Haarlems Dagblad Natuurreservaat Enorme brand in de hoofdstad verwoest vier oude pakhuizen Brandweer leverde op smalle gracht een wanhopige strijd tegen de vuurzee Nieuwe Westelijke voorstellen voor een regeling van Berlijnse kwestie Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Vrijcfag 3 Jun! 1949 Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom cn <Dpcect;tc Ijaaclcmectjc €ourant (tnno »6j6) Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiata Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees DAT EEN BESLUIT tot aankoop van duizend hectaren duingrond onder de gemeente Bloemendaal binnenkort ver wacht kan worden zoals wij in ons vorig nummer mededeelden is goed nieuws. Het betekent uitvoering van een dier plan nen, welker verwezenlijking door de oorlog jarenlang is opgeschort. Dit plan voor schepping van een natuur-reservaat was oorspronkelijk nog groter. Het omvatte ook de aankoop'van het landgoed Elswout. Daar is niet van afgezien; mettertijd zal die ook aan de beurt komen en men behoeft niet te vrezen dat het gelijk vroeger zo menig landgoed verkaveld en voor bebouwing gebruikt zal worden. De bestemming voor natuur-reservaat blijft. Zulk beleid in deze streek is wel zeer nodig. Het vindt nu ge lukkig stelselmatige toepassing. Wij heb ben ons onlangs verheugd over de uitbrei ding van het wandelbos Groenendaal door de nieuwe aankoop van de gemeente Heem stede en over de openstelling van een wan delpark achter het nieuwe Openlucht theater door de gemeente Bloemendaal. In dit geval zal aankoop van rijkswege ge schieden. Er zullen millioenen met deze zaak gemoeid zijn; in Den Haag wordt ge rekend óp bijdragen van de provincie en van enige gemeenten. Voor het publiek zal de openstelling van dit duinengebied een aanwinst betekenen. Te verwachten is dat een belangrijk deel er van voor wandelaars toegankelijk gesteld zal worden. Het plan was altijd dat daarbij een (zeer lage) entrée-prijs zal worden ge heven, zoals dat ook voor ander duinterrein in onze streek geschiedt Dit vooral met de bedoeling, de mensen duidelijk te maken dat zij er iets voor over moeten hebben en het duin ontzien. Het is niet bestand tegen toelating van mensenmenigten op een klein gebied; wie daaraan twijfelen mocht be hoeft er het duin bij Kraantje Lek maar op aan te zien. Op dit veel grotere terrein van duizend hectaren zullen de mensen „in ruime verspreiding" van. de natuur kunnen genieten. Zij die ervaren zijn in dit soort aangelegenheden moeten wel zo rekenen. De voor-oorlogse plannen voor het na tuur-reservaat hielden in dat een deel van de grond langs de Zeeweg voor be bouwing bestemd zou worden. Dat wil zeg gen: verdeeld in grote percelen, zodat slechts een klein aantal landhuizen zou verrijzen. Dit plan is kennelijk van de baan, en geen wonder, want wie is nog in staat er dergelijke bezittingen op na te houden en ze te bewonen bovendien? Het natuur schoon aan de Zeeweg zal dus ongerept blijven. Al zouden enkele landhuizen het niet hebben geschaad, men kan dat toch met genoegen vernemen. Dit overmatig be volkte West-Kennemerland mag zijn stre ken waarin men alleen natuur om zich heen ziet, waarlijk wel voor de toekomst be schermen. Als men denkt aan de onvermij delijke zorgen die ons dichtbevolkte gebied bijvoorbeeld ook een gemeente als Bloe mendaal anderzijds heeft om de achter stand in woningbouw in te halen en daar voor geschikte terreinen te vinden en als men zich bezint op een toekomst, die ver dere bevolkingsgroei aankondigt, is het duidelijk hoe moeilijk het is aan de eisen ter ene en ter andere zijde te voldoen. Bur gemeester Den Tex, wie het nooit ontbroken heeft aan warme belangstelling voor het, natuur-reservaat, heeft ons juist uiteenge zet met welke moeilijkheden de ontwerpers van Bloemendaal's nieuwe uitbreidingsplan met het oog op de noodzaken van de wo ningbouw op ander terrein hebben te kampen. Het boekje „Haarlemse Jeugdherinne ringen" van wijlen J. L. Tadema, dat zich niet tot de stad bepaalt, maar ook van haar omgeving veel vertelt een afbeeldt, is ons dezer dagen nog eens komen vertellen hoe kwistig het natuurschoon was temidden waarvan Haarlemmers, Bloemendalers en Heemsteders een halve eeuw geleden leef den. Maar gezamenlijk waren zij toen veel minder dan de helft in aantal. Wat hadden zij het ruim! De tijden zijn veranderd; er moet gemeten en gerekend, beraadslaagd en beschermd worden om het natuurschoon van deze streek voor de menigte-van-nu en haar nakomelingen te waarborgen en te redden. Gelukkig dat het gebeurt. R. P. Berlijnse spoorwegstaking wordt voortgezet Stakers stemden in meerderheid vóór Het Amerikaanse militaire bestuur te Berlijn heeft geweigerd een Sovjet-Russi sche eis in te willigen, welke inhield, dat de "West-Berlijnse politie uit de spoorweg stations in West-Berlijn zou worden terug getrokken. De plaatsvervangende Sovjet-Russische militaire gouverneur van Duitsland, luite nant-generaal Dratvïn, heeft de Weste lijke geallieerden in een brief aan de plaatsvervangende Amerikaanse militaire gouverneur van Duitsland, generaal- majoor Hays, er van beschuldigd de over eenkomst betreffende het bestuur van Berlijn te hebben geschonden, aangezien zij in de afgelopen maand de verantwoor delijkheid op zich hebben genomen voor het handhaven van de orde over het in de Westelijke sectoren van Berlijn gelegen gedeelte van de onder Sovjet-Russische controle staande spoorweg. Voorts be schuldigt Dratvïn het Amerikaanse mili taire personeel er van „zich rechtstreeks in de wanordelijkheden te mengen". In zijn antwoord ontkent generaal Hays de juistheid van de Sovjet-Russische be schuldiging betreffende een schending van de overeenkomst van Berlijn. Hij verzoekt generaal Dratvin in de brief de spoorwegautoriteiten in de Sovjet-Russi sche sector van Berlijn opdracht te geven onderhandelingen te openen met de West- Berlijnse spoorwegarbeiders, opdat er een overeenkomst tot stand komt welke het mogelijk zal maken het spoorwegverkeer ts hervatten. Slechts 398 van de 13.875 stakers hebben zich in een referendum uitgesproken voor aanvaarding van het aanbod der spoor wegautoriteiten om 60 pet van hun lonen in Westelijke marken, in plühts van de geëiste 100 pet. te betalen. Een woordvoerder der stakers verklaar de dat de staking zou voortduren totdat alle eisen zouden zijn ingewilligd. Brandmeester om het leven gekomen Een enorme brand, een der hevigste welke Amsterdam de laatste jaren beleefde, heeft in de afgelopen nacht vier historische pak huizen aan de Oude Schans in de as gelegd. Bij deze brand is een ongeluk gebeurd, dat aan de 47-jarige brandmeester De Boer het leven heeft gekost. Toen een der gevels van de brandende pakhuizen onverwacht in stortte, werd de brandmeester door een stuk steen getroffen en in he^ water geslingerd. Men wist hem zeer spoedig op de wal te brengen. Zijn kwetsuren waren zo ernstig, dat hij korte tijd later in het Binnengasthuis is overleden. De branjl werd om kwart over één ont dekt door een nachtwaker, die rook uit een der pakhuizen zag komen. Hij waarschuwde de brandweer, die met veel materiaal uit rukte. In de bovenste twee verdiepingen, waar lompen lagen opgeslagen, bleek de brand te zijn ontstaan. Zodra de brandweer de deuren had opengemaakt, laaiden de vlam men naar buiten. Om ongeveer kwart voor twee hoorde men een explosie en schoten torenhoge vlammen uit het dak. Onophoudelijk klon ken de sirenes van steeds nieuw aanruk kend brandweer-materiaal. Doch de man nen stonden voor een schier wanhopige taaie, daar gebrek aan ruimte het insluiten en localiseren van de brand belemmerde. Omstreeks twee uur stonden de percelen 73 en 75 van hetzelfde ,.korendrager"-eom- plex in lichte laaie. Nog steeds was de brandweer onmachtig het vuur, dat in een chemicaliënopslagplaats nieuw voedsel ge vonden had, te bedwingen. De vlammen hadden inmiddels 'n zolder bereikt,waar een grote partij kurkplaatjes lag opgeslagen, die gebruikt worden in doppen voor flessen. De wind blies de.brandende plaatjes als een vuurwerk in Westelijke richting over Am sterdam. Op last van de commandant van de brandweer werden de woonhuizen aan de overzijde van de 15 meter brede gracht nat gehouden, daar het gevaar van overslaan van de brand naar die richting niet denk beeldig was. Gevel stortte in. Even vóór half drie stortte plotseling met donderend geraas het bovenste deel van de voorgevels der percelen 77 en 7; Zo onverwacht kwam deze instorting, dat drie brandweerlieden niet tijdig konden wegkomen. Zij werden in de gracht geslin gerd. Onmiddellijk sprong een tiental dei- toeschouwers, die aan de overkant de brand gadesloegen, gekleed te water en wist de drie mannen op een zolderschuit te redden. Brandmeester De Boer bleek zeer zwaar gewond te zijn; de twee andere brandwach ten hadden hoofdwonden. De geneeskun dige dienst vervoerde hen naar het Binnen gasthuis, waar brandmeester De Boer een uur later is overleden. Het vuur woedde voort en explosie op explosie volgde. De pakhuizen, daterend .uit cle zestiende eeuw en een Amster damse bezienswaardigheid, waren één grote vlammenzee. Met een waterkanon van de drijvende brandspuit Jan van der Heyden aan de voorzijde, twee waterkanonnen aan de achterzijde, zes motorspuiten, drie ladder wagens en tesamen 22 stralen bestreden 82 brandweerlieden urenlang het vuur. De pakhuizen, waarin zeer vele firma's goede ren hadden opgeslagen, brandden echter geheel uit. Kurk, chemicaliën, dekkleden, lompen, alsmede meubels gingen mede verloren. Pas om vijf uur kon de brandweer het bericht „brand meester" geven. Het werd halfzes voordat een deel van het vele materiaal kon inrukken. De Amsterdamse binnenstad was bezaaid met verkoolde stukjes kurk. De nablussing zal een groot deel van de dag in beslag nemen. De schade, veroorzaakt door deze brand, die een veel groter omvang had dan die welke vorig jaar bij Blaauwhoedenveem woedde, is niet te ramen, daar de inhoud van de pakhuizen nog niet bekend is. Geen bewegingsvrijheid. Een grote handicap voor de brandweer, die gewoonlijk bij een brand het vuur van alle zijden aantast, was dat zij hier geen bewegingsvrijheid had. Er boden zich slechts blussïngsmogelijkheden aan de voor zijde, waar de gracht echter smal en ge vaarlijk was door het vallende puin. Aan de achterzijde bood een kleine binnenplaats, in gebruik bij de stadsreiniging, evenmin veel ruimte. Vele stralen moesten door en over de omliggende panden worden geleid en werden grotendeels gebruikt om het vuur te beperken. De pakhuizen hadden een diepte van ruim 30 meter. Het moedig optreden van een aantal brandweerlieden, dat van rookmaskers voorzien de brandende pakhuizen is bin nengedrongen heeft er veel toe bijgedra gen, dat men spoedig de brandhaard wist te localiseren. Omtrent de oorzaak tast men op dit ogenblik nog volkomen in het duis ter. De politie is reeds met haar onderzoek begonnen. Verlies voor stedeschoon. De verwoesting van het driedelige pak huis „De Koorndrager" en de zware be schadiging van het pakhuis „De Grote Zwaan" aan de Oude Schans betekenen een groot verlies aan architectonische schoonheid van de hoofdstad. Het vuur heeft zo onbarmhartig huisgehouden, dat er geen sprake van restauratie kan zijn. Dit is misschien nog wel mogelijk bij „De Grote Zwaan", waarvan het benedenhuis en de eerste twee verdiepingen slechts wa terschade hebben opgelopen. Het bekende beeld van een korendrager dat de gevel van het driedelige pakhuis sierde is ver loren gegaan. Omtrent de oorzaak van de brand staat nog niets vast. Wel staat vast dat gisteren enkele jongens in de pakhuizen zijn ge weest. Of deze jongens een sigaret hebben gerookt en een nog brandend eindje hebben weggegooid, of dat zij vergeten hebben, de motor van de electrische lier, welke zij hebben gebruikt, af te zetten, waardoor kortsluiting is ontstaan, zijn vragen, waarop nog geen antwoord is gegeven. De recherche is met het onderzoek bezig, maar het is nog niet mogelijk geweest de ruïnes te betreden. Voordurend stijgt nog een dikke witte walm uit het gebouwencomplex op en met twee waterkanonnen worden grote hoeveelheden grachtenwater in de ge bouwen gespoten. West-Duitsland 21 Juni open voor touristen Van officiële Amerikaanse zijde is mede gedeeld, dat 21 Juni de datum is, waarop de drie Westelijke zones van Duitsland voor bezoekers zullen worden opengesteld. De toeristen zullen Duitse rantsoenen ontvangen en alle onkosten in Westmarken moeten voldoen. Per week zal een rant soen van, maximaal tweehonderd liter benzine worden verstrekt. Bezoekers zul len wel speciale distributiekaarten ont vangen voor 3035 calorieën per dag, geldig in alle Duitse hotels, restaurants en le vensmiddelenwinkels. Het gewone dagrantsoen voor volwassen Duitsers is 1095 calorieën. Sir Brian Robertson wordt Hoge Commissaris voor Duitsland Generaal Sir Bi'ian Robertson, de Britse militaire gouverneur en opperbevelhebber in Duitsland, zal, aldus een bekendmaking van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, worden benoemd tot eerste Britse Hoge Commissai-is voor Duitsland wanneer de Hoge Commissie in het leven is ge roepen. Het Nederlandse Rode Kruis zal dezer dagen wederom een beroep doen op uw portemonnaie. Er is vooral geld nodig voor het aanschaffen van materiaal voor steunverlening, waarmee het Rode Kruis in het gehele land een groot aantal maga zijnen en depóts wil inrichten. Deze zullen de basis vormen van een nieuwe dienst „Hulpverlening bij Calamiteiten", die de Rode Kruis-noodcolonnes in staat zal stellen bij rampen van grote omvang een voldoende activiteit te ontplooien. Dit nieuwe Rode Kruis-werk komt naast de reeds bestaande objectenals de bloedtransfusiedienst en ,,welfare"-werk, dat in hospitalen wordt verrichten waarvan bovenstaande foto een idee geeft. Op aanwijzingen van welfare-werksters maken de patiënten handgeweven kleden, speelgoed en allerlei gebruiksvoorioerpen. Zij zijn daarmee aangenaam bezig en de resultaten zijn dikwijls zeer de moeite waard. Toestand in Indonesië Officieel overzicht BATAVIA, 3 Juni (Aneta) In het officiële overzicht van de toestand in In donesië wordt gezegd: De verklaringen van dr. Van Royen en Moh Roem worden blij kens rapporten van bestuurszijde in som mige gedeelten van Oost-Java door sub versieve elementen misbruikt om de be volking wijs te maken, dat zij y/eer onder republikeins bewind zal worden' gebracht, Zij pogen daai'bij de fictie te scheppen, dat deze gebieden door republikeinse strijd groepen zouden kunnen worden „bezet". Daartegen wordt voor zover nodig en mo gelijk opgetreden. Het verzet van de be volking tegen uitbarstingen van terreur in Oost-Java blijft krachtig. De evacuatie uit Djokja vordert bevredigend. De toestand op Sumatra blijft zich in gunstige richting ontwikkelen, aldus het overzicht, dat over Midden-Java meedeelt, dat in Solo en om geving de toestand, bezien uit het oogpunt van veiligheid, slechter werd. De terreur in de stad zelf en daarbuiten richt zich in de eerste plaats tegen de met de Nedei-landers samenwerkende Indonesiërs en Chinezen. In sommige gebieden nam de terreur, meestal gericht tegen het bestuur, maar ook tegen de onderwijzers, toe. Deze cam pagne vertoont een zeker systeem, dat aan leiding geeft te veronderstellen, dat zij van een centraal punt uit geleid wordt. Opvallend is de activiteit van de volge lingen van Tan Malaka, die in pamfletten opti-eden als „vertegenwoordigers van de republiek". De bezorgdheid van de bevol king over een mogelijke terugkeer van het Westelijk gebied van Oost-Java naar cle repbliek is nog niet verdwenen. Rond Malang is de toestand nog onbe vredigend maar de criminaliteit in de stad is belangrijk afgenomen. Aanzienlijke ver liezen werden toegebracht aan benden, die opereren in het gebied tussen Malang, Pa- soeroean en het Probolinggose. Over West-Java wordt gezegd, dat in grote delen van de Negara Pasoendan de rust gehandhaafd bleef. Dr. Beel naar Nederland Dr. Beel is Donderdag naar Nederland vertrokken per Constellation van de K.L. M. Hem werd uitgeleide gedaan door een groot aantal belangstellenden, dat het restaurant van het vliegveld Kemajoran geheel vulde, waaronder verschillende lei ders van deelstaten, dr. van Royen en le den van de Nederlandse delegatie, leden der voorlopige federale regering, leden van de UNO-commissie, leden van het consulaire corps, leden der bijeenkomst federaal ovei'leg, de adjudant van de heer Lovink en tal van burgerlijke en militaire autoriteiten. Boliviaanse opstand mislukt De regering van Bolivia heeft heden verklaard dat de opstand, die Vrijdag in het gebied van de tinmijnen van Catavi is uitgebroken, „geheel mislukt" is. In een officieel deci'eet wordt het leger de bevoegdheid gegeven de normale werk zaamheden in de tinmijnen en in de ver- voers- en andere openbare diensten te herstellen. De regering verklaart, dat vei'dere in dustriële onrust zal worden beschouwd als een aanslag tegen de veiligheid van de staat. Terreur-acties in Indonesië Aneta meldt: Een pastoor uit Soerabaja reisde enkele dagen geleden per autobus naar Lawang. Even voor Bedali werd de bus aangehou den door vier gewapende Indonesiërs die alle inzittenden deden uitstappen en het voertuig doorzochten. Daarna koxx de bus wegrijden, doch de pastoor moest met de bende meegaan. Enige aan hem toebehorende goederen werden in beslag genomen. Men bracht de pastoor naar een ver van de weg gelegen desa, waar hij zich eindelijk na veel moeite kon legitimeren. Toen de commandant van de bende ten slotte begreep met wie hij te doen had, bood hij zijn excuses aan en liet de pastoor van behoorlijk voedsel en een bed voor zien. De volgende morgen bracht men hem naar de grote weg, waar een auto werd aangehouden welke hem naar Lawang moest brengen. De pastoor, die zijn goederen volledig terug kreeg, verklaarde coulant te zijn behandeld. Een sergeant-oorlogsvrijwilliger te Soe rabaja, die bericht had gekregen dat zijn vrouw en twee kinderen met de „Willem Ruys" zouden aankomen begaf zich, ten einde de laatJte hand te leggen aan zijn nieuwe huis in Malang, Zondagochtend met een collega daarheen. In de buurt van de gevangenis te Lowokwaroe sprong een achterband. De sergant bleef bij de auto de wacht houden terwijl de vriend een nieuwe band ging halen. Toen de vriend terugkwam was de sergeant doodgeschoten. Naar pas thans bekend wordt is Zondag het ziekenhuis te Probolïnggo van verschil lende zijden door een bende aangevallen. De wachthoudende politieagenten verde digden zich op flinke wijze. Onder hen vielen twee doden. In de nacht drong een met vuurwapens gewapende bende de woning van de Loerah van Toentang (Salatiga) binnen, waar zij zich van alle bezittingen meester maakte en het desahoofd, dat in de voorgalerij van zijn woning zat, doodschoot. Bijeenkomst van ministers der Benelux-landen Dondei'dagmorgen te 11 uur is op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken een aan vang gemaakt met de besprekingen tussen de leden van het ministerieel comité der landen van de Benelux, dat tengevolge van de beslissingen van de in Maart van dit jaar in Den Haag gehouden confei-entie werd opgericht. Aan de ondei'handelingen nemen van Nederlandse zijde deel de heren mr. D. U. Stikker, minister van Buitenland se Zaken, prof. mi*. P. Lieftinck, minister van Financiën, en prof. dr. J. R. M. Van den Bx-ink, minister van Economische Za ken. België woi-dt vertegenwoordigd dooi de heren Eyskens, minister van Financiën, Duvieusart, minister van Economische Za ken en Moens de Fernig, minister van Buitenlandse Handel. Luxemburg door de heren Dupong, eei-ste minister en minister van Financiën, Bech, minister van Buiten landse Zaken en Buitenlandse Handel en Hentgen, minister van Economi sche Zaken en Landbouw. De bijeen komst staat onder voorzitterschap van de Belgische minister-president Spaak. Na afioop der vergadering verklaarde de Belgische minister van Buitenlandse Han del, Moens de Fernig,dat de commissie iedere twee maanden afwisselend in een der drie hoofdsteden bijeeen zal komen. Besloten wei-d over twee maanden op nieuw in Den Haag bijeen te komen. Bo vendien werd overeengekomen dat in de toekomst, in dien dit noodzakelijk mocht blijken, ook andere ministei-s dan die van Buitenlandse Zaken, Buitenlandse Handel en Economische Zaken aan de besprekingen van de commissie zullen deelnemen. Het tweede punt dat heden ter sprake Het woord is aan Wijnaenöts Francken: Bleef een duel volkomen onbe kend aan dc buitenwereld, dan zou het wellicht nooit plaatsvin den. kwam betrof de commerciële en monetaire politiek der drie landen. Over dit punt wei-d langdurig van gedachten gewisseld. Als derde punt van de agenda werden de maatregelen besproken, die genomen moeten worden ter verwezenlijking van de Voor-Unie. die van kracht moet worden op 1 Juli. De verschillende producten die vrijgegeven zouden kunnen worden voor het handelsverkeer werden aan een onder zoek onderworpen. De deskundigen is ver zocht binnen 14 dagen de definitieve lijsten van deze producten voor te leggen. Als vierde punt werd de coöi-dinalie der investeiingen besproken. Dit probleem werd bestudeerd in het kader van de be slissingen. welke te Parijs zïin getroffen. Tenslotte heeft de commissie nog de laatste hand gelegd aan de redactie van het witboek, dat binnenkort zal worden overhandigd aan de leden van hel parle ment en aan de pers. Dit witboek zal een overzicht geven van de ontwikkeling va' de Benelux. Tsing Tao gevallen De Chinese communisten hebben de ha venplaats Tsing Tao in Oost-Sjantoeng, het laatste nationalistische bolwerk in Noord-China en tot voor kort basis van de Amerikaanse vloot, ingenomen, aldus wordt uit Sjanghai gemeld. Parijse conferentie gaf Wysjmski gelegenheid tot bestudering PARIJS, 2 Juni (Reuter). De heden gehouden bijeenkomst van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken heeft slechts anderhalf uur geduurd en was de kortste vei-gadering die tot dusver gehou den is. De vergadering werd verdaagd om de Russische delegatie in staat te stellen nieuwe voorstellen over Bei-lijn te bestu deren, die de Amerikaanse minister Ache- son had voorgelegd uit naam der drie Westelijke ministers. Volgens gezaghebbende kringen zullen de ministers Vi-ijdag in geheime zitting bijeenkomen. De voorstellen der Westelijke geallieer den voorzien in het voi-men van een nieuwe geallieerde Kommandantura, over welker beginselen van procedure de ministers het op de huidige zitting eens moeten worden, het houden van vrije verkiezingen voor een voorlopig gemeentebestuur voor Berlijn, dat een pei-manente bestuurswetgeving voor Groot-Berlijn zou opstellen, het treffen van voorzieningen ten aanzien van het munt en goederenverkeer tussen de Westelijke en Oostelijke sectoren van Berlijn en de wijze, waarop de geallieerden toegang zullen heb ben tot Berlijn. De voorstellen voor de wijze van stem men in de toekomstige nieuwe geallieerde Kommandantura zijn tweeledig, zij maken onderscheid tussen onderwei-pen, waarover besluiten kunnen worden genomen bij meei'deiTieid van stemmen en aangelegen heden, welke slechts door eenstemmigheid der vier geallieerde vertegenwoordigers kunnen worden opgelost. Wysjinski maakte melding van een bood' schap, welke door de vier chefs der gealli- eei-de staven op 17 December 1945 aan de geallieerde bestuursraad wei-d gezonden en waarin is vastgelegd, dat alle besluiten van de Kommandantura met algemene stemmen moeten worden genomen. Hij bracht daarop in herinnering, dat Acheson had beweerd, dat de regel van eenstemmigheid het voor één mogendheid mogelijk had gemaakt controle over de drie andere uit te oefenen; juist was echter, zo zeide hij, dat dit ai-tikel het de meerderheid onmogelijk maakt haar wil aan de minder heid op te leggen, terwijl de minderheid haar wil nimmer aan de meerderheid kan opleggen, daar geen voorstel ten uitvoer wordt gelegd indien één der leden hiertegen bezwaar heeft. „Het is niet het beginsel van eenstemmigheid, dat hel werk van de Kom mandantura heeft belemmerd. Het werd belemmerd, doordat de Amerikaanse com mandant van Berlijn midden in een zitting plotseling verklaarde, dat hij naar huis ging om te slapen, daar hij de volgende dag een heleboel werk had te doen. Deze grof heid had zijn weerslag op de Sovjet-Russi sche commandant en de andere geallieerde bevelhebbers van Berlijn. Eerstgenoemde besloot, dat hij niet meer aan het werk van een dergelijke Kommandantura kon deelnemen", zo zei Wysjinski. De vergadering van heden eindigde in een goede stemming. Indien Berlijn uitgangspunt wordt voor een beperkte overeenkomst, dan voorzien waarnemers te Parijs de mogelijkheid dat op den duur de spanning te Berlijn ver dwijnt, hetgeen zou leiden tot een lang- zamei'hand wijder begrip in geheel Duits land, zegt Reuter tenslotte. Gescherts. Als illustratie van de goede stemming op Arabische Liga niet accoord met Cyrenaica's onafhankelijkheid Azzam Pasja, de secretaris-generaal van de Arabische Liga, heeft te Cairo ver- klaai-d dat de proclamatie van Cyrenaica's onafhankelijkheid een nieuw voorbeeld is van Engelands streven, slechts zijn eigen belangen te dienen en niet die van de Arabische landen. De houding der Aarabiei-en zal dezelfde blijven, zo zeide Azzam. Zij willen de on afhankelijkheid en eenheid van, Libye overeenkomstig de resoluties van de raad der Arabische Liga. „De ai-abieren kunnen zich niet neerleg gen bij de nieuwe status van Cyrenaica, die de imperialististen hebben geschapen om hun oogmerken te bevorderen". de vergadering van Donderdag vertelt Reu ter: Tegen het eind van de vergadering deed Bevin een suggestie, of het niet mo gelijk zou zijn tweemaal te vergaderen, 'smoi-gens en 's middags. Wysjinski voerde als bezwaar hiertegen aan, dat er dan geen tussenlijd zou zijn voor het bestuderen van documenten en voelde meer voor een zit ting 's morgens en een 's avonds. Acheson vond Wysjinski's voorstel redelijk, maar was niet voor een avondzitting. „Ik zou niet graag in dezelfde situatie komen als die ongelukkige Amerikaanse commandant, die naar huis ging". Wysjinski antwoordde, dat Acheson zeker niet op dezelfde wijze als de Amerikaanse commandant gehandeld zou hebben. Het is een kwestie van voldoende nachtrust, aldus Wysjinski, waarop Bevin i'epliceerde: „Naar al die verklaringen te oordelen, die u in de vaad hebt afgelegd, vraag ik mij af, of u eigenlijk wel ooit tijd vindt om te slapen. (Gelach). Wysjinski: „Ik verzeker u, dat ik tijdens de zittingen niet slaap". Besprekingen over China. Volgens Reuters diplomatieke medewer ker zijn diplomatieke waarnemers te Lon den van mening, dat tijdens de bespre kingen te Parijs waarschijnlijk de toekom stige diplomatieke status van de oorlog voerende partijen in China in beschouwing zal worden genomen. Men concludeert dit uit de aankomst van twee vooraanstaande persoonlijkheden uit het nationalistische China te Parijs, waarbij nu nog melding wordt gemaakt van het arriveren in de Franse hoofdstad van de Sovjet-Russische ambassadeur bij de Chinese regering Roschin. Roschin is per vliegtuig van Kanton naar Parijs vei'trokken voor het voeren van be sprekingen met Wysjinski: men beschouwt dit te Londen als een sterke aanwijzing, dat de Sovjet-Unie voornemens is het com munistische bewind in China te erkennen. Kieswet voor West-Duitsland goedgekeurd De drie Westelijke militaire gouver neurs van Duitsland hebben hun goedkeu- ï'ing gehecht aan de door ae Duitse mi nisters-presidenten voorgestelde wijzigin gen in het kieswetontwerp. Volgens deze voorstellen zal het parlement voor zestig procent bestaan uit rechtstreeks in kies kringen van een lid gekozen leden en voor veertig procent uit per partijlijst gekoze nen. In liet ooi'spi'onkelijke ontwerp was de verhouding half om half. De ministers-presidenten zullen nu de kieswet afkondigen eri een datum vast stellen voor de algemene verkiezingen, naar men verwacht 14 Augustus. De geallieerde gouverneurs verklaarden het aan de bevolking van Berlijn te willen overlaten om te beslissen over het voor stel. dat de afgevaardigden van West- Berlijn, ofschoon niet stemgerechtigd in het federale parlement, rechtstreeks geko zen zullen worden en niet benoemd door de gemeenteraad. VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Over het algemeen veel bewolking met nu en dan enige regen of motregen, voornamelijk in het Westen van het land. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige Zuidelijke wind- Des nachts minder koud. Morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als van daag. 4 Juni: Zon op 4-24 uur. onder 20.53 uur Maan op 12.33 uur. onder 1.43 uur (Eerste kwartier) Hoogwatertijden: Vrijdag 3 Juni: 8.12—20.47 uur. Zaterdag 4 Juni: 9.2121.56 uur Laagwat er t(jden: Vrijdag 3 Juni: 3.39—16.05 uur Zaterdag 4 Juni: 4.3517.09 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1