82 TELEFOON 13053 HAARLEM (Adv.) Berlijnse spoorwegstakers gaan stemmen Berlijn, 1 Juni (Reuter). Een woord voerder van de 14.000 stakende West-Ber- lijnse spoorwegarbeiders heeft Woensdag middag verklaard, dat het aanbod van de Oost-Duitse spoorwegdirectie om 60 pro cent van de lonen in West-Duitse marken te betalen in stemming zal worden ge- bx-acht. „Indien de mannen dit aanbod aanvaarden, zal de staking onmiddellijk beëindigd worden", zo zeide hij. De woordvoerder zeide dat, indien het aanbod door de stakers zal worden afge wezen, de staking zal worden voortgezet totdat tegemoet is gekomen aan alle eisen, te weten volledige betaling in Westelijke marken, erkenning van hei onafhankelijke vakverbond en onthouding van strafmaat- ïegelen tegen stakers. Buitenlandse kaas zonder bon De mogelijkheid van een ruimere voor ziening van de Nederlandse markt met buitenlandse kaassooi'ten krachtens de met enige landen gesloten handelsverdra gen zal een hoeveelheid kaas uit die landen (Frankrijk, Italië en Zvvitseidand) in Ne derland ingevoerd kunnen worden heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening doen besluiten met in gang van 3 Juni a.s. voor alle geïmporteerde kaas de distributiebepalingen in te trekken. Van deze datum af mag buitenlandse kaas derhalve bonvrij vei-kocht worden. In tegenstelling met Nederlandse kaas, die als volksvoedsel algemeen geconsu meerd wordt, draagt buitenlandse kaas een min of meer uitzonderlijk karakter en het aanbod is groter dan de vraag. Van de to tale kaasvooi'ziening van ons land maken de buitenlandse kaassoorten een zeer be scheiden deel uit. Voor binnenlandse kaas blijft de rantsoenering volledig gehand haafd. SCHEEPVAART Aalsum, BeiraAmsterdam 1 Juni van Marseille. Alcor, RotterdamPorto Alegre pass. 1 Juni St. Pauls Rock. Almkerk, Rotter damBi-isbane 2 Juni te Port Soedan. An- nenkerk, BrisbaneRotterdam 2 Juni te Antwerpen. Garoet, vermoedelijk. 8 Juni v. Batavia naar Cheribon. Kamerlingh Onnes, RotterdamBatavia 1 Juni van Marseille. Kertosono, N. YorkAlexandrië pass. 1 Juni Gibraltar. Kota Gede. 31 Mei van Batavia te Makassar. Merwede, 1 Juni van Calcuatta n. Cocoitada. Modjokerto, 1 Juni van Hamburg naar Rotterdam. Overijssel, RotterdamBa tavia 31 Mei van Belawan. Sarangan, 1 Juni te Los Angeles. Weltevreden. JavaNew York 1 Juni Perim. Alpherat. New York Buenos Aires 1 Juni van Rio de Janeiro. Goed voorbeeld doet goed volgen. Dit geldt ook voortdurend bij de aanbie ding van Groentjes (advertenties van Vraag en Aanbod) bij Haarlems Dagblad. Volgt dit goede vosrbeeld ook. Duizend H.A. duinen onder Bloemendaal natuurreservaat Het besluit tot aankoop wordt binnenkort verwacht Zoals men weet lopen er i-eeds lange tijd onderhandelingen over de aankoop van een complex duinen onder de gemeente Bloemendaal, die bestemd zullen worden tot natuurreservaat. Het geldt ongeveer 1000 ha duinen, die gelegen zijn ten Noorden van de Zeeweg tot nabij de grens tussen de gemeenten Bloemendaal en Velsen. Alleen een kleine strook aan de zeekant, behorende tot de bezittingen der familie Cremer, valt hier buiten. De duinen, waarover de ondei-hande- lingen lopen, zijn eigendom vari de Erven van der Vliet. Als koper zal optreden het Rijk, vertegenwoordigd door de afdeling Natuurbescherming van het departement van Onderwijs. Wij vernemen dat enige moeilijkheden, die zich aanvankelijk voordeden, zijn opge lost, zodat thans de verwachting bestaat dat binnenkort het koopcontract tot stand komt. Van de zijde der Erven van der Vliet werd ons dit bevestigd, maar er werd bij gezegd dat pas zekerheid zal bestaan als de overeenkomst die reeds enige tijd op het departement ligt getekend is. Nader vernemen wij nog dat met de aan koop een bedrag van enige millioenen gul dens gemoeid is. De bedoeling zou zijn dat het Rijk bij de aankoop rekent op bijdra gen van de provincie en enige gemeenten, o.a. Bloemendaal en Haarlem. JAARVERGADERING BEIJNES De jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes, N.V., welke heden werd gehouden in een der zalen van „Brinkmann" te Haarlem, stelde de balans per 31 December 1948 en de verlies- en winstrekening over 1948 vast. Overeenkomstig het voorstel van het be stuur werd besloten tot het uitkeren van een dividend van 6 O op de preferente aandelen A (£45.per aandeel van f750,nominaal) en 4 op de gewone aandelen (f20,per aandeel van f500,— nominaal). De heer prof. dr. ir. J. Klopper, die aan de beurt was voor periodieke aftreding, werd als commissaris herkozen. ZEEP EN VERKIEZINGEN. Donderdag werden in Numansdorp ge meenteraadsverkiezingen gehouden. De WD had huis aan huis in een zakje een stukje toiletzeep laten bezorgen met een circulaire waarin stond: „Veel werd U be loofd, maar de VVD begint met de daad. Wast van Uw handen alle politieke onrein af. waarmede U de laatste weken werd ge bombardeerd, met bijgaand stukje zeep". Toen men ter stembus trok had de AR- partij aanplakbiljetten opgehangen met als opschrift „Stemt zonder zeep maar met plezier de mannen van lijst 4". vestigt de aandacht op Erskine Caldwell Eindelijk in een prirma Neder landse vertaling. „Caldwell schenkt ons een kristallisatie van de realiteit, ontdaan van elke ver vagende halve tint, los van de neiging, de lezer te sparen In geheel linnen band f 5.90 GROTE HOUTSTRAAT 100 - TEL. 13060 de alom bekende specialist in sigaren heeft Ook voor Uw bonnen grote sortering WAGENWEG 106 TELEFOON 10475 hoek Schouwtjeslaan ONTSLAG VAN MR. W. A. J. VISSER KOMT NIET IN DE RAAD TER SPRAKE. Het Haagse gemeenteraadslid G. G. Geel hoed (Comm.) heeft onlangs vragen gesteld over de ontslagaanvraag van mr. W. A. J. Visser als burgemeester van Den Haag. Het college van B. en W. heeft thans geant woord, dat de benoeming en het ontslag van een burgemeester een aangelegenheid is van de regering, waarmee krachtens de wet het gemeentebestuur geen bemoeienis heeft. Daarom khn deze aangelegenheid geen onderwerp van bespreking in de ge meenteraad vormen. Dank zij de U.V.V. uit Spaarndam en de medewerking van de bewoners uit dit dorp en uit de polders hebben acht en veertig ouden van dagen Woensdag een uitstapje gemaakt. Om halftwee werd vertrokken en onder geleide van de motoi-brigade van de Haarlemse politie werd het eerste deel van het traject afgelegd. Gereden werd naar Noordwijk aan Ze§, waar de thee werd gebruikt. Velen maakten van de gelegen heid gebruik een wandeling naar het strand te maken. Vervolgens werd gereden langs het vliegveld Valkenburg naar Wassenaar en terug langs De Vink. Hier verbleven de Spaarndammers enige tijd en vermaakten zich in de speeltuin. Via Schiphol werd de 1 terugtocht gemaakt en om acht uur be- De Spaarndamse ouden van dagen strekken de benen tijdens een oponthoud in Noordwijk. reikten de deelnemei"s(sters) aan deze tocht Spaarndam. De ouden van dagen waren vol lof over de organisatie. Bakkers, sigarenwinkeliers en kruideniers hadden er voor gezorgd, dat onder weg versnape ringen konden worden aangeboden. De organisatoren, die enkele maanden geleden de Spaarndamse ouden van dager, een bezoek aan een circus in Amsterdam hadden aangeboden, kunnen met voldoe ning op de tocht terugzien. Twee jaar ge leden was ook een auto-tocht gehouden. Moeder verried haar zoon S.D. schoot de uit de S.S. gedeserteerde jongen voor haar ogen dood Een Huiselijke twist was in 1943 aanlei ding voor de moeder van de gedeserteerde SS-man Van E. om een boodschap te zen den naar de S.D.. dat haar zoon bij haar was ondergedoken. S.D.-ers kwamen de deserteur halen, waar-op deze met een pistool dreigde en het gevolg was, dat Van E. werd doodgeschoten. De moeder. M. S. C. H.. toen woonachtig te Arnhem en thans te Apeldoorn, moest zich voor dit verraad verantwoorden voor het Bijzondere Hof te Arnhem. De advocaat-fiscaal mr. Huber eiste acht maanden gevangenisstraf. De advocaat-fiscaal concludeerde nog tot een milde straf, omdat hij van oordeel is, dat moeders zonder verstand plegen te handelen wanneer zij hun kinderen willen beschex-men. De verdediger, mr. Couvret vroeg het Hof ermede rekening te houden, dat de vrouw overspannen was. Zij was radeloos na een geweldige huiselijke twist en nam haar toevlucht tot een zeer gevaarlijk wa pen. Overigens achtte pleiter het causale verband tussen het verraad en de dood van verdachtes zoon niet bewezen en vroeg vrijspraak. Mr. Couvret wees bovendien op het feit, dat deze vrouw, die haar zoon voor haar ogen zag doodschieten, reeds zeer zwaar is getroffen. Uitspraak op 10 Juni. Bond van Woningzoekenden opgericht Meer woningen en een recht vaardige herverdeling ge vraagd In Den Haag is opgelucht de „Nederlandse Bond van Woningzoekenden" die zich tot doel stelt de behartiging van de belangen van alle Nederlandse woningzoekenden en woninglozen, in het bijzonder die van de leden van de bond. Het einddoel is: de gehele Nederlandse bevolking aan een eigen woning te helpen. Onder „eigen woning" wordt verstaan een woning, die in haar geheel afsluitbaar is, die door één gezin bewoond wordt en die, indien geen eigendom van een gezinslid, „leeg" van de huis-eigenaar tegen ten hoog ste de officieel toegestane maximum-huur- prijs is gehuurd. De bond tracht dit doel te bereiken door: een campagne ter bevordering van de wo ningbouw; een actie voor een rechtvaardige her-verdeling der op het ogenblik aan wezige woonruimte; te ijveren voor het toestaan van een „woninglozenaftrek" bij het vaststellen van het belastbaar inkomen door de belasting-autoriteiten; bestrijding van de woonruimtewoeker in al zijn vor men; het Nederlandse volk ervan te over tuigen dat niemand in tijd van woningnood over meer woonruimte mag beschikken dan voor hem en zijn gezin strikt noodzakelijk is; het oprichten en instandhouden van een centraal woningbureau: het geven van raad aan zijn leden door juridische adviseurs; het uitgeven van een tijdschrift. Initiatiefnemers van de bond zijn de heren Göbel uit Haarlem, 'Peters uit Am sterdam, Goddijn en v. d. Meulen uit 's-Gravenhage. De vergadering stond onder leiding van de heer Göbel, die een bijzonder woord van welkom sprak tot de leden van de Tweede Kamer mr. W. F. G. baron van der Feltz uit Middelburg en mr. C. ten Hagen uit Nijmegen, die waren uitgenodigd cm op deze vergadering een'kort woord te spreken. De heer Göbel deed hierna mede deling van hetgeen reeds door de initiatief nemers was gedaan. Hij deelde voorts mede. dal de N.B.W. geen politieke bond is. Hij respecteert iedei-s godsdienstige overtuiging en alle Neder landse woninglozen, welke politieke rich ting zij ook mogen zijn toegedaan, moeten zich in de bond thuis voelen. Zowel mr. ten Hagen als baron van der Feltz zeiden in hun toespi'aken dat de Bond stimulerend zou kunnen werken op de op lossing van het woningvraagstuk. Vacantie-toeslag in het bakkerbedrijf De samenwerkende organisaties van werkgevers in het bakkersbedrijf, hebben, naar aanleiding van de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars betreffende toekenning van eventuele gratificaties in het jaar 1949 in overleg met de beörijfs- unie voor het bakkersbedrijf besloten, om evenals in 1948 hunne leden te adviseren aan de werknemex's in het bakkersbedrijf, die recht hebben op 12 dagen vacantie, bij de vacantie een toeslag te geven gelijk aan het loon over een week en aan werknemers, die minder dan 12 dagen vacantie hebben, een toeslag naar rato. Arbitrage tussen Zwitserland en Roemenië over kwestie-Vitianu J. von Lagerberg, de Zweedse gezant te 's Gravenhage, is tot voorzitter benoemd van de arbitragecommissie die het geschil tussen 'Zwitserland en Roemenië over de zogenaamde „kwestie Vitianu" moet bij leggen. Verleden jaar nam de politie van de Zwitserse bondsstaat de Roemeen Solvan Vitianu en diens vrouw gevangen. Zij wer den beschuldigd van actie tegen in Zwit serland verblijvende politieke vluchtelin gen uit de Balkanstaten. Bovendien werd Vitianu beschuldigd van economische spionnage ten nadele van Zwitsex-se fabrie ken. De Roemeense regering protesteerde te gen de arrestatie met de argumentatie, dat Vitianu reeds voor de arrestatie lid van het Roemeense gezantschap te Bern was geworden. Van Zwitserse zijde werd deze bewering bestreden. Op 13 Juni begint het proces tegen bei den. Op grond van het tussen beide lan den bestaande arbitrageverdrag van 1926 I is bovengenoemde commissie gevormd, waar verder zitting in hebben de Zwit serse en de Roemeense gezant te 's-Gra- venhage, de Poolse gezant aldaar en de Nederlandse professor ar. J. A. van HameL In het Nederlandse circus Jos. Muller zijn tijdens de reis van Coevorden naar Emmen hedennacht twee leeuwtjes geboren. Moeder en dochters maken het goed. Een inwoner van Breda heeft, zoals hij reeds eerder in zijn woonplaats heeft gedaan, in Valkenburg een paardetramdienst ge opend. In het toeristenseizoen zal om het uur een tocht door de omgeving van Valkenburg worden gemaakt, onder andere langs de kastelen Oost en Chaloen. Tot burgemeester van Leerdam is be noemd de heer H. Vlug. oud-burgemeester van Huizen. De benoeming gaat 16 Juni in. Dir. B. I. A. A. ter Veer. oud-directeur- generaal der Bijzondere Rechtspleging, js geïnstalleerd als procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem. Het wrak van het Zweedse sportvlieg tuigje, dat eergisteravond bij Goeree-Over- flakkee in zee stortte, is door de sleepboot „Maas" van L. Smit en Co. naar Maassluis gesleept, waar het aan wal is gebracht. HAARLEM EN OMGEVING Mejuffrouw W. v. Daalcn herdacht heden het feit dat zij 25 jaren werkzaam is op kantoor bij de firma Heenk. Door de eigenaar, de heer J. C. Wefers Bettink, door de heer van Zutphen, procuratiehouder, na mens het personeel en door belangstellenden werden geschenken aangeboden. De hoboïst Jaap Stotijn en de organist Dolf Hendrikse zullen medewerken aan een volksconcert, da', het Koninklijk mannenkoor ..Caeeilia" op Vrijdag 17 Juni ten bate van het Oboi d' amore-fonds voor de Haarlemse Orkestvereniging in de Grote Kerk in Haar lem geeft. aparte, vlotte modellen bij HAARLEM, HEEMSTEDE en ZANDVOORT Amateurtoneel De Onbekende Vrouw Zo langzamerhand begint men aan de verrichtingen van „De Verenigde Spelers" de opbouwende invloed te bemerken van hun vooral vaktechnisch ter zake kundige leider, de regisseur Ton van Otterloo. die kans ziet er voor te zorgen, dat ieder nieuw optreden een kennelijke vooruitgang bete kent. Gisteravond werd in de grote zaal van hotel De Leeuwerik de vijfde en laatste voorstelling in dit seizoen gegeveix, welke op een niveau stond waar amateur-ensem bles slechts bij uitzondering verkeren. Men moet dit compliment wel met enig voorbe houd opvatten, want het vertoonde stuk getiteld „De onbekende vrouw" en geschre ven door Piet Mossinkoff stelde geen noemenswaardig hoge eisen en valt eigen lijk geheel buiten de artistieke sfeer. Hoe dit echter zij: het spelbeeld was in het alge meen gevrijwaard van zo goed als alle ge breken, die doorgaans het werk van dilet tanten ontsiex-en, hetgeen natuurlijk niet wil zeggen dat er niet veel speciaal wat betreft uitspraak en beheersing der arm gebaren voor verbetering vatbaar zou zijn. „De onbekende vrouw" is wat men pleegt te noemen: een soort detective-stuk met menselijke achtergronden. Een gewezen höteldief, thans de fabrieksdirecteur spe lend als beheerder van het vermogen van zijn nicht, begaat een sluwe moord op een vx-oegere medewerkster, die na haar vrij lating uit de gevangenis een gevaar voor zijn verdere plannen dreigt te vormen. Hij weet het evenwel zo te plooien, dat de ver denking valt op een knappe ingenieur, die zich voordien reeds had verzekerd van de sympathie der toeschouwers door voor de sociale belangen van de arbeidei-s op te ko men en van de onwankelbare liefde van de nicht in kwestie. Het loopt allemaal goed af met rechtsherstel voor de edelmoedige verdachte en arrestatie van de schurk. Uit deze korte samenvatting van de inhoud (er gebeurt nog veel meer schoons) blijkt wel, dat men hier niet met een hoogvlieger te doen heeft, ook niet in dit genre. De ver wikkelingen worden eigenlijk alleen „ge motiveerd" door een ontstellende domheid van de politiemannen, die het onderzoek leiden. Zoals gezegd werd van de kansen uitstekend gebruik gemaakt, vooral door Rie Kuyper als de vrouw van de advocaat en door Bep Kuy- tex's-Bnxins als de onbekende, die in de pauze tussen het eerste en het tweede be drijf het leven laat. Jo Cats-van Hamburg legde dit keer verrassend sterk gevoel in haar tekst. Drie heren evenwel haalden het meeste uit het spel: Wim Kuiters, scherp ingesteld op zijn rol van de onscrupuleuze fabrieksdirecteur, Herman Serné als de reddingbrengende arbeider en George Ligt- voet als de vals-beschuldigde. Niet zonder verdienste was de inspecteur van Leo Soe- tens. Hier moet nog aan worden toegevoegd dat men, zoals trouwens steeds gebeux-t, wel extra zox-g had besteed aan de aankle ding van het toneel. DAVID KONING Bloemendaal De heer P. C. Langeveld nam afscheid Met ingang van 1 Juni is op zijn verzoek _an de heer P. C. Langeveld eervol ontslag verleend uit zijn functie van administrateur der afdeling Haax'lem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. In de dezer dagen gehouden vergadering van het afdelings bestuur is dank gebracht aan de heer Lan geveld voor zijn arbeid gedurende zeven jaar. Op verzoek van het afdelingsbestuur heeft de heer B. Kluit zich bereid verklaard de lei ding van de administratie der afdeling en het competitie-wezen op zich te nemen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: C. S. M, Minderop—Rom- me, z.: C. M. v. Beusekom—Okhuijsen, z. ONDERTROUWD: J. Dumans en J. Ver heul; A. J. A. v. Dinther en P. M. Comes. GEHUWD: J. v. Adrighem en H. Muizer. Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabe. c. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Biliton Mij. II Slotkoers gisteren 289X 253.V:i 2241/a 163 135% 268 268 108 161% 1471/, 150^ 153>/2 133-kJ 150-K 108% 326 Openings koersen 292% 257 225 y2 164 152 154>£ 135»/2

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7